Kvalita nášho života závisí od mnohých nuánov stavu tela. Jedna z nich je práca nášho mozgu. Zdravé plavidlá a dodávka "čistej a vysokokvalitnej" krvi prispievajú k jej vynikajúcemu fungovaniu.

Ak dôjde k poruche, je potrebné vyšetriť príčinu. Jednou z metód identifikácie príčin mozgovej cievnej choroby je REG (reoencefalografia).

Tento článok pomôže pochopiť a pochopiť podstatu tejto metódy.

Všeobecné informácie o štúdii

REG mozgových ciev alebo dešifrovaná reoencefalografia, metóda modernej medicíny pri štúdiu pohybu krvi v ľudskom mozgu bez prenikania do vnútra lebky.

Štúdium, ak je to potrebné, určitej časti mozgu, stav nádob v ňom, ich steny (tón), ako sú (rýchlo alebo nie) naplnené krvou, čo do nich vstupuje krv (viskózna alebo nie), rýchlosť jej príjmu, čas tečenia a reakcie, správania sa nádob.

Podstata metódy

Podstata metódy spočíva v tom, že prúd prechádza ľudským mozgom, je to frekvenčná frekvencia a elektrický odpor mozgu, alebo skôr jej tkanív, je okamžite zobrazený na obrazovke monitora.

Napriek týmto výhodám mnohí lekári súhlasia, že táto metóda sa stala zastaralou (aj keď sa stále používa v mnohých zdravotníckych zariadeniach) a nahrádza sa magnetickou rezonanciou a počítačovou tomografiou alebo Dopplerovským ultrazvukom.

Zariadenia, pomocou ktorých sa vykonáva reoencefalografia mozgových ciev, sa nazývajú reteografie, majú niekoľko kanálov od 2 do 6, čo vám umožňuje získať výsledky (reoencefalogramy) niekoľkých oblastí mozgu naraz.

Najčastejšie sa používajú okrúhle kovové elektródy, ktoré sú upevnené na hlave človeka s pásikmi z gumy v miestach potrebných na výskum (chrámy, nosový most, obočie, krk) a špeciálne pasty sa používajú na zvýšenie ich kontaktu so skalpom.

Pacient na žiadosť lekára prijíma rôzne polohy hlavy (ohyby vpravo, vľavo, späť, dopredu) a zaznamenávajú sa všetky výsledky, ktoré sa potom dešifrujú na čítanie cerebrálnych mozgových ciev. Každý vek má svoj vlastný štandard svedectva.

Čo zobrazuje a vyšetruje REG

Budeme sa definovať tým, čo ukazuje REG na mozog.

Výsledky REG sú objemové informácie o stave ciev mozgu.

Na základe ukazovateľov špecialista skúma cievny tonus, elasticitu svojich stien, rýchlosť vnikania krvi, spôsob, akým sa správajú pri rôznych zaťaženiach (naklápanie a otočenie hlavy) a následne odtok krvi z hlavy.

Výsledkom môže byť identifikácia rastu cholesterolu na stenách krvných ciev alebo hematómov po poškodení lebky, predispozície na tvorbu krvných zrazenín vo vnútri nich, vývoj intrakraniálneho tlaku.

Čo ukazuje USDG mozgových ciev a aké sú náznaky postupu, môžete sa z našej štúdie naučiť.

Existujú určité príznaky mŕtvice u mužov, ktoré sa líšia od symptómov útoku na ženy. Znalosť, ktorá môže zachrániť život pacienta.

Indikácie pre štúdiu

Keď naše telo ako celok pracuje rovnomerne, v štúdiu jeho práce neexistujú žiadne špeciálne pokyny.

Ale vonkajšie faktory (zmeny teploty, kolísanie tlaku v atmosfére, pohyb z jednej klimatickej zóny do druhej) často zasahujú do činnosti nášho tela, a tým ovplyvňujú jeho zložky.

Plavidlá nie sú výnimkou. Oni sa opotrebovávajú, neodolávajú expozície a pri strese alebo úzkosti sa vyskytujú poruchy. REG vám umožňuje identifikovať ich.

Nasledujúce hlavné indikácie pre REG mozgu sú rozlíšené:

 1. Formácie cholesterolu na stenách krvných ciev porušujú ich elasticitu, pacient vyvinie aterosklerotický proces, ktorý vo väčšine prípadov vedie k infarktu myokardu alebo mŕtvici. (REG je predpísaný pre mŕtvicu alebo srdcový záchvat.) Ak je pacient hypertenzívny alebo má ochorenie - vegetatívno-cievna dystónia).
 2. Predispozícia alebo tvorba krvných zrazenín s ich ďalšou separáciou a zablokovaním cievy vedie k ischemickej mozgovej príhode (s cerebrálnou ischémiou alebo ak existujú príznaky jej vývoja).
 3. Prenosové poranenia hlavy bez zjavného dôvodu (bolesť, závrat) vedú k vzniku intrakraniálneho tlaku alebo krvácaniu v mozgových tkanivách (s otrasom alebo kontúziou mozgu).
 4. Bolesti hlavy, migrény, sú výsledkom nesprávneho prietoku krvi v cievach hlavy (s bolesťami hlavy, hlukom v ušiach, porušením vestibulárneho aparátu).
 5. S nespavosťou, zníženým zrakom, mdlobou.

kontraindikácie

Najčastejšie sa nemá používať u novorodencov.

V tomto prípade nie sú presné údaje o mozgu reg, v prípade detí amplitúda vlny je malá a dĺžka anakrotu je naopak veľká, nie je incisura.

Výhody výskumu v porovnaní s inými metódami

Mnohí lekári na zdravotníckych fórach spochybňujú ignorovanie REG a jeho nahradenie modernými výskumnými metódami.

Tí, ktorí sú proti, tvrdia, že kosti lebky nie sú schopné niesť dostatočný prúd (odpor je prítomný) a výsledky štúdie vnútorných nádob nie sú presné, všetky ukazovatele ukazujú len stav susedných plavidiel.

Odmietajúc to, články lekárskych vedcov sú uvedené, že kosti lebky nie sú prekážkou, pretože vlastnia hlavne kapacitný odpor.

Výhodou tejto metódy je, že externé faktory (ľudské tkanivo, amplitúda signálu, šírenie vlny) ju nedokážu ovplyvniť, zatiaľ čo iné metódy podliehajú týmto javom.

Výskumný proces

Proces výskumu pomocou cerebrálnej vaskulárnej encefalografie je jednoduchý. Jedinou podmienkou je pokoj.

Pacient leží na chrbte s očami zatvorenými pre med. na pohovke. Doktor odmasťuje skúmané oblasti hlavy s alkoholom a na ne ukladá kovové elektródy, ktoré sú mazané kontaktnou pastou na zlepšenie citlivosti.

Elektródy sú upevnené gumovými pásmi. Pri elektródach prechádza slabý prúd, pomocou ktorého sa zaznamenávajú indexy mozgových ciev. Na obrazovke monitora sa zobrazujú "zakrivené čiary" - ukazovatele práce plavidiel a prietok krvi.

Príprava na postup

Príprava na procedúru trvá asi 5 minút. Špecialista odmasťuje skúmané oblasti pacienta a fixuje na ne kovové elektródy.

Proces sa začal

Táto technika je bezpečná a bezbolestná.

Pretože pred štartom sa odporúča 15-minútová prestávka alebo odpočinok, celková doba trvania pacienta trvá približne 25-30 minút (zahŕňa prípravný proces).

