Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

Nasledujúce hlavné indikácie pre REG mozgu sú rozlíšené:

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Pretože pred štartom sa odporúča 15-minútová prestávka alebo odpočinok, celková doba trvania pacienta trvá približne 25-30 minút (zahŕňa prípravný proces).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnoho kliník ponúka svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu od 10 000 rubľov po 12 000 rubľov.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

Čo ukáže REG mozgových ciev?

Rheoencefalografia alebo REG je metóda na štúdium mozgových ciev na základe grafického záznamu zmien tkanivového odporu, keď prechádza vysokofrekvenčný elektrický prúd nízkej magnitúdy. Miechový vaskulárny systém REG je vysoko informatívny, pomerne jednoduchý a dostupný výskumný postup s odkazom na neinvazívne intervencie.

Čo ukazuje REG mozgových ciev?

Metóda reoencefalografie umožňuje vyhodnotiť:

 • cievny tonus mozgu;
 • elasticita steny cievy;
 • vaskulárny odpor;
 • plnenie krvi a prietok krvi;
 • rýchlosť pulznej vlny;
 • závažnosť zvýšeného intrakraniálneho tlaku;
 • príležitostí pre rozvoj kolaterálu.

Metóda umožňuje vyhodnotiť tieto ukazovatele samostatne pre arteriálne a žilové lôžka, ako aj izolovane pre nádoby rôznych veľkostí.

metodika

Pre REG sa používajú špeciálne zariadenia - reografia. Pacient je umiestnený na chrbte, v pohodlnej polohe, zatvorené oči. Špeciálne elektródy (od 2 do 6 kusov, v závislosti od počtu odhadovaných oblastí mozgu), pripevnené gumovými pásikmi, sú umiestnené na hlave pacienta. Povrch elektród je ošetrený tukovým vodičom.

Po nainštalovaní elektród sa napájajú vysokofrekvenčným slabým elektrickým prúdom a meria sa odolnosť tkanív počas ich prechodu. Výsledok je graficky zaznamenaný na papieri vo forme zakrivených čiar.

Metóda je absolútne bezpečné a nemá nepriaznivý vplyv na telo.

Pri vykonávaní REG je možné použiť rôzne funkčné testy, ktoré umožňujú vyhodnotiť funkciu vaskulárneho lôžka mozgu za meniacich sa podmienok. Takéto testy nám umožňujú rozlíšiť funkčné lézie mozgu od organických.

 • nitroglycerínový test;
 • vzorky s kofeínom, papaverínom, aminofylínom;
 • vzorky so zmenou polohy tela (rotácia hlavy).

Počas testov sa brali do úvahy zmeny vaskulárneho tónu, zmeny krvných ciev a zhoršenie venózneho odtoku.

Indikácie pre REG

Rheoencefalografická metóda pre štúdium mozgu je veľmi informatívna a pomerne jednoduchá na použitie, čo umožňuje odporučiť ju za nasledujúcich podmienok:

 • mozgové mŕtvice (hemoragické a ischemické) na posúdenie stupňa poškodenia mozgového krvného obehu;
 • poranenia hlavy;
 • bolesti hlavy, závrat, tinitus;
 • zhoršené videnie alebo sluch;
 • kolísanie krvného tlaku;
 • podozrenie na aterosklerotické cievne lézie mozgu;
 • vegetovaskulárna dystónia a ortostatická hypotenzia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • migréna, nespavosť, znížená pamäť;
 • osteochondróza s lokalizáciou v krčnej chrbtici (na vylúčenie syndrómu stavcov).

REG mozgových ciev: interpretácia výsledkov

Dešifrovanie výsledkov cerebrálneho vaskulárneho systému REG vyžaduje špeciálne zručnosti a je vykonávané lekárom, ktorý absolvoval ďalšie odborné školenie.

Rehoencephalogram sa podobá krivke (vlna), s klesajúcimi a vzostupnými segmentmi synchrónnymi s pulzom. Vzostupná časť vlny sa nazýva anacrot a klesajúca katakrota. Anakrot má veľkú strmosť a rýchlo sa tlačí až na najvyšší bod, kde je trochu zaoblený. Catharthe, na druhej strane, ide pomaly hladko a na strednej tretine má diskotékový zub alebo tzv. Incisura.

Pri hodnotení REG sa venuje pozornosť nasledujúcim charakteristikám reoencefalogramu:

 • tvar vlny, trvanie úlovku (v sekundách);
 • veľkosť amplitúdy vĺn;
 • prítomnosť ďalšieho zuba (incisura) a jeho polohy;
 • pravidelnosť oscilácií;
 • prítomnosť dodatočných vĺn.

Okrem toho sa vyhodnocujú takéto ukazovatele:

 1. RI - eografický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo prietoku krvi;
 2. DKI - diskotický index, ktorý umožňuje posúdiť vaskulárny tonus a periférny odpor;
 3. DI - diastolický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo odtoku krvi a žilového tónu.

Je potrebné objasniť vek pacienta, pretože normy REG sú pre každú vekovú skupinu odlišné.

Typy porušenia REG

 1. Znížený arteriálny tón: veľká amplitúda REG-vln, dochádza k zvýšeniu strmosti a skráteniu trvania anakortu, vrchol je to špicaté. Extra kolieska sa posúvajú a zväčšujú.
 2. Zvýšený arteriálny tón: znižuje sa amplitúda vln REG, dochádza k poklesu strmosti a zvýšeniu trvania anakortu. Diskrétny zub je vyhladený, na anakortu sú ďalšie vlny.
 3. Vegetatívno-vaskulárna dystónia: charakterizovaná konštantnou zmenou prídavného hrotu a prítomnosťou ďalších vln na katakorte.
 4. Obtiažnosť odtoku venóznej krvi: katakorta je predĺžená, konvexná. Krivka sa zmenila pred začiatkom ďalšieho cyklu vo forme viacnásobnej vlnovej dĺžky.
 5. Arteriálna hypertenzia: charakteristická variabilita amplitúdy a tvaru zubov.
 6. Aterosklerotické lézie: vlny sú vyhladené, horná časť ankrotu je sploštená, na katakorte nie sú žiadne ďalšie vlny.

