Séria: "Tajomstvo medicíny"

Kniha z populárnej série "Secrets of Medicine", vytvorená pod vedením známych amerických rádiológov, načrtáva základné princípy a fyzikálne základy počítačovej tomografie, ako aj možnosti jej použitia pri diagnostike chorôb hrudníka, brušnej dutiny, retroperitoneálneho priestoru a panvy. Publikácia používa ľahko čitateľný princíp prezentácie materiálu (otázka-odpoveď), je dobre ilustrovaný, každá kapitola upozorňuje na kľúčové body, ktoré potrebujú osobitnú pozornosť. Pre rádiológov, lekárov rôznych špecialít, ktorí používajú počítačovú diagnostiku v praxi pre študentov medicíny.

Vydavateľ: "Dialect, Binom" (2009)

Formát: 70x100 / 16, 448 strán.

ISBN: 978-5-9518-0344-3, 978-5-98230-051-5, 978-0-323-03404-3

Recenzie a recenzie knihy "Tajomstvo počítačovej tomografie. Hrudník, žalúdok, panva" Strang, Dogra

Pridajte fotky, aby ste mohli vidieť a rozhodnúť, či je toto vydanie vhodné pre vás.

Dobrá kniha zahraničných autorov. Stručne, ale súčasne popisuje takmer všetky problémy diagnostiky patológií hrudníka, panvy a brucha, nevýhodou je neprítomnosť ochorení hlavy a osteo-artikulárneho systému. Prezentácia materiálu vo forme otázok a odpovedí je veľmi pohodlná, umožňuje vám jasne pochopiť pravidlá diagnostiky. Kvalita ilustrácií je priemerná, ale sú veľmi dobre vybrané z hľadiska viditeľnosti patológie. Kvalita tlače a krytie slušné. Veľmi odporúčam túto prácu pre začínajúcich diagnostikov, ktorí pracujú na počítačovom tomografe.

Tajomstvo počítačovej tomografie

Počítačová tomografia. Definícia, indikácie, kontraindikácie.

Počítačová tomografia (CT) je štúdia, pri ktorej sa získajú podrobné snímky vrstvy po vrstve vnútorných orgánov tela pomocou röntgenových lúčov.

Obsah:

Počítačová tomografia umožňuje preskúmať všetky časti nášho tela: hrudník, brucho, panvu, chrbticu, rameno alebo nohu. Môžete fotografovať vnútorné orgány: pečeň, pankreas, črevá, obličky, močový mechúr, nadobličky, pľúca a srdce. Môžete tiež preskúmať krvné cievy, kosti a miechu.

Počas diagnostiky CT budete ležať na stole pripojenej k skeneru, ktorý je tvarovaný ako veľký šiška. Röntgenové lúče emitované zariadením CT prechádzajú skúmanou oblasťou tela. Pri každom otočení zariadenie vytvorí obraz tenkého plátku orgánu alebo oblasti. Všetky obrázky sú uložené v pamäti počítača ako jeden súbor. Môžu byť vytlačené.

V niektorých prípadoch je možné použiť špeciálne farbivo nazývané kontrastné činidlo. Farbivo vytvára obraz štruktúr a orgánov v obrazoch CT jasnejších. Často sa vstrekuje do žily (intravenózne) na vašu pažu, ale môžete ju tiež vstúpiť do iných častí tela (napríklad do konečníka alebo do kĺbovej dutiny), aby ste tieto oblasti lepšie videli. Pri niektorých typoch CT skenov potrebujete nápoj.

Čo ukazuje počítačová tomografia

Metóda výpočtovej tomografie sa používa na preskúmanie oblastí trupu a ramien alebo nohy.

Hrudníka. CT vyšetrenie hrudníka môže odhaliť problémy s pľúcami, srdcom, pažerákom alebo hlavnou krvnou cievou (aortou) alebo tkanivami uprostred hrudníka. Najčastejšie problémy s prsníkmi, ktoré možno identifikovať s CT, sú infekcia, rakovina pľúc, pľúcna embólia a aneuryzma. Týmto spôsobom môžete tiež zistiť, či sa rakovina rozšírila do hrudníka z iných častí tela.

Brušná dutina CT vyšetrenie brucha môže pomôcť pri identifikácii cýst, abscesov, infekcií, nádorov, aneuryzmy, zväčšených lymfatických uzlín, cudzích teliesok, vnútorného krvácania, divertikuly, zápalového ochorenia čriev a apendicitídy.

Močový trakt. CT vyšetrenie odobrané z obličiek, močového mechúra a močového mechúra sa nazýva CT CT alebo CT vyšetrenie. Pomocou týchto obrázkov môžete identifikovať kamene v obličkách, močovom mechúre a obštrukcii močových ciest. Špeciálny typ CT vyšetrenia, nazývaný intravenózny pyelogram (HDP), sa vykonáva pomocou farbiva (kontrastného činidla) na detekciu obličkových kameňov, obštrukcie, nádorov, infekcií alebo iných ochorení močového traktu.

Pečeň. CT vyšetrenie môže odhaliť pečeňové nádory, krvácanie z pečene a ochorenie pečene. CT vyšetrenie pečene pomáha určiť príčinu žltačky.

Pankreas. Pomocou CT vyšetrenia sa môže zistiť nádor pankreasu alebo zápal pankreasu (pankreatitída).

Žlčník a žlčové kanály. Pomocou CT snímok môžete určiť prekážku žlčovodov. Prítomnosť kameňov v žlčníku je tiež možné identifikovať pomocou CT vyšetrenia. Ale kvôli problémom s žlčníkom a žlčovými kanálmi sa zvyčajne používajú iné testy, ako je ultrazvuk.

Nadľudské žľazy. Pri CT sa môžu zistiť nádory alebo zvýšiť veľkosť nadobličiek.

Slezina. CT je možné použiť na kontrolu zranení sleziny alebo veľkosti sleziny.

Malá panva. CT vyšetrenie môže odhaliť problémy panvových orgánov. U žien je to maternica, vaječníky a vajíčka. Panvovými orgánmi u mužov sú prostaty a semenné vezikuly.

Ruka alebo noha. Pomocou CT skenov možno identifikovať problémy v oblasti kĺbov ramien a končatín, vrátane ramena, lakťa, zápästia, ruky, bedra, kolena, členku alebo nohy.

Multispirálová počítačová tomografia

Teraz existujú špeciálne CT zariadenia, ktoré sa nazývajú špirálové (helic) a multi-slice (alebo multi-detektorové) zariadenia (MSCT). Veľa moderných zariadení CT je viacero strán. Takéto zariadenia sa môžu použiť pri mnohých ochoreniach, napríklad na detekciu obličkových kameňov, pľúcnej embólie, zväčšenia prostaty alebo aterosklerózy. Takéto špeciálne CT zariadenia môžu:

 • Získajte lepší obraz krvných ciev a orgánov, čo umožní vykonať bez vyšetrení inými metódami.
 • Rýchlejšie snímanie a snímanie.

Spirálny CT je rýchlejší spôsob vyšetrenia pľúc ako štandardný CT. Niektorí lekári ju odporúčajú pri profylaktickom skríningu rakoviny pľúc u ľudí nad 55 rokov as vysokým rizikom rakoviny pľúc.

Pozitrónová emisná tomografia a CT

Často sa porovnáva výsledky CT snímok s pozitrónovou emisnou tomografiou (PET) na zistenie rakoviny. Niektoré nové zariadenia vykonávajú oba typy skúšok súčasne.

Elektronový lúč CT

Elektrónový lúč CT je ďalší typ CT, ktorý dokáže zistiť aterosklerózu a ochorenie koronárnych artérií. Elektrónová tomografia sa vykonáva oveľa rýchlejšie ako štandardná CT a poskytuje dobrý obraz koronárnych artérií počas srdcového tepu. Elektronový lúč CT nie je veľmi rozšírený. Iný typ CT, multi-sekčné CT, takmer rýchly ako elektrónový lúč CT, sa používa oveľa častejšie.

CT angiogram

CT angiogram môže poskytnúť dvojrozmerné a trojrozmerné zobrazenie ciev a srdca.

