Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Operáciou bypassu koronárnej artérie sa rozumie chirurgická operácia na aterosklerotických cievach srdca (koronárnych artériách) zameraných na obnovenie ich priechodnosti a krvného obehu tým, že sa vytvárajú umelé cievy, ktoré obchádza zúžené úseky, vo forme posunov medzi aortou a zdravou časťou koronárnej artérie.

Táto intervencia je vykonávaná srdcovými chirurgmi. Je to ťažké, ale vďaka modernému zariadeniu a pokročilému operačného vybavenia špecialistov sa úspešne vykonáva vo všetkých klinikách kardiochirurgie.

Podstata operácie a jej typy

Podstatou a významom chirurgie bypassu koronárnej artérie je vytvorenie nových, obtokových cievnych ciest na obnovenie prívodu krvi do myokardu (srdcového svalu).

Táto potreba vzniká v chronických formách ischemickej choroby srdca, v ktorej sú aterosklerotické plaky uložené vo vnútri lumenu koronárnych artérií. To spôsobuje buď zúženie alebo úplné upchanie, ktoré narúša prívod krvi do myokardu a spôsobuje ischémiu (hladovanie kyslíkom). Ak krvný obeh nie je obnovený včas, ohrozuje prudkým poklesom pracovnej kapacity pacientov v dôsledku bolesti srdca počas akéhokoľvek cvičenia, ako aj vysokým rizikom srdcového infarktu (smrť srdcovej oblasti) a smrťou pacienta.

Pomocou chirurgie bypassu koronárnej artérie je možné úplne vyriešiť problém narušeného krvného obehu v myokarde pri ischemickej chorobe spôsobenej zúžením srdcových artérií.

Počas zásahu sa vytvárajú nové vaskulárne správy - posuny nahrádzajú nesolventné vlastné tepny. Ako takéto posuny sa používajú fragmenty (asi 5-10 cm) od tepien predlaktia alebo povrchové žily stehna, ak nie sú ovplyvnené kŕčovými žilami. Jeden koniec takejto posunovej protézy je šitý z vlastných tkanív do aorty a druhý do koronárnej artérie pod miestom zúženia. Tak môže krv prúdiť bez prekážok na myokard. Počet prekrývajúcich sa výhybiek počas jednej operácie - od jedného do troch - čo závisí od toho, koľko srdcových tepien je ovplyvnených aterosklerózou.

Druhy chirurgie bypassu koronárnej artérie

Etapy intervencie

Úspech akéhokoľvek chirurgického zákroku závisí od dodržania všetkých požiadaviek a správnej implementácie každého nasledujúceho obdobia: predoperačné, operatívne a pooperačné. Vzhľadom na to, že intervencia chirurgie bypassu koronárnej artérie zahŕňa manipuláciu priamo na srdci, vôbec tu nie sú žiadne drobnosti. Dokonca aj operácia ideálne vykonaná chirurgom môže byť odsúdená na zlyhanie z dôvodu zanedbania sekundárnych pravidiel prípravy alebo pooperačného obdobia.

Všeobecný algoritmus a cesta, ktorú musí každý pacient podstúpiť počas operácie bypassu koronárnej artérie, je uvedený v tabuľke:

Koľko rokov žije po CABG: odporúčania v pooperačnom období

Čo je operácia bypassu srdca a prečo je taká operácia nevyhnutná, nie všetci ľudia, ktorí idú na túto operáciu, vedia. Hlavným cieľom operácie srdcového bypassu je zlepšiť prívod krvi do myokardu a znížiť riziko srdcového infarktu. Operácia bypassu koronárnej artérie pomáha zvyšovať dlhú životnosť a zlepšovať ju.

Prečo je to operácia?

Stentovanie srdcových ciev a operácia bypassu koronárnej artérie sú najnovšie techniky na obnovenie priechodnosti ciev. Sú vykonávané rôznymi spôsobmi, ale majú rovnako vysoký výsledok.

Nedostatok kyslíka pri ateroskleróze môže viesť k nekróze tkaniva a v budúcnosti spôsobiť infarkt myokardu. Preto pri absencii účinku liečby liekom sa odporúča na srdce inštalovať šunky. Ischémia, ateroskleróza a aneuryzma myokardu môžu slúžiť ako indikácia pre túto operáciu.

Ischemická choroba srdca

Takéto liečenie ako CABG nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život a pomáha znížiť mieru úmrtia z kardiovaskulárnych patológií niekoľkokrát. Pred operáciou musí pacient absolvovať dôkladnú prípravu a vykonať potrebné testy.

Zníženie rizika komplikácií počas operácie av pooperačnom období pomôže eliminovať negatívne faktory: fajčenie, diabetes, vysoký krvný tlak atď. CABG sa uskutočňuje na niekoľkých cievach naraz alebo len na jednom, v závislosti od individuálnej patológie. Špeciálna dýchacia technika, ktorú musí pacient zvládnuť ešte pred operáciou, výrazne uľahčí rehabilitačné obdobie po operácii bypassu koronárnej artérie.

Posunanie ciev dolných končatín pomáha obnoviť krvný obeh pri absencii účinnosti štandardných metód liečby. Pretože je táto chirurgická intervencia považovaná za najnebezpečnejšiu a veľmi ťažkú, operácia musí vykonať profesionálny chirurg s moderným vybavením.

Rehabilitácia po obchádzaní srdcových ciev v prvých dňoch prebieha v jednotke intenzívnej starostlivosti, aby sa v prípade potreby mohla vykonať núdzová resuscitácia. Závisí to od prítomnosti alebo absencie negatívnych dôsledkov, koľko pacienta bude v nemocnici a ako sa telo obnoví. Hojivý proces závisí aj od veku pacienta a od prítomnosti iných ochorení.

Tip: Fajčenie zvyšuje riziko vzniku ischemickej choroby srdca niekoľkokrát. Preto sa môžete zbaviť komplikácií po inštalácii bypassu koronárnej artérie, ak prestanete fajčiť raz a navždy.

Koľko rokov žije po AKSH

Každý pacient chce vedieť, koľko rokov žije po operácii bypassu a čo treba urobiť na predĺženie života. Po operácii sa kvalita života pacienta mení k lepšiemu:

 • znížené riziko ischémie;
 • celkový stav sa zlepšuje;
 • doba života sa zvyšuje;
 • znížené riziko úmrtia.

Po operácii bypassu koronárnej artérie väčšina ľudí môže naďalej žiť normálny život po mnoho rokov.

Pacienti po operácii majú možnosť žiť celý život. Podľa štatistík sa u takmer všetkých ľudí chirurgia bypassu koronárnej artérie pomáha zbaviť opätovného oklúzie krvných ciev. Aj pomocou operácie je možné zbaviť sa mnohých ďalších porušení, ktoré boli predtým prítomné.

Je dosť ťažké dať jednoznačnú odpoveď na otázku, koľko rokov ľudia žili po AKSH, pretože všetko závisí od jednotlivých ukazovateľov. Priemerná dĺžka života zavedeného prerušenia je u starších pacientov približne 10 rokov a trochu dlhšia u mladších pacientov. Po dátume exspirácie budete musieť vykonať novú operáciu s výmenou starých výhybiek.

