Z tohto článku sa dozviete, akú patológiu nazývame Budd-Chiariov syndróm, aké nebezpečné je, ako sa syndróm líši od choroby Budd-Chiari. Príčiny a liečba.

Budd-Chiari syndróm - stagnácie krvi v pečeni spôsobenú porušením odtoku z orgánu, ktoré sa vyvíja na pozadí rôznych nevaskulární patologických stavov a chorôb (zápal pobrušnice, perikarditída). Výsledkom porúch krvného toku je poškodenie pečene a zvýšenie krvného tlaku v portálnej žile (veľká krvná cieva, ktorá prináša venóznu krv do pečene z nepárových orgánov).

Anatomická štruktúra epigastrickej oblasti brušnej dutiny. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Podmienečne existujú dve formy ochorenia s rovnakými príznakmi a prejavmi:

 1. Ochorenie alebo primárna patológia (príčinou je zápal vnútorných stien ciev zásobujúcich pečeň).
 2. Budd-Chiariho syndróm alebo sekundárna patológia (vyskytuje sa na pozadí nevaskulárnych ochorení).

Syndróm je pomerne zriedkavým ochorením, podľa štatistiky je diagnostikovaný u 1 zo 100 tisíc ľudí u žien vo veku od 40 do 50 rokov - niekoľkokrát častejšie ako u mužov.

V prípade patológie z rôznych dôvodov (peritonitída, trombóza krvných ciev) sú priľahlé a vnútorné cievy pečene úzke. Spomalenie prietoku krvi spôsobuje degeneráciu a nekrózu hepatocytov (orgánových buniek) s tvorbou jaziev a uzlín. Tkanivo je zhutnené a zväčšené, silne stláčajúce cievy.

V dôsledku vyvíjajúce obehových porúch, ischémia (nedostatku kyslíka) a atrofia (chradnutia), periférne laloky pečene, krvné stázy v strednej časti, ktorá sa rýchlo zvyšuje tlak (portálnej hypertenzie) v prichádzajúcom ciev.

Choroba postupuje rýchlo k život ohrozujúce komplikácie - V súvislosti s stagnácia vyvíja obličiek a zlyhanie pečene (dysfunkcia), cirhózou pečene (degenerácii tela, výmena nefunkčného tkaniva) v dutine hrudnej a brušnej hromadí veľké množstvo tekutiny (500 ml, hydrotorax a ascites ). U 20% je tento syndróm za niekoľko dní smrteľný v dôsledku hepatálnej kómy a vnútorného krvácania.

Kompletná liečba Budd-Chiariho syndrómu nie je možná. Liečba a chirurgické metódy v komplexe predlžujú život pacienta s chronickou formou (až 10 rokov), ale sú neúčinné pri akútnych formách ochorenia.

Zdravotné menovanie v patológii vykonáva gastroenterológ, chirurgická korekcia je vykonávaná chirurgmi.

Príčiny ochorenia

Bezprostrednou príčinou syndrómu je zúžené alebo úplné splynutie stien krvných ciev, ktoré zabezpečujú odtok venóznej krvi z orgánu. Ak chcete vyvolať ich vzhľad, môžete:

 • mechanické zranenia brucha (šok, modriny);
 • peritonitída (akútny zápal v bruchu);
 • perikarditída (zápal vonkajšieho spojivového tkaniva srdca);
 • ochorenie pečene (fokálne lézie a cirhóza);
 • opuch brucha;
 • vrodené chyby dolnej dutej žily (veľké cievy, ktoré zabezpečujú odtok krvi z pečene);
 • trombóza (prekrytie cievneho lôžka trombom);
 • polycytémia (ochorenie, pri ktorom sa počet červených krviniek - červených krviniek výrazne zvyšuje v krvi);
 • paroxysmatická nočná hemoglobinúria (typ anémie, nočný výtok moču zmiešaný s krvou);
 • migrujúca viscerálna tromboflebitída (súčasný výskyt niekoľkých veľkých krvných zrazenín v rôznych cievach);
 • infekcie (streptokokové, tuberkulózne bacily);
 • lieky (hormonálna antikoncepcia).

V 25 až 30% prípadov nie je možné určiť príčinu ochorenia, táto patológia sa nazýva idiopatický.

Etapy poškodenia pečene. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

príznaky

Choroba sa môže vyvinúť v akútnych, subakútnych a chronických formách:

 1. Pre akútne formy charakterizovaný rýchlym vzostupom príznaky ochorenia - akútnej bolesti, nevoľnosť, vracanie, výskyt výrazného edému dolných končatín, hydrotorax a ascitu (tekutiny v dutine hrudnej a brušnej). Pacient sa ťažko pohybuje a vykonáva akékoľvek fyzické akcie. Zvyčajne akútna forma Budd-Chiariho syndrómu a choroba končí za niekoľko dní v kóme a smrti.
 2. Subakútna forma sa vyskytuje s ťažkými príznakmi (zväčšenie pečene a sleziny, rozvoj ascitu), nevyvíja sa tak rýchlo ako akútne a často sa transformuje na chronické. Schopnosť pacienta pracovať je obmedzená.
 3. Chronická forma v skorých štádiách sú bez príznakov (v 75-80%) môže spôsobiť slabosť a únavu na pozadí zvyšujúce krvné zásobenie zlyhanie orgánov nesúvisí s fyzickou aktivitou. Pokrok pri prechode spôsobuje výskyt výrazných symptómov, ktoré sprevádzajú bolesť, pocit plnosti v ľavom hypochondriu, vracanie, príznaky cirhózy pečene. Schopnosť pacienta pracovať počas tohto obdobia je obmedzená a nemusí sa zotaviť (kvôli častým komplikáciám procesu).

Akútna, netolerovateľná bolesť v epigastrickej oblasti (pod dolným okrajom hrudnej kosti, pod lžičkou) alebo pravé hypochondrium

Mierna žltosť očné skléry a kože

Opuch povrchových žíl v hrudníku a bruchu

Ťažké opuchy končatín

Hemoragické ascity (prítomnosť krvi v akumulovanej tekutine v dôsledku vnútorného krvácania)

Zväčšenie sleziny (splenomegália)

Nepohodlie a citlivosť v správnom hypochondriu (v oblasti pečene)

Slabosť, únava

Porušenie fyzikálno-chemických vlastností krvi (zvýšená viskozita, zrážanie)

Zvyšujúce sa bolesti vpravo, v hypochondriu

Výskyt výrazného venózneho vzoru na bruchu a hrudníku

Fenomény dyspepsie (poruchy trávenia)

Bežný výskyt Budd-Chiariho syndrómu je rýchly vývoj závažných komplikácií:

 • zlyhanie obličiek a pečene;
 • hydrothorax a hemoragický ascites;
 • vnútorné krvácanie;
 • cirhóza;
 • kóma a smrteľný výsledok.

Priemerná dĺžka života pacienta bez liečby je od niekoľkých mesiacov do troch rokov.

diagnostika

Badd-Chiariho syndróm je predbežne diagnostikovaný významným zvýšením pečene a sleziny na pozadí porúch krvácania a rozvoja ascitu.