Diagnóza koronárneho vápnika používa CT na kontrolu všetkých príznakov ochorenia koronárnej artérie. Tento postup sa neodporúča na pravidelné profylaktické vyšetrenia.

Expertný názor na metódu CT nazývaný vyšetrenie celého tela na ochorenie koronárnych artérií a rakovinu sa odlišuje. Preskúmanie celého tela je nákladné, môže zahŕňať zbytočné vyšetrenia alebo chirurgické zákroky a je spojené so zvýšeným rizikom rakoviny v dôsledku vystavenia žiareniu. Väčšina lekárov odporúča tento test len ​​pre ľudí, ktorí majú osobitné riziko určitých ochorení.

Ostatné aplikácie počítačovej tomografie

Existuje špeciálna štúdia CT s fluoroskopiou. V ňom permanentný röntgenový lúč umožňuje vidieť pohyb v tele. Z tohto dôvodu lekár vidí, ako sa vaše orgány pohybujú, alebo môže použiť CT sken, aby vložil ihlu na biopsiu tkaniva alebo aby určil správnu polohu ihly pri otvorení abscesu.

U pacientov s rakovinou CT pomáha určiť, ako je rakovina rozšírená. Toto sa nazýva určenie štádia rakoviny.

Príprava na výpočtovú tomografiu

Ak potrebujete CT skenovanie brušnej dutiny, retroperitoneálneho priestoru alebo malej panvy, môže vás požiadať, aby ste nezažili pevné jedlo od večera predchádzajúceho dňa. A tiež pred vyšetrením, aby sa preháňadlo alebo klystýr.

Pri abdominálnom CT budete pravdepodobne potrebovať pitie kontrastnej látky.

Pred vykonaním CT vyšetrenia informujte lekára, že:

 • Tehotná alebo môže byť tehotná.
 • Ste alergický na akékoľvek lieky, vrátane farbív jódu.
 • Máte srdcové problémy, ako je srdcové zlyhanie.
 • Máte cukrovku alebo užívate metformín (glukófóg) na prevenciu cukrovky. Mali by ste prestať užívať Váš liek deň pred a deň po testovaní.
 • Majú problémy s obličkami.
 • Trpieť astmou.
 • Mnohonásobný myelóm.
 • Predpísané röntgenové vyšetrenie s použitím kontrastného činidla založeného na báriu (napríklad kĺzavý barium) počas posledných 4 dní. Barium je jasne viditeľný na röntgenovom filme a môže komplikovať zobrazovanie obrazu.
 • Prežívajte ťažkú ​​nervozitu v malých priestoroch. Budete musieť ležať stále vo vnútri CT prístroja, takže potrebujete uvoľniť lieky (sedatívum).

Požiadajte niekoho, aby vás odviezol domov, ak ste vzali na vyšetrenie liek, ktorý vám pomôže uvoľniť (sedatívum).

Diskutujte so svojím lekárom všetko, čo považujete za dôležité pre vyšetrenie, jeho riziká, ako sa vykonáva alebo ako sa výsledky vyhodnotia. Ak chcete lepšie pochopiť význam vyšetrenia, pozorne si prečítajte informačný formulár na lekárskej prehliadke.

Ako vykonávať výpočtovú tomografiu

CT vyšetrenie vykoná rádiológ. Opis CT vyšetrenia vykoná aj rádiológ, zvyčajne fotografie a úplná správa sa dá získať do jednej hodiny po vyšetrení alebo nasledujúci deň. Ostatní lekári môžu tiež vidieť CT skenovanie.

Budete musieť odstrániť všetky šperky. Bude potrebné odstrániť celé alebo takmer celé oblečenie v závislosti od oblasti, ktorá sa skúma. V niektorých prípadoch môžete nechať svoje spodné prádlo zapnuté. V čase prieskumu dostanete tričko.

Počas vyšetrenia CT budete ležať na stole pripojenej k zariadeniu CT.

Stôl sa zasunie do okrúhleho otvoru CT skenera a skener sa začne pohybovať okolo tela. Pri fotografovaní sa stôl presunie. Keď presuniete stôl alebo skener, môžete počuť kliknutia alebo bzučiaky. Je veľmi dôležité ležať počas vyšetrovania.

Ak používate liek, ktorý vám pomôže uvoľniť (sedatívum) alebo farbivo (kontrastné činidlo), intravenózna injekcia sa zvyčajne vykonáva vo vašej ruke alebo rameni. Na začiatku injekcie môže dôjsť k rýchlemu popáleniu. Farbivo môže spôsobiť, že sa budete cítiť teplo a spláchnuť a vytvoríte kovovú chuť v ústach. Niektorí majú pocit bolesti v žalúdku alebo bolesti hlavy. Ohláste svoj stav špecialistovi na CT alebo na svojho lekára.

Počas vyšetrenia v miestnosti pre CT nebude nikto okrem teba. Špecialista vás však bude pozerať cez okno. Môžete s ním hovoriť na dvojcestnom interkom.

Niektorí pacienti majú pocit nervozity CT zariadenia.

Prieskum bude trvať 30 až 60 minút. Väčšina tejto doby sa pripravuje na prieskum. Vlastné skenovanie takmer trvá niekoľko sekúnd.

Ak dieťa potrebuje CT vyšetrenie, môže potrebovať špeciálne predbežné pokyny. Deti sa zvyčajne pýtajú, či počas procedúry zadržia dych. Ak je dieťa príliš malé na to, aby ležalo stále alebo sa bojí, lekár mu môže poskytnúť (sedatívny) liek na oddych.

Ak je vaše dieťa odkázané na vyšetrenie CT, požiadajte svojho detského lekára o potrebu prieskumu a možný vplyv žiarenia na dieťa.

Kontraindikácie k počítačovej tomografii

Šanca na problémy s CT skenovaním je malá. Napriek tomu existujú nasledovné kontraindikácie:

 • Tehotenstvo. CT vyšetrenie sa zvyčajne neuskutočňuje počas tehotenstva.
 • Bárium sa použilo na ďalšie vyšetrenie. Bárium skresľuje výsledok CT. Ak sa vyžaduje abdominálna CT, musí sa vykonať pred akýmkoľvek báriovým vyšetrením, napríklad s bázam kĺzavým.
 • Kovové predmety v tele. Objekty, ako sú chirurgické zábrany alebo kovové časti protetických kĺbov, môžu sťažiť videnie oblastí tela.
 • Vaša neschopnosť ležať neustále počas skúšky.
 • Alergická reakcia na farbivá (kontrastná látka).
 • Ochorenie srdca
 • astma
 • Ak máte cukrovku alebo užívate metformín (glukofagus), farbivo môže spôsobiť problémy. Váš lekár Vám povie, kedy prestane užívať metformín a kedy ho začnete znova užívať po vyšetrení, aby ste nemali problémy.
 • Existuje malá šanca na rakovinu po niektorých typoch CT vyšetrení. Toto riziko je vyššie u detí, mladých dospelých a ľudí, ktorí často podstupujú radiačné testy. Ak vás toto riziko obťažuje, porozprávajte sa so svojím lekárom o výhodách a rizikách CT vyšetrenia a uistite sa, že je to potrebné.

Závery a výsledky výpočtovej tomografie

Popis CT vyšetrenia

Vnútorné orgány a krvné cievy majú normálnu veľkosť, tvar a polohu. Cév nie sú blokované.

Neexistujú žiadne cudzie telesá (napríklad fragmenty kovu alebo skla), nádory (napríklad rakovina), zápaly alebo infekcie.

Žiadne krvácanie alebo nahromadenie tekutín.

Odchýlky od normy:

Org je príliš veľký alebo príliš malý, poškodený alebo infikovaný. Existuje cysta alebo absces.

Existujú cudzie telesá (napríklad kovové alebo sklenené úlomky).

Pozorované obličkové kamene alebo žlčník.

Neoplazmy (napr. Nádory) sú viditeľné v črevách, pľúcach, vaječníkoch, pečeni, močovom mechúre, obličkách, nadobličkách alebo pankrease.

CT vyšetrenie hrudníka ukazuje pľúcnu embóliu, tekutinu v pľúcach alebo infekciu.

Bránená črevná obštrukcia alebo žlčovod.