Treba poznamenať, že tí, ktorí žijú po zriadení aorto-koronárneho skratu, sa zbavia takéhoto zlého zvyku, napríklad fajčenia, žiť oveľa dlhšie. Aby sa zvýšil účinok operácie a aby sa predišlo komplikáciám, pacient bude musieť vynaložiť maximálne úsilie. Po dokončení operácie bypassu koronárnej artérie by mal lekár oboznámiť pacienta so všeobecnými pravidlami správania v pooperačnom období.

Tip: do určitej miery je odpoveď na otázku, koľko rokov bude osoba po operácii žiť, závisí od pacienta. Dodržiavanie všeobecných odporúčaní pomôže zlepšiť kvalitu života a predchádzať rekurentným ochoreniam srdca.

odporúčanie

Dodržiavanie všetkých lekárskych príkazov pomôže skrátiť dobu rehabilitácie a predĺžiť životnosť bypassu koronárnej artérie. Po prvé, pacienti so srdcovými patologiami potrebujú špeciálny rehabilitačný program a liečbu v sanatóriu. Mali by ste tiež jesť správne a dodržiavať odporúčanú diétu.

Je potrebné obmedziť množstvo vysokokalorických potravín v strave a znížiť množstvo soli v riadoch.

Vylučovanie alebo obmedzenie živočíšnych tukov a sacharidov pomôže zabrániť tvorbe aterosklerotických plakov. Základom menu by mali byť bielkovinové potraviny, rastlinné tuky, obilniny, zelenina a ovocie.

Napriek inštalácii skratu je nevyhnutné pokračovať v užívaní liekov v dávke špecifikovanej lekárom, aby sa znížilo riziko komplikácií. Okrem toho sú úplne vylúčené zlé návyky: pitie, fajčenie.

Hlavnou úlohou pacienta podstupujúceho chirurgiu srdca je postupné fyzické zotavenie a návrat k plnohodnotnému životu. Výber optimálneho kurzu pomôže špecialistovi na fyzikálnu terapiu s kardiológom. Pre každého pacienta sa vyberie vlastný súbor cvičení s prihliadnutím na jeho vek a celkový stav.

Na určitú dobu od času chirurgického zákroku musíte opustiť dôverné vzťahy. Zvyčajne je taká pauza približne 3 mesiace. V prvých dňoch sa odporúča vyhnúť sa vysokej sexuálnej aktivite a pozíciám, v ktorých je silný tlak na hrudník.

Komplikácie a ich liečba

V pooperačnom období je veľmi dôležité všimnúť si všetky sťažnosti pacienta a včas zabrániť negatívnym dôsledkom spojeným s inštaláciou blatníka. Na tento účel sa rany ošetrujú denne antiseptickým roztokom a aplikuje sa aseptické obväzy.

V niektorých prípadoch môže pacient vyvinúť anémiu, ktorá je dôsledkom významnej straty krvi. V tomto prípade sa odporúča dodržiavať diétu bohatú na železo s cieľom obnoviť hladiny hemoglobínu. Ak to nepomôže, lekár predpisuje doplnky železa.

Pri nedostatočnej aktivite motorov môže dôjsť k vzniku pneumónie. Pre jeho prevenciu sa používajú dýchacie cvičenia a fyzikálna liečba.

V oblasti stehov sa niekedy objaví zápalový proces, ktorý je spojený s autoimunitnou reakciou tela. Liečba tejto patológie spočíva v protizápalovej liečbe.

Zriedkavo sa môžu vyskytnúť komplikácie, ako je trombóza, zlyhanie obličiek a nedostatočná reparácia hrudnej kosti. V niektorých prípadoch pacient zavrie šunku, čo má za následok, že operácia nemá žiadny účinok, t.j. sa ukázalo byť zbytočné. Komplexné vyšetrenie pacienta pred chirurgickým zákrokom pomôže zabrániť vzniku týchto problémov v pooperačnom období. Budete tiež musieť pravidelne navštevovať lekára od prepustenia z nemocnice a sledovať zdravotný stav.

Okrem toho môžu vzniknúť komplikácie, ak sa operácia uskutočnila za prítomnosti priamych kontraindikácií. Patria medzi ne difúzne lézie koronárnych artérií, rakovinová patológia, chronické ochorenie pľúc a kongestívne srdcové zlyhanie.

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť rôzne komplikácie, ktoré ovplyvňujú ďalší stav pacienta. Pacient by mal pochopiť, že jeho zdravie je len v jeho rukách a správne sa správa po operácii. Iba úplné odstránenie zlých návykov a odstránenie negatívnych faktorov môže ovplyvniť kvalitu života a predĺžiť ho.

Takže po posunutí srdca človek môže žiť dlho, ak sa vzdáva zlých návykov a dodržiava pokyny lekára. Správna výživa, cvičenie a dychové cvičenia pomôžu vyhnúť sa komplikáciám v pooperačnom období.

Odporúčame vám, aby ste si prečítali: cauterization of the heart

Operácia bypassu koronárnej artérie: stojí za to?

Operácia bypassu koronárnej artérie sa používa v kardiológii viac ako pol storočia. Cieľom operácie je vytvoriť umelú dráhu na vstup krvi do krvného obehu, čím sa vylúči trombovaná cieva. Súčasne sa samotné krídlo prestrihá, ale krvný obeh sa obnoví pripojením novej zdravé anastomózy medzi aortou a koronárnymi tepnami.

Ako materiál pre bypass koronárnych artérií je možné použiť syntetické cievy, ale najvhodnejšie sú vlastné žily a tepny pacienta. Autovómová metóda spoľahlivo "spája" novú anastomózu, nespôsobuje reakciu odmietnutia na cudzie tkanivo.

Na rozdiel od operácie balónovej angioplastiky s inštaláciou stentu je nepracovná nádoba úplne vylúčená z obehu, žiadne pokusy o jej otvorenie. Špecifické rozhodnutie o použití pri liečbe najefektívnejšej metódy sa robí po podrobnom vyšetrení pacienta, berúc do úvahy vek, súvisiace choroby, zachovanie koronárneho obehu.

Kto bol "priekopníkom" pri aplikácii aortálneho by-passu?

Známe srdcové lekári z mnohých krajín pracovali na probléme chirurgie bypassu koronárnej artérie. Prvá operácia muža bola vykonaná v roku 1960 v USA Dr. Robert Hans Getz. Umelá skratka vybraná ľavá hrudná artéria, ktorá sa tiahne od aorty. Jeho periférny koniec bol pripojený k koronárnym cievam. Sovietsky chirurg V. Kolesov opakoval podobnú metódu v roku 1964 v Leningrade.

Autovómový posun bol prvýkrát vykonaný v USA chirurgom srdca z Argentíny R. Favaloro. Významný príspevok k vývoju intervenčnej techniky patrí americkému profesorovi M. DeBakeymu.