Odporúča sa, aby nefajčili 2-3 hodiny pred začatím zákroku, nezabudnite na jeden deň všetky lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh v tele. Držte ju v polohe alebo v posedení.

Výsledky a prepis

Výsledok REG, špecialista sa zobrazí na papieri, ktorý zobrazuje zakrivené čiary a pokračuje v ich dekódovaní.

V prvom rade sa venuje pozornosť veku pacienta, každý vek (mladý a starý) má svoje vlastné indikácie REG čítania.

Krivky sú oscilácie vĺn, ktoré sú charakterizované správaním krvných ciev vyplnením krvi a samotným naplnením jednotlivých častí mozgu. Vlny sú reprezentované čiarami smerujúcimi nahor (anakrot) a dole (katakrota).

Na dolnej čiare je diktívny hrot. Rez je umiestnený v strednej tretine pred diktóznym zubom.

Pri dešifrovaní výsledkov cerebrálnej vaskulárnej encefalografie sa pozornosť venuje pravidelnosti vlny, ich vrcholu a jej zaokrúhľovaniu, vzostupným a zostupným líniám, prítomnosti iných línií, umiestneniu incisúry a diktickej zuby.

Hodnotenie pacientov a lekárov

Názory lekárov sa vo svojom veku líšia. Mladí špecialisti predložili svoje názory na používanie nových metód (počítačové, ultrazvukové) výskumy, starší špecialisti dodržiavajú REG.

Ale negatívne recenzie a odvolania nepoužívať túto techniku ​​chýbajú. Pacienti sú spokojní.

Platí to najmä pre matky s malými deťmi, ktoré môžu sedieť na kolenách, kde sa dieťa cíti v bezpečí, alebo dôchodcovia, ktorí sa pri príprave postupu môžu ľahnúť a porozprávať sa s lekárom v procese diagnostiky.

Náklady na postup

Cena REG plavidiel mozgu sa pohybuje od 1 000 do 3 500 rubľov. Kde prechádza štúdia a akú sumu si pacient sám vyberie.

Stojí za zmienku, že je lepšie to robiť v špecializovaných centrách vybavených moderným vybavením as prítomnosťou niekoľkých špecialistov, ktorí dokážu spoločne urobiť presnú diagnózu v náročných prípadoch a predpísať liečbu.

Mnoho kliník ponúka svoje služby na vykonanie tohto postupu v domácnosti pacienta, potom sa náklady zvyšujú na sumu od 10 000 rubľov po 12 000 rubľov.

Lekárske výskumné centrá

Lekárske strediská ponúkajú svoje služby:

 • "Doktor Plus", Moskva. bolezni-spravka.ru;
 • "Univerzitná klinika", Petrohrad;
 • "Univerzitná klinická bolesť hlavy", Moskva. https://es.foursquare.com;
 • "Doktor DoStaLet", Moskva.

REG je veľmi účinná metóda diagnostiky stavu mozgových ciev.

Je to spôsobené dostupnosťou postupu a rozšírením zariadení v krajine.

Takmer úplná absencia kontraindikácií alebo vedľajších účinkov presvedčí mnohých lekárov, aby použili túto konkrétnu metódu diagnostiky.

Video: Echoencefalografia - vyšetrenie mozgových ciev

Existuje aj ďalší spôsob ultrazvukovej diagnostiky patológií v mozgu, ktorý sa vykonáva pomocou osciloskopu. Aké sú výhody a nevýhody postupu.

REG mozgových ciev: najbezpečnejšia a najpresnejšia štúdia

Rheoencephalography je slovo niekoľkých koreňov, od starovekého gréčtina to znamená "ῥεος" - "tok", "ένκεφαλος" - "mozog" a "γράφω" - "písať, imitovať".

To znamená, že cerebrálny vaskulárny systém REG ukazuje výkres celého systému ciev v našej hlave, ich priechodnosť a možné zranenia a problémy.

Čo to je použitie v medicíne

Reg sa vedie (stačí, aby nebol alarmovaný!) Keď sa elektrický prúd nanáša na mozog pomocou elektród. Ak ste niekedy urobili REG - to je takáto "čiapočka" s drôtmi, takmer sledujete elektrický náboj s frekvenciou 16-300 kHz.

Naše tkanivá, ktoré tvoria mozog, krvné cievy a podobne, reagujú určitým spôsobom na prúd. V tomto okamihu počítač zaznamenáva a zaznamenáva všetky zmeny. Na základe toho sa vytvorí mapa práce skúmaného tela, pri dešifrovaní, ktoré určuje prítomnosť alebo absenciu akejkoľvek choroby.

Často je to REG, ktoré poskytuje nielen najpresnejšie údaje o priechodnosti plavidiel, ich zablokovaní alebo rozbití, ale tiež pomáha pri výbere taktiky na ďalšie predchádzanie vážnym zdravotným problémom.

Čo je priradené a čo zobrazuje

Hlavným účelom tohto zariadenia je zistiť, aké procesy prebiehajú momentálne v našej hlave. Priraďte štúdiu po vážnom údere do hlavy, aby ste zabránili krvácaniu.

Druhým priaznivým účinkom REG je to, že určuje tok krvi hlavnými, hlavnými cievami a kolaterálnou cirkuláciou, tj pohybom krvných prúdov obchádzajúcich hlavné cievy, ak sa z nejakého dôvodu nedokážu vyrovnať s ich prácou.

Pred vynálezom reoencefalografie neboli choroby ako neurocirkulačná dystónia a migréna považované za choroby. Dôkazy z lekárskeho hľadiska sú takmer nemožné. Osoba je považovaná za zdravú. Orgány fungujú normálne, čo znamená, že osoba, ktorá sa krčí z bolesti hlavy (muži tiež trpia migrénami!) S najväčšou pravdepodobnosťou simuluje. Koniec koncov, úžasná vec, len tie výrobky, ktoré obsahujú kofeín pomáhajú týmto ľuďom z bolesti hlavy.

A len štúdia REG dala všetko na svoje miesto. Dokázala svoju prítomnosť za niekoľko minút a ľudia, ktorí trpeli najchudobnejšími bolesťami hlavy, už neboli obvinení z predstierania, že našli primerané riešenie svojich problémov.

Čo ukazuje štúdia:

 • všetko, čo sa deje v našej lebke;
 • prívod krvi do mozgu;
 • práce jednotlivých plavidiel;
 • stav tonusu;
 • vaskulárna elasticita;
 • krvný odtok.

Indikácie a kontraindikácie reoencefalografie

REG sa odporúča pre nasledujúce možné diagnózy:

 • cerebrovaskulárne ochorenie,
 • dystónia,
 • stenóza,
 • migréna,
 • akútne a / alebo chronické obehové poruchy,
 • ateroskleróza,
 • zdvih
 • monitorovať účinky jednotlivých liekov a predpísanú liečbu,
 • identifikovať vertebrálne účinky na vertebrálne artérie pri osteochondróze, spondylitíde, dôsledkoch zranení a podobne.

Priame indikácie:

 • zranenia hlavy
 • bolesti hlavy
 • vaskulárna dystónia,
 • chronické bolesti hlavy
 • závraty,
 • rozmazané videnie, sluch, pamäť,
 • migréna,
 • poruchy obehu
 • iné choroby.

Kontraindikácie pri vykonávaní REG:

 • neodporúčame používať novorodenca
 • ak sú rany a odreniny viditeľné v oblastiach, ktoré sa majú preskúmať.

