Čo je REG a EEG? Toto sú diagnostické metódy na štúdium funkcií mozgu používaných v modernej medicíne. Sú spájané prístupnosťou, bez prenikania cez pokožku a bezpečnosťou podniku.

Prečo je predpisovaný EEG?

EEG pozostáva z preskúmania mozgu registráciou jeho biologických tokov. Impulzy generované a vykonávané neurónmi sa odrážajú na elektroencefalograme, čo dokazuje stav orgánu.

Neurológovia predpísali štúdiu na diagnostiku závažných ochorení:

 • opuch;
 • dysfunkcie ciev;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • zápal mozgu;
 • epilepsie;
 • v psychiatrickej praxi;
 • entsefolopatiya;
 • včasná diagnostika zranení.

Výhodou tejto techniky je možnosť jej zavedenia pacientovi v bezvedomí, neprítomnosť vekových hraníc: vhodná pre deti i tehotné ženy.

Podrobnosti o elektroencefalografii

Elektroencefalografia je veľmi informatívna metóda na stanovenie patologických stavov mozgu pred začiatkom klinických príznakov.

EEG vykonáva tieto funkcie:

 1. uľahčuje pozorovanie dynamiky choroby;
 2. používa sa na korekciu terapie v neprítomnosti pozitívneho účinku;
 3. hodnotí stupeň vplyvu liekov, ktoré potláčajú funkciu nervového systému na aktivitu mozgu;
 4. ukazuje zmeny štruktúry a funkcií pri traumatickom poranení mozgu.

Diagnóza epilepsie pomocou EEG

Epilepsia sa môže vyskytnúť bez klinických prejavov. Tiež táto technika umožňuje klasifikovať epileptické záchvaty z iných stavov, ako napríklad mdloby. V tomto prípade sa EEG stáva vedúcim miestom diagnostiky.

 • Prilba s elektródami, ktoré sú pripojené priamo k elektroencefalografu, je umiestnená na hlave pacienta.
 • Prístroj zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu z povrchu pokožky hlavy.

Postup sa neuskutočňuje na prázdny žalúdok, môže to skresľovať výsledky vyšetrenia.

Ak sa diagnostika vyskytne počas exacerbácie chronického ochorenia, neprestaňte užívať liek. To len komplikuje úlohu. Napríklad, v prípade epilepsie môže spôsobiť záchvat. EEG odráža funkčnú aktivitu mozgu.

Stojí za zmienku, že existujú kontraindikácie postupu:

 • stav konvulzie;
 • nekontrolovaná psychomotorická agitácia.

Na rozdiel od EEG, diagnóza reografie spočíva v závislosti na úrovni krvného zásobenia vaskulárneho lôžka na elektrickom odporu tkanív.

Kto je zobrazený rehenefalogram?

Rozdiel medzi REG a EEG v podstate metód. Na sledovanie mozgovej cirkulácie sa používa reoencefalografia (ďalej len REG). Stav toku krvi sa hodnotí prechodom nízkofrekvenčného vysokofrekvenčného prúdu cez tkanivo a zaznamenávaním elektrického odporu tkaniva. Táto metóda navyše dostáva informácie o presnej polohe odchýlok v krvnom riečisku.

V akých prípadoch sa predpisuje?

Rozsah použitia tejto metódy je pomerne široký a to je ďalší ukazovateľ, než je REG odlišné od EEG. Skúška je informatívna v nasledovných podmienkach:

 • dlhotrvajúce bolesti hlavy s lokalizáciou v rôznych častiach hlavy;
 • závraty;
 • vegetatívna dystónia;
 • s tinitusom;
 • porucha pamäti;
 • mdloby;
 • ateroskleróza;
 • hypertenzná chorobu;
 • TBI (traumatické poškodenie mozgu);
 • verterobrobasilárna nedostatočnosť;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Lekár môže predpísať postup ako preventívne opatrenie pre starších ľudí, najmä ak sa v minulosti vyskytli chronické komplikované ochorenia. Pomôže to vyhnúť sa vzniku nežiaducej choroby a zabrániť vzniku komplikácií.

Výhody metódy

Použitím tejto metódy doktor objektívne a presne posúdi:

 • intenzita krvných ciev;
 • ich charakteristiky (pružnosť, tón);
 • abnormálny prietok krvi;
 • rýchlosť rozširovania stien krvných ciev;
 • venózneho odtoku.

Metóda môže byť použitá ako metóda na stanovenie abnormálneho krvného obehu v cievach po operácii alebo TBI.

Pri registrácii REG je možné vykonať funkčné testy (nitroglycerín a nikotín). Ak po odchode nitroglycerínu sa odchýlka parametrov vlny výrazne nezvýši, potom hovoríme o organickej povahe choroby.

Reoencephalogram odráža všeobecný obraz o stave plavidiel. S ním môžete nájsť podrobné špecifikácie:

REG je často predpisované v kombinácii s ultrazvukom alebo EEG. Elektroencefalogram sa považuje za úplnú nezávislú metódu diagnostiky patologických stavov mozgu.

Rheoencefalogram môže mať tri typy:

 1. Hypertenzia - pretrvávajúce zvýšenie tónu krvných ciev mozgu a zhoršenie odtoku venóznej krvi.
 2. Dystonické - pravidelné výkyvy v tóne: hypertonus je kombinovaný s nízkou náplňou impulzu a naopak so zníženým tlakom.
 3. Dystónia vaskulárneho typu - symptomaticky sa podobá predchádzajúcej verzii, avšak odchýlky od normy sa vyskytujú v dôsledku porúch v štruktúre ciev, napríklad s kruhovitosťou druhej. V tomto prípade je klinický obraz spôsobený vaskulárnymi poruchami: elasticita krvných ciev je narušená a mozgové tkanivá zažívajú nedostatok výživy.

Graf reoencefalogramu ukazuje zmeny v krvnom riečisku.

Ako sa to deje?

Hlavným pravidlom reografie je vyhnúť sa faktorom, ktoré vyvolávajú cievny tonus a nárast tlaku. V predvečer by ste nemali vzrušovať nervový systém (stres, káva, fajčenie, alkohol). Spať minimálne 8 hodín, aby ste utišili pacienta, predtým, ako diagnostikujete, strávi 15 minút v tichu.

Algoritmy pre EEG a REG sú takmer rovnaké. Ale pri vykonávaní REG je pacient požiadaný, aby otočil hlavu vľavo a vpravo, aby vyhodnotil stav krvného riečišťa. Výsledky sú zaznamenané na film reoencefalogramu.

Čo dávať prednosť?

Aby ste pochopili, čo si z týchto metód vyberiete, potrebujete vedieť, čo je REG a EEG a aké sú ich vlastnosti. EEG odráža elektrickú aktivitu mozgu a elektroencefalogram ukazuje patologické zmeny v mozgu ako celku. REG hodnotí tok a odtok krvi do orgánu a charakter jeho krvného zásobovania. Toto je rozdiel medzi REG z EEG.

Preto otázka: "Čo je lepšie, REG alebo EEG" nemá jednoznačnú odpoveď. Účel menovania a možnosti prieskumu - toto rozlišuje REG a EEG. Ale spoločne sa tieto štúdie navzájom dopĺňajú a nepreukazujú rozdiel, ale obraz choroby z viacerých strán.

