Z tohto článku sa dozviete: prehľad operácie srdcového bypassu, ako aj z akých dôvodov sa vykoná. Druhy intervencie, následná rehabilitácia a ďalší život pacienta.

Posun koronárnych ciev srdca je operácia, v ktorej chirurgovia tvoria cestu okolo postihnutého ochorenia koronárnych artérií. Vyrába sa pomocou fragmentov iných ciev pacienta (najčastejšie sa odoberajú z nohy).

Takúto liečbu môže vykonávať len vysokokvalifikovaný srdcový chirurg. Prevádzkujú sestry, asistenti, anesteziológovia a často perfusiológ (špecialista, ktorý zabezpečuje umelý obeh).

Indikácie na operáciu

Posunovanie postihnutých ciev srdca sa vykonáva so zúžením lúmenu jednej alebo viacerých koronárnych ciev, čo vedie k ischémii.

Najčastejšie koronárne ochorenie srdca vyvoláva aterosklerózu. V tejto patológii sa lúmen artérie zužuje v dôsledku ukladania cholesterolu a iných tukov na vnútornú stenu. Taktiež môže dôjsť k zablokovaniu cievy v dôsledku trombózy.

Dodatočné vyšetrenie je predpísané, ak sa pacient obáva týchto príznakov:

 • záchvaty bolesti na hrudníku rozširujúce sa na ľavé rameno a krk;
 • zvýšený tlak;
 • tachykardia;
 • nevoľnosť;
 • pálenie záhy.

Skúmanie pacienta pred chirurgickým zákrokom

Hlavná diagnostická metóda, po ktorej sa rozhoduje o nevyhnutnosti (alebo zbytočnosti) operácie, je koronarografia. Toto je postup, pomocou ktorého môžete presne preskúmať úľavu vnútorných stien krvných ciev, ktoré kŕmia srdce.

Ako je koronárna angiografia:

 1. Pred začatím liečby sa do ľavej a pravej koronárnej tepny pacienta vstrekuje rádiopaská látka. Na tento účel sa používajú špeciálne katétre.
 2. Potom pomocou röntgenového žiarenia preskúmajte vnútorný povrch ciev.

Výhody a nevýhody koronárnej angiografie

Okrem röntgenového žiarenia sa nachádza aj CT koronarografia. Vyžaduje tiež zavedenie kontrastného činidla.

Výhody a nevýhody CT koronárnej angiografie

Ak lekári zistia zúženie lúmenu jednej alebo viacerých koronárnych ciev o viac ako 75%, pacientovi sa predpíše operácia, pretože sa zvyšuje riziko srdcového infarktu. Ak už došlo k infarktu, bude to ďalší rok s vysokou pravdepodobnosťou v nasledujúcich 5 rokoch.

Pred chirurgickým zákrokom sa vykonávajú aj ďalšie diagnostické postupy:

 • EKG;
 • Ultrazvuk srdca;
 • Ultrazvuk brušných orgánov;
 • celkový krvný test a cholesterol;
 • analýza moču.

Príprava na operáciu

 • Ak užívate lieky na riedenie krvi (Aspirín, Cardiomagnyl atď.), Lekár zruší ich užívanie 14 dní pred operáciou.
 • Uistite sa, že oznamujete lekárovi a o prijatí iných liekov, doplnkov stravy, ľudových prostriedkov. V prípade potreby musia tiež zrušiť.
 • Týždeň pred vykonaním operácie srdcového bypassu ste hospitalizovaní na lekárske vyšetrenie popísané vyššie.
 • V deň pred operáciou vás vyšetrí anesteziológ. Vzhľadom na vaše fyzické parametre (výška, hmotnosť, vek) a zdravotný stav, urobí plán svojej práce. Nezabudnite mu povedať, či ste alergický na akékoľvek lieky, či už predtým ste mali celkovú anestéziu alebo či ste vyskytli nejaké komplikácie.
 • Večer pred chirurgickým zákrokom dostanete sedatívum, ktoré vám pomôže spať lepšie.

V predvečer operácie bypassu koronárnej artérie postupujte podľa týchto pravidiel:

 • nejeďte neskôr ako 18:00;
 • nepijú po polnoci;
 • ak ste predpisovaní lieky, pite ich ihneď po večeri (v neskorých večerných hodinách alebo v noci, nič nemôže byť prijaté);
 • Večer sa sprchujte.

Typy srdcového bypassu

V závislosti od toho, ktorý plavidlo sa používa na vytvorenie riešenia, srdcový bypass môže byť dvoch typov:

 1. chirurgia bypassu koronárnej artérie (CABG);
 2. mammarokoronarny posun (MKSh).

V CABG sa ako materiál pre operáciu používa periférna nádoba pacienta.

AKSH sa ďalej delí na:

 • Autovenous CABG - použite veľkú saphenóznu žilu.
 • Autoarteriálne CABG - použite radiálnu artériu. Táto metóda sa používa, ak pacient trpí kŕčovými žilami.

Keď MKSH používa vnútornú hrudnú tepnu.

Ako vykonávať koronárny bypass

Takáto operácia sa vykonáva na otvorenom srdci, v súvislosti s ktorým lekári potrebujú znížiť hrudník. Táto masívna kosť sa dlho uzdravuje, preto pooperačná rehabilitácia trvá dlho.

Posunovanie ciev srdca sa najčastejšie vykonáva na zastavenom srdci. Na udržanie hemodynamiky potrebujete kardiopulmonálny bypass.

Niekedy je možné vykonať posun a na pracovnom srdci. Najmä v prípade, že nie sú potrebné ďalšie operácie (odstránenie aneuryzmy, výmena chlopne).

Kedykoľvek je to možné, lekári uprednostňujú posun na pracovnom srdci, pretože majú niekoľko výhod:

 • nedostatok komplikácií z krvi a imunitného systému;
 • kratšie trvanie operácie;
 • rýchlejší rehabilitačný proces.

Proces samotnej operácie spočíva v tom, že sa vytvorí cesta, cez ktorú môže krv pretekať bez srdca.

Stručne povedané, posunovanie môže byť opísané ako:

 1. Chirurg kosenie kosti a kostí do hrudníka.
 2. Potom vezmite plavidlo, ktoré bude použité ako skrat.
 3. Ak sa operácia uskutočňuje na zastavenom srdci, vykoná sa kardioplegická zástava srdca a aktivuje sa kardiovaskulárny prístroj. Ak je možné posunúť na búchacie srdce, potom sa stabilizačné zariadenia aplikujú na oblasť, kde sa operácia vykonáva.
 4. Teraz sa vykonáva priamo bypass ciev srdca. Jeden koniec cievy, odobraný z ramena alebo nohy, je spojený s aortou a druhá s koronárnou artériou pod okludovanou oblasťou.
 5. Po ukončení operácie sa srdce reštartuje a zariadenie srdca a pľúc sa vypne.
 6. Prsná kosť je upevnená kovovými švami a prišitá koža na hrudi.

Celý proces trvá 3-4 hodiny.

Príprava žilového štepu na operáciu bypassu koronárnej artérie. Viedeň vytiahnutá z pacientovej nohy a natiahnutá soľným roztokom

Rehabilitácia a možné komplikácie

Do dvoch týždňov po takomto chirurgickom zákroku Vám budú kontraindikované vodné procedúry. Je to spôsobené tým, že na hrudi a na nohe sú veľké pooperačné rany. Na to, aby sa lepšie uzdravili, sú ošetrené antiseptikmi a denné obväzy.

Aby kosť narástla spolu, lekár vám poradí, aby ste nosili hrudný obväz na 4-6 mesiacov. Uistite sa, že ste splnili túto podmienku. Ak nosíte lekárske korzety, švy na hrudníku môžu byť rozptýlené. Potom musíte odstrihnúť kožu a znovu vyšívať kosť.

Veľmi častým pooperačným príznakom je pocit bolesti, nepohodlia a tepla v hrudníku. Ak ho máte, nepanikujte. Nahláste to lekárovi, ktorý predpíše lieky na ich odstránenie.

Medzi možné komplikácie patria:

 • zápcha v pľúcach;
 • anémia;
 • zápalové procesy: perikarditída (zápal vonkajšieho obloženia srdca), flebitída (zápal žily blízko oblasti cievy, ktorá sa užívala na by-passovú chirurgiu);
 • poruchy imunitného systému (spôsobené kardiopulmonálnym bypassom);
 • arytmií (ako výsledok zastavenia srdca počas chirurgického zákroku).

Pretože počas operácie nielen umelý krvný obeh, ale aj umelé dýchanie sa používa, je potrebné zabrániť preťaženiu pľúc. K tomu, 10-20 krát denne, niečo nafúknuť. Napríklad, lopta. Dýchajúc hlboko, vetráte pľúca a vyhladzujte ich.

Anémia je zvyčajne spojená so stratou krvi počas operácie. Ak chcete odstrániť túto komplikáciu, napíšete špeciálnu diétu.

Ak chcete zvýšiť hemoglobín, jesť viac:

 • hovädzie mäso (varené alebo pečené);
 • pečeň;
 • pohánková kaša.

Lekár zvolí liečbu iných komplikácií individuálne pre každého pacienta.

Pacienti sú v priemere rehabilitovaní do 2-3 mesiacov. Počas tejto doby sa obnoví normálne fungovanie srdca, stabilizuje sa zloženie krvi a fungovanie imunitného systému, hrudná kosť je takmer úplne uzdravená. Po 3 mesiacoch od vykonania operácie bypassu srdca už nie je motorická aktivita kontraindikovaná a môžete žiť celý život.

V tomto čase - po 2-3 mesiacoch - vykonávajú záťažový test, napríklad ergometriu na bicykli. Takéto vyšetrenie je potrebné na vyhodnotenie účinnosti operácie, na zistenie toho, ako srdce reaguje na stres a na určenie taktiky ďalšej liečby.

Pacient v nemocnici po podstúpení bypassu koronárnej artérie.

Život po operácii

Operácia bypassu koronárnej artérie poskytuje spoľahlivú prevenciu infarktu. To vám umožní úplne zbaviť mŕtvice, pretože odstraňuje ischémiu.

Existuje však možnosť, že skrat bude tiež zničený (úzky). Podľa štatistík jeden rok po operácii sa každý piaty pacient začína zužovať. A po 10 rokoch - u 100% pacientov.

Aby ste sa vyhli konstrikcii a uzatvoreniu cievy implantovanej do srdca, postupujte podľa piatich pravidiel:

Operácia bypassu koronárnych artérií po infarkte - čo je a ako sa vykonáva

Čo to je - vynechanie koronárnych ciev srdca po infarkte? Táto operácia sa tiež nazýva revaskularizácia, je to vytvorenie anastomóz (dodatočné správy medzi cévami), aby sa obnovilo normálne dodávanie kyslíka do srdca.

Potreba tejto metódy vzniká v dôsledku koronárnej choroby srdca - stavu, ktorý je spôsobený poklesom lumenu srdcových ciev.

Hlavnou príčinou tohto ochorenia je tvorba aterosklerózy, pri ktorej sa pozoruje vývoj aterosklerotických plakov.

vymenovanie

Srdcový záchvat je dôsledkom koronárnej choroby srdca. Za týchto podmienok srdce nedostáva plné množstvo kyslíka a živín z nádob. Na obnovenie normálneho prívodu krvi sa používajú rôzne chirurgické metódy, vrátane operácie bypassu koronárnej artérie.

svedectvo

Posilňovanie srdca sa môže použiť v prítomnosti základných indikácií, ako aj v prípade určitých podmienok, pri ktorých sa odporúča táto metóda. Existujú tri hlavné indikácie:

 • Obštrukcia ľavej koronárnej artérie presahuje 50%;
 • Priemer všetkých koronárnych ciev je menší ako 30%;
 • Ťažké zúženie prednej interventrikulárnej artérie v oblasti jej začiatku v spojení so stenózou ďalších dvoch koronárnych artérií.

