Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.

Stenting ischemickú - je minimálne invazívne (jemný) Endovaskulárny (intravaskulárnej) prevádzka na tepien zásobujúcich srdce, ktorá je pre zvýšenie svojej zúženej a okludovány časti montážou do priesvitu cievneho stentu.

Takéto chirurgické zákroky sú vykonávané endovaskulárnymi chirurgmi, srdcovými chirurgmi a cévnymi chirurgmi v špecializovaných centrách endovaskulárnej kardiálnej chirurgie.

Opis operácie

Ateroskleróza koronárnych tepien, ktoré sa prejavuje vo vytvorení lumenu cievy cholesterolu plakety - typický kauzálny mechanizmus ischemickej choroby srdca Tieto doštičky vyzerajú ako výstupky a hrbole, v ktorom je zápal, zjazvenie, zničenie vnútornej vrstvy z nádoby a krvných zrazenín. Takéto patologické zmeny znižujú vaskulárny lumen, čiastočne alebo úplne upchávajú artériu, čím znižujú tok krvi do myokardu. Hrozí mu ischémia (hladomor v kyslíku) alebo srdcový záchvat (nekróza).

Význam stenting ciev srdca je obnoviť priesvit vencovitých tepien v teréne zúženie by aterosklerotických plátov sa špeciálnymi plnidlami - koronárnych stentov. Tak je možné spoľahlivo a úplne obnoviť normálny krvný obeh v srdci.

Stentovanie nezmierňuje aterosklerózu, ale len na určitý čas (niekoľko rokov) eliminuje jeho prejavy, symptómy a negatívne dôsledky koronárnej choroby.

Vlastnosti techniky koronárneho stentovania:

 1. Táto endovaskulárna chirurgia - všetky manipulácie sa vykonávajú výhradne v lúmenoch krvných ciev, bez incízie kože a ich integrity v postihnutých oblastiach.
 2. Lumen okludovanej tepny sa obnoví nie odstránením aterosklerotického plaku, ale použitím stentu - tenkej kovovej cievnej protézy vo forme sieťoviny.
 3. Úloha stentu, vloženého do zúženej oblasti tepny, je stlačiť aterosklerotické pláty do steny cievy a oddeliť ich. Táto akcia vám umožňuje rozšíriť lúmen a samotný stent je taký silný, že pôsobí ako kostra, ktorá ho drží pevne.
 4. Počas jednej operácie sa môže podľa potreby nainštalovať toľko stentov v závislosti od počtu zúžených oblastí (od jedného do troch alebo štyroch).
 5. Vykonávanie stentovania vyžaduje zavedenie rádioaktívnych látok (prípravkov) do pacienta, ktoré sú naplnené koronárnymi cievami. Vysoko presné röntgenové zariadenie sa používa na záznam svojich snímok, ako aj na sledovanie kontrastu.

Viac informácií o stentoch

Stent, inštalovaný v lúmeni zúženej koronárnej artérie, by mal byť spoľahlivý vnútorný rám, ktorý neumožní, aby sa plavidlo zúžilo. Ale takéto požiadavky pre neho nie sú jediné.

Akýkoľvek implantát zavedený do tela je cudzorodým tkanivom. Preto je ťažké vyhnúť sa reakcii odmietnutia. Moderné koronárne stenty sú však dobre premyslené a navrhnuté tak, aby prakticky nespôsobovali žiadne ďalšie zmeny.

Hlavné charakteristiky novej generácie stentov sú:

 • Vyrobené z kovovej zliatiny kobaltu a chrómu. Prvý poskytuje dobrú náchylnosť tkanív, druhú silu.
 • Zdá sa, že sa podobá trubici dlhej 1 cm, priemeru 2,5 až 5 mm, ktorej steny majú vzhľad mriežky.
 • Sieťová štruktúra vám umožňuje zmeniť priemer stentu z minima, ktorý je potrebný na miesto zablokovania, na maximum, ktoré je potrebné na rozšírenie zúženej oblasti.
 • Pokryté špeciálnymi látkami, ktoré blokujú zrážanie krvi. Postupne sa uvoľňujú, zabraňujú reakcii koagulačného systému a tvorbe krvných zrazenín na samotnom stentu.
Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Staršie vzorky stentov majú významné nevýhody, z ktorých hlavným je nedostatok antikoagulačného povlaku. Toto je jeden z hlavných dôvodov neúspešného stentovania kvôli upchávaniu.

Skutočné výhody metódy

Stentovanie srdcových tepien nie je jediným spôsobom obnovenia koronárneho prietoku krvi. Ak by to tak bolo, problém koronárnej choroby by už bol vyriešený. Existujú však výhody, ktoré umožňujú, aby stentovanie bolo považované za skutočne účinnú a bezpečnú liečbu.

Konkurenčné techniky s ním - chirurgia bypassu koronárnej artérie a farmakoterapia. Každá z týchto metód má určité výhody a nevýhody. Žiadna z nich by sa nemala používať podľa princípu šablóny, ale individuálne v porovnaní s priebehom ochorenia u konkrétneho pacienta.

Princíp koronárneho bypassu

V tabuľke sú uvedené porovnávacie charakteristiky chirurgických techník s cieľom zdôrazniť skutočné výhody koronárneho stentovania.

Prognóza na regeneráciu po stentovaní srdcových ciev

Zlepšenie moderných metód chirurgického zákroku, ako napríklad operácia stentovania srdcových ciev s pre- a pooperačnou lekárskou podporou, umožňuje dosiahnuť vynikajúce klinické výsledky v oblasti srdcových ochorení v blízkej a dlhodobej dobe. Jedinou významnou podmienkou účinného stentovania je včasná liečba pacienta pre lekársku starostlivosť.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

Obnovenie prietoku krvi v cievach srdca zvyšuje trvanie a kvalitu života pacientov. Ak uprednostňujete jeden alebo iný spôsob liečby, posúďte závažnosť klinických prejavov, stupeň zníženia toku krvi v srdci, anatomický priebeh postihnutých ciev. Súčasne sa porovnávajú možné riziká pri zohľadnení účinku prebiehajúcej konzervatívnej liečby.

Indikácie pre stentovanie srdcových ciev:

 • neúčinnosť farmakoterapie;
 • prítomnosť progresívnej angíny;
 • v počiatočných štádiách infarktu myokardu sa uskutočňuje urgentná chirurgická intervencia;
 • zvýšenie javy ischémie v období po infarkte na pozadí liečby;
 • infarkt myokardu;
 • stav preinfarkovania;
 • významná stenóza, viac ako 70% ľavej koronárnej artérie;
 • stenóza 2 alebo viacerých ciev srdca;
 • nebezpečenstvo vzniku život ohrozujúcich komplikácií spôsobených ischémiou srdca.

Stentovanie koronárnych artérií sa uskutočňuje s cieľom rozšíriť lumen v cievke a obnoviť tok krvi cez neho.

Kontraindikácie na operáciu

Kontraindikácie na stentovanie môžu byť spôsobené srdcovým ochorením alebo závažnou sprievodnou patológiou:

 • agonizujúci stav pacienta;
 • neznášanlivosť kontrastných látok obsahujúcich jód použitých počas chirurgického zákroku;
 • lúmen cievy vyžadujúci stent menší ako 3 mm;
 • difúznu stenózu myokardiálnych ciev, keď stent už nie je účinný;
 • oneskorená koagulácia krvi;
 • dekompenzované respiračné, renálne a hepatálne zlyhanie.

Varianty stentov na operáciu

Stent je zariadenie, ktoré rozširuje dutinu cievy a zostáva v ňom navždy. Má sieťovú štruktúru. Stenty sa líšia v zložení, priemere a konfigurácii oka.