Ako sa pripraviť na cerebrálne cievne REG

Držanie REG nevyžaduje špeciálny tréning zo strany pacienta. Odporúča sa vyhnúť sa fajčeniu počas niekoľkých hodín od postupu, ako aj odpočinku 15-20 minút pred odstránením REG.

Povrch pokožky pred fixáciou elektród je odmastený alkoholom. Doktor vykoná túto manipuláciu.

kontraindikácie

Metóda je bezpečná a nemá takmer žiadne kontraindikácie, jedinou výnimkou je neonatálna perióda kvôli nedostatku údajov o účinku REG na mozog dieťaťa.

Taktiež sa neodporúča vykonať REG u pacientov s kožnými defektmi vo vyšetrovanej oblasti, hubových a parazitických ochorení kože a vlasov.

REG mozgových ciev: najbezpečnejšia a najpresnejšia štúdia

Rheoencephalography je slovo niekoľkých koreňov, od starovekého gréčtina to znamená "ῥεος" - "tok", "ένκεφαλος" - "mozog" a "γράφω" - "písať, imitovať".

To znamená, že cerebrálny vaskulárny systém REG ukazuje výkres celého systému ciev v našej hlave, ich priechodnosť a možné zranenia a problémy.

Čo to je použitie v medicíne

Reg sa vedie (stačí, aby nebol alarmovaný!) Keď sa elektrický prúd nanáša na mozog pomocou elektród. Ak ste niekedy urobili REG - to je takáto "čiapočka" s drôtmi, takmer sledujete elektrický náboj s frekvenciou 16-300 kHz.

Naše tkanivá, ktoré tvoria mozog, krvné cievy a podobne, reagujú určitým spôsobom na prúd. V tomto okamihu počítač zaznamenáva a zaznamenáva všetky zmeny. Na základe toho sa vytvorí mapa práce skúmaného tela, pri dešifrovaní, ktoré určuje prítomnosť alebo absenciu akejkoľvek choroby.

Často je to REG, ktoré poskytuje nielen najpresnejšie údaje o priechodnosti plavidiel, ich zablokovaní alebo rozbití, ale tiež pomáha pri výbere taktiky na ďalšie predchádzanie vážnym zdravotným problémom.

Čo je priradené a čo zobrazuje

Hlavným účelom tohto zariadenia je zistiť, aké procesy prebiehajú momentálne v našej hlave. Priraďte štúdiu po vážnom údere do hlavy, aby ste zabránili krvácaniu.

Druhým priaznivým účinkom REG je to, že určuje tok krvi hlavnými, hlavnými cievami a kolaterálnou cirkuláciou, tj pohybom krvných prúdov obchádzajúcich hlavné cievy, ak sa z nejakého dôvodu nedokážu vyrovnať s ich prácou.

Pred vynálezom reoencefalografie neboli choroby ako neurocirkulačná dystónia a migréna považované za choroby. Dôkazy z lekárskeho hľadiska sú takmer nemožné. Osoba je považovaná za zdravú. Orgány fungujú normálne, čo znamená, že osoba, ktorá sa krčí z bolesti hlavy (muži tiež trpia migrénami!) S najväčšou pravdepodobnosťou simuluje. Koniec koncov, úžasná vec, len tie výrobky, ktoré obsahujú kofeín pomáhajú týmto ľuďom z bolesti hlavy.

A len štúdia REG dala všetko na svoje miesto. Dokázala svoju prítomnosť za niekoľko minút a ľudia, ktorí trpeli najchudobnejšími bolesťami hlavy, už neboli obvinení z predstierania, že našli primerané riešenie svojich problémov.

Čo ukazuje štúdia:

 • všetko, čo sa deje v našej lebke;
 • prívod krvi do mozgu;
 • práce jednotlivých plavidiel;
 • stav tonusu;
 • vaskulárna elasticita;
 • krvný odtok.

Indikácie a kontraindikácie reoencefalografie

REG sa odporúča pre nasledujúce možné diagnózy:

 • cerebrovaskulárne ochorenie,
 • dystónia,
 • stenóza,
 • migréna,
 • akútne a / alebo chronické obehové poruchy,
 • ateroskleróza,
 • zdvih
 • monitorovať účinky jednotlivých liekov a predpísanú liečbu,
 • identifikovať vertebrálne účinky na vertebrálne artérie pri osteochondróze, spondylitíde, dôsledkoch zranení a podobne.

Priame indikácie:

 • zranenia hlavy
 • bolesti hlavy
 • vaskulárna dystónia,
 • chronické bolesti hlavy
 • závraty,
 • rozmazané videnie, sluch, pamäť,
 • migréna,
 • poruchy obehu
 • iné choroby.

Kontraindikácie pri vykonávaní REG:

 • neodporúčame používať novorodenca
 • ak sú rany a odreniny viditeľné v oblastiach, ktoré sa majú preskúmať.

Pravidlá prípravy postupu

 • Nebojte sa. Tento postup je neinvazívny, to znamená, že nepotrebuje penetráciu do vnútra, injekcie alebo rezy (non + lat. Invasio - úvod, penetrácia). Navyše, žiadne poškodenie tela! Je povolené aj pre novorodencov.
 • Vezmite so sebou uterák. Je to užitočné po postupe. Zvláštny gél utrite.
 • Nemyslite na zlú a neplačte sa. Je to hlavne pre ženy. Hoci sa niektorí muži nemôžu upokojiť.

Hlavný pokrok

Najčastejšie v nemocniciach sa nachádza 2-6 kanálový reograf. Čím viac kanálov, tým viac bude oblasť, ktorá je predmetom štúdia. Existuje aj polyureografia.