V súčasnosti sa takéto operácie vykonávajú vo všetkých hlavných kardiologických centrách. Najnovšie lekárske zariadenia umožnili presnejšie stanoviť indikácie chirurgického zásahu, pracovať na pracovnom srdci (bez umelého zariadenia na krvný obeh) a skrátiť pooperačné obdobie.

Ako sa vyberajú indikácie pre chirurgiu?

Operácia bypassu koronárnej artérie sa vykonáva, ak neexistuje žiadny alebo žiadny výsledok z balónovej angioplastiky, konzervatívna liečba. Pred operáciou sa koronárna angiografia koronárnych ciev uskutočňuje bez zbytočného odkladu a skúma sa možnosť použitia skratu.

Úspech iných metód je nepravdepodobný pri:

 • ťažká stenóza ľavej koronárnej artérie v oblasti kmeňa;
 • viac aterosklerotických lézií koronárnych ciev s kalcifikáciou;
 • výskyt stenózy v nainštalovanom stentu;
 • neschopnosť preniesť katéter do príliš úzkej cievy.

Hlavné indikácie pre použitie metódy bypassu koronárnej artérie sú považované za:

 • potvrdil stupeň obštrukcie ľavej koronárnej artérie o 50% alebo viac;
 • zúženie celkovej vrstvy koronárnych ciev o 70% alebo viac;
 • kombinácia týchto zmien so stenózou interventrikulárnej prednej artérie v zóne jej odbočky od hlavného kmeňa.

Existujú tri skupiny klinických indikácií, ktoré používajú aj lekári.

Pacienti, ktorí sú rezistentní na farmakoterapiu alebo majú signifikantnú ischemickú oblasť myokardu, sú zaradení do skupiny I:

 • s angínou pektoris III - IV funkčných tried;
 • nestabilná angína pectoris;
 • s akútnou ischémiou po angioplastike, zhoršenými hemodynamickými parametrami;
 • s rozvojom infarktu myokardu až 6 hodín od nástupu bolesti (neskôr, ak sú zachované príznaky ischémie);
 • ak je záťažová skúška podľa údajov EKG ostre pozitívna a pacient potrebuje plánovanú operáciu v brušnej dutine;
 • s pľúcnym edémom spôsobeným akútnym srdcovým zlyhaním s ischemickými zmenami (sprievodná angína pectoris u starších ľudí).

Skupina II zahŕňa pacientov, ktorí potrebujú veľmi pravdepodobnú prevenciu akútneho srdcového infarktu (prognóza bez operácie), je nepriaznivá, ale zle podlieha farmakoterapii. Okrem vyššie uvedených hlavných dôvodov sa zohľadňuje stupeň dysfunkcie srdcového výdaja a počet postihnutých koronárnych ciev:

 • porážka troch artérií s poklesom funkcie pod 50%;
 • porážka troch artérií s funkciou nad 50%, ale s ťažkou ischémiou;
 • poškodenie jednej alebo dvoch ciev, ale s vysokým rizikom srdcového záchvatu v dôsledku rozsiahlej oblasti ischémie.

Skupina III zahŕňa pacientov, u ktorých sa operácia bypassu koronárnej artérie uskutočňuje ako sprievodná operácia s významnejším zásahom:

 • počas ventilových operácií na odstránenie anomálií koronárnych artérií;
 • ak dôjde k vylúčeniu následkov závažného infarktu (aneuryzma srdcovej steny).

Medzinárodné združenia kardiológov odporúčajú umiestniť klinické príznaky a indikácie na prvom mieste a potom zohľadniť anatomické zmeny. Odhaduje sa, že riziko úmrtia z pravdepodobného srdcového infarktu u pacienta výrazne prevyšuje úmrtnosť počas operácie a po ňom.

Kedy je operácia kontraindikovaná?

Srdcové chirurgovia považujú akékoľvek kontraindikácie za relatívne, pretože ďalšia vaskularizácia myokardu nemôže poškodiť pacienta žiadnou chorobou. Mali by ste však zvážiť pravdepodobné riziko smrti, ktoré sa dramaticky zvyšuje, a informujte pacienta o tom.

Klasické všeobecné kontraindikácie pre akékoľvek operácie sa považujú za dostupné pre pacienta:

 • chronické ochorenie pľúc;
 • ochorenie obličiek s príznakmi zlyhania obličiek;
 • onkologické ochorenia.

Riziko úmrtnosti sa dramaticky zvyšuje s:

 • aterosklerotická lézia všetkých koronárnych artérií;
 • zníženie funkcie vyhýbania ľavej komory až o 30% a nižšie v dôsledku masívnych zmien šoku v myokarde v období po infarkte;
 • prítomnosť závažných príznakov dekompenzovaného srdcového zlyhania a kongescie.

Čo robí ďalšie plavidlo na posun?

V závislosti od vybraného cieľa pre danú úlohu sú operácie bypassu rozdelené na:

 • mammarokoronarnuyu - skrat je vnútorná hrudná tepna;
 • autoarteriál - pacient má svoju vlastnú radiálnu artériu;
 • autovenous - je vybraná veľká saphenózna žila.

Radiačná tepna a saphenózna žila sa môžu extrahovať:

 • otvorená cesta cez rezy kože;
 • pomocou endoskopickej techniky.

Voľba metodiky ovplyvňuje trvanie obdobia zotavenia a zvyškovú kozmetickú chybu vo forme jaziev.

Aká je príprava na operáciu?

Nadchádzajúci CABG vyžaduje starostlivé vyšetrenie pacienta. Štandardné analýzy zahŕňajú:

 • klinický krvný test;
 • koagulácia;
 • pečeňové testy;
 • obsah glukózy v krvi, kreatinínu, dusíkaté látky;
 • proteín a jeho frakcie;
 • analýza moču;
 • potvrdenie o neprítomnosti infekcie HIV a hepatitídy;
 • EKG;
 • Dopplerov srdca a krvných ciev;
 • fluorografická.

Špeciálne štúdie sa vykonávajú v predoperačnom období v nemocnici. Uistite sa, že ste urobili koronárnu angiografiu (röntgenový obraz cievneho vzoru srdca po zavedení kontrastného činidla).

Úplné informácie vám umožnia vyhnúť sa komplikáciám počas operácie av pooperačnom období.

Aby sa zabránilo tromboembolizmu z žíl na nohách, 2-3 dni pred plánovanou operáciou sa tesné obväzovanie vykonáva z chodidla na stehno.

V noci je zakázané mať večeru raňajky, aby sa vylúčila možná regurgitácia jedla z pažeráka a jeho vstup do priedušnice počas obdobia narkotického spánku. V prítomnosti vlasov na koži prednej časti hrudníka sú oholené.

Inšpekcia anesteziológov spočíva v rozhovore, meraní tlaku, auskultácii, opätovnom objasnení chorôb z minulosti.

Metóda bolesti

Operácia bypassu koronárnej artérie vyžaduje úplné uvoľnenie pacienta, preto sa používa celková anestézia. Pacient pocíti pri inštalácii kvapkadla iba výstrel z intravenózneho vstupu ihly.

