V tomto článku sa dozviete, aký je Lericheov syndróm. Táto patológia sa vyznačuje léziou aorty spojenou s čiastočným prekrytím (oklúziou) jej lúmenu. Syndróm vedie k zníženiu prietoku krvi v oblasti panvy a dolných končatín. Hlavná metóda liečby je chirurgická.

Lericheov syndróm je komplex symptómov, ktorý sa vyskytuje vtedy, keď sa aorta zužuje (stenóza) v brušnej oblasti a čiastočne prekrýva lumen cievy (oklúzia).

Bifurkačná zóna je miestom oddelenia aorty do ilických tepien dodávajúcich panvu a dolné končatiny

Patologický proces sa môže rozšíriť aj na ilické tepny, preto sa tento syndróm niekedy nazýva oklúzia aortálno-ilického systému. Popísal trojicu príznakov (recidivujúca krívanie, nedostatok pulzu v nohách, impotencia) charakteristická pre takéto aortálne lézie, francúzsky chirurg Leriche v roku 1923. Atorálna oklúzia vedie k chronickej ischémii končatín. Zhoršenie krvného zásobenia môže viesť k nekróze a amputácii tkaniva končatín. Ďalším vážnym problémom s týmto syndrómom je vývoj impotencie.

Choroba vo väčšine prípadov predstavuje vážne nebezpečenstvo pre zdravie a život pacienta. Konzervatívna liečba patológie je často neúčinná, vďaka chirurgickým zásahom sa dosahuje oveľa lepší účinok. Po operácii je možné obnoviť prietok krvi, ktorý trvá niekoľko rokov.

Cievskí chirurgovia sa podieľajú na liečbe Lericheho syndrómu. Najčastejšou príčinou patológie je aterosklerotická lézia aorty, takže najlepšie výsledky je možné dosiahnuť súčasným vykonaním ateroskleróznej terapie predpísanej kardiológa alebo terapeutom.

Príčiny Lericheho syndrómu

Lericheov syndróm, ako naznačuje názov, nie je nezávislou chorobou. Spája príznaky spojené s okluzívnym ochorením aorty. Táto patológia môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi:

 • ateroskleróza aorty (približne 90-95%);
 • nešpecifická aortoartritída (5%) je zápalový proces v aorte a veľkých cievach, čo vedie k zahusteniu stien, zúženiu lúmenu a zhoršeniu prívodu krvi do orgánov a končatín;
 • trombóza po poranení alebo embólii.

Chronické okluzívne aortálne lézie sa zriedkavo spájajú s vrodenými abnormalitami:

 • aortálna hypoplázia (hypoplázia);
 • dysplázia ileálnej artérie (defekty vaskulárnej formácie).

Pri ateroskleróze sa v bifurkačnej zóne zistí maximálna zmena (oddelenie aorty do ilických tepien zásobujúcich panvu a dolné končatiny). Môže sa objaviť kalcifikácia steny aorty a odchádzajúcich tepien (depozícia vápenatých solí a v dôsledku toho zhutnenie a zníženie elasticity), často sa zistí parietálna trombóza. Aortoartritída je charakterizovaná výrazným zhrubnutím aortálnych stien zápalovej povahy. Pri tejto chorobe sú steny aorty často kalcinované.

V dôsledku zhoršenia toku krvi do malej panvy a nôh sa mikrocirkulácia zhoršuje a dochádza k narušeniu metabolizmu tkaniva. Na začiatku patologického procesu sa aktivujú mechanizmy na kompenzáciu poklesu prietoku krvi v končatinách, ako postupuje vývoj patológie ischémie (zhoršenie prívodu krvi a prívod kyslíka do tkaniva).

Pretože Lericheho syndróm sa najčastejšie vytvára v dôsledku aterosklerotických procesov, prvé klinické prejavy sa vyskytujú hlavne v dospelosti - vo veku nad 40 rokov. U mužov je patológia bežnejšia ako u žien. Najvyšší výskyt sa pozoruje v šiestej dekáde života.

Červená šípka indikuje úplnú oklúziu infrarenálnej aorty trombom, ktorý sa rozširuje na iliakálne tepny (žlté šípky). Biela šípka je začiatkom kalcifikácie v cievnej stene.

Symptómy patológie

Môžete predpokladať vývoj Lericheho syndrómu za prítomnosti triády hlavných symptómov, ktoré zahŕňajú:

 1. Pravidelné krívanie (prerušované).
 2. Neschopnosť určiť impulz v dolných končatinách.
 3. Impotencia.

Prerušovaná klaudikácia je dôsledkom chronického zlyhania obehu v končatinách. Prvým klinickým prejavom u pacientov so syndrómom je bolesť svalov nohy počas dlhej chôdze.

Symptómy ischémie nôh závisia od štádia:

 • V prvej fáze je bolesť v nohách narušená výraznou námahou - chôdze viac ako 1 km. Táto fáza sa tiež nazýva predklinická, pretože symptómy ochorenia v tomto štádiu sú minimálne.
 • V prípade progresie patológie sa vytvorili stupne 2A a 2B. Ak sa spoja bolesti pri chôdzi viac ako 200 m, hovoríme o štádiu 2A, v prípade zlej tolerancie chôdze na kratšie vzdialenosti, vystavíme 2B fáze ischémie končatín.
 • Tretia etapa je charakterizovaná bolesťou, ku ktorej dochádza pri chôdzi menej ako 25 metrov a dokonca aj v neprítomnosti pohybu, ako aj v noci.
 • Posledná, štvrtá etapa je charakterizovaná trofickými poruchami: ulceróznymi léziami, oblasťami nekrózy, gangrénom.

V počiatočnom štádiu môže byť pacient narušený inými ischemickými príznakmi: chilliness, narušená citlivosť pokožky, bledosť, krehké nechty, olupovanie kože, vypadávanie vlasov a zvýšené potenie nohy. Na hrubé posúdenie závažnosti ischemických porúch sa vykonáva plantárna vzorka. Noha zdvihnutá pod uhlom 45 °. V prítomnosti ischémie sa noha zmieta len za niekoľko sekúnd. Rýchlosť blanšovania sa posudzuje na základe stupňa ischemických porúch.

Pri vyšetrení sa Lericheho syndróm prejavuje bledosťou kože nohy, v štádiu 4 sú ulcerózne-nekrotické lézie. Keď pocítite končatiny za studena, nie je možné určiť pulz vo femorálnych tepnách, pulzáciu aorty na úrovni pupka. Auskultácia (počúvanie) femorálnej tepny v oblasti tkaniva a brušnej aorty umožňuje určiť zvukové vibrácie, ktoré sa zhodujú s fázou kontrakcie srdca (systolický šelest). Tieto príznaky sú špecifické pre Lericheho syndróm. Nie je možné určiť arteriálny tlak na nohách v tejto patológii.

Nohy pacienta s Lericheho syndrómom

Symptómy závisia od preferenčnej lokalizácie oklúzie aorty. Existujú tri úrovne oklúzie:

 1. Nízka, keď je prekážka prietoku krvi v oblasti bifurkácie (delenie na ilické tepny) pod miestom výtoku dolnej mezenterickej tepny.
 2. Oblasť stredného okraja sa rozprestiera nad touto oblasťou.
 3. Vysoká - porážka aorty nedosiahne ústa renálnych artérií, alebo je umiestnená takmer na svojej úrovni.

Pri vysokej oklúzii je bolesť narušená v slepých svaloch, v bedrovej oblasti a na zadnom povrchu stehien. Takáto prerušovaná klaudikácia sa nazýva vysoká. Súčasne je zaznamenané zníženie teploty končatín a pocit necitlivosti. Strata svalov môže byť spôsobená nedostatočným prívodom krvi.

Pri vysokej oklúzii je hypertenzia často spojená s poškodením renálnych artérií (vazorenálne). Tento syndróm chronickej obštrukcie aorty je pomerne bežný - približne v 38% prípadov. Zriedkavo sa pozorujú príznaky spojené s ischemickými genitáliami (23%), prejavy ischémie orgánov tráviaceho systému (9%) a miechy (len 2%) sa vyskytujú ešte menej často.

Rýchlosť progresie patológie závisí od veku pacientov. Rýchlejšie dávky sú charakteristické pre mladých pacientov trpiacich týmto syndrómom. Patológia, prejavujúca sa po 60 rokoch, sa často rozvíja pomalšie ako v 40-50 rokoch. V každom prípade Lericheho syndróm vyžaduje použitie radikálnych terapeutických metód. Iba chirurgická intervencia môže odstrániť oklúziu aorty a zabrániť závažným komplikáciám.

Liečba Lericheho syndrómu

Hlavná metóda riešenia Lericheho syndrómu je chirurgická. Použitie moderných techník umožňuje dosiahnuť priaznivé výsledky liečby počas dostatočne dlhého obdobia. Úplné vyliečenie aterosklerotického oklúzie aorty sa nedá dosiahnuť, ale kombinácia tradičných alebo endovaskulárnych * chirurgických metód a konzervatívnej liečby zlepší kvalitu života a výrazne predĺži život pacientov.

