Čo je REG a EEG? Toto sú diagnostické metódy na štúdium funkcií mozgu používaných v modernej medicíne. Sú spájané prístupnosťou, bez prenikania cez pokožku a bezpečnosťou podniku.

Prečo je predpisovaný EEG?

EEG pozostáva z preskúmania mozgu registráciou jeho biologických tokov. Impulzy generované a vykonávané neurónmi sa odrážajú na elektroencefalograme, čo dokazuje stav orgánu.

Neurológovia predpísali štúdiu na diagnostiku závažných ochorení:

 • opuch;
 • dysfunkcie ciev;
 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • zápal mozgu;
 • epilepsie;
 • v psychiatrickej praxi;
 • entsefolopatiya;
 • včasná diagnostika zranení.

Výhodou tejto techniky je možnosť jej zavedenia pacientovi v bezvedomí, neprítomnosť vekových hraníc: vhodná pre deti i tehotné ženy.

Podrobnosti o elektroencefalografii

Elektroencefalografia je veľmi informatívna metóda na stanovenie patologických stavov mozgu pred začiatkom klinických príznakov.

EEG vykonáva tieto funkcie:

 1. uľahčuje pozorovanie dynamiky choroby;
 2. používa sa na korekciu terapie v neprítomnosti pozitívneho účinku;
 3. hodnotí stupeň vplyvu liekov, ktoré potláčajú funkciu nervového systému na aktivitu mozgu;
 4. ukazuje zmeny štruktúry a funkcií pri traumatickom poranení mozgu.

Diagnóza epilepsie pomocou EEG

Epilepsia sa môže vyskytnúť bez klinických prejavov. Tiež táto technika umožňuje klasifikovať epileptické záchvaty z iných stavov, ako napríklad mdloby. V tomto prípade sa EEG stáva vedúcim miestom diagnostiky.

 • Prilba s elektródami, ktoré sú pripojené priamo k elektroencefalografu, je umiestnená na hlave pacienta.
 • Prístroj zaznamenáva elektrickú aktivitu mozgu z povrchu pokožky hlavy.

Postup sa neuskutočňuje na prázdny žalúdok, môže to skresľovať výsledky vyšetrenia.

Ak sa diagnostika vyskytne počas exacerbácie chronického ochorenia, neprestaňte užívať liek. To len komplikuje úlohu. Napríklad, v prípade epilepsie môže spôsobiť záchvat. EEG odráža funkčnú aktivitu mozgu.

Stojí za zmienku, že existujú kontraindikácie postupu:

 • stav konvulzie;
 • nekontrolovaná psychomotorická agitácia.

Na rozdiel od EEG, diagnóza reografie spočíva v závislosti na úrovni krvného zásobenia vaskulárneho lôžka na elektrickom odporu tkanív.

Kto je zobrazený rehenefalogram?

Rozdiel medzi REG a EEG v podstate metód. Na sledovanie mozgovej cirkulácie sa používa reoencefalografia (ďalej len REG). Stav toku krvi sa hodnotí prechodom nízkofrekvenčného vysokofrekvenčného prúdu cez tkanivo a zaznamenávaním elektrického odporu tkaniva. Táto metóda navyše dostáva informácie o presnej polohe odchýlok v krvnom riečisku.

V akých prípadoch sa predpisuje?

Rozsah použitia tejto metódy je pomerne široký a to je ďalší ukazovateľ, než je REG odlišné od EEG. Skúška je informatívna v nasledovných podmienkach:

 • dlhotrvajúce bolesti hlavy s lokalizáciou v rôznych častiach hlavy;
 • závraty;
 • vegetatívna dystónia;
 • s tinitusom;
 • porucha pamäti;
 • mdloby;
 • ateroskleróza;
 • hypertenzná chorobu;
 • TBI (traumatické poškodenie mozgu);
 • verterobrobasilárna nedostatočnosť;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Lekár môže predpísať postup ako preventívne opatrenie pre starších ľudí, najmä ak sa v minulosti vyskytli chronické komplikované ochorenia. Pomôže to vyhnúť sa vzniku nežiaducej choroby a zabrániť vzniku komplikácií.

Výhody metódy

Použitím tejto metódy doktor objektívne a presne posúdi:

 • intenzita krvných ciev;
 • ich charakteristiky (pružnosť, tón);
 • abnormálny prietok krvi;
 • rýchlosť rozširovania stien krvných ciev;
 • venózneho odtoku.

Metóda môže byť použitá ako metóda na stanovenie abnormálneho krvného obehu v cievach po operácii alebo TBI.

Pri registrácii REG je možné vykonať funkčné testy (nitroglycerín a nikotín). Ak po odchode nitroglycerínu sa odchýlka parametrov vlny výrazne nezvýši, potom hovoríme o organickej povahe choroby.

Reoencephalogram odráža všeobecný obraz o stave plavidiel. S ním môžete nájsť podrobné špecifikácie:

REG je často predpisované v kombinácii s ultrazvukom alebo EEG. Elektroencefalogram sa považuje za úplnú nezávislú metódu diagnostiky patologických stavov mozgu.

Rheoencefalogram môže mať tri typy:

 1. Hypertenzia - pretrvávajúce zvýšenie tónu krvných ciev mozgu a zhoršenie odtoku venóznej krvi.
 2. Dystonické - pravidelné výkyvy v tóne: hypertonus je kombinovaný s nízkou náplňou impulzu a naopak so zníženým tlakom.
 3. Dystónia vaskulárneho typu - symptomaticky sa podobá predchádzajúcej verzii, avšak odchýlky od normy sa vyskytujú v dôsledku porúch v štruktúre ciev, napríklad s kruhovitosťou druhej. V tomto prípade je klinický obraz spôsobený vaskulárnymi poruchami: elasticita krvných ciev je narušená a mozgové tkanivá zažívajú nedostatok výživy.

Graf reoencefalogramu ukazuje zmeny v krvnom riečisku.

Ako sa to deje?

Hlavným pravidlom reografie je vyhnúť sa faktorom, ktoré vyvolávajú cievny tonus a nárast tlaku. V predvečer by ste nemali vzrušovať nervový systém (stres, káva, fajčenie, alkohol). Spať minimálne 8 hodín, aby ste utišili pacienta, predtým, ako diagnostikujete, strávi 15 minút v tichu.

Algoritmy pre EEG a REG sú takmer rovnaké. Ale pri vykonávaní REG je pacient požiadaný, aby otočil hlavu vľavo a vpravo, aby vyhodnotil stav krvného riečišťa. Výsledky sú zaznamenané na film reoencefalogramu.

Čo dávať prednosť?

Aby ste pochopili, čo si z týchto metód vyberiete, potrebujete vedieť, čo je REG a EEG a aké sú ich vlastnosti. EEG odráža elektrickú aktivitu mozgu a elektroencefalogram ukazuje patologické zmeny v mozgu ako celku. REG hodnotí tok a odtok krvi do orgánu a charakter jeho krvného zásobovania. Toto je rozdiel medzi REG z EEG.

Preto otázka: "Čo je lepšie, REG alebo EEG" nemá jednoznačnú odpoveď. Účel menovania a možnosti prieskumu - toto rozlišuje REG a EEG. Ale spoločne sa tieto štúdie navzájom dopĺňajú a nepreukazujú rozdiel, ale obraz choroby z viacerých strán.

Kde sa má testovať?

REG a EEG možno vykonávať v špecializovaných zdravotníckych centrách a lôžkových podmienkach štátnych inštitúcií.

