Raynaudova choroba - ochorenie, pri ktorom je narušená arteriálna prívod krvi do rúk alebo chodidiel. Ochorenie je paroxysmálne a zvyčajne postihuje horné končatiny symetricky. Ženy sa ochorejú častejšie ako muži.

Typicky, Raynaudov syndróm je sekundárna jav, vyvíja v rôznych difúznych ochorení spojivového tkaniva (predovšetkým sklerodermia), poškodenie krčnej chrbtice, periférneho nervového systému (gangliopity), endokrinné (hypertyreóza diencephalic porucha), prst arteritída, arteriovenózna výdute ďalších krčných rebier s kryoglobulinémiou.

Ak neexistujú žiadne špecifické dôvody pre vznik Raynaudovho syndrómu, potom sa hovorí o Raynaudovej chorobe, jej povinným príznakom je symetria lézií končatín.

Príčiny Raynaudovho syndrómu

Prečo sa Raynaudova choroba vyskytuje a čo je to? Toto ochorenie prvýkrát opísal francúzsky lekár Maurice Raynaud v roku 1862. Všimol si, že ruky mnohých žien, ktoré si denne museli umývať oblečenie v studenej vode, mali modrastú farbu. Ženské pracovníčky sa sťažovali na častú necitlivosť a nepríjemné brnenie v prstoch.

Raynaud dospel k záveru, že dlhodobé ochladzovanie rúk vedie k dlhotrvajúcemu kŕčeniu krvných ciev a poruchám obehu. Avšak ani francúzsky lekár ani jeho následovníci nedokázali odhaliť mechanizmus vývoja choroby.

Existujú však faktory, ktoré môžu prispieť k nástupu ochorenia. Patria medzi ne:

 1. Poruchy endokrinného systému;
 2. Časté stresové situácie;
 3. Konštantná hypotermia končatín;
 4. Profesionálne faktory (napríklad vibrácie);
 5. Zranenia prstov;
 6. Akékoľvek reumatické ochorenia (zahŕňajú reumatoidnú artritídu, systémový lupus erythematosus, periarthritis nodosa a niektoré ďalšie poruchy);
 7. Autoimunitná hemolytická anémia s kompletnými studenými protilátkami.
 8. Dedičný faktor.

Ochorenie sa prejavuje pravidelne pod vplyvom provokačných faktorov - negatívnych emócií alebo nízkych teplôt. Akonáhle človek vykročí alebo je nervózny, dôjde k spazmu malých arteriálnych krvných ciev (menej často - nohy, uši, nos). Prsty bielej, pocit necitlivosti, brnenie, niekedy sa v nich objavuje bolesť.

Symptómy Raynaudovej choroby

V závislosti od štádia Raynaudovho syndrómu sa prejavia príznaky ochorenia (pozri fotografiu):

 • Angiospastic. Existujú krátkodobé kŕče krvných ciev koncových falangov prstov rúk (zvyčajne 2. a 3. miesto) a zriedkavejšie 1-3 prsty nohy. Kŕče sa rýchlo nahradia dilatáciou krvných ciev so začervenaním kože a zahriatím prstov.
 • Angioparaliticheskaya. Je charakterizovaná častými útokmi, ktoré sa vyskytujú bez zjavného dôvodu a trvajú hodinu alebo viac. Po ukončení útoku sa objaví fáza cyanózy - objaví sa modrofialové zafarbenie, po ktorom nasleduje výrazná hyperémia (začervenanie) a mierne opuch postihnutej oblasti.
 • Trofoparaliticheskaya. Neustále zvyšujúce sa záchvaty s dlhým časom kŕčov vedú k tomu, že štruktúra kože končatín je narušená. Na prstoch môžu vzniknúť ťažké hojivé vredy a nekróza kože. Niekedy pacienti dokonca začnú gangrénu. Táto fáza sa nazýva trophoparalytická a je najťažšou fázou Raynaudovej choroby.

V prípade, Raynaudova choroba, najskôr príznakom je zvýšená citlivosť na studených nôh - najčastejšie rúk, na ktorý je potom spojený blanšírovanie koncových článkov prstov a bolesť v nich s prvkami parestézia. Tieto poruchy majú paroxysmálny charakter a na konci útoku úplne zmiznú.

Distribúcia periférnych vaskulárnych ochorení nemá prísny vzorec, ale častejšie ide o II-III prsty rúk a prvé 2-3 prsty nôh. V procese sa najviac podieľajú distálne časti rúk a nôh, oveľa menej často aj iné časti tela - ušné laloky, špička nosa.

Priebeh ochorenia je pomaly progresívny, ale bez ohľadu na štádium Raynaudovho syndrómu existujú prípady spätného vývoja procesu - s nástupom menopauzy, tehotenstva, po pôrode, zmien klimatických podmienok.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Pri Raynaudovom syndróme je diagnóza založená hlavne na sťažnostiach pacienta a objektívnych údajoch, ako aj na ďalších výskumných metódach. Počas diagnostiky sa vykonáva kapilaroskopia pacientovho nechtového lôžka. Umožňuje vizualizáciu a štúdium funkčných a štrukturálnych zmien v artériách končatín. Ďalšou etapou diagnostiky Raynaudovej choroby sú studené testy na posúdenie stavu končatín po ponorení do vody s teplotou 10 ° C počas 2-3 minút.

V prípade Raynaudovej choroby diagnóza zahŕňa hodnotenie nasledujúcich kritérií:

 • úroveň porúch obehu v končatinách,
 • symetria miest s angiospazmami,
 • prítomnosť iných flebologických ochorení,
 • trvanie príznakov Raynaudovej choroby najmenej 2 roky.

Laboratórne metódy používané pri diagnostike Raynaudovho syndrómu:

Diagnóza tejto choroby sa stanovuje pomocou jasných zdravotných kritérií. Zároveň sa venuje pozornosť vaskulárnemu kŕčeniu, ktorého výskyt sa prejavuje počas pôsobenia chladu alebo stresu, symetria manifestácie symptómov ochorenia a recidíva kŕčov, ktorá je prítomná už niekoľko rokov.

Liečba Raynaudovej choroby

Keď sa objavia príznaky Raynaudovej choroby, liečba sa dá rozdeliť na dve skupiny - konzervatívne a chirurgické.

 1. Konzervatívne metódy zahŕňajú použitie vazodilatačných liečiv (napríklad fentolamínu). Liečba Raynaudovej choroby pokračuje po celý život pacienta. Treba poznamenať, že pri dlhodobom používaní týchto liekov nevyhnutne vzniknú komplikácie.
 2. Keď sa záchvaty angiospazmy končatín stávajú necitlivé na vazodilatátory, odporúča sa chirurgická liečba Raynaudovej choroby - sympatektómia. Spočíva v odstránení alebo zadržaní nervových vlákien sympatického trupu, čo spôsobuje kŕče artérií. Endoskopická sympatektómia sa považuje za najmenej traumatickú chirurgickú liečbu Raynaudovej choroby. Počas tohto postupu je klip umiestnený na sympatickom kmeň v oblasti hrudníka alebo krku pod celkovou anestézou.

Dôležitou súčasťou liečby Raynaudovej choroby je obmedzenie kontaktu pacienta s provokačnými faktormi. Pri vysokej zápornej emocionálnej záťaži by ste mali užívať sedatíva. Ak je to potrebné, kontakt s chladným a vlhkým prostredím by sa mal nosiť teplejšie ako zvyčajne, obzvlášť starostlivo izolovať ruky a nohy.