Krok za krokom, ako sa robí REG:

 1. pacient sedí na pohodlnom kresle;
 2. miesta na pokožke hlavy sú rozmazané so špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky;
 3. oni dali klobúk s elektródami na hlavách, to môžu byť samostatné kovové dosky pripevnené gumovým pásom len v skúmaných miestach,
 4. lekár vás požiada o zatvorenie očí tak, aby ste neboli vystavení vonkajším podnetom.

Teraz o konkrétnych miestach a o tom, čo z nich určuje počítačová réoencefalografia.

Pri predpisovaní reg head a aký je tento postup

Nie každý pacient vie, pre aké účely je vykonávaná funkcia REG, čo to je. Je to jedna z metód vyšetrenia, ktorá pomáha zistiť, ako krvný tok veľkých a malých ciev hlavy a krku zodpovedá norme. Rheoencefalografia sa používa vtedy, keď je potrebné určiť prítomnosť patológií v cievnom lôžku mozgu, posúdiť stav mozgovej cirkulácie po poraneniach, mŕtviciach a chirurgických zákrokoch.

Ako sa údaje čítajú v REG?

Na vykonanie vyšetrenia je potrebný polygraf, ktorý prinesie výsledok na papierovej páske. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré dodáva elektrické impulzy senzorom pripojeným k pacientovej hlave.

Spárované elektródy pripojené k reografii sa aplikujú na hlavu objektu. Jedna z elektród prináša signál, ktorý je po prechode mozgovou tkanivou detegovaný opačnou elektródou. Vzhľadom na to, že tkanivá tela a prietok krvi majú odlišnú elektrickú vodivosť, impulzné oscilácie v krvi spôsobujú určité zmeny v údajoch. Údaje sa prenášajú do počítača, ktorý ich nielen zachytáva, ale aj ich posiela do polygrafu.

Grafy sú zaznamenané na papieri, dva výsledky sú uvedené, ak je porovnaná aktivita prietoku krvi v ľavej a pravej hemisfére. Taktiež môže byť zaznamenaný elektrokardiogram paralelne s REG hlavy, aby sa sledoval súlad plnenia cievy a srdcového výstupu.

Kedy má osoba reoencefalografiu?

Pomocou systému REG môžete získať informácie o funkciách vaskulárneho lôžka bez vizualizácie objektu. Lekár nevidí tepny, ale dostáva iba údaje o tom, koľko krvácajú, ako sa zužujú a rozširujú, keď cez ne prechádza krv cez krv. Vyšetrenie je predpísané pacientom, ktorí sa sťažujú na bolesti hlavy, závraty, mdloby, nespavosť, mentálne postihnutie. Taktiež sa reoencefalografia uskutočňuje u pacientov trpiacich nasledujúcimi patologiami:

 • Vegetatívno-vaskulárna dystónia.
 • Hypertenzia.
 • Hypotenzia.
 • Cerebrálna ateroskleróza.
 • Vertero-bazilárna nedostatočnosť.
 • Migréna.
 • Neurocirkulačná dystónia.
 • Diabetes mellitus.
 • Osteochondróza krčnej chrbtice.
 • Encefalopatia.
 • Parkinsonova choroba.
 • Epilepsia.

Vyšetrenie je indikované u pacientov po mŕtvici, ktorí podstúpili cerebrálnu ischémiu alebo krvácanie do hlavnej dutiny. REG je možné vykonať aj po poranení hlavy alebo krku, otrasom mozgu, aby sa zistilo, či došlo k porušeniu prietoku krvi. Rheoencefalografia môže byť predpísaná na monitorovanie účinnosti predpísanej liečby, pretože táto metóda štúdia toku krvi pomáha získať dynamické údaje na porovnanie.

Ak vznikla otázka, o tom, čo sa vykonáva REG pre mozgové cievy, čo to je, môžeme povedať, že je to cielené vyšetrenie, ktoré umožňuje posúdiť stav ciev, ale neurčiť chorobu.

Kontraindikácie REG

Rheoencefalografiu možno vykonať na doslova každú osobu. Postup nevyžaduje špeciálny tréning, nespôsobuje nepríjemné pocity. Vysokofrekvenčný prúd dodávaný do elektród je taký slabý, že sa vôbec necíti. Postup sa môže vykonať aj pre deti v akomkoľvek veku, je to neškodné.

Systém REG môže byť zrušený iba vtedy, ak je pokožka pacienta poškodená v mieste, kde majú byť elektródy pripojené. Skúmanie sa tiež neuskutočňuje u pacientov s kožnými ochoreniami pokožky hlavy: seboroická dermatitída, herpes, purulentný ekzém atď.

Rozdiel REG od MRI, CT, Dopplera

Niektorí odborníci sa domnievajú, že prieskum REG prežil svoju užitočnosť, pretože nedosahuje informatívnu hodnotu magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Ale nie každý vedúci lekár môže na klinike nainštalovať objemný tubusový skener. Táto technika je pomerne drahá a vyžaduje si zvláštnu údržbu.

Ale aj keď je k dispozícii magnetický rezonančný snímač, neurológ nemusí vždy poslať pacienta na tomografické vyšetrenie. V takýchto situáciách, keď má pacient kardiostimulátor, nemôže byť vyšetrený MRI. Tehotné ženy sú kontraindikované na diagnostiku hlavy na CT skene kvôli ožiareniu.

Preto je vhodné používať reoencefalografiu. Tento postup môže pôsobiť nielen ako samostatná metóda vyšetrenia, ale aj ako doplnková dopplerografia u dospelého pacienta, neurosonografia u jednoročného dieťaťa. Komplexné vyšetrenie pomáha presne určiť príčinu vývoja patológie a vybrať si najúčinnejšie lieky na liečbu.

Príprava na prieskum

Predtým ako prejdete postupom, je žiaduce mať dobrý spánok. Dve hodiny pred diagnostickým vyšetrením sa neodporúča piť čaj, kávu, Coca-Cola, je prísne zakázané fajčiť a užívať lieky obsahujúce alkohol. Ak pacient užíva lieky ovplyvňujúce vaskulárne lôžko (napríklad vazodilatačné lieky, antispazmodiká, lieky na znižovanie krvného tlaku), musí koordinovať príjem pred vyšetrením u ošetrujúceho lekára.