Na potvrdenie diagnózy predpísanej klinickej laboratórnej diagnózy:

 • podrobný krvný obraz s počítaním počtu krvných doštičiek a leukocytov (70% nárast počtu);
 • stanovenie koagulačných faktorov krvi (zmeny indexov koagulogramu, zvýšenie protrombínového času);
 • biochemické krvné testy (zvýšenie alkalickej fosfatázy, aktivita pečeňových transamináz, mierny nárast bilirubínu a pokles albumínu).
Analýza pečeňových testov. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Ako inštrumentálne metódy používajte:

 1. Počítačová tomografia a ultrazvuk (určiť stupeň a lokalizáciu oblastí pečene s obehovými poruchami).
 2. Angiografia pečeňových ciev (informatívny spôsob určenia lokalizácie príčiny porúch obehu (trombóza, stenóza, oklúzia) a stupeň vaskulárnej lézie).
 3. Nižšia kavitácia (vyšetrenie dolnej dutej žily kvôli prítomnosti prekážok v prietoku krvi).
 4. Biopsia alebo zachytenie biologického materiálu in vivo (umožňuje určiť stupeň degenerácie, nekrózy alebo atrofie buniek).

Niekedy predpísaná katetrizácia hepatickej žily (na určenie lokalizácie trombózy).

CT vyšetrenie brucha pacienta s Budd-Chiariho syndrómom

Liečebné metódy

Na vyliečenie choroby je úplne nemožné, vo väčšine prípadov je farmakologická terapia neúčinná, len mierne a uvoľňuje pacienta na krátky čas (predlžuje životnosť až 2 roky).

Budd-Chiariho syndróm

Budd-Chiariho syndróm je ochorenie charakterizované obštrukciou žíl pečene, čo spôsobuje zhoršený prietok krvi a venóznu stázu. Patológia môže byť spôsobená primárnymi zmenami v cievach a sekundárnymi poruchami obehového systému. Ide o pomerne zriedkavé ochorenie, ktoré sa vyskytuje v akútnej, subakútnej alebo chronickej forme. Medzi hlavné príznaky patrí silná bolesť v správnom hypochondriu, zväčšenie pečene, nevoľnosť, vracanie, mierna žltačka a ascites. Najnebezpečnejšia akútna forma ochorenia, ktorá vedie k smrti v kóme alebo pacientovi. Konzervatívna liečba nedáva trvalé výsledky, priemerná dĺžka života je priamo závislá od úspešnej operácie.

Budd-Chiariho syndróm

Budd-Chiariho syndróm je patologický proces spojený so zmenami toku krvi v pečeni kvôli poklesu lumenu žíl susediacich s týmto orgánom. Pečeň má mnoho funkcií, normálne fungovanie tela závisí od jeho stavu. Preto obehové choroby ovplyvňujú všetky systémy a orgány a vedú k všeobecnej intoxikácii. Budd-Chiariho syndróm môže byť spôsobený sekundárnou patológiou veľkých žíl, čo vedie k stagnácii krvi v pečeni alebo naopak k primárnym zmenám v krvných cievach spojených s genetickými abnormalitami. Ide o pomerne zriedkavú patológiu v gastroenterológii: podľa štatistík je frekvencia lézií 1: 100 000 obyvateľov. V 18% prípadov je choroba spôsobená hematologickými poruchami, u 9% - malígnymi nádormi. V 30% prípadov nie je možné identifikovať komorbiditu. Najčastejšie patológia postihuje ženy vo veku 40 až 50 rokov.

Príčiny Budd-Chiariho syndrómu

Vývoj Budd-Chiariho syndrómu môže byť spôsobený mnohými faktormi. Hlavná príčina sa považuje za vrodenú anomáliu pečeňových ciev a ich štrukturálnych zložiek, ako aj zúženie a zničenie pečeňových žíl. V 30% prípadov nie je možné zistiť presnú príčinu tejto choroby, potom hovorí o idiopatickom Budd-Chiariovom syndróme.

Traumatické poranenia brucha, ochorenie pečene, peritoneálny zápal (peritonitída) a perikardia (perikarditída), zhubné nádory, zmeny hemodynamiky, venózna trombóza, niektoré lieky, infekčné ochorenia, tehotenstvo a pôrod môžu vyvolať vznik Budd-Chiariho syndrómu.

Všetky tieto príčiny vedú k porušeniu priechodnosti žíl a vzniku stagnácie, ktorá postupne spôsobuje deštrukciu pečeňového tkaniva. Okrem toho sa zvýši vnútrohepatický tlak, čo môže viesť k nekrotickým zmenám. Samozrejme, pri obchádzaní veľkých ciev sa krvný obeh uskutočňuje na úkor iných žilových konárov (nepárových žíl, medzičasových a paravertebrálnych žíl), ale nedokážu zvládnuť taký objem krvi.

V dôsledku toho všetko končí s atrofiou periférnych častí pečene a hypertrofiou jej centrálnej časti. Zvýšenie veľkosti pečene ešte viac zhoršuje situáciu, pretože silnejšie stlačuje vena cava a spôsobuje jej úplnú prekážku.

Symptómy Budd-Chiariho syndrómu

Rôzne cievy sa môžu podieľať na patologickom procese Budd-Chiariho syndrómu: malé a veľké žilné žily, dolná vena cava. Klinické príznaky syndrómu priamo závisia od počtu poškodených ciev: ak utrpela iba jedna žila, patológia je asymptomatická a nespôsobuje zhoršenie blahobytu. Ale zmena toku krvi v dvoch alebo viacerých žilách neprechádza bez stopy.

Symptómy a ich intenzita závisia od akútneho, subakutívneho alebo chronického priebehu ochorenia. Akútna forma patológie sa náhle rozvinie: pacienti trpia silnou bolesťou v brušnej oblasti a v oblasti pravého hypochondria, nauzey a vracania. Vyskytuje sa mierna žltačka a drasticky sa zvyšuje veľkosť pečene (hepatomegália). Ak patológia ovplyvňuje vena cava, potom opuch dolných končatín, je známe rozšírenie saphenóznych žíl na tele. Po niekoľkých dňoch sa objaví zlyhanie obličiek, ascites a hydrothorax, ktoré sa ťažko liečia a sú sprevádzané krvavým vracaním. Spravidla táto forma končí kómou a smrťou pacienta.

Subakútny priebeh je charakterizovaný zväčšenými pečeňami, reologické poruchy (alebo skôr zvýšené zrážanie krvi), ascites, splenomegália (zväčšenie sleziny).

Chronická forma môže dlhodobo nevykazovať klinické príznaky, ochorenie sa vyznačuje iba zvýšením veľkosti pečene, slabosťou a zvýšenou únavou. Postupne sa objavuje nepohodlie pod pravým dolným rebrom a vracaním. Uprostred patológie sa tvorí cirhóza pečene, slezina sa zväčšuje a v dôsledku toho sa vyvíja zlyhanie pečene. Chronická forma ochorenia je zaznamenaná vo väčšine prípadov (80%).

Literatúra opisuje izolované histórie bleskovej formy, charakterizované rýchlym a progresívnym zvýšením symptómov. Za niekoľko dní sa objavujú žltačky, zlyhanie obličiek a pečene, ascites.

Diagnóza Badd-Chiariho syndrómu

Badd-Chiariho syndróm možno podozrievať s vývojom charakteristických symptómov: ascitu a hepatomegáliu na pozadí zvýšenia zrážanlivosti krvi. Pre konečnú diagnózu sa od gastroenterológa vyžaduje, aby vykonal ďalšie vyšetrenia (inštrumentálne a laboratórne testy).

Laboratórne metódy poskytujú nasledujúce výsledky: úplný krvný obraz ukazuje zvýšenie počtu leukocytov a ESR; Koagulogram odhaľuje zvýšenie protrombínového času, biochemický krvný test určuje zvýšenie aktivity pečeňových enzýmov.

Inštrumentálne metódy (ultrazvuk pečene, Doppler, portografia, CT, pečeňová magnetická rezonancia) merajú veľkosť pečene a sleziny, určujú stupeň difúznych a cievnych ochorení, ako aj príčinu ochorenia, zisťujú krvné zrazeniny a venóznu stenózu.

