Dobrý deň, Elena Petrovna! Prosím, pomôžte mi v ťažkej situácii. Mám 32 rokov. Tehotenstvo 20 týždňov. v treťom tehotenstve predtým, než sa vyskytli 2 potraty po dobu 4 až 6 týždňov. Za obdobie 11 a 14 týždňov bola v nemocnici s krvácaním (retrochorálny hematóm). Dufaston užívam 4 tablety denne. Boli vykonané genetické štúdie s výsledkami: F2: 20210 G> AG / G, F5: 1691 G> A - G / G, F7: 10976 G> FGB: -455G> A-G / A, ITGA2: 807C> T- C / T, ITGB3: 1565T> C- T / T, PAI-1: -6755G> C / C, MTHFR: 1298A> C - C / C, MTR: 2756A> G - A / A, MTRR: 66A> G - A / A. Mala niekoľkokrát hemostázu. Výsledky: fibrinogén 01.06. - 5.35, 27.06 - 5.02, protrombínový čas 12.3, APTT - 29.9, D-dimér 01.06 - 0.71, 27.06 - 1.13, RFMK 01.06 - 6.5, 27.06-11, indukovaná agregácia s ADP - 72, indukovaná agregácia s adrenalínom - 52, proteín C - 129, proteín S - 14.06 - 25, 27.06 - 39. Podľa ultrazvukového vyšetrenia 14.06 je retroplacentárny hematóm 28 x 15 mm. Ultrazvuk už od 30.06 hematómu. Vobenzim som si vzal 9 tabliet denne počas 10 dní, ozónovú terapiu 5 dní a v tejto súvislosti mám pre vás niekoľko otázok:

1. Na základe údajov z výskumu možno tvrdiť, že mám vysoké riziko trombofílie? Môj lekár tvrdí, že riziko je vysoké a musíte podať injekciu do žalúdka. Ale na druhej strane, keby bola krv tak silná, nebolo by to krvácanie. Naozaj potrebujete injekcie v žalúdku? (Podľa dedičstva môj otec má kŕčové žily).

2. Potrebujem brať duphastón, je to už 20 týždňov? Ak nie, je možné prudko vyhodiť?

3. Môže sa hematóm rozpustiť za 15 dní?

Prečítajte si tiež

Victoria

Komentáre k príspevku

Len členovia skupiny môžu komentovať.

8 známok trombózy, ktoré v žiadnom prípade nemožno ignorovať!

Často je to otázka života a smrti...

Krv musí zrážať, aby zastavila vonkajšie krvácanie. Avšak niekedy vzniknú krvné zrazeniny, aj keď to nie je potrebné, napríklad keď je krv stále vo vašich žilách.

V tomto prípade tvoria krvné zrazeniny a sú život ohrozujúce. V dôsledku vnútornej krvnej koagulácie môže dôjsť k infarktu, mŕtvici a iným nebezpečným ochoreniam.

Našťastie môžete zistiť, či máte vo vašom tele krvné zrazeniny.

Tu je 8 znakov, že môžete mať krvnú zrazeninu:

1. Edém jednej končatiny.

Jedným typom trombózy je hlboká žilová trombóza (DVT). S HVT kyslík nedosahuje vaše životne dôležité orgány. Výsledkom je zhoršenie krvného obehu, čo spôsobuje opuch končatín.

Ak máte z nevysvetlených dôvodov jednu alebo viac končatín, môže to byť príznak hlbokej žilovej trombózy.

2. Bolesť alebo kŕče v nohách.

Bolesť a kŕče v nohách sú ďalším bežným príznakom HVT. Krky sa zväčšujú, bolesť a kŕče.

3. Červené pruhy po žilách.

Ak spozorujete červené pruhy na koži, ktoré prebiehajú po žilách, okamžite vyhľadajte lekára.

V dôsledku krvných zrazenín sa môžu objaviť modriny, ktoré by samy o sebe mali spôsobiť úzkosť, ale tvorba pruhov naznačuje vážnejšie ohrozenie života.

Koža v blízkosti týchto skupín sa stáva teplou na dotyk a toto je ďalší znak, ktorý musíte venovať pozornosť.

4. Bolesť na hrudníku a ťažké dýchanie.

Bolesť na hrudníku a ťažké dýchanie by sa nikdy nemali ignorovať.

Ak však máte obidva tieto príznaky súčasne, odborníci hovoria, že máte v krvných zuboch krvnú zrazeninu.

Krvná zrazenina v pľúcach sa môže rýchlo stať smrteľným, takže ak sa u Vás vyskytnú tieto príznaky, vypustite všetko a okamžite vyhľadajte lekára.

5. Dyspnoe.

Znova, dýchavičnosť nemožno nikdy ignorovať. Ak máte problémy s dýchaním, pocit chvenia na hrudi, búšenie srdca alebo závraty, môžete mať v pľúcach krvnú zrazeninu.

So všetkými týmito príznakmi potrebujete okamžitú lekársku pomoc!

6. Kašeľ bez chladu.

Ak nie ste chorí, ale máte kašeľ, venujte pozornosť iným príznakom krvných zrazenín, ako je rýchly tlkot srdca, bolesť na hrudníku a dýchavičnosť.

Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, ihneď sa poraďte s lekárom.

7. Vracanie alebo hnačka.

Ťažké vracanie a / alebo hnačka nie je za žiadnych okolností bežné, ale ak pokračuje, okamžite vyhľadajte lekára.

Tieto príznaky môžu naznačovať krvnú zrazeninu v brušnej dutine.

8. Závažné dlhotrvajúce bolesti hlavy.

Chronické ťažké bolesti hlavy, ako aj problémy s videním a rečou môžu naznačovať krvnú zrazeninu v mozgu.

Krvné zrazeniny sú veľmi desivé, ale ak ich nájdete včas, ušetríte svoj život.

Vaše telo vždy hovorí s vami a je dôležité ho počuť.

Ak sa zdá, že bolesť hlavy je nezvyčajná, kŕče na nohách sa zdajú z ničoho nič, alebo sa nemôžete dýchať, nemyslite si, že to prechádza sama.

Namiesto toho hneď prejdite na lekára. To môže byť vec života a smrti.

Zdieľajte prosím tieto informácie s priateľmi a rodinou.

Trombofilia a retrochoriálny hematóm. Moje skúsenosti.

Dievčatá v plánovaní a na malých podmienkach sa často pýtajú na otázky týkajúce sa fóra, ktoré sa v podstate zvrhnú na jednu vec - čo ak existuje odlúčenie / hematóm a podľa svedectva, ktoré potrebujete na prehltnutie heparínov s nízkou molekulovou hmotnosťou (LMWH)? Chcem sa podeliť o svoje skúsenosti.

Mala som krvácanie v oblasti 6 týždňov. Pozor - nie vylučovanie / stopka / stopy, ale slušné krvácanie šarlátovej krvi. Dôstojný - to znamená, že je dostatočne bohatý, aby sa podobal potratu v priebehu kurzu. Ultrazvukový hematóm bol diagnostikovaný ultrazvukom. Ak si myslíte, odkiaľ prišiel - neustály tón v prvých týždňoch a relatívne dlhá jazda v aute - ako moja voľba. Potom sa začal môj spôsob, ako sa jej zbaviť.

Po prvé rýchlo prejdem na štandardné lieky - utrozhestan 4x200, papaverín x2, kvapkanie na magnéziu (20 ml na 200 fyzikálnych roztokov), magnet B6 forte x3, odpočinok v posteli a najlepšie valerián v prvých dňoch nervov. Toto je súčasť štandardov pre všetky dievčatá s takýmito problémami.

Teraz časť krvi. Spočiatku som prerážal Clexane / Hemapaxan v dávke 0,4. Stalo sa tak, že v deň krvácania som urobil bodnutie ráno a hematóm sa vo večerných hodinách objavil. Nasledujúci deň som musel tiež podať injekciu - sviatky 8. marca a prijatie na lekára na požiadanie lekára, ktorý sa nezapájal do problémov s krvou.

1) nie je možné pichnúť LMWH po otvorení krvácania. Opäť - nie mazanie a vyprázdňovanie a krvácanie. Je potrebné počkať na zastavenie krvi a potom pokračovať v podaní injekcií. 2) s problémami s aplikáciou koagulácie iba a výlučne TRANEKSAM (Vďaka http://www.baby.ru/u/m-lighta/ pre zdieľanie týchto informácií ešte pred mojím B). Všetko, čo prichádza s dávkou nižšou ako 750 mg - 3 tablety - nespôsobí trombózu a nepredstavuje hrozbu pre dieťa. Dávkovanie je vyššie - podľa potreby v prvých doslovne dvoch dňoch. 3) ak je dávka LMWH násobkom, môj clexán 0,4 môže byť rozdelený do dvoch na 0,2 atď. - je možné, že existuje len dôvod na to, že LMWH sa rozdelí na dve dávky, čo len lekár povie na základe trvania krvácania a množstva hematómu.

Čo som sa naučil z mojej skúsenosti.

