Raynaudov syndróm je patologický stav známy v medicíne od roku 1862. Je založený na paroxyzmálnom spazme krvných ciev periférnych končatín a tváre. Spazmus sa vyskytuje napríklad v dôsledku vystavenia účinkom chladu, vibrácií alebo silnému namáhaniu. V dôsledku toho človek cíti bolesť v mieste kŕče, znecitlivenie, pocit lezenia. Zaostrená oblasť sa spočiatku zmení na bielu a potom sa zmení na modrú. Na dotyk sa pokožka ochladí. Keď záchvat končí, koža sa stáva červenou a v tejto oblasti je horúčka. S pokračujúcou existenciou tejto choroby sa objavujú trofické poruchy. Na potvrdenie diagnózy je potrebné dôkladné vyšetrenie pacienta pomocou inštrumentálnych metód výskumu. Liečba Raynaudovho syndrómu je zložitá, vyžaduje použitie lekárskych a fyzioterapeutických metód. Niekedy sa odporúča aj chirurgický zákrok. Hovoríme viac o príčinách, symptómoch, diagnostických metódach a metódach liečby Raynaudovho syndrómu.

Toto ochorenie náhodou nesie také meno - Raynaudov syndróm. "Raynaud" - na počesť francúzskeho lekára Maurice Raynaud, ktorý prvýkrát opísal túto podmienku. Pojem "syndróm" vo vzťahu k tejto situácii je však kolektívny, pretože odzrkadľuje nasledujúcu skutočnosť: klinické prejavy sú najčastejšie výsledkom iných ochorení. A existuje veľa takýchto ochorení (podľa najnovších údajov - viac ako 70). Spolu s formuláciou "Raynaudov syndróm" v medicíne je koncept "Raynaudovej choroby". Raynaudova choroba má rovnaké klinické príznaky ako syndróm, ale vyskytuje sa bez akéhokoľvek zjavného dôvodu (alebo tak hovorí, keď sa nemôže zistiť príčina), to je primárna podmienka. Podľa štatistík Raynaudova choroba predstavuje približne 10-15% všetkých prípadov a syndróm - 85-90%. Preto sa termín "syndróm" používa častejšie ako "choroba".

dôvody

Hlavnou príčinou Raynaudovho syndrómu je náhla vaskulárna kŕč, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu prietoku krvi, výživy a trofického tkaniva. V prípade Raynaudovej choroby zostáva pôvod kŕče pre lekárov tajomstvom, ale Raynaudov syndróm ako sekundárny stav sa najčastejšie vyskytuje, keď:

 • ochorenia spojivového tkaniva (systémový lupus erythematosus, sklerodermia, reumatoidná artritída, dermatopolimiozitída, periarteritida nodosa, tromboangiitis obliterans, Sjogrenova choroba atď.);
 • cievne ochorenia (obliteračné ateroskleróza, tromboflebitída);
 • ochorenia krvi (trombocytóza, kryoglobulinémia, mnohopočetný myelóm, paroxysmálna hemoglobinúria);
 • onkologické a endokrinné ochorenia (paraneoplastický syndróm, feochromocytóm, zvýšená funkcia štítnej žľazy, diabetes mellitus);
  vystavenie účinkom škodlivých faktorov prostredia (vibrácie, chronická intoxikácia s chlorvinylom, polyvinylchloridom, ťažkými kovmi, používanie určitých liekov, ako blokátory adrenergných receptorov (Propranolol, Metoprolol, Egilok a ďalšie), protirakovinové lieky (Vincristine, Tsisplatin), serotonín);
 • neurologické ochorenia (dôsledky mŕtvice vo forme pleggy (nedostatok svalovej sily) v končatinách, syndróm karpálneho tunela, lézie medzistavcových diskov, syndróm predného stupnusu atď.).

Vzhľadom na to, že Raynaudov syndróm má paroxysmálny prietok (z času na čas dochádza k vaskulárnemu spazmu), to znamená množstvo faktorov, ktoré vyvolávajú jeho prejav. Patria medzi ne:

 • vystavenie chladu: na výskyt charakteristického záchvatu Raynaudovho syndrómu, 10 minút chladu alebo dlhotrvajúcim umývaním rúk pod studenou vodou stačí;
 • fajčenie;
 • emocionálne preťaženie.

Predpokladá sa, že významná úloha vo výskyte Raynaudovho syndrómu má genetickú predispozíciu.

príznaky

Raynaudov syndróm je u žien štatisticky významnejší (približne 5-krát častejšie ako u mužov). V podstate sa prvé prejavy ochorenia vyskytujú už v mladom veku - od 15 do 30 rokov, v 25-27% prípadov - po 40 rokoch. Odhaduje sa, že približne 3 až 5% populácie planéty trpí touto chorobou. Samozrejme, v krajinách s klimatickým podnebím je choroba oveľa bežnejšia.
Raynaudov syndróm sa vyznačuje paroxyzmálnym prietokom a stagingom. Pretože spazmus zachytáva hlavne periférne cievy, príznaky ochorenia sa vyskytujú najčastejšie v rukách, menej často v nohách, nosu a jazyku, brade, ušných lalôčikoch. Ako spôsobuje typický Raynaudov syndróm? Dozvieme sa.

V dôsledku spazmu ciev (vazokonstrikcia) sa prietok krvi v periférnych častiach (najčastejšie z nejakého dôvodu index a prsteň prstov) spomaľuje. Krv cirkuluje horšie, čo je sprevádzané bledými prstami (až po farbu alabastru). Zlá zásoba krvi spôsobuje nedostatok výživy tkaniva, metabolické poruchy na miestnej úrovni, ktorá je sprevádzaná bolesťou. Spolu s (alebo namiesto) bolesťou, je znížená citlivosť, mravčenie a plazenie v prstoch, čo súvisí aj s výživovou nedostatočnosťou. Koža je na dotyk studená. Táto stav trvá v priemere asi 10-15 minút. Potom sa fáza vazokonstrikcie nahradí druhou fázou, kyanotickou (kyanotickou).

Cyanotická fáza nesie tento názov v dôsledku meniacej sa farby kože na koži: blanšovanie prstov ustupuje ich cyanóze. K tomu dochádza v dôsledku stagnácie krvi v žilách, ktoré majú modrastý nádych. Pretečenie žíl krvou spôsobuje modré prsty. Prsty zostávajú kyanotické až do ukončenia artérie. Druhá fáza je viac spojená s pocitom necitlivosti a pálenia ako s bolesťou. Bolesť v tejto fáze je tupá, v porovnaní s prvou fázou. Trvanie druhej fázy sa pohybuje od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Potom prichádza tretia fáza - fáza vazodilatácie (vazodilatácia). Tiež sa nazýva reaktívna hyperémia spôsobená zmenou farby kože od modravej k červenej.

Tretia fáza nastane po zmiznutí cievneho kŕče. Prietok krvi pokračuje rovnakou silou, stagnujúca krv z žíl sa ďalej stláča pozdĺž krvného riečišťa s čerstvými porciami, obnoví sa výživa tkanív. To všetko sprevádza sčervenanie kože prstov, pocit tepla a zvýšenie teploty pokožky tejto oblasti. Bolesť a iné poruchy citlivej sféry zmiznú. Po určitom čase sa koža stáva normálnou farbou.