Ak špecialita znamená dlhodobú alebo dokonca krátkodobú prácu na ulici za akéhokoľvek počasia, mali by ste nastoliť otázku zmeny pracovných podmienok. To isté platí aj pre prácu spojenú s konštantným nervovým napätím.

Novým slovom pri liečbe Raynaudovho syndrómu je terapia s použitím kmeňových buniek zameraná na normalizáciu periférneho krvného toku. Kmeňové bunky prispievajú k objavovaniu nových kolaterálov v cievnom lôžku, stimulujú regeneráciu poškodených nervových buniek, čo nakoniec vedie k zastaveniu vazokonstrikčných paroxyzmov.

výhľad

Pri Raynaudovom syndróme prognóza závisí od progresie základnej patológie. Priebeh syndrómu je pomerne priaznivý, ischémiu sa môžu spontánne zastaviť po zmene návykov, klímy, povolania, liečby sanatóriou atď.

prevencia

Ak chcete zabrániť útoku, musíte dodržiavať určité bezpečnostné opatrenia a odstrániť provokujúce faktory:

 • fajčenie;
 • podchladenie;
 • práca súvisiaca s napätím rúk;
 • kontakt s chemikáliami, ktoré sú hlavnou príčinou cievnych kŕčov.

Keď sa po strese alebo hypotermii človek cíti znecitlivený prstami a spozoruje zmenu tónu pleti končatín, je potrebné navštíviť lekára. Nie je potrebné samo-liečiť. Na prvý pohľad neškodný, patológia môže viesť k nezvratným účinkom v tele.

Raynaudov syndróm: príznaky a liečba

Raynaudov syndróm je patologický stav známy v medicíne od roku 1862. Je založený na paroxyzmálnom spazme krvných ciev periférnych končatín a tváre. Spazmus sa vyskytuje napríklad v dôsledku vystavenia účinkom chladu, vibrácií alebo silnému namáhaniu. V dôsledku toho človek cíti bolesť v mieste kŕče, znecitlivenie, pocit lezenia. Zaostrená oblasť sa spočiatku zmení na bielu a potom sa zmení na modrú. Na dotyk sa pokožka ochladí. Keď záchvat končí, koža sa stáva červenou a v tejto oblasti je horúčka. S pokračujúcou existenciou tejto choroby sa objavujú trofické poruchy. Na potvrdenie diagnózy je potrebné dôkladné vyšetrenie pacienta pomocou inštrumentálnych metód výskumu. Liečba Raynaudovho syndrómu je zložitá, vyžaduje použitie lekárskych a fyzioterapeutických metód. Niekedy sa odporúča aj chirurgický zákrok. Hovoríme viac o príčinách, symptómoch, diagnostických metódach a metódach liečby Raynaudovho syndrómu.

Toto ochorenie náhodou nesie také meno - Raynaudov syndróm. "Raynaud" - na počesť francúzskeho lekára Maurice Raynaud, ktorý prvýkrát opísal túto podmienku. Pojem "syndróm" vo vzťahu k tejto situácii je však kolektívny, pretože odzrkadľuje nasledujúcu skutočnosť: klinické prejavy sú najčastejšie výsledkom iných ochorení. A existuje veľa takýchto ochorení (podľa najnovších údajov - viac ako 70). Spolu s formuláciou "Raynaudov syndróm" v medicíne je koncept "Raynaudovej choroby". Raynaudova choroba má rovnaké klinické príznaky ako syndróm, ale vyskytuje sa bez akéhokoľvek zjavného dôvodu (alebo tak hovorí, keď sa nemôže zistiť príčina), to je primárna podmienka. Podľa štatistík Raynaudova choroba predstavuje približne 10-15% všetkých prípadov a syndróm - 85-90%. Preto sa termín "syndróm" používa častejšie ako "choroba".

dôvody

Hlavnou príčinou Raynaudovho syndrómu je náhla vaskulárna kŕč, v dôsledku čoho dochádza k narušeniu prietoku krvi, výživy a trofického tkaniva. V prípade Raynaudovej choroby zostáva pôvod kŕče pre lekárov tajomstvom, ale Raynaudov syndróm ako sekundárny stav sa najčastejšie vyskytuje, keď:

 • ochorenia spojivového tkaniva (systémový lupus erythematosus, sklerodermia, reumatoidná artritída, dermatopolimiozitída, periarteritida nodosa, tromboangiitis obliterans, Sjogrenova choroba atď.);
 • cievne ochorenia (obliteračné ateroskleróza, tromboflebitída);
 • ochorenia krvi (trombocytóza, kryoglobulinémia, mnohopočetný myelóm, paroxysmálna hemoglobinúria);
 • onkologické a endokrinné ochorenia (paraneoplastický syndróm, feochromocytóm, zvýšená funkcia štítnej žľazy, diabetes mellitus);
  vystavenie účinkom škodlivých faktorov prostredia (vibrácie, chronická intoxikácia s chlorvinylom, polyvinylchloridom, ťažkými kovmi, používanie určitých liekov, ako blokátory adrenergných receptorov (Propranolol, Metoprolol, Egilok a ďalšie), protirakovinové lieky (Vincristine, Tsisplatin), serotonín);
 • neurologické ochorenia (dôsledky mŕtvice vo forme pleggy (nedostatok svalovej sily) v končatinách, syndróm karpálneho tunela, lézie medzistavcových diskov, syndróm predného stupnusu atď.).

Vzhľadom na to, že Raynaudov syndróm má paroxysmálny prietok (z času na čas dochádza k vaskulárnemu spazmu), to znamená množstvo faktorov, ktoré vyvolávajú jeho prejav. Patria medzi ne:

 • vystavenie chladu: na výskyt charakteristického záchvatu Raynaudovho syndrómu, 10 minút chladu alebo dlhotrvajúcim umývaním rúk pod studenou vodou stačí;
 • fajčenie;
 • emocionálne preťaženie.

Predpokladá sa, že významná úloha vo výskyte Raynaudovho syndrómu má genetickú predispozíciu.

príznaky

Raynaudov syndróm je u žien štatisticky významnejší (približne 5-krát častejšie ako u mužov). V podstate sa prvé prejavy ochorenia vyskytujú už v mladom veku - od 15 do 30 rokov, v 25-27% prípadov - po 40 rokoch. Odhaduje sa, že približne 3 až 5% populácie planéty trpí touto chorobou. Samozrejme, v krajinách s klimatickým podnebím je choroba oveľa bežnejšia.
Raynaudov syndróm sa vyznačuje paroxyzmálnym prietokom a stagingom. Pretože spazmus zachytáva hlavne periférne cievy, príznaky ochorenia sa vyskytujú najčastejšie v rukách, menej často v nohách, nosu a jazyku, brade, ušných lalôčikoch. Ako spôsobuje typický Raynaudov syndróm? Dozvieme sa.

V dôsledku spazmu ciev (vazokonstrikcia) sa prietok krvi v periférnych častiach (najčastejšie z nejakého dôvodu index a prsteň prstov) spomaľuje. Krv cirkuluje horšie, čo je sprevádzané bledými prstami (až po farbu alabastru). Zlá zásoba krvi spôsobuje nedostatok výživy tkaniva, metabolické poruchy na miestnej úrovni, ktorá je sprevádzaná bolesťou. Spolu s (alebo namiesto) bolesťou, je znížená citlivosť, mravčenie a plazenie v prstoch, čo súvisí aj s výživovou nedostatočnosťou. Koža je na dotyk studená. Táto stav trvá v priemere asi 10-15 minút. Potom sa fáza vazokonstrikcie nahradí druhou fázou, kyanotickou (kyanotickou).

