Ivan Drozdov 05.10.2017 0 Komentáre

Zriedkavé prejavy ťažkej a stredne závažnej bolesti hlavy, veľa obviňujúcich únavy alebo nervového nadmerného tlaku. Človek pije prostriedok na zmiernenie bolesti a nepochopí skutočnú príčinu vzniku nepríjemných pocitov. Útok prechádza, ale po chvíli sa znova objaví ostrá bolesť v hlave, ale s intenzívnejšou silou. Takéto príznaky by sa nemali ignorovať, pretože môžu naznačovať skrytý vývoj závažných ochorení, ktorých oneskorenie v liečbe môže viesť k nezvratným následkom.

príznaky

Charakteristickým rysom ostrého bolesti hlavy je jeho náhly vzhľad a lokalizácia na dobre definovanom mieste. V závislosti od príčiny bolesti môže záchvat skončiť o niekoľko sekúnd alebo trvať 2-3 hodiny. Potom sa pacient vo väčšine prípadov cíti normálny a nepodobá ničomu bolestivému. Obdobie uspokojivého stavu a absencia bolesti môže byť pomerne dlhé.

Ostré bolesti v hlave s vývojom skrytých patologických procesov sa môžu zvyšovať intenzitou, frekvenciou a trvaním prírody a môžu byť sprevádzané ďalšími príznakmi:

 • nevoľnosť a náhle záchvaty vracania;
 • závraty;
 • obmedzenie pohybu hlavy a krku v prítomnosti spinálnych problémov alebo zápalových procesov ovplyvňujúcich nervové zakončenia;
 • znížené vizuálne a sluchové funkcie;
 • respiračné zlyhanie;
 • zvýšená srdcová frekvencia;
 • stlačením hrdla a znížením prehĺtania reflexom;
 • porucha vedomia a strata orientácie;
 • kŕče;
 • zníženie alebo čiastočné straty podpory života - reč, motor, mentálne.

Zvláštna intenzita sa vyznačuje bolesťou hlavy spôsobenou krvácaním v mozgu. Na pozadí blaha sa náhle objaví pocit silnej rany alebo prepichnutia v hlave, ktorý následne prechádza do pocitu horiaceho a rozptýlenia "horúcej" bolesti. Na začiatku útoku je lokalizovaný na jednom mieste, ale v priebehu času neznesiteľné bolestivé pocity pokrývajú celú hlavu. Naliehavým opatrením v takýchto prípadoch je volanie lekárskeho tímu a pohotovostná hospitalizácia.

Výskyt ostrých bolesti hlavy, aj v zriedkavých prípadoch, by sa nemal ignorovať. Ak sa to zrejme nevyskytuje, mali by ste sa poradiť s lekárom a podľa jeho odporúčania podstúpiť vhodnú prehliadku.

Príčiny ostrého bolesti hlavy

Výskyt ťažkej intenzívnej bolesti v hlave môže naznačovať vznik jednej z nasledujúcich závažných ochorení:

 1. Cervikálna miogelóza. Zápalový proces, ktorý sa vyskytuje v dôsledku spazmu a hypertonicity svalov krčnej oblasti, je sprevádzaný ostrými bolesťami v zadnej časti hlavy, ktoré môžu v oblasti dýchacích ciest dodávať do oblasti krku.
 2. Zápal nervov - trigeminálny alebo okcipitálny. Keď je neuralgia bolesť ostrá, streľba, ale krátkodobá. Ich vzhľad je vyvolaný pohybmi krku a hlavy. Intenzita bolesti je taká vysoká, že v okamihu ich výskytu pacient zamrzne v pevnej polohe.
 3. Bundle bolesť. Často časté bolesti postihujú jednu stranu hlavy - oblasť chrámov, čelný lalok, orbity. Počas dňa sa môže opakovane prejaviť ostrý záchvat bolesti, sprevádzaný otekaním očí, roztrhnutím, nazálnym kongesciou.
 4. Migréna (Harrisova neuralgia). Choroba náchylná prednostne k mužom. Útoky sa vyvíjajú spontánne, bolesť, ktorá je ostrý a intenzívna v pocitoch, pokrýva čelnú a časovú časť. Faktory spôsobujúce bolestivé útoky sú: alkoholické nápoje, mimo sezóny.
 5. Porušenie aneuryzmy. Patológia je nebezpečná v tom, že vo väčšine prípadov sa nezjaví pred prasknutím steny cievy a krvácaním v mozgovej tkanive. Symptómy, ktoré naznačujú vývoj ochorenia v počiatočnom štádiu, sa mýlia s príznakmi miernej neurologickej poruchy. Okamžite v čase pretrhnutia aneuryzmy sa u pacienta objaví ostrý piercing bolesti hlavy v mieste krvácania. Časom sa vzťahuje na celú hlavu, kvôli ktorému nie je možné určiť konkrétne miesto bolesti.
 6. Krvácanie v mozočkovom tkanive. Ostrú bolesť hlavy v tomto stave je tak výrazná, že pacient môže stratiť vedomie. V momente útoku je jeho orientácia v priestore a reči narušená, nemôže koordinovať pohyby.

Krátkodobé a nepravidelné ostré bolesti v hlave sa môžu vyvinúť aj pod vplyvom nepatologických faktorov - stresových situácií, zmien počasia, liekov, pruhov. V takýchto prípadoch stačí eliminovať ich účinok na telo a symptóm vo forme prudkej bolesti hlavy zmizne.

Popíšte svoj problém s nami alebo zdieľajte svoje životné skúsenosti s liečbou choroby, alebo požiadajte o radu! Povedzte nám o sebe priamo tu na stránke. Váš problém sa nebude ignorovať a vaša skúsenosť pomôže niekomu! Napíšte >>

Diagnóza a liečba

Diagnostika v počiatočných štádiách výskytu ostrých bolesti hlavy môže zvýšiť pravdepodobnosť úspešnej liečby ochorenia. Primárny príjem pacientov v prípade záchvatov je vykonávaný praktickým lekárom alebo neurológom. V závislosti od povahy sťažností lekár predpíše jednu z nasledujúcich štúdií na diagnostiku:

 • laboratórne testy moču a krvi;
 • MRI alebo počítačová tomografia mozgu a krčných stavcov;
 • electroencephalography;
 • ultrazvukové vyšetrenie mozgových ciev;
 • Röntgenové snímky krčných stavcov a kostí lebky;
 • Fundus skúška.

V prípade ostrého bolesti v hlave je pacientovi predpísané predovšetkým lieky s akciou zameranou na zmiernenie akútnych symptómov. Patria medzi ne:

 • NSAID (Nurofen, Ketanov, Imet) - na zmiernenie miernej bolesti;
 • Silné nenarkotické analgetiká vo forme injekcií (Baralgin) - s intenzívnym bolestivým syndrómom;
 • Narkotické analgetiká (morfín, kodeín, Dipidolor) - pre silné bolesti, ktoré nemožno odstrániť inými liekmi.

Po diagnostikovaní je pacientovi predpísaný priebeh liečiv a manipulácií na liečbu patológie, ktorá spôsobuje záchvaty silnej bolesti:

 • lieky na zlepšenie krvného obehu;
 • vitamíny "B";
 • lieky, ktoré stimulujú prácu metabolických procesov;
 • svalové relaxanty, zmierňujúce svalové kŕče;
 • prostriedky na zlepšenie vzťahu medzi mozgovým tkanivom a nervovými zakončeniami;
 • masážne kurzy;
 • fyzikálna liečba;
 • rehabilitácia;
 • nekonvenčné metódy obnovy funkcií podpory života - manuálna terapia, akupunktúra, kranioterapia.

Neváhajte a položte svoje otázky priamo tu na stránke. Budeme vám odpovedať! Spýtajte sa na otázku >>

V prípade chorôb, ktoré spôsobujú výskyt ostrých bolesti hlavy, musíte sa vzdať konzumácie alkoholu a fajčiť, napraviť denný rozvrh a spať, vylúčiť z potravy potraviny, ktoré obsahujú glutamát monosodný. Odporúča sa pravidelne navštevovať konzultácie a vyšetrenia lekára, aj keď je obdobie medzi útokmi dlhodobé.

Prudko bolesť hlavy: čo robiť

Bolesť hlavy (cefalgia) je príznakom mnohých ochorení. Stáva sa to s rôznou intenzitou a charakterom. Ale náhla bolesť hlavy, najmä s poruchou reči, môže byť znakom najnebezpečnejších chorôb vyžadujúcich okamžitú intervenciu. V žiadnom prípade sa jeho vzhľad nemôže ignorovať.

