Cyanóza je klinickým príznakom mnohých patológií, pri ktorých koža pacientov nadobúda modrú farbu. Dôvodom takýchto zmien je nahromadenie deoxyhemoglobínu - hemoglobínu v krvi, ktorý tkanivám dodal kyslík. Krv vyčerpaná kyslíkom sa stáva tmavá, objavuje sa cez kožu a robí ju modrastou. To je najzreteľnejšie v miestach so zriedenou kožou - na tvári a ušiach.

Cyanóza sa vyskytuje u jedincov s poruchami obehu, ktoré vedú k generalizovanej alebo miestnej hypoxémii.

Pri nedostatočnom krvnom naplnení kapilár sa vyvíja akrokyanóza, ktorá sa prejavuje bledosťou kože prstov a prstov, špičkou nosa. Termín preložený z antického gréckeho jazyka znamená "tmavo modrá končatina".

Závažnosť cyanózy sa mení od sotva zrejmej cyanózy po fialovú pleť. Dočasná cyanóza sa vyskytuje v prípade nadmernej fyzickej námahy, pretrvávajúcej cyanózy - s dlhodobými prebiehajúcimi srdcovými alebo pľúcnymi ochoreniami.

klasifikácia

Centrálna cyanóza má rozptýlenú povahu a maximálnu závažnosť. Vyvíja sa so slabou arterializáciou krvi, ktorá vedie k hypoxii. V pľúcach dochádza k narušeniu výmeny plynov, prebytok oxidu uhličitého sa nahromadzuje v arteriálnej krvi, ktorá sa klinicky prejavuje modrou spojivkou očí, patra, jazyka, slizníc a tvárí a tváre. Kvalitatívne a kvantitatívne zmeny hemoglobínu v krvi vedú k porušeniu jeho transportnej funkcie a hypoxie.

prejavov cyanózy u dospelých a detí

Akrocyanóza je lokalizovaná na nohách, rukách, nosiči, ušiach, perách. Periférna cyanóza sa považuje za variantnú normu v prvých dňoch života novorodenca. Jeho pôvod je ľahko vysvetlený neúplným eliminovaným embryonálnym typom krvného obehu, najmä u predčasne narodených detí. Cyanóza kože je zvýšená otupením, kŕčom, plačom, úzkosťou. Keď sa dieťa úplne prispôsobí vonkajšiemu svetu, cyanóza zmizne.

Cyanóza sa deje:

 • Trvalé a prechodné, vyplývajúce z nízkej glukózy v krvi alebo zápalu meningí,
 • Celkové alebo bežné,
 • Regionálne alebo lokálne: periorálne, distálne,
 • Izolované.

Miestna cyanóza sa rozvíja na miestach s najväčším počtom krvných ciev, periorálne - okolo úst, periorbitálneho - okolo očí. Môže sa objaviť cyanóza ktorejkoľvek časti ľudského tela s pľúcnou a srdcovou patológiou.

Existuje niekoľko typov cyanózy podľa pôvodu:

 1. Respiračný typ je spôsobený nedostatočným množstvom kyslíka v pľúcach a porušením dopravného reťazca jeho zásobovania bunkami a tkanivami. Vyvíja sa, keď dôjde k úplnému alebo čiastočnému narušeniu pohybu vzduchu pozdĺž dýchacieho traktu.
 2. Typ srdca - nedostatok prívodu krvi do orgánov a tkanív vedie k nedostatku kyslíka a modrej kože.
 3. Mozgový typ sa vyvíja, keď krv stráca svoju schopnosť pridať kyslík do hemoglobínu a dodávať ho do mozgových buniek.
 4. Metabolický typ sa rozvíja v rozpore s absorpciou kyslíka tkanivami.

Respiračná cyanóza zmizne 10 minút po kyslíkovej terapii, všetky ostatné typy pretrvávajú dlhú dobu. Masážny ušný lalok pomáha zbaviť sa akrocyanózy.

etiológie

S dysfunkciou srdca a krvných ciev, krv nemôže úplne dodať kyslík do buniek a tkanív tela, čo vedie k vzniku hypoxie. V tomto prípade sa na pozadí únavy, únavy, bolesti hlavy, nespavosti, bolesti na hrudníku, tachykardie, dýchavičnosti, dezorientácie, cyanózy objaví.

Cyanóza je klinickým príznakom rôznych ochorení vnútorných orgánov:

 • Srdce a cievy - ochorenia srdca, ischemická choroba srdca, pľúcna embólia, ochorenie kiahní a ateroskleróza,
 • Krv - polycytémia a anémia,
 • Respiračný systém - pneumónia, pneumotorax, pleuréza, pľúcny edém, bronchiolitída, respiračné zlyhanie, pľúcna embólia, infekcia, CHOCHP, pľúcny emfyzém, zadržanie dychu,
 • Otravy jedmi alebo drogami - nitrily, fenacetin, nitrobenzén obsahujúci liečivá, sulfónamidy, anilín, sedatíva, alkohol,
 • Predávkovanie liekom,
 • Kŕče, ktoré trvajú dlho
 • epilepsie,
 • Anafylaktický šok, angioedém,
 • Potravinová toxikinfekcia,
 • Zvlášť nebezpečné infekcie - cholera, mor,
 • Karcinoid tenkého čreva.

Existujú vrodené rodinné formy methemoglobinémie s autozomálnym recesívnym spôsobom dedičnosti.

