Kardiovaskulárne ochorenia sú vlastne patologické procesy, ktoré sa vyvíjajú v obehovom systéme. Sú klasifikované do chorôb srdca, artérií a žíl. V súčasnosti dochádza k zvýšeniu výskytu tejto nosologickej skupiny ochorení, ktorá je spojená so špecifikami výživy, nervovej a psychickej nadmernej a iných faktorov.

Cerebrálna angiodynia je ohnisková alebo systémová porucha prietoku krvi v mozgu, ktorá je výsledkom zníženia alebo zvýšenia tónu jeho krvných ciev. Steny žíl alebo ciev nie sú schopné prispôsobiť sa meniacim sa podmienkam, v dôsledku čoho sa menia krvné zásoby mozgu. Pacienti s touto diagnózou sa sťažujú na časté bolesti hlavy alebo progresívnu migrénu.

Arteriálna hypertenzia je jednou z najčastejších diagnostikovaných ochorení kardiovaskulárneho systému, charakterizovaná dlhodobým zvýšením krvného tlaku (nad 140/90 mmHg) v pľúcnom obehu. Táto podmienka je vedúcim faktorom pri rozvoji komplikácií srdca, obličiek, mozgu a môže spôsobiť stratu videnia. Dlhodobé zvýšenie tlaku sa nazýva hypertenzívne ochorenie.

Kŕčové žily (kŕčové žily) - ireverzibilné ochorenie krvných ciev, pri ktorom dochádza k nárastu ich priemeru, zriedeniu steny, tvorbe kŕčových uzlín, zničeniu ventilov.

Bradykardia je porucha srdcového rytmu, ktorá sa prejavuje poklesom jej kontrakcií na menej ako 60 úderov za minútu. Tento stav nie je samostatnou chorobou, ale je považovaný za symptóm alebo normálnu reakciu na vonkajšie podnety. Nižšie sú uvedené podrobnejšie informácie o príznakoch a liečbe bradykardie.

Sinusová bradykardia srdca - to je typ arytmie, ktorej charakteristickým rysom je pokles srdcovej frekvencie. V tomto patologickom stave dochádza k narušeniu automatizácie sínusového uzla (vodiča srdcovej frekvencie).

Sínusová bradyarytmia srdca je ochorenie, pri ktorom dochádza k poklesu počtu srdcových kontrakcií pod 60 úderov za minútu v dôsledku patologickej aktivity sínusového uzla.

Mŕtvica je akútne sa rozvíjajúca choroba, pri ktorej dochádza k prasknutiu alebo zablokovaniu krvnej zrazeniny (plnej alebo čiastočnej) mozgovej cievy s ďalšou smrťou nervových buniek v postihnutej oblasti a objavením sa viacerých lokálnych (fokálnych) symptómov, ktoré odrážajú poškodenú funkciu konkrétnej oblasti mozgu ).

Hypertenzia je ochorenie s chronickým priebehom, ktorého hlavným príznakom je pretrvávajúce a dlhodobé zvýšenie krvného tlaku pri zjavnej absencii viditeľného dôvodu jeho zvýšenia.

Reumatická choroba srdca je ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu spojivového tkaniva jeho membrán, tvoria sa reumatické uzliny, po ktorých nasleduje zjazvenie a vzniká kardiálna skleróza.

Koronárna choroba srdca (CHD) je patologický stav spojený s poruchou krvného zásobovania kardiomyocytov rôznej závažnosti v dôsledku ochorenia koronárnych artérií. Keď k tomu dôjde, dôjde k nerovnováhe medzi prichádzajúcim množstvom kyslíka a živín a metabolickými potrebami kardiomyocytov.

Srdcové zlyhanie je patológia fungovania kardiovaskulárneho systému, pri ktorej sa výrazne znižuje množstvo krvi čerpaného cez srdce, v dôsledku čoho organizmus dostáva nedostatok kyslíka a živín.

Arteriálna hypertenzia je patologický stav, v ktorom dochádza k epizodickému alebo konštantnému zvýšeniu hladín krvného tlaku nad 140/90 mm Hg, ktoré sú plné možných komplikácií orgánov kardiovaskulárneho, nervového, močového a dýchacieho systému a môžu tiež spôsobiť smrť.

Predsieňová fibrilácia srdca, inak známa ako fibrilácia predsiení, je jednou z najčastejších patologických srdcových ochorení, pri ktorých je narušený normálny srdcový rytmus, dochádza k chaotickému kontrakcii a vzrušeniu jednotlivých atriálnych vlákien, čo vytvára vplyv trepenia srdcového tkaniva.

Cerebrálna vaskulárna aneuryzma je lokálna alebo difúzna dilatácia dutiny mozgovej tepny s výčnelkom jej steny.

Hemoragická mŕtvica je akútne porušenie cerebrálnej cirkulácie, ktoré je spôsobené spontánnym (ale nie traumatickým) krvácaním do dutiny lebky. Tento patologický stav je sprevádzaný zmenami štruktúry mozgového tkaniva a / alebo jeho membrán, ako aj pretrvávajúcich neurologických porúch rôznej závažnosti.

Ischemická mozgová príhoda je patologická cirkulačná porucha mozgového tkaniva spôsobená zablokovaním mozgových ciev a sprevádzaná smrťou oblasti mozgu.

Fallotov tetrad (TF) je komplexné kongenitálne srdcové ochorenie osoby, pozostávajúce zo štyroch anatomických defektov. Choroba vyvoláva rozvoj zhoršenej srdcovej funkcie.

Neurocirkulačná dystonia je primárny funkčný patologický stav charakterizovaný poruchami kardiovaskulárneho, respiračného a vegetatívneho nervového systému. Spolu s astheniou a poklesom odporu voči vplyvu psycho-emocionálneho a fyzického stresu.

Príznaky kardiovaskulárnej choroby

Mnoho kardiológov je presvedčených: šírenie kardiovaskulárnych ochorení sa stáva epidemickým. Toto je poplatok za evolúciu, civilizáciu a pokrok. Liečba srdca je najdôležitejšou súčasťou boja s týmto problémom. Toto opatrenie však bude účinné len s vhodnou prevenciou choroby a jej včasnou diagnostikou.

Systematika srdcových chorôb

V závislosti od charakteristík vzniku a priebehu srdcových ochorení sa prisudzuje niekoľko hlavných typov:

 • vrodené (anatomické poškodenie srdca, jeho chlopní alebo cievy sú položené počas vývoja plodu);
 • reumatické (srdcové ochorenie sa tvorí v dôsledku zápalu spojivového tkaniva po faryngitíde alebo tonzilitíde vyvolanej jedným z typov streptokokov);
 • funkčné (poruchy srdcového svalu nevedú k organickým zmenám);
 • aterosklerotické (chronické zmeny koronárnych artérií), ktoré zahŕňajú ochorenia spôsobené vysokým krvným tlakom;
 • syfilis (poškodenie srdcového svalu syfilisom).

Je to dôležité! Jednou z hlavných príčin ochorenia kardiovaskulárneho systému je jeho chronické "podhodnotenie".