Trojfázový priebeh útoku Raynaudovho syndrómu opísaný vyššie je klasický, ale nie vždy sa vyskytujúci v tejto forme. V reálnom živote nie je obraz vždy úplný. Obvykle sa počiatočné štádiá ochorenia vyskytujú iba vo forme mierne vyslovenej prvej fázy, kedy vazospazmus nie je taký silný. Postupne, keď proces prebieha, objavujú sa dve ďalšie fázy, avšak ich závažnosť sa môže meniť individuálne. Trvanie útoku je tiež predmetom výrazných výkyvov: od 10-15 minút až niekoľko hodín. Výskyt záchvatov sa pohybuje od niekoľkých ročne až po deň. Veľa závisí od reaktivity tela, príčiny Raynaudovho syndrómu a trvania jeho existencie, prítomnosti sprievodných ochorení. Oblasť lézie má tiež tendenciu k zvyšovaniu progresie choroby: po bezmenných a indexových prstoch sú ruky úplne zapletené a podobné zmeny v nohách a tvári sa objavujú. Zaujímavý (a ešte nepochopený lekárskymi odborníkmi) je skutočnosť, že palec nie je zapojený do patologického procesu Raynaudovho syndrómu.

Raynaudov syndróm nie je taký neškodný, ako sa zdá na prvý pohľad. Pravidelne sa vyskytujúci vazospazmus stále neprechádza bez stopy. Funkčné poruchy bez včasnej liečby sú nahradené organickými. Čo to znamená? To znamená, že skôr alebo neskôr porušenie prietoku krvi vedie k vzniku trofických porúch. Trofické zmeny už nie sú paroxysmálne, sú trvalé, čo výrazne stmavuje život pacienta. Prsty sa zväčšujú, kožné trhliny, tam sú dlhotrvajúce nezhorené vredy, často sú panaritium. V závažných prípadoch môže dôjsť k nekróze (zomrieť) povrchových tkanív pri ich odmietnutí a vznikne gangréna (a potom chirurg nemôže urobiť!). Samozrejme, štádium trofických porúch je výsledkom ďalekosiahleho procesu, ktorý je dnes zriedkavý.

Existujú určité rozdiely v klinickom priebehu syndrómu a Raynaudovej chorobe. Najčastejšie sa Raynaudova choroba vyskytuje v mladom veku, vyskytuje sa so symetrickou léziou končatín, trofové zmeny sa vyvíjajú pomerne zriedkavo. Raynaudov syndróm môže byť sprevádzaný významnou asymetriou lézie (napríklad jeden prst na ľavej ruke a celá ruka pravou rukou), postupuje rýchlejšie (kvôli prítomnosti primárneho zdroja klinických prejavov, hlavného ochorenia).

Okrem zmien periférnych tkanív sa môžu pacienti so Raynaudovým syndrómom sťažovať na kolísanie krvného tlaku, bolesti srdca a brucha, bolesť v chrbtici, poruchy spánku, bolesti hlavy migrény.

diagnostika

Charakteristický klinický obraz Raynaudovho syndrómu zvyčajne nespôsobuje problémy v diagnostickom pláne. Na potvrdenie prítomnosti tejto choroby je však potrebné vykonať jednu z nasledujúcich vyšetrovacích metód: capillaroscopy, reovasografiu, dopplerovský ultrazvuk. Tieto inštrumentálne metódy umožňujú potvrdiť vaskulárny kŕč. Spazmus krvných ciev môže byť spôsobený studenou skúškou (ponorenie prstov do studenej vody na niekoľko minút). Nedávno vznikla takáto diagnostická metóda, ako kapilaroskopia širokého poľa nechtového lôžka, pretože táto štúdia umožňuje podrobnú štúdiu mikrovaskulárneho lôžka. Okrem inštrumentálnych diagnostických metód je predpísaný kompletný krvný obraz, koagulogram (stanovenie parametrov systému koagulačnej krvi) a vyšetrujú sa imunologické parametre krvi. Väčšina opatrení sa uskutočňuje s cieľom stanoviť príčinný faktor: je potrebné zistiť, či ide o Raynaudov syndróm alebo chorobu. A ak je to Raynaudov syndróm, je potrebné najprv liečiť základnú chorobu, ktorá sa stala zdrojom klinických prejavov.

liečba

Zbavenie Raynaudovho syndrómu začína liečbou základnej choroby. Bez takejto terapie budú všetky metódy ovplyvňovania Raynaudovho syndrómu bezmocné. Ak príčina ešte nebola nájdená, vykoná sa symptomatická liečba.

Pacient s Raynaudovým syndrómom musí prestať fajčiť, piť alkohol, vyhýbať sa vystaveniu pracovným rizikám (vibráciám, ťažkým kovom a podobne), menej často prechladnúť a menej nervózny. Niekedy by osoba mala dokonca zmeniť svoje bydlisko: prejdite do zóny s teplejším podnebím. V počiatočných štádiách ochorenia môžu stačiť len tie, ktoré môžu povedať, preventívne opatrenia na odstránenie symptómov choroby. Inak sa obráťte na farmakoterapiu.

Z liekov na liečbu Raynaudovho syndrómu sa používajú:

 • antagonisty vápnika (Nifedipine, Verapamil, Diltiazem, Corinfar), ktoré zabraňujú výskytu vazospazmu, čím sa znižuje nahromadenie vápnika v cievnej stene;
 • protidoštičkové látky a vazodilatátory (Pentoxifylline, Dipyridamol, Vazaprostan, Reopoligyukin, Xantinol nikotinát, Phentolamin a ďalšie), ktoré interferujú s krvnými zrazeninami a zlepšujú mikrocirkuláciu v tkanivách;
 • antispazmodiká a analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (No-shpa, Platyfillin, Diclofenac, Ibuprofen, Meloxicam a iné), ktoré zmierňujú bolesť a zápal. Nesteroidné protizápalové lieky sa stávajú základom liečby Raynaudovho syndrómu pri chorobách spojivového tkaniva, v takýchto prípadoch sú predpísané na dlhodobé užívanie;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (Captopril, Enalapril a ďalšie);
 • Selektívne blokátory HS2-serotonínového receptora (Ketanserin).

Účinnosť užívania liekov sa zvyšuje pri súčasnom používaní fyzioterapeutických metód. Môže to byť elektroforéza s rôznymi liečivami (s kyselinou nikotínovou, Eufillin, Papaverine a ďalšími), aplikácia bahna, aplikácie dimexidu, magnetická terapia, oxid uhličitý, radónové a sulfidové kúpele, laserová terapia, transcraniálna elektrostimulácia. Akupunktúra a hyperbarická kyslíková terapia pomáhajú mnohým pacientom. Zobrazuje masáž postihnutých končatín. V niektorých prípadoch využitie psychoterapie.

Existuje tiež chirurgická liečba Raynaudovho syndrómu, čo je indikované v prípade rezistencie ochorenia na komplexnú lekársku a fyzioterapeutickú liečbu. Podstatou postupu je denervácia plavidiel, ktoré kŕmia postihnuté oblasti. Táto intervencia sa nazýva sympatektómia. V tomto prípade sa pomocou skalpelu odrežú nervové vlákna, ktorými impulz prechádza a spôsobuje kŕč ciev. Uplatniteľnosť tejto metódy liečby sa zvažuje len v ťažkých prípadoch Raynaudovho syndrómu. Stojí za zmienku, že medzi lekármi existuje iný pohľad na túto metódu liečby. Faktom je, že v niektorých prípadoch sa po niekoľkých mesiacoch po chirurgickej liečbe príznaky ochorenia opäť vrátia, a preto sa tento spôsob liečby nepovažuje za účinný. A samozrejme, pomoc chirurga je nevyhnutná, keď trofické poruchy vedú k gangréne.