Bezprostredne pred procedúrou musí pacient odpočívať. Odporúčame ticho sedieť po dobu 15-20 minút v tichu, nehovorte s nikým, nečítajte, nehrajte hry na vašom mobilnom telefóne alebo tablete a nevstupujte do diskusií.

Ako sa postup vedie?

Zvyčajne pre držanie hlavy REG musí pacient sedieť na špeciálnej stoličke. Niekedy sa pacientovi ponúkne ležať na gauči a vyšetrí sa v polohe na ľavej strane. Prieskum sa uskutočňuje na viackanálovom reografe: od 2 kanálov po 6. Počet kanálov závisí od rozsahu štúdie, čím viac kanálov na zariadení, tým väčšia časť mozgu môže byť študovaná v jednom postupe.

V mieste pripojenia elektród sa pokožka ošetrí alkoholom. Elektródy samotné sú rozmazané so špeciálnym gélom, ktorý zvyšuje vodivosť signálov. Snímače môžu byť namontované v štrbinách širokého pásika alebo umiestnené na špeciálnej "čiapke".

Umiestnenie elektród na hlave pacienta závisí od toho, ktoré oblasti mozgu je potrebné preskúmať:

 • Pri štúdiu bazénu vnútornej krčnej tepny sa snímače pripevňujú cez vnútro obočia a na mastoidný proces (za ucho).
 • Ak sa skúmajú bazálne vertebrálne tepny (praktizuje sa pri osteochondróze krčnej oblasti), snímače sú pripojené k mastoidným a okcipitálnym tuberkulám.
 • Keď je potrebné vyhodnotiť prietok krvi na vonkajšej krčnej tepne, snímače sú pripevnené pred ušným podstavcom a nad vonkajším okrajom obočia.

Ak je potrebné súčasne vykonať EKG, snímače sú tiež pripojené na zápästie pacienta. Preskúmanie hlavy trvá 10-15 minút, zatiaľ čo pacient necíti nič. Údaje z elektród sú dodávané do počítača, existujú staršie zariadenia, ktoré odosielajú výsledok priamo na papier.
"alt =" ">

Funkčné testy v REG

Pacient môže byť požiadaný na samom začiatku procedúry, aby zavrel oči tak, aby mu nič nebolo rozptýlené. Okrem toho, s cieľom objasnenia údajov sa prieskum uskutočňuje pomocou funkčných testov:

 • Testujte s vazodilatanciami. Najčastejšie sa používa nitroglycerín. Avšak v prípade potreby môže byť pacientovi ponúknuté užívanie aminofylínu, kofeínu.
 • Vzorka s vazokonstrikčnými liekmi.
 • Ak chcete zistiť, či v mozgu dochádza k vaskulárnemu spazmu, vykoná sa test glycerínu.
 • Ortostatický test zahŕňa nakláňanie hlavy na stranu, tam a späť. Pacient môže byť vyzvaný, aby ostane stáť, sklonil sa.
 • Test s hyperventiláciou - ak pacient potrebuje často dýchať, na signál, ktorý drží dych, dýchajte teraz s nosom a potom s ústami.

Lekár počas vyšetrenia môže prsty natiahnuť niektoré krvné cievy. To je potrebné na získanie najkompletnejších údajov o prívode krvi do periférnych oblastí mozgu.

Bezpečnostné opatrenia by mali vyšetriť pacienti s epilepsiou na reoenceografe, pretože majú postup, ktorý môže spustiť útok. Funkčné testy, ktoré ovplyvňujú prietok krvi a činnosť neurónov, môžu negatívne ovplyvniť.

Čo ukazujú výsledky prieskumu?

Predtým by mal byť opäť upriamený pozornosť pacienta na to, čo je REG hlavy. Údaje získané z reografu nie sú jednoznačnou diagnózou, len naznačujú, že funkčnosť nádob zodpovedá norme alebo odchýlke od nej.

Pri dešifrovaní výsledkov lekár berie do úvahy nielen všeobecné zdravie pacienta, prítomnosť chronických ochorení, ale aj vek. REG dáta sú rôzne u detí, mladých, zrelých ľudí a starších ľudí.

Na papieri vytvára stroj krivky riadkov, ktoré sú usporiadané v grafoch. Zdravotnícky pracovník poznamenáva:

 • Hlodavci sú vzostupné línie vlny, ostré smerom hore, s mierne zaoblenými vrcholmi.
 • Katakroty sú hladko klesajúce zostupné čiary.
 • Výpočet - umiestnený v strednej tretine vlny.

Pre výsledok záleží na tom, ako pravidelné sú vlny, či majú vrcholy zaokrúhľovanie, výšku, ako sa nachádza innsurr, či existujú ďalšie vlny, zuby. Sadzba pre 14-ročného pacienta je úplne odlišná od rýchlosti toku krvi u 50-ročného pacienta. Ak v prvom prípade sú vlny nerovnomerné a striedajú sa s vysokými vrcholmi, potom v druhom prípade lekár uvidí rovnomernejšiu líniu s rovnomerne rozmiestnenými krídlami.

Pri dešifrovaní výsledkov hlavy REG dostane lekár informácie o:

 • Tón tepien, žíl, kapilár.
 • Stupeň plnenia určitej časti cievnej vrstvy krvou.
 • Rýchlosť prietoku krvi v súlade s pohybom impulznej vlny.
 • Viskozita krvi

Podľa výsledku reohegramu možno identifikovať tri typy funkcií vaskulárneho lôžka, ktoré naznačujú odchýlku od normy:

 • Dystonické. Pri tomto druhu porúch dochádza k neustálemu zmenám vaskulárneho tónu, vzniká hypertonus, striedajúci sa s nízkym pulzným tlakom, čo naznačuje porušenie venózneho odtoku, stagnáciu.
 • Angiodistonichesky. Je charakterizovaný nestabilným tónom, ktorý je spôsobený stagnáciou žilovej krvi v určitej časti hlavy. Pozoruje sa, keď dôjde k defektu stien krvných ciev, čo viedlo k strate pružnosti cievy, zníženiu elasticity a v dôsledku toho k porušeniu prívodu krvi do mozgových tkanív.
 • Hypertenzná. Pri tomto type patológie je odtok žilovej krvi ťažký, existuje stály hypertón cévnej steny.