Dôvody, prečo dochádza k cefalgii - veľa. Medzi ne patrí:

 • Hypotenzia. Typicky sa bolestivé záchvaty vyskytujú po spánku. Nepríjemné pocity pokrývajú chrámy. Pôjdu po pití kávy, čaju alebo cvičenia.
 • Bolestivosť z dôvodu vysokého psychogénneho stresu. K tomu dochádza pri depresii, úzkosti.
 • Bolesť ako prejav migrény. Keď k tomu dôjde, dochádza k porušeniu tónu nádob, ktoré kŕmia mozog. Táto podmienka je komplikovaná narušením reči a zraku. Migréna je tiež sprevádzaná nevoľnosťou a vracaním. Niekedy je bolesť veľmi silná.
 • Histamínová bolesť je charakterizovaná rekurentnými záchvatmi. Príznaky ochorenia sú veľmi ostré.
  Príčiny, ktorými bolesť hlavy môže ublížiť, spočívajú aj v infekčných ochoreniach. Najnebezpečnejším z nich je meningitída.
 • Náhla prerušovaná bolesť je tiež dôvodom, prečo sa obrátiť na neurológa. Príčiny tohto ochorenia sprevádzané poruchou reči - mŕtvica, nádor v mozgu, hematómy.
 • Osteochondróza.
 • Sínusitída alebo frontitída.
 • Otrava.
 • Nedostatok kyslíka Zvlášť často dochádza k bolesti hlavy v takýchto podmienkach u malých detí.

Bolesť hlavy u detí

Jej záchvaty u dieťaťa sú pomerne častým fenoménom a okrem toho je ťažké diagnostikovať. Najčastejšie sa nachádzajú v období adaptácie do školy, ako aj v prechodnom veku.
Na identifikáciu príčin patologického stavu u dieťaťa je potrebné analyzovať jeho správanie. Často predškolákovia môžu roztrhnúť vlasy a stlačiť ich hlavy. Rodičia musia zistiť, či má dieťa nevoľnosť alebo zvracanie, poruchy chôdze, vzrušenie. Často často môže byť hlava v detstve chorá v dôsledku porúch cerebrálnej cirkulácie, liekov, infekcií.
Liečba tohto stavu u dieťaťa by sa mala vyskytnúť v komplexe. Po prvé, je potrebné odstrániť akýkoľvek fyzický a duševný stres. Dieťa má jemne masírovať chrámy, aby sa zabezpečil prívod čerstvého vzduchu.

 • Ak sa objaví nauzea, vracanie, poruchy motorickej aktivity a prejavu, malo by byť takéto dieťa naliehavo preukázané lekárovi.
 • Nemôžete podávať rovnaké lieky a rovnaké dávky ako dospelí. Ak je dieťa náchylné na nevoľnosť a často má vracanie, potom sa má liečba kombinovať s antiemetikami.

Čo robiť, ak sa počas cefalgie cítite zle

Takýto stav môže byť vyvolaný veľkým množstvom patologických stavov. Často sa po úraze vyskytne nevoľnosť s bolesťou hlavy. Všeobecná slabosť, zmätok reči spája tieto nepríjemné príznaky.
Ak sa takéto príznaky vyskytujú pomerne často, môže to byť signál migrény alebo nádoru. Na dokončenie diagnózy je potrebné konzultovať s lekárom. A zároveň by nemala existovať žiadna iniciatíva s liekom "od hlavy" alebo "od tlaku". Vo všeobecnosti je veľmi ťažké diagnostikovať doma.

Čo robiť, ak máte bolesť hlavy a vracanie

Bolesť hlavy, nevoľnosť, zmena na zvracanie môže nastať náhle. Podľa lekárov viac ako polovica obyvateľstva aspoň raz v živote kombinuje tieto príznaky. Vracanie, nevoľnosť a nepríjemné pocity v oblasti hlavy môžu byť často u detí.
Lekár dokáže presne diagnostikovať len po komplexnej vyšetrení.

Diagnóza zahŕňa:

Až po dôkladnom vyšetrení pacienta možno predpísať potrebnú liečbu. Iba vážne porušenie činnosti mozgu môže byť dôvodom na operáciu. A na zmiernenie príznakov zvracania, nauzey, potlačenie intrakraniálneho tlaku, predpísané antiemetické lieky.
Ak pacient nemá žiadne poruchy reči a nevoľnosť a vracanie sú spojené s prepracovaním, môžete mu pomôcť tým, že mu poskytnete silný čaj a kávu. Dieťa môže dostať čaj s džemom.

Ak máte zlú bolesť hlavy, môžete užívať citramon alebo aspirín. Pomáha tiež sedatívnym alebo miernym spánkovým tabletkám. Avšak hypnotiká nemožno zneužívať, pretože môžu byť návykové. Je neprijateľné poskytovať malé tabletky prášky na spanie malým deťom.

Zníženie reči

Poruchy reči spolu s cefalgiou sú znakom nebezpečnej choroby - mŕtvica. Ak k tomu dôjde, akútne porušenie cerebrálneho obehu. Tento stav ohrozuje smrť mozgových buniek.
Ak máte takéto príznaky spolu s bolesťou hlavy, musíte ihneď požiadať lekára:

 1. Veľmi zlá bolesť v hlave;
 2. Sval je znecitlivený, najmä na jednej strane tela;
 3. Porušenie výslovnosti slov;
 4. Zhoršené porozumenie reči;
 5. Zhoršenie zraku;
 6. Ohýbanie pri chôdzi, limping, závraty;
 7. Nevoľnosť a zvracanie.

Všetky tieto príznaky môžu hovoriť o vývoji cievnej mozgovej príhody.

Čo s migrénami?

S migrénami je dôležité pomôcť osobe včas znížiť utrpenie. Koniec koncov, zatiaľ čo hlava začne ublížiť úplne náhle. Prvým krokom je dávať mu sladký čaj so sladkosťami alebo sušienkami. Glukóza obsiahnutá v sladkostiach pomôže mozgu v stave kysnutia hladom.
Pomáha pacientovi a je v tmavej miestnosti, v ktorej by nebol žiadny krutý zvuk. Obvykle krátky spánok úplne zmierňuje migrénu a súvisiace príznaky.
Niekedy niekoľko hlbokých nádychov s účasťou brušných svalov tiež pomáha zmierniť útok, normalizovať reč. Správne dýchanie pomáha predchádzať migréne a bolesti, ktoré s ňou súvisia. Lieky, ktoré sú predpísané na profylaktickú liečbu, sa majú užívať každý deň. Nemali by ste byť prekvapení, ak ste predpísané lieky na epilepsiu alebo antidepresíva medzi predpísané lieky na migrénu.

Prevencia náhlej bolesti hlavy

Môže sa predísť náhlemu záchvatu bolesti hlavy. K tomu musíte dodržiavať niektoré odporúčania:

 • Cvičenie pravidelne. Najlepší šport na prevenciu bolesti hlavy - aerobik, beh, joga, plávanie.
 • Na čerstvom vzduchu je potrebné venovať dostatok času, čím sa zabezpečí správne množstvo kyslíka.
 • Pokiaľ je to možné, je potrebné prestať pracovať na niekoľko minút do jednej hodiny.
 • Aby sa zabránilo dehydratácii, stačí piť až dva litre vody denne. Mal by to byť len voda, nie čaj, káva.
 • Alkohol musí byť úplne opustený.
 • Mali by ste spať najmenej osem hodín denne.
 • Strava by mala byť menšia ako údené mäso, sladkosti, tučné jedlá. Korenie - kardamóm, škorica, muškátový oriešok, červený korenie je tiež lepšie vylúčiť, pretože môžu dráždiť receptory bolesti.

Musí byť veľmi pozorný voči svojmu zdraviu. Nezačínajte bolesť hlavy, obráťte sa na svojho lekára na diagnózu.

Čo spôsobuje ostrú bolesť hlavy

Prečo hlava tak rýchlo zranila?

už zavreté oči. a
Hľadám piaty kútik.