Príčiny srdcového ochorenia

Príčiny kardiovaskulárnych ochorení sú rôzne, každý typ má špecifické rizikové faktory. Existuje však množstvo faktorov, ktoré sú spoločné pre všetky poruchy srdcového svalu. Stav srdca je ovplyvnený:

 1. Infekcie a vírusy. Niekedy môžu mikroorganizmy, ktoré vyvolávajú zápal, získať prístup k srdcu. Neošetrené vírusové a bakteriálne ochorenia môžu viesť k nezvratným patologickým stavom srdca;
 2. Choroby chrbtice. Chrbtica obsahuje mnoho nervových zakončení, ktorých poškodenie môže vyvolať cievne ochorenia a ovplyvniť fungovanie srdca;
 3. Fyzická nečinnosť. Sedavý životný štýl vedie k strate cievnej elasticity a atrofie;
 4. Nevyvážená výživa. Príliš tučné, slané, korenené jedlo vyvoláva tvorbu cholesterolu v krvi a nedostatok bielkovín vedie k atrofii srdcového svalu.
 5. Obezita. Nadmerná hmotnosť je obvykle sprevádzaná metabolickými poruchami. Ak chcete telu dodať dostatok kyslíka, srdce funguje na plnú kapacitu.
 6. Zneužívanie alkoholu. Alkohol vyvoláva vývoj hypertenzie a tvorbu krvných zrazenín;
 7. Fajčenie tabaku. Vedie k spazmu krvných ciev, ukladaniu cholesterolu na steny a kyslíkovému hladovaniu;
 8. Psycho-emocionálne preťaženie. Stres, depresia, emocionálne výbuchy aktivujú nervový systém. Emisie adrenalínu prispievajú k zvýšeniu srdcovej frekvencie a metabolizmu. V dôsledku toho stúpa tlak, nádoby sú deformované;
 9. Dedičnosť. Genetické faktory ovplyvňujú reakciu konkrétneho organizmu na jeden alebo iný vonkajší vplyv.

Hlavné príznaky ochorenia srdca

Kardiovaskulárne choroby sprevádzajú príznaky podobné príznakom iných ochorení. Poradenstvo s kardiológom je najlepšou vecou v tejto situácii. Výstražné príznaky, pravdepodobne súvisiace s kardiovaskulárnymi ochoreniami:

 • kašeľ. Ak je suchý a nevystúpi, keď pacient ležal;
 • bledá pokožka. Vyskytuje sa s cievnymi kŕčmi, zápalom v srdci;
 • únava. Ak je sprevádzaný zlým spánkom, stratou koncentrácie, niekedy - trasením končatín, signalizuje neurózu srdca;
 • vysoká telesná teplota. Sprevádzajú zápalové procesy v srdcovej svalovine, niekedy spôsobujú horúčku;
 • zvýšený tlak. Schopný spôsobiť krvácanie do mozgu;
 • vzácny alebo rýchly pulz. Satelitné procesy, ktoré spôsobujú poškodenie srdca;
 • opuch. Spôsobené problémami s obličkami vyvolanými zlyhaním srdca;
 • časté závraty. Príznaky vysokého krvného tlaku;
 • ťažkosti s dýchaním. Pozoruje sa pri angíne a srdcovom zlyhaní;
 • nevoľnosť a zvracanie. Vzhľadom na blízkosť spodnej časti srdca a žalúdka;
 • "Osteochondróza" bolesť. Je registrovaná v oblasti chrbtice, v ľavej ruke;
 • bolesť v hrudníku. Bolesť sa vyslovuje alebo nie, bolesť alebo sa prejavuje v kŕčoch - prvý znak srdcových ochorení.

Známky kardiovaskulárnych ochorení sú zámienkou pre okamžitú návštevu lekára. Len on môže vyhodnotiť príznaky srdcových ochorení.

Je to dôležité! Edém srdcových ochorení nie je jediným prejavom ochorenia. Ďalšie príznaky srdcového zlyhania možno pozorovať aj pred opuchom.

Vlastnosti bežných ochorení srdca

Bolesť hrudnej kosti je charakteristická pre mnohé choroby a nielen pre srdce. Zranenia, neurologické lézie, ochorenia dýchacích a tráviacich systémov, poruchy svalového a kostného systému majú podobný symptóm.

Iba ošetrujúci lekár dokáže presne diagnostikovať, ale existujú aj charakteristické znaky:

 • ischemickej choroby srdca. Bolesť je dávaná do rúk, krku, hrdla, chrbta. Pri vytváraní predpokladov rozvoja zohráva dôležitú úlohu psychosomatika;
 • infarktu myokardu. Útok trvá asi pol hodiny, lieky nepomáhajú. Bolesť rastie, ale niekedy vôbec neexistuje (s cukrovkou);
 • arytmie. Existuje pocit "vyskočenia" zo srdca. U niektorých pacientov sa príznaky ochorenia objavujú sporadicky alebo vôbec;
 • poškodenie srdcovej chlopne Pri vdychovaní studeného vzduchu existuje pocit ťažkosti v hrudníku. Symptómy lézií ventilov neodrážajú tok zverca - nemusia byť v pacientovi. A naopak - celkom vážne príznaky ochorenia môžu stmaviť život takmer zdravého človeka;
 • srdcové zlyhanie. Časté ne-rytmické pohyby srdca. Niekedy je choroba sprevádzaná všetkými príznakmi, ale srdce funguje správne. A niekedy sa to deje inak - neexistujú takmer žiadne príznaky choroby a srdce je opotrebované;
 • vrodené srdcové chyby. Príznaky ochorenia nemusia byť, zistí sa nečakane iba počas lekárskych vyšetrení.

Je to dôležité! Systematika a farmakológia liekov používaných na liečbu srdca je uvedená v časti "Racionálna farmakoterapia kardiovaskulárnych ochorení". Ako návod pre odborníkov, "Racionálna farmakoterapia kardiovaskulárnych ochorení" uľahčuje špecifický prístup k voľbe lekárskeho lieku a liečebného režimu.

Boľavé srdce: "mužské" a "ženské príznaky

Zistilo sa, že priebeh ochorenia srdca má vplyv na pohlavie pacientov: symptómy a liečba sú trochu odlišné. Muži sa ochorejú častejšie - zvyčajne po 40 rokoch. Ženy sú ohrození po 55 rokoch života, keď hladiny estrogénu klesajú. Príznaky ochorenia srdca u mužov sa objavujú ako v učebnici.

U žien má táto choroba viacero rozdielov:

 • bolesti sa mierne vyskytujú;
 • pálenie záhy, nevoľnosť, kolik prevažujú;
 • bolesti sú zvyčajne lokalizované na chrbte, v ramenách, medzi lopatkami;
 • často sa objavuje kašeľ;
 • existuje jasný vzťah medzi emocionálnymi výbuchmi a výskytom infarktu.

Súčasne sú chirurgické zákroky na srdci u mužov účinnejšie než u žien; drogy sú účinnejšie pri používaní.