EEG a REG - poskytuje tým možnosť objektívneho posúdenia stavu pacienta a pomáha lekárovi pri diagnostike a monitorovaní liečby. Pamätajte, že včasná diagnostika ochorenia výrazne znižuje riziko komplikácií.

Aký je rozdiel medzi metódami REG a EEG?

Povedzte nám viac o metódach diagnostiky mozgových stavov reg a eeg. Čo je lepšie?

Semyon, REG a EEG - diagnostické opatrenia, ktoré sú potrebné na štúdium stavu mozgu a identifikáciu rôznych patológií tohto orgánu. Tieto dve metódy nie sú zameniteľné, pretože majú rozdielne diagnostické ciele.

REG (rehenefalografia) je neinvazívna metóda hodnotenia cerebrálnej cirkulácie, ktorá umožňuje identifikovať abnormality, ktoré poukazujú na rôzne ochorenia.

Pomocou systému REG získate informácie o:

 • Stupeň poškodenia ciev mozgu;
 • Stav vaskulárneho tónu;
 • Hladina krvi;
 • Intenzita venózneho odtoku z lebečnej dutiny.

REG umožňuje špecialistovi určiť povahu zmien, ktorým podstúpili mozgové cievy - funkčné alebo organické.

Pomocou tejto diagnostickej metódy sú identifikované patológie, ktoré sú ťažko zistiteľné. Sú to akútne poruchy cerebrálnej cirkulácie, akútne vaskulárne lézie, vaskulárna dystónia.

EEG (elektroencefalografia) - metóda výskumu, ktorej podstatou je stanovenie stupňa aktivity mozgu. Špeciálne vybavenie zachytáva elektrické impulzy, ktoré vytvárajú neuróny. Získané informácie nám umožňujú vyhodnotiť funkčný stav kôry a subkortikálnych štruktúr mozgu, identifikovať oblasť, ktorá prešla patologickými zmenami.

Metóda je dôležitá v procese diagnostiky nádorov v počiatočných štádiách vývoja, zápalových ochorení mozgu, epilepsie.

Čo je lepšie - EEG alebo REG? Výber postupu závisí od toho, aké symptómy prevažujú u pacienta a od akého patologického procesu existuje podozrenie. Každá metóda má svoju vlastnú hodnotu na identifikáciu určitých chorôb.

Elektroencefalografia: rozdiely medzi postupom a režimom REG

Elektroencefalografia (ďalej len EEG) je analýza mozgu záznamom biologických prúdov ľudského orgánu. Táto metóda je jednoduchá a úplne bezpečná, má veľký vplyv na schopnosť odhaliť problémy s mozgom v počiatočných štádiách. EEG je jediný spôsob, ako preskúmať pacienta, ktorý má stratu vedomia. Elektroencefalografia nespôsobuje žiadnu škodu ľuďom. Nemá žiadne kontraindikácie a vedľajšie účinky, je predpísaná ľuďom v akomkoľvek veku.

EEG nesie veľký tok informácií, ktoré ukazujú funkčný stav mozgovej kôry. S jeho pomocou sa odhalí patológia, ktorá je skrytá pred očami lekárov a neprejavila sa až do určitej doby. Vďaka EEG existuje šanca sledovať vývoj ochorenia v určitom časovom období, čo umožňuje korekciu liečebného postupu. Štúdia ukazuje, ako lieky ovplyvňujú priebeh choroby a celkovú úroveň zdravia. V tomto štádiu je zistené predávkovanie určitých liekov alebo ich nedostatočný účinok na činnosť mozgu.

Hodnota elektroencefalografie v štúdii epilepsie

Elektroencefalografia zohráva kľúčovú úlohu pri štúdiu epilepsie u pacientov. Každý rok sa vo svete zaznamená približne 100 tisíc nových prípadov výskytu takejto choroby. Často je epilepsia zviazaná s mozgovou obrnou.

Vykonaná elektroencefalografia umožňuje neurovedcom hovoriť s úplnou istotou o prítomnosti "epilepsie" u pacienta. Aj vďaka EEG je patologická aktivita v mozgu detekovaná v počiatočnom štádiu, čo vytvára ťažkosti pre jej normálne fungovanie.

Metodológia pre elektroencefalografiu

EEG nenesie škodu a bolesť pre pacienta. Na vykonanie vyšetrenia sa pacient umiestni na pohodlnú stoličku. Potom s prilbou sa na osobu v oblasti hlavy pripevní viacero elektród, ktoré sú pripojené k zariadeniu pomocou drôtov. Počas analýzy mozgu prístroj zosilňuje biologické impulzy zo senzorov mnohokrát a zaznamenáva výsledky získané pomocou počítača.

Aby sa podstúpil EEG, nie je potrebná žiadna príprava. Stačí sa riadiť niekoľkými jednoduchými pravidlami:

 1. Pacient by nemal mať v čase vyšetrenia silný pocit hlavy. Je vysoká pravdepodobnosť, že to povedie k nesprávnym výsledkom EEG.
 2. Pacienti si musia pred podaním elektroencefalogramu umyť vlasy. Tým vzniknú najlepšie podmienky pre kontakt elektród s povrchom hlavy. Z tohto dôvodu budú výsledky štúdie presnejšie.
 3. Pred návštevou lekárskej ordinácie odstráňte šperky a rozpustite vlasy.
 4. Nesmiete prestať užívať lieky v čase štúdie mozgu, pretože toto uvoľňuje telo z jeho bežného stavu a vyvoláva nástup útoku.

Získané výsledky by sa mali interpretovať s prihliadnutím na vek pacienta, existujúce ochorenia, názvy liekov, ktoré predtým predpisovali lekári.

Výhody elektroencefalografie

Počas používania EEG lekári vykonávajú nasledujúce činnosti:

 • hodnotiť epileptické záchvaty podľa ich klasifikácie;
 • identifikovať oblasti mozgu, kde nastáva nástup záchvatov;
 • sledovať dynamiku účinkov liekov na aktivitu ľudského mozgu;
 • poskytnúť odpovede na odbornú spôsobilosť osoby, pretože prítomnosť epilepsie sa stane pre človekom prekážkou pri podávaní žiadosti o zamestnanie, ktorá súvisí s riadením vozidiel, vyžaduje vytrvalosť a sústredenie pozornosti.

Elektroencefalografia predpísaná pacientom, ktorí majú predispozíciu na epilepsiu, ochorenia kardiovaskulárneho systému, pretrvávajúce bolesti hlavy, sú poruchy nervového systému.

Ak chcete získať správny účinok štúdie, pacient sa umiestni do bunky. Ak chcete zistiť, skryté epilepsie urobiť jasné svetlo v miestnosti, zvýšiť zvukový efekt vnútri miestnosti. Pacient sa dostane do spánku a potom sa znova prebudí. Časté zapínanie a vypínanie svetla ovplyvňuje ľudský nervový systém, preto sa pokúšajú prebudiť latentnú epilepsiu, ak existuje. Trvanie jedného postupu je najmenej 45 minút. V závažných prípadoch dosahuje tento postup 120 minút. Po absolvovaní EEG sa pacient vráti do svojej bežnej každodennej rutiny.

V predvečer prechodu na EEG dobre spať a získať silu pre diagnostiku. Pred začatím postupu by mal byť človek v kľude asi 20 minút. V takom prípade získate kvalitné výsledky.

