Z tohto článku sa dozviete, aký je účel reovasografie, čo to je, ak máte podozrenie, aké ochorenia sa prejavuje. Budú sa považovať za pravidlá a princípy dekódovania výsledkov štúdie.

Rieovasografia (skrátená RVG) je diagnostická metóda, ktorá umožňuje zhodnotiť funkčný stav prietoku krvi v cievach končatín. Réovasografia pomáha zistiť oblasti úplného čiastočného uzatvorenia dutiny tepien a žíl v dôsledku zápalového ochorenia alebo aterosklerózy. Taktiež umožňuje posúdiť prítomnosť alebo neprítomnosť vaskulárnej nedostatočnosti (t.j., či nádoby zvládnu svoju funkciu).

Údaje sa získajú registráciou elektrického odporu pri vystavení vysokofrekvenčnému prúdu na skúšobnej ploche tela. Interpretácia výsledkov je založená na analýze plnenia krvných ciev počas kontrakcie srdcových komôr (systólie), štúdiu priechodnosti a kontraktility ciev končatín.

Štúdia vykonáva funkčný diagnostikovaný lekár.

Nezamieňajte reovasografiu s reoencefalografiou. V druhom prípade hovoríme o štúdiu toku krvi ciev hlavy.

Ako sa študuje?

Réovasografia je bezbolestný postup a čiastočne sa podobá odstráneniu elektrokardiogramu. Od pacienta je potrebná malá predbežná príprava na štúdium. Zahŕňa:

 1. Ukončenie každej fyzickej aktivity nie je kratšie ako 15 minút pred reovazografiou.
 2. Prestaňte fajčiť najmenej 2 hodiny pred procedúrou. Nikotín obsiahnutý v tabaku spôsobuje vazokonstrikciu, a preto môže spôsobiť skreslenie výsledkov.
 3. Prerušenie liečby deň pred štúdiom. Je to spôsobené tým, že niektoré z nich sú schopné ovplyvniť stav cievnej steny, plynulosť krvi. Ak zrušenie lieku nie je možné (napríklad pri protirakovinovej liečbe), lekár by o tom mal byť varovaný.

RVG sa uskutočňuje v polohe na ľavej strane, pretože je vybavená gaučom. Preskúmané končatiny (nohy a ramená) by mali byť vystavené. Keď má pacient pohodlnú polohu, jeho pokožka v oblasti prekrytia snímača je odmastená alkoholom.

V závislosti od toho, ktorý krvný prietok končatiny bude analyzovaný, oblasť umiestnenia záznamových elektród sa líši. Pri posúdení funkčnej aktivity ciev na rukách sú senzory umiestnené na prstoch, rukách, predlaktiach a ramenách. Ak sa vykoná reovasografia dolných končatín, elektródy sa umiestnia na nohy, nohy a stehná. Neexistujú žiadne iné rozdiely medzi štúdiou končatín.

Po nainštalovaní elektród sa indikátory zaznamenávajú. Výsledok vo forme krivky sa zobrazí na obrazovke.

svedectvo

Štúdia je určená na diagnostiku chorôb a vaskulárneho lôžka a ich komplikácií.

Sťažnosti, ktoré slúžia ako základ pre postup

 • Necitlivosť a chlad v končatinách,
 • nohy a ramenné kŕče
 • výrazná zmena farby kože končatín.

Choroby súvisiace s podozrením na reovasografiu

 • Aterosklerotická lézia ciev na končatinách (ukladanie plakov, zúženie lúmenu tepien);
 • kŕčové žily (patológia sprevádzaná porušením odtoku krvi v hlbokých a povrchných žilách dolných končatín);
 • tromboflebitída (zápal žilovej steny s tvorbou krvnej zrazeniny na nej);
 • Raynaudov syndróm (stav, ktorý sa prejavuje vo forme nadmerného spazmu tepien prstov);
 • zmiernenie endarteritidy (zápalové ochorenie vnútornej steny tepien, čo nakoniec vedie k úplnému zablokovaniu prietoku krvi v mieste poškodenia);
 • vaskulárne komplikácie pri diabete mellitus;
 • periférna autonómna porucha (porucha fungovania cievnej lôžka v dôsledku porušenia jej nervovej regulácie).
Kŕčové žily sú indikáciou pre reovasografiu. Spravidla lekár predpíše RVG dolnej končatiny ihneď po nástupe symptómov, ako je strata citlivosti, edém a zmena farby kože.

kontraindikácie

RVG je výskumná metóda, ktorá nemá absolútne kontraindikácie. Elektródy neprekrývajú oblasť rany, trofické vredy: pri procedúre by ste si mali vybrať nepoškodené miesto nad alebo pod poškodenou oblasťou.

Získanie výsledkov

Trvanie štúdie nie je 15-20 minút. Čas čakania na výsledky reovasografie nepresahuje pol hodiny. Náklady na procedúru závisia od kliniky, v ktorej sa vykonáva, a je v rozsahu 500-2500 rubľov.

Pri dekódovaní špecialista analyzuje symetriu kmitov, výšku zostupu a stúpanie pevných liniek. Získané výsledky sú zaznamenané vo forme indexov.

 1. Regeografický index. Hovorí o všeobecnom naplnení arteriálnej vrstvy končatín, ktoré sú predmetom štúdie. Účtovná jednotka - ohmy. Normy sa považujú za výsledky od 0,05 ohmov a viac. Mierna arteriálna insuficiencia sa pohybuje od 0,04 do 0,05 ohmov. Obrázok nižšia ako 0,04 ohmov naznačuje prítomnosť výrazného zhoršeného prietoku krvi.
 2. Index elasticity. Charakterizuje hladinu vaskulárneho tónu. Normálne hodnoty začínajú na hodnote 0,4. Index v rozmedzí 0,2-0,4 hovorí o miernom hypotóze. Čokoľvek pod 0,02 je znakom prudkého poklesu tónu cievnej steny.
 3. Index hodnoty odtoku. Pomáha posúdiť intenzitu a rýchlosť odtoku krvi v žilovom lôžku. Normálny ukazovateľ RVG je index v rozsahu 0,2-0,5. Čísla prekračujúce túto hranicu naznačujú porušenie venózneho odtoku a vysoké riziko vzniku krvných zrazenín.
 4. Index periférnej rezistencie. Vysvetľuje stupeň odolnosti cievneho lôžka v študovanej oblasti. Pri absencii patológie sa pohybuje od 0,2 do 0,45. Prudká odchýlka na väčšiu (viac ako 0,55) alebo menšiu (pod 0,15) strane naznačuje porušenie cievneho prietoku krvi.

Ďalšie vzorky

Zmenené indikátory zaznamenané s reovasografiou neznamenajú nevyhnutne prítomnosť poškodenia steny krvných ciev. Znaky zhoršeného prietoku krvi môžu byť spôsobené kŕčom, ktorý je v prírode epizodický (funkčný): takýto výsledok sa dá dosiahnuť, ak sa nedodržia pravidlá predbežnej prípravy. Ak chcete zistiť, čo to je - poškodenie cievy alebo dočasný kŕč - štúdia sa uskutočňuje dvoma dodatočnými vzorkami: nitroglycerínom a kompresiou.

Réovasografia horných a dolných končatín - čo to je a komu bude užitočné

Spomínate si, ako sa strávil rodinný voľný čas pred prvými seriálmi, ktoré sa objavili na centrálnych kanáloch? Dokážete si predstaviť, že budem pracovať na bicykli? a najbližší obchod s potravinami vo vzdialenosti 5 km?

Technický pokrok zlepšuje životnú úroveň, ale je to trochu zvláštne, nie jeho kvalita: väčšina z nás strávi pracovný deň pred monitorom, odpočíva na tom istom mieste, hlavne s popcorn a hranolkami.

Mnohí radšej zabúdajú, že diéta rýchleho občerstvenia bohatá na tuky, avšak vláknami, prispieva k ukladaniu aterosklerotických plakov.

Dá sa to povedať jemne: "nezdravá strava a fyzická nečinnosť zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení", ale skôr či neskôr nezdravý životný štýl vedie k vaskulárnym patologiám. Včasná diagnostika v tejto situácii pomôže identifikovať funkčné poškodenie pred tým, ako sa stane nezvratným. Réovasografia spolu s ultrazvukom môže byť metódou hromadnej diagnostiky populácie.

Princíp réografie a jej typy

Réografia - metóda skúmania prívodu krvi do orgánov a častí ľudského tela. Pozostáva z merania a grafovania impulzných kmitov impulzov v závislosti od obsahu krvi v orgáne. (Impedancia je odolnosť tkanív voči prechodu vysokofrekvenčného striedavého prúdu.)

Myšlienka a prvý technologický prieskum boli formulované N. Mannom v roku 1937 a neskôr vyvinuté rakúskymi a sovietskymi vedcami.

Rozsah reografie je takmer neobmedzený: mozog, očná membrána, končatiny, srdce, pľúca, pečeň a iné vnútorné orgány. Pre postupy v určitých častiach tela majú svoje vlastné mená:

 • REG - reoencefalografia (mozog);
 • ORG - oftalmológia (choroid);
 • RVG - reovasografia (cievy horných a dolných končatín).

Čo je to - reovazóza (RVG) ciev horných a dolných končatín? Zvážte všetky nuansy v poradí.

Indikácie a kontraindikácie

Réovasografia je zahrnutá do zoznamu pravidelných vyšetrení pre takéto ochorenia:

 1. Kŕčové žily, tromboflebitída dolných končatín, hlboká žilová trombóza.
 2. Ateroskleróza dolných končatín, obštrukcia endarteritídy a iné lézie artérií.
 3. Reumatické ochorenia (Raynaudov syndróm, systémová vaskulitída atď.)
 4. Diabetes mellitus komplikovaný angiopatiou ciev.

Okrem toho RVG poskytuje pohodlný spôsob, ako zistiť povahu hemodynamických porúch - organických alebo funkčných. Prieskum vám umožňuje zistiť, či zhoršenie vlastností krvného toku spôsobené anatomickými príčinami alebo spôsobené abnormálnym životným štýlom.

RVG je nutne priradená na základe subjektívnych sťažností pacienta o:

 • kŕče alebo opuch nôh;
 • výskyt cievnych "hviezd";
 • bolesť a / alebo slabosť pri chôdzi, vzniku a zmiznutí bez príčiny;
 • necitlivosť, chlad, blednutie nôh alebo rúk;
 • bolesť v rukách s malým zaťažením alebo v pokoji.

Neexistujú absolútne kontraindikácie pre postup, ale nasledujúce sú považované za relatívne:

 • exacerbácie chronických ochorení;
 • závažné infekčné choroby;
 • ochorenia, pri ktorých nie je možné zrušiť antiagregačné činidlá, antikoagulanciá, hemostatické látky a lieky, ktoré ovplyvňujú cievny tonus - psychostimulanty, analeptiká atď.

Priemerné diagnostické náklady

Cena vyšetrenia sa líši v závislosti od stavu kliniky, druhu reografu a počtu vzoriek (farmakologických a funkčných).

Na porovnanie poskytujeme ceny v iných krajinách, ktoré sú populárne medzi Rusmi - prívržencami "lekárskej turistiky":

 • Bielorusko - od 15 do 30 tisíc bp, ale pre cudzincov existuje osobitný cenník (v priemere - 10 USD);
 • Ukrajina - od 220 do 350 UAH;
 • Izrael - od 100 do 200 dolárov;
 • Nemecko - od 300 do 700 eur.

