Z tohto článku sa dozviete, aký je účel reovasografie, čo to je, ak máte podozrenie, aké ochorenia sa prejavuje. Budú sa považovať za pravidlá a princípy dekódovania výsledkov štúdie.

Rieovasografia (skrátená RVG) je diagnostická metóda, ktorá umožňuje zhodnotiť funkčný stav prietoku krvi v cievach končatín. Réovasografia pomáha zistiť oblasti úplného čiastočného uzatvorenia dutiny tepien a žíl v dôsledku zápalového ochorenia alebo aterosklerózy. Taktiež umožňuje posúdiť prítomnosť alebo neprítomnosť vaskulárnej nedostatočnosti (t.j., či nádoby zvládnu svoju funkciu).

Údaje sa získajú registráciou elektrického odporu pri vystavení vysokofrekvenčnému prúdu na skúšobnej ploche tela. Interpretácia výsledkov je založená na analýze plnenia krvných ciev počas kontrakcie srdcových komôr (systólie), štúdiu priechodnosti a kontraktility ciev končatín.

Štúdia vykonáva funkčný diagnostikovaný lekár.

Nezamieňajte reovasografiu s reoencefalografiou. V druhom prípade hovoríme o štúdiu toku krvi ciev hlavy.

Ako sa študuje?

Réovasografia je bezbolestný postup a čiastočne sa podobá odstráneniu elektrokardiogramu. Od pacienta je potrebná malá predbežná príprava na štúdium. Zahŕňa:

 1. Ukončenie každej fyzickej aktivity nie je kratšie ako 15 minút pred reovazografiou.
 2. Prestaňte fajčiť najmenej 2 hodiny pred procedúrou. Nikotín obsiahnutý v tabaku spôsobuje vazokonstrikciu, a preto môže spôsobiť skreslenie výsledkov.
 3. Prerušenie liečby deň pred štúdiom. Je to spôsobené tým, že niektoré z nich sú schopné ovplyvniť stav cievnej steny, plynulosť krvi. Ak zrušenie lieku nie je možné (napríklad pri protirakovinovej liečbe), lekár by o tom mal byť varovaný.

RVG sa uskutočňuje v polohe na ľavej strane, pretože je vybavená gaučom. Preskúmané končatiny (nohy a ramená) by mali byť vystavené. Keď má pacient pohodlnú polohu, jeho pokožka v oblasti prekrytia snímača je odmastená alkoholom.

V závislosti od toho, ktorý krvný prietok končatiny bude analyzovaný, oblasť umiestnenia záznamových elektród sa líši. Pri posúdení funkčnej aktivity ciev na rukách sú senzory umiestnené na prstoch, rukách, predlaktiach a ramenách. Ak sa vykoná reovasografia dolných končatín, elektródy sa umiestnia na nohy, nohy a stehná. Neexistujú žiadne iné rozdiely medzi štúdiou končatín.

Po nainštalovaní elektród sa indikátory zaznamenávajú. Výsledok vo forme krivky sa zobrazí na obrazovke.

svedectvo

Štúdia je určená na diagnostiku chorôb a vaskulárneho lôžka a ich komplikácií.

Sťažnosti, ktoré slúžia ako základ pre postup

 • Necitlivosť a chlad v končatinách,
 • nohy a ramenné kŕče
 • výrazná zmena farby kože končatín.

Choroby súvisiace s podozrením na reovasografiu

 • Aterosklerotická lézia ciev na končatinách (ukladanie plakov, zúženie lúmenu tepien);
 • kŕčové žily (patológia sprevádzaná porušením odtoku krvi v hlbokých a povrchných žilách dolných končatín);
 • tromboflebitída (zápal žilovej steny s tvorbou krvnej zrazeniny na nej);
 • Raynaudov syndróm (stav, ktorý sa prejavuje vo forme nadmerného spazmu tepien prstov);
 • zmiernenie endarteritidy (zápalové ochorenie vnútornej steny tepien, čo nakoniec vedie k úplnému zablokovaniu prietoku krvi v mieste poškodenia);
 • vaskulárne komplikácie pri diabete mellitus;
 • periférna autonómna porucha (porucha fungovania cievnej lôžka v dôsledku porušenia jej nervovej regulácie).
Kŕčové žily sú indikáciou pre reovasografiu. Spravidla lekár predpíše RVG dolnej končatiny ihneď po nástupe symptómov, ako je strata citlivosti, edém a zmena farby kože.

kontraindikácie

RVG je výskumná metóda, ktorá nemá absolútne kontraindikácie. Elektródy neprekrývajú oblasť rany, trofické vredy: pri procedúre by ste si mali vybrať nepoškodené miesto nad alebo pod poškodenou oblasťou.

Získanie výsledkov

Trvanie štúdie nie je 15-20 minút. Čas čakania na výsledky reovasografie nepresahuje pol hodiny. Náklady na procedúru závisia od kliniky, v ktorej sa vykonáva, a je v rozsahu 500-2500 rubľov.

Pri dekódovaní špecialista analyzuje symetriu kmitov, výšku zostupu a stúpanie pevných liniek. Získané výsledky sú zaznamenané vo forme indexov.

 1. Regeografický index. Hovorí o všeobecnom naplnení arteriálnej vrstvy končatín, ktoré sú predmetom štúdie. Účtovná jednotka - ohmy. Normy sa považujú za výsledky od 0,05 ohmov a viac. Mierna arteriálna insuficiencia sa pohybuje od 0,04 do 0,05 ohmov. Obrázok nižšia ako 0,04 ohmov naznačuje prítomnosť výrazného zhoršeného prietoku krvi.
 2. Index elasticity. Charakterizuje hladinu vaskulárneho tónu. Normálne hodnoty začínajú na hodnote 0,4. Index v rozmedzí 0,2-0,4 hovorí o miernom hypotóze. Čokoľvek pod 0,02 je znakom prudkého poklesu tónu cievnej steny.
 3. Index hodnoty odtoku. Pomáha posúdiť intenzitu a rýchlosť odtoku krvi v žilovom lôžku. Normálny ukazovateľ RVG je index v rozsahu 0,2-0,5. Čísla prekračujúce túto hranicu naznačujú porušenie venózneho odtoku a vysoké riziko vzniku krvných zrazenín.
 4. Index periférnej rezistencie. Vysvetľuje stupeň odolnosti cievneho lôžka v študovanej oblasti. Pri absencii patológie sa pohybuje od 0,2 do 0,45. Prudká odchýlka na väčšiu (viac ako 0,55) alebo menšiu (pod 0,15) strane naznačuje porušenie cievneho prietoku krvi.

Ďalšie vzorky

Zmenené indikátory zaznamenané s reovasografiou neznamenajú nevyhnutne prítomnosť poškodenia steny krvných ciev. Znaky zhoršeného prietoku krvi môžu byť spôsobené kŕčom, ktorý je v prírode epizodický (funkčný): takýto výsledok sa dá dosiahnuť, ak sa nedodržia pravidlá predbežnej prípravy. Ak chcete zistiť, čo to je - poškodenie cievy alebo dočasný kŕč - štúdia sa uskutočňuje dvoma dodatočnými vzorkami: nitroglycerínom a kompresiou.

Réovasografia horných a dolných končatín: indikácie, metódy, výhody

RVG (reovasografia) je taká grafická metóda na stanovenie intenzity prietoku krvi v cievach horných a dolných končatín, pomocou ktorých lekár získa údaje o pohybe krvi cez tepny alebo žily ramien a nôh, prítomnosť ischémie, zúženie alebo rozšírenie krvných ciev a ich tón. Podľa získaného plánu môžeme dospieť k záveru o stupni porúch obehu v študovanej oblasti (čiastočné alebo úplné zničenie).

RVG je vykonávaný funkčným diagnostikovaným lekárom v akejkoľvek zdravotníckej inštitúcii v smere iného špecialistu. Nádory dolných končatín sa skúmajú častejšie, čo súvisí s veľkým percentom lézií v tepnách a žilách nohy ako u rúk.