* V endovaskulárnych intervenciách sa prístup k chorým častiam aorty a iných tepien uskutočňuje malou punkciou kože. Katéter a špeciálne nástroje sa dopravujú pozdĺž plavidla do oblasti intervencie. Operácia sa vykonáva pod röntgenovou kontrolou.

Konzervatívna liečba sa používa iba s 1 a 2A štádiami ischémie.

 • Pri ateroskleróze, ktorá je hlavnou príčinou syndrómu, je dôležité odstrániť alebo znížiť vplyv variabilných rizikových faktorov na chorobu a jej komplikácie.
 • Okrem farmakoterapie sa používajú aj iné než liekové metódy: diéta, adherencia, fyzikálna liečba, fyzikálna liečba, liečba sanatoria.
 • Je dôležité odstrániť príčiny cievnych kŕčov: fajčenie, chladenie.

Konzervatívne terapie pre Lericheho syndróm

Metódy a lieky používané pri konzervatívnej terapii:

 • Vazodilatačné lieky, anticholinergiká, ganglioblokátory (no-spa, nikoshpane aekalín, padutín). Vyžaduje ošetrenie trvajúcu od 1 do 3 mesiacov.
 • Na zlepšenie mikrocirkulácie je preopolyglukín, zvončeky, aspirín predpísaný na prevenciu krvných zrazenín.
 • Fyzioterapia: hyperbarická oxygenácia, diadynamické prúdy na končatinách a bedrovej oblasti, kúpele so sírovodíkom.
 • Kúpeľná liečba.

Chirurgický zákrok v patológii

Ak je Lericheov syndróm diagnostikovaný v štádiu 2B a vyššie, je možné len zlepšiť stav pacientov pomocou rekonštrukčnej chirurgie. V závislosti od stavu aorty a iliačnej artérie sa vyberá jeden z nasledujúcich typov chirurgických zákrokov: endarterektómia, bypass, resekcia protetiky:

 1. Počas endarterektómie sa pomocou rezu cievy odstránia trombotické hmoty, aterosklerotické pláty, ktoré zúžia lúmen. Cievna stena je šitá alebo uzatvorená náplasťou z pacientovej žily alebo syntetického materiálu.
 2. Pri posúvaní sa umelá protéza šije nad a pod oklúziou, čo zabezpečuje prietok krvi okolo postihnutej časti cievy. Pri Lericheho syndróme sa vykonáva aortálna femorálna posun, spájajúca aortu a femorálnu artériu.
 3. Aortálna resekcia s protetikou sa uskutočňuje kombináciou oklúzie a ťažkej stenózy. V tomto prípade je postihnutá oblasť aorty nahradená špeciálnou protézou.

Pri vysokom riziku konvenčného chirurgického zákroku sa používajú endovaskulárne intervencie: angioplastika, stentovanie aorty a ilické tepny. V balónikovej angioplastike sa v zúženej časti tepny umiestni katéter s balónikom. Vynútenie vzduchu do kazety eliminuje zúženie nádoby. Stentom je inštalácia špeciálneho rámu (stentu) na rozšírenie úzkej časti a normalizáciu prietoku krvi. V niektorých prípadoch použite kombináciu obidvoch metód.

Chirurgická liečba sa nevykonáva za prítomnosti kontraindikácií, ktoré zahŕňajú:

 • obštrukcia artérií končatín (určená angiografiou);
 • srdcový záchvat alebo mŕtvica (3 mesiace od akútnej fázy);
 • gangréna nohy a dolnej končatiny;
 • Zlyhanie srdca 3. fázy;
 • poškodenie pečene v cirhóze;
 • zlyhanie obličiek;
 • malígnych nádorov.

Dobré výsledky pri Lericheho syndróme možno dosiahnuť v 65-75% prípadov chirurgickej intervencie, úmrtnosť po operácii sa pohybuje od 2 do 13%.

výhľad

Pri absencii chirurgickej liečby sa prognóza Lericheho syndrómu považuje za nepriaznivú. Choroba postupuje rýchlo a často vedie k nútenej amputácii končatín (približne u 25% pacientov). Väčšina pacientov, ktorí dostávajú iba konzervatívnu liečbu, sa stane zdravotným postihnutím 2 roky. U týchto pacientov je nízka miera prežitia po dobu troch rokov: približne 40% z nich zomrelo v priebehu obdobia od komplikácií choroby.

V okluzívnej aortálnej patológii sa výsledky rekonštrukčnej chirurgie považujú za relatívne priaznivé. U 70% operovaných pacientov je možné dosiahnuť vymiznutie symptómov ischémie a obnovenie pracovnej kapacity až 10 rokov. Priaznivé výsledky závisia nielen od úspešnej operácie, ale aj od stavu periférneho obehu.

C m Lerish

Lerich syndróm (. R. Lerich, francúzsky chirurg, 1879 -1955, syn: chronický uzáver aorty, brušnej aorty aterosklerotické trombóza, occlusion aortoilické.) - súbor klinických príznakov, spôsobených chronickou oklúziou bifurkácia brušnej aorty a bedrové tepny.

R. Leriche v roku 1940 vykonal prvú bedrovú sympatektómiu a resekciu trombóznej bifurkácie brušnej aorty. Od roku 1943 sa na základe návrhu Morel (F. Morel) tento komplex symptómov začal nazývať "Leriche syndróm". U mužov je táto choroba pozorovaná 10 krát častejšie. Najčastejšie sa vyskytuje u osôb vo veku 40 - 60 rokov.

obsah

Etiológia a patogenéza

Etiológia je rôznorodá. Pozorovaná ako vrodené a získané occlusion aortoilické cievne oddelenie. Medzi vrodených chorôb zahŕňajú aortálnej hypopláziu Fibre-svalovej dysplázia bedrových tepien. Zo získaných ochorení je najčastejšou príčinou aterosklerotických lézií (88-94%), nešpecifická aortoarteriit (5-10%), oveľa menej postembolic trombóza atď.

Patogenéza zhoršené cirkuláciu vzhľadom k miere a rozsahu uzáveru aorty a bedrové tepny, čo výrazne znižuje množstvo prietoku krvi do panvy a dolných končatín. Z tohto dôvodu, v prvých fázach ischémie ochorenia (cm). Objaví sa počas funkcie zaťaženia, a s progresiou procesu a v pokoji. Olovo prejavom tejto choroby je zníženie distálnej perfúzneho tlaku a krvného obehu poruchy mikrocirkulácie (cm.), A potom sa metabolických procesov v tkanivách.

Pri kompenzácii hemodynamických porúch je veľmi dôležitý vývoj kolaterálneho obehu.

Patologická anatómia

Patologická anatómia závisí od etiológie lézie. Zmeny aorty, charakteristické pre aterosklerózu, sa nachádzajú (pozri Ateroskleróza). Maximálne zmeny sa zaznamenali v oblasti aortálnej bifurkácie a na mieste vnútornej iliačnej artérie. Často sa vyskytuje výrazná kalcifikácia steny aorty a tepien (pozri kalcifikácia), v mnohých prípadoch - parietálna trombóza (pozri). Gistol, obrázok aterosklerotických lézií, nemá žiadne znaky.

Pri nešpecifickej aortoartritíde je primárne ovplyvnená aj aorta. Toto ochorenie je charakterizované výrazným periprocesom, prudkým zhrubnutím aortálnej steny v dôsledku zápalu vonkajšieho, stredného a reaktívneho zhrubnutia vnútorného obloženia. Často označená kalcifikácia steny.

Klinický obraz

Klinický obraz závisí od rozsahu poškodenia cievneho lôžka a od stupňa vývoja kolaterálnej cirkulácie.

V závislosti na úrovni proximálneho uzáveru brušnej aorty sa izoluje z L. 3 prevedení. (Obrázok 1): Nízka uzáver (A) - distálnej k nižšej mezenterické tepny; Priemerná oklúzia (B) - proximálna oklúzie dolnej mezenterických artérií a vysoké (B) -, alebo len distálnej na úroveň renálnych tepien. V závislosti na lézie distálnej cievne riečisko je vhodné prideliť 4 typ (obrázok 2): I typ - poraziť aorty a spoločné bedrové tepny; Typ II - poškodenie aorty, bežných a vonkajších iliakálnych artérií; Typ III - pre zmenu v typu II sa pripojí lézie povrchné stehennej tepny; Typ IV - prídavne postihnuté cievy nohy. Pre všetky typy lézií distálneho riečišťa vyniká možnosť "A" - splavné hlboké stehennej tepny a variantu "b" - tam je zúženie alebo uzáver ústia tepny. Je potrebné poznamenať, že sa rozumie, nielen oklúzny (kompletné vyhladenie) plavidlá, ale aj náhle stenózy (viac ako 75% priemeru). Porážka distálneho riečišťa v jednej a tej istej pacienta môže byť asymetrické. Existujú 4 stupne ischémie; I - počiatočné prejavy; IIA - vzhľad klaudikačná cez 300-500 m; II B - výskyt prerušovanej klaudikácie po 200 g chôdze; III - bolesť cez 25 - 50 m chôdze alebo v pokoji; IV - prítomnosť nekrotických vredov.