Pravidlá a postup prípravy

Príprava na RVG vyžaduje od pacienta nasledujúce jednoduché obmedzenia:

 • jeden deň pred týmto postupom prestať užívať lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh a vaskulárnu priepustnosť;
 • najmenej 8 hodín nefajčiť, nesmiete žuť nikotínovú gumu a nechutiť tabak;
 • počas 2 hodín nesmie jesť a nesmie byť vystavená intenzívnemu fyzickému namáhaniu;
 • 15 minút pred procedúrou urobte vodorovnú pozíciu, oddychujte a ľahko si ľahnite.

Teplota v kancelárii, kde sa skúška uskutočňuje, je nastavená na 20-23 ° C, pretože pacient bude musieť odstrániť všetko, čo pokrýva a stláča ruky alebo nohy a na chvíľu ležať.

Na registráciu impedančných kmitov na oboch končinách pacienta sú elektrody fixované (hliník, olovo, mosadz atď.) A sú umiestnené striktne symetrické a pokožka na miestach upevnenia je odmastená alkoholom.

V závislosti od toho, či bude celá časť alebo časť končatiny predmetom výskumu, lekár stanoví polohu a spôsob aplikácie elektród (pozdĺžne alebo priečne).

Na štúdium závislosti hemodynamiky na vonkajších podmienkach sa výsledok RVG v kľude často porovnáva s reogramom po rôznych vzorkách: farmakologický, kompresia alebo vzorky s cvičením.

Napríklad kompresný test sa používa na vylúčenie hlbokej žilovej trombózy: krátko tiahnu končatinu manžetou a po jej odstránení sa RVG opakuje. Na rozlíšenie medzi funkčnou a organickou poruchou vaskulárnej priechodnosti sa použije vzorka s nitroglycerínom (0,5 mg pod jazyk, po 5 minútach opakovaná RVG).

Pri porovnaní rehogramu s aktivitou srdca sú paralelne, ak je to možné, zaznamenané aj elektro- a fonokardiogramy (ECG a PCG).

Kľúčové ukazovatele: čo merajú

Výsledok dolných alebo horných končatín RVG (rheogram) je komplexná kvázi-periodická krivka, interpretácia reovasografie je založená na štúdii vlastností priemernej reografickej vlny:

 • kvalita - prítomnosť "vrcholov", strmosť a jemnosť "stúpania" a "sostupov";
 • kvantitatívna - hodnota amplitúdy, dĺžka niektorých časových intervalov atď.

Na zistených hodnotách a špeciálnych vzorcoch vypočítajte kontrolné indexy:

 • eografické (RI, registruje intenzitu arteriálneho krvného toku);
 • elasticita (IE, odráža stav steny tepny);
 • periférny odpor (IPA);
 • veľkosť venózneho odtoku (IN).

Referenčné intervaly pre indexy tu nie sú uvedené z nasledujúcich dôvodov:

 1. Reológia nerozvinula jednotnú terminológiu a metódu výpočtu: rovnaké koeficienty, vypočítané za podobných podmienok pre zástupcov rovnakej vekovej skupiny v rôznych lekárskych zariadeniach, sa môžu desaťkrát líšiť.
 2. Normy sa určujú osobitne pre každý segment končatiny: rameno, predlaktie, ruka, bedra, holenná kosť, noha.
 3. Hodnoty niektorých ukazovateľov závisia od veku: napríklad u starších ľudí je RI nižšia ako u zdravých mladých ľudí (najmä v cievach dolnej končatiny).

Všimnite si, že vo výsledkoch RVG neexistujú významné rozdiely podľa pohlavia, zemepisu alebo etnickej príslušnosti.

Ako dešifrovať reogram opísaný vo videu:

Výsledky nie sú normálne - čo ďalej

Hoci RVG je grafická metóda, zobrazuje iba výsledky výpočtov, pričom niektoré charakteristiky prietoku krvi sa hodnotia iba nepriamo. Napriek tomu RVG umožňuje vylúčiť vaskulárne patológie s dostatočnou presnosťou a je účinná ako skríningová metóda pre negatívnu diagnózu.

Ale čo keď v priebehu konania existovali odchýlky od normy?

Ak reogram zaznamená svetlé funkčné zmeny, lekár predpíše pozorovanie v dynamike (opakovaná periodická RVG), prípravky na posilnenie steny ciev a fyzikálnu terapiu. Nezabudnite uviesť odporúčania týkajúce sa zmeny stravy a dokonca aj spôsobu práce.

V prípade závažnejších funkčných alebo organických porúch sa pacientovi preukáže ďalšie vyšetrenie na stanovenie diagnózy a výber spôsobu liečby: chirurgický alebo lekársky.

Stručný opis "konkurenčných" diagnostických metód

Na štúdium obehového systému sa používajú aj radiofónne kontrastné (RK) alebo magnetická rezonančná (MR) angiografia, ultrazvuková dopplerografia (USDG) a farebná duplexná angioskopia (DS). Tieto metódy, na rozdiel od RVG, umožňujú nielen posúdiť tón a priepustnosť ciev, ale tiež ich zvážiť v priereze alebo v trojrozmernej forme na pozadí iných anatomických štruktúr.

RC angiografia je röntgenová metóda, čo znamená, že nie je použiteľná pri vyšetrovaní tehotných žien a malých detí.

Vzhľadom na závažnosť postupu (anestézia, injekcia antihistamínov, katetrizácia cievy, zavedenie jódového kontrastu a röntgenových lúčov) má štúdia ďalšie kontraindikácie:

 • tromboflebitída;
 • alergia na jód;
 • srdcové alebo obličkové zlyhanie.

MR-angiografia nesie radiačné zaťaženie na tele pacienta, ale MR zobrazovanie je zložité a drahé zariadenie, takže sa dá vyšetriť len v regionálnych nemocniciach. Cena bude podľa toho aj "regionálna": hodnota vyššia ako cena RVG.

Duplex angioscanning je komplexný variant, pretože štúdie prebieha paralelne v dvoch režimoch: konvenčný ultrazvuk (poskytuje miestne dvojrozmerné čierne a biele projekcie) a USDG. Mimochodom, neexistuje žiadne "triplexové" skenovanie: je to len marketingový štýl pomocou tretieho "okienka" farby na ultrazvukovom monitore.

Skúšky uvedené v tejto časti nie sú diagnózou "prvej voľby" (s výnimkou prípadu USDG), ale sú vymenovaní po tom, čo RVG zisťuje odchýlky od normy.

Preto sú teraz známe základné princípy reovasografie a jej odlišnosti od iných metód diagnostiky ciev končatín.

A hoci toto je jedno z tých prieskumov, ktoré si každý môže "priradiť" bez poškodenia zdravia a peňaženky, stále si pamätajte, že iba lekár, ktorý vykonal diagnostiku, môže správne dekódovať výsledky: hodnoty hlavných koeficientov výrazne závisia od typu prístroja,

Reovazografiya ruky a nohy: podstata metódy, svedectvo o tom, ako robiť a dekódovať

Často po zranení alebo nehode s fyzickým zranením môžete počuť frázu: "ruky a nohy sú neporušené, sú dobré." Populárny výraz má pevný základ, pretože dôležitosť normálneho fungovania končatín nemôže byť nadhodnotená. Ak z nejakého dôvodu človek začal cítiť nepríjemné znecitlivenie v rukách, nohách, kŕčoch alebo pri chlade, potom lekári okrem možného komplexného vyšetrenia predpisujú štúdiu, ako je reovasografia.

definícia

Rieovasografia (RVG) je jedným zo spôsobov, ako diagnostikovať krvný obeh v horných a dolných končatinách pacienta. Vyšetrovaný krvný obeh sa nazýva hemodynamika. Na základe prieskumu je možné nakresliť obraz celkového stavu kardiovaskulárneho systému, posúdiť cievny tonus.

S pomocou údajov RVG môžete prijímať údaje o stave žíl a ciev vybranej oblasti na rukách alebo nohách, určiť možné zmeny v stenách krvných ciev. Najčastejšie výsledky ukazujú, či existuje čiastočná vazokonstrikcia alebo úplná obštrukcia.

Keďže v procese ľudského života veľké zaťaženie padá na nohy, najčastejšie sa predpisuje štúdia dolných končatín, čo umožňuje posúdiť stav prietoku krvi v nohách.

Réovasografiu môžete robiť podľa pokynov lekára alebo samostatne. Ak to chcete urobiť, kontaktujte lekárske, diagnostické a liečebné centrum alebo špecializovanú kliniku.

Réovasografia sa vzťahuje na neinvazívnu metódu vyšetrenia, t.j. neznamená penetráciu do tela pacienta. Pri používaní sa používa vysokofrekvenčný prúd.

Túto definíciu by ste nemali používať na názov študijných nádob hlavy. Pojem "reovasografia ciev hlavy a krku" chýba, pretože táto diagnóza sa správne nazýva "reoencefalografia". Vo všeobecnej koncepcii to znamená metódu štúdia krvného obehu, v ktorom sa zaznamenávajú kolísania odolnosti živého tkaniva. Ak k tomu dôjde, používa sa striedavý vysokofrekvenčný prúd.

Zásada

Réovasografia horných a dolných končatín je úplne neškodná diagnostická metóda, charakterizovaná absenciou bolestivých pocitov a nemá žiadne vedľajšie účinky. Neexistujú žiadne kontraindikácie pre štúdiu.

Počas postupu vysokofrekvenčný prúd (10 mA) ovplyvňuje určitú časť tela pacienta. Súčasne sa zaznamená elektrický odpor. Táto hodnota je variabilná a závisí od nasýtenia tkaniva krvou, t.j. impulzný prietok krvi.

Prístroj na vyšetrenie zaznamená celkovú odolnosť voči tkanivovému prúdu. Vysoká miera elektrickej vodivosti má ľudskú krv a najmenšiu - kožu a kosti.

Pulzné vaskulárne oscilácie sa zobrazia na reovazóme - výslednej krivke. Na ňom je možné odlíšiť jednotlivé fragmenty spojené s prítokom a odtokom krvi. Tvar reovasogramu, jeho symetria, závažnosť a povaha výstupu a zostupu krivky, lokalizácia vĺn poskytuje informácie o stave ciev.

Poruchy obehu sú hlavne spôsobené zápalovými alebo aterosklerotickými vaskulárnymi léziami. Rheovasogram v reovasografii ciev končatín môže jasne preukázať zhoršenie venózneho krvného obehu, ktoré je spojené s:

Dôsledkom týchto porúch je prekážka odtoku krvi.

Zariadenie používané pre RVG nielen registruje hlavné indikátory, ale tiež analyzuje krvný obeh v nádobách.

Indikácie pre

Pri absencii výrazných alebo predtým identifikovaných ochorení RVG je potrebné prejsť v prípadoch, keď sa objavuje necitlivosť končatín, modré tváre alebo kŕče. Réovasografia dolných končatín je predpísaná v prítomnosti sťažností od pacienta nielen na stratu citlivosti, ale aj na opuch nôh, zmenu farby kože.

Toto vyšetrenie je účinné pri prevencii alebo predpisovaní liečby:

 1. ateroskleróza;
 2. Tromboflebitída (zápal steny žíl, v ktorom tvoria trombus);
 3. Raynaudov syndróm, ktorý sa často považuje za prejav reumatickej choroby. Keď je to porušenie zistené v nádobách prstov;
 4. Diabetes mellitus sprevádzaný zhoršenou periférnou cirkuláciou, t.j. prítomnosť vaskulárnej patológie;
 5. Kŕčové žily.

Indikáciou pre štúdiu môže byť embólia (upchatie krvného riečišťa). Vylučujúca endarteritída je dôvodom reovasografie artérií nohy, pretože ide o ochorenie ciev s primárnou léziou artérií dolnej končatiny. S touto chorobou človek zažíva únavu nôh, kŕčov a bolesti, čo môže viesť k krutosti.

