Srdcová frekvencia, ktorá pochádza zo sínusového uzla a nie z iných oblastí, sa nazýva sínus. Je určená zdravým ľuďom a u niektorých pacientov trpiacich srdcovým ochorením.

Srdcové impulzy sa objavujú v sínusovom uzle a potom sa rozchádzajú po predsieni a komorách, čo spôsobuje, že svalový orgán sa zmršťuje.

Čo to znamená a aké sú normy

Sínusový rytmus srdca na EKG - čo to znamená a ako to určiť? V srdci sú bunky, ktoré vytvárajú impulz kvôli určitému počtu úderov za minútu. Nachádzajú sa v sínusových a atrioventrikulárnych uzloch, tiež v Purkinje vláknach, ktoré tvoria tkanivo srdcových komôr.

Sínusový rytmus na elektrokardiograme znamená, že tento impulz je generovaný sinusovým uzlom (normou je 50). Ak sú čísla iné, potom je impulz vygenerovaný iným uzlom, ktorý udáva inú hodnotu pre počet úderov.

Normálny zdravý sínusový rytmus srdca je pravidelný s rôznou srdcovou frekvenciou v závislosti od veku.

Normálne hodnoty na kardiograme

Čo venuje pozornosť pri vykonávaní elektrokardiografie:

 1. Zub P na elektrokardiograme určite predchádza komplexu QRS.
 2. PQ vzdialenosť zodpovedá 0,12 sekundy - 0,2 sekundy.
 3. Tvar vlny P je konštantný v každom vedení.
 4. U dospelých je frekvencia rytmu 60-80.
 5. P - P vzdialenosť je podobná vzdialenosti R - R.
 6. Hrot P v normálnom stave by mal byť pozitívny v druhom štandardnom elektrone, negatívny vo vedení aVR. Vo všetkých ostatných elektródach (to je I, III, aVL, aVF) sa jeho tvar môže líšiť v závislosti od smeru jeho elektrickej osi. Zuby P sú zvyčajne pozitívne v oboch vodiacich a aVF.
 7. Vo vlnách V1 a vo V2 bude vlna P 2-fázová, niekedy môže byť väčšinou pozitívna alebo väčšinou negatívna. Vo vedeniach od V3 do V6 je hrot hlavne pozitívny, aj keď môžu existovať výnimky v závislosti od jeho elektrickej osi.
 8. Pre každú vlnu P v normálnom stave musí byť sledovaný komplex QRS, vlna T. PQ interval u dospelých má hodnotu 0,12 sekúnd - 0,2 sekundy.

Sínusový rytmus spolu s vertikálnou polohou elektrickej osi srdca (EOS) ukazuje, že tieto parametre sú v normálnom rozsahu. Vertikálna os ukazuje premietnutie polohy orgánu v hrudníku. Pozícia orgánu môže byť tiež v polovičných vertikálnych, horizontálnych, polorizontálnych rovinách.

Keď EKG zaznamená sínusový rytmus, znamená to, že pacient ešte nemá žiadne problémy so srdcom. Počas vyšetrenia je veľmi dôležité, aby ste sa nestarali a nie ste nervózni, aby ste nedostali nepravdivé údaje.

Nemali by ste vykonať vyšetrenie ihneď po fyzickom namáhaní alebo po tom, čo pacient vyliezol do tretieho alebo piateho poschodia pešo. Tiež by ste mali upozorniť pacienta, že by ste nemali fajčiť pol hodiny pred vyšetrením, aby ste nezískali falošné výsledky.

Porušenia a kritériá na ich určenie

Ak v opise existuje fráza: poruchy sínusového rytmu, zaznamená sa blokáda alebo arytmia. Arytmia je akákoľvek porucha sekvencie rytmu a jej frekvencia.

Blokády môžu byť spôsobené, ak sa preruší prenos excitácie z nervových centier na srdcový sval. Napríklad zrýchlenie rytmu ukazuje, že so štandardnou sekvenciou kontrakcií sa urýchľujú srdcové rytmy.

Ak sa v závere objaví fráza o nestabilnom rytme, potom je to prejav nízkej srdcovej frekvencie alebo prítomnosti sínusovej bradykardie. Bradykardia nepriaznivo ovplyvňuje ľudský stav, pretože orgány nedostávajú požadované množstvo kyslíka na normálnu činnosť.

Ak sa zaznamená zrýchlený sínusový rytmus, je to pravdepodobne prejav tachykardie. Takáto diagnóza sa robí, keď počet tepov srdcového tepu presiahne 110 úderov.

Výsledky dekódovania a diagnostika

Aby sa diagnostikovala arytmia, malo by sa urobiť porovnanie získaných indikátorov s normálnymi indikátormi. Srdcová frekvencia počas 1 minúty by nemala byť väčšia ako 90 minút. Ak chcete určiť tento indikátor, musíte rozdeliť 60 sekúnd na dobu trvania R-R intervalu (aj v sekundách) alebo vynásobiť počet QRS komplexov za 3 sekundy (dĺžka 15 cm pásky) o 20.

Takto možno diagnostikovať nasledujúce abnormality:

 1. Bradykardia - HR / min menej ako 60, niekedy je zaznamenané zvýšenie intervalu P-P na 0,21 sekundy.
 2. Tachykardia - srdcová frekvencia sa zvyšuje na 90, aj keď iné príznaky rytmu zostávajú normálne. Často je možné pozorovať šikmú depresiu segmentu PQ a stúpajúci segment ST. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako kotva. Ak sa srdcová frekvencia zvýši nad 150 úderov za minútu, objavia sa blokády 2. stupňa.
 3. Arytmia je nepravidelný a nestabilný sínusový rytmus srdca, keď sa intervaly R-R líšia o viac ako 0,15 sekundy, čo súvisí so zmenami v počte úderov na dych a výdych. Často sa vyskytuje u detí.
 4. Pevný rytmus - nadmerná pravidelnosť kontrakcií. R-R sa líši o menej ako 0,05 s. Môže to byť spôsobené poruchou sínusového uzla alebo porušením jeho autonómnej regulácie.

Príčiny odchýlok

Najčastejšie príčiny porúch rytmu je možné zvážiť:

 • nadmerné užívanie alkoholu;
 • akékoľvek srdcové chyby;
 • fajčenie;
 • dlhodobé užívanie glykozidov a antiarytmík;
 • výčnelok mitrálnej chlopne;
 • patológia funkčnosti štítnej žľazy vrátane tyreotoxikózy;
 • zlyhanie srdca;
 • ochorenia myokardu;
 • infekčné lézie ventilov a iných častí srdca - ochorenie infekčnej endokarditídy (jej príznaky sú celkom špecifické);
 • preťaženie: emocionálne, psychologické a fyzické.

Dodatočný výskum

Ak lekár pri vyšetrení výsledkov zistí, že dĺžka oblasti medzi zubami P, rovnako ako ich výška sú nerovnaké, potom je sínusový rytmus slabý.

Na určenie príčiny môže byť pacientovi odporučená podrobiť sa ďalšej diagnostike: môže sa zistiť patológia samotného uzla alebo problémy uzlového autonómneho systému.

Potom sa pridelí monitorovanie Holtera alebo sa vykoná test lieku, ktorý umožňuje zistiť, či existuje patológia samotného uzla alebo či je vegetačný systém uzla regulovaný.

Ďalšie podrobnosti o syndróme slabosti tejto stránky nájdete na videokonferencii:

Ak sa ukáže, že arytmia je výsledkom porúch v samotnom uzle, potom sú určené korekčné merania vegetatívneho stavu. Ak sa z iných dôvodov používajú iné metódy, napríklad implantácia stimulantu.

Holter monitoring je bežný elektrokardiogram, ktorý sa vykonáva počas dňa. Vzhľadom na trvanie tohto vyšetrenia môžu odborníci skúmať stav srdca pri rôznych stupňoch stresu. Pri vykonávaní normálneho EKG sa pacient nachádza na gauči a pri vykonávaní Holterova monitorovania sa môže študovať stav tela počas fyzickej námahy.

Tacka liečby

Sínusová arytmia nevyžaduje špeciálnu liečbu. Nesprávny rytmus neznamená, že existuje niektorá z uvedených chorôb. Porucha srdcového rytmu je bežný syndróm bežný v každom veku.

Vyhýbanie sa problémom so srdcom môže výrazne pomôcť správna strava, denný režim a nedostatok stresu. Bolo by užitočné prijímať vitamíny na udržanie srdca a zlepšenie elasticity krvných ciev. V lekárňach nájdete veľké množstvo komplexných vitamínov obsahujúcich všetky potrebné zložky a špecializované vitamíny na podporu práce srdcového svalu.