U zdravých ľudí sa cyanóza môže vyskytnúť počas podchladenia, vo vysokých nadmorských výškach, v uvoľnenom, nevetranom priestore a pri lietaní bez kyslíkového zariadenia.

symptomatológie

charakteristických zón cyanózy

Cyanóza je príznakom život ohrozujúcich chorôb. V prípade centrálnej kyanózy sa koža periorbitálnych a periorálnych oblastí najprv zmení na modrú, potom sa rozšíri do oblastí tela s najtenšou pokožkou. Periférna cyanóza je najvýraznejšia v oblastiach vzdialených od srdca. Často sa spája s opuchom a opuchom žíl krku.

V závislosti od času výskytu môže byť cyanóza akútna, subakútna a chronická.

Cyanóza nemá nepriaznivý vplyv na celkovú pohodu pacientov, ale v kombinácii s inými príznakmi hlavnej patológie sa stáva dôvodom pre lekára. Ak sa náhle objaví cyanóza, rýchlo sa zvyšuje a má značný stupeň závažnosti, potom si vyžaduje núdzovú starostlivosť.

V závislosti od etiológie ochorenia je cyanóza sprevádzaná rôznymi príznakmi: ťažkým kašľom, dýchavičnosťou, tachykardiou, slabosťou, horúčkou a inými príznakmi intoxikácie.

 • Cyanóza pri bronchopulmonárnych ochoreniach sa prejavuje fialovým odtieňom kože a slizníc a je kombinovaná s dýchavičnosťou, mokrým kašľom, horúčkou, pocením a vlhkosťou. Tieto príznaky sú charakteristické pre záchvat bronchiálnej astmy, akútnu bronchitídu a bronchiolitídu, pneumóniu. Pri pľúcnej embólii sa intenzívna cyanóza vyvíja na pozadí bolesti na hrudníku a dýchavičnosti a pri pľúcnom infarkte sa kombinuje s hemoptýzou. Závažná cyanóza a ťažká dýchavica - príznaky tuberkulózy a karcinomatózy pľúc. Pacienti s podobnými symptómami vyžadujú urgentnú hospitalizáciu a respiračnú resuscitáciu.
 • Pri ochoreniach srdca je cyanóza jedným z hlavných príznakov. Spája sa s dýchavičnosťou, charakteristickými auskultatívnymi údajmi, vlhkosťou, hemoptýzou. Cyanóza pri srdcových chybách sprevádza sekundárna erytrocytóza, zvýšenie hematokritu a rozvoj kapilárnej stázy. Pacienti vyvíjajú deformácie prstov ako palička a nechty ako hodinky.

cyanóza u novorodenca so srdcovou poruchou a charakteristická štruktúra prstov dospelého pacienta s neošetreným zubom

Cyanóza nasolabického trojuholníka u dieťaťa sa nachádza v normálnych a patologických podmienkach. U novorodencov je koža taká tenká, že nádoby sú cez ňu priesvitné. Výrazná, pretrvávajúca cyanóza si vyžaduje naliehavú výzvu pediatra.

Cyanóza nepodlieha špeciálnemu ošetreniu. Keď sa objaví, uskutočňuje sa kyslíková terapia a posilňuje sa hlavná liečba. Liečba sa považuje za účinnú pri znižovaní závažnosti cyanózy a jej zmiznutia.

Pri absencii včasnej a účinnej liečby ochorení prejavujúcich sa cyanózou sa u pacientov objaví porucha nervového systému, celková rezistencia tela klesá, spánok a chuť do jedla sú narušené av ťažkých prípadoch môže človek spadnúť do kómy. Tento stav vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť v jednotke intenzívnej starostlivosti.

diagnostika

Diagnóza ochorení prejavujúcich sa cyanózou začína sťažnosťou na slyšenie a históriou. Pacient sa zistí, kedy sa objavila cyanóza kože, za akých okolností vznikla cyanóza, či je trvalá alebo paroxysmálna. Potom zistite lokalizáciu cyanózy a určite, ako sa jej odtieň mení počas dňa.

Po rozhovore s pacientom začnú všeobecné vyšetrenie, určia závažnosť svojho stavu a prítomnosť sprievodných ochorení. Lekár vykonáva auskultáciu srdca a pľúc.

Potom pokračujte v laboratórnych a inštrumentálnych metódach výskumu:

 1. Všeobecný krvný test
 2. Analýza arteriálneho krvného plynu,
 3. Pulzná oximetria - pacientovi sa na prst umiestni prstový oximetr, ktorý za niekoľko sekúnd určuje sýtosť krvi kyslíkom,
 4. Určenie rýchlosti prietoku krvi
 5. Štúdium funkcií srdca a pľúc,
 6. Vyšetrovanie vydychovaných plynov - kapnografia,
 7. elektrokardiogram,
 8. RTG hrudníka,
 9. Počítačová tomografia hrudníka,
 10. Srdcová katetrizácia.

Vlastnosti liečby

Liečba cyanózy je zameraná na odstránenie základnej choroby, ktorá spôsobila zožltnutie kože. Ak sa pre pacienta stáva ťažké dýchať, dýchanie presiahne 60 dychov za minútu, sedí opretý, stráca chuť do jedla, stane sa podráždeným a nespia dobre, musí sa poradiť s lekárom.

Ak máte cyanózu pier, srdcové búšenie, pocity tepla, kašeľ, modré nechty a ťažkosti s dýchaním, mali by ste okamžite zavolať sanitku.

Kyslíková terapia

Kyslíková terapia môže znížiť modrú farbu kože. Okysličovanie krvi sa dosiahne použitím kyslíkovej masky alebo stanu.

Komplexná liečba respiračného a srdcového zlyhania sprevádzaná hypoxiou nevyhnutne zahŕňa kyslíkovú terapiu. Vdýchnutie kyslíka maskou pomáha zlepšovať celkový stav a pohodu pacientov. Cyanotické záchvaty, ku ktorým dochádza pri fyzickej práci alebo na pozadí horúčky, zmiznú po krátkej inhalácii kyslíka.