Pre pacienta výsledky, ktoré vydal reograf, nepredstavujú informačnú hodnotu. Len lekár môže "čítať" reogram, zistiť, či sú patologické zmeny v krvi a predpisovať potrebnú liečbu.

Vykonáva sa reoencefalografia na deťoch?

Keďže diagnóza hlavy pomocou systému REG je absolútne bezpečné, tento postup sa môže vykonať pre deti všetkých vekových skupín. Neonatálne vyšetrenie tohto typu sa nevykonáva, pretože neurosonografia je dostatočná na získanie údajov o prietoku krvi v mozgu dieťaťa.

V niektorých prípadoch je problém s odstránením údajov, pretože je žiaduce vykonať REG, keď je pacient úplne nehybný. Nie každé dieťa bude môcť pokojne sedieť, dokonca aj keď bude trvať len 5 minút. Preto môže byť zvýšená mobilita malého pacienta dôvodom na odmietnutie vykonať skúšku. Keď sa réoencefalogram nevyužíva anestézia, používanie na tak krátky čas je nepraktické.

Dieťa prechádza REG spolu s jedným z rodičov. Aby dieťa cítilo sebavedomie, mohlo sedieť pokojne, môžete ho vziať do náručia. Ak pacient pláči, bojí sa, kričí, postup sa zruší.

Ak nie je možné podstúpiť vyšetrenie MRI alebo CT kvôli kontraindikáciám, ale je potrebné skontrolovať stav prietoku krvi, má zmysel súhlasiť s REG. Preskúmanie hlavy s reoencefalografiou je jednoduchý postup, ktorý je prístupný pre mnohých pacientov a nevyžaduje špeciálny tréning.

Čo je skúška REG?

Opakujúce sa bolesti hlavy, únava, tlakové rázy, zranenia lebky alebo krku - to všetko môže naznačovať obehové poruchy. Na určenie ochorenia v počiatočných štádiách používajú odborníci cerebrálne vaskulárne REG - reoencefalografia. Táto technika pomáha vykonávať kvalitatívny prieskum a vybrať tie optimálne spôsoby riešenia problému.

Na zistenie stavu mozgových ciev sa uplatňuje REG vyšetrenie.

REG - čo je to?

Rheoencephalogram je diagnostický systém, pomocou ktorého môžu lekári posúdiť stav mozgu:

 • študovať arteriálny tón a objemový pulzný objem;
 • preskúmať mozgový obeh;
 • určí rýchlosť šírenia impulznej vlny a rýchlosť prietoku krvi;
 • skontrolujte hladinu vaskulárnej odpovede.

Výhody metódy

Spolu s tomografiou (magnetická rezonancia a počítač), ako aj ultrazvukom Doppler, reoencefalografia je najlacnejší spôsob, ako analyzovať stav mozgových ciev.

Jeho výhody sú nasledovné:

 • jednoduchosť a kompaktnosť - diagnostika nevyžaduje nákladné vybavenie a dodatočný priestor v laboratóriu;
 • efektívnosť - štúdia trvá trochu času v porovnaní s tomografiou;
 • bezbolestná - pacient sa v priebehu procedúry necíti nepohodlím;
 • bezpečnosť - REG sa môže vykonávať počas tehotenstva, u dieťaťa (dokonca aj pri novorodenom dieťati na účely prvého vyšetrenia) a starobe;
 • veľmi informatívne - prístroj presne hodnotí prácu mozgu a poskytuje samostatnú interpretáciu stavu ciev a žíl, čo zjednodušuje diagnostiku.

Prieskum REG je veľmi informatívny

Štúdia REG nie je prakticky nižšia ako moderné diagnostické metódy (s výnimkou toho, že ukazujú podrobnejší a detailnejší obraz) a náklady na postup sú oveľa lacnejšie. Tým je prístupná pre väčšinu ľudí.

Kde môžem urobiť reoencephalogram a koľko je postup

Hlavné vyšetrenia sa môžu vykonávať na štátnej špecializovanej klinike av súkromnom zdravotníckom zariadení. V prvom prípade bude cena konania trochu lacnejšia.

Náklady na REG závisia vo veľkej miere od formy vlastníctva diagnostického centra, ako aj od medicínskych prípravkov použitých počas postupu. Cena normálneho reoencefalogramu začína 690 r. Náklady sa zvyšujú, ak sa štúdia vykonáva s funkčnými testami (v priemere 1750 strán pre celý komplex manipulácií).

Indikácie na vyšetrenie

Vzhľadom na skutočnosť, že REG je bezpečný postup, môže byť predpísaný pacientom v akomkoľvek veku, a to ako na účely prevencie, tak aj v prípade podozrenia na patologické abnormality v mozgu alebo kardiovaskulárnom systéme.

Táto diagnóza je priradená ľuďom za nasledujúcich podmienok:

 • časté migrény;
 • oklúzia mozgových ciev;
 • neprimerané zníženie sluchu, vízie, straty koordinácie, zníženie duševného výkonu;
 • zranenia hlavy alebo krku;
 • podozrenie na vegetatívnu dystóniu;
 • dedičná tendencia k problémom s krvnými cievami.

REG vyšetrenie je predpísané pre oklúzie mozgových ciev

Odporúča sa študovať stav tepien a žíl pre ľudí so zvýšenou závislosťou od meteorológie a tých, ktorí utrpeli akýkoľvek druh krízy.