Ak sa urobí elektrokardiogram, hneď ako sa objavia prvé príznaky ochorení kardiovaskulárneho systému, príležitosť na stanovenie správnej diagnózy sa výrazne zvýši.

Srdcové problémy a "zaujímavá pozícia"

Pri používaní moderných liekov môžu ženy so srdcovým ochorením vydržať silné dieťa. Existujú však určité odtiene. Počas tehotenstva sa pacient so srdcovým zlyhaním stáva stále viac unavený, aj keď nie je napätie a dobre sa stravuje. Osobitný lekársky dohľad prebieha v období 28 až 34 týždňov tehotenstva, srdce budúcej matky pracuje na opotrebenie.

Poruchy spôsobené zúžením lúmenu srdcových chlopní počas tehotenstva sa zvyšujú. Poškodený ventil má tiež zvýšené zaťaženie v dôsledku zvýšenej srdcovej frekvencie.

Žena s reumatickou chorobou srdca pred očakávaným tehotenstvom má funkciu na mitrálnej chlopni. Môže sa to robiť počas tehotenstva, ale manipulácia s otvorenou srdcou zvýši riziko potratu a predčasného pôrodu.

Je to dôležité! V psychosomatike srdce dobre reaguje na pozitívny účinok, pokiaľ ide o jogu a aktívne meditácie.

Hlavné syndrómy srdcových chorôb

Pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému sú príznaky ochorení často zoskupené do syndrómov. Sú to podobné komplexy súvisiace s jednotou patogenézy:

 1. Syndróm akútnej koronárnej insuficiencie. Dochádza k zlyhaniu prívodu krvi do srdca, čo vedie k ischémii myokardu a akumulácii kyseliny mliečnej. Vykazuje podráždenie nervových zakončení, ktoré pacienti vnímajú ako bolesť;
 2. Syndróm arteriálnej hypertenzie. Zvýšený krvný tlak (140/90 mm Hg a vyšší). Primárna hypertenzia sa vyskytuje bez organických príčin, sekundárne - s léziami obličiek a endokrinným systémom;
 3. Syndróm arytmie. Vyskytuje sa po zápalových zmenách v myokarde a poruchách jeho výživy alebo po poškodeniach systému regulácie srdcovej činnosti;
 4. Kardiomegálny syndróm. Srdce je značne zvýšené, dochádza k zlyhaniu srdca a arytmii.
 5. Syndróm hypertenzie pľúcneho obehu. Zvyšuje tlak v cievach pľúc;
 6. Chronické pľúcne srdce. Zväčšuje pravú komoru srdca. Vyskytuje sa po ochorení pľúc alebo s nevhodnou výmenou dýchacích plynov;
 7. Syndróm cirkulačnej insuficiencie. Porucha môže byť srdcová a cievna.

Je to dôležité! Na pozadí abnormalít v autonómnom nervovom systéme môže vzniknúť srdcová vaskulárna dystónia, ktorá sa prejavuje srdcovými poruchami.

Núdzová starostlivosť o srdcový záchvat

Srdcové choroby sa správajú nepredvídateľne. Prvá pomoc pre srdcové choroby, poskytnutá včas, môže zachrániť chorý život. Keď sa objavia príznaky infarktu, musíte:

 • zavolajte lekára;
 • oslobodenie hrudníka a krku osoby, položte ho;
 • zabezpečiť príjem nevyhnutných liekov (nitroglycerín, valylol);
 • v prípade bezvedomia pacienta - vykonať umelé dýchanie a nepriamu masáž srdca;
 • brúsiť končatiny.

Ak je jeden z rodinných príslušníkov chorý, zvyšok domácnosti by mal poznať základné pravidlá prvej pomoci pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Ošetrovací proces zohráva aj obrovskú úlohu pri liečbe akútnych srdcových ochorení.

Je to dôležité! Ošetrovací proces uľahčuje vonkajšiu reakciu pacienta na deklarovanú diagnózu.

Liečba srdcových ochorení

Na základe diagnózy je priradená vhodná liečba. Niekedy sa kombinuje s diétou a špeciálnym cvičebným programom, ktorý sa vykonáva pod dohľadom lekára. Pri niektorých formách kardiovaskulárnych ochorení sa používa masáž. Pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému masáž zlepšuje krvný obeh, zvyšuje tón srdca.

Liečiť choroby srdca majú dlhú dobu, niekedy - až do konca života. Pravidelné lekárske konzultácie a úpravy liečby sú potrebné. V prípade akútneho alebo závažného ochorenia môže byť indikovaná operácia - výmena chlopne, implantácia srdcového stimulátora alebo bypass koronárnej artérie.

Lekár môže pacientovi odporučiť konzultáciu psychologa, pretože niekedy je dôležitá psychologická rehabilitácia chorôb kardiovaskulárneho systému. Dbajte na to, aby ste dostali odporúčania týkajúce sa prevencie a, ak je to potrebné, liečby kardiovaskulárnych ochorení v sanatóriách.

Srdcové rastliny

Doma sa fytoterapia používa na liečbu a prevenciu ochorení kardiovaskulárneho systému:

 • upokojujúce rastliny (zyuznik, verbena);
 • rastliny s antisklerotickým, vazodilatačným účinkom (aníz, chmeľ, hloh, pasienok, fenykl, periwinkle);
 • rastliny, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín a krvných zrazenín (akácia, strieborná biela, gaštan).

Miestnosť citrón, aróma topolu, lila, eukalyptu a vavrína majú priaznivý účinok na pacientov. Phytoncidy týchto rastlín zlepšujú pohodu, stimulujú účinnosť.

Je to dôležité! Mnoho farmaceutických prípravkov zameraných na liečbu ochorení kardiovaskulárneho systému bolo vyvinutých na báze liečivých rastlín.

Psychosomatika kardiovaskulárnych ochorení je jednoduchá a komplexná súčasne. Srdce identifikuje lásku a krv - radosť. Ak v živote nie je ani jeden ani druhý, srdce sa zmenšuje a stane sa ľadovým. Krv sa spomaľuje. Anémia, cievna skleróza, srdcové záchvaty. Život pacienta sa mení na loptu. A táto spleť je taká veľká, že neumožňuje vidieť radosť, ktorá žije.

Choroby kardiovaskulárneho systému (CVD): prehľad, prejavy, liečebné princípy

Kardiovaskulárne ochorenia (CVD) sú najakútnejším problémom modernej medicíny, lebo úmrtnosť z patológie srdca a krvných ciev prichádza na prvom mieste spolu s nádormi. Každoročne sa zaznamenávajú milióny nových prípadov a polovica všetkých úmrtí súvisí s jednou alebo druhou formou poškodenia obehového systému.

Patológia srdca a krvných ciev má nielen zdravotný, ale aj sociálny aspekt. Popri obrovských nákladoch štátu na diagnostiku a liečbu týchto chorôb zostáva úroveň invalidity vysoká. To znamená, že chorí v produktívnom veku nebudú môcť plniť svoje povinnosti a zaťaženie ich obsahu ponesie rozpočet a príbuzní.