Vlastnosti krvného obehu v tele

Osoba má 2 krvný obeh: veľký a malý. Prvý nesie arteriálnu krv a zhromažďuje žilnú telo a druhé slúži iba pľúcam. Pri dýchaní je krv nasýtená kyslíkom, ide do srdca, ktorý počas kontrakcií ju prenáša po celom tele vďaka rozsiahlej sieti tepien. V tkanivách kyslík zostávajú živiny a metabolické produkty a oxid uhličitý sa dostávajú do žílového systému. Ten nesie krv cez žily do pľúc, kde dochádza k opätovnej výmene.

Prerušenie obehového systému (tepny, žily, malé kapiláry, venuly) ovplyvňuje orgány, tkanivá, čo vedie k funkčným alebo organickým zmenám. Aj malé stenózy ciev môžu byť spazmy kapilár vyjadrené v bolestiach, necitlivosti, znížení teploty končatín a iných symptómov. Preto je veľmi dôležité určiť úroveň a charakter lézie včas, aby sa čo najskôr predpisovala vhodná liečba.

Výhody reovasografickej metódy

Čo je to RVG a aké je jeho použitie na diagnostiku? RVG sa považuje za veľmi informatívny spôsob identifikácie vaskulárnych lézií z týchto dôvodov:

 • neinvazívne vyšetrenie;
 • úplne bezbolestné;
 • žiadne kontraindikácie;
 • presnosť opisu všetkých možných porušení hemodynamiky končatín;
 • RVG dolných končatín umožňuje určiť krvný obeh hlavného krvného prietoku alebo kolaterálov;
 • presné posúdenie oblasti zmeny prietoku krvi;
 • diferenciálna diagnostika medzi funkčnou povahou zmien v hemodynamike a organických.

Indikácie pre končatiny rvg

Odporúčaná reovasografiya nielen s už existujúcou chorobou, ale aj v prípade sťažností od pacienta na zníženie citlivosti na teplotu (chilliness), brnenie, kŕče, modré tváre, opuch, bolesť v končatinách. Nižšie je uvedený zoznam najbežnejších ochorení, pri ktorých je RVG povinne zobrazená na posúdenie stupňa hemodynamických porúch:

 1. kŕčové žily dolných končatín, komplikované tromboflebitídou, flebitída, ulceratívna porucha kože, opuch nôh;
 2. zmiernenie endarteritidy u dlhodobo fajčiacich pacientov alebo pri iných ochoreniach artérií dolných končatín;
 3. ateroskleróza s tvorbou aterosklerotických cievnych plátov, prítomnosť ischémie;
 4. Raynaudov syndróm (angiotrofická neuróza, vedúca k spazmu malých terminálnych artérií rúk, menej časté nohy);
 5. diabetická vaskulárna angiopatia u pacientov s diabetes mellitus;
 6. niektoré reumatické ochorenia (periarteritis nodosa);
 7. akútna embólia, trombóza;
 8. ochorenie vibrácií s poškodením artérií rúk.

kontraindikácie

Rieovasografia horných a dolných končatín sa považuje za bezpečné vyšetrenie a nemá absolútne kontraindikácie, s výnimkou niektorých obmedzení: exacerbácia chronických ochorení, ťažké infekcie, lieky, ovplyvňujúce hemodynamiku (antikoagulanciá, antiagregačné látky, beta-blokátory, inhibítory kalciového kanála a iné).

Vyšetrenie sa môže vykonať po tom, čo sa vyskytne exacerbácia, úplné vyliečenie infekcií a stiahnutie lieku, ak nie sú nevyhnutné.

Ako sa pripraviť na RVG?

Čo je to RVG a ako sa k nemu pripraviť, zvyčajne hovorí lekárovi, vykonávajúci výskum. Spoľahlivé posúdenie vlastností prietoku krvi cez cievy nastáva pod podmienkou, že žily a cievy pacienta nie sú ovplyvnené ďalšími vonkajšími alebo vnútornými faktormi (tlakové oblečenie, pás, vzrušenie, chlad v kancelárii, lieky, nikotín, káva). Ak to chcete urobiť, musíte:

 • prestať užívať lieky, ktoré ovplyvňujú hemodynamiku (so súhlasom ošetrujúceho lekára);
 • Pred skúškou nefajčte najmenej 7 hodín;
 • posledné jedlo po dobu 2 hodín, nie pitie kávy denne;
 • limitné cvičenie;
 • štúdia sa uskutočňuje v teplej miestnosti, pacient odstráni takmer všetky šaty a ticho leží na gauči 10 minút na odpočinok.

Každý lekár povedie, že tieto faktory môžu zmeniť indikácie RVG na hornej a dolnej končatine, takže sa musíte starostlivo pripraviť na nadchádzajúcu štúdiu.

Akékoľvek negatívne emócie, stres, skúsenosti môžu ovplyvniť výsledky prieskumu!

Priebeh štúdie RVG končatiny

Réovasografia je založená na záznamových indikátoroch odolnosti krvi a cievnej steny pri pôsobení vysokofrekvenčného striedavého prúdu na nich. Pacient sa usadí na gauči, oblečenie sa musí odstrániť. Koža štúdie je ošetrená alkoholom na odmasťovanie, potom senzory sú pripojené k končatine. Posledné káble sú pripojené k reografu. Signály prijaté z plavidiel sa zaznamenávajú na film ako graf (reovasogram). Trvanie procedúry je približne 30-40 minút.

Réografy sú viackanálové, ktoré umožňujú zaznamenávať údaje z niekoľkých sekcií horných a dolných končatín a jednokanálové (záznam sa robí zase).

Prúd postihuje kožu, krv a krvné cievy a údaje o odolnosti sa odrážajú na filme. Krvná plazma má vysokú vodivosť elektrického prúdu, koža má najmenej. Rheograph určuje celkový odpor voči prúdu. Tvar výsledného grafu, charakter kriviek, veľkosť vzostupu alebo poklesu poskytnú lekárovi potrebné informácie o stave hemodynamiky v určitej cieve končatín.

Výsledky reovasogramu

Výsledný graf je striedanie vlny rôznej alebo rovnakej výšky, šírky. Ich frekvencia je synchrónna s pulzom pacienta. Vlny ukazujú plnenie tepien alebo žíl krvou v závislosti od činnosti srdca. Pri dešifrovaní RVG a hornej časti dolnej končatiny lekár určí nasledujúce dôležité indikátory:

 • eografický index (RI);
 • periférny odpor (norma 0,2-0,45);
 • veľkosť žilového odtoku krvi (0,2 - 0,5);
 • vaskulárna elasticita (zvyčajne viac ako 0,4).

RI ukazuje celkovú výplň cievy arteriálnou krvou. Norma je hodnota nad 0,05. Menšie hodnoty naznačujú nedostatok prietoku krvi v skúšobnej nádobe. Ak je venózny odtok menej ako 0,2, znamená to možné rozšírenie cievy a viac ako 0,5, odtok krvi z orgánu je ťažký v dôsledku spazmu, stenózy alebo iných príčin. Elasticita menšia ako 0,4 sa považuje za zníženú. Posledné zmeny sa vyskytujú s vekom v dôsledku intimálneho zhrubnutia tepny, poškodenia aterosklerotických plakov a infekčného zápalu.

Okrem toho sa počas štúdie môžu odoberať vzorky, ktoré dokážu odhaliť skryté zmeny v hemodynamike. Často sa používa nitroglycerín (farmakologický test) a kompresia (funkčný test). V prvom prípade sa vytvorí obyčajný rhG ciev dolnej alebo hornej končatiny a potom sa navrhne, aby pacient rozpustil nitroglycerínovú tabletu (to je také liečivo, ktoré by normálne malo expandovať cievy). Štúdia sa opakuje po 5 minútach.

Ak dôjde k organickej lézii žíl a artérií (aterosklerotické pláty, stenóza spôsobená zhrubnutím steny), potom sa cievy nerozšíria a krvný tok sa nezmení (test sa považuje za negatívny). Ak je spazmus funkčný, nitroglycerín obnoví prietok krvi do normálu (vzorka je pozitívna).

Kompresný test sa vykonáva pomocou uloženia lisovacej manžety na stehne, aby sa určila trombóza hlbokých žíl dolných končatín. Indikátory reogramu sa porovnajú s údajmi po odstránení manžety (odhad rýchlosti obnovenia normálneho prietoku krvi).

