Jednou z najviac informatívnych metód na štúdium srdca je scintigrafia (jadrové skenovanie). Pri používanom lieku obsahujú rádioaktívne izotopy (rádionuklidy). Liečivo sa injektuje do tela pacienta intravenózne a cirkuluje sa s krvným riečnym krvným obehom a postupne sa absorbuje srdcovým svalstvom.

Podľa stupňa nasýtenia myokardiálnych tkanív radionuklidmi odborníci hodnotia jeho funkčnosť: aktívna absorpcia naznačuje normálnu funkciu srdca a naopak "prázdne" miesta môžu naznačovať ischémiu (odumieranie) srdcového tkaniva.

Perfúzna scintigrafia - špecifická metóda diagnostiky koronárnej choroby srdca (CHD) sa vykonáva pomocou rádioaktívneho tália. Postup je vykonávaný pomocou funkčných testov a na rozdiel od bežnej elektrokardiografie s fyzickou aktivitou umožňuje čo najpresnejšie stanovenie lokalizácie ischemickej zóny.

svedectvo

Scintigrafia myokardu je predpísaná kardiológmi tak pre pacientov s už potvrdenou koronárnou artériovou chorobou, ako aj pre objasnenie tejto diagnózy. Podľa výsledkov štúdie lekár plánuje ďalšiu taktiku liečby alebo určuje potrebu chirurgickej intervencie na koronárnych cievach.

Scintigrafia je predpísaná pre nasledujúce indikácie:

 • určenie príčiny bolesti na hrudníku;
 • Preventívne vyšetrenie osôb ohrozených koronárnym ochorením:
  • pacientov s diabetom a / alebo hypertenziou,
  • škodlivým fajčiarom s veľkým zážitkom,
  • pacienti s nepriaznivou kardiovaskulárnou chorobou dedičnosti,
  • ľudia s vysokým cholesterolom,
  • ženy nad 55 rokov a muži nad 45 rokov;
 • vyšetrenie športovcov pred cvičeniami a súťažami;
 • vyšetrenie pacientov pred operáciami alebo inými chirurgickými manipuláciami na srdci a koronárnych artériách;
 • monitorovanie stavu pacienta a hodnotenie účinnosti liečby (liekom alebo pooperačným);
 • diagnostikovanie infarktu myokardu alebo hodnotenie výkonu srdcového svalu po infarkte;
 • diagnóza angíny (vyšetrenie sa vykonáva v čase útoku).

kontraindikácie

Nevykonávajte kardiálnu scintigrafiu v nasledujúcich prípadoch:

 • obdobie tehotenstva a dojčenia (s výnimkou núdzových situácií);
 • závažné časté infekcie s vysokou horúčkou;
 • akútny infarkt myokardu;
 • ťažké zlyhanie srdca;
 • hypertenzná kríza;
 • patológia srdcových chlopní (aortálna stenóza);
 • porucha srdcového rytmu (záchvat fibrilácie predsiení);
 • myokarditída (zápal srdcového svalu).

Príprava pacienta na scintigrafiu

Scintigrafia nevyžaduje špeciálnu prípravu, ale musia byť dodržané určité odporúčania pre pacienta.

V deň pred štúdiou by mali byť z potravy vylúčené výrobky obsahujúce kofeín (káva, čaj, čokoláda, koly);

Pred postupom (do 12 hodín) nemôžete jesť (pacienti s diabetes mellitus môžu užívať ľahké, nemastné jedlo);

Dočasne musíte prerušiť alebo obmedziť príjem niektorých liekov, napríklad srdcových glykozidov (o tom sa obráťte na svojho lekára);

Ženy, ktoré dojčia, by mali vopred vyjadriť materské mlieko, aby ich mohli použiť po ukončení procedúry. Počas 2 dní sa rádioizotopy vylučujú tajomstvom mliečnych žliaz, preto sa neodporúča dojčiť dieťa týmto mliekom.

Pacient je povinný varovať lekára, ak:

 • trpí astmou;
 • Berie lieky na zlepšenie erekcie (v priebehu konania, muži môžu vyvinúť angina pectoris, v súčasnosti liečení len dusičnany, ktoré sa Viagra, Levitra a ďalších. Nekompatibilný).

Je to dôležité! Pred začatím liečby ženy musia zabezpečiť, aby nedošlo k tehotenstvu.

metodika

Polhodinu pred začiatkom štúdie sa do pacienta intravenózne vstrekuje rádiofarmakum (RFP). Potom gama kamera skenuje myokard, vyberá rádiové emisie a transformuje ju do série snímok.

Scintigrafia trvá od 2 do 4 hodín. Počas tejto doby sa srdce vyšetruje v pokoji a počas fyzickej námahy. Pri porovnaní získaných obrázkov doktor dokáže určiť prítomnosť alebo neprítomnosť oblastí ischémie v srdcovej svalovine - keď záťaž zvyšuje prívod krvi do myokardu, všetky súčasné porušenia sú dobre zobrazené na snímkach.

Zaťažte scintigrafiu

Pri scintigrafii s bremenom sa používa výcvikový bicykel alebo bežiaci pás. Funkčná skúška sa vykonáva z nízkej intenzity a postupne sa zvyšuje jej úroveň. Súčasne sa monitoruje dynamika krvného tlaku a srdcovej frekvencie a uskutočňuje sa aj elektrokardiogram. Ak nie je možné vykonať scintigrafiu s prirodzenou fyzickou námahou pacienta, napodobňuje sa pomocou liekov, ktoré spôsobujú nárast pulzu a zvýšenie tlaku.

Na vrchole intenzity fyzickej námahy sa rádiofarmaceutický prostriedok opäť zavádza do pacienta a po 30 minútach sa uskutočňuje druhé vyšetrenie srdca v rôznych projekciách.

Výsledok scintigrafie myokardu

Pri čítaní výsledkov scintigrafie doktor dokáže určiť:

 • intenzita koronárneho obehu;
 • stupeň nedostatočnosti dodávky krvi;
 • lokalizácia nekrotických zón;
 • ohniská ischémie pri strese;
 • jazvy po infarkte.

Podľa výsledkov štúdie sa vypočíta pravdepodobnosť vzniku možných komplikácií, plánuje sa program konzervatívnej liečby alebo sa stanoví metóda chirurgickej intervencie.

Je to dôležité! Scintigrafia nie je informatívna v oblasti hodnotenia stavu koronárnych ciev. To znamená, že táto metóda neumožní určiť veľkosť srdca, umiestnenie a stupeň zúženia krvných ciev.

bezpečnosť

Scintigrafia srdca je úplne bezpečná. Úroveň rádiového vyžarovania nie je viac ako röntgenové žiarenie a moderné diagnostické prístroje umožňujú jeho zníženie na takmer minimum. Rádioizotopy zavedené do tela bez toho, aby spôsobili akékoľvek poškodenie zdravia, sa prirodzene eliminujú za 48 hodín.

Z vedľajších účinkov sú možné reakcie na rádioaktívne lieky v dôsledku zvýšenej individuálnej citlivosti:

 • kožné alergie;
 • zvýšené močenie;
 • "Skoky" v krvnom tlaku.

Vývoj srdcového záchvatu alebo vážneho narušenia srdcového rytmu vďaka práci na stacionárnom bicykli alebo v bežiacom bežiacom cykle je extrémne zriedkavý (1 z 30 000 prípadov).

Po liečebnej imitácii fyzickej aktivity sú veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vo forme závratov, bolesti na hrudníku a dýchacích ťažkostí. Zavedením špecifickej "antidotum" (injekcia sa uskutočňuje ihneď po umelom funkčnom teste) sa všetky negatívne prejavy odstránia takmer okamžite.

Vzhľadom na vysoký obsah informácií sa scintigrafia často používa v prípadoch, keď je diagnostikovanie normálneho EKG ťažké alebo nemožné, ako aj objasnenie výsledkov iných metód kardiálneho výskumu.

Revízia štúdie srdcovej scintigrafie, indikácií a kontraindikácií k nej

Z tohto článku sa dozviete: čo je scintigrafia myokardu podľa toho, aké indikácie sa vykonáva a ak je to kontraindikované. Príprava, vykonanie a možné komplikácie tohto vyšetrenia.

Scintigrafia myokardu (skrátená ako CM) sa týka zobrazovacích metód srdca, ktoré na získanie obrazu používajú malé množstvo rádioaktívnej látky. Iné názvy CM - kardiálna scintigrafia, perfúzna kontrola myokardu.

Toto vyšetrenie je jednou z najefektívnejších metód na určenie krvného zásobenia (perfúzie) a životaschopnosti srdcového svalu, čo mu umožňuje vyhodnotiť ako v pokoji, tak aj zaťaženie (fyzické alebo lekárske). Metóda je veľmi bežná v USA a európskych krajinách, ale zriedka sa používa v krajinách bývalého ZSSR, kde sa zriedkavo vyskytuje nedostatok moderného vybavenia a vysoké náklady na prieskum.

Podstata scintigrafie myokardu

Pre perfúzne skenovanie srdca sa do ľudského tela vstrekujú rádionuklidy - látky, ktoré vyžarujú gama lúče (jeden z druhov žiarenia).