Okrem nich môžete obohatiť stravu o také potraviny, ako sú pomaranče, hrozienka, čučoriedky, repa, cibuľa, kapusta, špenát. Obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré regulujú počet voľných radikálov, ktorých nadmerné množstvo môže spôsobiť infarkt myokardu.

Pre hladké fungovanie srdca telo potrebuje vitamín D, ktorý sa nachádza v petržlenovej vode, kuracie vajcia, losos a mlieko.

Ak správne urobíte diétu, môžete sledovať denný režim, aby ste zabezpečili dlhú a neprerušenú prácu srdcového svalu, a nezabúdajte na to až do veľmi starého veku.

Nakoniec vás pozývame na sledovanie videa s otázkami a odpoveďami o poruchách srdcového rytmu:

Keď hovoríme o sínusovom rytme srdca

Každá dospelá osoba aspoň raz urobila elektrokardiogram. Výsledky tejto štúdie, lekári často dávajú ruky pacientov. Takmer vždy sa v popise objavuje termín sínusový rytmus srdca - čo to znamená pre pacienta a ako ho interpretovať?

Prečo srdce kontrahuje

Srdcové svaly plnia svoju funkciu pravidelnou kontrakciou, ktorá zabezpečuje čerpanie skutočne obrovského objemu krvi. Priemerná osoba má cez srdce viac ako 7 ton krvi denne.

Ľudské srdce sa znižuje použitím elektrických budiacich impulzov produkovaných v určitej oblasti srdca, v sínuse. Nachádza sa v pravom predsieni na sútoku vena cava a nazýva sa uzlom Kate-Flac alebo hlavným kardiostimulátorom.

Elektrický impulz z miesta pôvodu sa šíri po celom srdci 200-300 milisekúnd a u novorodencov ešte rýchlejšie - za 120-150 ms. Vzbudenie dôsledne pokrýva predsiene a komory, čo zaisťuje normálny tep srdca.

Sínusový rytmus - čo to znamená

Fyziologický alebo sínusový rytmus je pravidelný rytmus srdcových kontrakcií, keď zdrojom elektrickej aktivity srdca je práve Kate-Flac uzol. Hlavné charakteristiky sínusového rytmu:

 1. Na hardvérovom nahrávaní rytmu (EKG) existujú P zuby, ktoré vizualizujú atriálne kontrakcie.
 2. Vlna P vždy predchádza komplexu QRS, to znamená, že kontrakcia predsiene je vždy pred kontrakciou komôr.
 3. Vzdialenosť od vlny P k vlne Q je 120-200 ms.
 4. Sinusový rytmus srdca je normálny u dospelých, ktorý predstavuje 60-90 tepov za minútu.
 5. Rovnosť všetkých R-R (alebo P-P) intervalov.

Prítomnosť výrazu "sínusový rytmus" v opise výsledkov elektrokardiografie naznačuje, že aspoň osoba nemá arytmiu. V tomto prípade by ste mali venovať pozornosť iným parametrom.

Je to dôležité! U dieťaťa sa sinusový rytmus líši od dospelého - to znamená, že frekvencia kontrakcií 90-120 za minútu je normou vo veku 4 až 6 rokov.

Aké sú poruchy sínusového rytmu srdca

Existuje niekoľko možností pre odchýlku sínusového rytmu od normy. Každé porušenie má svoje vlastné charakteristiky a nie všetky vyžadujú liečbu.

Sínusová tachykardia. Nadmerná srdcová frekvencia je viac ako 90 úderov za minútu. Môže to byť celkom fyziologické, napríklad ak bolo zaznamenané EKG bezprostredne po cvičení. Hovorí sa o abnormálnej sínusovej tachykardii, ak srdce "búša" častejšie ako 120 úderov za minútu a to nie je spojené s fyzickým cvičením alebo emočným stresom. S frekvenciou 180 až 210 úderov za minútu sa človek cíti veľmi zle: existuje jasný nedostatok vzduchu a vyvíja sa pocit strachu. V tomto prípade je potrebná okamžitá lekárska liečba.

Sinusová bradykardia. Pokles tepovej frekvencie pod hranicou je 60 úsekov. Za normálnych okolností sa táto situácia môže vyskytnúť u osoby počas spánku. V stave bdenia je sínusová bradykardia vo väčšine prípadov znakom srdcových problémov.

Sínusová arytmia. Stav, keď sa sínusový rytmus stáva nepravidelným, je rozdiel medzi dĺžkou intervalov R-R, ale zdroj impulzov zostáva rovnaký - sínusový uzol. Často sa vyskytuje u dokonale zdravých detí a dospelých (cyklická forma), pretože sínusový rytmus je do určitej miery závislý od respiračnej aktivity: je menej častý počas inšpirácie a častejšie po vypršaní.

Pevný sínusový rytmus. U detí a dospelých je to známka patológie, pri ktorej zmizne fyziologické nezrovnalosti. Jednoducho povedané, srdce bije s rovnakou frekvenciou pri zaťažení a pri strese, čo nie je pre telo veľmi dobré. Pevný sínusový rytmus sa môže objaviť v dôsledku chronických alebo už trpiacich akútnych ochorení: myokarditída u detí alebo infarkt myokardu u dospelých.

Aby ste nedokázali trpieť nepochopiteľnými podmienkami v závere EKG, je lepšie kontaktovať lekára, ktorý dokáže ľahko a cenovo vysvetliť všetky nuansy, ktoré sú pre pacienta zaujímavé.

Príčiny a príznaky sínusovej nestability

Aké sú odchýlky sínusového rytmu? Existuje veľa dôvodov, ale stojí za to odlíšiť fyziologické príčiny od patologických sprievodných chorôb, nielen srdcových.

fyziologický

Z fyziologických dôvodov patria:

 • spať;
 • fyzické zaťaženie;
 • emocionálne utrpenie;
 • príjem potravy.

Patologické (spôsobené chorobou)

Srdcové (spojené so srdcom):

 • ischémia srdca akejkoľvek povahy (IHD, angína pectoris, infarkt);
 • kardiovaskulárne zlyhanie;
 • kardiomyopatia;
 • defekty a abnormality štruktúry srdca.
 • neurogénne ochorenia (neurochirurgická dystónia alebo VVD);
 • respiračné zlyhanie;
 • anémia;
 • endokrinná patológia (tyreotoxická burritída a iné ochorenia štítnej žľazy, nadobličiek).

Užívanie niektorých liekov:

 • srdcové glykozidy;
 • diuretiká;
 • antiarytmiká (beta-blokátory) a antihypertenzívne lieky.

Otrava akejkoľvek závažnosti vrátane intoxikácie tela v dôsledku fajčenia alebo pitia alkoholu.

Elektrolytická nerovnováha - stav, pri ktorom je narušený pomer rôznych iónov v tele:

 • hypo- a hyperkalémie;
 • hypokalciémia;
 • hypomagneziémia.

V prípadoch, keď nie je možné určiť príčinu porúch sínusového rytmu, hovoria o idiopatickej sínusovej arytmii.

Metódy na liečbu porúch sínusov

Treba mať na pamäti navždy, že sinusový rytmus je normou u detí a dospelých, takže by ste nemali hneď ponáhľať hľadať lieky z neexistujúcej choroby. Terapeutické opatrenia by sa mali začať až po potvrdení patologického charakteru porušenia.

Okamžité lekárske postupy vyžadujú prehnanú sínusovú bradykardiu (srdcové údery menej ako 50 krát za minútu) a paroxyzmálnu supraventrikulárnu tachykardiu (frekvencia kontrakcií presahuje 150 úderov za minútu).

Je možné riešiť poruchy sínusového rytmu nielen s pomocou liekov, ale aj pomocou psycho-fyziologických metód liečby:

 • Psychoterapia.
 • Autotrenirovka.
 • Psychologická autoregulácia.

Tieto metódy sú zvlášť účinné u mladých pacientov - v 80% prípadov sú všetky príznaky, ktoré spôsobili návštevu lekára, zastavené. Tieto metódy sú neúčinné v prípadoch, keď existuje fyziologický substrát na výskyt patológie, napríklad v prípadoch srdcových anomálií s infarktom myokardu.

Diagnóza porúch sínusov

Poruchy sínusového rytmu, aj keď vo väčšine prípadov nevyžadujú žiadne špecifické opatrenia, by mali pacientov poplachovať. Toto tvrdenie je obzvlášť dôležité vo vzťahu k deťom - rodičia by sa mali ihneď poradiť s lekárom, pretože poruchy sínusového rytmu môžu maskovať iné ochorenia.