Uzavretý kyslíkový stan je najvhodnejšou metódou kyslíkovej terapie, ktorá umožňuje regulovať zmes plynu a tlak zavedeného kyslíka. Môžete tiež vložiť kyslík cez kyslíkový valec, masku, vankúš alebo sondu. Centralizované zásobovanie kyslíkom sa uskutočňuje s použitím umelého vetrania pľúc.

Kokteil kyslíka eliminuje cyanózu a ďalšie účinky hypoxie. Zlepšuje kvalitu života mnohých pacientov, obnovuje silu, nasýti bunky kyslíkom, zlepšuje metabolizmus, pozornosť a reakciu. Kyslík je silná pena naplnená molekulami kyslíka. Pomocou špeciálnej kyslíkovej nádoby sa džúsy, ovocné nápoje a sirupy obohacujú kyslíkom nielen v podmienkach zdravotníckych zariadení, ale aj doma.

V súčasnosti sú kyslíkové koncentráty vyrábané v Európe, Amerike a Ázii veľmi populárne. Sú veľmi spoľahlivé, stabilné v prevádzke, takmer tiché, majú dlhú životnosť. Prenosné kyslíkové koncentráty si zaslúžia osobitnú pozornosť, pretože poskytujú pacientom pohodlie pohybu a udržiavanie mobilného životného štýlu.

Liečba liečiv

Lieková terapia je zameraná na zlepšenie toku kyslíka do tela a jeho dodanie do tkanív. Na tento účel sú pacientom predpísané lieky, ktoré zvyšujú pľúcnu a srdcovú aktivitu, normalizujú prietok krvi cez cievy, zlepšujú reologické vlastnosti krvi, zvyšujú erytropoézu.

Na zníženie cyanózy kože sú pacienti predpisovaní:

 • Bronchodilatátory - "Salbutamol", "Clenbuterol", "Berodual",
 • Antihypoxanty - Actovegin, Preddukálny, Trimetazidín,
 • Respiračné analeptiká - "Etimizol", "Tsititon",
 • Srdcové glykozidy - "Strofantin", "Korglikon",
 • Antikoagulanciá - "Warfarín", "Fragmin",
 • Neuroprotektory - Piracetam, Fezam, Cerebrolysin,
 • Vitamíny.

Ak je príčinou cyanózy ochorenie srdca, často sa ju možno zbaviť iba pomocou chirurgického zákroku.

Kyslíkové koktaily sa tiež používajú na prevenciu hypoxie u osôb s rizikom a pri chronických ochoreniach srdca a pľúc. Aby ste zlepšili kvalitu života a zabránili vzniku staroby, je potrebné dodržiavať základné pravidlá a odporúčania: liečiť chronické ochorenia včas, viesť zdravý životný štýl, chodiť veľa na čerstvom vzduchu, udržať si zdravie a milovať sa.

Cyanóza kože: prečo sa vyskytuje a ako sa má liečiť

Cyanóza kože alebo slizníc je cyanóza kože alebo slizníc, ktorá sa vyskytuje v reakcii na zvýšenie hladiny hemoglobínu (deoxyhemoglobínu), ktoré nie je spojené s kyslíkom v krvi. Vzhľad takéhoto sfarbenia je spôsobený zmenou farby krvi, ktorá pri nízkym obsahu kyslíka stmavne. Najvýraznejšou je zmena farby na slizniciach alebo na najtenších oblastiach pokožky (prsty, uši, tvár, krk).

Cyanóza nie je samostatnou chorobou. Tento príznak sa môže vyskytnúť s rôznymi ochoreniami a je často vyvolaný patológiami kardiovaskulárneho alebo respiračného systému. V niektorých prípadoch môže jeho výskyt signalizovať kritický stav a potrebu núdzovej starostlivosti, zatiaľ čo v iných prípadoch môže indikovať vývoj alebo progresiu akútneho alebo chronického ochorenia, ktoré potrebuje liečbu. Jediným variantom fyziologickej normy s prejavom modrosti kože je jej výskyt s dlhým pobytom vo vysokej nadmorskej výške. V takýchto situáciách sa mení farba kože v dôsledku obrannej reakcie tela. Tento proces nie je škodlivý pre zdravie, je eliminovaný samostatne a nepotrebuje liečbu.

V tomto článku sa budeme oboznámiť s hlavnými príčinami prejavu, typmi, prejavmi, metódami liečby cyanózy kože a slizníc. Tieto informácie pomôžu včas predpokladať poruchu v tele a môžete prijať potrebné opatrenia na obnovenie zdravia.

dôvody

Cyanóza kože a slizníc sa často pozoruje pri ochoreniach srdca a krvných ciev, keď sa krv nemôže úplne podať do buniek orgánov a tkanív. Takéto porušenie krvného obehu vedie k vzniku hypoxie a pokožky. Výsledkom je, že sliznica a koža nadobudnú modrastý odtieň. Nasledujúce symptómy môžu predchádzať výskytu takého symptómu ochorení kardiovaskulárneho systému:

Také obehové poruchy sa môžu pozorovať pri mnohých ochoreniach srdca a krvných ciev: koronárna choroba srdca, ateroskleróza, srdcové chyby, trombóza, kŕčové žily, srdcová tamponáda a také komplikácie srdcových ochorení, ako je pľúcny edém a pľúcna embólia.

