Problém kiahňovej choroby nestráca svoju relevanciu napriek aktívnemu využívaniu moderných metód liečby patológie zo strany odborníkov. Počet pacientov rastie a každý z nich chce nielen podstúpiť efektívnu a ak je to možné jemnú liečbu, ale aj zbaviť sa vonkajších príznakov ochorenia, ktoré spôsobujú značné nepríjemné pocity.

Skleroterapia je dnes považovaná za jeden z najefektívnejších spôsobov liečby kŕčových žíl a teleangiektáz z akéhokoľvek miesta. Metóda je široko distribuovaná a preukázala nielen jej účinnosť, ale aj bezpečnosť, pretože komplikácie po skleroterapii sú skôr výnimkou z pravidla a dokonca aj s zanedbanými formami ochorenia u pacientov s množstvom súvisiacich ochorení je postup úspešný.

Kŕčové žily nohy - veľmi častá patológia a počet pacientov sa neustále zvyšuje a ich vek sa stáva mladším. Medzi pacientmi vaskulárnych kliník je veľa mladých žien, ktoré nie sú príliš symptomatické ako vonkajšie príznaky choroby.

Zmeny v krvných cievach prispievajú k dedičným faktorom, nadváhe, tehotenstvu a pôrode, nútenému predĺženiu stálych alebo sedavých prác. Pokles motorickej aktivity, s ktorou trpí moderné ľudstvo, do veľkej miery vyvoláva kŕčové žily a mnohé ďalšie problémy s krvnými cievami.

Existuje mnoho spôsobov, ako zabrániť venóznej patológii nohy, ale mnohí z nich zanedbávajú a prichádzajú k lekárovi s už začatými formami choroby. Skleroterapia je primárne zameraná na odstránenie malých kalibrových žilov viditeľných pre oči a tzv. Pavúkovité žily, ale aj s vyvinutými kŕčovými žilami, môže tiež znížiť prejavy ochorenia, aj keď je nepravdepodobné, že by to viedlo k úplnému zotaveniu.

Aby bolo možné dosiahnuť maximálnu účinnosť vytvrdzovania žíl, je dôležité neodkladať návštevu špecialistu a pri plánovaní liečby stojí za to vybrať si vaskulárne oddelenie s dobrou povesťou, kde pracujú skúsení a vysoko kvalifikovaní špecialisti.

Skleroterapia má niekoľko výhod v porovnaní s inými metódami liečby vaskulárnej patológie:

 • Minimálna bolesť;
 • Možnosť držať za prítomnosti kontraindikácií radikálnejšiu liečbu;
 • Vynikajúci estetický výsledok;
 • Nízka frekvencia komplikácií a nežiaducich reakcií, tj bezpečnosť pacienta;
 • Možnosť ambulantnej liečby bez obmedzenia bežnej životnej činnosti a práce;
 • Zaznamenaný účinok po prvom vytvrdení.

Indikácie a kontraindikácie pre scleroterapiu nôh

Skleroterapia sa môže použiť ako samostatná hlavná metóda liečby vaskulárnej patológie, tak aj v kombinácii s inými metódami - chirurgickým odstránením veľkých varixov modifikovaných kmeňov, rádiofrekvenčnou liečbou, laserovou koaguláciou.

Jednou z hlavných podmienok pre skleroterapiu žíl dolnej končatiny je počiatočná fáza patológie. Takíto pacienti môžu byť obmedzené na sklerózu a môžu byť vyliečené bez operácie a bolesti. V iných prípadoch je chirurgická liečba doplnená sklenou žily, aby sa dosiahol najlepší kozmetický výsledok.

Keď sa na nohách objaví žilová "sieťka", ak sa objaví ťažkosť, pocit trhania, opuch po dni strávenom "na nohách", začali sa žily na povrchu kože a koža sa stala modrastou odtieň, potom návšteva špecialistu nemôže byť pomalá.

Samotvrdenie krvných ciev nastáva, keď:

 1. Povrchové variťové varixy;
 2. Teleangiektázia ("pavúkové žily");
 3. Hemoroidy.

Pri povrchových cievnych zmenách je hlavným problémom pacientov kozmetická porucha, zatiaľ čo iné príznaky patológie nemusia byť vyjadrené. V tomto prípade sa uskutočňuje estetická skleroterapia, ktorá, ak nie navždy, potom dlhodobo uvoľní pacienta z existujúceho problému.

Ako ďalšia metóda liečby je skleroterapia indikovaná pre závažné kŕčové žily, pri chirurgických operáciách odstránenia veľkých žilových uzlín a malých perforujúcich ciev a žilových prítokov sú sklerotizované. Tento prístup znižuje celkovú invazívnosť intervencie a výsledok je viac estetický.

Hlavným problémom, najmä u starších ľudí, sú trofické vredy, ktoré sa objavujú v dôsledku vypúšťania venóznej krvi cez perforujúce cievy a jej stagnácie v povrchovom kanáli. Dokonca aj v takýchto vážnych prípadoch sklerotizácia, vykonaná pozorovaním, prináša vynikajúci výsledok s minimálnou traumou.

K vytvrdzovaniu žíl v nohách, napriek bezpečnosti metódy, existujú kontraindikácie. Medzi ne patria:

 • Tehotenstvo a laktácia, keďže účinok sklerotizujúcich na vyvíjajúci sa plod a dieťa dojčatá, ktoré môžu dostať liek z krvi matky alebo materského mlieka, nebolo študované;
 • Alergia na sklerotizujúce látky;
 • Závažné komorbidity (diabetes, hypertenzia, srdcové chyby);
 • Ekzematózne a infekčné zápalové procesy na koži v miestach údajnej injekcie sklerotizujúcich roztokov;
 • Ateroskleróza artérií v pokročilom štádiu;
 • Trombóza a flebitída žílového systému nohy.

Príprava na liečbu

Vzhľadom na to, že v lete sa kŕčové žily zvyčajne zhoršujú, nohy sa viac zväčšujú a vo všeobecnosti choroba spôsobuje väčšie nepríjemné pocity, je lepšie plánovať liečbu v inom čase roka av lete si môžete voľne zakryť nohy, plávať a byť na slnku. Navyše, v teple je nepravdepodobné, že by niekto dokonca chcel stráviť niekoľko dní v tesných obväzoch bez príležitosti sprchovať.

Príprava na sklerózu žily na nohách zahŕňa komplexné vyšetrenie pacienta, vypracovanie plánu liečby, výber neefektívnejšej metódy skleroterapie a prípravy, ako aj výpočet približného počtu sedení v závislosti od prevalencie patológie.

 1. Všeobecné a biochemické krvné testy, analýza moču;
 2. Krvný test na zrážanie;
 3. röntgenových lúčov;
 4. Testy na syfilis, HIV, hepatitídu, ktoré sú zahrnuté do štandardného zoznamu vyšetrení pred akoukoľvek liečbou;
 5. Ultrazvukové vyšetrenie ciev nohy na určenie štádia ochorenia a mieru nadchádzajúcej liečby.

Pred procedúrou skleroterapie by ste mali navštíviť praktického lekára, aby vylúčil celý rad súvisiacich ochorení, ktoré môžu byť prekážkou postupu, alebo sa podrobiť ich náležitému ošetreniu.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať už prijatým liekom. Kyselina acetylsalicylová, podobne ako nesteroidné protizápalové lieky, musí byť úplne zrušená kvôli riziku krvácania. Pri prijímaní hormonálnych liekov vrátane antikoncepčných prostriedkov by ste mali určite povedať svojmu lekárovi, pretože môžu vyvolať trombózu. Je jasné, že fajčenie a alkohol by mali byť vylúčené zo životného štýlu už v štádiu plánovania skleroterapie.

Príprava na skleroterapiu "hviezd" a žíl bezprostredne pred operáciou je veľmi jednoduchá a spočíva v hygienickom umývaní nohy, zatiaľ čo epilácia alebo holenie, ktoré traumatizujú pokožku, nemožno vykonať. Krémy a krémy sa najlepšie odložia až do úplného zotavenia, nemali by sa ošetriť pred manipuláciou.