Počas konzultácie môže lekár predpísať ďalšie metódy výskumu:

 • EKG po cvičení;
 • Ultrazvuk srdca;
 • Holterová kontrola je v tomto prípade najinformatívnejšou metódou, pretože zaznamenáva absolútne všetky srdce za deň. Pri štúdiu denných zmien srdcovej frekvencie môžete správne určiť príčinu jeho porušenia.

Mali by sa však použiť iba diagnostické metódy. Príslušný lekár môže jednoducho vyšetriť pacienta a zhromaždiť históriu svojho života. V rozhovore sa často ukáže, že príznaky abnormálneho sínusového rytmu sú spôsobené pomerne objektívnymi dôvodmi: fajčenie, zneužívanie alkoholu alebo hranie športu.

Prevencia sinusovej arytmie

Preventívni pacienti, zvlášť obávajúci sa, že sínusový rytmus má akékoľvek abnormality, sú dobre napomáhané metódami prevencie. Tieto metódy sú zamerané na predchádzanie situáciám, v ktorých môže byť sínusový rytmus zlomený. Všeobecné odporúčania v tomto prípade sú:

 1. Dodržiavanie režimu. Zdravý spánok: pre dospelých minimálne 6 hodín denne, pre deti školského veku - 8-10 hodín, pre dojčatá - na vyžiadanie.
 2. Zdravá a vyvážená strava. Všetky vitamíny a stopové prvky potrebné pre hladké fungovanie srdca by mali byť prítomné v potravinách v požadovanom množstve. Odporúča sa obohatiť stravu o potraviny bohaté na draslík: sušené ovocie, zelenina.
 3. Eliminujte stresové situácie - sínusový rytmus je veľmi náchylný na účinky adrenalínu, ktorý sa pri poruchách produkuje vo veľkých množstvách. Po dohode môže lekár užívať ľahké trankvilizujúce látky (valerijskú tinktúru, extrakt z materskej byliny).
 4. Odstráňte od fajčenia, alkoholu a používania látok obsahujúcich stimulačné zložky: káva, energetické nápoje.
 5. Pozorné dodržiavanie lekárskych predpisov. Akékoľvek srdcové lieky sa užívajú iba podľa schémy schválenej lekárom bez úpravy dávkovania. Veľmi často sa sínusový rytmus stáva nadmerne zriedkavým, keď pacient užíva extra pilulku beta-blokátorov alebo látok obsahujúcich glykozid.

Zhrňujúc všetky uvedené skutočnosti by sa malo povedať, že sínusový rytmus je celkom fyziologický jav, ktorý zabezpečuje normálne fungovanie ľudského srdca. Poruchy sínusového rytmu v prevažujúcom počte prípadov majú celkom fyziologický charakter a nevyžadujú špecifickú liečbu. Pri prevencii porúch sínusového rytmu je obzvlášť dôležité dodržiavanie správneho spôsobu života a odmietanie deštruktívnych návykov.

Sínusový rytmus: esencia, reflexia EKG, miera a odchýlky, vlastnosti

Sínusový rytmus je jedným z najdôležitejších indikátorov normálneho fungovania srdca, čo naznačuje, že zdroj kontrakcií pochádza z hlavného uzla sínusového orgánu. Tento parameter patrí medzi prvé v závere EKG a pacienti, ktorí podstúpili štúdiu, dúfajú, že zistia, čo to znamená a či to stojí za to znepokojovať.

Srdce je hlavným orgánom, ktorý dodáva všetkým orgánom a tkanivám krv. Stupeň okysličovania a funkcia celého organizmu závisí od jeho rytmickej a dôslednej práce. Pre sťahovanie svalov je potrebný tlak - impulz vychádzajúci z konkrétnych buniek vodivého systému. Odkiaľ pochádza tento signál a aký je jeho frekvencia, závisia charakteristiky rytmu.

srdcový cyklus je normálny, primárny impulz pochádza zo sínusového uzla (SU)

Sínusový uzol (SU) je umiestnený pod vnútornou membránou pravého predsiene, je dobre zásobený krvou a dostáva krv priamo z koronárnych artérií bohatým na zásobovanie vláknami autonómneho nervového systému, ktoré obidve ovplyvňujú, prispievajú tak k zvyšovaniu, ako aj oslabovaniu frekvencie generovania impulzov.

Bunky sínusového uzla sú zoskupené do zväzkov, sú menšie ako bežné kardiomyocyty, majú tvar vretien. Ich kontraktilná funkcia je extrémne slabá, ale schopnosť vytvárať elektrický impulz je podobná nervovým vláknam. Hlavný uzol je spojený s atrioventrikulárnym uzlom, ktorý sa prenáša na signály na ďalšie excitovanie myokardu.

Sínusový uzol sa nazýva hlavný kardiostimulátor, pretože poskytuje srdcovú frekvenciu, ktorá poskytuje orgánom dostatočný prísun krvi, a preto udržiavanie pravidelného sínusového rytmu je mimoriadne dôležité pre posúdenie fungovania srdca v jeho léziách.

Riadiaci systém generuje impulzy s najvyššou frekvenciou v porovnaní s inými oddeleniami vodičového systému a potom ich ďalej prenáša s vysokou rýchlosťou. Frekvencia vytvárania impulzov sínusovým uzlom je v rozmedzí od 60 do 90 za minútu, čo zodpovedá normálnej frekvencii srdcových tepien, ak sa vyskytujú na úkor hlavného kardiostimulátora.

Elektrokardiografia je hlavná metóda, ktorá vám umožňuje rýchlo a bezbolestne určiť, kde srdce dostáva impulzy, aký je ich frekvencia a rytmus. EKG sa vďaka svojej dostupnosti, jednoduchosti implementácie a vysokému informačnému obsahu stal pevne zavedeným v praxi terapeutov a kardiológov.

Po obdržaní výsledku elektrokardiografie sa každý bude pozrieť na záver lekára tam. Prvým ukazovateľom bude hodnotenie rytmu - sínus, ak pochádza z hlavného uzla alebo nie je sínus, čo naznačuje jeho špecifický zdroj (uzol AV, atriálne tkanivo atď.). Takže napríklad výsledok "sínusového rytmu so srdcovou frekvenciou 75" by nemal byť narušený, to je norma a ak špecialista píše o mimodusnom ektopickom rytme, zvýšenom biţi (tachykardii) alebo spomalení (bradykardii), potom je čas ísť na ďalšie vyšetrenie.

Rýchlosť uzlového sínusu (SU) - sínusový rytmus - norma (vľavo) a abnormálne nelineárne rytmy. Zobrazia sa miesta pôvodu impulzu.

Záverom je aj to, že pacient objaví informácie o pozícii EOS (elektrickej osi srdca). Za normálnych okolností môže byť vertikálne aj poloregulárne a horizontálne alebo polorizontálne, v závislosti od individuálnych charakteristík osoby. Odchýlky EOS vľavo alebo vpravo, zvyčajne hovoria o organických ochoreniach srdca. Podrobnosti o EOS a jeho variantoch sú popísané v samostatnej publikácii.

Sínusový rytmus je normálny

Často pacienti, ktorí objavili sinusový rytmus v závere EKG, sa začínajú obávať, či je všetko v poriadku, pretože tento termín nie je známy každému, a preto môže hovoriť o patológii. Môžu sa však upokojiť: sínusový rytmus je normou, ktorá označuje aktívnu prácu sínusového uzla.

Na druhej strane, aj pri zachovaní činnosti hlavného kardiostimulátora sú možné určité odchýlky, ale tiež nie vždy slúžia ako ukazovateľ patológie. Fluktuácie rytmu sa vyskytujú v rôznych fyziologických stavoch, ktoré nie sú spôsobené patologickým procesom myokardu.

Vplyv na sínusový uzol vagusového nervu a vlákna sympatického nervového systému často spôsobuje zmenu jeho funkcie v smere väčšej alebo menšej frekvencie tvorby nervových signálov. To sa odráža v frekvencii srdcového tepu, ktorá sa vypočíta na rovnakom kardiograme.

Bežne sa frekvencia sínusového rytmu pohybuje v rozmedzí od 60 do 90 úderov za minútu, ale odborníci poznamenajú, že neexistuje jasný limit na určenie normy a patológie, to znamená srdcovej frekvencie 58 úderov za minútu, je príliš skoro hovoriť o bradykardii, ako aj o tachykardii pri prekročení ukazovateľ v 90. Všetky tieto parametre by sa mali komplexne posúdiť s povinným popisom celkového stavu pacienta, charakteristík jeho výmeny, typu aktivity a dokonca aj toho, čo robil bezprostredne pred štúdiom.