Často sa REG používa ako pomocná diagnostika pre:

 • analýza a kontrola prietoku mozgu po modrinách, poraneniach alebo chirurgických zákrokoch;
 • hodnotenie mozgových ciev, ako aj rozsah ich poškodenia v dôsledku traumatického poškodenia mozgu alebo vývoja ochorenia;
 • štúdium stavu mozgovej aktivity po infarkte, mŕtvici, ischémii;
 • hodnotenia vertebrálneho účinku (zúženie ciev v krčnej oblasti, ktoré kŕmia zadné časti mozgu v dôsledku zranení alebo osteochondrózy) na všeobecný prietok mozgu.
Jednoduchá a bezpečná technika pomáha určiť stav pred mozgovou príhodou, čo napokon pomáha predchádzať vážnym následkom.

Ako sa pripraviť na reoencefalografiu

Postup vyšetrenia hlavy nevyžaduje špeciálnu prípravu.

Stačí dodržiavať niektoré základné odporúčania:

 • jeden deň pred podaním neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť krvný obeh;
 • 3-4 hodiny pred štúdiom prestať fajčiť;
 • Bezprostredne pred vyšetrením (15-20), relaxujte, odpočívajte, nemusíte byť nervózni alebo máte strach.

Táto metóda neznamená žiadne iné špeciálne manipulácie, čo opäť potvrdzuje jeho jednoduchosť a pohodlie.

Niekoľko hodín pred testom nesmiete fajčiť

Metodológia REG

Proces skúmania hlavy trvá 12-30 minút a je vykonávaný špeciálnym prístrojom - reterom, ktorý môže byť 2-6-kanálový (informačný obsah štúdie závisí od počtu kanálov).

Postup sa môže vykonať v niekoľkých situáciách:

 • horizontálne na gauči, tvárou hore;
 • sedí na stoličke;
 • s funkčnými testami (užívanie nitroglycerínu, zmena polohy tela, pohyby hlavy, hlboké dychy alebo zadržanie dychu, ľahká fyzická námaha).

Spôsob spočíva v odosielaní elektrických signálov do mozgu, ktoré čítajú stav krvných ciev, keď sú naplnené krvou.

Postup REG pozostáva z niekoľkých krokov:

 1. Na hlavu pacienta sú upevnené špeciálne snímače, ktoré sú predbežne namazané kvapalinou alebo kontaktnou pastou. Elektródy sú upevnené gumovou páskou, ktorá opakuje obvod hlavy a nachádza sa v strede čela, nad ušami a v okcipitálnej zóne.
 2. Špecialista zapne zariadenie a začne dodávať elektrickým impulzom do mozgu. Údaje sa zobrazujú na monitore alebo papierovom médiu.
 3. V prípade potreby sa môžu vykonať funkčné (cvičenia) a farmakologické (podávanie liekov, ktoré rozširujú cievy), po ktorých sa REG znovu zaznamená.

Informácie o stave plavidiel dostávajú špeciálne senzory

Vo všetkých bazénoch ciev rôzny odpor, preto umiestnenie elektród závisí od konkrétnej oblasti štúdia hlavy:

 • vonkajšia karotidová artéria - dosky sú upevnené nad oblúkmi obočia a pred uchom;
 • vnútorná krčnej tepny - most nosa a oblasť za ucho;
 • bazény vertebrálnych artérií - elektródy sa nachádzajú za ušami a na zadnej strane hlavy.

Pokiaľ ide o ďalšie manipulácie vo forme funkčných testov, sú potrebné v prípade podozrenia na odchýlky v cerebrálnom prietoku krvi v prípade cervikálnej osteochondrózy (na monitore sa objavuje žilová vlna) alebo ortostatickej hypotenzie (regresná amplitúda sa znižuje).

Farmakologické postupy sa používajú, keď je potrebné určiť vplyv srdcovej práce na fungovanie mozgových ciev. Takýto prístup znamená zavedenie vazodilatačných liečiv do tela pacienta (nitroglycerín, papaverín, aminofylín), po ktorých sa vykoná opätovné vyšetrenie.

Odolnosť tepien a žíl v priebehu štúdie sa prenáša vo forme grafického vzoru, ktorý vstupuje do papiera. Ako urobiť dekódovanie dát reograf, vie len odborník v tejto oblasti.

Dekódovanie výsledkov REG

Podľa výsledkov reoencefalografie špecialista určuje typ vaskulárneho správania na vlnách REG a robí predbežnú diagnózu.

Ako dešifrovat výsledky REG po preskúmaní plavidiel

Každý človek chce žiť svoj život čo najpohodlnejšie, bez toho, aby musel minúť veľa úsilia, peňazí a času chodiť po nemocniciach a lekárňach. Ošetrenie akéhokoľvek problému bude úspešné iba vďaka jeho včasnej diagnóze. Veľmi často si ani nevieme predstaviť, že príčinou znepokojujúcej choroby je práca mozgu. Jeho produktívna činnosť vyžaduje konštantnú výživu, ktorú zabezpečuje prietok krvi. Ak plavidlá nefungujú správne, mozog reaguje s patologickými prejavmi.

V rýchlo sa rozvíjajúcom lieku sa na diagnostikovanie príčin vaskulárnych zmien v mozgu používa veľa spôsobov. Metóda REG (rheoencefalografia) sa už mnoho rokov používa a osvedčila sa.

Čo je to?

Cerebrálna vaskulárna reoencefalografia je moderná metóda lekárskeho výskumu, ktorej podstatou je študovať silu krvného obehu v ľudskom mozgu. Súčasne sa neporuší integrita lebky.

Diagnostika dostala svoje meno zo zariadenia (reograf), s ktorým sa vykonáva. Pravý reograf - len prvok viackanálového zariadenia, ktorý zaznamenáva výsledky získané vo forme grafu. Pri dekódovaní grafických indikátorov lekár hodnotí cerebrálnu cirkuláciu pacienta podľa kritérií, ako je vaskulárny tón, stupeň plnenia krvi v ľubovoľnej časti mozgu.