Pravidlá prípravy postupu

 • Nebojte sa. Tento postup je neinvazívny, to znamená, že nepotrebuje penetráciu do vnútra, injekcie alebo rezy (non + lat. Invasio - úvod, penetrácia). Navyše, žiadne poškodenie tela! Je povolené aj pre novorodencov.
 • Vezmite so sebou uterák. Je to užitočné po postupe. Zvláštny gél utrite.
 • Nemyslite na zlú a neplačte sa. Je to hlavne pre ženy. Hoci sa niektorí muži nemôžu upokojiť.

Hlavný pokrok

Najčastejšie v nemocniciach sa nachádza 2-6 kanálový reograf. Čím viac kanálov, tým viac bude oblasť, ktorá je predmetom štúdia. Existuje aj polyureografia.

Krok za krokom, ako sa robí REG:

 1. pacient sedí na pohodlnom kresle;
 2. miesta na pokožke hlavy sú rozmazané so špeciálnym gélom, aby sa zabránilo podráždeniu pokožky;
 3. oni dali klobúk s elektródami na hlavách, to môžu byť samostatné kovové dosky pripevnené gumovým pásom len v skúmaných miestach,
 4. lekár vás požiada o zatvorenie očí tak, aby ste neboli vystavení vonkajším podnetom.

Teraz o konkrétnych miestach a o tom, čo z nich určuje počítačová réoencefalografia.

Čo ukáže REG mozgových ciev?

Rheoencefalografia alebo REG je metóda na štúdium mozgových ciev na základe grafického záznamu zmien tkanivového odporu, keď prechádza vysokofrekvenčný elektrický prúd nízkej magnitúdy. Miechový vaskulárny systém REG je vysoko informatívny, pomerne jednoduchý a dostupný výskumný postup s odkazom na neinvazívne intervencie.

Čo ukazuje REG mozgových ciev?

Metóda reoencefalografie umožňuje vyhodnotiť:

 • cievny tonus mozgu;
 • elasticita steny cievy;
 • vaskulárny odpor;
 • plnenie krvi a prietok krvi;
 • rýchlosť pulznej vlny;
 • závažnosť zvýšeného intrakraniálneho tlaku;
 • príležitostí pre rozvoj kolaterálu.

Metóda umožňuje vyhodnotiť tieto ukazovatele samostatne pre arteriálne a žilové lôžka, ako aj izolovane pre nádoby rôznych veľkostí.

metodika

Pre REG sa používajú špeciálne zariadenia - reografia. Pacient je umiestnený na chrbte, v pohodlnej polohe, zatvorené oči. Špeciálne elektródy (od 2 do 6 kusov, v závislosti od počtu odhadovaných oblastí mozgu), pripevnené gumovými pásikmi, sú umiestnené na hlave pacienta. Povrch elektród je ošetrený tukovým vodičom.

Po nainštalovaní elektród sa napájajú vysokofrekvenčným slabým elektrickým prúdom a meria sa odolnosť tkanív počas ich prechodu. Výsledok je graficky zaznamenaný na papieri vo forme zakrivených čiar.

Metóda je absolútne bezpečné a nemá nepriaznivý vplyv na telo.

Pri vykonávaní REG je možné použiť rôzne funkčné testy, ktoré umožňujú vyhodnotiť funkciu vaskulárneho lôžka mozgu za meniacich sa podmienok. Takéto testy nám umožňujú rozlíšiť funkčné lézie mozgu od organických.

 • nitroglycerínový test;
 • vzorky s kofeínom, papaverínom, aminofylínom;
 • vzorky so zmenou polohy tela (rotácia hlavy).

Počas testov sa brali do úvahy zmeny vaskulárneho tónu, zmeny krvných ciev a zhoršenie venózneho odtoku.

Indikácie pre REG

Rheoencefalografická metóda pre štúdium mozgu je veľmi informatívna a pomerne jednoduchá na použitie, čo umožňuje odporučiť ju za nasledujúcich podmienok:

 • mozgové mŕtvice (hemoragické a ischemické) na posúdenie stupňa poškodenia mozgového krvného obehu;
 • poranenia hlavy;
 • bolesti hlavy, závrat, tinitus;
 • zhoršené videnie alebo sluch;
 • kolísanie krvného tlaku;
 • podozrenie na aterosklerotické cievne lézie mozgu;
 • vegetovaskulárna dystónia a ortostatická hypotenzia;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • migréna, nespavosť, znížená pamäť;
 • osteochondróza s lokalizáciou v krčnej chrbtici (na vylúčenie syndrómu stavcov).

REG mozgových ciev: interpretácia výsledkov

Dešifrovanie výsledkov cerebrálneho vaskulárneho systému REG vyžaduje špeciálne zručnosti a je vykonávané lekárom, ktorý absolvoval ďalšie odborné školenie.

Rehoencephalogram sa podobá krivke (vlna), s klesajúcimi a vzostupnými segmentmi synchrónnymi s pulzom. Vzostupná časť vlny sa nazýva anacrot a klesajúca katakrota. Anakrot má veľkú strmosť a rýchlo sa tlačí až na najvyšší bod, kde je trochu zaoblený. Catharthe, na druhej strane, ide pomaly hladko a na strednej tretine má diskotékový zub alebo tzv. Incisura.

Pri hodnotení REG sa venuje pozornosť nasledujúcim charakteristikám reoencefalogramu:

 • tvar vlny, trvanie úlovku (v sekundách);
 • veľkosť amplitúdy vĺn;
 • prítomnosť ďalšieho zuba (incisura) a jeho polohy;
 • pravidelnosť oscilácií;
 • prítomnosť dodatočných vĺn.

Okrem toho sa vyhodnocujú takéto ukazovatele:

 1. RI - eografický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo prietoku krvi;
 2. DKI - diskotický index, ktorý umožňuje posúdiť vaskulárny tonus a periférny odpor;
 3. DI - diastolický index, ktorý umožňuje odhadnúť množstvo odtoku krvi a žilového tónu.

Je potrebné objasniť vek pacienta, pretože normy REG sú pre každú vekovú skupinu odlišné.

Typy porušenia REG

 1. Znížený arteriálny tón: veľká amplitúda REG-vln, dochádza k zvýšeniu strmosti a skráteniu trvania anakortu, vrchol je to špicaté. Extra kolieska sa posúvajú a zväčšujú.
 2. Zvýšený arteriálny tón: znižuje sa amplitúda vln REG, dochádza k poklesu strmosti a zvýšeniu trvania anakortu. Diskrétny zub je vyhladený, na anakortu sú ďalšie vlny.
 3. Vegetatívno-vaskulárna dystónia: charakterizovaná konštantnou zmenou prídavného hrotu a prítomnosťou ďalších vln na katakorte.
 4. Obtiažnosť odtoku venóznej krvi: katakorta je predĺžená, konvexná. Krivka sa zmenila pred začiatkom ďalšieho cyklu vo forme viacnásobnej vlnovej dĺžky.
 5. Arteriálna hypertenzia: charakteristická variabilita amplitúdy a tvaru zubov.
 6. Aterosklerotické lézie: vlny sú vyhladené, horná časť ankrotu je sploštená, na katakorte nie sú žiadne ďalšie vlny.

Ako sa pripraviť na cerebrálne cievne REG

Držanie REG nevyžaduje špeciálny tréning zo strany pacienta. Odporúča sa vyhnúť sa fajčeniu počas niekoľkých hodín od postupu, ako aj odpočinku 15-20 minút pred odstránením REG.

Povrch pokožky pred fixáciou elektród je odmastený alkoholom. Doktor vykoná túto manipuláciu.

kontraindikácie

Metóda je bezpečná a nemá takmer žiadne kontraindikácie, jedinou výnimkou je neonatálna perióda kvôli nedostatku údajov o účinku REG na mozog dieťaťa.