Po končatinách RVG

Po reovasografickej procedúre sa pacient môže okamžite vrátiť k svojmu bežnému spôsobu života, nie sú potrebné žiadne obmedzenia v strave alebo správaní. Lekár dáva výpis (uzávierku) v rukách alebo ho prenesie ošetrujúcemu lekárovi, po ktorom je v prípade potreby predpísaná vhodná liečba.

RVG ciev horných a dolných končatín je možné prechádzať na každej klinike s potrebným vybavením a vyškoleným personálom. V kombinácii s ultrazvukovým vyšetrením žíl a artérií RVG poskytuje ešte viac informácií o cievnych zmenách a narušení hemodynamiky.

rheovasography

Ravovasografia (RVG) je metóda hodnotenia stavu arteriálneho a venózneho prietoku krvi v cievach končatín, častejšie ako nohy. Vykonáva sa pomocou hodnotenia objemu pulzu určitých častí tela a posúdenia tónu a priechodnosti periférnych ciev.

Pri vykonávaní RVG zariadenie zaznamenáva celkový elektrický odpor (impedancia) živého tkaniva na vysokofrekvenčný striedavý prúd. Akákoľvek živá tkanina môže byť považovaná za nehomogénny vodič elektrického prúdu, pričom biologické tekutiny, najmä krv, majú najvyššiu elektrickú vodivosť a kosti a koža majú najvyššiu elektrickú vodivosť.

Metóda umožňuje posúdiť stav artérií a žíl vyšetrovanej oblasti, ich priechodnosť, identifikovať čiastočné zúženie alebo úplné uzatvorenie cievy v dôsledku zápalového procesu v ňom alebo lézií pri ateroskleróze.

Indikácie pre implementáciu RVG

Kŕčové žily.

Hlboká žilová trombóza dolných končatín.

Vaskulárna patológia u diabetes mellitus.

Diferenciálna diagnostika funkčných a organických porúch periférnej cirkulácie.

Príprava na štúdiu

Emocionálny a fyzický pokoj 10-15 minút pred vykonaním štúdie.

spôsob implementácie

Štúdia sa uskutočňuje v polohe pacienta ležiaceho na chrbte. Často sa vykonávajú dolné končatiny RVG. Nohy musia byť bez odevu. Po odmastení pokožky roztokom alkoholu sa na nohy, ktoré sú pripojené k záznamovému zariadeniu pomocou drôtov, umiestnia špeciálne elektródy. Zariadenie zaznamenáva reovasogram a výpočet jeho hlavných kvantitatívnych ukazovateľov.

Hlavné ukazovatele vypočítané počas reovasografie:

 • Eografický index (ohm) odráža intenzitu plnenia študovanej plochy arteriálnou krvou.
 • Index elasticity (IE) charakterizuje elasticitu tepien vyšetrovanej oblasti.
 • Index periférneho odporu nepriamo odráža periférny vaskulárny odpor skúmanej oblasti.
 • Index nepriamej odtokovej rýchlosti (VO) sa používa na nepriame odhady venózneho odtoku.

Na rozlíšenie funkčného vazospazmu od organickej stenózy (kontrakcie) sa použije nitroglycerínový test. Ak chcete urobiť tak, napíšte RVG v normálnom stave pacienta, potom pacient užíva nitroglycerínovú tabletu (0,5 mg) pod jazykom. Nahrávanie opakujte po 3-5 minútach. Vzorka sa považuje za pozitívnu, ak sa index elasticity a eografický index zvýši (o 0,01 ohmu). V tomto prípade dochádza k funkčnému narušeniu vaskulárnej permeability. Negatívna vzorka indikuje organický proces (ateroskleróza, chronický zápal).

Na diagnózu hlbokej žilovej trombózy dolných končatín sa aplikuje kompresný test: manžeta je umiestnená na stehne pacienta, potom je odstránená a záznam sa opakuje. Stav ciev žilového lôžka sa hodnotí rýchlosťou obnovenia žilového odtoku po odstránení manžety.

Interpretácia výsledkov

Normálne indikátory RVG a ich zmeny

Referenčný index (PI)

Index elasticity (IE)

Index periférnej rezistencie (IPA)

Index indexu odletu (HE)

Druhy krvného obehu v periférnych cievach:

Kompenzovaný typ - mierne zníženie RI a IE. Neexistujú žiadne sťažnosti. Stav pacienta zodpovedá prvému stupňu arteriálnej insuficiencie podľa klasifikácie Fontaine, keď sa objavia len prvé príznaky patológie: pocit chladu končatín, porušenie citlivosti.

Subkomenzovaný typ - mierny pokles IE a RI. Bolesť v nohách (v lýtkových svaloch) sa objavuje pri chôdzi, podľa Fontaineovej klasifikácie, to je štádium II-III, od výskytu prerušovaného klaudikácie pri chôdzi na trvalú bolesť v nohách, najmä v noci.

Dekompenzovaný typ - zníženie IE a RI. Bolesť v nohách trvalej povahy, trofické vredy a ložiská nekrózy sa objavujú. Zodpovedá štádiu III-IV podľa Fontaine.

Lymfatická venózna insuficiencia je charakterizovaná ťažkosťami v žilovom odtoku.

Vyberte si príznaky znepokojenia a odpovedajte na otázky. Zistite, aký závažný je váš problém a či potrebujete navštíviť lekára.

Pred použitím informácií poskytnutých stránkou medportal.org si prosím prečítajte podmienky užívateľskej zmluvy.

Zmluva používateľa

Stránka medportal.org poskytuje služby podliehajúce podmienkam popísaným v tomto dokumente. Tým, že začnete používať webovú lokalitu, potvrdzujete, že ste si pred použitím stránok prečítali podmienky tejto Zmluvy o užívaní a akceptovali všetky podmienky tejto Zmluvy v plnom rozsahu. Prosím, nepoužívajte webové stránky, ak nesúhlasíte s týmito podmienkami.

Popis služby

Všetky informácie uverejnené na stránkach sú len orientačné, informácie získané z verejných zdrojov sú referenčné a neinformujú. Stránka medportal.org poskytuje služby, ktoré umožňujú užívateľovi vyhľadávať drogy v údajoch získaných z lekární v rámci dohody medzi lekárňami a medportal.org. Na uľahčenie používania údajov o liekoch na mieste sa doplnky stravy systematizujú a prinášajú do jediného hláskovania.

Stránka medportal.org poskytuje služby, ktoré umožňujú užívateľovi vyhľadávať kliniky a iné zdravotné informácie.

obmedzenie zodpovednosti

Informácie umiestnené vo výsledkoch vyhľadávania nie sú verejnou ponukou. Správa stránky medportal.org nezaručuje presnosť, úplnosť a (alebo) relevantnosť zobrazených údajov. Správa stránok medportal.org nie je zodpovedná za škody alebo škody, ktoré ste mohli trpieť prístupom alebo neschopnosťou prístupu na stránky alebo použitím alebo neschopnosťou používať túto stránku.

Prijatím podmienok tejto zmluvy plne pochopíte a súhlasíte s tým, že:

Informácie na stránke sú len orientačné.

Správa stránok medportal.org nezaručuje, že nebudú existovať chyby a nezrovnalosti týkajúce sa deklarovaných stránok a skutočnej dostupnosti tovarov a cien za tovar v lekárni.

Používateľ sa zaväzuje objasniť informácie, ktoré sú predmetom záujmu, telefonickým hovorom do lekárne alebo použiť informácie poskytnuté podľa vlastného uváženia.

Správa lokality medportal.org nezaručuje absenciu chýb a nezrovnalostí týkajúcich sa pracovného plánu kliniky, ich kontaktných údajov - telefónnych čísel a adries.

Správa medportal.org ani žiadna iná strana zúčastnená na procese poskytovania informácií nenesie zodpovednosť za škody, ktoré ste mohli vzniknúť, ak ste úplne spoliehali na informácie uvedené na tejto webovej stránke.

