Srdcová frekvencia, ktorá pochádza zo sínusového uzla a nie z iných oblastí, sa nazýva sínus. Je určená zdravým ľuďom a u niektorých pacientov trpiacich srdcovým ochorením.

Srdcové impulzy sa objavujú v sínusovom uzle a potom sa rozchádzajú po predsieni a komorách, čo spôsobuje, že svalový orgán sa zmršťuje.

Čo to znamená a aké sú normy

Sínusový rytmus srdca na EKG - čo to znamená a ako to určiť? V srdci sú bunky, ktoré vytvárajú impulz kvôli určitému počtu úderov za minútu. Nachádzajú sa v sínusových a atrioventrikulárnych uzloch, tiež v Purkinje vláknach, ktoré tvoria tkanivo srdcových komôr.

Sínusový rytmus na elektrokardiograme znamená, že tento impulz je generovaný sinusovým uzlom (normou je 50). Ak sú čísla iné, potom je impulz vygenerovaný iným uzlom, ktorý udáva inú hodnotu pre počet úderov.

Normálny zdravý sínusový rytmus srdca je pravidelný s rôznou srdcovou frekvenciou v závislosti od veku.

Normálne hodnoty na kardiograme

Čo venuje pozornosť pri vykonávaní elektrokardiografie:

 1. Zub P na elektrokardiograme určite predchádza komplexu QRS.
 2. PQ vzdialenosť zodpovedá 0,12 sekundy - 0,2 sekundy.
 3. Tvar vlny P je konštantný v každom vedení.
 4. U dospelých je frekvencia rytmu 60-80.
 5. P - P vzdialenosť je podobná vzdialenosti R - R.
 6. Hrot P v normálnom stave by mal byť pozitívny v druhom štandardnom elektrone, negatívny vo vedení aVR. Vo všetkých ostatných elektródach (to je I, III, aVL, aVF) sa jeho tvar môže líšiť v závislosti od smeru jeho elektrickej osi. Zuby P sú zvyčajne pozitívne v oboch vodiacich a aVF.
 7. Vo vlnách V1 a vo V2 bude vlna P 2-fázová, niekedy môže byť väčšinou pozitívna alebo väčšinou negatívna. Vo vedeniach od V3 do V6 je hrot hlavne pozitívny, aj keď môžu existovať výnimky v závislosti od jeho elektrickej osi.
 8. Pre každú vlnu P v normálnom stave musí byť sledovaný komplex QRS, vlna T. PQ interval u dospelých má hodnotu 0,12 sekúnd - 0,2 sekundy.

Sínusový rytmus spolu s vertikálnou polohou elektrickej osi srdca (EOS) ukazuje, že tieto parametre sú v normálnom rozsahu. Vertikálna os ukazuje premietnutie polohy orgánu v hrudníku. Pozícia orgánu môže byť tiež v polovičných vertikálnych, horizontálnych, polorizontálnych rovinách.

Keď EKG zaznamená sínusový rytmus, znamená to, že pacient ešte nemá žiadne problémy so srdcom. Počas vyšetrenia je veľmi dôležité, aby ste sa nestarali a nie ste nervózni, aby ste nedostali nepravdivé údaje.

Nemali by ste vykonať vyšetrenie ihneď po fyzickom namáhaní alebo po tom, čo pacient vyliezol do tretieho alebo piateho poschodia pešo. Tiež by ste mali upozorniť pacienta, že by ste nemali fajčiť pol hodiny pred vyšetrením, aby ste nezískali falošné výsledky.

Porušenia a kritériá na ich určenie

Ak v opise existuje fráza: poruchy sínusového rytmu, zaznamená sa blokáda alebo arytmia. Arytmia je akákoľvek porucha sekvencie rytmu a jej frekvencia.

Blokády môžu byť spôsobené, ak sa preruší prenos excitácie z nervových centier na srdcový sval. Napríklad zrýchlenie rytmu ukazuje, že so štandardnou sekvenciou kontrakcií sa urýchľujú srdcové rytmy.

Ak sa v závere objaví fráza o nestabilnom rytme, potom je to prejav nízkej srdcovej frekvencie alebo prítomnosti sínusovej bradykardie. Bradykardia nepriaznivo ovplyvňuje ľudský stav, pretože orgány nedostávajú požadované množstvo kyslíka na normálnu činnosť.

Ak sa zaznamená zrýchlený sínusový rytmus, je to pravdepodobne prejav tachykardie. Takáto diagnóza sa robí, keď počet tepov srdcového tepu presiahne 110 úderov.

Výsledky dekódovania a diagnostika

Aby sa diagnostikovala arytmia, malo by sa urobiť porovnanie získaných indikátorov s normálnymi indikátormi. Srdcová frekvencia počas 1 minúty by nemala byť väčšia ako 90 minút. Ak chcete určiť tento indikátor, musíte rozdeliť 60 sekúnd na dobu trvania R-R intervalu (aj v sekundách) alebo vynásobiť počet QRS komplexov za 3 sekundy (dĺžka 15 cm pásky) o 20.

Takto možno diagnostikovať nasledujúce abnormality:

 1. Bradykardia - HR / min menej ako 60, niekedy je zaznamenané zvýšenie intervalu P-P na 0,21 sekundy.
 2. Tachykardia - srdcová frekvencia sa zvyšuje na 90, aj keď iné príznaky rytmu zostávajú normálne. Často je možné pozorovať šikmú depresiu segmentu PQ a stúpajúci segment ST. Na prvý pohľad to môže vyzerať ako kotva. Ak sa srdcová frekvencia zvýši nad 150 úderov za minútu, objavia sa blokády 2. stupňa.
 3. Arytmia je nepravidelný a nestabilný sínusový rytmus srdca, keď sa intervaly R-R líšia o viac ako 0,15 sekundy, čo súvisí so zmenami v počte úderov na dych a výdych. Často sa vyskytuje u detí.
 4. Pevný rytmus - nadmerná pravidelnosť kontrakcií. R-R sa líši o menej ako 0,05 s. Môže to byť spôsobené poruchou sínusového uzla alebo porušením jeho autonómnej regulácie.

Príčiny odchýlok

Najčastejšie príčiny porúch rytmu je možné zvážiť:

 • nadmerné užívanie alkoholu;
 • akékoľvek srdcové chyby;
 • fajčenie;
 • dlhodobé užívanie glykozidov a antiarytmík;
 • výčnelok mitrálnej chlopne;
 • patológia funkčnosti štítnej žľazy vrátane tyreotoxikózy;
 • zlyhanie srdca;
 • ochorenia myokardu;
 • infekčné lézie ventilov a iných častí srdca - ochorenie infekčnej endokarditídy (jej príznaky sú celkom špecifické);
 • preťaženie: emocionálne, psychologické a fyzické.

Dodatočný výskum

Ak lekár pri vyšetrení výsledkov zistí, že dĺžka oblasti medzi zubami P, rovnako ako ich výška sú nerovnaké, potom je sínusový rytmus slabý.

Na určenie príčiny môže byť pacientovi odporučená podrobiť sa ďalšej diagnostike: môže sa zistiť patológia samotného uzla alebo problémy uzlového autonómneho systému.

