Tvorba modriny alebo modriny na tele je normálna, ak sa objaví v dôsledku fyzického nárazu (šok, silný tlak alebo mechanické poškodenie). Ak sa však hematómy objavia svojvoľne, bez akéhokoľvek vplyvu, mali by ste premýšľať o vašom zdraví. Je možné, že zrážanie krvi je poškodené v tele.

Ak existuje podozrenie, že modriny vychádzajú z najmenšej rany alebo dokonca bez vonkajšieho vplyvu, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom, aby ste vylúčili vývoj vážneho ochorenia alebo patológie. Príčiny modrín môžu byť úplne iné. Pre lekára bol schopný presne určiť príčinu tohto javu, musíte absolvovať dôkladné fyzické vyšetrenie a zložiť všetky potrebné testy. Iba potom doktor dokáže identifikovať príčinu a predpísať lieky.

Príčiny modrín na tele

Tu je dôležité, ako bolo uvedené vyššie, identifikovať dôvod vzniku modrej škvrny na koži, čo sa stalo v dôsledku vystavenia pokožke alebo bez nej.

Ak nedošlo k žiadnemu nárazu alebo poraneniu, mali by sa zvážiť nasledovné príčiny vzniku modrín: • Slabé steny krvných ciev. Ak ľudské telo neobsahuje vhodné vitamíny a mikroelementy, steny kapilár a veľkých ciev sa stávajú tenšie a následne dochádza aj k pretrhnutiu, čo vedie k tvorbe modrín.
 • Problémy s pečeňou. Ak je pečeň poškodená, enzýmy potrebné na zrážanie krvi prestávajú alebo sú v ľudskom tele zle vytvorené. V tomto prípade sa od najmenšej rany objavia modriny a navyše môžu byť dlhé a pretrvávajú na tele.
 • Dlhodobé užívanie drog. Lieky prispievajú k zriedeniu krvi, čo vedie k zlej koagulácii krvi. Preto aj v dôsledku mierneho zranenia alebo depresie sa na koži tvoria hematómy.
 • Kŕčové žily Je to skutočná pohroma modernej spoločnosti. Obrovský počet ľudí trpí touto chorobou. V dôsledku tejto choroby strácajú cievy a kapiláry pod kožou prirodzenú elasticitu a steny ciev sú slabé a slabé. V dôsledku tohto ochorenia môže byť telo ľahko pomliaždené a pohmožděné.
 • Vaskulitída. Vaskulitída je tiež bežnou príčinou vzniku modrín. V dôsledku tejto choroby sa nádoby stanú krehkými a telo ich vezme do cudzích telies, ktoré následne odmietajú.

Keď sa rozhodnete pre príčinu vzniku hematómov na tele bez fyzického nárazu, alebo prečo sa objavujú modriny od najmenšej rany, musíte ju odstrániť a prijať prísne kontrolovať stav vášho tela. Je dôležité aplikovať metódy na zabránenie tvorby hematómov na tele.

Prevencia tvorby modrín na ľudskom tele

Na prevenciu kŕčových žíl potrebujete hrať šport, udržať aktívny životný štýl a nezabudnúť na kontrastnú sprchu. Stimuluje posilnenie stien krvných ciev.

Vzhľad modriny, dokonca aj malej, na koži nie je vždy neškodným prejavom. Je dôležité pochopiť, že týmto spôsobom môže telo reagovať na ochorenie alebo patológiu. Je nevyhnutné kontaktovať svojho lekára, ktorý príslušne vykoná lekárske vyšetrenie a po určení príčiny tvorby hematómov na tele predpíše vhodnú liečbu. Samošetrenie v tomto prípade je neprijateľné a dokonca nebezpečné, pretože môže viesť k vážnemu zhoršeniu stavu osoby.

Príčiny vzniku modrín pri dotyku

Hematóm, krvácanie, petechie sú termíny, ktoré sa vzťahujú na subkutánne krvácanie. V každodennom živote sa tieto prejavy nazývajú modriny.

Dôvodom je roztrhnutie stien malých krvných ciev (kapiláry), krv sa naleje do miesta poranenia a zmení sa na modrú alebo tmavočervenú. Postupne sa miesto krvácania na okraji rozjasní, pričom sa stáva bledožltá farba. Centrum zostáva modré. Tieto zmeny súvisia s metabolickými procesmi, ktoré odstraňujú mŕtve červené krvinky, bielych krviniek a iné krvinky od zdroja poškodenia.

Vyvolávacie faktory

Zlomeniny sa objavujú v dôsledku telesných poranení (úderov, modrín) a vnútorných porúch.

Choroby, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi

 1. Hemofília je zriedkavé dedičné ochorenie, ktoré spomaľuje proces zrážania krvi.
 2. Trombocytopatia a trombocytopénia sú patológie hematopoetického systému, vďaka čomu počet krvných doštičiek klesá a ich pracovný proces je narušený. To vedie k tomu, že telo nemôže obnoviť poškodené cievy. Bez včasnej lekárskej starostlivosti je dôsledkom týchto ochorení smrť z krvácania.

Choroby krvných ciev, ktoré znižujú pevnosť ich steny

 1. Kŕčové žily - zväčšené na takú veľkosť, že sa začínajú vykĺznuť z podkože. Takáto zmena je možná kvôli silnému ztenčovaniu ich stien. Deformácia spôsobuje porušenie odtoku žilovej krvi a zhromažďuje ju a tlačí na nádoby zvnútra. To často vedie k rozsiahlym krvácaním na nohách.
 2. Hemoragická vaskulitída - vedie k zápalu steny krvného obehu. Toto sa prejavuje mnohými malými krvácaninami, ktoré sa zlúčia do veľkých modrín.

Zlyhanie kolagénu

Táto podmienka je ovplyvnená:

 1. Vek - metabolické procesy spomaľujú celé telo, čo vedie k zníženiu sily pokožky a krvných ciev, ktoré ju kŕmia.
 2. Nedostatok vitamínov - v strave pacienta nie je dostatok vitamínov C, K, R. Sú hlavnou zložkou tohto proteínu.

Patológia pankreasu, obličiek, pečene

 1. Diabetes mellitus - metabolické procesy v bunkách sú narušené, malé rany a modriny sa liečia v priebehu niekoľkých mesiacov. Toto ochorenie môže viesť k perforácii kapilár, to znamená k výskytu malých otvorov v nich. Choroba narušuje metabolické procesy v bunkách a spôsobuje, že malé rany a modriny sa liečia v priebehu niekoľkých mesiacov. Môže to tiež viesť k perforácii kapilár, to znamená k výskytu malých otvorov v nich.
 2. Poruchy pečene a obličiek - bilirubín, kreatinín a močovina sa objavujú v krvi. Tieto látky dráždia nervové zakončenia a spôsobujú vážne svrbenie. Najčastejšie svrbiace nohy, pretože krv stagnuje v tejto časti tela a tieto látky majú negatívny vplyv na neuróny.

Príjem liekov

Dlhodobé užívanie liekov na zmierňovanie krvného obrazu (aspirín, heparín), glukokortikosteroidy (hormonálne lieky na alergie) a perorálne kontraceptíva majú vedľajšie účinky vo forme zvýšenej vaskulárnej permeability. Preto sa počas liečby môže vyskytnúť nazálne, vnútorné alebo subkutánne krvácanie.

Hormonálne poruchy

Zmena množstva estrogénu produkovaného v ženskom tele počas menopauzy znižuje viskozitu krvi. To vedie k vzniku krvácaní svetlo žltej.