Cyanotická fáza nesie tento názov v dôsledku meniacej sa farby kože na koži: blanšovanie prstov ustupuje ich cyanóze. K tomu dochádza v dôsledku stagnácie krvi v žilách, ktoré majú modrastý nádych. Pretečenie žíl krvou spôsobuje modré prsty. Prsty zostávajú kyanotické až do ukončenia artérie. Druhá fáza je viac spojená s pocitom necitlivosti a pálenia ako s bolesťou. Bolesť v tejto fáze je tupá, v porovnaní s prvou fázou. Trvanie druhej fázy sa pohybuje od niekoľkých minút do niekoľkých hodín. Potom prichádza tretia fáza - fáza vazodilatácie (vazodilatácia). Tiež sa nazýva reaktívna hyperémia spôsobená zmenou farby kože od modravej k červenej.

Tretia fáza nastane po zmiznutí cievneho kŕče. Prietok krvi pokračuje rovnakou silou, stagnujúca krv z žíl sa ďalej stláča pozdĺž krvného riečišťa s čerstvými porciami, obnoví sa výživa tkanív. To všetko sprevádza sčervenanie kože prstov, pocit tepla a zvýšenie teploty pokožky tejto oblasti. Bolesť a iné poruchy citlivej sféry zmiznú. Po určitom čase sa koža stáva normálnou farbou.

Trojfázový priebeh útoku Raynaudovho syndrómu opísaný vyššie je klasický, ale nie vždy sa vyskytujúci v tejto forme. V reálnom živote nie je obraz vždy úplný. Obvykle sa počiatočné štádiá ochorenia vyskytujú iba vo forme mierne vyslovenej prvej fázy, kedy vazospazmus nie je taký silný. Postupne, keď proces prebieha, objavujú sa dve ďalšie fázy, avšak ich závažnosť sa môže meniť individuálne. Trvanie útoku je tiež predmetom výrazných výkyvov: od 10-15 minút až niekoľko hodín. Výskyt záchvatov sa pohybuje od niekoľkých ročne až po deň. Veľa závisí od reaktivity tela, príčiny Raynaudovho syndrómu a trvania jeho existencie, prítomnosti sprievodných ochorení. Oblasť lézie má tiež tendenciu k zvyšovaniu progresie choroby: po bezmenných a indexových prstoch sú ruky úplne zapletené a podobné zmeny v nohách a tvári sa objavujú. Zaujímavý (a ešte nepochopený lekárskymi odborníkmi) je skutočnosť, že palec nie je zapojený do patologického procesu Raynaudovho syndrómu.

Raynaudov syndróm nie je taký neškodný, ako sa zdá na prvý pohľad. Pravidelne sa vyskytujúci vazospazmus stále neprechádza bez stopy. Funkčné poruchy bez včasnej liečby sú nahradené organickými. Čo to znamená? To znamená, že skôr alebo neskôr porušenie prietoku krvi vedie k vzniku trofických porúch. Trofické zmeny už nie sú paroxysmálne, sú trvalé, čo výrazne stmavuje život pacienta. Prsty sa zväčšujú, kožné trhliny, tam sú dlhotrvajúce nezhorené vredy, často sú panaritium. V závažných prípadoch môže dôjsť k nekróze (zomrieť) povrchových tkanív pri ich odmietnutí a vznikne gangréna (a potom chirurg nemôže urobiť!). Samozrejme, štádium trofických porúch je výsledkom ďalekosiahleho procesu, ktorý je dnes zriedkavý.

Existujú určité rozdiely v klinickom priebehu syndrómu a Raynaudovej chorobe. Najčastejšie sa Raynaudova choroba vyskytuje v mladom veku, vyskytuje sa so symetrickou léziou končatín, trofové zmeny sa vyvíjajú pomerne zriedkavo. Raynaudov syndróm môže byť sprevádzaný významnou asymetriou lézie (napríklad jeden prst na ľavej ruke a celá ruka pravou rukou), postupuje rýchlejšie (kvôli prítomnosti primárneho zdroja klinických prejavov, hlavného ochorenia).

Okrem zmien periférnych tkanív sa môžu pacienti so Raynaudovým syndrómom sťažovať na kolísanie krvného tlaku, bolesti srdca a brucha, bolesť v chrbtici, poruchy spánku, bolesti hlavy migrény.

diagnostika

Charakteristický klinický obraz Raynaudovho syndrómu zvyčajne nespôsobuje problémy v diagnostickom pláne. Na potvrdenie prítomnosti tejto choroby je však potrebné vykonať jednu z nasledujúcich vyšetrovacích metód: capillaroscopy, reovasografiu, dopplerovský ultrazvuk. Tieto inštrumentálne metódy umožňujú potvrdiť vaskulárny kŕč. Spazmus krvných ciev môže byť spôsobený studenou skúškou (ponorenie prstov do studenej vody na niekoľko minút). Nedávno vznikla takáto diagnostická metóda, ako kapilaroskopia širokého poľa nechtového lôžka, pretože táto štúdia umožňuje podrobnú štúdiu mikrovaskulárneho lôžka. Okrem inštrumentálnych diagnostických metód je predpísaný kompletný krvný obraz, koagulogram (stanovenie parametrov systému koagulačnej krvi) a vyšetrujú sa imunologické parametre krvi. Väčšina opatrení sa uskutočňuje s cieľom stanoviť príčinný faktor: je potrebné zistiť, či ide o Raynaudov syndróm alebo chorobu. A ak je to Raynaudov syndróm, je potrebné najprv liečiť základnú chorobu, ktorá sa stala zdrojom klinických prejavov.

liečba

Zbavenie Raynaudovho syndrómu začína liečbou základnej choroby. Bez takejto terapie budú všetky metódy ovplyvňovania Raynaudovho syndrómu bezmocné. Ak príčina ešte nebola nájdená, vykoná sa symptomatická liečba.

Pacient s Raynaudovým syndrómom musí prestať fajčiť, piť alkohol, vyhýbať sa vystaveniu pracovným rizikám (vibráciám, ťažkým kovom a podobne), menej často prechladnúť a menej nervózny. Niekedy by osoba mala dokonca zmeniť svoje bydlisko: prejdite do zóny s teplejším podnebím. V počiatočných štádiách ochorenia môžu stačiť len tie, ktoré môžu povedať, preventívne opatrenia na odstránenie symptómov choroby. Inak sa obráťte na farmakoterapiu.

Z liekov na liečbu Raynaudovho syndrómu sa používajú:

 • antagonisty vápnika (Nifedipine, Verapamil, Diltiazem, Corinfar), ktoré zabraňujú výskytu vazospazmu, čím sa znižuje nahromadenie vápnika v cievnej stene;
 • protidoštičkové látky a vazodilatátory (Pentoxifylline, Dipyridamol, Vazaprostan, Reopoligyukin, Xantinol nikotinát, Phentolamin a ďalšie), ktoré interferujú s krvnými zrazeninami a zlepšujú mikrocirkuláciu v tkanivách;
 • antispazmodiká a analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky (No-shpa, Platyfillin, Diclofenac, Ibuprofen, Meloxicam a iné), ktoré zmierňujú bolesť a zápal. Nesteroidné protizápalové lieky sa stávajú základom liečby Raynaudovho syndrómu pri chorobách spojivového tkaniva, v takýchto prípadoch sú predpísané na dlhodobé užívanie;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (Captopril, Enalapril a ďalšie);
 • Selektívne blokátory HS2-serotonínového receptora (Ketanserin).