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Existuje niekoľko typov rádionuklidov. Pre scintigrafiu srdca sa používajú tie, ktoré sa hromadia v srdcovom svale. Keďže rádionuklidy vstupujú do srdca krvnými cievami, akumulujú sa v tých oblastiach myokardu, ktoré sú dobre zásobené krvou. Preto plochy srdcového svalu so slabým prívodom krvi v dôsledku zúženia alebo prekrývajúcej sa koronárnych artérií nehrombujú rádionuklidy. To vedie k skutočnosti, že myokard s dobrým krvným obehom vyžaruje viac gama lúčov a oblasť bez poškodenia.

Gama lúče - jeden z druhov žiarenia, ktoré možno detegovať pomocou špeciálneho zariadenia - gama kameru. Potom sa gama kamera zmení na elektrické signály odoslané do počítača, ktoré dávajú farebný obraz srdca. Vo výslednom obrázku sú oblasti myokardu s rôznymi akumuláciami rádionuklidov zobrazené v rôznych farbách.

Indikácie a kontraindikácie perfúzneho skenovania srdca

Scintigrafia myokardu sa najčastejšie vykonáva podľa nasledujúcich údajov:

 1. Diagnóza koronárnych ochorení srdca a ďalších ochorení srdca.
 2. Identifikácia lokalizácie a stanovenia stupňa ochorenia koronárnej artérie u pacientov s koronárnou chorobou srdca.
 3. Určenie prognózy u pacientov s rizikom infarktu myokardu.
 4. Posúdenie životaschopnosti myokardu v oblasti s čiastočne narušenou krvou na riešenie otázky odôvodnenia revaskularizácie (chirurgická liečba zameraná na obnovenie normálneho prívodu krvi do srdcového svalu).
 5. Skúmanie srdca po revaskularizácii.

Perfúzne skenovanie srdca sa nevykonáva pre tehotné ženy a ľudí, ktorí sú alergickí na injekčné radionuklidové činidlo. Existujú kontraindikácie na scintigrafiu s fyzickým stresom na srdce, ktoré zahŕňajú:

 • Akútny infarkt myokardu alebo nestabilná angína.
 • Stenóza ľavej koronárnej artérie.
 • Symptómy poruchy ľavej komory v pokoji.
 • Nedávno trpel vážnou poruchou srdcového rytmu.
 • Pľúcna embólia v akútnom období.
 • Aktívna infekčná endokarditída, myokarditída alebo perikarditída.

Kontraindikácie lieku na srdce:

 • akútny infarkt myokardu alebo nestabilná angína;
 • predtým prenesený bronchospazmus;
 • atrioventrikulárna blokáda alebo syndróm chorého sínusu (pri absencii kardiostimulátora);
 • hypotenzia (systolický tlak) Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Príprava na scintigrafiu myokardu

Treba mať na pamäti, že niektoré faktory alebo podmienky môžu ovplyvniť výsledky tohto prieskumu. Patria k nim napríklad:

 1. Nedávno prenesený infarkt myokardu.
 2. Myokarditída (zápal srdcového svalu).
 3. Pacient má implantovanú srdcovú frekvenciu (kardiostimulátor).
 4. Užívanie liekov obsahujúcich teofylín.
 5. Príjem kofeínu do 24 hodín pred vyšetrením.
 6. Používanie drog zo skupiny dusičnanov.
 7. Užívanie liekov, ktoré spomaľujú srdcový tep (beta-blokátory).

Pred vykonaním perfúzneho vyšetrenia srdca by ste mali informovať svojho lekára:

 • Ak ste tehotná alebo môžete byť tehotná.
 • Ak dojčíte dieťa (existuje riziko vzniku rádionuklidov v materskom mlieku, tak po vyšetrení je dojčenie zakázané počas 2 dní).
 • O všetkých vašich liekoch.
 • Ak máte implantovaný kardiostimulátor.
 • Ak máte alergie alebo precitlivenosť na akékoľvek liečivá, kontrastné látky alebo jód.

Bezprostredne pred vyšetrením:

 • Nejeďte ani nepijte nič aspoň tri hodiny pred perfúziou myokardu.
 • Noste pohodlnú obuv a neformálne oblečenie vhodné na cvičenie.
 • Odstráňte všetky dekorácie.

Ak je pacient naplánovaný podstúpiť CM po cvičení alebo lieku, nemal by byť vzdialený aspoň 24 hodín:

 • piť alkohol;
 • fajčiť;
 • piť kofeín;
 • užívajte lieky obsahujúce teofylín alebo kofeín.

Vykonajte perfúzne skenovanie srdca

Scintigrafia myokardu sa zvyčajne vykonáva v oddeleniach rádiológie. Skúška sa vykoná v 1 alebo 2 dňoch, pričom trvá 3 až 4 hodiny.

SM v kľude

Pri vykonávaní SM v pokoji je pacient vyzvaný, aby sa zložil do pása a dal mu nemocničné oblečenie. Elektródy môžu byť pripojené k rebrovej klietke, s pomocou ktorých lekári monitorujú činnosť srdca počas vyšetrenia.

Do žily je vložený tenký katéter na ramene, cez ktorý sa vstrekuje malé množstvo rádioaktívneho liečiva. Pacient potom ležia na stole a lekári umiestnia na hrudník gama kameru, ktorá zaznamenáva signály rádionuklidov a ako cestujú s krvou. Samotná gama kamera nevytvára žiadne žiarenie. Počas kontroly musíte zostať pokojne. Kamera gama sa môže pohybovať okolo pacienta a vytvára snímky z rôznych uhlov.

CM po zaťažení liekom

Vyšetrenie liečebnou záťažou sa vykonáva v dvoch etapách.

 1. V prvej fáze sa skenovanie uskutočňuje po zavedení určitej drogy (napríklad adenozínu), čo spôsobuje, že srdce funguje ako počas cvičenia.
 2. Na druhej strane sa scintigrafia vykonáva v pokoji.

Tieto kroky môžu zmeniť miesta.

Zvyčajne sa užívanie liekov používa v prípadoch, keď pacient nie je schopný cvičiť.

Počas tohto vyšetrenia sa pacient najprv zaznamená s bežným kardiogramom. Potom sa liek injikuje cez intravenózny katéter, čo môže viesť k bolestiam hlavy, závratom, návalom horúčavy, nauzeu, po ktorej sa znovu zaznamená kardiogram a meria sa krvný tlak.

4 minúty po podaní tohto liečiva sa podáva rádionuklidové činidlo intravenózne. Potom pacient musí počkať 30-60 minút, potom leží na stole pre skenovanie, ktoré sa niekedy musí opakovať po 2 a 4 hodinách.

CM po cvičení

Scintigrafia myokardu po cvičení sa uskutočňuje aj v dvoch fázach. Cvičenie sa najčastejšie vykonáva vo forme cvičení na bežiacom páse alebo na bicykli, počas ktorého sa monitoruje elektrokardiogram a srdcová frekvencia. Spočiatku je zaťaženie pomerne malé, ale každých pár minút sa zvyšuje rýchlosť trenažéra alebo odpor na bicykli. Keď pacient už nie je schopný vykonávať tieto cvičenia alebo ak frekvencia kontrakcií jeho srdca dosiahne požadované hodnoty, zaťaženie sa zastaví. Bezprostredne po tom sa intravenózne injikuje rádionuklidové činidlo a pacient leží na stôl na skenovanie. Niekedy možno budete potrebovať ďalšie obrázky po určitom čase odpočinku.

Senzácie počas scintigrafie myokardu

Samotné skenovanie je bezbolestné. Počas skúšky:

 • Počas katetrizácie žily môžete pocítiť výstrel a pocit pálenia.
 • Môžete byť nepríjemné ležať na stole nehybne po dostatočne dlhú dobu na skenovanie.
 • Ak užívate liečebné zaťaženie srdca, môže sa u Vás objaviť mierna nevoľnosť, bolesť hlavy, závraty, návaly horúčavy a bolesť na hrudníku. Tieto príznaky trvajú niekoľko minút.
 • Ak cvičíte, môžete mať bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, závrat, bolesť svalov na nohách a únavu. Ak sú tieto príznaky veľmi výrazné, cvičenie sa môže zastaviť.

Možné komplikácie

Scintigrafia myokardu je pomerne bezpečná metóda vyšetrenia. Veľmi zriedkavo môže fyzický alebo drogový stres spôsobiť arytmiu alebo infarkt myokardu.

Mnoho ľudí sa bojí používania rádioaktívnych liekov pre CM. Avšak úroveň žiarenia použitá pre tento prieskum je veľmi nízka a úplne bezpečná. Samotný rádionuklidový prostriedok veľmi rýchlo opúšťa telo. Vo väčšine prípadov pacient dostáva radiačné žiarenie, ktoré sa nelíši od niekoľkých bežných röntgenových lúčov.