Ďalšie príčiny cyanózy môžu byť nasledujúce choroby a stavy:

 • ochorenia dýchacích ciest: pneumónia, pneumotorax, pleuristika, bronchiálna astma, pľúcny emfyzém, chronická obštrukčná pľúcna choroba, cudzie telesá v dýchacom systéme, pľúcny infarkt, respiračné zlyhanie atď.
 • krvná patológia: anémia, polycytémia;
 • kŕče a epilepsia;
 • angioedém alebo anafylaktický šok;
 • predávkovanie omamných látok;
 • otravy s liekmi alebo jedmi: alkohol, dusitany, anilín, sulfónamidy, fenacitín, sedatíva, prípravky s nitrobenzénom;
 • potravinová toxikinfekcia;
 • infekcie: mor, cholera;
 • tenký intestinálny karcinoid;
 • dedičné formy methemoglobinémie;
 • omrzliny alebo hypotermie;
 • zranenia s kompresiou tkaniva;
 • byť v upokojujúcej miestnosti.

Cyanóza u novorodencov sa môže vyvinúť v nasledujúcich prípadoch:

 • aspiračná asfyxia;
 • vrodené srdcové chyby;
 • vrodená pneumónia.

V niektorých prípadoch u novorodencov je cyanóza variantom normy a je spôsobená neúplným ukončením embryonálneho typu krvného obehu. Po krátkej dobe adaptácie (po približne 1-2 dňoch) sa úplne vylúči bez akejkoľvek liečby.

klasifikácia

V závislosti od pôvodu môže byť cyanóza týchto typov:

 • kardiálna - spôsobená neproduktívnym prekrvením a nedostatočným prietokom krvi do tkaniva a nedostatkom kyslíka;
 • respiračné - spôsobené nedostatočným množstvom kyslíka v pľúcach a porušenie jeho príjmu v krvi, iných tkanivách a orgánoch;
 • cerebrálne - spôsobené nemožnosťou pripojenia kyslíka k hemoglobínu a vedie k ischémii mozgových buniek;
 • hematologické - spôsobené krvnými patológiami;
 • metabolické - spôsobené porušením absorpcie kyslíka bunkami tkanív.

Zvyčajne iba cyanóza dýchacích ciest môže zmiznúť 10 minút po kyslíkovej terapii. Ostatné typy sú uložené dlhšie.

V závislosti od výskytu cyanózy je:

Podľa povahy distribúcie odborníci identifikujú nasledujúce typy cyanózy:

 • centrálna (alebo difúzna) - prejavuje sa na povrchu celého tela, spôsobená poruchou respiračnej funkcie alebo poruchou celkového cirkulácie;
 • periférne - vyvolané dysfunkciou srdca alebo tepien a vývojom ischémie v tkanivách ramien, nôh alebo tváre;
 • akronyanóza - cyanóza sa objavuje len na "extrémnych miestach" (špičky prstov, krídla nosa, uší, pery), jej výskyt je vyvolaný venóznou kongesciou a pozoruje sa pri chronickom srdcovom zlyhaní;
 • lokálne - zistené pri vyšetrení nosohltanu, hltanu alebo pohlavných orgánov a spôsobené stagnáciou krvi.

Vyjadrenia cyanózy

Cyanóza sama osebe neovplyvňuje všeobecné blaho, ale jej príčiny musia byť vždy odstránené a sú dôvodom pre lekára. V niektorých prípadoch výskyt cyanózy naznačuje vývoj kritických stavov a potrebu poskytnúť pacientovi núdzovú starostlivosť. V tomto stave sa cyanóza náhle objaví, jasne vyjadruje a rýchlo rastie.

V závislosti od príčin je cyanóza sprevádzaná rôznymi príznakmi: horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, tachykardia, bolesť, intoxikácia a iné príznaky. Je pre neho lekár schopný diagnostikovať a určiť taktiku ďalšej liečby.

Samotná cyanóza nepotrebuje terapiu. Odstráni sa po začiatku liečby základnej choroby a kyslíkovej terapie. Následne zníženie jej prejavov naznačuje účinnosť prijatých opatrení.

diagnostika

Na identifikáciu príčin cyanózy lekár určí oblasť svojej lokalizácie, počúva sťažnosti pacienta a analyzuje jeho históriu. Nezabudnite objasniť nasledujúce body:

 • kedy a za akých okolností sa vyskytla cyanóza;
 • ako sa cyanický odtieň mení počas dňa alebo pod vplyvom niektorých faktorov;
 • cyanóza sa neustále alebo pravidelne prejavuje.

Potom odborník vedie vypočutie pľúc a srdca. Pre podrobnejšie údaje je možné priradiť nasledujúce typy laboratórnej a inštrumentálnej diagnostiky:

 • analýza krvného plynu;
 • klinický krvný test;
 • pulzná oximetria;
 • Spirograph;
 • EKG;
 • rádiografia hrudníka;
 • echokardiografia;
 • CT vyšetrenie hrudníka.

Po vykonaní diagnózy sa pacientovi môžu odporučiť iné typy vyšetrení, ktoré umožňujú efektívnejší liečebný plán základnej choroby.

liečba

Hlavným cieľom liečby pri detekcii cyanózy je odstránenie základnej choroby. A na odstránenie nedostatku kyslíka môže pacientovi predpísať kyslíkovú terapiu a užívať určité lieky.

Kyslíková terapia

Dodatočné dodávanie kyslíka do tela pacienta vám umožňuje nasýtiť krv s kyslíkom a zmierniť bledosť pokožky. Avšak táto metóda liečby je účinná len pri akútnej cyanóze. Pri chronickej prítomnosti cyanózy (napríklad srdcového ochorenia alebo anémie) bude odstránenie tkanivovej hypoxie týmto spôsobom dočasné opatrenie a pri liečbe základného ochorenia musí pacient absolvovať konzervatívnu alebo chirurgickú liečbu.