Prvým príznakom ochorenia je zvyčajne bolesť, prejav v lýtkových svaloch pri chôdzi. Takmer 90% pacientov s L. p. navštívte lekára o prerušovanom klaudikácii (pozri).

Proximálnej aortálnej lézie a menej zmenil distálnej kanál (napr., Pri aortálnou lézie iba na úrovni dolnej mezenterické tepny v spojení s vaskulárne lézie nôh pod vetvou podkolenných tepny), cirkulácia kompenzácia lepší. Na strednej a vysokej aorty bolesti oklúzny lokalizovaná do sedacích svalov v dolnej časti chrbta a posterolaterálnej stehien (vysoké občasné krívanie). Okrem toho pacienti na vedomie, chlad, necitlivosť dolných končatín, strata vlasov na dolných končatín a rast pomalý nechtov. Niekedy dochádza k atrofii dolných končatín.

U 20 - 50% chorých sa objaví impotencia (pozri), okraje sú druhým klasickým príznakom L.

Priebeh ochorenia je postupný, avšak nárast symptómov môže prebiehať rôznymi rýchlosťami. U pacientov mladších ako 50 rokov sa ochorenie vyvíja rýchlejšie ako u pacientov starších ako 60 rokov.

Diagnóza

Diagnóza je vo väčšine prípadov vykonáva kontrolu, palpácia a počúvanie. Berie na vedomie zmenu farby kože dolných končatín, ochabovanie svalov, zníženie teploty kože. Keď choroba stupeň IV objavia vredy a nekrózu v oblasti prstov a nôh s opuchy a prekrvenie. Pohmatom v režime offline arteriálnej pulzácie zastávka, podkolennej tepna. Pulzácia femorálnej artérie je tiež častejšie chýba. Uzáver aorty nie je daná jeho zvlnenie na pupku. Počúvaním auscultated systolický šelest nad stehennej tepny v trieslovinové ryhe po bedrové tepnu na jednej alebo oboch stranách a nad brušnej aorty. Nedostatok končatiny arteriálnej pulzácie a hluk z systolický krvný cievy sú hlavnými črtami L. str. Na dolných končatinách nie je definovaná auskultúra krvného tlaku.

Inštrumentálne metódy výskumu - ultrazvuk flowmetrie, reovazo-, pletizmo-, osciloskop, sphygmography - ukazujú pokles a meškanie hlavné prietok krvi v cievach dolných končatín (Obrázok 3). Stanovenie svalového prietoku krvi v klírens 133x odhaľuje jej pokles najmä ostro počas testu s nat. záťaž.

Lericheov syndróm: príčiny, príznaky, terapia, chirurgia

Lericheov syndróm je chronické ochorenie, pri ktorom dochádza k zúženiu až po úplné uzavretie lumenu artérií nohy s obehovými poruchami. Typicky je diagnostikovaná patológia u mužov vo veku 40-60 rokov, avšak v posledných rokoch došlo k "omladeniu" skupiny pacientov.

Táto choroba je veľmi nebezpečná, pretože to vedie k postihnutiu v súvislosti s mladými ľuďmi, so sebou nesie fatálne komplikácie často vyžadujú veľkú operáciu. Po aterosklerózy srdca a mozgových ciev, tepien dolných končatín porážke na treťom mieste, odhaľujúce takmer jeden z piatich pacientov s aterosklerózou po 50-55 rokoch. V prípade vysokej amputácii počas jedného roka po operácii riziko úmrtia asi u polovice pacientov.

Aorta je najväčšia nádoba v ľudskom tele, ktorá dodáva všetkým orgánom a tkanivám krv. V spodnej časti je rozdelená na pravé a ľavé iliakálne cievy, ktoré dodávajú dolné končatiny. Pri Lericheho syndróme sa spodná časť aorty po vypustení renálnych artérií a ilických ciev stane substrátom ochorenia.

Príčiny a rizikové faktory

Viac ako 90% prípadov Lericheho syndrómu je spojených s aterosklerotickými léziami aorty a iliakálnych artérií. Rizikové faktory pre vývoj patológie sú:

 • Pohlavie mužov;
 • fajčenie;
 • Poruchy metabolizmu lipidov;
 • Diabetes mellitus;
 • hypertenzia;
 • Dedičnosť.

Ako je zrejmé, podmienky, ktoré sú veľmi časté medzi staršími obyvateľmi, vedú k stenóze artérií, ale riziko ochorenia do značnej miery určuje spôsob života.

Okrem ateroskleróza, syndróm príčiny môže byť okluzívny ochorenie a nešpecifickú aortoarteriit, pri ktorej sa zápalové zmeny dôjsť cievnej steny, čo prispieva skleróza, trombózy a oklúzny (uzatvárací) lúmenov.

Zmeny v cievach sa redukujú na stenózy (zúženie) a oklúziou lumen cievy. V počiatočných štádiách aterosklerózy stenóza prevláda, ale s rastom hodnoty plaku a jeho trombózy dochádza k úplné zastavenie krvného vopred a vyjadrené arteriálnej nedostatočnosť. V niektorých prípadoch je stenóza alebo uzáveru cievy a lézie lokalizované v aorte, v mieste jeho rozdelenie do bedrovej tepny a samotných bedrové tepny. V tkanivách zvyšuje hypoxii, poruchy trofické, sú predpoklady pre nekrotických zmien a gangréna.

Keďže ateroskleróza je bežne častá, pacienti s Lericheho syndrómom majú poškodenie koronárnych artérií (ischemická choroba srdca) a mozgových ciev (chronická ischémia alebo mŕtvica).

Manifestácia a diagnostika Lericheho syndrómu

Kombinácia symptómov sa považuje za klasický variant syndrómu Leriche:

Prerušovaná klaudikácia je jedným z hlavných príznakov poruchy arteriálneho krvného toku v dolných končatinách. V závislosti od úrovne cievnej stenózy je vysoká a nízka. Ak je aorta a jej bifurkácia ovplyvnená, potom pacient pocíti bolesť pri chôdzi v bedrovej oblasti, zadok, dolné končatiny, a to ako počas cvičenia, tak aj v pokoji. Po porážke ciev stehien a dolných končatín bude bolesť lokalizovaná hlavne v dolnej časti nohy a chodidiel.

Kvôli zhoršenému prietoku krvi v panvových cievach a účinkom miechy sa objavuje impotencia, zníženie tónu svalov panvového dna a bolesť brucha.

Známky trofických porúch v nohách budú zníženie svalového tonusu a objemu mastného tkaniva, vypadávanie vlasov, bledosť a chladu kože, dysplázia nechtov. Pri pokusoch sondovať nádoby nie je pulzácia na nich definovaná.

Vývoj aterosklerózy v tepnách dlhý čas môže pacienta bez povšimnutia. V zriedkavých prípadoch sa choroba prejavuje náhlou trombózou a akútnym poškodením prietoku krvi, ale zvyčajne sa postupne rozvíja a prvé príznaky sú:

 • Pocit necitlivosti a slabosti nohy;
 • Chilliness, husi brucha, bolesť alebo pocit pálenia v koži;
 • Pri dlhej chôdzi sa vyskytujú bolesti, ktoré sú najskôr nepredstaviteľné a po odpočinku zmiznú.

jasný klinický obraz akútnej oklúzie

Pri akútnom priebehu Lericheho syndrómu s arteriálnou trombózou sa hypoxia a ischémia rýchlo zvyšujú, objavuje sa gangréna. Pacient vyžaduje urgentnú hospitalizáciu a zvyčajne amputaciu nohy.

V závislosti od klinických prejavov je v priebehu ochorenia štyri fázy:

 1. Prvá fáza sa prejavuje chladom, slabosťou v nohách a príznaky prerušovanej klaudikácie sa vyskytujú pri dlhodobej námahe a po odpočinku zmiznú.
 2. V druhom štádiu sa zvyšuje stupeň zúžení tepien, príznaky trofických zmien v koži, medzi príznakmi sa objavujú nechty, pretrvávajúca klaudikácia sa objavuje už pri pokrytí vzdialenosti 200-250 metrov.
 3. Tretia etapa charakterizuje dekompenzovaný proces s progresiami zmien kože, svalov a vlákien, vredov, bolesti v stave pokoja.
 4. Štvrtá etapa je najnebezpečnejšia, keď sa bolesť stáva neznesiteľnou, na nohách je veľa nevyliečiteľných vredov a ohniská nekrózy mäkkých tkanív. Bez liečby sa nevyhnutne vyvíja gangréna.

diagnostika

Ak máte podozrenie na stenózu alebo oklúziu tepien dolných končatín, budete musieť podstúpiť sériu vyšetrení, ktoré sú dôležité najmä v počiatočných fázach, kedy je klinika vymazaná alebo prakticky chýba. Lekár skúma nohy, skúste skúmať pulz v tepnách.

Laboratórny výskum zahŕňa stanovenie lipidového profilu, glukózy, glykozylovaného hemoglobínu (pri cukrovke), vymenovanie koagulogramu.

Na objasnenie rozsahu a lokalizácie lézie artérií sa pomocou počítačovej angiografie a aortografie používa kontrastné činidlo. Posúdiť funkčný stav tepien pomocou trenažéra.