Účinnosť užívania liekov sa zvyšuje pri súčasnom používaní fyzioterapeutických metód. Môže to byť elektroforéza s rôznymi liečivami (s kyselinou nikotínovou, Eufillin, Papaverine a ďalšími), aplikácia bahna, aplikácie dimexidu, magnetická terapia, oxid uhličitý, radónové a sulfidové kúpele, laserová terapia, transcraniálna elektrostimulácia. Akupunktúra a hyperbarická kyslíková terapia pomáhajú mnohým pacientom. Zobrazuje masáž postihnutých končatín. V niektorých prípadoch využitie psychoterapie.

Existuje tiež chirurgická liečba Raynaudovho syndrómu, čo je indikované v prípade rezistencie ochorenia na komplexnú lekársku a fyzioterapeutickú liečbu. Podstatou postupu je denervácia plavidiel, ktoré kŕmia postihnuté oblasti. Táto intervencia sa nazýva sympatektómia. V tomto prípade sa pomocou skalpelu odrežú nervové vlákna, ktorými impulz prechádza a spôsobuje kŕč ciev. Uplatniteľnosť tejto metódy liečby sa zvažuje len v ťažkých prípadoch Raynaudovho syndrómu. Stojí za zmienku, že medzi lekármi existuje iný pohľad na túto metódu liečby. Faktom je, že v niektorých prípadoch sa po niekoľkých mesiacoch po chirurgickej liečbe príznaky ochorenia opäť vrátia, a preto sa tento spôsob liečby nepovažuje za účinný. A samozrejme, pomoc chirurga je nevyhnutná, keď trofické poruchy vedú k gangréne.

Jednou z nových a moderných metód liečby Raynaudovho syndrómu je terapia kmeňovými bunkami. Bezpečnosť a dlhodobé výsledky tejto techniky ukážu čas.

V čase útoku syndrómu Raynaud pacienta ako prvá pomoc môžete odporučiť horúci nápoj (napr., Slabý čaj), zahriať postihnutú končatinu v teplej vode (vaňa), trieť kožu mäkkou handričkou (flanel od typu). To všetko prispeje k rozšíreniu krvných ciev a obnoveniu prietoku krvi v postihnutej oblasti, a teda k ukončeniu útoku.

Raynaudov syndróm nie je život ohrozujúcim stavom. V niektorých prípadoch ochorenie náhle prechádza spontánne do remisie. Je dôležité určiť príčinu tejto patológie, pretože základné ochorenie môže byť závažnejšie a bez liečby môže viesť k nezvratným dôsledkom pre telo.

Preto, v súhrne, môžeme povedať, že Raynaudov syndróm je mnohostranným problémom modernej medicíny. Doteraz nie je celkom objasnený všetky príčiny a mechanizmy patologických zmien v tele v tejto choroby, ale jedna vec je istá: toto ochorenie nie je tak strašné, keď sa s ňou vyrovnať. Komplexná liečba vo väčšine prípadov spôsobuje, že ochorenie ustupuje. Dávajte si pozor na seba, pri prvom podozrení na Raynaudov syndróm kontaktujte kvalifikovaných odborníkov, aby prijali potrebné opatrenia včas.

Európska klinika Siena-Med, odborná prednáška na tému Klinika, diagnostika a liečba Raynaudovho syndrómu:

Raynaudov syndróm: symptómy a liečba, typy chorôb a štádiá ich vývoja

Raynaudov syndróm je zriedkavé a nezvyčajné ochorenie. Dôvody pre jej výskyt ešte nie sú úplne pochopené. Môže to byť nezávislé ochorenie a je výsledkom inej choroby.

Hovorme o tom, čo vie moderná medicína o chorobe a jej odrode a aké metódy liečby existujú.

Opis choroby

Raynaudov syndróm (ochorenie alebo jav) je porušením krvného zásobenia v dôsledku silného zúženia periférnych ciev. Zvyčajne sú ovplyvnené prsty a prsty, menej často špička nosa, jazyka alebo brady. Výskyt syndrómu môže naznačovať prítomnosť ochorení spojivového tkaniva a môže byť nezávislou chorobou.

Tento syndróm bol prvýkrát opísaný v roku 1863 neuropatológom Mauricom Raynaudom. Lekár sa rozhodol, že dokáže opísať inú formu neurózy. Jeho predpoklad ešte nebol potvrdený.

Príčiny a rizikové faktory

Napriek tomu, že tento syndróm bol dlhodobo popísaný, neexistujú presné údaje o príčinách jeho výskytu. V súčasnosti sú lekárom známe iba tieto rizikové faktory:

 • podchladenie;
 • stres;
 • únava;
 • prehrievanie;
 • endokrinné poruchy;
 • poškodenie mozgu;
 • dedičný faktor.

Riziková skupina zahŕňa ľudí, ktorých denná pracovná činnosť súvisí so zvýšeným zaťažením prstov alebo prácou v podmienkach silných vibrácií. Napríklad pisári a hudobníci (najmä pianistov).

Raynaudov fenomén sa môže vyvinúť aj na pozadí iných ochorení, vrátane:

 • Reumatická: sklerodermia (vaskulárne zápal), systémový lupus erythematosus (ochorenie spojivového tkaniva), Nodózna nodosa (zápal krvných ciev), reumatoidná artritída (zápal kĺbov) a ďalšie.
 • Cievny: posttrombotický syndróm (okolo neho tu), obštrukcia aterosklerózy ciev dolných končatín (poškodenie artérií).
 • Rôzne krvné patológie: trombocytóza (zvýšenie počtu krvných doštičiek), myelóm (malígny nádor).
 • Stláčanie neurovaskulárneho zväzku.
 • Porušenie nadobličiek.

Klasifikácia a etapa

Existujú dva typy Raynaudovho syndrómu:

 • Primárne - ochorenie sa rozvíja samo osebe a nie je spojené s inými ochoreniami.
 • Sekundárny - fenomén spôsobený inými chorobami.

Priebeh choroby je rozdelený do troch etáp:

 • angiospatický - počiatočná fáza;
 • angioparalitické - môžu sa vyvinúť v priebehu niekoľkých rokov sprevádzané dlhodobými odpusteniami;
 • atrophoparalytic - posledná fáza, charakterizovaná smrťou tkanív a poškodením kĺbov. V tomto štádiu choroba začína rýchlo postupovať, čo vedie k smrti postihnutých končatín a v dôsledku toho k postihnutiu pacienta.

Ak chcete lepšie identifikovať príznaky a získať včasnú liečbu, pozrite sa na tieto fotografie všetkých fáz Raynaudovho syndrómu (choroby):

4 fotografie znázorňujúce progresiu ochorenia.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Existujú prípady, kedy sa choroba sama zastaví v prvej fáze po niekoľkých útokoch. Ale aj keby sa to nestalo, priebeh ochorenia je veľmi dlhý a bolestivé útoky, ktoré sa čoraz častejšie zvyšujú vo frekvencii a trvaní, sú nútené konzultovať s lekárom.

Tretia etapa je najnebezpečnejšia z dôvodu výskytu kožných vredov, nekrózy tkaniva a dokonca straty končatín. Vyskytuje sa však iba vo veľmi zanedbaných prípadoch a u pacientov, ktorí trpia Raynaudovým javom v dôsledku inej závažnej choroby.

symptomatológie

Raynaudov syndróm sa vyskytuje najčastejšie na rukách, menej často na nohách av ojedinelých prípadoch na brade a špičke nosa.