Jednou z nových a moderných metód liečby Raynaudovho syndrómu je terapia kmeňovými bunkami. Bezpečnosť a dlhodobé výsledky tejto techniky ukážu čas.

V čase útoku syndrómu Raynaud pacienta ako prvá pomoc môžete odporučiť horúci nápoj (napr., Slabý čaj), zahriať postihnutú končatinu v teplej vode (vaňa), trieť kožu mäkkou handričkou (flanel od typu). To všetko prispeje k rozšíreniu krvných ciev a obnoveniu prietoku krvi v postihnutej oblasti, a teda k ukončeniu útoku.

Raynaudov syndróm nie je život ohrozujúcim stavom. V niektorých prípadoch ochorenie náhle prechádza spontánne do remisie. Je dôležité určiť príčinu tejto patológie, pretože základné ochorenie môže byť závažnejšie a bez liečby môže viesť k nezvratným dôsledkom pre telo.

Preto, v súhrne, môžeme povedať, že Raynaudov syndróm je mnohostranným problémom modernej medicíny. Doteraz nie je celkom objasnený všetky príčiny a mechanizmy patologických zmien v tele v tejto choroby, ale jedna vec je istá: toto ochorenie nie je tak strašné, keď sa s ňou vyrovnať. Komplexná liečba vo väčšine prípadov spôsobuje, že ochorenie ustupuje. Dávajte si pozor na seba, pri prvom podozrení na Raynaudov syndróm kontaktujte kvalifikovaných odborníkov, aby prijali potrebné opatrenia včas.

Európska klinika Siena-Med, odborná prednáška na tému Klinika, diagnostika a liečba Raynaudovho syndrómu:

Raynaudov syndróm: symptómy a liečba, typy chorôb a štádiá ich vývoja

Raynaudov syndróm je zriedkavé a nezvyčajné ochorenie. Dôvody pre jej výskyt ešte nie sú úplne pochopené. Môže to byť nezávislé ochorenie a je výsledkom inej choroby.

Hovorme o tom, čo vie moderná medicína o chorobe a jej odrode a aké metódy liečby existujú.

Opis choroby

Raynaudov syndróm (ochorenie alebo jav) je porušením krvného zásobenia v dôsledku silného zúženia periférnych ciev. Zvyčajne sú ovplyvnené prsty a prsty, menej často špička nosa, jazyka alebo brady. Výskyt syndrómu môže naznačovať prítomnosť ochorení spojivového tkaniva a môže byť nezávislou chorobou.

Tento syndróm bol prvýkrát opísaný v roku 1863 neuropatológom Mauricom Raynaudom. Lekár sa rozhodol, že dokáže opísať inú formu neurózy. Jeho predpoklad ešte nebol potvrdený.

Príčiny a rizikové faktory

Napriek tomu, že tento syndróm bol dlhodobo popísaný, neexistujú presné údaje o príčinách jeho výskytu. V súčasnosti sú lekárom známe iba tieto rizikové faktory:

 • podchladenie;
 • stres;
 • únava;
 • prehrievanie;
 • endokrinné poruchy;
 • poškodenie mozgu;
 • dedičný faktor.

Riziková skupina zahŕňa ľudí, ktorých denná pracovná činnosť súvisí so zvýšeným zaťažením prstov alebo prácou v podmienkach silných vibrácií. Napríklad pisári a hudobníci (najmä pianistov).

Raynaudov fenomén sa môže vyvinúť aj na pozadí iných ochorení, vrátane:

 • Reumatická: sklerodermia (vaskulárne zápal), systémový lupus erythematosus (ochorenie spojivového tkaniva), Nodózna nodosa (zápal krvných ciev), reumatoidná artritída (zápal kĺbov) a ďalšie.
 • Cievny: posttrombotický syndróm (okolo neho tu), obštrukcia aterosklerózy ciev dolných končatín (poškodenie artérií).
 • Rôzne krvné patológie: trombocytóza (zvýšenie počtu krvných doštičiek), myelóm (malígny nádor).
 • Stláčanie neurovaskulárneho zväzku.
 • Porušenie nadobličiek.

Klasifikácia a etapa

Existujú dva typy Raynaudovho syndrómu:

 • Primárne - ochorenie sa rozvíja samo osebe a nie je spojené s inými ochoreniami.
 • Sekundárny - fenomén spôsobený inými chorobami.

Priebeh choroby je rozdelený do troch etáp:

 • angiospatický - počiatočná fáza;
 • angioparalitické - môžu sa vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov sprevádzané dlhodobými odpusteniami;
 • atrophoparalytic - posledná fáza, charakterizovaná smrťou tkanív a poškodením kĺbov. V tomto štádiu choroba začína rýchlo postupovať, čo vedie k smrti postihnutých končatín a v dôsledku toho k postihnutiu pacienta.

Ak chcete lepšie identifikovať príznaky a získať včasnú liečbu, pozrite sa na tieto fotografie všetkých fáz Raynaudovho syndrómu (choroby):

4 fotografie znázorňujúce progresiu ochorenia.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Existujú prípady, kedy sa choroba sama zastaví v prvej fáze po niekoľkých útokoch. Ale aj keby sa to nestalo, priebeh ochorenia je veľmi dlhý a bolestivé útoky, ktoré sa čoraz častejšie zvyšujú vo frekvencii a trvaní, sú nútené konzultovať s lekárom.

Tretia etapa je najnebezpečnejšia z dôvodu výskytu kožných vredov, nekrózy tkaniva a dokonca straty končatín. Vyskytuje sa však iba vo veľmi zanedbaných prípadoch a u pacientov, ktorí trpia Raynaudovým javom v dôsledku inej závažnej choroby.

symptomatológie

Raynaudov syndróm sa vyskytuje najčastejšie na rukách, menej často na nohách av ojedinelých prípadoch na brade a špičke nosa.

Hlavným príznakom ochorenia je útok, ktorý sa delí na tri fázy:

 • Fáza 1 - koža postihnutých končatín je veľmi bledá. Trvá 5 až 10 minút a začína po ochorení vyvolávajúcich príčinách (hypotermia, stres). Pallor sa vyskytuje v dôsledku prudkého zúženia krvných ciev, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi. Čím je koža svetlejšia, tým horšie je zásoba krvi.
 • 2 fázy - vyblednuté oblasti začínajú pomaly modrú farbu. Je to spôsobené tým, že krv vstupujúca do žíl pred kŕčmi krvných ciev stagnuje v nich.
 • 3 fázy - postihnuté oblasti sú červené. Útok končí, tepny expandujú a prívod krvi je obnovený.

Okrem toho sa počas útoku pozoruje:

 • Syndróm bolesti, ktorý môže sprevádzať celý útok, a môže sa vyskytnúť iba v prvej a tretej fáze.
 • Po bolesti sa zvyčajne vyskytne necitlivosť, ale môže ju nahradiť. Počas obnovy krvného obehu je necitlivosť sprevádzaná miernym brnenie.

Kedy kontaktovať lekára a ktorý z nich?

Odporúčame konzultovať s lekárom diagnostiku a liečbu ihneď po nástupe prvých príznakov záchvatov Raynaudovho syndrómu (ochorenia). Musíte vybrať skúseného reumatologa, pretože Raynaudov syndróm je veľmi zriedkavý.