Neurofyziológ osvietený (48025) pred 7 rokmi

Zhenya, najčastejšie príčiny bolesti hlavy sú:
nadmerná práca, zvýšený emočný stres,
nespavosť, poruchy spánku,
zvýšený tón, kŕče svalov tváre, pokožky hlavy, krku, ramien,
zápalové procesy tesne lokalizovaných tkanív, orgánov (oči, uši, nos, zuby, krk atď.).
osteochondróza,
ochorenia vnútorných orgánov (predovšetkým srdca a krvných ciev, obličky, pečeň).
Hormonálna nerovnováha (porušenie je typické pre ženy a spája sa s menštruačnými procesmi, ako aj s PMS).
Tieto stavy spôsobujú zmeny vaskulárneho tonusu hlavy a spôsobujú neurochirurgickú dysfunkciu alebo migrénu.
Existujú aj iné, relatívne súkromné ​​príčiny bolesti hlavy: namáhanie očí (aj z dôvodu nedostatočnej korekcie videnia); užívanie drog (dokonca aj drogy na bolesti hlavy môžu spôsobiť to); zvýšené sexuálne vzrušenie alebo nadmerná sexuálna aktivita; používanie hormonálnej antikoncepcie; použitie potravinárskych výrobkov obsahujúcich extrakčné, stimulujúce látky, umelé prísady, konzervačné látky atď.
V skutočnosti je výskyt bolesti hlavy dôsledkom niekoľkých dôvodov, z ktorých každý prispieva vlastným prínosom. Napríklad zvýšená emočnosť, nedostatočná rovnováha vznikajú v dôsledku zvýšeného zaťaženia, prípadne produkcie a po určitom čase vedú k poruchám spánku alebo autonómnej dysfunkcii. Zvýšený emočný stres tiež spôsobuje zvýšenie tónu rôznych svalových skupín a krvných ciev, čo ovplyvňuje stav chrbtice a môže spôsobiť poruchy tráviaceho procesu. V ostatných prípadoch je primárna dysfunkcia žlčníka, pečene, ktorá spôsobuje trávenie, nepohodlie a podráždenosť atď.

Kikimora močiar Sage (10909) pred 7 rokmi

tlak, je to nebezpečné, ak neviete, ktorý z nich.

Igor Orlov Profi (950) Pred 7 rokmi

Existuje mnoho dôvodov pre jedného z nich, ktoré som vydržal 20 rokov a nevedel som - GIMOR, s ním sa zaoberá len chirurg a veľmi rýchlo

Sobolev Victor the Sage (19562) pred 7 rokmi

Zvyčajne tento tlak skáče. Kúpiť zariadenie, kontrola: hore alebo dole, tam je liek.

Abdula Eslanbekhovich Žiak (112) Pred 7 rokmi

Najlepšie je konzultovať s lekárom, existujú milióny dôvodov bolesti hlavy.

Lena Ta. Majster (1214) pred 7 rokmi

A keď nie si chorý? Nauzea a vracanie vo výške bolesti hlavy spôsobujú intrakraniálny tlak. V takýchto prípadoch pomáhajú diuretiká.

Natalya Romanova Žiak (244) pred 10 mesiacmi

A nevytlačte to. S ostrým skokom je to nebezpečné, môže to byť krvácanie z mozgu a smutné následky. Neťahajte sa a konzultujte so svojím lekárom. Alebo sa pozrite sem http://docdoc.ru/?pid=4369 ten, ktorý je vo vašej oblasti bližšie k vám

Náhle závraty: dôvody a čo robiť

Cítiš sa zle zhoršená a zdá sa, že sa všetko točí okolo seba a zem sa vzďaľuje od nohy? Sú to príznaky závratu. Prečo sa vyskytuje a ako s ním bojovať? O tomto budeme hovoriť v našom článku.
Čo je závrat?

Závrat nie je zdravý stav osoby, v ktorej sa stratila rovnováha a existuje pocit porušenia orientácie tela v priestore. Nauzea, zvýšená srdcová frekvencia, nadmerné potenie a dokonca aj strata vedomia - hlavný sprievod v tomto stave.

Je možné považovať závrat za chorobu? Nie. Je to však veľmi dôležitý signál, ktorý poukazuje na zdravotné problémy.

Príčiny závratov

No, ak sa hlava otáča z lásky alebo nejakej radostnej udalosti. Bohužiaľ, príčiny tejto choroby sú často negatívne. Môžu byť rozdelené do troch skupín podľa úrovne nebezpečenstva.

Úroveň I - príčiny nízkeho nebezpečenstva. Spravidla ich výskyt závisí od vášho postoja k správnej výžive. Porušenie režimu, pôst, dlhodobá strava, nedostatok potrebných vitamínov v strave, nevyvážené menu sú veľkými "nepriateľmi" vášho zdravia a "priateľmi" vertigu. Ale to sa dá vyhnúť. Treba dbať len na každodennú výživu.

Úroveň II - príčiny priemerného nebezpečenstva. Chcete vedieť, čo to znamená? Pamätajte si, či máte závraty, keď jazdíte autobusom (autom), lietajte v lietadle alebo sa pozeráte z okna vysokého domu? Ak áno, je potrebné trénovať vestibulárny prístroj. A tiež - udržujte pokoj v každej situácii. Koniec koncov, neustále stres v práci tiež spôsobuje závraty v priebehu času, čo môže vážne ovplyvniť vaše zdravie.

Úroveň III - príčiny vysokého nebezpečenstva. Ak sa môžete vzdať správnej výživy, vestibulárneho aparátu a nervového systému a nerobiť ich vážne, mali by ste s tým dôvody na vysokú úroveň liečiť veľmi opatrne.

Faktory spôsobujúce závrat

 1. Tlak. Závraty, nevoľnosť a bolesť sú znaky nízkeho alebo vysokého krvného tlaku.
 2. Hemoglobín. Ak máte "motýle lietajúce pred vašimi očami", cítite sa unavené a slabé, vezmite si testy. Koniec koncov, nízky hemoglobín je jednou z príčin častého závratov.
 3. Migréna. Viete, čo to je? Ak si myslíte, že je to zvyčajné bolesti hlavy, potom sa mýlite. Migréna je sprevádzaná nevoľnosťou, tinitus a tiež "robí" všetko, čo sa točí okolo teba!
 4. Osteochondróza krčnej chrbtice. vyplývajúce z abnormálnej polohy tela pri chôdzi alebo sedení, je bežnou príčinou nielen bolesti v ramenách a krku, ale aj vertigo. Vyjadruje sa počas krku.
 5. Otras mozgu. V dôsledku traumatického poranenia mozgu je sprevádzané narušením mozgovej cirkulácie a následným ostrým závratom, po ktorom môže nasledovať strata vedomia.
 6. Choroby kardiovaskulárneho systému. spojené s akumuláciou cholesterolu v krvi. To vedie k zablokovaniu krvných ciev, čo následne spôsobuje vážne poruchy v mozgu. Závraty - jeden z prvých následkov.
 7. Neuróza. Často sa mnohí ľudia stiahnu do seba, chodia do depresie. Viete, že ide o jeden z najnebezpečnejších psychogénnych faktorov? Môže to spôsobiť závraty na dlhú dobu (týždne a mesiace).
 8. Hormonálna úprava. s ktorými sa ženy často stretávajú. Kritické dni a tehotenstvo majú za následok oslabenie tela. Zníženie tlaku, hemoglobín, prostarácia - priama cesta k závratom.
 9. Lieky. Počas liečby sa môže vyskytnúť závrat. Každé telo užíva rôzne lieky svojou vlastnou cestou. Napríklad antibiotiká pomáhajú jednej osobe bez problémov a spôsobujú vedľajšie účinky v iných. V takom prípade musíte konzultovať s lekárom.

Čo robiť so závratmi

Náhly závraty môžu byť odstránené vďaka jednoduchým pravidlám. Aké by mali byť hlavné akcie?

Pravidlo poskytovania Ak máte závraty, mali by ste ihneď ľahnúť. Táto situácia pomôže rýchlo normalizovať prívod krvi do mozgu. Uistite sa, že vaša hlava a ramená sú zarovnané.

Pravidlo fixácie zraku. Počas závratov je ťažké sústrediť sa tak, ako sa všetko otáča. Skúste sa však dlho pozrieť na objekt, ktorý sa nepohybuje.

Pravidlo temna. To pomôže eliminovať závrat tmavého priestoru. Preto je lepšie vypnúť svetlá v miestnosti. Ak sa počas dňa cítite nepríjemne, zatvorte oči a položte obväz na ne.

Pravidlo prechladnutia. Podmienku možno zlepšiť ľadom alebo studeným uterákom naneseným na čelo.

Pravidlo kávy. Silná káva ráno - záruka veselosti po celý deň! Ale kto by si myslel, že tento nápoj je schopný zastaviť závrat? To je len potreba piť to zima.

Pomôžte predchádzať závratom:

 • Správne organizovaná denná rutina.
 • Denné prechádzky na čerstvom vzduchu.
 • Celý odpočinok.
 • Vyvážená výživa.
 • Výcvik.
 • Polievanie.
 • Pravidelné lekárske vyšetrenia.

Pamätajte, že závraty môžu byť znakom vážnych zdravotných problémov. Preto sa neodkladajte dlhú dobu, ale ihneď sa poradte s lekárom.

