Rozšírenie intrakutánnych žiliek a kapilár je najčastejšou kozmetickou poruchou v koži nohy. Takéto cievne "siete", "pavučiny", "hviezdičky", "korunky" sa nachádzajú každú sekundu medzi 35-45 ročnými ženami a nazývajú sa telangiectctasias. S vekom sa ich počet zvyčajne zvyšuje.

Pre mnohé dámy majú tieto zmeny vážnu traumatizujúcu úlohu. Vyhýbajú sa chodbe na pláž, do bazéna, na sebe krátke sukne, plaché zo svojich nohy do takej miery, že sa stávajú prekážkou normálneho sexuálneho života.

Príčiny intradermálnych flebopatií.

Dôvody vzniku intradermálnych flebopatií nie sú stále známe, hoci prevládajúca lézia ženských nohy, najmä v súvislosti s tehotenstvom a v druhej polovici života, naznačuje vedúcu úlohu hormonálnych ústavných a dedičných faktorov.

Takíto pacienti sa obracajú na dermatológov, chirurgov a angiosurgeov, ktorí sa po ich vyšetrení a bez zistenia zjavnej venóznej patológie týchto odborníkov odmietajú liečiť alebo získať všeobecné odporúčania.

Malá časť tých, ktorí sú v núdzi, dostane lekári, ktorí sú v tejto otázke dobre vedomí a sú schopní poskytnúť primeranú pomoc. Posledne menovaný je v skleroterapii, laserovej terapii, rádiofrekvenčnej terapii.

Naša klinika má značné skúsenosti s liečbou rôznych kozmetologických problémov vrátane telangiektáz.

Diagnóza a liečba telangiektázie.

Počas úvodného vyšetrenia venujeme pozornosť nielen rozšíreniu kapilár, ale aj stavu celého venózneho systému končatín. Kombinácia intradermálnych flebopatií a kŕčových žíl je veľmi častá, čo naznačuje priamu väzbu medzi týmito ochoreniami.

Zdá sa, že najhodnotnejšou diagnostickou metódou je dopplerovský ultrazvuk v kombinácii s duplexným snímaním. Táto štúdia sa nazýva ultrazvuková angiografia.

S jej pomocou je určený stav celého žilného lôžka, príčiny a mechanizmy žilovej stazy, ktoré môžu spôsobiť a podporiť vývoj všetkých nových teleangiektáz. Preto radikálne liečenie varixov saphenóznych žíl by malo takmer vždy predchádzať eliminácii telangiektáz.

Typy telangiektázie.

Svojím vzhľadom sú telangiektázy rozdelené na glomerulárne ("vaskulárne hviezdičky"), rozvetvené a podobné ako pavúky. Prvé z nich majú často centrálnu nádobu, cez ktorú sa vyplňuje celá forma. V druhej podobe je tiež možné vyplniť celú sieť plavidiel až niekoľko štvorcových centimetrov z jedného vcol. Tretí typ sa vyznačuje polymorfizmom a neprítomnosťou viditeľných spojení medzi neďalekými plavidlami.

Prípravky na skleroterapiu.

Moderné lieky na skleroterapiu sú dobre tolerované, účinné a majú malý počet nežiaducich vedľajších účinkov. Ich účinok spočíva v koagulácii proteínov endotelových buniek (vnútornej výstelky) krvných ciev.

Vykonajte procedúru skleroterapie.

Postup sa vykonáva v polohe sklonu. Po antiseptickom ošetrení kože pomocou inzulínovej injekčnej striekačky a ultratenkých ihiel sa nádoba prepichne (stredne do tohto kapilárneho konglomerátu) a 0,5 až 1 ml 0,5% etosklerolu alebo 0,2% fibrovaínu sa pomaly vstrekuje.

Hľadanie "centrálnej" nádoby je uľahčené najprv stlačením "hviezdičky" a pozorovaním, odkiaľ pochádza jej následné plnenie krvou.

Injekcia sklerotizujúceho činidla sa vstrekuje do vaskulatúry 0,1 až 0,2 ml vzduchu nasávaného do striekačky spolu s roztokom. Vzduch premiestňuje krv a poskytuje najlepší kontakt so sklerotizujúcou stenou cievy.

Je veľmi výhodné používať špeciálne katétre s mikročipmi (30 G), ktoré vykonávajú tlmiacu funkciu a vyrovnávajú fyziologické ruky počas podávania lieku.
Kontrola zavedenia roztoku sa uskutočňuje sledovaním toho, ako sa krv premiestňuje z nádoby a stáva sa bezfarebnou.

Ak sa dosiahne úplné vytesnenie s objemom menším ako 0,5 ml, podávanie liečiva sa dokončí skôr. Ihneď po injekcii sa oblasť vyčistených kapilár stlačí na gázovú obrúsku. Liečivo je zavedené do ďalšieho bodu a nová zóna je stlačená. Akonáhle je zásahová zóna väčšia ako oblasť ramena, je elastický obväz nízkej rozťažnosti komprimovaný.