Klesanie spánku nastáva v priebehu minúty. Zvláštny anestetikum si vyberie anesteziológ, pričom zohľadňuje zdravie pacienta, vek, funkciu srdca a krvných ciev, individuálnu citlivosť.

Na úvodnú a hlavnú anestéziu môžete použiť rôzne kombinácie liekov proti bolesti.

V špecializovaných strediskách sa zariadenie používa na monitorovanie a kontrolu:

 • pulz;
 • krvný tlak;
 • dýchanie;
 • rezervy na alkalickú krv;
 • nasýtenia kyslíkom.

Otázka potreby intubácie a prenosu pacienta na umelé dýchanie je riešená na žiadosť ošetrujúceho lekára a je určená technikou prístupu.

Počas zákroku anesteziológ informuje hlavného chirurga o ukazovateľoch podpory života. V štádiu šitia rezu sa anestetikum preruší a po ukončení operácie sa pacient postupne prebudí.

Ako funguje táto operácia?

Výber techniky závisí od schopnosti kliniky a skúseností chirurga. V súčasnej dobe sa vykonáva operácia bypassu koronárnej artérie:

 • prostredníctvom otvoreného prístupu k srdcu odrezaním hrudnej kosti, pripojením k stroju srdca a pľúc;
 • na pracovnom srdci bez umelého obehu;
 • s minimálnym rezom - prístup sa nepoužíva cez hrudnu, ale pomocou mini-torakotómie cez medzičasové rez do 6 cm.

Posunovanie s malým rezom je možné spojiť iba s ľavou prednou tepnou. Takáto lokalizácia sa vopred zvažuje pri výbere typu operácie.

Je technicky ťažké vykonať prístup k pracovnému srdcu, ak má pacient veľmi úzke koronárne tepny. V takýchto prípadoch sa táto metóda neuplatňuje.

Výhody operácie bez podpory zariadenia na umelé vstrekovanie krvi zahŕňajú:

 • praktická absencia mechanického poškodenia bunkových prvkov krvi;
 • kratší čas intervencie;
 • znižovanie možných komplikácií spôsobených zariadením;
 • rýchlejšie pooperačné zotavenie.

V klasickom spôsobe sa otvorí hrudník cez sternum (sternotómia). Špeciálne háčiky sa rozdelia na boky a stroj je pripojený k srdcu. V čase operácie pracuje ako pumpa a destiluje krv cez cievy.

Zastavenie srdca je spôsobené ochladeným roztokom draslíka. Pri výbere spôsobu zásahu na pracovnom srdci pokračuje v kontrakte a chirurg vstúpi do koronárnej cievy pomocou špeciálnych zariadení (antikoagulantov).

Zatiaľ čo prvá sa venuje prístupu do zóny srdca, druhá zaisťuje uvoľnenie auto-ciev, aby sa premenili na šumy, do nich vstrekne roztok s heparínom, aby sa zabránilo tvorbe krvných zrazenín.

Potom sa vytvorí nová sieť, ktorá poskytne okresný spôsob dodávania krvi do ischemického miesta. Zastavené srdce sa začalo používať defibrilátor a umelý krvný obeh je vypnutý.

Na šitie hrudnej nadloženej špeciálnej tesnej konzoly. Tenký katéter zostáva v rane kvôli odtoku krvi a kontrole krvácania. Celá operácia trvá asi štyri hodiny. Aorta zostáva upnutá až na 60 minút, umelý krvný obeh sa udržiava až 1,5 hodiny.

Ako je pooperačné obdobie?

Z operačnej miestnosti sa pacient na podvozku pod odkvapkávaním prenesie na jednotku intenzívnej starostlivosti. Obvykle je tu prvých 24 hodín. Dýchanie sa vykonáva nezávisle. V počiatočnom pooperačnom období monitorovanie pulzu a tlaku pokračovalo monitorovanie vylučovania krvi zo zavedenej skúmavky.

Frekvencia krvácania v najbližších hodinách nie je vyššia ako 5% všetkých operovaných pacientov. V takýchto prípadoch je možná opätovná intervencia.

Od druhého dňa sa odporúča začať cvičebnú terapiu (fyzikálnu terapiu): nohy, pohyby, ktoré napodobňujú chôdzu, - ťahať ponožky smerom k vám a späť, aby sa cítila práca svalov gastrocnemia. Takéto malé zaťaženie umožňuje zvýšiť "tlačenie" venóznej krvi z obvodu a zabrániť trombóze.

Pri vyšetrení lekár venuje pozornosť dychovým cvičením. Hlboké dýchanie narovná pľúcne tkanivo a chráni ho pred stagnáciou. Na výcvik používané nafukovacie gule.

O týždeň neskôr odstráňte materiál na šitie v oblastiach saphenóznej žily. Pacienti sa odporúčajú po dobu ďalších 1,5 mesiaca na to, aby nosili elastické pletenie.

Liečenie hrudnej kosti trvá až 6 týždňov. Je zakázané zdvihnúť hmotnosť a fyzickú prácu.

Vypustenie z nemocnice sa vykonáva po týždni.

V prvých dňoch lekár odporúča malý výtok kvôli ľahkej výžive: vývar, kvapalné obilniny, mliečne výrobky. Vzhľadom na stratu krvi sa odporúča zahrnúť jedlá s ovocím, hovädzím mäsom, pečeňou. To pomáha obnoviť hladiny hemoglobínu za mesiac.

Režim motora sa postupne rozširuje vzhľadom na zastavenie ťahov. Nenúťte tempo a nevyhýbajte sa športovým výkonom.

Najlepším spôsobom, ako pokračovať v rehabilitácii, je presun do sanatória priamo z nemocnice. Bude pokračovať monitorovanie stavu pacienta a vyzdvihnutie individuálneho režimu.

Po 3 mesiacoch kardiológ odporúča skontrolovať funkciu koronárnych ciev pomocou vzoriek stresových EKG. Výsledok je vyhodnotený za úspešný pri absencii bolesti a patológie filmu.

Ako pravdepodobné sú komplikácie?

Štúdia štatistických údajov o pooperačných komplikáciách naznačuje určitú mieru rizika pre akýkoľvek typ chirurgickej intervencie. To by sa malo určiť rozhodnutím o súhlase s operáciou.

Smrteľný výsledok s plánovanou by-passovou operáciou koronárnych artérií už nie je vyšší ako 2,6%, v niektorých klinikách menej. Odborníci poukazujú na stabilizáciu tohto indikátora v súvislosti s prechodom na bezproblémové operácie starších ľudí.

Nie je možné vopred predvídať trvanie a stupeň zlepšenia. Pozorovanie pacienta ukazuje, že ukazovatele koronárneho obehu po operácii v prvých piatich rokoch dramaticky znižujú riziko infarktu myokardu av nasledujúcich 5 rokoch sa nelíšia od pacientov liečených konzervatívnymi metódami.