CT vyšetrenie brucha odhaľuje zápalové ochorenie čriev alebo divertikulitídu.

Lymfatické uzliny sú zväčšené.

Jedna alebo viac krvných ciev je neprístupná.

Na rameno alebo nohu sa nachádza nádor, zlomenina, infekcia alebo iné problémy.

Niekedy sa výsledky vášho CT vyšetrenia môžu líšiť od iných typov röntgenových vyšetrení, zobrazovania magnetickou rezonanciou (MRI) alebo ultrazvuku, pretože CT skene sú iného typu.

Ultrazvuková kontrola, ktorá nepoužíva nebezpečné žiarenie, môže priniesť výsledky podobné vyšetreniu CT. Ak sa obávate o vystavenie žiareniu, požiadajte svojho lekára, aby ste namiesto CT vyšetrenia mohli mať ultrazvukové vyšetrenie.

Počítačová tomografia

Nižšie sú uvedené približné ceny diagnostiky CT v Moskve na multispirálnom tomografe.

Prečítajte si tiež

TYPY CT

Dôležité vedieť

Napriek vonkajšej podobe zariadenia sa v tomto "okrúhlom tuneli" nachádzajú úplne odlišné procesy.

Počas diagnostiky CT budete ležať na stole pripojenej k skeneru, ktorý je tvarovaný ako veľký šiška.

Metóda PET sa často používa na stanovenie štádia rakoviny, kontrolu krvného toku alebo na sledovanie fungovania vnútorných orgánov.

NAVIGÁCIA

O SITE

Miesto pre tých, ktorí potrebujú diagnostiku CT a PET

10 častých otázok týkajúcich sa kontroly CT

1. Čo je CT (počítačová tomografia)?

Počítačová tomografia je pomerne nová (vynájdená v roku 1972) a vysoko informatívnou metódou lekárskej diagnostiky, ktorá je založená na röntgenových lúčoch. Prístroj je navrhnutý tak, že X-ray trubice a mnoho radov senzorov sa točí okolo študijného odboru a robiť veľa naraz "rámcov", ktoré sa potom prenášajú do počítača, ktorý spracováva všetky prijaté obrázky a usporiada ich z častí karosérie na monitore.

2. Ako sa vykonáva CT skenovanie?

Röntgenový laboratórny technik vykoná špeciálne umiestnenie pacienta v závislosti od štúdie. Ďalej okolo skenovaný región začne otáčať portálu (na zariadení, na ktorom je rúrka a prijímacie snímače) a delených študijné centrum sa určitá smola a výkonové parametre priechod trubki.Pri sken hrudníka, bude potrebné brucho zadržať dych niekoľkokrát, ako vás bude varovať, röntgenový laboratórny asistent Procedúra skenovania trvá 2 až 4 minúty.

3. Čo môže robiť CT skenovanie?

Počítačová tomografia je jednoducho nepostrádateľná pri diagnostike akejkoľvek kostnej štruktúry, stavu pľúc, mediastína u ľudí. Je tiež veľmi široko používaný pri štúdiu brušných orgánov (pečeň, slezina, žlčník, pankreas), nadobličiek, obličiek a panvových orgánov. Pomocou CT sa sprístupnila presná detekcia akýchkoľvek kameňov (napríklad žlčníka, obličky) a kalcifikácie (napríklad tie zmeny, ktoré sprevádzajú tuberkulózu, sklerózu).

Počítačová tomografia je predná sťažuje diagnózu kostnej poranenia, polytrauma (napríklad nehody), kosti a vnútorné orgány v diagnostike zložitých alebo viac lézií a akútneho poranenia lebky a mozgové krvácanie.

Ako CT je široko používaný ORL lekárom na podrobné posúdenie stavu dutín, sluchové priechody a spánkovej kosti, pretože viac, žiadny z diagnostických metód nemožno porovnávať s presnosťou a "hĺbku" počítačová tomografia.

V štúdiách chrbtice pomocou CTD je možné určiť najmenšie lézie v kostnej štruktúre, patologické kalcifikácie v vaginálnom aparáte, MRI sa najlepšie používa na diagnostiku stavu medzistavcových diskov.

Výhodnosť predpisovania SCT v každom jednotlivom prípade by mala určiť ošetrujúci lekár, ktorý v budúcnosti bude interpretovať výsledky získané počas CT s prihliadnutím na celý obraz a vlastnosti pacienta.

4. Čo "nemá rád" CT?

Najprv to sú pohyby. Akékoľvek pohyby počas skenovania študijného územia narúšajú získané obrázky, samozrejme, a znižujú ich informačný obsah pre lekára. Ak sa v sérii získaných obrazov dokonca len 1-2 skeny budú deformovať artefakty z pohybov, následné 3D rekonštrukcie budú už s defektmi a ich informatívna hodnota pre lekára bude samozrejme znížená.

Druhotne kov. Röntgenový kov je ako hora na slnko - necháva "tieň". Veľké množstvo kovu v študijnej zóne môže výrazne narušiť získané obrázky. Ak sa však kov nachádza na akomkoľvek inom mieste, okrem oblasti, ktorá sa skúma, nebude schopná ovplyvniť kvalitu skenov.

5. Prečo je CT postup nákladnou službou?

Po prvé, vzhľadom na vysoké náklady na samotné zariadenie a jeho údržbu, samozrejme, cena výskumu je založená na jeho znehodnotení. Okrem toho to zahŕňa spotrebný materiál, údržbu prístroja špecializovaným technickým personálom, zdravotnícky personál, náklady na elektrickú energiu atď.

6. Čo mám mať so sebou pre CT?

Pred vyšetrením musíte poskytnúť röntgenovému laboratórnemu laboratóriu alebo rádiológovi lekársku dokumentáciu (od ošetrujúceho lekára, ktorý označuje predbežnú diagnózu, oblasť výskumu, klinickú úlohu, konkrétne pripomienky), údaje z predchádzajúcich štúdií (ktoré priamo súvisia s dôvodom vášho CT vyšetrenia) a ďalších lekárskych záznamov, po analýze, ktorú bude rádiológ schopný vypracovať najpresnejší diagnostický záver na CT, s prihliadnutím na údaje vášho lekára kariet a odporúčaní ošetrujúceho lekára. Ak neposkytnete lekársku dokumentáciu v plnom rozsahu, potom rádiológ posudzuje iba priamo prijímané CT snímky bez zohľadnenia predchádzajúcich zranení a chorôb, akékoľvek následky, ktoré by mohli spôsobiť, a bez toho, aby sa bral do úvahy možná sprievodná patológia.

Nezabudnite, že neexistuje absolútna a univerzálna metóda lekárskej diagnostiky: MRI nikdy nenahradí CT, CT nikdy nenahradí ultrazvuk, ultrazvuk nikdy nenahradí röntgenové lúče. Všetky tieto metódy sa navzájom dopĺňajú a niekedy údaje z predchádzajúcich štúdií majú rozhodujúce slovo pri správnej interpretácii výsledného obrazu rádiológom počas počítačovej tomografie.

7. Kto dešifruje výsledky a kedy ich možno získať.

Získané snímky CT vyšetrenia by mali vyšetrovať rádiológ (lekár, ktorý sa špecializuje na CT, MRI, röntgenové snímky a má príslušný certifikát). Je potrebné "prečítať" všetky skeny, preskúmať poskytnutý med. dokumentáciu, porovnanie s prijatým obrazom CT, popísanie štúdie, zobrazenie diagnostického záveru, film s filmom so skenmi. V priemere trvá asi 1-3 hodiny. V Medea Medical Center sa zaväzujeme pripraviť výsledky na doručenie do konca pracovného dňa kliniky.

Po vyšetrení dostanete naskenované filmy a diagnostickú správu, ktorú podpisuje rádiológ. Rovnako v diagnostickom závere môžu byť odporúčania pre ďalšie kroky (na ktoré lekári sa majú odkázať na tieto výsledky, aké typy dodatočných vyšetrení sa odporúčajú atď.).

8. Konzultácie a otázky týkajúce sa vášho CT vyšetrenia.

Radiológ nie je lekár (lekár, ktorý sa zaoberá liečbou), a preto nemôže poskytnúť žiadne rady alebo odporúčania týkajúce sa Vášho liečebného alebo diagnostického postupu.