1) Nie je to skutočnosť, že terapia vám pomôže rýchlo. Takmer presne o týždeň som zopakoval krvácanie - menej, ale znova to bolo šarlátová krv. Aký je dôvod? Na pozadí užívania klexánu v mojom dávkovaní krv v hematóme za týždeň sa ani nezačala zrútiť. Doska - Nebojte sa ultrazvuku, postupujte podľa svojho hematómu a určte, kedy sa v ňom vytvoria zrazeniny. To dokazuje lekár, môže to byť vidieť aj nejednotným obrazom tekutiny v hematóme. Keď sa tento proces začína, potom sa v podstate začína "zotavenie". Okrem toho je kvapalná krv v objeme hematómu nebezpečná s možným zápalom - ďalší ultrazvuk je lepší ako antibiotiká.

2) Na stimuláciu procesu organizácie hematómu môže byť potrebné krátko zrušiť LMH. Doska - zásoby na valeriánke, 48 hodín bez streľby bolo pre mňa najhorší moment po krvácaní.

3) Možno bude terapia dlhá. Tranexam videl som celkom asi mesiac, ASKORUTIN trochu dlhšie. Dlhý príjem - áno, celkom. Hemostáza - vôbec nereagovala, nakoniec som bol nakoniec znížený na 0,2 a hemostáza nereagovala negatívne. V mojom prípade hematóm vyšiel dlhý čas a v malých zrazeninách (presne kvôli počiatočným problémom s koagulabilitou) a dostal sa do organizačného štádia iba o 9-10 týždňov. V 11. týždni boli v ňom stopy po 12, úplne zrušené. Preto mi trvalo menej ako 6 týždňov, kým som s ňou išiel do vojny.

Pre dievčatá, ktoré majú záujem o vedeckú stránku otázky interakcie týchto dvoch problémov, môžem poradiť článok Nikolaev, A.E. Klinický význam retrochoriálneho hematómu u gravidných žien s rizikovými faktormi výskytu reprodukčných strát. (ľahko nájdete len v google)

Ktokoľvek nechce čítať článok, krátko vytiahne z neho niekoľko faktov. V prítomnosti syndrómu straty plodu sa hrozba v prvom trimestri vyskytla u 70% tehotných žien, pričom 30% z celkového počtu sa vyskytlo u hematómov. Z týchto žien takmer polovica mala mutáciu v PAI (hetero a homo), o niečo menej mala a / alebo MTHFR. Jedným zo záverov v článku je, že účel GPS by mal byť zahrnutý do komplexnej terapie hematómov spolu s progesterónom (opäť, autorka špecificky ukazuje po zastavení krvácania). A áno, všetky ženy s hematómami z tejto štúdie zrodili žiť.

Trombofília: rizikové faktory vývoja a liečby

Všeobecné informácie

Trombofília je ochorenie obehového systému, ktoré sa prejavuje tendenciou k trombóze a zhoršenému prietoku krvi. Táto patológia je do značnej miery rozšírená - niektorí lekári tvrdia, že niektoré formy trombofílie sa vyskytujú u takmer 40% dospelých obyvateľov Zeme. Vo všeobecnosti dochádza k stálemu nárastu počtu trombóz, ktoré sú spojené s chronickými ochoreniami, všeobecným "starnutím" populácie a ďalšími faktormi.
Trombofília ako choroba patrí priamo do mnohých oblastí medicíny. Hematológia skúma porušenie krvných vlastností počas ochorenia, flebológia sa zaoberá liečbou a diagnostikou trombózy v žilových cievach a chirurgovia už odstránili trombu z arteriálnych ciev. Teda štúdia trombofílie sa zaoberá veľmi širokým okruhom ľudí v rôznych oblastiach medicíny.

Príčiny trombofílie

Trombofília sa môže rozvinúť u každej osoby, ale existujú faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť jej výskytu.

 • Dedičná trombofilia - spôsobená genetickou predispozíciou k tejto chorobe. Môže to byť mutácia génov, nedostatok antitrombínu alebo zvýšenie hladiny lipoproteínov obsiahnutých v krvi.
 • Získané krvné poruchy (antifosfolipidový syndróm, etirémiu, trombocytózu) môžu tiež spôsobiť trombofíliu. Nie menej nebezpečné faktory sú arteriálna hypertenzia, autoimunitné ochorenia, kŕčové žily dolných končatín, fibrilácia predsiení, zhubné nádory a ateroskleróza.

Rizikové faktory trombofílie

Rizikové faktory môžu byť:

 • predchádzajúce ochorenia, ako je mŕtvica a srdcový záchvat;
 • obezita;
 • nedostatok pohybu;
 • chirurgický zákrok;
 • prevedená trauma;
 • užívanie hormonálnej antikoncepcie;
 • vek nad 45 rokov.

Klasifikácia trombofílie

Existujú dve hlavné skupiny trombofílie.

Prvá skupina

Táto skupina zahŕňa tie trombofílie, ktoré sú spôsobené porušením vlastností a bunkového zloženia krvi. Zvyčajne príčinou vzniku tohto typu ochorenia je zhrubnutie krvi alebo zmena vo forme červených krviniek pri kosáčikovej anémii. Zvýšenie viskozity plazmy pri rôznych ochoreniach tiež vedie k trombofílii.

Druhá skupina

Táto skupina spája trombofíliu spojenú s poruchou krvácania a nezáleží na tom, či je koagulácia znížená alebo zvýšená.

Okrem toho je zvykom rozlišovať tri hlavné typy ochorení:

 • hematogénne - je porušením zloženia a vlastností krvi;
 • vaskulárna je patológia ciev;
 • hemodynamické - spojené s poškodením krvného obehu.

Klinické prejavy trombofílie

Je možné hovoriť o takejto diagnóze ako je trombofília, keď má pacient pretrvávajúcu trombózu v rôznych žilách a cievach, čiastočný infarkt u mladých ľudí, pľúcna embólia.
Krvná zrazenina prerušuje bežný prietok krvi, a preto sa vyskytujú nebezpečné komplikácie. Cerebrálna cievna oklúzia spôsobuje ischemickú mozgovú príhodu, koronárna trombóza vedie k infarktu myokardu a trombóza hlavných artérií končatín môže spôsobiť nekrózu tkaniva, čo vedie k amputácii.
Trombóza ciev a ciev mezenterických ciev vedie k nekróze čriev a rozvoju peritonitídy v dôsledku nekrózy rektálnej oblasti. Malá trombóza placentárnych ciev môže spôsobiť podvýživu vajíčka a dokonca viesť k potratom.
Ak vznikla trombóza v hlbokých žilách dolných končatín, je možné, že pľúcna tepna je blokovaná oddeleným trombom a po dlhšej dobe sa môže vyvinúť chronická venózna insuficiencia.

Liečba trombofílie

Počas liečby trombofílie je potrebné riešiť dva problémy naraz - bojovať proti trombóze a súčasne liečiť základnú chorobu, ktorá viedla k vzniku krvných zrazenín. Trombóza je liečená antikoagulanciami a trombolytikami.

 • Liečba hematogénnej trombofílie Pacientom sú zvyčajne predpísané antikoagulanciá a dezagreganty. Tiež liečba pijavicami má skôr vážny pozitívny účinok - hirudoterapiu, ako aj metódy na zníženie počtu červených krviniek v plazme.
 • Liečba vaskulárnej trombofílie Na liečbu sa používajú antikoagulanciá, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi.
 • Liečba hemodynamickej trombofílie V tomto prípade je dôležité obnoviť tok krvi. Môže sa uskutočniť kurz tlakovej terapie a lymfodrenáž, ako aj kurz liečebných liekov.

Prevencia trombofílie

Včasná liečba a dokonca prevencia trombofílie je možná, ak sa čo najskôr zistí predispozícia na tvorbu krvných zrazenín. Je potrebné úplne odstrániť faktory, ktoré prispievajú k ochoreniu, ako je obezita, hypotermia, hypokinéza alebo silná fyzická námaha. Mali by ste sa tiež vyhnúť užívaniu hormonálnej antikoncepcie a intravenóznej manipulácie bez lekárskeho predpisu.

trombofília

Zaujímavé diskusie

Komentáre

Marina, vďaka za článok, veľmi užitočné.

No, dal som veľa ukazovateľov.. Mám tu stále pochybnosti, na škvrne leukocytov 30-40 v pošve a rovnako v cervikálnom kanáli. Obávam sa, akoby potrubia neboli zapálené (

ďakujem antibiotiká už pijú. Potrebujeme urobiť ultrazvuk znova alebo urobiť. Na potrubiach MRT sú jasne viditeľné, ale je to drahé.

Tu mám tieto kecy. Tri Zb (((

Všetko B na clexane.

A prečo prekočiť antikoagulanty po pôrode. Hodil som všetky tabule v ďalekom rohu. Dosiahnuté poslanie)))

No toto nie je ovplyvnené zle dochu ?! Prostredníctvom mlieka, alebo tak, nedám na to svoju myseľ. Prečo ich potom vyrážať. A čo ak nie je pichnutý?