Taktiež sa neodporúča vykonať REG u pacientov s kožnými defektmi vo vyšetrovanej oblasti, hubových a parazitických ochorení kože a vlasov.

REG mozgových ciev: čo ukazuje, prepis štúdie

Rheoencefalografia je jednoduchý a účinný typ vyšetrenia, ktorý dokáže odhaliť rôzne abnormality v mozgu. Pri nízkych nákladoch na výskum má vysoký informačný obsah a rýchle výsledky. Vzhľadom na zmeny v práci mozgových ciev REG umožňuje vysokú mieru dôvery v čo najkratšom čase, aby objasnila diagnózu a oveľa účinnejšie ako tá istá tomografia, pretože táto môže trvať až niekoľko mesiacov.

Vďaka REG doktor dokáže rýchlo a presne stanoviť diagnózu, ako aj vybrať liečbu pre pacienta v závislosti od výsledkov liečby.

Vlastnosti systému REG ako štúdie

Pomocou reoencefalografie lekári hodnotia mozgovú cirkuláciu. Vaskulárny tonus a úroveň prívodu krvi v určitej oblasti mozgu môžu pomôcť určiť vývoj patológie a okamžite začať liečbu bez toho, aby čakali na vznik závažných štádií ochorenia.

Medzi parametre REG patrí rýchlosť pulznej vlny, viskozita krvi, doba toku a rýchlosť prietoku krvi, závažnosť vaskulárnej odpovede.

Niektorí lekári sú však presvedčení, že metóda výskumu REG je beznádejne zastaraná a nevykonáva žiadne porovnanie v presnosti a úplnosti údajov získaných pri zobrazovaní mozgu. To je čiastočne pravda, ale nedá sa povedať, že táto štúdia je úplne zbytočná - podstatne objasňuje klinický obraz a umožňuje lekárovi predpisovať liečbu čo najskôr a to môže niekedy zabrániť smrti. Preto lekári stále predpisujú tento druh výskumu, okrem iného v kontroverzných bodoch.

Ako je reg

Štúdia sa uskutočňuje pomocou reografu - špeciálneho záznamového zariadenia. Postup je nasledovný: pacient leží alebo sedí v pohodlnej polohe, zatvára oči, elektródy sú pripevnené k určitým bodom na hlave a pripevnené gumenými pásmi. Často, na zvýšenie citlivosti zariadenia je prijímacia časť elektród pokrytá špeciálnym gélom, ktorý pôsobí ako vodič.

Pacient by mal byť pripravený na skutočnosť, že koža, na ktorej sa elektródy prekrývajú, sestra odmasťuje alkoholom a potom pripevní kontakty pokryté zložením vodiča - to môže spôsobiť nepríjemné pocity. Potom sa v priebehu postupu prechádza slabým prúdom cez elektródy a zaznamenávajú sa hodnoty odozvy mozgového tkaniva, ktoré sa potom dekódujú. Samotný postup s riadnym výkonom zdravotného personálu je bezbolestný. Avšak kontaktná pasta niekedy spôsobuje ťažkosti s jej prítomnosťou, ale pacienti nemusia mať obavy, pretože sa ľahko umývajú.

Hlavná ťažkosť pri vykonávaní štúdie spočíva v tom, že osoba pod vplyvom stresu spôsobeného vyšetrením je veľmi nervózna kvôli ľudským plavidlám, nádoby sú úzke a výsledky môžu byť nespoľahlivé. Aby sa tomu zabránilo, lekár vopred vysvetľuje celý postup a hovorí s touto témou počas procesu. Mimochodom, žiadosti o obrátenie a pohyb nie sú len psychologickej povahy, ale aj praktického využitia - s pomocou dodatočných údajov o tom, ako sa mozgové cievy správajú pri pohybe, môžete výrazne objasniť diagnózu. Tiež lekár môže požiadať, aby dýchal rýchlejšie alebo držal dych, stlačte karotidovú tepnu, urobte nejaké fyzické cvičenie. Niekedy sa na zvýšenie spoľahlivosti používajú funkčné testy nikotínu alebo nitroglycerínovej gumy.

REG pre deti

Samostatne je potrebné povedať o REG pre deti. Celý postup trvá najmenej 10 minút, niekedy sa rozkladá na pol hodiny. Po celú dobu musí dieťa sedieť alebo ležať stále, často s očami zatvorenými, takže vonkajšie podnety nie sú rušivé. Nie všetci sú schopní sadnúť si toto množstvo času, a preto lekári odporúčajú buď mať výchovný účinok na dieťa, alebo nepodrobiť vyšetreniu vôbec, ak je dieťa nepokojné. Bohužiaľ, ale tu sú obmedzenia presne to isté ako pre tomografiu. Úlohou rodiča je v tomto prípade povedať jeho dieťaťu o tom, prečo je potrebné, a presvedčiť ho o potrebe chvíľu sedieť. Najdôležitejšie je, že presvedčenie sa nevyskytuje násilím a v stresujúcom prostredí, pretože dôsledky tohto zásahu budú mazať celý obraz štúdie.


Pozrite si toto video na YouTube

Je tiež potrebné poznamenať, že REG je pre deti vhodnejšie ako tomografia, pretože je oveľa jednoduchšie pre dieťa sedieť s gumovými pásmi na hlave v prítomnosti dospelých a rodičov, než aby sa nachádzali vo veľkom droningovom prístroji samotnom.

Interpretácia údajov z výskumu

Existuje niekoľko charakteristík získaných údajov: tvar vlny, veľkosť amplitúdy, prítomnosť a umiestnenie vzhľadom na hlavnú vlnu prídavnej vlny nadol. Kombinácia týchto údajov pomáha rozlišovať medzi organickými a negatívnymi zmenami vyskytujúcimi sa v mozgu a tiež zistiť istotu, bez prenikania do lebky, kde sa nachádzajú lézie.

Vlna má anakrotické a katakrotické fázy, to znamená vzostupnú strmú a plochú klesajúcu vlnu, navyše katakrot má špeciálny (diktárny) zub, ktorý sa zvyčajne nachádza uprostred katastrofa. Čo to znamenajú?

Obdobie úplného otvorenia cievy sa uvádza pomocou trvania oblúka v sekundách, systolický prítok je indikovaný takzvaným reografickým indexom a arteriolový tón je indikovaný diktogramom a krvný odlev a venózny tón sú indikované diastolickým indexom. Rôzne obrázky rheoencephalograms sú charakteristické pre rôzne choroby, napríklad:

 • Cerebrálna ateroskleróza je vyhladená vlna, vrchol je sploštený, v zostupnej časti vlny nie sú žiadne ďalšie vlny.
 • Ateroskleróza mozgových ciev - vlny pripomínajú oblúky alebo kopule.
 • Znížený tón tepien - zvýšená amplitúda, veľká strmosť a skrátenie ankreku, ostrý vrchol, veľký a presunutý diktívny zub.
 • Zvýšený tón tepien je malá amplitúda, strmosť anakrotu je znížená a veľkosť je predĺžená, zub je posunutý smerom k vrcholu a zmenšený veľkosť, existujú ďalšie vlny na krku.
 • Vaskulárna dystónia - plávajúce hroty, ďalšie vlny na katakrotoch.
 • Venózny odtok je ťažký - dlhý a konvexný šupinatý, pred ďalším cyklom veľa ďalších vĺn.
 • Kŕče cievy - okrúhle vrcholy.
 • Hypertenzia - rôzna amplitúda a tvar kriviek, neexistuje žiaden jediný obrázok.