Ak pacient trpí angínou, chirurgia bypassu koronárnej artérie môže na rozdiel od symptomatickej liečby alebo populárnej liečby znížiť riziko recidívy. Pri srdcových záchvatoch táto metóda eliminuje ischémiu srdca, vďaka čomu sa obnoví prívod krvi a znižuje sa riziko opakovaných príhod.

Podstata metódy

Pri chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie vzniká medzi postihnutou oblasťou a zdravou tepnou skrat (spojenie). Najčastejšie časti vnútornej hrudnej tepny, saphenóznej žily stehna pôsobia ako štep. Tieto plavidlá nie sú životne dôležité, takže môžu byť použité v tejto operácii.

Posunovanie sa môže uskutočňovať s búšiacim srdcom alebo s použitím zariadenia srdca a pľúc (IC), hoci druhá metóda sa používa častejšie. Rozhodnutie o tom, koho si vyberiete, závisí od prítomnosti rôznych komplikácií u pacienta, ako aj od potreby sprievodných operácií.

Príprava na

Príprava na posun zahŕňa tieto aspekty:

 • V poslednej dobe, keď pacient musí podstúpiť potravu, je najneskôr deň pred operáciou, po ktorom je tiež zakázaný príjem vody.
 • Koža by mala byť zbavená vlasov v mieste operácie (hrudník, ako aj miesto odstránenia štepu).
 • Vo večerných hodinách predchádzajúceho dňa a ráno je potrebné vyprázdniť črevá. Ráno operácie by sa mala sprchovať.
 • Posledný medikament je povolený najneskôr deň pred jedlom.
 • Deň pred operáciou bypassu sa uskutoční vyšetrenie za účasti ošetrujúceho lekára a sprievodného personálu s cieľom vypracovať akčný plán.
 • Prihláste všetky požadované dokumenty.

Aký by mal byť ľudský pulz: norma podľa veku, frekvencie a rytmu srdcových kontrakcií sa uvažuje v našich materiáloch.

Je monitor srdcovej frekvencie užitočný na prevádzku s hrudným pásom a ako zvoliť správne zariadenie? Zistite o tom tu.

Mám na mojom zápästí monitor pulzu, aký je presný a efektívny a je vhodný na beh? Všetky podrobnosti sú uvedené v nasledujúcom článku.

Technika výkonu na plavidlách

Ako sa vykonáva srdcový bypass? Hodinu pred začiatkom operácie je pacientovi podávaný sedatívny liek. Pacient je dodávaný do operblok, je umiestnený na operačnom stole. Tu sú inštalované zariadenia na sledovanie parametrov vitálnych funkcií (elektrokardiogram, stanovenie krvného tlaku, frekvencia dýchacích ciest a nasýtenia krvi), vložte močový katéter.

Potom sa vstreknú všeobecné anestetiká, vykoná sa tracheostómia a začne sa operácia.

Etapy chirurgie bypassu koronárnej artérie:

 1. Prístup k hrudnej dutine je zabezpečený disekovaním stredu hrudnej kosti;
 2. Izolácia vnútornej hrudnej tepny (ak sa používa chirurgický zákrok mammarokoronárneho bypassu);
 3. Príjem transplantátu;
 4. Je pripojený (IR) s hypotermickou zástavou srdca a ak sa operácia vykonáva na pracovnom srdci, potom sa aplikujú zariadenia, ktoré stabilizujú určitú časť srdcového svalu na mieste, kde sa objaví obtok;
 5. Používajú sa spúšťače;
 6. Obnovenie práce srdca a odpojenie prístroja "umelé srdce - pľúca";
 7. Šitie a inštalácia drenáže.

Nie pre slabé srdce a neplnoletých! Toto video ukazuje, ako vykonať operáciu bypassu koronárnej artérie.

Pooperačná rehabilitácia

Okamžite po operácii sa pacient prepraví na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde je držaný niekoľko dní v závislosti od závažnosti operácie a charakteristických vlastností organizmu. Prvý deň potrebuje ventilátor.

Keď je pacient schopný znova dýchať, mu je ponúknutá gumová hračka, ktorú z času na čas nafúkne. To je potrebné, aby sa zabezpečilo bežné vetranie a zabránilo stagnácii. Poskytuje stálu ligáciu a liečbu rán pacienta.

S touto metódou chirurgického zákroku sa vyrezáva sterum, ktorý sa potom upevní metódou osteosyntózy. Táto kosť je pomerne masívna a ak sa pokožka v tejto oblasti liečí pomerne rýchlo, potom trvá niekoľko mesiacov až šesť mesiacov na obnovenie hrudnej kosti. Preto sa pacientom odporúča, aby používali lekárske korzety na posilnenie a stabilizáciu miesta pitvy.

Aj v súvislosti so stratou krvi počas operácie má pacient anémiu, ktorá nevyžaduje špeciálnu liečbu, ale na jeho odstránenie odporúčame výživnejšiu výživu, vrátane vysokokalorických produktov živočíšneho pôvodu.

Normálne hladiny hemoglobínu sa vrátia približne za 30 dní.

Ďalšou etapou rehabilitácie po operácii bypassu koronárnej artérie je postupné zvyšovanie fyzickej aktivity. Všetko začína chodbou po chodbe na tisíc metrov denne s postupným zvyšovaním zaťaženia.

Po prepustení z nemocnice sa pacientovi odporúča, aby zostal v sanatóriu na úplné zotavenie.

Výhody tejto metódy

Hlavnou otázkou, ktorá sa týka výhod koronárnej artériovej bypassovej chirurgie, je jej porovnanie so stentovaním srdcových ciev. Neexistuje konsenzus o tom, kedy si zvoliť jednu metódu nad druhou, ale existuje niekoľko podmienok, za ktorých je koronárny bypass efektívnejší:

 • Ak existujú kontraindikácie na stentovanie a pacient trpí ťažkou angínou, ktorá zasahuje do realizácie domácich potrieb.
 • Vyskytla sa lézia niekoľkých koronárnych artérií (v množstve troch alebo viacerých).
 • Ak je prítomnosť aterosklerotických plátov pozorovaná srdcová aneuryzma.

Zvýšený cholesterol v krvi - čo to znamená a kedy potrebuje lekársku pomoc? Povieme všetky nuansy!

Mám sa starať o zníženie hladiny cholesterolu v krvi, je to dobré alebo zlé? Prečítajte si o tom všetko na našich stránkach.

O tom, čo by mala byť normálna hladina cholesterolu v krvi u dospelých, prečítajte si tu.

kontraindikácie

Tieto zahŕňajú: rôzne poškodenie väčšiny koronárnych artérií, rýchle zníženie funkcie vyhýbania ľavej komory na menej ako 30% v dôsledku poškodenia ohniskovej jazvy, neschopnosť srdca pumpovať množstvo krvi potrebnej na zásobovanie tkanív.

Okrem súkromných sú všeobecné kontraindikácie, ktoré zahŕňajú súvisiace choroby, napríklad chronické nešpecifické pľúcne choroby (CHOCHP), onkológia. Tieto kontraindikácie však majú relatívny charakter.

Možné následky a komplikácie po operácii

Existujú špecifické a nešpecifické komplikácie po revaskularizácii srdcového svalu. Špecifické komplikácie spojené so srdcom koronárnych artérií. Medzi ne patria:

 • Výskyt niektorých pacientov s infarktom a v dôsledku toho zvýšenie rizika úmrtia.
 • Porážka vonkajšieho listu perikardu v dôsledku zápalu.
 • Prerušenie srdca a následne nedostatočná výživa orgánov a tkanív.
 • Rôzne typy arytmií.
 • Zápal pleury ako dôsledok infekcie alebo traumy.
 • Riziko mŕtvice.

Nespecifické komplikácie zahŕňajú problémy, ktoré sprevádzajú akúkoľvek operáciu.

Srdcový posun

Operácia bypassu koronárnej artérie je chirurgickým zákrokom na srdci, ktorého cieľom je obnoviť prietok krvi narušený v dôsledku aterosklerózy v koronárnych cievach, čo by malo normalizovať kontraktilnú funkciu myokardu a cirkuláciu krvi v cievach, ktoré ho kŕmili.

Srdcový posun

Účelom operácie srdcového bypassu je obnovenie normálneho krvného obehu v koronárnych cievach vytvorením ďalšej cesty na obchádzanie zdroja poškodenia. Ak chcete vytvoriť ďalšiu cestu krvného prietoku, odoberie sa zdravá tepna / žila pacienta.

Ako skrat (z angl. Shunt - vetva) sa používajú auto-autény a autoarterizácia (t.j. vlastné krvné cievy), berúc do úvahy:

 • hrudná tepna je trvalý skrat, horná časť zostáva prirodzene pripevnená k hrudnej tepne a spodný koniec je šitý na myokard;
 • radiálna tepna - šité v aortálnej a koronárnej nádobe;
 • saphenous žila stehna - jeden koniec je šitý v aorte, druhý - do myokardu.

Počas prevádzky je možné nainštalovať niekoľko výhybiek. Počet nainštalovaných skratiek, typ patológie srdca, určuje, ako dlho trvá zásah počas operácie bypassu. Počet záchytov nie je závislý od závažnosti ochorenia a je určený charakteristikami narušeného prietoku krvi v koronárnych cievach.

Posunovanie sa vykonáva v celkovej anestézii, trvanie zásahu závisí od zložitosti, v priemere je to 3-6 hodín. Dýchanie sa uskutočňuje prostredníctvom dýchacej trubice, ktorá je inštalovaná v priedušnici. Vzduchová zmes sa vedie cez hadičku a do močového mechúra sa umiestni katéter na vypúšťanie moču.

Indikácie pre posun

Indikácie pre operáciu bypassu sú zúženie koronárnych ciev v dôsledku aterosklerotických usadenín alebo spazmu a výsledného narušenia cirkulácie myokardu.

Posunovanie sa vykonáva na zníženie ischémie myokardu, na odstránenie angíny, na zlepšenie troficia myokardu - na zásobovanie živinami, na okysličovanie.

Priradenie posunovania, ak je zistené:

 • zhoršená priechodnosť ľavého kmeňa koronárnej artérie;
 • viacnásobné zúženie koronárnych ciev v distálnych (distálnych) oblastiach;
 • zhoršený koronárny prietok krvi v kombinácii s aneuryzmou ľavej komory alebo poruchami srdcových chlopní;
 • neúčinnosť angioplastiky, stentovanie.

Rozsiahle lézie v srdci sa vyvíjajú po infarkte myokardu, čo spôsobuje, že koronárny bypass je najlepším spôsobom, ako pomôcť vyriešiť problém obnovenia krvného obehu po útoku a takýto zásah by sa mal uskutočniť čo najskôr.

Pacient je hospitalizovaný 5-7 dní pred operáciou bypassu. Počas týchto dní absolvuje úplné vyšetrenie, ovláda techniky hlbokého dýchania a kašeľ, ktoré sú potrebné počas obdobia zotavenia.

štatistika

Existuje 30-ročná skúsenosť s pozorovaním pacientov, ktorí prešli takým chirurgickým zákrokom ako operácia srdcového by-passu a štatistické údaje o tom, koľko ľudí žije po CABG, čo ovplyvňuje prežitie a aké komplikácie môže tento zásah spôsobiť.

 • Prežitie po posunovaní je
  • 10-ročná - 77%;
  • 20-ročná - 40%;
  • 30-ročná - 15%.
 • Smrtelnosť Aksh
  • v plánovanom správaní - 0,2%;
  • s naliehavým správaním - 7%;
 • komplikácie
  • perioperačný infarkt myokardu (na operačnom stole - bezprostredne pred operáciou, počas, po nej) - s plánovanou operáciou 0,9%;
  • encefalopatia (vaskulárna porucha mozgu):
   • plánované činnosti - 1,9%
   • naliehavé - 7%.