Liečba Budd-Chiariho syndrómu

Terapeutické opatrenia sú zamerané na obnovenie venózneho krvného obehu a odstránenie symptómov. Konzervatívna terapia poskytuje dočasný účinok a prispieva k miernemu zlepšeniu celkového stavu. Pacientom sú predpísané diuretiká, ktoré odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tela, ako aj lieky, ktoré zlepšujú metabolizmus v pečeňových bunkách. Na zmiernenie bolesti a zápalových procesov sa používajú glukokortikosteroidy. Všetci pacienti sú predpísanými antiagregačnými činidlami a fibrinolytikami, čo zvyšuje rýchlosť resorpcie krvnej zrazeniny a zlepšuje reologické vlastnosti krvi. Úmrtnosť s izolovaným použitím metód konzervatívnej liečby je 85-90%.

Je možné vrátiť krvný prítok do pečene iba chirurgicky, ale chirurgické zákroky sa vykonávajú len v neprítomnosti zlyhania pečene a trombózy pečeňových žíl. Spravidla sa vykonávajú tieto druhy operácií: uloženie anastomóz - umelá komunikácia medzi poškodenými plavidlami; posunovanie - vytvorenie ďalších spôsobov odtoku krvi; transplantácia pečene. V prípade stenózy hornej dutej žily je znázornená jej protéza a expanzia.

Prognóza a komplikácie Budd-Chiariho syndrómu

Prognóza ochorenia je sklamaním, je ovplyvnená vekom pacienta, sprievodnou chronickou patológiou, prítomnosťou cirhózy. Neprítomnosť liečby končí smrťou pacienta v rozmedzí od 3 mesiacov do 3 rokov po diagnóze. Choroba môže spôsobiť komplikáciu vo forme hepatickej encefalopatie, krvácania, závažného zlyhania obličiek.

Obzvlášť nebezpečný je akútny a fulminantný charakter priebehu Budd-Chiariho syndrómu. Dĺžka života pacientov s chronickou patológiou dosahuje 10 rokov. Prognóza závisí od úspechu operácie.

Budd-Chiariho syndróm: príčiny, symptómy, diagnóza a liečba

Syndróm alebo Badd-Chiariho choroba sa nazýva blokáda (obštrukcia, trombóza) žíl dodávajúcich pečeň v oblasti ich fúzie s dolnou vena cava. Takáto cievna oklúzia je spôsobená primárnymi alebo sekundárnymi príčinami: vrodené anomálie, získaná trombóza a vaskulárny zápal (endoflebitída) a vedie k narušeniu normálneho odtoku krvi z pečene. Takéto zablokovanie pečeňových žíl môže byť akútne, subakútne alebo chronické a predstavuje až 13-61% všetkých prípadov endoflebitídy s trombózou. Vedie k narušeniu fungovania pečene a poškodeniu jej buniek (hepatocytov). Ďalej choroba spôsobuje poruchu iných systémov a vedie k invalidite alebo smrti pacienta.

Budd-Chiariho syndróm je častejšie u žien, ktoré trpia hematologickými ochoreniami, po 40-50 rokoch a frekvencia ich vývinu je 1: 1000 tisíc ľudí. V priebehu 10 rokov prežije približne 55% pacientov s touto patológiou a smrť nastáva pri ťažkom zlyhaní obličiek.

Príčiny, vývojový mechanizmus a klasifikácia

Najčastejšie je syndróm Budd-Chiariho spôsobený vrodenými abnormalitami vo vývoji pečeňových ciev alebo dedičných krvných ochorení. Vývoj tejto choroby prispieva k:

 • vrodené alebo získané hematologické poruchy: koagulopatia (nedostatok S, C proteín alebo protrombínu II, paroxyzmálna hemoglobinúria, polycythemia, antifosfolipidové syndróm, atď.), myeloproliferatívne ochorenia, kosáčikovitej anémie, dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, dedičné a chronické zápalové ochorenia čriev, systémová vaskulitída;
 • neoplazmy: karcinómy pečene, dolný vena cava leiomyóm, srdcový myxóm, nádory nadobličiek, nefroblastóm;
 • mechanické príčiny: zúženie žíl pečene, membránové occlusion dolnej dutej žily je zaostalosť z nadobličiek žíl, nižšia vena cava obštrukcie po traume alebo chirurgického zákroku;
 • migrujúca tromboflebitída;
 • chronické infekcie: syfilis, amebiáza, aspergilóza, filariáza, tuberkulóza, echinokokóza, peritonitída, perikarditída alebo abscesy;
 • cirhóza pečene rôznych etiológií.

Podľa štatistických údajov je u 20-30% pacientov idiopatický Budd-Chiariov syndróm, v 18% prípadov je vyvolaný patológiami koagulácie krvi a u 9% malígnych nádorov.

Z etiologických dôvodov vývoja Budd-Chiariho syndrómu sa rozdeľuje takto:

 1. Idiopatická: nevysvetlená etiológia.
 2. Vrodené: vyvíja sa v dôsledku fúzie alebo stenózy dolnej dutej žily.
 3. Posttraumatické: spôsobené zraneniami, vystavením ionizujúcemu žiareniu, flebitíde, užívaniu imunostimulantov.
 4. Trombotické: spôsobené hematologickými poruchami.
 5. Spôsobené onkologickými ochoreniami: vyvolané hepatocelulárnymi karcinómami, adrenálnymi neoplazmi, leiomyosarkómi atď.
 6. Vyvíja sa na pozadí rôznych typov cirhózy pečene.

Všetky vyššie uvedené choroby a stavy môžu viesť k prejavu Budd-Chiariho syndrómu, pretože sú etiologickými príčinami trombózy, stenózy alebo obliterácie krvných ciev. Asymptomatická môže prúdiť prekážku iba jeden z pečeňových žíl, oklúzia ale vývoj v oboch lumen žil dochádza žilovej narušeniu krovoottoka a zvýšiť vnutrivenoznogo tlaku. To vedie k rozvoju hepatomegálie, ktorá naopak vyvoláva nadmerné poškodenie pečeňovej kapsuly a spôsobuje bolestivé pocity v správnom hypochondriu.

Následne sa u väčšiny pacientov s žilový odtok krvi sa začína objavovať cez paravertebrálne žily, žily a nepárový medzirebrových ciev, ale iba čiastočne účinné odvodnenie a venóznym vedie k hypertrofiu centrálnych a periférnych častiach atrofia pečene. Tiež u takmer 50% pacientov s takouto diagnózou sa môže vyvinúť patologický nárast veľkosti kaudálneho pečeňového laloku, ktorý spôsobuje obštrukciu dolnej dutej žily. Postupom času takéto zmeny vedú k vzniku fulminantného zlyhania pečene, ku ktorému dochádza na pozadí nekrózy hepatocytov, vaskulárnej parézy, encefalopatie, zhoršenej koagulácie alebo cirhózy pečene.

Podľa lokalizácie miesta trombózy a endoflebitídy môže byť Budd-Chiariho syndróm troch typov:

 • I - dolná vena cava so sekundárnym obliteráciou pečeňovej žily;
 • II - obštrukcia veľkých žilových ciev pečene;
 • III - obliterácia malých žilových ciev pečene.

príznaky

Povaha klinické prejavy Budd-Chiariho syndróm, závisí na umiestnenie pečeňové cievne oklúzie, prietok ochorenia znakov (akútna, fulminantnej, subakútne alebo chronické) a prítomnosť určitého pacienta komorbidít.