Neurológ - konzultácia online

Závažné kŕče v hlave počas strachu alebo miešania

Vitajte! Mám 15 rokov, obávam sa o kŕče v mojej hlave. Všetko to začína takto: Nastane chvíľu, keď nastane vzrušujúca (napr. Behujúca súťaž), začiatok je daný, dostanem sa na cieľovú čiaru a kŕče začínajú z náhleho vzrušenia. Taktiež v strachu, keď sa napríklad vyskytne hádka a uvidíte, že sa človek emočne uvoľní a zasiahne vás, začína sa ostrý kŕč. Samotný kŕč spočíva takto: predná časť ľavej hemisféry mozgu začína ublížiť, potom je ľavé oko naplnené krvou a začne voda. Čoskoro sa spasmus podá v okcipitálnom laloku a ustúpi. To všetko za 1-2 minúty. Ako to môže spôsobiť? Čo robiť ďalej?

Mikhailov Yaroslav Igorevič, Surgut

Po prvé, nárast adrenalínu. Vo vašej situácii je potrebné v takom momente merať krvný tlak. S najväčšou pravdepodobnosťou nastáva bolesť v dôsledku prudkého nárastu tlaku.

ahoj Mám 49 rokov. Vysvetlite MRI. Ako nebezpečné? Je možné liečiť sa bez hospitalizácie a pokračovať v práci. Ďakujem vám. Na sérii MR tomogramov vážených pomocou T1 a T2 v troch projektoch sa vizualizujú sub a suptentortové štruktúry. Bočné komory mozgu sú mierne substitučne dilatované. 3 a 4 komôr sa nemenia. Bazálne cisterny sú tiež mierne rozšírené. Chiasmatická oblasť bez znakov, tkanivo hypofýzy má normálny signál. Subarachnoidálne konvexitálne priestory.

Dobrý deň! Pes utiekol od majiteľa a vrátil sa o 15 minút neskôr. S roztrhaným uchom. Kto a ako uhryznúť je neznámy. Pomohol som obšit mi ucho zastaviť tok krvi. Pes zavrtěl hlavou a obaja sme, majiteľ, boli postriekaní krvou z hlavy až na nohu. V očiach a ústach môže spadnúť sprej. Potom sa na to nevenovala pozornosť. Môžeme sa teraz nakaziť besnotou, ak útočiace zviera je choré?

Keď som mal okolo 17 rokov, putoval som s priateľom po ulici. Zrazu som zrazu stratila vedomie o 4-6 sekúnd. Nerob som omdlela skôr ako rastlinný nedostatok osobnosti. Po tom, čo som prišiel k sebe, sa strach z toho, čo som prežil, spomínam si, že som ísť domov a pozeral som sa na čísla automobilov, aby som nezabudol na všetko! V tom čase bolo trikrát viac útokov porazených, ale nepadlo na lúpež! A odvtedy sa v mne zmenilo niečo. Mám podivné chevstvo, že stratím vedomie postupne. Je to ako pomalé.

ahoj 62-ročný muž padol do mŕtveho tónu, navyše zaskočil hlavu tvrdo na betónovú podlahu a niekoľko minút ležal v krvi. Prebudil som sa. Možno - mikroúraz. Je rezidentom Moldavska, nie je žiadny pól. Poslali ho, aby urobil snímku o mozgu, lekári otfutbolili darovali krv, a mával na všetko a rozhodol sa nechať všetko náhodne. Od upadnutia trpeli dva týždne. Spí veľa, stále slabý a pomalý, rozptýlený. Častá nevoľnosť a nedostatok chuti do jedla, niekedy som si všimol, že zabúda na udalosti.

ahoj Otázka. ak 1,7-mesačné dieťa dostalo zranenie na hlave - keď drevený hojdač dopadol na čelo s ostrým uhlom - vznikol kus a veľká modrina. Dieťa najprv chytil čelo, skrčilo sa a pokrylo si rukami, potom sa na niekoľko sekúnd pozrelo na ruky a jeho oči sa nemohli sústrediť. Potom je všetko obvyklé. Neprešiel skúškou, uplynula doba, ale zranenie bolo stopou - akoby ten pás bol malý tenký (ako vzdialenosť kosti od mozgovej mŕtvice). Dieťa je už 4,5 ročné. Normálne vyvinuté.

18+ On-line konzultácie sú informačné a nenahradzujú osobnú konzultáciu s lekárom. Zmluva používateľa

Vaše osobné údaje sú bezpečne chránené. Platby a práce na stránkach sa vykonávajú pomocou zabezpečeného SSL.

Príčiny ostrých bolesti hlavy

Útoky náhlych kŕčov v hlave môžu človeka prekvapiť. Ťažká bolesť hlavy sa vyskytuje z mnohých dôvodov, z ktorých najzávažnejšia je krvácanie do mozgu.

príznaky

Syndrómy akútnej bolesti sa môžu vyskytnúť v rôznych častiach hlavy:

 1. Prudká bolesť hlavy v blízkosti čela indikuje prítomnosť ochorenia: zvýšený intrakraniálny tlak, antritida, nachladnutie alebo infekčné ochorenie a alergická reakcia. Často sú sprievodnými príznakmi piercingových záchvatov závažné závraty, vracanie, slabosť, bledosť kože, potenie, útlakové pocity v očiach.
 2. Príznaky náhlej bolesti v zadnej časti hlavy sa objavia vtedy, keď sú problémy v oblasti krčka maternice a zhoršuje sa pohybom hlavy. Často sa vyskytuje tinitus, závrat.
 3. Časové bolestivé syndrómy sú charakterizované pulzáciou, klepaním na chrámy, neznášanlivosťou na drsné zvuky a jasným svetlom. Takéto príznaky sú v migréne. Pulzujúce záchvaty sa vyskytujú pod vplyvom meniacich sa poveternostných podmienok, intoxikácie, emocionálneho nadmerného namáhania alebo únavnej fyzickej námahy.
 4. Ak bolestivosť zachytáva celú hlavu, človek má pocit, že si na hlavu nasadí pevnú prilbu. Lisovanie a uťahovanie prejavov sprevádza nevoľnosť, slabosť, zhoršenie videnia a sluchu. Pacient môže cítiť, že "hlava praskne na švíkoch."
 5. Neočakávaná nevoľnosť, keď človek stúpa, ako aj závrat a tinitus môžu naznačovať pokles intrakraniálneho tlaku. Ak bolesť prechádza pri kašľaní, kýchnutí alebo náhle vzniká pri ohýbaní hlavy, môžete predpokladať prítomnosť intrakraniálnej hypertenzie.

dôvody

Zvyčajne sa prenikavé pocity v hlave spúšťajú poruchami krvných ciev alebo neurologickými poruchami:

 • bežnou príčinou je migréna. V tomto prípade sa bolesť najčastejšie cíti na jednej strane lebky, napríklad v pravom alebo ľavom chráme, ale môže byť lokalizovaná v čelnej alebo okcipitálnej časti hlavy. Pri príznakoch migrény sú bolesti neznesiteľné, vyplývajúce z porušenia cievneho tónu a vyžadujú použitie liekov. Migréna sa vyskytuje v dôsledku stresových situácií, prirodzených zmien, porúch spánku, ako aj počas menštruácie;
 • infekcie a vírusy sú častou príčinou akútnych záchvatov v hlave. V tomto prípade môže byť bolesť jedným z prvých prejavov vírusovej choroby;
 • problémy so zubami, zubný kaz, zubná cysta môže spôsobiť ostré kŕče v čelnej lebke;
 • ochorenia orgánov ENT: sinusitída, frontitída, otitída. Takmer vždy sprevádzaná akútnou bolesťou hlavy;
 • neoplasmy mozgu. V prípade vážnych ochorení mozgu sa okrem akútnych a dlhotrvajúcich bolestivých syndrómov, závratov, poruchy videnia a sluchu, zhoršeného vedomia môžu objaviť záchvaty;
 • očné ochorenia, ako je glaukóm, spôsobujú časté náhle kŕče v nose, medzi obočím;
 • ťažká a výrazná kŕče môžu byť narušené bezprostredne po prebudení;
 • intoxikácia tela. Akútna piercingová bolesť je sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním, oslabením tela, horúčkovým syndrómom;
 • cerebrálne krvácanie alebo cerebellum. Pri krvácaní môže osoba pocítiť ostrú ranu do hlavy, čo môže byť zhoršené pocitom horúčavy v hlave, pocitom "horúcej hlavy". Súčasne je narušená koordinácia pohybu, reč je nekoherentná, nauzea a opakované zvracanie.
 • Záchvaty klastrov postihujú mužov vo veku štyridsiatich rokov. U žien sú takéto kŕče nazývané hemicrania. Bolestivosť nastáva náhle, prenikaje v prírode a je lokalizovaná v obežných dráhach a chrámoch. Súčasne existuje pocit, že oči "vystúpia z obežnej dráhy";
 • neuralgia okcipitálneho nervu alebo oblasti tváre. Lumbago môže ovplyvniť krk a okcipitálnu časť lebky, zvýšiť s ohýbaním a otočením hlavy. Bubliny piercingu môžu nasledovať navzájom a šíriť sa do susedných oblastí lebky.