Podľa štatistík po operácii bypassu srdca ľudia žijú do veku 90 rokov alebo viac a podľa recenzií bývalých pacientov sa necítia horšie ako ich rovesníci, ktorí neboli vystavení AKSH.

Koľko je operácia bypassu koronárnej artérie v Moskve:

 • primárna chirurgia
  • AKSH s umelým prekrvením (IR) - od 29 500 do 735 000 rubľov;
  • AKSH bez použitia IR - od 29500 do 590000 rubľov;
 • opakoval Aksh - od 165 000 do 780000 rubľov.

V Nemecku sa operácia bypassu koronárnej artérie uskutočňuje od roku 1964 ako najúčinnejší spôsob, ako dostať pacienta späť do plného aktívneho života. Operácia bypassu koronárnej artérie je vysokokvalitná, nákladná intervencia.

Operácia srdcového obtoku skracuje rehabilitačné obdobie, ale jeho náklady sú pomerne vysoké, a takáto intervencia bude stáť 20 000 - 30 000 eur, čo je potrebné doplniť o 4 000 eur - ide o cenu predbežného vyšetrenia.

Metódy posunovania

Hlavné metódy bypassu koronárnych artérií zahŕňajú:

 • kardioplegiu - súbor opatrení na podporu života tela - umelé srdcové zariadenie (AIS) a umelé vetranie (IV).
 • operácia srdca - endoskopická intervencia;
  • AKSH s použitím IR;
  • CABB bez IR.

Otvorený bypass srdca

Pri obídení otvoreného srdca po zavedení pacienta do hlbokého spánku vykonajte operáciu:

 • urobte rez na koži nad hrudnou kosťou;
 • pomocou chirurgických nástrojov získať prístup k myokardu;
 • pripojte zariadenie, ktoré zabezpečuje krvný obeh a dýchanie v tele;
 • potom zastavte myokard na extrémne opatrne šiť skrat ku koronárnej artérii;
 • pomocou elektrického impulzu je srdcový sval nútený znovu kontrahovať;
 • IV, zariadenia AIS sa odpojí až po obnovení sínusového rytmu srdca;
 • rana na hrudníku je šitá, je dočasne inštalovaná drenážna trubica.

Postoperačné šitie na hrudníku sa úplne liečí po 3, 5 mesiacoch. Pred týmto časom nie je možné vykonať náhle pohyby, aby sa umožnilo stlačenie hrudnej kosti.

Prevádzka na pracovnom srdci

Menej traumatické pre posunovanie tela, ktoré nevyžaduje otvorenie hrudníka:

 • Aksh na biť srdce;
 • minimálne invazívne CABG.

Pri vykonávaní týchto endoskopických operácií sa nevyžaduje použitie IA, AIS. Počas zákroku sa nevykonáva žiadna zástava srdca pri podávaní výhybiek. Nástroje na endoskopickú intervenciu sa vkladajú cez malé rezy v hrudnej stene v medzikontálnom priestore. Navíjač je zavedený prostredníctvom mini-prístupu, čím sa znižuje kontraktilná aktivita srdca.

Aby bol postup podania úspešný, použite mechanické zariadenia, ktoré zachytávajú a imobilizujú miesto, kde sa zásah vykonáva. Manipulácia trvá 1-2 hodiny a pacient môže byť po týždni prepustený domov.

Výhody posunu z mini-prístupu zahŕňajú nízku invazívnosť, pretože integrita kostí nie je zlomená a je možné ju vykonať bez použitia kardiopulmonálneho bypassového systému. Štatistiky ukazujú, že po šiestich mesiacoch po posunovaní pomocou IR je pozorovanie poklesu inteligencie pozorované u 24% pacientov.

rehabilitácia

Po operácii sa pacient presunie na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde sa srdce monitoruje na požadovaný čas. S priaznivým pooperačným zotavením v priebehu 3-4 dní sa pacient premiestni z intenzívnej starostlivosti na oddelenie.

Po operácii s otvoreným srdcom sa vyžaduje dlhá rehabilitácia. Okrem toho chirurgia srdcového by-passu eliminuje účinky aterosklerózy a nie príčinou zhoršenia toku krvi v cievach, ktoré kŕmia srdce.

To znamená, že pre úspešné zotavenie po operácii potrebujete:

 • celoživotné diéty;
 • úplné zastavenie fajčenia;
 • výnimka z vlastnej liečby;
 • ľahká práca;
 • uskutočniteľná fyzická námaha, prechádzky - denne prekonať pokojným tempom 1-2 km.

Po operácii by pacienti mali užívať denne:

 • aspirín na zníženie rizika tvorby krvných zrazenín - Cardiomagnyl;
 • statíny na kontrolu cholesterolu - Zokor;
 • beta blokátory na reguláciu srdcového rytmu - Concor;
 • ACE inhibítory - enalopril.

Po posunovaní je potrebné neustále monitorovať:

 • krvný tlak - by mal byť v priemere asi 140/90 mm Hg. v.;
 • celkový cholesterol - nesmie presiahnuť 4,5 mmol / l;
 • hmotnosť musí zodpovedať vzoru - posledné dve číslice výšky (cm) mínus 10% z posledných dvoch číslic výšky (v cm).

účinky

Je ťažké ani pre skúseného lekára predpovedať, ako dlho pacient bude žiť po posunu na otvorenom srdci, ale v priemere žije po prvom CABG po dobu 17,5 rokov. Prežitie závisí aj od stavu skratu, ktorý sa musí v priemere nahradiť po približne 10 rokoch, ak sa artéria používa ako skrat.

Dôsledkom srdcovej chirurgie môže byť:

 • komplikácie kardiovaskulárneho systému:
  • zlyhanie srdca;
  • zápal žíl;
  • arytmie;
 • nekardiálne komplikácie:
  • zápal pľúc;
  • proces lepidla v hrudníku;
  • infekcie;
  • zlyhanie obličiek;
  • pľúcna insuficiencia.

U 4 až 8% pacientov podstupujúcich by-passovú chirurgiu sa pozorovali recidívy koronárnych ochorení srdca v prvom pooperačnom období. Exacerbácie sa vyskytujú v dôsledku nedostatku priechodnosti (oklúzie) v mieste posunovania.

Najčastejšie dochádza k oklúzii počas inštalácie autovražedných výhybiek, u arteriálnych skratiek je menej pravdepodobné, že prejdú oklúziou. 50% autovražedných výhybiek podlieha oklúzii po 10 rokoch. Arteriálne skraty udržujú priepustnosť 10-15 rokov.

Podľa štatistík chirurgia bypassu koronárnej artérie významne zlepšuje kvalitu života. Symptómy aterosklerózy sa neobjavujú u 85% operovaných pacientov.

Indikácie na vykonanie obtoku srdca a života po plazme

Operácia, počas ktorej je vytvorená obtoková cesta pre prívod krvi do oblasti srdcového svalu, sa nazýva bypass. Používa sa pri zúžení tepien srdca na obnovenie sily myokardu. Pre bradavku sa použila časť žily nohy alebo radiálnej artérie. Chirurgická intervencia znižuje prejavy koronárnych ochorení a zlepšuje kvalitu života pacientov.

Prečítajte si v tomto článku.

Dôvody operácie

Operácia bypassu koronárnej artérie môže zlepšiť koronárny prietok krvi, čo vedie k zníženiu frekvencie alebo zastavenia bolesti v srdci, čo je spôsobené ochorením koronárnych artérií. Pacienti majú lepšie znášanú záťaž, zlepšujú výkonnosť a psychický stav. Takéto operácie znižujú riziko infarktu myokardu.

Hlavné indikácie pre inštaláciu šunky:

 • Choroba koronárnych artérií: kritické zúženie ľavej alebo súčasnej stenózy viac ako dvoch ciev.
Stupeň zúženia koronárnych artérií v dôsledku aterosklerózy
 • Aneuryzma srdca na pozadí koronárnej sklerózy.
 • Angina 3 alebo 4 stupne - útoky s normálnou fyzickou námahou alebo v pokoji.
 • Nemožnosť stentovania.
 • Zúženie koronárnych artérií v kombinácii s poruchami štruktúry srdca alebo aneuryziem po infarkte.

Pre závažné ochorenia vnútorných orgánov, ktoré neumožňujú brušnú intervenciu, nie je predpísaná žiadna operácia.

Inšpekcie pred prevádzkovaním posunovania plavidiel

Hlavnú časť informácií o stave krvného obehu v srdcovej svalovine je možné získať po koronárnej angiografii a skenovaní srdca počas multislice počítačovej kardiografie. Obe metódy umožňujú posúdiť stupeň vaskulárnej lézie a určiť taktiku operácie.

Celkový stav tela a komorbidít zistený počas nasledujúcich štúdií:

 • všeobecný a biochemický krvný test;
 • koagulogram, lipidové spektrum;
 • rozbor moču;
 • rádiografia pľúc;
 • Ultrazvuk brušných orgánov;
 • echo a elektrokardiografia;
 • ultrazvuková diagnostika ciev dolných končatín.

Ako urobiť chirurgiu bypassu koronárnej artérie

Operatívna intervencia sa môže uskutočniť na pracovnom srdci pomocou špeciálneho prístroja (bez kardiopulmonálneho obehu) as pomocou spojenia srdcového a pľúcneho systému a zastavenia nezávislých kontrakcií myokardu.

V druhom prípade sa vykonáva kardioplegia na ochranu pred poškodením: srdce sa zavlažuje studeným roztokom a do tepien sa vstrekuje acetylcholín, draselné soli. Krvný obeh prebieha prostredníctvom špeciálneho zariadenia, kde sa krv filtruje, nasýti kyslíkom a udržuje sa na určitej teplote.

Ak sa použije skrat, použije sa časť tepny alebo žily pacienta, jeden koniec je šitý na aortu a druhý je ďalej na miesto zúženosti. Potom je stroj srdca a pľúc odpojený a srdce obnovuje svoju prácu. Celá operácia môže trvať od 3 do 6 hodín.

Jednou z možností môže byť obojsmerný obeh prsníka. V tomto prípade vlastná hrudná artéria pôsobí ako skrat, ktorý sa spája s koronárnou cievou.

Boli vyvinuté techniky, ktoré poskytujú minimálne škrty v hrudníku, cez ktoré sú vložené endoskopy. Chirurg vykoná inštaláciu výhybiek s ich pomocou. Takéto operácie vyžadujú špeciálne vybavenie a kvalifikáciu lekárov. Príležitosť na to je v zahraničných klinikách a samostatnej Moskve. Trvanie celej operácie nie je dlhšie ako 3 hodiny, zotavenie po tom, čo je oveľa rýchlejšie.

Informácie o tom, ako vykonať operáciu bypassu koronárnej artérie, nájdete na tomto videu:

Prvé dni po operácii

Z operačnej sály vstupujú pacienti do jednotky intenzívnej starostlivosti, kde sa vykonáva umelá ventilácia pľúc, katetrizácia močového traktu, kŕmenie sa uskutočňuje podaním infúznych zmesí a potom cez nasogastrickú trubicu. Takýmito pacientmi sa odporúča antibiotická liečba a zavedenie liekov proti bolesti.

Štúdium aktivity srdca (podľa elektrokardiografie) sa vyskytuje vo forme monitorovania, ako aj základných parametrov životnej podpory tela. Keď sa stav stabilizuje, ďalšia liečba spočíva v obnovení spontánneho dýchania a kŕmenia. K tomu sa v pooperačnej komore odstráni žalúdočná trubica a katétre. Priraďte dychové cvičenia a postupne rozširujte rozsah pohybu.