Najčastejším chronickým vývojom ochorenia Budd-Chiariho je, že syndróm dlhší čas nepodporuje žiadne viditeľné znaky a možno ho zistiť iba palpáciou alebo inštrumentálnym vyšetrením (ultrazvuk, rádiografia, CT atď.) Pečene. V priebehu času sa pacient objaví:

 • bolesť v pečeni;
 • vracanie;
 • ťažká hepatomegália;
 • zhutnenie pečeňového tkaniva.

V niektorých prípadoch má pacient rozšírenie povrchových žilových ciev pozdĺž prednej steny brucha a hrudníka. V neskorších štádiách sa rozvinie trombóza striekajúcich ciev, výrazná portálna hypertenzia a zlyhanie pečene.

Pri akútnom alebo subakútnom vývinu syndrómu, ktorý sa pozoruje v 10 až 15% prípadov, je pacient diagnostikovaný:

 • výskyt akútnej a rýchlo narastajúcej bolesti v správnom hypochondriu;
 • mierna žltačka (niektorí pacienti môžu chýbať);
 • nevoľnosť alebo zvracanie;
 • abnormálne rozšírenie pečene;
 • kŕčové rozšírenie a opuch povrchových žilových ciev v oblastiach prednej brušnej a hrudnej steny;
 • opuch nôh.

Pri akútnej priebeh ochorenia, Budd-Chiariho syndróm postupuje rýchlo a počas niekoľkých dní, 90% pacientov je výstupok z brucha a tekutiny akumulácie v bruchu (ascites), ktorý je niekedy v kombinácii s hydrotorax a upravovaný s diuretík. V posledných štádiách vykazuje 10-20% pacientov príznaky hepatálnej encefalopatie a epizód krvácania z venóznych ciev z rozšírených ciev žalúdka alebo pažeráka.

Veľmi vzácna forma budd-Chiariho syndrómu je celkom vzácna. Je charakterizovaný rýchlym rozvojom ascitu, rýchlym zvýšením veľkosti pečene, ťažkou žltačkou a rýchlo progresívnym zlyhaním pečene.

Pri absencii adekvátnej a včasnej chirurgickej a terapeutickej liečby zomierajú pacienti s Budd-Chiariovým syndrómom z takých komplikácií spôsobených portálnou hypertenziou:

 • ascites;
 • krvácanie kŕčových žíl žalúdka alebo žalúdka;
 • hypersplenizmus (výrazné zvýšenie sleziny vo veľkosti a deštrukcia jej červených krviniek, krvných doštičiek, bielych krviniek a iných krvných buniek).

Väčšie percento pacientov s Badda-Chiariovou chorobou sprevádzané úplným zablokovaním žíl zomrie v priebehu 3 rokov po zlyhaní obličiek.

Havarijné podmienky pri Budd-Chiariovom syndróme

V niektorých prípadoch je tento syndróm komplikovaný vnútorným krvácaním a poruchami močenia. S cieľom poskytnúť včasnú pomoc pacientom s takouto patológiou by sa malo pamätať, že ak sa objavia určité podmienky, musia naliehavo zavolať tímu pre ambulancie. Tieto znaky môžu byť:

 • rýchla progresia príznakov;
 • zvracať farbu kávy;
 • dechtové stolice;
 • prudké zníženie množstva moču.

diagnostika

Lekár môže mať podozrenie na vznik Budd-Chiariho syndrómu, keď pacient má zväčšenie pečene, príznaky ascitu, cirhózu pečene, zlyhanie pečene v kombinácii s abnormalitami zistenými v laboratórnych biochemických krvných testoch. Na tento účel sa vykonávajú funkčné pečeňové testy s rizikovými faktormi pre trombózu: nedostatok antitrombínu III, proteín C, S, rezistencia na aktivovaný proteín C.

Na objasnenie diagnózy sa pacientovi odporúča podstúpiť sériu inštrumentálnych štúdií:

 • Dopplerov ultrazvuk brušných ciev a pečene;
 • CT scan;
 • MRI;
 • cavagraphy;
 • venogepatografiya.

V prípade pochybných výsledkov všetkých štúdií je pacientovi predpísaná pečeňová biopsia, ktorá umožňuje zistiť príznaky atrofie hepatocytov, trombózu terminálnych venulov pečene a venóznu kongesciu.

liečba

Liečbu Budd-Chiariho syndrómu môže vykonať lekár alebo gastroenterológ v nemocničnom prostredí. Pri absencii príznakov zlyhania pečene je chirurgická liečba indikovaná u pacientov, ktorých účelom je uvaliť anastomózy (kĺby) medzi pečeňovými krvnými cievami. Na tento účel je možné vykonať nasledujúce typy operácií:

 • angioplastika;
 • bypass;
 • balónová dilatácia.

V prípade membránovej fúzie alebo stenózy dolnej dutej žily dochádza k obnove venózneho krvného prietoku v ňom cez trans-atriálnu membranotómiu, dilatáciu, posunutie obtokovej žily s atriom alebo náhradu stenózy za protézy. V najzávažnejších prípadoch v prípade celkového poškodenia pečeňového tkaniva cirhózou a inými ireverzibilnými funkčnými poruchami v jeho práci sa pacientovi môže odporučiť transplantácia pečene.

Pri príprave pacienta na operáciu, obnovenie toku krvi v pečeni v akútnom období a počas rehabilitácie po chirurgickej liečbe sú pacientom predpísaná symptomatická farmakoterapia. Na pozadí jej použitia musí lekár predpísať kontrolné testy pacienta na hladinu elektrolytov v krvi, protrombínový čas a upraviť schému liečby a dávkovania určitých liekov. Komplex farmakoterapie môže zahŕňať liečivá, ako sú farmakologické skupiny:

 • lieky, ktoré prispievajú k normalizácii metabolizmu v hepatocytoch: Essentiale forte, Phosphogliv, Heptral, Hafitol atď.;
 • diuretiká: Lasix, Furosemid, Veroshprilakton, Veroshpiron;
 • antikoagulanciá a trombolytiká: Fragmin, Clexane, Streptokináza, Urokináza, Aktilize;
 • glukokortikoidy.

Liečba nemôže úplne nahradiť chirurgickú liečbu, pretože poskytuje len krátkodobý účinok a dvojročné prežitie neoperovaných pacientov s Budd-Chiariho syndrómom nie je väčšie ako 80-85%.

Syndróm Bada chiari

Budd-Chiari syndróm - obštrukcia (trombóza), pečeňové žily, ktorá je pozorovaná pri ich sútoku na dolnej dutej žily a vedie k narušeniu prietoku krvi z pečene.

Toto ochorenie prvýkrát opísal anglický doktor G. Budd v roku 1845. Neskôr v roku 1899 poskytol rakúsky patológ N. Chiari informácie o 13 prípadoch tohto syndrómu.

Priebeh ochorenia môže byť akútny a chronický. Akútny nástup Budd-Chiariho syndrómu je dôsledkom trombózy žilných žíl alebo hornej dutej žily. Príčinou chronickej formy ochorenia je fibróza intrahepatálnych žíl, vo väčšine prípadov spôsobená zápalovým procesom.

Klinické príznaky ochorenia sú: bolesť v hornej časti brucha, mierna pečeň, bolestivé pri palpácii, ascites.

Diagnóza je založená na hodnotení klinických prejavov ochorenia, výsledkov Dopplerovho ultrazvukového vyšetrenia venózneho krvného obehu, metód vyšetrenia zobrazenia (CT, MRI orgánov brušnej dutiny); údaje o spleno- a hepatomanometrii, nižšia kavografia, biopsia pečene.