Potom sa pridelí monitorovanie Holtera alebo sa vykoná test lieku, ktorý umožňuje zistiť, či existuje patológia samotného uzla alebo či je vegetačný systém uzla regulovaný.

Ďalšie podrobnosti o syndróme slabosti tejto stránky nájdete na videokonferencii:

Ak sa ukáže, že arytmia je výsledkom porúch v samotnom uzle, potom sú určené korekčné merania vegetatívneho stavu. Ak sa z iných dôvodov používajú iné metódy, napríklad implantácia stimulantu.

Holter monitoring je bežný elektrokardiogram, ktorý sa vykonáva počas dňa. Vzhľadom na trvanie tohto vyšetrenia môžu odborníci skúmať stav srdca pri rôznych stupňoch stresu. Pri vykonávaní normálneho EKG sa pacient nachádza na gauči a pri vykonávaní Holterova monitorovania sa môže študovať stav tela počas fyzickej námahy.

Tacka liečby

Sínusová arytmia nevyžaduje špeciálnu liečbu. Nesprávny rytmus neznamená, že existuje niektorá z uvedených chorôb. Porucha srdcového rytmu je bežný syndróm bežný v každom veku.

Vyhýbanie sa problémom so srdcom môže výrazne pomôcť správna strava, denný režim a nedostatok stresu. Bolo by užitočné prijímať vitamíny na udržanie srdca a zlepšenie elasticity krvných ciev. V lekárňach nájdete veľké množstvo komplexných vitamínov obsahujúcich všetky potrebné zložky a špecializované vitamíny na podporu práce srdcového svalu.

Okrem nich môžete obohatiť stravu o také potraviny, ako sú pomaranče, hrozienka, čučoriedky, repa, cibuľa, kapusta, špenát. Obsahujú množstvo antioxidantov, ktoré regulujú počet voľných radikálov, ktorých nadmerné množstvo môže spôsobiť infarkt myokardu.

Pre hladké fungovanie srdca telo potrebuje vitamín D, ktorý sa nachádza v petržlenovej vode, kuracie vajcia, losos a mlieko.

Ak správne urobíte diétu, môžete sledovať denný režim, aby ste zabezpečili dlhú a neprerušenú prácu srdcového svalu, a nezabúdajte na to až do veľmi starého veku.

Nakoniec vás pozývame na sledovanie videa s otázkami a odpoveďami o poruchách srdcového rytmu:

Sínusový rytmus: esencia, reflexia EKG, miera a odchýlky, vlastnosti

Sínusový rytmus je jedným z najdôležitejších indikátorov normálneho fungovania srdca, čo naznačuje, že zdroj kontrakcií pochádza z hlavného uzla sínusového orgánu. Tento parameter patrí medzi prvé v závere EKG a pacienti, ktorí podstúpili štúdiu, dúfajú, že zistia, čo to znamená a či to stojí za to znepokojovať.

Srdce je hlavným orgánom, ktorý dodáva všetkým orgánom a tkanivám krv. Stupeň okysličovania a funkcia celého organizmu závisí od jeho rytmickej a dôslednej práce. Pre sťahovanie svalov je potrebný tlak - impulz vychádzajúci z konkrétnych buniek vodivého systému. Odkiaľ pochádza tento signál a aký je jeho frekvencia, závisia charakteristiky rytmu.

srdcový cyklus je normálny, primárny impulz pochádza zo sínusového uzla (SU)

Sínusový uzol (SU) je umiestnený pod vnútornou membránou pravého predsiene, je dobre zásobený krvou a dostáva krv priamo z koronárnych artérií bohatým na zásobovanie vláknami autonómneho nervového systému, ktoré obidve ovplyvňujú, prispievajú tak k zvyšovaniu, ako aj oslabovaniu frekvencie generovania impulzov.

Bunky sínusového uzla sú zoskupené do zväzkov, sú menšie ako bežné kardiomyocyty, majú tvar vretien. Ich kontraktilná funkcia je extrémne slabá, ale schopnosť vytvárať elektrický impulz je podobná nervovým vláknam. Hlavný uzol je spojený s atrioventrikulárnym uzlom, ktorý sa prenáša na signály na ďalšie excitovanie myokardu.

Sínusový uzol sa nazýva hlavný kardiostimulátor, pretože poskytuje srdcovú frekvenciu, ktorá poskytuje orgánom dostatočný prísun krvi, a preto udržiavanie pravidelného sínusového rytmu je mimoriadne dôležité pre posúdenie fungovania srdca v jeho léziách.

Riadiaci systém generuje impulzy s najvyššou frekvenciou v porovnaní s inými oddeleniami vodičového systému a potom ich ďalej prenáša s vysokou rýchlosťou. Frekvencia vytvárania impulzov sínusovým uzlom je v rozmedzí od 60 do 90 za minútu, čo zodpovedá normálnej frekvencii srdcových tepien, ak sa vyskytujú na úkor hlavného kardiostimulátora.

Elektrokardiografia je hlavná metóda, ktorá vám umožňuje rýchlo a bezbolestne určiť, kde srdce dostáva impulzy, aký je ich frekvencia a rytmus. EKG sa vďaka svojej dostupnosti, jednoduchosti implementácie a vysokému informačnému obsahu stal pevne zavedeným v praxi terapeutov a kardiológov.

Po obdržaní výsledku elektrokardiografie sa každý bude pozrieť na záver lekára tam. Prvým ukazovateľom bude hodnotenie rytmu - sínus, ak pochádza z hlavného uzla alebo nie je sínus, čo naznačuje jeho špecifický zdroj (uzol AV, atriálne tkanivo atď.). Takže napríklad výsledok "sínusového rytmu so srdcovou frekvenciou 75" by nemal byť narušený, to je norma a ak špecialista píše o mimodusnom ektopickom rytme, zvýšenom biţi (tachykardii) alebo spomalení (bradykardii), potom je čas ísť na ďalšie vyšetrenie.

Rýchlosť uzlového sínusu (SU) - sínusový rytmus - norma (vľavo) a abnormálne nelineárne rytmy. Zobrazia sa miesta pôvodu impulzu.

Záverom je aj to, že pacient objaví informácie o pozícii EOS (elektrickej osi srdca). Za normálnych okolností môže byť vertikálne aj poloregulárne a horizontálne alebo polorizontálne, v závislosti od individuálnych charakteristík osoby. Odchýlky EOS vľavo alebo vpravo, zvyčajne hovoria o organických ochoreniach srdca. Podrobnosti o EOS a jeho variantoch sú popísané v samostatnej publikácii.

Sínusový rytmus je normálny

Často pacienti, ktorí objavili sinusový rytmus v závere EKG, sa začínajú obávať, či je všetko v poriadku, pretože tento termín nie je známy každému, a preto môže hovoriť o patológii. Môžu sa však upokojiť: sínusový rytmus je normou, ktorá označuje aktívnu prácu sínusového uzla.

Na druhej strane, aj pri zachovaní činnosti hlavného kardiostimulátora sú možné určité odchýlky, ale tiež nie vždy slúžia ako ukazovateľ patológie. Fluktuácie rytmu sa vyskytujú v rôznych fyziologických stavoch, ktoré nie sú spôsobené patologickým procesom myokardu.