Veľký počet injekcií sa môže uskutočniť v jednom postupe, pretože nízka koncentrácia sklerotizujúceho činidla vám umožní vstúpiť do 20-30 ml, čo presahuje praktickú potrebu a možnosť jedného zasadnutia.

Elastická kompresia v prípade intrakutánnej lézie, na rozdiel od skleroterapie žilových žíl, je krátkodobá a niekedy nie je povinná. V niektorých prípadoch to nie je možné urobiť elastickými bandážami, ale špeciálnymi pančami z dvoch tried kompresie, ktoré poskytujú úplne inú úroveň komfortu pre pacienta.

Pri požití môže dôjsť k paravasálnemu zápalu a obmedzenej dermatonekróze, ale len pri vyšších koncentráciách sklerotizantov.

Mikroskleroterérapia vyžaduje od špecializovaného flebologa nielen dobré pochopenie problému, schopnosť porozumieť individuálnym charakteristikám a komplikovanosti dotknutých žilových vôd, ale aj vysokú technickú zručnosť.

Pri kvalifikovanom liečení môže byť vykonaná skleróza viac ako 90% telangiektáz.

Oddelené veľmi malé kapiláry a flebopatie sú úspešne liečené rádiofrekvenčnou tepelnou izoláciou na zariadení (USA).

Na záver treba povedať, že napriek vysokej účinnosti skleroterapie telangiektáz, liečba nezabraňuje vzniku nových dilatovaných kapilár, čo si vyžaduje uchýliť sa k opakovaným liečebným postupom.

Pomoc kvalifikovaných lekárov nášho oddelenia flebológie je príležitosťou na zachovanie krásy a zdravia nohy v každom veku. Ceny služieb nájdete v cenníku. Nahrávanie na konzultáciu sa uskutočňuje telefonicky v Moskve +7 495 681 2345.

Telangiektázia a retikulárne kŕčové žily dolných končatín

Krylov Alexey Jurievich

MD, profesorka katedry chirurgickej fakulty č. 2

l / f Prvé MGMU je. I. M. Sechenov,

expert phlebologist

LIEČBA TELEEGIOACTASIE A RETICULÁRNEHO VARIKÓZA NÍZKÝCH EXTREMITOV S VYSOKÝM KOZMETICKÝM EFEKTOM

"Vaskulárne hviezdičky" alebo, ako sa vedecky nazývajú, sú "telangiektázia" pomerne bežným problémom (najčastejšie u žien). Mierne väčšie žilové cievy dermálnej vrstvy kože až do priemeru 0,5 cm sa nazývajú retikulárne žily (pozri obrázky nižšie). Podľa rôznych autorov tieto problémy predstavujú 30 až 50% žien v produktívnom veku.

Teleangiektázia a retikulárne žily dolných končatín

Pri mnohých konzultáciách, ktoré odpovedajú na rôzne otázky "šťastných" majiteľov tejto chyby, ich chcem okamžite uistiť.

Po prvé, "spider žilky", akokoľvek hrozné vyzerajú, nepredstavujú hrozbu pre vaše zdravie, je to čisto kozmetická chyba. Toto je rozšírenie kapilár najviac povrchovej vrstvy kože (samotná dermis). Sú prejavom chronickej žilovej nedostatočnosti, ale nie vždy jej dôsledkom. Najčastejšie, a to je miesto, kde väčšina našich a zahraničných vedcov súhlasí, dôvodom "pavúkov" sú určité hormonálne poruchy. Dokonca aj keď v čase kontroly je žena úplne zdravá, dôvodom pre jej vzhľad mohli byť predtým prenesené gynekologické ochorenia.

Dôvodom na ich výskyt môže byť použitie predtým rôznych hormonálnych liekov (antikoncepčných prostriedkov), dokonca aj normálneho tehotenstva, keď v ženskom tele vládne progesterón 9 mesiacov a postráda estrogén. Pokiaľ ide o prognózu liečby, možno povedať, že ak hormonálne pozadie ženy počas liečby nie je normalizované, pravdepodobnosť recidívy pavúkov je extrémne vysoká.

Po druhé, "pavúk žily", spravidla, nemôže viesť k bolesti v nohách. Najčastejšou situáciou je to, že pacient má boľavé nohy a spája ho s tenkými kapilárami, ktoré sa objavujú na koži. Existuje len jedna možnosť, takzvaná. "Bolestivá forma telangiektázie", keď u žien na obmedzenej časti nohy počas menštruácie, kvitne vaskulárna hviezda a stane sa veľmi bolestivá. Našťastie je tento variant ochorenia pomerne zriedkavý a zdroj bolesti v niečom inom.

Po tretie, táto kozmetická chyba nemôže viesť k rozvoju kŕčových žíl, žilových trofických vredov dolných končatín, tieto ochorenia však môžu ísť paralelne.