Prípravná fáza a samotný výskumný proces

Pred začatím vyšetrenia horných a dolných končatín pacienta je potrebné splniť základné požiadavky predchádzajúce reovasografickému postupu:

 • Do 15 minút sa človek musí úplne uvoľniť (predbežný odpočinok);
 • 2 hodiny pred RVG by mal fajčiari zastaviť príjem nikotínu;
 • 24 hodín pred štúdiom je potrebné zastaviť užívanie akýchkoľvek liekov pacientmi podstupujúcimi liečbu;
 • Keď sa spodné končatiny RVG majú zbaviť nohy.

Osoba je umiestnená na pohovke v polohe na ľavej strane. Koža končatín by mala byť odmastená alkoholovým roztokom. Snímače sú umiestnené na ošetrovaných miestach. Elektródy nanesené na nohy sú pripojené k zariadeniu pomocou drôtov. Snímače prenášajú signál na obrazovku, kde sa uskutočňuje záznam reovasogramu s výpočtom hlavných indikátorov.

RVG končatín sa môže uskutočňovať súčasne s použitím viackanálového reografov alebo postupne, začínajúc od oblastí tela umiestnených ďalej od stredu a končiac s bližšími oblasťami. Napríklad pri snímaní RVG sa senzory predlaktia nachádzajú v oblasti kubitálnej fossy a zápästia. Zaznamenávanie reovasografie holennej kosti je sprevádzané umiestnením elektród v oblasti popliteálnej fossy a členku. Snímače na prstoch by mali byť umiestnené vo vzdialenosti 3-4 cm od seba.

Charakteristickým znakom umiestnenia vodičov je dodržanie prísnej symetrie.

Výsledky založené na získaných indikátoroch umožňujú lekárovi vyvodiť závery o prítomnosti akýchkoľvek nezrovnalostí v krvnom obehu. RVG tiež umožňuje zistiť, aký je charakter zmien: organický alebo funkčný. To priamo ovplyvní vybraný liečebný režim pacienta.

ukazovatele

Účelom štúdie je študovať stav krvných ciev pomocou kvantitatívnych indikátorov zobrazených na obrazovke prístroja pomocou senzorov. Výsledky merania sú sériou synchronných vĺn, ktorých frekvencia sa rovná frekvencii impulzov. Vlny odrážajú závislosť ciev na fáze srdcového cyklu v určitom časovom období.

Pri reovazografii horných a dolných končatín sa osobitná pozornosť venuje takému ukazovateľu ako je reografický index (RI) vypočítaný z výsledkov prieskumu.

Hodnota RI sa vypočíta porovnaním amplitúdy vlny (indikátora najväčšej výšky krivky) s kalibračným impulzom (jeho výška). Index je vypočítaný v ohmoch a zobrazuje celkový prietok krvi k vyšetrovanému orgánu. Čím väčší je prietok krvi, tým menej odporuje orgán k prúdu. Hodnota RI teda závisí od plnenia ciev krvou. Index udáva celkovú intenzitu plnenia orgánu arteriálnou krvou.

Okrem tohto indikátora krvného zásobovania sú hlavnými parametrami indexy:

 1. pružnosť;
 2. Odtokové rýchlosti;
 3. Periférny odpor.

Prvý z týchto ukazovateľov charakterizuje elasticitu tepien horných a dolných končatín v študovanej oblasti, druhá a tretia slúžia na nepriame hodnotenie oblastí, ktoré sa majú vyšetriť.

usporiadanie elektród v reografii rúk a nôh

Dešifrovanie údajov

Po získaní krivky na obrazovke reteogramu musia odborníci odlíšiť ukazovatele stavu a plnenia ciev krvou.

 • Hlavným zameraním je štúdium kvantitatívnych charakteristík eografického indexu. Hodnota menšia ako 0,04 indikuje prudký pokles indexu, zatiaľ čo rozsah od 0,04 do 0,05 je klasifikovaný ako mierne znížený. RI sa považuje za normu pre hodnotu vyššiu ako 0,05.
 • Pokiaľ ide o index elasticity (IE) získaný v štúdii, treba poznamenať, že ukazovateľ je menší ako 0,2, je výrazne znížený, z 0,2 na 0,4 je mierne znížený a viac ako 0,4 sa považuje za normálne.
 • Na stanovenie odtoku krvi v cievach sa určuje zodpovedajúci index, ktorého norma pokrýva rozsah hodnôt od 0,2 do 0,5. Hodnota nižšia ako táto znamená zjednodušený odtok, nad 0,5 znamená ťažkosti s odtokom.
 • Index periférneho odporu môže byť dramaticky nadhodnotený (viac ako 0,55) alebo ostro podhodnotený (menej ako 0,15). Normálne hodnoty indexu pokrývajú rozsah od 0,2 do 0,45.

výsledky vzorky reogramu

vzorky

Interpretácia reovasografie sa môže uskutočniť aj po farmakologických a funkčných testoch vykonaných lekármi, ktoré pomáhajú odhaľovať skryté patológie obehového systému.

Špecialisti môžu použiť takéto testy ako:

Prvý znamená pacientovu resorpciu tabliet nitroglycerínu a potom po 4-5 minútach vykoná RVG. Výsledky angiografie sa porovnávajú s indikátormi získanými v normálnom stave toho istého pacienta. Skúška sa vykonala s cieľom odlíšiť funkčný spazmus ciev od organického konstrikcie. Ak RI a IE zvýšia počas testu, potom sa považujú za pozitívne a porušenia sú klasifikované ako funkčné.

Kompresný test sa používa na diagnostiku hlbokej žilovej trombózy nohy, vrátane tehotenstva. Na jeho realizáciu je manžeta umiestnená na stehne pacienta, po odstránení ktorej sú určené indikátory RVG. Pri porovnaní hodnôt indexov s hodnotami, ktoré boli predtým stanovené, sa hodnotí stav nádob. Kvantitatívna hodnota indexu je ovplyvnená rýchlosťou, pri ktorej sa obnovuje venózny odtok po odstránení manžety.

V závislosti od miesta konania, povesti lekárskej inštitúcie a jej umiestnenia (mesto a pohodlie infraštruktúry), cena rezeografie je iná. Náklady sa pohybujú od 600 rubľov až 2500 rubľov. Ovplyvňuje hodnotu a kvalitu vybavenia použitého počas diagnostiky.

Réovasografia horných a dolných končatín s kŕčovými žilami

Nikto nebude popierať skutočnosť, že horné a dolné končatiny sú mimoriadne dôležité orgány ľudského tela. Ľudia ich používajú každý deň bez toho, aby o tom premýšľali. A záťaž v modernom svete na nohách a rukách je dosť veľká. Preto nie je prekvapujúce, že jedného dňa môžu pociťovať nepohodlie, bolesť alebo znecitlivenie. V tomto prípade lekár okrem zberu anamnézy a testov zvyčajne odporúča podstúpiť taký postup, akým je reovasografia horných a dolných končatín.

Definícia diagnózy

Rieovasografia alebo RVG je diagnostické vyšetrenie krvného obehu rúk a nôh. Dnes je táto metóda najdostupnejším a najspoľahlivejším spôsobom, ako zistiť, či je všetko v poriadku so stavom žíl a ciev. Väčšina kliník a zdravotníckych zariadení má vybavenie, ktoré môže vykonávať tento jednoduchý postup.

Procedúra poukazuje nielen na hemodynamiku, to znamená na krvný obeh žíl a ciev, ale aj stav ich stien. V prípade poklesu tónu, straty elasticity a zvýšenej krehkosti sa tieto údaje premietnu do reovasogramu - grafu pripomínajúceho výsledky EKG.

Aký je princíp konania?

Prostredníctvom časti ramena alebo nohy, ktorú chcete skúmať, pomocou elektród, prechádza vysoký elektrický prúd. Tkaniny vždy odolávajú, čo sa prejaví na reovasograme.

Číslica, ukazujúca stupeň odolnosti, sa neustále mení, pretože krv má vysokú vodivosť prúdu, ale tento ukazovateľ sa môže znižovať aj zvyšovať. Kosti a koža - naopak, súčasnosť je zlá.

Reowasogram vytvára celkový odpor, ktorý majú všetky tkanivá v ceste elektrického prúdu. Špecialista však môže identifikovať oblasti na nej, ktoré zodpovedajú hodnote toku krvi a zhodnotiť prítomnosť odchýlok v nich. Špičky a poklesy tiež umožňujú:

 • zaznamenajte tvar plavidla a krvný obeh v ňom;
 • vytvoriť kresbu žily;
 • skontrolujte priemer a vzdialenosť pre obmedzenia alebo rozšírenia;
 • preskúmať pružnosť a pevnosť ciev končatín.

Výsledkom bude jasný obraz hemodynamiky, na základe ktorého diagnostikant urobí záver o tom, či v ňom existuje patológia alebo krvný obeh a stav žilových stien je normálny.

Je to dôležité! Štúdia je úplne bezpečná pre akýkoľvek vek a zdravotný stav, odporúča sa však diagnostike lekára upozorniť na prítomnosť chronických alebo akútnych ochorení, predpisovanie liekov, ktoré ovplyvňujú krvnú zrážanlivosť, krvnú hustotu a cievny tonus, ktoré nemožno prerušiť.

Preto každý môže podstúpiť tento postup.

Akékoľvek sťažnosti vhodné na vykonanie takéhoto prieskumu

Zvyčajne príznaky indikujúce poruchu ciev sú nasledujúce:

 • ruky a nohy sú stále chladné alebo ľadové;
 • zvýšené potenie dlaní a nôh;
 • modrastá alebo veľmi svetlá farba prstov a prstov;
 • výskyt bolesti v pokoji aj pri vykonávaní akýchkoľvek činností;
 • opuch, ťažké pasty;
 • kŕče, najmä v noci;
 • nekoordinované pohyby rúk a nôh, výskyt chraptenia;
 • neustále svrbenie nôh;
 • vzhľad hlbokých trhlín, ktoré sa dlho nezdravujú, najmä na nohách a nohách;
 • tvorba tmavočervených škvŕn, trofická ulcerácia;
 • výskyt vaskulárneho oka alebo hviezdičiek na bokoch a nohách;
 • úľavu žíl v pažích a nohách.

Réovasografia dolných končatín sa vykonáva oveľa častejšie ako horné končatiny, pretože nohy sú náchylnejšie na také ochorenia, ako sú:

 • kŕčové žily;
 • tromboflebitída, v ktorej tvoria krvné zrazeniny v žilách;
 • vaskulárna ateroskleróza;
 • Raynaudov syndróm sa skôr týkajú jedného z typov reumatických ochorení, ale spôsobujú poškodenie krvných ciev prstov;
 • zmiernenie endarteritídy, čo môže spôsobiť silnú bolesť, kŕče a kŕče;
 • embólia spôsobená zablokovaním žily s krvnou zrazeninou.

Okrem toho sa často u pacientov s diabetes mellitus uskutočňuje reovasografia, pretože táto choroba okrem metabolickej poruchy môže tiež ovplyvniť normálnu cirkuláciu krvi v tele. Cukrovka môže spôsobiť nekrózu v oblasti chodidiel, pretože bráni tomu, aby sa im dostalo dostatočné množstvo krvi a živín.

Rareovografia horných končatín sa zriedka vykonáva najmä v prípade podozrenia na vaskulárnu léziu spôsobenú chorobami reumatického spektra alebo v prítomnosti zmenenej kože, trofických vredov a opuchnutých žíl.

Je to dôležité! Pomocou RVG je možné identifikovať problémy súvisiace so zhoršeným prietokom krvi v končatinách a elasticitou stien krvných ciev, ale reovasografia neukáže úľavu žíl, bude to vyžadovať iné metódy vyšetrenia.