V posledných desaťročiach došlo k výraznému "omladeniu" kardiovaskulárnych ochorení, ktoré už nie je nazývané "choroba starších ľudí". Čoraz viac medzi pacientmi sú tváre nielen zrelého, ale aj mladého veku. Podľa niektorých údajov sa počet prípadov získaných srdcových chorôb medzi deťmi zvýšil až desaťkrát.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie miera úmrtnosti na kardiovaskulárne ochorenia dosahuje 31% všetkých úmrtí na svete a vyskytuje sa viac ako polovica prípadov ischemickej choroby a mŕtvice.

Je potrebné poznamenať, že ochorenia kardiovaskulárneho systému sú oveľa bežnejšie v krajinách s nedostatočnou úrovňou sociálno-ekonomického rozvoja. Dôvodmi sú nedostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti, nedostatočné vybavenie zdravotníckych zariadení, nedostatok personálu, nedostatok efektívnej preventívnej práce s obyvateľstvom, z ktorých väčšina žije pod hranicou chudoby.

Dlhým dôkazom je rozšírenie CVD na moderný životný štýl, stravovacie návyky, nedostatok pohybov a zlé návyky, takže dnes sa aktívne realizujú všetky druhy preventívnych programov zameraných na informovanie obyvateľstva o rizikových faktoroch a spôsoboch prevencie srdcovej a cievnej patológie.

Kardiovaskulárna patológia a jej odrody

Skupina ochorení kardiovaskulárneho systému je pomerne rozsiahla, zoznam obsahuje:

Väčšina z nás je spojená s CVD primárne s koronárnou chorobou srdca. To nie je prekvapujúce, pretože táto patológia sa vyskytuje najčastejšie a postihuje milióny ľudí na planéte. Jeho prejavy vo forme stenokardie, porúch rytmu, akútnych foriem vo forme srdcového záchvatu sú rozšírené u stredného a staršieho veku.

Okrem ischémie srdca existujú iné, nie menej nebezpečné a tiež pomerne časté typy CVD - hypertenzia, o ktorej som nepočul nič lenivého, mŕtvica, choroby periférnych ciev.

Pri väčšine ochorení srdca a krvných ciev je substrátom lézie ateroskleróza, ktorá nezvratne mení cievne steny a narušuje normálny pohyb krvi do orgánov. Ateroskleróza - závažné poškodenie stien krvných ciev, ale v diagnostike sa zdá veľmi zriedkavo. Je to spôsobené tým, že klinicky sa zvyčajne prejavuje formou ischémie srdca, encefalopatie, mozgového infarktu, cievnych lézií nohy atď., Preto sa tieto choroby považujú za hlavné ochorenia.

Koronárna choroba srdca (CHD) je stav, pri ktorom sa srdcovým svalom nedosiahne dostatočný objem krvi v dôsledku koronárnych artérií, ktoré zmenili aterosklerózu. Myokard trpí nedostatkom kyslíka, dochádza k hypoxii, po ktorej nasleduje ischémia. Odpoveďou na porušenie krvného obehu sa stáva bolesť a štartujú štrukturálne zmeny v srdci - raste v spojivovom tkanive (kardiozkleróza), dutiny sa rozširujú.

faktory CHD

Medzi najbežnejšie formy ochorenia koronárnych artérií patrí angína, arytmia a srdcový záchvat. Angina pectoris sprevádza chronická hypoxia a jej hlavným prejavom je bolesť. Arytmie sa môžu vyskytnúť ako nezávisle, tak na pozadí existujúcej angíny. Medzi arytmiami, fibriláciou predsiení, tachykardiou, poruchou vedenia impulzov vo forme blokád a inými sú možné.

Extrémny stupeň nedostatku výživy srdcového svalu má za následok srdcový záchvat, nekrózu myokardu, čo je jeden z najvážnejších a najnebezpečnejších typov ICHS. Infarkt myokardu je náchylnejší k mužom, ale v starobe sexuálne rozdiely postupne vymiznú.

O nie menej nebezpečnú formu poškodenia obehového systému možno považovať arteriálnu hypertenziu. Hypertenzia je bežná u ľudí oboch pohlaví a je diagnostikovaná už vo veku 35-40 rokov. Zvýšený krvný tlak prispieva k pretrvávajúcim a nezvratným zmenám v stenách artérií a artérií, vďaka čomu sa stávajú slabo roztiahnuteľnými a krehkými. Mŕtvica je priamym dôsledkom hypertenzie a jednou z najvážnejších patológií s vysokou úmrtnosťou.

Vysoký tlak sa odzrkadľuje aj v srdci: zvyšuje sa, jeho steny sa zväčšujú v dôsledku zvýšeného zaťaženia a prietok krvi v koronárnych cievach zostáva na rovnakej úrovni, preto s hypertenzívnym srdcom pravdepodobnosť IHD vrátane infarktu myokardu sa mnohonásobne zvyšuje.

Cerebrovaskulárna patológia zahŕňa akútne a chronické formy porúch obehu v mozgu. Je jasné, že akútne porušenie vo forme cievnej mozgovej príhody je mimoriadne nebezpečné, pretože spôsobuje, že pacient je postihnutý alebo vedie k jeho smrti, ale aj chronické varianty porážky mozgových ciev spôsobujú veľa problémov.

typický vývoj ischemických porúch mozgu spôsobených aterosklerózou

Dyscirkulatívna encefalopatia na pozadí hypertenzie, ateroskleróza alebo ich súčasný vplyv spôsobuje narušenie mozgu, pre pacientov je stále ťažšie vykonávať pracovné povinnosti, dochádza k progresii encefalopatia v živote a extrémnym rozsahom ochorenia je vaskulárna demencia, keď pacient nie je schopný žiť nezávisle.

Vyššie uvedené ochorenia kardiovaskulárneho systému sú tak často spojené s tým istým pacientom a navzájom sa zhoršujú, že je často ťažké vytvoriť medzi nimi jasnú líniu. Napríklad pacient trpí vysokým krvným tlakom, sťažuje sa na bolesť v srdci, už trpel mŕtvicou a dôvodom pre všetky je arterioskleróza artérií, stres, životný štýl. V tomto prípade je ťažké posúdiť, ktorá patológia bola primárna, s najväčšou pravdepodobnosťou, lézie vyvinuté paralelne v rôznych orgánoch.

Zápalové procesy v srdci (karditída) - myokarditída, endokarditída, perikarditída - sú oveľa menej časté ako predchádzajúce formy. Reumatizmus sa stáva najčastejšou príčinou týchto ochorení, keď telo reaguje zvláštnym spôsobom na streptokokovú infekciu a napadne proteínmi nielen mikrób, ale aj vlastné štruktúry. Reumatické lézie srdca - veľa detí a adolescentov, dospelí zvyčajne majú následok - srdcové choroby.

Srdcové vady sú vrodené a získané. Získané chyby sa vyvíjajú na pozadí rovnakej aterosklerózy, keď sa valvulárne ventily nahromadia na seba mastné pláty, vápenaté soli sú sklerotizované. Ďalšou príčinou získanej choroby môže byť reumatická endokarditída.