Viac informácií o ochorení z videa nájdete ďalej:

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Skúsený lekár môže diagnostikovať Raynaudov syndróm iba vonkajšími príznakmi. Ale na určenie príčiny choroby je potrebné vykonať komplexný prieskum, ktorý pozostáva z:

 • všeobecný krvný test;
 • imunologická analýza krvi;
 • krvný test na zrážanie;
 • Ultrazvuk štítnej žľazy;
 • capillaroskopia (vyšetrenie ciev pre stupeň zamorenia);
 • tomografia a röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice;
 • Dopplerov ultrazvuk krvných ciev.

Ako sa liečiť?

Proces liečenia Raynaudovej choroby je veľmi dlhý, pretože príčina ochorenia nie je známa. Počas celého trvania liečby je potrebné vyhnúť sa faktorom vyvolávajúcim ochorenie:

 • fajčenie;
 • pitie kávy;
 • podchladenie;
 • vibračné efekty;
 • chemické interakcie;
 • dlhá práca na klávesnici;
 • stresujúce situácie.

Hlavný spôsob boja proti chorobe - konzervatívna liečba, ktorá kombinuje lieky s množstvom terapeutických techník.

Najúčinnejšie lieky na liečbu Raynaudovho syndrómu sú:

 • Vasodilatátory: Nifedipín, Corinfar, Verapamil. V pokročilých prípadoch sa predpisuje Vazaprostan, priebeh liečby je 15 až 20 infúzií.
 • Antidoštička (zlepšuje krvný obeh): Trental, Agapurin.
 • Antispazmikum: platifilín, no-shpa.
 • V niektorých prípadoch sa používajú inhibítory ACE, ktoré znižujú krvný tlak.

Lieková terapia je vždy kombinovaná s terapeutickými technikami:

 • rehabilitácia;
 • reflexológia (účinok na aktívne body ľudského tela);
 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • tepelné postupy;
 • extrakorporálna hemokrekcia (purifikácia krvi);
 • regulácia periférneho obehu;
 • hyperbarická oxygenácia (úprava kyslíka v tlakovej komore);
 • psychoterapia.

Jednoduchšie prejsť silnými útokmi pomôže:

 • ohrievanie postihnutej končatiny teplou vodou alebo vlnou;
 • mäkká masáž;
 • otepľovací nápoj.

Toto video opisuje alternatívny spôsob liečenia choroby - magnetická terapia:

V prípadoch, keď je konzervatívna liečba bezmocná alebo choroba postupuje rýchlo, je aplikovaná chirurgická intervencia. Spočíva v vykonávaní sympatektómie. Počas tejto operácie sa odstráni časť autonómneho nervového systému, ktorá je zodpovedná za zúženie krvných ciev.

Naučte sa všetko o klinike a príznakoch trombózy kavernózneho sínusu z tohto materiálu - máme veľa užitočných informácií.

Črevná trombóza môže byť smrteľná. Ide o mimoriadne nebezpečnú chorobu - dozviete sa viac o nej.

Prognózy a preventívne opatrenia

Pri odstraňovaní príčin chorôb je prognóza primárneho javu Raynaud veľmi priaznivá. V prípade sekundárneho syndrómu bude všetko závisieť od závažnosti ochorenia, ktoré spôsobilo ochorenie.

Na profylaktické účely sa odporúča:

 • zdržať sa fajčenia, pitia alkoholu a kávy;
 • jesť správne;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám;
 • kontrastné kúpele - obnovuje proces termoregulácie;
 • masáž rúk a nôh;
 • zabrániť podchladeniu;
 • Vezmite kapsule na rybie oleje každoročne v priebehu troch mesiacov.

Napriek tomu, že príčiny Raynaudovho syndrómu nie sú úplne známe, jedna vec je jasná - len zdravý životný štýl a starostlivosť o vaše telo pomôže predchádzať tejto chorobe. Ak máte prvé známky syndrómu, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Liečba bude dlhá, ale účinná a zachráni vás pred takými strašnými následkami, ako je strata končatín.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm sa nazýva porucha, ktorá spôsobuje ťažké zúženie krvných ciev na koži, ku ktorému dochádza u ľudí v dôsledku silného stresu alebo vystavenia chladu.

Táto choroba bola pomenovaná na počesť Maurice Raynaudovej, ktorá opísala túto chorobu v roku 1862. Táto porucha má paroxysmálny, vazospastický charakter. Patrí k systémovým ochoreniam spojivového tkaniva. Táto choroba podľa rôznych zdrojov trpí 3 až 5% populácie. V tomto prípade sú útoky tohto syndrómu častejšie ženy. Raynaudov syndróm sa spravidla vyskytuje u človeka v neskoršom veku po 35 rokoch. Raynaudova choroba sa môže vyskytnúť u ľudí už vo veku pätnásť rokov.

Raynaudov syndróm je prejavom takzvaného fenoménu Raynaud. V medicíne je tento jav rozdelený na dva typy. Raynaudova choroba je definovaná ako Raynaudov primárny fenomén. Jeho črtou je priebeh, bez ohľadu na iné choroby. Z celkového počtu prípadov tejto choroby predstavuje Raynaudova choroba približne 90% prípadov.

Raynaudov syndróm je definovaný ako sekundárny fenomén Raynaud, pretože v podstate sa táto patológia prejavuje ako súčasť inej choroby.

Príčiny Raynaudovho syndrómu

Príčiny, ktoré spôsobujú Raynaudov syndróm u ľudí, sú často rôzne choroby. Existuje dôkaz, že Raynaudov syndróm sa môže prejaviť u ľudí so 70 chorobami.

Táto podmienka je typické pre niektorých pacientov s reumatickými chorobami:. Systémový lupus erythematosus, sklerodermia, dermatomyozitída, reumatoidná artritída, Sjögrenov syndróm, nodulárna periartritída, atď. Raynaudov syndróm sa prejavuje aj pri ochorení ciev: aterosklerózy obliterans, trombotické alebo post-trombotického syndrómu. Sprievodný syndróm a niektoré ochorenia krvi: paroxysmálna hemoglobinúria, kryoglobulinémia, trombocytóza, mnohopočetný myelóm.

Existuje aj koncept Raynaudovho profesionálneho syndrómu, ktorý sa môže vyvinúť v dôsledku vibrácií, ťažkej a pravidelnej hypotermie, ako aj práce s PVC. Výskyt Raynaudovho syndrómu neurogénna spojené, zvyčajne zlisovaním neurovaskulárnych zväzku k rozvoju algodystrofie, syndrómu karpálneho tunela. Takzvaný liečivo Raynaudov syndróm vzniká ako reakcia na užívanie niektorých liekov -. Ergotamín, serotonín, beta-blokátory, lieky s protinádorového účinku, atď Keď je prípravok zrušený, tieto displeje v podstate zmizne.

Tiež je zaznamenané množstvo ochorení, ktoré môžu spôsobiť Raynov syndróm u ľudí.

Symptómy Raynaudovho syndrómu

Raynaudov syndróm sa prejavuje vo forme záchvatov, pri ktorých dochádza k vazospazmu kože. Najčastejšie sa tento syndróm prejavuje na prstoch a rukách, v zriedkavých prípadoch na ušiach, nosoch, perách a jazyku. Veľmi často ľudia, ktorí trpia touto chorobou, nerozumie tomu, že majú symptómy Raynaudovho syndrómu, pretože sú presvedčení, že takáto reakcia je iba reakciou tela na účinky chladu. Počas útoku sa postupne mení farba kože: na začiatku sa stáva biela, neskôr sa stáva modrou a po útoku sa pozoruje jej začervenanie. V prvej fáze útoku dochádza k výraznej bledosti kože v dôsledku dramatického odtoku krvi. V druhej fáze sa modrá koža vyskytuje ako reakcia na nedostatok kyslíka. V tretej fáze dochádza k obnoveniu krvného obehu a intenzívnemu sčervenaniu kožného polčasu. Niekedy niekto nemusí počas útoku prejaviť všetky fázy.