V posledných rokoch existuje tendencia úspešne aplikovať laserovú technológiu na liečbu rôznych chorôb tepien a žíl dolných končatín. Zvláštna pozornosť si zaslúži telangiektáziu ("pavúkové žily") a retikulárne kŕčové žily dolných končatín. Široké používanie laserovej technológie v kozmeteológii dokazuje ich vysokú účinnosť a súčasne ukazuje ich nedostatky. Pokusy o vyriešenie problému len pomocou laserovej koagulácie utrpeli úplné fiasko. Závislosť účinnosti postupu na priemere nádoby, ktorá prešla laserovou koaguláciou, obmedzila možnosti tejto metódy. Veľké cievy (od 0,5 mm a viac) buď nezmizli, alebo na koži v miestach ich lokalizácie sa vyskytli veľmi značné stopy laserového efektu a zvýšená bolesť pacienta počas laserovej procedúry. Treba tiež poznamenať zložitosť postupu laseru a zaťaženie videnia lekára vykonávajúceho tento postup.

Podľa zavedenej tradície sa lekári-flebológovia zaoberajú liečbou týchto pacientov pomocou kompresnej mikroskleroterrapie. Účinnosť tejto techniky je uznávaná na celom svete. Avšak potreba elastického obviazania dolných končatín ihneď po injekcii sklerozantu a počas celého trvania liečby obmedzuje pacientov na domáce stavy a tiež spôsobuje, že je nevyhovujúce vykonať tento postup v teplom období. Použitie kompresného punčochového pletenca počas a po procedúre mikroskleroterérapie mierne vyrovnalo tieto nedostatky. Niektorí špecialisti začali znižovať trvanie kompresie po ukončení procedúry a obmedzovali ju na 1-3 dni, čo sa tiež javí ako veľmi pochybné. Hľadanie iných účinných metód liečby bez týchto nedostatkov prakticky dokázalo, že doteraz nebola nájdená adekvátna alternatíva kompresnej mikroskleroterrapie.

Chyba spočíva v opozícii dvoch metód od flébológov a kozmetológov. Na dosiahnutie vysokého kozmetického a klinického účinku pri liečbe tejto skupiny pacientov je žiaduce použiť kombináciu kompresnej skleroterapie s laserovou vaskulárnou koaguláciou. Avšak laserové procedúry sú takmer úplne odovzdané, aby ich mohli vykonávať kozmetológovia a klinickí lekári dostali mikroskleroterérapiu. Pri dodržaní požiadaviek na techniku ​​manipulácie je možné dosiahnuť vysoké kozmetické výsledky.

Čo je skleroterapia?

Skleroterapia je dnes najefektívnejšia na odstránenie vonkajších prejavov kŕčových žíl dolných končatín, ako aj retikulárnych kŕčových žíl a "pavúkov" s vysokým kozmetickým účinkom a bezbolestnosťou. Pri odstraňovaní malých ciev sa používa mikroskleroteréza.

Aká je podstata mikroskleroterrapie?

Toto odstránenie retikulárnych kŕčových žíl a pavúkov žíl bez krvi, bez operácie. Počas manipulácie sa do žily vstrekuje liečivá látka (sklerozačná látka), čo vedie k poškodeniu a následnému zjazveniu žilovej steny. Výsledkom je, že lumen žíl postupne rastie (žila je "lepená spolu") a samotná cieva zmizne z kože končatiny. Anestézia sa pri tomto postupe nevyžaduje. Kontraindikácie tohto postupu sú mimoriadne obmedzené.

Aké sú indikácie pre mikroskleroterrapiu?

Indikácie pre mikroskleroterérapiu sú stále ešte predmetom diskusie lekárov. Väčšina vedcov sa zhoduje, že mikroskleroterérapia je indikovaná v nasledujúcich podmienkach:

 • "Vaskulárne hviezdy". Sú to cievne útvary pod kožou, keď sa sieť vo forme kapilár odchyľuje od stredu vo forme hviezdnych lúčov. Najčastejšie sú tieto formácie výsledkom hormonálnych porúch v tele. Vo väčšine prípadov sú prvým nešpecifickým znakom chronickej venóznej insuficiencie. Liečba v tejto fáze je najúčinnejšia.
 • Retikulárne kŕčové žily. Ide o intradermálnu žilu zväčšenú na priemer 0,5 cm. Často sú zamieňané s kŕčovými žilami, čo vedie k falošnej diagnóze kŕčových žíl. Tieto cievy dermálnej vrstvy pokožky sú kozmetickými poruchami a sú dobre eliminované použitím metódy skleroterapie.
 • Cievne novotvary pod kožou sú lymfangiómy a hemangiómy. V týchto ochoreniach sa skleroterapia najčastejšie vykonáva v špecializovaných chirurgických nemocniciach.

Ako je zrejmé, skleroterapia ako spôsob liečby môže byť predpísaná iba lekárom, ktorý vykonal vyšetrenie a vyšetrenie pacienta. Aby bolo možné pacientovi primerane priradiť mikroskleroterrapiu pre všetkých pacientov, je potrebné najskôr vykonať ultrazvukové vyšetrenie artérií a žíl dolných končatín, ktoré sa nazývajú ultrazvukové angioskopické vyšetrenia (USAS). Iba na základe rozhovoru, vyšetrenia a výsledkov vyšetrenia pacienta sa mu môže odporučiť skleroterapia.