Príprava a implementácia postupu

Aby boli získané údaje v dôsledku reovasografie čo najspoľahlivejšie, budú musieť byť splnené tieto podmienky:

 1. Nepoužívajte nikotín v akejkoľvek forme, ideálne 8 hodín pred štúdiom, ale aspoň - 2. Nemôžete fajčiť, používať žuvačku alebo cukríky s nikotínom, vdychovať šnupavý tabak. Ak použijete nikotínovú náplasť, bude treba ju odstrániť.
 2. Najmenej 24 hodín pred ukončením liečby prestaňte užívať akékoľvek lieky, ktoré ovplyvňujú najmä zrážanie a zriedenie krvi, ako aj stav ciev - analeptiká, psychostimulanciá, trankvilizéry.
 3. Jedlo sa neodporúča menej ako dve hodiny pred reovasografiou.
 4. Počas celého dňa nemôžete byť nervózny, vykonávať ťažké cvičenia. Ak dôjde k stresovej situácii, prieskum je lepšie sa pohybovať, inak môže poskytnúť nesprávne informácie.
 5. Pred začatím procedúry sa odporúča ľahnúť a vrátiť dýchanie späť do normálu, uvoľniť svaly.

Samotná manipulácia pripomína EKG, najmä ak ide o reovasografiu ciev a žíl dolných končatín. Oblečenie je odstránené z rúk alebo nôh, pokožka sa trení alkoholom na miestach, kde sa snímače aplikujú na čistenie vrstvy tuku a potom sa elektródy pripevňujú k miestam bez tuku. Najčastejšie sa na tento účel používajú výhonky, hoci tam sú takzvané krokodíly.

Drôty idú z elektród do zariadenia a obraz sa prenáša na monitor diagnostika. Nahrávanie reovasogramu sa môže uskutočniť za účasti niekoľkých reografií a potom sa všetky údaje získajú súčasne.

Zvyčajne sa používa jedno zariadenie a postup sa vykonáva v niekoľkých po sebe nasledujúcich fázach, od okrajových oblastí po stred.

Snímače musia byť navzájom striktne symetrické a môžu sa prekrývať pozdĺž i po celej končatine. O tom rozhodne lekár, pričom vezme do úvahy, ktorú časť ramena alebo nohy a ktorý prietok krvi vyšetruje. Vodiče sú upevnené nasledovne:

 • pod ramenom a nad lakte;
 • pod klinickou kostrou a na zápästí;
 • na zápästí a na spojenie prstov s dlaňou;
 • pod hrudníkom a nad kolenom;
 • pod patelou a členkom;
 • na členku a na mieste uchytenia prstov k nohe.

Údaje RVG sa získavajú nielen v pokoji, ale aj na porovnávacie účely po cvičení, medikácii, kompresnom teste, pri ktorom je končatina vytiahnutá a po uvoľnení sa vykonajú nové indikácie.

Ako sa dešifrujú diagnostické výsledky?

Graf odzrkadľuje údaje, spracovanie, ktoré špecialista získa niekoľko indexov:

 1. Rheographic. Zobrazuje, ako krvné cievy vyplňujú tepny. Môže odhaliť zhoršenie prietoku krvi. Normálna rýchlosť je vyššia ako 0,05.
 2. Pružnosť. Pomáha zistiť poškodenie tónu, rozťahovanie alebo zúženie ciev. Norma - od 0,4.
 3. Veľkosť odtoku venóznej krvi. Ak nie je zlomený, index má limity hodnôt 0,2 až 0,5 jednotiek.
 4. Periférny vaskulárny odpor. Rozsah od 0,2 do 0,45 sa považuje za normálny.

Získané ukazovatele sú analyzované a porovnávané s ukazovateľmi po rôznych vzorkách. Teraz sú prepustení rehetoři, ktorí sami vykonávajú všetky potrebné merania a vydávajú ich v jednej tabuľke, takže diagnostik môže len uzavrieť. Je to oveľa pohodlnejšie a trvá menej času od lekára a pacienta.

Reovasografia môže byť vykonaná nezávisle takmer v každom stredisku, ktoré poskytuje platené lekárske služby. Cena procedúry je dosť cenovo dostupná a pohybuje sa od 800 do 2800 rubľov, v závislosti od mesta, typu prístroja, počtu vykonaných testov a kvalifikácie diagnostika.

Rwg horné končatiny, čo to je

Réovasografia horných a dolných končatín - indikácie a príprava na procedúru RVG

Prečo je tak dôležité vykonať dôkladnú štúdiu cievneho lôžka končatín, dnes každý vie.

Zvláštnosti rytmu sociálnej existencie a spoločenských prevratov, nervové preťaženie, stres, nezdravý životný štýl, výživa a nevyvážené fyzické námahy, znečistenie životného prostredia a voda vedú k vzniku rôznych vaskulárnych patológií.

Obsah:

Angiopatia patrí medzi prvé z najnebezpečnejších chorôb ľudstva s veľmi vážnymi následkami. Na predpísanie účinnej liečby v čase je potrebná komplexná diagnostika cievnych ciev.

Aká je zvláštnosť reovasografie

V každom čase a v každom veku má ľudské telo prirodzené aktívne metabolické procesy rôznych úrovní intenzity. Obzvlášť veľká pozornosť bola vždy venovaná tomu, ako sú zdravé a silné končatiny, čo samo osebe znamená možnosť plného života jednotlivca.

Dnes sa široko používa reovasografia (RVG) horných a dolných končatín, cievy hlavy a krku. Podstata techniky je dosť jednoduchá.

Vysokofrekvenčné prúdové efekty prostredníctvom pripojených snímačov na určitých miestach tela - ruky a nohy pacienta. Prístroj zaznamenáva úroveň odporu v cievach, ktorá charakterizuje silu toku krvi, plnosť vaskulárneho bazénu a rytmus krvného zásobovania.

Krv má najvyššiu vodivosť elektrického prúdu a jeho fluktuácie vo forme grafu sa odrážajú v reovasograme.

Jeho fragmenty ukazujú stav žíl a tepien rúk a nôh v čase prítoku a odtoku krvi. Fyziológia krvných ciev sa odráža v tvare a zmenách krivky.

Význam postupu

Je ťažké preceňovať výsledok kvalitnej liečby rôznych patológií dolných a horných končatín.

Z tohto dôvodu sa človek nielen vráti do aktívneho spoločenského života, ale zvyšuje sebavedomie. Len málo ľudí si však myslí, že diagnóza je základom úspechu terapie.

V tejto súvislosti je ťažké preceňovať dôležitosť reovasografie dolnej a hornej končatiny:

 1. Po prvé, je presnosť a zložitosť získaných výsledkov, opis všetkých nuancií dynamiky krvného toku rúk a chodidiel pacienta.
 2. Vedenie RVG umožňuje študovať kolaterál a hlavný prietok krvi, možné deformácie venózneho odtoku a to, ako dobre je arteriálna oklúzia.
 3. Paralelná štúdia s použitím špeciálnych kontrastných metód a funkčných testov umožňuje zistiť prítomnosť skrytých patológií obehového systému.
 4. Podľa výsledkov komplexnej diagnostiky na základe RVG a jeho analýzy sa robia závery o tom, ako narušený krvný obeh je, na ktorom mieste a môže byť dôsledkom zápalovej alebo aterosklerotickej vaskulárnej lézie.

Treba poznamenať, že vykonávanie reovasografie je absolútne bezbolestné, nevyžaduje narušenie integrity tkanív a nezdalo sa pre pacienta nepríjemné.

Čo je obzvlášť varifort lieku a v akých prípadoch sa má použiť? Podrobnosti nájdete tu.

Indikácie pre štúdiu

Označenia na určenie diagnózy tejto metódy dnes predstavujú veľké množstvo ochorení. Môže to byť priamo patológia ciev končatín a somatických ochorení tela akútneho a chronického typu.

Najčastejšie sa uvádza priechod reovasografie, ak sú podozrivé tieto patológie:

 • rôzne štádiá cukrovky;
 • poruchy cirkulácie periférnych ciev;
 • potvrdenie hladiny vaskulárnej lézie pri ateroskleróze, obliteračné cievy, kŕčové žily, tromboflebitída a iné podobné patológie;
 • zníženie plnenia cievneho lôžka v periférnej autonómnej nedostatočnosti a Raynaudov syndróm;
 • stanovenie stupňa patológie s potrebou liečiť vaskulárnu nedostatočnosť so sťažnosťami na fragmentovanú necitlivosť, príznaky chladného počasia v rukách a nohách, konvulzívny syndróm, bolesť, opuch, zmena farby kože a jej turgor.

Typy RVG

Moderné typy tohto diagnostického postupu sú rozdelené na všeobecné, systémové vyšetrenia a kontrolu pomocou prúdov cievneho bazénu hlavy, krku, nôh a ramien.

Vynikajúce diagnostické schopnosti a šírka reovazografického rozsahu umožňujú určiť údajné abnormality v vazobasilárnej nádrži mozgových ciev a krčnej chrbtice.

To vám umožní identifikovať rôzne ochorenia a nádory na krku, okcipitálnej oblasti mozgu a oblongata medulla.

V tomto prípade rozmanité techniky na vykonávanie RVG a rozdiel v frekvencii prúdov diagnostikujú najnebezpečnejšie patológie centrálneho nervového systému.

Ako sa postupuje

Jednoduché a bez zvláštnych odtieňov. Ako najúčinnejšia časť diagnostiky v oblasti cievnych procesov je reovasografia tiež jedinečná ako najprijateľnejšia možnosť pre bezbolestné štúdium na úrovni elektrografie.

Pri prechode postupu sa nevyžaduje špeciálne školenie. Dva alebo tri dni pred pacientom pacient odmieta užívať lieky, ktoré stimulujú krvný obeh a aktivátory srdca.

Špecialista nevyhnutne odporúča ľahkú diétu bez riadu s korením, vyhýbanie sa užívaniu alkoholu a fajčenia, obmedzenie fyzickej aktivity s cieľom normalizovať a stabilizovať zásobovanie krvou.

Skúšobná osoba je pripevnená k senzorom v určitých bodoch končatín a zapne sa impulzný prúd. Zariadenie zaznamenáva návrat impulzného prúdu a zaznamenáva rozvrh, podľa ktorého odborník určuje úroveň plnenia nádob.

Princíp činnosti a dekódovania

Zákony elektrodynamiky možno považovať za skutočne jedinečný objav ľudstva. Rast odporu, charakteristický pre napĺňanie krvného riečiska, môže lekár interpretovať ako najznámejšie znaky hyperplnenia krvných ciev.

Množstvo získaných informácií je oveľa cennejšie než metódy kapilaroskopie, oscilografie, termometrie. Výsledky reovasogramu ukazujú lekárovi zvýšenie arteriálneho krvného objemu a venózneho odtoku pozorované počas určitého času.

Po prijatí tejto diagnózy venuje lekár zvláštnu pozornosť presným informáciám o úrovni patológie a stave pacienta. Špecialisti vykonajú morfologické posúdenie krivky, ktorú píše reografia.

Po dôkladnej analýze reogramu ako komplexu funkčných analýz a vzoriek pripravujú odborníci v oblasti cievneho zdravia končatín závery.

Výskumná cena

Cenový rozsah nie je taký široký a umožňuje vám použiť tento typ diagnózy pre všetkých ľudí, ktorí majú najmenšie podozrenie na patológiu tejto povahy.

Doteraz možno z vlastnej iniciatívy vykonať vyšetrenie krvného zásobovania a jeho odchýlky v rôznych cievnych centrách.

Cena vyšetrenia nohy a paží sa zvyčajne nelíši. Cena réovasografie, ktorá trvá asi hodinu, môže kolísať v Moskve, regiónoch a regiónoch našej obrovskej vlasti z 1000 až 1500 rubľov.

zistenie

Cievne problémy a činnosť krvného zásobenia v horných a dolných končatinách predstavujú pre liek významný problém.