Vplyv na sínusový uzol vagusového nervu a vlákna sympatického nervového systému často spôsobuje zmenu jeho funkcie v smere väčšej alebo menšej frekvencie tvorby nervových signálov. To sa odráža v frekvencii srdcového tepu, ktorá sa vypočíta na rovnakom kardiograme.

Bežne sa frekvencia sínusového rytmu pohybuje v rozmedzí od 60 do 90 úderov za minútu, ale odborníci poznamenajú, že neexistuje jasný limit na určenie normy a patológie, to znamená srdcovej frekvencie 58 úderov za minútu, je príliš skoro hovoriť o bradykardii, ako aj o tachykardii pri prekročení ukazovateľ v 90. Všetky tieto parametre by sa mali komplexne posúdiť s povinným popisom celkového stavu pacienta, charakteristík jeho výmeny, typu aktivity a dokonca aj toho, čo robil bezprostredne pred štúdiom.

Určenie zdroja rytmu pri analýze EKG je rozhodujúcim bodom, zatiaľ čo ukazovatele sínusového rytmu sa zvažujú:

 • Definícia P zubov pred každým komorovým komplexom;
 • Trvalá konfigurácia predsieňových zubov v tom istom vedení;
 • Konštantná hodnota intervalu medzi zubami P a Q (do 200 ms);
 • Vždy kladná (smerujúca) P vlna v druhom štandardnom vedení a negatívna v aVR.

Na záver, subjekt EKG môže nájsť: "sínusový rytmus so srdcovou frekvenciou 85, normálna poloha elektrickej osi." Takýto záver sa považuje za normu. Ďalšia možnosť: "non-sinusový rytmus s frekvenciou 54, ektopická." Tento výsledok by mal byť upozornený, pretože je možná vážna patologická choroba myokardu.

Vyššie uvedené charakteristiky na kardiograme naznačujú prítomnosť sínusového rytmu, čo znamená, že impulz pochádza z hlavného uzla až po komory, ktoré kontrasterizujú po predsieni. Vo všetkých ostatných prípadoch sa rytmus považuje za non-sinus a jeho zdroj leží mimo SU - vo vláknach komorového svalu, atrioventrikulárneho uzla atď. Impulz je možný z dvoch miest vodivého systému naraz, v tomto prípade ide aj o arytmiu.

Aby bol výsledok EKG najpresnejší, mali by sa vylúčiť všetky možné príčiny zmien aktivity srdca. Fajčenie, rýchle lezenie po schodoch alebo beh, šálka silnej kávy môže zmeniť parametre srdca. Rytmus samozrejme zostane sínusom, ak uzol funguje správne, ale aspoň fixuje tachykardiu. V tejto súvislosti sa pred štúdiom musíte uklidniť, odstrániť stresy a skúsenosti, ako aj fyzické námahy - všetko, čo priamo alebo nepriamo ovplyvňuje výsledok.

Sínusový rytmus a tachykardia

Opäť pripomínať, že zodpovedá sínusového rytmu s frekvenciou 60 - 90 za minútu. Ale čo keď parameter presahuje stanovené limity pri zachovaní jeho "sínusu"? Je známe, že takéto výkyvy nie vždy hovoria o patológii, takže nie je potrebné predčasne panikaťovať.

Zrýchlený sínusový rytmus srdca (sínusová tachykardia), ktorý nie je ukazovateľom patológie, sa zaznamenáva, keď:

 1. Emocionálne skúsenosti, stres, strach;
 2. Silná fyzická námaha - v telocvični, s ťažkou fyzickou prácou atď.;
 3. Po príliš veľa jedla, pitie silnej kávy alebo čaju.

Takáto fyziologická tachykardia ovplyvňuje údaje EKG:

 • Dĺžka medzery medzi zubami P, RR interval sa znižuje, doba trvania s vhodnými výpočtami umožňuje určiť presnú hodnotu srdcovej frekvencie;
 • P-vlna zostáva na svojom normálnom mieste - pred komorovým komplexom, ktorý naopak má správnu konfiguráciu;
 • Frekvencia kontrakcií srdca podľa výsledkov výpočtov presahuje 90-100 za minútu.

Tachykardia so zachovaným sínusovým rytmom za fyziologických podmienok je zameraná na poskytnutie krvi tkanivám, ktoré sa z rôznych dôvodov stávajú viac v núdzi - cvičenie, jogging. Nemožno ju považovať za porušenie a v krátkom čase samotné srdce obnovuje sínusový rytmus bežnej frekvencie.

Ak v prípade absencie akejkoľvek choroby sa subjekt stretne s tachykardiou so sínusovým rytmom na kardiograme, mali by ste okamžite pripomenúť, ako sa štúdia uskutočnila - nebola sa obávať, ponáhľal sa do kardiografickej miestnosti s krutou rýchlosťou alebo možno fajčil na schodoch polyclinického tesne predtým EKG odstránenie.

Sínusový rytmus a bradykardia

Opak sínusovej tachykardie je práca srdca - spomaľuje jeho kontrakcie (sínusová bradykardia), čo tiež nehovorí vždy o patológii.

Fyziologická bradykardia so znížením frekvencie impulzov zo sínusového uzla menej ako 60 za minútu môže nastať, keď:

 1. Stav spánku;
 2. Profesijné športy;
 3. Individuálne ústavné znaky;
 4. Nosenie oblečenia s pevným golierom, veľmi tesnú kravatu.

Stojí za zmienku, že bradykardia, častejšie ako nárast srdcovej frekvencie, hovorí o patológii, takže pozornosť je zvyčajne blízko. Pri organických léziách srdcového svalu môže bradykardia, dokonca aj vtedy, keď sa udržiava sínusový rytmus, stať diagnózou, ktorá si vyžaduje liečbu.

Vo sne sa vyskytuje výrazný pokles pulzu - asi o tretinu "dennej normy", ktorá je spojená s prevládaním tónu vagových nervov, ktorý potláča činnosť sínusového uzla. EKG sa častejšie zaznamenáva vo vzostupných subjektoch, takže táto bradykardia nie je stanovená počas bežných hmotnostných štúdií, ale je možné ju pozorovať pri každodennom sledovaní. Ak sa na záver monitorovania Holtera objaví, že sínusový rytmus sa spomalí vo sne, potom je pravdepodobné, že indikátor sa bude zhodovať s normou, ako to vysvetlí kardiológ obzvlášť znepokojeným pacientom.

Okrem toho sa pozoruje, že asi 25% mladých mužov má vzácnejší pulz v rozmedzí od 50 do 60 rokov a rytmus je sínus a pravidelný, neexistujú žiadne príznaky problémov, to znamená, že ide o variant normy. Profesionálni športovci majú tiež tendenciu k bradykardii v dôsledku systematickej fyzickej námahy.