Kde sa má testovať?

REG a EEG možno vykonávať v špecializovaných zdravotníckych centrách a lôžkových podmienkach štátnych inštitúcií.

EEG a REG - poskytuje tým možnosť objektívneho posúdenia stavu pacienta a pomáha lekárovi pri diagnostike a monitorovaní liečby. Pamätajte, že včasná diagnostika ochorenia výrazne znižuje riziko komplikácií.

Aký je rozdiel medzi metódami REG a EEG?

Povedzte nám viac o metódach diagnostiky mozgových stavov reg a eeg. Čo je lepšie?

Semyon, REG a EEG - diagnostické opatrenia, ktoré sú potrebné na štúdium stavu mozgu a identifikáciu rôznych patológií tohto orgánu. Tieto dve metódy nie sú zameniteľné, pretože majú rozdielne diagnostické ciele.

REG (rehenefalografia) je neinvazívna metóda hodnotenia cerebrálnej cirkulácie, ktorá umožňuje identifikovať abnormality, ktoré poukazujú na rôzne ochorenia.

Pomocou systému REG získate informácie o:

 • Stupeň poškodenia ciev mozgu;
 • Stav vaskulárneho tónu;
 • Hladina krvi;
 • Intenzita venózneho odtoku z lebečnej dutiny.

REG umožňuje špecialistovi určiť povahu zmien, ktorým podstúpili mozgové cievy - funkčné alebo organické.

Pomocou tejto diagnostickej metódy sú identifikované patológie, ktoré sú ťažko zistiteľné. Sú to akútne poruchy cerebrálnej cirkulácie, akútne vaskulárne lézie, vaskulárna dystónia.

EEG (elektroencefalografia) - metóda výskumu, ktorej podstatou je stanovenie stupňa aktivity mozgu. Špeciálne vybavenie zachytáva elektrické impulzy, ktoré vytvárajú neuróny. Získané informácie nám umožňujú vyhodnotiť funkčný stav kôry a subkortikálnych štruktúr mozgu, identifikovať oblasť, ktorá prešla patologickými zmenami.

Metóda je dôležitá v procese diagnostiky nádorov v počiatočných štádiách vývoja, zápalových ochorení mozgu, epilepsie.

Čo je lepšie - EEG alebo REG? Výber postupu závisí od toho, aké symptómy prevažujú u pacienta a od akého patologického procesu existuje podozrenie. Každá metóda má svoju vlastnú hodnotu na identifikáciu určitých chorôb.

Elektroencefalografia a reoencefalografia

Solovyanovich Sergey Viktorovich

Neurológ najvyššej kvalifikačnej kategórie, neurofyziológ

Elektroencefalografia (EEG)

Elektroencefalografia (EEG) je cenovo dostupná a bezpečná metóda na vyšetrenie mozgu záznamom biologických prúdov mozgu. Neuróny - hlavné prvky centrálneho nervového systému (vrátane mozgu) sú schopné generovať a riadiť elektrické impulzy, ktoré zaznamenáva elektroencefalograf.

Táto metóda je veľmi dôležitá pre včasnú detekciu zranení, nádorov, cievnych a zápalových chorôb mozgu, epilepsie. Okrem toho je to len neurologická ambulantná štúdia, ktorá sa vykonáva počas záchvatov straty vedomia.

Na našej klinike vykonáva elektroencefalografiu vysoko kvalifikovaní neurológovia a neurovedci s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami pracujúcimi s pacientmi rôznych vekových skupín.

EEG je absolútne neškodná, nemá žiadne kontraindikácie a preto sa používa pre pacientov v akomkoľvek veku, deti aj starších ľudí.

Elektroencefalografia je vysoko informatívna štúdia odrážajúca funkčný stav kôry, subkortikálne štruktúry mozgu, ako aj komplexné kortikálne-subkortikálne interakcie vrátane skrytej patológie ochorení, ktoré sa ešte nevyjadrili na pozadí celého klinického zdravia subjektu.

EEG umožňuje sledovať priebeh ochorenia v priebehu času, v prípade potreby opraviť liečbu, zhodnotiť účinok farmakoterapie (predávkovanie alebo zrušenie neuroleptik, trankvilizérov, barbiturátov, antidepresív) na aktivitu mozgu. Na rozdiel od štúdií CT a MRI, EEG deteguje štrukturálne a funkčné (reverzibilné) zmeny, ktoré pretrvávajú dlhý čas v mozgu, napríklad po miernom traumatickom poškodení mozgu.

Úloha EEG pri diagnostike epilepsie

EEG je najdôležitejšou diagnostickou metódou pre epilepsiu. Každoročne sa zaznamenáva 20 až 120 000 nových prípadov epilepsie (v priemere 70 - 100 000). Len v krajinách SNŠ trpí touto chorobou asi 2,5 milióna ľudí. Epilepsia je často kombinovaná s inými ochoreniami, ako sú mozgová obrna, chromozomálne syndrómy, dedičné metabolické ochorenia. Frekvencia epilepsie, napríklad u pacientov s mozgovou obrnou, je až 33%.

Skúsený neurológ / neurofyziológ podľa výsledkov EEG môže potvrdiť diagnózu "epilepsie". Okrem toho sa ochorenia nedávno stali bežnými, vyskytujú sa bez klinických prejavov, pre ktoré je charakteristická patologická aktivita v mozgu, ktorá významne narušuje jej činnosť (napríklad epileptickú encefalopatiu). V takýchto prípadoch je EEG hlavnou metódou výskumu.

Elektroencefalografická technika

EEG je úplne neškodná a bezbolestná. Počas vyšetrenia pacient pohodlne sedí na stoličke. Pomocou špeciálnej prilby sú k svojej hlave spojené malé elektródy, spojené vodičmi s elektroencefalografom. Zariadenie zosilňuje biopotenciály získané zo snímačov stovky tisíckrát a zapisuje ich do pamäte počítača.

Špeciálne školenie pre EEG sa nevyžaduje, ale existuje niekoľko odporúčaní. Je dôležité, aby pacient počas štúdie nebol hladný, pretože to môže spôsobiť zmeny v EEG. A mali by ste si umyť vlasy v predvečer štúdie - to umožní lepší kontakt s elektródami so skalpom, a preto výsledky budú spoľahlivejšie. Nenechávajte zvyčajné lieky, pretože môžu vyvolať záchvaty a dokonca aj epistatus.

EEG diagnostické schopnosti

Pomocou EEG môžete:

 • odlíšiť epileptické záchvaty od neepileptických záchvatov a klasifikovať ich;
 • vytvoriť oblasti mozgu zodpovedné za vyvolanie útokov;
 • sledovať dynamiku pôsobenia drog;
 • posúdiť funkčný stav mozgu (dokonca aj bez zmeny v mozgu CT);
 • vyriešiť otázku profesionálnej vhodnosti (objav epileptiformných javov je základom výberu profesií súvisiacich s riadením vozidla, ktoré si vyžadujú stálu pozornosť a rýchlu reakciu na situácie a stimuly vo vysokorizikových situáciách).