Hlavným príznakom ochorenia je útok, ktorý sa delí na tri fázy:

 • Fáza 1 - koža postihnutých končatín je veľmi bledá. Trvá 5 až 10 minút a začína po ochorení vyvolávajúcich príčinách (hypotermia, stres). Pallor sa vyskytuje v dôsledku prudkého zúženia krvných ciev, čo vedie k zhoršenému prietoku krvi. Čím je koža svetlejšia, tým horšie je zásoba krvi.
 • 2 fázy - vyblednuté oblasti začínajú pomaly modrú farbu. Je to spôsobené tým, že krv vstupujúca do žíl pred kŕčmi krvných ciev stagnuje v nich.
 • 3 fázy - postihnuté oblasti sú červené. Útok končí, tepny expandujú a prívod krvi je obnovený.

Okrem toho sa počas útoku pozoruje:

 • Syndróm bolesti, ktorý môže sprevádzať celý útok, a môže sa vyskytnúť iba v prvej a tretej fáze.
 • Po bolesti sa zvyčajne vyskytne necitlivosť, ale môže ju nahradiť. Počas obnovy krvného obehu je necitlivosť sprevádzaná miernym brnenie.

Kedy kontaktovať lekára a ktorý z nich?

Odporúčame konzultovať s lekárom diagnostiku a liečbu ihneď po nástupe prvých príznakov záchvatov Raynaudovho syndrómu (ochorenia). Musíte vybrať skúseného reumatologa, pretože Raynaudov syndróm je veľmi zriedkavý.

Viac informácií o ochorení z videa nájdete ďalej:

Diagnostika a diferenciálna diagnostika

Skúsený lekár môže diagnostikovať Raynaudov syndróm iba vonkajšími príznakmi. Ale na určenie príčiny choroby je potrebné vykonať komplexný prieskum, ktorý pozostáva z:

 • všeobecný krvný test;
 • imunologická analýza krvi;
 • krvný test na zrážanie;
 • Ultrazvuk štítnej žľazy;
 • capillaroskopia (vyšetrenie ciev pre stupeň zamorenia);
 • tomografia a röntgenové vyšetrenie krčnej chrbtice;
 • Dopplerov ultrazvuk krvných ciev.

Ako sa liečiť?

Proces liečenia Raynaudovej choroby je veľmi dlhý, pretože príčina ochorenia nie je známa. Počas celého trvania liečby je potrebné vyhnúť sa faktorom vyvolávajúcim ochorenie:

 • fajčenie;
 • pitie kávy;
 • podchladenie;
 • vibračné efekty;
 • chemické interakcie;
 • dlhá práca na klávesnici;
 • stresujúce situácie.

Hlavný spôsob boja proti chorobe - konzervatívna liečba, ktorá kombinuje lieky s množstvom terapeutických techník.

Najúčinnejšie lieky na liečbu Raynaudovho syndrómu sú:

 • Vasodilatátory: Nifedipín, Corinfar, Verapamil. V pokročilých prípadoch sa predpisuje Vazaprostan, priebeh liečby je 15 až 20 infúzií.
 • Antidoštička (zlepšuje krvný obeh): Trental, Agapurin.
 • Antispazmikum: platifilín, no-shpa.
 • V niektorých prípadoch sa používajú inhibítory ACE, ktoré znižujú krvný tlak.

Lieková terapia je vždy kombinovaná s terapeutickými technikami:

 • rehabilitácia;
 • reflexológia (účinok na aktívne body ľudského tela);
 • elektroforéza;
 • akupunktúra;
 • tepelné postupy;
 • extrakorporálna hemokrekcia (purifikácia krvi);
 • regulácia periférneho obehu;
 • hyperbarická oxygenácia (úprava kyslíka v tlakovej komore);
 • psychoterapia.

Jednoduchšie prejsť silnými útokmi pomôže:

 • ohrievanie postihnutej končatiny teplou vodou alebo vlnou;
 • mäkká masáž;
 • otepľovací nápoj.

Toto video opisuje alternatívny spôsob liečenia choroby - magnetická terapia:

V prípadoch, keď je konzervatívna liečba bezmocná alebo choroba postupuje rýchlo, je aplikovaná chirurgická intervencia. Spočíva v vykonávaní sympatektómie. Počas tejto operácie sa odstráni časť autonómneho nervového systému, ktorá je zodpovedná za zúženie krvných ciev.

Naučte sa všetko o klinike a príznakoch trombózy kavernózneho sínusu z tohto materiálu - máme veľa užitočných informácií.

Črevná trombóza môže byť smrteľná. Ide o mimoriadne nebezpečnú chorobu - dozviete sa viac o nej.

Prognózy a preventívne opatrenia

Pri odstraňovaní príčin chorôb je prognóza primárneho javu Raynaud veľmi priaznivá. V prípade sekundárneho syndrómu bude všetko závisieť od závažnosti ochorenia, ktoré spôsobilo ochorenie.

Na profylaktické účely sa odporúča:

 • zdržať sa fajčenia, pitia alkoholu a kávy;
 • jesť správne;
 • vyhnúť sa stresovým situáciám;
 • kontrastné kúpele - obnovuje proces termoregulácie;
 • masáž rúk a nôh;
 • zabrániť podchladeniu;
 • Vezmite kapsule na rybie oleje každoročne v priebehu troch mesiacov.

Napriek tomu, že príčiny Raynaudovho syndrómu nie sú úplne známe, jedna vec je jasná - len zdravý životný štýl a starostlivosť o vaše telo pomôže predchádzať tejto chorobe. Ak máte prvé známky syndrómu, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Liečba bude dlhá, ale účinná a zachráni vás pred takými strašnými následkami, ako je strata končatín.

Raynaudova choroba (syndróm) - čo to je, symptómy, fotografie, liečba

Raynaudova choroba je angiotrofoneuróza s primárnou léziou malých artérií a arteriol (najčastejšie horné končatiny, menej často nohy a ešte menej často sa jej prejavy vyskytujú na vyčnievajúcej koži na nos, ušiach a brade).

Výsledkom je, že výživa je zastavená v časti postihnutej končatiny v dôsledku prudkého poklesu množstva prichádzajúcej krvi. Choroba u žien sa vyskytuje 5 krát častejšie ako u mužov, najmä v mladom a strednom veku.

Čo je Raynaudov syndróm a choroba?

Raynaudov syndróm je fenomén, v ktorom je pravidelne dochádzať k reverzibilnému spazmu ciev prstov a prstov v dôsledku stresu alebo chladu.

Raynaudova choroba (ICD 10 - kód I73.0) je podobná choroba, ktorá sa však vyvinula na pozadí akéhokoľvek systémového ochorenia.

Maurice Raynaud je francúzsky lekár, ktorý prvýkrát opísal túto chorobu, bol toho názoru, že to nie je nič iné ako neuróza vyplývajúca z nadmernej excitability, ktorá je relevantná pre vazomotorické centrá.

Aký je rozdiel a rozdiel medzi nimi? V prípade choroby a Raynaudovho syndrómu sú na úrovni končatín identické zmeny v krvnom obehu, ktoré sa prejavujú presne tým istými znakmi. Odlišujú sa však v dôsledku ich výskytu a niekedy v lokalizácii.

dôvody

Dedičná predispozícia Raynaudovej choroby je malá - asi 4%. Medzi pacientmi trpiacimi Raynaudovou chorobou výrazne prevládajú ženy (pomer žien k mužom je 5: 1).

Je pozoruhodné, že Raynaudova choroba je ochorenie, ktoré je zvlášť citlivé na pianistov a pisári.

Najčastejšou lokalizáciou ochorenia sú okrajové oblasti končatín, to znamená nohy na nohách a ruky na rukách. Porážka končatín vo väčšine prípadov nastáva symetricky.