Technika kompresnej mikroskleroterrapie nemá žiadne vlastnosti. Na jeho realizáciu s využitím osvedčených vysoko účinných liekov Fibro-Vane (Anglicko) a Ethoxisclerol (Nemecko).

Koncentrácia použitých liekov je minimálna v závislosti od priemeru ciev (od 0,2 do 1%). Na injekcie použite mikrokalety alebo injekčné striekačky s hrúbkou ihly 27-30G. Preto odstráňte všetky dostupné vence na mikroskleroterérapiu.

Spotrebný materiál pre
mikroskleroterapii

Technika
mikroskleroterapii

Po relácii mikroskleroterérapie odporúčame na rôzne obdobie (v závislosti od priemeru sklerotizujúcej cievy - priemerne 3 až 7 dní) elastické obväzovanie dolných končatín s nasledujúcim prechodom na nosenie 1-2 stupňov kompresie na 1-3 týždne. Celý priebeh liečby je možné uskutočňovať pomocou kompresného pančuchového tovaru.

Elastický obväz správne uložený na koncoch

V posledných rokoch bol zaznamenaný vysoký klinický a estetický výsledok pri vykonávaní mikroskleroterrapie pri súčasnom podávaní terapeutických dávok detralexu. Zaznamenal sa pokles počtu hematómov po injekcii, zníženie symptómov bolesti a skoré hojenie pigmentácie.

Aké sú výhody skleroterapie?

V porovnaní s inými liečbami má skleroterapia určité nepopierateľné výhody:

 • Postup je úplne bezbolestný. Počas svojho držania môže pacient cítiť len mierny pocit pálenia, ktorý je úplne normálny. Zavedenie sklerotizujúcej látky do lúmenu žily sa vykonáva pomocou veľmi tenkej ihly. Dokonca aj ľudia so zvýšenou citlivosťou na bolesť počas tejto manipulácie nemajú žiadne nepríjemné pocity. Ak sa náhle objaví bolesť, ťažké pocity pálenia, nevoľnosť, potom to znamená technickú chybu pri podávaní lieku alebo alergie na liek. Lekár okamžite zastaví jeho zavedenie. Našťastie pacienti s alergiami na sklerotizujúce lieky sú veľmi zriedkavé.
 • Skleroterapia je bezpečná. Dnes používajú moderné lieky, ktoré minimalizujú negatívny vplyv na ľudské telo.
 • Ak chcete absolvovať kurz skleroterapie, nemusíte chodiť do nemocnice. Postup sa vykonáva na ambulantnej báze. Po ňom môžete okamžite ísť do práce alebo urobiť iné veci. To je ďalšia výhoda tejto techniky pred operáciou.
 • Viditeľný pozitívny účinok sa spravidla zaznamenáva už po jednej injekcii sklerotizujúcej drogy.
 • V priebehu jediného postupu sa môže uskutočniť hneď niekoľko injekcií liečebnej látky - týmto spôsobom môže byť naraz ovplyvnené niekoľko patologických ohniskov.
 • Postup liečby trvá pomerne málo času. Postup sa môže opakovať nekonečne niekoľkokrát (nie skôr ako rok po liečbe).
 • Po skleroterapii nezostávajú jazvy, ktoré rozmaznávajú vzhľad.

Výsledok mikroscleroterapie (pred liečbou a po 2 týždňoch)

Výsledok mikroskleroterrapie (pred liečbou a po 3 týždňoch)

Nedostatky skleroterapie

Po skleroterapii sa môžu vyskytnúť malé funkčné komplikácie. Sú vždy dočasné a nepredstavujú žiadne ohrozenie zdravia:

 • Svrbenie kože v mieste vpichu sa zvyčajne pozoruje v priebehu 1-2 hodín, avšak v niektorých prípadoch sa môže pravidelne vyskytnúť počas niekoľkých dní;
 • Niekedy po skleroterapii sa v mieste sklerotizovaných žíl pozoruje zmena farby kože na tmavšiu, hyperpigmentáciu (pozri obrázok). Táto nevýhoda je dosť ťažko predvídateľná pred liečbou a zvyčajne sa spája s individuálnymi charakteristikami kože pacienta. Zmizne sám o sebe mesiac alebo niekoľko mesiacov a veľmi zriedkavo za rok;

Pigmentácia kože v mieste sklerotizovaných žíl (po 2 týždňoch)