Indikácie pre EEG:

 • epilepsia a iné typy paroxysmov;
 • mozgové nádory;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • vaskulárne ochorenia;
 • zápalové ochorenia;
 • degeneratívne poškodenie mozgu;
 • bolesti hlavy;
 • dysontogenetické ochorenia;
 • dedičné choroby centrálneho nervového systému;
 • funkčné poruchy nervovej aktivity (neuróza, neurasténia, obsedantno-pohybová neuróza, somnambulizmus atď.)
 • psychiatrická patológia;
 • encefalopatie rôzneho pôvodu (vaskulárne, posttraumatické, toxické);
 • post resuscitačných stavov v dôsledku somatickej patológie.

Naša klinika používa najnovšiu výcvikovú metódu BOS-EEG, ktorá zahŕňa odstránenie elektroencefalogramu, ktorá zaznamenáva hlavné rytmy mozgu (alfa, beta, delta, tetaritmy). Posúdenie EEG (elektroencefalogramu) vykoná skúsený odborný neurológ-neurofyziológ a urobí sa záver o osobitostiach mozgovej rytmy a distribúcii biopotenciálov v rôznych oblastiach mozgovej kôry. V závislosti od indikácie je vybraný potrebný výcvikový kurz BOS-EEG (relaxácia, aktivácia atď.).

Rheoencefalografia (REG) - diagnostika mozgových ciev

Rheoencefalografia je neinvazívna, bezpečná a bezbolestná metóda, ktorá vám umožňuje sledovať stav mozgovej cirkulácie na základe zaznamenávania meniaceho sa elektrického odporu tkanív pri prechode nízkofrekvenčným a nízkofrekvenčným elektrickým prúdom.

Indikácie pre reoencefalografiu:

 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • hučanie v ušiach;
 • porucha pamäti;
 • mdloby a stavy v bezvedomí;
 • ateroskleróza;
 • arteriálna hypertenzia;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • verterobrobasilárna nedostatočnosť;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Funkcie reoencefalografie

 • REG poskytuje informácie:
  • o intenzite ponuky mozgovej krvi;
  • o stave tónu a elasticite krvných ciev;
  • intenzita venózneho odtoku z lebečnej dutiny;
  • o léziách mozgových ciev;
  • o cerebrálnom krvnom obehu v pooperačnom období as traumatickým poranením mozgu.
 • Štúdia hodnotí prietok krvi do mozgu a jeho odtoku. Existujú normálne indikátory REG a indikátory s odchýlkami. Každá odchýlka od normy zodpovedá vlastnému typu bolesti hlavy a spôsobu liečby. Držanie REG pred a po liečbe vám umožňuje zhodnotiť účinnosť zvolenej metódy liečby.
 • Použitie špeciálnych funkčných testov v štúdiách nám umožňuje rozlišovať medzi funkčnými a organickými zmenami. Najčastejšie používané vzorky sú s oblúkmi a náklonmi hlavy, hyperventilácia. Akútne zmeny krvného tlaku sa odrážajú v reoencefalograme zmenou tónu a dokonca aj úrovňou pulznej krvi, ktorá sa musí tiež zohľadniť pri analýze štúdie.
 • REG diagnostikuje také ťažké objektivizujúce ochorenia, ako je vaskulárna dystónia (na REG sa prejavuje ako obraz nestabilného vaskulárneho tónu), akútne a chronické vaskulárne lézie (porucha priechodnosti hlavných ciev), akútne poruchy cerebrálneho obehu a ich dôsledky, vertebrobasilarná nedostatočnosť atď.

Neurológ, neurofyziológ našej kliniky používa vo svojej práci najnovšie techniky, ako napríklad BF (Biological Feedback Method). Účelom tejto metódy je rozvíjať schopnosti samoregulácie človeka. Pomocou školení pod vedením príslušného špecialistu sa pacienti naučia riadiť svoj psycho-emocionálny stav: relaxovať, vyrovnávať sa so stresom, strachmi, depresiou a únavou.

Ak máte akékoľvek otázky, zavolajte nám telefonicky:

+7 (495) 604-12-12

Prevádzkovatelia kontaktného centra vám poskytnú potrebné informácie o všetkých otázkach, ktoré vás zaujímajú.

Môžete tiež použiť nižšie uvedené formuláre na to, aby ste položili otázku nášmu špecialistovi, dohodli si schôdzku na klinike alebo si objednali spätné volanie. Opýtajte sa alebo uveďte problém, s ktorým by ste nás chceli kontaktovať, a my vás budeme kontaktovať, aby sme objasnili informácie čo najskôr.

REG (reoencephalography) mozgu: normy a interpretácia výsledkov štúdie hlavných ciev

Patológia mozgu nevylučuje ani dospelých, ani deti. Včasná diagnostikovaná choroba, ako aj správna liečba zabránia vážnym komplikáciám, zachovajú kvalitu života pacienta a dokonca aj samotný život.

Diagnostika cievneho mozgu pomocou REG alebo reoencelografie je jednou z najinformatívnejších, časovo overených metód. Vďaka nemu sa zvyšuje možnosť včasnej pomoci pacientovi a pravdepodobnosť vzniku komplikácií základnej choroby sa znižuje.

Aká je metóda reografie?

REG - čo je to?

Štúdium stavu plavidiel iných častí tela má iný názov:

 • rehehepatography - diagnostikuje stav pečene;
 • reovasografia - cievy končatín;
 • rheocardiografia - pracuje so stavom srdca;
 • reopulmonography - dáva charakterizáciu stavu pľúc.

Existujú aj ďalšie odrody réografie. Na štúdium prívodu krvi do mozgu pri vykonávaní reoencefalografie sa používa špeciálne zariadenie (prístroj nazývaný reograf). Zvyčajne je to predpona pre ďalšie viackanálové zariadenia: zariadenia na odstraňovanie EKG, polygraf. Jeho "srdce" je vysokofrekvenčný generátor. Reograf vám umožňuje nahrávať reogram (grafické zobrazenie získaných údajov). Interakcia s vyskúšanými oblasťami tela prebieha prostredníctvom kovových elektród - sú umiestnené na holom mieste kože, ktoré bolo predtým odmastené alkoholovým roztokom. Zlepšený kontakt je dosiahnutý použitím podložky navlhčenej fyziologickým roztokom. Na vykonanie štúdie o prietoku krvi v jednej časti sa používajú dve elektródy: prvá je umiestnená na začiatku úseku, druhá na konci.

Procedúra REG je podobná ako EEG: elektródy sú tiež pripojené k hlave pacienta, ktoré čítajú údaje o krvnom naplnení mozgu

REG ako výskumná metóda

Rheoencefalografia, ako metóda na štúdium dodávania krvi do mozgových štruktúr, je bezpečný neinvazívny spôsob získavania informácií o elasticite a tóne cévnej steny krvných ciev dodávajúcich mozog. REG mozgu vám tiež umožňuje určiť prívod krvi jednotlivých štruktúr mozgu. V prítomnosti cievnej lézie sa odhalí jej umiestnenie a veľkosť.

Pomocou reoencefalografie môžete získať zmysluplné údaje v prítomnosti pacienta s vaskulárnymi ochoreniami, táto metóda je veľmi informatívna vo vzťahu k cerebrálnej ateroskleróze, mŕtvici, verterobrobasilárnej nedostatočnosti. Vyšetrovanie stavu cievnej siete s pomocou REG vám umožní zistiť skutočnú príčinu encefalopatie (bolesti hlavy).