Lericheho syndróm v diagnostických obrázkoch

Skríningové metódy sa môžu považovať za ultrazvuk krvných ciev s Dopplerom, definícia indexu kotník-brachiál (pomer krvného tlaku v cievach členku a ramena), ktorý by zvyčajne mal presiahnuť jeden.

Pri ateroskleróze aorty a krvných ciev nohy je nevyhnutné vyšetriť stav koronárnych a cerebrálnych artérií, pretože ich výrazné poškodenie môže vyžadovať okamžitú liečbu.

liečba

si kladie za cieľ Lerich syndróm ošetrenie pre zlepšenie prietoku krvi v tepnách nohy, aby sa zabránilo progresii ochorenia a rozvoju komplikácií, z ktorých najnebezpečnejšie sú gangréna, infarkt myokardu, cievne mozgové príhody.

V závislosti od štádia ochorenia a charakteru prejavov je predpísaná konzervatívna terapia alebo chirurgický zákrok. Konzervatívna liečba zahŕňa vymenovanie liekov, ktoré zlepšujú krvný obeh v mikrovaskulatóriu, trofizmus tkanív, vazodilatanciá.

Pacient by mal vedieť, že liečba predpísaná lekárom neprinesie požadovaný výsledok bez vylúčenia rizikových faktorov choroby a zmien životného štýlu, a preto hlavné princípy liečby sú:

 • Eliminácia rizikových faktorov (kontrola tlaku, lipidový profil, glukóza v krvi);
 • Úplné vylúčenie fajčenia;
 • Pravidelná chôdza;
 • Užívanie liekov na zlepšenie prietoku krvi.

Konzervatívna terapia

V štádiu I a IIA je iba konzervatívna liečba prípustná av pokročilejších formách je nemožné bez operácie. Medzi predpísanými liekmi:

 1. Pentoxifylín, ktorý znižuje agregáciu krvných doštičiek a zlepšuje reológiu krvi. Dokázalo sa, že liek môže znížiť príznaky ochorenia, ale je účinný len u 30-40% pacientov;
 2. Reopoliglyukin, reomakrodeks, zníženie viskozity krvi;
 3. Kyselina acetylsalicylová, ktorá zabraňuje vzniku krvných zrazenín;
 4. Cilostazol, ktorý zlepšuje reologické parametre krvi;
 5. Tiklopidín, klopidogrel, s výraznými antiagregačnými vlastnosťami;
 6. Sulodexid, ktorý znižuje viskozitu tým, že znižuje hladinu tukov a fibrinogénu v krvi;
 7. Kyselina nikotínová a jej deriváty, čo spôsobuje rozšírenie periférnych ciev a podporuje rozpad fibrinogénu;
 8. Antispazmiká (papaverín, drotaverín);
 9. Pri syndróme silnej bolesti sú indikované analgetiká.

V prípade nehrdzavejúcich trofických vredov sa ligácia postihnutých oblastí uskutočňuje pomocou lokálnych činiteľov, ktoré zlepšujú trofizmus a regeneráciu (solkoseryl, metyluracil).

operácie

Chirurgická liečba je nevyhnutná, počnúc štádiom IIB ochorenia. Pred predpísaním operácie chirurg zistí stav aorty, ciev dolných končatín, koronárnych artérií a artérií mozgu aterosklerotických lézií a operačných rizík spojených s touto operáciou.

V prípade Lericheho syndrómu sa uskutočňujú rekonštrukčné operácie, z ktorých hlavnými sú:

 1. Endarterektómia - extrakcia aterosklerotického plaku so šitím cievy alebo nahradením defektu syntetickým materiálom, vlastnými nádobami.
 2. Protétika - odstránený modifikovaný fragment tepny a namiesto toho sa inštaluje syntetická protéza alebo časť nádoby pacienta, ktorá sa odoberá z inej oblasti (autowen).
 3. Aortofemorálny posun - s významným množstvom poškodenia, je nutná anastomóza na obchádzanie zmenenej časti cievy (medzi aortou a femorálnou tepnou). Ak je ovplyvnená bifurkácia aorty a obe iliakálne artérie, potom sa použije protéza, ktorá úplne nahradí miesto bifurkácie (vo forme "nohavičiek").
 4. Stentovanie - stent (dutá trubica) je vložený do nádoby, cez ktorú preteká krv, metóda je indikovaná pre pacientov s vaskulárnymi léziami srdca, mozgu, vysokým operačným rizikom počas protetiky alebo by-passu.

chirurgická liečba Lericheho syndrómu - bypass (1) a angioplastika so stentovaním (2)

V prípade, že závažnosť aterosklerózy je, že je už možné obnoviť prietok krvi, buď vyvinul gangréna končatiny, jediný typ operácie môže byť amputácia nohy až do bodu, kedy prietok krvi je stále prítomný.

Treba poznamenať, že pacienti, ktorí podstúpili chirurgický zákrok, ako aj pacienti s konzervatívnou liečbou, majú užívať protidoštičkové lieky (aspirín, klopidogrel). V prípade rozšírenej aterosklerózy sa táto liečba považuje za základnú a môže sa podávať aj počas celého života. Cievne liečivá sa používajú v kúrach a protidoštičkové látky - po dlhú dobu v priebehu života.

Liečba non-droga Lerich syndrómu sa skladá z UV žiarenia a laserové ožarovanie krvi k zníženiu jeho viskozity a zníženie zhlukovaniu krvných doštičiek, hyperbarická kyslíková terapia, fyzioterapia (UHF, elektroforéza).

Lericheov syndróm je nebezpečná choroba s vážnou prognózou. Približne každý tretí pacient, ktorý zomrel na kardiovaskulárne ochorenie, má niektoré z jeho prejavov. Prevencia progresie cievnych zmien v značnej miere závisí nielen od včasnosti liečby, ale aj od pacientovej túžby ochraňovať končatiny a život. Lekári vedia prípady, kedy pacienti, dokonca aj keď stratili nohu, neodmietali fajčiť a nedodržali predpísané odporúčania. Ak sa objavia aj tie najmenšie príznaky porušenia arteriálneho krvného toku v cievach nohy, okamžite sa poraďte s lekárom a okamžite začnite liečbu.

Lericheho syndróm

Lericheov syndróm je pomerne časté ochorenie obehového systému, ktoré sa prejavuje pri blokáde artérií aorto-ilického. Táto choroba bola podrobne popísaná chirurgom a vedcom René Leriche už na začiatku dvadsiateho storočia, pretože vtedy bola táto patológia veľmi bežná.

Najčastejšie sa vyskytuje syndróm Leriche u ľudí vo veku nad 40 rokov, vo väčšine prípadov choroba trpí silnejším pohlavím. Neexistujú žiadne špecifické údaje o tom, ako často sa táto patológia vyskytuje u populácie, ale že ochorenie je bežné, možno posúdiť obrovským počtom operácií obnovy vykonaných na brušnej aorty. Len v Amerike každoročne prebieha viac ako tridsaťštyri takýchto operácií.

Spôsobuje Lericheho syndróm

Lericheov syndróm je svojou povahou polyetiologickým stavom. Trigger vývoj tohto ochorenia môže ochorenia, ako je arteriosklerotických zmien v cievach, nešpecifické aortoarteriit upchatie časti embólia ciev, trombóza v dôsledku traumy, vrodených vád aorty (hypo- a aplázia), fibromuskulární dysplázia vrstiev ciev.

Väčšina hlásených prípadov Lericheho syndrómu je spôsobená patologickými poruchami krvných ciev spojenými s aterosklerotickými zmenami. Tento etiologický faktor má prvé miesto z toho dôvodu, že frekvencia nových prípadov aterosklerózy sa v posledných desaťročiach veľmi rýchlo zvyšuje. Dôvodom je jednoduché a ľahké: zlé poradie deň s veľkým deficitom spánku, poruchy príjmu potravy (jesť potraviny z fast-food reťazca, v ktorom veľa cholesterolu a ďalších látok škodlivých krvných ciev, veľa tučných jedál v potrave). Zvlášť škodlivé tuky, ako ľudia zrelé a veku, pretože metabolizmus sa spomaľuje výrazne od nich nevyužije telo škodlivých tukov sa nachádzajú v týchto potravinách, uistite sa, že sa usadzujú na stenách ciev, a neskôr viedol k ateroskleróze.

Ľudia s poruchami metabolických procesov a endokrinných ochorení by mali byť tiež obozretní pri rozvoji aterosklerózy, pretože riziko vzniku tejto choroby v nich sa niekoľkokrát zvyšuje. Neterminálna aortoartritída (druhá je Takayasův syndróm) je na druhom mieste medzi etiologickými príčinami Lerishovho syndrómu. Etiológia vývoja tejto choroby nebola definitívne stanovená. Syndróm Takayasu je svojou povahou zápalový. Stredné a veľké cievy sa podieľajú na zápalovom procese v tejto patológii. Neliečená choroba vo väčšine prípadov vedie k stenóze postihnutých ciev. Zo všetkých ostatných dôvodov, ktoré môžu spôsobiť vývoj Lericheho syndrómu, je uvedené len jedno percento.