"Trvanie" plavebného plavidla sa považuje za obdobie trvania od 10 do 15 rokov. Prežitie po operácii je v priebehu piatich rokov - 88%, desať - 75%, pätnásť - 60%.

Z 5 až 10% prípadov medzi príčinami úmrtí sa vyskytuje akútne srdcové zlyhanie.

Aké komplikácie sú možné po operácii?

Najčastejšie komplikácie chirurgie bypassu koronárnej artérie sú považované za:

 • krvácanie,
 • narušený srdcový rytmus.

Menej časté sú:

 • infarkt myokardu spôsobený zlomeninou krvnej zrazeniny:
 • neúplná fúzia stehovitého stehu;
 • infekcia rany;
 • trombóza a flebitída hlbokých žilových žíl;
 • mŕtvice;
 • zlyhanie obličiek;
 • chronická bolesť v oblasti operácie;
 • tvorba keloidných jaziev na koži.

Riziko komplikácií súvisí so závažnosťou stavu pacienta pred operáciou a sprievodnými ochoreniami. Zvýšená v prípade núdzových zásahov bez prípravy a dostatočného preskúmania.

Recenzie pacientov, ktorí prešli operáciou, vás uvažujú o osobných voľbách a hodnotách v živote.

Galina Mikhailovna, 58 rokov, učiteľka hudby: "Čítal som článok a začal si spomenúť, čo ma podnietilo k súhlasu s operáciou. Iba žil do dôchodku, pretože došlo k infarktu. Je pravda, že do tohto veku 10 rokov bola stála hypertenzia. Z času na čas sa s ním zaobchádzalo, nebol čas na odpočinok (ako všetci hudobníci, kolyma na ďalších dvoch miestach). Keď sa dostala do nemocničného lôžka s neustálymi útokmi a strachom, súhlasila, bez toho, aby premýšľala o dôsledkoch. Konzultácia bola zaslaná regionálnemu kardiologickému centru. 3 mesiace čakacia rada pre koronárnu angiografiu. Keď bola operácia ponúknutá, okamžite súhlasila. Pred a po tom urobte všetko podľa odporúčaní lekára. Bolesť na hrudníku trvala 3 dni, potom skoro zmizla. Teraz naďalej robím to, čo mám rád, vediem študentov, pracujem v orchestri. "

Sergej Nikolajevič, 60 rokov, podplukovník v dôchodku: "Nemožno sa neustále báť a očakávať infarkt, je lepšie riskovať. Po operácii nie sú takmer žiadne útoky po dobu 2 rokov. Po zvýšení záťaže v krajine som sa cítila závratne. Po ostatných prešiel. Možno aj 5 alebo 10 rokov môžem žiť bez toho, aby som pamätal na svoje srdce. Moji rovesníci už nie sú schopní fyzicky pracovať. "

Rehabilitácia po posunovaní

Pri porážke koronárnych artérií a krvných ciev je indikovaný chirurgický zákrok bypassu koronárnej artérie. Pooperačné obdobie v tomto prípade vyžaduje zavedenie určitých pravidiel, ktoré zaručia účinnosť liečby.

Účel obdobia vymáhania

Po chirurgickom zákroku sa pozoruje významné zníženie príznakov koronárnej choroby. Táto metóda liečby však nie je schopná odstrániť príčinu ochorenia. Po chirurgickom zákroku sa môžu zúžiť iné vetvy koronárnych artérií. Aby sa zabezpečila normálna pohoda pacienta, mala by sa po posunu vykonať riadna rehabilitácia. Keď sú splnené všetky pravidlá, riziko komplikácií je vylúčené.

Rehabilitácia po aksh by mala byť zameraná na obnovenie normálneho zdravia srdca. Pomáha stimulovať procesy obnovy v poškodených oblastiach. Obdobie zotavenia by malo pomôcť konsolidovať výsledky operácie. Cieľom rehabilitácie je inhibícia progresie ochorení, ako je ischemická choroba, hypertenzia a ateroskleróza. Po absolvovaní kurzu sa musí pacient prispôsobiť psychologickým a fyziologickým zaťaženiam. S jeho pomocou sa vytvárajú sociálne, domáce a pracovné zručnosti.

Obnova po aksh poskytuje príležitosť na zabezpečenie plného života človeka a odstránenie rôznych komplikácií.

Prvá fáza

Obnova po posunovaní je prechodom niekoľkých etáp. Trvanie prvej je od 10 do 14 dní. Počas tohto obdobia by mal byť pacient v nemocnici. Toto obdobie stačí na normalizáciu výkonu všetkých orgánov a systémov pacienta.

Po prechode pacienta z intenzívnej starostlivosti na bežné oddelenie je potrebné normalizovať dýchanie a eliminovať možnosť stagnácie v pľúcach. Preto sú pacientom po posunovaní predpísané respiračné gymnastika. V tomto prípade musí pacient pravidelne nafukovať gumovú hračku - guľku alebo guľu. Po operácii sa odporúča použitie vibračnej masáže. Vykonáva sa cez oblasť pľúc poklepaním na pohyby.

Pri hospitalizácii sa odporúča pacientovi často meniť polohu tela v posteli. Ak to chirurg povolí, potom osoba môže ležať na svojej strane. Po posunovaní si rehabilitácia vyžaduje postupné zvyšovanie telesnej aktivity. Spočiatku by mal pacient sedieť na stoličke, chodiť po oddelení alebo chodbe. Realizácia určitých opatrení by sa mala vykonať v súlade so zdravotným stavom pacienta. Pred vypustením sa odporúča, aby sa človek naučil sám šplhať po schodoch. Počas pobytu v nemocnici sa odporúča prechádzka čerstvým vzduchom.

Rehabilitácia po operácii bypassu koronárnej artérie vyžaduje prísne dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára, čo eliminuje možnosť komplikácií.

Druhá fáza

Po prepustení pacienta z nemocnice sa odporúča pravidelne navštevovať lekára. Kontroluje osobu a poskytuje aj svoje rady. Vo väčšine prípadov sa odporúča, aby pacienti navštívili lekára do 1-3 mesiacov po uvoľnení. V tomto prípade berie do úvahy zložitosť operácie a prítomnosť patologických procesov, ktoré môžu viesť k komplikáciám obdobia zotavenia. Bez ohľadu na dátum vymenovania vyšetrenia by mal pacient konzultovať s lekárom, ak:

 • Dýchavičnosť;
 • Zvýšená telesná teplota;
 • Ťažká bolesť v hrudníku;
 • Zvýšenie telesnej hmotnosti;
 • Zlyhanie srdca.

Rehabilitácia po aksh doma by mala byť zameraná na normalizáciu krvného obehu a metabolických procesov. Po operácii sa pacientom odporúča, aby podstúpili farmakoterapiu. S jeho pomocou sa srdcová frekvencia normalizuje, rovnako ako krvný tlak. Po posunovaní lieky znižujú hladinu cholesterolu v krvi a tiež eliminujú možnosť vzniku trombov. Antiagregačná liečba vyžaduje:

 • cardiomagnyl;
 • Aspirínové kardio;
 • Thromboth ACC.