 • Existuje malé riziko, že gama lúče môžu poškodiť nenarodené dieťa.
 • Veľmi zriedkavo sa u niektorých ľudí objavujú alergické reakcie na injekčné lieky.
 • Je to teoreticky možné predávkovanie zavedením rádionuklidových liekov.

výsledok

Výsledky perfúzneho skenovania sú obvykle k dispozícii za 1-3 dni. Môžu byť:

Scintigrafia myokardu

Scintigrafia - novátorská metóda rádionuklidovej diagnostiky vyvinutá na základe vysoko presných technológií nukleárnej medicíny. Použitie rádioaktívnych izotopov dokáže odhaliť patologické zmeny v orgánoch a systémoch v počiatočnom štádiu ich vývoja. Táto metóda umožňuje rádiológovi posúdiť mieru lézie a funkčné odchýlky na molekulárnej a bunkovej úrovni.

Zatiaľ čo iné diagnostické a diagnostické metódy odhaľujú iba anatomické a fyziologické poruchy. Scintigrafia myokardu je obzvlášť dôležitá, pretože takáto štúdia srdcového svalu umožňuje identifikovať komplikované alebo atypické prípady rôznych patológií srdca, najmä ischemickej choroby.

Radionuklidová diagnostika srdca

Diagnostická metóda nukleárnej medicíny je založená na použití rádioizotopov integrovaných s kardiálnymi liekmi (rádiofarmaka). Takáto látka sa vstrekuje do vyšetrovanej osoby a prostredníctvom nepretržitého krvného obehu sa podáva priamo do oblasti myokardu. Stupeň absorpcie (absorpcie) rádionuklidov srdcovým svalstvom ukazuje skutočnú zásobu krvi.

Špeciálny štítok o lieku prenáša vyžarujúci signál na detektor gama kamery, kde sa spracováva a prestavuje pomocou špeciálneho počítačového programu do vizuálneho obrazu na monitore. Na dvojrozmernom (2D) obrázku zobrazenom na obrazovke detailne zobrazuje anatomicko-topografický, funkčný stav myokardu a špecifické zóny s patologickými stavmi.

Zdravý sval intenzívne absorbuje zlúčeniny rádioizotopov, nekrotická časť (umierajúca, ischemická) nemá schopnosť absorbovať. Radioklinická diagnostika zaujíma vedúcu pozíciu v kardiológii, pretože je to taká skúška, pomocou ktorej je možné odhaliť srdcovú anomáliu nad rámec kontroly iných štúdií, najmä echokardiografie (US) a elektrokardiografie (EGC).

Právomoci prerokúvania

Scintigrafia - štúdia určená nielen na určenie srdcových patológií. S jeho pomocou sa skúma kostra, štítna žľaza a prištítne telieska, brušné orgány a iné telesné systémy. Výhodou diagnostiky srdcového radinuklidu je hlavne identifikácia ťažkých komplikácií ischémie a schopnosť predpovedať ich ďalší vývoj. IHD (ischemická choroba srdca) sa stanovuje v počiatočnom štádiu, ako aj v prípadoch, keď latentný typ ochorenia bráni jeho určeniu prostredníctvom iných vyšetrení.

Ďalšie výsady zahŕňajú:

 • bezpečnosť. Dávka rádioizotopov absorbovaných srdcovým svalom nepoškodzuje telo a neobsahuje žiadne účinky žiarenia;
 • bez penetračnej intervencie v tele (neinvazívne);
 • bezbolestné;
 • Postup prakticky nespôsobuje nežiaduce udalosti.

Lieky a liečby

Scintigrafia myokardu sa uskutočňuje za účasti rádionuklidov: Tekhnetra, Miovyuila, Teboroksima, Technetium. Prípravky sú pomerne rýchlo dispergované v aktívnych srdcových tkanivách, sú dobre fixované gama kamerou, majú krátky čas dezintegrácie a sú skôr rýchlo odstránené z tela. Pre objektívnosť výsledkov sa štúdia uskutočňuje v dvoch etapách.

Počiatočný postup sa vykonáva v pokoji. Elektrokardiografické vyšetrenie (EKG) sa vykonáva predbežne alebo synchronne s rádiodiagnostikou. Opätovná diagnóza zahŕňa prítomnosť záťaže, ktorá vyvoláva záchvat koronárnej choroby. V predvečer útoku sa pacientovi podáva injekčná látka, aktívne napätie myokardu a krvných ciev pomáha získať presnejšie údaje.

Vodivosť liečiva určuje rýchlosť a kvalitu prietoku krvi. Čím je menší počet nahromadených izotopov v tejto alebo inej časti plavidla, tým menej krvi môže chýbať. Následkom toho sa na týchto miestach vyvíja stenóza (zúženie) alebo trombóza (tvorba prekážky pre krvný obeh).

Typy nákladu

Zvýšenie kontrakcií myokardu sa dosahuje dvoma spôsobmi:

 • Prirodzená telesná aktivita. Zaťaženie sa vykonáva pomocou športového mini tréningu pacienta na kardiologickom kroparáku alebo strojoch na cvičenie bicyklov - cvičení vybavených špeciálnymi zariadeniami.
 • Nútené zaťaženie liekom. Vyrába sa injekciou určitých liekov, ktoré stimulujú aktiváciu kontrakcií srdca.

Konečným výsledkom bude porovnávacia analýza ukazovateľov funkčnosti myokardu.

Základné diagnostické schopnosti

Podrobná analýza výsledného obrázku umožňuje lekárovi určiť prítomnosť alebo absenciu nasledujúcich zmien: rýchlosť, objem a stupeň nedostatku srdcového krvného obehu, nekrotické oblasti myokardu, jazvy po infarkte, oblasti postihnuté ischémiou. Hodnotenie výsledkov doktor dokáže predpovedať ďalší priebeh ochorenia a možné komplikácie.

Menovania a kontraindikácie

Kardiálna scintigrafia sa uskutočňuje s cieľom identifikovať abnormality orgánu a ako kontrolnú skúšku pre diagnostikované ochorenia. Bola hodnotená kvalita a účinnosť terapie po operácii srdca.

Hlavné údaje o vymenovaní sú:

 • bolesti na hrudníku (kardialgia), ktorých etiológia neukázala žiadne ultrazvuk a EKG;
 • CHD (ischémia srdca);
 • nekróza určitých oblastí myokardu (infarkt);
 • schopnosť srdcového svalu kontrastovať v reakcii na vzrušenie;
 • predoperačná diagnostika (operácia srdca a koronárnych ciev);
 • kontrola stavu kardiostimulátorov;
 • vyšetrenie srdca v kontraindikáciách na MR.

Scintigrafia sa navyše vykonáva ako prevencia u ľudí s predispozíciou na ochorenia kardiovaskulárneho systému (hypertenzia, diabetici, fajčiari), ako aj v prípade nepriaznivej dedičnosti srdcových ochorení. Prieskum sa odporúča ako profylaxia pre mužov vo veku 45 rokov a ľudí, ktorí trpia stresom.

Tento postup, vzhľadom na vysokú informatívnu hodnotu výsledkov hodnotenia srdcového zaťaženia, je obľúbený u profesionálnych športovcov. Tento postup nie je predpísaný v prípade závažných alergických reakcií na rádioterapiu, srdcovej dekompenzácii. Relatívne (relatívne alebo dočasné) kontraindikácie zahŕňajú:

 • perinatálneho obdobia u žien. Štúdia je povolená len pre dôležité indikácie núdzového charakteru, pretože je pravdepodobné riziko teratogénnych (vonkajších škodlivých) účinkov rádioizotopov na dieťa;
 • zápal myokardu;
 • exacerbácia hypertenzie;
 • fibrilácia predsiení (fibrilácia predsiení);
 • porušenie kardie (prevádzka ventilu);
 • infekcie vírusom chrípky.

Pri chronických ochoreniach sa vyšetrenie musí uskutočniť v štádiu remisie. Počas laktácie sa ženám umožní podstúpiť scintigrafiu pri dodržaní podmienok dočasného ukončenia kŕmenia (2 až 4 dni po vyšetrení). Napätie mlieka v tomto intervale je prísne zakázané dať dieťaťu.

Prípravné opatrenia

Predbežná príprava na štúdium spočíva v zastavení liečby niektorými liekmi počas 2-4 týždňov: lieky obsahujúce bróm pre zvýšenú úzkosť a kašeľ, lieky s jódom, predpísané na hypotyreózu a iné ochorenia, jód pre vonkajšie použitie (poškodenie kože, jódová mriežka) erekcie (pre mužov). Je povinné konzultovať s kardiológa o použití liekov na srdce.

Vylúčená káva a energia niekoľko dní pred procedúrou. Bezprostredne pred scintigrafiu srdca by ste mali dodržiavať režim pôstu na dobu 8-12 hodín. Pacient musí radiologovi oznámiť prítomnosť alergických reakcií, chronických ochorení. Osobitná pozornosť sa venuje stupňu a forme bronchiálnej astmy. Ženy musia upozorniť lekára na hypotetické (predpokladané) tehotenstvo. Nemôžete urobiť röntgen s kontrastným činidlom a scintigrafiou za jeden deň.