Štúdia

 1. Predmet sedí na stoličke alebo ležia na chrbte, zavrie oči.
 2. Lekár, ktorý odmastil potrebné časti hlavy, umiestni elektródy na ne a upevní ich gumovými pásmi. Elektródy nie sú umiestnené v ľubovoľnom poradí, ale na presnej oblasti lebky, ktorej cievy sa majú študovať. Na sledovanie stavu chrbtice v chrbtici sa elektródy umiestnia na trup. Sú pripevnené k časovej oblasti pri práci s vonkajšími karotidovými tepnami a pri kontrole vnútorných ciev - na most nosových a mastoidných procesov.
 3. Na elektródy sa používa nevýznamná sila elektrickým prúdom, ktorý fixuje rôzne stavy krvných ciev v mozgu.
 4. Všetky indikátory činnosti plavidiel sa graficky zobrazujú na obrazovke monitora.

Je dôležité. Na doplnenie obrazu o stave ciev sa REG používa v spojení s ďalšími štúdiami, ako je ultrazvuk, EEG.

V tejto forme sa uskutočňuje tradičný postup REG. Variant vedenia výskumu s použitím funkčných testov. Pacient je vyzvaný, aby vykonal akcie: otočiť hlavu, nakloniť hlavu, držať dych, vykonávať akúkoľvek fyzickú aktivitu. Údaje o štandardných a funkčných postupoch zaznamenávajú a starostlivo porovnajú s lekárom.

Kedy urobiť REG hlavu

Vďaka blahobytu si väčšina ľudí neuvažuje o potrebe študovať nádoby vlastného mozgu. Venujte pozornosť vášmu stavu by mali byť s takými prejavmi ako bežné bolesti hlavy neznámeho pôvodu, nespavosť, akékoľvek zhoršenie zraku, závraty a mdloby. Zvláštna pozornosť bude potrebná pre náchylnosť na trombózu po tom, ako utrpela rôzne traumatické poranenia mozgu, mŕtvice, prítomnosť vegetatívne-vaskulárnej dystónie a hypertenzie. REG tiež pomáha identifikovať patológiu krčnej chrbtice.

Nevyžaduje sa žiadna predchádzajúca príprava. Pre pacienta je dôležité udržiavať pokoj a relaxovať. Je nežiaduce podávať lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh, alkoholické nápoje a fajčenie niekoľko hodín pred štúdiom.

Dešifrovanie výsledkov mozgovej cievnej

Dekódovanie výsledkov REG je jednoduché, ako je dnes možné pomocou počítačových programov. Musí ju však vykonávať vyškolený lekár. Čas trvá asi 10-15 minút, čo ho výrazne odlišuje od iných cievnych vyšetrení. Graf má krivku, ktorá sa podobá kardiogramu. Toto je charakteristika správania sa nádob na ich naplnenie krvou. Riadok sa aplikuje na papier alebo sa prečíta priamo z obrazovky monitora.

Dešifrovanie výsledkov REG lekárom začína zisťovaním biografických údajov pacienta. Kvalita plavidiel závisí od veku osoby. Výsledky mladého muža a jeho staroba nemôžu byť rovnaké.

Je dôležité. Potom lekár analyzuje v skutočnosti krivku získanú počas vyšetrenia.

Krivka predstavuje zmenu cyklov vzostupu, zostupu a incisura. Nachádza sa v strednej tretine grafu, po ktorom nasleduje diktívny zub a začína nová vlna.

Lekár rozdeľuje grafický obraz na samostatné časti, z ktorých každý má svoje vlastné špecifické meno:

 • anacrot - hore časť línie;
 • horná časť grafu je najvyšší bod;
 • katakrota - zostupná čiara;
 • - zuby vytvorené na klesajúcej časti grafu;
 • Dikrota alebo dicrotická vlna - časť línie po incisure.

Vzhľadom na časový harmonogram na dosiahnutie záverov REG venujte pozornosť nasledujúcim ukazovateľom:

 • tvar vrcholov grafu je zaoblený alebo zaoblený;
 • ako pravidelné vlny;
 • umiestnenie Intsinzury;
 • aký akroprok a katakrot vyzerajú;
 • existujú ďalšie vlny;
 • amplitúda a sklon alebo sklon zubov.

Príklad dekódovania cerebrálnej vaskulárnej reoencefalografie normálne:

 • vrcholy grafu by mali mať špicatý vzhľad, zreteľnú inštinenciu a dikroty. U pacientov z vyššej vekovej skupiny dochádza k splošteniu a vyhladzovaniu vrcholov;
 • doba zdvíhania zuba je až 0,1 s. Zmena veku má povolenú rýchlosť 1,9 s;
 • pomer diastolickej vlny k hlavnej vlne grafu by nemal byť vyšší ako 15%;
 • pomer neskoršej diastolickej vlny k amplitúde vlny nie je väčší ako 70%;
 • diktický index nie vyšší ako 75%;
 • rozdiel v krvnom obehu v ľavej a pravej hemisfére mozgu nie je väčší ako 10%.

REG vlny majú niekoľko odrôd:

 1. Hypertenzívny typ. Ukazuje, že steny krvných ciev, ktoré dodávajú krv do mozgu, majú hypertonus, v dôsledku čoho dochádza k stagnácii venóznej krvi v mozgu.
 2. Dystonický typ. Tón krvných ciev nie je konštantný - potom prevláda hypertonicita, potom je narušený tok žilového krvného obehu z mozgu.
 3. Angiodystonický typ. Vyznačuje sa dystonickým typom, ale líši sa opotrebovaním steny ciev a znižuje ich pružnosť.

Lekár-diagnostik podrobne analyzuje stav krivky, skúma všetky odchýlky od normy a urobí záver o stave plavidiel. Graf kriviek sa nepovažuje za diagnózu, ale vykazuje iba odchýlky. Na diagnostiku budú potrebné ďalšie štúdie.

Na základe obrázka REG sa však vyskytujú rôzne poruchy, ako napríklad:

 • cerebrálna ateroskleróza - vlna nebude mať výrazný charakter, bez ďalších vĺn v zostupnej oblasti;
 • ateroskleróza mozgových ciev je rozpoznaná kopulovitými (oblúkovitými) vlnami.