EEG spôsobuje stresovú situáciu u osoby. Preto, ak dieťa pôsobí ako predmet, ktorý sa má preskúmať, aby sa oňho nebojí, uskutoční sa s ním predbežný rozhovor, v rámci ktorého bude opísaný nadchádzajúci postup.

rheoencephalography

Rheoencefalografia (ďalej len "REG") je diagnóza mozgových ciev. Rovnako ako EEG je pre chorých absolútne bezpečné a nenesie im žiadnu škodu. Táto metóda riadi stav cirkulácie krvi v oblasti hlavy. Počas analýzy sa zaznamenáva elektrický odpor tkaniva.

Medzi dôvody použitia reoencefalografie patrí:

 • pretrvávajúca silná bolesť v hlave;
 • prítomnosť tinitu;
 • strata pamäti; pravidelné pád v lúpe.

Hlavným dôvodom je prítomnosť kraniálnej trávy pacienta.

Funkcia reoencefalografie

Čo môže spoločnosť REG robiť, aby sa stala populárnejšou v diagnostike ochorení mozgu?

Vďaka REG dostávajú lekári veľké množstvo informácií o intenzite plnenia krvi do mozgu pacienta, o elasticite ľudských ciev a o postihnutých cievach v hlave.

Pri používaní reoencefalografie majú lekári v počiatočnom štádiu možnosť zistiť vaskulárnu dystóniu. Ukázalo sa, že sa to robí kvôli tomu, že na obrázkoch sa objaví nestabilný obraz vaskulárneho tónu. Zistite akútne lézie krvných ciev.

REG je iný, pretože sa zameriava na cievy mozgu. Okrem toho je procedúra REG výrazne kratšia vo svojej časovej škále a neprekračuje 10 minút.

REG a EEG - existuje rozdiel?

Tieto dve metódy výskumu sú bežné pri skúmaní ľudského mozgu. Súčasne, aby sme poskytli presnejšie hodnotenie patológie mozgu, použite EEG. Je zvlášť dobré, keď má pacient epilepsiu. EEG je hlavnou cestou vedenia výskumu. Ostatné metódy sú sprievodné a sú zvyčajne formálne.

Je dôležité. Opatrenia EEG sú rozsiahlejšie ako REG. Pri používaní EEG majú lekári šancu zistiť väčší počet patológií ako pri použití REG.

Počas straty vedomia, častých bolesti hlavy a ťažkej únavy v krátkom časovom období je najlepšie použiť EEG ako metódu, ktorá sa osvedčila z najlepšej strany.

Na správnu voľbu metódy vedenia výskumu je potrebné postupovať podľa typu patologického procesu, na ktorom vznikajú veľké podozrenia. Existujú prípady, kedy sa EEG a REG navzájom dopĺňajú s maximálnou účinnosťou. V týchto prípadoch sa obe metódy používajú v zložitom stave. To umožní presnú diagnózu čo najskôr.

kontraindikácie

Výskum mozgu je kontraindikovaný v tých obdobiach, keď sa žena pripravuje stať sa matkou. So slabou úrovňou stavu pokožky pred spustením elektród je nepraktické vykonať REG a EEG.

Kompletná neúspešnosť klienta pri testovaní tiež neprispieva k zlepšeniu terapeutickej intervencie. V poslednej dobe choroba kože a vlasov v oblastiach hlavy, kde sa predpokladá, že pripojí elektródy k osobe, tiež neprispieva k účinnej liečbe pacienta.

EEG a REG pomáhajú poskytovateľom zdravotnej starostlivosti včas predchádzať chorobám mozgu. Časom odhalená patológia pomôže vyhnúť sa vážnym problémom s ľudským mozgom, začať včasnú liečbu. Vo všeobecnosti ide o životne dôležité faktory, ktoré pomôžu osobe zachrániť svoj neoceniteľný život. EEG a REG poskytujú presné odpovede na prejavy patológie v mozgu. Správne zahájená liečba bude záchrannou linkou pre ľudí trpiacich týmito ochoreniami.

záver

Doteraz tieto štúdie uskutočňujú súkromné ​​a verejné zdravotnícke zariadenia. Na základe získaných informácií lekári robia presnú diagnózu a začnú proces liečenia konkrétnej osoby.

Pred podaním štúdie mozgu pomocou elektroencefalografie alebo reoencefalografie sa poraďte so svojím lekárom. Z jeho názoru závisí, ktorá z týchto metód je vhodná pre pacienta.

Elektroencefalografia a reoencefalografia

Solovyanovich Sergey Viktorovich

Neurológ najvyššej kvalifikačnej kategórie, neurofyziológ

Elektroencefalografia (EEG)

Elektroencefalografia (EEG) je cenovo dostupná a bezpečná metóda na vyšetrenie mozgu záznamom biologických prúdov mozgu. Neuróny - hlavné prvky centrálneho nervového systému (vrátane mozgu) sú schopné generovať a riadiť elektrické impulzy, ktoré zaznamenáva elektroencefalograf.

Táto metóda je veľmi dôležitá pre včasnú detekciu zranení, nádorov, cievnych a zápalových chorôb mozgu, epilepsie. Okrem toho je to len neurologická ambulantná štúdia, ktorá sa vykonáva počas záchvatov straty vedomia.

Na našej klinike vykonáva elektroencefalografiu vysoko kvalifikovaní neurológovia a neurovedci s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami pracujúcimi s pacientmi rôznych vekových skupín.

EEG je absolútne neškodná, nemá žiadne kontraindikácie a preto sa používa pre pacientov v akomkoľvek veku, deti aj starších ľudí.

Elektroencefalografia je vysoko informatívna štúdia odrážajúca funkčný stav kôry, subkortikálne štruktúry mozgu, ako aj komplexné kortikálne-subkortikálne interakcie vrátane skrytej patológie ochorení, ktoré sa ešte nevyjadrili na pozadí celého klinického zdravia subjektu.

EEG umožňuje sledovať priebeh ochorenia v priebehu času, v prípade potreby opraviť liečbu, zhodnotiť účinok farmakoterapie (predávkovanie alebo zrušenie neuroleptik, trankvilizérov, barbiturátov, antidepresív) na aktivitu mozgu. Na rozdiel od štúdií CT a MRI, EEG deteguje štrukturálne a funkčné (reverzibilné) zmeny, ktoré pretrvávajú dlhý čas v mozgu, napríklad po miernom traumatickom poškodení mozgu.

Úloha EEG pri diagnostike epilepsie

EEG je najdôležitejšou diagnostickou metódou pre epilepsiu. Každoročne sa zaznamenáva 20 až 120 000 nových prípadov epilepsie (v priemere 70 - 100 000). Len v krajinách SNŠ trpí touto chorobou asi 2,5 milióna ľudí. Epilepsia je často kombinovaná s inými ochoreniami, ako sú mozgová obrna, chromozomálne syndrómy, dedičné metabolické ochorenia. Frekvencia epilepsie, napríklad u pacientov s mozgovou obrnou, je až 33%.

Skúsený neurológ / neurofyziológ podľa výsledkov EEG môže potvrdiť diagnózu "epilepsie". Okrem toho sa ochorenia nedávno stali bežnými, vyskytujú sa bez klinických prejavov, pre ktoré je charakteristická patologická aktivita v mozgu, ktorá významne narušuje jej činnosť (napríklad epileptickú encefalopatiu). V takýchto prípadoch je EEG hlavnou metódou výskumu.

Elektroencefalografická technika

EEG je úplne neškodná a bezbolestná. Počas vyšetrenia pacient pohodlne sedí na stoličke. Pomocou špeciálnej prilby sú k svojej hlave spojené malé elektródy, spojené vodičmi s elektroencefalografom. Zariadenie zosilňuje biopotenciály získané zo snímačov stovky tisíckrát a zapisuje ich do pamäte počítača.