Vedenie rádionuklidovej diagnostiky

Scintigrafia myokardu sa vykonáva na špeciálnych zariadeniach pod dohľadom rádiológov. Samotný postup možno rozdeliť do niekoľkých etáp:

 • Odstránenie srdcových indikátorov. Pacient sa podrobí vyšetreniu EKG, ktoré trvá maximálne štvrtinu hodiny.
 • Zavedenie látky pacientovi. Špecialista na lekársku starostlivosť robí intravenóznu injekciu rádiofarmaka.
 • Čakacia doba. Je potrebné počkať na úplnú penetráciu a distribúciu chemickej zlúčeniny v tele, najmä v tkanivách myokardu (časový interval je od 20 do 30 minút).
 • Študovať v pokoji. Je zodpovednosťou pacienta počas postupu udržiavať statickú vodorovnú polohu. Akékoľvek pohyby môžu mať negatívny vplyv na kvalitu obrázkov a následne na spoľahlivosť výsledkov.
 • Scintigrafia so záťažou. Pacient vykoná mini-tréning na simulátore. Ako alternatíva k športovým cvičeniam (s telesnou slabosťou pacienta) sa vykoná záťažový test s použitím injekcií špeciálnych stimulátorov srdca. Pri provokatívnej tachykardii sa najčastejšie používajú kardiotonické lieky: Dobutamín, Curantil, Dipyridamol. Počas obdobia pôsobenia liekov alebo fyzickej aktivity pacient podstupuje meranie EKG a tlaku.

V čase maximálneho zvýšenia srdcovej frekvencie sa rádiofarmaceutický prostriedok opätovne vstrekuje. Po rozptýlení látky v srdcovom tkanive sa po približne polhodine vykoná iný postup na gama tomografe. Celkovo radionuklidová diagnostika trvá približne tri hodiny v závislosti od fyzického stavu subjektu.

Výsledky prieskumu

Dekódovanie výsledkov prieskumu sa uskutočňuje podľa zavedeného algoritmu v komparatívnej mierke. Pri porovnaní štandardných indikátorov s získanými údajmi lekár určuje prítomnosť a rozsah zmien v tkanivách myokardu: posúdenie polohy srdca vzhľadom na os, prítomnosť defektov, ich umiestnenie a rozsah, hodnotenie aktivity rádiofarmák v postihnutých oblastiach.

Pri porovnaní výsledkov scintigramov (obrázkov) vykonaných v stave pokoja a zaťaženia sa určuje stupeň prejavu paroxyzmálnej povahy ischémie. Rádiofarmaka môžu byť z dvoch kategórií. Niektoré majú tendenciu hromadiť sa v oblastiach srdca, ktoré nie sú predmetom zmeny, a v oblastiach s mykardom s nekrózou bude absorpcia rádioizotopov nízka. Iní, naopak, sa hromadia v chybných tkanivách.

Lekár hodnotí výsledky v závislosti od použitej drogy. Pacient predkladá protokol scintigrafie kardiologovi, ktorý určuje ďalšiu taktiku konzervatívnej terapie alebo rozhoduje o otázke srdcovej chirurgie.

Postprocedurálne prejavy

Komplikácie po vyšetrení sú pozorované extrémne, zriedkavo u pacientov s nestabilným krvným tlakom, ktoré môžu prekročiť indikátory, alergie môžu zistiť prítomnosť kožnej vyrážky. Nie je to nebezpečné, alergia sa zastaví užívaním konvenčných antihistaminikárnych liekov počas 2-3 dní. Dávka srdcových stimulantov zvyčajne neovplyvňuje činnosť srdca po procedúre.

Počas 24 až 48 hodín po podaní sa odporúča pacientovi zmeniť režim pitnej vody. Je potrebné piť viac vody alebo inej kvapaliny (okrem alkoholu), aby sa urýchlil proces vylučovania rádionuklidov z tela. Diagnostika využívajúca metódy nukleárnej medicíny sa vykonáva iba vo veľkých ruských mestách. Preto sa pacienti rozhodnú, kam sa má urobiť scintigrafia, na základe ich geografickej polohy a finančnej životaschopnosti. Napríklad v NTSSSH je.Bakulev, rádionuklidové vyšetrenie myokardu stojí asi 7 000 rubľov.

Postup scintigrafie myokardu

Patológie kardiovaskulárneho systému sú takmer na prvom mieste medzi všetkými ľudskými chorobami. Prevádzkovatelia týchto štátov sú nepriaznivá ekologická situácia a rytmus života v modernom svete.

Medzi najčastejšie choroby srdca patria koronárne cievne ochorenia. Môžu spôsobiť zdravotné postihnutie alebo dokonca smrť.

Použité štandardné diagnostické metódy nemôžu poskytnúť úplné informácie, pretože štúdia sa vykonáva krátky čas v kľude. Je potrebné dôkladné preskúmanie odchýlok, pri ktorých sa používajú veľmi informačné metódy. Patrí k nim scintigrafia myokardu.

Avšak nie všetci vedia, čo to je, aká je bezpečná a v akých prípadoch je určená.

Opis postupu

Scintigrafia je špeciálna metóda, ktorá umožňuje vyšetrenie cirkulácie krvi v koronárnych cievach injekciou rádioaktívnych izotopov, ktoré majú tendenciu sa hromadiť v myokarde. Potom urobte obraz, ktorý ukazuje pohyb rádionuklidov pozdĺž cievnych stien srdca. Obraz určuje vodivosť prietoku krvi, nedostatok krvného zásobenia tkanív.

Hlavnou výhodou metódy je jej informatívnosť a možnosť opakovaného použitia počas dňa, pretože liek sa dlhodobo odstraňuje z krvného riečišťa.

Vyšetrenie sa vykonáva aj s prítomnosťou funkčných testov a zaťažením, ktoré presnejšie určuje stupeň a polohu ischémie.

Medzi nevýhody tejto metódy patria:

 • Potreba zvýšenej starostlivosti pri práci s rádiofarmákmi.
 • Zložitosť metódy, ktorá je dôležitá, pretože existujú iné spôsoby, ktoré nevyžadujú pôsobivé náklady (EKG, ultrazvuk).
 • Vizualizácia len patologického myokardu. Iba oblasť so zvýšenou alebo nízkou akumuláciou látky podlieha registrácii. Toto môže byť indikátorom nielen akútnej, ale aj chronickej ischémie.

Existujú dva hlavné spôsoby výskumu:

 1. Scintigrafia perfúzie myokardu je metódou diagnostiky ischemickej choroby srdca. Na štúdiu sa používa rádioaktívny tallium. Metóda je považovaná za informatívnejšia v porovnaní s elektrokardiografiou, ktorá sa uskutočňuje pod vplyvom fyzickej námahy.
 2. Pri použití vazodilatačnej skupiny liekov. Zavedený nástroj vám umožňuje rozšíriť lumen krvných ciev a zvýšiť ich priepustnosť. V miestach, kde je nižšia akumulácia izotopov, bude objem krvného výkonu slabý, čo naznačuje patológiu v týchto oblastiach.

Kedy sa uskutočňuje scintigrafia?

Táto metóda vyšetrenia je predpísaná v prípadoch:

 • prvá diagnóza pacienta s kardiovaskulárnymi ochoreniami;
 • ako preventívne opatrenie pre ohrozených ľudí;
 • potreba presnejšej diagnostiky, ak sú príznaky podobné iným ochoreniam;
 • výber účinnej taktiky liečby pacienta a jeho zotavenie.

Okrem toho je postup pridelený:

 • ak je potrebné vyhodnotiť funkciu ľavej komory s zmenenými hodnotami EKG;
 • na potvrdenie alebo vylúčenie prítomnosti angíny pectoris;
 • zistiť uskutočniteľnosť použitia určitých terapií, ako napríklad chirurgický bypass koronárnej artérie, angioplastika, stenting;
 • s cieľom objasniť príčiny, ktoré prispeli k rozvoju kardiálie.

Scintigrafia je potrebná, pretože výber liečebných metód a operácia závisí od jej výsledkov. Postup sa môže vykonať len na odporúčanie kardiológa, ak vznikne potreba:

 • stanovenie úrovne zásobovania tkanivami krvou;
 • celkové hodnotenie toku krvi;
 • lokalizácia cviklín po infarkte alebo ohniskách ischémie, ktoré počas cvičenia dostávajú menej kyslíka a nutnú výživu.

Indikácie a kontraindikácie pre

Scintigrafia myokardu je predpísaná pacientom s už potvrdenou koronárnou chorobou srdca a pre jej zriadenie.

Údaje pre uplatnenie postupu:

 1. Identifikujte faktory, ktoré vyvolávajú bolesť v oblasti hrudníka.
 2. Preventívne vyšetrenie osôb, ktoré sú ohrozené. Toto je:

 • tých, ktorí majú hypertenziu alebo cukrovku;
 • tie so zvýšenou hladinou cholesterolu;
 • osoby vo veku 45 rokov (pre mužskú polovicu obyvateľstva) a od 55 rokov pre ženy;
 • fajčiarov s rozsiahlymi skúsenosťami v tejto oblasti;
 • ľudia s genetickou predispozíciou k patológii srdca.
 1. Kontrola osôb, ktoré sa zaoberajú profesionálnym športom (prieskumy uskutočnené priamo v predvečer súťaže alebo školenia).
 2. Zistenie angíny a infarktu.
 3. Monitorovanie stavu pacienta a vyhodnotenie účinnosti liečby.
 4. Operácie alebo iné chirurgické zákroky vykonávané na srdci.