Informačný obsah REG sa môže zvýšiť vykonaním funkčných testov. Najčastejšie vzorky sú nitroglycerín a nikotín. Umožňujú vám posúdiť formu poškodenia mozgu:

Ak po užití nitroglycerínu nie je amplitúda vlny REG dostatočne zvýšená, znamená to "organickú hmotu". Funkčné testy sa používajú na posúdenie stavu stavcov chrbtice, čo naznačuje zmenu polohy hlavy.

Okrem vedenia lekárskych vzoriek môže byť pacient vyzvaný, aby premiestnil hlavu tak, aby skontroloval chrbticové tepny.

REG plavidlá a ultrazvuk sa dokonale dopĺňajú. V závislosti od situácie sa uprednostňuje jedna alebo druhá z nich. Diagnostika pomocou REG umožňuje posúdiť stav veľkých aj malých plavidiel. V mnohých prípadoch je REG iba ďalšou metódou skúmania. Napríklad, tento spôsob štúdia stavu mozgu sa často používa v spojení s EEG. Navyše EEG zostáva hlavnou diagnostickou metódou. Čo je EEG a prečo je REG iba "metódou v potrubí"?

REG a EEG - dve strany tej istej mince

V niektorých prípadoch sú na zisťovanie patológie mozgu výhodné EEG - napríklad pri epilepsii. Alebo používajú túto metódu štúdia ako hlavnú štúdiu, ktorá ju dopĺňa štúdiami, ktoré umožňujú študovať stav plavidiel. EEG je schopný identifikovať viac patológií ako reoencefalografiu. EEG je záznam elektrickej aktivity mozgu. Aktivita neurónov sa zaznamenáva prostredníctvom elektród pripojených k hlave pacienta.

Základom pre EEG je spontánna strata vedomia, bolesti hlavy, ktoré nemožno liečiť liekom, problémy so spánkom, vestibulopatia a nadmerná únava, podozrenie z oneskoreného duševného vývoja detí a epilepsia. Táto štúdia vám tiež umožňuje sledovať priebežnú liečbu. Otázka, ktorý diagnostický postup je najlepší, nie je celkom správne spýtať sa.

Ako sa uskutočňuje štúdia?

Výskumný postup nie je veľmi komplikovaný, ale pre úspech a objektivitu štúdie je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Po prvé, pacient musí byť pokojný. Musí sedieť alebo si ľahnúť, zatvoriť oči a pokúsiť sa relaxovať nielen fyzicky, ale aj morálne. Kliekanie musí byť zachované počas celej procedúry reoencefalografie. Pred procedúrou by ste mali stráviť 15 - 30 minút v pokojnom stave a ak pacient trpí fajčením, mali by ste upustiť od fajčenia aspoň 2 hodiny na procedúre. Akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť cievny tonus, ktoré sa taktiež podarilo vykonať štúdiou reoencefalografiou, nemôžu byť.

Samotný priebeh štúdie je jednoduchý až bežný. Plochy pokožky hlavy sú odmastené alkoholom, potom sú na ne upevnené elektródy. V priebehu štúdie môže diagnostik sám požiadať pacienta, aby urobil pohyby hlavy alebo zmenil polohu tela.

Aby výsledok štúdie nebol deformovaný, pacient musí byť pokojný a uvoľnený.

Indikácie a kontraindikácie

Spektrum chorôb, v ktorých je možné predpísať reoencefalografiu, je dosť široká. REG mozgových cieľov je pridelené:

 • v prípade zranení (modriny, otrasy, poranenia hlavy);
 • encefalopatia;
 • ischémia
 • vestibulopathy;
 • meteosensitivity;
 • migrény a stav migrény;
 • syndróm vertebrálnej artérie;
 • ak máte podozrenie na diabetickú mikroangiopatiu;
 • sluchová porucha;
 • IRR, NDC;
 • hypertenzia;
 • so zvýšeným intrakraniálnym tlakom;
 • Parkinsonova choroba;
 • nádory hypofýzy;
 • kognitívne poruchy;
 • a niekoľko ďalších patologických vaskulárnych zmien.

Postup nemá absolútne kontraindikácie. Relatívne sú:

 • neonatálne obdobie;
 • poškodenie kože na mieste aplikácie elektród;
 • kategorické odmietnutie pacienta uskutočniť postup;
 • ochorenia kože a vlasov v oblasti pripojenia elektród - bakteriálna, parazitická alebo hubová povaha.

Opis výsledku prieskumu

Štúdium krvného zásobovania hlavy s pomocou REG je jednoduchý postup na vykonanie, ale špeciálne vzdelanie a zručnosti sú potrebné na dešifrovanie jeho výsledkov. Preto iba odborník môže diagnostikovať a korelovať zmeny v reteograme s možnými patologickými stavmi cievneho systému. V procese analýzy získaných údajov skúma diagnostika odchýlky v amplitúde vln od normy, odpoveď REG vlny na funkčné testy a vyvodzuje záver o norme alebo patológii ciev dodávajúcich mozog krvi. REG vlny majú niekoľko typov. Bežné typy sú:

 • hypertonický typ - charakterizovaný pretrvávajúcou hypertonicitou cievnej steny krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu a zhoršuje odtok venóznej krvi z mozgových štruktúr;
 • dystonický typ vaskulárneho tonusu, ktorý je charakterizovaný pravidelnými zmenami - môže sa napríklad vyskytnúť hypertonus, v kombinácii s nízkym pulzným tlakom môže dôjsť k preťaženiu žíl;
 • angiodystón je blízky predchádzajúcemu variantu, charakteristickým rozdielom je prítomnosť defektu v cievnej stene, čo vedie k zníženiu elasticity a narušenému prívodu krvi do jednotlivých štruktúr mozgu.

Typ reoencefalogramu nie je diagnóza. Graf kriviek zobrazuje iba zmeny, na ktoré je vystavený krvný tok. A čo sa odlišuje od normy. Na základe výkladu týchto zmien a údajov z iných diagnostických postupov môže lekár určiť príčinu utrpenia a urobiť diagnózu.

Kde môžem urobiť prieskum?

Kde môžem prejsť REG? Môžete vykonať vyšetrenie na mnohých súkromných klinikách, ktoré sa špecializujú na vaskulárnu patológiu alebo choroby mozgových štruktúr. Štátne zdravotnícke zariadenia sú tiež vybavené reografiou. Medicína dnes je nejednoznačná v súvislosti s touto diagnostickou metódou vyšetrenia: niektorí odborníci sú skeptickí, iní považujú REG za jediný spôsob, ako zistiť príčinu ľudského utrpenia pri niektorých ochoreniach.

Elektroencefalografia: rozdiely medzi postupom a režimom REG

Elektroencefalografia (ďalej len EEG) je analýza mozgu záznamom biologických prúdov ľudského orgánu. Táto metóda je jednoduchá a úplne bezpečná, má veľký vplyv na schopnosť odhaliť problémy s mozgom v počiatočných štádiách. EEG je jediný spôsob, ako preskúmať pacienta, ktorý má stratu vedomia. Elektroencefalografia nespôsobuje žiadnu škodu ľuďom. Nemá žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky, je predpísaná ľuďom v akomkoľvek veku.