 • Skleroterapia je kozmetický postup, ktorý pomáha bojovať proti symptómom vyššie opísaných ochorení a môže byť urobený jednoducho, rýchlo a úplne bez bolesti. Tento postup však neovplyvňuje príčinu ochorenia a neodstráni ju: ak má pacient slabé žilové steny, potom skôr alebo neskôr vznikne patológia v inej časti cievy. Ak nechcete liečiť základnú chorobu, ktorá by mohla byť príčinou vzniku venóznej patológie (zlyhanie srdca, zápcha, gynekologické choroby, endokrinné ochorenia atď.), Potom sa môžu objaviť žilové problémy.
 • Peeling kože a malá rana v mieste vpichu sa vyskytuje u jedného zo sto pacientov a zmizne bez stopy v priebehu 1 až 2 týždňov;
 • V mieste vpichu vzniká červená sfarbená vaskulárna sieť, ktorá môže trvať niekoľko mesiacov a sama o sebe zmizne.
 • Pri liečbe patologických útvarov v oblasti členku sa môže vyvinúť krátky edém tejto oblasti, najmä pri nosení úzkej a nepohodlnej obuvi alebo spojenej s nedostatočným uložením elastického obväzu.
 • Závažnejšie komplikácie:

  Horúčka sa môže objaviť na koži, ak je pod kožou ulovené malé množstvo sklerotizujúceho liečiva: je zvyčajne malé a prechádza sama bez ďalšej liečby. V prípade veľkého množstva lieku podávaného paravenóznym sa môže objaviť nekróza oblasti kože.

  Ťažké vyhasnutie kože (nekróza) v mieste paravenózneho podávania lieku

  Kontraindikácie pre skleroterapiu:

  Napriek skutočnosti, že žilová skleroterapia je bezpečná metóda, stále existujú kategórie pacientov, pre ktoré je kontraindikovaná:

  • tehotné a dojčiace ženy;
  • ľudia, ktorí majú alergické reakcie na lieky, ktoré sa používajú počas skleroterapie;
  • pacienti s ťažkou aterosklerotickou léziou ciev dolných končatín;
  • pacienti s tromboflebitídou alebo trombózou žíl dolných končatín, vrátane tých, ktoré sú prenesené;
  • pacienti s určitými typmi srdcových chýb;
  • infekcií a zápalu kože, kde sa podáva injekcia.

  Aké odporúčania môže poskytnúť lekár po skleroterapiach?

  Po žilovej skleroterapii sa odporúča, aby všetci pacienti:

  • chodí hodinu na hodinu, potom každú hodinu chodí každú hodinu;
  • tri dni po zákroku by ste nemali robiť cvičebné bicykle, gymnastiku, aerobik;
  • vyhýbať sa dlhšiemu ležaniu alebo sedeniu počas dvoch týždňov;
  • nechať sa horúce kúpele, navštíviť kúpele a sauny po dobu 1,5 - 2 mesiace;
  • nosiť elastické bandáže alebo pančuchy po dobu 3 až 4 mesiacov.

  Ako vidíte, je ťažké dodržať tieto odporúčania v horúcom období. Preto je lepšie plánovať skleroterapiu nie v lete, ale v chladnom čase.


  Skleroterapia je schopná poskytnúť dlhodobý, ale nie celoživotný účinok. Samotní lekári niekedy porovnávajú postup s kaderníkom. Analógia je jasná: rovnako ako účes nevylučuje príčinu rastu vlasov, skleroterapia nie je schopná odstrániť príčinu ochorenia kiahne a iných prejavov CVI.

  Kompresná mikroskleroterrapia telangiektázie a retikulárnych kŕčových žíl s paralelným príjmom detralexu a dodržiavanie všetkých technických požiadaviek umožňuje dosiahnuť vysoký kozmetický výsledok liečby.

  Teleangiektázia: typy, vývojové faktory, metódy odstraňovania a liečby

  Steny zdravých kapilár majú malú hrúbku (len 20 mikrometrov), takže sa nedajú vidieť voľným okom. Ale v dôsledku niektorých ochorení sa toto číslo môže zvýšiť. Telangiektázia je syndróm, ktorý sa vyznačuje dilatáciou krvných ciev a výskytom kyano-červených útvarov na koži. Zvyčajne majú formu speck s mnohými vetvami - pretože táto telangiektázia sa často nazýva "cievne hviezdičky".

  Čo sú pavúky?

  Telangiektázia vďaka rozšíreniu povrchových ciev sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti tela - na tvári, nohách a trupu. Spravidla sú najviac postihnuté krídla nosa, tváre, krku a končatín. Farba a veľkosť škvŕn závisí od typu postihnutých plavidiel:

  • Rozšírenie kapilárnych a arteriálnych ciev vedie k tvorbe tenkých červených "retikula", ktoré nevyčnievajú nad povrch kože a pri lisovaní blednú;
  • Tmavo modré a fialové škvrny sa vytvárajú z žilových ciev, ktoré vystupujú na pozadí jednotnej kože.

  Zvyčajne sa pavučina zobrazuje ako jediné ohnisko. Ale niekedy vzniká sekundárna lézia kože, v ktorej sa nádoby tvoria "skupiny" a výrazné oblasti sú vystavené.

  Manifestácia telangiektáz z rôznych typov

  Podľa rôznych zdrojov prevalencia telangiektázy pokožky dosahuje 25-30% u mužov a žien do 45 rokov veku. V tomto prípade sa najčastejšie nachádzajú pavúky v prekrásnej polovici ľudstva: až 80% žien, ktoré prešli pôrodom, trpí rozšírenými žilkami a arteriolmi. Riziko výskytu "sietí" sa zvyšuje s vekom: až 30 rokov, menej ako 10% obyvateľov čelí telangiektázii, do veku 50 rokov, toto číslo stúpa na 40% a po 70 rokoch sa blíži k 75%. Máslo sa však nachádza aj u detí a detí.