A tiež s pomocou REG je možné stanoviť následky mozgovej príhody a dokonca aj stav pred prekonaním ciev, hematómov, migrény a iných patológií. Spolu to umožňuje pacientovi poskytovať včasnú a kvalitnú starostlivosť.

Prečo potrebujeme REG

Rheoencefalografia je potrebná v prípade potreby:

 • Diagnóza ochorenia mozgových ciev
 • Ovládanie krvného obehu v mozgu po zraneniach alebo operáciách
 • Vyhodnotenie hypertenzie
 • Hodnotenie stavu mozgu v TBI
 • Vyhodnotenie stavu mozgu v encefalopatii
 • Hodnotenie stavu mozgu v adenóme hypofýzy
 • Posúdenie stavu mozgu po ischémii alebo mŕtvici
 • Zabezpečenie detekcie cirkulácie
 • Vyhľadajte príčinu neistých príznakov
 • Vyhľadajte príčiny IRD a SVD

Pretože počas procedúry nie je pacientovi zranenie, REG je jednou z najzákladnejších a neškodných diagnostických metód.

REG je považovaná za jednu z najbezpečnejších a najšetrnejších výskumných metód, pretože trvá len 10 minút a pacientovi nepoškodzuje.

Indikácie pre REG

Tento encefalogram možno priradiť na diagnostické i profylaktické účely, pretože je absolútne bezpečné. Platí to najmä pre pacientov staršieho a staršieho veku, pretože v priebehu času sa charakteristika ciev zhoršuje a každá patológia je najlepšie rozpoznaná vopred.

Na ktoré sťažnosti lekári píšu indikácie na vykonanie REG:

 • bolesť hlavy
 • Závraty inej povahy
 • TBI a zranenia krčnej chrbtice
 • Zlá dedičnosť - prítomnosť medzi príbuznými pacientov s vaskulárnymi léziami
 • Vegetatívna dystónia
 • Pokročilý vek
 • Ateroskleróza mozgových ciev
 • Meteorologická závislosť
 • Nevysvetliteľná strata sluchu, vízie, pamäte
 • kríza

Tento výskum odstraňuje pochybnosti pri stanovovaní diagnózy a má aj formálny charakter, ak je klinický obraz viac či menej jasný, ale stále existuje možnosť lekárskej chyby.

Okrem toho v kombinácii s dopplerovským ultrazvukom môže byť táto štúdia z hľadiska množstva informácií získaných s tomografiou, zatiaľ čo zostáva prístupnejšia a funkčnejšia.


Pozrite si toto video na YouTube

Výhody reoencefalografie

REG sa preukázalo ako bezpečné pre zdravie, čo vám umožňuje poslať pacienta na vyšetrenie, aj keď podľa predbežnej diagnózy je úplne zdravý, to znamená na preventívne účely. Áno, používa sa už pomerne dlho a niektorí vedci môžu byť uznaní za zastarané, ale jeho účinnosť je nespochybniteľná.

Pre štúdium nepotrebuje ďalší laboratórny priestor, veľa času a drahé vybavenie, ako pre tomografiu. V tomto prípade prístroj samostatne zaznamenáva prácu tepien a žíl, čo zjednodušuje diagnostiku v ktorejkoľvek fáze vývinu ochorenia. Jednoduché podmienky postupu a jeho bezbolestnosť pre pacienta sú hlavnými výhodami v otázke, aké výskumné metódy by mali byť predpísané malým pacientom.

U pozorovaných starších pacientov je tento postup potrebný častejšie ako v prípade iných kategórií, ale súčasne je k dispozícii a jeho realizácia nevyžaduje veľké náklady na materiál ani pri kontakte so súkromnou klinikou.

Dnes sa REG používa aj na počiatočné vyšetrenie novorodencov, hoci údaje z týchto štúdií boli samozrejme vážne upravené vďaka špecifickej činnosti ciev ľudského mozgu po pôrode av prvom roku života. Amplitúda vlny je malá, anakrot je dlhý, vôbec nie je incisura a všetko je to normálny klinický obraz zdravého dieťaťa. Vo všetkých ostatných prípadoch vek pacienta neposkytuje žiadne opravy na dekódovanie údajov získaných v štúdii.

Magnetická rezonancia a počítačová tomografia sú podrobnejšie, poskytujú komplexnejší obraz o tom, čo sa deje, ako napríklad ultrazvuk Doppler, ale nie sú tak prístupné pre verejnosť a fronta na štúdium môže trvať príliš dlho kvôli nedostatku vybavenia na klinikách. Existujú však kategórie pacientov, ktorí pravidelne potrebujú takúto štúdiu - napríklad v pooperačnom období. Preto sa lekári neprestanú odvolávať na reoencefalografiu.

Starší pacienti by sa mali podrobiť tomuto postupu častejšie, hoci sa môžu vykonávať na základe súkromnej kliniky, ako aj v každej okresnej klinike.

Potreba výskumu

Docela často doktori predpisujú REG ako ďalšiu štúdiu, aj keď to nie je zvlášť potrebné. Bezpečnosť postupu umožňuje vydávať pokyny iba na objasnenie diagnózy najlacnejším a najlacnejším spôsobom v súčasnosti. Je ťažké povedať, aké neoprávnené sú ich činy, ale možno ani jeden život nebol zachránený kvôli skutočnosti, že v REG sa lekári objavili ložiská chorôb, ktoré pacient ani nepochyboval. Pomocou tohto postupu je stav pred úderom pomerne ľahko rozpoznaný, čo umožňuje lekárom poskytnúť pacientovi včas potrebnú pomoc a zachrániť jeho život a výkon. Preto je ťažké opustiť REG - napriek skutočnosti, že už dávno existovali oveľa sofistikovanejšie metódy na štúdium ciev ľudského mozgu, lekári si zvykli dôverovať známym, obvyklým a takmer nikdy neúspešným metódam testovania. To samozrejme platí nielen pre dospelých lekárov, ale aj pre pediatrov, keď sa stretávajú s nepodporovanými príznakmi a začínajú mať podozrenie na vegetatívno-cievnu dystóniu u dieťaťa. Výskum v tomto prípade umožní včas pomôcť dieťaťu a poskytnúť mu liečbu bez drog v štádiu, keď je stále účinná a choroba nezasahuje do normálneho života tým, že vyvíja komplikácie v srdci, pľúcach, gastrointestinálnom trakte a žľazy tela.

Pri predpisovaní reg head a aký je tento postup

Nie každý pacient vie, pre aké účely je vykonávaná funkcia REG, čo to je. Je to jedna z metód vyšetrenia, ktorá pomáha zistiť, ako krvný tok veľkých a malých ciev hlavy a krku zodpovedá norme. Rheoencefalografia sa používa vtedy, keď je potrebné určiť prítomnosť patológií v cievnom lôžku mozgu, posúdiť stav mozgovej cirkulácie po poraneniach, mŕtviciach a chirurgických zákrokoch.

Ako sa údaje čítajú v REG?

Na vykonanie vyšetrenia je potrebný polygraf, ktorý prinesie výsledok na papierovej páske. Ide o špeciálne zariadenie, ktoré dodáva elektrické impulzy senzorom pripojeným k pacientovej hlave.