EEG nesie veľký tok informácií, ktoré ukazujú funkčný stav mozgovej kôry. S jeho pomocou sa odhalí patológia, ktorá je skrytá pred očami lekárov a neprejavila sa až do určitej doby. Vďaka EEG existuje šanca sledovať vývoj ochorenia v určitom časovom období, čo umožňuje korekciu liečebného postupu. Štúdia ukazuje, ako lieky ovplyvňujú priebeh choroby a celkovú úroveň zdravia. V tomto štádiu je zistené predávkovanie určitých liekov alebo ich nedostatočný účinok na činnosť mozgu.

Hodnota elektroencefalografie v štúdii epilepsie

Elektroencefalografia zohráva kľúčovú úlohu pri štúdiu epilepsie u pacientov. Každý rok sa vo svete zaznamená približne 100 tisíc nových prípadov výskytu takejto choroby. Často je epilepsia zviazaná s mozgovou obrnou.

Vykonaná elektroencefalografia umožňuje neurovedcom hovoriť s úplnou istotou o prítomnosti "epilepsie" u pacienta. Aj vďaka EEG je patologická aktivita v mozgu detekovaná v počiatočnom štádiu, čo vytvára ťažkosti pre jej normálne fungovanie.

Metodológia pre elektroencefalografiu

EEG nenesie škodu a bolesť pre pacienta. Na vykonanie vyšetrenia sa pacient umiestni na pohodlnú stoličku. Potom s prilbou sa na osobu v oblasti hlavy pripevní viacero elektród, ktoré sú pripojené k zariadeniu pomocou drôtov. Počas analýzy mozgu prístroj zosilňuje biologické impulzy zo senzorov mnohokrát a zaznamenáva výsledky získané pomocou počítača.

Aby sa podstúpil EEG, nie je potrebná žiadna príprava. Stačí sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami:

 1. Pacient by nemal mať v čase vyšetrenia silný pocit hlavy. Je vysoká pravdepodobnosť, že to povedie k nesprávnym výsledkom EEG.
 2. Pacienti si musia pred podaním elektroencefalogramu umyť vlasy. Tým vzniknú najlepšie podmienky pre kontakt elektród s povrchom hlavy. Z tohto dôvodu budú výsledky štúdie presnejšie.
 3. Pred návštevou lekárskej ordinácie odstráňte šperky a rozpustite vlasy.
 4. Nesmiete prestať užívať lieky v čase štúdie mozgu, pretože toto uvoľňuje telo z jeho bežného stavu a vyvoláva nástup útoku.

Získané výsledky by sa mali interpretovať s prihliadnutím na vek pacienta, existujúce ochorenia, názvy liekov, ktoré predtým predpisovali lekári.

Výhody elektroencefalografie

Počas používania EEG lekári vykonávajú nasledujúce činnosti:

 • hodnotiť epileptické záchvaty podľa ich klasifikácie;
 • identifikovať oblasti mozgu, kde nastáva nástup záchvatov;
 • sledovať dynamiku účinkov liekov na aktivitu ľudského mozgu;
 • poskytnúť odpovede na odbornú spôsobilosť osoby, pretože prítomnosť epilepsie sa stane pre človekom prekážkou pri podávaní žiadosti o zamestnanie, ktorá súvisí s riadením vozidiel, vyžaduje vytrvalosť a sústredenie pozornosti.

Elektroencefalografia predpísaná pacientom, ktorí majú predispozíciu na epilepsiu, ochorenia kardiovaskulárneho systému, pretrvávajúce bolesti hlavy, sú poruchy nervového systému.

Ak chcete získať správny účinok štúdie, pacient sa umiestni do bunky. Ak chcete zistiť, skryté epilepsie urobiť jasné svetlo v miestnosti, zvýšiť zvukový efekt vnútri miestnosti. Pacient sa dostane do spánku a potom sa znova prebudí. Časté zapínanie a vypínanie svetla ovplyvňuje ľudský nervový systém, preto sa pokúšajú prebudiť latentnú epilepsiu, ak existuje. Trvanie jedného postupu je najmenej 45 minút. V závažných prípadoch dosahuje tento postup 120 minút. Po absolvovaní EEG sa pacient vráti do svojej bežnej každodennej rutiny.

V predvečer prechodu na EEG dobre spať a získať silu pre diagnostiku. Pred začatím postupu by mal byť človek v kľude asi 20 minút. V takom prípade získate kvalitné výsledky.

EEG spôsobuje stresovú situáciu u osoby. Preto, ak dieťa pôsobí ako predmet, ktorý sa má preskúmať, aby sa oňho nebojí, uskutoční sa s ním predbežný rozhovor, v rámci ktorého bude opísaný nadchádzajúci postup.

rheoencephalography

Rheoencefalografia (ďalej len "REG") je diagnóza mozgových ciev. Rovnako ako EEG je pre chorých absolútne bezpečné a nenesie im žiadnu škodu. Táto metóda riadi stav cirkulácie krvi v oblasti hlavy. Počas analýzy sa zaznamenáva elektrický odpor tkaniva.

Medzi dôvody použitia reoencefalografie patrí:

 • pretrvávajúca silná bolesť v hlave;
 • prítomnosť tinitu;
 • strata pamäti; pravidelné pád v lúpe.

Hlavným dôvodom je prítomnosť kraniálnej trávy pacienta.

Funkcia reoencefalografie

Čo môže spoločnosť REG robiť, aby sa stala populárnejšou v diagnostike ochorení mozgu?

Vďaka REG dostávajú lekári veľké množstvo informácií o intenzite plnenia krvi do mozgu pacienta, o elasticite ľudských ciev a o postihnutých cievach v hlave.

Pri používaní reoencefalografie majú lekári v počiatočnom štádiu možnosť zistiť vaskulárnu dystóniu. Ukázalo sa, že sa to robí kvôli tomu, že na obrázkoch sa objaví nestabilný obraz vaskulárneho tónu. Zistite akútne lézie krvných ciev.

REG je iný, pretože sa zameriava na cievy mozgu. Okrem toho je procedúra REG výrazne kratšia vo svojej časovej škále a neprekračuje 10 minút.

REG a EEG - existuje rozdiel?

Tieto dve metódy výskumu sú bežné pri skúmaní ľudského mozgu. Súčasne, aby sme poskytli presnejšie hodnotenie patológie mozgu, použite EEG. Je zvlášť dobré, keď má pacient epilepsiu. EEG je hlavnou cestou vedenia výskumu. Ostatné metódy sú sprievodné a sú zvyčajne formálne.

Je dôležité. Opatrenia EEG sú rozsiahlejšie ako REG. Pri používaní EEG majú lekári šancu zistiť väčší počet patológií ako pri použití REG.

Počas straty vedomia, častých bolesti hlavy a ťažkej únavy v krátkom časovom období je najlepšie použiť EEG ako metódu, ktorá sa osvedčila z najlepšej strany.