Symetria odfarbenia kože na oboch končatinách sa vždy pozoruje. Dĺžka takého útoku je spravidla približne 20 minút. Avšak niekedy sa Raynaudov syndróm vyskytuje u pacienta niekoľko hodín. Keď má človek útok Raynaudovho syndrómu, jeho koža je vždy chladná, okrem toho niekedy dochádza k ostrému znecitliveniu, strate vnímania rôzneho stupňa, brnenie v postihnutých končatinách.

V podstate s napadnutím Raynaudovým syndrómom nastáva bolesť po ukončení útoku. Okrem toho pacient cíti teplo a rozšírenie, existuje hypertermia kože. V priebehu času sa pacient prejavuje trofickými zmenami: kožný turgor sa znižuje, vankúšiky sú pritlačené alebo sploštené, objavujú vredy, ktoré sa dlho uzdravujú.

Toto ochorenie často prebieha dlhú dobu. Pôvodne popísané príznaky sa objavujú len na špičkách niekoľkých prstov, ale neskôr sa už objavujú na všetkých prstoch, spravidla bez toho, aby ovplyvnili iba palec.

V procese takého útoku, tak na nohách, ako aj na rukách, sa môže objaviť vzor podľa typu mramoru, ktorý sa nazýva sieť.

Okrem symptómov opísaných ochorení sa Raynaudove prejavy prejavujú necitlivosťou, ochladením pokožky, prípadne prejavom bolesti. Medzi záchvaty ľudskej ruky často zostávajú modrasté, koža na nich je zima.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Existujú všeobecné a špeciálne metódy diagnostiky Raynaudovho syndrómu. V tomto prípade je diagnostikovaná Raynaudova choroba za predpokladu, že sú vylúčené všetky choroby, pre ktoré sa môže tento syndróm prejaviť. Vylúčenie chorôb by malo byť potvrdené ďalšími pozorovaniami. Počas štúdie pacienti podstúpili capillaroscopy na detekciu a objasnenie typu cievnej lézie kože. Okrem toho je v procese diagnostiky pridelené laboratórne krvné testy.

Vedenie koagulácie umožňuje nájsť potrebné údaje o vlastnostiach krvi. Okrem toho sa v niektorých prípadoch odporúča na diagnostiku Raynaudovho syndrómu vykonať imunologické a rádiologické vyšetrenie. Niekedy sa skúma digitálny prietok krvi aj pomocou Dopplerovho ultrazvuku, angiografie a ďalších metód.

Existuje tiež množstvo jasných zdravotných kritérií, na základe ktorých sa stanovuje diagnóza. Toto je prítomnosť vaskulárneho spazmu, ku ktorému dochádza v dôsledku vystavenia stresu alebo chladu; symetria lokalizácie prejavov cievnych záchvatov: prítomnosť normálnej pulzácie artérií, ktoré sú hmatateľné; periodické prejavy cievnych záchvatov počas dvoch alebo viacerých rokov.

Liečba Raynaudovým syndrómom

Účinná liečba Raynaudovho syndrómu závisí od toho, do akej miery je možné odstrániť faktory, ktoré vyvolávajú prejav tohto syndrómu, a tiež pôsobiť na mechanizmy, ktoré vyvolávajú poruchy vo fungovaní ciev.

Ošetrujúci lekár rozhodne poradí pacientovi, aby zabránil prechladnutiu tela, prestane fajčiť, nekontaktuje sa s rôznymi chemikáliami a zabráni ostatným faktorom vyvolávajúcim prejavy vazospazmu. V niektorých prípadoch stačí radikálne zmeniť niektoré pracovné podmienky alebo prejsť do oblasti, kde je podnebie teplejšie a Raynaudov syndróm zmizne sám.

V iných prípadoch liečba Raynaudovho syndrómu zahŕňa použitie liečebnej terapie vo forme liekov s vazodilatačnými účinkami. V tomto prípade účinok vápnikových antagonistov má účinok. Najčastejšie sú pacientom predpísané nifedipín, corinfar, cordafen. Okrem toho sa pri liečení používajú iné blokátory vápnika: diltiazem, verapamil, nikardipín.

Ak má pacient progresívny Raynaudov syndróm, je vhodná liečba liekom Vazaprostan. Táto liečivá sa podáva intravenóznou kvapkacou cestou, kurz sa pohybuje od 10 do 20 infúzií. Po tretej infúzii liek začína ovplyvňovať stav pacienta, avšak jeho účinnosť je najvýraznejšia po ukončení úplného priebehu liečby liekom. Frekvencia útokov, ich intenzita a trvanie výrazne klesá. Účinok lieku trvá spravidla 4 až 6 mesiacov, preto je vhodné opakovať priebeh jeho podávania dvakrát ročne.

Aj v procese komplexnej liečby tejto choroby sa používajú inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín, konkrétne liek captopril. Tento liek je predpísaný dlhší čas - od šiestich mesiacov do roka. Dávky, v ktorých pacient užíva liek, určuje ošetrujúci lekár jednotlivo. Aj pri liečbe Raynaudovho syndrómu sa používa ketanserín, ktorý je predovšetkým predpísaný starším pacientom.

Okrem týchto liečiv pri liečení Raynaudovho syndrómu sa používajú lieky, ktoré zlepšujú celkové vlastnosti krvi a znižujú viskozitu. Ide o pentoxifylín, dipyridamol a iné lieky.

Prístup k liečbe tejto choroby musí byť komplexný. Každý pacient si musí uvedomiť, že liečba Raynaudovho syndrómu môže trvať niekoľko rokov a súčasne je potrebné užívať lieky patriace do rôznych skupín.

V procese komplexnej liečby sa lokálna liečba aplikuje tiež aplikáciou 50 až 70% roztoku dimetylsulfoxidu na oblasti postihnuté ochorením počas útoku. Takéto aplikácie sú účinné ako doplnok k liečbe cievnymi a protizápalovými liekmi.

Dotknutý lekár musí venovať pozornosť tomu, či sa počas liečby vyskytnú vedľajšie účinky: opuch, nevoľnosť, bolesti hlavy a alergie. V prípade takýchto javov sa dávka lieku zníži alebo sa úplne zruší.

Okrem toho sa úspešne aplikovali iné lieky na liečbu Raynaudovho syndrómu - fyzioterapia, psychoterapia, termické procedúry, elektroforéza, akupunktúra, reflexológia. Tiež s touto chorobou je zobrazená masáž.

Veľmi zriedkavo sa pri tejto chorobe odporúča použiť chirurgickú liečbu, ktorá zahŕňa odstránenie nervových tepien pri susedných chorých tepnách.

Vo väčšine prípadov riziko Raynaudovho syndrómu nie je. Mnohí pacienti nemajú obavy kvôli príliš intenzívnym prejavom tejto choroby. Avšak, mali by ste vedieť, že v najťažších prípadoch vedie progresia Raynaudovho syndrómu k vzniku gangrény a následnej amputacii postihnutej končatiny.

Prevencia Raynaudovho syndrómu

V súčasnosti neexistujú žiadne vyvinuté metódy na primárnu prevenciu Raynaudovho syndrómu. Ako metódy sekundárnej prevencie je dôležité zabrániť vystaveniu ľudského tela faktorom, ktoré vyvolávajú rozvoj vazospazmu. Okrem toho sa ako sekundárna prevencia používa lekárska liečba Raynaudovho syndrómu zameraná na dosiahnutie remisie základnej choroby.