Sinusová bradykardia je stav, keď srdcová frekvencia klesne na menej ako 60, ale impulzy v srdci sú naďalej generované hlavným uzlom. Ľudia s týmto stavom môžu zmietnuť, závraty, často je táto anomália sprevádzaná vagotóniou (variant vegetatívno-vaskulárnej dystónie). Sínusový rytmus s bradykardiou by mal byť dôvodom na vylúčenie hlavných zmien myokardu alebo iných orgánov.

Znaky sínusovej bradykardie na EKG budú predlžovať medzery medzi predsieňovými zubami a komorovými kontrakčnými komplexmi, ale zachovajú sa všetky indikátory rytmu "sínus" - P-vlna stále predchádza QRS a má konštantnú veľkosť a tvar.

Takto je sínusový rytmus normálnym ukazovateľom EKG, čo naznačuje, že aktivita hlavného kardiostimulátora sa zachovala a počas normálneho srdcového rytmu sa sínusový rytmus a normálna frekvencia pohybujú medzi 60 a 90 údermi. Neexistuje žiadny dôvod na obavy, ak sa nenaznačia iné zmeny (napríklad ischémia).

Kedy je potrebné sa obávať?

Závery z kardiografie by mali byť príčinou obáv, čo naznačuje patologickú sínusovú tachykardiu, bradykardiu alebo arytmiu s nestabilitou a nepravidelnosťou rytmu.

S tachy a bradyformami lekár rýchlo nastaví odchýlku impulzu od normy hore alebo dole, objasní sťažnosti a pošle ďalšie vyšetrenia - ultrazvuk srdca, holter, krvné testy hormónov atď. Po zistení príčiny môžete začať liečbu.

Nestabilný sínusový rytmus na EKG sa prejavuje nerovnakými medzerami medzi hlavnými zubami komorových komplexov, ktorých kolísanie presahuje 150-160 msec. Je to takmer vždy známka patológie, takže pacient nie je ponechaný bez dozoru a zistí príčinu nestability v sínusovom uzle.

Elektrokardiografia tiež oznámi, že srdce bije s nepravidelným sínusovým rytmom. Nepravidelné kontrakcie môžu byť spôsobené štrukturálnymi zmenami v myokarde - jazva, zápal, srdcové chyby, srdcové zlyhanie, celková hypoxia, anémia, fajčenie, endokrinná patológia, zneužívanie určitých skupín liekov a mnoho ďalších dôvodov.

Abnormálny sínusový rytmus vychádza z hlavného kardiostimulátora, ale frekvencia porazených orgánov buď narastá, alebo klesá, stráca stálosť a pravidelnosť. V tomto prípade hovoríme o sínusovej arytmii.

Arytmia so sínusovým rytmom môže byť variantom normy, potom sa nazýva cyklická a obvykle sa spája s dýchaním - respiračnou arytmiou. S týmto javom, inhaláciou, sa srdcová frekvencia zvyšuje a pri výdychu klesá. Dýchacie arytmie môžu byť zistené u profesionálnych športovcov, dospievajúcich počas obdobia zvýšenej hormonálnej úpravy, ľudí trpiacich autonómnou dysfunkciou alebo neurózy.

Sínusová arytmia spojená s dýchaním je diagnostikovaná na EKG:

 • Normálna forma a umiestnenie predsieňových zubov, ktoré predchádza všetkým komorovým komplexom, sa zachovajú;
 • Pri inšpirácii sa intervaly medzi kontrakciami znižujú, zatiaľ čo pri ich uplynutí sa stávajú dlhšie.

sínusového rytmu a respiračnej arytmie

Niektoré testy nám umožňujú rozlíšiť fyziologickú sínusovú arytmiu. Veľa ľudí vie, že počas vyšetrovania môžu požiadať o zadržanie svojho dychu. Táto jednoduchá akcia pomáha vyrovnať účinok vegetatív a určiť pravidelný rytmus, ak je spojená s funkčnými príčinami a nie je odrazom patológie. Okrem toho beta-adrenergný blokátor zvyšuje arytmiu a atropín ju odstraňuje, ale nedôjde to k morfologickým zmenám v sínusovom uzle alebo v svalovom svale.

Ak je sínusový rytmus nepravidelný a nie je eliminovaný držaním dychu a farmakologických vzoriek, potom je čas premýšľať o prítomnosti patológie. Môžu to byť:

 1. myokarditída;
 2. kardiomyopatia;
 3. Ochorenie koronárnych artérií diagnostikované u väčšiny starších ľudí;
 4. Srdcové zlyhanie s rozšírením jeho dutín, ktoré nevyhnutne ovplyvňujú sínusový uzol;
 5. Pľúcna patológia - astma, chronická bronchitída, pneumokonióza;
 6. Anémia vrátane dedičných;
 7. Neurotické reakcie a závažná vegetatívna dystonia;
 8. Poruchy endokrinného systému (diabetes, tyreotoxikóza);
 9. Zneužívanie diuretík, srdcových glykozidov, antiarytmík;
 10. Poruchy elektrolytu a intoxikácie.

Sínusový rytmus s jeho nepravidelnosťou neumožňuje vylúčiť patológiu, ale naopak, najčastejšie to naznačuje. To znamená, že okrem "sínusu" musí byť rytmus správny.

príklad prerušení a nestability v uzlinách sínusu

Ak pacient vie o chorobách, ktoré v ňom existujú, potom je diagnostický proces zjednodušený, pretože lekár môže konať účelne. V iných prípadoch, keď sa na EKG zistil nestabilný sínusový rytmus, je potrebné vykonať komplex vyšetrení - holter (denný EKG), bežiaci pás, echokardiografia atď.

Vlastnosti rytmu u detí

Deti sú veľmi zvláštnou súčasťou ľudí, ktorí majú veľa parametrov, ktoré sú veľmi odlišné od dospelých. Takže každá matka vám povie, ako často beží srdce novorodenca, ale nebude sa báť, pretože je známe, že deti v prvých rokoch a zvlášť novorodenci majú pulz častejšie ako dospelí.

Sínusový rytmus by mal byť zaznamenaný u všetkých detí bez výnimky, ak nehovoríme o poškodení srdca. Tachykardia súvisiaca s vekom je spojená s malou veľkosťou srdca, ktorá musí poskytnúť rastúcemu telu potrebné množstvo krvi. Čím je dieťa menšie, tým častejšie má pulz, dosahuje v novorodeneckom období 140-160 minút za minútu a postupne klesá na "dospelú" až do veku 8 rokov.

EKG u detí fixuje rovnaké príznaky sínusového rytmu - zuby P pred komorovými kontrakciami rovnakej veľkosti a tvaru a tachykardia by mala zodpovedať vekovým parametrom. Nedostatok aktivity sínusového uzla, keď kardiológ naznačuje nestabilitu rytmu alebo ektopického stavu jeho vodiča, je dôvodom na vážne obavy lekárov a rodičov a hľadanie príčiny, ktorá sa v detstve najčastejšie stáva vrodenou vadou.

Súčasne s údajmi o sínusovej arytmii podľa údajov EKG by matka nemala okamžite paniky a mdloby. Je pravdepodobné, že sínusová arytmia je spojená s dýchaním, ktoré sa často pozoruje u detí. Je potrebné vziať do úvahy podmienky na odstránenie EKG: ak bolo dieťa položené na studenú pohovku, bol vystrašený alebo zmätený, potom by reflexné držanie dychu zvýšilo prejavy respiračnej arytmie, ktorá nenaznačuje vážnu chorobu.