Skleroterapia kŕčových žíl sa vykonáva na ambulantnej báze, nie je potrebné hospitalizovať pacienta, je to ďalšia významná výhoda metódy v porovnaní s chirurgickou liečbou. Musíte prísť na kliniku v priestranných, pohodlných odevoch a topánkach a starať sa o to, ako sa môžete vrátiť domov neskôr. Štruktúra väčšiny sklerotizujúcich zahŕňa alkohol, preto sa neodporúča dostať za volant po ošetrení a pacient to pravdepodobne nebude chcieť urobiť sám. Niekoľko hodín pred ošetrením stojí za trošku ľahké občerstvenie, ale nemusíte konzumovať veľké množstvo tekutín, pretože na operačnom stole je nejaký čas.

Skleroterapia nespôsobuje bolesť, takže nie je potrebná anestézia a navyše celková anestézia. Navyše anestetické zložky sú už zahrnuté do zloženia moderných liekov, takže najviac, že ​​pacient môže zažiť, je mierne, celkom prípustné pocity pálenia v mieste vpichu ihiel alebo mikrokatérov. Bezbolestnosť významne zužuje rozsah kontraindikácií a uľahčuje priebeh a operáciu a periódu obnovy.

Skleroterapia a použité lieky

Frekvencia skleroterapie žíl v nohách závisí od prevalencie patológie podľa výsledkov vizuálneho vyšetrenia a ultrazvuku. V priemere sú dostatočné dve alebo tri sedenia, počas ktorých lekár produkuje niekoľko až 10 sklerotizujúcich injekcií.

V závislosti od povahy použitej sklerotizujúcej látky existujú:

 • kvapalina;
 • Plesňová skleroterapia (penová forma).

V prvom prípade je látka kvapalná, zvyčajne na báze alkoholu, vstreknutá striekačkou do nádoby. Plesňová skleroterapia zahŕňa zavedenie látky vo forme peny, ktorá sa získava bezprostredne pred zavedením, to znamená, že samotné liečivo je pôvodne kvapalné.

Výhoda spevňovania peny môže byť považovaná za menšiu dávku liečiva, pretože pena môže zaberať viac priestoru ako kvapalná látka, čo znamená, že riziko nežiaducich reakcií na sklerozant je znížené. Ďalšou výhodou penovej skleroterapie je schopnosť vyplniť nádobu s väčším kalibrom ako s kvapalnou technikou. Pena, ktorá napučia v žilách žily a dosahuje všetky jej steny.

Plesňová skleroterapia (penová forma) je považovaná za najnovšiu a sľubnú liečbu kŕčových žíl. Pena, ktorá je zmesou účinnej látky s plynovými bublinami, rovnomerne vyplňuje nádobu, z nej vytlačí krv a jej škodlivý účinok spôsobuje silný kŕč, pri ktorom sa ihneď po zavedení lieku môže znížiť lumen žíl až na päťnásobok.

Pridanie ultrazvukovej skleroterapie (echosclerotherapy) umožňuje chirurgovi hodnotiť účinnosť postupu priamo počas postupu, čo znižuje počet recidív a opakovaných operácií a tiež umožňuje liečbu kŕčových žíl veľkých žilových kanálov. Medzi liečivami schopnými penenia je etoxy sclerol uznávaný ako vodca - nielen vysoko účinný, ale aj bezpečný.

V okamihu injekcií má pacient pocit slabého pocitu brnenia alebo pálenia, ktorý sa považuje za normálny a ak sa vyskytne závrat, nevoľnosť, silná bolesť, nevoľnosť alebo horúčka, okamžite informujte svojho lekára, pretože tieto príznaky môžu naznačovať alergie alebo individuálnu intoleranciu na zložky používaný liek.

Manipulácia s skleroteréziou je pomerne jednoduchá: pomocou špeciálnych malých ihiel alebo mikrokatérov dokáže lekár na mieste rozšírených žíl prepichnúť a zavádza do nich prostriedky na sklerotizáciu. Pri vytvrdzovaní veľkých nádob sa manipulácia uskutočňuje pod ultrazvukovým ovládaním, takže účinná látka vyplní aj tie oblasti, ktoré nie sú viditeľné pre oko.

Akonáhle je vo vnútri cievy, liek spôsobuje aseptický zápal steny žíl, rovnako ako akákoľvek iná cudzia látka, ktorá vstúpila do tela, čo spôsobuje zrútenie ciev, lúmen prerastý spojovacím tkanivom, ktorý postupne zmizne a vonkajšia defekt vo forme žilovej siete zmizne.

Skleroterapia hviezd je rovnaká ako u väčších plavidiel. Metóda kryoklezoterapie sa môže použiť, keď sa pomocou tepelného imageru určuje cievny prítok telangiektázy a zavedenie penového prípravku sa uskutočňuje pod pôsobením prúdu studeného vzduchu.

Po zavedení sklerotizantu je noha pevne obviazaná a kompresné odevy sú umiestnené na vrch, ktoré nie je možné odstrániť aspoň prvých 24 hodín. Druhý deň lekár zvyčajne umožňuje odlepiť nohu, ale pleteniny sa nosia najmenej 10 dní, častejšie asi dva týždne. Kompresia je bezprostredne po zavedení sklerotizujúcej látky nevyhnutná, aby sa žila nevyhladila a jej steny sa pevne "navzájom spojili". Okrem toho kompresná terapia pomáha zabrániť v budúcnosti trombóze, podliatine a recidíve kŕčových žíl.

Video: skleroterapia

Možné komplikácie sklerózy žíl

Nežiaduce reakcie po skleroterapii ciev na nohách sa považujú za zriedkavé a najčastejšie sa spájajú buď s počiatočným závažným priebehom patológie, alebo s pacientom, ktorý nerešpektuje odporúčania lekára, najmä nosenie špeciálnej kompresnej bielizne.

Vedľajšie účinky, ktoré sa vyskytnú v prvých hodinách a dňoch po liečbe, zahŕňajú svrbenie a odlupovanie kože pozdĺž sklerotizovaných žíl. Zvyčajne sa obťažujú len v prvých hodinách po ukončení procedúry a potom ich odovzdajú. Epizodicky sa opakujúce krátkodobé svrbenie dlhšie ako jeden deň po liečbe sa nepovažuje za komplikáciu, ale ak vznikne taká úzkosť, nie je nadbytočné konzultovať s lekárom.

Po dobu 2-3 mesiacov môže dôjsť k utesneniu pokožky pri projekcii sklerotizovaných ciev a pigmentácia vo forme svetlohnedých pruhov alebo začervenania môže trvať až jeden rok po liečbe. Veľmi zriedkavou komplikáciou je nekróza kože, ktorá môže byť spojená s individuálnou citlivosťou na zložky prípravkov alebo s porušením procedúry postupu.

Počas prvých 7-9 dní je možné pocit bolesti v miestach punkcie kože. Takáto bolesť sa často vyskytuje na pozadí fyzickej námahy a nakoniec prechádza sama.

Pri vytvrdzovaní žíl oblasti členku je možné opuch a sčervenanie kože, ktoré sú krátkodobé a nespôsobujú výrazné nepríjemné pocity. Takéto zmeny môžu byť vyvolané tým, že nosia pevné topánky alebo podpätky, čo je zo zrejmých dôvodov lepšie odmietnuť.

Zápal žilovej steny po zavedení sklerotizujúcej látky sa vyvíja veľmi zriedkavo a vo väčšine prípadov je vinou tejto komplikácie samotný pacient, ktorý nedodržiava pokyny lekára týkajúce sa určitých obmedzení alebo predčasne odstráni elastický obväz.