Určenie zdroja rytmu pri analýze EKG je rozhodujúcim bodom, zatiaľ čo ukazovatele sínusového rytmu sa zvažujú:

 • Definícia P zubov pred každým komorovým komplexom;
 • Trvalá konfigurácia predsieňových zubov v tom istom vedení;
 • Konštantná hodnota intervalu medzi zubami P a Q (do 200 ms);
 • Vždy kladná (smerujúca) P vlna v druhom štandardnom vedení a negatívna v aVR.

Na záver, subjekt EKG môže nájsť: "sínusový rytmus so srdcovou frekvenciou 85, normálna poloha elektrickej osi." Takýto záver sa považuje za normu. Ďalšia možnosť: "non-sinusový rytmus s frekvenciou 54, ektopická." Tento výsledok by mal byť upozornený, pretože je možná vážna patologická choroba myokardu.

Vyššie uvedené charakteristiky na kardiograme naznačujú prítomnosť sínusového rytmu, čo znamená, že impulz pochádza z hlavného uzla až po komory, ktoré kontrasterizujú po predsieni. Vo všetkých ostatných prípadoch sa rytmus považuje za non-sinus a jeho zdroj leží mimo SU - vo vláknach komorového svalu, atrioventrikulárneho uzla atď. Impulz je možný z dvoch miest vodivého systému naraz, v tomto prípade ide aj o arytmiu.

Aby bol výsledok EKG najpresnejší, mali by sa vylúčiť všetky možné príčiny zmien aktivity srdca. Fajčenie, rýchle lezenie po schodoch alebo beh, šálka silnej kávy môže zmeniť parametre srdca. Rytmus samozrejme zostane sínusom, ak uzol funguje správne, ale aspoň fixuje tachykardiu. V tejto súvislosti sa pred štúdiom musíte uklidniť, odstrániť stresy a skúsenosti, ako aj fyzické námahy - všetko, čo priamo alebo nepriamo ovplyvňuje výsledok.

Sínusový rytmus a tachykardia

Opäť pripomínať, že zodpovedá sínusového rytmu s frekvenciou 60 - 90 za minútu. Ale čo keď parameter presahuje stanovené limity pri zachovaní jeho "sínusu"? Je známe, že takéto výkyvy nie vždy hovoria o patológii, takže nie je potrebné predčasne panikaťovať.

Zrýchlený sínusový rytmus srdca (sínusová tachykardia), ktorý nie je ukazovateľom patológie, sa zaznamenáva, keď:

 1. Emocionálne skúsenosti, stres, strach;
 2. Silná fyzická námaha - v telocvični, s ťažkou fyzickou prácou atď.;
 3. Po príliš veľa jedla, pitie silnej kávy alebo čaju.

Takáto fyziologická tachykardia ovplyvňuje údaje EKG:

 • Dĺžka medzery medzi zubami P, RR interval sa znižuje, doba trvania s vhodnými výpočtami umožňuje určiť presnú hodnotu srdcovej frekvencie;
 • P-vlna zostáva na svojom normálnom mieste - pred komorovým komplexom, ktorý naopak má správnu konfiguráciu;
 • Frekvencia kontrakcií srdca podľa výsledkov výpočtov presahuje 90-100 za minútu.

Tachykardia so zachovaným sínusovým rytmom za fyziologických podmienok je zameraná na poskytnutie krvi tkanivám, ktoré sa z rôznych dôvodov stávajú viac v núdzi - cvičenie, jogging. Nemožno ju považovať za porušenie a v krátkom čase samotné srdce obnovuje sínusový rytmus bežnej frekvencie.

Ak v prípade absencie akejkoľvek choroby sa subjekt stretne s tachykardiou so sínusovým rytmom na kardiograme, mali by ste okamžite pripomenúť, ako sa štúdia uskutočnila - nebola sa obávať, ponáhľal sa do kardiografickej miestnosti s krutou rýchlosťou alebo možno fajčil na schodoch polyclinického tesne predtým EKG odstránenie.

Sínusový rytmus a bradykardia

Opak sínusovej tachykardie je práca srdca - spomaľuje jeho kontrakcie (sínusová bradykardia), čo tiež nehovorí vždy o patológii.

Fyziologická bradykardia so znížením frekvencie impulzov zo sínusového uzla menej ako 60 za minútu môže nastať, keď:

 1. Stav spánku;
 2. Profesijné športy;
 3. Individuálne ústavné znaky;
 4. Nosenie oblečenia s pevným golierom, veľmi tesnú kravatu.

Stojí za zmienku, že bradykardia, častejšie ako nárast srdcovej frekvencie, hovorí o patológii, takže pozornosť je zvyčajne blízko. Pri organických léziách srdcového svalu môže bradykardia, dokonca aj vtedy, keď sa udržiava sínusový rytmus, stať diagnózou, ktorá si vyžaduje liečbu.

Vo sne sa vyskytuje výrazný pokles pulzu - asi o tretinu "dennej normy", ktorá je spojená s prevládaním tónu vagových nervov, ktorý potláča činnosť sínusového uzla. EKG sa častejšie zaznamenáva vo vzostupných subjektoch, takže táto bradykardia nie je stanovená počas bežných hmotnostných štúdií, ale je možné ju pozorovať pri každodennom sledovaní. Ak sa na záver monitorovania Holtera objaví, že sínusový rytmus sa spomalí vo sne, potom je pravdepodobné, že indikátor sa bude zhodovať s normou, ako to vysvetlí kardiológ obzvlášť znepokojeným pacientom.

Okrem toho sa pozoruje, že asi 25% mladých mužov má vzácnejší pulz v rozmedzí od 50 do 60 rokov a rytmus je sínus a pravidelný, neexistujú žiadne príznaky problémov, to znamená, že ide o variant normy. Profesionálni športovci majú tiež tendenciu k bradykardii v dôsledku systematickej fyzickej námahy.

Sinusová bradykardia je stav, keď srdcová frekvencia klesne na menej ako 60, ale impulzy v srdci sú naďalej generované hlavným uzlom. Ľudia s týmto stavom môžu zmietnuť, závraty, často je táto anomália sprevádzaná vagotóniou (variant vegetatívno-vaskulárnej dystónie). Sínusový rytmus s bradykardiou by mal byť dôvodom na vylúčenie hlavných zmien myokardu alebo iných orgánov.

Znaky sínusovej bradykardie na EKG budú predlžovať medzery medzi predsieňovými zubami a komorovými kontrakčnými komplexmi, ale zachovajú sa všetky indikátory rytmu "sínus" - P-vlna stále predchádza QRS a má konštantnú veľkosť a tvar.

Takto je sínusový rytmus normálnym ukazovateľom EKG, čo naznačuje, že aktivita hlavného kardiostimulátora sa zachovala a počas normálneho srdcového rytmu sa sínusový rytmus a normálna frekvencia pohybujú medzi 60 a 90 údermi. Neexistuje žiadny dôvod na obavy, ak sa nenaznačia iné zmeny (napríklad ischémia).

Kedy je potrebné sa obávať?

Závery z kardiografie by mali byť príčinou obáv, čo naznačuje patologickú sínusovú tachykardiu, bradykardiu alebo arytmiu s nestabilitou a nepravidelnosťou rytmu.

S tachy a bradyformami lekár rýchlo nastaví odchýlku impulzu od normy hore alebo dole, objasní sťažnosti a pošle ďalšie vyšetrenia - ultrazvuk srdca, holter, krvné testy hormónov atď. Po zistení príčiny môžete začať liečbu.

Nestabilný sínusový rytmus na EKG sa prejavuje nerovnakými medzerami medzi hlavnými zubami komorových komplexov, ktorých kolísanie presahuje 150-160 msec. Je to takmer vždy známka patológie, takže pacient nie je ponechaný bez dozoru a zistí príčinu nestability v sínusovom uzle.

Elektrokardiografia tiež oznámi, že srdce bije s nepravidelným sínusovým rytmom. Nepravidelné kontrakcie môžu byť spôsobené štrukturálnymi zmenami v myokarde - jazva, zápal, srdcové chyby, srdcové zlyhanie, celková hypoxia, anémia, fajčenie, endokrinná patológia, zneužívanie určitých skupín liekov a mnoho ďalších dôvodov.

Abnormálny sínusový rytmus vychádza z hlavného kardiostimulátora, ale frekvencia porazených orgánov buď narastá, alebo klesá, stráca stálosť a pravidelnosť. V tomto prípade hovoríme o sínusovej arytmii.