Správa stránky medportal.org sa zaväzuje a zaväzuje sa vynaložiť ďalšie úsilie na minimalizáciu nezrovnalostí a chýb v poskytovaných informáciách.

Správa stránok medportal.org nezaručuje absenciu technických zlyhaní, aj pokiaľ ide o prevádzku softvéru. Správa stránok medportal.org sa čo najskôr zaväzuje vynaložiť maximálne úsilie na odstránenie všetkých zlyhaní a chýb v prípade ich výskytu.

Užívateľ je upozornený, že správa stránok medportal.org nie je zodpovedná za návštevu a používanie externých zdrojov, odkazy na ktoré môžu byť obsiahnuté na webe, neposkytuje súhlas s ich obsahom a nie je zodpovedný za ich dostupnosť.

Správa stránok medportal.org si vyhradzuje právo pozastaviť stránku, čiastočne alebo úplne zmeniť jej obsah, a vykonať zmeny v Zmluve o užívaní. Takéto zmeny sa vykonávajú iba na základe rozhodnutia správcu bez predchádzajúceho oznámenia používateľovi.

Beriete na vedomie, že ste si prečítali podmienky tejto Zmluvy o užívaní a akceptovali všetky podmienky tejto Zmluvy v plnom rozsahu.

Reklamné informácie, na ktorých umiestnenie na stránkach majú zodpovedajúcu dohodu s inzerentom, sú označené ako "reklama".

Reovazografiya ruky a nohy: podstata metódy, svedectvo o tom, ako robiť a dekódovať

Často po zranení alebo nehode s fyzickým zranením môžete počuť frázu: "ruky a nohy sú neporušené, sú dobré." Populárny výraz má pevný základ, pretože dôležitosť normálneho fungovania končatín nemôže byť nadhodnotená. Ak z nejakého dôvodu človek začal cítiť nepríjemné znecitlivenie v rukách, nohách, kŕčoch alebo pri chlade, potom lekári okrem možného komplexného vyšetrenia predpisujú štúdiu, ako je reovasografia.

definícia

Rieovasografia (RVG) je jedným zo spôsobov, ako diagnostikovať krvný obeh v horných a dolných končatinách pacienta. Vyšetrovaný krvný obeh sa nazýva hemodynamika. Na základe prieskumu je možné nakresliť obraz celkového stavu kardiovaskulárneho systému, posúdiť cievny tonus.

S pomocou údajov RVG môžete prijímať údaje o stave žíl a ciev vybranej oblasti na rukách alebo nohách, určiť možné zmeny v stenách krvných ciev. Najčastejšie výsledky ukazujú, či existuje čiastočná vazokonstrikcia alebo úplná obštrukcia.

Keďže v procese ľudského života veľké zaťaženie padá na nohy, najčastejšie sa predpisuje štúdia dolných končatín, čo umožňuje posúdiť stav prietoku krvi v nohách.

Réovasografiu môžete robiť podľa pokynov lekára alebo samostatne. Ak to chcete urobiť, kontaktujte lekárske, diagnostické a liečebné centrum alebo špecializovanú kliniku.

Réovasografia sa vzťahuje na neinvazívnu metódu vyšetrenia, t.j. neznamená penetráciu do tela pacienta. Pri používaní sa používa vysokofrekvenčný prúd.

Túto definíciu by ste nemali používať na názov študijných nádob hlavy. Pojem "reovasografia ciev hlavy a krku" chýba, pretože táto diagnóza sa správne nazýva "reoencefalografia". Vo všeobecnej koncepcii to znamená metódu štúdia krvného obehu, v ktorom sa zaznamenávajú kolísania odolnosti živého tkaniva. Ak k tomu dôjde, používa sa striedavý vysokofrekvenčný prúd.

Zásada

Réovasografia horných a dolných končatín je úplne neškodná diagnostická metóda, charakterizovaná absenciou bolestivých pocitov a nemá žiadne vedľajšie účinky. Neexistujú žiadne kontraindikácie pre štúdiu.

Počas postupu vysokofrekvenčný prúd (10 mA) ovplyvňuje určitú časť tela pacienta. Súčasne sa zaznamená elektrický odpor. Táto hodnota je variabilná a závisí od nasýtenia tkaniva krvou, t.j. impulzný prietok krvi.

Prístroj na vyšetrenie zaznamená celkovú odolnosť voči tkanivovému prúdu. Vysoká miera elektrickej vodivosti má ľudskú krv a najmenšiu - kožu a kosti.

Pulzné vaskulárne oscilácie sa zobrazia na reovazóme - výslednej krivke. Na ňom je možné odlíšiť jednotlivé fragmenty spojené s prítokom a odtokom krvi. Tvar reovasogramu, jeho symetria, závažnosť a povaha výstupu a zostupu krivky, lokalizácia vĺn poskytuje informácie o stave ciev.

Poruchy obehu sú hlavne spôsobené zápalovými alebo aterosklerotickými vaskulárnymi léziami. Rheovasogram v reovasografii ciev končatín môže jasne preukázať zhoršenie venózneho krvného obehu, ktoré je spojené s:

Dôsledkom týchto porúch je prekážka odtoku krvi.

Zariadenie používané pre RVG nielen registruje hlavné indikátory, ale tiež analyzuje krvný obeh v nádobách.

Indikácie pre

Pri absencii výrazných alebo predtým identifikovaných ochorení RVG je potrebné prejsť v prípadoch, keď sa objavuje necitlivosť končatín, modré tváre alebo kŕče. Réovasografia dolných končatín je predpísaná v prítomnosti sťažností od pacienta nielen na stratu citlivosti, ale aj na opuch nôh, zmenu farby kože.

Toto vyšetrenie je účinné pri prevencii alebo predpisovaní liečby:

 1. ateroskleróza;
 2. Tromboflebitída (zápal steny žíl, v ktorom tvoria trombus);
 3. Raynaudov syndróm, ktorý sa často považuje za prejav reumatickej choroby. Keď je to porušenie zistené v nádobách prstov;
 4. Diabetes mellitus sprevádzaný zhoršenou periférnou cirkuláciou, t.j. prítomnosť vaskulárnej patológie;
 5. Kŕčové žily.

Indikáciou pre štúdiu môže byť embólia (upchatie krvného riečišťa). Vylučujúca endarteritída je dôvodom reovasografie artérií nohy, pretože ide o ochorenie ciev s primárnou léziou artérií dolnej končatiny. S touto chorobou človek zažíva únavu nôh, kŕčov a bolesti, čo môže viesť k krutosti.

Prípravná fáza a samotný výskumný proces

Pred začatím vyšetrenia horných a dolných končatín pacienta je potrebné splniť základné požiadavky predchádzajúce reovasografickému postupu:

 • Do 15 minút sa človek musí úplne uvoľniť (predbežný odpočinok);
 • 2 hodiny pred RVG by mal fajčiari zastaviť príjem nikotínu;
 • 24 hodín pred štúdiom je potrebné zastaviť užívanie akýchkoľvek liekov pacientmi podstupujúcimi liečbu;
 • Keď sa spodné končatiny RVG majú zbaviť nohy.

Osoba je umiestnená na pohovke v polohe na ľavej strane. Koža končatín by mala byť odmastená alkoholovým roztokom. Snímače sú umiestnené na ošetrovaných miestach. Elektródy nanesené na nohy sú pripojené k zariadeniu pomocou drôtov. Snímače prenášajú signál na obrazovku, kde sa uskutočňuje záznam reovasogramu s výpočtom hlavných indikátorov.

RVG končatín sa môže uskutočňovať súčasne s použitím viackanálového reografov alebo postupne, začínajúc od oblastí tela umiestnených ďalej od stredu a končiac s bližšími oblasťami. Napríklad pri snímaní RVG sa senzory predlaktia nachádzajú v oblasti kubitálnej fossy a zápästia. Zaznamenávanie reovasografie holennej kosti je sprevádzané umiestnením elektród v oblasti popliteálnej fossy a členku. Snímače na prstoch by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 3-4 cm od seba.

Charakteristickým znakom umiestnenia vodičov je dodržanie prísnej symetrie.