Stentovanie koronárnych ciev sa uskutočňuje s použitím bežných stentov a liekovým lahmi. Konvenčný z nehrdzavejúcej ocele, zliatiny kobaltu a chrómu. Funkciou je udržiavať nádobu v roztiahnutom stave.

Restenózy vyvíjajú menej často u stentov s vylučovaním liečiva, nie sú zrazené. Je však nemožné považovať všetky stenty vylučujúce liečivo za všeliek. V analýze, do akej vzdialenosti sa letalita líši od infarktu myokardu počas stentovania s liekovým náterom alebo bez neho, sa nezistil významný rozdiel.

Nasledujúce typy liekov sa používajú na krytie stentov:

Ktorý stent pacienta potrebuje, rozhodne lekár v závislosti od situácie. Ak bola skôr stentovanie a došlo k opakovanému výskytu stenózy, potom by bolo potrebné opätovné zasadenie - stenting ICD.

Diagnostické metódy potrebné na rozhodnutie o operácii

Ak sa koronárne stentovanie srdcových ciev vykoná plánovaným spôsobom, potom je vymenovaný súbor vyšetrení, ktorý zahŕňa:

 • všeobecné krvné a močové testy;
 • biochemický krvný test;
 • koagulogram - demonštruje stav systému zrážania krvi;
 • EKG v pokoji a so stresovými testami;
 • jednonosové emisné CT;
 • funkčné testy;
 • perfúzna scintigrafia;
 • echokardiografia a stresová echokardiografia;
 • PET;
 • Stres MRI;
 • Koronarografia, ktorá mnohými spôsobmi prekračuje vyššie uvedené metódy, ale je invazívna.

Srdcové stentovanie sa uskutočňuje po koronárnej angiografii koronárnych artérií, v ktorej sa hodnotí povaha lézie, priemer stenóznej cievy a jej anatomický priebeh.

Hlavné etapy operácie

Intervencia sa uskutočňuje za podmienok röntgenovej operačnej miestnosti s lokálnou anestézou. Zároveň sa do femorálnej artérie vloží katéter a vykoná sa koronárna angiografia.

Na konci katétra je balón so stentom. V mieste stenózy sa balónik nafúkne, drví aterosklerotický plát, priemer nádoby sa okamžite zvyšuje. Stent je kostra pre cievnu stenu. Po obnovení prietoku krvi sa balónik odfúkne a stent zostáva v nádobe.

Po stentovaní srdcových ciev je pacient hospitalizovaný 3 dni, užívajúci antikoagulanty a trombolytiká. Prvý deň sa poskytuje odpočinok v lôžku, pretože existuje riziko tvorby hematómov v mieste vpichu femorálnej artérie. Ak sa vyskytnú komplikácie, môže sa čas hospitalizácie zvýšiť.

Možné komplikácie po operácii:

 • koronárny kŕč;
 • srdcový záchvat;
 • trombóza stentu;
 • tromboembolické;
 • hematóm veľkých rozmerov na stehne.

Obdobie zotavenia

Od druhého dňa po stentingu sú predpísané respiračné gymnastika a fyzioterapeutické cvičenia. Najskôr sa drží v posteli.

Týždeň po operácii sa fyzikálna liečba vykonáva pod dohľadom lekára, vedúceho cvičebnej terapie.

Doba trvania rekonvalescencie závisí od závažnosti aterosklerotického vaskulárneho poškodenia srdca, počtu nasýtených ciev a prítomnosti infarktu myokardu v minulosti. Rehabilitácia po infarkte myokardu a stentovaní trvá dlhšie a je ťažšia.

Dĺžka trvania ústavnej liečby a odpočinku na lôžku dlhšie, trvanie cvičebnej terapie pod lekárskym dohľadom trvá približne 2,5-3 mesiacov.

Revaskularizácia myokardu je jednou z najbezpečnejších srdcových operácií. Zachránila životy a prinútila tisíce pacientov späť do práce. Jeho úspech však závisí od splnenia určitého stavu - kompetentná a dôsledná rehabilitácia po stentovaní je povinná:

 • prvý mesiac odporučil obmedzenie fyzickej aktivity, tvrdá práca;
 • ľahké fyzické cvičenia sú potrebné ráno na pulz nie viac ako 100 úderov za minútu;
 • krvný tlak by nemal byť vyšší ako 130/80 mm Hg. článok;
 • Je potrebné vylúčiť prechladnutie, prehrievanie, slnečné žiarenie, vaňu, saunu, bazén.

Je lepšie žiť ticho, chodiť pešo a dýchať čerstvý vzduch.

Rehabilitácia po chirurgickom zákroku, okrem fyzickej námahy pri dávkovaní, dodržiavania správnej výživy, liečby somatických ochorení zahŕňa liečbu drogami. Školstvo na trvalý zdravý životný štýl by sa malo začať v prvých dňoch po operácii, kedy je motivácia na oživenie stále veľmi silná.

Liečba liečiv

Výber terapie, jej trvanie a čas nástupu závisí od konkrétnej klinickej situácie. Antitrombotické a antitrombotické lieky predpisuje lekár.

Účelom ich vymenovania - prevencia trombózy v cievach. Berte do úvahy riziko krvácania, ischémiu. Život po stentovaní zahŕňa užívanie určitých liekov, ktoré závisia od povahy chirurgického zákroku.

Používajú sa nasledujúce lieky:

Dávka a kombinácia liekov po stentovaní určuje ošetrujúci lekár.

Prevencia cievnych chorôb

Po obnovení toku krvi v jednej alebo viacerých cievach sa problém celého organizmu nevyrieši. Plaky na stenách krvných ciev sa naďalej vytvárajú. Ďalší vývoj závisí od pacienta. Lekár odporúča zdravý životný štýl, normálnu výživu, liečbu endokrinnej patológie a metabolických ochorení. Koľko pacientov žije závisí od toho, ako vykonávajú lekárske stretnutia.

Život po infarkte a stentovaní zahŕňa sekundárnu profylaxiu, ktorá zahŕňa nasledujúce postupy:

 • dodanie laboratórnych testov, klinické vyšetrenie raz za 6 mesiacov;
 • individuálny plán fyzickej aktivity, ktorý je napísaný lekárskou cvičebnou terapiou;
 • diéta a kontrola hmotnosti;
 • udržiavanie krvného tlaku;
 • liečba cukrovky, kontrola krvných lipidov;
 • skríningové psychologické poruchy;
 • očkovanie proti chrípke.

Preskúmanie stentovania ciev srdca naznačuje rýchlejšie zotavenie ako po chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie.

Ak nie je možné vykonať stenting (nepriaznivá anatómia, nedostatok technických možností), je potrebné vykonať operáciu bypassu koronárnej artérie.

Diéta po stentovaní je zameraná na zníženie hmotnosti o 10% oproti východiskovej hodnote.

 • vylúčiť mastné, vyprážané a slané;
 • používajte omega-3 mastné kyseliny, rybí olej;
 • znížiť množstvo ľahko stráviteľných sacharidov, celozrnný chlieb je povolený;
 • diverzifikovať stravu rastlinných, bielkovinových potravín.

Prognóza oživenia predpokladanej dĺžky života

Analýza očakávanej dĺžky života odhalila, že 5 rokov po stentovaní bola miera prežitia 89,3%, zatiaľ čo mortalita po prvom infarkte myokardu liečeného bez chirurgického zákroku bola 10% ročne.

Nestabilná angína bez 30% stentu vedie k infarktu myokardu počas prvých 3 mesiacov od okamihu objavenia sa. Po stentovaní sa infarkt nevyvíja.

Operácia vykonaná včas, ktorá viedla k obnoveniu adekvátneho prietoku krvi v srdci, zlepšuje kvalitu a zvyšuje dlhovekosť. Chirurgická liečba bez rozumného dôvodu však pre pacientov spôsobuje zbytočné riziko. Často je stenting rozumný u pacientov s akútnym koronárnym syndrómom na pozadí komplikovaného priebehu infarktu.