Spárované elektródy pripojené k reografii sa aplikujú na hlavu objektu. Jedna z elektród prináša signál, ktorý je po prechode mozgovou tkanivou detegovaný opačnou elektródou. Vzhľadom na to, že tkanivá tela a prietok krvi majú odlišnú elektrickú vodivosť, impulzné oscilácie v krvi spôsobujú určité zmeny v údajoch. Údaje sa prenášajú do počítača, ktorý ich nielen zachytáva, ale aj ich posiela do polygrafu.

Grafy sú zaznamenané na papieri, dva výsledky sú uvedené, ak je porovnaná aktivita prietoku krvi v ľavej a pravej hemisfére. Taktiež môže byť zaznamenaný elektrokardiogram paralelne s REG hlavy, aby sa sledoval súlad plnenia cievy a srdcového výstupu.

Kedy má osoba reoencefalografiu?

Pomocou systému REG môžete získať informácie o funkciách vaskulárneho lôžka bez vizualizácie objektu. Lekár nevidí tepny, ale dostáva iba údaje o tom, koľko krvácajú, ako sa zužujú a rozširujú, keď cez ne prechádza krv cez krv. Vyšetrenie je predpísané pacientom, ktorí sa sťažujú na bolesti hlavy, závraty, mdloby, nespavosť, mentálne postihnutie. Taktiež sa reoencefalografia uskutočňuje u pacientov trpiacich nasledujúcimi patologiami:

 • Vegetatívno-vaskulárna dystónia.
 • Hypertenzia.
 • Hypotenzia.
 • Cerebrálna ateroskleróza.
 • Vertero-bazilárna nedostatočnosť.
 • Migréna.
 • Neurocirkulačná dystónia.
 • Diabetes mellitus.
 • Osteochondróza krčnej chrbtice.
 • Encefalopatia.
 • Parkinsonova choroba.
 • Epilepsia.

Vyšetrenie je indikované u pacientov po mŕtvici, ktorí podstúpili cerebrálnu ischémiu alebo krvácanie do hlavnej dutiny. REG je možné vykonať aj po poranení hlavy alebo krku, otrasom mozgu, aby sa zistilo, či došlo k porušeniu prietoku krvi. Rheoencefalografia môže byť predpísaná na monitorovanie účinnosti predpísanej liečby, pretože táto metóda štúdia toku krvi pomáha získať dynamické údaje na porovnanie.

Ak vznikla otázka, o tom, čo sa vykonáva REG pre mozgové cievy, čo to je, môžeme povedať, že je to cielené vyšetrenie, ktoré umožňuje posúdiť stav ciev, ale neurčiť chorobu.

Kontraindikácie REG

Rheoencefalografiu možno vykonať na doslova každú osobu. Postup nevyžaduje špeciálny tréning, nespôsobuje nepríjemné pocity. Vysokofrekvenčný prúd dodávaný do elektród je taký slabý, že sa vôbec necíti. Postup sa môže vykonať aj pre deti v akomkoľvek veku, je to neškodné.

Systém REG môže byť zrušený iba vtedy, ak je pokožka pacienta poškodená v mieste, kde majú byť elektródy pripojené. Skúmanie sa tiež neuskutočňuje u pacientov s kožnými ochoreniami pokožky hlavy: seboroická dermatitída, herpes, purulentný ekzém atď.

Rozdiel REG od MRI, CT, Dopplera

Niektorí odborníci sa domnievajú, že prieskum REG prežil svoju užitočnosť, pretože nedosahuje informatívnu hodnotu magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Ale nie každý vedúci lekár môže na klinike nainštalovať objemný tubusový skener. Táto technika je pomerne drahá a vyžaduje si zvláštnu údržbu.

Ale aj keď je k dispozícii magnetický rezonančný snímač, neurológ nemusí vždy poslať pacienta na tomografické vyšetrenie. V takýchto situáciách, keď má pacient kardiostimulátor, nemôže byť vyšetrený MRI. Tehotné ženy sú kontraindikované na diagnostiku hlavy na CT skene kvôli ožiareniu.

Preto je vhodné používať reoencefalografiu. Tento postup môže pôsobiť nielen ako samostatná metóda vyšetrenia, ale aj ako doplnková dopplerografia u dospelého pacienta, neurosonografia u jednoročného dieťaťa. Komplexné vyšetrenie pomáha presne určiť príčinu vývoja patológie a vybrať si najúčinnejšie lieky na liečbu.

Príprava na prieskum

Predtým ako prejdete postupom, je žiaduce mať dobrý spánok. Dve hodiny pred diagnostickým vyšetrením sa neodporúča piť čaj, kávu, Coca-Cola, je prísne zakázané fajčiť a užívať lieky obsahujúce alkohol. Ak pacient užíva lieky ovplyvňujúce vaskulárne lôžko (napríklad vazodilatačné lieky, antispazmodiká, lieky na znižovanie krvného tlaku), musí koordinovať príjem pred vyšetrením u ošetrujúceho lekára.

Bezprostredne pred procedúrou musí pacient odpočívať. Odporúčame ticho sedieť po dobu 15-20 minút v tichu, nehovorte s nikým, nečítajte, nehrajte hry na vašom mobilnom telefóne alebo tablete a nevstupujte do diskusií.

Ako sa postup vedie?

Zvyčajne pre držanie hlavy REG musí pacient sedieť na špeciálnej stoličke. Niekedy sa pacientovi ponúkne ležať na gauči a vyšetrí sa v polohe na ľavej strane. Prieskum sa uskutočňuje na viackanálovom reografe: od 2 kanálov po 6. Počet kanálov závisí od rozsahu štúdie, čím viac kanálov na zariadení, tým väčšia časť mozgu môže byť študovaná v jednom postupe.

V mieste pripojenia elektród sa pokožka ošetrí alkoholom. Elektródy samotné sú rozmazané so špeciálnym gélom, ktorý zvyšuje vodivosť signálov. Snímače môžu byť namontované v štrbinách širokého pásika alebo umiestnené na špeciálnej "čiapke".

Umiestnenie elektród na hlave pacienta závisí od toho, ktoré oblasti mozgu je potrebné preskúmať:

 • Pri štúdiu bazénu vnútornej krčnej tepny sa snímače pripevňujú cez vnútro obočia a na mastoidný proces (za ucho).
 • Ak sa skúmajú bazálne vertebrálne tepny (praktizuje sa pri osteochondróze krčnej oblasti), snímače sú pripojené k mastoidným a okcipitálnym tuberkulám.
 • Keď je potrebné vyhodnotiť prietok krvi na vonkajšej krčnej tepne, snímače sú pripevnené pred ušným podstavcom a nad vonkajším okrajom obočia.

Ak je potrebné súčasne vykonať EKG, snímače sú tiež pripojené na zápästie pacienta. Preskúmanie hlavy trvá 10-15 minút, zatiaľ čo pacient necíti nič. Údaje z elektród sú dodávané do počítača, existujú staršie zariadenia, ktoré odosielajú výsledok priamo na papier.
"alt =" ">

Funkčné testy v REG

Pacient môže byť požiadaný na samom začiatku procedúry, aby zavrel oči tak, aby mu nič nebolo rozptýlené. Okrem toho, s cieľom objasnenia údajov sa prieskum uskutočňuje pomocou funkčných testov:

 • Testujte s vazodilatanciami. Najčastejšie sa používa nitroglycerín. Avšak v prípade potreby môže byť pacientovi ponúknuté užívanie aminofylínu, kofeínu.
 • Vzorka s vazokonstrikčnými liekmi.
 • Ak chcete zistiť, či v mozgu dochádza k vaskulárnemu spazmu, vykoná sa test glycerínu.
 • Ortostatický test zahŕňa nakláňanie hlavy na stranu, tam a späť. Pacient môže byť vyzvaný, aby ostane stáť, sklonil sa.
 • Test s hyperventiláciou - ak pacient potrebuje často dýchať, na signál, ktorý drží dych, dýchajte teraz s nosom a potom s ústami.