Onkológia (rakovina)

Ďalším procesom, ktorý ovplyvňuje stav krvných ciev, je rakovina. Pre jej vývoj je potrebná značná časť spotrebovaných živín.

liečba

Aby ste sa navždy zbavili hematómov, musíte zistiť hlavnú príčinu a zbaviť sa. Terapeut a vysoko špecializovaní lekári vám môžu pomôcť: flebológ, hematológ, endokrinológ a onkológ.

Ak chcete zbaviť modrín, použite masti a gély, ktoré zlepšujú metabolické procesy. Medzi tieto nástroje patrí:

 • krémový "záchranca";
 • badyaga;
 • gély z pijavice;
 • Masť heparínom a troxevazínom.

Tieto finančné prostriedky by mali byť použité s miernou, zdvíhacími pohybmi, aby nedošlo k poškodeniu blízkych plavidiel.

Súbežne s lokálnou liečbou je pacientovi predpísané lieky obsahujúce flavonoidy. Tieto látky zvyšujú pevnosť stien krvných ciev. Patria medzi ne vitamín C, rutín, hesperidín. Prvé dva sú súčasťou askorutínu, ktorý je známy každému ako "askorbický" v žltom sladkých kyslých guličkách. Prírodnou alternatívou k tomuto lieku je citrusové plody.

prevencia

Predchádzanie tvorbe podliatin závisí od:

 • strava - okrem hlavných produktov v menu by mali byť prítomné zelenina a ovocie: granátové jablká, pomaranče, mandarínky, jablká a tuky. Omega-3, ktorá sa nachádza v mastných morských rybách: treska, losos, sleď. Ak ju nemôžete kúpiť, môžete užívať tobolky na rybie oleje. Okrem Omega-3 obsahuje vitamíny A, C, D, E;
 • fyzická aktivita - urýchľuje metabolické procesy v tkanivách v dôsledku zvýšenej krvi. K tomu musíte každý večer chodiť aspoň 1 kilometer, športovať: cyklistika, plávanie, jogging, skrátiť čas strávený v nehybnej polohe. Ak to nie je možné, vykonajte 5 minútové cvičenia raz za hodinu.

Ak sa človek spontánne objaví modriny na jeho tele z ľahkého dotyku, potom je to indikátor, že v tele sú problémy. Sú spojené s výživou, vekom súvisiacim zhoršením tela, genetickými krvnými chorobami, hematopoetickým systémom a poruchami orgánov. V každom prípade, skôr ako začnete užívať túto alebo ten liek, je lepšie najskôr konzultovať so svojím lekárom.

Ak po miernom depresii zostanú modriny na tele, dohodnite si schôdzku s hematológom.

Večer, s prekvapením, si všimnete, že sa objavili modriny na vašich rukách. Zdá sa a nestalo sa, len priateľ na rozdelení priateľský poklepal na pleci.

-- Vzhľad modrín s miernou modrinou, lisovaním alebo stláčaním kože zvyčajne indikuje krehkosť stien cév. Sú ľahko poškodené, čo vedie k intradermálnemu krvácaniu, inými slovami, objavuje sa modrina, hovorí Vladimír Tomilin, výskumný pracovník Ústavu pre hematológiu a transfúziu krvi. - Niektoré krvné choroby sa však prejavujú rovnakými príznakmi. Spontánne podliatiny sa môžu vyskytnúť s nedostatočným počtom krvných doštičiek, zlým zrážaním krvi alebo s dysfunkciou krvných doštičiek. Willebrandova choroba je jednou z najčastejších chorôb zrážania krvi. Podľa svetovej štatistiky každý štvrtý obyvateľ planéty trpí touto chorobou. Ale vzhľadom na skutočnosť, že po mnoho rokov môže pokračovať v skrytej podobe alebo maskovať ako iné ochorenia, väčšina pacientov si to neuvedomuje a lekári ju nemôžu vždy rozpoznať.

-- Aké je nebezpečenstvo tejto choroby?

-- Každé zranenie, zlomenina, kontúzia vnútorných orgánov môže spôsobiť krvácanie a chirurgické operácie môžu byť komplikované krvácaním. A čím traumatickejšia je operácia, tým väčšie riziko pre pacienta, "hovorí hematológ inštitút, Ph.D. Valery Voznyuk. - Aby sa predišlo komplikáciám, títo pacienti musia pred operáciou injekovať lieky, ktoré zvyšujú zrážanlivosť krvi. Bez týchto postupov nemožno vytiahnuť ani zub. Choroba sa často zhoršuje po infekčných ochoreniach, pri užívaní určitých antibiotík, aspirínu a tiež pri prehriatí na slnku. Sú možné spontánne intradermálne krvácania. S cieľom poskytnúť pacientovi kvalifikovanú pomoc musí lekár vedieť o tejto chorobe. Preto dávame chorým pas, ktorý by mali mať vždy s nimi.

-- Tí, ktorí trpia Willebrandovou chorobou, sú vyňatí z vojenskej služby a tvrdej fyzickej práce, - pokračuje Vladimír Tomilin. - Aby sa zabránilo exacerbáciám, musia sa liečiť niekoľkokrát ročne. Tí, ktorí majú spontánne modriny, povrchové rany sa dlho vyliečia, po krvácaní ďasná sú krvácanie z nosa, mali by ste sa poradiť s hematológa. Pacientovi je predpísaný krvný koagulačný test. Takéto analýzy je možné vykonať v centre mesta Kyjev pre diagnostiku a chirurgickú liečbu krvácavých porúch, ktoré pôsobia na základe Kyjev mestskej klinickej nemocnice N 9.

Zlomeniny na tele z ľahkého úderu

MedDaily - MedDaily Medical News // Projekt kombinovanej edície NEWSru.com

Utorok 28. augusta 2018 // Posledná správa 17:52

Všetky práva na materiály a správy zverejnené na webovej stránke MedDaily sú chránené v súlade so zákonmi Ruskej federácie. Citácia je povolená bez súhlasu redaktorov maximálne 50% objemu pôvodného materiálu s povinným priamym hypertextovým odkazom na stránku, z ktorej bol materiál požičaný. Hypertextový odkaz musí byť umiestnený priamo v texte, ktorý reprodukuje pôvodný materiál MedDaily, pred alebo po kótovanom bloku.

Prečo majú ženy bez tela modriny?

Zlomeniny na ženskom tele sa nikdy neobjavujú. Aj keď ich výskyt nebol vyvolaný úderom, modrínami alebo inými zraneniami, nemožno ich ignorovať. Koniec koncov, tvorba modrín (bez ohľadu na to, na ktorej časti tela - nohy, ruky, dolná časť chrbta, čelo, nohy atď.) Hovorí bez dôvodu o vážnych zdravotných problémoch vyžadujúcich povrchovú úpravu.

Zistite, prečo sa objavujú hematómy

Modrina je hematóm, ktorý je výsledkom subkutánnej modriny na pozadí poškodenia malých krvných kapilár. Najčastejšie sa vyskytuje v dôsledku nárazu alebo modriny, pri ktorej je medzera v stenách kapilár. A ako u niektorých žien je koža jemná a tenká a drobné zranenia, ktoré zostávajú nepostrehnuteľné, vedú k výskytu malých modrín na rukách a nohách.

hemofílie

Ak je však žena istá, že jej nedošlo k žiadnym zraneniam, výskyt podkožných podliatin môže byť príznakom vážnej choroby, hemofílie. Je charakterizovaná porušením zrážanlivosti krvi a znížením vaskulárnej permeability. Počas svojho vývoja krv prechádza cez cievne steny a hromadí sa v subkutánnych vrstvách, vytvárajúc tmavomodré alebo vínové škvrny viditeľné voľným okom.