Kľúčom k priaznivému koncu liečby kŕčových žíl nohy môže byť súlad s určitými pravidlami:

 1. Používanie vysoko kvalitných liekov so sklerotizujúcimi látkami, ktoré odporúča lekár, samoobmedzenie jedného nástroja za iný bez konzultácie s flebologom, je neprijateľné;
 2. Dôkladné vyšetrenie pacienta pred procedúrou skleroterapie na odstránenie všetkých možných prekážok liečby;
 3. Dodržiavanie techniky manipulácie lekárom a pacient - všetky pokyny chirurga, aj keď sa nezdá byť veľmi užitočné.

Väčšina pacientov podstupuje skleroterapiu plavidiel v platených centrách, pri výbere kliniky sa však nesmie zamerať na náklady a zľavy, ale na kvalifikáciu a skúsenosti zamestnancov. Cena skleroterapie závisí od použitej drogy a zložitosti nadchádzajúceho postupu, a preto sa počíta individuálne a nemôže byť rovnaká pre všetkých.

Ako sa správať po skleroterapii

Procedúra skleroterapie je jednoduchá a bezpečná, ale jej účinnosť a priebeh pooperačného obdobia závisia vo veľkej miere od pacienta a od toho, ako starostlivo dodržiava odporúčania lekára. Vo všeobecnosti účinok trvá najmenej 10-15 rokov a často aj v živote s správnym správaním pacienta. S objavením sa nových žilových rozšírení môžete opakovať priebeh obkalyvaniya sklerotizantov.

Ihneď po vytvrdnutí sa na nohách nosia kompresné úplety, preto je pre pacienta lepšie starať sa o jej prítomnosť. Klinika môže ponúkať elastické bandážovanie, ale táto metóda nie je úplne pohodlná, je lepšie použiť predkúpené pančuchy alebo pančuchy správnej veľkosti a stupeň kompresie, ktorý je potrebný pre konkrétneho pacienta.

Prvý deň nohy je lepšie sa nedotýkať. Od večera nasledujúceho dňa po operácii si môžete odobrať pančuchy na noc, ale ráno ich musíte znova zapnúť, než sa dostanete z postele. Po manipulácii vám lekár poradí, aby ste chodili 20-30 minút. Toto odporúčanie by sa nemalo zanedbávať, pretože chôdza zlepšuje prietok krvi, zabraňuje trombóze krvných ciev a prispieva k rýchlemu zmiznutiu žilovej siete.

Vo všeobecnosti sa nemusíte obmedzovať na motorickú aktivitu. Pre prevenciu komplikácií a recidívy patológie lekári odporúčajú každodennú prechádzku po dobu najmenej jednej hodiny, ale tímové športy, gymnastika, vzpieranie, cyklistika by mali byť vylúčené až dva týždne po ukončení liečby.

Dlhodobé alebo sediace sú významnými rizikovými faktormi pre kŕčové žily, preto je potrebné vytvoriť podmienky pre životne dôležitú aktivitu, ktorá ich vylučuje čo najviac. Ak je pacient nútený vykonávať stálu prácu, odporúča sa vopred premýšľať o zmene typu činnosti aspoň počas obdobia liečby alebo v procese stojaceho striedavo s výmenou nosnej nohy a usporiadaním malých intervalov chôdze po dobu 5-10 minút.

Skleroterapia, aj keď jemná, ale stále invazívna manipulácia, to je sprevádzaná punkciou tkaniva, takže kúpanie nemôže trvať až 2 týždne a návštevy kúpeľa a sauny by mali byť opustené až 2 mesiace. Solárium a dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu môžu vyvolať recidívu choroby, preto by mali byť obmedzené na pol až dva mesiace.

Výsledky skleroterapie, ktorých fotografie sú prezentované na miestach kliník, sú pôsobivé: po dvoch alebo troch procedúrach sa zhluky kŕčových žíl zďaleka nezaznamenajú a na konci liečby úplne zmiznú. Pacient sa zbaví subjektívnych nepohodlí a vonkajšej defekty a nielen patologicky zmenené žily, ale aj stav pokožky sa zlepšuje, čím sa stáva pružnejším a hladším.

Kalenie sa nepovažuje za radikálny spôsob riešenia patológie, relapsy sú veľmi pravdepodobné, ak ignorujete pravidlá na prevenciu kŕčových žíl, z ktorých najjednoduchší je nosenie špeciálneho kompresného spodného prádla. Môžu to byť pančuchy alebo ponožky, kúpené podľa veľkosti nohy pacienta a stupeň kompresie odporúčaný chirurgom. Na objednávku je možné vyrábať elastické pleteniny v ortopedických salónoch alebo zdravotníckych zariadeniach.

Skleroterapia dolných končatín - čo je to?

Skleroterapia dolnej končatiny je účinnou metódou liečby kŕčových žíl, ktorá je tiež operáciou, ale vyžaduje veľké chirurgické rezy v postihnutej oblasti. Chirurgický zásah je minimálne invazívny - lekár bude potrebovať injekčnú striekačku a malé množstvo nástrojov na jej vedenie.

Tento typ korekcie sa vyznačuje jednoduchosťou techniky, ale vyžaduje si zodpovedný prístup pacienta, aby sa pripravil na samotný postup a zotavil sa z neho. Vytvrdzovanie žíl dolnej končatiny nevyžaduje odstránenie žíl - v priebehu sedenia sa do lúmenu injekcie vpichuje špeciálna látka, ktorá ničí jej stenu.

Vnútorná výstelka žily spadne a postupne rastie spolu, čím sa na svojom povrchu vytvorí spojivové tkanivo, ktoré je slabo viditeľné voľným okom. Zvážte, čo je skleroterapia, aké typy chirurgie existujú, ak je postup vhodný, existujú nejaké kontraindikácie, ako sa vykonáva manipulácia a aký je jej účinok.

Úspešnosť žílnej žlčovej žľazy závisí od činnosti lekára a od pacientovho kompetentného dodržiavania odporúčaní počas rehabilitačného obdobia.

Ak je operácia relevantná

Skleroterapia je najnovší spôsob liečenia ochorení žíl (kŕčové žily a jej rôznych komplikácií, ktoré postihujú tkanivá nohy). Často sa postup používa na cievnu nedostatočnosť. Počas ochorenia dochádza k preťaženiu dolných končatín - dôjde k poškodeniu ventilu alebo dilatácii cievnych stien, v dôsledku čoho krv úplne netečie z dolných končatín. Na zotavenie je potrebné zvýšiť tlak v žilovom systéme, aby bolo srdcom ľahšie pumpovať krv. Jednou z takýchto operácií je umelá skleróza ciev nohy.

Indikácie pre skleroterapiu:

 • Spiderské žily pod kožou (telangiektázia) sú bežné komplikácie kŕčových žíl, ktoré sa prejavujú určitými príznakmi. Na liečbu patológie sa používajú rôzne metódy, ale skleroterapia pavúkov na nohách, ktorá minimalizuje vedľajšie účinky a nežiaduce dôsledky, umožňuje úplné zbavenie sa tejto choroby. Operácia sa uskutočňuje na podkožných žilách umiestnených nad postihnutou oblasťou. Nie je márne medzi pacientmi, že tento typ terapie bol nazývaný "prick z pavúkov";
 • Rozptýlené kŕčové žily - toto ochorenie znižuje vaskulárny tonus a vedie k poruchám obehu. Problémom v boji proti patológii je nepružnosť lézie žíl - chirurgická liečba je neprijateľná a lekárske lieky nie vždy prinášajú požadovaný výsledok. Jedinou účinnou cestou je vykonať skleroterapiu kŕčových žíl, v ktorých je sklerózna vložená do ciev a blokuje ich lúmen. Postupne stúpa tlak v žilovom lôžku a ochorenie ustupuje;
 • Chronická variácia kŕčových žíl - s dlhým priebehom ochorenia existuje veľa komplikácií, z ktorých niektoré sú vredy. Páchatelia týchto účinkov sú perforujúce žily, ktoré vedú k trofickým poruchám, k smrti mäkkého tkaniva a krvácaniu. Na zlepšenie stavu pacienta sa používa skleroterapia dolných končatín, pri ktorej sa liek vstrekuje do perforačných žíl, stabilizuje sa tlak v žilovom lôžku a normalizuje sa prietok krvi.