Arytmia so sínusovým rytmom môže byť variantom normy, potom sa nazýva cyklická a obvykle sa spája s dýchaním - respiračnou arytmiou. S týmto javom, inhaláciou, sa srdcová frekvencia zvyšuje a pri výdychu klesá. Dýchacie arytmie môžu byť zistené u profesionálnych športovcov, dospievajúcich počas obdobia zvýšenej hormonálnej úpravy, ľudí trpiacich autonómnou dysfunkciou alebo neurózy.

Sínusová arytmia spojená s dýchaním je diagnostikovaná na EKG:

 • Normálna forma a umiestnenie predsieňových zubov, ktoré predchádza všetkým komorovým komplexom, sa zachovajú;
 • Pri inšpirácii sa intervaly medzi kontrakciami znižujú, zatiaľ čo pri ich uplynutí sa stávajú dlhšie.

sínusového rytmu a respiračnej arytmie

Niektoré testy nám umožňujú rozlíšiť fyziologickú sínusovú arytmiu. Veľa ľudí vie, že počas vyšetrovania môžu požiadať o zadržanie svojho dychu. Táto jednoduchá akcia pomáha vyrovnať účinok vegetatív a určiť pravidelný rytmus, ak je spojená s funkčnými príčinami a nie je odrazom patológie. Okrem toho beta-adrenergný blokátor zvyšuje arytmiu a atropín ju odstraňuje, ale nedôjde to k morfologickým zmenám v sínusovom uzle alebo v svalovom svale.

Ak je sínusový rytmus nepravidelný a nie je eliminovaný držaním dychu a farmakologických vzoriek, potom je čas premýšľať o prítomnosti patológie. Môžu to byť:

 1. myokarditída;
 2. kardiomyopatia;
 3. Ochorenie koronárnych artérií diagnostikované u väčšiny starších ľudí;
 4. Srdcové zlyhanie s rozšírením jeho dutín, ktoré nevyhnutne ovplyvňujú sínusový uzol;
 5. Pľúcna patológia - astma, chronická bronchitída, pneumokonióza;
 6. Anémia vrátane dedičných;
 7. Neurotické reakcie a závažná vegetatívna dystonia;
 8. Poruchy endokrinného systému (diabetes, tyreotoxikóza);
 9. Zneužívanie diuretík, srdcových glykozidov, antiarytmík;
 10. Poruchy elektrolytu a intoxikácie.

Sínusový rytmus s jeho nepravidelnosťou neumožňuje vylúčiť patológiu, ale naopak, najčastejšie to naznačuje. To znamená, že okrem "sínusu" musí byť rytmus správny.

príklad prerušení a nestability v uzlinách sínusu

Ak pacient vie o chorobách, ktoré v ňom existujú, potom je diagnostický proces zjednodušený, pretože lekár môže konať účelne. V iných prípadoch, keď sa na EKG zistil nestabilný sínusový rytmus, je potrebné vykonať komplex vyšetrení - holter (denný EKG), bežiaci pás, echokardiografia atď.

Vlastnosti rytmu u detí

Deti sú veľmi zvláštnou súčasťou ľudí, ktorí majú veľa parametrov, ktoré sú veľmi odlišné od dospelých. Takže každá matka vám povie, ako často beží srdce novorodenca, ale nebude sa báť, pretože je známe, že deti v prvých rokoch a zvlášť novorodenci majú pulz častejšie ako dospelí.

Sínusový rytmus by mal byť zaznamenaný u všetkých detí bez výnimky, ak nehovoríme o poškodení srdca. Tachykardia súvisiaca s vekom je spojená s malou veľkosťou srdca, ktorá musí poskytnúť rastúcemu telu potrebné množstvo krvi. Čím je dieťa menšie, tým častejšie má pulz, dosahuje v novorodeneckom období 140-160 minút za minútu a postupne klesá na "dospelú" až do veku 8 rokov.

EKG u detí fixuje rovnaké príznaky sínusového rytmu - zuby P pred komorovými kontrakciami rovnakej veľkosti a tvaru a tachykardia by mala zodpovedať vekovým parametrom. Nedostatok aktivity sínusového uzla, keď kardiológ naznačuje nestabilitu rytmu alebo ektopického stavu jeho vodiča, je dôvodom na vážne obavy lekárov a rodičov a hľadanie príčiny, ktorá sa v detstve najčastejšie stáva vrodenou vadou.

Súčasne s údajmi o sínusovej arytmii podľa údajov EKG by matka nemala okamžite paniky a mdloby. Je pravdepodobné, že sínusová arytmia je spojená s dýchaním, ktoré sa často pozoruje u detí. Je potrebné vziať do úvahy podmienky na odstránenie EKG: ak bolo dieťa položené na studenú pohovku, bol vystrašený alebo zmätený, potom by reflexné držanie dychu zvýšilo prejavy respiračnej arytmie, ktorá nenaznačuje vážnu chorobu.

Avšak sínusová arytmia by sa nemala považovať za normu, kým sa presne nepreukázala jeho fyziologická podstata. Patológia sínusového rytmu je preto častejšie diagnostikovaná u predčasne narodených detí postihnutých intrauterinnou hypoxiou u detí so zvýšeným intrakraniálnym tlakom u novorodencov. To môže vyvolať rachity, rýchly rast, IRR. Keď nervový systém dozreje, regulácia rytmu sa zlepšuje a samotné poruchy môžu prechádzať.

Jedna tretina sínusových arytmií u detí má patologický charakter a je spôsobená dedičnými faktormi, infekciou vysokou horúčkou, reumatizmom, myokarditídou a srdcovými chybami.

Šport s respiračnou arytmiou nie je pre dieťa kontraindikovaný, ale iba pod podmienkou neustáleho dynamického pozorovania a zaznamenávania EKG. Ak príčina nestabilného sínusového rytmu nie je fyziologická, kardiológ bude nútený obmedziť športové aktivity dieťaťa.

Je zrejmé, že rodičia sa obávajú dôležitej otázky: čo robiť, ak je sinusový rytmus na EKG abnormálny alebo je stanovená arytmia? Po prvé, musíte prejsť kardiológovi a znova vykonať kardiografiu pre dieťa. Ak sa preukážu fyziologické zmeny, stačí pozorovanie a EKG 2 krát za rok.

Ak nestabilita sínusového rytmu nezodpovedá normálnemu rozsahu, nie je spôsobená dýchacími alebo funkčnými príčinami, potom kardiológ predpíše liečbu v súlade so skutočnou príčinou arytmií.

Dekódovanie EKG u dospelých: čo znamenajú indikátory

Elektrokardiogram je diagnostická metóda, ktorá vám umožňuje určiť funkčný stav najdôležitejšieho orgánu ľudského tela - srdca. Väčšina ľudí aspoň raz v živote sa zaoberala podobným postupom. Keď však získal výsledok EKG, nie každá osoba, okrem toho, že má lekárske vzdelanie, bude schopná porozumieť terminológii používanej v kardiogramoch.

Čo je kardiografia

Podstatou kardiografie je štúdium elektrických prúdov vyplývajúcich z práce srdcového svalu. Výhodou tejto metódy je jej relatívna jednoduchosť a dostupnosť. Kardiogram, prísne povedané, sa nazýva výsledok merania elektrických parametrov srdca, odvodený vo forme časového grafu.

Vytvorenie elektrokardiografie v jej modernej podobe sa spája s názvom holandského fyziologa začiatku 20. storočia Willem Einthoven, ktorý vyvinul základné metódy EKG a terminológiu používanú dnešnými lekármi.

Vďaka kardiogramu je možné získať nasledujúce informácie o srdcovom svale:

 • Srdcová frekvencia,
 • Fyzický stav srdca,
 • Prítomnosť arytmií,
 • Prítomnosť akútneho alebo chronického poškodenia myokardu,
 • Prítomnosť metabolických porúch v srdcovom svale,
 • Prítomnosť porúch elektrickej vodivosti,
 • Poloha elektrickej osi srdca.

Taktiež možno použiť elektrokardiogram srdca na získanie informácií o niektorých vaskulárnych ochoreniach, ktoré nesúvisia so srdcom.

EKG sa zvyčajne vykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 • Pocit abnormálneho srdcového tepu;
 • Útoky na dýchavičnosť, náhlu slabosť, mdloby;
 • Bolesť v srdci;
 • Srdcový šelest;
 • Zhoršenie pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami;
 • Prechod lekárskych vyšetrení;
 • Klinické vyšetrenie ľudí nad 45 rokov;
 • Inšpekcia pred operáciou.