Vo veľmi malom. Prvýkrát (eb) 1000 bol hgch, nepoviem termín v dňoch, asi 5 týždňov, a s eko - na 9 dpp. Obidva časy ako plán. Zvýšil sa na 30 s niečím nadol (((

V skutočnosti to už bolo bhb

No, postám hneď po letovom protokole. Všetok protokol bol pichnutý. To znamená, že vopred napíšte. Ďalšia pijavica. A v tehotnom cykle začnite až po //.

Afs tri paoametra + tromboelastogram počas stimulácie.

Vo všeobecnosti som dlho vedel, že mám "hrubú krv", som darca. Viete, existuje základ "dať život". Len som nevedel, že to bolo zlé, pomyslela som si dobre))). Taká je negramotnosť medu a nikdy som nechodila k lekárom.

A s dcérami, áno. Boh pomohol a potom som ihneď odišiel do špecialistu na hematológ a plodnosť s duchmi na skúške: "pomôžte zachrániť drobky." A sozu mi Clexan.

Neviem. Dôrazne zrieďte, prečo? Okrem toho sa krv fyziologicky zahusťuje na začiatku a na konci B. Pravdepodobne, aby sa prvýkrát držal embrya a potom, aby žena nevystúpila počas pôrodu.

To je jeden z častých dôvodov. Musíme vyskúšať rôzne verzie podpory, aj keď sa mi zdá, že je to náhoda. No, osud, Bože.

Ale pod valcovaním sa poznáte sami.

Verím v 90% zlyhaní. Niekto je určený žiť, ale niekto nie. Áno, v priebehu rokov sa stal fatalistom. Hľadali a nemohli nájsť iné spoľahlivé dôvody. A to znamená, že čím viac pokusov, tým väčšie sú šance.

Marina, ďakujem! Tiež sa k svojim záložkám. Mám dedičnú trombofíliu. Ukázalo sa už, keď otehotneli po eko. Sledoval som d-dimér, prenajal som hemostasogram. Hematológ určil hmotnostné duo. No, plus od začiatku tehotenstva pili ľudia a vitamíny.

Až sa mi nedarí. Rýchlosť druhého trimestra až 1100 (imunológ a hematológ povedal). Mám 500. Budem rásť - pravdepodobne zase sedím na klexane. Bol som na to mesiac po prevode. Dúfam, že aj váha duel pomôže. Nižšie je uvedený zoznam mojich mutácií :)

Odovzdal som to všetko v Invitro :) Imunológ, ktorý spolupracuje s odborníkom na plodnosť povedal, že stále nemám najhoršie mutácie a môžu byť nebezpečné až po prechode. A od druhého trimestra stačí sledovať hemostázu a d-dimér. V pravidlách sa stále hodím.

Bol som v Centrálnej klinickej nemocnici so Sergejom Alexandrovičom Dyakonovom. Pracuje s Mosesovou a Anankovom. Na recepcii sa ľahšie. Nahrávanie do nej nie je príliš veľké. Tel. Recepcia 8 495 530 06 28.

V takýchto bodoch. Julia mu verí a pošle mu veľa. Nepovedal len, čo to bolo, ale ukázal aj výsledky výskumu z obrazovky počítača. A po ňom som bol ešte u hematológa. Povedal tiež, že zatiaľ nie je dôvod na znepokojenie. A tak samozrejme sledovať svoju krv každé dva týždne.

Marina, všetko bude fungovať pre teba! V budúcom roku sa staneš najšťastnejšou mama!

Marina, ďakujem! Urob si záložku.

Rozhodne ju potrebujem. Všade som hľadala správnu cestu po pôrode a nenašla som antikoagulačný pichľavec, ale tu je všetko napísané podrobne, ďakujem znovu. Vzhľadom na trombofíliu po narodení sa môj krvný tlak zvýšil až na 200 koktailov a ani jeden lekár predpísal krv na tenké.

A teraz mám Shabliy M.V. Vzal som pijavý kurz a pripravujem sa na ďalší cyklus, aby som išiel k protokolu. Vedel som jej tehotenstvo niekedy až 13 týždňov, a potom, keď zrušila eko preporaty, prestala som o tom hovoriť. Ďakujem za informácie, ktoré dnes budem počúvať prednášky

Prečo potrebujete prelepiť Clexan v protokole bez prenosu? Aby nezomrel? Nemyslím si, že vás stimulácia je tak zle odrazená. Ako ste boli v minulosti? Lepšie je začať pichať pár dní po punkcii a už bez prerušenia pôjdete s ním do tehotenstva v ďalšom cykle. Shablii vytiahol všetky odporúčania pre bodnutie v čerstvých protokoloch. Ona sama nemá bodky a nevie, ako sú núdzové labky spôsobené krvácaním alebo dokonca horšie zomrú priamo na stoličke v operačnej miestnosti. V našej krajine, mimochodom, najvyššia miera úmrtnosti počas prepichnutí. Práve tieto fakty sú starostlivo skryté a my nevieme. Keď som začal krvácať na punkcii (aj keď som nedostal žiadne krvné zriedenie, je to pravdepodobne môj problém takýmto spôsobom), v očiach lekára som videl strach. A keď sa všetci okamžite začali rozrušovať, okamžite intravenózne vo veľkých dávkach. A pravdepodobne to nie je len tak, znamená to, že vedia, od čoho sa má báť.

Nie, ja som neurobil pijavice. Môj tlak je vždy nízky. Je dobré, že ti pomohli. Takže stlačte značku. Pôjdem k hematológovi na schôdzku, pýtam sa, čo si myslí o pijaviciach. Obávam sa z nich a ja by som ich rád urobil bez ich dotyku). A čo Shablii myslí, že pijavice konajú inak ako heparíny? Mnoho dievčat šiel a žiadna zmena v hemostasiograme.

Trombofília: Symptómy a liečba

Trombofília - hlavné príznaky:

 • Dýchavičnosť
 • Bolesť na hrudníku
 • Bolesť v postihnutej oblasti
 • Smrť tkaniva
 • Pocit distenzie v zadnej časti hrudnej kosti
 • Obtiažne dýchanie
 • Gangréna končatín

Trombofília je ochorenie krvného systému, ktoré sa vyznačuje zhoršenou hemostázou a tendenciou tvoriť krvné zrazeniny. Hlavné prejavy ochorenia - početné a opakujúce sa trombózy v určitých častiach obehového systému. Zvyčajne začnú postupovať po silnom fyzickom záťaži po zraneniach rôznej závažnosti, operácie alebo počas nosenia dieťaťa (trombofília počas tehotenstva nie je nezvyčajná).

Ak tento stav začnete a nezačnete ho liečiť, je možný neskorší infarkt myokardu, hlboká žilová trombóza, mozgová príhoda, infarkt obličiek, tromboembolizmus pľúcnej artérie. Tieto podmienky často spôsobujú smrť pacienta.

Trombofília je pomerne bežná patológia. Zdravotná štatistika je taká, že je diagnostikovaná u 40% dospelých. Riziko vzniku trombózy sa zvyšuje v dôsledku nepriaznivej environmentálnej situácie, fyzickej nečinnosti a prítomnosti chronických ochorení u ľudí. Diagnóza a liečba choroby zahŕňala flebológ.

etiológie

Všetky etiologické faktory, ktoré spúšťajú progresiu trombofílie, sú rozdelené na primárne a sekundárne.

Dedičná alebo genetická trombofilia postupuje u osoby, ktorá má dedičnú tendenciu k nemu (prenesená na genetickú úroveň).

Nasledujúce ochorenia môžu "aktivovať" chorobu:

 • nedostatok proteín C dedičného typu. Táto látka je prirodzený antikoagulant. Ak je jeho syntéza narušená v tele, bude to mať za následok zvýšenú trombózu;
 • faktor zrážanlivosti V. Táto patológia do istej miery spomaľuje fyziologický proces zrážania krvi, preto často vedie k progresii trombofílie;
 • deterministický nedostatok antitrombínu (genetický). Táto látka je tiež antikoagulant (analóg proteínu C). Stojí za zmienku, že jeho nedostatok môže byť buď vrodený, alebo získaný;
 • kombinovaná dedičná trombofília. V tomto prípade osoba dedí niekoľko génov, ktoré sú "provokatéri" trombofílie.

Sekundárna trombofília u človeka sa vyvíja na pozadí patológií, ktoré sú už prítomné v tele:

 • thrombocytosis;
 • erythremia;
 • zhubné nádory;
 • antifosfolipidový syndróm;
 • autoimunitná patológia.

klasifikácia

 • vaskulárna trombofília. Patológia sa zvyčajne vyvíja na pozadí chorôb postihujúcich žily a kapiláry. Tieto zahŕňajú aterosklerózu, vaskulitídu a ďalšie;
 • hematogénne. Patológie v systéme koagulácie krvi vedú k jej progresii. Táto forma je najnebezpečnejšia, pretože viskozita a plynulosť krvi sa mení v priebehu vývoja. Jeho zvýšená koncentrácia môže spôsobiť trombózu, embolizáciu ciev stredného a veľkého kalibru, ischémiu a srdcový záchvat;
 • hypodynamická. Je diagnostikovaná v rozpore s kontraktilnou schopnosťou krvných ciev rôznych veľkostí.

symptomatológie

Symptómy ochorenia sa objavujú postupne. Stojí za zmienku, že často sa prejavujú tak slabým spôsobom, že ich osoba nevenuje pozornosť a nechodí k lekárovi. Symptómy patológie priamo závisia od toho, kde sa v krvnom obehu vytvoril trombus a do akej miery je krvný tok na tomto mieste narušený a či má pacient somatické choroby na pozadí.