Pri poruche ventilových letákov je možné zúženie dutiny (stenóza) a rozšírenie (porucha). V oboch prípadoch dochádza k narušeniu krvného obehu v malom alebo veľkom kruhu. Stagnácia vo veľkom kruhu sa prejavuje typickými príznakmi chronického srdcového zlyhania a ak sa krv nahromadí v pľúcach, prvým znakom bude dýchavičnosť.

chlopňový prístroj srdca - "cieľ" pre karditídu a reumatizmus, hlavnú príčinu získaných srdcových chýb u dospelých

Väčšina lézií v srdci nakoniec končí svojim zlyhaním, ktoré môže byť akútne a chronické. Akútne srdcové zlyhanie je možné na pozadí infarktu, hypertenzívnej krízy, ťažkej arytmie a prejavuje sa pľúcnym edémom, akútnou žilovou kongesciou vo vnútorných orgánoch, zástava srdca.

Chronické srdcové zlyhanie sa tiež označuje ako choroba koronárnych artérií. Komplikuje angínu, kardiosklerózu, predchádzajúcu nekrózu myokardu, dlhodobé arytmie, srdcové chyby, zmeny myokardiálnej dystrofnej a zápalovej povahy. Každá forma kardiovaskulárneho ochorenia môže mať za následok zlyhanie srdca.

Príznaky srdcového zlyhania sú stereotypné: pacienti sa vyvíjajú opuchom, pečeň sa zvyšuje, koža sa stáva bledá alebo modrastá, dýchavičnosť je bolestivá a tekutina sa vytvára v dutinách. Akútne aj chronické srdcové zlyhanie môže spôsobiť smrť pacienta.

Patológia žíl vo forme varikóznej dilatácie, trombózy, flebitídy, tromboflebitídy sa vyskytuje u starších aj u mladých ľudí. V mnohých ohľadoch šírenie ochorenia kiahne prispieva k životnému štýlu modernej osoby (výživa, fyzická nečinnosť, nadváha).

Kŕčové žily zvyčajne postihujú dolné končatiny, ak sú dilatované podkožné alebo hlboké žily nohy alebo stehien, ale je to možné aj v iných cievach - panvových žilách (najmä u žien), portálovom systéme pečene.

Vrodené anomálie, ako napríklad aneuryzmy a malformácie, predstavujú špeciálnu skupinu vaskulárnej patológie. Aneuryzma je lokálna expanzia cievnej steny, ktorá sa môže vytvoriť v cievach mozgu a vnútorných orgánov. V aorte je aneuryzma často aterosklerotická a oddelenie postihnutej oblasti je mimoriadne nebezpečné z dôvodu rizika prasknutia a náhlej smrti.

Neurológovia a neurochirurgovia sú konfrontovaní s vaskulárnymi malformáciami, keď sa objavil vývoj cievnych stien s tvorbou abnormálnych previazaní a spletencov, pretože tieto zmeny sú najnebezpečnejšie, keď sa nachádzajú v mozgu.

Príznaky a príznaky kardiovaskulárnych ochorení

Veľmi krátko sa dotýkajú hlavných typov patológie kardiovaskulárneho systému, stojí za to venovať malú pozornosť symptómom týchto ochorení. Medzi sťažnosťami prevláda:

Bolesť je hlavným príznakom väčšiny srdcových ochorení. Sprevádza angínu, srdcový záchvat, arytmie, hypertenzívne krízy. Dokonca aj nepatrné nepríjemné pocity v hrudníku alebo krátkodobá neintenzívna bolesť by mali byť príčinou obáv a v prípade akútnej bolesti "dýka" by ste mali naliehavo vyhľadať kvalifikovanú pomoc.

Pri ischemickej chorobe srdca je bolesť spojená s hladinou myokardu spôsobeného kyslíkom v dôsledku aterosklerotických lézií srdcových ciev. Stabilná angína sa vyskytuje s bolesťou v reakcii na stres alebo stres, pacient užíva nitroglycerín, ktorý eliminuje bolestivý záchvat. Nestabilná angína pectoris sa prejavuje bolesťou v kľude, zatiaľ čo lieky nie vždy pomáhajú a riziko srdcového záchvatu alebo závažnej arytmie sa zvyšuje, takže bolesť, ktorá vznikla sama osebe s pacientom s ischémiou srdca, slúži ako základ pre hľadanie pomoci od špecialistov.

Akútna, silná bolesť v hrudníku, ktorá sa rozširuje do ľavej ruky, pod lopatkou, do ramena, môže hovoriť o infarkte myokardu. Prijatie nitroglycerínu ho neodstráni a medzi príznaky sa objavuje dýchavičnosť, arytmia, pocit strachu zo smrti, veľká úzkosť.

Väčšina pacientov s patológiou srdca a krvných ciev má slabosť a rýchlo sa unaví. Je to spôsobené nedostatočnou dodávkou kyslíka do tkanív. S nárastom chronického srdcového zlyhania výrazne klesá odolnosť voči fyzickej námahe, pre pacienta je ťažké chodiť aj na krátku vzdialenosť alebo vyliezť pár podlaží.

príznaky pokročilého srdcového zlyhania

Takmer všetci pacienti s kardiálnymi ochoreniami trpia nedostatkom dychu. Je osobitne charakteristický pre srdcové zlyhanie s chlopňovými léziami. Zuby, vrodené aj získané, môžu sprevádzať stagnácia krvi v pľúcnom obehu, čo vedie k ťažkostiam s dýchaním. Nebezpečnou komplikáciou takéhoto poškodenia srdca môže byť pľúcny edém vyžadujúci okamžitú lekársku pomoc.

Edém sprevádza kongestívne zlyhanie srdca. Najprv sa objavia vo večerných hodinách na dolných končatinách, potom pacient spozoruje ich šírenie smerom hore, paže, tkanivá brušnej steny, tvár sa začína zväčšovať. Pri závažnom srdcovom zlyhaní sa v dutinách nahromadí tekutina - zvyšuje sa objem brucha, dýchavičnosť a pocit ťažkosti v náraze hrudníka.

Arytmie môže prejaviť pocit palpitácie alebo vyblednutia. Bradykardia, keď sa pulz spomalí, prispieva k mdlobu, bolesti hlavy, závraty. Zmeny rytmu sú výraznejšie počas fyzickej námahy, pocitov, po ťažkom jedle a príjme alkoholu.

Cerebrovaskulárne ochorenia s vaskulárnymi léziami mozgu, ktoré sa prejavujú bolesťami hlavy, závratmi, zmenami v pamäti, pozornosťou, intelektuálnym výkonom. Na pozadí hypertenzívnych kríz, okrem bolesti hlavy, srdcového tepu, blikajúceho "pred" očami, hluk v hlave je rušivý.

Akútne poruchy obehu v mozgu - mŕtvica - sa prejavuje nielen bolesťou v hlave, ale aj rôznymi neurologickými príznakmi. Pacient môže stratiť vedomie, parizia a paralýza sa rozvinú, citlivosť je narušená atď.