Avšak sínusová arytmia by sa nemala považovať za normu, kým sa presne nepreukázala jeho fyziologická podstata. Patológia sínusového rytmu je preto častejšie diagnostikovaná u predčasne narodených detí postihnutých intrauterinnou hypoxiou u detí so zvýšeným intrakraniálnym tlakom u novorodencov. To môže vyvolať rachity, rýchly rast, IRR. Keď nervový systém dozreje, regulácia rytmu sa zlepšuje a samotné poruchy môžu prechádzať.

Jedna tretina sínusových arytmií u detí má patologický charakter a je spôsobená dedičnými faktormi, infekciou vysokou horúčkou, reumatizmom, myokarditídou a srdcovými chybami.

Šport s respiračnou arytmiou nie je pre dieťa kontraindikovaný, ale iba pod podmienkou neustáleho dynamického pozorovania a zaznamenávania EKG. Ak príčina nestabilného sínusového rytmu nie je fyziologická, kardiológ bude nútený obmedziť športové aktivity dieťaťa.

Je zrejmé, že rodičia sa obávajú dôležitej otázky: čo robiť, ak je sinusový rytmus na EKG abnormálny alebo je stanovená arytmia? Po prvé, musíte prejsť kardiológovi a znova vykonať kardiografiu pre dieťa. Ak sa preukážu fyziologické zmeny, stačí pozorovanie a EKG 2 krát za rok.

Ak nestabilita sínusového rytmu nezodpovedá normálnemu rozsahu, nie je spôsobená dýchacími alebo funkčnými príčinami, potom kardiológ predpíše liečbu v súlade so skutočnou príčinou arytmií.

Klasifikácia sínusového rytmu: čo môže kardiogram rozprávať o stave srdca?

Sínusový rytmus srdca - len jeden z mnohých indikátorov, ktoré venujú pozornosť pri analýze kardiogramu. Každá odchýlka od normy môže byť dôkazom vývoja choroby alebo už prebiehajúcich problémov. Často pacienti, ktorí majú nestabilný sínusový rytmus, to ani necítia. Aby sa nezabudlo na symptómy, stojí za to navštíviť poliklinik aspoň raz za rok. Toto sa odporúča najmä pre ľudí:

 • v ktorých rodine boli prípady takýchto chorôb už zaznamenané;
 • pracovať v stresových podmienkach;
 • vedie sedavý životný štýl.
Pripravené EKG

Samozrejme, stres a dlhé sedenie u počítača neznamená vždy, že pacient nájde nepravidelný sínusový rytmus alebo iné poruchy, to sa vzťahuje iba na rizikovú skupinu.

Zistite viac o tom, čo je srdcový rytmus, aký je jeho norma, čo ohrozuje jeho poruchy a aké ochorenia môže signalizovať - ​​neskôr v článku.

Čo je sínusový rytmus na EKG, prečo je to tak dôležité?

EKG možno použiť na posúdenie stavu srdca a jeho problémov. V dôsledku odstránenia kardiogramu dostane lekár informácie o nasledujúcich bodoch:

 • fungovanie uzlov vodivého systému;
 • srdcová frekvencia (HR);
 • prítomnosť patologických procesov;
 • funkčné poškodenie.

Pacient, ktorý nemá potrebné vedomosti, je nepravdepodobné, že bude schopný objektívne posúdiť kardiogram. Preto by ste sa nemali obávať, či lekár nedá kardiogram a nezávisle to odvezie odborníkovi. Ak má návštevník vážny problém, ako je akútne zlyhanie srdca alebo infarkt myokardu, ihneď ho odoberie kardiológovi.

Na EKG indikuje sínusový rytmus, že srdce búša správne. Akékoľvek porušenia môžu signalizovať, že sínusový uzol je slabý a nie je schopný zvládnuť jeho funkcie. Toto je plné porušení normálnej frekvencie úderov za minútu a ich pravidelnosti.

Príklad normálneho sínusového rytmu

Prečítajte si viac o tom, ako dešifrovať kardiogram srdca, prečítajte si viac v článku.

Dekódovanie EKG: Všeobecné pravidlá

Čo znamená sinusový rytmus prírody, len doktor môže posúdiť. Zameriava sa však na normy ukazovateľov - u dospelých a detí sú trochu iné. Tento článok sa zaoberá dospelým elektrokardiogramom.

Na druhej strane existuje niekoľko oblastí, ktoré sú známkami sínusového rytmu:

 • P vlna v druhom štandardnom vedení je pozitívna a nevyhnutne ide pred komplexom QRS;
 • interval PQ v trvaní je 0,12-0,2 sekundy, rovnako v celom kardiograme;
 • tvar zubov P má rovnaký vzhľad v jednom olovníku;
 • Vzdialenosť Pp sa rovná vzdialenosti R-R.
Schematickú analýzu indikácií EKG

To všetko svedčí o relatívne normálnom fungovaní srdca. Je potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že frekvencia srdcového tepu na EKG dospelého človeka by mala byť v rozmedzí 60-85 úderov za 60 sekúnd. Pre deti do 12 rokov je tento údaj iný. Môžete ju prečítať v tabuľke nižšie.

HR tabuľka pre deti a dospelých

Venujte pozornosť! Ako vidíte, u dospelých je miera oveľa prísnejšia. Akékoľvek abnormality môžu naznačovať poruchy rytmu.

Výsledky EKG možno považovať za priaznivé, ak je sínusový rytmus, srdcová frekvencia v poriadku a EOS - elektrická os srdca je vertikálna. Ak je služba EOS odmietnutá, môže to znamenať určité problémy. Zmena polohy môže vyvolať tlak na niektoré oblasti, čím sa zabráni normálnej aktivite srdca.

V skutočnosti je odchýlka EOS vľavo alebo vpravo nekritická. Os srdca môže byť v polohe:

 • do zvislej polohy;
 • horizontálne;
 • semi;
 • naopak.

Určité zvrat srdca však môže signalizovať problémy. Ak je osa vychýlená doľava, môže to znamenať hypertrofiu ľavej komory, hypertenziu, srdcové bloky alebo poruchy vedenia vo vnútri komôr. Ak je pozícia elektrickej osi srdca odmietnutá vpravo, môže byť tiež zaznamenaná hypertrofia ľavej komory alebo blokáda. Zmenená poloha elektrickej osi srdca je považovaná za normálnu, ale pri prvej detekcii sa odporúča podrobiť dôkladnej kontrole.

Niektoré vzory sú zaujímavé:

 • vertikálna poloha EOS je charakteristická pre vysokých a tenkých ľudí astenického typu;
 • horizontálna poloha EOS je charakteristická pre nízke a husté osoby s širokým hrudníkom.

Pri zostavovaní záveru sa nevyhnutne zohľadňuje poloha osi srdca.

Čo môže povedať porušenie sínusového rytmu na kardiograme?