Ďalšie príčiny akútnych bolestivých syndrómov v hlave zahŕňajú:

 • nedostatok fyzickej aktivity;
 • silné emocionálne turbulencie;
 • nesprávna strava;
 • svalové napätie, osteochondróza;
 • únava;
 • nedostatok kyslíka;
 • tehotenstvo.

diagnostika

Moderné metódy vyšetrenia náhleho bolestivého syndrómu v hlave zahŕňajú:

 1. Počítačová tomografia: odhaľuje hemoragie v mozgu, mŕtvica, zranenia lebky, nádory a cysty.
 2. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou môže určiť prítomnosť vaskulárnej aterosklerózy, aneuryzmy, infarktu, roztrúsenej sklerózy a nádorov mozgu.
 3. Na detekciu vaskulárnej stenózy, aneuryzmy sa používa magnetická rezonančná angiografia.

Prvá pomoc

Čo by sa nemalo robiť s náhlymi akútnymi syndrómami v hlave?

 1. Nepite alkohol a nikotín - môžu zúžiť cievy mozgu, a tým spôsobiť ešte silnejšie útoky. V prípade vysokého krvného tlaku by ste nemali piť kávu a nápoje obsahujúce kofeín.
 2. V prípade prenikavej bolesti spôsobenej intoxikáciou by ste nemali užívať horúci kúpeľ: v tomto prípade sa zvyšuje záťaž srdca.
 3. Nemôžete tolerovať silnú bolesť: ak nečinnosť zvyšuje hladinu adrenalínu v krvi, zvyšuje krvný tlak, čím spôsobuje väčšie spazmy v hlave.

Ako si pomôcť, ak sa náhle objaví ostrá bolesť v hlave a nie sú tu žiadne lieky?

 1. Položte na rovný povrch s očami zatvorenými.
 2. V prípade príznakov migrény odstráňte všetky dráždivé faktory: stmavenie svetla a zníženie zvuku.
 3. Jemne masírujte bolestivú oblasť krku.
 4. Ak je to možné, vychutnajte si teplú kúpeľ s morskou soľou alebo liečivými rastlinami: harmanček, borovicové ihly.
 5. Pite horúci sladký čaj.
 6. Na pulzujúce oblasti hlavy položte studený kompres.
 7. Vysajte miestnosť.
 8. Ak sa záchvat nezníži a objavia sa ďalšie príznaky: zvýšenie bolesti, slabosť, strata koordinácie, zimnica alebo záchvaty, je naliehavo potrebné požiadať o pomoc lekára.

liečba

Samozrejme, lekári odporúčajú liečiť nie príznaky, ale príčiny bolesti v hlave. Avšak v prípade akútnych kŕčov, ktoré sa nedajú udržať, odborníci odporúčajú užívať tieto antispazmodiky:

Ostrú bolesť hlavy: príznaky, príčiny, liečba

Bolesť hlavy, najmä ostrý a spontánny, je jednou z najčastejších príčin hľadania lekárskej starostlivosti. Bolesť hlavy neumožňuje človeku žiť, pohybovať sa, vykonávať obvyklé obvyklé činnosti, pretože vytvára pocit, že hlava sa práve rozdeľuje ako horúca kanvica. Prečo existuje ostrý bolesť hlavy? Symptómy tohto patologického stavu a spôsobov liečby - budú uvedené v článku.

Klasifikácia bolesti hlavy

K dnešnému dňu existuje niekoľko typov bolesti hlavy, zvážte ich:

 • Migréna - ochorenie mozgových ciev;
 • Bolesť hlavy vyplývajúca zo silného emočného a fyzického stresu;
 • Bolesť hlavy, sústredená v chrámoch, na čele alebo po celom obvode hlavy.

Bolesť hlavy môže byť symptomatická, to znamená, že je znakom akejkoľvek choroby, ktorá je prítomná v tele.

Symptomatická bolesť hlavy sa prejavuje v dôsledku:

 • Mechanické poranenia hlavy;
 • Porušenie kardiovaskulárneho systému;
 • Intrakraniálny tlak;
 • Dlhodobá liečba;
 • Infekčné procesy v tele;
 • Patológia lebečnej škrupiny, zubné ochorenia, narušenie štruktúry tváre, metabolické poruchy a metabolizmus v tele.

Napätie hlavy

Ostro napätie hlavy sa vyskytuje podľa štatistík u 45 pacientov zo 100. Napriek tomu sa iba 10 z 45 pacientov týka odborníkov v lekárskej inštitúcii. Bolesť v tomto prípade je prerušovaná, ostrá, nie závažná, čo znamená, že Môžete si vziať jednu alebo viac tabliet na bolesť a cítiť sa lepšie. Toto je hlavná chyba nás všetkých:

Bolesť hlavy je príznakom nezdravého stavu tela. Je nemožné zbaviť sa choroby tým, že vezmete jednu pilulku bolesti. Preto eliminujete len príznak indispozície, ale nie príčinu.

Ostrý bolesť hlavy

U niektorých pacientov môže začať silná a pomerne ostrá bolesť hlavy, ktorej sa človek jednoducho nedokáže vyrovnať. Bolesť môže byť spojená s abnormalitami v chrbtici, zvieraním nervových zakončení, výraznou plochou nohou alebo rozdielom v dĺžke nohy.

Často náhla náhla bolesť môže byť prejavom silného neuro-emočného stresu, depresie a šoku. Takéto bolesti hlavy a narušené emocionálne stavy môžu viesť k vážnym následkom. Väčšina pokusov o samovraždu sa uskutočňuje práve v takých nestabilných chvíľach psychického stavu.

To opäť potvrdzuje skutočnosť, že bolesť hlavy sa v žiadnom prípade neodporúča pustiť sa sama. V prípade silného bolesti hlavy na pozadí neuro-emocionálneho zlyhania by mal pacient kontaktovať neurológov.

Je to dôležité! Mali by ste sa poradiť s lekárom, ak...

Bolesť hlavy je veľmi závažný fenomén a niekedy dokonca závažný v jeho priebehu. Bolesť môže byť znakom rozvoja hypertenzie, narušenia cievneho systému, malígnych alebo benígnych nádorov mozgu, blížiaceho sa cievnej mozgovej príhody alebo infarktu myokardu.

Naliehavo treba poradiť s lekárom v takýchto prípadoch:

 • Ak bolesť hlavy sprevádza zníženie videnia;
 • Existuje slabosť pohybu, je nemožné zdvihnúť ruky / nohy (alebo ramená / nohy zmätený);
 • Muž zomrie, jeho hlava sa otáča;
 • Súbežne s bolesťami hlavy sa začalo zvracanie a nevoľnosť;
 • Bolesť na hrudníku.

V každom z vyššie uvedených prípadov musíte okamžite zavolať sanitku. Ak chcete zistiť, čo sa stane s osobou, aké ochorenie trpí, je potrebné: podstúpiť krvný test na určenie prítomnosti tvorby trombu, podstúpiť MRI a CT mozgu, ak je to možné, vykonať ultrazvuk veľkých mozgových ciev.

Povaha bolesti a choroby

 • Ak bolesť vznikla v dôsledku neuro-emocionálneho stresu, potom v tomto prípade ide z ostrej spontánnej na trvalú. Bude to pocit, že hlava je prenášaná kovovou obručou.
 • Migrenická bolesť je ostrý, pulzujúci, lokalizovaný hlavne v čele a chrámoch. V kombinácii s migrénou môžete pocítiť zvýšenie srdcovej frekvencie, nevoľnosť, vracanie a zvýšené potenie.
 • Bundle bolesti hlavy je najviac bolestivé medzi všetky bolesti hlavy. Pacient položí nos, na čele sa objaví pot, jeho oči začínajú intenzívne vodou a červenú.
 • Ak sa zvýši krvný tlak, bolesť v hlave bude nudná, utlmená, ostrá.
 • Pri mŕtvici je bolesť hlavy ostrý, spontánny a praskne zo všetkých strán. Kritický stav sprevádza mdloby, kŕče v tele, strata pamäti, zhoršená koordinácia, nezmyselná reč.

Ako sa vyrovnať s ťažkou bolesťou hlavy?

Ak máte obavy o silnú bolesť hlavy a nechcete užívať žiadne lieky:

 • Vydajte sa na čerstvý vzduch alebo otvorte všetky okná v miestnosti;
 • Urobte jemnú masáž hlavy na vlastnú päsť;
 • Použite obľúbenú metódu - čajový čaj z listov levanduľových a harmančekových kvetov (predávaných v každej lekárni);
 • Naneste studený kompres na čelo.