Kontraindikácie na scintigrafiu:

 • obdobie tehotenstva a laktácie;
 • hypertenzia;
 • myokarditída;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • ťažké zlyhanie srdca;
 • telesná hmotnosť pacienta presahuje 120 kilogramov;
 • závažné infekčné choroby spojené s vysokou horúčkou;
 • aortálna stenóza.

Príprava pacienta

Pred začiatkom postupu sa pacientovi zavádzajú pravidlá. On je povedal, ako sa správne pripraviť na scintigraphy, odhaliť prítomnosť všetkých možných kontraindikácií.

Príprava na štúdiu je nasledovná:

 1. 24 hodín pred začatím prieskumu nemôžu užívať potraviny, ktoré obsahujú kofeín, rovnako ako čokoládu a cola.
 2. Odporúča sa odmietnuť užívanie určitých liekov, kvôli ktorým môžu byť výsledky vyšetrenia nesprávne.
 3. Ak má pacient kontraindikácie, ako aj tendenciu k alergickým reakciám, je potrebné o tom informovať lekára vopred.
 4. Tento postup je kontraindikovaný u tehotných žien. Pred začatím štúdie sa musíte uistiť, že nie je žiadne tehotenstvo.
 5. Po scintigrafii majú dojčiace matky prestať dojčiť 48 hodín.
 6. V prípade mužov užívajúcich Viagra a iné podobné lieky by mali tiež oznámiť lekárovi.

12 hodín pred prieskumom nemôže jesť vôbec. Pacienti s cukrovkou môžu konzumovať iba chudé potraviny.

Pokrok v oblasti výskumu

Ako sa používa štandardná perfúzna scintigrafia:

 • 30 minút pred začatím pacienta sa do žily injektuje rádiofarmakum (RFP). Počas tohto obdobia sa thallium šíri cez krvný obeh a koncentruje sa v orgánoch.
 • Potom gama kamera skenuje myokard tým, že zachytí rádiové emisie a premení ich na obrázky.
 • Trvanie scintigrafie je 2-4 hodiny. Tentokrát stačí vykonať štúdium srdca v pokoji a počas fyzickej námahy. Táto fáza zahŕňa prírodnú a farmakologickú scintigrafiu stresu myokardu.

Pri fyzickej aktivite srdce potrebuje viac kyslíka. Na pozadí záťaže sa krvný obeh začína zvyšovať. Pri narušení v obehovom systéme tento problém zvýrazní problém ešte jasnejšie.

Pri prirodzenom strese používajte bežiaci pás alebo cvičebný bicykel. Pri jazde sa intenzita nákladu postupne zvyšuje. Na monitore sa zobrazia všetky indikátory. Po dosiahnutí maximálneho stresu sa pacientovi znovu podá dávka rádioizotopovej látky.

Ak existujú kontraindikácie pre fyzické cvičenie, použite liekovú záťaž. Lieky, ktoré napodobňujú športové zaťaženie, zvyšujú pulz a kontrakciu srdca.

Podľa výsledkov porovnávania obrázkov je prítomnosť ischemických lézií v srdci potvrdená alebo vyvrátená.

Výsledky dekódovania

Analýzy začínajú od vrcholu srdcového svalu s postupným postupom k základni. Pri posudzovaní odchýlok sú rozdelené na chyby valcového alebo trvalého charakteru. Porovnajte obrázky v pokoji a zaťaženia.

Emocionálne namáhania sú charakterizované prechodnými poruchami a nie sú v pokoji rozpoznané. Zmeny trvalosti sa nevyskytujú, čo naznačuje prítomnosť infarktu.

Analýza akumulácie rádiofarmak sa uskutočňuje použitím kvantitatívnej stupnice od 0 do 3 bodov. Takýto systém umožňuje presné určenie zložitosti porušovania. Rádioaktívne činidlo má tendenciu sa hromadiť len na miestach s aktívnymi metabolickými procesmi, to znamená v tkanivách, ktoré nie sú postihnuté ischémiou.

Schéma použitá pri analýze ukazovateľov scintigrafie:

 • obrazy sú študované a obrazy sú analyzované pozdĺž troch osí;
 • vykonať kvantitatívnu analýzu;
 • určiť umiestnenie defektov vo vzťahu k srdcu;
 • posúdi životaschopnosť a určuje rozsah poškodených oblastí myokardu.

Medzi faktory, ktoré môžu deformovať výsledky prieskumu, sa uvádzajú:

 • zvýšená tendencia tkanív absorbovať rádionuklidy;
 • veľké prsné žľazy;
 • vysoká poloha bránice vrodenej povahy;
 • veľa podkožného tuku.

Ako je to bezpečné

Mnohí pacienti majú záujem o to, ako nebezpečný je tento postup. Treba poznamenať, že ide o úplne bezbolestnú a bezpečnú metódu. Rádioizotopy zavedené do tela nepoškodzujú zdravie. Za normálnych okolností dochádza k ich eliminácii v priebehu dvoch dní.

Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť:

 • kožné alergie;
 • pokles krvného tlaku;
 • časté močenie.

Takéto podmienky sa nepovažujú za nebezpečné a sú vylúčené pomocou liekov.

Cena konania

Scintigrafia myokardu je jedným z lacných, ale cenovo dostupných metód. V závislosti od úrovne lekárskej organizácie a regiónu sa ceny budú líšiť.

Napríklad v zdravotníckych centrách Moskvy, náklady na dvojstupňový postup sú asi 16 tisíc rubľov. Scintigrafia len v pokoji stojí okolo 7 500 rubľov.

Tam, kde takýto postup môže vyvolať ošetrujúceho lekára.

Scintigrafia myokardu - indikácie, vedenie, výsledky

Moderné tempo života, nezdravá strava, sedavá práca a ekológia - to všetko vedie k zdravotným problémom. V posledných rokoch sa počet pacientov so srdcovým ochorením niekoľkokrát zvýšil.

Pri prvom príznaku ochorenia by sa nikto z nás nemal samoliečiť, ale ísť do nemocnice. Koniec koncov, srdcové problémy sa môžu dotknúť každého a každý by mal vedieť, ako ich identifikovať pomocou moderných metód. Takže čo je scintigrafia myokardu, ako sa pripraviť a čo možno určiť? O tomto sa môžete dozvedieť v prezentovanom materiáli.

Scintigrafia myokardu - charakteristická

Jednou z najviac informatívnych metód na štúdium srdca je scintigrafia (jadrové skenovanie). Pri používanom lieku obsahujú rádioaktívne izotopy (rádionuklidy). Liečivo sa injektuje do tela pacienta intravenózne a cirkuluje sa s krvným riečnym krvným obehom a postupne sa absorbuje srdcovým svalstvom.

Podľa stupňa nasýtenia myokardiálnych tkanív radionuklidmi odborníci hodnotia jeho funkčnosť: aktívna absorpcia naznačuje normálnu funkciu srdca a naopak "prázdne" miesta môžu naznačovať ischémiu (odumieranie) srdcového tkaniva.

Perfúzna scintigrafia - špecifická metóda diagnostiky koronárnej choroby srdca (CHD) sa vykonáva pomocou rádioaktívneho tália. Postup je vykonávaný pomocou funkčných testov a na rozdiel od bežnej elektrokardiografie s fyzickou aktivitou umožňuje čo najpresnejšie stanovenie lokalizácie ischemickej zóny.

Táto technika vyšetrenia zahŕňa zavedenie špeciálnych rádiových indikátorov (rádioaktívnych izotopov) do tela pacienta, ktoré sú schopné koncentrovať sa do neporušených buniek myokardu. Tieto liečivá sú rádioaktívne značky a sú schopné emitovať žiarenie gama.

Ďalší výskum sa uskutočňuje v dvoch fázach: vyšetrenie v pokoji a zaťaženie srdca. Prijaté "signály" zachytávajú gama kameru a transformujú ich do štatistických, dynamických a synchronizovaných EKG snímok.
Scintigramy myokardu možno vykonať pomocou:

 • planárna rádionuklidová štúdia;
 • SPECT (počítačová tomografia s jedinou fotónovou emisiou);
 • PET (pozitrónová emisná tomografia);
 • kombinácie SPECT / PET, SPECT / CT alebo PET / CT.

Umožňujú vám identifikovať a identifikovať:

 • oblasti ischémie myokardu, ktorá je spôsobená léziami koronárnych ciev;
 • veľkosť a umiestnenie infarkčných miest myokardu;
 • stupeň poškodenia krvného zásobenia srdca;
 • možné riziká komplikácií.

Tiež scintigrafia myokardu umožňuje vyhodnotiť účinnosť farmakoterapie, rehabilitačných opatrení alebo rôznych endovaskulárnych a chirurgických metód liečby srdcových ochorení (balónová angioplastika, stentovanie alebo obchádzanie koronárnych ciev).