Po prvé, malo by byť zrejmé, že normálny rytmus srdca je ľahko kaziť najmenší stres alebo ťažkosti. Pred diagnózou sa lekár musí ubezpečiť, že abnormality na EKG nie sú spôsobené vonkajšími faktormi. Platí to najmä pre deti, ktoré sa bojí snímačov - ich kardiogram môže byť nesprávny.

Pozor: sínusový rytmus srdca - norma, ktorá naznačuje správnu činnosť vedenia tohto orgánu.

Príklad iného EKG

Nasledujúce abnormality pri kontrakcii srdca sú zvýraznené:

 1. Bradykardia. Častosť srdcového tepu klesá, pacient cíti závraty, unavený, apatictický, náchylný k mdlobu. Interval Pp sa predĺži na 0,21 sekundy.
 2. Tachykardia. S normálnou srdcovou frekvenciou 70 úderov môže byť výkon takého pacienta nad 90, dokonca aj v pokojnom stave. Takýto impulz môže spôsobiť blokovanie 2 úrovní. Existuje zrýchlený sínusový rytmus.
 3. Arytmia. Je charakterizovaný nepravidelnými intervalmi R-R (viac ako 0,15 sekúnd). V tomto prípade môže pacient pocítiť nepríjemné pocity, silnú úzkosť a byť citlivý na pokles tlaku. Normálne je srdcová frekvencia u pacientov v kľude 75, 80 alebo 85 úderov za sekundu. Takýto nerovnomerný rytmus sa často vyskytuje u detí - to je norma a prevažná väčšina tento stav vyrastie.
 4. Ektopický rytmus. V tomto prípade rytmus nestanovuje sínusový uzol, ale iné vodivé vlákna. Predný rytmus, rytmus z AV uzla, ventrikulárny idioventrikulárny rytmus a rytmus koronárneho sínusu alebo koronárneho sínusu, keď je miesto excitácie veľmi blízko koronárneho sínusu (zaznamenané iba na EKG), je zvýraznené.

Je dôležité pochopiť, že normosystolyya hovoriť o zdraví srdcového svalu.

Akékoľvek zmeny v normálnom sínusovom rytme ovplyvňujú EKG, takže profesionál môže ľahko diagnostikovať ochorenie.

Čo ovplyvňuje kontrakciu srdca?

Keď lekár dešifruje údaje, vezme do úvahy nielen hodnotu, ktorú vidí na papieri, ale aj životný štýl pacienta. Negatívne ovplyvňuje činnosť srdca:

 • stres;
 • fajčenie;
 • používanie alkoholu;
 • užívanie antiarytmických liekov;
 • fyzické preťaženie.
Špeciálne športové náramky kontrolujú pulz počas telesného cvičenia

Často sa situácia normalizuje, keď osoba vstúpi do pokojnej atmosféry. Viac ako polovica problémov so srdcovou frekvenciou ide po úľave od stresu. V percentách je toto číslo 62%. Je dôležité si uvedomiť, že kvôli zaťaženiu práce väčšina pacientov cíti nepohodlie. Bez ohľadu na príčiny, v prípade zjavných príznakov porušenia sa odporúča navštíviť lekára.

Počet úderov za minútu závisí od veku. Takže pre deti môže byť normou 160 úderov za minútu, zatiaľ čo u dospelých (viac ako 12) by to malo byť 75 úderov za minútu.

Niekedy, aby sa objasnili podrobnosti o rytme, lekári predpisujú každodennú štúdiu. V tomto prípade je pacient pripojený k senzorom a pamäťovému zariadeniu, ktoré musí celý deň nosiť. To vám umožní sledovať správanie srdcového svalu počas celého dňa v rôznych podmienkach.

Na elektrokardiograme nesprávny rytmus: ako vykonať liečbu?

Ak sa srdcový rytmus odchyľuje od normy, nehovorí o patologických zmenách. Iba ak lekár diagnostikoval, môžeme hovoriť o predpisovaní liekov. Záver EKG dáva len smer ďalšieho výskumu, ale nestáva sa trestom.

Často sú problémy so srdcovou rytmikou eliminované organizovaním správneho spôsobu práce a odpočinku, normalizáciou potravín, odstránením stresu.

Najlepšie je predchádzať problémom, preto je dôležité:

 • nepreťažujte sa cvičením;
 • ak je to možné, neodchýliť sa od správneho životného štýlu;
 • užívajte lieky na posilnenie srdca (po konzultácii s lekárom).

Stojí za zmienku, že pacient nemusí nutne pochopiť, čo to znamená. Stačí, aby dodržal plán liečby a odporúčania ošetrujúceho lekára.

Ak je rytmus (sínus) do určitej miery nesprávny, môže sa normalizovať pomocou lekárskych prípravkov. Predpísané kardiológom.

Odporúča sa pridávať do stravy:

 • pomaranče;
 • hrozienka;
 • čučoriedky;
 • repa;
 • cibule;
 • kapusta;
 • špenát.
Zdravá strava zníži riziká

Tieto produkty posilňujú kardiovaskulárny systém, znižujú riziko prerušenia rytmu. Správne zvolená strava zároveň zníži pravdepodobnosť infarktu myokardu, čo je obzvlášť dôležité pre starších ľudí.

Môžete sa dozvedieť viac o odporúčaných produktoch od svojho lekára - on vám pomôže vybrať najlepšiu stravu pre konkrétny prípad.

Kedy navštíviť kardiológ?

Kardiológia je rozvinutou oblasťou medicíny a všetky choroby sa môžu liečiť liekom. Za normálnych okolností stojí za to navštíviť lekára najmenej raz za rok - to pomôže včas odhaliť začiatok patologického procesu. Aj v platených klinikách sú priemerné náklady na rozsiahlu konzultáciu 1 100 rubľov, čo je pre väčšinu ľudí cenovo dostupné.

EKG, ktorého prepis by mal vykonávať iba lekár, sa v každom prípade považuje za základ pre rozpoznanie príčiny ochorenia. Každé číslo z elektrokardiogramu má špecifický význam. Čo to znamená - pomáha porozumieť kardiológovi.

Venujte pozornosť! Malo by sa pamätať na to, že u detí sa niektoré symptómy objavujú inak. Preto DSS (Union of Pediatricians of Russia) má svoje vlastné predpisy týkajúce sa liečby takýchto chorôb u detí.

Deti by mali vyšetrovať príslušní špecialisti.

Porušenie sínusového rytmu: výsledky

Sinusový rytmus sprevádza normálnu prácu srdca, jeho zmeny: tachykardia, bradykardia. Arytmie poukazujú na abnormality vo vodivom systéme a vyžadujú starostlivé vyšetrenie EKG kardiológa.

Je potrebné vopred upozorniť na zvláštnosti umiestnenia orgánu, pretože odchýlky srdca pozdĺž osi zavádzajú určité korekcie do EKG. V opačnom prípade budete musieť opakovane vykonať dôkladné preskúmanie zakaždým. Znalosť charakteristík pacienta dokáže doktor presne zistiť.