Stupeň hemodynamických porúch v poškodenej tepne pri Lericheho syndróme je určený dĺžkou okludovanej oblasti cievy, čo významne znižuje množstvo prietoku krvi do orgánov nachádzajúcich sa v panve, ako aj na nohách. Z tohto dôvodu sa na začiatku vývoja Lericheho syndrómu objavujú ischemické príhody iba počas fyzickej námahy a pri progresii ochorenia stále viac narúšajú pacienta a v kľudovom stave.

Hlavným prejavom Lericheho syndrómu je rýchle zníženie tlaku v distálne umiestnených cievach a hrubé porušenie mikrocirkulácie a následné zhoršenie metabolických procesov v tkanivách, ktoré dodávajú krv patologicky zmeneným tepnám.

Symptómy Lerishovho syndrómu

Ak Lericheho syndróm spôsobil aterosklerózu, na mieste bifurkácie brušnej aorty sa začínajú zásadné zmeny a kde sa odbočuje vnútorná iliakálna artéria. Kalcifikácia a parietálny trombus sa často nachádzajú v zmenenej nádobe s Lericheho syndrómom.

Ak príčinou vzniku tejto choroby bol Takayasův syndróm, aortálna stenka v štúdii bude významne zahustená v dôsledku toho, že zápal sa šíri do všetkých troch membrán ciev. Vo väčšine prípadov je tiež zistená prítomnosť kalcifikácie.

Klinické prejavy Lericheho syndrómu sú priamo úmerné rozsahu poškodenej časti tepny. Závažnosť symptómov závisí od toho, ako sa zabezpečili kolaterály v postihnutej oblasti.

Prvým znakom vývoja Lericheho syndrómu, ktorému je dôležité venovať pozornosť, je bolesť lýtkových svalov počas pohybu. Niekedy sa bolesť stáva takou intenzitou, že človek nedobrovoľne začne lámat na postihnutú končatinu. V deviatich z desiatich prípadov Lericheho syndrómu pacienti idú na lekára kvôli prerušovanému klaudikácii. Čím vyššie je patologické zameranie vo vzťahu k dolným končatínam (napríklad v mezenterických tepnách), tým menšia je zmena distálneho krvného obehu, lepšie a intenzívnejšie kompenzačné mechanizmy. Ak sa okulzia objaví na strednej alebo vysokej úrovni, bolesť bude lokalizovaná v gluteálnych svaloch, bedrovej oblasti a vonkajších stenách stehien. Tento jav sa nazýva "vysoká prerušovaná klaudikácia".

Okrem nepríjemnej bolesti sa ľudia trpiaci Lericheho syndrómou budú sťažovať, že ich nohy sú neustále chladné, často necitlivé. Takmer polovica chorých mužov, ako choroba postupuje, bude trpieť erektilnou dysfunkciou, a neskôr - impotencia.

Priebeh Lericheho syndrómu je náchylný na konštantný a stabilný postup. Táto choroba má jednu zaujímavú vlastnosť: u mužov vo veku štyridsiatich až päťdesiatich rokov sa vyvíja oveľa rýchlejšie ako u mužov po šesťdesiatich rokoch.

Pri starostlivom vyšetrení, počúvaní, palpácii a vykonávaní inštrumentálnych diagnostických štúdií môžete nájsť množstvo rôznych symptómov a znakov charakteristických pre Lericheho syndróm. Pri vyšetrení môžete vidieť, že farba postihnutých nohy sa výrazne líši od farby zdravého kože, výrazný pokles svalovej hmoty, teplota postihnutej končatiny je výrazne nižšia ako teplota tela.

Ak sa ochorenie spočiatku začalo a overovalo už v poslednej fáze, na koži budú viditeľné vredy a nekrotické oblasti, najmä v oblasti prstov a nôh. Pri hmataní môžete zistiť, že femorálna tepna vôbec nie pulzuje. Ak oblasť brušnej aorty prešla oklúziou, nebudú v pupočnej oblasti žiadne trepory pulzu. Pri počúvaní femorálnej tepny stetoskopom v oblasti slabín bude jasne počuť systolický šum. Zo všetkého uvedeného môžeme konštatovať, že hlavnými patognomickými znakmi Lericheho syndrómu je absencia pulzných šokov a zvukov pri počúvaní.

Na potvrdenie tejto diagnózy je potrebné vykonať inštrumentálne vyšetrenia: reovasografia, sfygmografia, ultrazvuková fluometria a pletyzmografia. Pomocou týchto metód diagnostikant zhodnotí úroveň patologických porúch v hlavnom krvnom riečisku.

Stanovenie prietoku krvi pomocou klírensu 133Xe poskytne informácie o jeho významnom znížení, najmä ak bol pacientovi pred testom podaný výkon. Dopplerovský ultrazvuk poskytne príležitosť podrobne preskúmať a posúdiť obehové poruchy v artériách nohy. Veľmi dôležitým bodom v diagnostike "Lericheho syndrómu" je definícia špeciálneho parametra, ktorý sa nazýva "index kotníku". Určuje sa meraním tlaku v tepnách chodidiel a na radiálnej artérii. Pomer týchto ukazovateľov by mal byť približne rovný 1,1-1,2. Ak sa tento index rovná 0,8, pacient má prvé prejavy krívania a ak je parameter 0,3 alebo menej, začnú sa tvoriť rôzne vredovité nekrotické zmeny na koži. Podrobný aktuálny obraz je možné získať počas angiografie. Táto metóda je celkom informatívna v prípade Lericheho syndrómu. Ak lekár potrebuje zistiť presnú polohu lézie a dĺžku poškodenej tepny, aplikujte aortografiu.

Diferenciálna diagnostika Lericheho syndrómu sa musí vykonať s radikulitídou lumbosakrálnej oblasti, ako aj s vylučujúcou endarteriídou. Dôležitým znakom toho, že táto patológia nie je Lericheov syndróm, ale obštrukcia endarteritídy, je prítomnosť pulzných šokov na femorálnej tepne a úplná absencia cudzích zvukov počas počúvania. Ďalším prvkom je vek: prevažne mladí ľudia (až tridsať) trpia endarteriídou a Lericheho syndróm po štyridsiatke. Lumbosakrálna radikulitída má tiež množstvo dôležitých rozdielov od Lericheho syndrómu: bolestivé pocity v tejto radikulitíde nemajú nič spoločné s chôdzou - sú trvalé. Je tiež dôležité vedieť, že pri tejto patológii sa zachováva pulzácia ciev a hluk úplne chýba.

Liečba Lericheho syndrómu

Liečba Lericheho syndrómu je možná len vtedy, ak je stupeň ischémie malý. V prípadoch ischémie 1 a 2A sú pacientovi predpísané ganglioblokátory, vazodilatanciá a cholinolytiká.

Medzi ganglioblockery používané pri liečbe Lericheho syndrómu sa ukázali dobre a poskytli uspokojivé výsledky Vaskulat, Mydocalm a Bulatol. Vaskulitída sa užíva perorálne, jedna tableta každé štyri až šesť hodín (lekár presne vymenuje). Možno použitie kvapiek Vasculat. Pijú dvadsať až tridsať naraz, frekvencia užívania za deň je rovnaká ako u tabliet.

Pri pokročilejších variantoch Lericheho syndrómu sa liek podáva jedenkrát alebo dvakrát denne do gluteusového svalu jednu kocku päť percentného lieku. Je dôležité vedieť: tento liek nemôže byť predpísaný pacientom s cukrovkou. Denná dávka lieku Mydocalm sa pohybuje od 150 do 450 miligramov. Priamo závisí od závažnosti syndrómu Leriche. Zvyčajne sa liek začne podávať z päťdesiat miligramov na intramuskulárne alebo intravenózne podanie. Počet injekcií denne - tri. Ak je účinok nedostatočný, dávka sa zvýši. Toto by sa malo robiť postupne. Typicky je maximálna dávka na podanie gluteusového svalu sto miligramov, frekvencia injekcií denne je dvakrát. Intravenózny Mydocalm sa podáva raz denne v dávke 100 miligramov. Tento liek sa musí vstreknúť veľmi pomaly do žily a sledovať pacientovu pohodu. Liečba liekom Mydocalm je neprijateľná, ak bola osoba alergická na lidokaín alebo má v anamnéze myasteniu gravis.

Medzi prostriedkami rozšírenia krvných ciev v syndróme Leriche používajte No-shpu a Papaverine. Žiadne silo pri tejto chorobe sa používa ako perorálne, tak aj intravenózne a intraarteriálne. Tablety užívajú jedenkrát alebo dvakrát naraz, počet dávok denne - dva alebo tri. Do žily sa vstrekne dva percentné roztoky až do štyroch mililitrov. Zavedenie tejto drogy do žily alebo tepny je pomalé. Liečivo sa nepoužíva na takéto komorbidity, ako je glaukóm a hypertrofia prostaty. Papaverín sa užíva per os štyridsať až osemdesiat miligramov každých osem až dvanásť hodín. Dve percentá injekčného roztoku sa môžu podávať pod kožu alebo do svalu. Množstvo liečiva na podávanie je jeden až dva mililitre. Na zavedenie žily sa má Papaverin zriediť v desiatich kockách izotonického chloridu sodného. Ak má pacient poruchu srdcového rytmu, lekár by mal byť na to upozornený, pretože použitie Papaverinu na vedenie porúch srdca je nežiaduce.