Hlavným príznakom, ktorý indikuje progresiu ochorenia, sú bolestivé pocity v mieste krvnej zrazeniny (ruky, nohy atď.), Ako aj zvyšujúci sa edém. V prípade diagnózy trombózy žíl nohy sa často vyvíja nebezpečná komplikácia, ktorá môže byť fatálna - pľúcna embólia.

Ak choroba postihla pľúca, objavujú sa tieto príznaky:

 • pocit roztrhnutia v hrudníku;
 • bolesť v hrudníku;
 • pacient sa sťažuje na ťažkosti s dýchaním a výskyt dýchavičnosti počas normálnej fyzickej námahy.

V prípade malígneho priebehu patológie môžu byť pozorované nasledujúce príznaky:

 • tkanivová nekróza;
 • gangréna končatín;
 • hemoragická purpura.

Trombofilia a plodnosť

Trombofília sa počas tehotenstva často prejavuje. Existujú dva dôvody:

 • ďalšie zaťaženie tela budúcej matky prináša ďalší vytvorený kruh krvného obehu - placentárny;
 • počas tehotenstva v ženskom tele, začne mechanizmus zvyšovania koagulačnej schopnosti krvi. Hlavným cieľom tohto procesu je znížiť riziko možnej straty krvi.

Ženy s trombofíliou by mali byť pod stálym dohľadom lekára, ak je to potrebné, podstúpiť liečbu, pretože tento stav môže spôsobiť potrat, poruchy vývoja plodu.

diagnostika

 • odber krvi na zistenie prítomnosti trombofílie;
 • Ultrazvuk krvných ciev;
 • kontrastná arteriografia - technika, ktorá umožňuje lekárom posúdiť priechodnosť krvných ciev rôznych kalibrov;
 • venography;
 • Röntgenové lúče;
 • výskum rádioizotopov;
 • analýza prítomnosti genetického faktora polymorfizmu.

liečba

Niekoľko lekárov sa zaoberá liečbou patológie - flebológom, hematológom a vaskulárnym chirurgom. Je dôležité najprv identifikovať skutočnú príčinu progresie ochorenia. Najefektívnejšia liečba bude iba vtedy, ak sa odstráni príčina.

Lekári najčastejšie využívajú terapeutické metódy liečby.

Lieková terapia zahŕňa nasledujúce lieky:

Tiež často sa uchýliť k terapeutickému krviprelievaniu, hemodeliukácii, transfúzii čerstvej zmrazenej plazmy.

Počas liečby je dôležité dodržiavať špeciálnu diétu. V tomto prípade sa účinnosť terapie zvyšuje niekoľkokrát. Produkty, ktoré obsahujú veľa cholesterolu, sú úplne vylúčené z stravy. Je tiež zakázané jesť mastné a vyprážané jedlá. V ponuke pacienta s trombofilmi musí byť prítomná zelenina, ovocie, čerstvé bylinky a sušené ovocie.

V miernej forme ochorenia sa liečba uskutočňuje s použitím intravenóznej injekcie lyofilizovanej plazmy, ako aj krvi sušeného darcu. V závažnej forme sú v priebehu liečby zahrnuté fibrinolytické liečivá. Implantujú sa priamo na miesto, kde embólia uzavrela krvnú cievu.

Plán liečby sa vyvíja striktne individuálne pre každého pacienta. Na normalizáciu krvného obehu lekári odporúčajú:

 • urobte viac prechádzok na čerstvom vzduchu;
 • cvičenie samo-masáže;
 • bylinný liek;
 • zapojiť sa do terapeutických cvičení;
 • plávať.

Ľudové opravné prostriedky

Ľudové lieky na liečbu trombofílie sa používajú iba v tandeme s liekovou terapiou. Najefektívnejšie prostriedky:

 • brusnicový čaj;
 • hroznová šťava;
 • čaj z meadowsweet;
 • cesnak;
 • tinktúra z ďateliny;
 • tinktúra gaštanu konského;
 • tinktúra zo semien japončiny Sophora.

komplikácie

 • v dôsledku trombózy krvných ciev mozgu môže vzniknúť ischémia v orgáne. Takisto nie sú vylúčené mŕtvice a krvácanie;
 • intestinálna nekróza;
 • zápal pobrušnice;
 • infarkt myokardu;
 • gangréna končatín;
 • ak sa v tkanivách placenty vyskytne trombóza, plod zomrie.

prevencia

Zníženie rizika vzniku a progresie trombofílie je možné, ak dodržiavate nasledujúce odporúčania:

 • keď sa objavia prvé príznaky patológie, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom;
 • vedie zdravý životný štýl;
 • nekonzumujte alkoholické nápoje;
 • prestať fajčiť;
 • normalizované cvičenie;
 • podľa svedectva lekára nosiť špeciálne kompresné odevy a elastické obväzy;
 • sledovať hladiny krvného tlaku, ako aj testovať na stanovenie hladiny zlého cholesterolu v krvi;
 • pacienti, ktorí majú predispozíciu na vývoj ochorenia, by sa mali vyhnúť dlhšiemu pobytu na nohách, nezvyšovať závažnosť a znižovať telesnú námahu;
 • Ženy v prvom trimestri tehotenstva by sa mali podrobiť komplexnej vyšetreniu.

Ak si myslíte, že máte trombofíliu a symptómy charakteristické pre túto chorobu, potom vám môžu pomôcť lekári: flebológ, hematológ, vaskulárny chirurg.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Barrettov pažerák, tiež známy ako Barrettova metaplázia, je závažným typom komplikácií, ku ktorým došlo v kontexte GREB (to je gastroezofageálna refluxná choroba). Okrem toho je to Barrettov pažerák, ktorého príznaky považujeme v tomto článku, za hlavný rizikový faktor pre následný vývoj rakoviny pažeráka.

Infarkt myokardu, ako pravdepodobne viete, je výnimočný stav v jeho špecifickosti, ktorý si vyžaduje okamžitú lekársku intervenciu. Z tohto dôvodu je dôležité, aby sa tento stav včas rozpoznal, a to na základe jeho hlavných príznakov. Preinfarkčný stav, ktorého symptómy sú dôležité pre rozpoznanie v čase, je odôvodnené jeho izoláciou do samostatného klinického stavu, pretože v dôsledku prijatých včasných opatrení je možné predchádzať hlavnej hrozbe, ktorou je infarkt myokardu.

Extrasystoly - to je jeden z najbežnejších typov arytmií (to znamená poruchy srdcového rytmu), ktoré sa vyznačujú mimoriadnym kontrakciou srdcového svalu alebo niekoľkými mimoriadnymi kontrakciami. Extrasystoly, ktorých symptómy sa vyskytujú nielen u pacientov, ale aj u zdravých ľudí, môžu byť vyvolané preťažením, psychickým stresom a ďalšími vonkajšími podnetmi.

Hypertrofia ľavej komory (kardiomyopatia) je typická srdcová choroba u pacientov s diagnózou hypertenzie. Hypertrofia ľavej komory, ktorej príznaky umožňujú považovať túto patológiu za proces zahŕňajúci štrukturálnu adaptáciu srdca vzhľadom na metabolické potreby relevantné pre myokard, ako aj zmeny vyskytujúce sa v hemodynamických parametroch, je pomerne nebezpečné, pretože často vedie k smrteľnému výsledku.

Angina pectoris je jednou z najbežnejších foriem koronárnych artériových ochorení - koronárnej choroby srdca, ktorá je založená na poruche, ktorá sa vyskytla na pozadí aterosklerózy, jej priebeh zasa vystavuje koronárne artérie. Angina pectoris, ktorej symptómy spočívajú predovšetkým v výskyte dýchavičnosti a bolesti srdca, je často definovaná ako "angina pectoris" v dôsledku špecifických príznakov.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Trombofília u detí

Trombofília je patologický proces, ktorý sa vyznačuje porušením krvnej zrážanlivosti a výskytom trombózy, sprevádzaným embóliou, mŕtvicami, bolesťou a opuchom v nohách.

dôvody

Príčiny tejto choroby budú závisieť od umiestnenia zrazeniny. Identifikujte dva druhy dôvodov:

 • nedostatok proteínov S a C;
 • srpkovitá anémia;
 • talasémia (dedičná hemoglobinopatia);
 • abnormálne zvýšené množstvo lipidov v krvi dieťaťa;
 • patologický stav tela, ktorý sa prejavuje vysokou hladinou homocysteínu v krvi;
 • polymorfizmus protrombínového génu a génu faktora V.
 • časté vkladanie intravenóznych katétrov;
 • dlhodobý pobyt katétra v žilách;
 • zvýšiť viskozitu krvi;
 • kurací kiahní;
 • prítomnosť autoimunitných ochorení;
 • vrodené ochorenie srdca, krvné cievy;
 • onkológia; ochorenie pečene;
 • sa môže objaviť v dôsledku užívania liekov;
 • so zraneniami, operáciami;
 • zápalové procesy;
 • ochorenia hematopoetického systému;
 • genetická predispozícia.

príznaky

Vo väčšine prípadov táto patológia pokračuje bez výrazných symptómov. Dieťa sa začína sťažovať na svoje zdravie, ak sa krvná zrazenina formuje a narúša normálne fungovanie vnútorných orgánov a celého tela. Prvými znakmi krvnej zrazeniny v žilách (hlboká trombóza) sú bolesť v nohách, opuch nôh, trofické zmeny v koži. Ak sa v pľúcach zistí krvná zrazenina, bolesť v hrudi, bolesť pri dýchaní, objaví sa dýchavičnosť. Ak sa v tepne uviaže krvná zrazenina, môže dôjsť k ischemickej mŕtvici. Pri trombóze mezenterických žíl a artérií bude klinický obraz charakteristický pre poruchu gastrointestinálneho traktu: nevoľnosť, vracanie, hnačka, ťažká akútna bolesť. Keď sa pozoruje trombóza pečeňových žíl: časté vracanie, bobtanie nôh, ascites.