  Čo spôsobuje telangiektáziu?

  Bežný stereotyp týkajúci sa "pavúkov" hovorí, že vznikajú v dôsledku kardiovaskulárnych ochorení. Ale výsledky nezávislých štúdií tvrdia, že najprv je telangiektázia dôkazom zlyhaní v hormonálnom pozadí. Tento syndróm však často sprevádza jedna z nasledujúcich porúch a chorôb:

  1. Kŕčové žily;
  2. Kožná alebo systémová mastocytóza;
  3. Radiačná dermatitída;
  4. Pigmentová xenoderma;
  5. Radu ochorení spojených s atópiou;
  6. Raynaudova choroba postihujúca tepny a arterioly;
  7. Rosacea a iné chronické kožné ochorenia;
  8. Dlhodobé vystavenie slnečnému žiareniu a karcinogénom;
  9. Hormonálna nerovnováha a užívanie kortikosteroidov;
  10. Genetická predispozícia.

  V kombinácii s určitými ochoreniami môžu vaskulárne telangiektázy mať individuálny priebeh:

  • Hyperpigmentácia a kapilárne lézie hrebeňov nechtov sú charakteristické pre lupus erythematosus;
  • Dermatomyozitída je sprevádzaná bolestivými pocitmi v prstoch a kapilárnou telangiektázou s ostrým rozťahovaním ciev;
  • Pri sklerodermii sa pozoruje špeciálny typ "vaskulárnych hviezd" - bodkovaných telangiektázií, ktoré sú lokalizované na tvári, rukách a slizniciach. Vždy sú reprezentované viacerými ohniskami s polygonálnymi alebo oválnymi škvrnami s priemerom do 7 mm;
  • Randyu-Oslerova choroba je diagnostikovaná predovšetkým prítomnosťou (často dedičnej) hemoragickej telangiektázy. Nachádza sa na koži nosa, slizníc jazyka, priedušiek a gastrointestinálneho traktu.

  Samy o sebe nie sú škodlivé pre zdravie - vada je čisto kozmetická. Najmenej zo všetkých prejavov telangiektázie sú ľudia, ktorí po narodení majú silné a elastické steny krvných ciev. Avšak náhle poklesy, priame vystavenie slnečnému žiareniu (vrátane častých návštev v soláriu) a nezdravý životný štýl (fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok pravidelného cvičenia) vedú k vaskulárnej dilatácii a výskytu krvných retikulov.

  Klasifikácia a typy telangiektázie

  "Vaskulárne hviezdy" sú klasifikované podľa viacerých parametrov. Existujú napríklad primárne a sekundárne formy syndrómu. Prvá skupina zahŕňa:

  1. Hereditary hemorrhagic telangiectasia - ohniská sa vyskytujú v ústach (jazyk a podnebie), na nosnej sliznici, na špičkách prstov a na nohách, v ťažších formách - na laryngeálnej membráne, v gastrointestinálnom trakte, priedušiek, pečeni a dokonca aj v mozgu;
  2. Dedičná telangiektázia. "Siete" zaberajú obrovské oblasti pokožky, ale na slizniciach úplne chýbajú;
  3. Ataxia teleangiektázia. To sa prejavuje už v ranom veku a vo veku päť rokov sa na konjunkcii oka, patra, nosovej prepážky, v ušných stehnách, na kohútiku lakťových a kolenných oblastí objavujú načervenalé škvrny;
  4. Vyhnite sa telangiektázii. V oblasti cervikálnych nervov sú zaznamenané malé ložiská cievnych lézií;
  5. Generalizovaná esenciálna telangiektázia. Postupne sa na nohách začína objavovať "pavučie žily" a potom symetricky rozširuje telo, telangiektázia dolných končatín je bežná;
  6. Teleangiectatická mramorová koža. Na koži po narodení sa objaví červená farba, ktorá je posilnená fyzickým a psycho-emocionálnym stresom.

  Vedľajšie formuláre sprevádzajú priebeh iných ochorení a sú najvýraznejšie, keď:

  • Karcinóm bazálnych buniek;
  • Solárny keratór;
  • Poruchy produkcie estrogénu a kolagénu;
  • Reakcie štepu.

  Stellátová angiektázia venóznej povahy (vľavo) a stelátny angióm - benígny nádor (vpravo). Pri podobnej štruktúre majú tieto kožné defekty rôzne príčiny.

  Forma telangiektázie je rozdelená na:

  1. Strom - najčastejšie sa vyskytujú na dolných končatinách a majú tmavo modrú farbu;
  2. Stellát - zvyčajne červený, odlišný od zamerania mnohých kapilár;
  3. Skvrnité - na skvrnitú telangiektáziu často sprevádzanú kolagenózou a inými tkanivovými ochoreniami, majú jasne červenú farbu;
  4. Lineárne (nazývané aj jednoduché alebo sínusové) - na tvári a tvárach môžu byť buď červené alebo modré.