Objav krvácania z hemofílie môže dokonca poškodiť domácnosť. Preto je nevyhnutné zapojiť sa do liečby tejto choroby ihneď po výskyte jej primárnych symptómov. A oni, rovnako, sú modriny, ktoré sa vyskytujú bez príčiny a na rôznych miestach tela:

 • pod očami;
 • na žalúdku;
 • na bokoch;
 • na prstoch a zápästiach;
 • na krku;
 • na chrámoch;
 • na lone;
 • na zadku;
 • na nohách atď.

trombocytopénia

Tvorba modrín na tele bez príčiny je tiež znakom vývoja trombocytopénie. Toto ochorenie je charakterizované poklesom počtu krvných doštičiek. S vývojom trombocytopénie u žien sa často pozoruje:

 • bohaté obdobia;
 • krv z nosa;
 • hemoragická vyrážka;
 • bolesť svalov a chrbtice.

Spoločnou satelitnou trombocytopéniou je anémia spôsobená nedostatkom železa, ktorá sa vyznačuje poklesom hladiny hemoglobínu v krvi. Jeho hlavné funkcie sú:

 • slabosť;
 • bledosť a suchú pokožku;
 • jasne červený ťažký výtok počas menštruácie;
 • znížená chuť do jedla;
 • vypadávanie vlasov;
 • závraty;
 • bolesti hlavy;
 • poškodenie pamäti a koncentrácia.

Vazopatiya

Iná choroba, ktorá sa prejavuje výskytom hematómov na tele. Vývoj vazopatie je spojený s poškodením žíl na pozadí negatívneho vplyvu infekčných, toxických, alergických alebo imunologických činiteľov. Krvný obeh v tele veľmi trpí touto chorobou, a preto je často sprevádzaný patologickými stavmi pečene a obličiek, pankreasu a reprodukčných orgánov.

leukémie

Leukémia je klonálna malígna (neoplastická) choroba hematopoetického systému. Môže tiež spôsobiť výskyt hematómov na bruchu, pretože vývoj tejto choroby u človeka otvára časté vnútorné krvácanie s krvácaním do brušnej dutiny.

Hormonálne poruchy

Často výskyt modrín na tele je dôsledkom hormonálnych porúch, ktoré sa vyskytujú na pozadí zhoršenej funkcie štítnej žľazy, vaječníkov, mliečnych žliaz a ďalších vnútorných orgánov, ktoré sa podieľajú na tvorbe hormonálnej rovnováhy.

liečenie

Podkožné podliatiny sa často vyskytujú u ľudí, ktorí zneužívajú aspirín. Tento liek potláča krv a znižuje elasticitu ciev. Ale s vývojom niektorých ochorení je jednoducho nemožné bez neho (to je často predpísané pre osoby, ktoré prežili mŕtvica a srdcový záchvat, rovnako ako pre tých, ktorí sú náchylní na tromboflebitídu). A ak užívate aspirín sprevádzané modrínami, musíte znížiť dávkovanie a poradiť sa so svojím lekárom.

beri-beri

Nedostatok vitamínov C a P v tele môže spôsobiť hematómy na tele. Tieto vitamíny posilňujú cievne steny a regulujú krvný obeh. Ich nedostatok spôsobuje, že nádoby sú krehké a krehké a spôsobujú časté subkutánne krvácanie.

Malígne nádory

Ak sa na očných viečkach objavia modriny a v takomto prípade neboli predtým žiadne zranenia, potom ich príčinou môže byť rakovina. Táto choroba významne mení zloženie krvi a negatívne pôsobí na steny krvných ciev, čo je krehké a krehké.

Hematómy na očných viečkach tiež vyvolávajú dlhú recepciu:

 • antidepresíva;
 • analgetiká;
 • lieky s vysokým obsahom železa.

Zvratky na tele: mali by sa liečiť alebo prejsť? Ako rýchlo získať modrinu?

1. Aké sú modriny na tele?

Modrina je najčastejším typom hematómu, t.j. takéto poškodenie traumatického tkaniva, pri ktorom sa kapiláry roztrhli a krv sa preliala do podkožného tuku bez poškodenia horných vrstiev kože.

Podliatina nie je choroba, respektíve, lekári ju nepovažujú za nezávislú patológiu. Ak vznikne hematóm ako dôsledok poranenia - všetko je obmedzené na symptomatickú terapiu zameranú na jeho odstránenie. Ale často modriny môžu pôsobiť ako indikátory určitých ochorení.

Aby sme pochopili povahu modrín, je potrebné pochopiť štruktúru ľudskej kože.

Štruktúra kože

Štruktúra kože je rozdelená na tri vrstvy: epidermis, dermis a subkutánne mastné tkanivo alebo hypodermis (najhlbšia vrstva kože). V hypodermis je tuk depot. Pre normálne a rýchle ukladanie nadbytočných živín z krvného obehu do tukového depotu je potrebný dobre vyvinutý systém dodávania krvi.

Ak je epidermis a dermis nedostatočne dodávané s krvou, hypodermis je z uvedeného dôvodu doslova posiate malými krvnými cievami (kapiláry). V 95% prípadov je príčinou modrín mechanické poškodenie. Vzhľadom k tomu, že hrúbka kože je len niekoľko milimetrov, je veľmi ľahké poškodiť cievy hypodermisu.

2. Príčiny a mechanizmus tvorby modrín na tele

Ak odpoviete na otázku, prečo sa objavujú modriny na tele, mali by ste objasniť: existujú dva typy príčin: exogénne (externé) a endogénne (vnútorné). Prevažná väčšina hematómov je vyvolaná zraneniami. Samotné zranenia sa však môžu meniť.

Kontúzia tkanív. Jednoducho povedané, kontúzia je trauma tkanív (najmä mäkkých) spôsobených mŕtvicou. Blow vytvára dostatok kinetickej energie. Mechanická energia generovaná vlnou sa pohybuje približne 20-30% nad miestom zranenia a poškodzuje kapiláry, čo vedie k ich zničeniu. Krv zo zničených ciev ide do extracelulárneho priestoru. Výsledkom je modrina. Kontúzia v 86% prípadov je trauma, ktorá spôsobila vznik hematómu.

Rozdrviť tkanivo. Intenzita vplyvu na tkanivo s týmto typom poranenia je niekoľkonásobne nižšia ako pri kontúziách. Avšak doba expozície je vyššia. Dôvodom vzniku modrín je porušenie metabolických procesov. Krv stagnuje a prevyšuje kapiláry. Výsledkom toho je, že bez toho, aby sa to udržalo, sa roztrhli steny krvných ciev a krv prechádza do hypodermisu. Dobrým príkladom je účinok lekárskeho krúžku pri odobratí žilovej krvi, nosenie tesného obväzu, pásu atď.

Injekcií. Výsledkom injekcie je penetrácia poškodenia mäkkých tkanív. Oko nie je viditeľné, ale aj taká tenká lekárska ihla, ako postupuje, poškodzuje množstvo krvných ciev. Výsledkom je, že krv vstupuje do hypodermisu.

Barotrauma. Každý vie takúto lekársku manipuláciu ako zaobchádzanie bankami. Barotrauma spôsobená vystavením určitému priestoru zníženému tlaku tkanív. Vzhľadom k tomu, že koža je priepustná, tlak v hypodermis sa tiež znižuje. Vzhľadom na tlakový rozdiel medzi medzibunkovou látkou hlbokej vrstvy kože a krvných ciev prasknú kapiláry.

Zranenia hlavy (TBI). Tkanivo hlavy je obzvlášť hojne zásobené krvou, takže takmer akékoľvek mechanické poškodenie sprevádza uvoľňovanie krvi do podkožného mastného tkaniva. U väčšiny pacientov sa TBI prejavuje podliatinami. Najmä symptóm je vyjadrený zlomeninami v báze lebky.