Výber lieku by mal vykonávať iba lekár v súlade s indikáciami. Po chirurgickej operácii bypassu koronárnej artérie rehabilitácia zakazuje fajčenie a používanie alkoholických nápojov. V tejto dobe sa u pacientov ukáže fyzická aktivita. Najlepšou možnosťou v tomto prípade je chôdza. Pomáha postupne zvyšovať úroveň kondície tela. V súlade so zdravím pacienta sa odporúča pravidelné zvyšovanie tempa a trvania chôdze. Pacienti sú vystavení chôdzi na čerstvom vzduchu. Počas obdobia fyzickej námahy sa odporúča regulovať srdcovú frekvenciu, ktorá by mala byť od 100 do 110 úderov za minútu.

Ak má pacient opuch v dolných končatinách, odporúča sa používať kompresné pleteniny alebo elastické obväzy na nohách. V niektorých prípadoch odporúčané použitie špeciálnych komplexov lekárskej gymnastiky. Keď sa hrudník úplne vylieči, pacienti môžu behať, plávať, tancovať, jazdiť na bicykli. Ak sa vykoná operácia srdcového bypassu, potom je pooperačné obdobie zakázané zapojiť sa do tenisu, basketbalu, push-upov, pull-upov a iných športov, v ktorých záťaž padá na hrudi.

Intimný život v pooperačnom období nie je zakázaný. Vo väčšine prípadov sa sexuálne vzťahy vyriešia po vyčerpaní pacienta. Súčasne je potrebné vybrať si pozície, v ktorých bude zaťaženie na hrudníku minimálne. Pracovníci v kancelárii a ľudia s duševnou prácou môžu chodiť do práce po 1 až 1,5 mesiaci po operácii. Ak je ľudská aktivita spojená s fyzickou prácou, potom sa odporúča prejsť na ľahšie podmienky.

Rehabilitácia po operácii bypassu koronárnej artérie vyžaduje, aby sa pacient vzdal zlých návykov, prijal vhodné lieky a cvičil.

diéta

Po chirurgickom zákroku, pri operácii bypassu srdca, pacient musí vždy dodržiavať správnu výživu. To je vysvetlené skutočnosťou, že počas periódy infarktu myokardu môže prebytok cholesterolu v krvi viesť k komplikáciám. Preto sa počas rehabilitačného obdobia odporúča odstránenie tuku. Pacientom je prísne zakázané používať:

Pacient by tiež mal odmietnuť tukové fermentované mliečne výrobky. Maslo a margarín sa neodporúča pripravovať jedlá. Ľudská strava by sa nemala skladať z občerstvenia, cukrovinky, rýchleho občerstvenia, vyprážaných potravín.

Diéta pacienta by mala pozostávať z jedál z ryby, zeleniny a ovocia, vareného chudého mäsa. Pri používaní mliečnych výrobkov sa odporúča zabezpečiť minimálnu hladinu tuku. Pacienti sa odporúčajú z tuku, aby uprednostnili rastlinný olej. Jeho denná dávka by nemala presiahnuť dve polievkové lyžice.

Pacient po operácii odporúčal čiastočnú výživu. Mal by jesť jedlo päťkrát denne, ale v minimálnych dávkach. Varenie by malo byť urobené varením, pečením, varením. Jedenie vyprážaných potravín je prísne zakázané. Raz týždenne sa pacientom odporúča vykonať vykládku. Po operácii je potrebné obmedziť množstvo použitého soli. Pacienti odporúčali prísne dodržiavanie režimu pitnej vody. Mali by piť 1 až 1,2 litra tekutiny denne. Kakao, káva a silný čaj sa musia zlikvidovať. Nápoje s pitnou energiou po chirurgických špecialistoch sú prísne zakázané.

Pooperačné obdobie po operácii srdcového bypassu je pri liečbe veľmi dôležité. To je dôvod, prečo musí pacient prísne dodržiavať odporúčania lekára, ako aj dodržiavať všetky pravidlá. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť negatívne dôsledky.

Pravidlá rehabilitácie po posunu srdcových ciev

Na zníženie pravdepodobnosti komplikácií po operácii bypassu koronárnej artérie a na zvýšenie fyzickej a sociálnej aktivity sa uskutočňuje rehabilitácia srdca. Zahŕňa klinickú výživu, režim dávkovania, profylaktickú liekovú liečbu a odporúčania pre životný štýl pacientov. Tieto podujatia sa konajú doma av špecializovaných sanatóriách.

Prečítajte si v tomto článku.

Je rehabilitácia skutočne dôležitá po operácii srdcového bypassu?

Po chirurgickom zákroku pacienti so zníženými prejavmi ischemickej choroby srdca, ale príčina jej výskytu nezmizne. Stav cievnej steny a hladina aterogénnych tukov v krvi sa nemení. Znamená to, že zostáva riziko zúženia ostatných vetiev koronárnych artérií a zhoršenia zdravia s návratom predchádzajúcich príznakov.

Aby sa v plnej miere vrátil k plnohodnotnému životu a nemali obavy z rizika vzniku vaskulárnych kríz, musia všetci pacienti dokončiť úplný priebeh rehabilitačnej liečby. To pomôže udržiavať normálnu funkciu nového šunky a zabráni jeho zatvoreniu.

Ciele rehabilitácie po posunu krvných ciev

Operácia srdcového bypassu je závažným chirurgickým zákrokom, takže rehabilitačné aktivity sú zamerané na rôzne aspekty života pacientov. Hlavné úlohy sú nasledovné:

 • Operácia bypassu koronárnej artérie

zabrániť komplikáciám operácie, obnoviť prácu srdca v plnom rozsahu;

 • prispôsobiť myokard novým podmienkam obehu;
 • stimulovať proces obnovy poškodených oblastí;
 • na určenie výsledkov posunu;
 • spomaliť progresiu aterosklerózy, ischemickej choroby srdca, hypertenzie;
 • prispôsobiť pacienta psychickému, fyzickému stresu;
 • vytvárajú nové domáce, sociálne a pracovné zručnosti.
 • Aká rehabilitácia je potrebná v prvých dňoch po operácii

  Po premiestnení pacienta z jednotky intenzívnej starostlivosti na pravidelné oddelenie je hlavným cieľom zotavenia normalizácia dýchania a prevencia stagnácie v pľúcach.

  Na tento účel sa odporúča cvičenie, ako napríklad nafukovacia gumová hračka (guľa, guľa).

  Nad oblasťou pľúc vibrujú svetlá vibrácie. Často, ako je to možné, musíte zmeniť polohu v posteli a po súhlase lekára ležať na jeho boku.

  Je dôležité postupne zvyšovať motorickú aktivitu. K tomu sa v závislosti od zdravotného stavu odporúčajú pacientom sedieť na stoličke, potom chodiť na pracovisku, chodbu. Krátko pred vypustením by mali všetci pacienti vyliezť po schodoch a chodiť na čerstvý vzduch.