Chirurgická liečba pacientov s asymptomatickým priebehom ochorenia je prípustná len pri nízkych výkonnostných testoch záťaže. V súčasnosti sa táto metóda liečby považuje za neprimeranú.

Stentovanie srdcových ciev zlepšuje prognózu budúceho života pacientov desiatokkrát.

Rtsa so stentovaním je

Dôverujte svojmu zdraviu v bezpečných rukách,
v Nemecku nájdete odbornú pomoc kvalifikovaných odborníkov.

Preprava pacientov

Organizácia dopravy ako núdzovej a plánovanej, s využitím vozidiel doplnené o moderné vybavenie za nepretržitého dohľadu nad odborníkmi.

Ako vybrať kliniku?

Často správna voľba kliniky zohráva významnú úlohu v procese liečby. Rozhodnutie na klinike pomôže dlhoročným skúsenostiam.

Narodil sa v Nemecku

Dodávka v Nemecku je vysoká úroveň komfortu a služieb, ktoré obklopujú pacienta s maximálnou starostlivosťou. Rovnako ako spôsob, ako znížiť na nulu možnosť nepredvídateľných situácií.

Kontrola je skôr skôr než neskoro

Na Západe sa spravidla pokladá za každoročnú diagnostiku tela, čo umožňuje znížiť riziká alebo zasiahnuť v čase, keď sa zistia ochorenia.

Kardiologické centrá Nemecka. Liečba koronárnej choroby srdca Nižšie uvádzame časť zoznamu kardiologických centier v Nemecku, s ktorými naša spoločnosť úspešne spolupracuje už mnoho rokov. Každý rok sa v týchto kardiologických centrách vykonávajú tisícky komplexných operácií a manipulácií na srdcový sval.

- Centrum srdcovej chirurgie v Karlsruhe.

- Medzinárodné srdcové centrum Heidelberg.

- Univerzitná nemocnica Ulm.

- Kardioklinikou v Münsteri.

- Kardiologické centrum v Karlsruhe.

Tu vám predstavíme aj najbežnejšie a najpopulárnejšie minimálne invazívne srdcové operácie, ktoré sú zamerané na liečbu koronárnych ochorení srdca.

Stentovanie (alebo angioplastika) koronárnych ciev srdcového svalu.

Táto operácia v lekárskych kruhoch je známa ako PTCA (Perkutane Transluminale Coronare Angioplastia). Po prvýkrát takúto operáciu vykonal v roku 1977 Dr. Grünzig zo Švajčiarska. V súčasnosti je PTCA jednou z najúčinnejších metód liečby chronickej a akútnej obštrukcie koronárnych ciev. Angioplastika vykonaná včas vám ušetrí v budúcnosti z infarktu a chronického srdcového zlyhania spôsobeného infarktom.

PTCA sa tiež vykonáva po infarkte, aby sa zabránilo možnosti jeho opakovania a zabránilo sa nebezpečným poruchám srdcového rytmu (čo je jedna z najčastejších príčin smrti po infarkte). Zúženie koronárnych artérií nastáva v dôsledku ukladania aterosklerotických plakov na steny tepien. Toto ochorenie je zvyčajne bez symptómov.

Len keď zúženie dosiahne maximum a je 95-99%, prejavujú sa príznaky angíny. Súčasne sa pacienti sťažujú na záchvaty studeného potu, bolesti za hrudnou kosťou vychádzajúcimi z ľavej lopatky, ramena alebo dolnej čeľuste, strata vedomia a výskyt dýchavičnosti počas fyzickej námahy a často v kľude. Ak sa u Vás vyskytnú tieto príznaky, mali by ste okamžite konzultovať lekára s vyšetrením a prípadnou liečbou.

V Nemecku sa v takýchto prípadoch vykonáva naliehavá koronárna angiografia a PTCA. V takom prípade, ak symptómy nie sú vyslovené, predtým sa vykoná dôkladné kardiologické vyšetrenie s použitím bicyklov ergometrie, EKG a echokardiografie. Ak sa v dôsledku vyšetrenia objaví podozrenie na zúženie koronárnych artérií, lekár predpíše koronárnu angiografiu a PTCA. Teraz je najobľúbenejšou metódou vyšetrenia aj virtuálne vyšetrenie srdca pomocou MRI a CT.

Rozsah cien pre operáciu srdcového stentovania začína od 3000 a dosahuje 9000 eur. Ak je zúženie koronárnych ciev predĺžené a nie je možné zaviesť balónikový katéter, lekári použijú rotoplastickú metódu. Podstata metódy spočíva v tom, že katéter sa dodáva do nádoby vybavenej malou frézou. Táto fréza vyvrtáva aterosklerotický plát, čím uvoľňuje lumen tepny. Po rotopulácii sa implantuje stent, aby sa zabránilo opätovnému zúženiu cievy.

Táto unikátna metóda, vykonaná v čase, môže pacienta zbaviť potreby chirurgickej bypassu koronárnej artérie. Náklady na takýto postup (rotoply) sú v priemere 9 000 eur. Fotoplasty alebo laserová angioplastika. Táto metóda sa používa na dlhodobé zúžení tepien srdca. Podstata metódy spočíva v tom, že vedie laserový katéter na plát, ktorý emituje odmerané tepelné žiarenie, uvoľňuje lumen tepny.

Po odstránení lúmenu sa do cievy implantuje stent. Priemerná cena za procedúru je 9 000 eur. Výhodná metóda liečenia ochorení srdca (angioplastika, aorto-koronárny bypass, stenting, laserová angioplastika alebo iná metóda) sa môže stanoviť len po dôkladnom vyšetrení.

Vývoj liečebného plánu závisí od koherencie chirurga a intervenčného kardiológa. Títo odborníci sa budú zaoberať vaším zdravím. Tento prístup k vytvoreniu liečebného plánu je už tradičný pre mnohé nemecké kliniká pri liečení srdcových ochorení. Navyše nemeckí kardiológovia sú zvyknutí na výzvy, a preto sú prijaté aj pre tých najzanedbanejších pacientov, ktorým bola v iných krajinách upieraná liečba.

Je smutné povedať, ale napriek aktívnej podpore prevencie srdcových chorôb a vývoja nových metód je koronárna choroba najčastejšou príčinou smrti v Rusku. V krajine nie je príležitosť pomáhať každému, kto ju potrebuje.

Napríklad podľa ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie sa za posledných päť rokov podrobilo angiografii iba 1100 pacientom a 1400 pacientom sa podstúpilo stentovanie. To pre krajinu s 200 miliónmi ľudí je extrémne malé. To je dôvod, prečo každý rok v Rusku z dôvodu ochorení kardiovaskulárneho systému umierá viac ako milión ľudí. Srdcové arytmie a ischémia predstavujú viac ako polovicu týchto úmrtí.

Ischémia srdca je chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku nedostatočného prívodu krvi do srdcového svalu. Vo väčšine známych prípadov ischemickej choroby srdca je jej výskyt spôsobený zúžením artérií srdca v dôsledku rastu steny ciev aterosklerotických plakov. Plaky sa tvoria v dôsledku aterosklerózy. Toto ochorenie sa účinne vylieči pomocou angioplastiky.

Angína (blízke srdce) alebo, ako sa tiež nazýva, angína pektoris je jednou z najbežnejších foriem ischémie. Príznaky tohto ochorenia sú stlačujúce, zúženie bolesti v srdci alebo za hrudnou kosťou, ktoré sa dávajú na ľavej strane tela (najčastejšie na ľavej strane ramena alebo ramena). Najpresnejšou metódou diagnostiky koronárnej choroby srdca je koronárna angiografia. Táto röntgenová metóda, ktorá používa kontrast, vám umožňuje jasne určiť polohu, rozsah a charakter zúženia koronárnej artérie.