Zlomeniny na tele: príčiny vzhľadu

Tvorba hematómov závisí od rôznych dôvodov vrátane pohlavia, rasy, biochemických charakteristík krvi, štrukturálnych znakov krvných ciev, štruktúry tela, hormónov, veku a prítomnosti sprievodných ochorení.

Paul. Je vedecky dokázané, že modriny na tele ženy sa vytvárajú jednoduchšie a častejšie ako muži. Je to spôsobené nestabilitou hormonálneho pozadia, ktorá narúša štruktúru krvi a zvyšuje priepustnosť kapilár.

Race. Je to mylný nápad, že zástupcovia rasy Negroid nemôžu mať modriny. Hematómy sú tvorené ľuďmi akejkoľvek rasy, ale kvôli tónu pleti nie sú viditeľné modriny. Navyše, kamenivo má zahustenú pokožku. Z tohto dôvodu je potrebná väčšia mechanická energia na zranenie krvných ciev. Na rozdiel od toho, Mongoloidy a belochovia sú najviac náchylní na hematómy, pretože majú tenšiu kožu.

Vlastnosti krvi. Nízka hladina hemoglobínu a poruchy koagulácie vedú k zvýšenému riziku tvorby podliatin. Za normálnych okolností krv plynie z kapiláry extrémne pomaly a krvné doštičky počas tohto času majú čas na účinné ucpanie poškodenej cievy. V prípade týchto porúch rýchlo vyteká krv.

Vlastnosti plavidiel. Ak majú steny krvných ciev zvýšenú priepustnosť (príčinou môžu byť niektoré ochorenia, hormonálne poruchy, vek), môže krv, dokonca aj v neprítomnosti zranenia, opustiť kanálik a vstúpiť do extracelulárneho priestoru.

Ústava tela. Ľudia s obezitou pravdepodobne trpia modrínami. Faktom je, že subkutánne tukové tkanivo vyžaduje dostatok krvi. Dôvod - potreba tela na rýchle zrútenie tukov z depa, ak je to potrebné. Preto čím je vrstva hypodermisu väčšia - tým viac je vyvinutý obehový systém a tým je ľahšie poškodiť krvné cievy.

Hormonálne pozadie. Porušenie hormonálneho zázemia - jedna z dôležitých sekundárnych príčin. Vysoká hladina estrogénu v ženskom tele znižuje vaskulárnu permeabilitu a zlepšuje zrážanie krvi. Avšak vrcholové hormonálne stavy (tehotenstvo atď.), Ktoré vedú k poklesu produkcie špecifického hormónu, ako aj patológie vaječníkov, spôsobujú zvýšené riziko tvorby hematómov. U mužov sú hladiny testosterónu, ktoré majú podobné funkcie, približne rovnaké počas celého života.

Age. S vekom sa koža podrobuje degeneratívnym procesom, kapiláry sú krehké a získavajú zvýšenú priepustnosť.

Súčasné ochorenia. Niektoré choroby vedú k zvýšeniu kapilárnej priepustnosti, napríklad cirhózy pečene, myelómu atď. Rovnaký účinok spôsobujú choroby spôsobené nedostatkom vitamínov (P, C, K). Avitaminóza spôsobuje nedostatočnú syntézu bunkových štruktúr epiteliálneho tkaniva tvoriaceho cievy.

Typ modriny je špecifické miesto pre diabetes mellitus (takzvaná diabetická dermopatia). Nedostatok inzulínu charakteristický pre diabetes mellitus prispieva k zníženiu permeability bunkových membrán na glukózu. Nedostatok glukózy vedie k významnému porušeniu výmeny lipoproteínov a proteínov, hormonálnych porúch. Normálna syntéza štruktúr epiteliálneho tkaniva sa nevyskytuje, nádoby sú krehké. V dôsledku toho dochádza k roztrhnutiu kapilár, ktoré vytvárajú modriny.

3. Zlomeniny na tele bez akéhokoľvek dôvodu.

Pacienti často dostávajú sťažnosti na bezproblémový výskyt modrín. Zdá sa, že nedošlo k žiadnym zraneniam, ale vzniká hematóm. Samozrejme, všetko má svoje vlastné dôvody a modriny nie sú výnimkou. Ako bolo povedané, mnohé choroby spôsobujú vývoj hematómov. Avšak okrem nákazy choroby sa vytvárajú pri užívaní určitých liekov.

Často sa tento vedľajší účinok pozoruje pri užívaní analgetík a antispazmikík, ako aj liekov na zníženie viskozity krvi (aspirín, analgin, ketorol, nise atď.). Prípravky týchto skupín zmierňujú krv a súčasne zvyšujú priepustnosť kapilárnych stien.

Je zrejmé, že s takouto kombináciou faktorov nemusí byť asi jedna vec, ale o celú masu modrín po celom tele. Keďže nohy sú vystavené najväčšej fyzickej námahe, najčastejšie sa tvoria modriny na dolných končatinách.

4. Diagnóza modrín na tele

Zlomeniny nie sú nezávislou chorobou. Preto sa osobitná diagnóza nevyžaduje. Dôvod tiež spočíva v dôkazoch o poškodení: modrina je viditeľná voľným okom a špeciálne laboratórne alebo inštrumentálne metódy nie sú potrebné na posúdenie jej stavu.

Avšak u pacientov s hematologickými ochoreniami môže modrina, dokonca aj veľkosť 10 kopeckých mincí, viesť k tvorbe krvných zrazenín. Nestojí to príliš veľa, riziko krvnej zrazeniny v dôsledku malej modriny je extrémne malé (nie viac ako 0,5%). Vo väčšine prípadov je telo schopné zvládnuť modrinu na vlastnú päsť.

Takmer vždy môže dôjsť k odstráneniu modrín.

Je rozumné konzultovať lekára v nasledujúcich prípadoch:

- Modrina má výrazný priemer (viac ako 15 cm).

- Modrina je v oblasti životne dôležitých orgánov.

- Hematóm "nafúknutý", tam je hnisavosť.

Veľký priemer modrín znamená veľké množstvo zosilnenej a stuhnutej krvi, čo zvyšuje riziko vzniku trombov. Ak je modrina dostatočne veľká a súčasne sa nachádza na mieste orgánov (pečeň, obličky, žalúdok atď.), Existuje pravdepodobnosť ich zranení (modrín).

Špecialisti na liečbu:

- Ak je okrem hematómu podozrenie na závažnejšie poškodenie tkaniva - traumatológ.

- Hematóm má významnú veľkosť stupňa plnosti krvi alebo hnisu - chirurga.

- Hematóm vznikol kvôli jednej z týchto ochorení - špecialistovi.

- Príčina modriny nie je známa, neboli žiadne zranenia alebo zranenia - hematológ.

- Existujú podozrenia na poškodenie vnútorných orgánov - profilový špecialista (žalúdok, pečeň - gastroenterológ, obličky - nefrolog, urológ, mozog - neurológ, neurochirurg, atď.).

Ako už bolo povedané, vo väčšine prípadov nie je dôvod na obavy. Ak sa však vyskytnú nezvyčajné prejavy s jednoduchou modrínou (vyzařujúcou bolesťou, nadmernou bolesťou v mieste úrazu), stojí za to navštíviť lekára, aby ste vylúčili vážne problémy a svoj vlastný pokoj.

5. Liečba modrín na tele.

Odstránenie modrín na tele (doma)

Hematóm nevyžaduje špeciálne ošetrenie. V 99% prípadov ide len o dočasnú kozmetickú chybu. Prípady, keď modriny vyžadujú špecializovanú liečbu - tak málo, že sa dá počítať na prstoch jednej ruky. Ale práve kvôli tomu, že hematóm prináša vzhľad nepríjemného vzhľadu, otázka, ako sa zbaviť modrín na tele, rozrušuje toľko ľudí.