Kyslíková terapia sa môže vykonávať pomocou:

 • kyslíková maska ​​(jednoduchá, non-reverzibilná alebo venturi);
 • nazálne katétre;
 • kyslíkové stany;
 • lekársky ventilátor;
 • barotherapy.

Spôsob dodávania zmesi kyslíka do tela sa stanovuje individuálne a závisí od klinického prípadu. Kyslíková terapia sa môže vykonávať v nemocnici aj doma (pomocou prenosných kyslíkových fliaš alebo koncentrátorov).

Na zdravotné účely sa pacientovi odporúčajú také metódy kyslíkovej terapie ako kyslíkové kokteily alebo kúpele.

Liečba

Na odstránenie cyanózy a hladovania tkaniva kyslíkom môžu pacienti dostávať lieky, ktoré normalizujú prietok krvi, zlepšujú erytropoézu, činnosť srdca a pľúc alebo zlepšujú prietok krvi. Účelom takejto liečebnej terapie je zlepšiť zásobovanie kyslíkom a jeho dodávanie tkanivám trpiacim hypoxiou.

Na zníženie prejavov cyanózy možno predpísať:

 • respiračné analeptiká - Tsititon, Etimizol atď.;
 • bronchodilatátory - Berodual, Salmbutamol atď.;
 • srdcové glykozidy - Korglikon, Strofantin;
 • neuroprotektory - Piracetam, Nootropil, Fezam atď.;
 • antikoagulanciá - Fragmin, warfarín atď.;
 • vitamínové prípravky.

Ak je cyanóza spôsobená chronickým ochorením, potom je pacient po liečbe pozorovaný. Takéto nepretržité monitorovanie priebehu ochorenia umožňuje čas upraviť terapiu a zabrániť vzniku závažnejších prípadov hypoxie tkaniva.

Cyanóza kože a slizníc je príznakom mnohých ochorení, ale častejšie sa zistí, keď sú patologické ochorenia dýchacích orgánov, srdca alebo ciev. Jeho vzhľad by sa mal vždy stať dôvodom pre lekára. Aby sa vylúčili príčiny jeho výskytu, pacient by mal podstúpiť komplexnú diagnózu, ktorej údaje umožnia lekárovi vypracovať najproduktívnejší liečebný plán. V niektorých prípadoch, s náhlym výskytom a rýchlym nárastom cyanózy, cyanóza naznačuje vývoj kritického stavu a vyžaduje poskytnutie núdzovej pomoci a zavolajte záchrannú službu.