Boj proti kŕčové žily a stuhnutie pavúkov na nohách sú hlavnými indikáciami pre postup. Korekcia sa však bežne používa na liečbu niektorých foriem srdcového zlyhania alebo abnormalít v tvare a umiestnení ciev. Rozhodnutie o vykonaní skleroterapie v týchto prípadoch prijíma ošetrujúci lekár.

Ak ste alergický na lieky, môžete použiť laserovú skleroterapiu. Táto technika umožňuje dosiahnuť najoptimálnejšie výsledky v porovnaní s konzervatívnou liečbou.

Ak je postup nemožný

Liečba skleroterapia je veľmi účinná, ale nie je vždy možné ju priradiť pacientovi. Pred začatím postupu pacient prechádza malým testom zlučiteľnosti s liekmi - pretože existuje riziko vzniku alergií. Malé vyšetrenie je tiež vykonané s cieľom identifikovať ochorenia, ktoré môžu byť kontraindikované pre operáciu tvrdnutia žily. Ale aj po dôkladnom vyšetrení zostáva riziko nežiaducich účinkov.

Hlavnými kontraindikáciami pre skleroterapiu sú:

 • Individuálna intolerancia k lieku - ak sa počas predbežného lekárskeho vyšetrenia objaví alergia na liečivú látku, môže byť zamietnutie vymenovania postupu. Lekár sa pokúsi nájsť iný liek, ak sa nekonzistencia opakuje - postup sa musí nahradiť inou možnosťou liečby, pretože závažné komplikácie skleroterapie sa môžu vyvinúť až po pľúcny edém;
 • Zápalové procesy v postihnutej oblasti - ak sa objaví zápal, je prísne zakázané vykonať procedúru, pretože to môže zhoršiť klinický obraz základnej choroby - skleróza žily zníži prietok krvi do postihnutej oblasti a povedie k zvýšenému opuchu mäkkých tkanív;
 • Trombóza a tromboflebitída krvných ciev vo všetkých štádiách - tieto patologické príznaky sprevádza blokovanie venózneho lumenu krvnými zrazeninami a porušenie odtoku krvi z končatín. Technika žilovej skleroplastiky zahŕňa podobné úkony spôsobené umelými prostriedkami. Celkovo to zhorší obraz choroby;
 • Začaté formy aterosklerózy - ochorenia tvoria plaky pokrývajúce lúmen tepien. Ak produkujete skleroterapiu, ktorá zablokuje lumen žíl - môže sa vyvinúť obehová nedostatočnosť, následky môžu byť nepredvídateľné;
 • Detská vec - tehotenstvo vo všetkých obdobiach je absolútnou kontraindikáciou k vytvrdzovaniu žíl v nohách, pretože môže viesť k potratu alebo predčasnému pôrodu;
 • Pacient trpí chorobami, ktoré vyžadujú liečbu - postup nebude možný, pretože ak sa vyskytnú súčasné patologické stavy, môžu sa vyvinúť lokálne alebo systémové poruchy.

Ak je pacient v rizikových skupinách, korekcia môže byť odložená na určitý čas alebo nahradená inou možnosťou liečby, pretože riziko komplikácií po žilovej skleroterapii sa zvyšuje. K tomu musíte požiadať lekára o možnosti iných terapií - je možné, že bude predpísaná účinná konzervatívna liečba alebo laserová koagulácia žíl dolnej končatiny.

Odrody prevádzky

V posledných rokoch bolo vyvinutých niekoľko metód na sklerózu žíl. V závislosti od výberu techniky sa mení aj cena cievnej korekcie.

Voľba operácie závisí nielen od estetických úvah pacienta, ale aj od prítomnosti určitých kontraindikácií.

 • Kompresná skleroterapia je klasický postup charakterizovaný zavedením špeciálnych sklerotizujúcich (lieky na skleroterapiu) do cievy. Po ich použití liek zabezpečuje odstránenie krvi z lúmenu žily, adhéziu cievnych stien s následným vytvrdnutím a prerastaním spojivového tkaniva. Cena za takúto operáciu je 10 tisíc rubľov, po 5 až 10 rokoch sa objavujú relapsy v 25% prípadov;
 • Mikroskleroterérapia - tento typ korekcie je podobný predchádzajúcej, ale dávkovacie formy sa injikujú do najmenších žíl. Šperky pracuje sa ukazuje, že odstránenie "žilovej siete", ktorá sa objaví s kŕčovými žilami. Efekt sa vyskytuje po 1-2 mesiacoch, pravdepodobnosť recidívy závisí od stupňa poškodenia tkanív nohy. Priemerná cena je 5 tisíc rubľov na jeden pozemok alebo 35 až 40 tisíc na obe nohy;
 • Echoskloterapia - technika, ktorá je najbližšia k operácii, pretože zahŕňa otvorenie postihnutých ciev pod kontrolou ultrazvuku. Tento typ korekcie je populárny u veľkých žíl, relapsy sa zvyčajne vyvíjajú po niekoľkých rokoch v 30% prípadov. Približná cena operácie je 15 tisíc rubľov;
 • Plesňová skleroterapia - podstatou techniky je zavedenie ihly do špeciálnej elastickej peny do dutiny žily, ktorá vylučuje krv. O týždeň neskôr dochádza k vytvrdzovaniu pri uzatvorení lumen cievy. Náklady na zasadnutie - 5-10 tisíc rubľov;
 • Laserová skleroterapia žíl dolných končatín je najnovšou metódou korekcie, podstatou procedúry je použitie špeciálneho laseru, ktorý pôsobí na steny a žily a podporuje ich priľnavosť. Postupne sa v mieste žily tvorí malá šnúra. Cena korekcie je 30-40 tisíc rubľov. K relapsom patológie dochádza iba v 3-4% prípadov, počet komplikácií sa v skutočnosti nepozoruje.

Väčšina spôsobov vaskulárnej sklerózy je u pacientov dobre znášaná a spôsobuje minimálne nežiaduce dôsledky. Pred výberom korekčnej metódy by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Príprava na postup

Príprava na skleroterapiu vyžaduje odovzdanie lekárskej komisie do lekárskej inštitúcie, kde bude operácia vykonaná. Za týmto účelom musí pacient navštíviť ošetrujúceho lekára a podrobiť sa prvotnému vyšetreniu. Lekár vykoná predbežné vyšetrenie, predpíše krvné testy a ultrazvuk žíl.

V druhom prípade je možné získať vyčerpávajúce informácie o povahe základnej patológie, ktorá sa stala príčinou spánkovej terapie. Krvné testy dokážu zistiť prítomnosť ochorení, ktoré môžu spôsobiť, že pacient odmietne tento spôsob liečby.

Mesiac pred konaním je pacientovi zakázané:

 • Piť alkohol a iné psychotropné látky;
 • Užívajte protizápalové a hormonálne lieky;
 • Aplikujte masti, gély alebo krémy v oblasti pôsobenia.

Ak je indikovaná klasická skleróza, aby sa zabránilo vzniku alergickej reakcie, pacient navštívi nemocnicu na vykonanie testov kompatibility s liekmi.

V dopoludňajších hodinách pred procedúrou sa pacientka kúpe alebo sprchuje, umiestňuje priestranné oblečenie a pohodlnú obuv. Pokiaľ ide o procedúru, odporúča sa zmeniť šaty, uteráky a obväzy.

Technika

Vykonávanie skleroterapie nevyžaduje anestéziu - postup je úplne bezbolestný a poskytuje pacientovi minimálne nepohodlie. Keď pacient vstúpi do operácie, vlasy sú oholené v oblasti lézie, čo môže spôsobiť menšie ťažkosti počas manipulácie. Táto podmienka je nepovinná a zostáva podľa uváženia lekára.