Za normálnych podmienok sa modrina zmizne v priebehu 2-3 týždňov. Počas tejto doby odstránia leukocyty mŕtve bunky, ako sú odchyľovače. Samozrejme, nie je možné sa zbaviť modriny v jednom dni. Ľudské telo nie je zázračný stroj. Akýkoľvek proces, ktorý je na prvý pohľad bezvýznamný, vyžaduje koordinovanú prácu všetkých systémov a je neuveriteľne zložitý, a preto trvá určitý čas. Napriek tomu existuje množstvo liekov, ktoré urýchľujú proces zbavovania tejto nepríjemnej vady.

- Prípravky založené na látke heparín. V klinickej praxi sa heparín používa ako liek, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Obchodné názvy: Lioton, Heparin, Trombless. V priemere sa ich cena pohybuje od 50 do 250 rubľov.

Pretože heparín je antikoagulant (t.j. interferuje s zrážaním krvi), je najúčinnejší iba v prvých hodinách po poranení. Keď sa už vytvorili krvné zrazeniny a liečba ešte nezačala, masť nepoužíva veľa. Je dôležité poznamenať, že je neprijateľné rozmazať otvorené rany, pretože to výrazne zvýši krvácanie.

Heparín vám umožňuje skrátiť trvanie liečby na 4-7 dní, pričom aplikácia tejto masti je potrebná najmenej 4-6 krát denne.

-Troksevazin. Zvyšuje elasticitu krvných ciev, zabraňuje vzniku hematómov veľkej veľkosti v dôsledku lokálneho protizápalového účinku. Avšak, má vysoký alergénny potenciál a môže spôsobiť vážne imunitné reakcie.

- Lieky založené na lieku Badyagi. Napriek nereprezentovanému názvu sú drogy vysoko účinné. Doba hojenia nie je dlhšia ako 5 dní. Efekt je založený na nasledujúcich skutočnostiach. Masť alebo prášok nanesený na poškodenú oblasť dráždi tkanivo a spôsobuje malý zápal. V dôsledku toho sa zrýchľujú metabolické procesy v postihnutom tkanive, krv sa aktivuje aktívnejšie, čo znamená, že krvné doštičky okrem iného rýchlejšie vykonávajú svoju funkciu.

- Špecializované "replikované" lieky na podliatiny (podliatiny atď.). V podstate sú to analógy Heparínu, ale za vyššiu cenu. Avšak heparínové lieky majú dostatočnú účinnosť (opäť podobné).

Nebolo by zbytočné uchýliť sa k "populárnym" metódam. Ihneď po zranení - pripojte ľad. Khorol prispieva k zúženiu krvných ciev a krv prestáva opustiť kanál. Teplo - naneste na 3-4 dni. Pri zahrievaní sa hemoglobín zničí rýchlejšie.

Špecializovaná liečba modrín na tele

Dáva to zmysel v dvoch prípadoch:

- Ak je hematóm komplikovaný (má veľkú plochu, je kombinovaný s hnisavosťou a pod.). V tomto prípade je indikovaná chirurgická disekcia a odvodnenie.

- Ak modrina výrazne narušuje vzhľad pacienta. V tomto prípade môžete využiť špecializovanú kliniku na odstránenie hematómov laserom. Účinok postupu je viditeľný takmer okamžite, ale samotný spôsob liečby je dosť drahý.

6. Prevencia tvorby modrín na tele

Prevencia modrín na tele je veľmi jednoduchá. Ak existujú špecifické ochorenia, mali by ste včas podstúpiť liečbu od špecialistu.

Ak vznikol hematóm ako vedľajší účinok liekov - mali by ste sa poradiť so špecialistom, aby ste si vybrali bezpečnejší náprotivok.

V opačnom prípade by ste sa mali vyhýbať zraneniam a byť opatrní.

Tak sú modriny pomerne bežné. Z väčšej časti nepredstavujú žiadne zdravotné riziko a nevyžadujú osobitnú pozornosť. Maximálne, ako sú nepríjemné - bolesť a pocit nepríjemnosti.

Mal by byť upozornený, ak vznik modriny nie je spojený s poranením a príčina je úplne neznáma. V tomto prípade odložiť výlet do hematológ nie je za to.

Je tiež potrebné vyhnúť sa používaniu široko propagovaných liekov spôsobujúcich poranenia.

Čím je reklama agresívnejšia, tým je účinnosť nižšia. V tomto prípade je to viac ako spravodlivé. Existujú oveľa spoľahlivejšie a účinnejšie lieky za nižšiu cenu.

Zlomeniny: vzhľadové faktory, kedy sa obávať, typy, liečba

Zdá sa, že nedošlo k žiadnym zraneniam a nikto sa nikomu nestretol a odkiaľ sa objavili modriny na tele... Časom sa stávajú žlté, zmiznú a iné sa objavujú. A opäť je nemožné pamätať: kde je osoba tak pripojená? Dospelí, najmä starí ľudia, veria, že tento starý vek je taký, ako sa ukradne, niektorí ich potrasia a hlásia, že tento jav sprevádza celý ich život, iba malé percento tých, ktorí pravidelne majú kožné kvetiny premýšľajú a hľadajú spôsoby, ako tento problém vyriešiť. Najčastejšie tieto patria nepokojné mamičky, nájdenie hematómov nikde na tele dieťaťa. Možno v materskej škole alebo v škole niekto ubližuje? Alebo je to stále signál, že niečo nie je v tele?

Zranenia, problémy s ženami, nedostatok vitamínov

Vzhľad hematómu z mŕtvice je považovaný za absolútne prirodzený. Zvlášť, ak je rána silná, schopná poškodiť mäkké tkanivá a krvné cievy, ktoré prenikajú do nášho tela, dodáme všetko potrebné a vezmeme produkty metabolizmu. Samozrejme, kapiláry získajú maximum, pretože sú veľmi dostupné, pretože sú umiestnené v koži.

Ale keď sa modriny objavia bez dôvodu, je to dôvod. Najprv sa zvyšuje krehkosť stien kapilárnych nádob. Prečo sa náhle začnú rozbiť, je ďalšia otázka alebo iný dôvod. A nie jeden.

Každý vie, že ženské modriny dávajú prednosť. Prečo? Ukazuje sa, že je to kvôli hormonálnemu zázemiu, alebo skôr nedostatku estrogénu. V priebehu života sa ženské telo podstupuje rôznymi hormonálnymi výkyvmi a v pre- a menopauze sa situácia niekedy katastroficky vo všeobecnosti rozvíja, takže sa ukazuje, že modriny sa zdajú byť bez akéhokoľvek dôvodu a ženy odpisujú svoj vek, ktorý sa samozrejme zaoberá podobnými javmi. Koniec koncov, plavidlá nie sú rovnaké. A niekedy nie je dostatok vitamínov s mikroelementmi. Tu je ďalší dôvod.

Nedostatok vitamínu C a jednoducho - askorbinki spomaľuje regeneráciu tkanív po mechanickom poškodení a nedostatok vitamínu P prispieva k zvýšeniu kapilárnej priepustnosti, zlomu a krehkosti, akoby bez príčiny. Po kombinácii flavonoidného rutínu s P-vitamínovou aktivitou a kyselinou askorbovou vedci pred mnohými rokmi dostali nádherný liek Ascorutin, ktorý je veľmi chutný a veľmi zdravý. Posilňuje cievnu stenu, umožňuje zbaviť sa modrín a zabrániť tvorbe nových.

Ascorutín je dobrý prostriedok proti modrínam a je skvelý pre ľudí, ktorí majú hematómy spôsobené nedostatkom vyššie uvedených vitamínov.