Lekár počas vyšetrenia môže prsty natiahnuť niektoré krvné cievy. To je potrebné na získanie najkompletnejších údajov o prívode krvi do periférnych oblastí mozgu.

Bezpečnostné opatrenia by mali vyšetriť pacienti s epilepsiou na reoenceografe, pretože majú postup, ktorý môže spustiť útok. Funkčné testy, ktoré ovplyvňujú prietok krvi a činnosť neurónov, môžu negatívne ovplyvniť.

Čo ukazujú výsledky prieskumu?

Predtým by mal byť opäť upriamený pozornosť pacienta na to, čo je REG hlavy. Údaje získané z reografu nie sú jednoznačnou diagnózou, len naznačujú, že funkčnosť nádob zodpovedá norme alebo odchýlke od nej.

Pri dešifrovaní výsledkov lekár berie do úvahy nielen všeobecné zdravie pacienta, prítomnosť chronických ochorení, ale aj vek. REG dáta sú rôzne u detí, mladých, zrelých ľudí a starších ľudí.

Na papieri vytvára stroj krivky riadkov, ktoré sú usporiadané v grafoch. Zdravotnícky pracovník poznamenáva:

 • Hlodavci sú vzostupné línie vlny, ostré smerom hore, s mierne zaoblenými vrcholmi.
 • Katakroty sú hladko klesajúce zostupné čiary.
 • Výpočet - umiestnený v strednej tretine vlny.

Pre výsledok záleží na tom, ako pravidelné sú vlny, či majú vrcholy zaokrúhľovanie, výšku, ako sa nachádza innsurr, či existujú ďalšie vlny, zuby. Sadzba pre 14-ročného pacienta je úplne odlišná od rýchlosti toku krvi u 50-ročného pacienta. Ak v prvom prípade sú vlny nerovnomerné a striedajú sa s vysokými vrcholmi, potom v druhom prípade lekár uvidí rovnomernejšiu líniu s rovnomerne rozmiestnenými krídlami.

Pri dešifrovaní výsledkov hlavy REG dostane lekár informácie o:

 • Tón tepien, žíl, kapilár.
 • Stupeň plnenia určitej časti cievnej vrstvy krvou.
 • Rýchlosť prietoku krvi v súlade s pohybom impulznej vlny.
 • Viskozita krvi

Podľa výsledku reohegramu možno identifikovať tri typy funkcií vaskulárneho lôžka, ktoré naznačujú odchýlku od normy:

 • Dystonické. Pri tomto druhu porúch dochádza k neustálemu zmenám vaskulárneho tónu, vzniká hypertonus, striedajúci sa s nízkym pulzným tlakom, čo naznačuje porušenie venózneho odtoku, stagnáciu.
 • Angiodistonichesky. Je charakterizovaný nestabilným tónom, ktorý je spôsobený stagnáciou žilovej krvi v určitej časti hlavy. Pozoruje sa, keď dôjde k defektu stien krvných ciev, čo viedlo k strate pružnosti cievy, zníženiu elasticity a v dôsledku toho k porušeniu prívodu krvi do mozgových tkanív.
 • Hypertenzná. Pri tomto type patológie je odtok žilovej krvi ťažký, existuje stály hypertón cévnej steny.

Pre pacienta výsledky, ktoré vydal reograf, nepredstavujú informačnú hodnotu. Len lekár môže "čítať" reogram, zistiť, či sú patologické zmeny v krvi a predpisovať potrebnú liečbu.

Vykonáva sa reoencefalografia na deťoch?

Keďže diagnóza hlavy pomocou systému REG je absolútne bezpečné, tento postup sa môže vykonať pre deti všetkých vekových skupín. Neonatálne vyšetrenie tohto typu sa nevykonáva, pretože neurosonografia je dostatočná na získanie údajov o prietoku krvi v mozgu dieťaťa.

V niektorých prípadoch je problém s odstránením údajov, pretože je žiaduce vykonať REG, keď je pacient úplne nehybný. Nie každé dieťa bude môcť pokojne sedieť, dokonca aj keď bude trvať len 5 minút. Preto môže byť zvýšená mobilita malého pacienta dôvodom na odmietnutie vykonať skúšku. Keď sa réoencefalogram nevyužíva anestézia, používanie na tak krátky čas je nepraktické.

Dieťa prechádza REG spolu s jedným z rodičov. Aby dieťa cítilo sebavedomie, mohlo sedieť pokojne, môžete ho vziať do náručia. Ak pacient pláči, bojí sa, kričí, postup sa zruší.

Ak nie je možné podstúpiť vyšetrenie MRI alebo CT kvôli kontraindikáciám, ale je potrebné skontrolovať stav prietoku krvi, má zmysel súhlasiť s REG. Preskúmanie hlavy s reoencefalografiou je jednoduchý postup, ktorý je prístupný pre mnohých pacientov a nevyžaduje špeciálny tréning.

Čo je skúška REG?

Opakujúce sa bolesti hlavy, únava, tlakové rázy, zranenia lebky alebo krku - to všetko môže naznačovať obehové poruchy. Na určenie ochorenia v počiatočných štádiách používajú odborníci cerebrálne vaskulárne REG - reoencefalografia. Táto technika pomáha vykonávať kvalitatívny prieskum a vybrať tie optimálne spôsoby riešenia problému.

Na zistenie stavu mozgových ciev sa uplatňuje REG vyšetrenie.

REG - čo je to?

Rheoencephalogram je diagnostický systém, pomocou ktorého môžu lekári posúdiť stav mozgu:

 • študovať arteriálny tón a objemový pulzný objem;
 • preskúmať mozgový obeh;
 • určí rýchlosť šírenia impulznej vlny a rýchlosť prietoku krvi;
 • skontrolujte hladinu vaskulárnej odpovede.

Výhody metódy

Spolu s tomografiou (magnetická rezonancia a počítač), ako aj ultrazvukom Doppler, reoencefalografia je najlacnejší spôsob, ako analyzovať stav mozgových ciev.

Jeho výhody sú nasledovné:

 • jednoduchosť a kompaktnosť - diagnostika nevyžaduje nákladné vybavenie a dodatočný priestor v laboratóriu;
 • efektívnosť - štúdia trvá trochu času v porovnaní s tomografiou;
 • bezbolestná - pacient sa v priebehu procedúry necíti nepohodlím;
 • bezpečnosť - REG sa môže vykonávať počas tehotenstva, u dieťaťa (dokonca aj pri novorodenom dieťati na účely prvého vyšetrenia) a starobe;
 • veľmi informatívne - prístroj presne hodnotí prácu mozgu a poskytuje samostatnú interpretáciu stavu ciev a žíl, čo zjednodušuje diagnostiku.

Prieskum REG je veľmi informatívny

Štúdia REG nie je prakticky nižšia ako moderné diagnostické metódy (s výnimkou toho, že ukazujú podrobnejší a detailnejší obraz) a náklady na postup sú oveľa lacnejšie. Tým je prístupná pre väčšinu ľudí.

Kde môžem urobiť reoencephalogram a koľko je postup

Hlavné vyšetrenia sa môžu vykonávať na štátnej špecializovanej klinike av súkromnom zdravotníckom zariadení. V prvom prípade bude cena konania trochu lacnejšia.