PTA (pravá koronárna artéria) stenting

V centre endovaskulárnej chirurgie prof. Kapranova prechádza stentingom. Skúsení špecialisti vykonajú zákrok na obnovenie priechodnosti koronárnej artérie na vysokej profesionálnej úrovni. Pacient si vyberie kliniku pre operáciu!

Význam operácie

Coronary sú tepny, ktoré zásobujú srdcový sval.

Existujú 2 hlavné plavidlá:

Arteria coronaria dextra. Táto tepna (krv, živiny, prechádza cez vetvy) podáva pravú stenu pravej komory, septum, zadnú stenu. Plavidlo je malé.

Arteria coronaria sinistra. Dodáva krv ľavým častiam myokardu, prednej stene (takmer všetkým), väčšine septa a oblasti vrcholu.

Každá tepna má veľký počet spojení. Z tohto dôvodu pri zúžení vetiev krv prúdi do svalu z nádrže inej nádoby (v menšom objeme). Poskytuje ochranu pred koronárnym syndrómom, akútnym infarktom myokardu. Ak sú malé vetvy blokované, poškodenie svalov bude mierne. Koronárny prietok krvi nie je významne znížený.

Napriek tomu je dôležité pochopiť, že koronárne artérie zohrávajú dôležitú úlohu v práci srdcového svalu. Vďaka nim je zabezpečené dodávanie krvi do srdca. Krv tečúca cez tepny dodáva všetkým srdcovým bunkám kyslík, základné živiny, takže orgán funguje v správnom režime. Ak sa cievy zúžia v dôsledku aterosklerózy alebo myokardu, srdce prestane pracovať na plnej kapacite. Kvôli tomu dochádza k zmenám v tkanivách na biochemickej úrovni. IHD sa tiež stáva dôsledkom obštrukcie koronárnych ciev. Koronárna choroba je porážka myokardu.

Aké príznaky treba venovať pozornosť? Kedy by som mal vidieť lekára na operáciu?

Všimnite si, že ochorenie sa môže v priebehu rokov vyvíjať veľmi pomaly. Preto existuje možnosť, že sa patológia nebude cítiť. V dôsledku toho sa choroba zistí veľmi neskoro.

Bežné príznaky však zahŕňajú:

Bolesť na hrudníku a nepríjemné pocity.

Veľká únava aj po malom cvičení.

Bolesť v ramenách a ramenách.

Zvlášť by ste mali počúvať symptómy, ak ste ohrození:

Vek: starší ako 45 rokov.

Genetické faktory: predispozícia (keď blízki príbuzní majú ochorenie srdca).

Hmotnosť: nadváha, obezita.

Životný štýl: neaktívny, sedavý.

Zlé návyky: fajčenie, konzumácia alkoholu.

Jedlo: prevaha tučných, slaných, pikantných, sladkých potravín bohatých na cholesterol v strave.

Komorbidity: hypertenzia, stres.

Ak máte podozrenie, že prítomnosť patológie by mala okamžite podstúpiť diagnózu.

Ako sa choroba zistí?

Na diagnostiku patológie sa používa niekoľko metód.

EKG. Často nie je jedna štúdia a denné sledovanie. Umožňuje vám vyhodnotiť všetky funkcie srdca a problémy, ktoré vznikajú počas dňa a noci.

Osobitná pozornosť pri diagnostike sa venuje takej metóde ako angiografia. Táto technika je zameraná na štúdium funkčného stavu ciev, cirkulácie prietoku krvi a dĺžky patologického procesu. V čo najkratšom čase doktor dokáže zistiť patológiu, identifikovať jej povahu, polohu a stupeň vývoja.

Príbeh pacienta o jeho stave je tiež veľmi dôležitý. Choďte k lekárovi, pripravte sa na zoznam všetkých príznakov, hovorte o chorobách z minulosti. Pamätať! Ďalšia diagnóza a presnosť diagnózy bude do značnej miery závisieť od vášho príbehu.

Čo robiť, ak je choroba zistená?

Na obnovenie priechodnosti koronárnych ciev sa používa niekoľko metód. Jedným z najprogresívnejších je stentovanie. Takáto operácia na artériách je minimálne invazívna. Tkáňový rez je minimálny, ale dostatočný na zavedenie špeciálnych nástrojov. Okrem toho stentovanie je endovaskulárne. Počas operácie dopad na cievy využíva technológiu ray imaging, najnovšiu technológiu.

Posunovanie a inscenácia - existuje rozdiel?

Operácia koronárneho bypassu sa vykonáva na angínu pectoris, na obnovenie krvného obehu po infarkte, na prevenciu. Pri vykonávaní operácie sú zdravé oblasti plavidiel pripojené k obtoku poškodených. Vytvára nejaký most. Na operáciu bypassu sa používa autochoven (zvyčajne veľká saphenózna žila stehna, dolná časť nohy). V niektorých prípadoch sú nainštalované koronárne plastové protézy, ktoré nahrádzajú poškodenú tepnu.

Posunovanie sa vykonáva v celkovej anestézii. Otvára sa hrudník. Počas operácie sa srdce zastaví. Špeciálny prístroj nahrádza prácu orgánu a pľúc. V niektorých prípadoch sa v poslednom čase vykonáva posun na pracovnom srdci.

Samozrejme, existuje rozdiel v operácii na inštaláciu stentu. Lekár vám povie o všetkých rozdieloch. Taktiež sa rozhodne pre konkrétnu techniku.

Hlavné indikácie pre intervenciu na stent:

Koronárna choroba srdca.

Typy stentov používaných počas operácie

Obnova priechodnosti PKA, LCA (koronárnych artérií) sa uskutočňuje pomocou špeciálnych štruktúr nazývaných stenty. Sú umiestnené v lúmene nádoby v mieste zúženosti.

Používajú sa nasledujúce typy stentov.

Medikované stenty.

Je to dôležité! Intervencia, pri ktorej nie je nainštalovaný stent po nafukovaní balónika, sa nazýva angioplastika.

Ako funguje táto operácia?

Príprava na obnovu

Stent je operácia, ktorá si vyžaduje predbežné vyšetrenie. Odborníci určujú indikácie postupu, vyhodnocujú všetky riziká. Rozsah analýzy je individuálny. Závisí od komorbidít, vnútorných a vonkajších faktorov.

Povinný výskum je koronografia. Táto technika vám umožňuje študovať stav tepien, určiť miesto lézie, stupeň. Pri vykonávaní diagnostiky sa do ciev zavádza špeciálny kontrast. Bezprostredne pred koronárnymi artériami sa vykonáva lokálna anestézia.

Intervencia sa uskutočňuje na röntgenovom lúči. Anestézia sa nevyžaduje. Zvyčajne sa používajú iba sedatíva. Vodič sa vloží do lúmenu koronárnej artérie, pozdĺž ktorého je zavedený zavádzač (zariadenie, ktorý zjednodušuje prácu lekára) katéter s balónovým systémom stentu.

Namiesto stenózy sa umiestni stent. Po rozšírení so špeciálnym balónikom je pevná. Celý postup sa vykonáva pod kontrolou röntgenových lúčov. Operácia nie je sprevádzaná výraznou bolesťou. Pacient môže cítiť len mierne nepohodlie na mieste systému.

Po chirurgickom zákroku sa pacient prenesie do oddelenia. Tu ho sledujú skúsení špecialisti. Na miesto prepichnutia tepien sa aplikuje tlakový obväz. Po dni sa pacient môže pohybovať, vráti sa do normálneho života. Obmedzenia platia len pre fyzické námahy. Mali by byť rezané.

Liečba a rehabilitácia po koronárnom stentovaní

Stentovanie sa vykonáva bez otvorenia hrudníka. Kateter s balónikom a stentom preniká do miesta zúženia cez malú dieru. To vám umožní minimalizovať krvácanie.