Medzi anticholinergikami boli v Lericheovom syndróme široko používané nasledujúce lieky: Depo-Padutin, Andekalin. Depot-Padutin je predpísaný štyridsať jednotiek účinku na injekciu. Intramuskulárne sa liek podáva buď denne alebo každý druhý deň. Postup liečby Lericheho syndrómu, ktorý trvá päť až sedem týždňov, je predpísaný pre pätnásť až dvadsať injekcií lieku. Ak je ochorenie ťažké, trvanie liečby Depot-Padutinom môže trvať tri až štyri mesiace. V závislosti od závažnosti Lericheho syndrómu je Andekalin podávaný v desiatich až štyridsiatich jednotkách účinku. Trvanie liečby liekom je dva až štyri týždne. Každé tri mesiace sa liečba musí vykonať znova. Tablety Andekalin používajú dva kusy pred jedlom každých osem hodín. Postupne sa počet tabliet denne môže zvýšiť na dvanásť, ale iba ak počiatočná dávka nepriniesla požadovaný výsledok. Vezmite drogu štyri týždne, po dvojmesačnej prestávke sa kurz opakuje.

Ak je ischémia už prešla do štádia 3B a 4, liečba je potrebná chirurgicky. Chirurgia pre Lericheho syndróm sa vykonáva dvomi spôsobmi: odstránením časti cievy a jej nahradením protézou alebo by-passom. Odstránenie časti cievy sa vykoná, ak sa overí upchanie a stenóza. Prevádzka posunom sa vykonáva v týchto prípadoch, ak sa zachová arteriálna priechodnosť (aspoň minimálna).

OTVETY / 34 Levishe

- súbor klinických prejavov spôsobených chronickou oklúziou v oblasti bifurkácie brušnej aorty a iliakálnych artérií. Najčastejšie sa vyskytuje u mužov vo veku 40-60 rokov.

. Medzi kongenitálnymi chorobami patrí aortálna hypoplázia a fibro-svalová dysplázia iliakálnych artérií.

Aterosklerotické lézie sú najčastejšie získané (88-94%), nešpecifická aortoartritída (5-10%), postembolická trombóza je oveľa menej častá, atď.

Patogenéza zhoršené cirkuláciu vzhľadom k miere a rozsahu uzáveru aorty a bedrové tepny, čo výrazne znižuje množstvo prietoku krvi do panvy a dolných končatín. Preto sa v počiatočných štádiách ochorenia vyskytuje ischémia počas funkčného zaťaženia a v priebehu postupu sa pohybuje v kľude. Hlavným prejavom ochorenia je zníženie perfúzneho tlaku v distálnom cievnom lôžku a narušená mikrocirkulácia a potom metabolické procesy v tkanivách. Pri kompenzácii hemodynamických porúch má veľký význam rozvoj kolaterálneho obehu.

Pri Lericheho syndróme v dôsledku aterosklerózy sa pozorovali maximálne zmeny v bifurkácii aorty av mieste vnútornej ilickej artérie. Často dochádza k výraznej kalcifikácii stien aorty a tepien, v mnohých prípadoch - parietálnej trombózy. Pri nešpecifickej aortoartritíde je primárne ovplyvnená aj aortálna aorta. Toto ochorenie je charakterizované prudkým zhrubnutím aortálnej steny v dôsledku zápalu vonkajšieho, stredného a reaktívneho zahustenia vnútornej membrány. Kalcifikácia steny aorty je často zaznamenaná.

Klinický obraz závisí od rozsahu lézie a od stupňa vývoja kolaterálnej cirkulácie.

4 stupne ischémie: I - počiatočné prejavy; IIA - výskyt prerušovanej klaudikácie po 200-500 m prechádzke; IIB - výskyt prerušovanej klaudikácie pri chôdze menej ako 200 m; III - bolesti menej ako 25 m chodiť alebo v pokoji;

IV - prítomnosť nekrotických vredov.

Prvým príznakom Lericheho syndrómu je zvyčajne bolesť, ktorá sa vyskytuje v svaloch tela pri chôdzi. Takmer 90% pacientov s Lericheho syndrómom navštevuje lekára o prerušovanom klaudikácii. Čím je bližšie aortálna lézia a menej vzdialený priebeh (napríklad ak je aorta poškodená len na úrovni dolnej mezenterickej tepny), tým lepšia je kompenzácia krvného obehu. Na strednej a vysokej aorty bolesti oklúzny lokalizovaná do sedacích svalov v dolnej časti chrbta a posterolaterálnej stehien (vysoké občasné krívanie). Pacienti navyše zaznamenajú chladenie, zníženú citlivosť dolných končatín, strata vlasov a pomalý rast nechtov. Niekedy dochádza k atrofii dolných končatín. U 20-50% chorých sa vyskytne impotencia. Prietok je progresívny. U pacientov mladších ako 50 rokov sa Lericheho syndróm vyvíja rýchlejšie ako u pacientov starších ako 60 rokov.

Diagnóza Lericheho syndrómu

vo väčšine prípadov stanovených na základe inšpekcie, palpácie a auskultácie, ako aj výsledkov nástrojových metód výskumu.

Zaznamenané odfarbenie kože dolných končatín,

zníženie teploty pokožky.

V štádiu IV ischémia sa objavujú vredy a ohniská nekrózy v prstoch a prstoch.

. Počas palpácie nie je pulzácia femorálnej artérie. V prípadoch oklúzie brušnej aorty nie je jeho pulzácia určená na úrovni pupka.

Pomocou inštrumentálnych výskumných metód -

sfygmografia - zhodnotiť pokles a oneskorenie hlavného prietoku krvi v artériách dolných končatín.

. Dopplerov ultrazvuk umožňuje posúdiť charakter prietoku krvi v stehenných a popliteálnych tepnách. Dôležitým ukazovateľom je index členku (pomer krvného tlaku na nohe k tlaku krvi na radiálnej artérii), ktorý sa zvyčajne rovná 1,1-1,2. Ak je index nižší ako 0,8, vyskytujú sa príznaky prerušovanej klaudikácie a menej ako 0,3 známky ulcerózno-nekrotických zmien.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva s

a lumbosakrálna radikulitída. Keď obštrukcia endarteritidy postihuje cievy dolnej končatiny, pulzácia femorálnych artérií sa zachováva, na cievach nie je žiadny systolický šelest, pacienti sú zvyčajne mladší ako 30 rokov. Keď lumbosakrálna radikulitída má bolesť, ktorá je výraznejšia na vonkajšom povrchu stehien a nie je spojená s chôdzou, pulzácia hlavných tepien sa zachováva a neexistuje žiadny vaskulárny šum.

Liečba Lericheho syndrómu.

V prítomnosti ischémie stupňov I - IIA dolných končatín je liečba konzervatívna. Používajú sa ganglioblokiruyuschie lieky (mydokalm, bulatol, vaskulitída), anticholinergné (padutín, aekalín, prskol, vazolastín), vazodilatátory (papaverín, no-spa, nikoshpan, komplyan). Lieky predpisujú kurzy na 1-3 mesiace. Na zlepšenie mikrocirkulácie sa liečia reopolyglucínom (intravenózne do 800 ml každý druhý deň, 5-10 injekcií), predpísané zvončeky, kyselina acetylsalicylová. Použite hyperbarické okysličenie, Bernardovy prúdy na bedrovej oblasti a na dolnú končatinu, kurzy 6-10 procedúr. Odporúčaná kúpeľná liečba; sirovodík, kúpele oxidu uhličitého-sírovodíka, terapeutické cvičenia.

Indikácie rekonštrukčnej chirurgie na cievach sú ischémia končatín IIB, III a IV.

Kontraindikácie - úplná obštrukcia artérií dolných končatín a femorálnych artérií podľa angiografickej štúdie, infarkt myokardu, mŕtvica až 3 mesiace, stupeň III srdcového zlyhania, cirhóza pečene, zlyhanie obličiek. Pri chirurgickej liečbe Lericheho syndrómu sa používajú hlavne dva typy chirurgických zákrokov: resekcia ciev s protetikou a by-passom. Aortálna resekcia sa uskutočňuje s oklúziou a náhlou stenózou, by-passovým chirurgickým zákrokom - častejšie pri zachovaní priechodnosti ilícových artérií (pozri Krvné cievy).

Prognóza Lericheho syndrómu. Po operácii zmiznú klinické prejavy Lericheho syndrómu a obnoví sa schopnosť pracovať. Priaznivé výsledky rekonštrukčných operácií u 70% pacientov s dobrým stavom distálneho kanálu pretrvávajú až 10 rokov.