Pre objektívny komentár k vyšetreniam CT je potrebné poznať úplne objektívne údaje pacienta, obraz jeho predchádzajúcich štúdií, konkrétny stav situácie v súčasnosti, historické údaje a oveľa viac.

Všetky otázky môžete položiť svojmu lekárovi alebo lekárovi, ktorého odporúčanie vám odporučí rádiológ.

9. Metódy kontrastu pri CT.

Metóda intravenózneho podávania kontrastnej látky sa veľmi často používa na "zvýraznenie" oblastí s patologickými zmenami, na štúdium krvného toku nádorových útvarov alebo konkrétne na štúdium ciev.

V štúdii brušnej dutiny bude pacient vyzvaný na pitie 500 - 1000 ml. pitnej vody s rozpusteným kontrastným činidlom na "oddelenie" žalúdka a čriev od blízkych orgánov a tkanív, ako aj zabezpečiť, aby črevné slučky nevytvárali pri rádiologickom vyšetrení dodatočné "interferencie". Ide o takzvaný ústny kontrast.

10. Je procedúra CT bolestivá a škodlivá? Aké sú kontraindikácie? Kde urobiť CT v Sumy?

CT vyšetrenie je úplne bezbolestné, samotný skener sa nevzťahuje priamo na vaše telo.

Metóda je založená na röntgenových lúčoch. Samozrejme, počas vyšetrenia CT je pacient vystavený röntgenovému žiareniu, preto pri predpisovaní tohto testu musí lekár mať dostatočne závažné dôvody a brať do úvahy negatívne účinky röntgenových lúčov na telo. Kontraindikácie:

 • Telesná hmotnosť nad prípustným zaťažením na stolovom prístroji (viac ako 200 kg)
 • Nedostatočné správanie pacienta.
 • Tehotenstvo v akýchkoľvek termínoch; s výnimkou závažných prípadov, ktoré ohrozujú život tehotnej ženy (polytrauma, ťažká peritonitída nejasného pôvodu, pľúcna tromboembolizácia).

Pri vykonávaní CT s posilnením intravenózneho kontrastu:

 • Anamnéza reakcií na kontrastné látky (nauzea, vracanie, žihľavka, pruritus, bronchospazmus, angioedém, bradykardia).
 • Ťažká cukrovka.
 • Bronchiálna astma.
 • Renálne zlyhanie.
 • Choroby štítnej žľazy. Podrobné informácie: Počítačová tomografia

Mapa polohy

Naša adresa

Sumy región, Sumy st. Quay str. Šípy, 50

Časopisové rubriky

Počítačová tomografia (CT) je diagnostická metóda vizuálneho vyšetrenia. Kombinuje sériu röntgenových lúčov z rôznych uhlov s pomocou počítačového spracovania, čo vám nakoniec umožňuje získať obraz, ktorý je možné študovať z rôznych uhlov. CT sken poskytuje podrobnejšie informácie o anatomických vlastnostiach študovanej oblasti ako o jednoduchých plochých röntgenových lúčoch.

CT má mnoho použití. Táto metóda je však zvlášť vhodná na rýchlu štúdiu pacientov, ktorí majú interné poranenia ako výsledok zranení alebo biologických zmien spojených s rastom nádorov. Počítačová tomografia sa môže použiť na vizualizáciu takmer všetkých častí tela a je veľmi užitočná pri plánovaní ďalšej farmakologickej, chirurgickej alebo rádioterapie.

Ako sa vykonáva výskum - princíp fungovania zariadení

Počítačové tomografické zariadenie je rozdelené na dve hlavné časti - priamy skenovací prístroj a digitálnu uzlovú stanicu, ktorá spracováva dáta získané zo skenera. Toto zdravotnícke zariadenie je pomerne náročné a vyžaduje stálu inštaláciu v samostatnej miestnosti.

 • CT skener má vzhľad tunela so stredovým otvormi pre vstup do kruhu. Pacient v polohe na chrbte je umiestnený na úzkej peci, ktorá sa zasunie do tunelu a späť.
 • Röntgenová rúrka vyžarujúca röntgenové lúče podľa určitého algoritmu sa otáča okolo pacienta a elektronické detektory sú umiestnené protiľahlo v takzvanom kozom krúžku.
 • Lúče prechádzajú cez telo pacienta s rôznou intenzitou a sú detegované detektormi. Rôzna intenzita preniknutého materiálu najlepšie určuje tvar a siluetu vnútorných orgánov.

Digitálna počítačová stanica, ktorá spracováva informácie z detektorov a spája ich do jedného obrazu, sa nachádza v samostatnej miestnosti centrálnej konzoly. Tu technológa kontroluje skener a riadi jeho činnosť priamym vizuálnym kontaktom s pacientom. V závislosti od modelu umožňuje systém pacientovi a technológovi komunikovať priamo pomocou reproduktora a mikrofónu.

Kedy je možné predpísať počítačovú tomografiu orgánov?

Počítačová tomografia môže takmer vždy nahradiť klasické rádiografické vyšetrenie. Okrem toho pacient nemusí zaujať určitú polohu tela, pretože rotujúce jednotky zariadenia budú nezávisle nájsť potrebný uhol obrazu.

Ďalšie výhody CT

 1. Je to jeden z najrýchlejších a najpresnejších nástrojov na štúdium vnútorných orgánov hrudníka, brucha a panvy, pretože proces poskytuje detailný prierez všetkých typov tkaniva.
 2. Je vhodný na vyšetrenie pacientov so skrytými zraneniami, ktoré sa často vyskytujú napríklad pri dopravných nehodách.
 3. Nepostrádateľný diagnostický nástroj pre pacientov s akútnymi príznakmi poškodenia hrudníka, brucha alebo chrbtice.
 4. Často je to najlepší spôsob detekcie mnohých rôznych druhov rakoviny, ako sú lymfómy a karcinómy v pľúcach, pečeni, obličkách, pankrease a vaječníkoch. V skutočnosti v tomto kontexte obraz v plnej veľkosti umožňuje lekárovi spoľahlivo potvrdiť prítomnosť nádoru, určiť jeho veľkosť, určiť jeho presnú polohu a stupeň účasti iných blízkych tkanív.
 5. Okrem toho je to aj vyšetrenie, ktoré hrá dôležitú úlohu pri identifikácii, diagnostike a liečbe vaskulárnych ochorení, ktoré môžu viesť k mŕtvici, zlyhaniu obličiek a dokonca k smrti. CT sa bežne používa na hodnotenie pľúcnej embólie - krvnej zrazeniny v pľúcnych cievach, ako aj na aneuryzma aorty.
 6. Neoceniteľný spôsob diagnostiky patológie chrbtice a poranenia rúk, nôh a iných kostrových štruktúr, pretože táto metóda dokáže jasne napraviť aj veľmi malé fragmenty kostí a fragmenty okolitých tkanív, ako sú svaly a krvné cievy.
 • Lymfómy.
 • Neuroblastómu.
 • Nádory obličiek.
 • Vrodené srdcové chyby, obličky a krvné cievy.
 • Cystická fibróza.
 • Komplikácie akútnej apendicitídy.
 • Komplikácie pneumónie.
 • Zápalové ochorenie čriev.
 • Ťažké zranenia.

Lekári používajú CT na rôzne účely.

 • Na rýchlu identifikáciu poranení pľúc, srdca a krvných ciev, pečene, sleziny, obličiek, čriev alebo iných vnútorných orgánov v prípadoch mechanických alebo kompresných účinkov v dôsledku nehody.
 • Kontrola použitia chirurgického nástroja pri biopsii a iných invazívnych procedúrach, ako je odvodnenie patologických dutín a minimálne invazívne metódy na liečbu nádorov.
 • Plánovanie a vyhodnotenie výsledkov chirurgického zákroku, ako je transplantácia orgánov alebo žalúdočný bypass.
 • Pre plánovanie a správnu koordináciu radiačnej terapie nádorov, ako aj sledovanie reakcie malígneho kurzu na chemoterapiu.
 • Merania kostnej minerálnej hustoty, ktorá je veľmi užitočná pri zisťovaní osteoporózy.