OŠETROVANIE V KARDIOLÓGII

1. ETIOLÓGIA REMETISTIKA

a) beta hemolytický streptokok

b) Staphylococcus aureus

2. NORMÁLNA ÚROVEŇ CHOLESTEROLU V KRVI DOSPELÝCH

c) 5,2 mmol / 1

3. VÝVOJ NÁVRHOV REMETISTIKY

a) zlá výživa

d) ohniská chronickej infekcie

4. HLAVNÉ PRÍČINY VÝVOJA CHOROB Kardiovaskulárneho systému sú

a) nepriaznivé klimatické podmienky

b) prírodné a environmentálne faktory

c) hyperlipidémia

d) racionálna výživa

5. ZÁKLADNÉ PRÍZNAKY REMO KARDITY

a) bolesť hlavy, závrat, zvýšený krvný tlak

b) slabosť, zníženie krvného tlaku

c) strata chuti do jedla, hektická horúčka

d) bolesť srdca, tachykardia, subfebril

6. POTENCIÁLNY PROBLÉM PACIENTOV V KARTE REVM

c) akútna vaskulárna nedostatočnosť

d) chronické zlyhanie srdca

7. V REMETIME sa objaví ventil srdca

b) mitrál

8. ZÁKLADNÉ PRÍZNAKY REMATICKEJ POLYARTRITITIKY

a) horúčka, pretrvávajúca deformácia kĺbov

b) porážka veľkých kĺbov, prchavosť a symetria bolesti

c) porážka malých kĺbov, tuhosť

g) nevoľnosť, monoartritída s deformáciou

9. Najčastejšie sa vyskytujúce príznaky endokarditídy s reumatizmom

b) hypertenzia

c) ochorenie srdca

10. POŠKODENIE POŽIARU V REMETIME

a) difúzna cyanóza

b) kruhový erytém

c) žilové žily

11. VÝSLEDKY REMETICKÝCH POLYARTRITÍD

b) kĺbová deformácia

c) krvácanie v kĺbovej dutine

d) chýbajúce zvyškové deformácie

12. V REMETISTIKU VŠEOBECNE KLINICKÁ ANALÝZA KRMÍ STANOVENÁ

a) trombocytopénia, leukopénia

b) zvýšená ESR, leukopénia

c) trombocytóza, erytrocytóza

d) leukocytóza, zvýšená hodnota ESR

13. V liečbe Rheumatism s etiotropným účinkom sa aplikuje

c) penicilín

14. V LIEČBE RÝCHATISTIKA S PATOGÉNNYM ÚČELOM UPLATNITEĽNÝ

c) nesteroidné protizápalové lieky

15. NAPÁJA ACETYLSALICYLOVÁ KYSELINA ODPORÚČA UROBIŤ

a) za 10 minút pred jedlom

b) za 20 minút pred jedlom

c) za 30 minút pred jedlom

d) po jedle

16. POTENCIÁLNY PROBLEM PACIENTA PRI PRIJÍMANI KYSELINY ACETYLSALICYLOVEJ

b) zníženie chuti do jedla

c) žalúdočné krvácanie

d) prehltnutie

17. MOŽNÉ KOMPLIKÁCIE NA PRIJÍMANIE KONZERVOVANÉHO ZDRAVIA

a) dýchavičnosť, pľúcne krvácanie

b) bolesti hlavy, zníženie krvného tlaku

c) zvýšený krvný tlak, hyperglykémia, obezita

d) horúčka, strata sluchu

18. PRE APLIKÁCIU REMEATÍVNEHO PREVENCIA

b) bitsilín

19. BICYLLINOPROFYLAXIS V REMETIME SA VYKONÁVA Z PRIEBEHU POSLEDNEJ ADVERTISÓNY POČAS

d) 5 rokov

20. ZÁKLADNÉ PRÍČINY ZÍSKANÝCH VLASTNOSTÍ SRDCE

a) hypertenzia

b) infarkt myokardu

d) reumatizmus

21. MODRÉ FARBENIE LIPOV A TIPY PRIESTOROV - TOTO

c) difúzna cyanóza

d) akrocyanóza

22. KOŽENÉ NÁŠIVKY V MITRAL Stenosis

c) normálna farba

d) kyanotické

23. GIDROPERIKARD - TOTO

a) masívny edém tela

b) kongestívna tekutina v perikardiálnej dutine

c) tekutina v pleurálnej dutine

d) zápal perikardu

24. HLAVNÉ PRÍZVY STENÓZY MITRÁLU

a) srdcový rytmus, zvýšený krvný tlak

b) opuch, kompresívna bolesť za hrudnou kosťou

c) bolesť hlavy, blikanie "muchov" pred očami

d) hemoptýza, dýchavičnosť, fibrilácia predsiení

25. FREKVENCIA ZÍSKANIA SRDCE 110 UD / MIN.

b) tachykardia

26. V chorobách kardiovaskulárneho systému s chorobou krvácania z krvi UNRESCENT je aplikovaná strava

a) možnosť s mechanickým a chemickým účinkom

b) variant so zvýšeným množstvom proteínu

c) základnú verziu normy

d) variant so zníženým množstvom proteínu

27. Diéta s hypetenzívnymi ochoreniami

a) obmedzenie tekutiny a soli

b) zvyšuje tekutinu a bielkoviny

c) obmedzenie tukov a sacharidov

d) zvýšenie tukov a bielkovín

28. MOŽNÝ RIZIKOVÝ FAKTOR HYPERTENZÍVNEHO CHOROBY