Existujú dva hlavné spôsoby výskumu:

 1. Scintigrafia perfúzie myokardu je metódou diagnostiky ischemickej choroby srdca. Na štúdiu sa používa rádioaktívny tallium. Metóda je považovaná za informatívnejšia v porovnaní s elektrokardiografiou, ktorá sa uskutočňuje pod vplyvom fyzickej námahy.
 2. Pri použití vazodilatačnej skupiny liekov. Zavedený nástroj vám umožňuje rozšíriť lumen krvných ciev a zvýšiť ich priepustnosť. V miestach, kde je nižšia akumulácia izotopov, bude objem krvného výkonu slabý, čo naznačuje patológiu v týchto oblastiach.

Čo je to scintigrafia

Scintigrafia myokardu pomáha identifikovať koronárne ochorenie srdca. Ischémové zóny sa často ťažko určujú počas EKG, najmä pri komorbidite. Ultrazvuk srdca tiež nie vždy pomáha pri diagnostike tejto choroby. Skenovanie jadrových izotopov pomáha identifikovať všetky oblasti, ktoré zostávajú bez elektriny. To umožňuje lekárovi určiť taktiku pacienta.

Scintigrafia myokardu je nevyhnutná na zistenie komplikácií po akútnych stavoch. Infarkt opúšťa nefunkčné oblasti, ktoré sa často ťažko identifikujú na kardiograme. V tomto prípade scintigrafia myokardu presne zobrazí "mŕtve" zóny srdcového svalu. Pomôže tiež identifikovať oblasti, ktoré prechádzajú ischémiou. Na týchto miestach je možné ďalšie zničenie srdcového tkaniva.

Tento typ diagnostiky je rozšírený v Európe av USA. Používa sa na preventívne vyšetrenia u pacientov s vysokým rizikom vzniku patologickej myokardu (športovci, fajčiari, ľudia s vysokým cholesterolom).

Ročná scintigrafia vám tiež umožňuje zhodnotiť účinnosť liečby, určiť potrebu chirurgickej liečby. Táto metóda vyšetrenia je predpísaná v prípadoch:

 • prvá diagnóza pacienta s kardiovaskulárnymi ochoreniami;
 • ako preventívne opatrenie pre ohrozených ľudí;
 • potreba presnejšej diagnostiky, ak sú príznaky podobné iným ochoreniam;
 • výber účinnej taktiky liečby pacienta a jeho zotavenie.

Okrem toho je postup pridelený:

 • ak je potrebné vyhodnotiť funkciu ľavej komory s zmenenými hodnotami EKG;
 • na potvrdenie alebo vylúčenie prítomnosti angíny pectoris;
 • zistiť uskutočniteľnosť použitia určitých terapií, ako napríklad chirurgický bypass koronárnej artérie, angioplastika, stenting;
 • s cieľom objasniť príčiny, ktoré prispeli k rozvoju kardiálie.

Scintigrafia je potrebná, pretože výber liečebných metód a operácia závisí od jej výsledkov. Postup sa môže vykonať len na odporúčanie kardiológa, ak vznikne potreba:

 • stanovenie úrovne zásobovania tkanivami krvou;
 • celkové hodnotenie toku krvi;
 • lokalizácia cviklín po infarkte alebo ohniskách ischémie, ktoré počas cvičenia dostávajú menej kyslíka a nutnú výživu.

Indikácie pre štúdiu

Je známe, že najdostupnejšou a informatívnejšou metódou diagnostiky srdcových ochorení je elektrokardiogram, ktorý sa koná vo verejných inštitúciách zadarmo, trvá len niekoľko minút. Scintigrafia myokardu, ktorej cena je pomerne vysoká, sa predpisuje len v extrémnych prípadoch podľa nasledujúcich údajov:

 1. Stanovenie angíny pectoris s pochybnými hodnotami EKG;
 2. Hodnotenie práce komory a stav myokardu pri diagnostike CHD;
 3. Určenie pravdepodobnosti komplikácií;
 4. Hodnotenie účinnosti liečby.

Vzhľadom na vysoké náklady na zariadenia, pomocou ktorých sa vyšetrenie vykonáva, takéto diagnostiky sa nemusia vykonávať vo verejných zdravotníckych zariadeniach. V tomto prípade je pravdepodobné, že pacient bude odkázaný na špecializované kardiologické centrum, ktoré je schopné poskytnúť potrebné služby alebo súkromnú kliniku.

Treba pamätať na to, že ak je plánovaná scintigrafia myokardu v Moskve, ceny môžu byť pomerne vysoké, dosahujúc 7 až 9 tisíc rubľov na vyšetrenie. Preto, ak je to možné, musíte zavolať na kliniku, ktorá sa nachádza na predmestí, možno bude môcť poskytnúť priaznivejšie podmienky pre prieskum.

Ak máte záujem o otázku nákladov na diagnostiku, uistite sa, že ste objasnili, aký druh jej otázky. Ak je scintigrafia naplánovaná s náplňou, jej cena bude mierne vyššia. V tomto prípade stojí za to požiadať správcu podrobne o všetkých podrobnostiach prieskumu.

Kontraindikácie k štúdii

Napriek tomu, že dávka rádioaktívnej látky zavedenej do ľudského tela je veľmi malá, nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre zdravie, existujú určité kontraindikácie, ktoré by sa mali vziať do úvahy pri registrácii myokardiálnej scintigrafie v Moskve:

 • tehotenstvo a dojčenie;
 • vážne choroby, s výnimkou silných zaťažení kardiovaskulárneho systému;
 • infekčné ochorenie sprevádzané horúčkou;
 • akútne MI alebo akútne zlyhanie srdca;
 • myokarditída;
 • nekontrolovaný krvný tlak;
 • ochorenia chlopní.

V každom prípade musí lekár pred rozhodnutím o vykonaní vyšetrenia vyhodnotiť všetky riziká a porovnať ich s úrovňou dôležitosti tejto diagnózy v konkrétnom prípade.

Iba s plnou dôverou v účelnosť rozhodnutia odporúčame pacientovi podstúpiť scintigrafiu.

Scintigrafia myokardu na vrodené srdcové chyby

Scintigrafia myokardu u detí sa vykonáva hlavne na odhalenie oddelenia ľavej koronárnej artérie od pľúcneho kmeňa. Zariadenie 201T1 sa injekčne podáva injekčne iv pohotovostnom stave, po ktorom sa scintigrafia uskutočňuje vo viacerých projekciách alebo v tomografii s jedným fotónovým vyžarovaním. Ak sa vyskytne chyba, detekuje sa segmentálna perfúzia.

Táto štúdia nám umožňuje rozlíšiť anomálny priechod ľavej koronárnej artérie a iné príčiny zhoršenej kontraktility myokardu u dojčiat - myokarditída a dilatačná kardiomyopatia. Okrem toho sa uskutočňuje scintigrafia na zistenie ischémie a infarktu myokardu pri Kawasakiho chorobe.

Scintigrafia myokardu sa vykonáva aj po operácii spínacích tepien počas transpozície hlavných artérií. V bazéne koronárnych artérií poškodených počas chirurgického zákroku dochádza k výraznému zníženiu perfúzie.

Izotop gallia 67Ga sa selektívne akumuluje v ohniskách akútneho a chronického zápalu bakteriálneho i ne-bakteriálneho pôvodu. Zachytenie 67Ga je opísané pri mnohých zápalových ochoreniach srdca, vrátane infekčnej endokarditídy, myokardiálnych abscesov a perikarditídy.

V experimentoch na zvieratách sa ukázalo, že 67Ga sa akumuluje v myokarde počas myokarditídy av klinických štúdiách sa zistil silný vzťah medzi akumuláciou 67Ga a morfologicky potvrdenou myokarditídou.

Takmer všetky správy o použití 67Ga pri myokarditíde indikujú jeho difúzne zachytenie myokardom, dokonca aj v prípadoch, keď zmeny EKG pripomínajú infarkt myokardu.

Pri morfologicky potvrdenej myokarditíde má scintigrafia s označenými protilátkami na myozín diagnostickú hodnotu. Pri myokarditíde sa hromadia v ohniskách nekrózy, na rozdiel od 67Ga, ktorý je spojený so zápalovými ohniskami. Scintigrafia s 201T1 pri myokarditíde bola študovaná veľmi málo. Bola zistená porucha fokálnej perfúzie, ktorá však nezodpovedala distribúcii krvných ciev.

Príprava na postup

Po predpísaní scintigrafie sa pacientovi poskytujú niektoré odporúčania:

 1. Zlikvidujte jedlo niekoľko hodín pred procedúrou. Posledný deň pred vyšetrením neužívajte výrobky obsahujúce kofeín: kávu, čaj, čokoládu, coca-cola atď.
 2. Informujte lekára o všetkých neustále užívaných liekoch, z ktorých niektoré odporúčajú dočasne nepoužívať.
 3. Ženy vo fertilnom veku musia byť istí, že nie sú tehotné.

Ošetrovacie matky musia vyjadriť všetky mlieko pred procedúrou na kŕmenie dieťaťa 2 dni po ňom. Faktom je, že rádioaktívny marker bude prítomný po celú dobu v materskom mlieku, preto nie je možné dieťa dojčiť 2 dni po procedúre.