  Nakoniec, telangiektázy sú klasifikované podľa druhu postihnutých plavidiel:

  • Arteriálne (dilatačné arterioly);
  • Kapiláry (kapiláry);
  • Venózne (venuly).

  "Vaskulárne hviezdy" môžu byť sprevádzané množstvom ochorení, postihujú niekoľko typov ciev a značne sa líšia vo forme - preto v liečení prevláda aj niekoľko základných techník.

  Liečba telangiektázy

  Najbežnejšou možnosťou liečby pre telangiektáziu je skleroterapia. Procedúra sa uskutočňuje bez operácie, inkázie kože sa nevyžadujú ani: liečivý roztok (sklerotizujúci) sa vstrekuje cez tenkú ihlu. Látka pôsobí na vnútorný plášť stien krvných ciev, v dôsledku čoho je najskôr poškodená a potom lepená. Takto sa žila zbaví lúmenov (proces vyhladzovania) a v tkanivách sa vytvára spojovací kábel, ktorý sa vyrieši do jedného roka. Skleroterapia má niekoľko typov:

  1. Skleroterapia segmentálnych kŕčových žíl. Ovplyvňuje segmentové žily, prebieha v 2-3 reláciách. V niektorých prípadoch je možná lokálna hyperpigmentácia, ktorá prechádza v 1 až 6 mesiacoch;
  2. Mikroskleroterapiya. Je zameraná na obnovu retikulárnych žíl, vyžaduje 2-5 sedenia. Spravidla poskytuje dobrý účinok v kombinácii s chladným typom zábaly pred postupom;
  3. Plesňová skleroterapia. Jedna z najmodernejších techník, v ktorej aktívnym roztokom (sklerotizujúcim činidlom) je mikropen;
  4. Echosclerotherapy. Duplexný skener pôsobí na komunikačné žily, účinne odstraňuje lúmeny;
  5. Pooperačná skleroterapia. Na základe názvu sa používa na kombinovanú liečbu po operácii.
  6. Napriek vysokej úrovni účinnosti je skleroterapia čisto kozmetická. Postup neovplyvňuje príčinu, ale dôsledky ochorení, ktoré spôsobujú dilatáciu krvných ciev.

  Ďalšou modernou metódou, ktorá ukazuje najlepšie výsledky v boji proti vaskulárnym hviezdičkám a zaručuje odstránenie telangiektáz, je laserová koagulácia. Spravidla sa používa na odstránenie kapilárnych defektov na tvári, ale je vhodný aj pre iné časti tela.

  Laserová koagulácia sa vykonáva na základe frakčnej fototermolýzy: laserový lúč preniká do kože a selektívne ovplyvňuje postihnuté cievy. Pod vplyvom vysokých teplôt sa steny postihnutých ciev prilepia spolu a zdravé tkanivá sa na tomto procese nezúčastňujú. Preto je dôležité okamžite konzultovať lekára, ktorý správne určí druh a príčiny telangiektázy a predpíše vhodnú liečbu.

  Prihláste sa na aktualizácie

  Kontakt s administratívou

  Dnes je k dispozícii kompletná konzultácia.

  len skúsený profesor cévnej chirurgie

  lekári lekárskych vied

  Stará cena 5 000 2 500 ₽ - 50%

  Endovasálna laserová koagulácia žíl. 1. kategória obtiažnosti. vrátane anestézie (lokálna anestézia).

  Stará cena 42 660 ₽ 35 550 ₽ - 20%

  Kurz lymphopressotherapy 10 procedúr. Prijali kandidát na lekárske vedy Phlebologist

  Stará cena 27 600 ₽ 23 000 ₽ - 20%

  Recepciu vedie lekár najvyššej kategórie, prof. Komrakov. VO

  Stará cena 3 500 ₽ Od 2970 ₽ - 30%

  Jedna skleroterapia po celej dolnej končatine (penová skleroterapia, mikroskleroterérapia).

  Stará cena 7 500 ₽ 6 750 ₽ propagácie

  Kŕčové žily, krvné zrazeniny, chlopňová nedostatočnosť, edém v nohách

  - To všetko je dôvodom na vykonanie ultrazvuku žíl dolných končatín

  a konzultujte s phlebologistom.

  Stará cena 2 000 ₽ 1 800 ₽ - 10%

  Lymfo-tlaoterapia je indikovaná pre

  edém dolných končatín, lymfóza.

  Vykonáva sa aj v kozmetike.

  Stará cena 18 000 ₽ 12 800 ₽ - 30%

  Skleroterapia telangiektázia

  Teleangiektázia je rozšírením pomerne malých, povrchovo umiestnených kapilár, ktoré spôsobujú pacientovu estetickú nespokojnosť. Termín telangiektázia sa prvýkrát objavil v roku 1807. K dnešnému dňu trpia touto chorobou, prevažne ženy. Podľa štatistík už 10% žien mladších ako 25 rokov má pavúky. Po 30 rokoch dosiahne tento počet 50%. To znamená, že každá druhá žena má telangiektáziu, ktorá sa prejavuje rôznymi typmi a formami.