Respiračné cvičenia pre pacientov po CABG

Možné komplikácie a ich liečba po operácii srdcového bypassu

Vývoj komplikácií po chirurgickom zákroku bypassu koronárnej artérie závisí od prítomnosti sprievodných srdcových abnormalít u pacienta, zmien v pľúcach, obličkách, diabetes mellitus a tiež od toho, ako je predpísaný chirurgický zákrok.

Najčastejšie dochádza k porušovaniu rytmu kontrakcií a krvácaniu v mieste anastomózy. Pravdepodobné dôsledky môžu byť:

 • venózna trombóza;
 • zlyhanie obličiek;
 • zúžený alebo uzavretý skrat;
 • akútne poruchy cirkulácie v myokarde alebo mozgu;
urážka
 • lokálne komplikácie: infekcia rany, pooperačné keloidné jazvy.

Výsledky operácie a prognóza pre pacienta

Ak lézie koronárnych artérií nemá veľké rozšírenie, pacient podstúpil chirurgický bypass v čase, potom po operácii môže byť jeho životný štýl úplne plný. Vzhľadom k tomu, že ischemická časť myokardu je živená, bolesť prestane, záchvaty angíny úplne zmiznú alebo sú pri vysokej fyzickej námahe rušené.

Dlhodobé výsledky chirurgickej liečby:

 • znižuje riziko infarktu myokardu;
 • obnovenie pracovnej schopnosti a tolerancie zaťaženia;
 • neexistuje riziko náhlej smrti z akútneho koronárneho ochorenia;
 • priemerná dĺžka života sa zvyšuje;
 • drogová terapia je potrebná len vo forme preventívnych kurzov.
Úmrtnosť po PTCA a AKSH z dlhodobého hľadiska

Trvanie šunky je v priemere asi 10 rokov, po ktorom je na jeho nahradenie potrebná opakovaná chirurgická liečba. Aby bolo toto obdobie dlhšie, musíte dokončiť celý rehabilitáciu po operácii.

Náklady na operáciu bypassu koronárnej artérie

Postup posunovania je pomerne drahý, pretože po ňom potrebuje špeciálne vybavenie na prevádzku a riadenie pacienta. Ceny sa pohybujú od 100 do 500 tisíc rubľov v Moskve. V závislosti od zložitosti chirurgického zákroku a počtu požadovaných výhybiek môže dôjsť k zmenám v pôvodnej cene.

V nemocniciach je možné poskytnúť pooperačnú starostlivosť a rehabilitáciu na rôznych úrovniach, takže je potrebné vybrať si kliniky s pozitívnou povesťou. V zahraničí (napríklad v zdravotníckych zariadeniach v Izraeli) bypass môže stáť 800 až 1500 tisíc rubľov.

Obnova po srdcovom obchvatu

Chirurgická liečba neodstraňuje príčinu ochorenia - aterosklerotické cievne zmeny, ale iba jej následky. Preto, aby sa zabránilo šíreniu procesu na iné plavidlá, je potrebné zmeniť spôsob života a výživu.

Hlavné pokyny na prevenciu komplikácií po chirurgickom zákroku a predčasnom zotavení:

 • dietetické potraviny so zníženými živočíšnymi tukami;
 • dodržiavanie odporúčaní pre postupné zvyšovanie fyzickej aktivity;
 • úplné zastavenie fajčenia a alkoholu;
 • denné prechádzky na čerstvom vzduchu;
 • udržiavanie normálnej hladiny krvného tlaku, srdcovej frekvencie, kontroly minimálne 1 denne;
 • nosenie kompresného úpletu - pančuchy alebo pančuchové hadice;
 • profylaktická farmakoterapia;
 • pravidelné vyšetrenie a konzultácie s kardiológa.

Odporúčania po operácii

Aby chirurgická liečba nebola zbytočná, po absolvovaní nemocnice je potrebné dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Každý deň musíte chodiť najmenej 20 minút, postupne sa doba prechádzky zvyšuje na 1 hodinu.
 • Urobte si čas na odpočinok, v prioritných dýchacích cvičeniach, meditačné techniky.
 • V strave musíte nahradiť mäsové výrobky, najmä bravčové, jahňacie, kačacie mäso s rybami. Vylúčte vyprážané potraviny, maslo, droby.
 • Jedlo nie je solené počas varenia, jeho rýchlosť je 0,5 lyžičky za deň, pridať na hotové jedlá.
 • Sladkosti a pečivo z bielej múky sa nahradia medom (polievková lyžica za deň) a sušené ovocie.
 • Nadbytočná hmotnosť sa musí znížiť.

Teda liečba koronárnej artérie metódou bypassu koronárnej artérie pomáha pacientom obnoviť zdravie, ak po operácii sa dodržiavajú odporúčania pre správnu výživu a fyzickú aktivitu, vzdanie sa zlých návykov.

Užitočné video

Ak chcete obnoviť koronárne artériové bypassové štepy, pozrite si toto video:

Rehabilitácia po posunu srdcových ciev je veľmi dôležitá. Odporúčania lekára týkajúce sa stravovania, výživy, pravidiel správania v pooperačnom období s koronárnym posunom sú dôležité. Ako zorganizovať život po? Vyžaduje sa zdravotné postihnutie?

Povinná strava je pridelená po posunovaní. Správna výživa po chirurgických cievach srdca znamená anti-cholesterolovú diétu, ktorou sa môžete vyhnúť ukladaniu cholesterolu. Čo môže jesť po slučke?

Ak sa uskutoční koronárna angiografia srdcových ciev, štúdia ukáže štrukturálne znaky pre ďalšiu liečbu. Ako to robia? Ako dlho trvá pravdepodobný dopad? Aké vzdelávanie je potrebné?

Revaskularizácia myokardu sa vykonáva dosť často. Hlavné typy chirurgických zákrokov - priamy a nepriamy laser. Môže byť indikovaný trombus alebo zúžení steny tepny. Potom, ako sú antidoštičkami predpísané ako antitrombotické činidlo a zabraňujú mŕtvici.

Pri ťažkej ischémii nie je tak ľahké zmierniť stav pacienta a zlepšiť krvný obeh. Pomôže obísť cievy dolných končatín. Avšak, rovnako ako akýkoľvek zásah na nohách, má kontraindikácie.

Aby sa zabránilo opakovanej mŕtvici, so zvýšeným tlakom a inými problémami s tepnami sa odporúča vykonať stentovanie mozgových ciev. Operácia často výrazne zlepšuje kvalitu života.

Dôležitú funkciu zohráva koronárna cirkulácia. Jeho vlastnosti, malý pohybový vzor, ​​krvné cievy, fyziológia a regulácia sú kardiológmi skúmané na podozrenie na problémy.

Prebieha rekonštrukcia ciev po ich prasknutí, zranení, tvorbe krvných zrazenín atď. Operácie na plavidlách sú pomerne zložité a nebezpečné, vyžadujú si vysoko kvalifikovaného chirurga.

Je potrebné obísť mozgové cievy v prípade ťažkých porúch obehu, najmä po mŕtvici. Dôsledky môžu zhoršiť stav pacienta bez dodržania rehabilitačného obdobia.

Srdce posunuje, čo to je: indikácie, štádia a rehabilitácia

Nedávno stále viac a viac lekárov identifikuje srdcovú patológiu. Ľudia nie vždy cítia choré spěchat na návštevu kliník. Mnohí jednoducho nemajú dostatok času, iní sa obávajú počuť prítomnosť akejkoľvek choroby, čím sa situácia zhoršuje.

Pamätajte si, že ide o chirurgický zákrok a všetky dôsledky sú možné. Aj počas rehabilitačného obdobia by ste mali dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára a stravy. Ak ste boli predpísaný chirurgický zákrok srdcového bypassu, musíte pochopiť, čo to je, aké komplikácie môžu byť, ako sa naladiť na operáciu a ako sa správať po nej.

Trochu histórie

Srdce posunuje, čo to je

Až do prvej polovice 20. storočia sa pacienti s ischemickou chorobou srdca mohli liečiť iba liečivami a ľudia, ktorým prestali pomáhať, boli odsúdení na postihnutie a smrť.

A až v roku 1964 bol vyvinutý a vykonaný prvý chirurgický zákrok na bypass koronárnych artérií. Je príjemné si uvedomiť, že ruský bol priekopníkom - leningradským profesorom a srdcovým chirurgom Vasilim Ivanovičom Kolesovom.

Bohužiaľ, už v roku 1966 na Kongrese kardiológov v celej únii bolo rozhodnuté zakázať vykonanie tejto nebezpečnej operácie.

Kolesov sa venoval všetkým druhom prenasledovania, ale situácia sa radikálne zmenila po tom, čo sa svetová vedecká komunita začala zaujímať o tento revolučný spôsob liečenia koronárnych ciev. Veľký výskum a vývoj zlepšili túto techniku ​​a znížili počet komplikácií.

Operácia bypassu koronárnej artérie sa neustále zlepšovala a miera úspešne prebiehajúcich pacientov sa neustále zvyšovala. A opäť, vďaka úsiliu našich kolegov vedcov sa doktorovi podarilo znížiť čas na dokončenie zásahu na polovicu.

Teraz, záchrana života pacienta s ischemickou chorobou srdca sa môže uskutočniť za 4-6 hodín (v závislosti od zložitosti klinického prípadu).

Srdce posunuje, čo to je: popis

Operácia bypassu koronárnych artérií (CABG) je operácia, ktorej podstata je vytvoriť anastomózu (bypass), ktorá obchádza koronárne artérie srdca postihnutého aterosklerózou. Prvá plánovaná operácia CABS bola vykonaná v Spojených štátoch na Duke University v roku 1962 Dr. Sabistom.

V súčasnosti sa vo svete vykonávajú stovky tisíc koronárnych bypassových chirurgických zákrokov a v mnohých klinikách sa stávajú rutinou. Pred 10-15 rokmi, aby bolo možné pracovať, bolo potrebné ísť do Európy alebo do pobaltských štátov a náklady na takúto operáciu boli jednoducho prehnané.

Nikto nehovorí, že operácia CABG je lacná, ale dnes je väčšina pacientov schopná nájsť peniaze, najmä ak ide o otázku života a smrti.

Pokiaľ ide o indikácie pre CABG, sú celkom zrejmé a sú stanovené po vyšetrení vrátane povinnej koronárnej angiografie - postup, ktorý umožňuje určiť stav ciev, ktoré kŕmia srdce.

Existuje veľa rozdielov, keď je potrebné uprednostniť chirurgickú operáciu bypassu koronárnej artérie pred stentovaním, avšak existujú nepopierateľné momenty, kedy sú výhody CABG vyššie než výhody stentovania:

 1. Angína s vysokou funkčnou triedou - t.j. ten, ktorý neumožňuje pacientovi vykonávať aj domáce zaťaženie (chôdza, toaleta, jesť) v prípade kontraindikácií na stentovanie.
 2. Porážka troch alebo viacerých koronárnych artérií srdca (určených koronárnou angiografiou).
 3. Prítomnosť srdcovej aneuryzmy na pozadí aterosklerózy koronárnych artérií.

V súčasnosti sa CABG rovnako vykonáva na pracovnom srdci av podmienkach kardiopulmonálneho bypassu. Počas operácie bypassu koronárnej artérie na pracovnom srdci je riziko operatívnych komplikácií oveľa nižšie v porovnaní s operáciou na nepracujúcom srdci, ale je tiež zložitejšie.

Existuje tiež názor, že ak sa AKSH vykonáva na pracovnom srdci, potom trpí kvalita riešených riešení. To znamená, že pri dlhodobých výsledkoch môže operácia na pracovnom srdci priniesť horšie výsledky v porovnaní s operáciou na nepracujúcom srdci.

Aby sa vytvorili obtokové švy, používajú sa žily dolných končatín pacienta, ako aj vnútorná hrudná tepna, ktorá môže bez týchto ciev ľahko urobiť.