Výsledky založené na získaných indikátoroch umožňujú lekárovi vyvodiť závery o prítomnosti akýchkoľvek nezrovnalostí v krvnom obehu. RVG tiež umožňuje zistiť, aký je charakter zmien: organický alebo funkčný. To priamo ovplyvní vybraný liečebný režim pacienta.

ukazovatele

Účelom štúdie je študovať stav krvných ciev pomocou kvantitatívnych indikátorov zobrazených na obrazovke prístroja pomocou senzorov. Výsledky merania sú sériou synchronných vĺn, ktorých frekvencia sa rovná frekvencii impulzov. Vlny odrážajú závislosť ciev na fáze srdcového cyklu v určitom časovom období.

Pri reovazografii horných a dolných končatín sa osobitná pozornosť venuje takému ukazovateľu ako je reografický index (RI) vypočítaný z výsledkov prieskumu.

Hodnota RI sa vypočíta porovnaním amplitúdy vlny (indikátora najväčšej výšky krivky) s kalibračným impulzom (jeho výška). Index je vypočítaný v ohmoch a zobrazuje celkový prietok krvi k vyšetrovanému orgánu. Čím väčší je prietok krvi, tým menej odporuje orgán k prúdu. Hodnota RI teda závisí od plnenia ciev krvou. Index udáva celkovú intenzitu plnenia orgánu arteriálnou krvou.

Okrem tohto indikátora krvného zásobovania sú hlavnými parametrami indexy:

 1. pružnosť;
 2. Odtokové rýchlosti;
 3. Periférny odpor.

Prvý z týchto ukazovateľov charakterizuje elasticitu tepien horných a dolných končatín v študovanej oblasti, druhá a tretia slúžia na nepriame hodnotenie oblastí, ktoré sa majú vyšetriť.

usporiadanie elektród v reografii rúk a nôh

Dešifrovanie údajov

Po získaní krivky na obrazovke reteogramu musia odborníci odlíšiť ukazovatele stavu a plnenia ciev krvou.

 • Hlavným zameraním je štúdium kvantitatívnych charakteristík eografického indexu. Hodnota menšia ako 0,04 indikuje prudký pokles indexu, zatiaľ čo rozsah od 0,04 do 0,05 je klasifikovaný ako mierne znížený. RI sa považuje za normu pre hodnotu vyššiu ako 0,05.
 • Pokiaľ ide o index elasticity (IE) získaný v štúdii, treba poznamenať, že ukazovateľ je menší ako 0,2, je výrazne znížený, z 0,2 na 0,4 je mierne znížený a viac ako 0,4 sa považuje za normálne.
 • Na stanovenie odtoku krvi v cievach sa určuje zodpovedajúci index, ktorého norma pokrýva rozsah hodnôt od 0,2 do 0,5. Hodnota nižšia ako táto znamená zjednodušený odtok, nad 0,5 znamená ťažkosti s odtokom.
 • Index periférneho odporu môže byť dramaticky nadhodnotený (viac ako 0,55) alebo ostro podhodnotený (menej ako 0,15). Normálne hodnoty indexu pokrývajú rozsah od 0,2 do 0,45.

výsledky vzorky reogramu

vzorky

Interpretácia reovasografie sa môže uskutočniť aj po farmakologických a funkčných testoch vykonaných lekármi, ktoré pomáhajú odhaľovať skryté patológie obehového systému.

Špecialisti môžu použiť takéto testy ako:

Prvý znamená pacientovu resorpciu tabliet nitroglycerínu a potom po 4-5 minútach vykoná RVG. Výsledky angiografie sa porovnávajú s indikátormi získanými v normálnom stave toho istého pacienta. Skúška sa vykonala s cieľom odlíšiť funkčný spazmus ciev od organického konstrikcie. Ak RI a IE zvýšia počas testu, potom sa považujú za pozitívne a porušenia sú klasifikované ako funkčné.

Kompresný test sa používa na diagnostiku hlbokej žilovej trombózy nohy, vrátane tehotenstva. Na jeho realizáciu je manžeta umiestnená na stehne pacienta, po odstránení ktorej sú určené indikátory RVG. Pri porovnaní hodnôt indexov s hodnotami, ktoré boli predtým stanovené, sa hodnotí stav nádob. Kvantitatívna hodnota indexu je ovplyvnená rýchlosťou, pri ktorej sa obnovuje venózny odtok po odstránení manžety.

V závislosti od miesta konania, povesti lekárskej inštitúcie a jej umiestnenia (mesto a pohodlie infraštruktúry), cena rezeografie je iná. Náklady sa pohybujú od 600 rubľov až 2500 rubľov. Ovplyvňuje hodnotu a kvalitu vybavenia použitého počas diagnostiky.

Čo je reovasografia dolnej končatiny, kedy je predpísaná a ako sa pripraviť na diagnózu?

Rajovasografia (Rwg) je najbežnejšou metódou na štúdium periférnych cievnych končatín.

Táto technika má všeobecnú dostupnosť, nevyžaduje veľa času na preskúmanie a veľké náklady na materiál.

Prístrojové zariadenie na reovazografiu je v každej diagnostickej miestnosti na každej klinike.

Prepis tejto štúdie sa ihneď podá pacientovi.

Existuje aj technika reoencefalografie (Reg), ktorá má schopnosť skúmať prietok krvi v mozgu, ako aj pohyb krvi v krčnej oblasti.

Je to úplne iná technika a nemala by sa zamieňať s inštrumentálnou metódou reovasografie. Zásady vybavenia a práce sú podobné, ale existujú výrazné nuansy.

Podstata metódy reovasografie

Rauovasografia sa začala používať v kardiológii od minulého storočia (1932). Táto technika bola založená na odolnosti striedavého prúdu. V reovasografii dochádza k rezistencii v tkanivách svalov a v cievach.

Prúd prechádza telom s frekvenciou 400,0 hertz až 600,0 hertz. Keď sa dostaneme do hĺbok ľudského tela, tento lúč prúdu dostane iný odpor od svalového tkaniva a nádob rôznych typov, čo vytvára individuálne kolísanie elektrického napätia.

Réovasograf vytvára tieto odporu vo viditeľných grafoch (rheogram).

Biologická tekutina, krv je dobrým vodičom elektrických impulzov a svalové tkanivá odolávajú prechodu elektrickej vlny. Najlepším ukazovateľom rezistencie je kostné tkanivo ľudského tela.

Steny krvných ciev sú deformované v prípade patológií systému krvného toku a to odráža reovasograf. V prípade patológie aterosklerózy sú steny artérií zhutnené a vytvárajú sa na nich plaky a pri zápalovom edéme sa tiahnu a to odráža prístrojové vybavenie.

Existujú určité regulačné ukazovatele a odchýlky od štandardov je možné získať v prepisoch reovasografickej metódy.

Určujú sa tieto ukazovatele:

 • Obrázok stavu študovanej žily alebo tepny;
 • Odhaľuje tvar krvnej cievy a jej smer;
 • Vypočítava vnútorný a vonkajší priemer a stupeň jeho rozširovania pod vplyvom patológie, ako aj zúžení;
 • Odhalený vaskulárny tonus;
 • Schopnosť plavidiel znížiť;
 • Fázy plnenia biologickou tekutinou;
 • Odtok biologickej tekutiny z dolných končatín;
 • Symetria pri prietoku krvi do všetkých končatín;
 • Zistite spojovacie spoje s inými cievami, ako aj anastomózy tepien.

Práve na týchto indikátoroch je založená metóda reovasografie periférnych ciev a hemodynamika v nich. Reowasogram vyzerá vo forme zakrivenej čiary, na ktorej sa odrážajú všetky indexy potrebné na dekódovanie.

Frekvencia prúdu je 10 mA, čo zabezpečuje bezpečnosť tela a umožňuje niekoľkokrát vykonávať výskum pomocou tejto metódy bez obáv z negatívneho vplyvu na telo. na obsah ↑

Kedy vykonávajú reovasografiu?