Lieky na bolesti hlavy

Na rýchlu elimináciu ťažkej bolesti hlavy používajúcich lieky vo forme diklofenaku, nimesulidu, ketorolaky. Ale ich užívanie je odporúčané len na predpis.

Pri bolestiach s nízkou intenzitou používajte lieky: Paracetamol, Efferalgan, Panadol, Kalpol, Pentalgin. S nárastom krvného tlaku a ostrými bolesťami hlavy sa odporúča používať Novalgin, Saridon, Pentalgin Plus, Piralgin. Ďalšie lieky na bolesti hlavy sú: Solpadine, Flucoldex, Rinza, Rinicold, Analgin, Nimesulid, Zomig, Relpax.

Príčiny vážnej bolesti hlavy a prvej pomoci pacientovi

Výskyt bolestivých a ostrých bolesti hlavy je jedným z príznakov mozgovej katastrofy, a preto najlepším riešením v tomto prípade je hľadať lekársku pomoc. Ak pocity náhle vznikajú, ale nelíšia v intenzite, problém sa neodporúča ignorovať. Mnohí ľudia berú na tomto pozadí analgetiká, znamenie je nudné, na to zabúdajú. Dokonca aj po nástupe reliéfu stojí za to navštíviť lekára, podstúpiť diagnózu, vylúčiť prítomnosť organických alebo funkčných patológií.

príznaky

Ľudia, ktorí trpia pravidelnou ťažkou bolesťou hlavy, si všimnú jeho špecifickosť v závislosti od dôvodov. Keď je patologický charakter procesu zvyčajne lokalizovaný pocit na konkrétnom mieste. Je schopný pretrvávať celé hodiny, rásť, zmeniť charakter, ak sa nepodniknú žiadne kroky. Mnohí hovoria, že ich hlava začína ublížiť v určitom čase alebo pod vplyvom konkrétnych faktorov.

Fyziologická povaha cefalgie často krátkodobo alebo rýchlo dosiahne vrchol, po ktorom klesá. Často sa pohybuje okolo oblasti lebky, je dobre liečiteľná liekmi alebo tradičnou medicínou.

Viac informácií o liečbe cefalgie s ľudskými prostriedkami sa dozviete v tomto článku.

Ostrú bolesť hlavy môžu byť sprevádzané nasledujúcimi príznakmi:

 • tachykardia, zmena respiračnej frekvencie;
 • závrat, strata koordinácie;
 • nevoľnosť a vracanie, ktoré nie sú spojené s jedlom;
 • obmedzenie motorickej aktivity v krku;
 • zhoršenie vnímania v dôsledku zníženého videnia alebo sluchu;
 • výskyt kómy v krku, problémy s prehĺtaním;
 • strata alebo frustrácia vedomia;
 • ruky, kŕče;
 • problémov pri prevádzkovaní systémov podpory života.

Výskyt akútnej bolesti hlavy ako nezávislého symptómu sa už považuje za indikáciu návštevy lekára. Ak má pacient ďalšie problémy, je lepšie neodkladať túto udalosť, ale zavolať sanitku.

dôvody

Náhly vzhľad nepríjemného pocitu je zvyčajne spojený s podráždením nervových zakončení, blokovaním alebo zúžením lumen ciev, kŕčom ich steny. Skúsený doktor je schopný podozrievať zdroj problému na základe špecifických vlastností klinického obrazu. To neznamená, že ak existuje podozrenie, musíte konať nezávisle. Nesprávne alebo neprofesionálne akcie môžu ohroziť situáciu.

Bežné príčiny akútnej bolesti hlavy:

 • bolesť zubov - cysty, kazu, pulpitída, často vyvolávajú kŕče v čelných alebo temporálnych oblastiach lebky. Najčastejšie sa vyskytujú v reakcii na konzumáciu sladkého, studeného alebo teplého jedla;
 • migréna - väčšina pacientov s neurologickým ochorením v dejinách cíti prístup útoku, ale môže sa rozvinúť náhle. Patológia sa prejavuje formou jednostrannej pulzácie. Cephalgia je doplnená slabosťou, nevoľnosťou, násilnou reakciou na svetlo, pachmi, zvukom;

Viac sa dozviete o priebehu migrény s aurou tu.

 • ochorenia horných dýchacích ciest - zápal v ušiach, nazofarynx a paranazálne dutiny sú takmer vždy sprevádzané bolesťami hlavy. Môže to byť bolesť v dôsledku intoxikácie alebo vo forme ostrého lumbága pri zmene pozície tela;
 • porážka trigeminálneho nervu - útok nesnesiteľnej, intenzívnej, horiacej bolesti. Jeho lokalizácia závisí od miesta, kde je koncentrovaný patologický proces;
 • infekčné choroby - akútna cefalgia je charakteristická pre zanedbávané alebo nebezpečné choroby, množstvo vírusových patológií;
 • neoplazmy - s rastom benígneho nádoru sa pozoruje postupné zvýšenie bolesti hlavy. Náhly vzhľad pocitov je charakteristický pre rakovinové agresívne nádory;
 • očné ochorenia - akútna cefalgia sa pozoruje pri glaukóme. Nachádza sa v prednej časti nosného mostíka;
 • bolesť hlavy - náhle vzniká cefalgia nevysvetliteľnej etiológie častejšie u mužov. Pocity sú horiace, nudné, veľmi intenzívne. Počas dňa sa môžu vyskytnúť 2 až 10 útokov s priemernou dĺžkou trvania 15 minút;

Viac informácií o tomto type patológie sa dozviete z tohto článku.

 • hypotenzia - náhle nepohodlie bezprostredne po prebudení. Toto je zvyčajne intenzívna pulzácia, ktorá je sústredená v zadnej časti hlavy;
 • intoxikácia - ostrý vzhľad bolesti hlavy sprevádza otravu jedmi, rozmaznanými výrobkami a chemikáliami pre domácnosť. Príznak je doplnený nevoľnosťou a vracaním, hnačkou, slabosťou, horúčkou.

O vzťahu medzi otravou a cefalgiou sa dozviete tu.

Všetky tieto body potrebujú okamžitú diagnózu, začiatok profilovej liečby. Je veľmi dôležité okamžite vylúčiť pravdepodobnosť vzniku katastrofy v mozgu, roztrhnutie aneuryzmy, hypertenzívna kríza. Takéto podmienky môžu v priebehu niekoľkých hodín a dokonca niekoľkých minút viesť k smrti obete, ak mu nie je poskytnutá odborná lekárska starostlivosť.

Rezanie bolesti v hlave - prečo sa objavuje a čo robiť?

Ťažká bolesť hlavy často sprevádza nervové napätie. To je dôvod, prečo väčšina ľudí obviňuje takéto prejavy na únavu alebo elementárnu únavu.

Zvyčajne človek užíva lieky proti bolesti na zmiernenie bolestivého stavu. Ale ani zriedkavo sa vyskytujúca periodická bolesť by sa nemala prehliadať.

Koniec koncov, tieto príznaky môžu naznačovať skrytú patológiu alebo vývoj vážneho ochorenia. Prebiehajúci priebeh ochorenia môže mať za následok nezvratné procesy v tele.

Charakteristickým rysom je neočakávaný výskyt náhlej bolesti hlavy, miesta lokalizácie, ako aj intenzita a povaha bolestivého syndrómu.

V závislosti od príčiny výskytu cefalgie môže útok rýchlo pokračovať, pokrývajúci hlavu niekoľko sekúnd. Byť v podobe krátkodobej bolesti hlavy alebo naopak, trvať niekoľko hodín alebo dokonca dní.

Po obnovení a normalizácii uspokojivého stavu môže byť periodicita medzi nástupom akútnej bolesti hlavy dosť dlhá.

Obzvlášť nebezpečná je ostrá piercing bolesť, ktorá môže strieľať cez hlavu. Zároveň môže v očiach stmavnúť, vytvára pocit, ako keby to bol silný úder.

Najlepšou možnosťou pre vznik ostrých a akútnych bolesti je obrátiť sa na špecialistu. Je potrebné vykonať úplné vyšetrenie na identifikáciu príčiny bolesti.

Typy bolesti hlavy

Keď človek zrazu bolesti hlavy, je to najčastejšie v dôsledku neurologických problémov alebo dysfunkcie ciev.
Vďaka početným štúdiám vedci identifikovali približne 200 druhov pocitov a približne 45 druhov cefalgie.