Ľudia, ktorí sú náchylní k záchvatom Raynaudovho syndrómu, by mali nosiť teplé palčiaky a ponožky, vodotesné topánky, piť horúci čaj a iné nápoje počas chladnej sezóny. Je tiež žiaduce neupravovať kofeínové nápoje, ktoré ako nikotín spôsobujú vazokonstrikciu.

Raynaudov syndróm, ktorý sa zaobchádza

Raynaudova choroba je patologická porucha v práci autonómneho nervového systému, charakterizovaná výskytom trofických porúch a bolesti na prstoch.

Príčiny tejto choroby

Lekári nemôžu pomenovať presné príčiny Raynaudovej choroby. Je známe, že ženy sú náchylné k tejto patológii je 5 krát viac ako muži. Predpokladá sa, že ochorenie je výsledkom spazmu malých ciev - kapilár. Najčastejšie je takýto kŕč spôsobený všeobecnou hypotermiou tela.

V krajinách s chladným podnebím je ochorenie oveľa častejšie ako v južných oblastiach. Zriedkavejšie môže byť Raynaudova choroba vyvolaná takými patologiami, ako je diabetes mellitus, lupus erythematosus, reumatoidná artritída a ochorenia chrbtice. Príležitostne sa môžu stať predisponujúcim faktorom rozvoja Raynaudovho syndrómu faktory zamestnania, ako napríklad vibrácie alebo pretrvávajúce psycho-emočné stresy.

Ak hovoríme o nezávislom ochorení, potom lekári diagnostikujú "Raynaudovu chorobu" a keď je táto patológia sprevádzaná ďalšími poruchami v tele, ktoré sú uvedené vyššie, potom sa označuje ako "Raynaudov syndróm". V oboch prípadoch sú charakteristiky priebehu ochorenia a jeho klinické príznaky takmer rovnaké.

Pamätajte, že Raynaudova choroba by nemala byť povolená, aby prešla svojim smerom a ignorovala svoju kliniku. To môže viesť k chronickým poruchám obehu v končatinách, čo často vedie k vzniku gangrény a následnej amputácii prstov.

Symptómy Raynaudovho syndrómu

Najčastejšie sa choroba vyvíja u žien v druhom desaťročí života. V medicíne boli popísané prípady, kde bola diagnostikovaná Raynaudova choroba u detí vo veku 10-12 rokov, približne polovica takýchto prípadov bola spôsobená dedičnou predispozíciou. V niektorých prípadoch sa choroba môže vyvinúť po ťažkom strese. Ak sa Raynaudova choroba vyvíja u ľudí starších ako 25 rokov, ktorí predtým nemali problémy s krvným obehom, je táto skutočnosť často spôsobená prítomnosťou sprievodnej choroby u pacienta. V zriedkavých prípadoch sa choroba môže vyvinúť u ľudí starších ako 50 rokov. Spravidla sa to deje na pozadí vážnych hormonálnych porúch, konštantných stresov a ochorení orgánov endokrinného systému.

Niekedy sa Raynaudova choroba môže vyskytnúť v dôsledku pôsobenia komplexu faktorov na ľudský organizmus - hypotermia, stres, ochorenia endokrinného systému. Pravdepodobnosť ovplyvnenia dedičného faktora je iba 5%.

Jedným z prvých klinických symptómov Raynaudovho syndrómu je zvýšená chladivosť prstov. Po progresii ochorenia sa do zmrznutia pridáva znížená citlivosť prstov a strata citlivosti falanga. Tieto poruchy sa môžu pozorovať vo forme útokov a úplne vymiznú v čase. Najčastejšie sú špičky prstov zapojené do patologického procesu, menej často - ušných lalôčok, špičky nosa a špičky prstov dolných končatín. Útok môže trvať niekoľko minút až niekoľko hodín. Všetky tieto symptómy sú charakteristické pre prvú fázu Raynaudovej choroby.

Druhá fáza ochorenia je charakterizovaná sťažnosťami pacienta na náhle utoky, v dôsledku ktorých sa môžu vyvinúť poruchy trofického tkaniva - opuch prstov a ich zvýšená zraniteľnosť.

Choroba postupuje pomaly, avšak v každej fáze Raynaudovho syndrómu (reverzná patológia), ku ktorému dochádza na pozadí nástupu tehotenstva, menopauzy, zmeny pobytu a klima krajiny.

Frekvencia porúch v nervovom systéme Raynaudovej choroby dosahuje 60% prípadov. Pacienti sa sťažujú na:

 • neustále bolesti hlavy
 • pocit ťažkosti v chrámoch
 • bolesti dolnej časti chrbta a končatiny.

Niektorí pacienti majú silné paroxysmálne migrény. V 10% prípadov je Raynaudova choroba sprevádzaná zvýšeným krvným tlakom. U niektorých pacientov počas záchvatu sú bolesti v oblasti srdca, ktoré nie sú zobrazené na elektrokardiograme a sú funkčné v prírode.

Napriek početným sťažnostiam pacientov o hypersenzitivite končatín na vystavenie účinkom za studena sú poruchy citlivosti u pacientov s idiopatickým Raynaudovým syndrómom veľmi zriedkavé.

Početné vyšetrenia pacientov s idiopatickou formou ochorenia preukázali normálnu priechodnosť krvných ciev končatín, a preto je ťažké vysvetliť, kde tento pocit ťažkosti a brnenia v oblasti prstov pacienta pochádza. Počas vyšetrenia malých krvných ciev bol u takýchto pacientov diagnostikovaný len malý tón.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Pri vyšetrení pacienta s podozrením na Raynaudov syndróm je najprv potrebné zistiť, či blednutie a desenzibilizácia prstov nie je normálnou fyziologickou odpoveďou. Ak to chcete urobiť, vykonajte špeciálnu štúdiu - ovplyvnite pokožku pacienta s rôznymi teplotami za studena. Je prijateľné blanšovať končatiny a znižovať citlivosť prstov. Avšak po zahriatí pacienta zmiznú všetky tieto javy a koža na končatinách sa stáva normálnym odtieňom bez oblastí modrého. U pacientov so skutočnou Raynaudovou chorobou trvá reverzný vývoj vazospazmu dlhšie, pričom na niektorých miestach prstov je prítomná cyanóza.

Je najťažšie odlíšiť idiopatickú formu ochorenia od sekundárneho Raynaudovho syndrómu. V roku 1932 vytvorili vedci 5 hlavných kritérií diagnostikovania idiopatickej Raynaudovej choroby:

 • trvanie choroby je najmenej 2 roky;
 • pacient nemá žiadne ochorenia, ktoré by mohli vyvolať Raynaudov syndróm;
 • pacient má prísnu symetriu vaskulárnych a tropofaralytických symptómov;
 • osoba nemá žiadne znaky gangrény na koži končatín;
 • u ľudí je príležitostné blednutie špičiek prstov a zníženie citlivosti končatín pod vplyvom chladu alebo stresu.

Ak však ochorenie pokračuje u pacienta dlhšie ako 2 roky, lekár by mal vylúčiť prítomnosť systémových krvných porúch a iných patologických stavov, ktoré by mohli spôsobiť Raynaudov syndróm.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať nasledujúcim príznakom:

 • prítomnosť dlhodobých rán a odrenín,
 • zriedenie falangov prstov,
 • problémy s prehĺtaním a zatváraním úst pacienta.

Ak má pacient všetky tieto príznaky, existuje podozrenie na systémovú sklerodermiu.