 • Medzi faktory, ktoré vyvolávajú výskyt útokov Raynaudovej choroby, je hlavným účinkom vystavenie chladu. U niektorých ľudí so špecifickými črtami periférneho krvného obehu môže príležitostné vystavenie chladu a vlhkosti spôsobiť ochorenie.
 • Poranenie. Fyzické poranenia, pri ktorých je nadmerné stláčanie končatín, nadmerné a intenzívne zaťaženie a zranenia spojené s vplyvom chemikálií sú nebezpečné, sú tiež nebezpečné.
 • Reumatické ochorenia - periarthritis nodosa (zápal šliach), reumatoidná artritída (zápalové ochorenie kĺbov), systémový lupus erythematosus, systémová sklerodermia.
 • Emocionálne skúsenosti sú častou príčinou nástupu útokov Raynaudovej choroby. Existuje dôkaz, že približne polovica pacientov so syndrómom má psychogénny charakter.
 • Poruchy fungovania endokrinných orgánov, ako aj endokrinných porúch (feochromocytóm, hypotyreóza) a Downovho syndrómu

Užívanie určitých liekov môže tiež spustiť nástup syndrómu. Toto sa týka liekov, ktoré majú vazokonstrikčný účinok. Najčastejšie ide o lieky, ktoré sa používajú na liečbu migrény alebo hypertenzie.

Symptómy Raynaudovej choroby

Choroba je paroxysmálna. Každý z útokov pozostáva z troch fáz:

 1. Kŕče ciev končatín. Prsty sú bledé a chladné, tu sa objavujú bolesti.
 2. Bolesť sa dramaticky zvyšuje a prichádza do popredia. Koža rúk a / alebo nôh sa zmení na modrú, vnikne studený pot.
 3. Spazmus náhle zmizne, koža sa stáva červenou a teplou. Bolesť zostáva. Funkcia končatín sa obnoví.

Symptómy ovplyvňujúce sfarbenie pokožky sa postupne rozvíjajú. Najprv sa objavuje bledosť, ktorej závažnosť závisí od stupňa vaskulárneho kŕče. Najčastejšie táto fáza sprevádza pocit bolesti. Bolestivý syndróm je prítomný vo všetkých fázach, ale je najvýraznejší v prvej, keď sú prsty bledé.

Dávajte pozor na fotografiu, Raynaudova choroba sprevádza nielen bolestivé útoky, ale aj bledosť alebo cyanóza kože, a stane sa jej opuch.

U niektorých pacientov sa záchvaty môžu vyskytnúť niekoľkokrát denne, v iných prípadoch v niekoľkých mesiacoch. Priebeh Raynaudovho syndrómu vedie k predĺženiu času útokov až na 1 hodinu, ich častému nárastu, spontánnemu vzhľadu bez viditeľných provokácií. V intervaloch medzi údermi nôh a rúk zostávajú studené, kyanotické, vlhké.

Frekvencia porúch v nervovom systéme Raynaudovej choroby dosahuje 60% prípadov. Pacienti sa sťažujú na:

 • neustále bolesti hlavy
 • pocit ťažkosti v chrámoch
 • bolesti dolnej časti chrbta a končatiny
 • existujú problémy s koordináciou pohybov končatín.

Stádia syndrómu a charakteristické znaky

Ako sme už uviedli, Raynaudova choroba je bežnejšia u žien (približne päťkrát) než u mužov. V zásade je incidencia pozorovaná u žien vo veku od 20 do 40 rokov, je možné skombinovať priebeh ochorenia s migrénou.

Priebeh choroby je rozdelený do troch etáp:

 • angiospaticheskaya;
 • angioparaliticheskaya;
 • atrofoparaliticheskaya.

Etapa 1

Výskyt krátkodobých zriedkavých, trvajúcich niekoľko minút, znecitlivenie kože, výrazné zníženie teploty v postihnutej oblasti a blednutie kože, po ktorom nasleduje vývoj bolesti. Po ukončení útoku sa nezobrazujú vizuálne zmeny miest.

Raynaudova choroba 2. fázy

Druhý stupeň je charakterizovaný prídavkom uvedených príznakov iných symptómov ochorenia:

 • Farba kože v tejto fáze už nie je len bledá, ale modrastá farba kože sa stáva "mramorom".
 • Na postihnutých končatinách je možný výskyt opuchu, najmä v oblastiach postihnutých ochorením.
 • Bolesť počas útoku sa stáva silnejšou a intenzívnejšou.

Trvanie prvej a druhej etapy je v priemere od 3 do 5 rokov. S vývojom procesu na nohách alebo rukách je pomerne často možné pozorovať symptómy všetkých troch fáz, a to súčasne.

Etapa 3

V tomto štádiu Raynaudovej choroby existuje tendencia vyvíjať panaritídy a vredy až po zničenie a smrť kože na mäkkých tkanivách terminálových falangov.

Čo je kontraindikované u pacientov s týmto syndrómom?

Je veľmi dôležité rýchlo a spoľahlivo odstrániť faktory, ktoré prispievajú k vzniku ochorenia. Ak ide o profesionálnu činnosť, zmeňte ju alebo ju upravte. Ak ide o konkrétny biotop, zmeniť miesto pobytu.

Pacienti sú kontraindikovaní v súvislosti s prácou:

 • s hypotermiou končatín,
 • s tenkými a zložitými pohybmi prstov (hranie hudobných nástrojov, písanie na počítači, písací stroj),
 • v kontakte s rôznymi chemikáliami.

Vzhľadom na nemožnosť vykonať prácu v hlavnej profesii, v závislosti od stupňa ochorenia, 3 alebo vo veľmi zriedkavých prípadoch 2 skupiny zdravotne postihnutých.

diagnostika

Aký lekár by mal byť konzultovaný v prípade podozrenia na ochorenie? Ak je podozrenie na Raynaudovu chorobu, je potrebné sa poradiť s angiologem a ak to nie je možné urobiť, obráťte sa na reumatológa. Okrem toho sa budete musieť poradiť s kardiológom a vaskulárnym chirurgom.

Prvým diagnostickým kritériom pre Raynaudovu chorobu je pretrvávajúci kŕč kožných ciev: pri zahriatí krvný obeh nie je obnovený, končatiny zostávajú studené a bledé.

V štúdii pacientov s Raynaudovou chorobou je najprv potrebné zistiť, či tento fenomén nie je ústavným znakom periférnej cirkulácie, čiže normálnou fyziologickou reakciou pod vplyvom chladenia rôznej intenzity.

Nezabudnite vykonať laboratórne testy:

 • kompletný krvný obraz;
 • celkový a c-reaktívny proteín, albumín a globulínové frakcie;
 • rozložený koagulogram, hladinu fibrinogénu, vlastnosti krvných doštičiek a erytrocytov.

Nedávno experti zaznamenali vysokú účinnosť novej metódy diagnostiky Raynaudovej choroby - kapilaroskopia širokého poľa nechtového lôžka. Táto metóda má vysokú presnosť pri diagnostikovaní ochorenia.

Konečná diagnóza Raynaudovej choroby môže byť vykonaná iba dôsledným vyšetrením. Ak neboli zistené žiadne ďalšie ochorenia, ktoré spôsobili výskyt komplexu symptómov, diagnostikuje sa Raynaudova choroba.

Liečba Raynaudovej choroby

Liečba pacientov s Raynaudovou chorobou predstavuje určité ťažkosti spojené s potrebou určiť špecifickú príčinu, ktorá spôsobila syndróm, takže otázka, ako liečiť Raynaudovu chorobu, alebo skôr, ako to urobiť správne, je najúčinnejšie diskutovaná z rôznych hľadísk.