Neprimerané, na prvý pohľad, výskyt modrín prispieva k dlhodobému užívaniu liekov s antikoagulačným účinkom, ako je aspirín, čo je hlavný dôvod vzniku tvorby modrín. Zriedi krv a jej používanie dlho vedie k vzniku hematómov v rôznych častiach ľudského tela.

Viac závažných dôvodov

Existujú však závažnejšie príčiny vzniku modrín v dôsledku rôznych, niekedy ťažkých porúch v tele, ktoré sa spájajú do veľkej skupiny ochorení nazývaných hemoragická diatéza. Patria medzi ne:

 • Vasopatia je poškodenie cievnej steny v dôsledku expozície infekčne toxickým alebo imunoalergickým činidlám, hemoragická vaskulitída môže byť považovaná za príklad takejto patológie;
 • Koagulopatie (vrodené alebo získané), ktoré vyplývajú zo zníženia hladiny koagulačných faktorov, ktoré zahŕňajú také známe ochorenie ako hemofília;
 • Trombocytopénia (zníženie počtu krvných buniek - krvných doštičiek v dôsledku ich traumatizácie, inhibície produkcie alebo zvýšenej spotreby, ku ktorému dochádza pri hemangiómoch, trombocytopenickej purpure, DIC);
 • Trombocytopatia (porušenie funkčných schopností trombocytov, charakteristické pre mnohopočetný myelóm, erytémia, systémový lupus erythematosus).

Ako sa ukázalo, existuje veľa dôvodov a predtým, než sa pokúsite odstrániť modrinu, bolo by dobré zistiť jej pôvod, pretože tým, že necháte všetko šancu, môžete začať ochorenie, ktoré povedie k ešte väčším porušeniam. Samozrejme, modrina pod hrebeňom si nezaslúži zvláštnu pozornosť, ak vznikla z úderu na prst s kladivom. V takomto prípade nemôžete prechádzať lekári a nemusíte prechádzať testami, musíte sa pokúsiť použiť ľudové prostriedky, alebo len počkať: klinec sa dostane dole - všetko prejde. Existujú však typy modrín, ktoré vás upozornia.

Čo sú modriny?

Časti tela, ktoré sa zmenili na modrú od zranenia, sú od detstva dobre známe. Zvratky na nohách, zrazené kolená - to je jednoduché pre chlapca, pretože v tom veku sú všetky triedy traumatizujúce. Vonkajšie hry, jazda na bicykli, prekonávanie takých výšok ako ploty a stromy a výsledkom nie je veľmi mäkké pristátie a veľké modriny s rovnakým pôvodom, ale s vlastnou históriou.

Typy modrín súvisiacich s ochoreniami sa zdajú byť odlišné a správajú sa odlišne. V lekárskej vede sú rozdelené na typy:

 1. Hematomatózny, ktorý sa vyznačuje obrovskými bolestivými krvácaním nielen v podkožnej vrstve, ale aj v hlbokých svaloch, kĺboch, spôsobujúcich deštrukciu tkaniva, patologické zlomeniny, artrózu a svalovú atrofiu. Veľké modriny na nohách, ramenách a na celom tele sú celkom prirodzené pre koagulopatiu, hemofíliu typu A a B;
 2. Mikrocirkulačný systém, ktorý sa nazýva petechiálne bodkovaný, sa prejavuje výskytom modrín na ramenách, nohách a slizniciach (nazálne, krvácanie z ďasien). Malá traumatizácia ciev mikrocirkulačného lôžka - kapiláry (stačí si tampať kožu rukami), okamžite spôsobuje podliatinu (trombocytopénia to vie);
 3. Mikrocirkulačný hematom, to je zmiešaný typ, zahŕňa kombináciu dvoch predchádzajúcich a je charakterizovaný výskytom aspoň niekoľkých, ale veľkých modrín, lokalizovaných v prevažne subkutánnom tuku, takže sú dobre viditeľné. DIC, hemofíliu A a predávkovanie antikoagulanciami sú sprevádzané podobným typom hematómu;
 4. Pri vaskulitídno-purpurových typoch je okrem typu zapálených modrín charakteristická aj svrbivá vyrážka, ktorá zvyšuje pigmentáciu v priebehu času.

Ak má však človek trvalé modriny, je lepšie sa poradiť s lekárom, pretože to môže byť príznakom ochorenia.

Zlomeniny na hrudi, modriny na žilách

Obzvlášť znepokojujúce sú pomliaždeniny na prsiach žien, pretože mliečna žľaza majú menšiu pravdepodobnosť zranenia ako paže a nohy, hoci zranenia nie sú vylúčené. Môžete spadnúť alebo zakopnúť na nejaký tupý objekt a hematóm je zabezpečený. Samozrejme, mali by ste sa pokúsiť vyhnúť poškodeniu mliečnych žliaz, pretože veľké hematómy sa môžu zmeniť na cysty, ktoré následne dávajú silné bolestivé pocity.

Ak je modrina spôsobená poranením alebo používaním antikoagulancií, potom môžeme dúfať, že prejde bez akýchkoľvek osobitných následkov. Je nebezpečné, keď sa objaví hematóm bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, pretože potom môže byť znakom malígneho nádoru, najmä zápalového rakoviny prsníka, takže v takýchto prípadoch by ste nemali odkladať návštevu mammologovi alebo gynekológu.

Štruktúra zvyčajnej modriny (vľavo) a vzdelanie na hrudi, valencie v malígnom (vpravo)

Nie je imúnny z modrín na hrudi a mužskom pohlaví, ale u mužov je ich výskyt hlavne kvôli tupým poraneniam hrudníka a zlomeninám rebier, a ak modrina neprechádza dlhú dobu, príčinou môže byť koagulopatia alebo lieky na zmierňovanie krvi. V takom prípade musíte s takouto otázkou konzultovať lekára.

Často sa objavujú modriny v žilách. Po prvé, to platí pre ľudí s kŕčovými žilami. Niekedy je tento vzhľad vytvorený samotnými žilami a niekedy aj hematómy vyplývajú z prítomnosti kapilárnej siete, pavúkov a uzlín, ktoré majú sklon k pretrhnutiu. Dôvodom je najmä zranenie alebo slabosť stien cievy.

Masť, ktorá pomáha vyliečiť modriny

Vo všeobecnosti je zriedkavo možné vyliečiť modrinu, ale ak po zranení okamžite nanášate chlad (často používajú mrazené mäso, ktoré je vždy po ruke doma), potom môžete významne znížiť veľkosť hematómu a znížiť intenzitu zafarbenia. A ak sa zmeškaje prvý okamih, je lepšie poslať niekoho do najbližšej lekárne, aby ste dostali masť z modrín. V takýchto prípadoch je dobre preukázaná heparínová masť, ktorá rozpúšťa krvnú zrazeninu vytvorenú pod kožou a tým urýchľuje zmiznutie modrej. Okrem toho heparínová masť má tiež analgetický účinok vďaka svojmu lokálnemu anestéznemu benzokaínu.

Malo by sa pamätať na to, že masť sa používa s opatrnosťou, ak je ohrozená celistvosť kože a NEMÁ sa používať na hlbokú žilovú trombózu alebo súčasne s nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), ktoré sa často používajú na kontúziu na zníženie bolesti.

Okrem heparínu by bolo pekné používať troksevazinovú masť, pomáha tiež rýchlo vyliečiť modriny a zabudnúť na to. S pomerne širokým spektrom účinku sa masť používa pri mnohých ochoreniach spojených so zvýšenou krehkosťou cievnych stien. Hlavnou látkou lieku je rutínový flavonoid, ktorý má P-vitamínovú aktivitu. Na zvýšenie terapeutického účinku masti je žiaduce použiť ho spolu s troxevazínovými kapsulami alebo tabletami.