Systémový lupus sa vyznačuje vyobrazením erytematóznej vyrážky na tvári vo forme motýľa - symetrického na oboch stranách. Okrem toho má pacient zvýšenú citlivosť na jasné slnečné svetlo, symptómy perikarditídy a vypadávanie vlasov.

Kombinácia príznakov Raynaudovej choroby so suchosťou slizníc ústnej dutiny a očí je charakteristická pre Sjogrenov syndróm. Lekár by sa mal pacientovi opýtať, či užíva lieky zo skupiny beta-blokátorov, ktoré môžu aj pri dlhodobom nekontrolovanom používaní vyvolať suchú sliznicu.

Mužom starším ako 40 rokov by sa malo zistiť, či Raynaudov syndróm je príčinou možnej sprievodnej endarteritis obliterans. Na vylúčenie vplyvu profesionálneho faktora na vývoj choroby je potrebné pohovoriť s pacientom o možnej práci s vibračnými nástrojmi.

Liečba Raynaudovej choroby

Liečba pacientov s Raynaudovou chorobou je trochu ťažká, pretože je najprv potrebné zistiť špecifickú príčinu, ktorá vyvolala vývoj tejto patológie. Ak je Raynaudova choroba diagnostikovaná na pozadí sprievodného ochorenia, manažment týchto pacientov sa vykonáva paralelne s pozorovaním príslušného odborníka (kardiológ, endokrinológ, reumatológ, vaskulárny chirurg).

Liečba Raynaudovej choroby je spravidla symptomatická a zahŕňa použitie:

 • posilňujúce lieky
 • spazmolytiká,
 • analgetiká,
 • lieky, ktoré normalizujú hormóny.

Osobitná manažérska taktika pre pacientov s touto patológiou je potrebná pre profesionálny faktor v rozvoji ochorenia. K tomu je potrebné najprv odstrániť faktor ovplyvňujúci vzhľad útokov - chladu, vibrácií a iných.

Pri diagnostikovaní idiopatickej formy ochorenia, keď je patológia spôsobená iba stresom, vlhkosťou, klimatickým a chladovým účinkom na telo, môže vylúčenie týchto faktorov viesť k zníženiu útokov Raynaudovho syndrómu.

Pri niektorých formách ochorenia, ktoré sú charakterizované vývojom ireverzibilných trofických porúch a syndrómom silnej bolesti, sa pacientovi preukáže chirurgický zákrok s cieľom zmierniť jeho stav. Táto metóda sa však sotva dá nazvať účinnou: pozorovanie prevádzkovaných pacientov ukazuje, že návrat všetkých klinických symptómov Raynaudovej choroby sa objaví do 2 až 3 týždňov po operácii.

S cieľom zlepšiť mikrocirkuláciu v kapilárach sú pacientom predpísané blokátory vápnika, len je potrebné ich užívať dlho.

Vzhľadom na to, že Raynaudov syndróm sprevádza množstvo porúch v nervovom systéme, je pacientovi preukázané, že užíva psychotropné lieky - antidepresíva, utišujúce lieky.

Nekonvenčný prístup k liečbe Raynaudovej choroby

Najskôr odporúčame pacientom s diagnózou Raynaudovho syndrómu masírovať postihnuté oblasti - prsty, ruky, dolné končatiny. Masážne pohyby by mali začať s hrotmi prstov, postupne sa presúvať do ramena. Pohyb v rovnakom čase by mal byť hladký - môžete mŕtvicu na koži, trieť, štipka, pat. Táto masáž sa má vykonávať najmenej 2 týždne počas 10 minút. Potom musíte urobiť prestávku na 1 týždeň a potom zopakovať kurz. Ak sa klinické symptómy ochorenia rozšíria do ušných lalôčok, mali by sa tiež masírovať, pohladiť a treť.

Aby sa liečba stala ešte účinnejšou, masáž môže byť vykonaná po namočení vašich rúk masážnym olejom a pridaním niekoľkých kvapiek mäty, anízu, morušového mäsa alebo raka. Tieto oleje majú antispazmický a analgetický účinok.

Osvedčené horúce kúpele s prídavkom odvaru bylín vo vode - motherwort, koreň valeriánov, kôprových kvetov, rašeliny. Môžete tiež pridať niekoľko kvapiek vyššie uvedených éterických olejov do vody. Trvanie liečebného kúpeľa je 15 minút, zatiaľ čo teplota vody by nemala presiahnuť 39-40 stupňov. Počas tejto doby sa pacient zahrieva správne, prívod krvi do malých krvných ciev sa zvyšuje a srdcový tep sa stáva častejšie.

Namiesto kúpeľa si môžete vyskúšať kúpeľ. Sú pripravené rovnakým spôsobom ako liečebná kúpeľ, iba ponorujú do rúk ruky alebo nohy. Dôležité je sledovať teplotu vody - nemôžete udržať končatiny vo vani po ochladení vody. To nie je nielen výhodné, ale môže tiež viesť k zhoršeniu Raynaudových útokov.

Prevencia ochorení

Ľudia, ktorí trpia migrénami, sú predisponovaní k rozvoju Raynaudovho syndrómu. Vývoj tejto patológie je možné vyhnúť nasledujúcimi jednoduchými pokynmi:

 • Zabráňte kontaktu s chemikáliami.
 • Vyhnite sa všeobecnej hypotermii tela a predovšetkým hypotermie končatín.
 • Odstráňte účinky vibračných vĺn na tele.
 • Opustiť návykovú zvyknutú (fajčiť) a piť alkohol.
 • Užívajte niektoré farmakologické lieky len na lekársky predpis.

Ak po strese alebo hypotermii osoba cíti necitlivosť prstov a spozoruje zmenu tónu pleti končatín, mali by ste ihneď navštíviť lekára. Nie je potrebné samo-liečiť. Na prvý pohľad neškodný, patológia môže viesť k nezvratným účinkom v tele.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm je sprevádzaný chladom, znecitlivenosťou, bolestivosťou a bolesťami v rukách; počas interictal období, ruky môžu zostať chladné, modrasté. Okrem končatín možno pozorovať podobné prejavy v oblasti špičky nosa, brady, ušných lalokov a jazyka. Trvanie útoku sa pohybuje od niekoľkých minút až po niekoľko hodín.

Príčiny Raynaudovho syndrómu

 • Reumatické ochorenia: systémová sklerodermia, systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída, dermatomyozitída, Sjogrenova choroba, zmiešané ochorenie spojivového tkaniva, periarthritis nodosa, tromboangiitis obliterans atď.
 • Cievne choroby: obliterány aterosklerózy, posttrombotické alebo trombotické syndrómy.
 • Ochorenia krvi: paroxysmálna hemoglobinúria, kryoglobulinémia, mnohopočetný myelóm, trombocytóza.
 • Profesionálny Raynaudov syndróm: "vibrujúci biely prst", chlorvinylová choroba atď.
 • Raynaudov syndróm: ergotamín, serotonín, betablokátory atď.
 • Neurogénny Raynaudov syndróm: kompresia neurovaskulárneho zväzku s rozvojom algodystrofie, syndrómu karpálneho tunela, ochorenia CNS s plegii.
 • Predĺžená imobilizácia, feochromocytóm, paraneoplastický syndróm, primárna pľúcna hypertenzia.

Prvým z príčin syndrómu sú reumatické ochorenia, najmä systémová sklerodermia, kde je Raynaudov syndróm včasným prejavom ochorenia.