b) centrum chronickej infekcie

c) neuropsychologický stres

29. HELL 180/100 MM RT.ST. - TOTO JE

a) hypertenzia

30. HLAVNÉ SYMPTOMY HYPERTENZÍVNE KRÍZY

a) bolesť hlavy, závrat

b) hemoptýza, bolesť hlavy, dýchavičnosť

c) pálenie záhy, zvracanie, tinitus

d) pichanie, slabosť

31. POTENCIÁLNY PROBLÉM PACIENTA V HYPERTENZÍVNE KRÍZE

b) akútna vaskulárna nedostatočnosť

d) zlyhanie srdca

32. NEZÁVISLÉ INTERVENCIE SORTIMENTOV V HYPERTENZÍVNE KRÍZE

a) zavedenie pentamínu

b) zavedenie lasix

c) studené na hrudi

d) horčicová omietka na svaloch lýtka

33. V LIEČBE HYPERTENZÍVNYCH CHOROB POUŽÍVAJÚ

a) enalapril, atenolol

b) digoxín, difenhydramín

c) celanid, korvalol

d) atropín, asparkam

34. KOMPLIKÁCIE HYPERTENSNEJ CHOROBY

a) mŕtvica, infarkt myokardu

b) mdloby, zrútenie

c) reumatizmus, ochorenie srdca

d) pneumónia, pleurisy

35. VZHĽAD NA SÚVISLOSTI HYPOTRONICKEJ KRÍZY VEĽKOSTI PENIAŽNEJ PINKOVEJ OBSAHUJE JE ZOBRAZENIE

b) pľúcne krvácanie

c) pľúcny edém

36. VYSVETLIVÝ TLAKOVÝ PULS je dodržaný

a) hypertenzívna kríza

b) kardiogénny šok

37. PRÍPRAVA PACIENTA NA VÝSKUM SRDCA V ULTRASOUNDE

a) vysvetlenie charakteru štúdie

b) čistenie klystír

c) výplach žalúdka

d) bronchoskopia

38. RIZIKOVÝ FAKTOR VÝVOJA ATHEROSKERÓZY

a) vysoký cholesterol

b) telesná výchova

c) neobmedzenú dedičnosť

d) racionálna výživa

39. PO ATHEROSKERÓZII

a) tepny

40. KOMPLIKÁCIE ATEROSKLERÓZY

a) ascites, anasarca

b) mŕtvica, infarkt myokardu

c) pyelonefritída, cystitída

d) pneumónia, bronchitída

41. ZÁKLADNÉ SYMPTOMY V ATEROSKLEROZE ARTERÍN BRAIN

a) bolesť hlavy, poruchy pamäti

b) bolesť na hrudníku, narušenie rytmu

c) strata chuti do jedla a telesnej hmotnosti

d) nevoľnosť, zvracanie

42. Symptóm aterosklerózy koronárnych artérií

a) bolesť hlavy

b) bolesť na hrudníku

43. PRÍZNAK ATEROSCLERÓZY SPOLOČNÝCH ARTERÍN

c) bolesť brucha

44. HLAVNÉ PRÍZNAKY ATEROSKLERÓZY ARTÉRIÍ SPODNÝCH LIMBOV

a) slabosť, tachykardia

b) opuch, zvýšený krvný tlak

c) dýchavičnosť, arytmia

d) bolesť lýtkových svalov pri chôdzi, chilliness

46. ​​POTENCIÁLNY PROBLÉM PACIENTA V ATEROSCLEROZE ARTERÍNOV NÍZKÝCH EXTREMIÍ

g) gangréna

46. ​​POTENCIÁLNY PROBLEM PACIENTA V ATEROSCLEROZE RENÁLNYCH ARTERÍN

a) hypotenzia

d) oligúria, noktúria

47. PACIENT S ATEROSCLERÓZOVOU SORTIMENTOU ODPORÚČA VYLÚČIŤ Z POTRAVINOVÝCH PRODUKTOV RICH

d) cholesterol

48. OBSAHUJE VEĽKÚ ČASŤ CHOLESTEROLU

a) obilniny, strukoviny

d) vajcia, kaviár

49. PREVENCIA ATEROSCLERÓZY ZAHRNUJE

a) telesná výchova

c) rehabilitácia chronických ložísk infekcie

50. HLAVNÁ PRÍČINA MORTALITY V CHOROBOCH CIRKULÁTOROVÝCH ORGÁNOV

a) hypertenzia

b) koronárna choroba srdca

c) srdcové chyby

51. Prípad syndrómu koronárnej insuficiencie IS

b) infarkt myokardu

d) srdcová astma

52. ZÁKLADNÁ PRÍČINA CHOROBY ISCHEMIC HEART

a) ateroskleróza koronárnych artérií

b) hypertenzia

c) srdcové chyby

53. HLAVNÁ SYMPTOM STENOCARDIA

b) tlaková bolesť

54. NAKLADANIE PACIENTA VYRAZENÝ POD ĽAVÝM DOSKAMI, DOBA 5 - 10 MINUT, POZOROVANÝ PODĽA

a) infarkt myokardu

d) angína pectoris

55. INDEPENDENTNÁ INTERVENCIA NURSERY V PRÍPADE VZNIKU KOMPRESIVNÉHO ZAČIATOČNÉHO PACIENTA

a) zavedenie morfínu

b) zavedenie analg

c) nitroglycerín pod jazykom

g) Dimedrol vo vnútri

56. RIZIKOVÉ FAKTORY pre CHD

d) hypodynamia

57. FORMULÁR NITROGLYCERENE SPRAY

g) nitromint

58. NA ZVÝŠENIE KORONÁRNYCH ARTERÍN SA POŽADUJE SORTIMENT

c) nitroglycerínu

59. KRÁTKÁ AKCIA NITRÁT

a) nitroglycerínu

60. ÚČINOK NITROGLYCERÉNOVEJ ČINNOSTI PREDSTAVUJE PRED (MIN.)