  Po príchode domov: kedy sa naliehavo poradiť s lekárom, naplánované návštevy

  Zvyčajne pri prepustení lekár predpíše dátum nasledujúcej plánovanej konzultácie (v priebehu 1-3 mesiacov) v lekárskej inštitúcii, kde sa chirurgická liečba vykonala. Zohľadňuje to zložitosť a objem posunovania, pacient má patológiu, ktorá môže komplikovať pooperačné obdobie. Počas dvoch týždňov musíte navštíviť miestneho lekára na ďalšie preventívne sledovanie.

  Ak sa vyskytnú známky pravdepodobných komplikácií, okamžite sa skontaktuje srdcový chirurg. Patria medzi ne:

  • príznaky pooperačného zápalu sutury: sčervenanie, zvýšená bolesť, výtok;
  • horúčka;
  • rastúcu slabosť;
  • dýchavičnosť;
  • náhle zvýšenie telesnej hmotnosti, opuch;
  • záchvaty tachykardie alebo zlyhania srdca;
  • ťažká bolesť na hrudníku.

  Život po srdcovom obchvatu

  Pacient by mal pochopiť, že operácia bola vykonaná s cieľom postupne normalizovať krvný obeh a metabolické procesy. To je možné len vtedy, ak sa venuje pozornosť stavu a prechodu na zdravý životný štýl: vzdanie sa zvykov, zvýšenie telesnej aktivity a dobrú výživu.

  Zdravá srdcová diéta

  Hlavným faktorom v poruchách obehu pri ischémii myokardu je prebytok cholesterolu v krvi. Preto musíte odstrániť živočíšne tuky a pridať do stravy potraviny, ktoré ju môžu odstrániť z tela a zabrániť tvorbe aterosklerotických plakov.

  Zakázané produkty zahŕňajú:

  • bravčové, jahňacie, droby (mozog, obličky, pľúca), kačice;
  • väčšina údenín, konzervované mäso, mäso pripravené na varenie, mleté ​​mäso;
  • tvaroh, tvaroh, kyslá smotana a smotana;
  • maslo, margarín, všetky nakúpené omáčky;
  • rýchle občerstvenie, čipy, občerstvenie;
  • pečivo, sladkosti, biely chlieb a vdolky, sušené pečivo;
  • všetky vyprážané potraviny.

  V strave by mala dominovať zelenina, najlepšie vo forme šalátov, čerstvých byliniek, ovocia, rybích pokrmov, morských plodov, vareného hovädzieho mäsa alebo kura bez tuku. Je lepšie variť prvé jedlá vegetariánske a pri podávaní pridávať mäso alebo ryby. Mliečne výrobky musia vybrať nízky obsah tuku, čerstvé. Užitočné mliečne nápoje domáce. Rastlinný olej sa odporúča ako zdroj tuku. Jeho denná dávka je 2 lyžice.

  Veľmi užitočnou zložkou stravy sú otruby vyrobené z ovsa, pohánky alebo pšenice. Takýto potravinový doplnok pomôže normalizovať činnosť čriev, odstrániť nadbytočné množstvo cukru a cholesterolu z tela. Môžu byť pridané, počnúc čajovou lyžičkou a potom sa zvýšia na 30 g denne.

  Informácie o tom, ktoré potraviny sa najlepšie jesť po operácii srdca, nájdete na tomto videu:

  Pravidlá výživy a vodnej bilancie

  Diétna strava by mala byť frakčná - potraviny sa užívajú v malých dávkach 5 až 6 krát denne. Medzi tromi hlavnými jedlami potrebujete 2 alebo 3 občerstvenie. Na varenie sa používa varenie vo vode, parenie, dusenie a pečenie bez oleja. Ak máte nadváhu, obsah kalórií nevyhnutne klesá a raz týždenne sa odporúča deň pôstu.

  Parné varenie

  Dôležitým pravidlom je obmedzenie soli. Pri varení sa nesmú riediť a celá norma soli (3-5 g) sa podáva na ruky. Tekutiny by sa mali užívať aj s mierou - 1 - 1,2 litra denne. Tento objem neobsahuje prvé jedlo. Káva, silný čaj, kakao a čokoláda sa neodporúčajú, rovnako ako sladké sýtené nápoje, energia. Absolútny zákaz sa kladie na alkohol.

  Cvičenie v pooperačnom období

  Najvhodnejším typom tréningu po operácii je chôdza. To vám umožní postupne zvyšovať úroveň telesnej kondície, je ľahké dávkovať, meniť trvanie a tempo. Ak je to možné, malo by to byť prechádzka na čerstvom vzduchu s postupným zvyšovaním ubehnutej vzdialenosti. Je dôležité kontrolovať srdcovú frekvenciu - nie vyššiu ako 100 - 110 úderov za minútu.

  Pri opuchu dolných končatín sa doporučujú kompresné pleteniny alebo elastické obväzy na holeniach.

  Môžu sa použiť špeciálne komplexy terapeutickej gymnastiky, ktoré na začiatku nezaťažujú ramenný pás. Po úplnom uzdravení hrudnej kosti môžete ísť kúpanie, jogging, jazda na bicykli, tanec. Nemali by ste si vyberať športy s náplňou na hrudníku - basketbal, tenis, posilňovanie, vyťahovanie sa alebo push-up.

  Môžem fajčiť?

  Pod akciou nikotínu sa takéto zmeny vyskytujú v tele:

  • zrážanie krvi, riziko vzniku krvných zrazenín;
  • koronárne cievy kŕče;
  • schopnosť erytrocytov prenášať kyslík v tkanivách klesá;
  • vodivosť elektrických impulzov je narušená v srdcovom svale, dochádza k arytmii.

  Účinok fajčenia na progresiu ischemickej choroby sa prejavuje dokonca aj pri minimálnom počte cigariet vyfajčených, čo vedie k potrebe úplného opustenia tohto zlého zvyku. Ak pacient ignoruje toto odporúčanie, úspech operácie môže byť znížený na nulu.

  Ako piť drogy po operácii na posun srdcových ciev

  Po posunovaní pokračuje lekárska terapia, ktorá sa zameriava na tieto aspekty:

  • udržiavanie normálneho krvného tlaku a srdcového tepu;
  • zníženie hladín cholesterolu v krvi;
  • obštrukcia krvných zrazenín;
  • zlepšenie výživy srdcového svalu.

  Intimný život: je to možné, ako a odkiaľ

  Návrat k plným sexuálnym vzťahom závisí od stavu pacienta. Zvyčajne neexistujú žiadne kontraindikácie pre dôverné kontakty. Počas prvých 10 až 14 dní po vypustení sa má vyhnúť nadmerne intenzívnemu fyzickému namáhaniu a mali by sa vybrať polohy bez tlaku na hrudník.

  Po 3 mesiacoch sa takéto obmedzenia odstránia a pacient sa môže sústrediť iba na svoje vlastné túžby a potreby.

  Kedy môžem ísť do práce, existujú nejaké obmedzenia?