Indikátorom nedostatočného arteriálneho tónu bude veľmi strmý a krátky anacrot, ostrý vrchol a diktívny zub sa posunie. Pri nadmernom tóne sa amplitúda naopak stane nižšou, anacrotka zníži strmosť, ale zvýši jej dĺžku, zub sa posunie smerom nahor a zmení sa. Ďalšie ďalšie vlny sa objavia na krku.

Cievna dystónia sa vyznačuje pohyblivým zubom a ďalšími vlnami v katakróze.

Je dôležité. V prípade kŕčov ciev, vrcholy získajú zaoblený vzhľad.

Hypertenzia sa vyznačuje nerovnomernou amplitúdou a tvarom kriviek, nemá jediný obrázok.

Vedenie REG u mladistvých pacientov

Každé lekárske vyšetrenie detí, najmä mladších, je ťažké. Je ťažké, aby sa dieťa dlhodobo zdržovalo v pevnej pozícii, má strach byť sám v miestnosti bez matky, všetky akcie lekára spôsobujú záujem alebo strach. Najmä pri používaní nepochopiteľnej technológie. Držanie REG nie je výnimkou. Ak je pre dieťa ťažké sedieť ešte 10-20 minút, je lepšie odmietnuť vyšetrenie alebo vopred vysvetliť potrebu postupu a správania počas nej. Hlavnou vecou nie je nútiť sedieť alebo položiť dieťa. Výsledok štúdie nebude pravdivý.

Výhody reoencefalografie

Hlavnou výhodou postupu je jeho úplná bezpečnosť. Nepoškodzuje ľudské zdravie, nemá negatívny vplyv na orgány a systémy ľudského tela. V tejto súvislosti sa používa na diagnostiku patológií, a to aj u novorodencov, ako aj počas preventívnych vyšetrení.

Prieskum nevyžaduje nákladné vybavenie ani laboratórium. Hlavným rozdielom od iných diagnostických postupov je dostatočná jednoduchosť a nízke náklady.

Počas vyšetrenia pacient leží alebo sedí na pravidelnom gauči, nie je dôvod na ďalšie obavy. MRI vyšetrenie je samozrejme dôkladnejším vyšetrením, ale nie každá osoba je schopná bezpečne vydržať dlhodobý pobyt v obmedzenom priestore.

Výhoda REG - vyšetrenie krvných ciev sa vykonáva samostatne pre žily a tepny. To zjednodušuje a zlepšuje diagnostiku v období vývoja patológie.

Žiadne externé faktory (amplitúda signálu, šírenie vlny) neovplyvňujú vedenie REG. To nepochybne robí tento postup atraktívnejší v porovnaní s podobnými postupmi.

Najpopulárnejším postupom je REG u starších pacientov. Preto je dôležité, aby sa všetky potrebné kroky vykonali rýchlo, do fronty na prieskum sa nestalo, všetko stojí toľko.

Rheoencefalografia nemá prakticky žiadne kontraindikácie. Nevykonáva sa iba za prítomnosti infekčných ochorení pokožky hlavy alebo poškodenia celistvosti kože.

Hlavné nedostatky prieskumu

Vývoj lekárskych a príbuzných vied nie je konštantný - objavujú sa nové zariadenia a technológie na identifikáciu problémov vrátane cievnych. REG sa nepovažuje za najnovšiu z nich, ale všetky moderné technológie sú pre väčšinu obyvateľov drahé a nie sú dostupné. Nie každá nemocnica má prostriedky na nákup drahého vybavenia a trénuje lekára. Následne sa v centrách modernej diagnostiky vytvárajú fronty na vyšetrenie a niekedy sa rekordy tiahnu po mnoho mesiacov. A ako v tejto situácii byť ľudia, ktorí potrebujú pravidelné sledovanie zmien v nádobách?

V prípade ochorení (epilepsia) REG neposkytuje kompletný obraz a používa sa iba ako pozitívna štúdia dopĺňajúca iné, napríklad MRI, ultrazvuk, EEG.

Mnohí odporcovia reoencefalografie ako argument proti tejto štúdii tvrdia, že výsledky postupu nemôžu byť presné, pretože kosti lebky nie sú schopné viesť elektrický prúd. Hlboké plavidlá zostanú teda nepreskúmané. Kosti lebky však majú takzvaný "kapacitný odpor", ktorý nezasahuje do činnosti prúdových impulzov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kreatinín sa znížil

Kreatinín je metabolit, vedľajší účinok metabolizmu aminokyselín a proteínov v ľudskom tele. Vznikajú molekuly kreatínu, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu vo svalovom systéme. Pomáha vykonávať energetický metabolizmus vo všetkých tkanivách - najmä svalov.

Porušenie mozgového obehu

Porušenie mozgovej cirkulácie - patologický proces, ktorý vedie k obštrukcii krvného obehu cez cievy mozgu. Takéto porušenie je plné vážnych následkov, nie výnimky - smrteľného výsledku.

Kompletný prehľad panvových kŕčových žíl

Z tohto článku sa dozviete, prečo sú kŕčové žily v panve považované za samostatnú chorobu a nie za kŕčové žily; ktorí môžu mať túto chorobu a prečo. Manifestácia a diagnostika tejto patológie, ako ju správne liečiť, šance na obnovu.

Rýchlosť segmentovaných neutrofilov v krvi a príčiny ich porušenia

Štúdie krvných leukocytov odhalili ich odrody, ktoré sa líšia nielen afinitou k sfarbeniu a vzhľadu, ale vykonávajú aj rôzne úlohy. Segmentové neutrofily - najväčšia skupina buniek medzi leukocytmi.

Vrodené srdcové chyby u detí

Podľa štatistík sa približne 8 z 1000 detí narodilo s jedným alebo viacerými srdcovými chybami. Aj v minulom storočí diagnóza "vrodená srdcová choroba u novorodencov" (skratka CHD) znelo ako veta a znamenala, že život môže byť prerušený kedykoľvek.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.