Artery shunts sú oveľa odolnejšie a spoľahlivejšie, čo sa nedá povedať o žilách. Takže približne 10% žilových záchytov je uzavretých v prvom mesiaci po CABG, ďalších 10% - v prvom roku a približne 10% - v nasledujúcich 6 rokoch po operácii bypassu.

Ak sa porovnáme so skratmi z tepien, potom po 15 rokoch stále funguje viac ako 95% anastomóz, avšak nie vždy je technicky možné použiť výplne iba z tepien. Ak sa operácia CABG skončí priaznivo, a to je prevažná väčšina prípadov, bude pacient čeliť náročnej fáze rehabilitácie.

Všetky nevýhody v tomto období však po niekoľkých mesiacoch zmiznú a prínos koronárnej artériovej bypassovej operácie vo forme zmiznutia angíny pectoris sa stáva zrejmým.

2-3 mesiace po AKSH sa odporúča test VEM alebo treadmill. Tieto testy pomáhajú určiť stav uložených šuniek a krvného obehu v srdci. Operácia CABG nie je všeliek a nezaručuje zastavenie aterosklerózy a rast nových plakov v iných tepnách.

Dokonca aj po operácii bypassu koronárnej artérie sa všetky zásady liečby koronárnej choroby srdca nemenia. AKSH sa vykonáva len s jedným účelom - zachrániť pacienta pred angínou a znížiť frekvenciu jeho hospitalizácie kvôli exacerbácii tohto procesu.

Pre všetky ostatné kritériá, ako napríklad riziko recidivujúceho srdcového infarktu a úmrtia v priebehu 5 rokov, ukazovatele sú porovnateľné tak s chirurgickým by-passom koronárnej artérie, ako aj so stentingovou alebo konzervatívnou liečbou.

Pre CABG neexistuje žiadna veková hranica, je dôležitá len prítomnosť komorbidít, ktorá obmedzuje operáciu brucha. Okrem toho, ak bola operácia bypassu koronárnej artérie už skôr vykonaná, riziko komplikácií v prípade recidivujúceho CABG je oveľa vyššie a takíto pacienti sú zriedkavo užívaní na opätovnú operáciu.

Prečo je to operácia?

Stentovanie srdcových ciev a operácia bypassu koronárnej artérie sú najnovšie techniky na obnovenie priechodnosti ciev. Sú vykonávané rôznymi spôsobmi, ale majú rovnako vysoký výsledok.

Nedostatok kyslíka pri ateroskleróze môže viesť k nekróze tkaniva a v budúcnosti spôsobiť infarkt myokardu. Preto pri absencii účinku liečby liekom sa odporúča na srdce inštalovať šunky. Ischémia, ateroskleróza a aneuryzma myokardu môžu slúžiť ako indikácia pre túto operáciu.

Takéto liečenie ako CABG nepredstavuje nebezpečenstvo pre ľudský život a pomáha znížiť mieru úmrtia z kardiovaskulárnych patológií niekoľkokrát.

Pred operáciou musí pacient absolvovať dôkladnú prípravu a vykonať potrebné testy. Zníženie rizika komplikácií počas operácie av pooperačnom období pomôže eliminovať negatívne faktory: fajčenie, diabetes, vysoký krvný tlak atď.

CABG sa uskutočňuje na niekoľkých cievach naraz alebo len na jednom, v závislosti od individuálnej patológie. Špeciálna dýchacia technika, ktorú musí pacient zvládnuť ešte pred operáciou, výrazne uľahčí rehabilitačné obdobie po operácii bypassu koronárnej artérie.

Posunanie ciev dolných končatín pomáha obnoviť krvný obeh pri absencii účinnosti štandardných metód liečby. Pretože je táto chirurgická intervencia považovaná za najnebezpečnejšiu a veľmi ťažkú, operácia musí vykonať profesionálny chirurg s moderným vybavením.

Rehabilitácia po obchádzaní srdcových ciev v prvých dňoch prebieha v jednotke intenzívnej starostlivosti, aby sa v prípade potreby mohla vykonať núdzová resuscitácia.

Závisí to od prítomnosti alebo absencie negatívnych dôsledkov, koľko pacienta bude v nemocnici a ako sa telo obnoví. Hojivý proces závisí aj od veku pacienta a od prítomnosti iných ochorení.

Tip: Fajčenie zvyšuje riziko vzniku ischemickej choroby srdca niekoľkokrát. Preto sa môžete zbaviť komplikácií po inštalácii bypassu koronárnej artérie, ak prestanete fajčiť raz a navždy.

Po určení liečebného režimu kardiológa a reumatologa je pacient hospitalizovaný v nemocnici, kde sú všetky potrebné predoperačné štúdie vykonané v priebehu 2-3 dní:

 • ECHO-KG (na hodnotenie výkonnosti srdcového svalu);
 • testy na moč a krv (na štúdium všeobecných indikátorov a vylúčenie alebo potvrdenie iných ochorení a skrytých zápalových procesov);
 • angiografia (na vizualizáciu obehového systému srdca a nájdenie presného miesta prekážky);
 • CT a MRI (s cieľom zobraziť vrstvený obraz tepien a posúdiť, koľko najbližšie tkanivo už trpelo);
 • štúdie obehového systému miest prívodu skoku (dolných a horných končatín, hrudnej kosti);
 • rozhoduje sa - koľko shuntov, a odkiaľ sa budú robiť.

Okrem toho možno predpísať aj iné typy vyšetrení. Okrem toho bude nemocničný personál podrobne vysvetľovať, ako sa správať hneď po operácii (dýchacie cvičenia, technika kašľania atď.). Tiež anesteziológ a ošetrujúci lekár poskytnú podrobné informácie o priebehu nastávajúcej bypassovej chirurgie koronárnej artérie - ako dlho trvá operácia, možné komplikácie, koľko shuntov sa odoberie atď.

V predvečer operácie môže pacient jesť iba kvapalné jedlá a 6-8 hodín bezprostredne pred zásahom, vo všeobecnosti je zakázané jesť alebo piť čokoľvek.

Odrody srdcového bypassu

Podmienečne existujú tri možnosti aorto-koronárneho posunu (CABG):

 1. 1 - jeden;
 2. 2 - dvojité;
 3. 3 - trojité a tak ďalej.

Pri tomto type operácie sa rozhoduje len v závislosti od rozsahu vaskulárnej lézie: ak len jedna tepna nefunguje a je potrebný iba jeden blatník, potom ide o jediný typ posunu, dve tepny sú zablokované - dvojité a tri sú obehom trojitého srdca.

Čo je podstatou chirurgie bypassu koronárnej artérie

Pri ischemickej chorobe srdca, ktorej hlavným vinníkom je ateroskleróza koronárnych ciev, môže byť blokovaná jedna alebo niekoľko srdcových tepien. Tento proces je sprevádzaný závažnou ischémiou myokardu, záchvatmi angíny pectoris sa objavujú častejšie u pacienta a môže sa vyvinúť infarkt myokardu.

Na obnovenie krvného obehu v srdcových svaloch chirurgovia vytvárajú riešenie vykonaním anastomózy z žily vyrezanej pod kožou stehna alebo pacientovej tepny odobratej z predlaktia alebo vnútorného povrchu hrudníka.

Jeden koniec takejto obtokovej cievy sa spája s aortou a druhý sa šil do koronárnej artérie pod miestom aterosklerotickej obštrukcie alebo zúženia.

Ak sa použije vnútorná hrudná artéria pre bradavku, ktorá je už spojená s aortou, potom jeden z jej koncov je šitý na koronárnu cievu. Táto kardiochirurgia sa nazýva chirurgia bypassu koronárnej artérie.

Predtým boli na vytvorenie anastomózy použité žily stehna, ale teraz lekári častejšie používajú arteriálne cievy, pretože sú odolnejšie. Podľa štatistík, stehenné žilovej skrat nádoby nie je vystavený reoklúzie po dobu 10 rokov na 65% pacientov, z krvných ciev vnútornej hrudnej tepny - správne pracuje v 98% ovládať.

Pri použití radiálnej artérie funguje anastomóza bezchybne 5 rokov u 83% pacientov. Hlavným cieľom chirurgie bypassu koronárnej artérie je zlepšenie prietoku krvi v oblasti ischémie myokardu.

Po operácii začne oblasť srdcového svalu, ktorá zažíva nedostatok krvného zásobenia, dostať dostatočné množstvo krvi, záchvaty angíny sú menej časté alebo sú eliminované a riziko srdcového záchvatu srdcového svalu je výrazne znížené.

Ako výsledok chirurgie bypassu koronárnej artérie môže zvýšiť dĺžku života pacienta a znížiť riziko náhlej koronárnej smrti. Hlavnými indikáciami pre operáciu bypassu koronárnej artérie môžu byť nasledujúce stavy:

 • zúženie koronárnych artérií o viac ako 70%;
 • zúženie ľavej koronárnej artérie o viac ako 50%;
 • neúčinná perkutánna angioplastika.

Aké choroby ukazujú posun

Zoznam zdravotných problémov, ktoré sú indikáciou pre posun, zahŕňa 4 hlavné choroby. Spravidla sú relevantné pre ľudí v starobe, ale v poslednej dobe sa dokonca aj u mladých ľudí stávajú čoraz bežnejšie.

Najmä zahŕňajú:

S touto chorobou, tvorba špecifických plakov na stenách krvných ciev. Normálne by nemali existovať žiadne formácie, pretože plaky sú hlavnou prekážkou plného prietoku krvi.

Ak sa choroba nevenuje pozornosť včas, skončí sa v nekróze tkaniva so všetkými následnými následkami.

Najčastejšie ochorenie, pri ktorom odborníci predpisujú posun. Opäť hlavným problémom je zablokovanie krvných ciev s cholesterolom. V skutočnosti je choroba diagnostikovaná dôkladným vyšetrením krvných kanálov na možné zúženie.

Zúženie vedie k obmedzeniu prístupu kyslíka k srdcu, čo môže viesť k rôznym negatívnym dôsledkom. Ischémia sa prejavuje ako bolesť v hrudi (zvyčajne v ľavej časti), ako aj angína pektoris.

 • Nadváhou. Nedávno sa táto operácia stala obzvlášť bežnou metódou boja proti obezite. Mechanizmus na zníženie telesnej hmotnosti bol už opísaný vyššie.

  Žalúdok je rozdelený na väčšie a menšie časti, ktoré sa spájajú s tenkým črevom. Množstvo potravín potrebných na nasýtenie sa preto znižuje a telo stráca váhu.

 • Ischemická choroba mozgu.

  Princíp v tomto prípade je veľmi podobný srdcu. Ischémia mozgu môže byť obmedzená alebo globálna. Choroba vedie k narušeniu orgánu a v najhorších prípadoch k mŕtvici alebo vzniku nádorov onkologickej povahy.

  S chorobami tohto druhu sa musí zaobchádzať v nemocnici. Pred posunom sa uskutočňuje konzervatívna terapia, ktorá zahŕňa použitie liekov na rozšírenie krvných ciev, proti trombóze, na zriedenie krvi atď. Posunovanie je predpísané iba v prípadoch, keď sa ochorenie zanedbáva.

 • Takže ak vám bol tento postup pridelený, je dôležité vedieť, ako pokračuje ďalšia rehabilitácia. Po prvé, špecialista vás kategoricky zakáže vystaviť vaše telo akémukoľvek stresu. Samozrejme, že nebude možné zdvihnúť závažia.

  Predpokladá sa, že takéto implantáty môžu trvať až 7 rokov, ale toto obdobie môže byť významne znížené kvôli použitiu nikotínu. Preto po posunutí pacient bude musieť prestať fajčiť. Navyše budú ďalšie jedlá výrazne obmedzené.