Liečba spočíva v použití antikoagulancií, trombolytických a diuretických liečiv. Pre odstránenie cievnej prekážky sa vykonávajú posunovacie operácie. Pacienti s akútnym priebehom Budd-Chiariho syndrómu sú odporúčané transplantácie pečene.

 • Klasifikácia Budd-Chiariho syndrómu
  • Klasifikácia Budd-Chiariho syndrómu podľa vzniku:
   • Primárny Budd-Chiariov syndróm.

   Vyskytuje sa s vrodenou stenózou alebo membránovou fúziou dolnej dutej žily.

   Membránové zamorenie dolnej vene cava je zriedkavým patologickým stavom. Najčastejšie medzi obyvateľmi Japonska a Afriky.

   Vo väčšine prípadov sa diagnostikuje cirhóza pečene, ascites a kŕčové žily v pažeráku u pacientov s membránovým napadnutím hornej dutej žily.

  • Sekundárny Budd-Chiariov syndróm.

   Tam je prípad zápalu pobrušnice, brušné nádory, perikarditídy, dolnej dutej žily trombózy, cirhózy a fokálnych pečeňových lézií, viscerálnej migrujúci tromboflebitída, polycythemia.

 • Klasifikácia Budd-Chiariho syndrómu na kurze:
  • Akútny Budd-Chiariov syndróm.

   Akútny nástup Budd-Chiariho syndrómu je dôsledkom trombózy žilných žíl alebo hornej dutej žily.

   Pri akútnom zablokovaní pečeňových žíl sa náhle objaví vracanie, intenzívna bolesť v epigastrickej oblasti a v správnom hypochondriu (v dôsledku opuchu pečene a napínania kapsuly glisson); žltačka je zaznamenaná.

   Choroba sa rýchlo rozvíja, ascites sa vyvíja v priebehu niekoľkých dní. V terminálnom štádiu dochádza k krvavému vracaniu.

   Keď sa trombóza spojí s dolnou vena cava, pozoruje sa edém dolných končatín a dilatácia žíl na prednej brušnej stene. V závažných prípadoch úplnej obštrukcie žilových žíl sa trombóza mezenterických ciev vyvíja s bolesťou a hnačkou.

   V akútnom priebehu Budd-Chiariho syndrómu sa tieto príznaky vyskytujú náhle a sú hlásené s rýchlou progresiou. Choroba končí smrteľná počas niekoľkých dní.

  • Chronický Budd-Chiariov syndróm.

   Fibróza intrahepatálnych žíl, väčšinou spôsobená zápalovým procesom, môže byť príčinou chronického priebehu Budd-Chiariho syndrómu.

   Choroba sa môže vyskytnúť len hepatomegáliou s postupným pridávaním bolesti do správneho hypochondria. V rozvinutom štádiu sa pečeň výrazne zvyšuje, stáva sa hustá, objavuje sa ascites. Výsledkom ochorenia je závažné zlyhanie pečene.

   Choroba môže byť komplikovaná krvácaním z rozšírených žíl pažeráka, žalúdka a čriev.

 • Klasifikácia Budd-Chiariho syndrómu lokalizáciou žilovej obštrukcie:

  Existuje niekoľko typov Budd-Chiariho syndrómu.

  • Som typ Budd-Chiariho syndrómu - Obštrukcia dolnej vena cava a sekundárna obštrukcia pečeňovej žily.
  • Badd-Chiariho syndróm typu II - Veľká obštrukcia žlčníka.
  • Tretím typom Budd-Chiariho syndrómu je obštrukcia malých žíl pečene (veno-okluzívna choroba).
 • Klasifikácia Budd-Chiariho syndrómu podľa etiológie:
  • Idiopatický Budd-Chiariho syndróm.

   U 20-30% pacientov nemožno stanoviť etiológiu ochorenia.

  • Vrodený Budd-Chiariho syndróm.

   Vyskytuje sa s vrodenou stenózou alebo membránovou fúziou dolnej dutej žily.

  • Trombotický syndróm Budd-Chiari.

   Vývoj tohto typu Budd-Chiari syndróm u 18% prípadov sú spojené s hematologické poruchy (polycythemia, paroxyzmálna nočná hemoglobinúria, deficiencie proteínu C, deficit protrombínu III).

   Okrem toho príčiny Budd-Chiariho syndrómu môžu byť: tehotenstvo, antifosfolipidový syndróm, používanie perorálnych kontraceptív.

  • Posttraumatické a / alebo v dôsledku zápalového procesu.

   Vyskytuje sa pri flebitíde, autoimunitných ochoreniach (Behcetovej chorobe), pri úrazoch, pri ionizujúcom žiarení, pri použití imunosupresív.

  • Na pozadí malígnych novotvarov.

   Budd-Chiariho syndróm môže vzniknúť u pacientov s renálnymi bunkami alebo hepatocelulárnymi karcinómami, adrenálnymi nádormi, leiomyosarkómmi dolnej dutej žily.

  • Na pozadí ochorenia pečene.

   Budd-Chiariho syndróm sa môže vyskytnúť u pacientov s cirhózou pečene.

 • Epidemiológia Budd-Chiariho syndrómu

  Vo svete je výskyt Budd-Chiariho syndrómu nízky a predstavuje 1: 100 tisíc ľudí.

  V 18% prípadov vývoju syndrómu, Budd-Chiariho syndróm spojený s poruchami hematologických (polycythemia, paroxyzmálna nočná hemoglobinúria, deficiencie proteínu C, deficit protrombínu III); v 9% prípadov - s malígnymi novotvarmi. Nie je možné diagnostikovať žiadne sprievodné ochorenia u 20-30% pacientov (idiopatický syndróm Budd-Chiariho).

  Častejšie sú ženy s hematologickými poruchami ochorené.

  Budd-Chiariho syndróm sa prejavuje vo veku 40-50 rokov.

  10-ročná miera prežitia je 55%. Smrť nastáva v dôsledku fulminantného zlyhania pečene a ascitu.

  Etiológia a patogenéza

  • Etiológia Budd-Chiariho syndrómu
   • U 20-30% pacientov s Badda-Chiariovým syndrómom je toto ochorenie idiopatické.
   • Mechanické príčiny.
    • Vrodené membránové zamorenie dolnej dutej žily.
     • Typ I: tenká membrána umiestnená v dolnej vene cava.
     • Typ II: neprítomnosť nižšieho segmentu vena cava.
     • Typ III: nedostatok prietoku krvi v dolnej vene cava a vývoj zárodkov.
    • Stenóza pečeňových žíl.
    • Hypoplázia suprahepatálnych žíl.
    • Pooperačná obštrukcia pečeňových žíl a dolnej dutej žily.
    • Post-traumatická obštrukcia pečeňových žíl a dolnej dutej žily.
   • Parenterálna výživa.

    Vyskytli sa prípady vývoja Budd-Chiariho syndrómu ako komplikácie katetrizácie dolnej vene cava u novorodencov.

   • Nádory.
    • Karcinóm obličkových buniek.
    • Hepatocelulárny karcinóm.
    • Adrenálne nádory.
    • Leiomyosarkóm dolnej dutej žily.
    • Myxóm pravého predsieňa.
    • Wilmsov nádor.
   • Poruchy koagulácie.
    • Hematologické poruchy.
     • Polycythemia.
     • Trombocytóza.
     • Paroxysmatická nočná hemoglobinúria.
     • Myeloproliferatívne ochorenia.
    • Koagulopatie.
     • Nedostatok proteínu C.
     • Nedostatok proteínu S
     • Nedostatok antitrombínu II.
     • Antifosfolipidový syndróm.
     • Iná koagulopatia.
    • Systémová vaskulitída.
    • Kievovitá anémia.
    • Chronická zápalová choroba čriev.
    • Prijatie orálnej antikoncepcie.
   • Infekčné choroby.
    • Tuberkulóza.
    • Aspergilóza.
    • Filariózy.
    • Žasne hroznovej ochorenia.
    • Amébióze.
    • Syfilis.
  • Patogenéza Budd-Chiariho syndrómu

   Priemer veľkých žilných žíl (vpravo, vľavo v strede) je 1 cm. Zhromažďujú krv z väčšiny pečene a prúdia do dolnej dutej žily. V menších hepatálnych žilách krv vstupuje z kaudálneho laloku pečene a niektorých častí pravého laloku.