Tiež sa odporúča elektrokardiogram na:

 • tehotenstva;
 • Endokrinné patológie;
 • Nervové choroby;
 • Zmeny krvného obrazu, najmä so zvyšujúcim sa cholesterolom;
 • Vo veku nad 40 rokov (raz za rok).

Kde môžem urobiť kardiogram?

Ak máte podozrenie, že všetko nie je v poriadku so svojím srdcom, môžete sa obrátiť na praktického lekára alebo kardiológa, aby vám poskytol odporúčanie EKG. Aj za poplatok možno kardiogram uskutočniť na akejkoľvek klinike alebo nemocnici.

Postup

Záznam EKG sa zvyčajne vykonáva v polohe na ľavej strane. Ak chcete odstrániť kardiogram, použite stacionárne alebo prenosné zariadenie - elektrokardiograf. Stacionárne zariadenia sú inštalované v zdravotníckych zariadeniach a prenosné zariadenia používajú núdzové tímy. Prístroj dostáva informácie o elektrických potenciáloch na povrchu kože. Na tento účel sa používajú elektródy pripojené k hrudníku a končatín.

Tieto elektródy sú nazývané elektródy. Na hrudi a končatinách je zvyčajne nastavená na 6 prívodov. Hrudný kábel sa označuje ako V1-V6, vedie k končatám sa nazýva hlavné (I, II, III) a zosilnené (aVL, aVR, aVF). Všetky vedenia dávajú mierne odlišný obraz oscilácií, ale zhromaždením informácií zo všetkých elektród môžete zistiť detaily práce srdca ako celku. Niekedy sa používajú ďalšie vedenia (D, A, I).

Typicky je kardiogram zobrazený vo forme grafu na papierovom médiu obsahujúcom milimetrové označenie. Každá elektróda zodpovedá jej vlastnému plánu. Štandardná rýchlosť pásu je 5 cm / s, možno použiť inú rýchlosť. Kardiogram zobrazený na páske môže tiež označovať základné parametre, indikátory normy a automaticky vyvodené závery. Údaje sa môžu zaznamenávať aj v pamäti a na elektronických médiách.

Po ukončení procedúry sa zvyčajne požaduje dekódovanie kardiogramu skúseným kardiológom.

Holter monitoring

Okrem stacionárnych zariadení existujú prenosné zariadenia na denné sledovanie (Holter). Pripájajú sa k telu pacienta spolu s elektródami a zaznamenávajú všetky informácie prichádzajúce počas dlhého časového obdobia (zvyčajne počas dňa). Táto metóda poskytuje oveľa kompletnejšie informácie o procesoch v srdci v porovnaní s konvenčným kardiogramom. Napríklad pri odstránení kardiogramu v nemocnici by pacient mal byť v kľude. Medzitým sa môžu počas cvičenia, počas spánku atď. Vyskytnúť určité odchýlky od normy. Holter monitoring poskytuje informácie o takýchto javoch.

Iné typy postupov

Existuje niekoľko ďalších metód postupu. Napríklad monitoruje sa fyzickou aktivitou. Odchýlky od normy sú zvyčajne výraznejšie na EKG so záťažou. Najbežnejším spôsobom, ako poskytnúť telo potrebnú fyzickú aktivitu, je bežiaci pás. Táto metóda je užitočná v prípadoch, keď sa patológia môže prejaviť iba v prípade intenzívnej práce srdca, napríklad v prípade podozrenia na ischemickú chorobu.

Pri fonokardiografii sa zaznamenávajú nielen elektrické potenciály srdca, ale aj zvuky, ktoré vznikajú v srdci. Postup je určený, keď je potrebné objasniť výskyt srdcových šelestov. Táto metóda sa často používa pri podozreniach na srdcové chyby.

Odporúčania pre štandardný postup

Počas liečby je nevyhnutné, aby bol pacient pokojný. Medzi fyzickou aktivitou a postupom musí prejsť určité časové obdobie. Takisto sa neodporúča podstúpiť postup po jedle, pití alkoholu, nápojov obsahujúcich kofeín alebo cigariet.

Príčiny, ktoré môžu ovplyvniť EKG:

 • Čas dňa
 • Elektromagnetické pozadie,
 • Fyzická aktivita
 • jesť,
 • Poloha elektródy.

Druhy zubov

Najprv musíte povedať trochu o tom, ako srdce funguje. Má 4 komory - dve predsiene a dve komory (vľavo a vpravo). Elektrický impulz, vďaka ktorému je redukovaný, je spravidla vytvorený v hornej časti myokardu - v sínusovom kardiostimulátore - v nervovom sinoatriálnom (sínusovom) uzle. Impulz sa šíri po srdci, najprv sa dotkne predsiení a spôsobí ich kontrakciu, potom atrioventrikulárny ganglion a druhý ganglión, jeho zväzok, prejdú a dostanú sa do komôr. Ide o komory, najmä o ľavú, ktorá sa podieľa na veľkej cirkulácii, ktorá zaberá hlavné zaťaženie prenosu krvi. Táto fáza sa nazýva kontrakcia srdca alebo systoly.

Po redukcii všetkých častí srdca je čas na ich relaxáciu - diastol. Potom sa cyklus opakuje znova a znova - tento proces sa nazýva srdcový tep.

Stav srdca, pri ktorom nedochádza k žiadnej zmene šírenia impulzov, sa odráža na EKG vo forme rovnej horizontálnej línie nazývanej isolín. Odchýlka grafu od obrysu sa nazýva zub.

Jeden tlkot srdca na EKG obsahuje šesť zubov: P, Q, R, S, T, U. Zuby môžu byť nasmerované hore aj dole. V prvom prípade sa považujú za pozitívne, v druhom - negatívnom. Zuby Q a S sú vždy pozitívne a R-vlna je vždy negatívna.

Zuby odrážajú rôzne fázy kontrakcie srdca. P odráža moment kontrakcie a relaxácie predsiení, R - excitáciu komôr, T - relaxáciu komôr. Špeciálne označenia sa používajú aj pre segmenty (medzery medzi susednými zubami) a intervaly (časti grafu vrátane segmentov a zubov), napríklad PQ, QRST.

Súlad s fázami kontrakcie srdca a niektorými prvkami kardiogramov:

 • P - atriálna kontrakcia;
 • PQ - horizontálna čiara, prechod vypúšťania z predsiene cez atrioventrikulárny uzol do komôr. Q-vlna môže chýbať;
 • QRS - ventrikulárny komplex, najčastejšie používaný prvok v diagnostike;
 • R je excitácia komôr;
 • S - relaxácia myokardu;
 • T - relaxácia komôr;
 • ST - horizontálna línia, obnovenie myokardu;
 • U - nemusí byť normálne. Príčiny výskytu zuba nie sú jasne objasnené, ale zub je cenný pre diagnostiku určitých ochorení.

Nižšie sú uvedené niektoré abnormality na EKG a ich možné vysvetlenia. Táto informácia samozrejme nevyvracia skutočnosť, že je vhodnejšie zveriť dekódovanie profesionálnemu kardiológovi, ktorý lepšie pozná všetky odchýlky od noriem a patológií, ktoré sú s ním spojené.

Sínusový rytmus srdca: dekódovací kardiogram

Elektrokardiograf (EKG) je zariadenie na posúdenie elektrickej aktivity srdcového svalu. V kardiológii je to najviac požadované, pretože umožňuje zistiť akékoľvek zmeny srdcového tepu, organických lézií a elektrolytovej nerovnováhy. Síňový rytmus pri dekódovaní kardiogramu je zistený v neprítomnosti patologických abnormalít. Skúsený odborník sa zaoberá hodnotením konečných výsledkov. Latinské písmená a zakrivené čiary obyčajnej osobe nič nepovedú. Pomôžu vám nezávisle pochopiť dekódovanie všeobecne akceptovaných štandardov a definícií.

Sínusový rytmus na kardiograme srdca - čo to je?

Síňový rytmus zistený na elektrokardiograme sa zobrazuje rovnakými zubami v rovnakom časovom intervale a indikuje správne fungovanie srdca. Zdroj impulzov je nastavený prirodzeným kardiostimulátorom, sínusovým (sinusovým) uzlom. Nachádza sa v rohu pravého predsieňa a slúži na generovanie signálov, ktoré spôsobujú, že srdcové svaly sa striedajú.