  Po prvé, toto obmedzenie ovplyvní živočíšne tuky. V závislosti od ochorenia môže lekár predpísať konkrétnu výživu pacientovi, napríklad:

  • diéta číslo 12 - s blokovaním krvných ciev a ischémiou;
  • diéta číslo 15 - s chronickým zlyhaním obehu.

  operácie

  Počas operácie budete hlboko spať a nebudete si pamätať priebeh operácie. Počas operácie zariadenie srdca a pľúc prevezme funkcie srdca a pľúc, čo poskytne chirurgovi možnosť vykonať obtok všetkých tepien. Postupne zastavte umelú cirkuláciu, ak ju používate.

  Na dokončenie operácie sa do hrudníka nainštalujú drenážne rúrky, aby sa uľahčila evakuácia tekutiny z oblasti prevádzky. Vykonáva sa dôkladná hemostáza pooperačnej rany, po ktorej sa šití.

  Pacient je odpojený od monitorov v operačnej miestnosti a pripojený k prenosným monitorom a potom prepravovaný na jednotku intenzívnej starostlivosti (jednotku intenzívnej starostlivosti).

  Dĺžka pobytu pacienta na jednotke intenzívnej starostlivosti závisí od objemu chirurgického zákroku a od jeho individuálnych charakteristík. Vo všeobecnosti je v tomto oddelení až do úplného ustálenia jeho stavu.

  Deň po operácii: pooperačné obdobie

  Zatiaľ čo pacient je v intenzívnej starostlivosti, robia sa krvné testy, vykonajú sa elektrokardiografické a röntgenové vyšetrenia, ktoré sa môžu opakovať, ak existuje ďalšia potreba. Zaznamenávajú sa všetky dôležité záznamy pacientov.

  Po dokončení respiračnej podpory je pacient extubovaný (dýchacia trubica je odstránená) a prenesená do spontánneho dýchania.

  Odtok hrudníka a žalúdočná trubica zostávajú. Pacient používa špeciálne pančuchy, ktoré udržiavajú krvný obeh na nohách a obalujú ho v teplej pokrývke na udržanie telesnej teploty.

  Pacient zostáva v ležiacej polohe a naďalej dostáva infúznu terapiu, úľavu od bolesti, antibiotiká a sedatíva. Sestra poskytuje pacientovi nepretržitú starostlivosť, pomáha mu prevrátiť v posteli a vykonávať rutinné manipulácie a tiež komunikuje s pacientovou rodinou.

  Deň po operácii: pooperačné obdobie je 1 deň

  Pacient môže zostať v jednotke intenzívnej starostlivosti alebo môže byť presunutý do špeciálnej miestnosti s telemetriou, kde bude jeho stav monitorovaný pomocou špeciálneho zariadenia. Po obnovení rovnováhy tekutiny sa katéter Foley odstráni z močového mechúra.

  Používa sa diaľkové monitorovanie srdcovej aktivity, pokračuje lekárska anestézia a antibiotická liečba. Lekár predpíše stravu a poučí pacienta o fyzickej aktivite, pacient by mal začať sedieť na posteli a dostať sa na stoličku a postupne zvyšovať počet pokusov).

  Odporúča sa pokračovať v nosení podprsenky. Ošetrovateľský personál vykonáva trepanie pacienta.

  Pooperačné obdobie je 2 dni

  Druhý deň po operácii sa podpora kyslíka zastaví a dýchacie cvičenia pokračujú. Odstránila drenážnu trubicu z hrudníka. Stav pacienta sa zlepšuje, ale monitorovanie parametrov s telemetrickými zariadeniami pokračuje.

  Hmotnosť pacienta sa zaznamenáva a pokračuje podávanie roztokov a liekov. Ak je to potrebné, pacient pokračuje v anestézii a tiež vykonáva všetky predpisy lekára. Pacient naďalej dostáva stravnú výživu a jeho úroveň aktivity sa postupne zvyšuje.

  On je dovolené opatrne vstať a pomocou asistenta sa presťahovať do kúpeľne. Odporúča sa pokračovať v nosení podporných pančúch a dokonca začať vykonávať jednoduché fyzické cvičenia pre ruky a nohy.

  Odporúča sa, aby sa pacient po krátkej ceste prechádzal po chodbe. Zamestnanec neustále vedie vysvetľujúce rozhovory s pacientom o rizikových faktoroch, inštruuje, ako zvládnuť šijaciu a hovorí s pacientom o potrebných opatreniach, ktoré pripravia pacienta na vypustenie.

  Pooperačné obdobie je 3 dni

  Monitorovanie stavu pacienta je zastavené. Registrácia hmotnosti pokračuje. V prípade potreby pokračujte v úľave od bolesti. Vykonajte všetky stretnutia lekár, dýchacie cvičenia. Pacient má už možnosť sprchovať a zvýšiť počet pohybov z postele na kreslo až 4 krát bez pomoci.

  Odporúča sa tiež zvýšiť dĺžku prechádzok pozdĺž chodby a urobiť to niekoľkokrát, bez toho, aby sa zabúdalo na nosenie špeciálnych oporných pančúch.

  Pacient naďalej dostáva všetky potrebné informácie o strave, o užívaní liekov, o fyzickom namáhaní doma, o úplnom obnovení životne dôležitých aktivít a o príprave na vypúšťanie.

  Pooperačné obdobie je 4 dni

  Pacient pokračuje vo vykonávaní dýchacích cvičení niekoľkokrát denne. Hmotnosť pacienta sa znova skontroluje. Stravná výživa pokračuje (obmedzenie tuku, slaného), ale potraviny sa stávajú rozmanitejšie a porcie sa zväčšujú.

  Povolené používať kúpeľňu a pohybovať bez pomoci. Posúďte fyzickú kondíciu pacienta a uveďte najnovšie pokyny pred vypustením. Ak má pacient nejaké problémy alebo otázky, musí ho pred vypustením vyriešiť.

  Krátko po operácii sa z incízie na hrudi odstráni bandáž. Vzduch pomôže vyschnúť a vyliečiť pooperačnú ranu.

  Počet a dĺžka rezov v nohách rôznych pacientov sa môže líšiť v závislosti od počtu žilových záchvatov, ktoré boli pre vás určené. Niekto bude mať rezy, len na jednej nohe, niekoho na oboch, niekto má rez na rameno.

  Spočiatku umyte stehy pomocou antiseptických roztokov a obväzov. Niekde v dňoch 8. - 9. deň, s úspešným uzdravovaním, sa odstránia stehy a bezpečná elektróda sa tiež odstráni.

  Neskôr môžete jemne umyť oblasť rezu mydlom a vodou. Môžete mať tendenciu k opuchu kĺbov členku, alebo môžete pocítiť pocit pálenia na mieste, z ktorého boli odobraté rezy žíl.

  Tento pocit pálenia sa bude cítiť, keď stoja alebo v noci. Postupne s obnovením krvného obehu v venóznych miestach tieto príznaky zmiznú.

  Budete vyzvaní, aby ste nosili elastické podprsenky alebo bandáže, čím sa zlepší krvný obeh v nohách a zníži sa opuch. Nemali by ste však zabudnúť, že v priebehu niekoľkých mesiacov sa dosiahne úplné zlúčenie hrudnej kosti, takže budete musieť prediskutovať s lekárom načasovanie primeraného zaťaženia ramenného pletenca.

  Pacienti sa zvyčajne podrobia posunu po operácii na klinike po dobu 14-16 dní. Váš pobyt sa však môže líšiť. Spravidla to súvisí s prevenciou súvisiacich ochorení, pretože táto operácia bude vyžadovať, aby pacient vynaložil veľké úsilie na celé telo - to môže vyvolať exacerbáciu chronických ochorení.

  Postupne uvidíte zlepšenie celkového stavu a nárastu sily. Často sa u pacientov cíti strach a zmätok. Niekedy sa to stane, pretože sa bojí opustiť nemocnicu, kde sa cítili bezpečne pod dohľadom skúsených lekárov. Myslí si, že návrat domov je ohrozený.

  Musíte mať na pamäti, že Vám lekár predpísať z kliniky, kým nebudete istí, že sa váš stav stabilizuje a že ďalšie zotavenie by sa malo uskutočniť doma.

  Vaša sestra alebo sociálny pracovník vám môže pomôcť so všetkými problémami s vypúšťaním. Zvyčajne sa vypúšťanie z nemocnice uskutočňuje okolo poludnia.

  Po operácii

  Z vyššie uvedeného vyplýva, že operácia CABG je hlavným krokom k návratu pacienta do normálneho života. Operácia CABG je zameraná na liečbu ochorenia koronárnych artérií a uvoľnenie pacienta pred bolesťou.

  Avšak nemôže úplne zbaviť pacienta aterosklerózy. Hlavnou úlohou operácie je zmeniť život pacienta a zlepšiť jeho stav minimalizovaním účinku aterosklerózy na koronárne cievy.

  Ako je známe, mnoho faktorov priamo ovplyvňuje tvorbu aterosklerotických plakov. A príčina aterosklerotických zmien v koronárnych artériách je kombináciou viacerých rizikových faktorov naraz.

  Pohlavie, vek, dedičnosť sú predisponujúce faktory, ktoré sa nedajú zmeniť, ale iné faktory môžu byť zmenené, kontrolované a dokonca zabránené:

  • Vysoký krvný tlak;
  • fajčenie;
  • Vysoký cholesterol;
  • nadváhou;
  • diabetes;
  • Nízka telesná aktivita;
  • stres;
  Pomocou lekárov môžete posúdiť svoje zdravie a pokúsiť sa začať zbavovať zlé návyky a postupne sa presúvať do zdravého životného štýlu.

  Výsledky chirurgie bypassu koronárnej artérie

  Tvorba v procese posunutia novej časti nádoby mení kvalitu života pacienta. Život po posunutí ciev srdca zahŕňa normalizáciu prietoku krvi, ktorý krmiva myokard, čo je dôsledok posunu, má množstvo pozitívnych účinkov:

  • Angína útočí zmizne.
  • Zníženie rizika infarktu myokardu.
  • Schopnosť pracovať je obnovená.
  • Výrazne zlepšuje zdravie pacienta.
  • Bezpečná úroveň fyzickej aktivity sa zvyšuje.
  • Pri liekoch sa vyžaduje len profylaktické minimum.
  • Priemerná dĺžka života sa zvyšuje a riziko náhlej smrti sa zníži.

  Inými slovami, po CABG pre chorého pacienta sa život zdravého človeka prakticky sprístupní. Pacienti, ktorí podstúpili koronárnu artériovú bypassovú transplantáciu, recenzie ponechávajú najpozitívnejšie - väčšina z nich hovorí o návrat k plnohodnotnému životu po posunovaní.

  Štatistiky ukazujú, že až 70% pacientov sa po operácii zbaví takmer všetkých porúch a tretina pacientov sa výrazne zlepšila. V 85% prevádzkovaných plavidiel nedochádza k novej blokácii.

  Každý pacient, ktorý premýšľa o vykonaní tejto operácie, sa nepochybne zaujíma o otázku, koľko žijú po srdcovom obchvatu. Na túto otázku neexistuje žiadna štandardná odpoveď a žiadny čestný lekár nemôže zaručiť určitú dobu.

  Prognóza je ovplyvnená mnohými faktormi: od všeobecného stavu pacienta, veku, jeho životného štýlu a prítomnosti zlých návykov. K tomu môžeme dodať len to, že priemerná životnosť skratu je približne 10 rokov, ale u mladých pacientov to môže trvať dlhšie, po ktorom bude potrebná druhá operácia.

  Potom, čo AKSH zabudne na fajčenie. Ak pacient pokračuje v tejto závislosti, potom sa riziko návratu IHD vynásobí. Preto by po tejto operácii nemali existovať žiadne kompromisy s pacientom.