Réovasografia sa používa pre nasledujúce patológie v tele:

 • Necitlivosť dolných a horných končatín;
 • Bolesti nohy pri pohybe, rovnako ako pocit bolesti v pokoji;
 • Suchosť v dolných končatinách;
 • Stav kŕčov v nohách;
 • Cyanóza sa objavuje na prstoch končatín;
 • krívanie;
 • Vznik nehojivých rán a vredov na dolných končatinách.
Ak sa vaše ruky znecitli počas práce na počítači, stačí prejsť štúdiom stavu horných končatín pomocou metódy reowasography.

Tiež sa táto technika používa na účinnosť liečebnej terapie takých patológií, ako sú:

 • Ateroskleróza dolných končatín;
 • Kŕčové žily na končatinách;
 • Trombóza alebo tromboflebitída;
 • Patológia Raynaudovho syndrómu.

Vyšetrovať stav steny periférnych ciev ukázaných ľuďom s cukrovkou. Táto patológia sa netýka len metabolického procesu v tele, ale tiež ovplyvňuje systém krvného toku, najmä jeho periférne časti.

Tiež sa odporúča reovasografická štúdia na traumatickú zlomeninu ramien, dolných končatín a na zranenia panvových kostí. Pre starších ľudí bude použitie výsledkov reografie priniesť ďalší vývoj mnohých patológií a zabrániť ich vzniku.

Neexistujú žiadne kontraindikácie na vykonávanie výskumu pomocou reovasografie, je možné uskutočniť výskum aj počas tehotenstva.

Indexy na určenie Rvg

 • Index eografického vyšetrenia je index plnenia tepien krvou v končatinách alebo v mozgu;
 • Index elasticity stien krvných ciev je indikátorom určovania stavu tepien;
 • Indikátor objemu krvi - tento index indikuje, ako funguje odtok v periférnych častiach venóznej krvi.
na obsah ↑

Príprava na reovazografiu

Proces prípravy na štúdium periférnej hemodynamiky a samotný proces reovasografie:

 • Oddychujte v uvoľnenom stave počas 15 minút;
 • Nefajčite viac ako 2 hodiny pred časom reovasografie;
 • Deň pred plánovaným časom štúdie, aby prestala užívať lieky;
 • Počas obdobia výskumu testovania stavu dolných končatín musia byť vystavené.

V študijnej metóde reovazografie je pacient v horizontálnej polohe. Koža je odtučnená lekárskym liekom. Snímače snímania sú umiestnené na určitých miestach.

Elektródy na reovazografiu sú pripojené k dolným končatám a pripojené k senzorom a zariadeniu pomocou drôtov.

Snímače na prijímanie informácií ho prenášajú na centrálnu obrazovku prístroja a reovasograf zaznamená údaje o štúdii na reteograme.

Metóda RVG dolných končatín sa vykonáva pomocou viackanálového rheografického prístroja a reografia sa môže vykonávať konzistentne v súlade s vyšetrovacími miestami, začínajúc od vzdialených bodov periférie a postupne sa blíži k stredu.

Ak sa uskutoční štúdia horných končatín, začne sa proces zaznamenávania údajov na reovasograf zo zápästia a potom z ulnarového zárezu. Ak je potrebné preskúmať dolnú končatinu, potom sú senzory umiestnené pod otvorom kolena a na kĺboch.

Štúdium indikácií na prstoch a prstoch - elektródy sú umiestnené prísne symetricky vo vzdialenosti najviac 4 cm od seba.

Tento postup inštrumentálneho výskumu trvá maximálne 25 minút. Priemerná 20 minút.

Výsledky vykonanej metodológie nám umožňujú vyvodiť závery o vývoji a stupni patológie systému periférnej hemodynamiky.

Táto metóda umožňuje určiť povahu porušenia prietoku krvi:

 • Funkčný typ porušenia;
 • Organický charakter.
na obsah ↑

Interpretácia ukazovateľov reovasogramu

Indexová tabuľka v norme av prípade odchýlok podľa výsledkov vykonanej reovasografickej techniky:

Reowasografia: jednoduchá, ale informatívna

Najzávažnejšie choroby začínajú s malými prejavmi, ktoré človek často nevenuje pozornosť. Ale srdcový záchvat, mŕtvica, amputácia končatín - vážne dôsledky cievnych zmien. Rytmus života, nevyvážená výživa, nadmerný psycho-emocionálny stres prispievajú k rozvoju vaskulárnych ochorení. Preto včasná detekcia ochorenia alebo nestabilný stav, adekvátna a kompetentná liečba je dôležitým aspektom ochrany zdravia v budúcnosti.

Existuje veľa diagnostických metód, ale vždy sa uprednostňujú neinvazívne metódy s vysoko informatívnym. Jednou z takýchto metód je reovasografia (RVG).

Reowasography - čo to je?

Plavidlá sú elastické tubuly rôzneho priemeru - bez nich ľudské telo nemôže plne fungovať. Arteriálne cievy dodávajú tkanivá s kyslíkom a živinami, ktorých objem je výrazne znížený pri narušení krvného toku, napríklad pri stenóze rôznej závažnosti. Venózne cievy zhromažďujú metabolické produkty, takže ich normálne fungovanie nie je menej významné.

Ravovasografia (RVG) je metóda diagnostiky porúch prietoku krvi v cievach s rôznou lokalizáciou. Patrí k veľkej skupine metód funkčnej diagnostiky, pretože použitie odborníkov na RVG určuje, ako dobre plavidlá vykonávajú svoje funkcie.

RVG je cenovo dostupný a jednoduchý diagnostický test, ktorý vyžaduje zariadenie EKG (elektrokardiograf), eografické zariadenie a špeciálne kruhové elektródy. V súčasnej fáze vývoja medicíny je možná elektronická registrácia údajov, čo veľmi uľahčuje úlohu lekárov.

Metóda RVG je založená na zaznamenávaní odolnosti tkanív na vysokofrekvenčný striedavý prúd, ktorý neprináša nepríjemné pocity. Kvôli tomu, že krv dobre vedie elektrickú energiu, odpor sa bude meniť v závislosti od fázy toku krvi. Táto závislosť je nepriamo proporcionálna: čím väčší je prívod krvi, tým menšia rezistencia tkaniva a naopak.

Prívod krvi do tkanív a orgánov sa neustále pohybuje od vysokých po nízke. Srdce sa zmršťuje a vylučuje časť krvi do aorty, krvný tlak stúpa v arteriálnych cievach, ktoré s prietokom krvi (z veľkých ciev do malých) zmizne. Tento fyziologický jav sa nazýva pulzná vlna.

Reowasogram je grafickým odrazom impulzovej vlny: s nárastom plnenia krvi sa amplitúda krivky zvyšuje a so znížením klesá.

Pri zaznamenávaní zmien rezistencie na grafe môže odborník na funkčnú diagnostiku odhaliť príznaky poškodenia krvného obehu alebo urobiť záver o prítomnosti normálneho prietoku krvi.

Reovazografichesky metóda výskumu plavidiel - video

Výhody a nevýhody reovasografie

Každá metóda zisťovania má výhody a nevýhody spojené s technickou stránkou problému a ľudským faktorom. Je dôležité, aby negatívna stránka štúdie mohla byť korigovaná s najnižšími stratami pre diagnostický proces.

 1. Neinvazívne. Je to významný pozitívny moment, pretože pacient neprechádza nepríjemnými manipuláciami, napríklad katetrizáciou žíl. Navyše pre štúdiu nie je potrebná špeciálne vybavená bezpečná miestnosť.
 2. Ľahká realizácia výskumu. Tento bod sa viac zaoberá zamestnancami kliniky, pretože pri registrácii reovasogramu postačuje prítomnosť zdravotnej sestry, ktorá ukladá elektródy a zahŕňa rehorografa. Ďalej lekár analyzuje získané výsledky.
 3. Dostupnosť a relatívna lacnosť hardvéru.
 4. Bezpečnosť. Štúdia sa môže vykonávať u detí a tehotných žien.
 5. Žiadne negatívne účinky na telo. Opakované štúdium je povolené.
 6. Autentickosť. S určitou presnosťou je možné určiť priepustnosť, elasticitu tepien, kvalitu venózneho odtoku, úroveň patológie a jej prevalenciu.
 7. Možnosť diferenciálnej diagnostiky štrukturálneho poškodenia ciev z funkčných porúch.
 1. Ľudský faktor. Veľký počet pacientov, absencia úplnej prestávky medzi vyšetreniami vedie k rozptýleniu pozornosti zdravotníckeho personálu, čo je vyjadrené v chybách pri registrácii reovazogramu. Tento bod možno pripísať pozitívnym aspektom, ale iba vtedy, ak sa zachová spôsob práce a odpočinku, ako aj primeraná úroveň kvalifikácie pracovníkov.
 2. Kvalita technického vybavenia. Pri používaní eografických predpôn sa niekedy zaznamená interferencia, čo vedie k nespoľahlivému výsledku výskumu. Použitie počítačových systémov na diagnostický test eliminuje (eliminuje) podobný negatívny účinok.