Funkciou sínusového uzla je dostatok krvi. Počet impulzov, ktoré im boli zaslané, je ovplyvnený rozdelením (sympatikom, parasympatikou) autonómneho nervového systému. Keď ich rovnováha zlyhá, rytmus je narušený, čo sa prejavuje nárastom (tachykardia) alebo spomalením (bradykardiou) srdcového tepu.

Bežne by počet generovaných impulzov nemal prekročiť 60-80 za minútu.

Udržanie sínusového rytmu je dôležité pre stabilný krvný obeh. Pod vplyvom vonkajších a vnútorných faktorov sa môže vyskytnúť dysregulácia alebo vedenie impulzov, čo vedie k poruchám hemodynamiky a dysfunkcií vnútorných orgánov. Na tomto pozadí je možná blokáda signálov alebo oslabenie sínusového uzla. Na elektrokardiograme je výsledná porucha zobrazená vo forme prítomnosti nidusu náhradných (ektopických) impulzov v určitej časti srdcového svalu:

 • atrioventrikulárny uzlin;
 • átrium;
 • komôr.

Pri lokalizácii zdroja signálov na akomkoľvek mieste mimo sínusového uzla hovoríme o patológii srdca. Pacient bude musieť podrobiť niekoľko vyšetrení (denné sledovanie EKG, záťažové testy, ultrazvuk) na identifikáciu príčinného faktora poruchy. Liečba bude zameraná na jej odstránenie a obnovenie sínusového rytmu.

Interpretácia kardiogramu srdca: sínusový rytmus

Panika pri detekcii sínusového rytmu je charakteristická pre ľudí, ktorí nie sú oboznámení s lekárskymi pojmami. Kardiológ zvyčajne priradí niekoľko vyšetrení, takže sa mu bude možné opäť dostať až po prijatí všetkých výsledkov. Pacient musí trpezlivo čakať a zoznámiť sa s verejne dostupnými zdrojmi informácií.

V skutočnosti je sínusový rytmus všeobecne akceptovanou normou, preto nemá zmysel znepokojovať. Odchýlky sú možné iba v srdcovej frekvencii (HR). Je ovplyvnená rôznymi fyziologickými faktormi, vplyvom vagusového nervu a autonómnymi poruchami. Počet srdcových úderov za minútu môže byť vyšší alebo nižší ako povolená veková norma napriek vysielaniu signálov z prirodzeného kardiostimulátora.

Diagnóza tachykardie alebo bradykardie sínusového typu sa uskutočňuje až po komplexnom posúdení všetkých nuancií. Lekár bude venovať pozornosť stavu pacienta a bude sa opýtať na opatrenia, ktoré boli vykonané bezprostredne pred vyšetrením. Ak je zníženie alebo zvýšenie srdcovej frekvencie zanedbateľné a je spôsobené vplyvom vonkajších faktorov, postup sa zopakuje trochu neskôr alebo v iný deň.

Identifikácia prirodzeného kardiostimulátora počas elektrokardiografie sa uskutočňuje podľa všeobecne akceptovaných kritérií:

 • prítomnosť pozitívnej vlny P v druhom vedení;
 • medzi vlnami P a Q rovnaký interval nepresahujúci 0,2 sekundy;
 • negatívny prong vo vedení aVR.

Ak dekódovanie indikuje, že pacient má sínusový rytmus a normálnu pozíciu elektrickej osi srdca (EOS), potom sa nemajú strach. Rytmus je nastavený jeho prirodzeným vodičom, to znamená, že vychádza zo sínusového uzla do predsiene a potom do atrioventrikulárneho uzla a komôr, čo spôsobuje striedavé kontrakcie.

Prípustné sadzby

Či je funkcia kardiogramu normálna, môže byť určená polohou zubov. Srdcový rytmus sa hodnotí intervalom medzi zubami R-R. Sú najvyššie a mali by byť zvyčajne rovnaké. Mierna odchýlka je prípustná, ale nie viac ako 10%. Inak ide o spomalenie alebo zvýšenie srdcového tepu.

Nasledujúce kritériá sú charakteristické pre zdravého dospelého:

 • P-Q interval sa pohybuje v rozmedzí 0,12-0,2 s;
 • Srdcová frekvencia je 60-80 úderov za minútu;
 • vzdialenosť medzi zubami Q a S zostáva v rozmedzí od 0,06 do 0,1 s;
 • P vlna sa rovná 0,1 s;
 • interval Q-T sa pohybuje od 0,4 do 0,45 s.

Výkonnosť dieťaťa sa mierne líši od dospelých, čo súvisí s charakteristikami tela dieťaťa:

 • QRS interval nepresahuje 0,1 sekundy;
 • HR sa mení podľa veku;
 • vzdialenosť medzi Q a T zubami nie je väčšia ako 0,4 s;
 • P-Q interval 0,2 s.
 • P vlna nepresiahne 0,1 sekundy.


U dospelých, rovnako ako u detí, pri absencii patologických stavov by mala existovať normálna poloha elektrickej osi srdca a sínusového rytmu. Môžete sa oboznámiť s prípustnou frekvenciou znižovania podľa veku v tabuľke:

Príčiny abnormality

Srdcová frekvencia sa líši v závislosti od času dňa, psycho-emocionálneho stavu a iných vonkajších a vnútorných faktorov. Ak chcete získať spoľahlivé údaje, budete musieť zohľadniť mnohé nuansy:

Nemenej dôležitá je dôkladná príprava na postup:

 • Je zakázané konzumovať alkohol a drogy niekoľko dní pred EKG.
 • Je lepšie zabudnúť na fajčenie, kávu a energetické nápoje v deň konania.
 • Bezprostredne pár hodín pred vyšetrením sa neodporúča prejsť, zostať v stresových situáciách a prepracovať.

Ak sa vám nepodarí dodržiavať všetky pravidlá, mali by ste o tom informovať špecialistu, keď prídete do diagnostického úradu. Bude brať do úvahy túto nuanciu av prípade potreby naplánovať skúšku na ďalší deň.

Všeobecný zoznam faktorov, ktoré môžu ovplyvniť frekvenciu a rytmus srdcového rytmu, je nasledovný:

 • duševné poruchy;
 • nadmerná práca (psycho-emocionálna, fyzická);
 • malformácie (vrodené, získané);
 • užívanie liekov s antiarytmickým účinkom;
 • porušenie ventilového zariadenia (porucha, prolaps);
 • dysfunkcia endokrinných žliaz;
 • pokročilá fáza srdcového zlyhania;
 • patologické zmeny myokardu;
 • zápalové ochorenie srdca.

Ohľadom užívania drog, predovšetkým na stabilizáciu tlaku ("Mexaritmus", "Amidarón") a na zlepšenie metabolických procesov ("Metonat", "Adenozín"), sa musí uviesť pred postupom. Mnoho liekov na srdce môže mierne deformovať výsledky.

Vlastnosti dekódovania elektrokardiogramu

Zameraním na elektrokardiogram bude kardiológ schopný posúdiť elektrický potenciál srdcového svalu počas systoly (kontrakcie) a diastoly (relaxácia). Zobrazuje údaje v 12 krivkách. Každý z nich demonštruje prechod impulzu cez určitú časť srdca. Krivky sa zaznamenávajú v 12 vývodoch:

 • 6 vodičov na ramenách a nohách, určených na hodnotenie vibrácií v čelnej rovine.
 • 6 vodičov v hrudníku na registráciu potenciálov v horizontálnej rovine.

Každá krivka má svoje vlastné prvky:

 • Zuby vo vzhľade pripomínajú vyvýšeniny nasmerované hore a dole. Označujú latinské písmená.
 • Segmenty - vzdialenosť medzi viacerými lokálnymi radmi zubov.
 • Interval je medzera pozostávajúca z niekoľkých zubov alebo segmentov.

Všeobecné zásady dekódovania

Hodnotenie elektrokardiogramu je zložitý proces. Lekár to postupuje postupne, aby sa nestratila najmenšia zmena:

Na lepšie pochopenie informácií sa odporúča oboznámiť sa s rôznymi možnosťami záverov expertov:

 • Zdravá osoba je charakterizovaná sínusovým rytmom, 60-80 pulzmi za minútu, EOS v normálnej polohe a neprítomnosťou patológií.
 • So zvýšenou alebo zníženou srdcovou frekvenciou sa na záver uvádza sínusová tachykardia alebo bradykardia. Pacientovi sa odporúča podrobiť sa niekoľkým ďalším vyšetreniam alebo opakovať postup v iný deň, ak bol výsledok ovplyvnený vonkajšími faktormi.
 • U starších pacientov a ľudí, ktorí nevedú k zdravému životnému štýlu, sú často pozorované patologické zmeny v difúznom alebo metabolickom myokarde.
 • Záznam o prítomnosti nespecifických zmien v medzere ST-T naznačuje potrebu ďalších skúšok. Zistiť skutočnú príčinu len vďaka elektrokardiografii v tomto prípade nie je možné.
 • Zistené porušenie repolarizácie naznačuje neúplné zotavenie komôr po kontrakcii. Zvyčajne ovplyvňujú proces rôznych patológií a hormonálnych porúch. Na ich odhalenie budú potrebné ďalšie prieskumy.