Špeciálne školenie pre EEG sa nevyžaduje, ale existuje niekoľko odporúčaní. Je dôležité, aby pacient počas štúdie nebol hladný, pretože to môže spôsobiť zmeny v EEG. A mali by ste si umyť vlasy v predvečer štúdie - to umožní lepší kontakt s elektródami so skalpom, a preto výsledky budú spoľahlivejšie. Nenechávajte zvyčajné lieky, pretože môžu vyvolať záchvaty a dokonca aj epistatus.

EEG diagnostické schopnosti

Pomocou EEG môžete:

 • odlíšiť epileptické záchvaty od neepileptických záchvatov a klasifikovať ich;
 • vytvoriť oblasti mozgu zodpovedné za vyvolanie útokov;
 • sledovať dynamiku pôsobenia drog;
 • posúdiť funkčný stav mozgu (dokonca aj bez zmeny v mozgu CT);
 • vyriešiť otázku profesionálnej vhodnosti (objav epileptiformných javov je základom výberu profesií súvisiacich s riadením vozidla, ktoré si vyžadujú stálu pozornosť a rýchlu reakciu na situácie a stimuly vo vysokorizikových situáciách).

Indikácie pre EEG:

 • epilepsia a iné typy paroxysmov;
 • mozgové nádory;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • vaskulárne ochorenia;
 • zápalové ochorenia;
 • degeneratívne poškodenie mozgu;
 • bolesti hlavy;
 • dysontogenetické ochorenia;
 • dedičné choroby centrálneho nervového systému;
 • funkčné poruchy nervovej aktivity (neuróza, neurasténia, obsedantno-pohybová neuróza, somnambulizmus atď.)
 • psychiatrická patológia;
 • encefalopatie rôzneho pôvodu (vaskulárne, posttraumatické, toxické);
 • post resuscitačných stavov v dôsledku somatickej patológie.

Naša klinika používa najnovšiu výcvikovú metódu BOS-EEG, ktorá zahŕňa odstránenie elektroencefalogramu, ktorá zaznamenáva hlavné rytmy mozgu (alfa, beta, delta, tetaritmy). Posúdenie EEG (elektroencefalogramu) vykoná skúsený odborný neurológ-neurofyziológ a urobí sa záver o osobitostiach mozgovej rytmy a distribúcii biopotenciálov v rôznych oblastiach mozgovej kôry. V závislosti od indikácie je vybraný potrebný výcvikový kurz BOS-EEG (relaxácia, aktivácia atď.).

Rheoencefalografia (REG) - diagnostika mozgových ciev

Rheoencefalografia je neinvazívna, bezpečná a bezbolestná metóda, ktorá vám umožňuje sledovať stav mozgovej cirkulácie na základe zaznamenávania meniaceho sa elektrického odporu tkanív pri prechode nízkofrekvenčným a nízkofrekvenčným elektrickým prúdom.

Indikácie pre reoencefalografiu:

 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • hučanie v ušiach;
 • porucha pamäti;
 • mdloby a stavy v bezvedomí;
 • ateroskleróza;
 • arteriálna hypertenzia;
 • traumatické poranenie mozgu;
 • verterobrobasilárna nedostatočnosť;
 • osteochondróza krčnej chrbtice.

Funkcie reoencefalografie

 • REG poskytuje informácie:
  • o intenzite ponuky mozgovej krvi;
  • o stave tónu a elasticite krvných ciev;
  • intenzita venózneho odtoku z lebečnej dutiny;
  • o léziách mozgových ciev;
  • o cerebrálnom krvnom obehu v pooperačnom období as traumatickým poranením mozgu.
 • Štúdia hodnotí prietok krvi do mozgu a jeho odtoku. Existujú normálne indikátory REG a indikátory s odchýlkami. Každá odchýlka od normy zodpovedá vlastnému typu bolesti hlavy a spôsobu liečby. Držanie REG pred a po liečbe vám umožňuje zhodnotiť účinnosť zvolenej metódy liečby.
 • Použitie špeciálnych funkčných testov v štúdiách nám umožňuje rozlišovať medzi funkčnými a organickými zmenami. Najčastejšie používané vzorky sú s oblúkmi a náklonmi hlavy, hyperventilácia. Akútne zmeny krvného tlaku sa odrážajú v reoencefalograme zmenou tónu a dokonca aj úrovňou pulznej krvi, ktorá sa musí tiež zohľadniť pri analýze štúdie.
 • REG diagnostikuje také ťažké objektivizujúce ochorenia, ako je vaskulárna dystónia (na REG sa prejavuje ako obraz nestabilného vaskulárneho tónu), akútne a chronické vaskulárne lézie (porucha priechodnosti hlavných ciev), akútne poruchy cerebrálneho obehu a ich dôsledky, vertebrobasilarná nedostatočnosť atď.

Neurológ, neurofyziológ našej kliniky používa vo svojej práci najnovšie techniky, ako napríklad BF (Biological Feedback Method). Účelom tejto metódy je rozvíjať schopnosti samoregulácie človeka. Pomocou školení pod vedením príslušného špecialistu sa pacienti naučia riadiť svoj psycho-emocionálny stav: relaxovať, vyrovnávať sa so stresom, strachmi, depresiou a únavou.

Ak máte akékoľvek otázky, zavolajte nám telefonicky:

+7 (495) 604-12-12

Prevádzkovatelia kontaktného centra vám poskytnú potrebné informácie o všetkých otázkach, ktoré vás zaujímajú.

Môžete tiež použiť nižšie uvedené formuláre na to, aby ste položili otázku nášmu špecialistovi, dohodli si schôdzku na klinike alebo si objednali spätné volanie. Opýtajte sa alebo uveďte problém, s ktorým by ste nás chceli kontaktovať, a my vás budeme kontaktovať, aby sme objasnili informácie čo najskôr.

rheoencephalography

Rheoencefalografia (REG) je jednou z metód diagnostiky mozgových ciev. Slabý vysokofrekvenčný elektrický prúd prechádza tkanivami orgánu a špeciálne zariadenie zaznamenáva elektrický odpor mozgu. Štúdia je klasifikovaná ako neinvazívna. To znamená, že tkanivo je postihnuté bez ihiel alebo chirurgických nástrojov. Čo potrebujete vedieť o reoencefalografii, ako je informatívna a bezpečná?

Všeobecné charakteristiky metódy

Rheoencefalografia - neinvazívna funkčná diagnostika. Metóda je založená na odolnosti tkanív ľudského tela na elektrický prúd. Pomocou REG môžete získať informácie o elasticite / tóne / celkovej funkcii cievnych stien, množstve pulznej krvi, vaskulárnej rezistencii a reaktivite mozgových ciev. Štúdia hodnotí celkovú funkčnosť žilových a arteriálnych systémov. Hlavnou výhodou metódy je jednoduchosť. Výskum nevyžaduje nákladné vybavenie ani špeciálne vybavené skrine. Navyše REG diagnostikuje absolútne všetky cievy mozgu, bez ohľadu na priemer.

Štúdia sa uskutočňuje pomocou elektrického prúdu. Na hlavu pacienta je umiestnená špeciálna "uzáver" drôtov, do ktorej je dodávaný minimálny elektrický náboj. Jeho frekvencia sa pohybuje od 16 do 300 kHz. Tkanina reaguje určitým spôsobom na náboj a špeciálny počítač zachytáva túto reakciu. Štúdia neprináša pacientovi bolesť ani nepohodlie. Najdôležitejšou vecou je oddýchnuť sa a nerobiť strach. Neopodstatnené obavy môžu deformovať konečný výsledok, takže plne dôverujte lekárovi a udržiavajte pokoj.