  Dôsledky a komplikácie

  Posun srdca alebo presnejšie koronárnych artérií je veľmi bežným postupom u pacientov s ochorením koronárnych artérií. Je to jediný spôsob, ako zlepšiť kvalitu života človeka, keď drogy nepomáhajú a choroba postupuje.

  Ischemická choroba srdca spôsobuje aterosklerózu. Plaky neumožňujú, aby cievy fungovali normálne a srdce sa nasýtilo živinami. Posun je zameraný na odstránenie tejto situácie. Počas tejto operácie sa vytvorí druhá cesta na prechod krvi na obchádzanie "chorého" cievy.

  K tomu použite žilu pacienta, ktorá sa najčastejšie odoberá zo stehna (saphenózna žila). Takáto operácia ochráni človeka pred rizikom budúcich infarktov.

  Operácia vyžaduje starostlivú prípravu pacienta na niekoľko dní. Mali by ste prestať užívať riedidlá krvi (aspirín, ibuprofén atď.) A povedzte svojmu lekárovi podrobne o svojej chorobe a alergických reakciách na lieky.

  Obvykle mesiac po operácii sa človek vráti do svojho bežného života (s určitými obmedzeniami), ale ako každá operácia, srdcový bypass môže viesť k veľmi nepríjemným následkom (komplikáciám).

  • Špecifické - ide o komplikácie súvisiace so srdcom a krvnými cievami.
  • Nešpecifické - ide o komplikácie charakteristické pre akúkoľvek operáciu vrátane srdcového bypassu.

  Medzi špecifické komplikácie operácie sú rozlíšené:

  1. Vývoj počtu pacientov s infarktom a následkom toho zvýšenie pravdepodobnosti súvisiacich úmrtí.
  2. Perikarditída - porážka srdečnej membrány srdca zápalovým procesom.
  3. Akútne srdcové zlyhanie.
  4. Rôzne srdcové arytmie (fibrilácia predsiení, blokáda atď.).
  5. Flebitis - vznik zápalu v žilovej stene.
  6. Infekčné alebo traumatické pleurisy.
  7. Zúženie lúmenu skratu.
  8. Ťahy.
  9. Vývoj takzvaného postperikardiotomického syndrómu.
  Jeho vývoj je spojený s poškodením srdcovej chirurgie. Pacienti sa zároveň sťažujú na bolesť a teplo v hrudníku. Trvanie syndrómu môže byť významné a dosiahnuť šesť mesiacov.

  Nešpecifické komplikácie

  Vzhľadom na to, že chirurgia srdcového bypassu je veľmi zložitá a spočíva v nájdení pacienta na nejakú dobu na ventilátore, komplikácie pľúc nie sú nezvyčajné. Začnú rozvíjať stagnáciu.

  Po operácii je veľmi dôležité pracovať s dýchaním. Respiračná gymnastika alebo jednoduché cvičenie - nafúknutie balónikov, veľké pľúcne pomôcky a zlepšenie ich zásobovania krvou.

  A potom stagnujúci pooperačný zápal pľúc nebude strašidelný.

 • Veľká strata krvi počas operácie môže viesť k anémii.

  Aby sa zabránilo jej výskytu, v pooperačnom období by malo byť jedlo (mäso, pečeň a podobne). Mäso je nasýtené železom a vitamínom B12, ktoré je potrebné na obnovenie hladín hemoglobínu.

 • Krvné zrážanie s tvorbou zrazenín a ich penetráciou do pľúcnych artérií (PE).
 • Infekčné komplikácie. Môže to byť infekcia močových ciest alebo pľúca. Napríklad pleuritída, pyelonefritída.
 • Infekcia pooperačných rán. Obzvlášť náchylné na túto komplikáciu sú ľudia s obezitou a cukrovkou.
 • Ligatálna fistula, ktorej výskyt je spojený so zápalom rany po operácii, ktorého príčinou môže byť buď infekcia, alebo odmietnutie materiálu na šitie.
 • Diastáza hrudnej kosti.
 • Renálne zlyhanie.
 • Pľúcna insuficiencia.
 • Zhoršená pamäť a myslenie.
 • Zlyhanie švov.
 • Výchova keloidná jazva.
 • Aby sa riziko komplikácií znížilo na minimum, je potrebné identifikovať pacientov s komplikáciami v anamnéze a použiť vo vzťahu k nim všetky možné preventívne opatrenia.

  Po operácii je veľmi dôležité, aby pacient sledoval správne a sledoval racionálnu stravu po srdcovom obchvatu a ďalšie rehabilitačné opatrenia. Ten je celkom dobre rozložený v hmotnom živote po posunovaní.

  rehabilitácia

  Operácia rieši problémy spôsobené koronárnou chorobou srdca. Príčiny ochorenia však zostávajú, stav vaskulárnych stien pacienta a ukazovateľ aterogénnych tukov v krvi sa nemenia. V dôsledku tohto stavu existuje riziko zníženia lumenov v iných oblastiach koronárnych artérií, čo povedie k návratu starých symptómov.

  Cieľom rehabilitácie je predchádzať negatívnym scenárom a vrátiť prevádzkovaného pacienta na celý život.

  Špecifickejšie rehabilitačné úlohy:

  1. Vytvorenie podmienok na zníženie pravdepodobnosti komplikácií.
  2. Adaptácia myokardu na zmeny v charaktere krvného obehu.
  3. Stimulácia regeneračných procesov v poškodených oblastiach tkaniva.
  4. Stanovenie výsledkov operácie.
  5. Znižovanie vývoja aterosklerózy, koronárnej choroby srdca, hypertenzie.
  6. Prispôsobenie pacienta do vonkajšieho prostredia. Psychologická pomoc. Rozvoj nových sociálnych a domácich zručností.
  7. Obnova fyzickej sily.

  Rehabilitačný program po AKSH od 2. dňa

  Pacient vykonáva cvičebnú terapiu v šetriacom režime, zameranom hlavne na dýchacie cvičenia. Z metód všeobecnej expozície sa používa biorezonančná terapia a aeroterapia. Metódy lokálnej expozície zahŕňajú inhaláciu cez nebulizér (mukolytiká, bronchodilatátory, furasilín atď.) 2-krát denne.

  Na kontrolu bezpečnosti a účinnosti rehabilitácie pacientov sa používajú povinné metódy výskumu - elektrokardiogram (EKG), krvný tlak (TK), srdcová frekvencia (HR) denne.

  Tiež sledovaná troponín, kreatínfosfokinázy (CPK), transaminázy, protrombín, aktivovaný tromboplastínový čas (APTT), času krvácania a zrážanie krvi vykonáva CBC, analýza moču.

  Z ďalších metód používaných Holter monitoring, echokardiografia (echokardiografia), vymedzenie ukazovateľov biochemickú analýzu krovi.Prodolzhitelnost samozrejme - 7-10 dní s následným prechodom do ďalšej fázy rehabilitácie.

  Rehabilitačný program po AKSH od 7. do 10. dňa

  Pacient pokračuje v fyzickej terapii v šetriacom režime. Na metódy všeobecnej expozície sa môže pridať intravenózna laserová terapia alebo intravenózna ozónová terapia, biorezonančná terapia, aerofyto terapia.

  Spôsoby lokálnej expozície emitujú:

  • periférna klasická terapeutická masáž,
  • masáž v elektrickom poli oblasti krku a límca,
  • laserové žiarenie s nízkou intenzitou srdca a pooperačné jazvy,
  • magnetická terapia periférnych účinkov (na lýtkové svaly),
  • ultratonoforéza (lidaza, pantovegin).

  Povinné a dodatočné metódy monitorovania bezpečnosti a účinnosti rehabilitácie pacientov sú rovnaké ako po druhom dni rehabilitácie po CABG. Trvanie kurzu je 10-15 dní pred prechodom na ďalšiu fázu rehabilitačnej liečby.

  Rehabilitačný program po AKSH od 21. dňa

  Cvičebná terapia alebo kardio na silových a cyklických simulátoroch v režime odmeranej postupne zvyšujúcej sa fyzickej aktivity. Otázka výberu simulátorov a zaťaženia by sa mala riešiť individuálne v závislosti od stavu pooperačných stehov a jaziev.

  U pacientov so zníženou toleranciou na fyzickú námahu, ktorí sú detrovaní, sa odporúča začať kurz cvičebnou terapiou jemným spôsobom.

  Vylepšené metódy celkovej expozície: vyššie uvedené sú pridané do intervalu hypoxické školenia, komplexné haloterapie, suché uhličité kúpele (ručné alebo striedavé - každý druhý deň pre ruky, nohy), biorezonančnej terapiu, aeroionotherapy, aerophytotherapy.

  Metód lokálne expozícia môže byť zvolená klasické liečebné masáže na šetriace techniky, masážne elektrostatické prednú plochu hrudníka, málo intenzívne laserové žiarenie v oblasti srdca, nízkofrekvenčné elektromagnetické polia v krčnej oblasti, iontoforézy (síran Pananginum horečnatý, Inderal, ale -shpa, papaverine) na cervikotropnej oblasti, elektroliečba (SMT).

  Povinné a dodatočné metódy monitorovania stavu pacientov zostávajú rovnaké. Trvanie kurzu je 20-40 dní.

  Rehabilitačný program po CABG počas 1-2 mesiacov

  Pokračujte v vykonávaní fyzikálnej terapie alebo kardiovaskulárnych výkonov a cyklických simulátorov v režime odmeranej postupne zvyšujúcej sa fyzickej aktivity. U pacientov so zníženou toleranciou na fyzickú námahu, ktorí sú detrovaní, sa odporúča začať kurz cvičebnou terapiou jemným spôsobom. Môžete použiť hydrokinezioterapiu.

  Aerofytoterapia a kúpele oxidu uhličitého podľa A.S. Zalmanov, ktorý sa každodenne strieda so suchými kúpeľmi oxidu uhličitého, štyroch komorových vírivých kontrastných kúpeľov každý druhý deň s kúpeľmi draselno-sodno-horčíkom alebo jód-brómom.

  Rozšírená voľbu metód miestneho vplyvu: klasická Masáž jemne masáž v elektrostatickom poli krčnej oblasť, nízkej intenzity laserového žiarenia na srdce, magnetické, transcerebral elektroanalgeziya, ultratonoforez (lidasa, pantovegin, heparín).

  Povinné metódy na monitorovanie bezpečnosti a účinnosti sú rovnaké štúdie ako v predchádzajúcej etape rehabilitácie. Doba trvania kurzu je 15-30 dní.

  Psychologické rehabilitáciu pacientov po CABG je životne dôležité, ako výsledok rozsiahlych poranení hrudníka, ktorý je zdrojom bolesti, pooperačné cerebrálnej hypoxii v takmer všetkých pacientov po CABG odhalila funkčných porúch nervového systému.

  Títo pacienti sú podráždení, často sú pripevňovaní na bolestivý syndróm, úzkostliví, nespiavo spať, sťažujú sa na bolesti hlavy, závraty.

  Fyzická rehabilitácia

  Rehabilitačný program sa považuje za úspešný, ak sa pacientovi podarí vrátiť sa k životnému štýlu, ktorý vedú zdraví ľudia. Fyzická rehabilitácia u pacientov podstupujúcich CABG je nevyhnutná od prvých dní pooperačného obdobia, kedy sú spolu s farmakoterapiou predpísané gymnastika a masáže.

  Prvý deň po operácii pacient sedí, druhý deň mu môže ľahko stáť pri posteli, vykonávať jednoduché cvičenia pre ruky a nohy. Tretí deň sa zvyšuje počet nezávislých pohybov z postele na kreslo až 4 krát.

  Doporučené prechádzky pozdĺž chodby. Štvrtý deň pacient vykonáva aj dýchacie cvičenia, ľahké cvičenie pre ruky a nohy, je dovolené používať kúpeľňu.