Na správnu voľbu metódy vedenia výskumu je potrebné postupovať podľa typu patologického procesu, na ktorom vznikajú veľké podozrenia. Existujú prípady, kedy sa EEG a REG navzájom dopĺňajú s maximálnou účinnosťou. V týchto prípadoch sa obe metódy používajú v zložitom stave. To umožní presnú diagnózu čo najskôr.

kontraindikácie

Výskum mozgu je kontraindikovaný v tých obdobiach, keď sa žena pripravuje stať sa matkou. So slabou úrovňou stavu pokožky pred spustením elektród je nepraktické vykonať REG a EEG.

Kompletná neúspešnosť klienta pri testovaní tiež neprispieva k zlepšeniu terapeutickej intervencie. V poslednej dobe choroba kože a vlasov v oblastiach hlavy, kde sa predpokladá, že pripojí elektródy k osobe, tiež neprispieva k účinnej liečbe pacienta.

EEG a REG pomáhajú poskytovateľom zdravotnej starostlivosti včas predchádzať chorobám mozgu. Časom odhalená patológia pomôže vyhnúť sa vážnym problémom s ľudským mozgom, začať včasnú liečbu. Vo všeobecnosti ide o životne dôležité faktory, ktoré pomôžu osobe zachrániť svoj neoceniteľný život. EEG a REG poskytujú presné odpovede na prejavy patológie v mozgu. Správne zahájená liečba bude záchrannou linkou pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami.

záver

Doteraz tieto štúdie uskutočňujú súkromné ​​a verejné zdravotnícke zariadenia. Na základe získaných informácií lekári robia presnú diagnózu a začnú proces liečenia konkrétnej osoby.

Pred podaním štúdie mozgu pomocou elektroencefalografie alebo reoencefalografie sa poraďte so svojím lekárom. Z jeho názoru závisí, ktorá z týchto metód je vhodná pre pacienta.

EEG a REG: akú diagnostickú metódu si vybrať

Ak máte podozrenie na ochorenie mozgu, odporúčajú sa inšpekčné vyšetrenia. Pacientom sú predpísané eeg a reg, ktoré sa vyznačujú vysokou úrovňou informácií. Pomocou je určená choroba a predpísaná účinná liečba.

Vlastnosti EEG

Elektroencefalografia je účinná diagnostická metóda, ktorou sa dôkladne vyšetruje mozog. Odporúča sa vykonať vyšetrenie na: degeneratívne lézie orgánu, epilepsiu, cievne ochorenia, dystogenetické choroby, TBI, zápalové procesy, psychiatrické patológie, nádorové procesy.

Ak sa dedičné choroby centrálneho nervového systému vyskytujú v tele pacienta, potom sa odporúča taká diagnostická metóda. Používa sa pri encefalopatii bez ohľadu na ich pôvod, ako aj pri funkčných poruchách mozgu.

Použitie metódy sa odporúča na rozlíšenie epileptických a neepileptických záchvatov. Počas skúšobného obdobia sa určujú postihnuté oblasti mozgu. EEG sa odporúča monitorovať dynamiku liečby liekmi. Diagnostická manipulácia poskytuje príležitosť riešiť otázku profesionálnej kondície.

Pripevnenie malých elektród na hlavu pacienta sa vykonáva pomocou špeciálnej prilby. Elektródy sú pripojené k elektroencefalografu. Zariadenie sa vykonáva zosilňovanie potenciálov, ktoré sú získané zo snímačov a zaznamenané v pamäti počítača.

Elektroencefalogram nevyžaduje od pacienta podstúpiť špeciálnu prípravnú fázu. Ale pacient musí dodržiavať určité pokyny. Štúdia by sa mala vykonávať len na prázdny žalúdok osoby. V opačnom prípade dochádza k prijatiu nespoľahlivých výsledkov.

Na zabezpečenie vysoko kvalitného kontaktu elektród a pokožky hlavy je dôležité dôkladne umyť hlavu pred vyšetrením. Pred začiatkom štúdie by mal pacient pokračovať v užívaní liekov predpísaných lekárom, čo eliminuje možnosť útoku.

Po obdržaní obrázku na obrazovke je výsledok štúdie hodnotený kvalifikovaným neurológom, ktorý umožňuje správne diagnostikovať.

Vlastnosti REG

Roencephalography je neinvazívna technika, ktorá sa používa na vyšetrenie mozgu. Je to bezpečná a bezbolestná metóda na sledovanie krvného obehu v mozgu. Počas skúšobného obdobia sa meniaca hodnota elektrického odporu tkanív orgánu zaznamená v období prechodu cez ne slabým elektrickým prúdom, ktorý má vysokú frekvenciu.

Vyšetrenie sa odporúča u pacientov s: závratmi, bolesťami hlavy, aterosklerózou, tinitusom, poruchou pamäti.

Pri mdlobách a pred podvedomí sa odporúča použiť diagnostickú metódu. Roenafalografia sa vykonáva po kraniocerebrálnych poraneniach. Odporúča sa pre podozrenie na hypertenziu. V priebehu vertebrobasilárnej nedostatočnosti alebo osteochondrózy krčnej chrbtice odborníci odporúčajú REG.

Pomocou tejto metódy môžete získať informácie o prívode krvi do mozgu. Roencephalography určuje cievny tonus a elasticitu. Používa sa na označenie stupňa ich porážky. Intenzita odtoku krvi z lebečnej dutiny sa stanoví pomocou tohto diagnostického opatrenia. Používa sa v pooperačnom období na objasnenie kvality odtoku krvi.

Pre štúdium je pacient sedieť alebo umiestnený na gauči. Miestnosť by mala byť čiastočná. Elektródy sú pripevnené k hlave, na ktoré sa predbežne upravuje gél alebo fyziologický roztok.

V čase manipulácie na žiadosť lekára musí pacient otočiť hlavu doprava alebo doľava. Roencephalographic film zobrazuje všetky zmeny v krvnom riečisku. Trvanie manipulácie je od 20 do 30 minút.

Výrazné vlastnosti

Na akú diagnostickú metódu si vyberiete, eeg a reg, a ktorá metóda najlepšie povedajú odborníci. Vlastnosti štúdie sú podobné. Ale majú určité rozdiely. Použitie REG sa odporúča na štúdium stavu cievneho lôžka. S pomocou manipulácie je určená pružnosťou a silou krvných ciev. Použitie diagnostiky sa odporúča v prípadoch podozrenia na dystóniu, hypertenziu a zhoršenú vaskulárnu funkciu.

EEG slúži na zaznamenávanie aktivity mozgu. Je to veľmi informatívna technika, ktorá zachycuje odchádzajúce bio-prúdy. Pri použití prieskumu je definovaná patologická zmena v mozgu. Používa sa na časté mdloby a kŕče u pacienta, poruchy spánku. Použitie metódy vyšetrenia sa odporúča pre vývojové oneskorenia, novotvary v mozgu.

Elektroencefalografia sa používa na určenie lokalizácie zápalových procesov a detekcie funkčných porúch. Táto manipulácia sa používa na diagnostiku epilepsie. Poskytuje možnosť určiť miesta vzniku útokov.

Prieskum sa odporúča na určenie charakteristík priebehu ochorenia a účinnosti liečby. Ak je potrebné vyriešiť problém profesionálnej vhodnosti, odporúča sa použitie EEG.