Aké choroby dokážu vypočítať tomografia

Ako už bolo uvedené, počítačová tomografia je schopná "prehliadať" takmer akúkoľvek oblasť tela, kde je veľmi problematické alebo nemožné získať vizuálny výsledok stavu pomocou iných metód výskumu. Existuje niekoľko typov CT v závislosti od oblastí tela, ktoré určujú možnosť účinnej diagnostiky.

 • Vyhľadajte príčinu bolesti v bruchu alebo edému.
 • Diagnóza hernie.
 • Identifikujte príčiny horúčky.
 • Štúdium hmotnosti a veľkosti nádorov vrátane rakoviny.
 • Štúdium účinkov infekcie alebo traumy.
 • Obličkové kamene.
 • Zápal slepého čreva.

Pomocou CT je možné určiť určité diagnózy s istotou nad 80%

 • Rakovina obličkovej panvy alebo močovodu.
 • Rakovina hrubého čreva.
 • Hepatocelulárny karcinóm.
 • Lymfóm.
 • Melanóm.
 • Rakovina vaječníkov.
 • Rakovina pankreasu.
 • Feochromocytóm.
 • Karcinóm obličkových buniek.
 • Rakovina semenníkov a vaječníkov.

Abdominálny CT scan môže vykazovať problémy s žlčníkom, pečeňou, pankreasom a ďalšími ochoreniami a procesmi.

 • Akútna cholecystitída.
 • Alkoholické ochorenie pečene.
 • Ochorenie žlčových ciest.
 • Pankreasový absces.
 • Pankreatická cysta.
 • Zápal slinivky brušnej.
 • Sklerotizujúca cholangitída.

Čo sa týka CT obličiek, odhaľuje aj množstvo ochorení.

 • Akútna bilaterálna obštrukčná uropatia.
 • Akútna obštrukčná jednostranná uropatia.
 • Chronická obštrukčná bilaterálna uropatia.
 • Chronická obštrukčná jednostranná uropatia.
 • Pyelonefritída.
 • Obličkové kamene.
 • Hydronefróza.
 • Zranenia obličiek alebo močovodov.
 • Polycystická choroba obličiek.
 • Ureterokéla.

Abnormálne výsledky výskumu môžu byť spojené aj s určitými procesmi.

 • Ide o aneuryzmu brušnej aorty.
 • Abscesy.
 • Zápal slepého čreva.
 • Zahustenie črevnej steny.
 • Retroperitoneálna fibróza.
 • Stenóza renálnej artérie.
 • Trombóza obličiek.
 • Vrodená chyba lebky alebo mozgu.
 • Infekcie mozgu
 • Mozgové nádory.
 • Akumulácia tekutiny vo vnútri lebky (hydrocefalus).
 • Kraniosynostózy.
 • Zranenia hlavy a tváre.
 • Mŕtvica.

Mozgové CT vyšetrenie možno vykonať, aby ste zistili príčiny určitých procesov.

 • Zmeny myslenia a správania.
 • Mdloby.
 • Bolesti hlavy.
 • Strata sluchu
 • Príznaky poškodenia mozgu, ako sú problémy so zrakom, svalová slabosť, necitlivosť a brnenie, strata sluchu, slovné ťažkosti alebo prehĺtanie.

Pri tomto type CT sú niektoré diagnózy spoľahlivé.

 • Abnormálne krvné cievy (arteriovenózna malformácia).
 • Aneuryzma mozgu.
 • Krvácanie, napríklad chronické subdurálne hematómy alebo intrakraniálne krvácanie.
 • Infekcie kostí.
 • Mozkový absces alebo infekcia.
 • Poškodenie mozgu spôsobené zranením.
 • Nádory alebo poranenia mozgu.
 • Cerebrálna atrofia (strata mozgového tkaniva).
 • Hydrocefalus (zber tekutiny v lebke).
 • Problémy sluchového nervu.
 • Mŕtvica alebo prechodný ischemický záchvat (TIA).
 • Toto je cysta.
 • Herniated disk.
 • Infekciu.
 • Rakovina, ktorá sa rozšírila na chrbticu.
 • Artróza.
 • Osteomalácie.
 • Zovretie nervu.
 • Nádor.
 • Poranenie chrbtice.
 • Absces (infekcia) v oblasti očí.
 • Poškodené orbitálne kostné tkanivo.
 • Cudzí predmet v očnej zásuvke.
 • Krvácanie.
 • Gravesova choroba.
 • Infekciu.
 • Nádor.
 • Anomálie ciev v pľúcach.
 • Aneurysma aorty (v oblasti hrudníka).
 • Zvýšte množstvo krvi alebo tekutiny v pohrudnici.
 • Zápal pohrudnice.
 • Poškodenie a rozšírenie veľkých dýchacích ciest v pľúcach (bronchiektázia).
 • Rozšírené lymfatické uzliny (lymfadenopatia).
 • Zápal pľúc.
 • Niektoré pľúcne nádory alebo rakovina pažeráka.
 • Nádory, uzliny alebo cysty v hrudníku.

Ostatné diagnózy sú tiež stanovené pomocou tejto metódy výskumu.

 • Alkoholická kardiomyopatia.
 • Azbestóza.
 • Predsieňový myxóm.
 • Srdečná tamponáda.
 • Koarktácia aorty.
 • Dilatovaná kardiomyopatia.
 • Echinokoková infekcia.
 • Srdcové zlyhanie.
 • Histoplazmóza.
 • Hypertenzívna srdcová choroba.
 • Idiopatická kardiomyopatia.
 • Infekčná endokarditída.
 • Ischemická kardiomyopatia.
 • Ľavostranné srdcové zlyhanie.
 • Mezotelióm (malígny).
 • Metastatická rakovina v pľúcach.
 • Akútna a chronická nedostatočnosť mitrálnej chlopne.
 • Prolaps mitrálnej chlopne.
 • Bakteriálna perikarditída.
 • Stenóza perikarditídy.
 • Perikarditída po infarkte myokardu.
 • Prenatálna a popôrodná kardiomyopatia.
 • Pľúcny edém.
 • Obmedzujúca kardiomyopatia.
 • Senilný srdcový amyloid.
 • Prekážka vena cava.

Príprava na CT a postup - čo pacient potrebuje vedieť

Niektoré typy počítačovej tomografie vyžadujú použitie špeciálneho farbiva nazývaného "kontrast"

Mala by sa šíriť cez krv pacienta bezprostredne pred testom. Pri štúdiu mäkkých tkanív je spravidla potrebné kontrast. Podstata v tejto situácii pomáha lepšie určiť štruktúru určitých oblastí pomocou röntgenových lúčov.

Keďže kontrastný prostriedok sa dodá do krvi pacienta, lekár, ktorý predpisuje CT vyšetrenie, musí vedieť o možných reakciách tela. V zriedkavých prípadoch sú možné alergické prejavy. V prípade alergie sa CT buď zamietne, alebo sú predpísané špeciálne lieky, ktoré sú určené na potlačenie možných negatívnych reakcií tela na zavedenie kontrastu.

Zavedenie kontrastného činidla sa uskutočňuje niekoľkými spôsobmi, v závislosti od toho, ktorá oblasť tela prechádza počítačovou tomografiou.

 • Iv.
 • V konečníku s použitím klyzmiku.
 • Ústne. Kontrastná kvapalina má kriedovú, kovovú chuť, príchute a arómy, ktoré sa pridávajú do niektorých riešení. Tento prístup sa často používa v pediatrii.

Pacient bude požiadaný o dodržanie určitých podmienok pred a počas postupu.

 • Ak sa použije kontrast, môže byť pacient vyzvaný, aby nebral a nepil čo počas 4-6 hodín pred testom.
 • Pred zachytením kontrastu musíte informovať lekára o pacientovi, ktorý užíval lieky na diabetes, napríklad Metformin (Glucophage). Možno budete musieť prestať užívať tento liek na chvíľu.
 • Možno budete musieť zistiť hmotnostný limit, pre ktorý je CT stroj navrhnutý. Preťaženie môže poškodiť skener.
 • Pacient bezprostredne pred procedúrou bude musieť odstrániť šperky a nosiť nemocničné oblečenie.