Pacientovi sú predpísané lieky, ktoré zmierňujú krv, inými prostriedkami.

Základné sú tieto:

Aspirin. Tento liek môže znížiť hrúbku a viskozitu krvi. Je tiež predpísaný pre akútny koronárny syndróm.

Plavix a iné lieky, ktoré spôsobujú pretrvávajúce dilatácie krvných ciev a prispievajú k odstráneniu arteriálneho kŕčov.

Lovastatín a iné statíny, ktoré regulujú hladinu cholesterolu v krvi. Tieto prostriedky sú povinné pre pacientov s obezitou, cukrovkou po infarkte.

Adrenergné blokátory. Takéto lieky znižujú riziko srdcového infarktu.

Zvyčajné prostriedky, ktoré pacient potrebuje na rozšírenie tepien, čím znižuje krvný tlak.

Sú možné komplikácie?

Operácia je bezpečná. Avšak komplikácie sa vyskytujú v 2% prípadov.

Intervencia v koronárnej artérii môže viesť k:

mŕtvica a srdcový záchvat,

alergie na kontrastné látky,

stent vniká do tkaniva

Aby sa zabránilo negatívnym dôsledkom, špecialisti vykonávajú špeciálnu liečbu a účinnú rehabilitáciu.

Intervencia sa uskutočňuje podľa údajov.

Existujú nejaké kontraindikácie?

Áno! Ale sú len málo:

Veľká oblasť zužovania.

Alergia na jód.

Ťažké renálne alebo respiračné zlyhanie.

Je to spôsobené minimálnymi kontraindikáciami, a to takmer u všetkých pacientov.

Život po operácii

Operácia môže zmeniť život pacienta. Vaše srdce začne pracovať v plnej sile, nebudú vystavené značným zaťaženiam. Stav kardiovaskulárnych artérií sa výrazne zlepší.

Napriek tomu intervencia ukladá pacientovi niekoľko povinností:

Jeden mesiac po operácii je potrebné upraviť telesnú hmotnosť a postarať sa o plnohodnotnú telesnú aktivitu. Povinné sú strava a gymnastika.

Okamžite sa odporúča upustiť od používania alkoholu, fajčenia, rýchleho občerstvenia. Iba v tomto prípade poskytnú požadované výsledky zásahy na nádobách.

Je možné zabrániť výskytu tejto choroby?

Vynechajte zlé návyky.

Presuňte sa viac. Najužitočnejšie sú športy ako lyžovanie a plávanie. Môžete tiež jednoducho prechádzať, robiť najjednoduchšiu gymnastiku ráno.

Zbavte sa nadmernej hmotnosti.

Jedzte správne. Minimalizujte tukové mliečne výrobky, živočíšne tuky a vajcia.

Používajte lieky, ktoré sa môžu účinne vysporiadať s množstvom súvisiacich ochorení.

Funkcie operácie u profesora Kapranova

Profesor S. Kapranov a jeho kolegovia, ktorí pracujú na niekoľkých klinických pracoviskách, majú niekoľko vysoko kvalifikovaných odborníkov v Rusku, ktorí majú skúsenosti s úspešnou operáciou.

Pri zákroku používajú najnovšie modely stentov. Vysoká účinnosť na artériách je klinicky dokázaná.

Máte záujem o náklady na intervenciu?

Závisí to od viacerých faktorov:

Pohodlie a účinnosť hospitalizácie.

Pohodlie predoperačné vyšetrenie, jeho rýchlosť.

Typ používaný na zabezpečenie priechodnosti arteriálneho stentu.

Aj s minimálnymi nákladmi získate plnú profesionálnu podporu. Chcete sa dostať do stentingu skúseného lekára v modernej klinike? Vyberte zdravotnícke centrum, ktoré spĺňa všetky vaše potreby!

Budeme odpovedať na všetky vaše otázky týkajúce sa intervencií, ako je stenting.

Perkutánna transluminálna koronárna angioplastika

angioplastika

kvôli zúženiu alebo zablokovaniu dodávania koronárnych artérií

krvi a kyslíka do srdcového svalu. Príčina vazokonstrikcie je mastná

ložiská (aterosklerotické pláty) na stenách krvných ciev.

Tukové usadeniny sa postupne zvyšujú a vedú k poklesu dodávania krvi a kyslíka do srdcového svalu. Ak dôjde k významnému zníženiu prietoku krvi, je potrebný lekársky zásah.

Perkutánna transluminálna koronárna angioplastika (PTCA) je jednou z najúčinnejších nechirurgických zákrokov pre okludované cievy srdca. Tento názov odkazuje na samotný postup:

 • Perkutánne - prístup k cievam cez pokožku
 • Transluminálna - postup sa vykonáva vo vnútri nádoby
 • Koronárne - liečba koronárnych ciev
 • Angioplastika je zmena priemeru cievy pomocou špeciálneho balónika, tiež nazývaného "balónové ošetrenie", pretože na otvorenie alebo rozšírenie blokovanej tepny sa používa špeciálny balónik.

Pre koronárnu balónikovú angioplastiku je potrebná diagnostická koronárna angiografia, ktorá sa používa na stanovenie indikácií koronárnej balónovej angioplastiky.

Ďalej sa podrobnejšie opíšeme o postupe PTCA. Dúfame, že odpovieme na otázky, ktoré sa najčastejšie vyskytujú u pacientov. Ak po prečítaní týchto informácií zostávajú otázky, obráťte sa na svojho lekára o podrobnejšie informácie.

Postup PTCA

Príprava na postup.

Váš lekár vám oznámi dátum a čas konania. Na prevenciu nevoľnosti počas procedúry nemôže byť bohatá večera. Ak máte cukrovku, dostanete konkrétne pokyny. Pri príprave PTCA je potrebné umývanie a oholenie miesta pre budúcu punkciu (spravidla ide o oblasť svalov).

Členovia rodiny a priatelia môžu očakávať blízke laboratórium katetrizácie. Trvanie postupu je individuálne v rôznych prípadoch. Ale zvyčajne to je 1-3 hodiny.

Pred procedúrou budete mať punkciu a katetrizáciu podkľúčovej žily, ktorou dostanete počas liečby PTCA potrebné lieky. Bezprostredne pred podaním lieku dostanete lieky, ktoré vám pomôžu uvoľniť (v prípade potreby ich môžete pridať).

Budete odvete do laboratória a položíte na špeciálnu tabuľku. Pracovníci laboratória budú nosiť chirurgické oblečenie. Budete pokrytý sterilnými listami. Vaša noha (niekedy vaša ruka) bude ošetrená špeciálnym antiseptikom (môže to byť zima) a potom sa vykoná anestézia. Môžete cítiť špičku ihly, ale bolesť by mala byť neprítomná alebo zanedbateľná (v mieste vpichu môže byť znecitlivenie). Pamätajte, že musíte kontaktovať lekára a dodržiavať všetky jeho pokyny.

Na kontrolu vedenia špeciálneho katétra s balónikom (ktorý sa vloží cez oblasť svalov) sa používajú röntgenové lúče. Keď sa katéter s balónikom drží na zúženom mieste v cievke, lekár sa začne nafúknuť, vtedy sa môžete cítiť nepohodlne alebo bolesť v hrudníku (to je normálne). Potom, čo balónik "deflátuje", prejde. Niekedy môžete pocítiť aj palpitácie a prerušenia činnosti srdca alebo bolesti hlavy. Všetky tieto pocity sú bežné. Váš lekár bude mať záujem o vaše zdravie počas postupu, niekedy vás požiada, aby ste zadržali dych počas niekoľkých sekúnd alebo vykašliavali.