V prípadoch, keď bola identifikovaná primárna choroba, by liečba pacientov mala zahŕňať liečbu základnej choroby a dohľad nad príslušným špecialistom.

Liečba Raynaudovej choroby je spravidla symptomatická a zahŕňa použitie:

 • posilňujúce lieky
 • spazmolytiká,
 • analgetiká,
 • lieky, ktoré normalizujú hormóny.

V prvom a druhom štádiu ochorenia lieková terapia zahŕňa liečivá, ktoré znižujú viskozitu krvi, napríklad Curantil, Dipyridamole.

Z fyzioterapeutických metód sa používajú v prvých dvoch štádiách ochorenia:

 • electrosleep;
 • elektrická stimulácia frontálnych časových zón mozgu;
 • diadynamické prúdy alebo ultrazvuk na cervikálnych a bedrových sympatických uzlinách v paravertebrálnej zóne;
 • elektroforéza so sedatívami a antispazmikami;
 • magnetickej terapie.

V štádiu výskytu vredov a nekrózy tkaniva je pacientovi predpísaná lokálna liečba rán. Liečba Raynaudovej choroby môže trvať niekoľko rokov až do obdobia, kedy sú záchvaty angiospazmov končatín necitlivé na vazodilatanciá.

Dôležitou súčasťou liečby Raynaudovej choroby je obmedzenie kontaktu pacienta s provokačnými faktormi. Pri vysokej zápornej emocionálnej záťaži by ste mali užívať sedatíva. Ak je to potrebné, kontakt s chladným a vlhkým prostredím by sa mal nosiť teplejšie ako zvyčajne, obzvlášť starostlivo izolovať ruky a nohy.

Chirurgická liečba Raynaudovej choroby pozostáva z vedenia sympatektómie (pri prerušení toku patologických impulzov, čo vedie k cievnym kŕčom v určitých oblastiach autonómneho nervového systému, ktorý je zodpovedný za stav tónu krvných ciev).

Správna výživa

Strava pri Raynaudovom syndróme sa zhoduje s cholesterolovou diétou pacientov s aterosklerózou. V prípade Raynaudovej choroby je potrebné čo najviac odstrániť mastné potraviny - údené klobásy, mastné mäso, kuracie stehná, majonéza, tuková kyslá smotana.

Primerané množstvo vitamínu C a rutínu by sa malo skladovať v potravinách. Odporúča sa používať viac zeleniny v akejkoľvek forme. Okrem toho, že je dobrým zdrojom vitamínov, zelenina, ako plody, je bohatá na vlákninu, ktorá slúži ako zdroj výživy pre črevnú mikroflóru. To produkuje veľa tepla, ktoré ohrieva telo.

Pacient by mal denne asi 400 gramov zeleniny a plodov.

Ľudové lieky na Raynaudovu chorobu

 1. Vezmite si jedálne kúpele. Je potrebné miešať 5-6 kvapiek jedlého oleja so základným olejom (olivový, broskyňový, kukuričný) a nalejte ich do pripraveného kúpeľa s vodou pri 37 ° C. Doba kúpeľa je 15 minút. Je potrebné urobiť 15-20 kúpeľov na 1 ihrisko.
 2. Sibírsky recept: ráno jedzte kus chleba s kvapkami jedlého oleja.
 3. Vyrežte dva až tri spodné listy trojročnej rastliny aloe a nakrájajte ich. Stlačte muštu a namočte gázovú obväz s aloe šťavou. Aplikujte obväzy postihnutým oblastiam tela a nechajte ich niekoľko hodín. Ak chcete zvýšiť účinnosť postupu, pomôže vám predvolená masáž končatín.
 4. Vezmite čerstvú cibuľovú šťavu a med (miešajte v pomere 1: 1). Vezmite 1 čajovú lyžičku 3-4 krát denne.

Jednoduchšie prejsť silnými útokmi pomôže:

 • ohrievanie postihnutej končatiny teplou vodou alebo vlnou;
 • mäkká masáž;
 • otepľovací nápoj.

prevencia

 1. Vykonávajte profylaktické vyšetrenia s cévnym chirurgom a neurológom raz ročne.
 2. Aby sa zabránilo spontánnemu zúženiu periférnych ciev, malo by prestať fajčiť. Dokonca aj pasívne fajčenie vedie k negatívnym zmenám v cievnych stenách, takže by ste sa mali vyhýbať miestam, kde je povolené fajčenie.
 3. Na prevenciu Raynaudovej choroby lekári odporúčajú trénovať cievy rúk, temperovanie rúk. Kontrastné zásobníky sú pre to vhodné.
 4. Šaty podľa počasia, nezabudnite na rukavice.
 5. Najdôležitejšími faktormi, ktoré ovplyvňujú nástup záchvatov, sú nervové koktaily a prepracovanie. Preto sa musíme vyhnúť týmto faktorom a usilovať sa o pokojnú a emočnú rovnováhu.

Ak máte prvé známky syndrómu, je lepšie okamžite konzultovať s lekárom. Liečba syndrómu je zložitá úloha, ktorej riešenie závisí od možnosti eliminácie príčinných faktorov a účinného ovplyvnenia vedúcich mechanizmov vývoja vaskulárnych porúch.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm je vazospastické ochorenie charakterizované poruchou paroxyzmálneho arteriálneho obehu v cievach končatín (chodidiel a rúk) pod vplyvom chladného alebo emočného vzrušenia. Raynaudov syndróm sa vyvíja na pozadí kolagenézy, reumatoidnej artritídy, vaskulitídy, endokrinnej, neurologickej patológie, krvných ochorení, chorôb z povolania. Klinicky sa Raynaudov syndróm prejavuje záchvatmi, vrátane postupného blednutia, cyanózy a hyperémie prstov alebo prstov, brady, špičky na nos. Raynaudov syndróm vedie k postupným zmenám trofického tkaniva. Medzi konzervatívne opatrenia patrí použitie vazodilatancií, chirurgická liečba je sympatektómia.

Raynaudov syndróm

Raynaudov syndróm je sekundárna stav, ktorý sa vyvíja na pozadí radu ochorení: difúzna ochorenie spojivového tkaniva (sklerodermia, systémový lupus erythematosus), systémovej vaskulitídy, reumatoidná artritída, ochorenie sympatických ganglií, endokrinných a hematologických porúch, diencephalic poruchy kompresia neurovaskulárne zväzkov. Okrem toho môže byť Raynaudov syndróm spustený vystavením pracovným rizikám (chladenie, vibrácie).

V patogenéze Raynaudovho syndrómu hrá vedúcu úlohu endogénne vazokonstriktory - katecholamíny, endotelín, tromboxán A2. Tri fázové fázy sa rozlišujú vo vývoji Raynaudovho syndrómu: ischemické, cyanotické a hyperemické. Fáza ischémie sa vyvíja v dôsledku spazmu periférnych artérií a úplného vyprázdnenia kapilár; ktoré sa prejavujú lokálnym blanšovaním kože. V druhej fáze, vzhľadom na zadržanie krvi vo venulách a arteriovenulárnych anastomóz, sa blednutie kože nahradí cyanózou (cyanóza). V poslednej fáze sa pozoruje reaktívne-hyperemické, sčervenanie kože.

Pri absencii eiofactorov, charakteristických pre Raynaudov syndróm, naznačujú prítomnosť Raynaudovej choroby. Pri výskyte Raynaudovej choroby sa stanovila úloha dedičnosti, endokrinných dysfunkcií, duševného traumu, chronickej nikotínu a intoxikácie alkoholom. Raynaudova choroba je častejšia u žien vo veku 20-40 rokov s migrénou.