Preto diagnostika pomocou elektrických prúdov vám umožní získať holistický obraz a komplexnú diagnostiku včasného a kompletného ošetrenia a následnej rehabilitácie hrozných a nebezpečných chorôb.

Cievne a žilové cievy a nohy vyžadujú aktívnu pozornosť, dôkladnú liečbu a pozorovanie. Predbežnou fázou je kvalitatívna a komplexná diagnostika, ktorá je založená na reovazografii (RVG) horných a dolných končatín.

Táto metóda vám umožňuje identifikovať najnebezpečnejšie patológie a začať ich včasnú liečbu. Potom budete vždy aktívny a veselý, schopný a mladý.

Starostlivosť o zdravie vyžaduje starostlivosť o seba. Buďte konzistentní a potom vám všetko odplatí stokrát.

Povedz mi prosím, aký stupeň angioneurozy by som mal dostať aspoň oddych od armády?

Kde v Petrohrade do RVG?

Pomoc na choroby žíl.

Kopírovanie materiálov je povolené len s uvedením zdroja.

Pridajte sa k nám a sledujte novinky v sociálnych sieťach

Čo je reovasografia dolnej končatiny a ako ju vykonáva?

Rheografia sa vzťahuje na diagnostickú metódu na štúdium prietoku krvi v akejkoľvek oblasti tela. Po popularizácii ultrazvuku sa menej a menej počuje o tom, čo je reovasografia dolných končatín. Jedná sa o najjednoduchšiu metódu štúdia stavu krvných ciev meraním elektrickej vodivosti tela.

Čo je reovasografia?

Meranie krvnej vodivosti znamená fixáciu pulznej oscilácie na reografovej krivke v čase systolického kontrakcie srdca. Neinvazívna metóda nevyžaduje zložité vybavenie.

Diagnostiku začali kardiológovia používať od roku 1932. Elektrický prúd preniká do hĺbky tkaniva frekvenciou Hz, stretáva sa s rôznymi odpormi, čo vytvára kolísanie napätia.

Zariadenie násobí hodnoty a zobrazí výsledok v grafickom grafe reovasogramu.

Krv sa vzťahuje na tekuté médiá a dobre vedie elektrickú energiu. Koža vytvára väčší odpor a najvýznamnejšie - kostné tkanivo.

Zariadenie umožňuje určiť vplyv patologických faktorov na cievne steny - aterosklerotické depozity alebo zápalový proces.

Výsledky dekódovania si vyžadujú špeciálne znalosti. Zameraním na normálnu úroveň odporu špecialista určuje odchýlku vo výpovedi. Pomocou zariadenia môžete nielen porovnávať indikátory stavu plavidiel, ale aj:

 • posúdiť stav žily alebo tepny;
 • preskúmať tvar a smer plavidla;
 • určiť priemer, zúženie a rozšírenie;
 • detegovať anastomózy a kolaterály.

Ukazuje sa, že RVG je meranie, ktoré predstavuje celkový obraz periférnej hemodynamiky. Postup nie je spojený s vystavením žiareniu, preto sa môže opakovať často.

Princíp diagnostiky

Rheogram je sínusoid, v ktorom zvyšky charakterizujú prietok krvi tepien a hladké zostupy venózneho obehu.

Štúdia spočíva v porovnaní niekoľkých grafov. Diagnostik skúma vzory, povahu a počet ďalších výkyvov v zostupnej fáze.

Podľa vzorca vypočítajte rýchlosť venózneho odtoku a ďalších ukazovateľov.

RVG dolných končatín hodnotí prietok krvi, čo si vyžaduje prípravu elektród.

Jedna je umiestnená na začiatku študijnej oblasti a druhá na konci. Pri posudzovaní ciev dolnej časti nohy sa na členku umiestni jedna elektróda, druhá na poplitealnej fáze.

Kedy je diagnostika?

Označenia pre postup sú nasledovné sťažnosti:

Postup umožňuje vyhodnotiť účinnosť liečby pri patologických ochoreniach:

Hodnotenie stavu ciev sa nevyhnutne vykonáva u pacientov s diabetes mellitus, pretože metabolické dysfunkcie ovplyvňujú zásobovanie krvou a nervový systém s nízkou kontrolou hladiny cukru v krvi. Štúdia je predpísaná po úraze, zlomeninách a starších pacientoch na prevenciu rôznych chorôb.

Vyhodnotenie ciev horných končatín

Syndróm prsného výstupu je jedným z dôvodov horných končatín RVG. Aká je táto diagnóza? Necitlivosť a bolesť v ramenách, ramenách a krku môže indikovať problémy s prietokom krvi alebo kompresiou neurovaskulárneho zväzku.

Príčinou tohto ochorenia môže byť oklúzia alebo aneuryzma podkľúčovej tepny, krvné zrazeniny v podkľúčovej žile. Pomocou reovasografie hornej končatiny sa môže posúdiť tok krvi.

Označenia pre tento postup sú tieto sťažnosti:

 • studené ruky;
 • potné palmy;
 • bolesť pri pohybe;
 • kŕče a opuchy;
 • úľavu žíl;
 • vzhľad pavúkov.

Pri ochoreniach krvi do rúk sa vykoná ďalšie vyšetrenie krvného obehu srdca a hlavy. Bežnou indikáciou pre hodnotenie je Raynaudov syndróm - autoimunitná vaskulárna lézia.

Všeobecné pravidlá pre

Deň pred reovasografiou horných a dolných končatín je potrebné:

 • prestať užívať lieky (hlásenie o neustálom užívaní liekov lekárovi);
 • prestať piť alkohol;
 • fajčenie dve hodiny pred procedúrou;
 • mať dobrý odpočinok.

Miestnosť, v ktorej sa vykonáva postup, je vybavená prístrojmi na kontrolu teploty. Zmrazenie tela deformuje výsledky reovasografie končatín, pretože cievy reagujú na chlad ako stresový faktor.

Pacient je požiadaný, aby odstránil nohavice. Koža je odmastená alkoholovým roztokom. Senzory pripomínajú tie, ktoré sa používajú na elektrokardiograme.

Stuhy elektród pevne uložené na dolných končatinách - symetricky vľavo a vpravo. Potom sú káble pripojené k zariadeniu. Po obdržaní prvých údajov na obrazovke sa zobrazí krivka a paralelný grafický záznam.

Existujú dva typy funkčných provokácií, ktoré umožňujú vyhodnotiť reakciu krvných ciev:

 1. Pri použití resorpcie tabliet s nitroglycerínom počas 5 minút sa odstráni cievny kŕč, prietok krvi stúpa. Rheografia a elasticita by sa mali normálne zvyšovať. Pozitívna skúška naznačuje, že zistené porušenia sú funkčné. Žiadna zmena - dôkaz organickej lézie krvných ciev.
 2. Príjem kompresie sa aplikuje pri trombóze hlbokých žíl dolných končatín. Najčastejšie sa test vykonáva u tehotných žien. Na stehno sa nanáša manžeta s tonometrom na dočasné stlačenie povrchových žíl. Po obdržaní nových indikátorov sa vypočíta miera návratnosti odtoku.

Výsledky dekódovania

Postup trvá v priemere 20 minút, na diagnostikovanie dešifrovania reovasogramu je potrebných ďalších približne 5-10 minút. Existujú len štyri kritériá, ktoré sa používajú na posúdenie ponuky krvi:

 1. Réografia - závisí od stupňa plnenia cievy arteriálnou krvou, je určená pomerom efektívnosti výšky impulzu. Normálne je index vyšší ako 0,05. Ak je hodnota menšia ako 0,04, diagnostikuje sa ischémia v dôsledku zlého prietoku krvi. Okrajová hodnota znamená prvý stupeň arteriálnej nedostatočnosti. Indikátor je vyjadrený citlivosťou dolných končatín k poklesu teploty.
 2. Elasticita - určuje elasticitu steny tepien. Normálne je 0,04 a mierny pokles je pevne stanovený číslicou od 0,02. Pri nižších hodnotách je diagnostikovaná slabá vaskulárna elasticita ako faktor aterosklerózy.
 3. Index rezistencie nepriamo posudzuje periférnu rezistenciu, ktorá je zvyčajne 0,2-0,45. Zvýšené a znížené hodnoty znamenajú narušený krvný obeh.
 4. Odtoková rýchlosť sa odhaduje nepriamymi parametrami. Norma pre plavidlá je 0,2 - 0,5. Skóre nad 1,5 znamená problém s odtokom krvi. Hodnota väčšia ako 0,5 označuje zablokovaný odtok a riziko zablokovania krvných ciev.

Kvantitatívne hodnoty sa zobrazujú na monitore a diagnostik rozčleňuje RVG dolných končatín s uvedením čísel a výsledku.

záver

Reovasografická metóda je jednoduchá, ale obmedzená štúdia. Pri zistení porušenia sú pacienti poslaní na drahšie procedúry - ultrazvukové duplexné skenovanie. Najčastejšie výsledky diagnostiky nie sú dostatočné na to, aby boli diagnostikované. Metóda umožňuje predpísať a opraviť patogenetickú liečbu.

Preskúmanie reovasografie: podstata výskumu, kedy a kto ho potrebuje

Z tohto článku sa dozviete, aký je účel reovasografie, čo to je, ak máte podozrenie, aké ochorenia sa prejavuje. Budú sa považovať za pravidlá a princípy dekódovania výsledkov štúdie.

Rieovasografia (skrátená RVG) je diagnostická metóda, ktorá umožňuje zhodnotiť funkčný stav prietoku krvi v cievach končatín. Réovasografia pomáha zistiť oblasti úplného čiastočného uzatvorenia dutiny tepien a žíl v dôsledku zápalového ochorenia alebo aterosklerózy. Taktiež umožňuje posúdiť prítomnosť alebo neprítomnosť vaskulárnej nedostatočnosti (t.j., či nádoby zvládnu svoju funkciu).

Údaje sa získajú registráciou elektrického odporu pri vystavení vysokofrekvenčnému prúdu na skúšobnej ploche tela. Interpretácia výsledkov je založená na analýze plnenia krvných ciev počas kontrakcie srdcových komôr (systólie), štúdiu priechodnosti a kontraktility ciev končatín.

Štúdia vykonáva funkčný diagnostikovaný lekár.

Nezamieňajte reovasografiu s reoencefalografiou. V druhom prípade hovoríme o štúdiu toku krvi ciev hlavy.

Ako sa študuje?

Réovasografia je bezbolestný postup a čiastočne sa podobá odstráneniu elektrokardiogramu. Od pacienta je potrebná malá predbežná príprava na štúdium. Zahŕňa:

 1. Ukončenie každej fyzickej aktivity nie je kratšie ako 15 minút pred reovazografiou.
 2. Prestaňte fajčiť najmenej 2 hodiny pred procedúrou. Nikotín obsiahnutý v tabaku spôsobuje vazokonstrikciu, a preto môže spôsobiť skreslenie výsledkov.
 3. Prerušenie liečby deň pred štúdiom. Je to spôsobené tým, že niektoré z nich sú schopné ovplyvniť stav cievnej steny, plynulosť krvi. Ak zrušenie lieku nie je možné (napríklad pri protirakovinovej liečbe), lekár by o tom mal byť varovaný.

RVG sa uskutočňuje v polohe na ľavej strane, pretože je vybavená gaučom. Preskúmané končatiny (nohy a ramená) by mali byť vystavené. Keď má pacient pohodlnú polohu, jeho pokožka v oblasti prekrytia snímača je odmastená alkoholom.