  V nasledujúcich dňoch pacienti postupne zvyšujú fyzickú aktivitu, hlavne kvôli dávkovanému chôdzi pozdĺž chodby a o 10-14 dní môžu prejsť až 100 metrov. Najlepší čas na prechádzku je od 11:00 do 13:00 a od 17:00 do 19:00.

  Pri dávkovaní chôdze je potrebné udržiavať denník sebakontroly, kde je pulz zaznamenaný v kľude, po cvičení a po odpočinku po 3 až 5 minútach v súlade so zavedenou metodológiou. Rýchlosť chôdze závisí od pohody pacienta a výkonu srdca.

  Po prvé, pomalé tempo sa zvládne - 60-70 m / min. s postupným zvyšovaním vzdialenosti, potom s priemernou rýchlosťou 80-90 m / min, tiež postupne zvyšovať vzdialenosť; a potom rýchlo - 100-110 m / min.

  Rovnako dôležité je vo všetkých stupňoch pripojené k dávkovanému výstupu na schody. Tempo chôdze po schodoch je pomalé, nie rýchlejšie ako 60 krokov za minútu. Zostup na schodoch zodpovedá 30% stúpania. Rovnako ako u akéhokoľvek výcviku, pre pacientov sa uchováva denník sebakontroly.

  Terapeutická diéta - základné pravidlá

  Pri vytváraní mapy jedla na podstúpenie srdcového bypassu je potrebné zamerať sa na skutočnosť, že používanie produktov obsahujúcich škodlivý cholesterol a tuky vo veľkých množstvách nie je prísne povolené. To je spôsobené tým, že ich nadmerné množstvo v tele, rovnako ako sacharidy, nepriaznivo ovplyvňuje zdravie krvných ciev a upcháva ich.

  Výsledkom je akútny problém návratu choroby. Ale aj napriek takejto opatrnosti, v priebehu života človek, ktorý prešiel takouto operáciou, bude musieť starostlivo sledovať jeho hmotnosť tak, aby zostal približne na rovnakej úrovni.

  Preto v tomto prípade by krédo pre život malo byť: "moderovanie je predovšetkým!".

  Je to dôležité! Utrpenie takýchto operácií je potrebné na sledovanie množstva spotrebovaného cukru a soli. Prvý je lepšie nahradiť steviou a druhý je námorným ekvivalentom, ktorý je vďaka vysokému obsahu jódu dokonca vhodný aj pre srdce.

  Produkty, ktoré by mali byť vylúčené po posunu srdcových ciev:

  • tučné mäso (bravčové, jahňacie, hovädzie, kačacie, husacie, bravčové);
  • klobásy - klobásy, šunka, klobásy, šinky;
  • tvrdé syry;
  • domáce mliečne výrobky (smotana, kyslá smotana, maslo);
  • mastné ryby s vysokým obsahom cholesterolu (halibut, sumec, jeseter, sleď, jeseter a šalvia);
  • vysoko kvalitné cestoviny z pšeničnej múky;
  • všetky polotovary;
  • alkoholické nápoje;
  • sýtená voda;
  • vyprážané zemiaky.

  V prípade vaskulárneho zdravia sa dôrazne odporúča vylúčiť zo stravy sladkosti a sladké pečivo alebo čo najviac obmedziť ich spotrebu.

  Odborníci na výživu tvrdia, že konzumácia aspoň 30 gramov potravín obsahujúcich sacharidy naraz nebude škodlivé pre vaše zdravie. Takáto časť glukózy je rýchlo spotrebovaná telom.

  Ako nahradiť tuky:

  • nízkotučný tvaroh (0%);
  • mlieko 1,5%;
  • dietetické syry;
  • tofu;
  • sójové mäso;
  • biele kurča;
  • králičie jatočné telá;
  • morčacie;
  • teľacieho mäsa;
  • krupica, okrem ryže a manny.

  Osobitná pozornosť by sa mala venovať prínosu rybieho oleja pre srdce. Ak sa pravidelne používa ako prídavná látka k hlavným jedlám, bude dobré chrániť cievy pred cholesterolom. To je možné vzhľadom na obsah omega-kyselín v produkte.

  Vzhľadom na to, okrem rybieho oleja, odborníci na výživu odporúčajú jesť 100-200 g sardiniek, sleďov alebo lososov, aby sa srdce podarilo 2-3 krát za 7 dní. Táto ryba patrí medzi stredne mastné odrody.

  Čo ešte môžete jesť po posunu srdcových ciev: margarín, majonéza a maslo nie sú zaradené do skupiny povolených produktov pre prevádzkovaných pacientov. To isté platí pre slnečnicový olej.

  Odborníci na výživu odporúčajú nahradiť ho olivami získanými lisovaním za studena. Neobsahuje polynenasýtené mastné kyseliny škodlivé pre srdce. Je povolené, ale len v obmedzených množstvách, použitie hovädzieho a / alebo kurčatého pečene, ako aj obličiek.

  Ako alternatívu k nim je možné brať do úvahy varené králičie mäso, morčacie a teľacie mäso. Aby sa rehabilitácia po chirurgickom zákroku pokračovala hladko, je dôležité dodržiavať nasledujúce pravidlá:

  • spotreba kalórií počas cvičenia by nemala byť väčšia ako ich prebytok;
  • prísne sa neodporúča piť alkoholické nápoje akéhokoľvek druhu;
  • Dávajte pozor na príjem sodíka (jedna zo zložiek stolovej soli). Za deň sa predpokladá, že toto číslo nepresiahne 2 gramy;
  • Je veľmi nežiaduce piť sladké nápoje - kávu, sódu, kompóty, džúsy atď.;
  • ak strava zahŕňa transgenické produkty mastných kyselín, ich percentuálny podiel na celkovej spotrebe by nemal presiahnuť jednu jednotku;
  • Dôraz v menu by mal byť na čerstvej zelenine a ovocí, ktoré neboli tepelne ošetrené;
  • varenie založené na rybách alebo rybieho oleja je vítané, ale nie viac ako 5 krát za 30 dní;
  • v prípade mliečnych výrobkov všetkých typov by prahová hodnota tuku nemala byť väčšia ako 1%;
  • miera spotreby cholesterolu na deň nie je vyššia ako 200 mg;
  • tuk by mal byť 6% z celkového množstva kalórií.
  Pri dodržaní vyššie uvedených odporúčaní odborníkov na výživu sa nebudete musieť starať o všetky druhy komplikácií po operácii. Diéta pomôže normalizovať stav pacienta a nasmerovať jeho život na cestu.

  Srdcové dietetické jedlá:

  • Palačinky ražnej múky s duseným lososom alebo lososom zabaleným vo vnútri;
  • Rastlinná polievka s jačmeňmi a čiernymi kreckami;
  • Konzervovaná kukurica s pečenými tuniakmi alebo treskami v tvare šalátu;
  • Juška s čerstvou mrkvou a šošovicou;
  • Hráškové pyré;
  • Ovsené vločky na vode;
  • Pomaranče a grapefruity;
  • Pečené v rúre jablká s avokádom;
  • Borovíc s zeleninou a šalátom;
  • Žitné tortilly s avokádovou krémovou omáčkou;
  • Sardinky s nízkym obsahom tuku;
  • Ovsené palacinky s nízkotučným kyslou smotanou;
  • Ryby dusené v paradajkovej omáčke;
  • Vaječná omáčka s kôprom;
  • Repa s vlašskými orechmi a sezamovým olejom;
  • Squash kaviár bez predchádzajúceho vyprážania.

  Vzorová ponuka pre deň:

  • varené kuracie vajce;
  • zelený čaj (1 sklo);
  • kúsok ražného bochníka;
  • Plátok tofu.
  • pečené zelené jablko;
  • pohár kefír.
  • zeleninová polievka so šošovicou;
  • 25 gramov ražného chleba;
  • jačmenné zrná so zeleninou;
  • 50 g dusených nízkotučných rýb.
  • šalát so špenátom a hráškom;
  • varené kurča;
  • pohár paradajkovej šťavy bez soli;
  • kúsok chleba.
  Je to dôležité! Hlavným cieľom, pre ktoré je po operácii dodržaná strava, je zabrániť vstupu veľkého množstva tuku do tela.

  Populárne otázky

  Trvanie skratiek: Každá lekárska inštitúcia má na to svoje vlastné údaje. V dôsledku toho údaje izraelských chirurgov srdca naznačujú, že šunka môže zostať v pracovnom stave viac ako desať rokov. Avšak žilné náhrady sú oveľa menej.

  • Čo je skrat

  Termín "skrat" označuje časť žily, ktorá sa používa ako alternatívna vetva pre prietok krvi, čo umožňuje pretečie krv okolo postihnutých a blokovaných tepien.

  V určitom bode sa steny nádoby deformujú, niektoré oblasti sa rozširujú, v týchto oblastiach sa tvorí akumulácia trombu aterosklerotických plátov. Arteriálny skrat vám umožňuje ohýbať sa okolo týchto klastrov.

 • Je možné vykonať katetrizáciu srdca po posunovaní? Áno, je to celkom prijateľné. V takom prípade je obnovenie krvi obnovené, aj keď koronárne poruchy pacienta sú pomerne komplikované.

  V tomto prípade sa postup posunovania vykonáva tak, že koronárna artéria neublíži. Špeciálne centrá poskytujú balónikovú angioplastiku pre iné tepny alebo výplne.

 • Má bolesť v srdci po operácii znamená, že to bolo neúspešné

  Ak pacient pocíti bolesť srdca po zotavení z chirurgického zákroku alebo v neskorších štádiách zotavenia, potom by sa mal poradiť s chirurgom srdca, aby zhodnotil pravdepodobnosť zablokovania skratiek.

  Ak sa podozrenie na existenciu tohto problému potvrdí, bude potrebné prijať naliehavé opatrenia alebo pacient čoskoro pocíti prvé príznaky angíny.

 • Mali by sa užívať lieky dlho po posunovaní

  Chirurgický zákrok v chirurgii srdcového bypassu je príhodou, pri ktorej nie je liečba sprievodných ochorení.

  Je potrebná liečba. Budú stabilizovať krvný tlak, sledovať určitý ukazovateľ glukózy v krvi, regulovať cholesterol, triglycerid.

 • Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Čo je ROE a veková norma pre ženy a mužov

  Formuláre s lekárskymi analýzami obsahujú symboly a čísla, ktoré sú pochopiteľné len pre odborníkov. Jedným z nich je ROE v krvi. Pozrime sa, čo tento diagnostický indikátor znamená, a aké procesy v tele to hovorí.

  Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

  Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

  Plná charakteristika arteriovenóznych malformácií: typy, metódy liečby

  Z tohto článku sa dozviete, akú arteriovenóznu malformáciu (skrátenú ako AVM), ako sa prejavuje, jej charakteristické symptómy. Ako sa úplne zbaviť patológie.

  Spazmus ciev dolných končatín

  Angiospazmus, známy ako vaskulárny spazmus, je zúženie lúmenu krvných ciev v dôsledku dlhotrvajúcej a neprimeranej kontrakcie steny. Spazmus netrvá dlho - spravidla kŕčovitý útok trvá až 20 minút a spočiatku nespôsobuje u človeka úzkosť.

  Prečo sa hematokrit znižuje v krvi, čo to znamená?

  Hematokrit je indikátor, ktorý určuje obsah červených krviniek (červených krviniek) v celkovom objeme. Zmerané v percentách. Určené všeobecným krvným testom.

  Cievna encefalopatia mozgu: príčiny, symptómy, liečba

  Vaskulárne encefalopatia (SE) možno stanoviť za porušenie viac ako jedného dielu vedomostí (pamäť, jazyk, pozornosti, vizuálne a / alebo výkonné funkcie) a do tej miery, že v porovnaní s pre-chorobným stavom, v ktorom prichádza k narušeniu každodenných činností (zamestnanie, sociálne kontakty, osobný život).