Ťažká bolesť hlavy môže byť vyvolaná mnohými faktormi, ktoré majú rôzne príznaky. Napríklad:

 • bolesti lúča sa vyskytujú častejšie u mužov, líšia sa jednostranným charakterom, napríklad náhlou cefalalgiou, prenikajúcim chrámom na ľavej pologuli na niekoľko sekúnd;
 • cervikálna osteochondróza alebo miogeloz spôsobuje dlhotrvajúce alebo krátke bolesti hlavy, ktoré sa objavujú ako dôsledok svalového kŕče alebo kompresie ciev krčnej oblasti;
 • zápalové procesy, ktoré sa vyskytujú v trigeminálnych alebo okcipitálnych nervoch, čo spôsobuje ťažkú ​​krátkodobú bolesť chrbta, ktorá môže pulzovať v zadnej časti hlavy alebo sa zvyšovať s pohybmi, otáčaním hlavy alebo naklonením;
 • Meteorologická závislosť môže vyvolať stav, keď človek začne mať bolesť hlavy zo zmeny počasia.

Akékoľvek akútne prejavy môžu byť znakom prítomnosti vážnych porúch v tele. Neodporúča sa zaobchádzať s vlastnou liečbou, aby nepredstavovala hrozbu pre svoj vlastný život.

Zvážte najbežnejšie typy ostrých bodavých bolestí.

symptomatický

Akútna bolesť hlavy je výrazným znakom ochorenia a nezdravého stavu. Takéto bolesti sa nazývajú symptomatické, pretože vznikajú z dôvodu určitých porúch:

 • mechanické poškodenie lebky;
 • kardiovaskulárna dysfunkcia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • infekcie, vírusy, intoxikácia alebo otravy spôsobujú bolesti hlavy;
 • porúch metabolických procesov alebo metabolizmu, dysfunkcie tvárovej štruktúry, zubných alebo cranio-mozgových problémov.

Každé porušenie sa musí posudzovať samostatne, pričom sa zaoberá výskytom dlhotrvajúcej alebo druhej ostrých bolesti s pomocou odborníkov.

migréna

Migréna alebo hemicrania je neuralgická porucha charakterizovaná jednostrannou krátkodobou alebo dlhodobou pulzáciou v hlave (obvykle v pravom polčase).

Toto je jedna z najčastejších podmienok, ktoré sa môžu vyskytnúť u dospievajúcich i u dospelých. Migréna vo väčšine prípadov postihuje práve ženy, najmä na pozadí hormonálnych porúch, nástupu menopauzy alebo menštruácie.

Útoky sa môžu objaviť neočakávane, rýchlo sa rozvinú do pol hodiny alebo trvajú pomerne dlho. Vo väčšine prípadov útok úlovky, keď sa dostanete z postele, alebo v okamihu, keď sa človek len zobudí.

Lokalizácia akútneho GB môže byť daná rôznym bodom tela - ucha, obočia, temporálne laloky atď. Príznaky sprevádzajúce túto chorobu majú tiež inú povahu. Závisí od typu migrény.

Neurozy, stres, psycho-emocionálna stavová porucha, nedostatok spánku, lieky atď. Sa považujú za provokujúce faktory vzniku migrény.

Napätie hlavy

Takáto ostrá a ostrá bolesť patrí k najbežnejším typom, ktorý postihuje vekovú kategóriu od 20 do 35 rokov.

HDN alebo piercing stres bolesť môže stlačiť hlavu v zverine, zatiaľ čo intenzita sa pripisuje monotónne a mierne.

Bolesť stresu môže byť prerušovaná alebo chronická. Jasný znak HDN sa považuje za nervový stav, podráždenosť, dokonca aj dlhotrvajúcu depresiu.

Kruté (náhle)

Ostré bolesti v chrámoch, orbitálnych oblastiach, v zadnej časti hlavy, v korune alebo v korune hlavy, sa objavujú náhle - je to alarmujúci príznak vážnej patológie a hrozby pre život pacienta.
Bolesť v hlave tejto povahy sa neodporúča uvoľňovať samotné lieky proti bolesti. Bez ohľadu na intenzitu bolestivého syndrómu je potrebný lekársky zákrok na zistenie príčiny.

Aj náhly kašeľ, smiech, fyzické preťaženie a iné faktory môžu vyvolať náhlu náhlu bolesť. Podľa štatistík sú v 10% prípadov takéto bolesti spôsobené prítomnosťou novotvaru alebo nádoru na mozgu.

silný

Každý typ nepríjemných pocitov má svoje vlastné symptómy a vývojový systém. Existujú rôzne prejavy silnej cefalgie:

 • predbežné príznaky, po ktorých sa postupne zvyšuje GB;
 • okamžitý vývoj bolesti, ktorý postupne prechádza;
 • pomalý vznik bolesti, ktorý mení polohu.

Príklady takýchto schém sú dosť rôznorodé. Základom je intenzita, trvanie a frekvencia výskytu.
V každom prípade zohráva úlohu akékoľvek drobnosti, ktoré sprevádza bolesť. Ak sa takéto prejavy vyskytujú častejšie trikrát týždenne, je to vážny dôvod, prečo ísť na lekára.

Krátkodobé

Periodické útoky môžu byť vyvolané nielen prítomnosťou patológie, ale aj primárnymi príčinami. Napríklad:

 • pitie veľa kávy;
 • ostré odmietnutie nikotínu alebo kofeínu;
 • zneužívanie alkoholu;
 • príjmu potravy s tyramínom (napríklad platí pre milovníkov čokolády);
 • nesprávne zaobchádzanie s okrajmi, gumenými pásmi, šnúrkami, tkanie tesných pletencov;
 • príliš mäkké alebo ťažké spacie zariadenia;
 • prehriatie alebo prechladnutie tela.

Odstránením príčin takéhoto plánu spravidla dochádza k zániku krátkych bolestí hlavy.

Dlhotrvajúci

Zriedka sa stretáva s človekom, ktorý trpí rovnakou bolesťou v hlave. Cefalgia je zvyčajne zameniteľná alebo zmiešaná.

 • vaskulárne poruchy;
 • bolesti spôsobené svalovým napätím alebo poruchami chrbtice;
 • neuralgická cefalgia;
 • liquorodynamic GB;
 • jedovaté otravy spôsobujú dlhotrvajúcu ostrú bolesť;
 • infekčná bolesť hlavy z ochorení dýchacích ciest (ARVI, sinusitída, čelná sínusitída, meningitída, encefalitída);
 • onkologické záchvaty GB, ktoré ovplyvňujú centrálny nervový systém (CNS).

Niektoré patológie vyvolávajú dlhý priebeh cefalgie a podliehajú terapii len v počiatočnom štádiu. Včasný prístup k lekárom dokáže tento problém vyriešiť a zachrániť životy.

Príbuzné symptómy

Ostré bolesti pri vývoji skrytých chorôb alebo chorôb sú často sprevádzané ďalšími príznakmi.

 • osoba môže zvracať, objaví sa reflex gag;
 • závraty, mdloby alebo stratu vedomia sa niekedy pridávajú;
 • vzhľad šumu, zvonenie v ušiach;
 • zhoršené videnie, sluch;
 • dysfunkcia dýchacieho systému;
 • zvýšená srdcová frekvencia, tachykardia alebo angína;
 • tlak na hrdlo, keď je ťažké prehltnúť;
 • prejavy zmätenosti, dezorientácie, kŕče;
 • kognitívne poruchy.

Najsilnejšou intenzitou sú bolesti v hlave spôsobené krvácaním. Mnohí ich charakterizujú ako hromový. V takýchto prípadoch je potrebná núdzová lekárska starostlivosť.

Príčiny akútnej bolesti hlavy

Akútne bolesti môžu vyvolať rôzne, dokonca aj vonkajšie faktory:

 • ľudia so sedavým životným štýlom, ktorí strávia veľa času na počítači, sú vystavení riziku trpiaceho cefalalgiou;
 • nesprávna výživa alebo použitie rôznych diét na zníženie telesnej hmotnosti môže spôsobiť vážne záchvaty bolesti;
 • dospievajúci často trpia bolestivým syndrómom spôsobeným nadmernou prácou alebo ťažkým školským programom;
 • Akútne a ostré bolesti sa často vyskytujú počas tehotenstva kvôli poruchám hormonálneho systému, toxémii alebo nadváhe.

Zvážte jednotlivé príčiny cefalgie podrobnejšie.

Emocionálne skúsenosti

Predĺžený stres alebo silný psycho-emocionálny šok môže spôsobiť útok.

Cerebelárne krvácanie

Táto časť mozgu je zodpovedná za podporu koordinácie, orientácie v priestore, ako aj svalového tónu.

Spolu s nasledujúcimi príznakmi:

 • neprípustná bolesť v oblúku v hlave;
 • poškodenie reči;
 • nystagmus - nekontrolovaný pohyb očí v jednom smere;
 • závrat, zvracanie, nevoľnosť.

Ide o pomerne nebezpečný syndróm bolesti, ktorý si vyžaduje núdzovú hospitalizáciu.