Bežné príznaky trombózy:

 • mŕtvice;
 • bolesť brucha;
 • embolii rôznych etiológií;
 • dýchanie môže byť ťažké;
 • možné infarkty;
 • tachykardia;
 • vykašliavanie krvi;
 • bolesť hlavy, únava.

Hlavnými znakmi prejavu tejto patológie budú opuchy a bolestivé pocity v mieste tvorby krvnej zrazeniny.

Diagnóza trombózy u dieťaťa

Na identifikáciu trombózy je potrebné vykonať laboratórne štúdie.

Štúdia génov plazmových receptorov. Tento typ výskumu vám umožňuje zistiť, či existuje riziko trombofílie. Na tento účel sa uskutočňujú molekulárne genetické štúdie krvných koagulačných faktorov, fibrinolýzy a metabolizmu vitamínu B9. Zmena aktivity týchto indikátorov určuje možnosť tvorby krvných zrazenín. Vďaka tejto štúdii lekár určuje riziko trombofílie, určenie preventívnych opatrení, kompetentné pochopenie dôvodov možného výskytu zvýšenej trombózy.

Štúdia faktorov zrážanlivosti krvi. Odber vzoriek krvi sa vykonáva na prázdny žalúdok. V tomto type výskumu sa hodnotia dva ukazovatele:

 • množstvo protrombínu v krvi (zodpovedné za zrážanie krvi);
 • hodnotia prácu krvných doštičiek a cievnych stien (detekuje sa malá punkcia a čas, kedy dôjde k zastaveniu krvi);
 • skúmať množstvo fibrinogénu;
 • Berie sa do úvahy trombínový čas (čas, počas ktorého sa tvoria krvné zrazeniny).

Fibrinolýza. Určite proces rozpúšťania krvnej zrazeniny a krvnej zrazeniny. Tento proces je dôležitý, pretože pomáha predchádzať upchatiu krvných ciev.

Stanovia sa genetické markery tejto choroby (vrodená trombofília).

Dopplerov ultrazvuk pomôže určiť rýchlosť a smer prietoku krvi. Pri ultrazvukovej angiografii vykonanej v nohách je možné určiť, ako tkanivá odrážajú a absorbujú ultrazvukové vlny. Za týmto účelom sa kontrast zavádza do skúmanej nádoby. Potom s pomocou prístroja doktor monitoruje jeho pohyb.

Flebografia bude tiež informatívnym vyšetrením trombofílie. Vykonáva sa injekčným kontrastným prostriedkom obsahujúcim jód.

komplikácie

Vzhľadom na výslednú krvnú zrazeninu dochádza k narušeniu normálneho toku krvi. Z tohto dôvodu sa môže vyskytnúť množstvo komplikácií, ktoré závisia od toho, kde sa tvorí krvná zrazenina. Môžu to byť:

 • ischemická mŕtvica (s blokovaním mozgových ciev);
 • infarkt myokardu (v prípade krvnej zrazeniny v koronárnych cievach);
 • nekróza končatín nasledovaná amputáciou (trombus uzatvárajúci tepny, ktoré inervujú končatinu);
 • črevná nekróza s peritonitídou (trombus stuhnutý v žilách intestinálneho mezenéria);
 • hlboká venózna trombóza dolných končatín môže spôsobiť upchanie pľúcnej artérie a rozvoj chronickej venóznej nedostatočnosti.

liečba

Čo môžete urobiť

Ak sa u dieťaťa objaví tromboflebia, nezúfajte a nezabudnite. Je potrebné konzultovať s lekárom včas. Aby dieťa nezväčšilo závažie, dlho nestálo. Stojí za to sledovať, ako dieťa vedie špeciálne cvičenia predpísané lekárom. Možno to stojí za to napísať dieťa do bazéna, zmeniť stravu, urobiť ju vyváženejšou a odstrániť veľké množstvo vyprážané, pikantné. A tiež dodržiavajte všetky odporúčania ošetrujúceho lekára.

Čo doktor urobí

Po dôkladnom prieskume a vyšetrení pacienta lekár určí, aký typ detegovanej tromboflebia je. Zisťuje genetickú predispozíciu k vzniku trombózy. Zistite príčinu trombofílie. Ďalej lekár predpisuje liečbu. Najčastejšie predpisované antikoagulanciá, glukokortikoidy, fibrinolytiká, lieky, ktoré zlepšujú funkciu pečene. Flebológ predpíše špeciálnu diétu.

prevencia

Starostlivosť o zdravie dieťaťa patrí výlučne jeho rodičom. A pretože rodičia by mali byť trpezliví, niekde tuhnutí pri vykonávaní preventívnych opatrení na tvorbu takej patológie ako je trombofília. Patria medzi ne:

 • aktívny životný štýl;
 • vyvážená strava s nedostatkom mastných, údených, pikantných jedál s množstvom korenín;
 • pretože použitie veľkého množstva mäsa môže prispieť k rozvoju trombofílie, stojí za to striedanie s rastlinnými analógmi (sójové bôby, šošovica, fazuľa, vlašské orechy).

Príčiny a príznaky zvýšenej zrážanlivosti krvi

Hlavným účelom krvi v tele akéhokoľvek živého bytosti je prenos kyslíka z pľúc do všetkých dôležitých orgánov a tkanív. Keď dôjde k poškodeniu krvnej zrazeniny, krvné zložky sa zúčastňujú tvorby krvnej zrazeniny, čo bráni tomu, aby cenné tvarované prvky opúšťali krvný obeh.

Zvýšené zrážanie krvi v lekárskej praxi získalo také meno ako trombofília. Zvlášť nebezpečné následky tohto stavu sú stagnácia vo forme kŕčových žíl a trombóza. Príčiny zvýšenej krvnej zrážanlivosti sú pomerne rozdielne a priebeh patológie je sprevádzaný objavením sa určitých symptómov.

Dôvody zvýšenia

Zvýšené zrážanie krvi môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi.

Existuje mnoho dôvodov, ktoré môžu spôsobiť progresiu patológie:

 • infekčné choroby, ktoré sa u ľudí rozvíjajú
 • narušenie vnútorných orgánov a systémov
 • autoimunitná patológia
 • rôznych typov expozície
 • ťažká dehydratácia
 • problémy s metabolickými procesmi
 • genetické choroby homeostázy
 • nízka fyzická aktivita spôsobuje pokles rýchlosti krvného prietoku
 • obdobie gravidity
 • ateroskleróza
 • hormonálne ochorenia

Pod vplyvom takýchto faktorov v ľudskom tele je porušenie chemického zloženia krvi a jej viskozity, čo spôsobuje zmenu normálneho stavu krvných doštičiek a červených krviniek.

Zvyšuje sa zhlukovanie takýchto buniek, pomer bunkovej hmoty k kvapalnej časti sa mení a riziko tvorby trombu v srdci a cievach sa tiež zvyšuje.

Z tohto dôvodu je zvýšené zrážanie krvi považované za nebezpečný stav, ktorý ohrozuje ľudský život a vyžaduje okamžitú liečbu.

Prečo je tento stav nebezpečný?

Zvýšené zrážanie krvi - ohrozenie života!

Nebezpečenstvo zvýšeného zrážania krvi spočíva v tom, že sa môžu začať tvoriť krvné zrazeniny. Pri zápale trombóznych žíl sa táto patológia vyvíja ako tromboflebitída. Sú sprevádzané vývojom syndrómu výraznej bolesti, opuchom a silným začervenaním kože nad žilami. Pri tvorbe krvných zrazenín v cievnom systéme je možné zúženie ich lúmenov a výsledkom je poškodenie tkanivových miest v dôsledku nedostatočného zásobovania krvou.

Tvorba krvných zrazenín v tkanivách spôsobuje zastavenie prietoku krvi a v tkanivách sú oblasti, v ktorých krv netečie. S týmto patologickým stavom organizmu sa vyvinie nebezpečná choroba - ischémia.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že smrť buniek je možná v tých oblastiach, v ktorých je narušená dodávka krvi. Okrem toho existujú závažné porušenia v koordinovanej práci všetkých orgánov a systémov. Výsledkom je vážne poškodenie mozgu a srdca a vo vážnych prípadoch sa vyskytuje trombus.

Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva v tom, že človek dlhý čas nemá podozrenie, že má krvné zrazeniny.

Zranenia, vysoká fyzická aktivita na tele a lieky môžu viesť k tomu, že dochádza k zrážaniu. Potom sa vyvinie pľúcny tromboembolizmus a pri absencii včasnej lekárskej starostlivosti zomrie pacient.

Známky patológie

Kŕčové žily dolných končatín

Hlavnými príznakmi zvýšeného zrážania krvi je prítomnosť pocitu neustálej únavy a ťažkosti v nohách. Takíto pacienti sa pri pohybe rýchlo unavia, začnú sa sťažovať na slabosť a časté bolesti hlavy.

Vzhľad modrín na ľudskom tele sa považuje za charakteristické znaky patológie a to sa stáva, keď menšie modriny a zranenia nie sú závažné. Je to spôsobené tým, že mikroskopy s takouto patológiou sú charakterizované zvýšenou krehkosťou. Navyše, mnohí pacienti majú krvácavé ďasná, existujú rôzne poruchy fungovania čriev a vnútorných orgánov.

Hemoroidy sú príliš bolestivé a veľmi opuchnuté.

Zvýšené zrážanie krvi spôsobuje trombózu a kŕčové žily, ktoré sa vyznačujú tvorbou pavúkov a venóznych uzlín v dolných končatinách. Znaky s vysokou viskozitou krvi sa vyskytujú hlavne v patológii, ako je diabetes, autoimunitné a rakovinové patológie, ako aj pri nadváhe, fajčení a strese.

Vývoj patológie počas tehotenstva

Tehotné ženy musia neustále monitorovať hladinu zrážania krvi.

Často je počas tehotenstva, že ženy tvoria krvné zrazeniny a zrážanie krvi sa zvyšuje. Ak takýto problém existuje pred začiatkom tehotenstva, problém sa môže ešte zhoršiť. Dôsledkom tohto patologického stavu môžu byť neskoršie štádia potrat, placentárne abúzia alebo toxóza.

Problémy s zrážaním krvi môžu spôsobiť oneskorenie vývoja plodu a zvyšuje sa riziko predčasného pôrodu s narodením predčasného dieťaťa.

Faktom je, že plod dostáva všetky potrebné látky na jeho vývoj z placenty, ktorá obsahuje veľké množstvo ciev a kapilár. V prípade, že vznikne krvná zrazenina na mieste spojenia placenty s pohlavným orgánom alebo v jeho krvných cievach, vyvíjajúci sa plod nedostatočne živí a časom zomrie.

Viac informácií o trombofilii nájdete vo videu:

Vďaka moderným metódam je možné identifikovať ženy s vysokou viskozitou krvi a náchylné na trombózu. Aby sa zabránilo rôznym komplikáciám, sú predpísané lieky, ktoré podporujú zriedenie krvi.

Diagnóza a liečba choroby

Liečba liekov závisí od príčiny zvýšenej zrážanlivosti krvi!

Krvný test môže určiť príčinu patológie a nájsť účinnú liečbu. Pacientovi je predpísaný dar krvi pre D-dimér a vďaka nemu dokáže identifikovať poškodenie obličiek a obsah vitamínu K.

Takáto analýza je dôležitá pre ženy počas tehotenstva. Okrem toho táto štúdia poskytuje príležitosť na posúdenie stavu kardiovaskulárneho systému av prípade potreby prijme potrebné opatrenia včas.

Liečba zvýšenej zrážanlivosti krvi sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód:

 • antitrombotická liečba
 • ktorí užívajú lieky zo skupiny antikoagulancií, ktoré zabraňujú vzniku krvných zrazenín
 • malé množstvá liečby heparínom a aspirínom

Pri potvrdení takej diagnózy ako aterosklerózy sa na zníženie rýchlosti zrážania krvi predpisujú malé dávky. Doterajší účinok na liečbu takejto patológie je daný kardioaspirínmi, medzi ktoré patrí horčík. Táto droga je obzvlášť užitočná pre starších ľudí a tých, ktorí majú choroby srdca a krvných ciev.

Liečba tromboflebitídy genetického charakteru a u detí sa vykonáva pomocou malých dávok aspirínu.

V závažných situáciách je indikované zavedenie antikoagulancií C a S, antitrombínu a hirudínových analógov. Pri absencii pozitívneho účinku po vykonaní lekárskej liečby sa uchýli k chirurgickej intervencii.

Je dôležité mať na pamäti, že je zakázané užívať lieky, ktoré spôsobujú zriedenie krvi. To môže byť nebezpečné pre zdravie a viesť k vážnym následkom.

Dietetické návyky

Pite viac vody!

Špeciálna výživa a špeciálny režim pitnej vody prispievajú k zriedeniu krvi. Odborníci denne odporúčajú konzumovať aspoň 1-2 litre tekutiny denne. Najlepšie je uprednostniť šťavy zo zeleniny a ovocia, pitnej vody a čaju.

Je dôležité mať na pamäti, že počas trombofílie by výživa mala byť racionálna a vyvážená a mala by obsahovať aj dostatočné množstvá tukov, bielkovín a sacharidov. Odporúča sa uprednostňovať morské ryby, orechy, ľanové semienko alebo olivový olej, ako aj morský kel.

Je možné urýchliť zriedenie krvi jedením bulharského korenia, cibule alebo cesnaku.

Odporúča sa jesť kukurice zo semená pšenice, pretože vitamín E, ktorý sa v nich nachádza, pomáha zvýšiť účinok antikoagulancií.

Informácie o zvýšenej zrážanlivosti krvi pomocou špeciálnej analýzy. Tromboflebitída je mimoriadne nebezpečná pre tehotné ženy, preto by ich mali neustále sledovať lekári. Zvýšené zrážanie krvi môže spôsobiť vážne následky a byť smrteľné.

Všimol si si chybu? Vyberte ho a stlačte klávesy Ctrl + Enter, aby ste nám to povedali.

trombofília

Trombofília je zmena rovnováhy systému zrážania krvi, ktorá sa prejavuje zvýšenou tendenciou k trombóze. Trombofilia sa vyznačuje dlhým priebehom a náhlymi prejavmi komplikácií - flebotrombóza, tromboembolizmus.

Hlavnou funkciou systému krvného zrážania je udržiavanie tekutého stavu krvi a v prípade potreby vytvorenie "hemostatického uzáveru" pri poškodení nádoby. Hemostáza nie je nič iné ako reťazec chemických reakcií, v ktorých sú zahrnuté látky nazývané koagulačné faktory.

Proces trombózy je dynamický a závisí od stavu epitelu steny cievy, dynamiky krvného toku a hemostatických zložiek krvi. Ak existuje nerovnováha medzi týmito zložkami, zvyšuje sa riziko zvýšenej alebo zníženej hladiny trombózy.

Treba mať na pamäti, že trombofília nie je vždy sprevádzaná trombózou a tromboembolizmom, ale u pacientov s trombofíliou existuje riziko trombózy s rôznym lokalizačným nárastom.

U jedincov trpiacich trombofíliou existuje vysoký obsah proteínov, ktoré zvyšujú trombózu a znižujú hladinu protilátok proti zrážaniu, čo poskytuje tendenciu k tvorbe trombotických hmot v dutine ciev.

Trombofilia spôsobuje

Každá osoba môže mať príznaky trombofílie, ale stupeň ich prejavu sa bude líšiť v závislosti od prítomnosti súboru rizikových faktorov pre túto patológiu. V poslednom čase došlo k postupnému nárastu počtu pacientov s genetickými a získanými formami trombofílie, čo sa vysvetľuje zhoršením ekologickej situácie, neskorou diagnózou a liečbou chronických ochorení, ako aj globálnym "starnutím" obyvateľstva.

Všetky trombofílie sú rozdelené do dvoch hlavných skupín podľa etiologického princípu: dedičné a získané.

Medzi dedičné rizikové faktory trombofílie patrí: nedostatok antitrombínu III, nedostatok protrombínu S a C, mutácie faktora V a protrombínové gény, dysfibrinogénia, zvýšené lipoproteíny v krvi, anemia srpkovitých buniek a talasémia. Vrodené vaskulárne anomálie by sa mali prisúdiť aj tejto skupine, ktoré sú často sprevádzané zvýšeným rizikom trombózy.

Získané faktory sa zriedkavo stávajú primárnou príčinou trombofílie, ale keď sa kombinujú, vytvárajú sa podmienky na tvorbu tromboembolických komplikácií. Táto skupina zahŕňa: predĺženú katetrizáciu žíl, dehydratáciu, sprevádzanú polycytémiou, ochorenia autoimunitného charakteru, srdcové chyby, ochorenia rakoviny, ktoré vyžadujú masívnu chemoterapiu.