REG mozgových ciev: výskumný poriadok, výsledky

Rheoencefalogram je grafický výsledok diagnostického postupu nazývaného REG mozgových ciev. Metóda sa dlhodobo používa. Jeden zo základných zdrojov, v ktorých je opísaná táto metóda (autor Jenker F. L), bol preložený z angličtiny v roku 1966.

Ako postup je réoencefalografia veľmi jednoduchá, ale pomáha zistiť, dokonca v počiatočnom štádiu, množstvo chorôb mozgu, ako aj posúdiť kvalitu mozgovej cirkulácie. Vzhľadom na dobrý informačný obsah je táto diagnostika rešpektovaná lekármi, aj keď v lekárskej komunite sú skeptici, ktorí skutočne neveria v objektívnosť metódy.

Je možné odhaliť zrejmé výhody diagnostiky REG - jeho dostupnosť a nie veľmi vysokú cenu. Zariadenie je k dispozícii za cenu dokonca aj na okresných klinikách. Samozrejme, tomografia prináša úplnejší obraz, ale jeho dostupnosť je pre dnešok veľmi žiaduca.

Vlastnosti mozgových ciev

 • Ľavá a pravá karotidová tepna.
 • Ľavá a pravá vertebrálna tepna.

V krvnom obehu mozgu sú dva arteriálne systémy, z ktorých každý funguje nezávisle:

 • Centrálne - s jeho pomocou je krvné zásobenie subkortikálnych uzlov a blízkeho medulla. Centrálny systém pozostáva z ciev Vilišského kruhu (to sú konečné časti karotických a vertebrálnych artérií spojených anastomózami, malé cievy spájajúce jednu nádobu s inou nádobou), ktoré sú umiestnené na základni mozgu a bazilárnych artérií.
 • Periférne - pomocou tohto systému je napájaná biela hmota pologuli a komôr. Periférny arteriálny systém pozostáva z troch tepien - predného, ​​stredného a zadného mozgu.

Krvný obeh mozgu je regulovaný vnútornými systémami, pomocou ktorých sa udržuje optimálny prietok krvi vo všetkých štruktúrach mozgu.

Regulácia cerebrálneho obehu

Existujú 4 hlavné systémy, prostredníctvom ktorých nastáva regulácia životaschopnosti cerebrálneho obehu:

 1. Myogénna - vykonaná reakciou na hladké svaly arteriálnej lôžka na kolísanie tlaku v nich. Zvýšenie počtu krvného tlaku spôsobuje zvýšenie svalového bunkového tónu a vazokonstrikcie (vazokonstrikcia). Zníženie krvného tlaku spôsobuje zníženie tónu a vazodilatáciu (dilatácia krvných ciev). Myogénna regulácia je hlavným prvkom mozgovej autoregulácie.
 2. Humorálna - kvôli účinku hladkých svalov cievneho lôžka aktívnych zložiek. Jeden z najsilnejších regulátorov krvného obehu je indikátorom napätia oxidu uhličitého v arteriálnej krvi a pH mozgovomiechovej tekutiny. Hyperkapnia (zvýšenie napätia oxidu uhličitého) vedie k rozšíreniu krvných ciev a hypokapnia k ich zužovaniu. V tomto prípade sa vyvinie hypoxia mozgu.
 3. Metabolický - je zapojený do distribúcie krvi medzi rôznymi oblasťami mozgu. Rôzne účinné látky, hormóny, mediátory môžu mať priamy a nepriamy vplyv na stav vaskulárneho systému mozgu.
 4. Neurogénne - pôsobí hlavne na malé arteriálne cievy a závisí od celkového stavu autoregulačných mechanizmov cievneho tonusu, zloženia a koncentrácie iónov.

Vo zvyšku zdravého človeka je intenzita cerebrálneho krvného obehu 55-60 ml / 100 g / min. Táto hodnota sa rovná 15% z celkového kardiálneho výkonu. Podiel celkovej spotreby kyslíka v mozgu je 20% a 17% glukózy. Rýchlosť spotreby kyslíka v mozgu je 3 až 4 ml / 100 g / min.

Odhadovaná rýchlosť 15 ml / 100 g / min naznačuje vývoj ireverzibilných účinkov. V prípade zastavenia obehu do 7 minút dochádza k úplnému rozpadu všetkých regulačných mechanizmov, straty vedomia, kómy a smrti mozgu. Je to spôsobené zablokovaním mikrovaskulatúry v dôsledku nezvratných zmien v stenách kapilár a bunkového edému.

Je to dôležité! Hlavným spúšťacím faktorom pre takúto ischémiu je, že mozog, na rozdiel od iných orgánov, má minimálne zásoby vlastného kyslíka.

Dokonca aj najzávažnejšie zmeny v mozgových cievach rôzneho pôvodu vedú k porušeniu cerebrálneho obehu s rôznou závažnosťou.

Cerebrálny obeh

 1. Stredná úroveň - charakterizovaná zmenou funkčnej aktivity nervových buniek. V takom prípade sa ich štruktúra nezmení a ich funkcia sa má obnoviť.
 2. Nižšia kritická úroveň - neuróny vymierajú s výrazným znížením krvného zásobovania. Zároveň sa objavujú nekrotické zmeny v nervovom tkanive.
 3. Horná kritická úroveň - v tomto štádiu je kritická zmena hemodynamických procesov, zmena senzitivity receptora, prasknutie synaptických interakcií a blokovanie nervových spojení a funkcií.

Dnes je jednou z týchto metód reoencefalografia.

rheoencephalography

Toto je metóda pre štúdium ciev mozgu. Základom štúdie je registrácia zmien odolnosti tkaniva pri vystavení vysokofrekvenčnému elektrickému prúdu nízkej veľkosti.

Rheoencefalografia umožňuje vyvodiť závery o stave cievneho systému mozgu a hemodynamických parametrov, najmä:

 • Vaskulárny tón.
 • Cievne odpor.
 • Elasticita cievnych stien.
 • Rýchlosť toku krvi
 • Rýchlosť šírenia impulznej vlny.
 • Závažnosť zvýšeného intrakraniálneho tlaku.
 • Prítomnosť, stupeň, možnosť vývoja kolaterálnej cirkulácie (ide o formovanie sietí krvných ciev, prechádzanie hlavnej postihnutej cievy, aby sa zabránilo vzniku nedostatku krvného zásobenia určitého orgánu alebo miesta tkaniva).

Indikácie REG

Vzhľadom na veľkú informatívnosť štúdie a krátku dobu trvania sa odporúča vykonať rheoencefalografiu za týchto podmienok:

 • Posúdenie závažnosti porúch obehu.
 • Hemoragické a ischemické mŕtvice.
 • Poranenia hlavy
 • Tinnitus.
 • Zhoršenie zraku.
 • Poškodenie sluchu.
 • Bolesti hlavy a závraty.
 • Migréna.
 • Zmeny krvného tlaku.
 • Ateroskleróza.
 • Nedostatok vertebrobasilar geneze.
 • Vegetatívna vaskulárna dystónia.
 • Ortostatická hypotenzia.
 • Encefalopatia rôznych pôvodov.
 • Nespavosť.
 • Zhoršenie pamäte
 • Zábudlivosť.
 • Rôzne ochorenia chrbtice v krčnej chrbtici.
 • Nestabilita intrakraniálneho tlaku.
 • Adenóm hypofýzy.
 • Parkinsonova choroba.