Pomôžte ľudovým metódam

Niektorí ľudia nerozpoznávajú farmaceutické prípravky a radšej používajú iba ľudové lieky na liečbu modrín. Ak sa z modriny objaví modrina, takáto liečba je plne odôvodnená a môže sa úspešne aplikovať doma.

 • s listom lopúcha (vnútorný povrch listu, celofán, vlnený šál),
 • kaša cibule s cukrom,
 • Drevo trávy alebo čerstvé (suché s vriacou vodou), pokryté celofánom a bandážované

prispievajú k rýchlemu hojeniu a zmiznutiu nepríťažlivého čierneho bodu.

Čerstvý petržlenový kompres je cenovo dostupný a (podľa populárneho názoru) efektívny spôsob, ako sa zbaviť modrín

S rovnakým účelom použite:

 • ½ čajovej lyžičky zázvoru a kurkuma, pridaním niekoľkých kvapiek vody (3 alebo 4),
 • varené jablká (do kaše) v mlieku,
 • čerstvý list tradescantia alebo
 • pleťová voda s ocotom (ľanová bielizeň navlhčená lyžicou octu alebo čajovou lyžičkou esencie rozpustenej vo vode).

Nesmieme však zabúdať, že všetky ľudové lieky sú dobré, ak nie je otvorená rana a krvácanie, pretože v tomto prípade je potrebný mierne odlišný prístup, ale z uvedených receptov, v prípade poškodenia kože a krvácania, bude teplé jablko varené v mlieku. Mal by sa použiť na zranené miesto.

Pacient sa rozhodne, ako liečiť modrinu spôsobenú tvorbou modrín, čo by sa však nemalo robiť, ak sa tvoria hematómy ako dôsledok iných ochorení, to znamená, že sú sami. Je potrebné kontaktovať špecialistu (phlebologist alebo hematológ), ktorý bude vykonávať potrebné štúdie (krvné testy, ultrazvuk krvných ciev atď.), Určite zistí, čo predpísajú a primeranú liečbu, pretože pacient sám sa nedokáže vyrovnať a ľudové lieky nemajú dostatočnú silu riešiť hlboko zakorenené problémy.

Prečo sa na tele objavujú modriny: možné príčiny a liečba

Je zrejmé, že modriny (hematómy v zdravotníckom jazyku sa nazývajú) sa objavujú s pomerne silnými údermi. Pacienti sa však často pýtajú, prečo sa modriny objavujú bez zjavného dôvodu, alebo prečo sa rýchlo objavujú modriny, keď bola rana dostatočne slabá. O tomto a oveľa viac - práve teraz.

Ako vzniká modrina?

Hematóm, bez ohľadu na špecifické miesto jeho výskytu, tvorí približne tú istú cestu, ktorá je už dávno známa medicíne a dobre študovaná:

 1. Hlavným dôvodom, prečo sa môže na tele objaviť hematóm, je to, že nastáva vnútorné krvácanie. Pri náraze alebo dokonca stláčaní sú mäkké tkanivá poškodené a spolu s nimi sú zničené malé krvné cievy, hlavne kapiláry.
 2. V dôsledku toho dochádza k prirodzenej fyziologickej reakcii v tele - v oblasti poškodenia prebiehajú intenzívne procesy tvorby krvných zrazenín, ktoré mechanicky blokujú prasknutú cievu tak, že krv nemôže preniknúť do kože, čím sa zabezpečí integrita celého cievneho systému.
 3. Nakoniec, keď vznikne dostatočný počet malých krvných zrazenín, proces sa zastaví. Miesto sa úplne prekrýva, v dôsledku čoho výrazne mení farbu v porovnaní s inými povrchmi pokožky - stáva sa modrofialovým, často so žltozelenými alebo ružovými odtieňmi.
 4. Kožná oblasť s hematómom sa spravidla silne vytvrdzuje. Je to spôsobené tým, že sa voda v oblasti poškodenia nahromadila v dôsledku narušenia integrity vnútorných tkanív. Po stlačení sa často vyskytujú zlé pocity.

Následne sa modrina liečí ("vyrieši") v dôsledku skutočnosti, že poškodené bunky sú úplne odstránené z tela a na ich miesto zaujmú nové. Preto je miera hojenia miera návratnosti týchto tkanív.

Prečo sa objavujú modriny bez dôvodu

Po prvé, pri posudzovaní tohto javu je potrebné postupovať nielen z osobných pocitov, ale aj z objektívnych údajov získaných z mnohých rokov lekárskeho výskumu. To platí najmä v tých prípadoch, kde sa hematómy objavujú na jednej alebo inej časti tela bez dôvodu.

Tu je niekoľko faktorov, ktoré situáciu komplikujú:

 • ľahká pokožka;
 • krvné cievy, ktoré sú dostatočne blízko k povrchu kože;
 • nadváhou.

Tieto individuálne fyziologické vlastnosti môžu prispieť k predstave, že modriny sa ľahko objavia, aj keď to nie je zvláštny dôvod. Napríklad prítomnosť určitej vrstvy tuku na určitých miestach trochu oslabuje silu nárazu, t.j. bolesť sa stáva menej nápadná, zatiaľ čo hematóm sa stále vytvára.

Vo všeobecnosti je preto dôležité venovať pozornosť niekoľkým okolnostiam:

 1. Čo spôsobuje podliatiny - ak boli dokonca aj malé rany, tvorba postihnutých oblastí je úplne bežný jav.
 2. Ak sa objavia modriny na tele - vzácny, nepravidelný jav, strach o svoje zdravie, rovnako ako to nestojí.
 3. Ak nie je známy dôvod vzniku modrín na tele, a vzniknuté hematómy sú dostatočne veľké (viac ako jeden centimeter v priemere), je to dôvod, prečo ísť na lekára.

Pochopte, prečo sa vytvárajú modriny na určitých miestach a v jednom alebo inom množstve, nakoniec je stále možné len s pomocou lekára. Preto ak sa príliš často vyskytujú hematómy, je potrebné diagnostikovať.

Ak sa objavia modriny po celom tele

Ak sa hematómy objavia na tele v prakticky všetkých oblastiach, ktorých príčiny sú úplne nepochopiteľné, môže to znamenať určité poruchy vo fungovaní vnútorných orgánov, abnormality metabolizmu alebo určitých ochorení.

Tu sú najčastejšie príčiny tohto javu:

 1. Konštantný nedostatok vo výžive potravín (alebo liekov) obsahujúcich vitamín C, K alebo R. To je obzvlášť časté na začiatku jari, ktorý sa vyznačuje sezónnou avitaminózou.
 2. Hypertenzia (vysoký krvný tlak), niektoré ochorenia obehového systému (napríklad problémy s zrážaním krvi).
 3. Chronické ochorenia - napríklad tonzilitída, reumatizmus, patologické stavy obličiek.
 4. Najnebezpečnejším a zároveň aj zriedkavým prípadom, keď sa časté hematómy v určitých oblastiach tela objavia bez zjavného dôvodu, sú spojené s takouto patológiou ako hemoragická vaskulitída. Niektorí pacienti vedia, že toto ochorenie je spojené s krvnými cievami. Lekári ju definujú ako zvýšenú krehkosť krvných ciev, v dôsledku čoho sa tvoria hematómy v končatinách, na chrbte a bruchu.
 5. Nakoniec hormonálna nerovnováha často vyvoláva tvorbu hematómov. Platí to najmä pre ženy v dospelom veku.

Ak sa tvoria hematómy hlavne na nohách

Bez ohľadu na to, či sú príčiny modrín na tele známe alebo nie, je možné určiť špecifickú oblasť, kde sa najčastejšie pozoruje tvorba hematómov. Veľmi často sa vytvárajú na nohách, čo je pochopiteľné z pohľadu, že nohy sú vystavené neustálemu úderu pri pohybe.