Veľký význam pri vývoji trombofílie je vek pacienta. Takže aj v novorodeneckom období u detí je systém fibrinolytickej aktivity nedokonalý kvôli nedostatočnému obsahu prírodných antikoagulancií. U starších detí je medzi príčinami trombofílie vedúca pozícia obsiahnutá v katetrizácii nadradeného systému vena cava. V dospelosti niekedy je jeden faktor dostatočný na začatie tvorby krvnej zrazeniny.

Všeobecne prijatá etiopatogenetická klasifikácia trombofílie identifikuje tri hlavné typy ochorení:

- hematogénna trombofília v dôsledku zmien koagulácie, antikoagulácie a fibrinolytických vlastností krvi;

- vaskulárna trombofília spojená s vaskulárnou patológiou (ateroskleróza, endarteritida, vaskulitída);

- hemodynamická trombofília, v dôsledku porušenia obehového systému.

Symptómy trombofílie

Veľmi často ľudia trpiaci na trombofílii nevykazujú žiadne sťažnosti a nezaznamenávajú zmeny v zdravotnom stave, pretože táto patológia sa vyznačuje dĺžkou trvania a hladkým rastom klinických prejavov. Obdobie rozvinutého klinického obrazu sa niekedy začína niekoľko rokov po diagnostikovanej trombofílii s laboratórnymi parametrami.

Jasné klinické príznaky sa objavujú u pacientov iba vtedy, keď dochádza k vzniku krvnej zrazeniny a závažnosť symptómov závisí od umiestnenia krvnej zrazeniny a od stupňa obštrukcie lumen cievy.

Známky arteriálnej trombózy spôsobenej výskytom krvných zrazenín v arteriálnom lúmente arteriálneho lôžka sú: ischemická mozgová príhoda a záchvaty akútnej koronárnej nedostatočnosti u mladých ľudí, viacnásobné potraty a smrť plodu počas tvorby krvnej zrazeniny v lúmeni placentárnych ciev.

Venózna trombóza dolných končatín je charakterizovaná širokou škálou klinických prejavov: pocit ťažkosti na dolných končatinách, výskyt bolesti v oblasti nohy pri projekcii cievneho zväzku, výrazný opuch dolných končatín a trofické zmeny kože. Ak je trombus lokalizovaný v mezenterických cievach, potom sú príznaky mesenterickej intestinálnej trombózy: akútna bolesť dýku bez jasnej lokalizácie, nauzea, vracanie a oslabenie stolice.

Trombóza pečeňových žíl sa prejavuje intenzívnou bolesťou v oblasti epigastrie, nezdravým vracaním, edémom dolných končatín a prednej brušnej steny, ascites a hydrothorax (Budd-Chiariho syndróm).

Hlavné dôsledky trombofílie zahŕňajú: ischemické infarkty a mŕtvice, trombóza rôznych lokalizácií a pľúcna tromboembólia.

Dedičná trombofilia

Dedičná alebo genetická trombofília má tendenciu k zvýšenej tvorbe krvných zrazenín, ktorá sa zdedí od rodičov ich deťom. Symptómy zdedenej trombofílie sa vyskytujú v detstve.

Vrodená trombofília sa vyznačuje prítomnosťou jedného alebo iného defektného génu u pacienta, čo spôsobuje poruchy v hemostáze. Dieťa môže zdediť chybný trombofilný gén od jedného z rodičov. Ak majú obaja rodičia gén trombofílie, môže mať dieťa vážne poruchy koagulácie.

Frekvencia výskytu genetickej trombofílie je v priemere 0,1-0,5% celej populácie a 1 až 8% u pacientov s tromboembolizmom.

Medzi dedičnou trombofilíou je potrebné uviesť nasledujúce formy:

- geneticky stanovený nedostatok antitrombínu III, ktorý je charakterizovaný autozomálnym dominantným spôsobom dedičnosti. Ak obaja rodičia majú dominantný gén, riziko mŕtveho dieťaťa v takejto rodine dosahuje 90%. Frekvencia tejto patológie je 0,3% v populácii;

- vrodený deficit proteínov C a S, zdedený podľa dominantného typu. Znaky trombofílie sa objavujú v novorodeneckom období vo forme fulminantnej purpury (výskyt vredov a ložísk nekrózy na koži) av homozygotných jedincoch 100% úmrtnosť;

- vada faktora Leiden výrazne zvyšuje riziko trombózy v akomkoľvek veku a počas tehotenstva sa považuje za jednu z najbežnejších príčin potratu;

- mutácia protrombínového génu je príčinou vývoja trombofílie u mladých ľudí a výskytu príznakov trombózy placentárnych ciev u tehotných žien;

- vrodená hyperhomocysteinémia sprevádzaná defektmi plodu nervového systému budúceho plodu.

Trombofília počas tehotenstva

Mnoho žien, ktoré majú tendenciu zvyšovať trombózu, môže bez problémov nosiť zdravé dieťa, avšak takéto ženy sú vystavené riziku vzniku kŕčových žíl, flebotrombózy a ďalších komplikácií počas tehotenstva.

Počas obdobia tehotenstva v tele každej ženy dochádza k obrovským kompenzačným zmenám vrátane zmien v systéme zrážania krvi s cieľom obmedziť stratu krvi v čase dodania.

Svetová štatistika však dokazuje vedúcu úlohu trombofílie pri vývoji pľúcnej embólie u tehotných žien (50% prípadov), zatiaľ čo pľúcna embólia je hlavnou príčinou materskej úmrtnosti.

Kritické obdobia pre prejav príznakov trombofílie u tehotných žien je desiaty týždeň tehotenstva a tretí trimester, keď sa objavia komplikácie.

Hlavné komplikácie trombofílie počas tehotenstva sú:

- viacnásobné potraty v neskorom tehotenstve;

- mŕtve narodenie v treťom trimestri;

- prerušenie placenty sprevádzané masívnym, dlhotrvajúcim krvácaním, ktoré ohrozuje život matky a dieťaťa;

- oneskorenie vo vývoji plodu v dôsledku nedostatočnej výživy, pretože v placentárnych cievach sa nachádzajú krvné zrazeniny, ktoré narúšajú bežný prietok krvi;

Hlavné kritériá ďalšieho vyšetrenia tehotnej ženy na prítomnosť genetickej trombofílie sú:

- prítomnosť príhody trombofílie v histórii príbuzných;

- trombóza rekurentnej povahy nielen u tehotnej ženy, ale aj v jej najbližšej rodine;

- Skorá preeklampsia, mŕtve narodenie a opakované potraty v histórii.

Ženy trpiace dedičnými formami trombofílie a plánovaním tehotenstva by mali dodržiavať rad opatrení zameraných na prevenciu možných komplikácií. Takéto povinné preventívne podmienky zahŕňajú: zmenu životného štýlu (odmietnutie zdvihnúť ťažké predmety a prácu spojenú s dlhodobým pobytom), normalizácia stravovacieho správania (vylúčenie mastných a pikantných potravín), používanie kompresných zdravotníckych úpletov, pravidelné cvičenia fyzickej terapie.

So stanovenou diagnózou "trombofílie" by sa mal zaobchádzať s liečbou tehotnej ženy nielen gynekológa, ale aj genetik s hematológom. Okrem farmakoterapie by ste mali dodržiavať špeciálnu stravu. Ako potraviny by sa mali uprednostňovať morské plody, sušené ovocie a zázvor, pretože prispievajú k zníženiu zrážanlivosti krvi.

Moderné prístupy k zaobchádzaniu s tehotenstvom, zaťažené trombofíliou, vyžadujú predčasné podávanie v 36-37 týždňoch, aby sa zabránilo tromboembolickým komplikáciám. S prihliadnutím na všetky odporúčania lekárov a primeranú profylaktickú liečbu môže byť prognóza trombofílie počas tehotenstva priaznivá.

Analýza trombofílie

Hlavnou metódou diagnostiky trombofílie je krvný test. Krv na trombofíliu sa skúma v dvoch fázach. Prvým krokom je skríning a jeho hlavným cieľom je zistenie patológie v konkrétnom spojení koagulačného systému prostredníctvom nešpecifických krvných testov. Druhá etapa nám umožňuje diferencovať a špecifikovať problém metódou špecifických analýz.

Už počas skríningových testov možno určiť nasledujúce formy trombofílie:

- zvýšená viskozita krvi, hypertrombocytóza a zvýšenie hematokritu umožňuje podozrenie na hemorogeologické formy trombofílie;

- stanovenie hladiny a multidimenzionality von Willebrandovho faktora, hypertrombocytózy a zvýšenej schopnosti agregácie krvných doštičiek naznačujú prítomnosť trombofílie u pacienta v dôsledku porušenia hemostázy krvných doštičiek;

- skríningové testy, ktoré určujú zmeny v systéme bielkovín C a S, ako aj stanovenie antitrombínu III sa vykonávajú s cieľom diagnostikovať trombofíliu v dôsledku nedostatku primárnych prírodných antikoagulancií;

- počítanie času lýzy fibrínu, stanovenie času zrážania trombínu a zmeny v systéme proteínov C a S sú zamerané na identifikáciu trombofílie spojenej so zhoršeným koagulačným faktorom plazmy;

- skríningové testy, ako je test manžety ", definícia plasminogenového aktivátora deficit tkaniva a jej inhibítory nafúknuté ukazovateľov, euglobulin lyzačného počítať čas, svedčí o prítomnosti trombofília v dôsledku porušenia fibrinolýzy systému;

- Prítomnosť lupusu antikoagulantu naznačuje autoimunitnú trombofíliu.