Indikácie a kontraindikácie štúdie

Réovasografia je metóda používaná tak na primárnu detekciu vaskulárnej patológie, ako aj na následné sledovanie dynamiky ochorenia.

 1. Ateroskleróza arteriálnych ciev, čo vedie k zúženiu lumenu artérie a podvýživa tkanív.
 2. Diabetes mellitus. Prekontroluje sa prietok krvi v dolných a horných končatinách. Táto zákerná choroba niekedy zahŕňa rozvoj mikro- a makroangiopatií, v dôsledku ktorých sa vyvíja ťažká komplikácia - "diabetická noha".
 3. Raynaudova choroba. Často sprevádza neurocirkulačné astenie a je charakterizovaná periodickým kŕčom periférnych artérií.
 4. Ťažká bolesť hlavy, ktorá sa vyskytuje v rozpore s odtokom žilovej krvi alebo spazmom arteriálnych ciev.
 5. Intrakraniálna hypertenzia a prítomnosť chronickej mozgovej patológie.
 6. Neurocirkulatívna asténia, spojená s labilitou vaskulárneho tónu.
 7. Rôzne ochorenia žilového lôžka, ktoré prispievajú k porušovaniu odtoku krvi (viac sa vzťahuje na žily nohy).
 8. Cirkulačné zlyhanie v hlavných cievach mozgu, ktoré zahŕňa vertebrálne a karotické tepny.

Neexistujú žiadne kontraindikácie na vykonávanie RVG. Metóda môže byť použitá na diagnostiku patológie krvných ciev, dokonca aj u detí a tehotných žien, ak je taká potreba. Absolútne bezpečný test nemá pre telo žiadne negatívne dôsledky.

Jedinou absolútnou kontraindikáciou je písomné vzdanie sa pacienta z manipulácie.

Prípravné činnosti

Na získanie najspoľahlivejších údajov je potrebné dodržiavať niekoľko odporúčaní:

 1. Najmenej jeden deň pred začiatkom štúdie sa majú lieky, ktoré ovplyvňujú činnosť ciev, prerušiť. Odporúčanie sa vykonáva vždy, keď je to možné. Pacienti s ťažkou patológiou, ktorí užívajú lieky zo zdravotných dôvodov, by sa nemali držať tohto bodu.
 2. Pred procedúrou nemôžete fajčiť kvôli škodlivému účinku nikotínu na cievny tonus. Mladým pacientom stačí počkať dve hodiny, po ktorých sa má uskutočniť štúdia, starší ľudia potrebujú viac času.
 3. Pred RVG sa odporúča úplne uvoľniť svaly tela a stráviť 15 minút v pokoji.

Pravidlá reoencefalografie (REG), analýza jej ukazovateľov

Rheoencephalography - metóda identifikácie patologických procesov v cievach mozgu.

Pred začatím štúdie je potrebné dbať na to, aby neexistovali žiadne vonkajšie podnety. Pacient je v pohodlnej polohe (sedí alebo ležia). Elektródy (snímače) sú umiestnené na hlave, ktoré sú pomocou vodičov spojené s hlavným zariadením. Po zapnutí prístroja sa začína určovať odpor a výsledok sa zaznamená ako reoencefalogram.

V závislosti od skúmaných plavidiel existuje niekoľko možností odvodzovania. Napríklad čelné a mastoidné olovo sa používa na určenie krvného plnenia veľkých hemisfér a occipito-mastoidné olovo sa používa na stanovenie toku krvi v systéme stavcov chrbtice.

Na reogramme opravte nasledujúce indikátory:

 • A - amplitúda arteriálnej fázy, plnenie mozgu krvou;
 • B / A - pomer žilových a arteriálnych fáz v percentách (tento ukazovateľ charakterizuje tón stredných a malých plavidiel);
 • VO - žilová fáza, ktorá vykazuje venózny odtok.

Tabuľka normálnych hodnôt hlavných indikátorov reoencefalogramu

V štúdii určite typ porúch obehového systému:

 1. Angiospastic. Charakterizované zvýšeným arteriálnym tónom. Venózny odtok nie je narušený.
 2. Angiogipotonichesky. Je to znížený tón tepien, sprevádzaný prekážkou v žilovom odtoku.
 3. Zmiešané. Je charakterizovaný zvýšeným vaskulárnym tonusom, poklesom krvného zásobovania a ťažkosťami s odtokom žilovej krvi.

Metódy vykonávania a analýzy ukazovateľov štúdie končatín

Ďalšou požiadavkou na reovasografiu ciev nohy a ramien je pohodlná vnútorná teplota, pretože pacient ich bude musieť nosiť. V opačnom prípade neexistujú žiadne konkrétne odporúčania.

Procedúra sa vykonáva pri ležaní na chrbte, pacient potrebuje relaxovať a zatvárať oči. V štúdii dolných končatín sa elektródy umiestnia na diagnostikovaný segment nohy, po ktorom začína záznam reovasogramu.

Hlavné indikátory zaznamenané v RVG:

 • RI (eographical index) označuje kvalitu krvi;
 • IE (index elasticity) ukazuje stupeň elasticity krvných ciev;
 • IPA (index periférneho odporu);
 • VO (hodnota odtoku) zobrazuje funkčnosť žilového lôžka.

Normálne a patologické ukazovatele (tabuľka):

Typy porúch krvného riečiska:

 1. Kompenzované. Je charakterizovaný miernym poklesom RI, IE a absencia sťažností.
 2. Subcompensated. Je to tiež mierne zníženie výkonu, ale s výskytom bolesti pri chôdzi alebo dokonca v kľude.
 3. Dekompenzovaná. Rozlišuje sa v redukcii hlavných parametrov a prítomnosti komplikácií, ako sú napríklad trofické vredy.

Funkčné testy

Je dôležité určiť úroveň patológie, je však stále potrebné zistiť, či je štruktúrna alebo funkčná. V tomto prípade vykonajte funkčné testy.

Test nitroglycerínu

Odporúčaná pre diferenciálnu diagnostiku funkčného vazospazmu so stenózou. Po zvyčajnej registrácii reovasogramu je pacient požiadaný, aby rozpustil nitroglycerínovú tabletu a opakoval štúdiu.

Je dôležité vedieť, že pacienti, ktorí neužívajú dusičnany, môžu mať silnú bolesť hlavy a závrat až po stratu vedomia. Preto na zníženie vedľajších účinkov je liek absorbovaný v sediacej polohe.

S nárastom indexu elasticity a eografického indexu o 0,01 ohmov sa vzorka nazýva pozitívna a zmeny sú funkčné. Ak sa tak nestane, zaznamenané zmeny sú výsledkom stenózy.

Studený test

Test sa odporúča na diagnostiku patológie cievnych kefiek. Test sa vykoná po primárnom reovasograme. Po dobu 1 minúty pacient drží ruky v studenej vode. Reogram sa zaznamená trikrát (po 3, 7 a 12 minútach), porovnávajúc výsledky v intervaloch.

Záporná je vzorka, v ktorej došlo k miernemu poklesu eografického indexu, po ktorom nasledovalo jeho zotavenie po 7 minútach.

Pozitívny test je indikovaný, keď došlo k výraznému poklesu indexov s ich ďalším pomalým zotavením (až 30 minút).

Kompresný test

Test sa uskutočňuje s cieľom identifikovať patológiu hlbokých žíl nohy.