Liečba kardiovaskulárnych ochorení

Kardiológovia, praktickí lekári a vaskulárni lekári sa zaoberajú liečbou kardiovaskulárnych ochorení. Konzervatívne kliniky sú predpísané polyklinickým lekárom av prípade potreby sú pacienti poslaní do nemocnice. Je tiež možné chirurgické ošetrenie určitých typov patológie.

Hlavné princípy liečby srdcových pacientov sú:

 • Normalizácia režimu s vylúčením nadmerného fyzického a emočného stresu;
 • Diéta zameraná na korekciu metabolizmu lipidov, pretože ateroskleróza je hlavným mechanizmom mnohých ochorení; v prípade kongestívneho zlyhania srdca je príjem tekutín obmedzený, pri hypertenzii, soli atď.;
 • Odmietanie zlá návyky a fyzická aktivita - srdce musí plniť zaťaženie, ktoré potrebuje, inak sval bude trpieť ešte viac z "underloading", preto kardiológovia odporúčajú prechádzanie a uskutočniteľné cvičenia dokonca aj u tých pacientov, ktorí utrpeli infarkt alebo srdcový zákrok;
 • Liečba;
 • Chirurgické intervencie.

Lieková terapia zahŕňa vymenovanie liekov rôznych skupín v závislosti od stavu pacienta a typu srdcovej patológie. Najčastejšie používané:

 1. Beta-blokátory (atenolol, metoprolol);
 2. Diuretiká (furosemid, veroshpiron);
 3. Inhibítory ACE (analapril, lisinopril);
 4. Periférne vazodilatátory (pentoxifylín, nicergolín, sermóza);
 5. Antagonisty kalcia (verapamil, diltiazem);
 6. Nitroglycerín a dusičnany s predĺženým účinkom;
 7. Činidlá proti zrážaniu (antikoagulanciá a antiagregačné lieky) - aspirín, warfarín, klopidogrel;
 8. Srdcové glykozidy pri chronickom srdcovom zlyhaní.

Mnohí pacienti s ťažkým srdcovým ochorením užívajú niekoľko liekov z rôznych skupín naraz a deriváty kyseliny aspirínu sú predpísané pre každého a pre život na prevenciu trombotických komplikácií. Liečebný režim je vybraný individuálne kardiológa.

S neúčinnosťou farmakoterapie môže byť potrebný rozvoj život ohrozujúcich komplikácií. Medzi operácie v kardiológii časté:

 • Stentovanie, keď špeciálna trubica rozširuje lúmen;
 • Bypass koronárnych artérií je indikovaný na ťažké formy ischemickej choroby srdca a je zameraný na vytvorenie ďalšej cesty pre vstup krvi do srdcových ciev;
 • Pri arytmiách sa vykonáva rádiofrekvenčná ablácia alebo priesečník ďalších dráh na vedenie impulzov v srdci;
 • Ochranné ventily - zobrazené pre defekty, aterosklerotické lézie, infekčné procesy na ventiloch ventilov;
 • Rôzne typy angioplastiky;
 • Transplantácia srdca, prejavujúca závažné poruchy, kardiomyopatia, myokardiálna dystrofia.

Diagnóza a liečba patológie srdca a krvných ciev sú vždy veľmi nákladnými opatreniami a chronické formy vyžadujú celoživotnú terapiu a pozorovanie, preto prevencia je dôležitou súčasťou práce kardiológov. S cieľom znížiť počet pacientov s patológiou srdca a krvných ciev, včasné zistenie zmien v týchto orgánoch a včasná liečba lekárom, väčšina krajín sveta aktívne vykonáva preventívnu prácu.

Je potrebné informovať čo najviac ľudí o rizikových faktoroch, úlohe zdravého životného štýlu a výživy ao pohyboch v udržiavaní zdravia kardiovaskulárneho systému. S aktívnou účasťou Svetovej zdravotníckej organizácie sa realizuje celý rad programov zameraných na zníženie chorobnosti a úmrtnosti z tejto patológie.

Kardiovaskulárne choroby

Kľúčové fakty

 • Kardiovaskulárne ochorenia (CVD) sú najčastejšou príčinou smrti na celom svete: z ničoho iného dôvodu toľko ľudí zomiera každý rok, ako z CVD.
 • V roku 2015 zomrelo 17,7 milióna ľudí z CVD, čo predstavovalo 31% všetkých úmrtí na svete. Z tohto počtu uhynulo 7,4 milióna ľudí po koronárnej chorobe srdca a 6,7 ​​milióna ľudí v dôsledku mŕtvice.
 • Viac ako 75% úmrtí na KVO sa vyskytuje v krajinách s nízkym a stredným príjmom.
 • Zo 17 miliónov úmrtí na nekomunikovateľné choroby vo veku do 70 rokov je 82% prípadov v krajinách s nízkym a stredným príjmom a 37% je spôsobených CVD.
 • Väčšine kardiovaskulárnych ochorení možno zabrániť riešením takýchto rizikových faktorov, ako je užívanie tabaku, nezdravá strava a obezita, fyzická nečinnosť a škodlivé užívanie alkoholu prostredníctvom stratégií, ktoré pokrývajú celú populáciu.
 • Ľudia trpiaci KVO alebo s vysokým rizikom takýchto ochorení (kvôli prítomnosti jedného alebo viacerých rizikových faktorov, ako je vysoký krvný tlak, diabetes, hyperlipidémia alebo už vyvinuté ochorenie) potrebujú včasné odhalenie a pomoc poradenstvom av prípade potreby užívanie liekov.

Čo je to kardiovaskulárne ochorenie?

Kardiovaskulárne ochorenia sú skupina ochorení srdca a krvných ciev, ktoré zahŕňajú:

 • koronárna choroba srdca je ochorenie krvných ciev dodávajúcich srdcovú svalovinu krvou;
 • cerebrálne cievne ochorenie - ochorenie krvných ciev dodávajúcich krv do mozgu;
 • periférna arteriálna choroba - ochorenie krvných ciev, ktoré dodávajú krv do rúk a nôh;
 • reumatické ochorenie srdca - poškodenie srdcového svalu a srdcových chlopní v dôsledku reumatickej horúčky spôsobenej streptokokovými baktériami;
 • vrodené ochorenie srdca - deformácie štruktúry srdca existujúce od narodenia;
 • hlboká žilová trombóza a pľúcna embólia - tvorba krvných zrazenín v žilách žily, ktoré sa môžu posúvať a presúvať do srdca a pľúc.

Záchvaty srdca a mŕtvica sú zvyčajne akútne ochorenia a vyskytujú sa hlavne v dôsledku zablokovania krvných ciev, čo zabraňuje prúdeniu krvi do srdca alebo mozgu. Najčastejšou príčinou je tvorba tukových usadenín na vnútorných stenách krvných ciev, ktoré dodávajú krv do srdca alebo mozgu. Krvácanie z cievy v mozgu alebo krvných zrazenín môže tiež spôsobiť mŕtvicu. Príčinou infarktu myokardu a mŕtvice je zvyčajne kombinácia rizikových faktorov, ako je užívanie tabaku, nezdravá strava a obezita, nedostatok fyzickej aktivity a škodlivé užívanie alkoholu, vysoký krvný tlak, cukrovka a hyperlipidémia.