   Účinnosť prietoku krvi cez pečeňové žily závisí od rýchlosti krvného prietoku a tlaku v pravej predsieni a v dolnej vene cava. Počas väčšiny kardiálneho cyklu sa krv pohybuje z pečene smerom k srdcu. Tento pohyb sa spomalí počas systoly pravého predsiene kvôli zvýšeniu tlaku v ňom.

   Po systole dochádza k krátkému zvýšeniu prietoku krvi cez pečeňové žily v dôsledku tlakovej vlny, ktorej výskyt spôsobuje ostré uzatvorenie trikuspidálnej chlopne na začiatku komorového systolu.

   Tlaková vlna vedie k dočasnej inverzii toku hepatického venózneho krvného obehu, čo naznačuje elasticitu pečeňového tkaniva a schopnosť tela prispôsobiť sa týmto zmenám.

   Hepatocelulárna patológia pečene vedie k rigidite pečeňového tkaniva. Čím výraznejšie sú patologické zmeny v pečeňovom parenchýme, tým nižšia je schopnosť hepatálnych žíl adaptovať sa na tlakové vlny.

   Dlhodobá alebo náhla obštrukcia dolnej dutej žily alebo pečeňových žíl môže viesť k hepatomegálii a žltačke.

   Pri Badda-Chiariovom syndróme vedie žilová obštrukcia k zvýšeniu tlaku v sínusových priestoroch k porušeniu venózneho prietoku krvi v portálnom žilovom systéme, k ascitu a morfologickým zmenám pečeňového tkaniva. Ako v akútnom, tak v chronickom priebehu ochorenia pečene (v centrolobulárnej zóne) sa objavujú príznaky žilovej stázy, ktorých závažnosť určuje stupeň poškodenia funkcie pečene. Zvýšený tlak v sínusových priestoroch pečene môže viesť k hepatocelulárnej nekróze.

   Obštrukcia jednej z hepatických žíl je asymptomatická. Pri klinickom prejave Budd-Chiariho syndrómu je potrebná porucha krvného toku aspoň v dvoch hepatických žilách. Porušenie venózneho krvného prietoku vedie k hepatomegálii, čo prispieva k napínaniu pečeňovej kapsuly ak vzniku bolesti.

   U väčšiny pacientov s Budd-Chiariovým syndrómom dochádza k odtoku krvi cez nespárovanú žilu, medzičasové cievy a paravertebrálne žily. Táto drenáž však nie je účinná, hoci časť krvi je vypúšťaná z pečene systémom portálnej žily.

   Výsledkom je, že u Budd-Chiariho syndrómu vzniká atrofia periférnych častí pečene a centrálna hypertrofia. Približne u 50% pacientov s Budd-Chiariho syndrómom sa pozoruje kompenzačná hypertrofia kaudálneho laloku pečene, čo vedie k sekundárnej obštrukcii dolnej dutej žily. U 9-20% pacientov s Budd-Chiariovým syndrómom sa vyskytla portálna žilová trombóza.

   • A - Budd-Chiariho syndróm sa vyskytuje ako dôsledok zhoršeného prietoku krvi do pečene v dôsledku stenózy, trombózy žílovej žily alebo membránovej fúzie dolnej dutej žily. Hypertro fi covaný kaudálny lalok pečene prispieva k výskytu sekundárnej obštrukcie dolnej dutej žily. Brušné žily dilatujú; vzniknú kolaterály.
   • V - v oblasti venózneho výskumu nie je vizualizovaná pravá pečeňová žila; sieť zabezpečenia vyzerá ako web.
   • C - histologické vyšetrenie sinusoidov pečene obklopujúcich centrálnu žilu sa dilatuje a naplní krvou; príznaky centrolobulárnej nekrózy sú vizualizované.
   • D - nezmenené pečeňové žily.
   • E - histologický obraz nezmenenej pečeňovej tkanivy.

  Budd-Chiariho syndróm: príčiny, znaky, diagnóza, ako liečiť, prognóza

  Pečeň je životne dôležitý a multifunkčný orgán. Porušenia pečene ovplyvňujú stav celého tela a vedú k rozvoju rôznych chorôb. Príčiny tohto zlyhania môžu byť mnohé. Jedným z patologických procesov spôsobujúcich hepatálnu dysfunkciu je Budd-Chiariho syndróm. Tento komplex príznakov je spôsobený obštrukciou žíl v pečeni, čo vedie k zníženiu cievneho lumenu a zhoršenému prívodu krvi do orgánu.

  Budd-Chiariho syndróm objavil koncom 19. storočia chirurg z Veľkej Británie Budd a rakúsky patológ Kiari. Nezávisle opísali trombózu veľkých žíl pečene na úrovni ich spojenia, čo zablokovalo odstránenie krvi z hepatálnych lalôčok. Podľa ICD-10 bola komplexná patológia pečeňových žíl klasifikovaná ako "embolizmus a trombóza iných žíl" a dostala kód I82.0.

  Moderní lekári rozlišujú dva zdravotné pojmy: "choroba" a "syndróm" Budd-Chiariho. V prvom prípade hovoríme o akútnej proces, ktorý je spojený s trombózou pečeňových žíl, alebo chronickej formy ochorenia, ktorá je spôsobená tým, tromboflebitída fibrózou a intrahepatických žil. V druhom prípade hovoríme o klinickom prejave ne-cievnych ochorení. Takéto rozdelenie patologického procesu s rovnakými príznakmi a prejavmi do dvoch rôznych foriem je podmienené. Nedostatok kyslíka v tkanive pečene vedie k jeho ischémii, ktorá má negatívny vplyv na vitálnu aktivitu všetkých orgánov a prejavuje sa syndrómom intoxikácie.

  Budd-Chiariho syndróm je zriedkavé ochorenie, ktoré má akútny, subakútny, chronický alebo fulminantný priebeh. Pri oklúzii pečeňových žíl je narušená jeho normálna krv. Pacienti majú silnú bolesť v pravej časti brucha, dyspepsiu, žltačku, ascites, hepatomegáliu. Akútna forma patológie sa považuje za najnebezpečnejšiu. Často vedie ku kóme alebo smrti pacienta.

  Toto gastroenterologické ochorenie často postihuje staršie ženy vo veku 35-50 rokov trpiace hematologickými ochoreniami. U mužov je choroba omnoho menej bežná. Nedávno lekári zazvonili, pretože syndróm je omnoho mladší. V Európe je zaregistrovaná u jednej osoby na milión.

  Všetci pacienti s podozrením na Budd-Chiariho syndróm sa podrobia kompletnému lekárskemu vyšetreniu vrátane Dopplerovej sonografie pečene, ultrazvuku, CT a MRI, biopsii pečeňových tkanív. Budd-Chiariho syndróm je nevyliečiteľná choroba. Komplexná lieková terapia a včasná chirurgia môžu predĺžiť životnosť pacientov a zlepšiť ich kvalitu. Pacienti predpísali diuretiká, dezagreganty a trombolytiká. Pri akútnych formách zostávajú aj tieto opatrenia bezmocné. U takýchto pacientov je indikovaná transplantácia pečene.

  etiológie

  Príčiny Budd-Chiariho syndrómu sú veľmi rozmanité. Všetky z nich sú rozdelené do dvoch skupín - vrodené a získané. V tejto súvislosti vedci identifikovali hlavné formy patológie: primárne a sekundárne.