Postupnosť lekára počas výkonu cievnej sklerózy:

 • Pacient je umiestnený na stôl v horizontálnej polohe - takto sa dosiahne maximálna relaxácia svalov a vytvoria sa podmienky, ktoré zabraňujú kŕčeniu žíl;
 • Chirurgické pole sa ďalej ochladzuje, čo prispieva k uvoľneniu cievnej steny a znižuje bolesť počas sedenia;
 • Lekár dezinfikuje pokožku antiseptikmi a pomaly injekčne vpichuje liek do žily. Na injekcie sa používajú tenké ihly, ktoré znižujú lokálne podráždenie a vznik bolestivých reakcií.

Po každej manipulácii sa pacientovi odporúča ležať niekoľko minút v horizontálnej polohe, aby liečivo začalo pôsobiť. Ak sú žily vážne postihnuté, na dosiahnutie požadovaného výsledku môže byť potrebných niekoľko postupov.

Ak sa používa korekcia laserom - relácia trvá oveľa kratšie, namiesto ihiel sa používa zariadenie založené na fotosnímku.

Porovnanie "pred" a "po"

Ak pacient ukáže lekársku sklerózu, na končatinách sa môžu vyskytnúť príznaky žilovej lézie. Toto je vidieť, ak sa pozriete na fotografiu pred a po skleroterapii:

 • Pred procedúrou má koža na nohách ulcerácie vo forme trofických vredov a existujú "cievne siete". Často patologické zložky opísané krvácajú a rastú. Ak sú postihnuté veľké subkutánne žily, pozdĺž ich priebehu sa zaznamená modrá farba kože;
 • Niekoľko týždňov po vytvrdnutí žíl chýba koža bez viditeľných zmien, pavučích žíl a ich elementov. Z vonkajšieho hľadiska je koža zdravá, nie sú žiadne príznaky ochorenia na nohy.

Klasická skleroterapia alebo laser - čo si vybrať

Po dlhú dobu bola skleroterapia prvou neinvazívnou metódou liečby ochorení žíl - postup umožňoval operáciu vykonať bez toho, aby došlo k veľkým rezom na koži. Výhody a nevýhody v porovnaní s klasickou chirurgickou liečbou sú zrejmé - účinnosť sklerózy lekárskej žily je vysoká a zložitosť a riziká vedľajších účinkov sú podstatne nižšie. Napriek všetkým pozitívnym aspektom skleroterapia zostáva invazívnou metódou, pri ktorej dochádza k relapsom v tretine prípadov.

Laserová terapia umožňuje operáciu bez narušenia celistvosti kože, pretože lúč preniká do mäkkého tkaniva v požadovanej hĺbke a má terapeutický účinok. Podľa odborníkov je použitie laserovej terapie najoptimálnejšou metódou liečby ochorení žíl s minimálnym rizikom recidívy.

Pri menštruácii sa nesmie robiť žiadny postup vytvrdzovania, pretože počas tohto obdobia sa v tele vyskytujú fyziologické zmeny a riziko krvácania sa zvyšuje.

Názory pacientov

Prehľady skleroterapie žíl dolnej končatiny umožňujú osobe premýšľať o operácii, aby urobila konečné rozhodnutie.

Trpel som dlho z kŕčových žíl - nič sa nepomohlo! Videl veľa piluliek, vyskúšal veľa masti - výsledok bol pochybný. Rozhodla sa o speniteľnej skleropatii - bola veľmi prekvapená, že postup bol tak rýchly a bezbolestný. Po návšteve niekoľkých zasadnutí som znova na nohách.

Oksana, 52 rokov, Irkutsk.

Prihlásil som sa na opravu laserom - veľmi spokojný! Postup je okamžitý, už druhý deň môžem ísť na chatu znova! Ak uvažujete medzi skleroterapiami a chirurgickým zákrokom, hovorím vám, nemyslite si, ale pripojte sa k vedeckému pokroku!

Anatoly, 60 rokov, Chita.

Skleroterapia je nová metóda v boji proti kŕčové žily a jej komplikáciám. Liečba je drahá, ale umožňuje dosiahnuť optimálne výsledky s minimálnym rizikom komplikácií. Pred vykonaním postupu je potrebná konzultácia s ošetrujúcim lekárom.

Čo je skleroterapia

Skleroterapia je technika na liečbu mnohých ochorení cievneho a lymfatického systému, odstránenie vaskulárnych novotvarov. Na jej realizáciu sa používajú špeciálne prípravky, ktoré po zavedení do dutiny cievy spôsobujú nezvratné poškodenie cievnej steny, pustnutie a prerastanie lúmenu. Najpopulárnejším zo všetkých postupov je liečba kŕčových žíl po nohách a odstránenie vaskulárnych malformácií (cievne škvrny).

Z histórie metódy

Po prvýkrát sa lekári začali odstraňovať rozšírené cievy s liekmi, ktoré poškodzujú cievnu stenu už v roku 1853. V tom čase nebola metóda rozšírená, pretože lieky používané vtedy spôsobili veľké množstvo komplikácií.

Bezpečné prípravky na odstránenie žíl boli získané a testované až v roku 1946. Vynikajúce výsledky liečby niekoľkých tisíc pacientov konzervatívnym spôsobom umožnili v mnohých prípadoch odmietnuť vykonať traumatické chirurgické zákroky, po ktorých zostali jazvy a jazvy.

V súčasnosti sa takzvaná penová skleroterapia stala rozšírená, pre ktorú sa používa liečivo so špeciálnymi vlastnosťami: väčšina lieku sa hromadí v mieste jeho podávania a nevzťahuje sa na susedné cievy. To zaručuje dodatočnú bezpečnosť počas postupu.

Kŕčové žily

Normálne má človek niekoľko mechanizmov, ktoré spoločne pracujú naraz, aby uľahčili pohyb krvi cez venózny systém smerom k srdcu:

 • nasávanie hrudníka na inhaláciu;
 • prítomnosť elastických a svalových vlákien v zložení steny žily, ktoré zabraňujú prehnaniu žíl pri naplnení krvi;
 • prítomnosť špeciálnych ventilov v žilách, ktoré umožňujú prúdenie krvi smerom k srdcu a zabraňujú spätnému toku krvi;
 • mechanické pôsobenie svalov na nohe tiež podporuje prietok krvi žilami do srdca.

Žily podľa ich polohy v hrúbke tkanív sú rozdelené na povrchové a hlboké. Smer krvi cez žily u zdravého človeka je nasledovný: krv prúdi striktne nahor a tiež smerom od povrchových žíl až po hlboké pozdĺž spojovacích žíl.

Dôvody, ktoré môžu viesť ku kŕčové žily, sú veľa. Avšak spolu s príčinami musia pôsobiť aj niektoré dedičné faktory a hormonálne vplyvy.

 • Vplyv dedičnosti.

Máme geneticky stanovený pomer elastínu a svalových vlákien v zložení steny žily. Dostatočný obsah oboch týchto zložiek umožňuje, aby žila udržiavala istý lúmen, ktorý je postačujúci na to, aby pohyb krvi smeroval hore a venózne ventily fungovali (zatvárajú ich v strede).

Foto: Kozmetická flébológia

V prítomnosti genetickej predispozície sa môže znížiť počet prvkov elastického a hladkého svalstva v zložení žilovej steny. Môžu tiež existovať oddelené oblasti, ktoré nemajú elasticitu, ktoré sa čoraz viac a viac preťahujú prichádzajúcou krvou.

Prítomnosť rozšírení pozdĺž žily vedie k tomu, že žilové ventily sa nedajú tesne uzavrieť a obmedziť prietok krvi v smere od srdca.

Výsledkom je, že hemodynamika je ešte viac narušená, žilová stena je poškodená zvyšujúcim sa tlakom a rozširuje sa ešte viac. Vytvára sa začarovaný kruh, a preto sa bolestivý proces zhoršuje a postupne sa šíri do susedných žíl.