Po ukončení procedúry budete odvezený do osobitného oddelenia, kde budú sledovať prácu srdca a pravidelne kontrolujú miesto punkcie. Introducer (malý katéter na mieste vpichu) sa odstráni do 1-2 dní (individuálne). Po odstránení zavádzača by mala byť noha pevná a pokojná. Môžete jesť skoro po procedúre.

Po odstránení zavádzacieho prvku bude miesto vpichu stlačené po dobu 30 až 60 minút, potom bude ľad nastavený na 2 hodiny a vrecko piesku počas 8 hodín. Toto je potrebné na zatvorenie miesta tepny. Na prevenciu bolesti môžete vstúpiť do bolesti. Zvyčajne po jednom dni ste presunutí z jednotky intenzívnej starostlivosti a môžete byť aktívny.

Po postupe.

Po ukončení procedúry Vás lekár preskúma a odporučí potrebné lieky. Po prechode na pravidelné oddelenie sa môžete podrobiť špeciálnemu záťažovému testu (na posúdenie Vášho stavu po PTCA), o tom vám o tom informuje ošetrujúci lekár. To je základ pre rozvoj ďalšej taktiky rehabilitačného programu.

Možné komplikácie a riziká.

Neexistujú žiadne invazívne procedúry (s penetráciou cez kožu), ktoré by neobsahovali potenciálne riziko a možné komplikácie. Frekvencia komplikácií je nízka (menej ako 1%). ale stále by ste o nich mali byť informovaní.

 1. Možné krvácanie z miesta vpichu
 2. Porucha srdcového rytmu
 3. Alergické reakcie počas podávania liekov
 4. Možná trombóza (zablokovanie) rozšírenej (rozšíriteľnej) tepny
 5. Možný infarkt počas postupu

Po angioplastike.

Po ukončení procedúry a vyradení z nemocnice potrebujete pravidelné vyšetrenie lekárom. Toto je dôležité, pretože koronárna angioplastika (PTCA) môže okamžite odstrániť prejavy koronárnej choroby srdca, ale to všeobecne nezmierňuje problém ischemickej choroby srdca. Je potrebné zmeniť životný štýl, kontrolovať hladinu cholesterolu, krvný tlak, jesť správne, zbaviť sa zlých návykov (najmä fajčenia).

Koronárna artériová stentácia

Pri konvenčnej angioplastike je možné zúženie cievy u približne 30% pacientov. Na zlepšenie výsledkov koronárnej angioplastiky bolo navrhnuté vykonať stenting (protetika) koronárnych ciev. Okrem toho sa stentovanie uskutočňuje v prípade komplikácií angioplastiky. Najvhodnejšou nádobou na stentovanie sú cievy s priemerom 3 mm. V niektorých prípadoch sa cievne stentovanie uskutočňuje menej ako 3 mm. Rozhodnutie o stentovaní zostáva v každom prípade pre ošetrujúceho lekára. Táto otázka je celkom individuálna. Princíp stentovania je podobný bežnej balónikovej angioplastike, iba v konečnom štádiu postupu sa balónikový katéter so vstavaným stentom (skelet) vloží do expandovanej nádoby a stent expanduje, keď sa balónik rozširuje. Potom sa balónik vyfúkne a vyberie z nádoby. Stent ostáva v roztiahnutom stave v nádobe a nesie nádobu zvnútra. To bude podrobnejšie rozpracované v ďalšom čísle časopisu.

Okamžité a dlhodobé výsledky po perkutánnej transluminálnej koronárnej angioplastike a koronárnom bypassovom štepení u pacientov s multi vaskulárnymi léziami koronárnych artérií

Fetzer D.V. Batyraliev T.A. Sidorenko B.A.

Zdravotné stredisko Sani Konukoglu (Gaziantep, Turecko); Vzdelávacie a vedecké zdravotnícke stredisko Úrad prezidenta Ruskej federácie, 121356, Moskva, ul. Maršál Timošenko, 15

Od vývoja a realizácie koronárnej angioplastiky uplynulo pomerne málo času, ale intervenčná kardiológia sa v priebehu rokov rýchlo vyvíjala. A ak boli na začiatku koronárne zákroky vykonané len s jednými proximálnymi stenózami, potom boli neskoršie intervencie zvyčajne vykonávané s komplexnejšími léziami koronárnych artérií a potom s mnohopočetnými léziami, ktoré napadli oblasť, ktorá predtým patrila výhradne k bypassu koronárnych artérií. Napriek tomu, že obe metódy revaskularizácie sa rýchlo rozvíjali, výskumníci mali záujem hodnotiť a porovnávať výsledky oboch stratégií. Takže existovali štúdie, v ktorých boli pacienti randomizovaní na koronárnu by-passovú operáciu alebo perkutánnu transluminálnu koronárnu angioplastiku. Nižšie sú uvedené údaje z najväčších a najzaujímavejších štúdií, ktoré porovnávajú tieto dve stratégie revaskularizácie u pacientov s multi vaskulárnymi léziami koronárnych artérií, a tiež samostatne uvažujú o výsledkoch revaskularizácie v podskupine pacientov s cukrovkou.

Kľúčové slová: perkutánna transluminálna koronárna angioplastika (PTCA), ochorenie koronárnych artérií, perkutánna koronárna intervencia (PCI), koronárny bypass, diabetes mellitus.

Protiklady v kardiológii

Obrázok 1. Samostatná stenóza pravého koronárneho tepna u pacienta so strednou angínou. Vaše akcie?

Má angioplastika výhodu pred liečbou u pacientov so stabilnou angínou?

Aké opatrenia môžu zlepšiť prognózu pacientov s angínou pektoris?

Aká je optimálna lieková terapia zameraná na zníženie príznakov angíny?

V prípade pochybností o správnosti liečby choroby je potrebné odpovedať na štyri hlavné otázky:

 • čo ukazujú fakty?
 • aký je účel liečby?
 • Sú ciele dosiahnuteľné (na vyhodnotenie je potrebná špeciálna kontrola)?
 • Majú lekári spoločný názor na manažment pacientov?

Vždy existuje dôvod na pochybnosti, lekárska neschopnosť pochybovať môže viesť k vážnym problémom, pretože je veľmi dôležité, aby ste sa nedali veriť v jednu vec, ale pracovať komplexne, založené na logike a faktoch.

Na obr. 1 znázorňuje jednu diskrétnu stenózu v strednej časti pravého koronárneho tepna. Toto je jediné poškodenie u pacienta so stredne stabilnou angínou pektoris, ktorá užíva 50 mg atenololu denne. Vaše akcie? Snažte sa ich predtým, ako budete čítať, vyformovať.

Ak ste operatívny kardiológ, potom zrejme navrhujete angioplastiku - poškodenie pozostáva z oddelených častí, je ľahko prístupné a takmer "žiada" o ňu. Hlavným argumentom, ktorý pravdepodobne vyberiete, je, že obnovenie prietoku krvi zabráni infarktu myokardu. A budete sa mýliť - neexistuje žiadny dôkaz, že koronárna angioplastika s alebo bez dilatátorov je lepšia ako liečba liekom zabraňuje infarktu myokardu alebo zabraňuje smrti pacientov so stabilnou angínou [1, 2].

RITA 2 - bola vykonaná randomizovaná štúdia na porovnanie perkutánnej transluminálnej koronárnej angioplastiky (PTCA) s liekovou terapiou u pacientov so stabilnou angínou s indikáciami angioplastiky s výnimkou ochorení hlavných vetiev ľavej koronárnej artérie. Z 1018 pacientov bolo 504 podstupovaných PTCA a 514 bolo liečených; v skupine PTCA zomrelo 32 pacientov (6,3%) z infarktu myokardu a 17 pacientov (3,3%) zomrelo v skupine s liečbou. Rozdiel 3% je štatisticky významný (p = 0,02).

Srdcové stentovanie - čo to je?