Cervikogénna neuralgia occipitálneho nervu

Tento typ patológie je spojený s problémami kostného aparátu chrbtice, čo vedie k nestabilite a organickým formáciám.

Zranenia, zhoršená držanie tela a metabolizmus dráždia sympatický plex, tepny a venózny systém okcipitálnych nervov.
V dôsledku zápalových procesov sa objavujú piercing bolesti hlavy, ktoré sa zhoršujú fyzickou námahou - pohybom, otáčaním hlavy alebo ohnutím. Ak sa s touto chorobou nezaobchádza, stane sa chronickým ochorením.

Chronická paroxysmálna hemkrania

Táto patológia často prevyšuje ženský pohlavie. Ochorenie sa vyznačuje opakovaným denným výskytom záchvatov, približne 15 prejavov.

Predpokladá sa, že tento typ migrény sa objavuje v jesennom jarnom období. Bolesti hlavy sú charakterizované nočnými útokmi.

Subarachnoidné krvácanie

Pri podobnej patológii dochádza k krvácaniu pod arachnoidnou membránou mozgu, keď sa aneuryzma cievy pretrhne.

Anomálie môžu byť vrodené aj získané. V druhom prípade sú ateroskleróza, autoimunitná vaskulitída a zneužívanie tabaku provokujúce faktory.

Aneuryzmy len zriedka spôsobujú akékoľvek príznaky. Plavidlo môže vznikať z určitého dôvodu. V tomto prípade sa v zadnej časti hlavy, v oblasti koruny, v oblasti chrámov, očí a čelných lalokov, vyskytuje ostrá a ostrá bolesť.

Depresia hypofýzy

Hypofýza je endokrinná žľaza, ktorá sa nachádza v mozgu. Pri apoplexii sa naznačuje vyliatie krvi do tkanivových štruktúr hypofýzy.

Výsledkom tohto procesu je náhly nárast veľkosti žľazy, pri ktorej dochádza k stlačeniu susedných ciev alebo nervových zakončení.
Ťažká bolesť hlavy je zvyčajne sprevádzaná zhoršením zraku a zmätkom. Liečba zahŕňa chirurgickú operáciu.

Harris Migréna Neuralgia

Tento druh sa neočakávane objaví bez zjavného dôvodu. Závažné záchvaty sú inak označované ako ťahové alebo klastrové GB.

Patológia zvyčajne postihuje mužov stredného veku. Rezanie bolesti sa obvykle vyskytuje v noci. Miesto lokalizácie na jednej strane tváre, dané v chráme alebo oči.

Patológia vegetatívnych nervových uzlín

Bolesť v oblasti tváre spojená s neuralgiou vetvov nervov lebky. Patológia je paroxysmálna.

Burning piercing bolesti hlavy prúd bliká, ktoré majú tendenciu strieľať cez susedné časti hlavy a tela.
Keď sú zakomponované do hlbších štruktúr, bolesť môže byť poskytnutá chrámu, korune, čele alebo uchu.

Duševný alebo fyzický stres

Ostrý bolesť hlavy nie je nevyhnutne spôsobená prítomnosťou patológie. Duševné alebo fyzické napätie tiež spôsobuje cefalgiu.
Tento typ bolesti v hlave je pohroma kancelárskych pracovníkov alebo workaholikov. Nepohodlie sa ľahko odstráni vďaka dobrému odpočinku a vyhoveniu.

Príjem liekov

Silné GB môže byť vyvolané zneužívaním drog. Tento typ cefalgie je dosť bežný. Iný názov abuzusnye bolesť.

Často sa vyskytuje v dôsledku odmietnutia bežných liekov proti bolestiam. Niekedy získaná patológia má komplexný priebeh a dlhodobú liečbu. Preto by drogy mali byť vybrané odborníkom a striktne individuálne.

Ako sa zbaviť reznej bolesti v hlave?

Množstvo zložitých opatrení pomôže odstrániť ostrú a ostrú bolesť hlavy:

 • užívanie liekov proti bolesti predpísaných lekárom;
 • pri strese sa odporúča užívať rastlinný liek, napríklad valerián alebo matka;
 • obyčajná filtrovaná voda pomôže zmierniť bolesť, pri pridávaní citróna sa účinok zvýši;
 • rôzne relaxačné techniky pomáhajú zmierniť bolesť;
 • masáž určitých bodov hlavy alebo tela, napríklad druhej metakarpálnej kosti, ktorá sa nachádza medzi palcom a ukazovákom;
 • dodržiavanie preventívnych opatrení.

S neustálou povahou útokov samošetrenie doma neprinesie správny účinok a úľavu. Je potrebné absolvovať podrobnú lekársku prehliadku.

Mozgová skúška

Pri prvom príjme musíte kontaktovať terapeuta alebo neurológ. Lekár vykoná prieskum, dá inštrukciu ostatným odborníkom, ako aj priechod štúdie mozgu:

 • dodanie laboratórnych testov (krv, moč);
 • MRI alebo CT (tomografia mozgových štruktúr);
 • EEG (elektroencefalografia) na kontrolu aktivity mozgu;
 • Ultrazvuk na vyšetrenie krvných ciev;
 • REG na identifikáciu patológií cervikálnych a lebkových kostí;
 • preskúmania fondu.

Po zistení príčiny GB lekár predpísal priebeh kompetentnej liečby s dlhým terapeutickým účinkom.

Prvá pomoc

Opatrenia prvej pomoci doma sú nasledovné kroky:

 • užívanie liečebných alebo ľudových prostriedkov;
 • pite veľa vody alebo bylinného odvaru;
 • užívanie sprchy alebo teplého relaxačného kúpeľa;
 • zabezpečiť izoláciu od svetla alebo hluku, ležať na rovnom povrchu a odpočívať;
 • pomôcť uvoľniť stav teplých pleťových vody na bolestivých miestach alebo naopak studené kompresie (napr.
 • využívanie masáží a relaxačných techník.

Liečba ľudových liečiv

Mnohí radšej nepoužívajú chemické, ale ľudové prírodné prostriedky.
Apple Recipe
Ak ste predstihnutí ostrým ranným útokom, potom sa odporúča konzumovať plátok jablka, posypané soľou. Zároveň pite veľa teplej vody. Bolestný stav sa postupne ustupuje.
Recept na mätu
Mäta pieporná alebo sušený citrónový balzam (1 polievková lyžica) Varejte pohár vriacej vody, zatvorte veko a nechajte na chvíľu infúziu. Ďalej je potrebné napiť vývar pridaním lyžice medu. Je to výborne dokázaný liek na ostrú bolesť v hlave.

Vysokorýchlostné tablety

Ak sa zbavíte ťažkej akútnej bolesti v hlave domáceho charakteru, spôsobenej vonkajšími faktormi, existuje veľa produktov, ktoré možno kúpiť bez lekárskeho predpisu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Obličky s hypertenziou

Vysoká frekvencia zmien obličiek pri hypertenzii, najmä v neskoršom štádiu, objasňuje pozornosť venovanú faktoru obličiek pri hypertenzii.Je prirodzené, najprv objasniť otázku, či (a ak áno, ako často) sa vyskytuje pri liečbe hypertenzie, je prekážkou prietoku krvi do obličiek cez ich tepny.

Bigeminia, trigeminia (ventrikulárne alorhytémie): nástup, symptómy, diagnóza, liečba

Najskôr je potrebné poznamenať, že bigeminia a trigeminia sú varianty ventrikulárneho extrasystolu. Extrasystolia je druh poruchy srdcového rytmu, ktorý je charakterizovaný výskytom ektopických srdcových rytmov.

Protrombín: normálny

V ľudskom tele je konštantný pohyb krvi - životodarná tekutina, ktorá poskytuje výživu všetkým bunkám tela a metabolizmu. Dĺžka plavidiel je tisíc kilometrov a ich poloha je viac ako pol hektára.

Ako sa mení tlak počas dňa?

Periodické kolísanie tlaku v priebehu dňa - bežná vec, v závislosti od viacerých faktorov. Pri nepretržitom monitorovaní ukazovateľov krvného tlaku je potrebné dodržiavať pravidlá merania.

Aké sú dôsledky a príčiny krvácania z mozgu?

Jeden deň (najčastejšie počas dňa) človek zažíva náhle a prudké zhoršenie zdravia: silné bolesti hlavy, závraty, necitlivosť končatín, tvár. Okolie označuje porušenie alebo stratu vedomia u pacienta.

Opatrenia na boj proti rôznym formám akútneho koronárneho syndrómu

Akýkoľvek prejav ochorenia srdca môže byť znakom závažnej choroby, ktorá ohrozuje život pacienta. Zároveň veľmi často naliehavé lekári diagnostikujú pacientov s akútnym koronárnym syndrómom alebo ACS.