Väčšina záverov je pozitívna. Zmeny možno prekonať úpravou životného štýlu a liekov. Nepriaznivou prognózou je zvyčajne zistenie ischemickej choroby, proliferácie (hypertrofie) komôr srdcového svalu, arytmií a porúch pri vedení impulzov.

Príčiny odchýlok v sínusovom rytme

Existuje abnormálny sínusový rytmus pod vplyvom patológií alebo fyziologických faktorov. Formy poruchy sa líšia v závislosti od frekvencie a rytmu kontrakcií:

 • sínusová arytmia;
 • sínusová bradykardia;
 • sínusová tachykardia.

Napriek správnemu zdroju signálov by sa problém mal riešiť. Ak sa neurobí žiadne opatrenie, môže sa vyvinúť závažnejšia forma arytmie a objavia sa nebezpečné príznaky hemodynamických zlyhaní.

Sínusová tachykardia

Sinusová forma tachykardie je patologická alebo fyziologická. V prvom prípade sa vyskytuje v dôsledku iných ochorení, a v druhom prípade po strese a nadmernej práci. Elektrokardiogram zvyčajne odhaľuje zvýšenie frekvencie kontrakcií zo 100 na 220 za minútu a krátky interval P - P.

Nasledujúce príznaky sú charakteristické pre záchvat sínusovej tachykardie:

 • pocit tepu srdca;
 • nedostatok vzduchu;
 • všeobecná slabosť;
 • závraty;
 • porucha spánku;
 • bolesť na hrudníku;
 • tinnitus.

Sinusová bradykardia

Útoky sínusovej bradykardie, ako aj tachykardia, sa vyskytujú ako symptóm iných ochorení alebo ako reakcia na fyziologické faktory. Majú tendenciu znížiť srdcovú frekvenciu na 60 alebo menej úderov za minútu. Na elektrokardiograme nápadné zvýšenie vzdialenosti medzi zubami P-P.

Okrem spomalenia srdcového rytmu sa počas záchvatu bradykardie vyskytujú tieto príznaky:

 • závraty;
 • slabý stav;
 • bolesť v oblasti srdca;
 • blednutie kože;
 • zvonenie v ušiach;
 • únava.

Sínusová arytmia

Sínusová arytmia sa zvyčajne prejavuje nepravidelným rytmom. Srdcová frekvencia môže dramaticky vzrastať alebo klesať pod vplyvom rôznych stimulov. Dĺžka intervalu Pp sa mení.

Začiatok sínusovej arytmie sa vyznačuje nasledujúcimi príznakmi:

 • pocit vyblednutia a lámanie srdca;
 • zmena farby kože (modrá, sčervenanie);
 • pocit nedostatku dychu;
 • záchvaty paniky;
 • bolesť v srdci;
 • tremor končatín;
 • mdloby alebo stratu vedomia.

Vlastnosti dekódovania EKG u detí

Elektrokardiografia sa uskutočňuje u detí rovnakým spôsobom ako u dospelých. Problémy môžu nastať len pri hyperaktívnych deťoch. Predtým je potrebné ich uistiť a vysvetliť dôležitosť postupu. Získané výsledky sa líšia iba v závislosti od tepovej frekvencie. V procese aktívneho rastu, srdce musí pracovať ťažšie na zásobovanie všetkých tkanív tela v plnom rozsahu. Ako sa dieťa vyvíja, srdcový tep sa postupne vráti do normálu.

Príznaky sínusového rytmu u detí sú podobné dospelým. Zvýšenie srdcovej frekvencie by malo zodpovedať povolenému vekovému limitu. Ak je zistené zameranie ektopických impulzov, môžeme hovoriť o vrodených malformáciách srdca. Je úplne vylúčená len operáciou.

Prípady miernej sínusovej arytmie sú najčastejšie spojené s respiračným systémom. Počas inhalácie sa srdcová frekvencia zvyšuje a stabilizuje pri výdychu. Podobné chyby sú pre deti zvláštne a nakoniec prechádzajú. Pri vykonávaní EKG sa musí brať do úvahy respiračná arytmia, pretože chladná pohovka, strach a iné faktory vyvolávajú jej zhoršenie.

Viac nebezpečných príčin môže vyvolať sínusovú formu arytmie:

 • hypoxia v maternici;
 • vysoký tlak vo vnútri lebky, zistený hneď po narodení;
 • reumatizmus;
 • myokarditída;
 • infekčné choroby;
 • srdcové chyby.

V dôsledku vyjadrených patologických procesov sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku komplikácií, ktoré môžu viesť k smrti a invalidite. Medzi menej závažné príčiny možno identifikovať aktívny rast, rachoty a dystóniu. Vo väčšine prípadov prechádzajú samy. Stačí, aby rodičia dali dieťaťu vitamínové komplexy a diverzifikovali stravu.

Interpretácia elektrokardiogramu počas tehotenstva

Počas narodenia dieťaťa dochádza v ženskom tele významné zmeny, ktoré ovplyvňujú výsledky elektrokardiografie:

 • Zvyšovanie objemu cirkulujúcej krvi prispieva k rozvoju tachykardie a prejavu príznakov preťaženia určitých častí srdcového svalu.
 • Rastúca maternica vyvoláva posun vnútorných orgánov, čo sa prejavuje zmenou polohy elektrickej osi srdca.
 • Hormonálne prepätia ovplyvňujú všetky systémy v tele, najmä nervové a kardiovaskulárne. Žena má tachykardiu po akejkoľvek fyzickej námahe. Srdcová frekvencia sa zvyčajne zvyšuje o viac ako 10-20 kusov za minútu.

Zmeny, ktoré sa vyskytli, prebiehajú samostatne po narodení dieťaťa, ale v niektorých prípadoch sa rozvinú do plnohodnotného patologického procesu. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné, aby ho lekár pozoroval počas celého obdobia tehotenstva.

Význam písmen a čísel na elektrokardiograme

Ak chcete pochopiť, čo je v stávke na elektrokardiograme, pomôže určiť latinské písmená, ktoré sú označené ako zuby:

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Cievne defekty na tvári: prečo sa objavujú a ako s nimi zaobchádzať?

Jednou z najčastejších kozmetických porúch, ktoré poškodzujú vzhľad, sú viditeľné rozšírené cievy na tvári. V niektorých sa objavujú rôzne: niektoré vo forme siete alebo malé žily červenej farby, zatiaľ čo v iných šíria červené škvrny na tvári.

Čo rozširuje krvné cievy: drogy, ľudové prostriedky, strava

Z tohto článku sa dozviete, ako rozšíriť krvné cievy tela. Opísané ľudové lieky, lieky a výrobky, ktoré je možné použiť na tento účel.Vasokonstrikcia je jedným z najčastejších problémov s kardiovaskulárnym systémom.

Čo je vaskulárna kalcifikácia, symptómy a liečba

Ako telesné vekové skupiny, vápnik sa vymyje z kostného tkaniva do krvi. Niekedy tento proces môže vyvolať patologické zmeny v tele. V dôsledku toho sa u človeka môže vyskytnúť cievna kalcifikácia.

Ako rozpustiť krvnú zrazeninu hlbokých žíl nohy

obsah

So stanovenou diagnózou tromboflebitídy pacienti často čudujú, ako rozpúšťať hlboký žilový trombus doma. Takáto liečba doma je možná a má pozitívny trend.

Čo je ROE v krvnom teste

ROE v krvi je reakcia alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov.
Normálna ROI pre ženy viac ako pre mužov.Je to spôsobené fyziologickými procesmi ženského tela.
Zvýšenie rýchlosti je často spojené so zápalovým procesom a je jeho prvým znakom.

otázky

Otázka: Ak je rozšírená predná mitrálna chlopňa, čo je to?Urobil som ultrazvuk srdca, ale nerozumiem ničomu, niekedy cítim silný tlkot srdca, dýchavičnosť a bolesť hlavy. Ultrazvuk ukázal, že predná mitrálna chlopňa bola predĺžená, základňa mierne prešla do dutiny ľavej predsiene (4-5 mm).