Lericheov syndróm: príčiny, symptómy, liečba taktiky

Táto vaskulárna patológia bola prvýkrát popísaná chirurgom Rene Lerishom v roku 1923 a tento syndróm bol pomenovaný po ňom. Lericheov syndróm je jednou z najčastejších okluzívnych ochorení charakterizovaných zúžením a / alebo úplným zablokovaním arteriálnych ciev aorto-ilického. V tejto patológii možno pozorovať nielen stenózu alebo oklúziu artérií tejto časti obehového systému, ale aj rôzne kombinácie takýchto vaskulárnych lézií. Napríklad stenóza brušnej aorty a oklúzia jednej z ilíkových artérií atď.

Pri Lericheovom syndróme spôsobuje cirkulačné poruchy spôsobené vaskulárnymi zmenami charakteristickú trojicu príznakov: nedostatok pulzu na artériách nohy, prerušované klaudikácie a zhoršenie účinnosti. Ich závažnosť závisí od stupňa zúženia alebo dĺžky blokovania artérií a ich výskyt nastáva, keď sa cievy zúžia o 60-70%. Pri absencii včasnej liečby môže táto choroba viesť k potrebe amputacie postihnutej gangrénovej končatiny, ťažkým kardiovaskulárnym komplikáciám, invalidite a dokonca smrti pacienta.

Podľa štatistík je Lericheov syndróm častejšie u mužov ako u žien a zvyčajne sa zisťuje vo veku 40-60 rokov, avšak v posledných rokoch sa počet mladších pacientov s touto chorobou zvýšil. Odborníci sa domnievajú, že táto skutočnosť je spôsobená nesprávnou výživou, fyzickou nečinnosťou a závislosťou od zlých návykov (najmä fajčenia).

V tomto článku sa dozviete o príčinách vývoja, prejavoch, fázach kurzu, spôsoboch identifikácie a liečby Lericheho syndrómu. Tieto informácie vám pomôžu včas predpokladať začiatok vývoja tejto nebezpečnej vaskulárnej patológie a urobíte správne rozhodnutie o potrebe navštíviť lekára, aby začal včasnú liečbu.

Príčiny a mechanizmus vývoja

Rôzne ochorenia môžu vyvolať vývoj Lericheho syndrómu:

 • ateroskleróza aorty;
 • ateroskleróza ciev dolných končatín;
 • Takayasův syndróm (nešpecifická aortoartritída);
 • posttraumatická trombóza;
 • cievna oklúzia s embolmi;
 • vrodené anomálie vývoja aorty (hypo alebo aplázia);
 • dysplázie fibrózno-svalovej vrstvy ciev nohy.

V asi 94% prípadov sa Lericheho syndróm vyvíja v dôsledku výskytu patologických zmien v cievach spôsobených aterosklerotickými léziami. Rôzne faktory môžu vyvolať vývoj tejto choroby: nadmerná konzumácia potravín s vysokým obsahom cholesterolu (rýchle občerstvenie, živočíšne tuky, zmiešané tuky), sedavý životný štýl, nedostatok spánku, fajčenie, obezita, dedičnosť, cukrovka, hormonálne zmeny počas menopauzy atď.,

Druhé miesto (5%) medzi príčinami Lericheho syndrómu patrí k takej chorobe ako nešpecifická aortitída. Zatiaľ vedci neboli schopní zistiť presné dôvody vývoja tohto ochorenia, ale je známe, že syndróm Takayasu je sprevádzaný výskytom zápalových procesov vo veľkých a stredných kalibroch. Ak sa nelieči, zápal vedie k arteriálnej stenóze a pacient môže vyvinúť Lericheho syndróm.

Priamou príčinou tohto vaskulárneho syndrómu je stenóza alebo úplné zablokovanie ciev aorto-ilického. Tieto vaskulárne lézie sú vyvolané rastom aterosklerotických plakov, sedimentáciou krvných zrazenín alebo embolmi. Následne sú tieto formácie zarastené spojivovým tkanivom a kalcifikované. V dôsledku toho sa lumen plavidla zužuje a úplne zablokuje.

Stupeň poškodenia artérií a dĺžka blokovanej oblasti určujú závažnosť hemodynamických porúch a stupeň prejavu prejavov Lericheho syndrómu. Takéto vaskulárne lézie vedú k ischémii panvových orgánov, spodnej miechy a tkanív nôh. Spočiatku príznaky nedostatočnosti ich krvného zásobovania sa vyskytujú iba počas fyzickej aktivity a ako sa stenóza a upchatie tepien začína prejavovať a v pokoji.

Pri dlhšej ischémii tkanív, ktoré dodávajú krv do aorto-ilických tepien, dochádza k metabolickým poruchám, čo vedie k výskytu trofických vredov. Zvyčajne sa nachádzajú na nohách a prstoch, a ak nie sú ošetrené, môžu vyvolať vývoj gangrény.

príznaky

V počiatočnom štádiu vývoja sa syndróm Leriche prejavuje pocitom bolesti lýtkových svalov počas chôdze. V určitom štádiu sa bolestivý syndróm stáva takým intenzívnym, že človek začne schúpať postihnutú nohu. Zvyčajne sa objavuje prerušovaná klaudikácia, ktorá sa stáva dôvodom vyhľadávania lekárskej starostlivosti.

Príležitostne sa objavuje arteriálna oklúzia na strednej alebo vyššej úrovni. V takýchto prípadoch sa bolesť objavuje po prvýkrát v gluteálnych svaloch, vonkajšom povrchu stehien alebo spodnej časti chrbta. Takéto poškodenie tepien tiež vedie k chrapľavosti a príznak sa nazýva "vysoká prerušovaná krívanie".

Okrem bolesti sa u pacientov s Lericheho syndrómom vyskytujú tieto príznaky:

 • kŕče v svaloch nohy;
 • parestézie: plazenie, pálenie, pichanie, znecitlivenie nohy;
 • pocit studenej nohy;
 • blednutie kože na dolných končatinách;
 • stlačenie bolesti v bruchu (v niektorých prípadoch).

Zúženie lúmenu alebo upchatie tepien vedie k tomu, že pri skúšaní snímania pulzu na nohe je zistená oslabená alebo úplná absencia pulzácie.

V pokročilejších štádiách koža na nohách mení farbu a stáva sa suchá, vločkovitá a menej elastická. Vzhľadom na nástup metabolických porúch začnú nechty rásť pomalšie, strácajú lesk, stávajú sa matné, krehké a hnedo sfarbené. Vlasy postihnutej končatiny postupne vypadávajú a na nej sa môžu objaviť vrecká úplnej plešatosti. Nedostatočná výživa podkožného tuku a svalového tkaniva vedie k ich postupnej atrofii.

Okrem bolestivých a nepríjemných pocitov v nohách má polovica mužov Lericheov syndróm sprevádzaný zhoršením prívodu krvi do miechy a panvových orgánov, ktoré sa prejavuje rôznym poškodením potencie - zmeny libida, erektilná dysfunkcia. Následne v dôsledku dlhotrvajúceho poškodenia krvného obehu sa u pacienta môže vyvinúť impotencia.

V pokročilom štádiu ochorenia bolesť v nohe a prstoch sa stáva bolestivá a neustále sa vyskytujúca. Kvôli trofickým poruchám je koža náchylnejšia na zranenie a na nej sa objavujú trofické vredy. V závažných prípadoch sa vyvinie gangréna.

Etapy Lericheho syndrómu

Pri Lericheovom syndróme sa rozlišujú štyri stupne ischémie:

 1. I - funkčná kompenzácia. Pri zaťažení pacienta pocit chladu, parestézie, kŕčov v nohách. Zvýšená únava dolných končatín. Po prejdení 500-1000 m pri krokovej rýchlosti približne 5 km / h sa u pacienta objaví prerušovaná klaudikácia. Po odstránení fyzickej námahy postupne zmizne bolesť v nohe.
 2. II - subkomenzácia. Pri prekročení približne 250 m sa prejavuje prerušovaná klaudikácia. Zmeny na koži sa stávajú suchou, šupinatou, vlasy vypadávajú. Dosky na nechty sú krehkejšie, nudnejšie a hnedé. Prvé príznaky atrofie subkutánneho mastného tkaniva a svalov nôh sa objavujú.
 3. III - dekompenzácia. Bolesť v nohe sa objaví dokonca aj v pokoji. Prerušované klaudikácie sa vyskytujú už po 25-50 m. Koža na končatine sa stáva bledá, keď je zvýšená a znižuje sa pri znižovaní nohy. Dokonca aj mikrotraumy vedú k vzniku trhlín a povrchových trofických vredov.
 4. IV - deštruktívne zmeny. Bolestivý syndróm je neustále prítomný. Vredy sú zle zahojené, zapálené, opuchnuté a nekrotické. Bez liečby sa vyvíja gangréna.

diagnostika

Dá sa predpokladať vývoj Lericheho syndrómu podľa charakteristických sťažností pacienta a údajov z vyšetrenia pacienta - zmena vzhľadu pokožky a nechtov, oslabenie alebo absencia pulzácie na artériách nohy a sluchového systolického šumu. Pri liečbe v neskorších štádiách ochorenia sa na nohách a prstoch nachádzajú trofické vredy.