Subjekčné pocity pred štúdiom

 • Niektorí ľudia môžu pocítiť nepríjemné pocity ležať na tvrdom stole.
 • Intravenózny kontrast môže spôsobiť mierny pocit pálenia, kovovú chuť v ústach a teplé prúdy v tele. Tieto pocity sú normálne a zvyčajne zmiznú v priebehu niekoľkých sekúnd.
 • Pacient bude požiadaný, aby si ľahol na úzkom stole, ktorý sa zasunie do stredu skenera.
 • Po umiestnení do skenovacieho zariadenia sa röntgenový lúč začne otáčať okolo pacienta. Moderné špirálové skenery môžu vykonávať testovanie bez prerušenia.
 • Počítač prijíma jednotlivé snímky povrchu tela. Trojrozmerné modely sa vytvárajú kombináciou jednotlivých obrázkov.
 • Pacient by mal počas diagnózy zostať v jednej polohe a pokiaľ je to možné, nemal by sa pohybovať, pretože pohyb spôsobuje rozmazanie obrazu. Počas krátkeho časového obdobia môže byť potrebné držať dych v niektorých prípadoch.
 • Úplné vyhľadávanie zvyčajne trvá niekoľko minút. Najnovšie skenery vytvárajú obraz celého tela za menej ako 30 sekúnd.

Ako nebezpečná je počítačová tomografia pre telo?

 • alergická reakcia na kontrastné činidlo;
 • vystavenie účinkom rádioaktívneho röntgenového žiarenia.

Počítačová tomografia vystavuje viac žiarenia ako bežná röntgenová diagnostika. Časté štúdie s použitím skenov CT na krátky čas môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny. Riziko jediného skenovania je však extrémne nízke.

Niektorí ľudia sú alergickí na kontrastné látky. Väčšina intravenóznych kontrastných látok obsahuje jód. Ak má pacient výraznú alergiu na túto látku, zavedenie kontrastu môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie, kýchanie, svrbenie alebo vyrážku.

Ak je použitie kontrastu absolútne nevyhnutné, lekár môže pred zavedením kontrastnej látky predpísať antihistaminiká alebo steroidy.

Jód sa vylučuje obličkami. Po skúške môže byť potrebné zobrať extra tekutiny, aby pomohol jódmu vypadnúť z tela. Tento prístup je obzvlášť opodstatnený, ak má pacient diabetes alebo ochorenie obličiek.

Zriedkavo, ale kontrastné činidlo môže spôsobiť život ohrozujúcu alergickú reakciu nazývanú anafylaxia. Ak má pacient počas testu problémy s dýchaním, musíte okamžite informovať operátora skenera.

Považovaná onkolopatológia sa zaraďuje na tretie miesto v rozsahu prevalencie rakoviny vo svete. Miera úmrtnosti na túto chorobu, najmä v západných krajinách, je navyše pomerne vysoká. Ak chcete napraviť situáciu, odborníci odporúčajú skríning kolorektálneho karcinómu pre ľudí so stredným a vysokým... Pokračovať v čítaní → →

V súčasnosti sú na celom svete vedúce problémy s zrážaním krvi. Lekári znie ako alarm, pretože asi dve tretiny úmrtí sú spôsobené problémami s kardiovaskulárnym systémom. Bohužiaľ, srdcový záchvat, mozgová príhoda, tromboembolizmus a podobné patologické príznaky sú zistené príliš neskoro, niekedy len vtedy, keď... Pokračovať v čítaní → →

© 17 Materiály sú chránené autorským právom as príbuznými právami.

Pri používaní a opätovnom vytlačení materiálu je potrebný aktívny odkaz na stránku!

Zdarma k stiahnutiu Strang John G., Dogra Vikram - Tajomstvo počítačovej tomografie. Horor, žalúdok, panvová djvu

Od: Strang John G., Dogra Vikram

Rok vydania: 2015

Odporúčame tiež stiahnuť

Rok vydania: 2008

Popis: V praktickej príručke "Núdzová rádiológia. Časť 1. Traumatické havarijné stavy "pod edíciou R. Dondelingera a kol., Riešenie problémov väčšiny typov traumatických poranení. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: Vlasov E.A., Baibakov S.E.

Rok vydania: 2015

Popis: Atlas normálnej anatómie magnetickej rezonancie a počítačovej tomografie mozgu je venovaný aktuálnemu problému neuromorfológie a kraniológie - in vivo makroskopickej charakteristike cieľa. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: Trofimova T.N., Garapach I.A., Belchikova N.S.

Rok vydania: 2010

Popis: Kniha Radiačná diagnostika v zubnom lekárstve, vydavateľ TN Trofimova a kol., Sa zaoberá problematikou algoritmu výskumu rádiológie v zubnom lekárstve, ako aj radiačnou anatómiou zubov a maxilofaciálnych. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: Vasilyev A.Yu., Ternovoy S.K.

Rok vydania: 2010

Popis: Kniha "Radiologická diagnostika v stomatológii", ktorú vydala Vasilyeva A. Yu a kol., Je neoddeliteľnou súčasťou rozsiahlej série kníh "National Leadership" pre lekárov. K. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: Lange S., Walsh D.

Rok vydania: 2015

Popis: Praktická príručka "Radiačná diagnostika chorôb orgánov hrudníka", ed., Lange S. a kol., Skúma princípy metodológie výskumu a normálny röntgenový obraz org. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: Burgener FA, Cormano M., Pudas. T.

Rok vydania: 2011

Popis: Praktická príručka "Radiologická diagnostika ochorení kostí a kĺbov", ktorú autor Burgener F.A. a kol. Skúma hlavné skupiny patológií príkladom veľkého počtu röntgenogramov. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: Lindenbraten LD, Corn J., Poyton K.

Rok vydania: 2009

Popis: Prezentovaná príručka klinickej rádiológie "100 snímok hrudníka" z praktického hľadiska osvetľuje diagnostické kritériá rádiografií hrudníka pre rôzne položky.

Autor: Kravchuk S.Yu., Lazar A.P.

Rok vydania: 2008

Popis: Prezentoval učebnicu "Medichna Radiologiya. Navchalny veľvyslanec »Kravchuk S.Yu., Lazar AP, láskavo nám poskytnutý jedným z autorov, skúma pomerne širokú škálu zdravotných problémov. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: Möller, TB, Raif E.

Rok vydania: 2008

Popis: Norma v štúdiách CT a MRI, praktická príručka, ktorú vydal Torsten B. Möller a kol., Skúma interpretáciu "obrázkov na rezoch" vo variantoch normy v klinickej praxi. Vyznačené n. Stiahnite si knihu zadarmo

Autor: G.E. Trufanov, G.Mitusova

Rok vydania: 2008

Popis: Kniha "Radiačná diagnostika chorôb a poranení orgánov hrudnej dutiny", ktorú vydal G.Ye. Stiahnite si knihu zadarmo

Počítačová tomografia (CT). Informácie o pacientoch

ČO JE POČÍTAČOVÁ TOMOGRAFIA?

Späť v polovici minulého storočia sa začali používať špeciálne skenery, počítačové tomografy, ktoré boli riadené rúrkovými počítačmi, aby študovali vnútornú štruktúru tela. Ale aj takéto stroje by mohli získať obraz o plátku tela samozrejme v oveľa horšej kvalite v porovnaní s modernými strojmi. Počítačová tomografia je spôsob, ako získať "plátok" tela človeka bez toho, aby mu spôsobil významné fyzické účinky. Iný zakladateľ topografickej anatómie NI Pirogov urobil pre zmysluplné a vzdelávacie účely časti mrazených ľudských tiel, ale táto metóda nebola vhodná na diagnostiku chorôb in vivo.

Hlavným nástrojom na CT skenovanie je tomograf. Skladá sa z týchto hlavných častí: krúžok (Gentry), v ktorom je namontovaná rôntgenová rúrka alebo niekoľko rúr, ktoré sa pohybujú v kruhu okolo stola a pacienta; stôl, ktorý sa môže pohybovať s pacientom vo vnútri portálu; počítač, ktorý prevádza údaje do formy vhodnej pre analýzu človeka a zobrazuje výsledné obrázky na obrazovke. Formát obrázka používaný na lekárske účely sa nazýva dicom (z angličtiny "Digitálne obrázky a komunikácia v medicíne" - "digitálne obrázky na lekárske účely a ich prenos"). Údaje v tomto formáte je možné prezerať pomocou špeciálnych programov - "divákov".