a) 1-3

61. BOČNÝ ÚČINOK NITROGLYCERÍNU

a) bolesť hlavy

62. TRVANIE BOLIE V STENOCARDII NIE JE VIAC

a) 30 minút

63. V POUŽITIE STENOCARDIA

a) nitráty, beta-blokátory

b) analgetiká, lieky

c) antihypertenzíva, diuretiká

g) ganglioblokátory, diuretiká

64. HLAVNÁ PRÍČINA INFARCIE MYKARDIU

a) ateroskleróza koronárnych artérií

c) reumatická endokarditída

d) reumatická myokarditída

65. HLAVNÁ SYMPTOMA PRE ANGINOZICKÚ FORMU INFORCIE MYKARDIÁLU

a) bolesť hlavy

b) bolesť na hrudníku

c) opuch v nohách

66. Pri pozorovaní infarktu myokardu

a) bolesti chrbta, nereagujúci nitroglycerín

b) bolesť chrbta, ktorú nemožno odstrániť nitroglycerínom

c) bodavé bolesti v oblasti srdca

d) bolesť v oblasti srdca

67. TYPICKÁ FORMA INFEKOVANÉHO MYKARDIÓNU

b) angina pectoris

68. Komplikácie infarktu myokardu

d) kardiogénny šok

69. HLAVNÁ SYMPTOMA S ASTMATICKOU FORMOU INFORCIE MYKARDIÁLU

a) bolesť na hrudníku

b) astmatický záchvat

c) bolesť brucha

d) bolesť hlavy

70. Klinické symptómy kardiogénneho šoku

a) horúčka, zvracanie

b) astmatický záchvat

c) prudký pokles krvného tlaku, rýchly vláknitý impulz

d) prudké zvýšenie krvného tlaku, intenzívny pulz

71. VZHĽAD Suchý, hojný penivý ružový mikrokritidou pri infarkte myokardu je prejavom

c) pľúcne krvácanie

d) pľúcny edém

72. EXTRASISTOLIA IS

a) zníženie srdcovej frekvencie

b) zvýšenie srdcovej frekvencie

c) porušenie vodivosti

d) predčasné kontrakcie srdca

73. Závislosť žien na infarkte myokardu - ÚVOD

a) papaverín, lasix

b) pentamínu, dibazolu

c) fentanyl, droperidol

g) dimedrol, ale-shpy

74. KEĎ ZAZNAMENI EKG NA RÁMU RIGHT, NASTAVTE ELEKTRÓD

c) červená

75. MIESTO INŠTALÁCIE ELEKTRODEHO PÁRY PO ZAZNAMENANÍ V4

a) 4 medzičasové miesto vpravo od hrudnej kosti

b) 4 medzičasové miesto vľavo od hrudnej kosti

c) 5 medzičasových miest vľavo od hrudnej kosti

d) 5 medzikontinentálneho priestoru na ľavej strednej časti línie

76. V prvých chorobných dňoch ošetrovateľ kontroluje súlad s pacientmi s infekčnou chorobou

a) prísne lôžko

77. PREPRAVA PACIENTOV S NEZÁVISLÝM MYKARDICKÝM INFARKCIOU

a) na invalidnom vozíku

b) na nosidlách

c) samostatný pohyb

d) pohyb sprevádzaný zdravotníckym pracovníkom

78. Pacienti s infarktom myokardu potrebujú hospitalizáciu

a) v prvých hodinách choroby

b) 2. deň choroby

c) 3. deň choroby

d) 4. deň choroby

79. ZMRAZENÁ JE FORMA AKUTEJ NESÚHLASNOSTI

d) cievne

80. DÔVOD PRE ROZVOJ FUNNY

a) prudké zvýšenie krvného tlaku

b) akútna hypoxia mozgu

c) vysoká telesná teplota

81. U ZMRAZENÉHO SORTIMENTU DÁVA PACIENT SITUÁCIA

a) so zdvihnutou čelo

b) so zdvihnutými nohami

c) na ľavej strane

d) na pravej strane

82. NEZÁVISLÉ INTERVENCIE NURSERY S MRAZENOU

a) zavedenie pentamínu

b) zavedenie mezatonu

c) reflexný účinok amoniaku

d) vykonávanie kyslíkovej terapie pomocou odpeňovadiel

83. PO ZVYŠOVANÍ VZNIKU S MRAZENÝM MUŠŤOM

a) nechajte pacienta piť silný horúci čaj

b) dať bankám

c) vložiť horčičné omietky

d) vykonať krvný obeh

84. Kardiotálna astma, pľúcna zem - to je forma akútnej insuficiencie

b) ľavá komora

85. HLAVNÁ SYMPTOM SRDCA ASTHMA

a) bolesť brucha

d) dusenie

86. SORTIMENTY ZAHRNUJÚ VENOUSOVÉ ZÁSOBY NA KONČETINY AT

a) bronchiálna astma

d) srdcová astma

87. V krúžku z obilnín na malom obvode obete ošetrovateľka poskytne pozíciu pacientovi

b) horizontálne so zdvihnutými nohami

d) sedieť s nohami dole

88. HYPOTHIAISID U PACIENTOV S HYPERTENZÍVNOU CHOROBOU DOPORUČUJE UŽÍVAŤ

a) ráno po jedle

b) ráno na prázdny žalúdok

89. Hlavný príznak pľúcneho edému.

a) kašeľ s hrdzavým hlienom

c) kašeľ s hojným penivým ružovým spútom

d) bolesť hlavy

90. Nižšie jazykové eseje, ASCITIS, ZVÝŠENIE PEČENE JSOU SIGNAMI

a) infarkt myokardu

b) zlyhanie obehu

g) hypertenzia

91. ZOBRAZUJE ZÁKLADNÉ HOVORNÉ PÔVODY

a) ranná tvár

b) ráno na nohách

c) večer na tvári

d) večer na nohách

92. V DOSTUPNOSTI SORTIMENTOVÝCH NARDOV ODPORUJE PACIENTA.

a) obmedziť príjem tekutiny a soli

b) obmedziť príjem bielkovín a tukov

c) zvýšiť príjem tekutín a soli

d) zvyšuje príjem bielkovín a tukov

93. V LIEČBE CHRONICKÉHO PORUCHU SRDCA, POUŽITE

a) antibiotiká, nitrofurány

b) bronchodilatátory, mukolytiká

c) cytostatiká, glukokortikosteroidy

d) ACE inhibítory, diuretiká

94. VYPLÝVAJÚC SI GLYKOSIDY SRDCE MÔŽU BYŤ:

a) zvýšenie edému, slabosti

b) srdcový tep, zníženie krvného tlaku

c) bolesť hlavy, tachykardia

d) bradykardia, bolesť brucha

95. V PRÍPADE PACIENTA S ATEROSCLERÓZOU je uprednostnený

a) rastlinné tuky

g) potraviny bohaté na sacharidy

96. HLAVNÁ PRÍZNAK GASTRALGICKÉHO FORMU INFORCIE MYKARDIÓZY

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Čo je mozgová leukoencefalopatia: typy, diagnóza a liečba

Leukoencefalopatia mozgu - táto patológia, pri ktorej dochádza k porušeniu bielej hmoty, spôsobuje demenciu. Existuje niekoľko nosologických foriem spôsobených rôznymi príčinami.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

CDS žily dolných končatín: čo je pri predpísaní štúdie?

Chronické cievne ochorenia dolných končatín sú dnes v rôznych segmentoch populácie skôr aktuálne. Choroba postihuje mladých aj starých ľudí (ale väčšina žien je postihnutá).

Krv z očí (Hemolacria)

Hemolacria je zriedkavé ochorenie sprevádzané krvavými slzami. Prvé informácie o ňom sa začali objavovať v 16. storočí. V tých dňoch spôsobila krv z očí najťažšie emócie u ľudí.Hemolakri ako prejav hormonálnych porúchV gynekológii existuje taká vec ako endometrióza.

Ako môžem znížiť ESR v krvi

Medzi všetkými laboratórnymi krvnými testami je definícia ESR jednou z najbežnejších. S týmto nárastom sa pacienti opýtali svojho lekára, ako znížiť ESR krv.V skutočnosti, zvýšenie rýchlosti sedimentácie erytrocytov nie je choroba, ale iba indikuje prítomnosť nejakého patologického procesu v tele.