Ako skríningová metóda vyšetrenia sa uskutočňuje LID - stanovenie indexu pomeru krvného tlaku meraného v členku k ukazovateľom krvného tlaku na pleci. Normálne je index o niečo viac ako jeden. Nižšie skóre naznačujú prítomnosť ischémie dolných končatín a tým nižšie tieto skóre, tým závažnejšia je hemodynamická porucha. Index LID 0,4 označuje kritickú ischémiu dolných končatín.

Na potvrdenie diagnózy sú priradené nasledujúce typy testov:

 • CT angiografia;
 • kontrastná aortografia alebo angiografia (vykonáva sa pri plánovaní chirurgickej revaskularizácie alebo perkutánnej angioplastiky / stentovania);
 • laboratórne krvné testy (lipidový profil, glykovaná hladina (HGB A1c), koagulogram).

Vykonávanie angiografie USDG alebo MRI pre Lericheho syndróm je menej informatívna a môže sa použiť len ako alternatívne diagnostické techniky.

liečba

Konzervatívna terapia pri Lericheovom syndróme môže byť predpísaná iba v štádiu I-II ochorenia, keď je možné kompenzovať ischémiu dolných končatín. V neskorších obdobiach možno patologické zúženie a upchatie ciev eliminovať výlučne chirurgickým zákrokom.

Konzervatívna terapia

Pacienta s Lericheho syndrómom sa odporúča podrobiť sa vyšetreniu s cieľom identifikovať príčiny ochorenia a odstrániť ich ďalší vplyv na stav ciev. Potom pacient musí začať liečbu základnej choroby (diabetes, ateroskleróza atď.). Okrem toho by ste mali dodržiavať všetky odporúčania lekára týkajúce sa udržiavania zdravého životného štýlu:

 • Ukončenie fajčenia a konzumácia alkoholu;
 • pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • vylúčenie potravín, ktoré spôsobujú zvýšenie hladiny škodlivého cholesterolu z potravy.

Na odstránenie príznakov Lericheho syndrómu sa môžu použiť nasledujúce skupiny liečiv:

 • ganglioblokátory - Mydocalm, Butalol, Vasculat a ďalšie;
 • antispazmodika - no-shpa, papaverín;
 • Prostriedky na profylaxiu krvi a profylaxiu trombózy - Cilostazol, Sulodexid, Curantil, Pentoxifylline, Trental, Aspirín, Clopidogrel, Reopoliglyukin;
 • anticholinergiká - Andekalín, Depo-Padutin.

Na liečbu trofických vredov sa na zlepšenie regenerácie tkaniva a trofizmu používajú antiseptické roztoky a lokálne lieky (Solcoseryl, Iruxol, Methyluracil).

Chirurgická liečba

Rozhodnutie o potrebe chirurgického zákroku na obnovenie priechodnosti tepien a normálny prietok krvi sa môže urobiť s progresiou symptómov ischémie v štádiu II. Výber takejto rekonštrukčnej techniky bude závisieť od stavu cievnych stien, priemeru dutiny tepny a od charakteru prietoku krvi.

Aby sa obnovil normálny krvný obeh končatiny pri Lericheovom syndróme, je možné tieto typy vaskulárnych operácií vykonať:

 • stentovanie - v dutine zúženej cievy je inštalovaný kovový rám valcového tvaru (stent), ktorý rozširuje arteriálny lúmen a obnovuje tok krvi;
 • endarterektómia - odstránenie jej hmoty z arteriálneho lumenu, ktorý je zasunutý cez malý rez s následným šitím cievnej steny pomocou šitia alebo aplikáciou náplasti zo syntetického alebo autovražedného materiálu;
 • arteriálna protetika - okludovaná časť cievy sa odstráni a nahradí syntetickou protézou alebo časťou žily odobratou z inej oblasti nohy;
 • posunutie - vytvorenie obtokovej cesty zásobovania krvou miestom trpiacim ischémiou tým, že sa zavedie prechod z autovene alebo syntetickej protézy.

Ak je to potrebné, na obnovenie normálneho prietoku krvi sa môžu uskutočniť kombinované zásahy z vyššie uvedených cievnych operácií.

Nasledujúce podmienky môžu byť kontraindikáciami pre chirurgickú liečbu:

 • konečné štádium zlyhania obličiek alebo srdca;
 • nedávno utrpel srdcový záchvat alebo mŕtvicu (približne 3 mesiace).

Vek pacienta a iné komorbidity nie sú kontraindikáciou chirurgickej liečby.

V zriedkavých prípadoch s ťažkými operáciami v pooperačnom období môžu nastať nasledujúce komplikácie:

 • krvácanie;
 • infekcia a hojenie rany alebo cievnej protézy;
 • pľúcna embólia;
 • kompresia nervov alebo mäkkých tkanív;
 • poškodenie okolitých orgánov (črevá, močový mechúr, močový mechúr, atď.);
 • ischémia miechy (extrémne zriedkavé);
 • zlyhanie obličiek;
 • zhoršenie prívodu krvi do pečene a čriev;
 • pooperačná expanzia aorty;
 • trombóza alebo embólia protézy a okolitých oblastí cievy.

Odstránenie takýchto komplikácií sa môže uskutočniť terapeuticky alebo chirurgicky. Spravidla s dostatočnou kvalifikáciou lekára a vykonaním všetkých odporúčaní lekára, nevznikajú.

V niektorých prípadoch sa pacienti v pokročilom štádiu ochorenia obrátia na vaskulárneho chirurga, keď mäkké tkanivá nohy podliehajú gangréne. S touto vážnou patológiou musí lekár rozhodnúť o vykonaní takejto radikálnej operácie ako amputacia nohy alebo končatiny. Potom sa pacientovi ponúkajú rôzne typy protetiky.

Po chirurgickom zákroku sú protidoštičkové lieky (Aspirín, Cardiomagnyl, Clopidogrel) predpísané pacientom s Lericheho syndrómom na prevenciu tvorby trombu. Môžu byť vykonávané kurzami alebo na celý život. Okrem toho sa odporúča liečiť základné ochorenie, ktoré môže vyvolať recidívu upchatých tepien.

predpovede

Včasné rekonštrukčné cievne operácie Lericheho syndrómu v 90% prípadov vedú k úspešným výsledkom pri obnovení prietoku krvi. Dlhodobé výsledky v takýchto prípadoch sú tiež zvyčajne priaznivé.

Bez liečby je prognóza výsledku Lericheho syndrómu vždy nepriaznivá. Približne 8 rokov po objavení sa prvých príznakov patológie zomrie asi 1/3 pacientov, 1/3 má amputáciu končatiny a 1/3 príznakov ischémie neustále pokračuje. Odborníci poznamenávajú, že u mladých pacientov sa táto patológia vyvíja rýchlejšie.

Lericheov syndróm sa týka nebezpečných patologických stavov a vyžaduje začatie včasnej liečby v cievnom chirurgovi, keď sa objavia prvé príznaky ischémie dolných končatín. Na obnovenie normálneho prietoku krvi v počiatočných štádiách ochorenia sa môže odporučiť konzervatívna liečba. V budúcnosti na obnovenie priechodnosti postihnutých artérií je nevyhnutná chirurgická liečba.

Channel One, program "Live Healthy!" S Elenou Malyshevou sa v sekcii "O medicíne" hovorí o Lericheovom syndróme:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo to znamená - zvýšené neutrofily u dieťaťa?

Početné podskupiny leukocytov, bielych krviniek, sú neutrofily (neutrofilné granulocyty) - imunitné krvinky.Neutrofilné granulocyty vykonávajú ochrannú funkciu tela v boji proti baktériám a hubám (menej účinné pri vírusoch): keď narazia na cudziu bunku, absorbujú ju (fagocytóza), rozpadajú (lýza) a na konci procesu zomierajú.

neutrofily

Krv je jedným z najdôležitejších tkanív tela pozostávajúceho z niekoľkých tvarovaných prvkov, z ktorých každá má kombináciu funkcií. Z cyklu škola biológie si každý pamätá, že v krvi a bielych krvinách sú červené krvinky.

Kŕčové žily maternice

Podľa štatistík každá tretia žena čelí takému problému ako sú kŕčové žily.Kŕčové žily - patologické rozšírenie krvných ciev spolu s poškodeným krvným obehom postihnutej oblasti a chlopňovou nedostatočnosťou žíl.

Čo robiť, ak prasknú nádoby na rukách

V bežnom prípade sa modriny na pažích a nohách vyskytujú v dôsledku modrín alebo hrboliek. Vlastne modrina alebo viditeľný hematóm je podliatina pod kožou, dutina, v ktorej sa nahromadila kvapalina alebo koagulovaná krv.

Príčiny a liečba mozgových cievnych kŕčov

Spazmus mozgových ciev (cerebrálny angiospazmus), tj ich zúžení, sa vyskytuje vtedy, keď sa zníži vôľa medzi stenami krvných ciev. Dôvody môžu byť mnohé a dôsledky môžu byť vážne porušenia v tele.

Zlomeniny na tele bez dôvodu

Kríže z modrín alebo "zarobené" na jeseň prekvapujú nikto. Stane sa vám to, že je tu modrina - tu je, fialová a bolestivá - a nie je tam žiadna spomienka na to, odkiaľ pochádza, nie?