V závislosti od toho, ktorý krvný prietok končatiny bude analyzovaný, oblasť umiestnenia záznamových elektród sa líši. Pri posúdení funkčnej aktivity ciev na rukách sú senzory umiestnené na prstoch, rukách, predlaktiach a ramenách. Ak sa vykoná reovasografia dolných končatín, elektródy sa umiestnia na nohy, nohy a stehná. Neexistujú žiadne iné rozdiely medzi štúdiou končatín.

Po nainštalovaní elektród sa indikátory zaznamenávajú. Výsledok vo forme krivky sa zobrazí na obrazovke.

svedectvo

Štúdia je určená na diagnostiku chorôb a vaskulárneho lôžka a ich komplikácií.

Sťažnosti, ktoré slúžia ako základ pre postup

 • Necitlivosť a chlad v končatinách,
 • nohy a ramenné kŕče
 • výrazná zmena farby kože končatín.

Choroby súvisiace s podozrením na reovasografiu

 • Aterosklerotická lézia ciev na končatinách (ukladanie plakov, zúženie lúmenu tepien);
 • kŕčové žily (patológia sprevádzaná porušením odtoku krvi v hlbokých a povrchných žilách dolných končatín);
 • tromboflebitída (zápal žilovej steny s tvorbou krvnej zrazeniny na nej);
 • Raynaudov syndróm (stav, ktorý sa prejavuje vo forme nadmerného spazmu tepien prstov);
 • zmiernenie endarteritidy (zápalové ochorenie vnútornej steny tepien, čo nakoniec vedie k úplnému zablokovaniu prietoku krvi v mieste poškodenia);
 • vaskulárne komplikácie pri diabete mellitus;
 • periférna autonómna porucha (porucha fungovania cievnej lôžka v dôsledku porušenia jej nervovej regulácie).

Kŕčové žily sú indikáciou pre reovasografiu. Spravidla lekár predpíše RVG dolnej končatiny ihneď po nástupe symptómov, ako je strata citlivosti, edém a zmena farby kože.

kontraindikácie

RVG je výskumná metóda, ktorá nemá absolútne kontraindikácie. Elektródy neprekrývajú oblasť rany, trofické vredy: pri procedúre by ste si mali vybrať nepoškodené miesto nad alebo pod poškodenou oblasťou.

Získanie výsledkov

Trvanie štúdie nie je 15-20 minút. Čas čakania na výsledky reovasografie nepresahuje pol hodiny. Náklady na procedúru závisia od kliniky, v ktorej sa vykonáva, a je v rozsahu 500-2500 rubľov.

Pri dekódovaní špecialista analyzuje symetriu kmitov, výšku zostupu a stúpanie pevných liniek. Získané výsledky sú zaznamenané vo forme indexov.

 1. Regeografický index. Hovorí o všeobecnom naplnení arteriálnej vrstvy končatín, ktoré sú predmetom štúdie. Účtovná jednotka - ohmy. Normy sa považujú za výsledky od 0,05 ohmov a viac. Mierna arteriálna insuficiencia sa pohybuje od 0,04 do 0,05 ohmov. Obrázok nižšia ako 0,04 ohmov naznačuje prítomnosť výrazného zhoršeného prietoku krvi.
 2. Index elasticity. Charakterizuje hladinu vaskulárneho tónu. Normálne hodnoty začínajú na hodnote 0,4. Index v rozmedzí 0,2-0,4 hovorí o miernom hypotóze. Čokoľvek pod 0,02 je znakom prudkého poklesu tónu cievnej steny.
 3. Index hodnoty odtoku. Pomáha posúdiť intenzitu a rýchlosť odtoku krvi v žilovom lôžku. Normálny ukazovateľ RVG je index v rozsahu 0,2-0,5. Čísla prekračujúce túto hranicu naznačujú porušenie venózneho odtoku a vysoké riziko vzniku krvných zrazenín.
 4. Index periférnej rezistencie. Vysvetľuje stupeň odolnosti cievneho lôžka v študovanej oblasti. Pri absencii patológie sa pohybuje od 0,2 do 0,45. Prudká odchýlka na väčšiu (viac ako 0,55) alebo menšiu (pod 0,15) strane naznačuje porušenie cievneho prietoku krvi.

Ďalšie vzorky

Zmenené indikátory zaznamenané s reovasografiou neznamenajú nevyhnutne prítomnosť poškodenia steny krvných ciev. Znaky zhoršeného prietoku krvi môžu byť spôsobené kŕčom, ktorý je v prírode epizodický (funkčný): takýto výsledok sa dá dosiahnuť, ak sa nedodržia pravidlá predbežnej prípravy. Ak chcete zistiť, čo to je - poškodenie cievy alebo dočasný kŕč - štúdia sa uskutočňuje dvoma dodatočnými vzorkami: nitroglycerínom a kompresiou.

 1. Pri testovaní s liekom sa ukazovatele reovasografie odstránia dvakrát. Po prvé, štúdia sa uskutoční pred podaním nitroglycerínu, potom - po resorpcii tablety. Lekár porovnáva výsledky RVG medzi sebou. Ak ukazovatele nemajú výrazné rozdiely, môžeme hovoriť o poškodení cievnej steny. V prípade, že sa tieto štúdie významne zlepšili po užití nitroglycerínu, očakáva sa funkčný kŕč.
 2. Kompresný test je založený na kompresii manžety končatín. Štúdia, podobne ako predchádzajúca, sa uskutočňuje dvakrát. Výsledky reovasogramu sa porovnávajú pred a po nanesení manžety. Vzorka pomáha posúdiť rýchlosť obnovenia cievneho odtoku počas kompresie hlbokých žíl.

Liečba srdca a krvných ciev © 2016 | Mapa stránok Kontakt | Ochrana súkromia Dohoda o užívaní Pri citovaní dokumentu sa vyžaduje odkaz na miesto označujúce zdroj.

Aká je reovasografia ciev dolných a horných končatín: indikácie a prepis štúdie

Ak sa pacient sťažuje na bolesť, kŕče alebo pretrvávajúcu necitlivosť na končatinách, lekár zaznamená chladu rúk a nôh, bledú pokožku, môže mať podozrenie na porušenie hemodynamiky v týchto oblastiach tela. Na potvrdenie alebo vyvrátenie diagnózy je predpísaná reovasografia.

Réovasografiu je možné dokončiť buď na základe rozhodnutia lekára, alebo dobrovoľne, bez odporúčania. Ak chcete dobrovoľne podstúpiť reovazografiu, obráťte sa na multifunkčné diagnostické centrum, kliniku vaskulárnej patológie alebo na súkromnú kanceláriu špecializovanú na štúdium vaskulárnej patológie končatín.

Réovasografia vám umožňuje zhoršiť prietok krvi v horných a dolných končatinách

Základné pojmy

Reovasografia alebo RVG je moderná metóda funkčnej diagnostiky, ktorá umožňuje zhodnotiť stav prietoku krvi v cievnom systéme paží a nôh. Často sa používa na diagnostikovanie krvného obehu v cievach nôh, pretože vaskulárne patológie postihujúce žily nohy sú častejšie. Dáta získané v dôsledku postupu umožňujú posúdiť tón vaskulárnej siete končatín a stav kardiovaskulárneho systému ako celku. Pri skúmaní zvolenej oblasti touto metódou určite prítomnosť cievnej obštrukcie alebo prítomnosti vaskulárnej stenózy. Často vzniká otázka, kde môžete urobiť RVG mozgových ciev. Otázka nie je úplne legitímna. Aby ste sa s ňou vyrovnali, musíte pochopiť, čo egeografický výskum a ako to môže byť.

Medzi eografickými metódami rozlišujeme:

 • reovasography;
 • reoencefalografia (štúdium mozgových ciev);
 • rehehepatografia (pečeňový test);
 • Hrudná réografia a jej odbočka - reokardiografia.

Réovasografia dolných končatín, rovnako ako ruky, je netraumatický postup, vykonáva sa bez narušenia integrity tkanív, bezbolestná. Jediná vec, ktorá môže spôsobiť nepohodlie, je proces pripojenia elektród. Nepríjemné to nie je z hľadiska fyzickej bolesti, ale z hľadiska emočného nepohodlia.

Hlavné údaje o postupe menovania

Ak nebola predtým diagnostikovaná vaskulárna choroba, ale pacient sa sťažuje na studené ruky, nohy alebo ich segmenty (ruka, noha), zmena farby pokožky (dočasná alebo trvalá), zníženie citlivosti, reovasografia dolných končatín a rúk môže byť významnou metódou pri určovaní príčin utrpenie. Na sledovanie priebehu patologického procesu a jeho liečby je reovasografia predpísaná pre nasledujúce ochorenia:

 • ochorenia žilovej siete (kŕčové žily, flebitída, trombóza a ich kombinácie);
 • porušenie periférnej cirkulácie v dôsledku diabetes mellitus;
 • Raynaudov syndróm;
 • poškodenie ganglií miechy s poškodeným periférnym prietokom krvi;
 • aterosklerotické zmeny.

Podozrenie z takejto bežnej choroby, ako sú kŕčové žily, je tiež indikáciou pre reovazografiu.

Ak máte podozrenie na takú patológiu alebo monitorujete vykonanú liečbu, je predpísaná RVG, ktorá je v tomto prípade efektívnou a informatívnou metódou na skúmanie ciev horných a dolných končatín. Ak je podozrenie na trombus, reogram získaný v dôsledku reovazógy sa môže stať spoľahlivým zdrojom informácií.

Réovasografiu dolných končatín možno predpísať ťažkým fajčiarom, ktorí sa sťažujú na prerušovanú klaudikáciu a bolesť v nohách, pretože ľudia s týmto škodlivým zvykom často trpia obštrukciou endarteritídy, vaskulárnej patológie dolných končatín. Horné prekvapenie oveľa menej.

Prípravná fáza

Pred revasografiou ciev na končatinách je potrebná malá príprava, ktorá zvýši spoľahlivosť výsledkov postupu. Napríklad:

 • deň pred podaním lieku, pacienti, ktorí podstupujú lekársku liečbu, majú prestať užívať liek (dočasné odmietnutie liečby musí byť dohodnuté s lekárom);
 • minimálne 2 hodiny by mali prejsť po okamihu fajčenia (pre fajčiarov);
 • 15 minút pred procedúrou by mal pacient relaxovať.

Ako prebieha výskum?

Réovasografia sa vykonáva ako jednorazová alebo postupná registrácia elektrických impulzov na hornej a dolnej končatine alebo ich segmentoch. Lekár dostane výsledok vo forme záznamu výkyvov impedancie - reogramy.

Pri postupe pacienta preberie pozíciu na chrbte (na zadnej strane) na gauči. Koža v miestach pripojenia elektród je odmastená alkoholom, potom sú senzory fixované. Miesto upevnenia snímača na reovazografiu závisí od študovaného segmentu:

 • na štúdium ciev predlaktia - na zápästie a na ploche ulnarskej fossy;
 • nohy sú na členku a v poplitealnej oblasti.

V prípade umiestnenia snímačov na prsty by vzdialenosť medzi nimi mala byť približne 3-4 cm. Snímače sú usporiadané symetricky. Reogram umožňuje ošetrujúcemu lekárovi zistiť prítomnosť porúch krvi a určiť druh porušenia (funkčný, organický).

Snímače sú umiestnené na mieste, ktoré sa má preskúmať.

Diagnostické indikátory

Cieľom štúdie je študovať stav cievnej vrstvy. Výsledky sa odrážajú na monitore zariadenia vo forme synchrónnych vĺn, ktoré sú vizuálnym odrazom plnej krvi cievneho lôžka v konkrétnej fáze srdcového cyklu. Výsledky štúdie sú napísané vo forme indexov reografie:

 • RI alebo RSI (reologický systolický index);
 • IE (elasticita);
 • DSI (charakterizuje množstvo odtoku a prietok krvi);
 • PI (periférny odpor);
 • KA (asymetria systolických vlnových amplitúd) a niektoré ďalšie.