 • Hormonálny vplyv.

Mnoho žien vie, že počas tehotenstva sa objavujú rozšírené žily. Hlavným dôvodom je vysoká hladina progesterónového hormónu. Dlhodobá liečba progesterónom, ktorá je indikovaná pri mnohých ochoreniach, môže tiež vyvolať vývoj kŕčových žíl.

 • Zvýšený žilový tlak.

Množstvo faktorov môže viesť k zvýšeniu venózneho tlaku. Hlavnými dôvodmi sú tehotenstvo, konštantné zdvíhanie, prítomnosť nadmernej hmotnosti. Obtiažnosť prietoku krvi vedie k rozšíreniu lúmenu žíl.

Zároveň sa venózne ventily prestali zatvárať pozdĺž stredovej čiary a nemôžu zabrániť spätnému toku krvi. Postupne, porušenie hemodynamiky vedie k poškodeniu cievnej steny a k strate jej elasticity.

Vedľajšie príčiny, ktoré môžu vyvolať vývoj ochorenia alebo zhoršiť jej priebeh:

 • fajčenie;
 • zneužívanie alkoholu;
 • nízka motorická aktivita;
 • úzke, nepohodlné topánky s vysokými podpätkami;
 • zvyčajná zápcha;
 • užívanie antikoncepčných piluliek;
 • nesprávne, nepohodlné oblečenie.

Liečba klady a zápory

Na začiatku ochorenia sú problémy s žilami považované pacientmi za nepríjemnú kozmetickú poruchu. Bolesť v hrách, ťažkosti v nohách, opuchy chodidiel a nohy vo večerných sa postupne zvyšujú, preto sú často vnímané ako normálna reakcia tela na denné zaťaženie.

Liečba pokročilých štádií ochorenia sa vo väčšine prípadov už nemôže uskutočňovať konzervatívne (injekciou sklerotizantov), ​​vyžaduje sa chirurgický zákrok a stála podporná liečba s liekmi, ktoré zlepšujú krvný obeh v tkanivách dolných končatín.

Výhody skleroterapie:

 • postup sa môže vykonať ambulantne počas jedného dňa a vrátiť sa na pracovný deň nasledujúci deň;
 • Na rozdiel od operácie nie je potrebné vykonať skleroterapiu pod všeobecnou anestézou;
 • postup je bezbolestný;
 • Neexistuje žiadne riziko zjazvenia po odstránení žíl zavedením sklerotizantov.
Nevýhodou je vysoká pravdepodobnosť recidívy kŕčových žíl. Ale v tomto prípade nie sú žily, do ktorých bol zavedený sklerozant, ale susediace cievy sa rozširujú.

Mechanizmus účinku

Sclerosant je liek, ktorý sa používa na procedúru skleroterapie.

Najčastejšie používané názvy liekov sú:

 1. Ethoxisclerol (vyrába firma Chrysler, Nemecko);
 2. FibroVane (spoločnosť STD, Anglicko).

Základom pôsobenia sklerozantu na cievu je vytvorenie chemického popálenia endoteliálneho obloženia dutiny žily. Poškodená nádoba sa zrúti (navyše to prispieva k tesnému obväzu noh po procedúre), jej steny sa spájajú a potom sa spájajú. Namiesto kŕčových žíl ostáva žalúdočné napätie.

Video: Varikozita bez operácie

Typy skleroterapie

 • Penivá (terapia peny).

Charakteristickým znakom liekov pre tento typ je ich schopnosť tvoriť pena, keď je zmiešaná so vzduchom, ktorý sa injektuje do dutiny dilatačnej žily injekčnou striekačkou.

Počas podávania liek priľne k stenám žily a rýchlo uzatvára lumen. Pretože je liek zmiešaný so vzduchom v pomere 1: 3 alebo 1: 4, množstvo požadovaného liečiva je malé. Liečivo sa nerozšíri cez žilu krvným obehom, malé množstvo sklerozantu stačí na uzavretie lumenov veľkých ciev.

 • Mikroskleroterapiya.

Táto technika sa používa v prípadoch E, keď je potrebné odstrániť cievne novotvary s priemerom až do 2 mm. Keď sa toto liečivo zavedie do dutiny cievy tenkou ihlou.

 • Echosclerotherapy.

Metóda sa používa na odstránenie žíl s veľkým priemerom, rovnako ako tie žily, ktoré sú umiestnené hlboko v tkanivách. Ihla zo striekačky s liekom sa vstrekuje do lumen cievy pod kontrolou ultrazvuku. Tým sa eliminuje riziko zavedenia sklerozantu do tkaniva.

Video: Neoperačná liečba kŕčových žíl

svedectvo

Flebológovia často vykonávajú tento postup na cievach nohy z týchto dôvodov:

 • prítomnosť kŕčových žíl nôh;
 • výrazná cievna sieť;
 • pavúkové žily;
 • zvýšenie účinku vykonaného chirurgického zákroku na kŕčové žily nohy;
 • lymfangióm alebo hemangióm.

Prečítajte si, aký efekt môžete očakávať po aplikácii mikrokruhov na tvár a zistite ceny.

Čo je to mikroiontoforéza? Podrobnosti a ceny nájdete tu.

kontraindikácie

Postup sa nevykonáva v nasledujúcich prípadoch:

 • počas tehotenstva;
 • počas dojčenia;
 • v prítomnosti neznášanlivosti alebo alergií na lieky na skleroterapiu;
 • s trombózou a tromboflebitídou nožných žíl;
 • v prítomnosti zápalových procesov v koži a podkožnom tkanive nohy;
 • prítomnosť srdcových ochorení u pacienta.

výcvik

V prípravnej fáze sa uskutočňuje konzultácia s flébologom, ktorý určuje prítomnosť kŕčových žíl, stupeň, prítomnosť alebo absenciu komplikácií kŕčových žíl dolných končatín.

Na zistenie stavu hlbokých žíl a stupňa hemodynamických porúch sa vykonáva ultrazvuk ciev dolných končatín. V závislosti od závažnosti ochorenia kiahne, prítomnosti komorbidity, lekár predpisuje najlepší spôsob, ako odstrániť kŕčové žily. Môže to byť chirurgický zákrok alebo skleroterapia.

Ak je pacientovi zobrazená skleroterapia, potom je počas konzultácie špecifikovaný požadovaný počet procedúr a približný počet injekcií pre každý postup.

Niekoľko dní pred procedúrou musíte:

 • prestať fajčiť a užívať alkohol;
 • prestať užívať lieky na báze kyseliny acetylsalicylovej a iných liekov, ktoré prispievajú k zriedeniu krvi a znižujú jej schopnosť zrážať sa;
 • načas odložiť kozmetické postupy, ktoré môžu viesť k poraneniu kože nôh, výskytu podráždenia alebo zápalu (napríklad depilácia).

Ako sa postup vykonáva?

 • Skleroterapia žíl dolnej končatiny.

Na vykonanie postupu je pacient umiestnený a nohy sú vystavené vyvýšenej polohe, aby krv mohla prúdiť z žíl dolných končatín. Malé množstvo krvi v žilách pomôže zaistiť, že sklerotizujúci účinnejšie pôsobí na steny žily a nebude sa šíriť do iných ciev. V jednom postupe je možné vykonať až 10 injekcií. Čas trvá od 20 minút do 1 hodiny. Liečivo sa môže podávať pomocou striekačky alebo tenkej kanyly.

Zavedenie lieku môže byť mierne bolestivé. Po určitú dobu sa v mieste vpichu cíti bolesť a svrbenie. Ale pocity intenzity sú také, že anestézia nie je potrebná. Často je pri vytvrdzovaní hlbokých žíl liečivo podávané pod ultrazvukom s dopplerom. To vám umožní kontrolovať miesto injekcie a zabrániť tomu, aby sa sklerotizant dostal do tkaniva okolo žily. Bezprostredne po ukončení injekcie sú nohy tesne obviazané.