Náklady na REG závisia vo veľkej miere od formy vlastníctva diagnostického centra, ako aj od medicínskych prípravkov použitých počas postupu. Cena normálneho reoencefalogramu začína 690 r. Náklady sa zvyšujú, ak sa štúdia vykonáva s funkčnými testami (v priemere 1750 strán pre celý komplex manipulácií).

Indikácie na vyšetrenie

Vzhľadom na skutočnosť, že REG je bezpečný postup, môže byť predpísaný pacientom v akomkoľvek veku, a to ako na účely prevencie, tak aj v prípade podozrenia na patologické abnormality v mozgu alebo kardiovaskulárnom systéme.

Táto diagnóza je priradená ľuďom za nasledujúcich podmienok:

 • časté migrény;
 • oklúzia mozgových ciev;
 • neprimerané zníženie sluchu, vízie, straty koordinácie, zníženie duševného výkonu;
 • zranenia hlavy alebo krku;
 • podozrenie na vegetatívnu dystóniu;
 • dedičná tendencia k problémom s krvnými cievami.

REG vyšetrenie je predpísané pre oklúzie mozgových ciev

Odporúča sa študovať stav tepien a žíl pre ľudí so zvýšenou závislosťou od meteorológie a tých, ktorí utrpeli akýkoľvek druh krízy.

Často sa REG používa ako pomocná diagnostika pre:

 • analýza a kontrola prietoku mozgu po modrinách, poraneniach alebo chirurgických zákrokoch;
 • hodnotenie mozgových ciev, ako aj rozsah ich poškodenia v dôsledku traumatického poškodenia mozgu alebo vývoja ochorenia;
 • štúdium stavu mozgovej aktivity po infarkte, mŕtvici, ischémii;
 • hodnotenia vertebrálneho účinku (zúženie ciev v krčnej oblasti, ktoré kŕmia zadné časti mozgu v dôsledku zranení alebo osteochondrózy) na všeobecný prietok mozgu.
Jednoduchá a bezpečná technika pomáha určiť stav pred mozgovou príhodou, čo napokon pomáha predchádzať vážnym následkom.

Ako sa pripraviť na reoencefalografiu

Postup vyšetrenia hlavy nevyžaduje špeciálnu prípravu.

Stačí dodržiavať niektoré základné odporúčania:

 • jeden deň pred podaním neužívajte žiadne lieky, ktoré by mohli ovplyvniť krvný obeh;
 • 3-4 hodiny pred štúdiom prestať fajčiť;
 • Bezprostredne pred vyšetrením (15-20), relaxujte, odpočívajte, nemusíte byť nervózni alebo máte strach.

Táto metóda neznamená žiadne iné špeciálne manipulácie, čo opäť potvrdzuje jeho jednoduchosť a pohodlie.

Niekoľko hodín pred testom nesmiete fajčiť

Metodológia REG

Proces skúmania hlavy trvá 12-30 minút a je vykonávaný špeciálnym prístrojom - reterom, ktorý môže byť 2-6-kanálový (informačný obsah štúdie závisí od počtu kanálov).

Postup sa môže vykonať v niekoľkých situáciách:

 • horizontálne na gauči, tvárou hore;
 • sedí na stoličke;
 • s funkčnými testami (užívanie nitroglycerínu, zmena polohy tela, pohyby hlavy, hlboké dychy alebo zadržanie dychu, ľahká fyzická námaha).

Spôsob spočíva v odosielaní elektrických signálov do mozgu, ktoré čítajú stav krvných ciev, keď sú naplnené krvou.

Postup REG pozostáva z niekoľkých krokov:

 1. Na hlavu pacienta sú upevnené špeciálne snímače, ktoré sú predbežne namazané kvapalinou alebo kontaktnou pastou. Elektródy sú upevnené gumovou páskou, ktorá opakuje obvod hlavy a nachádza sa v strede čela, nad ušami a v okcipitálnej zóne.
 2. Špecialista zapne zariadenie a začne dodávať elektrickým impulzom do mozgu. Údaje sa zobrazujú na monitore alebo papierovom médiu.
 3. V prípade potreby sa môžu vykonať funkčné (cvičenia) a farmakologické (podávanie liekov, ktoré rozširujú cievy), po ktorých sa REG znovu zaznamená.

Informácie o stave plavidiel dostávajú špeciálne senzory

Vo všetkých bazénoch ciev rôzny odpor, preto umiestnenie elektród závisí od konkrétnej oblasti štúdia hlavy:

 • vonkajšia karotidová artéria - dosky sú upevnené nad oblúkmi obočia a pred uchom;
 • vnútorná krčnej tepny - most nosa a oblasť za ucho;
 • bazény vertebrálnych artérií - elektródy sa nachádzajú za ušami a na zadnej strane hlavy.

Pokiaľ ide o ďalšie manipulácie vo forme funkčných testov, sú potrebné v prípade podozrenia na odchýlky v cerebrálnom prietoku krvi v prípade cervikálnej osteochondrózy (na monitore sa objavuje žilová vlna) alebo ortostatickej hypotenzie (regresná amplitúda sa znižuje).

Farmakologické postupy sa používajú, keď je potrebné určiť vplyv srdcovej práce na fungovanie mozgových ciev. Takýto prístup znamená zavedenie vazodilatačných liečiv do tela pacienta (nitroglycerín, papaverín, aminofylín), po ktorých sa vykoná opätovné vyšetrenie.

Odolnosť tepien a žíl v priebehu štúdie sa prenáša vo forme grafického vzoru, ktorý vstupuje do papiera. Ako urobiť dekódovanie dát reograf, vie len odborník v tejto oblasti.

Dekódovanie výsledkov REG

Podľa výsledkov reoencefalografie špecialista určuje typ vaskulárneho správania na vlnách REG a robí predbežnú diagnózu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Hovorme o rýchlosti kreatinínu u žien

Kreatinín je konečný koncentrát v krvi, prepravovaný cez krv do obličiek, kde je filtrovaný a vylučovaný močovinou. Je vyrobená z kreatínu - akýsi "generátor" energie v svaloch.

Trombus a plaky sa rozpúšťajú, zriedia krv s ľudskými prostriedkami

Vaskulárna trombóza je bežné patologické ochorenie, ktoré sa vyznačuje tvorbou krvných zrazenín v žilách, artériách alebo srdcovej dutine.

Počet krvných doštičiek podľa metódy Fonio

Phonio platelets - analýza, ktorá umožňuje určiť presný počet krvných doštičiek v krvi a zistiť príčiny mnohých ochorení. Tieto krvné bunky sú dôležitým faktorom pri koagulácii krvi.

Krvný tlak (AD) u dospelých podľa veku

Kontrola krvného tlaku pre ľudí starších ako 45-50 rokov je kľúčom k dlhému, zdravému životu a rýchlej reakcii na mnohé patológie. Čo by malo byť v závislosti od veku, aká je jej norma, prijatá v Rusku av zahraničí?

Posun ciev srdca: príprava, technika, život po operácii

Z tohto článku sa dozviete: prehľad operácie srdcového bypassu, ako aj z akých dôvodov sa vykoná. Druhy intervencie, následná rehabilitácia a ďalší život pacienta.

Aká by mala byť miera ESR u dieťaťa za 2 roky?

obsah

Stanovenie miery ESR u dieťaťa vo veku 2 a viac rokov vám umožňuje identifikovať rôzne ochorenia a začať včas liečiť. Rôzne patologické procesy v tele ovplyvňujú rýchlosť sedimentácie erytrocytov.