Aké sú rizikové faktory pre kardiovaskulárne ochorenia?

Hlavnými rizikovými faktormi pre srdcové choroby a mozgovú príhodu sú podvýživa, fyzická nečinnosť, užívanie tabaku a škodlivé užívanie alkoholu.

Vplyv rizikových faktorov správania sa na osobu sa môže prejaviť ako zvýšenie krvného tlaku, zvýšenie hladín glukózy v krvi, zvýšenie krvných lipidov, ako aj nadváha a obezita. Tieto "stredné rizikové faktory" môžu byť hodnotené v primárnych zdravotníckych zariadeniach a môžu naznačovať zvýšené riziko infarktu myokardu, mŕtvice, zlyhania srdca a ďalších komplikácií.

Bolo dokázané, že zastavenie užívania tabaku, zníženie príjmu soli, konzumácia ovocia a zeleniny, pravidelná fyzická aktivita a prevencia škodlivého užívania alkoholu znižujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Navyše môže byť potrebná farmakoterapia na zníženie rizika CVD a prevencia srdcového infarktu a mozgovej príhody pri cukrovke, vysokého krvného tlaku a zvýšených hladín lipidov. S cieľom zvýšiť motiváciu ľudí pri výbere a udržiavaní zdravého správania je potrebná zdravotná politika, aby sa zabezpečilo priaznivé prostredie pre zdravé rozhodovanie a prijateľnosť.

Aby ľudia mohli vybrať a udržiavať zdravé správanie, je potrebné vytvoriť prostredie, ktoré napomáha zdravému rozhodovaniu, dostupnosti a prijateľnosti.

Existuje tiež niekoľko faktorov ovplyvňujúcich vývoj chronických ochorení alebo základných príčin. Sú odrazom hlavných hnacích síl vedúcich k sociálnym, hospodárskym a kultúrnym zmenám - globalizácii, urbanizácii a starnutiu obyvateľstva. Ďalšími rozhodujúcimi faktormi pre CVD sú chudoba, stres a dedičné faktory.

Aké sú bežné príznaky kardiovaskulárnych ochorení?

Príznaky infarktu a mozgovej príhody

Často je základná choroba ochorenia ciev asymptomatická. Infarkt alebo mŕtvica môže byť prvým varovaním pred chorobou. Symptómy srdcového záchvatu zahŕňajú:

 • bolesť alebo nepohodlie uprostred hrudníka;
 • bolesť alebo nepohodlie vo vašich rukách, ľavom ramene, lakte, čeluste alebo chrbte.

Okrem toho môže mať osoba ťažkosti s dýchaním alebo dýchavičnosťou; nevoľnosť alebo zvracanie; pocítite závrat alebo slabosť; zakryte studeným potom a zblednite. Ženy majú väčšiu pravdepodobnosť výskytu dýchavičnosti, nevoľnosti, vracania a bolesti chrbta a čeľustí.

Najčastejším príznakom mozgovej príhody je náhla slabosť tváre, najčastejšie na jednej strane, paží alebo nohe. Medzi ďalšie príznaky patrí náhla necitlivosť tváre, najmä na jednej strane, rameno alebo noha; zmätenosť; ťažkosti pri rozprávaní alebo ťažkosti s porozumením reči; ťažkosti s vizuálnym vnímaním jedným alebo dvoma očami; ťažkosti s chôdzou, závrat, strata rovnováhy alebo koordinácie; silná bolesť hlavy bez konkrétnej príčiny a strata vedomia alebo bezvedomia.

Ľudia, ktorí majú tieto príznaky, by mali ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Čo je reumatické ochorenie srdca?

Reumatická choroba srdca je poškodenie srdcových chlopní a srdcového svalu v dôsledku zápalu a zjazvenia spôsobeného reumatická horúčka. Príčinou reumatickej horúčky je abnormálna reakcia tela na streptokokovú infekciu. Ochorenie sa zvyčajne prejavuje ako bolesť hrdla alebo tonzilitída u detí.

Reumatický záchvat ovplyvňuje najmä deti v rozvojových krajinách, najmä v podmienkach rozšírenej chudoby. Celosvetovo je reumatické ochorenie srdca spojené s takmer 2% všetkých úmrtí na kardiovaskulárne ochorenia.

Symptómy reumatickej choroby srdca

 • Medzi príznaky reumatickej choroby srdca patria: dýchavičnosť, únava, nepravidelné srdcové zlyhanie, bolesť na hrudi a strata vedomia.
 • Príznaky reumatickej horúčky zahŕňajú: horúčku, bolesť a opuch kĺbov, nevoľnosť, žalúdočné kŕče a vracanie.

Prečo je kardiovaskulárna choroba záležitosťou rozvoja v krajinách s nízkym a stredným príjmom?

 • Najmenej 75% úmrtí na KVO na svete sa vyskytuje v krajinách s nízkym a stredným príjmom.
 • Ľudia v krajinách s nízkym a stredným príjmom často nemôžu využívať komplexné programy primárnej zdravotnej starostlivosti na včasné odhalenie a liečbu ľudí s rizikovými faktormi, na rozdiel od ľudí v krajinách s vysokými príjmami.
 • Ľudia v krajinách s nízkym a stredným príjmom trpiacich KVO a inými nekomunikovateľnými chorobami majú menej prístup k účinným a spravodlivým službám zdravotnej starostlivosti, ktoré zodpovedajú ich potrebám (vrátane služieb včasného odhaľovania). Výsledkom je, že v mladšom veku zomrie veľa ľudí z KVO a iných neprenosných ochorení, často v najproduktívnejších rokoch života.
 • Najviac postihnutí sú najchudobnejší ľudia v krajinách s nízkymi a strednými príjmami. Na úrovni jednotlivých rodín existuje dostatok dôkazov, ktoré dokazujú, že KVO a iné nekomunikovateľné ochorenia prispievajú k ďalšiemu ochudobneniu rodín kvôli katastrofickým nákladom na lekársku starostlivosť a vysokému podielu výdavkov z vlastných zdrojov.
 • Na makroekonomickej úrovni predstavujú KVO veľkú záťaž pre ekonomiky krajín s nízkymi a strednými príjmami.

Ako možno znížiť zaťaženie kardiovaskulárnych ochorení?

Pre prevenciu a kontrolu kardiovaskulárnych ochorení WHO určila niekoľko "najprospešnejších" alebo vysoko nákladovo efektívnych intervencií, ktoré sú uskutočniteľné aj v podmienkach nízkeho financovania zdrojov. Zahŕňajú intervencie 2 typov - pre celú populáciu a individuálne opatrenia, ktoré sa môžu použiť v kombinácii so sebou, aby sa znížilo vysoké zaťaženie kardiovaskulárnych ochorení.