 • Metodológia na liečbu materských znamienok.

Metóda mikroskleroterrapie sa používa na odstránenie bodových cievnych novotvarov. Niekedy na zvýšenie účinku liečby sa zavedenie sklerotizujúcej látky uskutočňuje súčasne s expozíciou laserom.

Ako je to postup elektrokoagulácie osoby, v článku na linke.

Je efektívne odstrániť bradavice elektrokoaguláciou, prečítajte si tu.

Obdobie zotavenia

 • Kompresné spodné prádlo.

Po postupe je povinné nosiť elastické pančuchy s vysokým stupňom stlačenia. Zvyčajne sa nasadia ihneď po operácii a nesmú sa odobrať prvé 2-3 dni po zavedení sklerotizujúcej látky. Kompresný odev sa bude musieť nosiť iba počas dňa.

 • Motorická aktivita.

Aspoň pol hodiny po procedúre sa musíte pohybovať, napríklad chodiť pomaly. Počas prvých troch dní by ste sa nemali venovať fitness, gymnastike, simulátorom, je lepšie obmedziť na hodinu chôdze. Počas prvých dvoch týždňov by nemali byť neustále stáť alebo sedieť.

 • Vedenie vozidla.

Ihneď po ukončení procedúry sa nemôžete dostať za volant, keďže zloženie sklerotizantov zahŕňa alkoholy.

 • Tepelné úpravy.

Horúci kúpeľ nemôže byť prijatý minimálne mesiac a pol. Návšteva kúpeľov, parného kúpeľa, sauny je lepšie odložiť aspoň dva mesiace.

účinky

Po zákroku sa môžu pozorovať malé funkčné poruchy, ktoré trvajú niekoľko hodín až niekoľko dní a bez ošetrenia odchádzajú. Patria medzi ne:

 • svrbenie kože v mieste vpichu a bolesť pozdĺž žily;
 • tmavnutie kože cez žilu, do ktorej bol vstreknutý sklerozant;
 • popáleniny kože a podkožného tkaniva, ak sa malé množstvo liečiva vstrekuje do tkaniva a nie do dutiny žily;
 • opuch chodidla a členku po procedúre, ktorý môže trvať až niekoľko dní;
 • olupovanie kože v mieste vpichu.

Závažné komplikácie postupu:

 • ťažké vyhorenie tkaniva a následná tvorba jaziev v mieste, kde vstupuje do podkožného tkaniva veľká dávka sklerotizujúceho činidla;
 • venózna trombóza, tromboflebitída.
Foto: katetrizačná skleroterapia

Najčastejšie otázky

Čo je lepšie, laserová alebo skleroterapia?

Diskutovať o výhodách a nevýhodách metód môže byť dlhá. Ale bolo by lepšie hovoriť o výbere konkrétnej metódy v závislosti od zmien v žilách konkrétneho pacienta, stupňa hemodynamických porúch, prítomnosti alebo neprítomnosti komplikácií kiahňovej choroby. Je lepšie zveriť výber metódy flébologovi, ktorý oboznámi a používa obidve tieto metódy vo svojej praxi.

Koľko relácií bude potrebných na úplné odstránenie rozšírených žíl?

U väčšiny pacientov, ktorí vykonali postup v počiatočných štádiách vývoja ochorenia kiahní na dolných končatinách, stačí jedna injekcia. Vo viac zriedkavých prípadoch budete musieť prejsť 2-3 procedúrami.

Po tom, koľko bude výsledok viditeľný?

Vyhodnoťte výsledný výsledok skleroterapie by mal byť po 2 - 3 mesiacoch, kedy zmiznú všetky funkčné poruchy spojené so zavedením sklerozantu, pomliaždeniny sa vyriešia a opuch prejde.

Čo je nebezpečné?

Skleroterapia je nebezpečná s trombózou a tromboflebitídou. Podľa štatistík však riziko týchto komplikácií pri chirurgickej liečbe kŕčových žíl je ešte vyššie.

Zistite, čo je miostimulácia tvárou a pre čo je.

Fotografie pred a po darsonvalizácii tváre nájdete na tejto adrese.

Aký je účel liečby vín na koži, prečítajte si tu.

Skleroterapia žíl dolnej končatiny - indikácie a kontraindikácie, dôsledky

Skleroterapia žíl dolnej končatiny - na stránke alter-zdrav.ru rozumieme, aké sú to typy tohto postupu, indikácie a kontraindikácie skleroterapie ako nového, ale už rozšíreného spôsobu liečby kŕčových žíl, účinkov pacienta po zákroku a, samozrejme, vedľajších účinkov a možných následkov.

Čo je žilová skleroterapia

Skleroterapia (sklerotizácia žíl dolných končatín) je bezbolestná a atraumatická procedúra. V súčasnosti je to najefektívnejší spôsob liečby kŕčových žíl. V dôsledku svojho držania sa plavidlá držia spolu a stanú sa vláknitou šnúrou, ktorá sa následne absorbuje a nemá žiadne vedľajšie účinky na ľudské telo.

Kŕčové žily

Prúd krvi žilami ľudského tela pochádza z okraja centra. V žilách sú špecializované ventily, ktoré sú schopné zabrániť pohybu krvi v opačnom smere. Svaly nohy sú tiež vykonávané do krvi do srdca.

Príčiny kŕčových žíl

Ale pod vplyvom rôznych faktorov sa biomechanizmus prietoku krvi cez krvný obeh môže patologicky meniť. To vedie k rozvoju takejto patológie ako kŕčové žily.

Môže sa vyvinúť z týchto hlavných dôvodov:

 • Účinok genetickej predispozície.
 • Zvýšená produkcia hormónov.
 • Zvýšený tlak v žilovom lôžku.

Okrem toho existujú sekundárne dôvody pre vývoj tejto patológie:

 • Fajčenie tabaku a závislosť od alkoholu.
 • Fyzická nečinnosť.
 • Časté zápcha, používanie určitých liekov.
 • Pevné a nepohodlné topánky.
 • Drogy.

Pre lekárov z oblasti skleroterapie alebo vaskulárnych lekárov (v závislosti od zanedbávania ochorenia) používajte lieky z 3 farmakologických skupín.

1. Detergenty (Thrombovar, Sotradekol, Polidokanol).
2. Hyperosmotikum (salicylát sodný, chlorid sodný).
3. Žieravé látky (Fibro-Wayne, Ethoxisclerol).

Princípy skleroterapie a jej podstaty

Podstatou tejto manipulácie je, že látka sa vstrekuje do lúmenu poškodenej nádoby injekciou, ktorá prispieva k priľnutiu jej stien. V dôsledku toho preteká krv cez jeho lúmen. Látka sa absorbuje s časom a nemá žiadne vedľajšie účinky na telo.

Druhy žilovej skleroterapie

Dnes sa bežne používajú 3 hlavné metódy skleroterapie.

 • Mikroskleroterapiya.

Na jej implementáciu pomocou najjednoduchšej techniky. Sklerotizujúca látka sa vstrekuje do žily pacienta injekciou, čo vedie k vaskulárnej adhézii. Táto liečba sa vykonáva v počiatočných štádiách kŕčových žíl.

 • Echosclerotherapy.

Táto liečba sa používa na skleroterapiu hlbokých žíl, ktorá sa vyrába ultrazvukovým snímaním. To zaručuje presné prenikanie sklerotizujúceho roztoku do lúmenu žily.

 • Sclerotherapy pena (forma peny).

Týmto spôsobom sa lieky, ktoré prichádzajú do kontaktu s kyslíkom, premenili na penu. Tento postup v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma je účinnejší a umožňuje liečbu povrchových i hlavných žíl.

Príprava na procedúru skleroterapie

Pred týmto postupom by mal pacient:

 • Vyvarujte sa alkoholu, vyhýbajte sa fajčeniu.
 • Neužívajte lieky, ktoré krvácajú krv a porušujú jej zrážanie.
 • Nedovoľte, aby sa používali kozmetické postupy, ktoré môžu spôsobiť zranenie pokožky.