Princíp činnosti počítačového tomografu je nasledovný: röntgenová rúrka sa otáča okolo študovaného objektu a vyžaruje röntgenové lúče s určitou energiou. Röntgenové žiarenie preniká cez teleso a dosiahne opačnú časť krúžku, kde sú umiestnené prijímacie zariadenia (detektory). V rôznych uhloch je koeficient útlmu röntgenových lúčov odlišný, pretože prechádzajú cez inú sústavu tkanív (v hrúbke a hustote). Výsledkom je, že detektory vnímajú určité informácie (uhol, v ktorom bol vyslaný röntgenový elektromagnetický signál a jeho energia). Výsledkom toho je, že na konci skenovania sa všetky informácie zhromažďujú a analyzujú centrálnym procesorom tomografu a potom sa premenia na ľudsky čitateľnú formu - do obrázkov. V následnej analýze týchto snímok vykoná rádiológ.

To je to, čo vyzerá počítačový tomograf (1 je portál, 2 je ovládací panel, 3 je tabuľka). Na obrázku je 16-plátkový prístroj od spoločnosti General Electrics Healthcare zo série BrightStar Elite.

PREČO KT? KTO NÁZVA CT?

Existuje mnoho údajov pre počítačovú tomografiu. Vo všeobecnosti možno všetky štúdie rozdeliť do niekoľkých skupín v závislosti od naliehavosti a závažnosti prípadu. Prvá skupina zahŕňa štúdie vykonané pri núdzových indikáciách u pacientov s poraneniami rôznych lokalizácií (kraniocerebrálne, abdominálne, hrudné a končatínové úrazy); pacienti s poruchou krvného obehu v mozgu (ischemické a hemoragické mŕtvice, subarachnoidálne krvácanie). Pretože CT sa vykonáva rýchlo (niekoľko minút) a údaje získané pomocou CT sú veľmi informatívne, CT je vhodnejšia ako MRI pre túto patológiu.

Druhá skupina zahŕňa štúdie pacientov s patológiou, ktoré už boli identifikované inými metódami (ultrazvuk, MRI, röntgen). Napríklad CT skenovanie brušných orgánov je indikované pacientovi s identifikovaným črevným karcinómom (napríklad pomocou sigmoidoskopie), aby sa objasnilo, či existujú vzdialené metastázy orgánom a lymfatickým uzlom. Ak nie je zistená žiadna metastáza a nádor má expanzívny rast, nezačnieva do okolitých tkanív, je možná chirurgická liečba. Detekcia vzdialených metastáz vo väčšine prípadov znemožňuje operáciu.

A nakoniec tretia skupina zahŕňa štúdie vykonané s cieľom vylúčiť alebo potvrdiť patológiu zistenú "klasickými" diagnostickými metódami. Zisťovanie príznakov pankreatitídy v spojení so zmenami v biochemickej analýze krvi (zvýšené hladiny amylázy) teda naznačuje akútnu pankreatitídu. Pri CT sa hodnotí závažnosť edému pankreasu, lokalizácia zápalového procesu (hlava, telo alebo pankreatický chvost), prítomnosť voľnej tekutiny v brušnej a hrudnej dutine.

Štvrtá skupina zahŕňa preventívne, skríningové štúdie. V Ruskej federácii nie sú rozšírené kvôli nízkej dostupnosti počítačovej tomografie, zatiaľ čo v Európe štandardná fluorografia čoraz viac nahrádza CT snímku hrudníka s nízkou dávkou žiarenia. Účinnosť takýchto štúdií je vyššia pri porovnateľnej radiačnej expozícii.

Počítačová tomografia môže byť predpísaná lekárom, ak sú pacientovi zistené špecifické ťažkosti s vylúčením alebo potvrdením choroby (napríklad zápalové ochorenia pľúc, brušných orgánov atď.). Teraz je možné podstúpiť CT vyšetrenie bez lekárskeho odporúčania - podľa vlastnej vôle - v mnohých súkromných platených centrách. Treba však mať na pamäti, že pacient nie je vždy schopný primerane posúdiť stupeň potreby konkrétnej štúdie, preto, aby sa nestratil jeho peniaze a nedostal dávku žiarenia, odporúčame konzultovať s lekárom potrebu postupu.

ČO JSOU TYPY KT?

Po prvé, všetky CT vyšetrenia môžu byť rozdelené podľa oblastí tela. Takže najčastejšie vydávajú CT:

 • CT vyšetrenie mozgu a lebky
 • CT paranazálnych dutín
 • CT čeľustí a zubov (zubná CT)
 • CT časových kostí
 • CT z mäkkých tkanív krku
 • CT oblasti lebky a vertebrálnej oblasti
 • CT krčnej chrbtice
 • CT hrudníka
 • CT hrudnej chrbtice
 • CT vyšetrenie brušných a retroperitoneálnych orgánov
 • CT bedrovej chrbtice
 • CT panvy
 • CT z bedrových kĺbov
 • CT kolena
 • CT skenovanie horných alebo dolných končatín.

CT skenovanie sa môže vykonávať bez vylepšenia kontrastu a s vylepšením kontrastu. V prvom prípade sa určitá časť tela skenuje "tak ako je". Kontrastovanie sa môže vykonať aj rôznymi spôsobmi. Kontrastné činidlo sa môže zavádzať do žily - je to intravenózne kontrastné, môže sa dostať do žalúdka tak, že sa pomocou ústnej sliznice alebo kvapalného kontrastného činidla, napríklad urografického roztoku, použije suspenzia síranu bárnatého. CT fistulografia zahŕňa skenovanie časti tela po zavedení kontrastu do fistuly s cieľom posúdiť jej priebeh, rozsah a únik.

Na intravenózne kontrastné použitie sa používajú iónové a neiónové kontrasty obsahujúce jód. Iónové kontrastné látky (urografín) - najstaršie, s veľkým počtom vedľajších účinkov. Jód v takýchto činidlách je v iónovej forme, čo spôsobuje jeho veľkú toxicitu. Neiónové činidlá (ultravist, omnipak, iodhexol, iopromid) obsahujú viazaný jód, čo zvyšuje ich bezpečnosť pri používaní.

Síran bárnatý vo forme suspendovanej látky - rovnako ako v bežných röntgenových štúdiách - sa používa na kontrast orgánov tráviaceho systému. Avšak považuje sa za vhodnejšie použiť vodné roztoky vyššie uvedených prostriedkov. Pri fistulografii môžete použiť urografín alebo akýkoľvek iný iónový (neiónový) prípravok. Navyše, žalúdok môže byť kontrastovaný s čistou vodou.

Čo sa stane počas CT?

Ako sa skenuje CT? Ak sa štúdia uskutočňuje bez kontrastu, vo väčšine prípadov nie je potrebná žiadna špeciálna odborná príprava. Pacient prechádza do miestnosti, kde je inštalovaný tomograf, odstraňuje vonkajšie oblečenie a topánky, ako aj všetky kovové predmety (môžu spôsobiť artefakty v diagnostických obrázkoch a sťažiť ich vizualizáciu). Potom, podľa pokynov personálu, pacient ležal na stole s hlavou alebo nohami na portáli - na chrbte, na bruchu alebo na jeho boku. Ak je to potrebné, technik röntgenového žiarenia fixuje pacienta na stôl. Pri vyšetrení pacienta môže byť nevyhnutné držať dych na krátky čas (pri vyšetrovaní hrudníka a brucha) alebo (pri vyšetrovaní hrtanu a hlasových záhybov), aby sa urobili odpudzujúce zvuky (tomografia hrtana s fonáciou).

Ako dlho trvá vyšetrenie CT? Skenovanie ľudského tela trvá niekoľko sekúnd. Trvanie snímania závisí od veľkosti testovacieho telesa. Napríklad štúdium paranazálnych dutín trvá nie viac ako 2-3 sekundy, prehľad celého hrudníka a žalúdka. Ak sa CT vykonáva s kontrastom, skenovanie sa môže opakovať niekoľkokrát.