Je dôležité pochopiť, že reoencefalografia nestačí na komplexné štúdium žíl a artérií. Metóda opisuje iba funkčný stav elastických trubíc a to nestačí na presnú diagnózu. REG vám umožňuje zistiť problém v konkrétnej sekcii mozgu a sústrediť sa na jeho podrobnú štúdiu. Aké parametre prietoku krvi možno diagnostikovať? Viskozita krvi, rýchlosť prietoku krvi, vaskulárny tonus, hladina v krvi v určitej časti mozgu, špecifickosť krvného obehu.

Indikácie / kontraindikácie pre

Spočiatku sa REG používalo na sledovanie funkčnosti mozgu v reálnom čase. Diagnóza je teraz potrebná po mechanickom poškodení hlavy (aby sa zabránilo krvácaniu), čo je porušení funkčnosti ciev. Zaujímavá skutočnosť - pred vynálezom reoencefalografie sa migréna nepovažovala za vážnu chorobu. Počas útoku fungujú iné systémy tela normálne a samotný pacient bol považovaný za absolútne zdravý simulátor.

metodika

Potrebujem konkrétnu prípravu na reoencefalografiu? Nie, hlavná vec je správne nastaviť postup. Relaxujte, nesústreďte sa na strach a iné negatívne emócie. Uvedomte si, že zdravotnícky personál určite nepoškodí, ale naopak - robia všetko kvôli pohodliu a bezpečnosti. REG je neinvazívny postup, takže nebudú žiadne prepichnutia, rezy a zavádzanie rôznych materiálov pod kožu. Lekári odporúčajú pred testom dobrý spánok, dočasne prestať fajčiť, silnú kávu alebo čierny čaj, pretože to všetko ovplyvňuje nervový systém, krvný tlak a cievny tón. Bezprostredne pred REG sa odporúča pacientovi odpočívať v dobre vetranej miestnosti asi 15 minút.

Prvá vec je od pacienta požiadaná, aby podpísala písomnú dohodu o diagnostike. Iba potom môže zdravotnícky personál začať pracovať. Po prekonaní všetkých formalít sa pacient umiestni na gauč alebo sedí na pohodlnom kresle. Vlasy (ak nejaké sú) sa zhromažďujú v hrnci, potom sa rozmazajú so špeciálnym gélom. Pomáha predchádzať podráždeniu, svrbeniu, nepohodlie a začervenaniu.

Na hlavu sa umiestni špeciálne zariadenie na zaznamenávanie rheoencefalogramov (rheograf). Má od 2 do 6 alebo viac kanálov. Tieto kanály sú zodpovedné za zaznamenávanie REG konkrétnej cievnej oblasti. Počet nasnímaných oblastí sa rovná počtu kanálov. Technika spočíva v uložení elektród na povrchu hlavy pacienta. Vo väčšine prípadov sa na tento účel používajú okrúhle kovové elektródy. Ich priemer sa pohybuje od 5 do 30 mm. Elektródy sú upevnené na hlave gumovými pásikmi a špeciálnou pastou, ktorá minimalizuje odolnosť.

Aby sa zaznamenal stav ciev bazénu vnútornej krčnej tepny, sú elektródy umiestnené na nosnom pásme a na mastoidnom procese. Na diagnostiku bazéna vertebrálnych artérií je jedna elektróda upevnená na mastoidnom procese, druhá na veľkom okcipitálnom forame. Informácie a stav vonkajšej krčnej tepny sa získajú pripojením elektród k priebehu temporálnej tepny, na vonkajšom okraji superciliárneho oblúka a v prednej časti sluchového kanálu.

Keď rheoencephalography posúdi nielen tvar, ale aj digitálne parametre plavidiel. To vám umožní dosiahnuť čo najobjektívnejší a najpresnejší výsledok. Tiež zdravotnícky personál berie do úvahy zvláštnosti REG, ktoré závisia od vekovej kategórie pacienta. Počas diagnostiky sa aplikujú špecifické funkčné testy. Pomáhajú rozlišovať funkčné zmeny od organických. Najčastejšie používajte skúšaný nitroglycerín. Je to bezfarebná olejovitá kvapalina, ktorá je slabo rozpustná vo vode a je dobrá v éteri, alkohole alebo chloroforme. Je predpísaný v malých dávkach a vždy sa používa v kombinácii s inými liečivými látkami. Aj počas štúdie sa pacient často vyzýva, aby zmenil polohu tela, otočil hlavu a vykonal ďalšie manipulácie, ktoré ovplyvňujú krvný tlak, a teda na REG.

Hodnotenie výsledkov

Výsledok REG je fixovaný na dlhej papierovej páske, ktorá sa podobá kardiogramu. Na dešifrovanie reoencefalogramu bude lekár potrebovať poznať vek pacienta, index cievnej elasticity. S vekom sa tieto charakteristiky menia, čo znamená, že úroveň normy a patológie tiež nemôžu byť konštantné.

Počas reoencefalografie sa zaznamenávajú informácie o vlnách, ktoré naznačujú stupeň plnenia krvi v určitých častiach mozgu a ciev. Aké vlastnosti sú dôležité pre lekára? Pravidelnosť vĺn, charakter zaoblenia vrcholu, prítomnosť ďalších vĺn, diktívny zub (vytvorený medzi hornými a dolnými vrcholmi vĺn). Napríklad silné zaokrúhľovanie vrcholu indikuje vaskulárny spazmus a absenciu ďalších vĺn, plochých vrcholov a hladkú rehenefalografiu na cerebrálnej ateroskleróze.

Nesnažte sa nezávisle vyhodnotiť výsledok a urobiť diagnózu. Toto je výsadou špecializovaného lekárskeho špecialistu.

Čo je lepšie: reoencefalografia (REG) alebo elektroencefalografia (EEG)?

Obe metódy sa používajú na štúdium noriem a patológií mozgu. Nemôžu však byť zameniteľné, pretože základom REG a EEG sú rôzne diagnostické ciele. REG sa špecializuje na neinvazívne vyšetrenie stavu krvných ciev, zásobovanie krvou, intenzitu venózneho odtoku z lebečnej dutiny. Rheoencefalografia určuje povahu vaskulárnych zmien (organických alebo funkčných) a indikuje vážne vnútorné patológie, ktoré je ťažké diagnostikovať - ​​akútne poruchy mozgovej cirkulácie, veľké lézie krvných ciev a tak ďalej.

EEG je zameraná na určenie stupňa aktivity mozgu. Špeciálny počítač zachyti elektrické impulzy produkované neurónmi, ktoré hodnotia funkčný stav mozgových štruktúr kortexu / podkorízy. Diagnostika pomáha nájsť oddelenia, ktoré boli vystavené patologickým účinkom a horšie fungujú. Štúdia pomáha diagnostikovať rakovinu v počiatočných štádiách vývinu, epilepsiu, zápalové patológie mozgu.

Voľba metódy diagnostiky zostáva u lekára. Počúva sťažnosti pacienta, preskúma históriu a rozhodne o vhodnosti REG alebo EEG.