Ak má pacient tieto ukazovatele by mali uvažovať o možnom vývoji trombofília a ich dôsledky v podobe trombózy: erythrocytózy, polycythemia, nízke ESR, zvýšené hematokritu, ojedinelých hyperthrombocytosis. Navyše, izolované zmeny veľkosti a tvaru červených krviniek môžu spôsobiť tvorbu trombu.

Absolútna indikáciou na vyšetrenie pacienta na známky trombofíliou sú: tromboembolické príhody v mladom veku, diagnostikovaná mezenterické arteriálnej trombózy a mozgovej cievy, prítomnosť príznakov purpury u novorodencov, prítomnosť trombózy v najbližšej rodiny, opakujúce sa potraty a oneskorenie vo vývoji plodu.

Liečba trombofílie

Liečba pacientov s trombofíliou zúčastnených odborníkov z rôznych odborov medicíny - štúdium a korekcia zmeny v krvnom podieľa hematológom, phlebologist maškrty a tromboflebitída flebotrombóza, a pri absencii vplyvu konzervatívnej liečby do popredia chirurgických liečebných metód, ktoré sa používajú cievne chirurgmi.

Liečba pacientov s diagnostikovanou trombofíliou by mala byť komplexná a individuálna. Predovšetkým je potrebné vziať do úvahy etiopatogenetické mechanizmy vývoja trombofílie, pretože bez odstránenia príčiny ochorenia nie je možné dosiahnuť dobré výsledky liečby. Okrem patogenetického smeru liečby sú všetci pacienti liečení všeobecne akceptovanou schémou na liečbu trombózy v terapeutických a profylaktických dávkach. Ak nie je trombofílii priradená žiadna špecifická liečba a liečba tohto stavu je podobná trombóze.

Všeobecné odporúčania týkajúce sa príjmu potravy by mali byť: obmedzenie vyprážaných a mastných potravín, úplné odstránenie potravín s vysokým obsahom cholesterolu (vedľajšie mäsové výrobky, tučné mäso a ryby, živočíšne tuky). Čerstvá zelenina, surová zelenina a ovocie a sušené ovocie by sa mali konzumovať vo veľkých množstvách, čo prispieva k rýchlemu využitiu lipoproteínov s nízkou hustotou, ktoré spôsobujú tvorbu aterosklerotických plátov v lúmeni ciev.

Tak, v trombofíliou spojené s hemorheological zmien a polycythemia, dobré výsledky sa dosahujú tým účelom antiagreganciami (aspirín 100 mg 1 krát za deň, 1 tableta Curantil večer) a výber jednotlivých režimov antikoagulačnej liečby (warfarín 2,5 mg 1 krát za deň P.O.), V tejto situácii sú vhodnými dodatočnými technikami: hemodelukcia a terapeutické krvácanie.

Indikácie pre vymenovanie antikoagulačnej liečby sú: prítomnosť krvnej zrazeniny, potvrdená pomocou inštrumentálnych metód výskumu, kombinácia viac ako troch rizikových faktorov trombózy, prvých 6 týždňov po pôrode.

Trombofília kvôli nedostatku antitrombínu III a koagulačných faktorov, vyžadujú výmenné transfúziu veľkých objemov čerstvej zmrazenej plazmy (900 ml za deň intravenózne), čo je užitočné v kombinácii s heparinizácii.

Giperagregatsionnye trombofília, sprevádzané výrazným deficitom fibrinolytických zložiek krvi (trombocytopenická purpura, Moschcowitz'disease), by mali byť spojené masívne plazmaferéza zavedenie a jet-drop čerstvo zmrazenej plazmy.

V prípade dedičnej trombofílie v dôsledku vrodeného nedostatku antitrombínu III prichádza substitučná liečba na prvé miesto v liečbe. Spravidla v tejto situácii nemá heparínová terapia pozitívny výsledok a naopak, ak sa hemopreparáty podávajú v kombinácii s heparínom, môžu sa vyvolať hemoragické komplikácie. V tomto ohľade odporúčané podávanie liekov obsahujúcich antitrombín III 3 hodiny po poslednej dávke heparínu.

Účinnosť terapie sa monitoruje pomocou laboratórnych testov. Takže pozitívnym výsledkom liečby je trojnásobné predĺženie koagulačného času.

Aby bolo možné presne určiť dávku čerstvej zmrazenej alebo čerstvej plazmy potrebnej na infúziu, je potrebné vziať do úvahy stupeň nedostatku antitrombínu III a klinickú formu trombofílie. Počas prvých 2 dní po masívnej trombóze lúmenu veľkých ciev sa 400 ml plazmy má podávať trikrát denne, potom sa dostávajú do podpornej substitučnej liečby - 400 ml denne každý druhý deň.

Mierna trombofília, pri absencii rizikových faktorov pre tromboembolické komplikácie, je liečená kombinovaným použitím intravenózneho podania 200 ml lyofilizovanej plazmy a 5 000 IU heparínu 4krát denne subkutánne. Analógom lyofilizovanej plazmy je plazma suchej darčeky, ktorá sa používa v neprítomnosti prvej.

V súčasnosti sa úspešne používajú komplexné prípravky antitrombínu III ako substitučná terapia, ktoré sa podávajú intravenózne, predtým rozpustené v izotonickom roztoku chloridu sodného.

V situáciách, kedy je diagnosticky potvrdené ťažký tromboembólie, ukazuje použitie nielen antikoagulancií priame akcie, ale aj fibrinolytickej lieky (streptokináza 200.000 jednotiek za hodinu prvých 6 hodín a potom pri 100000 IU za hodinu, s následným prevodom na intravenóznu odkvapkávanie heparínu 10 000 IU). Najlepší účinok použitia fibrinolytickej terapie možno dosiahnuť podávaním lieku priamo na úrovni okludovanej cievy použitím katétra so súčasnou mechanickou deštrukciou tromboembólu.

Ako profylaktická liečba pacientov trpiacich na trombofíliu pred chirurgickým zákrokom ako aj v počiatočnom období po pôrode sa odporúča vykonať profylaktickú transfúziu nízkych plazmatických dávok (200 ml každých 48 hodín) a subkutánne podanie 5 000 jednotiek heparínu 2krát denne.

Samostatné podávanie heparínu bez podania plazmy je nielen neúčinné, ale môže zhoršiť nedostatok antitrombínu III.

Komplex terapeutických činidiel na liečbu trombofílie zahŕňa tiež lieky, ktoré posilňujú cievnu stenu (Trental 10 ml dvakrát denne intravenózne, Papaverine 40 mg 3-krát denne perorálne).

Ako preventívna liečba a okrem základnej farmakoterapie sa všetkým pacientom odporúča užívať tradičné lieky. Hlavnými produktmi, ktoré znižujú aktivitu krvných doštičiek, sú čerstvo stlačené hroznové šťavy a brusnicový čaj, ktoré by sa mali konzumovať denne na pol pohára 2 krát denne.

Dobrým prostriedkom na zmierňovanie krvi je tinktúra zo semien japonskej sopóry. Na jeho prípravu je potrebné trvať na 100 g semien v 0,5 litroch alkoholu po dobu 2 týždňov, potom kmeň a trvať 20 kvapiek 3 krát denne.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Chronické a akútne ochorenia žíl dolnej končatiny

Štatistiky ukazujú, že ochorenia žíl dolnej končatiny sa čoraz rýchlejšie zhoršujú a každý desiaty školák je už diagnostikovaný už 13 rokov. Takýto nárast chorôb venózneho systému je spojený so sedavým životným štýlom, predĺženým statickým zaťažením, nadváhou.

Prehľad všetkých možností vývoja kruhu Willis, čo to znamená v praxi

Z tohto článku sa dozviete, aké sú možnosti vývoja kruhu Willis, aké to je, aké sú tepny zahrnuté do jeho zloženia. Aké choroby môžu byť spôsobené vrodenou alebo získanou patológiou kruhu Willisa?

Zvýšený protrombín - čo to znamená?

Protrombín je proteín, ktorý sa vyrába v pečeni a je prekurzorom trombínu (ktorý stimuluje tvorbu krvných zrazenín). Protrombín je jedným z najdôležitejších indikátorov krvnej zrážanlivosti.

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Ako rýchlo obnoviť pohyb paralyzovanej paže po mŕtvici

Dôsledky mŕtvice sú v každom prípade rôzne. Môže to byť reč, pamäť alebo lézie horných končatín. Skúsený špecialista vám povie, ako obnoviť ruku po mŕtvici.

Predsieňová fibrilácia srdca

Srdce bude fungovať ako MOTOR!Zabudnete na tachykardiu, ak je pred spaním.Ľudské srdce vytvára a vedie elektrické impulzy prostredníctvom špeciálneho systému. Zvyčajne sa telo redukuje 60-80 krát za minútu s približne rovnakou frekvenciou.