Tento index, získaný reovasografiou, odráža celkové krvné vypĺňanie študovaného telesného segmentu. Závislosť odporu segmentu na jeho náplni krvou je nepriamo proporcionálna. IE pri reovasografii končatín označuje elasticitu cievnej steny študovanej oblasti, ostatné sú nepriami charakterom stavu.

Dekódovanie získaných informácií

Reogram je len krivka, ktorá odráža kolísanie odolnosti živých tkanív a vysokofrekvenčných prúdov počas srdcového cyklu. Hlavná práca spočíva na ramenách lekára, ktorý rozlíši výsledné digitálne údaje. Napríklad normou pre RI je hodnota väčšia ako 0,05 jednotiek. RI, rovnajúce sa 0,04-0,05, sa považuje za mierne zníženú a menej ako 0,04 sa výrazne zníži.

Pre IE sa považuje za normu miera 0,4 jednotiek, hladina 0,2 až 0,4 jednotiek indikuje mierne zníženie elasticity cievnej steny študovanej končatiny a hladina nižšia ako 0,2 charakterizuje jej ostrý pokles. Odtok krvi, zaznamenaný aj ako index, sa považuje za normálny s ukazovateľmi, ktoré sú na úrovni 0,2 - 0,5. Ak indikátor dosiahne spodnú hranicu a nižšiu hodnotu, odtok sa považuje za odľahčený alebo zosilnený, ak indikátor prekročí 0,5, odtok je ťažký. Normálna hodnota PI je 0,2-0,45. Tento indikátor môže byť nahustený (od 0,55 a vyšší) alebo podhodnotený (od 0,15).

Interpretácia výsledkov spočíva v tom, že číselné indikátory prinášajú zrozumiteľný opis stavu vaskulárneho lôžka na štúdii. Umožňuje predpisovať správnu liečbu, kontrolovať terapeutický účinok prijatých opatrení a sledovať vývoj patologického procesu.

Varovanie! Všetky informácie na webe sú poskytované len na účely referencie a sú len informačné. Pri všetkých otázkach diagnostiky a liečby chorôb je potrebné konzultovať s lekárom osobnú konzultáciu.

rheovasography

Ravovasografia (RVG) je metóda hodnotenia stavu arteriálneho a venózneho prietoku krvi v cievach končatín, častejšie ako nohy. Vykonáva sa pomocou hodnotenia objemu pulzu určitých častí tela a posúdenia tónu a priechodnosti periférnych ciev.

Pri vykonávaní RVG zariadenie zaznamenáva celkový elektrický odpor (impedancia) živého tkaniva na vysokofrekvenčný striedavý prúd. Akákoľvek živá tkanina môže byť považovaná za nehomogénny vodič elektrického prúdu, pričom biologické tekutiny, najmä krv, majú najvyššiu elektrickú vodivosť a kosti a koža majú najvyššiu elektrickú vodivosť.

Metóda umožňuje posúdiť stav artérií a žíl vyšetrovanej oblasti, ich priechodnosť, identifikovať čiastočné zúženie alebo úplné uzatvorenie cievy v dôsledku zápalového procesu v ňom alebo lézií pri ateroskleróze.

Indikácie pre implementáciu RVG

Kŕčové žily.

Hlboká žilová trombóza dolných končatín.

Vaskulárna patológia u diabetes mellitus.

Diferenciálna diagnostika funkčných a organických porúch periférnej cirkulácie.

Príprava na štúdiu

Emocionálny a fyzický mier je umlčaný pred vykonaním štúdie.

spôsob implementácie

Štúdia sa uskutočňuje v polohe pacienta ležiaceho na chrbte. Často sa vykonávajú dolné končatiny RVG. Nohy musia byť bez odevu. Po odmastení pokožky roztokom alkoholu sa na nohy, ktoré sú pripojené k záznamovému zariadeniu pomocou drôtov, umiestnia špeciálne elektródy. Zariadenie zaznamenáva reovasogram a výpočet jeho hlavných kvantitatívnych ukazovateľov.

Hlavné ukazovatele vypočítané počas reovasografie:

 • Eografický index (ohm) odráža intenzitu plnenia študovanej plochy arteriálnou krvou.
 • Index elasticity (IE) charakterizuje elasticitu tepien vyšetrovanej oblasti.
 • Index periférneho odporu nepriamo odráža periférny vaskulárny odpor skúmanej oblasti.
 • Index nepriamej odtokovej rýchlosti (VO) sa používa na nepriame odhady venózneho odtoku.

Na rozlíšenie funkčného vazospazmu od organickej stenózy (kontrakcie) sa použije nitroglycerínový test. Ak chcete urobiť tak, napíšte RVG v normálnom stave pacienta, potom pacient užíva nitroglycerínovú tabletu (0,5 mg) pod jazykom. Nahrávanie opakujte po 3-5 minútach. Vzorka sa považuje za pozitívnu, ak sa index elasticity a eografický index zvýši (o 0,01 ohmu). V tomto prípade dochádza k funkčnému narušeniu vaskulárnej permeability. Negatívna vzorka indikuje organický proces (ateroskleróza, chronický zápal).

Na diagnózu hlbokej žilovej trombózy dolných končatín sa aplikuje kompresný test: manžeta je umiestnená na stehne pacienta, potom je odstránená a záznam sa opakuje. Stav ciev žilového lôžka sa hodnotí rýchlosťou obnovenia žilového odtoku po odstránení manžety.

Interpretácia výsledkov

Normálne indikátory RVG a ich zmeny

Referenčný index (PI)

Index elasticity (IE)

Index periférnej rezistencie (IPA)

Index indexu odletu (HE)

Druhy krvného obehu v periférnych cievach:

Kompenzovaný typ - mierne zníženie RI a IE. Neexistujú žiadne sťažnosti. Stav pacienta zodpovedá prvému stupňu arteriálnej insuficiencie podľa klasifikácie Fontaine, keď sa objavia len prvé príznaky patológie: pocit chladu končatín, porušenie citlivosti.

Subkomenzovaný typ - mierny pokles IE a RI. Bolesť v nohách (v lýtkových svaloch) sa objavuje pri chôdzi, podľa Fontaineovej klasifikácie, to je štádium II-III, od výskytu prerušovaného klaudikácie pri chôdzi na trvalú bolesť v nohách, najmä v noci.

Dekompenzovaný typ - zníženie IE a RI. Bolesť v nohách trvalej povahy, trofické vredy a ložiská nekrózy sa objavujú. Zodpovedá štádiu III-IV podľa Fontaine.

Lymfatická venózna insuficiencia je charakterizovaná ťažkosťami v žilovom odtoku.

Vyberte si príznaky znepokojenia a odpovedajte na otázky. Zistite, aký závažný je váš problém a či potrebujete navštíviť lekára.

Pred použitím informácií poskytnutých stránkou medportal.org si prosím prečítajte podmienky užívateľskej zmluvy.

Zmluva používateľa

Stránka medportal.org poskytuje služby podliehajúce podmienkam popísaným v tomto dokumente. Tým, že začnete používať webovú lokalitu, potvrdzujete, že ste si pred použitím stránok prečítali podmienky tejto Zmluvy o užívaní a akceptovali všetky podmienky tejto Zmluvy v plnom rozsahu. Prosím, nepoužívajte webové stránky, ak nesúhlasíte s týmito podmienkami.

Všetky informácie uverejnené na stránkach sú len orientačné, informácie získané z verejných zdrojov sú referenčné a neinformujú. Stránka medportal.org poskytuje služby, ktoré umožňujú užívateľovi vyhľadávať drogy v údajoch získaných z lekární v rámci dohody medzi lekárňami a medportal.org. Na uľahčenie používania údajov o liekoch na mieste sa doplnky stravy systematizujú a prinášajú do jediného hláskovania.

Stránka medportal.org poskytuje služby, ktoré umožňujú užívateľovi vyhľadávať kliniky a iné zdravotné informácie.

Informácie umiestnené vo výsledkoch vyhľadávania nie sú verejnou ponukou. Správa stránky medportal.org nezaručuje presnosť, úplnosť a (alebo) relevantnosť zobrazených údajov. Správa stránok medportal.org nie je zodpovedná za škody alebo škody, ktoré ste mohli trpieť prístupom alebo neschopnosťou prístupu na stránky alebo použitím alebo neschopnosťou používať túto stránku.

Prijatím podmienok tejto zmluvy plne pochopíte a súhlasíte s tým, že:

Informácie na stránke sú len orientačné.

Správa stránok medportal.org nezaručuje, že nebudú existovať chyby a nezrovnalosti týkajúce sa deklarovaných stránok a skutočnej dostupnosti tovarov a cien za tovar v lekárni.

Používateľ sa zaväzuje objasniť informácie, ktoré sú predmetom záujmu, telefonickým hovorom do lekárne alebo použiť informácie poskytnuté podľa vlastného uváženia.

Správa lokality medportal.org nezaručuje absenciu chýb a nezrovnalostí týkajúcich sa pracovného plánu kliniky, ich kontaktných údajov - telefónnych čísel a adries.

Správa medportal.org ani žiadna iná strana zúčastnená na procese poskytovania informácií nenesie zodpovednosť za škody, ktoré ste mohli vzniknúť, ak ste úplne spoliehali na informácie uvedené na tejto webovej stránke.

Správa stránky medportal.org sa zaväzuje a zaväzuje sa vynaložiť ďalšie úsilie na minimalizáciu nezrovnalostí a chýb v poskytovaných informáciách.

Správa stránok medportal.org nezaručuje absenciu technických zlyhaní, aj pokiaľ ide o prevádzku softvéru. Správa stránok medportal.org sa čo najskôr zaväzuje vynaložiť maximálne úsilie na odstránenie všetkých zlyhaní a chýb v prípade ich výskytu.

Užívateľ je upozornený, že správa stránok medportal.org nie je zodpovedná za návštevu a používanie externých zdrojov, odkazy na ktoré môžu byť obsiahnuté na webe, neposkytuje súhlas s ich obsahom a nie je zodpovedný za ich dostupnosť.

Správa stránok medportal.org si vyhradzuje právo pozastaviť stránku, čiastočne alebo úplne zmeniť jej obsah, a vykonať zmeny v Zmluve o užívaní. Takéto zmeny sa vykonávajú iba na základe rozhodnutia správcu bez predchádzajúceho oznámenia používateľovi.

Beriete na vedomie, že ste si prečítali podmienky tejto Zmluvy o užívaní a akceptovali všetky podmienky tejto Zmluvy v plnom rozsahu.

Reklamné informácie, na ktorých umiestnenie na stránkach majú zodpovedajúcu dohodu s inzerentom, sú označené ako "reklama".

Réovasografia horných a dolných končatín - čo to je a komu bude užitočné

Spomínate si, ako sa strávil rodinný voľný čas pred prvými seriálmi, ktoré sa objavili na centrálnych kanáloch? Dokážete si predstaviť, že budem pracovať na bicykli? a najbližší obchod s potravinami vo vzdialenosti 5 km?

Technický pokrok zlepšuje životnú úroveň, ale je to trochu zvláštne, nie jeho kvalita: väčšina z nás strávi pracovný deň pred monitorom, odpočíva na tom istom mieste, hlavne s popcorn a hranolkami.

Mnohí radšej zabúdajú, že diéta rýchleho občerstvenia bohatá na tuky, avšak vláknami, prispieva k ukladaniu aterosklerotických plakov.