Technika výskumu

Manipulácia sa vykonáva pomocou reografie, ktorá má 2 až 6 kanálov. Čím viac kanálov má reograf, tým viac informácií bude výsledok postupu.

Ak je potrebné vykonať štúdiu naraz v niekoľkých miskách krvného obehu, potom je potrebné použitie polyureografov.

Aby výsledný rehenefalogram bol správny a informatívny, sú potrebné tieto podmienky:

 • Prijatie pohodlnej pozície.
 • Prekrytie elektród na hlave na miestach, kde je potrebné fixovať hemodynamické parametre.
 • V prípade štúdie vnútornej krčnej tepny sa elektródy prekrývajú v oblasti nosového a mastoidného procesu (za ušami nižšie).
 • Na získanie údajov o vonkajších karotických tepnách sú elektródy umiestnené nad obočím a v blízkosti zvukovodu vpredu.
 • Štúdium vertebrálnych artérií zahŕňa ukladanie elektród na okcipitálne tuberkulózy a mastoidný proces. Súčasne je potrebná súčasná elektrokardiografia.

Na konci štúdie sa hodnotenie získaných údajov ihneď uskutoční a poskytne pacientovi.

Reoentsefalogramma. odpis

 • Vzostupnou časťou je anakrot.
 • Klesajúca časť je divoch.
 • Incision je diktívny zub v strednej tretine zostupnej vlny.

Keďže počas reoencefalografie dochádza k fixácii vĺn, pomocou ktorých sa vyhodnocujú cievy mozgu a dochádza k ich reakcii, existujú určité značky, ktoré sa najskôr vyhodnotia.

Ak sa údaje získavajú z cerebrálneho cievneho systému REG, hodnotenie týchto údajov, ako je:

 • Tvar vlny.
 • Trvanie každej časti vlny.
 • Amplitúda vĺn.
 • Lokalizácia incisúry.
 • Pravidelnosť oscilácií
 • Eograficky index - indikátor veľkosti prietoku krvi.
 • Diktívny index je indikátorom cievneho tonusu a periférneho vaskulárneho odporu.
 • Diastolický index je indikátorom hladiny odtoku krvi a venózneho tónu.

Po ukončení štúdie sa uskutoční hodnotenie typu reoencefalogramu:

 • Dystonic - zmena tónu nádoby trvalej povahy, s prevahou nízkeho tónu a nízkej pulzovej náplne, spojená s ťažkosťami venózneho odtoku.
 • Angiodystonický - podobný ako dystonický, iba navyše k celku znižuje elasticitu krvných ciev, čo vedie k hemodynamickým zmenám v rôznych cievnych bazénoch.
 • Hypertenzívna - s charakteristickou pretrvávajúcou hypertonicitou zavádzajúcich ciev spolu s prekážkou odtoku venóznej krvi.

Pri dešifrovaní údajov cerebrálnej vaskulárnej REG majú najväčší význam tieto zmeny:

 • Výrazné zvýšenie amplitúdy vlny, strmosť, krátka stúpajúca vlna s špicatým vrcholom, posunutie a zvýšenie incisu naznačujú pokles arteriálneho tónu.
 • Zníženie amplitúdy vlny, zvýšenie trvania vzostupnej línie a prítomnosť dodatočných vĺn na ňom, hladkosť výrezu naznačuje zvýšenie tónu arteriálnych ciev.
 • Konštantná zmena rezákov a ďalšie vlny na zostupnej línii naznačujú vegetatívno-vaskulárnu dystóniu.
 • Vyklenutie a zväčšenie dĺžky katastrof, výskyt ďalších vĺn medzi hlavnými, naznačuje prítomnosť obtiažnosti pri odtoku žíl.
 • Rôzna amplitúda a zmena tvaru zubov naznačujú prítomnosť arteriálnej hypertenzie.
 • Sploštenie vrcholu vzostupnej línie, plynulosť vln, absencia ďalších útvarov na zostupnej vlne naznačujú aterosklerózu.

Rozlíšenie REG a EEG

Okrem reoencefalografie existuje aj štúdia, ako je elektroencefalografia.

Hlavný rozdiel v týchto dvoch manipuláciách spočíva v tom, že REG sa používa na analýzu stavu krvných ciev mozgu a krvného obehu a EEG sa používa na štúdium nervovej aktivity určitých oblastí mozgu.

Náklady na reoencefalografiu

Uskutočniť takúto štúdiu môže byť v jednoduchej klinike, neurologickom oddelení, ako aj v rôznych súkromných zdravotníckych zariadeniach. Cena štúdie bude závisieť od miesta konania.

Doposiaľ je cena cerebrálnej vaskulárnej REG od 1 000 do 12 000 rubľov v závislosti od naliehavosti testu, použitia záťažových testov a kvality reografie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Konsolidácia aorty srdca: čo je to a čo s tým robiť?

Z tohto článku sa dozviete: čo je aortálna indurácia, je to nebezpečné. Je možné tento problém zbaviť a čo treba urobiť.Ak dôjde k zhutneniu aortálnej zhrubnutie, zvýšenie hustoty, zníženie elasticity stien veľkých krvných ciev v ľudskom tele (aorta).

Konštantné bolesti hlavy a ich príčiny

Ivan Drozdov 23. augusta 2017 0 Komentáre Bolesť hlavy nie je len vyčerpávajúci pocit nepohodlia, ktorý narúša plnú existenciu človeka, ale aj špecifický príznak, ktorý poukazuje na vývoj alebo prítomnosť vážnych ochorení mozgu.

Prehľad všetkých možností vývoja kruhu Willis, čo to znamená v praxi

Z tohto článku sa dozviete, aké sú možnosti vývoja kruhu Willis, aké to je, aké sú tepny zahrnuté do jeho zloženia. Aké choroby môžu byť spôsobené vrodenou alebo získanou patológiou kruhu Willisa?

Ako funguje operácia s Fallotovým tetradom?

Fallotov tetrad (takzvaná "modravá" choroba) je jednou z najčastejších vážnych patológií vývoja srdca u detí.Telo pacienta trpí akútnym nedostatkom kyslíka, pretože vrodené anatomické poruchy nedostatočného rozvoja srdečnej septa vedú k nevyhnutnému zmiešaniu arteriálnej a venóznej krvi.

Externý hydrocefalus mozgu u dospelých

Ivan Drozdov 30.10.2017 0 Komentáre Externý hydrocefalus - akumulácia cerebrospinálnej tekutiny v subarachnoidnom priestore, spôsobená porušením jeho absorpcie do žilového lôžka.

Cerebrálne krvácanie

Krvácanie do komôr mozgu je jedným z typov akútnych porúch cerebrálneho obehu - najbežnejšej patológie v neurológii. Vývoj hemoragie v mozgu je spravidla podporovaný neošetrenou perzistujúcou arteriálnou hypertenziou, zneužívaním alkoholu, fajčením, užívaním liekov, ktoré porušujú zrážanie krvi.