  • Choroba je spôsobená vrodenou anomáliou - membranous neperforovaná alebo stenóza dolnej dutej žily, obyčajný v Japonsku a Afrike. Jeho objaviť pri vyšetrení pacienta pre iné ochorenie pečene, kardiovaskulárne poruchy alebo ascites neznámeho pôvodu náhodou. Táto forma syndrómu je primárna. Vrodená vada pečeňových ciev - hlavná etiopathogenic faktorom ochorenia.
  • Sekundárny syndróm - komplikácie zápalu pobrušnice, poranenia brucha, perikarditída, zhubné novotvary, ochorenie pečene, chronická kolitída, tromboflebitída, hematologické a autoimunitné poruchy, vystavenie ionizujúcemu žiareniu, bakteriálnych infekcií a parazitárnych inváziou, tehotenstva a pôrodu, chirurgický zákrok, rôzne invazívne lekárske postupy, pričom určité lieky.
  • Idiopatický syndróm sa vyvíja v 30% prípadov, keď nie je možné stanoviť presnú príčinu ochorenia.

  Etiologický klasifikácia syndróm zahŕňa 6 formy: vrodené, trombotických, post-traumatické, zápalových, rakoviny, pečene.

  Patogenetické súvislosti syndrómu:

  1. Vplyv príčinného faktora
  2. Konstrikcia a prekážka žíl,
  3. Znižuje tok krvi
  4. Vývoj stagnácie,
  5. Zničenie hepatocytov s tvorbou jaziev,
  6. Hypertenzia v systéme portálnej žily,
  7. Kompenzačný odtok krvi cez malé žily pečene,
  8. Mikrovaskulárna ischémia orgánu,
  9. Zníženie objemu periférnej časti pečene,
  10. Hypertrofia a zhutnenie centrálnej časti tela,
  11. Nekrotické procesy v pečeňovom tkanive a smrť hepatocytov,
  12. Dysfunkcia pečene.

  Patologické príznaky ochorenia:

  • Zväčšená, hladká a fialová pečeňová tkanivá pripomínajúca muškátový oriešok;
  • Infikované trombotické hmoty;
  • Krvné zrazeniny obsahujúce nádorové bunky;
  • Závažná žilová zástava a lymfotáza;
  • Nekróza centrolobulárnych zón a rozšírená fibróza.

  Takéto patologické zmeny vedú k prvým príznakom ochorenia. Pri oklúzii jednej hepatickej žily môžu chýbať charakteristické symptómy. Blokovanie dvoch alebo viacerých žilových kmeňov však porušenie portálu prietoku krvi, čo zvyšuje tlak v portálnej systéme, rozvoj hepatomegália a preťažovanie pečeňové kapsule, ktorá klinicky prejavuje bolesťou v pravom hornom kvadrante. Deštrukcia hepatocytov a dysfunkcia orgánov sú príčinou invalidity alebo smrti pacientov.

  Faktory spúšťajúce vývoj trombózy portálnej žily:

  1. Sedenie alebo státie
  2. Sedavý životný štýl
  3. Nedostatok pravidelnej fyzickej aktivity
  4. Zlé návyky, najmä fajčenie,
  5. Prijatie niektorých liekov, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi,
  6. Nadváhou.

  symptomatológie

  Klinický obraz Budd-Chiariho syndrómu je determinovaný jeho formou. Hlavným dôvodom, prečo sa pacientka obráti na doktora, je bolesť, ktorá ho zbavuje spánku a odpočinku.

  • Akútna forma choroby dochádza náhle a prejavuje sa ostrú bolesť v bruchu a pravom hornom kvadrante, dyspeptické príznaky, - zvracanie a hnačka, žltačka kože a očí, hepatomegália. opuchy nôh a vydutie sprevádzané expanziou safenózní žily v bruchu. Symptomatológie sa objavia náhle a rýchlo postupuje, zhoršuje celkový stav pacienta. Pohybujú sa s veľkými ťažkosťami a už nemôžu slúžiť. Obličková dysfunkcia sa rýchlo rozvíja. Voľná ​​tekutina sa hromadí v hrudníku a bruchu. Vyskytuje sa lymfóza. Takéto postupy prakticky nepodliehajú terapii a končia kómou alebo smrťou pacientov.
  • Príznaky subakútnej formy syndrómu sú hepatosplenomegália, hyper koaguláciu syndróm, ascites. Symptomatológia sa zvyšuje počas šiestich mesiacov, znižuje sa pracovná schopnosť pacientov. Subakútna forma sa zvyčajne stáva chronickou.
  • Chronické formy sa vyvíja v žil so pečeni a pučania v ich dutine fibrotických vlákien. To nemusí prejaviť po mnoho rokov, to je bez príznakov, alebo vykazuje známky astenické syndróm - malátnosť, slabosť, únava. V tomto prípade, v pečeni sa vždy zvyšuje veľkosť, povrch hustý okraj vyčnieva z rebrovej oblúka. Syndróm sa zistí až po komplexnom vyšetrení pacientov. Postupne majú nepríjemné a nepríjemné pocity v pravom hornom kvadrante, nechutenstvo, nadúvanie, vracanie, ikterichnost belmu, opuchy členkov. Bolestivý syndróm je mierny.
  • Táto fulminantná forma sa vyznačuje rýchlym nárastom symptómov a progresie ochorenia. Doslova v niekoľkých dňoch sa u pacientov vyskytuje žltačka, renálna dysfunkcia a ascites. Oficiálna medicína vie o izolovaných prípadoch tejto formy patológie.

  Pri absencii podpornej a symptomatickej liečby sa objavia závažné komplikácie a nebezpečné dôsledky:

  1. vnútorné krvácanie
  2. dyzúria,
  3. zvýšenie tlaku v portálovom systéme,
  4. kŕčové žily žalúdka,
  5. hepatosplenomegália,
  6. cirhóza pečene,
  7. hydrothorax, ascit,
  8. hepatickej encefalopatie,
  9. hepatorenálne zlyhanie
  10. bakteriálna peritonitída.

  dôsledkom nárastu portálnej hypertenzie - príznaku "hlavy medúzy" a ascitu (vpravo)

  V konečnej fáze postupného zlyhania pečene dochádza kóme, z ktorého pacienti zriedka ísť von a zomrieť. Pečeňové kóma - poruchy centrálneho nervového systému spôsobené závažným ochorením pečene. Kóma sa vyznačuje dôsledným vývojom. Spočiatku pacienti majú úzkosť, nepokoj alebo melanchólia, apatický štátu, často - eufóriu. Myslenie spomaľuje, spánok a orientácia v priestore a čase sú narušené. Potom sú príznaky zhoršujú: pacientov je zmätok, kričí a plačú, citlivosť na obyčajných udalostí. Meningizmus objavia symptómy, "pečeň" dych, tras, krvácanie do sliznice dutiny ústnej a zažívacieho traktu. Hemoragický syndróm sprevádza edematózne-ascitické. Ostrá bolesť v pravom boku, abnormálne dýchanie, hyperbilirubinémia - príznaky choroby v konečnom štádiu. U pacientov, ktorí kŕče, zreničky sa rozširujú, tlak klesá, reflexy miznú, zástave dýchania.

  diagnostika

  syndróm, Budd-Chiari Diagnóza na základe klinických príznakov, anamnézy a výsledkov laboratórnych inštrumentálnych metód. Po vypočutí sťažností pacientov, lekári vykonať vizuálnu kontrolu a odhaľovanie známky ascitu a hepatomegália.