Symptómy Raynaudovho syndrómu

Symptomatológia Raynaudovho syndrómu je spôsobená paroxysmálnym vazospazmom a výsledným poškodením tkaniva. V typických prípadoch Raynaudov syndróm ovplyvňuje prsty IV a II nohy a ruky, niekedy aj bradu, uši a nos. Útoky ischémie sú najprv krátkodobé, zriedkavé; vyskytujú sa pod vplyvom chladných činiteľov, vzrušenia, fajčenia atď. Náhle sa rozvíja parestézia, chladiace prsty, koža sa stáva alabastrom-biela. Nepríjemnosť je nahradená pocitom pálenia, lámavou bolesťou, pocitom rozptýlenia. Útok končí s ostrým hyperemia kože a pocitom tepla.

Priebeh Raynaudovho syndrómu vedie k predĺženiu času útokov až na 1 hodinu, ich častému nárastu, spontánnemu vzhľadu bez viditeľných provokácií. Po výskyte paroxyzmu začína cyanotická fáza, objaví sa mierne opuch tkanív. V intervaloch medzi údermi nôh a rúk zostávajú studené, kyanotické, vlhké. Paroxyzmálna ischémia pri Raynaudovom syndróme je charakterizovaná symetrickým a konzistentným vývojom prejavov: najprv na prstoch rúk, potom na nohách. Dôsledky ischémie tkaniva v prípade dlhotrvajúceho a závažného Raynaudovho syndrómu môžu byť trofické zmeny vo forme zle hojivých trofických vredov, oblastí nekrózy, dystrofických lézií nechtov, osteolýzy a deformácií falanga, gangrény.

Diagnóza Raynaudovho syndrómu

Pacient s Raynaudovým syndrómom sa odporúča na konzultáciu s reumatológom a vaskulárnym chirurgom. Pri Raynaudovom syndróme zmeny v distálnych tepnách umožňujú angiografiu periférneho cievneho lôžka, v ktorej sa určujú oblasti nerovnomernej stenózy a celkovej vaskulárnej obštrukcie, absencia kapilárnych sietí a kolaterálov. S kapilaroskopiou nechtového lôžka a predného povrchu oka sa zistia morfologické zmeny v mikrovaskulárnom vzore, ktoré naznačujú porušenie perfúzie.

Laserová dopplerovská prietoková metóda, používaná na hodnotenie periférnej mikrocirkulácie, odhaľuje defekty metabolickej a myogénnej regulácie krvného obehu, zníženie venoarteriálnych reakcií a sympatiku. V období medzi útokmi Raynaudovho syndrómu, vyvolanie vazospazmu a posúdenie stavu prietoku krvi umožňuje testovanie za studena.

Liečba Raynaudovým syndrómom

Prvým princípom liečby Raynaudovho syndrómu je odstránenie provokatívnych momentov - fajčenie, chladenie, vibrácie a iné faktory domácnosti a povolania. Bola identifikovaná a liečená primárna choroba, ktorá viedla k vzniku Raynaudovho syndrómu. Medzi vazodilatanciami Raynaudovho syndrómu je účinnosť antagonistov vápnika - nifedipínu, alprostadilu a selektívnych blokátorov vápnikových kanálov - verapamilom, nikardipín diltiazemom. V prípade potreby sa používajú inhibítory ACE (captopril), selektívne blokátory HS2-serotonínových receptorov (ketanserín).

Pri Raynaudovom syndróme sú predpísané protidoštičkové lieky - dipyridamol, pentoxifylín, dextrany s nízkou molekulovou hmotnosťou (reopolyglukín). Postup a rezistencia Raynaudovho syndrómu na liečbu liekom slúži ako indikácia chirurgickej sympatektómie alebo gangliectomie. V prípade ischemického záchvatu zahŕňajú mimoriadne opatrenia otepľovanie končatiny v teplej vode, masáž s tkaninou z vlny a ponúka pacientovi teplý nápoj. Pri predĺženom zásahu sú predpísané injekčné formy antispazmikík (drotaverín, platifilín), diazepamu a iných liekov.

Pri Raynaudovom syndróme sa používajú iné ako liečivé metódy - psychoterapia, reflexoterapia, fyzioterapia, hyperbarická oxygenácia. Pri Raynaudovom syndróme spôsobenom systémovou kolagenózou sú znázornené extrakorporálne hemokrekčné sedenia. Novým slovom pri liečbe Raynaudovho syndrómu je terapia s použitím kmeňových buniek zameraná na normalizáciu periférneho krvného toku. Kmeňové bunky prispievajú k objavovaniu nových kolaterálov v cievnom lôžku, stimulujú regeneráciu poškodených nervových buniek, čo nakoniec vedie k zastaveniu vazokonstrikčných paroxyzmov.

Predpoveď a prevencia Raynaudovho syndrómu

Prognóza Raynaudovho syndrómu závisí od progresie základnej patológie. Priebeh syndrómu je pomerne priaznivý, ischémiu sa môžu spontánne zastaviť po zmene návykov, klímy, povolania, liečby sanatóriou atď.

Absencia primárnych preventívnych opatrení nám umožňuje hovoriť len o sekundárnej prevencii Raynaudovho syndrómu, t. J. O vylúčení spúšťacích faktorov vedúcich k vazospazmu - hypotermii, vibráciám, fajčeniu, psycho-emocionálnemu stresu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Výrobky s prírodnými statínmi

Podľa WHO každú piatu osobu na planéte, ktorá dosiahla vek 45 rokov, trpí aterosklerózou. Ide o chorobu spojenú s porušením metabolizmu tukov v tele, v ktorom sa tvoria plaky cholesterolu na stenách ciev.

Hypertenzívny typ s REG: možné príčiny a interpretácia

Rheoencefalografia (REG) je moderná metóda hodnotenia stavu mozgu, založená na elektrických vlastnostiach nervovej tkaniva. Tento postup umožňuje lekárovi identifikovať abnormality v práci centrálneho nervového systému u pacienta a najprv posúdiť vaskulárny tonus a aktivitu krvného toku v ňom.

otázky

Otázka: pomôcť rozlúštiť záver REG?Dobrý deň, mám 18 rokov, trpím bolesťou hlavy, krvný tlak stúpa na 140/90, zatiaľ čo nevoľnosť, tmavá v očiach, tinitus. Veľmi často sa objavujú útoky v noci. Diagnóza: IRR na hypertenzný typ bol nastavený pred 4 rokmi.

Patologická deformita brachiocefalických (chrbticových, karotických) artérií

Artery dodávajúce mozog: podkľúčový, vertebrálny, brachiocefalický kmeň, spoločné, vonkajšie a vnútorné ospalé sa nazývajú brachiocefalické (BCA).

Kŕčové žily maternice

Chronický syndróm bolesti maternice je tiež známy ako panvové kŕčové žily alebo kŕčové žily v maternici. Táto choroba je bežnejšia u žien v plodnom veku, ťažko sa diagnostikuje a môže byť takmer bez symptómov, ale mali by ste vedieť, aké sú jej príznaky, aby sa zabránilo nesprávnemu diagnostikovaniu chorôb u žien.

Určenie ESR v krvi metódou Westergren

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je veľmi dôležitý laboratórny parameter krvných testov. Pacienti sa často zaujímajú o to, čo to je. Ukazuje čas, po ktorom zostávajú zbavené schopnosti zrážať krv pod pôsobením sily gravitácie.