Na pacientovho bedra je umiestnená špeciálna manžeta na vytvorenie prekážky krvi. Potom sa odstráni a zaznamená sa index venózneho odtoku. V prípade trombózy presiahne 0,5 jednotiek.

recenzia

Už som napísal svoj dojem o EEG, dnes kvôli častým bolestiam hlavy som sa dostal na takúto skúšku, REG by chcel povedať niekoľko slov o ňom. Samotné skúšky sú veľmi podobné, ale zdá sa mi, že REG má niekoľko výhod oproti EEG. Po prvé, postup EEG trvá v priemere 40-60 minút a REG nie je viac ako 10, za druhé, s REG sú použité len 6 elektród, nie 24, za tretie, postup je oveľa dostupnejší ako EEG - je vykonávaný takmer v každej klinike v smere lekára, ale aj v porovnaní s EEG existuje jedna významná nevýhoda - chyba. Pri REG sa nenachádzajú žiadne ďalšie snímače a ak sa náhodou pohybujete oči, môže to mať vplyv na graf ako patologickú aktivitu mozgu, čo spôsobuje, že diagnostika je zložitá. Preto by ste mali sedieť so zatvorenými očami a ak je to možné, nehybne počas REG. Myslím, že toto je jediná negatíva tohto prieskumu.

tanyamavrenova

http://otzovik.com/review_1960159.html

Dlho som chcel skontrolovať moje mozgové cievy, je to veľmi veľmi občas mám bolesť hlavy. Niekedy potrebujete piť pilulky, kým ju dokážete upokojiť.. Využila to, že moja sestra pracuje v nemocnici, a požiadala ju, aby mi pomohla bez frontu takého postupu, akým je réoencefalografia mozgu, skrátene REG, v kancelárii ma postavili na stoličku a povedali mi, klečte dlani hore. Zapojili obruč s drôtom do mojich rúk a tiež zdvihol prístroj na zadnej strane hlavy, chrámov a prednej časti hlavy. Mali by ste sedieť s očami zatvorenými na 5 minút a dýchať rovnomerne.Tieto drôty sú pripojené k počítaču, kde sú impulzy posielané. Nakoniec som dostal výpis s podrobným opisom stavu ciev a žíl a stále existovali grafy, ktoré dokázali iba lekári.V priebehu vyšetrenia som odhalil patológiu vo forme angiospazmu mozgových ciev a prítomnosti venózneho tónu Neuropatológ mi predpísal komplexnú liečbu: injekcie, tablety ktorý som pil 1 mesiac Po skončení liečby sa má REG znova zopakovať, aby sa zistila dynamika liečby Ako viete, postup nie je strašný, nemá bolesti a je veľmi krátky, nezabudnite na svoje zdravie rd, páni! Highlight 5 minút na vyšetrenie, ktoré by boli zrozumiteľné z toho, čo nastane vaše bolesti hlavy.

prasa

http://otzovik.com/review_1741615.html

Príďte si sadnúť alebo ľahnúť (záleží na tom, ktoré nádoby sú presne umiestnené). Ceruzka na ceruzky nájde potrebné nádoby zo symetrických strán a... všetko. Ďalej lekár analyzuje výsledky. Finish. Veľa šťastia.

Elena Knyazeva

https://otvet.mail.ru/question/166484220

Réovasografia - registrácia pulzných oscilácií krvných ciev - vysoko citlivá a objektívna metóda. Réovasografia odráža stav celkovej regionálnej prietokovej krvi v študovanom orgáne. Procedúra reovasografia je relatívne jednoduchá, prístupná a neškodná pre pacienta. Réovasografia sa používa ako kontrola účinnosti liečby, ako aj pre diagnostické účely. Podstatou reovasografie je registrácia na papieri v podobe krivky údajov o pulzných osciláciách cievnych ciev. Ak chcete získať predstavu o stave krvného obehu, venujte pozornosť tvaru výslednej krivky, symetrii záznamov, povahu vzostupu a zostupu reovasogramu, typu jeho vrcholu, závažnosti a lokalizácie vĺn. Po progresii venóznej nedostatočnosti (vo fáze dekompenzácie) reovasogram presvedčivo preukazuje pokles žilového cievneho tónu a ťažkosti s odtokom krvi. Najvýraznejšie príznaky poškodenia venózneho krvného obehu sa určujú s vývojom trofických porúch.

Natalia Ponomarenko

https://otvet.mail.ru/question/13903327

RVG, teda reovasografia, dnes nie je diagnosticky významná štúdia... je morálne zastaralá a nie veľmi informatívna. V skutočnosti ste práve zmerali vaskulárny tón.. a záleží na hormonálnom pozadí, tlaku, režime fyzickej aktivity atď.... na identifikáciu patológie krvných ciev, musíte urobiť CDS (farebné duplexné vyšetrenie krvných ciev). Ukáže sa, či existuje ochorenie kiahne a iné problémy s žilami a tepnami.

Julie

https://www.babyblog.ru/community/post/living/1777180

Hoci diagnóza s pomocou REG je mnohými považovaná za zbytočnú, tento postup nám pomohol urobiť správne diagnózu. Moja dcéra mala v noci bolesť hlavy, oči a vracanie. Postup pozostáva z dvoch fáz, prvýkrát, keď je pacient umiestnený na gauči a špeciálny okraj je položený na hlavu. V tomto bode je potrebné čo najviac relaxovať, aby ste získali spoľahlivé výsledky. Druhá fáza s rozpisom, ktorý dostanete v kancelárii REG, by mala ísť na lekára, ktorý správne dešifruje všetky tieto údaje. Po REG moja dcéra bola jej hlava skutočne rozmazaná so špeciálnym gélom, takže som ju musel dôkladne utrieť, aby som nešiel s mokrou hlavou. Po obdržaní prepisu sme šli k neurológovi, ktorý po prečítaní záveru napriek tomu súhlasil a potvrdil moje obavy a predpísal kurz s drogami, čo zlepšilo stav mojej dcéry. Preto považujem túto diagnózu za účinnú.

tútor

http://otzovik.com/review_3210733.html

Najdôležitejším bodom v štádiu identifikácie ochorenia je včasná návšteva lekára, ktorý predpíše množstvo štúdií vrátane RVG, laboratórnych testov a adekvátnej liečby. Tieto cievy by mali byť v poriadku, takže ak zistíte príznaky akejkoľvek vaskulárnej choroby, nemali by ste počkať - musíte konať!

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) 1 stupeň: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň, jej príčiny a príznaky. Liečba a prognóza ochorenia.Prolaps mitrálnej chlopne (skrátená PMK) je najčastejšou kongenitálnou alebo získanou patológiou štruktúry chlopňového aparátu srdca.

Príčiny a liečba hypotenzie, charakteristické príznaky, prehodnotenie choroby

Z tohto článku sa dozviete, čo je hypotenzia, jej typy a príznaky. Podrobný prehľad metód liečby liekom a bez liekov.Hypotenzia - znižovanie krvného tlaku (skrátene ako AD) pod 105/65 mm Hg.

Terapeutická gymnastika - potrebná sada cvičení po mŕtvici

Mŕtvica sa vyskytuje v rozpore s krvným obehom mozgu, čo vedie k smrti niektorých nervových buniek.Výsledkom je, že ľudské telo stráca jednu alebo viac funkcií, za ktoré boli zodpovedné mŕtve bunky: paralýza, strata sluchu, zrak, poruchy reči.

Kompletná charakterizácia transmurálneho infarktu

Z tohto článku sa dozviete, akú patológiu sa nazýva transmurálny infarkt, ako sa líši od iných typov infarktu. Ako sa vyvinie patológia, kde sa nachádza ischémia?

Arytmia: klasifikácia, príčiny, symptómy, diagnostika a liečba

Ak vaša srdcová frekvencia a pravidelnosť nie sú v súlade so všeobecne akceptovanými normami, môže vám byť diagnostikovaná srdcová arytmia.

Zvýšená ESR krvi u detí: faktory, príčiny, črty

Všeobecná klinická analýza je najjednoduchšia a najinformatívnejšia metóda diagnostiky rôznych ochorení.Rýchlosť sedimentácie erytrocytov alebo ESR je jedným z hlavných indikátorov kompletného krvného obrazu.