Pri CT vyšetrení s kontrastom sa do žily vloží veľký lumenový katéter. Takéto katétre sa používajú na minimalizovanie kontrastného tlaku na stenu žily a zabránenie jej poškodenia. Katéter s flexibilnou tenkou hadicou je pripojený k injektoru, ktorý automaticky dodáva kontrast so špecifickou rýchlosťou. V závislosti od stavu žily sa rýchlosť podávania môže pohybovať od 1,0 do 5,0 ml / s.

Aké sú pocity na CT? Vplyv röntgenových lúčov na ľudské telo sama osebe nevyvoláva žiadne vnemy. Zavedením kontrastnej látky sa môže prejaviť pocit tepla, ktorý sa šíri cez telo, zvýšené dýchanie, srdcový tep. Ide o normálne javy, zvyčajne po ukončení procedúry zaniknú.

AKO PRIPRAVIŤ PRE POČÍTAČOVÚ TOMOGRAFIU?

Na štúdium hlavy, pľúc a končatín sa nemusíte pripravovať. Pri vyšetrovaní brušných orgánov je potrebné obmedziť príjem ťažko stráviteľného jedla na jeden deň, prísť do štúdia hladný (s prázdnym žalúdkom). Ak je indikovaný vnútrožilový kontrast, prípravok je dôkladnejší: obsahuje biochemický krvný test na stanovenie indikátorov funkcie renálneho vylučovania (kreatinín, močovina) a cukru. Prenosnosť jódu sa určite zistí - na tento účel sa vykoná jednoduchá skúška - 0,5-1,0 ml kontrastu plánovaného na použitie sa injektuje intrakutánne. Ak sa nezaznamenajú žiadne prejavy alergie vo forme sčervenania kože, svrbenia a pľuzgierov za minútu, môže sa zaviesť kontrast.

Dôležité: ak idete na CT vyšetrenie, vezmite so sebou všetky výsledky predchádzajúcich štúdií týkajúcich sa tejto choroby - to môžu byť röntgenové lúče, CD so záznamom CT a MR štúdií, ambulantná karta pacienta. Taktiež vezmite plienku alebo uterák, obliečky na topánky alebo odnímateľné topánky.

ČO JE BEZ LOADING NA CT?

Ako škodlivé robí CT? Počítačová tomografia je röntgenová vyšetrovacia metóda spojená s ožarovaním ľudského tela. Preto aj napriek pokroku v zariadení nie je neškodné robiť tento výskum. Malo by byť zrejmé, že dávka získaná výpočtovou tomografiou nepresahuje hodnoty, ktoré nespôsobujú preukázané poškodenie zdravia.

V závislosti od oblasti snímania, hmotnosti a objemu ožiarených tkanív sa výsledná dávka môže výrazne meniť - od 0,1 do 50 mSv.

Základné body, na ktorých závisí dávka:

- oblasť snímania - keď sú končatiny ožiarené, dávka je nižšia ako vtedy, keď je ožiarené brucho, panva alebo hrudník;

- dĺžka snímacej zóny - čím je väčšia, tým vyššia je dávka;

- objem ožiarených tkanív - čím je človek hustejší, tým väčší je jeho objem, tým výraznejšie biologické účinky CT má na svojom tele;

- krok tomografu alebo šírka točenia vrstiev vrstva-vrstva a špirálové skenovanie, - čím sú tieto parametre menšie, tým väčšia je dávka;

- počet rad detektorov v tomografe - takže stroje s 16 rezmi sú viac "šetriace" v porovnaní so zariadeniami s 128 a 256 rezmi.

V tabuľke sa opisuje závislosť ekvivalentnej dávky pre jednu snímku (sú uvedené jej minimálne a maximálne hodnoty) na študijnej ploche "priemerného" dospelého človeka s normálnou hmotnosťou. Údaje sú založené na našich vlastných pozorovaniach, čo je viac ako 5000 štúdií.

Na porovnanie, ekvivalentná dávka pre digitálnu fluorografiu je približne 0,03 mSv (raz).

AKO ODPOVEDIŤ CT?

Ako dlho sú výsledky CT pripravené? Vo väčšine prípadov, ak chcete interpretovať výsledky CT vyšetrenia rádiológom, musíte sa na to obrátiť. Navyše niekoľko desiatok minút môže vyhotoviť výtlačok filmu s obrázkami, zaznamenávať DICOM na disk, ako aj konzultovať s kolegami (v prípade potreby aj v ťažkých prípadoch). Očakáva sa však, že výsledky budú trvať dlhšie - až na jeden deň - ak štúdia nie je bežná, alebo existuje veľký tok pacientov na lekára v inštitúcii. V súkromných centrách sa usilujú o vydanie stanoviska, výtlačkov a diskusiu na minulej strane vo vládnych kanceláriách, možno budete musieť čakať dlhšie.

CT A DRUHÉ STANOVISKO

CT vyšetrenie je veľmi cennou diagnostickou metódou, ale niekedy dokonca aj po jeho zavedení môže diagnóza zostať nepresná. Len málo ľudí si myslí, že úroveň a kvalita vybavenia sú dôležité, ale nie sú mimoriadne dôležité. Najdôležitejšou vecou v diagnostickom procese je správna analýza nasnímaných obrazov. Spoľahlivosť interpretácie výsledkov CT samozrejme závisí od kvalifikácie lekára: čím je vyššia, tým je spoľahlivejšia diagnóza. V opačnom prípade, dokonca aj po tom, čo ste vynaložili veľa peňazí na výskum, sa ocitnete bez presnej diagnózy. Bohužiaľ, v Rusku sa to stáva často.

Dnes existuje spôsob, ako skontrolovať výsledky CT a poslať obrázky na konzultáciu skúseným odborníkom, ktorí sa dlho špecializovali na vašu chorobu. Ak nemáte takého špecialistu, pomôže vám to nájsť Národná teleradiologická sieť, systém diaľkových konzultácií rádiológov. Táto služba spája pacientov a zdravotníckych špecialistov z najväčších zdravotníckych centier v Moskve a Petrohrade. Jednoducho prejdite na webovú stránku rentgen-online.ru, vyberte lekára, ktorý potrebujete, a po niekoľkých jednoduchých krokoch mu pošlite CT sken z disku cez internet. Po 24 hodinách dostanete podrobnú oficiálnu správu s jeho podpisom!

Vasily Vishnjakov, rádiológ

Kandidát na lekárske vedy, člen Európskej rady rádiológov

Pridať komentár Zrušiť odpoveď

Diaľková konzultačná služba lekárov rádiológov. Druhý názor na obrázky pacientov.

Tagy

Diaľková konzultačná služba lekárov rádiológov. Druhý názor na obrázky pacientov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Odporúčania na zníženie LDL

Prvý z nich bol popísaný v dôsledku poškodenia cholesterolu, lipoproteínov s nízkou a vysokou hustotou (LDL a VLDL) v Spojených štátoch. Programy boli vyvinuté s odporúčaniami na zníženie hladiny cholesterolu.

Popis častého javu - krvácanie do oka

Nebezpečné krvácanie do oka sa nestaneKrvácanie do oka - pomerne častý jav, ktorého príčinou je porušenie cievnej steny oka.Krvácanie do oka je zbierka krvi v blízkych tkanivách oka.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

Príčiny poklesu monocytov v krvi dieťaťa

Monocyty v tele dieťaťa sú rozdelené do dvoch hlavných tried - cirkulujúcich a okrajových. Prvé sú neustále prítomné v krvi (25% všetkých tvorených v kostnej dreni).

Príznaky a prvé príznaky mŕtvice u žien, pravidlá prvej pomoci

Z tohto článku sa dozviete, aké sú príznaky prekurzorov a hlavné príznaky mŕtvice u žien. Prvá pomoc pre mozgovú príhodu pre seba a cudzinca.

ESR v krvi: norma u žien podľa veku (tabuľka)

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov je biologický parameter, ktorý určuje pomer proteínov a krviniek. ESR je dôležitým parametrom celkového krvného testu, pretože ukazovatele sedimentácie sa menia v niektorých chorobách a špecifických podmienkach tela.