Rheoencefalografia pomáha posúdiť funkčnosť a celkový stav mozgových ciev. Pre postup používajúci slabý elektrický náboj, ktorý nespôsobuje pacientovi bolesť alebo výrazné nepohodlie. Je dôležité pochopiť, že REG nie je nezávislou diagnostickou metódou. Štúdia nepomôže urobiť jasnú diagnózu, ale iba naznačuje odchýlky v konkrétnej oblasti, ktorá si vyžaduje ďalšiu diagnostiku. Ak trpíte bolesťami hlavy, záchvatmi migrény, vysokým krvným tlakom alebo sa veľmi bojíte mozgovej príhody - neponáhľajte sa zaregistrovať do REG. Ak chcete začať, relaxujte a navštívte praktického lekára. Buďte rozumní a zdraví.

Čo je réoencefalografia alebo REG mozgových ciev - indikácie na vyšetrenie, metódy vykonávania, interpretácia výsledkov

Prečo bolesť v krku a bolesti ucha a ako liečiť symptómy

Príčiny a liečba svrbenia v ušiach

Prečo ubúdajú uši a krk

Prečo bolí do ucha jednou rukou

Prečo strieľať do ucha a ako liečiť bolesti uší

V článku diskutujeme o cerebrálnom cievnom systéme REG. Hovoríme o podstate metódy, ktorú môžeme vidieť vo výsledku vyšetrenia, indikácií a kontraindikácií, poskytneme poradenstvo pri príprave postupu. Dozviete sa, aké sú štádiá konania, ktoré si vyžadujú funkčné testy, najmä skúšky detí.

Podstata metódy

Vďaka REG sa zistia porušenia v krvnom obehu mozgu. Metóda je založená na rozdiele medzi elektrickou vodivosťou telesného tkaniva a krvi.

V mozgovej tkanine prechádza striedavý prúd s nízkym prúdom. Zariadenie reograf zaregistruje svoj elektrický odpor, ktorý priamo závisí od rýchlosti toku krvi v cievach.

Čo je vidieť v programe REG

Výsledkom prieskumu sú podrobné informácie o:

 • cievny tonus;
 • elasticita stien cievy;
 • intenzita prietoku krvi;
 • vaskulárna reaktivita keď sa otočíte alebo pokoríte hlavou;
 • rýchlosť venózneho odtoku krvi z lebečnej dutiny;
 • prítomnosť rastu cholesterolu;
 • cerebrálne krvácanie alebo posttraumatické poranenie;
 • predispozícia k výskytu krvných zrazenín vo vnútri ciev;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • zabezpečenie prietoku krvi (kruhový objazd).

Na základe údajov je možné diagnostikovať ochorenie a posúdiť jej závažnosť.

Indikácie a kontraindikácie

Starším ľuďom je predpísaná reoencefalografia na profylaxiu, pretože existuje riziko zníženia vaskulárnej elasticity súvisiaceho s vekom.

Všetok zvyšok mozgu REG by mal prejsť, keď:

 • často závrat, vrátane chvíľ, keď ostanete ostré;
 • obáva sa meteorologickej závislosti;
 • príznaky ochorení, ako je osteochondróza alebo epilepsia;
 • rušivý tinitus, neprechádzajte bolesťou hlavy;
 • zranená oblasť krku;
 • zrak, sluch, strata pamäti zhoršená;
 • obáva sa nespavosti;
 • arteriálna hypertenzia, cholesterolové "plaky" na stenách a vaskulárna dystónia.

Na kontrolu cerebrálnej cirkulácie po chirurgickom zákroku alebo po traumatickej poranení mozgu je potrebná aj reoencefalografia.

Kontraindikácie pre REG zahŕňajú:

 • rany a iné poranenia kože, kde sú umiestnené elektródy;
 • pacientovi zamietnutie konania;
 • prvé mesiace života dieťaťa (nepresné čítania)
 • bakteriálne, parazitárne ochorenia kože a vlasov v mieste pripojenia elektród, porážku hubovej povahy.

Vo všetkých ostatných ohľadoch sa postup považuje za bezpečný, bezbolestný a hypoalergénny. To sa dá urobiť aj pre tehotné ženy a deti.

Odporúčania pre prípravu

 • Počas dňa vylúčte lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh.
 • Počas 3 hodín by ste nemali fajčiť.
 • 15 minút pred začiatkom nahrávania je potrebná prestávka alebo odpočinok.

Etapy konania

Prieskum trvá celkovo 20-25 minút. Pri nahrávaní signálov sa používa réograph s niekoľkými kanálmi. Čím viac kanálov, tým širšie pokrytie štúdie (počet oblastí mozgu).

 1. Pacient sedí na gauči. V prípade potreby môže ležať (pre pacientov, ktorí majú predpísané lôžko). Toto neovplyvní nahrávanie.
 2. Špeciálne kovové elektródy sa ošetrujú kompozíciou na zabránenie podráždenia pokožky a pripevňujú sa k hlave. Pripevňovacie body dosiek závisia od výskumného oddelenia: v oblasti nad obočím, medzi lícnymi kosťami a uchom sa analyzuje vonkajšia časť krčnej tepny; na nos a v hlave za uchom - vnútornú časť krčnej tepny; vertebrálnych artérií v okcipitálnych tuberkulách.
 3. Údaje o elektródach fixujú zariadenie a odrážajú ho na páske. Pacient sedí s očami zatvorenými, aby nedošlo k deformácii výsledku v dôsledku vonkajších stimulov.

Počas vyšetrenia lekár hovorí s pacientom, aby nebol nervózny z dôvodu neznámeho prostredia a cievy sa nakoniec nezúžili. Lekár vás tiež žiada, aby ste vykonali fyzické cvičenie (otočte, pohybujte, zadržte si dych), špecifikujte diagnózu podľa reakcie ciev na tento pohyb.

Funkčné testy

Ak chcete zvýšiť obsah informácií v systéme REG, použite funkčné testy. Na tento účel užívajte nitroglycerínovú gumu, kofeín, aminofylín atď. Pacient užíva jednu z liekov a pôsobí na cievnu stenu. V dôsledku toho sa amplitúda vln REG mení a lekár hodnotí povahu patológií mozgu. Napríklad, s malým stupňom nárastu vlny REG, škoda sa pripisuje organickej povahe.

Dešifrovanie reg

Výsledok reografu sú cyklické krivky vytlačené na papierovej páske. Každý cyklus je indikáciou, ktorá bola zaznamenaná počas 1 srdcového rytmu.

Každá vlna krivky má sklon a amplitúdu ako na elektrokardiograme. Vzostupná časť so zaobleným vrcholom sa nazýva "anacrot", hladká zostupná čiara je katakrota a čiarou medzi ostatnými dvoma je incisura.

Lekár, ktorý prešiel špeciálnym tréningom pri dešifrovaní reoencefalografických údajov, analyzuje cyklické krivky.

 • Zistite vek pacienta, aby ste určili pomer charakteristický pre vaskulárny tonus a stav elasticity - u starších a mladých ľudí sú odlišné.
 • Kontroluje pravidelnosť cyklických kriviek, charakter zaokrúhľovania vrcholov, opisuje zostupnú a vzostupnú čiaru, určuje, kde je incisura a či existujú ďalšie vlny.

Typy reg a čo znamenajú

Konečným výsledkom reoencefalografie je záver lekára o tom, ako blízko mozgu sú normálne.