  Ak typ pracovnej činnosti zahŕňa prácu bez fyzickej námahy, môže sa jej vrátiť 30 až 45 dní po operácii. To platí pre pracovníkov kancelárie, osoby s intelektuálnou prácou. Ďalším pacientom sa odporúča prejsť na miernejšie podmienky. Ak takáto príležitosť neexistuje, je potrebné buď predĺžiť rehabilitačné obdobie, alebo prejsť skúškou pracovnej schopnosti určiť skupinu zdravotného postihnutia.

  Obnova v sanatóriu: stojí za to ísť?

  Najlepšie výsledky možno dosiahnuť, ak sa regenerácia uskutoční v špecializovaných kardiologických sanatóriách. V tomto prípade je pacientovi pridelená komplexná liečba a strava, cvičenie, ktoré nemožno profesionálne vykonať nezávisle.

  Veľkou výhodou je neustále pozorovanie lekárov, vplyv prírodných faktorov, psychologická podpora. Pri liečbe sanatória je jednoduchšie získať nové užitočné zručnosti pre život, vzdanie sa škodlivých potravín, fajčenie a príjem alkoholu. Na to existujú špeciálne programy.

  Šanca cestovať po operácii

  Je povolené sedieť za volantom auta jeden mesiac po posunu za podmienky trvalého zlepšenia pohody.

  Všetky dlhé cesty, najmä lety, musia byť koordinované so svojím lekárom. Nedoporučujú sa počas prvých 2 až 3 mesiacov. Platí to najmä pre ostrú zmenu klimatických podmienok, časových pásiem a cestovanie do oblastí s vysokou nadmorskou výškou.

  Pred dlhou cestou alebo dovolenkou sa odporúča podstúpiť vyšetrenie srdca.

  Porucha po kardiálnom obchvatu

  Konanie na lekárske vyšetrenie vydáva kardiológ v mieste bydliska. Lekárska komisia analyzuje dokumentáciu pacienta: výpis z oddelenia, výsledky laboratórnych a inštrumentálnych vyšetrení a vyšetruje pacienta, po ktorom môže byť určená skupina postihnutých osôb.

  Najčastejšie po posunovaní plavidiel dostávajú pacienti dočasné zdravotné postihnutie po dobu jedného roka a potom sa potvrdia alebo odstránia. Približne 7 - 9 percent z celkového počtu prevádzkovaných pacientov potrebuje takéto pracovné obmedzenia.

  Kto od pacientov môže požiadať o registráciu skupiny s postihnutím

  Prvá skupina je určená pacientom, ktorí potrebujú pomoc kvôli častým záchvatom angíny pectoris a prejavom srdcového zlyhania.

  Choroba koronárnych artérií s dennými záchvatmi a srdcovým zlyhaním v stupňoch 1-2 implikuje zaradenie druhej skupiny. Druhá a tretia skupina môžu pracovať, ale s obmedzeným zaťažením. Tretia skupina sa podáva so stredne závažnými poruchami stavu srdcového svalu, ktoré zasahujú do výkonu normálnej pracovnej aktivity.

  Preto môžeme konštatovať, že po operácii na bypassu srdcových ciev sa pacienti môžu vrátiť do plnohodnotného života. Výsledok rehabilitácie bude závisieť od samotného pacienta - koľko sa môže vzdať zlých návykov a zmeniť životný štýl.

  Užitočné video

  Po rehabilitačnom období po koronárnom bypassovom štepení pozri toto video:

  Povinná strava je pridelená po posunovaní. Správna výživa po chirurgických cievach srdca znamená anti-cholesterolovú diétu, ktorou sa môžete vyhnúť ukladaniu cholesterolu. Čo môže jesť po slučke?

  Operácia na obchádzanie srdcových ciev je pomerne drahá, ale pomáha kvalitatívne zlepšiť život pacienta. Ako sa obchádzajú cievy srdca? Ktoré komplikácie sa môžu vyskytnúť po?

  Bola bolesť po stentovaní ako odpoveď na intervenciu. Avšak, ak je srdce napojené, ľavá ruka, rameno je dôvodom na obavy. Keďže po infarkte a stentingu môže to znamenať začiatok druhého infarktu. Prečo inak bolí? Ako dlho bude cítiť nepríjemné pocity?

  Arytmia sa vyskytuje po operácii pomerne často. Dôvody vzhľadu závisia od toho, aký druh zákroku sa uskutočnil - RFA alebo ablácia, bypass, výmena ventilov. Arytmia je tiež možná po anestézii.

  Ak sa uskutoční koronárna angiografia srdcových ciev, štúdia ukáže štrukturálne znaky pre ďalšiu liečbu. Ako to robia? Ako dlho trvá pravdepodobný dopad? Aké vzdelávanie je potrebné?

  Stentovanie sa vykonáva po infarkte, aby sa mohli opraviť cievy a znížiť komplikácie. Rehabilitácia sa uskutočňuje s použitím liekov. Liečba pokračuje po. Najmä po rozsiahlom infarkte je nevyhnutná kontrola zaťaženia, krvný tlak a všeobecná rehabilitácia. Zneužívajú postihnutia?

  Počiatočná cvičebná terapia po infarkte z prvých dní. Komplex cvičení sa postupne zvyšuje. Na to, lekári určujú stupeň fyzickej terapie, pre ktorú je pacient pripravený po infarkte myokardu a stentingu, ak to bolo.

  Prebieha rekonštrukcia ciev po ich prasknutí, zranení, tvorbe krvných zrazenín atď. Operácie na plavidlách sú pomerne zložité a nebezpečné, vyžadujú si vysoko kvalifikovaného chirurga.

  Je potrebné obísť mozgové cievy v prípade ťažkých porúch obehu, najmä po mŕtvici. Dôsledky môžu zhoršiť stav pacienta bez dodržania rehabilitačného obdobia.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  tromboelastogramma

  Tromboelastogram je výsledkom tromboelastografie, laboratórnej metódy na štúdium koagulácie krvi.Táto štúdia je potrebná na presnejšiu diagnostiku koagulopatie - ochorení sprevádzaných krvácaním a prejavom zvýšeného krvácania.

  Demyelinizujúce ochorenia nervového systému a mozgu

  Obrovský počet ochorení, ktorých dôsledkom je poškodenie membrán myelínových vlákien nervov, sa nazýva demyelinizačné ochorenie mozgu.Tento proces je spojený s mnohými dôvodmi: môže to byť vírusy, infekcie a alergické reakcie tela.

  Liečba srdca

  online adresáraObnova po hypertenznom krízovom fórePo kríze môže mať pacient po dlhú dobu bolesť hlavy, môže sa cítiť slabosť a slabá celková pohoda. Zotavenie z hypertenznej krízy neprechádza rýchlo a relaps je možný.

  Fallo Tetrada Charakteristika: čo to je, príčiny a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: čo sa nazýva notebook Fallot, ktoré vady spájajú s touto vrodenou chybou. Čo spôsobuje vzhľad tetradov, charakteristické symptómy patológie.

  Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

  Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.

  Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.