Ak chcete zabrániť poruchám rytmu, mali by ste skontrolovať svoj životný štýl a stravu. Tým sa zníži riziko príznakov. Návšteva kardiologa sa odporúča aspoň raz za rok. Ak už došlo k porušeniu, ísť na recepciu by malo byť prísne podľa plánu. Lekár určí dátum návštev, založený na závažnosti ochorenia. V závažných prípadoch sú k osobe pripojené špeciálne snímače, ktoré okamžite zaznamenávajú kritické zmeny a informujú o tom ostatné.

Pravidelné prehliadky sú najlepšou prevenciou.

Aj keď nie sú žiadne sťažnosti, nemali by ste zanedbávať návštevu kardiológa. Niektoré choroby sú skryté, neprinášajú nepríjemnosti pre pacienta až do určitej doby.

Sínusový rytmus

Srdce je dôležitý vnútorný orgán, ktorý funguje ako druh "motora", ktorého funkciou je dodávať celému telu kyslík a živiny. Vďaka plynulému chodu tela je dôležité venovať osobitnú pozornosť zdraviu srdca, ako aj celému systému, ktorý tvorí. Normálny srdcový rytmus je nastavený sínusovým uzlom, ktorý je zodpovedný za prenos impulzov vychádzajúcich z centrálneho nervového systému. V prípade jeho patologického fungovania by sa malo hovoriť o poruchách rytmických výkyvov. Avšak na začiatku je potrebné pochopiť, čo znamená sinusový rytmus.

Čo je to?

Ľudia ďaleko od medicíny, nie je známe, čo je sínusový rytmus srdca. Zároveň je dôležité poznať definíciu takéhoto konceptu, pretože patologické stavy takéhoto stavu môžu spôsobiť vážne následky. Pod sínusovým rytmom srdca sa rozumejú určité oscilačné pohyby, ktoré spúšťajú tvorbu impulzov v špeciálnom uzle, ktoré sú následne distribuované v komore alebo atriu. Preto dochádza ku kontrakcii srdcového svalu.

Sínusový rytmus naznačuje absenciu patologického fungovania srdca. Elektrokardiografia sa považuje za veľmi účinnú pri jej detekcii. Frekvencia kontrakcie srdca v množstve 50 úderov za minútu sa považuje za normálny sínusový rytmus srdca u dospelých. Pri prijímaní iných digitálnych hodnôt je impulz generovaný iným uzlom, ktorý poskytuje inú kvantitatívnu hodnotu. Spoľahlivé výsledky vykonaného kardiogramu sú možné iba za predpokladu, že stav pacienta, ktorý je predmetom štúdie, je pokojný. Normálny sínusový rytmus môže indikovať takéto hodnoty:

 • frekvencia srdcového tepu sa pohybuje v rozmedzí od 60-80 úderov za minútu. Priemer je 70 záberov, maximum je 85 záberov. U novonarodených detí sa tento ukazovateľ môže rovnať 150 úderom;
 • Interval PQ sa vyznačuje konštantným trvaním.

Sínusový rytmus môže byť vertikálny alebo horizontálny. To znamená smer zmršteného impulzu cez bunkové štruktúry. Je známe, že prechod elektrickej vlny nastáva v určitom smere, ktorý sa do určitej miery zhoduje so srdcovou osou, čo znamená: dešifrovanie kardiogramu týchto indikátorov indikuje konkrétnu polohu impulzu. Je potrebné poznamenať, že pre ľudí s hypertenznou telesnou konštitúciou je sínusový rytmus horizontálneho smeru typickejší, pre ostatné - vertikálne. V tomto prípade sa obe možnosti považujú za normu.

Možné porušenia

V niektorých prípadoch sa sínusový rytmus srdca podrobuje určitým narušeniam, ku ktorým môže dôjsť:

 1. Arytmie a ich odrody. Táto patológia sa týka nepravidelného srdcového rytmu, keď je nestabilný sínusový rytmus.
 2. Sínusová tachykardia. Je to tlkot srdca v akcelerovanom režime. Fyziologická tachykardia sa vyskytuje u športovcov počas školení. Dôvodom tohto porušenia je rýchly krvný obeh vyplývajúci zo stresu, čo spôsobuje intenzívnejšie kontrakcie srdca. Zrýchlený sínusový rytmus môže byť spôsobený aj zvýšenou hladinou adrenalínu v dôsledku silných emočných nepokojov. Patologická forma tachykardie sa stáva dôsledkom používania určitých látok vo forme alkoholických nápojov alebo liekov. Choroby krvi a srdca môžu tiež byť príčinou zvýšenej srdcovej frekvencie.
 3. Bradykardia. Je to stav, keď dochádza k porušeniu procesu repolarizácie pri súčasnom znížení impulzu. Najčastejšie príčiny tejto patológie sú infekčné choroby.
 4. Koronárny sínusový rytmus. Je to typ srdcovej kontrakcie pasívnej povahy, keď oblasť myokardu, ktorá sa nachádza v blízkosti koronárneho srdca mínus, pôsobí ako manažér rytmu. Rytmus koronárneho sínusu je detekovaný iba EKG.

Príčiny patológie u detí

Pre pediatrickú kategóriu populácie je charakteristická arytmia sínusového uzla, ktorá je v tomto prípade považovaná za fyziologický prejav spojený so zvláštnosťami dospelosti a hrudníka motorických aktivít spôsobených dýchaním. Táto podmienka sa považuje za variant normy a nevyžaduje terapeutické opatrenia.

Avšak narušený sínusový rytmus u detí môže naznačovať prítomnosť určitých patológií:

 • vysoký tlak vo vnútri lebky;
 • krivica.

Patologický sínusový rytmus srdca, vyskytujúci sa v ťažkej forme, môže byť spôsobený vývojovými defektami detstva. V tomto prípade je potrebné normalizovať fungovanie srdcového orgánu, je potrebné dlhodobé liečenie, ktoré umožňuje operáciu. Vo väčšine prípadov je znížená aktivita srdca u detí asymptomatická, a preto je dôležité starostlivo sledovať zdravie detí, aby sa nestratila nebezpečná choroba vo vývojovej fáze.

Príčiny patológie u tehotných žien

Počas obdobia gravidity je srdce pod značným stresom. Telo začne fungovať v zrýchlenom režime a obohacuje materský a detský organizmus kyslíkom. V dôsledku toho sú arytmické prejavy počas tehotenstva bežnými stavmi.

Abnormálny srdcový rytmus môže byť výsledkom rôznych ochorení alebo vysokého zaťaženia srdca. U gravidných žien existuje sínusový rytmus so srdcovou frekvenciou, ktorá prekračuje normalizované hodnoty o 10 úderov počas minúty. V prípade porúch sínusového rytmu v dôsledku tehotenstva, na konci generického procesu zmiznú samy.

príznaky

Symptómy sínusového rytmu sa môžu vyskytnúť v:

 • závraty;
 • častá strata vedomia;
 • bolestivý syndróm v oblasti sterna;
 • slabosť, ktorá spôsobuje pokles pracovnej aktivity.

diagnostika

Okrem ultrazvukových a elektrických kardiografií pochopte, čo to je - sínusový rytmus srdca a aké patológie sú možné, ďalšie diagnostické metódy vám môžu pomôcť. Tak je možné predpísať Holterovo monitorovanie alebo test na lieky, pomocou ktorého je možné zistiť lokalizáciu patológie. Takéto diagnostické štúdie sú prospešné pri frekvencii viac ako 90 srdcových úderov za minútu.