Na opísanie ich stavu sa používa jeden z troch typov REG:

 • Dystonický typ - je charakterizovaný trvalými zmenami vaskulárneho tónu, v ktorých dominuje hypotónia so zložitým odtokom venóznej krvi;
 • Angiodystonický vzhľad - dochádza k poškodeniu cievneho tónu v dôsledku porúch štruktúry stien, ktoré znižujú ich elasticitu a bránia zásobovaniu krvi v určitých miestach mozgu;
 • Hypertonický vzhľad - hypertonicita adukčných ciev prevažuje pri súčasnej obštrukcii odtoku žilovej krvi.

Typy REG pomáhajú diagnostikovať patológiu, ale nemôžu byť nazývané chorobou ako takou. Sú to len príznaky.

Funkcie u detí

Kľúčovým rysom reoencefalografie u detí je úplná nehybnosť, čo je pre malého pacienta ťažké pozorovať. Dieťa sa začína pohybovať, otvára oči, čo môže skresľovať výsledky. V tomto prípade lekári odporúčajú:

 • Deti mladšie ako 1 rok sa majú dostať do niekoľkých hodín po kŕmení (v stave spánku).
 • Deti staršie ako 1 rok by mali vykonávať vzdelávacie práce, vysvetľovať dieťaťu štádiá konania a presvedčovať ho, že nebude musieť dlho sedieť.

Čo je lepšie - REG, USDG alebo EEG

Ak porovnáte reoencefalografiu s ultrazvukom, výsledky budú rovnako informatívne.

 • REG hodnotí funkčnosť plavidiel.
 • Dopplerov ultrazvuk mozgu (alebo USDG) určuje priemer a lúmen krvných ciev, rýchlosť a smer prietoku krvi.

To znamená, že UZDG a REG sa navzájom dopĺňajú, pretože obe uskutočňujú vaskulárne hodnotenie mozgu. Voľba jedným alebo druhým smerom závisí od predpisu lekára, ako aj od dostupnosti služby. Dopplerov ultrazvuk je modernejší a vyžaduje nákladné vybavenie, ktoré nie je k dispozícii v každej klinike.

REG a EEG sú dve samostatné štúdie. Ak reoencefalografia zistí poruchy dodávky krvi do mozgu, elektroencefalografia skúma elektrickú aktivitu jej neurónov.

Encefalogram samozrejme obsahuje stopy poškodenia krvného obehu, ak problém pretrvával dlhý čas. REG bude však informatívnejšie. Najčastejšie sa EEG používa na rozpoznanie konvulzívnych syndrómov a symptómov epilepsie. To znamená, že voľba medzi EEG a REG si nestojí za to - závisí to od povahy ochorenia a od lekárskych predpisov.

Čo si pamätať

Ak chcete urobiť cerebrálny cerebrálny cerebcardiogram, mali by existovať príznaky:

 • závrat a meteo citlivosť;
 • dlhotrvajúce bolesti hlavy, poruchy pamäti a zraku;
 • predchádzajúce choroby, ako je srdcový záchvat, mŕtvica alebo podozrenie z týchto ochorení, ako aj vaskulárna ateroskleróza, vaskulárna dystónia.

Ak REG prešiel bez skreslenia, potrebujete:

 • odpočívajte, nechajte drogy a fajčiť pred štúdiom;
 • uskutočniť lekárske požiadavky ležať, nepohybovať sa, alebo sa určitým spôsobom pohybovať, aby získali úplný obraz o chorobe;
 • pripravte dieťa na to, že 20 minút musíte sedieť.

Ak chcete vybrať medzi REG, EEG a USDG, mali by ste:

 1. Určite typ štúdie mozgu: cievy sa skúmajú pomocou ultrazvukového dopplera a reteogramu a aktivity neurónov - počas EEG;
 2. Zistite náklady a dostupnosť služieb: REG sa vykonáva oveľa častejšie a USDG sa považuje za nákladný postup.

Uvidíme sa v ďalšom článku!

Čo čítať

Podporujte projekt - povedzte o nás

REG (reoencephalography) mozgu: normy a interpretácia výsledkov štúdie hlavných ciev

Patológia mozgu nevylučuje ani dospelých, ani deti. Včasná diagnostikovaná choroba, ako aj správna liečba zabránia vážnym komplikáciám, zachovajú kvalitu života pacienta a dokonca aj samotný život.

Diagnostika cievneho mozgu pomocou REG alebo reoencelografie je jednou z najinformatívnejších, časovo overených metód. Vďaka nemu sa zvyšuje možnosť včasnej pomoci pacientovi a pravdepodobnosť vzniku komplikácií základnej choroby sa znižuje.

Aká je metóda reografie?

REG - čo je to?

Štúdium stavu plavidiel iných častí tela má iný názov:

 • rehehepatography - diagnostikuje stav pečene;
 • reovasografia - cievy končatín;
 • rheocardiografia - pracuje so stavom srdca;
 • reopulmonography - dáva charakterizáciu stavu pľúc.

Existujú aj ďalšie odrody réografie. Na štúdium prívodu krvi do mozgu pri vykonávaní reoencefalografie sa používa špeciálne zariadenie (prístroj nazývaný reograf). Zvyčajne je to predpona pre ďalšie viackanálové zariadenia: zariadenia na odstraňovanie EKG, polygraf. Jeho "srdce" je vysokofrekvenčný generátor. Reograf vám umožňuje nahrávať reogram (grafické zobrazenie získaných údajov). Interakcia s vyskúšanými oblasťami tela prebieha prostredníctvom kovových elektród - sú umiestnené na holom mieste kože, ktoré bolo predtým odmastené alkoholovým roztokom. Zlepšený kontakt je dosiahnutý použitím podložky navlhčenej fyziologickým roztokom. Na vykonanie štúdie o prietoku krvi v jednej časti sa používajú dve elektródy: prvá je umiestnená na začiatku úseku, druhá na konci.

Procedúra REG je podobná ako EEG: elektródy sú tiež pripojené k hlave pacienta, ktoré čítajú údaje o krvnom naplnení mozgu

REG ako výskumná metóda

Rheoencefalografia, ako metóda na štúdium dodávania krvi do mozgových štruktúr, je bezpečný neinvazívny spôsob získavania informácií o elasticite a tóne cévnej steny krvných ciev dodávajúcich mozog. REG mozgu vám tiež umožňuje určiť prívod krvi jednotlivých štruktúr mozgu. V prítomnosti cievnej lézie sa odhalí jej umiestnenie a veľkosť.

Pomocou reoencefalografie môžete získať zmysluplné údaje v prítomnosti pacienta s vaskulárnymi ochoreniami, táto metóda je veľmi informatívna vo vzťahu k cerebrálnej ateroskleróze, mŕtvici, verterobrobasilárnej nedostatočnosti. Vyšetrovanie stavu cievnej siete s pomocou REG vám umožní zistiť skutočnú príčinu encefalopatie (bolesti hlavy).

Informačný obsah REG sa môže zvýšiť vykonaním funkčných testov. Najčastejšie vzorky sú nitroglycerín a nikotín. Umožňujú vám posúdiť formu poškodenia mozgu:

Ak po užití nitroglycerínu nie je amplitúda vlny REG dostatočne zvýšená, znamená to "organickú hmotu". Funkčné testy sa používajú na posúdenie stavu stavcov chrbtice, čo naznačuje zmenu polohy hlavy.

Okrem vedenia lekárskych vzoriek môže byť pacient vyzvaný, aby premiestnil hlavu tak, aby skontroloval chrbticové tepny.