Moderná kardiológia má celý arzenál nástrojov na boj proti koronárnym ochoreniam srdca a zabraňuje infarktu myokardu a každoročne tvrdí milióny životov. Jednou z metód je koronárne stentovanie. Čo je a aké výsledky možno očakávať po kardiochémii?

Prečo potrebujem stent v plavidle?

Angina pectoris a infarkt myokardu sú prejavy srdcovej ischémie, ochorenia súvisiaceho s kyslíkovým hladovaním srdcového svalu. Zhoršenie výživy je výsledkom poškodenia krvného obehu v koronárnych artériách, ktoré dodávajú krv do srdca.

Nedostatočná zásoba krvi v dôsledku zúženia (stenózy) artérií v dôsledku upchávania cholesterolovými plakmi. Nie menej nebezpečné sú krvné zrazeniny.

Na zväčšenie lúmenu v cievke sa do neho vloží stent. Jedná sa o flexibilný dizajn oka, ktorý rozširuje krvný obeh a obnovuje normálny prietok krvi. Dnes sa v špecializovaných kardiologických centrách uskutočňuje taká operácia u všetkých pacientov s infarktom myokardu.

Stenty sú umiestnené v pravej koronárnej artérii (PKA), prednej medzikvulárnej vetve (LAD), ľavej koronárnej artérii (LCA) a aorty.

Typy stentov a ich vlastnosti

Stent je valcová pružina zo špeciálneho kovu alebo plastu. Zavádza sa do postihnutej nádoby v stlačenej forme a na správnom mieste sa roztiahne pomocou valca, do ktorého sa aplikuje tlak. Balónik sa potom odstráni a pružina zostane na mieste, pričom drží cievnu stenu.

Typy stentov sa líšia v prevedení, ako aj v materiáli, z ktorého sú vyrobené.

Nasledujúce konštrukcie sa používajú pri chirurgii srdca:

 • Vyrobené z tenkého drôtu sa nazývajú drôty;
 • Skladá sa z jednotlivých väzieb vo forme krúžkov;
 • Zastupovanie pevnej trubice - rúrkovej;
 • Vyrobené vo forme mriežky.

V akútnych podmienkach (počas srdcového infarktu alebo pri ataku nestabilnej angíny pectoris) sa častejšie používajú holé kovové stenty. Používajú sa, keď zúženie koronárnych artérií nedosiahne kritickú úroveň a pravdepodobnosť ďalšej stenózy je malá.

Medikované stenty

Nová generácia stentov sa vyrába s liečivým povlakom, ktorý zabraňuje výskytu komplikácií a znižuje riziko opätovného zablokovania tepny.

Existuje niekoľko typov takýchto stentov. Sú to kovové štruktúry s polymérnym povlakom, na ktorých je nanesená vrstva liečiva, ktorá potláča rast tkaniva cievy.

Postupne tento liek vstupuje do tela a polymér sa rozpúšťa. Zostáva kovový rám, ktorý podporuje steny tepny. Biocompatibilné stenty s vylučovaním liekov sú široko používané na európskych a ruských klinikách.

Dvojrozpustný náterový stent

Podmienky resorbtion stand

Najnovší typ stentu je lešenie. Vykonáva v plavidle úlohu lešenia. Princíp operácie je nasledovný - po zavedení stentu do tepny udržuje jeho steny v požadovanom stave.

Aterosklerotický plak, predtým zničený špeciálnou náplňou, sa musí liečiť tak, aby sa na ňom nevytvárali krvné zrazeniny. V období od 3 do 6 mesiacov stent "funguje", zvýrazňujúci liek, ktorý liečí endotelium cievy (vnútorná membrána) a neumožňuje jej rast patologicky.

Lešenie je vyrobené z najtenšieho kovového pletiva (takmer dvakrát tenšie ako ľudský vlas) s biologicky rozpustným polymérovým povlakom. Po šiestich mesiacoch je štruktúra úplne pokrytá endotelom a polymérny povlak obsahujúci liečivo sa rozpúšťa. V dôsledku toho sa v tepne udržuje normálny lúmen a jej steny zostávajú pružné.

Výhody, nevýhody a životnosť stentov

Koronárne stentovanie rieši mnohé problémy spojené s aterosklerotickými léziami tepien. Umožňuje obnoviť krvný obeh, zlepšuje kvalitu života pacientov s koronárnym ochorením srdca, zabraňuje infarktu myokardu. Napriek tomu stenty nie sú dokonalé, spolu s výhodami majú nevýhody.

Výhody operácie stentovania sú:

 • Nízka invazívnosť v porovnaní s chirurgickým zákrokom na otvorenom srdci;
 • Používajte len lokálnu anestéziu;
 • Krátka rehabilitačná doba;
 • Vysoké výsledky - viac ako 85% operácií je úspešných.

Nevýhody stentovania možno pripísať:

 • Riziko komplikácií a restenózy je nižšie pri inštalácii stentov s eluovaním liekom;
 • Zložitosť operácie v prítomnosti usadenín vápnika v nádobách;
 • Prítomnosť kontraindikácií.

Navyše kovová konštrukcia, ktorá zostáva v stene nádoby, porušuje jej schopnosť zmršťovať a uvoľňovať. Neúplne absorbovaný polymérny materiál obsahujúci liečivo môže spôsobiť rozdielne účinky vo forme alergie.

Ako dlho trvá stent?

Životnosť stentov závisí od mnohých faktorov:

 • Miera prežitia stentu (odmietnutie je veľmi zriedkavé);
 • Súlad pacienta so všetkými predpismi kardiológa na nasledujúci rok (v niektorých prípadoch je to tak dlho, kým trvá špeciálna liečba);
 • Dobrá tolerancia pacientov potrebnými liekmi;
 • Prítomnosť alebo neprítomnosť iných závažných ochorení, ako je diabetes, trofické vredy alebo žalúdočné vredy.

Za všetkých priaznivých podmienok bude stent trvať až do konca života.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Stentovanie nie je indikované u všetkých pacientov so srdcovou ischémiou.

Vykonáva sa iba v týchto prípadoch:

 • Stav pred infarktom s hrozbou akútneho infarktu myokardu;
 • Nestabilná angína;
 • Progresia angíny pektoris s častými závažnými epizódami, bez uvoľnenia nitroglycerínu;
 • Akútny infarkt;
 • Výskyt angíny pectoris počas prvých 2 týždňov po akútnom infarkte;
 • Stabilná angína 3 a 4 funkčná trieda;
 • Opätovné zúženie tepny po umiestnení stentu.

Existuje skupina pacientov, u ktorých sa uvádza inštalácia stentu s vylučovaním liekov.

Patria medzi ne pacienti:

 • Diabetes mellitus;
 • Na hemodialýze;
 • S rekurentnou stenózou po inštalácii holometalického stentu;
 • S rozvojom stenózy štepu po operácii bypassu koronárnej artérie.
na obsah ↑

kontraindikácie

Existuje niekoľko kontraindikácií pre inštaláciu stentu (aj v núdzových prípadoch):

 • Ťažké dýchacie, pečeňové a obličkové zlyhanie;
 • Obdobie akútnej mŕtvice;
 • Súčasné infekčné choroby;
 • Vnútorné krvácanie;
 • Zníženie krvného zrážania s hrozbou krvácania.

Kontrastné činidlo pre röntgenovú kontrolu operácie obsahuje jód. Preto s ľuďmi s alergiami na ne nemožno nainštalovať stent. Nepoužívajte túto metódu, ak je lúmen artérie menej ako 3 mm a v prípade celkového aterosklerotického poškodenia cievnej vrstvy.