Pod monitorovaním Holtera sa hovorí o bežnom elektrokardiograme, ktorý sa vykonáva počas denného obdobia. Vzhľadom na vysokú dĺžku takejto diagnózy je možné študovať stav srdca pri rôznych stresoch. Takéto vyšetrenie sa môže uskutočniť v priebehu fyzickej aktivity.

liečba

Poruchy srdcového rytmu často nevyžadujú špeciálnu liečbu. Vo väčšine prípadov stačí vzdať sa zlých návykov, ako aj emočného a fyzického preťaženia. Problémy so srdcom je možné predchádzať zdravou stravou s režimom. Bude užitočné prijímať vitamínové a minerálne komplexy, ktorých pôsobenie je zamerané na posilnenie a udržanie práce srdcového svalu.

Čo znamená sinusový rytmus?

Jedným zo základných ukazovateľov činnosti srdca je sínusový rytmus. Pravidelne vznikajú impulzy, ktoré pochádzajú z sinusového uzla hlavného orgánu.

Sínusový rytmus zobrazuje činnosť srdca

Čo znamená sinusový rytmus?

Sínusový rytmus srdca je stabilný výskyt elektrických impulzov v sínusovom uzle (kardiostimulátor). Prostredníctvom pravého predsiene sa rovnomerne rozširujú do komôr (najprv vpravo, potom doľava), čo spôsobuje, že sa srdcový sval pohybuje rytmicky.

Ak kardiogram vykazuje pravidelný rytmus sínusu s vertikálnou pozíciou srdcovej osi, znamená to, že hlavný orgán je normálny a neexistujú žiadne patologické príznaky.

Normy sínusového rytmu

Osoba má stabilnú a dobrú prácu srdca bez akýchkoľvek porúch a odchýlok, ak je sinusový rytmus komôr na EKG v transkripte označený ako normysystol.

Čo to znamená na elektrokardiograme:

 1. Centrum sínusu je kardiostimulátor a vzdialenosti medzi P-P a R-R sú rovnaké (jednotná základňa).
 2. Vrcholy P zodpovedajú navzájom vo výške.
 3. Porem P je vždy prítomný pred vytvorením komplexu QRS.
 4. Stabilná vzdialenosť PQ.
 5. Druhé olovo je charakterizované pozitívnym zárezom R.

Normálny sínusový rytmus kontrakcií srdca

Súčasne by mala byť srdcová frekvencia (HR) 65-85 úderov za minútu u dospelých (dieťa má od 70 do 135 rokov) a samotné impulzy by mali byť správne rozdelené zo srdca do srdca zhora nadol.

Poruchy sínusového rytmu

Odchýlky v rytme, frekvencii a postupnosti kontrakcií srdca naznačujú vývoj patologických procesov v hlavnom orgáne. Vyskytuje sa migrácia kardiostimulátora - periodická zmena stredu tvorby impulzov. V tomto momente je činnosť sínusového uzla potlačená a opäť obnovená.

Tabuľka "Odchýlky v kontrakcii sínusu"

Tachykardia a bradykardia môžu byť dočasné, môžu byť reakciou na vonkajšie podnety (cvičenie, emočný stres, stres). V tomto prípade sa pomalý alebo zrýchlený impulz nepovažuje za patológiu. Ak sú odchýlky pozorované priebežne, hovoríme o porušovaní srdcovej frekvencie, ktoré si vyžadujú lekárske zákroky.

Za patológiu a jav sa považuje, keď sa na kardiograme objaví komorový rytmus. To naznačuje, že impulzy nevznikajú zo sínusového uzla, ale sú tvorené v predsieni alebo atrioventrikulárnom uzle (vývoj blokád a porušenie hlavných funkcií hlavného orgánu).

Výsledky dekódovania a diagnostika

Aby sa dospelo k primeranému záveru, špecialista musí nasledovať určitú postupnosť činností:

 1. Určené správnym rytmom. Všetky vzdialenosti od vlny R po R vlnu by mali byť rovnaké.
 2. Vypočítaný impulz.
 3. P vlna sa skúma - to znamená, kardiostimulátor, pre ktorý dobrý výkon, kontrakcie sú vždy sinus. Ventrikulárne, atriálne alebo atrioventrikulárne - príznaky vážneho ochorenia.
 4. Určí sa os srdca. Pre štíhlych ľudí - vzpriamené a pre brušné - umiestnenie srdca je zvyčajne bližšie k horizontálnej. Je nebezpečné, ak sa vyskytol spontánny pohyb osi doprava (vľavo).
 5. Posudzuje sa vodivosť srdca. Lekár skúma segmenty, zuby, intervaly a kontroly dodržiavania normy.

Na záver odborník určuje diagnózu, na záver lekár poukazuje na správnosť rytmu, pulz, posúdi polohu osi a berie na vedomie zistené odchýlky.

Interpretácia srdcovej frekvencie

Možné príčiny odchýlok

Negatívne procesy v sínusovom uzle môžu byť spôsobené množstvom interných a externých faktorov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Fibrilácia predsiení srdca: príčiny a spôsoby liečby

Fibrilácia predsiení je jednou z najbežnejších foriem poruchy srdcového rytmu. Ďalším názvom patológie je fibrilácia predsiení.Za prítomnosti tejto choroby sa osoba sťažuje na náhle záchvaty tachykardie.

Hypertrofia srdca ľavej komory: čo to je, príznaky, liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo sa deje v patológii hypertrofie ľavej komory (krátky LVH), prečo sa vyskytuje. Moderné metódy diagnostiky a liečby.

Kardiológ - miesto o chorobách srdca a krvných ciev

Cardiac Surgeon OnlineAV blokádaV závislosti od závažnosti AV bloku (atrioventrikulárny blok) môže byť 1., 2. a 3. stupeň (kompletný).AV blokádou prvého stupňa je predĺženie PQ intervalu viac ako 0,20 s.

Dôsledky masívneho infarktu a šance na prežitie

Rozsiahly infarkt je najnebezpečnejšou formou srdcového infarktu. Predstavuje vážnu hrozbu pre ľudské zdravie a život.Mnoho ľudí si neuvedomuje, že v ich telách sa rozvíjajú patologické procesy.

Prehľad cievnych liekov na zlepšenie obehových končatín

Cievne prípravky na zlepšenie krvného obehu v nohách môžu byť použité, ak sú prítomné diagnostikované patológie, ako aj ich prevencia. Pomáhajú zlepšiť tón krvných ciev, čím sa predchádza problémom, ako sú trombóza, kŕčové žily a ďalšie choroby chodidiel.

Krasnjarsk zdravotnícky portál Krasgmu.net

Rýchlosť kreatinínu u dospelých v moči a krvi je konštantná a miera kreatinínu u žien je vždy nižšia ako u mužov. Najmenšie množstvo tejto látky sa nachádza u detí mladších ako 1 rok, čo je pochopiteľné.