REG plavidlá a ultrazvuk sa dokonale dopĺňajú. V závislosti od situácie sa uprednostňuje jedna alebo druhá z nich. Diagnostika pomocou REG umožňuje posúdiť stav veľkých aj malých plavidiel. V mnohých prípadoch je REG iba ďalšou metódou skúmania. Napríklad, tento spôsob štúdia stavu mozgu sa často používa v spojení s EEG. Navyše EEG zostáva hlavnou diagnostickou metódou. Čo je EEG a prečo je REG iba "metódou v potrubí"?

REG a EEG - dve strany tej istej mince

V niektorých prípadoch sú na zisťovanie patológie mozgu výhodné EEG - napríklad pri epilepsii. Alebo používajú túto metódu štúdia ako hlavnú štúdiu, ktorá ju dopĺňa štúdiami, ktoré umožňujú študovať stav plavidiel. EEG je schopný identifikovať viac patológií ako reoencefalografiu. EEG je záznam elektrickej aktivity mozgu. Aktivita neurónov sa zaznamenáva prostredníctvom elektród pripojených k hlave pacienta.

Základom pre EEG je spontánna strata vedomia, bolesti hlavy, ktoré nemožno liečiť liekom, problémy so spánkom, vestibulopatia a nadmerná únava, podozrenie z oneskoreného duševného vývoja detí a epilepsia. Táto štúdia vám tiež umožňuje sledovať priebežnú liečbu. Otázka, ktorý diagnostický postup je najlepší, nie je celkom správne spýtať sa.

Ako sa uskutočňuje štúdia?

Výskumný postup nie je veľmi komplikovaný, ale pre úspech a objektivitu štúdie je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel. Po prvé, pacient musí byť pokojný. Musí sedieť alebo si ľahnúť, zatvoriť oči a pokúsiť sa relaxovať nielen fyzicky, ale aj morálne. Kliekanie musí byť zachované počas celej procedúry reoencefalografie. Pred procedúrou by ste mali stráviť 15 - 30 minút v pokojnom stave a ak pacient trpí fajčením, mali by ste upustiť od fajčenia aspoň 2 hodiny na procedúre. Akékoľvek lieky, ktoré môžu ovplyvniť cievny tonus, ktoré sa taktiež podarilo vykonať štúdiou reoencefalografiou, nemôžu byť.

Samotný priebeh štúdie je jednoduchý až bežný. Plochy pokožky hlavy sú odmastené alkoholom, potom sú na ne upevnené elektródy. V priebehu štúdie môže diagnostik sám požiadať pacienta, aby urobil pohyby hlavy alebo zmenil polohu tela.

Aby výsledok štúdie nebol deformovaný, pacient musí byť pokojný a uvoľnený.

Indikácie a kontraindikácie

Spektrum chorôb, v ktorých je možné predpísať reoencefalografiu, je dosť široká. REG mozgových cieľov je pridelené:

 • v prípade zranení (modriny, otrasy, poranenia hlavy);
 • encefalopatia;
 • ischémia
 • vestibulopathy;
 • meteosensitivity;
 • migrény a stav migrény;
 • syndróm vertebrálnej artérie;
 • ak máte podozrenie na diabetickú mikroangiopatiu;
 • sluchová porucha;
 • IRR, NDC;
 • hypertenzia;
 • so zvýšeným intrakraniálnym tlakom;
 • Parkinsonova choroba;
 • nádory hypofýzy;
 • kognitívne poruchy;
 • a niekoľko ďalších patologických vaskulárnych zmien.

Postup nemá absolútne kontraindikácie. Relatívne sú:

 • neonatálne obdobie;
 • poškodenie kože na mieste aplikácie elektród;
 • kategorické odmietnutie pacienta uskutočniť postup;
 • ochorenia kože a vlasov v oblasti pripojenia elektród - bakteriálna, parazitická alebo hubová povaha.

Opis výsledku prieskumu

Štúdium krvného zásobovania hlavy s pomocou REG je jednoduchý postup na vykonanie, ale špeciálne vzdelanie a zručnosti sú potrebné na dešifrovanie jeho výsledkov. Preto iba odborník môže diagnostikovať a korelovať zmeny v reteograme s možnými patologickými stavmi cievneho systému. V procese analýzy získaných údajov skúma diagnostika odchýlky v amplitúde vln od normy, odpoveď REG vlny na funkčné testy a vyvodzuje záver o norme alebo patológii ciev dodávajúcich mozog krvi. REG vlny majú niekoľko typov. Bežné typy sú:

 • hypertonický typ - charakterizovaný pretrvávajúcou hypertonicitou cievnej steny krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu a zhoršuje odtok venóznej krvi z mozgových štruktúr;
 • dystonický typ vaskulárneho tonusu, ktorý je charakterizovaný pravidelnými zmenami - môže sa napríklad vyskytnúť hypertonus, v kombinácii s nízkym pulzným tlakom môže dôjsť k preťaženiu žíl;
 • angiodystón je blízky predchádzajúcemu variantu, charakteristickým rozdielom je prítomnosť defektu v cievnej stene, čo vedie k zníženiu elasticity a narušenému prívodu krvi do jednotlivých štruktúr mozgu.

Typ reoencefalogramu nie je diagnóza. Graf kriviek zobrazuje iba zmeny, na ktoré je vystavený krvný tok. A čo sa odlišuje od normy. Na základe výkladu týchto zmien a údajov z iných diagnostických postupov môže lekár určiť príčinu utrpenia a urobiť diagnózu.

Kde môžem urobiť prieskum?

Kde môžem prejsť REG? Môžete vykonať vyšetrenie na mnohých súkromných klinikách, ktoré sa špecializujú na vaskulárnu patológiu alebo choroby mozgových štruktúr. Štátne zdravotnícke zariadenia sú tiež vybavené reografiou. Medicína dnes je nejednoznačná v súvislosti s touto diagnostickou metódou vyšetrenia: niektorí odborníci sú skeptickí, iní považujú REG za jediný spôsob, ako zistiť príčinu ľudského utrpenia pri niektorých ochoreniach.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.

Plná charakteristika arteriovenóznych malformácií: typy, metódy liečby

Z tohto článku sa dozviete, akú arteriovenóznu malformáciu (skrátenú ako AVM), ako sa prejavuje, jej charakteristické symptómy. Ako sa úplne zbaviť patológie.

Riziko hypertenzie 2 článok 3

Klasifikácia hypertenzívnych ochoreníNasledujúca klasifikácia ochorenia podľa stupňa: Stupeň 1 - tlak nad 140-159 / 90-99 mm. Hg. v.; 2 stupne - 160-179 / 100-109 mm. Hg. v.; 3 stupne - 180/100 mm. Hg. Art.<

Aké sú nebezpečné účinky varikokély? Aké sú komplikácie u mužov, ak nie sú liečené?

Varikokéla nemusí vykazovať významné nepríjemnosti a bolesť, ale z dlhodobého hľadiska vedie k tejto chorobe k mnohým komplikáciám, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú prácu mužského reprodukčného systému.

Koronarografia srdcových ciev: podstata postupu, indikácie a kontraindikácie

Koronárna angiografia je vysoko informatívny, moderný a spoľahlivý spôsob diagnostiky lézií (zúženie, stenóza) koronárneho lôžka.

Zmiešaný náhradný mozgový hydrocefalus u dospelých

Hydrocefalus u dospelých môže byť nezávislou chorobou alebo prejavom patológie iných orgánov a systémov. U pacientov s hydrocefalom sa aktívne postupuje v procese nadmernej akumulácie cerebrospinálnej tekutiny v priestoroch mozgovomiešnenej tekutiny v dôsledku zhoršenej produkcie, obehu alebo absorpcie.