 1. Muži by mali vopred informovať lekára, ak používajú lieky Levitra, Viagra a podobné lieky. Faktom je, že v procese výskumu je možný vznik angíny pectoris, ktorá sa musí zastaviť nitropreparáciami a tie, ktoré sú zase nezlučiteľné s prostriedkami na zvýšenie erekcie.
 2. Pacienti s astmou by tiež mali upozorniť špecialistu na svoju chorobu.
 3. Aby sa scintigrafické výsledky nedeformovali, pečeň pacienta nesmie obsahovať rádionuklidy. Preto nie je možné, aby sa takéto štúdie, ako je počítačová tomografia spoločné, pretože potom, čo pečeň bude stále "žiara" po dobu najmenej jednej hodiny.
 4. Rovnako nemožno zabrániť vniknutiu rádioaktívnych látok do gastrointestinálneho traktu, čo je uľahčené zákazom potravy a užívaním takých liekov 2-3 hodiny pred začiatkom liečby.

Na overenie je lepšie vziať so sebou:

 • Vaša poistná zmluva.
 • Odporúčanie lekára s vyhlásením o probléme (prečo potrebujete vyšetrenie?).
 • Predchádzajúce zistenia o už vykonaných vyšetreniach a postupoch a dostupné lekárske správy.
 • Aktuálne stresové EKG pásky môžu mať iba závery.
 • Liečba alebo plán liekov.
 • Pohodlné oblečenie a topánky (napríklad tréningové nohavice).
 • Pre dámske tvrdé podprsenky.
 • Uterák.
 • V prípade potreby prineste zmenu oblečenia.
 • Dve jedlá bohaté na kalóriá (ako maslo, vajcia, salámy alebo syr sendvič, čokoláda, kakao).

Pred plánovaním alebo vykonaním prieskumu je dôležité, aby špecialisti vedeli, aké konkrétne otázky položil ošetrujúci lekár, aby im počas konania odpovedali. Čím viac informácií môžete poskytnúť odborníkom o vašich príznakoch a anamnéze, tým presnejšie bude hodnotenie.

Pripravte sa na nasledujúce otázky:

 • Máte problémy so srdcom? Čo? Kedy?
 • Mali ste infarkt myokardu? Kedy? Aká je liečba? Je dostupná lekárska správa?
 • Je známa chyba srdcovej chlopne? (Aortálna stenóza)?
 • Mali ste predtým vykonať špeciálne kardiologické testy, ako napríklad katetrizáciu srdca alebo invazívne procedúry (chirurgia, expanzia, stent)?
 • Fajčíte alebo ste fajčili?
 • Máte abnormálne zvýšené lipidy a / alebo zvýšený cholesterol (prosím, vložte svoju lekársku knihu, ak ju máte)?
 • Aké lieky užívate pravidelne (hlavne lieky na srdce a na normalizáciu krvného tlaku)?
 • Existujú nejaké predchádzajúce zistenia o kardiologickom vyšetrení (napríklad EKG so záťažou)? Ak áno, prineste ich so sebou.

Prípravy na SGM

Ako už bolo uvedené, rádionuklid Tc-99m sa používa na scintigrafiu srdca. Kým sa nepoužil taký liek, jedinou látkou bol tálium-201. Mal však vážne chyby. Prípravky, v ktorých bol použitý Tc-99m, nemali takéto nedostatky.

Technecium sa používa rádioizotopom pre dva hlavné faktory:

 1. Takmer 90% gama kvantových emisií vyžarovaných z nich má energiu 140 keV a považuje sa to za ideálnu energiu pre gama kameru.
 2. Technécium je veľmi lacné v porovnaní s tálom.

Okrem toho gama lúče, ktoré sú emitované Tc-99m, sú absorbované mäkkými tkanivami do takého vysokého stupňa ako tália, preto falošné pozitívne kumulatívne defekty v dôsledku použitia technécia u pacientok a nadváhy sú menej časté.

Ďalšou dôležitou výhodou je krátky polčas (6 hodín). Pri diagnostike srdcových ochorení sa používajú štyri skupiny liekov, v ktorých sa technécium používa ako rádioaktívna značka. Scintigrafia myokardu sa uskutočňuje na základe:

 • Pyrofosfát technécia. Vďaka tomuto lieku sú viditeľné oblasti nekrózy, ktoré vznikajú v dôsledku infarktu myokardu.

Keď bunky umierajú, kalcium svahy prúdi vo veľkých množstvách do buniek a vytvárajú mikrokryštály fosforečnanu vápenatého.

Tieto technécium je uložené v nich. Avšak táto droga sa používa extrémne zriedkavo, pretože oblasť nekrózy sa stáva viditeľnou iba jeden alebo dva dni po nástupe infarktu, ale po tejto dobe už neexistuje žiadna pochybnosť o diagnóze.

 • Teboroksim. Tento liek sa hromadí v metabolicky aktívnom tkanive srdcového svalu.

  Je rýchlo zachytený z krvi a odstránený, a preto sa liek používa len s gama kamerami, v ktorých je niekoľko detektorov, ktoré umožňujú dokončiť vyšetrenie pred okamihom, keď väčšina Tc-99m opúšťa srdcový sval.

 • Metoksiizobutilizonitril. Akumuluje sa na tom istom mieste, kde sa nachádzal predchádzajúci liek. Významnou výhodou je dlhý polčas myokardu. Taktiež je redistribúcia po počiatočnom požití lieku v srdcovom svale minimálna.
 • Tetrofosminu. Je to nová droga. Je to podobná vo vlastnostiach predchádzajúcej, ale má svoje výhody. Napríklad po prvom vystavení lieku srdcovým svalom prakticky neexistuje žiadna redistribúcia. Okrem toho sa tento liek rýchlo vylučuje z pečene.
 • Scintigrafia myokardu

  Spočiatku sa postupuje, keď je pacient v pokojnom stave, a potom sa mu ponúka normalizované cvičenie, proti ktorému sa monitoruje práca srdca.

  1. Malá dávka rádioaktívneho markera (tália alebo tetrofosmín označený technéciom) sa vstrekuje do žily cez katéter.
  2. Táto látka spolu s krvným riečnym roztokom sa rozprestiera cez telo, vstupuje do srdca, kde sa adsorbuje na najlepšie neporušené bunky myokardu.
  3. V tejto chvíli špecialista analyzuje obraz rozloženia markera v srdci pomocou gama kamery, ktorá zachycuje ožiarenie rádioaktívnej látky a výsledky sa zobrazujú vo forme dynamických a statických obrázkov synchronizovaných s EKG.
  4. Pri určovaní koncentrácie izotopov je možné porovnávať množstvo krvi v rôznych častiach srdca. Ak sa značka aktívne absorbuje, potom na tomto mieste dochádza k normálnemu prívodu krvi a tam, kde sú rádionuklidy zle absorbované, existujú oblasti s ischémiou alebo nekrózou.
  5. Po zavedení značky by malo trvať približne polhodinu, po ktorej začne pracovať gama kamera a vykoná rad sérií, v ktorých sú všetky zóny zreteľne viditeľné.
  6. Potom je srdce vystavené stresu a postup sa uskutočňuje na pozadí čiastočného rozkladu rádioaktívneho prvku. Ergonometer na bicykli alebo bežiaci pás beží ako štandardný zdroj fyzickej aktivity.
  7. Ak je fyzický stres kontraindikovaný pre pacienta, potom sa uchýli k farmakologickému variantu - injekčne podávajú lieky, ktoré zvyšujú a zvyšujú srdcové kontrakcie (dobutamín, dipyridamol, adenozín) a zároveň monitorujú tlak, pulz a odstraňujú elektrokardiogram.
  8. Pri maximálnom fyzickom namáhaní sa značka znova zavedie a po pol hodine nasleduje tri axiálne naskenované projekcie srdca.

  Ak pacient pocíti bolesť na hrudníku, tlak, dýchavičnosť, kŕče v nohách, závrat, potom by mal počas liečby povedať lekárovi správne.

  Celý postup sa vykonáva dlhý čas - od 2 do 4 hodín. Veľkým plusom je neinvazívnosť scintigrafie (bez vyrezania tkaniva).

  Pri fyzickej aktivite srdce potrebuje viac kyslíka. Na pozadí záťaže sa krvný obeh začína zvyšovať. Pri narušení v obehovom systéme tento problém zvýrazní problém ešte jasnejšie.

  Pri prirodzenom strese používajte bežiaci pás alebo cvičebný bicykel. Pri jazde sa intenzita nákladu postupne zvyšuje. Na monitore sa zobrazia všetky indikátory. Po dosiahnutí maximálneho stresu sa pacientovi znovu podá dávka rádioizotopovej látky.

  Ak existujú kontraindikácie pre fyzické cvičenie, použite liekovú záťaž. Lieky, ktoré napodobňujú športové zaťaženie, zvyšujú pulz a kontrakciu srdca.

  Podľa výsledkov porovnávania obrázkov je prítomnosť ischemických lézií v srdci potvrdená alebo vyvrátená. Scintigrafia myokardu je neinvazívna metóda hodnotenia regionálneho krvného prietoku myokardu, funkcie myokardu a životaschopnosti.