  Konečná diagnóza umožňuje ďalšie vyšetrenia.

  • Hemogram - leukocytóza, zvýšená ESR,
  • Koagulogram - zvýšenie protrombínového času a indexu,
  • Krvná biochémia - aktivácia pečeňových enzýmov, zvýšená hladina bilirubínu, znížená celková bielkovina a znížený pomer frakcií,
  • V ascitickej tekutine - albumín, leukocyty.
  1. Ultrazvuk pečene - rozšírenie hepatálnych žíl, zvýšenie portálnej žily;
  2. Dopplerov - vaskulárne poruchy, trombóza a stenóza pečeňových žíl,
  3. Portografia - štúdia portálneho systému žily po injekcii kontrastnej látky do nej;
  4. Hepatomanometria a splenometria - meranie tlaku v žilách a slezine;
  5. RTG dutiny brušnej - ascites karcinóm, hepatosplenomegália, kŕčové žily pažeráka;
  6. Angiografia a venohepatografia s kontrastom - lokalizácia krvnej zrazeniny a stupeň poškodenia pečeňovej cirkulácie;
  7. CT vyšetrenie - hypertrofia pečene, edém parenchýmu, heterogénne oblasti tkaniva pečene;
  8. MRI - atrofické procesy v pečeni, ložiská nekrózy v pečeni, tuková regenerácia orgánu;
  9. Biopsia pečene - fibróza, nekróza a atrofia hepatocytov, stagnácia, mikrotromby;
  10. Scintigrafia umožňuje určiť polohu trombózy.

  Komplexná štúdia vám umožňuje stanoviť presnú diagnózu, dokonca aj s najkomplexnejším klinickým obrazom. Tacka prognózy a liečby závisí od toho, ako správne a rýchlo sa diagnostikuje choroba.

  Lekárske udalosti

  Budd-Chiariho syndróm je nevyliečiteľná choroba. Všeobecné terapeutické opatrenia mierne a stručne zmierňujú stav pacientov a zabraňujú vzniku komplikácií.

  • Odstránenie žilového bloku
  • Eliminácia portálnej hypertenzie,
  • Obnova toku venózneho krvného obehu
  • Normalizácia prívodu krvi do pečene,
  • Prevencia komplikácií
  • Odstránenie príznakov patológie.

  Všetci pacienti podliehajú povinnej hospitalizácii. Gastroenterológovia a chirurgovia predpisujú tieto skupiny liekov:

  1. diuretiká - Veroshpiron, Furosemid,
  2. hepatoprotektory - Essentiale, Legalon,
  3. glukokortikosteroidy - prednizolón, dexametazón,
  4. protidoštičkové činidlá - Clexan, Fragmin,
  5. trombolytika - streptokináza, urokináza,
  6. fibrinolytiká - "Fibrinolysin", "Curantil",
  7. proteínové hydrolyzáty,
  8. transfúzie červených krviniek, plazma.

  S rozvojom závažných komplikácií sú pacientom predpísané cytostatiká. Diétna terapia má mimoriadny význam pri liečbe ascitu. Je obmedzený na sodík. Sú znázornené veľké dávky diuretík a paraketézy.

  Konzervatívna liečba je neúčinná a poskytuje iba krátkodobé zlepšenie. Predlžuje životnosť 2 roky 80% chorých. Ak sa liečba liekom nerobí s portálnou hypertenziou, používajú sa chirurgické metódy. Bez chirurgického zákroku sa v priebehu 2-5 rokov objavia smrteľné komplikácie. Úmrtia sa vyskytujú v 85-90% prípadov. Zlyhanie pečene a encefalopatia sa lieči iba symptomaticky, kvôli nezvratnosti patologických zmien v orgánoch.

  Chirurgická intervencia je zameraná na normalizáciu prívodu krvi do pečene. Pred chirurgickým zákrokom sa všetci pacienti podrobia angiografii, ktorá umožňuje zistiť príčinu oklúzie žilových žíl.

  Hlavné typy operácií:

  príklad skratovej prevádzky

  • Anastomóza - náhrada patologicky zmenených ciev s umelými správami na normalizáciu prietoku krvi v žilách;
  • posunovanie je operácia, ktorá obnovuje prietok krvi v cievach pečene tým, že obchádza miesto oklúzie pomocou posunov;
  • vena cava protetika;
  • dilatácia postihnutých žíl s balónom;
  • cievne stentovanie;
  • angioplastika sa uskutočňuje po dilatácii balónom;
  • Transplantácia pečene je najúčinnejšou liečbou patológie.

  Chirurgická liečba je účinná u 90% operovaných pacientov. Transplantácia pečene umožňuje dosiahnuť dobrý úspech a predĺžiť životnosť pacienta na 10 rokov.

  výhľad

  Akútna forma Budd-Chiariho syndrómu má nepriaznivú prognózu a často končí vývojom závažných komplikácií: kóma, vnútorné krvácanie a bakteriálny zápal peritonea. Pri absencii adekvátnej liečby dochádza k úmrtiu v priebehu 2-3 rokov od objavenia sa prvých klinických príznakov ochorenia.

  Desaťročné prežitie je typické pre pacientov s chronickým priebehom syndrómu. Výsledok patológie je ovplyvnený: etiológiou, vekom pacienta, prítomnosťou ochorení obličiek a pečene. Kompletná liečba pre pacientov je v súčasnosti nemožná. Vývoj transplantológie v budúcnosti pomôže výrazne zvýšiť šance pacientov na zotavenie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cholesterolové plaky v mozgových cievach: nebezpečenstvo, čistenie, prevencia vzdelávania

Cholesterolové plaky v cievach mozgu, ktoré vyvolávajú vývoj aterosklerózy, bežný fenomén u ľudí rôznych vekových kategórií.

Aké vitamíny športovci potrebujú pre srdce?

Životný štýl osoby priamo ovplyvňuje jeho zdravie. Vitamíny sú potrebné na udržanie fyziologických procesov v tele a zabezpečenie normálneho metabolizmu. Všetci ich potrebujú, ale športovci ich potrebujú vo vyšších koncentráciách.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je zúženie priemeru jednej alebo obidvoch renálnych artérií alebo ich vetiev, sprevádzané poklesom perfúzie obličiek. Stenóza renálnej artérie sa prejavuje vývojom renovaskulárnej arteriálnej hypertenzie (do 200 / 140-170 mm Hg) a ischemickej nefropatie.

Cerebrálna ateroskleróza

Cerebrálna ateroskleróza je:
Chronické obehové zlyhanie mozgu sa pomaly postupuje, čo vedie k zhoršenému celkovému poškodeniu štruktúr a funkcií mozgu.Mozgová ateroskleróza jej príčin a pôvodu.

Krvácanie z očí: typy a ich rozdiel, príčiny, liečba, kedy a čo je nebezpečné

Krvácanie do oka - kolektívny koncept, ktorý sa vyznačuje prienikom krvi z cievneho lôžka do tkanív, prostredia a škrupiny oka, kde by nemala existovať normálna krv.

Ako sa vysporiadať so slabými a prasknutými kapilárami na nos

Rozšírené cievy na tvári (tzv. Kuperoz) nevyzerajú extrémne esteticky príjemné. Ženy sú obzvlášť vystrašené červenými kapilárami na nosi, pretože to ostatným naznačuje myšlienku chronického alkoholizmu.