Dá sa to povedať jemne: "nezdravá strava a fyzická nečinnosť zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení", ale skôr či neskôr nezdravý životný štýl vedie k vaskulárnym patologiám. Včasná diagnostika v tejto situácii pomôže identifikovať funkčné poškodenie pred tým, ako sa stane nezvratným. Réovasografia spolu s ultrazvukom môže byť metódou hromadnej diagnostiky populácie.

Princíp réografie a jej typy

Réografia - metóda skúmania prívodu krvi do orgánov a častí ľudského tela. Pozostáva z merania a grafovania impulzných kmitov impulzov v závislosti od obsahu krvi v orgáne. (Impedancia je odolnosť tkanív voči prechodu vysokofrekvenčného striedavého prúdu.)

Myšlienka a prvý technologický prieskum boli formulované N. Mannom v roku 1937 a neskôr vyvinuté rakúskymi a sovietskymi vedcami.

Rozsah reografie je takmer neobmedzený: mozog, očná membrána, končatiny, srdce, pľúca, pečeň a iné vnútorné orgány. Pre postupy v určitých častiach tela majú svoje vlastné mená:

Čo je to - reovazóza (RVG) ciev horných a dolných končatín? Zvážte všetky nuansy v poradí.

Indikácie a kontraindikácie

Réovasografia je zahrnutá do zoznamu pravidelných vyšetrení pre takéto ochorenia:

Okrem toho RVG poskytuje pohodlný spôsob, ako zistiť povahu hemodynamických porúch - organických alebo funkčných. Prieskum vám umožňuje zistiť, či zhoršenie vlastností krvného toku spôsobené anatomickými príčinami alebo spôsobené abnormálnym životným štýlom.

RVG je nutne priradená na základe subjektívnych sťažností pacienta o:

 • kŕče alebo opuch nôh;
 • výskyt cievnych "hviezd";
 • bolesť a / alebo slabosť pri chôdzi, vzniku a zmiznutí bez príčiny;
 • necitlivosť, chlad, blednutie nôh alebo rúk;
 • bolesť v rukách s malým zaťažením alebo v pokoji.

Neexistujú absolútne kontraindikácie pre postup, ale nasledujúce sú považované za relatívne:

 • exacerbácie chronických ochorení;
 • závažné infekčné choroby;
 • ochorenia, pri ktorých nie je možné zrušiť antiagregačné činidlá, antikoagulanciá, hemostatické látky a lieky, ktoré ovplyvňujú cievny tonus - psychostimulanty, analeptiká atď.

Priemerné diagnostické náklady

Cena vyšetrenia sa líši v závislosti od stavu kliniky, druhu reografu a počtu vzoriek (farmakologických a funkčných).

Na porovnanie poskytujeme ceny v iných krajinách, ktoré sú populárne medzi Rusmi - prívržencami "lekárskej turistiky":

 • Bielorusko - od 15 do 30 tisíc bp, ale pre cudzincov existuje osobitný cenník (v priemere - 10 USD);
 • Ukrajina - od 220 do 350 UAH;
 • Izrael - od 100 do 200 dolárov;
 • Nemecko - od 300 do 700 eur.

Pravidlá a postup prípravy

Príprava na RVG vyžaduje od pacienta nasledujúce jednoduché obmedzenia:

 • jeden deň pred týmto postupom prestať užívať lieky, ktoré ovplyvňujú krvný obeh a vaskulárnu priepustnosť;
 • najmenej 8 hodín nefajčiť, nesmiete žuť nikotínovú gumu a nechutiť tabak;
 • počas 2 hodín nesmie jesť a nesmie byť vystavená intenzívnemu fyzickému namáhaniu;
 • 15 minút pred procedúrou urobte vodorovnú pozíciu, oddychujte a ľahko si ľahnite.

Teplota v kancelárii, kde sa vyšetrovanie vykonáva, je nastavená na ◦ C, pretože pacient bude musieť odstrániť všetko, čo pokrýva a stláča ruky alebo nohy, a na nejakú dobu ľahko ležať.

Na registráciu impedančných kmitov na oboch končinách pacienta sú elektrody fixované (hliník, olovo, mosadz atď.) A sú umiestnené striktne symetrické a pokožka na miestach upevnenia je odmastená alkoholom.

V závislosti od toho, či bude celá časť alebo časť končatiny predmetom výskumu, lekár stanoví polohu a spôsob aplikácie elektród (pozdĺžne alebo priečne).

Na štúdium závislosti hemodynamiky na vonkajších podmienkach sa výsledok RVG v kľude často porovnáva s reogramom po rôznych vzorkách: farmakologický, kompresia alebo vzorky s cvičením.

Napríklad kompresný test sa používa na vylúčenie hlbokej žilovej trombózy: krátko tiahnu končatinu manžetou a po jej odstránení sa RVG opakuje. Na rozlíšenie medzi funkčnou a organickou poruchou vaskulárnej priechodnosti sa použije vzorka s nitroglycerínom (0,5 mg pod jazyk, po 5 minútach opakovaná RVG).

Pri porovnaní rehogramu s aktivitou srdca sú paralelne, ak je to možné, zaznamenané aj elektro- a fonokardiogramy (ECG a PCG).

Kľúčové ukazovatele: čo merajú

Výsledok dolných alebo horných končatín RVG (rheogram) je komplexná kvázi-periodická krivka, interpretácia reovasografie je založená na štúdii vlastností priemernej reografickej vlny:

 • kvalita - prítomnosť "vrcholov", strmosť a jemnosť "stúpania" a "sostupov";
 • kvantitatívna - hodnota amplitúdy, dĺžka niektorých časových intervalov atď.

Na zistených hodnotách a špeciálnych vzorcoch vypočítajte kontrolné indexy:

 • eografické (RI, registruje intenzitu arteriálneho krvného toku);
 • elasticita (IE, odráža stav steny tepny);
 • periférny odpor (IPA);
 • veľkosť venózneho odtoku (IN).

Referenčné intervaly pre indexy tu nie sú uvedené z nasledujúcich dôvodov:

 1. Reológia nerozvinula jednotnú terminológiu a metódu výpočtu: rovnaké koeficienty, vypočítané za podobných podmienok pre zástupcov rovnakej vekovej skupiny v rôznych lekárskych zariadeniach, sa môžu desaťkrát líšiť.
 2. Normy sa určujú osobitne pre každý segment končatiny: rameno, predlaktie, ruka, bedra, holenná kosť, noha.
 3. Hodnoty niektorých ukazovateľov závisia od veku: napríklad u starších ľudí je RI nižšia ako u zdravých mladých ľudí (najmä v cievach dolnej končatiny).

Všimnite si, že vo výsledkoch RVG neexistujú významné rozdiely podľa pohlavia, zemepisu alebo etnickej príslušnosti.

Ako dešifrovať reogram opísaný vo videu:

Výsledky nie sú normálne - čo ďalej

Hoci RVG je grafická metóda, zobrazuje iba výsledky výpočtov, pričom niektoré charakteristiky prietoku krvi sa hodnotia iba nepriamo. Napriek tomu RVG umožňuje vylúčiť vaskulárne patológie s dostatočnou presnosťou a je účinná ako skríningová metóda pre negatívnu diagnózu.

Ale čo keď v priebehu konania existovali odchýlky od normy?

Ak reogram zaznamená svetlé funkčné zmeny, lekár predpíše pozorovanie v dynamike (opakovaná periodická RVG), prípravky na posilnenie steny ciev a fyzikálnu terapiu. Nezabudnite uviesť odporúčania týkajúce sa zmeny stravy a dokonca aj spôsobu práce.

V prípade závažnejších funkčných alebo organických porúch sa pacientovi preukáže ďalšie vyšetrenie na stanovenie diagnózy a výber spôsobu liečby: chirurgický alebo lekársky.

Stručný opis "konkurenčných" diagnostických metód

Na štúdium obehového systému sa používajú aj radiofónne kontrastné (RK) alebo magnetická rezonančná (MR) angiografia, ultrazvuková dopplerografia (USDG) a farebná duplexná angioskopia (DS). Tieto metódy, na rozdiel od RVG, umožňujú nielen posúdiť tón a priepustnosť ciev, ale tiež ich zvážiť v priereze alebo v trojrozmernej forme na pozadí iných anatomických štruktúr.

RC angiografia je röntgenová metóda, čo znamená, že nie je použiteľná pri vyšetrovaní tehotných žien a malých detí.

Vzhľadom na závažnosť postupu (anestézia, injekcia antihistamínov, katetrizácia cievy, zavedenie jódového kontrastu a röntgenových lúčov) má štúdia ďalšie kontraindikácie:

 • tromboflebitída;
 • alergia na jód;
 • srdcové alebo obličkové zlyhanie.

MR-angiografia nesie radiačné zaťaženie na tele pacienta, ale MR zobrazovanie je zložité a drahé zariadenie, takže sa dá vyšetriť len v regionálnych nemocniciach. Cena bude podľa toho aj "regionálna": hodnota vyššia ako cena RVG.

Duplex angioscanning je komplexný variant, pretože štúdie prebieha paralelne v dvoch režimoch: konvenčný ultrazvuk (poskytuje miestne dvojrozmerné čierne a biele projekcie) a USDG. Mimochodom, neexistuje žiadne "triplexové" skenovanie: je to len marketingový štýl pomocou tretieho "okienka" farby na ultrazvukovom monitore.

Skúšky uvedené v tejto časti nie sú diagnózou "prvej voľby" (s výnimkou prípadu USDG), ale sú vymenovaní po tom, čo RVG zisťuje odchýlky od normy.

Preto sú teraz známe základné princípy reovasografie a jej odlišnosti od iných metód diagnostiky ciev končatín.

A hoci toto je jedno z tých prieskumov, ktoré si každý môže "priradiť" bez poškodenia zdravia a peňaženky, stále si pamätajte, že iba lekár, ktorý vykonal diagnostiku, môže správne dekódovať výsledky: hodnoty hlavných koeficientov výrazne závisia od typu prístroja,

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Koľko ľudí žije po stentovaní ciev srdca alebo prečo život po operácii nie je trest

Po celom svete sú ľudia veľmi opatrní pri operáciách na srdci a cievach a nie je prekvapujúce, pretože otázka, koľko ľudí žije po stentovaní ciev srdca, bez ohľadu na pohlavie a vek trvá všetkých pacientov bez výnimky.

Ako sa zbaviť kapilár na nos?

Často, červené a prasknuté kapiláry na nosiach spôsobujú združenia s chronickým alkoholizmom. V skutočnosti tento problém nie je vyvolaný iba závislosťou od alkoholu, a môže to byť veľa faktorov, ktoré spôsobujú jeho vzhľad.

Kubitálna tromboflebitída horných končatín

Kŕčové žily zmizli za 1 týždeň a už sa nezobrazujú.Nepríjemným a nebezpečným ochorením venózneho systému je trombóza - vznik krvnej zrazeniny vnútri cievy, ktorý bráni jeho normálnemu toku.

Čo je vertebro-bazilárna nedostatočnosť

Vertebrobasilárna nedostatočnosť alebo syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému je reverzibilný proces poškodenia mozgovej funkcie v dôsledku zhoršenej cerebrálnej cirkulácie.

Zvýšený protrombín - čo to znamená?

Protrombín je proteín, ktorý sa vyrába v pečeni a je prekurzorom trombínu (ktorý stimuluje tvorbu krvných zrazenín). Protrombín je jedným z najdôležitejších indikátorov krvnej zrážanlivosti.

Prvé príznaky a liečba ischémie srdca

Nedostatok krvného zásobovania v latinčine je srdcová ischémia. Krv počas ischémie jednoducho nie je schopná prechádzať koronárnymi artériami v požadovanom množstve v dôsledku zablokovania alebo zúženia.