Treba tiež mať na pamäti, že Raynaudov syndróm sa môže počas liečby niektorými liekmi vyvinúť -

 • blokátory adrenergných receptorov,
 • námelové alkaloidy,
 • protirakovinové lieky (bleomycín, vinblastín a cisplastín).

V takýchto prípadoch po vysadení príslušných liekov Raynaudov syndróm zvyčajne zmizne.

Medzi profesionálne faktory, proti ktorým sa Raynaudov syndróm môže vyvíjať, sú najčastejšie vibrácie, chladenie a kontakt s PVC. Pri zbere profesionálnej histórie u pacientov trpiacich touto chorobou by sa však mali brať do úvahy aj iné faktory, ako napríklad práca s ťažkými kovmi, kremíkový prach.

diagnostika

Diagnóza Raynaudovho syndrómu je založená na všeobecne akceptovaných a špeciálnych metódach výskumu a diagnóza primárneho Raynaudovho syndrómu (Raynaudova choroba) sa stanovuje, keď základné ochorenia sú vylúčené v čase vyšetrenia a potvrdzuje sa v procese ďalšieho pozorovania.

 • Capillaroscopy: identifikácia a objasnenie povahy vaskulárnych lézií.
 • Kompletný krvný obraz, bielkoviny, proteínové frakcie, fibrinogén.
 • Koagulogram, štúdium krvných vlastností (viskozita, hematokrit, adhézia krvných doštičiek a červených krviniek).
 • Imunologická štúdia: antinukleárny faktor, reumatoidný faktor, cirkulujúce imunitné komplexy, imunoglobulíny, protilátky proti DNA a ribonukleoproteín.
 • RTG hrudníka: identifikácia krčnej chrbtice.
 • Réovasografia alebo oscilografia, ak je to potrebné, štúdium digitálneho prietoku krvi pomocou Dopplerovho ultrazvuku, laserová dopplerovská flowmetria, angiografia, digitálna pletyzmografia.

V posledných rokoch sa na diagnostiku Raynaudovho syndrómu používa zvýšená pozornosť na novú modifikáciu biomikroskopických výskumných metód - kapilaroskopia širokého poľa nechtového lôžka, ktorá má vyššie rozlíšenie z hľadiska podrobností štrukturálnych zmien nechtov.

Liečba Raynaudovým syndrómom

Liečba syndrómu je zložitá úloha, ktorej riešenie závisí od možnosti eliminácie príčinných faktorov a účinného ovplyvnenia vedúcich mechanizmov vývoja vaskulárnych porúch.

Všetkým pacientom s Raynaudovým syndrómom sa odporúča odstrániť ochladenie, fajčenie a kontakt s chemickými a inými faktormi, ktoré vyvolávajú vaskulárny kŕč v každodennom živote av práci. Niekedy stačí zmeniť pracovné podmienky (vylúčiť vibrácie atď.) Alebo miesto pobytu (teplejšie podnebie), aby sa prejavy Raynaudovho syndrómu výrazne znížili alebo zmizli.

Medzi vazodilatačnými liekmi sú účinnými antagonistami liečby Raynaudovho syndrómu antagonisty vápnika. Nifedipín (Corinfar, cordafen, atď.) Sa predpisuje v dávke 30-60 mg / deň. Na liečbu Raynaudovho syndrómu môžete použiť iné blokátory vápnika:

Pri progresívnom Raynaudovom syndróme sa odporúča vazaprostán (prostaglandín El, alprostadil). Vazaprostan sa podáva intravenózne v dávke 20-40 μg alprostadilu v 250 ml fyziologického roztoku počas 2-3 hodín každý druhý deň alebo denne v priebehu 10 až 20 infúzií. Po 2-3 infúziách sa môže objaviť počiatočný účinok vazaprostanu, ale po ukončení liečby sa pozoruje dlhotrvajúci účinok, ktorý sa odráža v znížení frekvencie, trvania a intenzity Raynaudovho syndrómu, poklesu chladu, necitlivosti a bolesti. Pozitívny účinok vazaprostanu sa zvyčajne udržiava počas 4 až 6 mesiacov, odporúča sa opakovať liečebné postupy (dvakrát ročne).

Zvláštne miesto pri liečbe vaskulárnych lézií je obsadené inhibítormi enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ACE), najmä kaptoprilom. Kaptopril sa predpisuje v dávke 25 mg trikrát denne, odporúča sa dlhodobé (6-12 mesiacov) použitie s individuálnym výberom udržiavacích dávok.

Ketanserín, selektívny blokátor HS2-serotonínových receptorov, sa tiež používa pri liečení Raynaudovho syndrómu; podávaná v dávke 20-60 mg / deň, zvyčajne dobre tolerovaná, sa môže odporučiť u starších pacientov.

Veľmi dôležité v liečbe sú lieky, ktoré zlepšujú vlastnosti krvi a znižujú viskozitu: dipyridamol 75 mg alebo viac denne; pentoxifylín (trental, agapurín) v dávke 800-1200 mg / deň perorálne a intravenózne; dextrany s nízkou molekulovou hmotnosťou (reopigluglukin a ďalšie) - intravenózne kvapkajte 200-400 ml v priebehu 10 infúzií.

Je potrebné brať do úvahy potrebu dlhodobej dlhodobej liečby a často komplexného užívania drog rôznych skupín.

Liečba lieku Raynaudov syndróm sa odporúča kombinovať s použitím iných liečebných metód (hyperbarická oxygenácia, reflexná terapia, psychoterapia, fyzioterapia).

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zníženie počtu neutrofilov v krvi dieťaťa

Ak dôjde k zmene krvného obrazu dieťaťa, je to pre rodičov alarmujúce a je dôvodom na to, aby ste ho navštívili. Jednou takou rušivou zmenou je znížený počet neutrofilov.

Znížená hodnota ESR

Diagnóza patológie začína krvným testom. Definícia ESR je jej neoddeliteľnou súčasťou.Údaje o rýchlosti sedimentácie erytrocytov dávajú predstavu o tom, do akej miery ide ochorenie a pomáhajú mapovať spôsoby ďalšieho lekárskeho zákroku.

Môžem sa narodiť s kŕčovými žilami

Vzhľad žilových hviezd, pocity neustálej závažnosti naznačujú kŕčové žily. Často sa objavujú nevýhody žilového systému u tehotných žien, ale môžu spôsobiť ochorenie: Genetická predispozícia; obezita; Vzhľad kapilárneho oka pred tehotenstvom; Opakovaná tehotenstva; Sedavý životný štýl.<

Čo to znamená - zvýšené neutrofily u dieťaťa?

Početné podskupiny leukocytov, bielych krviniek, sú neutrofily (neutrofilné granulocyty) - imunitné krvinky.Neutrofilné granulocyty vykonávajú ochrannú funkciu tela v boji proti baktériám a hubám (menej účinné pri vírusoch): keď narazia na cudziu bunku, absorbujú ju (fagocytóza), rozpadajú (lýza) a na konci procesu zomierajú.

Ako čistiť cievy hlavy a krku

Liečba ciev hlavy a krku ľudových liekovKonštantná únava, nespavosť a zlá nálada môžu byť spojené s vaskulárnymi problémami. Medzitým je to ateroskleróza, kŕče a cholesterolové plaky, ktoré výrazne znižujú výkon a spôsobujú celkové zhoršenie zdravia.

Čo sú pásové neutrofily a ich rýchlosť v krvi

Samozrejme, krvný test hrá významnú úlohu pri diagnostike ochorení. Znalosť účasti rôznych typov leukocytov v živote organizmu umožňuje identifikovať abnormality v čase a podozrivú patológiu.