Na druhej strane príčiny vzniku modrín na tela vo všeobecnosti a na dolných končatinách môžu konkrétne naznačovať, že v organizme sa vyskytujú určité poruchy metabolických procesov a dokonca ochorení, napríklad:

 1. Rôzne poruchy spojené s procesmi trombózy (tromboflebitída) - to je veľmi charakteristická príčina, ktorá sa môže prejaviť jasnejšie v staršom veku. Navyše, takéto patológie môžu mať vrodenú povahu, rovnako ako komplikované zázemím tehotenstva. Napríklad, ak sa hematómy v nohách začali objavovať často v popôrodnom období, je to zjavný signál, že procesy zrážania sa začali byť príliš aktívne. Zvlášť pozorné by sa malo venovať v prípadoch, keď ide o ranné štádiá tehotenstva. V zriedkavých prípadoch môže tromboflebitída spôsobiť potrat, skoré pôrode alebo iné komplikácie, preto je najlepšie kontaktovať doprednú kliniku.
 2. Ak sú na nohách najčastejšie pozorované modriny, často to naznačuje vývoj kŕčových žíl, čo je charakteristické najmä pre ženy stredného veku, ktorých práca zahŕňa dlhodobé stojace.
 3. Zvyšné dôvody zahŕňajú celú sadu faktorov, ktoré spôsobujú hematómy u dospelých a menej často modriny na tele dieťaťa. Patria medzi ne poruchy endokrinného systému, poruchy nervového systému, deficit vitamínu C nedostatok vitamínu a ďalšie poruchy.

Ak sú na ramenách vytvorené hematómy

Ak sa na tele objavia modriny bez akéhokoľvek zjavného dôvodu (ranu, modriny atď.) A súčasne sa ich hromadenie pozoruje na rukách, môžu sa hovoriť o rôznych porušeniach:

 • poruchy pečene;
 • liečba liekov, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi (zníženie koncentrácie buniek v ňom);
 • akútny nedostatok vitamínu C;
 • dlhotrvajúca ťažká hypotermia;
 • infekčné ochorenie a obdobie obnovy po ňom;
 • patológia krvných ciev.

Ak sa tvoria hematómy na tvári a viečka

Keď sú na nohách alebo ramenách vytvorené modriny na tele bez príčiny, je to veľmi častý výskyt.

Ale v prípade tvorby hematómov na tvári a hlavne na očných viečkach by ste mali takmer okamžite konzultovať lekára - to je oveľa vzácnejší fenomén, ktorý takmer vždy naznačuje vnútorné poruchy, napríklad:

 • alergické reakcie;
 • dôsledky infekčnej choroby;
 • abnormality v pečeni;
 • hormonálne poruchy u žien (nedostatok estrogénu).

Krvácanie bez príčiny sa môže vyskytnúť takmer okamžite, keď človek má ostrý záchvat kašľa alebo dokonca vracanie, pretože v tomto momente silne stúpa krvný tlak, spôsobuje roztrhnutie niektorých krvných ciev a tvorbu hematómov na tvári.

Ľudové prostriedky na tvorbu podliatin

Vo väčšine prípadov sú hematómy na tele úplne liečiteľné doma. A čím skôr začnete liečbu, tým efektívnejšie a rýchlejšie budú jeho výsledky. Nižšie sú považované za najdostupnejšie recepty, ktoré vám umožňujú zaobchádzať s poškodením, ktoré sa objaví bez zranení a na pozadí zranení.

 1. Jeden z najjednoduchších receptov spojených s použitím čerstvej banánovej kôry. Ak doslova aplikujete vnútornú stranu kôry na poškodenú oblasť po dobu 20-30 minút, výrazne to urýchli liečbu, najmä ak je zranenie nedávno.
 2. Bramborový škrob môžete zriediť teplou vodou, obracať zmes na kašu a zlisovať ju pomocou gázy. Použiť 30-40 minút.
 3. Ak sa na tele objavia podliatiny bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, pomôžu si obklady z kapustových listov. Musíte si vziať nejaké čerstvé, pružné listy, držať ich vo vriacej vode na 1-2 minúty, vyrovnať je s valčekom a pripevniť ich na bolesť oblasti. Kompresia je nastavená na 2 hodiny, potom je možné ju nahradiť novým - a niekoľkokrát to zopakovať.
 4. Ak sa na telo objavia hematómy, ktorých príčiny sú neznáme, môžete použiť čerstvé kvety z nechtíka alebo lososa (tyčinky je potrebné odstrániť). Kvety sa zahrejú v maltách, môžete do nich pridať nakrájané zelené lopúše alebo pätky. Celá hmota je zabalená do fľaše a nanesená ako kompresia na pol hodiny.
 5. Napokon všetky farmaceutické masti, ktoré obsahujú arniky, extrakt z nechtíky, zložky levandule alebo divokého rozmarínu, pomáhajú pomerne aj v prípadoch, keď sa často objavujú modriny na tele. Masti môžu byť použité podľa pokynov a snažia sa ich trieť čo najčastejšie - až do úplného zotavenia.

Prevencia hematómu

Ak dôjde k dlhému trvajúcemu zdvihnutiu na tele, mali by ste okamžite navštíviť lekára, pretože v skutočnosti je to určite dôvod a je takmer nemožné ho zistiť ako doma.

Na druhej strane je oveľa jednoduchšie zabrániť ich výskytu, pre ktoré je potrebné dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

 1. Monitorujte optimálnu telesnú hmotnosť.
 2. Ovládajte fyzickú námahu na nohách a v prípade konštantnej práce v stoji alebo v pohybe vykonajte každodennú masáž nôh.
 3. Noste dosť pohodlné, praktické topánky a používajte obuv s vysokým podpätkom omnoho menej;
 4. Poskytnite rozmanitú výživu a vezmite si všetky potrebné vitamíny (najmä K, C a P).

Preto je oveľa jednoduchšie zabrániť vzniku hematómov, preto je lepšie starať sa o svoje zdravie vopred. Ak existujú určité obavy, musíte aspoň navštíviť lekára, aby ste sa zbavili nepotrebných pochybností.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Lipoproteíny: funkcie, význam a klasifikácia

Jednou z príčin cukrovky je zvýšená hladina cholesterolu v krvi. Tam je tiež spätná väzba, keď diabetes výrazne zvyšuje cholesterol, čo vedie k výskytu kardiovaskulárnych patológií.

Čo robiť, ak prasknú nádoby na rukách

V bežnom prípade sa modriny na pažích a nohách vyskytujú v dôsledku modrín alebo hrboliek. Vlastne modrina alebo viditeľný hematóm je podliatina pod kožou, dutina, v ktorej sa nahromadila kvapalina alebo koagulovaná krv.

Všetko o aneuryzme srdca

Patologické vyhadzovanie stenčenej steny myokardu v medicíne je definované ako aneuryzma srdca. Súčasne klesá kontraktilná funkcia oblasti srdcového svalu alebo úplne chýba, dochádza k jej zmenám.

Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.

Úplná kontrola všetkých typov adrenergných blokátorov: selektívna, neselektívna, alfa, beta

Z tohto článku sa dozviete, čo sú adrenoblockery, do ktorých skupín sú rozdelené. Mechanizmus ich účinku, indikácie, zoznam blokátorov liekov.

Operácie na lodiach krku

Je známe, že pri aterosklerotických zmenách ciev (karotidové, subklasické tepny) sa ich lúmen zužuje. Súčasne je prívod krvi narušený nielen orgánmi krku, ale aj mozgom, čo môže v konečnom dôsledku viesť k mŕtvici.