Na vykonanie tejto manipulácie je pacient umiestnený na operačnom stole, zatiaľ čo nohy mierne stúpajú nad úroveň tela. To umožňuje, aby sklerozaant mal veľký účinok na steny žilových ciev.

Počas jedného postupu je možné vykonať 10 injekcií a časová manipulácia trvá maximálne 1 hodinu. Liečivo sa nachádza s jemnou ihlou.

Postup je mierne bolestivý a potom môže byť mierne svrbenie v mieste vpichu.
Ultrazvuková kontrola sa vykonáva pri manipulácii s hlbokými žilami. Tým sa zabraňuje prenikaniu sklerotizujúceho do podkladovej tkanivy.

Po ukončení procedúry musia byť nohy viazané, elastický obväz je veľmi vhodný na tento účel. Môžete tiež nosiť (ihneď po operácii) elastické pančuchy.

Po takejto terapii (po pol hodine) sa odporúča prechádzka vonku. V priebehu 2 týždňov je najlepšie dodržiavať režim polopriestoru, aby nedošlo k dlhej vertikálnej polohe.

Vyhýbajte sa návštevam kúpeľov a sauny, rovnako ako v žiadnom prípade nechajte horúci kúpeľ na jeden a pol mesiaca.

Indikácie pre sklerózu žíl

Hlavnými indikáciami pre tento postup sú kŕčové žily dolných končatín.

 • Skleroterapia sa môže uskutočniť v počiatočnom štádiu ochorenia, pri ktorom nie sú hlavne postihnuté hlboké žily nohy.
 • Môže sa použiť aj v kombinácii s chirurgickým zákrokom a vykonáva sa po trojtýždňovej prestávke od okamihu, keď začne operácia.
 • Pri tomto postupe sú tiež indikáciou lymfangióm alebo hemangióm, ťažká vaskulárna sieť a hviezdičky (telangiektázia).
 • Niekedy je indikáciou pre skleroterapiu hemoroidy (ako vieme, táto patológia je tiež založená na kŕčovej dilatácii a pretrhnutí hemoroidných žíl).

Kontraindikácie pre skleroterapiu

Kontraindikácie môžu byť absolútne aj relatívne. Medzi prvé patria:

 • Individuálna intolerancia voči liečivým látkam, ktoré sa používajú pri vykonávaní tohto postupu.
 • Nekompenzovaný diabetes.
 • Akútna srdcová a pľúcna insuficiencia.
 • Trombóza, sprevádzaná porážkou hlbokých žíl.
 • Zlyhanie pečene alebo obličiek v ťažkých formách.
 • Závažné poškodenie ciev dolných končatín v dôsledku aterosklerózy.
 • Laktácia a tehotenstvo.

Relatívne kontraindikácie zahŕňajú:

 • Staroba.
 • Použitie hormónov a ich analógov.
 • Nadváhou.

Komplikácie a vedľajšie účinky - možné negatívne účinky skleroterapie

Pri použití tohto typu liečby počas manipulácie môže pacient pociťovať pocit pálenia, zvyčajne sa vyskytuje v dôsledku účinku lieku na stenu cievy. Samotná Viedeň po skleroterapii s palpáciou pripomína šľachovitú šnúru.
Rozpúšťa sa po 6 mesiacoch po tomto postupe.

Niekedy po skleroterapii žíl existujú menšie funkčné javy, ktoré sa prejavujú vo forme:

 • Vzhľad vekových škvŕn pozdĺž žíl. Možno ich pozorovať 1 rok.
 • Po niekoľkých hodinách sa môže v mieste vpichu objaviť pruritus, ktorý môže trvať prvé dva dni po liečbe.
 • Výskyt bolesti, bolesti, peeling je extrémne zriedkavý a zvyčajne sa vyskytuje pod vplyvom fyzickej námahy.
 • Ak sa injikovaný prípravok aplikuje na kožu, možno pozorovať zanedbateľný klinický obraz popálenia kože. Nie je to nebezpečné a osobitné zaobchádzanie sa v tomto prípade nevykonáva.
 • V priebehu dvoch mesiacov dochádza k zmiznutiu ciev a edému.

Závažné účinky žilovej skleroterapie na nohy sú veľmi zriedkavé. Patria medzi ne:

 • Vnútorné vyhorenie tkanív, ktoré sa nachádzajú v okolí ciev. Výskyt tohto vedľajšieho účinku je spôsobený nespôsobilým vykonaním tohto postupu.
 • Krvné zrazeniny sa môžu vytvoriť v dôsledku sklerotizujúceho kontaktu s krvou.
 • Je tiež možné vyvinúť tromboflebitídu, ktorej hlavnou príčinou je porušenie pravidiel správania pacienta v období po rehabilitácii.

Odporúčania po skleroterapii

Na dosiahnutie dobrého účinku po vykonaní tohto postupu majú pacienti dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • Nezabudnite prejsť po ulici na 1 hodinu.
 • Počas prvých 3 dní sa vyhýbajte zvýšeniu telesnej aktivity. Vylúčte kurzy vo fitness kluboch, nerobte ranné cvičenia, nepoužívajte sa na bicykli.
 • Nepoužívajte horúce kúpele po dobu 2 mesiacov, vyhýbajte sa kúpaniu a saunám.
 • Nezabudnite nosiť kompresný úplet alebo použite elastické obväzy (až 3 mesiace).
 • Navštívte lekára v prísne stanovenom časovom rámci.

Skleroterapia je dobrý, takmer bezbolestný spôsob liečenia kŕčových žíl. Podľa recenzií skleroterapia žíl dolnej končatiny poskytuje pomerne dlhodobý výsledok. Metóda má však svoje nevýhody:

 • Pacient môže vyvolať recidívy po 5-10 rokoch po ukončení procedúry.
 • Tiež k významným nevýhodám tejto techniky možno pripísať skutočnosti, že tento postup sa môže uskutočniť iba v počiatočných štádiách kŕčových žíl.
 • A čo je najdôležitejšie, skleroterapia v žiadnom prípade neodstraňuje príčiny slabosti cievnych stien, jednoducho odstráni symptómy, kozmetický efekt.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Mozková angiografia

Objav röntgenových lúčov bol impulzom pre vývoj revolučného nového štádia v oblasti diagnostiky. Následne schopnosť posúdiť stav vnútorných orgánov s cieľom identifikovať rôzne ochorenia prešla niekoľkými významnými zmenami, ktorých podstatou bolo zvýšenie presnosti výsledkov a maximalizácia negatívneho vplyvu ionizujúceho žiarenia.

Prevencia kŕčových žíl: ako to urobiť správne, indikácie a prognózy

Z tohto článku sa naučíte, čo by malo byť prevencia kŕčových žíl dolných končatín, ktorým sa predovšetkým prejavuje. Aký výsledok stojí za čakanie, preskúmanie najefektívnejších preventívnych opatrení.

Ľudová medicína

Krvácanie do oka. Krvácanie oka - príčiny a liečba Krvácanie do oka (krvácanie, extravazácia) je nahromadenie krvi v blízkych tkanivách spôsobené poranením (ak sú poškodené steny krvných ciev) alebo počas vývoja patologického procesu.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Hemoragický šok - príčiny, klasifikácia, liečebné metódy

Výraz "šok" v lekárskej terminológii sa týka kritického stavu mikrocirkulácie v tele, v ktorom celková kapacita ciev nezodpovedá objemu cirkulujúcej krvi.

Príčiny, symptómy a liečba reumatizmu srdca

Z tohto článku sa dozviete, čo je reumatizmus srdca, prečo sa to vyvíja. Aké komplikácie je plné? Symptómy ochorenia, diagnostické metódy, metódy liečby.Ďalším názvom pre reumatické ochorenie srdca je reumatické ochorenie srdca.