Príklady opatrení, ktoré možno prijať na zníženie KVO na národnej úrovni, sú takéto:

 • komplexná politika kontroly tabaku;
 • zdanenie na zníženie spotreby potravín s vysokým obsahom tuku, cukru a soli;
 • budovanie peších a cyklistických chodníkov na zvýšenie fyzickej aktivity;
 • stratégie na zníženie škodlivého užívania alkoholu;
 • Zabezpečenie správnej výživy detí v školách.

Na prevenciu prvých infarktov myokardu a cievnych mozgových príhod by sa individuálne zdravotné opatrenia mali zameriavať na ľudí s miernym alebo vysokým rizikom celkového kardiovaskulárneho rizika alebo na osoby s osobitnými rizikovými faktormi, ako je diabetes, hypertenzia a hypercholesterolémia, prekračujú hladiny odporúčané pre vykonávanie liečby.

Prvé opatrenia (integrovaný prístup zohľadňujúce všetky rizikové faktory) sú nákladovo efektívnejšie ako druhé a môžu výrazne znížiť výskyt kardiovaskulárnych porúch. Tento prístup je možný v podmienkach nízkej dostupnosti zdrojov vrátane využitia nelékavého zdravotníckeho personálu.

Na sekundárnu prevenciu CVD u osôb s existujúcou chorobou, vrátane diabetu, je potrebné vykonať liečbu nasledujúcimi liekmi:

 • aspirín;
 • beta-blokátory;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín;
 • statíny.

Pozitívne výsledky sa väčšinou navzájom nespájajú, avšak ak sa používajú v kombinácii s odvykaním od fajčenia, možno zabrániť takmer 75% opakovaných cievnych porúch. V súčasnosti existujú významné nedostatky pri implementácii týchto opatrení, najmä na úrovni primárnej zdravotnej starostlivosti.

Okrem toho sú niekedy potrebné drahé chirurgické zákroky na liečbu CVD. Patria medzi ne:

 • chirurgia bypassu koronárnej artérie;
 • balónová angioplastika (v ktorej sa cez arterickú časť vloží malý balónikový katéter na obnovenie lumenu uzavretej nádoby);
 • náhrada plastov a ventilov;
 • transplantácia srdca;
 • operáciu pomocou umelého srdca.

Niektoré zdravotnícke pomôcky sú povinné liečiť niektoré KVO. Takéto zariadenia zahŕňajú kardiostimulátory, umelé ventily a záplaty na uzavretie otvorov v srdci.

Činnosti WHO

Pod vedením WHO v roku 2013 sa všetky členské štáty (194 krajín) dohodli na globálnych mechanizmoch na zníženie zaťaženia nediabilných NCD, vrátane "Globálneho akčného plánu na prevenciu a kontrolu NCD na roky 2013 - 2020". Cieľom tohto plánu je znížiť počet predčasných úmrtí na NCD o 25% do roku 2025 prostredníctvom 9 dobrovoľných globálnych cieľov. Dva z týchto globálnych cieľov sú priamo zamerané na prevenciu a boj proti CVD.

Šiestym cieľom globálneho akčného plánu NCD je zníženie výskytu vysokého krvného tlaku na svete o 25%. Vysoký krvný tlak je jedným z hlavných rizikových faktorov kardiovaskulárnych ochorení. Prevalencia vysokého krvného tlaku (definovaného ako systolický a / alebo diastolický tlak ≥140 / 90 mm Hg) vo svete medzi ľuďmi vo veku 18 rokov a staršími v roku 2014 bola približne 22%.

Na dosiahnutie tohto cieľa je potrebné znížiť výskyt hypertenzie implementáciou národných politických opatrení zameraných na boj proti rizikovým faktorom správania vrátane škodlivej konzumácie alkoholu, fyzickej nečinnosti, nadváhy, obezity a vysokého príjmu soli. Na včasné zistenie a nákladovo efektívne riadenie prípadov hypertenzie s cieľom zabrániť infarktu myokardu, mŕtvici a iným komplikáciám je potrebný prístup, ktorý zohľadňuje všetky rizikové faktory.

Ôsmym cieľom globálneho akčného plánu NCD je poskytnúť aspoň 50% ľudí s relevantnými indikáciami s farmakoterapiou a poradenstvom (vrátane kontroly glykémie) na prevenciu infarktu myokardu a mŕtvice. Prevenciu srdcového infarktu a mozgovej mŕtvice pomocou integrovaného prístupu s celkovým kardiovaskulárnym rizikom je efektívnejšie z hľadiska nákladov opatrení, než je holdingovou zaobchádzanie na základe iba prahových hodnôt jednotlivých rizikových faktorov, a to by malo byť súčasťou základného balíka služieb pre všeobecné zdravotné poistenie hygienická starostlivosť. Dosiahnutie tohto cieľa si bude vyžadovať posilnenie hlavných zložiek zdravotného systému vrátane financovania služieb zdravotnej starostlivosti s cieľom zabezpečiť prístup k základným zdravotným technológiám a základným liekom na liečbu NCD.

V roku 2015 krajiny začnú stanovovať národné ciele a posúdia pokrok dosiahnutý vo vzťahu k referenčným kritériám na rok 2010, ako sa uvádza v správe o stave nekomunikovateľných chorôb na rok 2014. Valné zhromaždenie OSN usporiada svoje tretie stretnutie na najvyššej úrovni o nediabilných chorobách v roku 2018, aby preskúmalo pokrok v dosahovaní dobrovoľných globálnych cieľov krajín do roku 2025.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny poklesu neutrofilov v krvi a spôsoby korekcie

Neutrofily sú formou krvných buniek, ako sú leukocyty. Spolu s lymfocyty a monocyty chránia naše telo pred škodlivými obyvateľmi životného prostredia - mikróbmi.

Liečba srdca

online adresáraObnova po hypertenznom krízovom fórePo kríze môže mať pacient po dlhú dobu bolesť hlavy, môže sa cítiť slabosť a slabá celková pohoda. Zotavenie z hypertenznej krízy neprechádza rýchlo a relaps je možný.

Náhle skoky krvného tlaku

Ostré skoky akýchkoľvek indikátorov v tele sú plné prechodných porúch alebo naznačujú skrytú patológiu. Krvný tlak u ľudí je udržiavaný a regulovaný komplexnými mechanizmami. Jeho zmena smerom k zvýšeniu alebo poklesu vážne ovplyvňuje krvný obeh.

Na žile sa objavila modrina a bolesť na jeho paži.

Prečo sa modriny objavujú na mojich rukách bez dôvodu?Zvratky na rukách bez príčiny u žien, je to tak? How to say... Ženské ruky riešia veľa každodenných problémov.

Miera ESR v krvi detí a čo robiť so zvýšenou hodnotou

Vďaka analýze krvi dieťaťa je možné určiť, či je dieťa zdravé alebo či má nejaké ochorenie. Toto je obzvlášť dôležité, ak je choroba skrytá. Na identifikáciu takýchto skrytých patológií sa všetky deti pravidelne posielajú na testy v určitom veku.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.