Etapy prevádzky

Postup pri inštalácii stentu vyžaduje prípravu pacienta. V tomto štádiu sa vykonáva koronárna angiografia na objasnenie lokalizácie uzavretej cievy a určenie rozsahu jej poškodenia. V núdzovej situácii sa vykonávajú ďalšie krvné testy a EKG. V prípade plánovanej operácie sa vykoná dôkladnejšie vyšetrenie pacienta.

Zahŕňa:

 • Laboratórne analýzy moču a krvi - všeobecné a biochemické, stanovenie zrážanlivosti krvi, pre hepatitídu a HIV;
 • Srdcové vyšetrenia - echokardiografia, denné sledovanie EKG, ultrazvuk koronárnych ciev s duplexným snímaním a Dopplerov.

V prípade potreby tiež určiť magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu. Pred chirurgickým zákrokom sa pacientovi podávajú lieky na zriedenie krvi a zrážanie krvi, ako aj sedatívnu medikáciu.

Ako umiestniť stent?

Prístup do koronárnych artérií je cez femorálnu artériu alebo cez rameno. Druhá metóda - zavedenie introduktora so stentom cez radiálnu artériu predlaktia - sa používa častejšie kvôli ľahšiemu prístupu k koronárnym cievam.

Poradie operácie:

 • Miesto punkcie je anestetizované a do nej je vložený vodič s balónikom.
 • S prietokom krvi pod röntgenovou kontrolou dosiahne správne miesto v tepne;
 • Keď je balón pripevnený na správnom mieste, nafúkne sa injekčnou striekačkou;
 • Pod tlakom je zničený aterosklerotický plát;
 • Vedenie s balónikom sa odstráni a na svojom mieste sa nainštaluje stent s balónikom vnútri;
 • Katéter sa opäť vstrekuje do postihnutej cievy, balón sa rozťahuje pod tlakom a otvorí stent a pevne ho pripevní na steny tepny v mieste zničeného plaku.

Po chirurgickom zákroku sa pacient nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti 1 až 2 dni a potom sa prenesie na generála. Rehabilitácia po stentovaní je obmedzená pohyblivosť a trvá od 5 do 7 dní, po ktorých je pacient prepustený z nemocnice.

Ako žiť so stentom?

Život po operácii musí podliehať určitým pravidlám. Lekár pred uvoľnením odporúča užívať lieky, cvičenie a strave.

Video: Všetko o stentovaní srdca

Po operácii sa pacient okamžite cíti uľavený - dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a ďalšie príznaky angíny pektoris zmiznú.

Aby sa ďalej zabránilo komplikáciám a restenóze, je potrebné dodržať nasledujúce podmienky:

 1. Užívajte lieky predpísané lekárom počas prvého roka. Sú to lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (Plavix, Aspirín Cardio alebo Cardiomagnyl). Po roku môžete znížiť dávkovanie.
 2. Ak chcete vylúčiť alebo výrazne obmedziť potraviny obsahujúce živočíšne tuky, odložte solené, údené a nakladané výrobky. V prípade potreby užívajte statíny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.
 3. Hypertenzívni pacienti potrebujú stálu kontrolu tlaku a užívajú antihypertenzívne lieky predpísané lekárom. To pomôže znížiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice po stentovaní.
 4. Mal by sa zbaviť zlých návykov.
 5. Povinná dávková fyzická aktivita. Dosť, aby sa denné prechádzky za 30 - 40 minút.

V priebehu roka, keď užívate lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, mali by ste sa vyhnúť zraneniam a poraneniam. Ak sa počas tejto doby vyžaduje núdzová operácia, ošetrujúci lekár by mal vedieť, koľko času uplynulo od inštalácie stentu. Tieto podmienky sa musia prísne dodržiavať pri inštalácii liečebného stentu. Jednoduchý holý kov nevyžaduje takúto liečbu.

Srdcové ochorenie v našich časoch silno "omladené". Často sa kardio testovanie vykonáva u veľmi mladých mužov. Úspešná operácia bez komplikácií im umožňuje pokračovať v živote naplno.

Koľko ľudí po operácii nainštaluje stent

S rešpektom zdravého aktívneho životného štýlu, všetkých lekárskych odporúčaní a absencie iných závažných ochorení sa výrazne zvýšila očakávaná dĺžka života pacientov s ischémiou srdca. Dôkazom toho sú aj recenzie pacientov.

Možné komplikácie

Operácia stentovania je dnes považovaná za rutinnú a plne technicky zrelú. Preto komplikácie po jeho zavedení - zriedkavosť.

Jednako sú a sú nasledovné:

 • Počas operácie môže byť alergia na použité lieky, krvácanie (nie viac ako 1,5% prípadov), výskyt arytmií, rozvoj stenocardického záchvatu a infarktu myokardu;
 • Pooperačný je hematóm v bode vstupu do femorálnej alebo radiálnej tepny (časté), aneuryzma, arytmia, trombóza;
 • Diaľková trombóza, zúženie tepny.
na obsah ↑

Koľko je koronárne stentovanie v Ruskej federácii a na Ukrajine?

V naliehavých prípadoch, keď sa inštalácia stentu vykonáva zo zdravotných dôvodov, vykonáva sa ako súčasť povinného zdravotného poistenia. To znamená, že je zadarmo pre pacienta.

Náklady na plánovanú operáciu pozostávajú z mnohých komponentov a vypočítajú sa individuálne v závislosti od nákladov na prevádzku. Cena stentingu pre Ukrajinu a Ruskú federáciu je porovnateľná. V Rusku, stent môže byť dodaná za 100 - 150 tisíc rubľov, na Ukrajine prevádzka bude stáť 30 - 40 tisíc hrivien.

recenzia

Marina Sergeyevna, 58 rokov, Kemerovo

Moja matka dostala pred 8 rokmi stent počas krvácania. Urobil to zadarmo. Odvtedy sa záchvaty angíny pektoris takmer zastavili, aj keď pretrváva ťažká dýchavičnosť. Ale je už 81 rokov a veľa iných vredov. Je stále mierne aktívna, preferuje žiť samostatne. Myslím, že stent výrazne predĺžil svoj život.

Mikhail Mikhailovich, 60 rokov, Voronež

Chirurgovi sa dostali po infarkte. Operácia na inštaláciu stentu prenesená pomerne ľahko. Po operácii boli problémy s pulznou frekvenciou - po zvyčajných 50 - 55 sa zvýšil na 90 - 110. A tlak naopak klesol na normu - 120/80. Po niekoľkých mesiacoch sa všetko vrátilo do normálu - tlak sa znova zvýšil a pulz sa vrátil do normálu. Už tri roky žijem ticho bez neustáleho strachu z infarktu. Môj stav sa výrazne zlepšil.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Na správnu rehabilitáciu po mŕtvici: čo a ako sa zotaviť

Z tohto článku sa dozviete, čo zahŕňa opatrenia na obnovu po mŕtvici a ktoré funkcie tela najčastejšie potrebujú byť obnovené. Ako môžete trénovať svaly bez použitia drahého vybavenia a špecialistov?

Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Ischemická mozgová mŕtvica - čo to je, príznaky, účinky, liečba a prognóza života

Ischemická cievna mozgová príhoda je patologický proces, ktorý sa prejavuje ako blokáda (kŕče, krvné zrazeniny, embolizácia atď.) Mozgových ciev a vedie k porušeniu jeho plnej krvi.

Prehľad blokátorov kalciových kanálov: všeobecný opis, typy drogovej skupiny

V tomto článku sa dozviete o blokátoroch kalciových kanálov a zoznamoch týchto liekov, pre ktoré sú predpísané ochorenia. Rôzne skupiny týchto liekov, rozdiely medzi nimi, ich mechanizmus účinku.

Kvantov protrombín: prepis, normálne hodnoty

Štúdia protrombínu je určená lekárom s cieľom určiť, ako rýchlo krvné zrazeniny. Protrombín od firmy Kvik veľmi často umožňuje identifikovať vážnu patológiu v tele.