  Štúdia pozostáva z dvoch častí: skenovanie srdca v pokoji a snímanie srdca počas cvičenia. Na účely zobrazovania sa uskutočňuje intravenózne podanie rádioizotopu, ktorý má schopnosť akumulovať sa v srdcovom svale.

  Pri porovnávaní snímok získaných snímaním v pokoji a zaťaženia je možné identifikovať patológiu koronárnych ciev a určiť lokalizáciu patologicky pozmenenej oblasti.

  Táto štúdia umožňuje klasifikáciu rizík, ktoré pomáhajú posúdiť, či pacient potrebuje lekársku liečbu alebo operáciu, a tiež umožňuje určiť lokalizáciu infarktu myokardu a jeho veľkosť.

  Pri scintigrafii myokardu je potrebné urobiť dva záznamy v rôznych dňoch! Ak sa v určenom dni nedarí zúčastniť stretnutia, žiadame vás, aby ste nás informovali vopred (ak je to možné pred 15.00 hod.),

  Poznámka pre pacientov podstupujúcich vyšetrenie. Na vyšetrenie by ste mali vziať so sebou:

  • údaje o prijatých liekoch
  • výsledky predbežných testov.

  Použitie SPECT / CT výrazne znižuje cestu k správnej diagnóze, výber optimálnej stratégie liečby s minimálnym vystavením žiareniu a časovo náročné. Postup v pokoji:

  • 4 hodiny pred scintigrafickým postupom nejedzte, nepijte, nefajčite, nehubujte žuvačku!
  • Lieky je možné užívať ako obvykle.

  Proces postupu. Približný čas štúdie je 2 - 3 hodiny:

  • Konzultácia s lekárom.
  • Vyšetrovanie svalu v pokoji, izotopy sa podávajú intravenózne.
  • V tejto chvíli ležíš asi 10 minút. na zadnej strane skenera na stole.

  Postup pri cvičení. Pred postupom:

  • Ak užívate betablokátory, pravdepodobne budete musieť prestať užívať ich predtým, ako začnete s scintigrafickým postupom. Nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.
  • 4 hodiny pred scintigrafickým postupom nejedzte, nepijte, nefajčite, nehubujte žuvačku!
  • 12 hodín pred scintigrafickým postupom nepijte kávu a nepoužívajte výrobky obsahujúce kofeín!

  Proces postupu. Približný čas štúdie je 2 - 3 hodiny:

  • Konzultácia s lekárom.
  • Rádioaktívne liečivo sa injektuje na vrchol fyzickej námahy.
  • V tejto chvíli ležíš asi 10 minút. na zadnej strane skenera na stole.

  Priechod látky je zaznamenaný gama kamerou.

  Výsledky dekódovania

  Analýzy začínajú od vrcholu srdcového svalu s postupným postupom k základni. Pri posudzovaní odchýlok sú rozdelené na chyby valcového alebo trvalého charakteru. Porovnajte obrázky v pokoji a zaťaženia.

  Emocionálne namáhania sú charakterizované prechodnými poruchami a nie sú v pokoji rozpoznané. Zmeny trvalosti sa nevyskytujú, čo naznačuje prítomnosť infarktu.

  Analýza akumulácie rádiofarmak sa uskutočňuje použitím kvantitatívnej stupnice od 0 do 3 bodov. Takýto systém umožňuje presné určenie zložitosti porušovania. Rádioaktívne činidlo má tendenciu sa hromadiť len na miestach s aktívnymi metabolickými procesmi, to znamená v tkanivách, ktoré nie sú postihnuté ischémiou.

  Schéma použitá pri analýze ukazovateľov scintigrafie:

  • obrazy sú študované a obrazy sú analyzované pozdĺž troch osí;
  • vykonať kvantitatívnu analýzu;
  • určiť umiestnenie defektov vo vzťahu k srdcu;
  • posúdi životaschopnosť a určuje rozsah poškodených oblastí myokardu.

  Medzi faktory, ktoré môžu deformovať výsledky prieskumu, sa uvádzajú:

  • zvýšená tendencia tkanív absorbovať rádionuklidy;
  • veľké prsné žľazy;
  • vysoká poloha bránice vrodenej povahy;
  • veľa podkožného tuku.

  Riziká a vedľajšie účinky expozície

  Rádioaktívny prípravok TC-99m-MIBI spôsobuje veľmi nízku dávku žiarenia, ktorá má rovnakú veľkosť ako pri bežnej rádiografii. Váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti starostlivo zváži riziká a skutočnosť, že metóda výskumu v tomto konkrétnom prípade je najvýnosnejšia a najmenej stresujúca.

  V porovnaní s činidlom proti žiareniu rádioaktívneho žiarenia sú vedľajšie účinky, ako napríklad alergie, vystavené pôsobeniu rádionuklidu Tc-99m-MIBI, veľmi zriedkavé. Zaťaženie na bicykli samo o sebe zriedkavo spôsobuje akékoľvek komplikácie, dokonca aj u pacientov so srdcovým ochorením.

  To je dôležité pre presnosť a úplnosť výsledkov, ktoré môžete dosiahnuť s čo najvyšším zaťažením. Len v jednom prípade z 10 000 až 20 000 vyšetrení môže problém srdcovej arytmie vyžadovať liečbu alebo môže byť očakávaný srdcový záchvat (pravdepodobnosť útoku je 1: 40 000).

  Ak záťažový test na bicyklovom ergometri zlyhá, napríklad pri ortopedických ochoreniach, potom môže byť zaťaženie simulované umelo pomocou špeciálneho prípravku, ktorý je vložený do žily na ramene.

  Tieto lieky sú tiež kontrolované ich pôsobením. Vedľajšie účinky ako závrat, palpitácie, bolesť na hrudníku a problémy s dýchaním sú zriedkavé. Pod pôsobením protijedu (anuluje účinok lieku), ktorý sa podáva bezprostredne po záťažovom teste, tieto vedľajšie účinky zvyčajne okamžite vymiznú.

  Počas záťažovej skúšky sa monitoruje aj stresové EKG. Samozrejmosťou je samozrejme núdzové vybavenie.

  Dôvody nesprávneho výsledku štúdie

  Niekedy sa stáva, že výsledok je pozitívny, ale v skutočnosti sú dôvody úplne odlišné. To môže byť spôsobené rôznymi faktormi. Hlavné dôvody, ktoré vedú k falošne pozitívnemu výsledku pri scintigrafii myokardu, sú:

  • veľká telesná hmotnosť pacienta, vyvolaná obezitou, vzhľadom na veľké množstvo telesného tuku je získaný zlý obraz;
  • veľká veľkosť mliečnych žliaz, ktorá tiež zatemňuje zariadenie;
  • umiestnenie membrány je príliš vysoké, čo tiež vytvára klopu na zobrazenie obrazu pohybu Izoty;
  • prítomnosť sklonu k akumulácii, čo vedie k tomu, že látka sa z tela zle vylučuje a pri každej ďalšej štúdii zostáva, čo skresľuje výsledok.

  Srdcové štúdie, ako je scintigram myokardu, vždy vyžadujú pozornosť a veľmi zodpovedný postoj. Preto je dôležité vedieť, ako sa na to pripraviť, aby ste získali presné výsledky.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Hypertenzia (hypertenzívna-hydrocefalická) syndróm u detí a dospelých - príčiny a liečba

  Hypertenzia, hypertenzívny alebo hypertenzívny hydrocefalický syndróm - diagnostika, ktorá je alarmujúca, najmä v moderne nepriaznivých podmienkach a za neustáleho stresu.

  Ako zvýšiť kreatinín v krvi, ak sa počas tehotenstva zníži

  obsah

  Čo keď kreatinín v krvi je znížený počas tehotenstva, prečo môže hladina látky klesnúť? Kreatinín je produkt metabolizmu, ktorý sa vyskytuje v dôsledku prirodzených metabolických procesov.

  Biochemická analýza krvi INR a PTI - čo je to?

  Biochemická analýza krvi (koagulogram) zahŕňa špeciálnu štúdiu a analýzu krvného PTI, ako aj analýzu INR, ktoré sú ukazovateľmi stavu systému koagulácie ľudskej krvi.

  Vysoký cholesterol: o čom to hovorí a čo treba urobiť?

  Cholesterol je organická látka, prírodný alkohol rozpustný v tukoch. V tele všetkých živých bytostí je súčasťou bunkovej steny, tvorí jej štruktúru a zúčastňuje sa na preprave látok do bunky a späť.

  Rušenie krvných ciev v rukách: príčiny, liečba, prevencia

  Vzhľad modrín na koži, hematómy a veľké subkutánne krvácanie sú najčastejšie spôsobené mechanickým poškodením - modrínovaním alebo ranou.V dôsledku prudkého silného tlaku dochádza k roztrhnutiu ciev na pažích, krv sa vylije cez pretrhnutie steny a vstupuje do dutiny podkožného tuku.

  Angióm v hlave

  Angióm - benígna forma pozostávajúca z krvných alebo lymfatických ciev. Cavernózny angióm (hemangióm) je vaskulárna patológia, ktorá sa často vytvára vrodená alebo sa prejavuje počas celého života.