  Prečo sa objavujú telangétézy?

  Telangiektázia sú rozšírené subkutánne kapiláry, ktoré prechádzajú z kapilárnej siete vnútri kože. Existujú štyri typy pavúkov:


  V závislosti od toho, odkiaľ prichádzajú kapiláry, telangiektázy sa líšia farbou. Môžu byť jasne červené, modré, fialové. Faktory, ktoré spôsobili vznik telangiektázy, sú vrodené a získané. Vrodené faktory zahŕňajú dedičné faktory a môže existovať mnoho nadobudnutých faktorov. Napríklad, pavúkové žily sa objavujú ako dôsledok hormonálnych porúch v ženskom tele alebo sú výsledkom chronického ochorenia. Je potrebné dbať na povahu telangiektázie a na lokalizáciu. Ďalšou príčinou vzniku telangiektázy je pôsobenie slnečného žiarenia na pokožku. Po dlhom pobyte na slnku na koži môže vzniknúť vaskulárna hviezdička.

  Liečba telangiektázy

  Moderná medicína ponúka širokú škálu možností na odstránenie pavúkov. Jednou z týchto metód je telangiektázia skleroterapie. Pred vykonaním skleroterapie je potrebné vykonať duplexnú angioskopiu ciev. Výsledkom štúdie bude lekár schopný určiť stupeň poškodenia kapilár. Skleroterapia je minimálne invazívna metóda na odstránenie patologických ciev a kapilár. Podstatou tohto postupu je odstránenie patologickej cievy z krvného obehu, to znamená, že zostáva pod kožou, ale nezúčastňuje sa na krvnom obehu.

  • nie sú vyliečené veno-venózny reflux (kŕčové žily);


  Po vykonaní mikroskleroterapie:

  • v niektorých prípadoch sa odporúča nosiť kompresné spodné prádlo (3-5 dní);


  Na dosiahnutie čo najlepšieho výsledku je potrebné vykonať 1 až 3 procedúry mikroskleroterérapie v intervale 1 - 1,5 mesiaca. Naša klinika Vám ponúka možnosť podstúpiť procedúru odstránenia telangiektázy pomocou procedúry mikroskleroterézie. Každý rok máme veľké množstvo takýchto lekárskych manipulácií. Využívame vysoko kvalifikovaných odborníkov s rozsiahlymi skúsenosťami. Klinika je vybavená najmodernejším vybavením na diagnostiku rôznych patologických stavov krvných ciev.

  Teleangiektázia: čo to je, príčiny a liečba

  V moderných časoch sa čoraz častejšie vyskytujú cievne ochorenia u ľudí. Jedným z týchto prejavov je telangiektázia. Čo to je, mnohí si ani neuvedomujú. Jednoducho povedané, táto patológia je žilové žily, ktoré sa nachádzajú na tele takmer všetkých dospelých. Stáva sa, že sa choroba objavuje v detstve. Hviezdičky môžu byť umiestnené kdekoľvek na tele: končatiny, tvár, trup a tak ďalej.

  popis

  V medicíne sú telangiektázia (podľa kódu ICD-10 - 178.0) malé mriežky alebo škvrny s červeným alebo modrým odtieňom, ktoré sa objavujú na ľudskej pokožke v akejkoľvek časti tela, najčastejšie na tvári a oči, čo spôsobuje estetické nepohodlie. Tieto prejavy nie sú zápalové, sú spojené s pretrvávajúcim rozšírením malých ciev a kapilár. Takéto formácie nevyčnievajú nad povrch kože, vystupujú ako samostatné ohniská, pri lisovaní blednú.

  Etiológia a epidemiológia

  Nikto nie je imúnny voči tejto chorobe, možno ju pozorovať v každom veku. Najčastejšie sa vyskytujú abnormality u žien mladších ako štyridsaťpäť rokov. S vekom sa zvyšuje riziko rozvoja ochorenia, aj keď sa v novorodencoch často pozoruje dedičná telangiektázia.

  Choroba sa začína manifestovať v detstve vo forme cerebelárnej ataxie. Mechanizmus vývoja ochorení však nebol úplne skúmaný. Ak sa ochorenie získa, môže sa vyvinúť v rozpore s hormonálnou sférou osoby.

  dôvody

  V medicíne existuje názor, že telangiektázia, ktorej fotografiu je uvedená v článku, je spojená s poruchami kardiovaskulárneho systému. Toto stanovisko je však zdieľané. Podľa výskumu sa ukázalo, že príčiny tejto choroby spočívajú aj v porušení ľudského hormonálneho zázemia. Existuje tiež mnoho chorôb, ktoré vyvolávajú túto patológiu:

  • dedičnosť a dlhotrvajúca expozícia karcinogénom;
  • Raynaudova choroba;
  • růžovka;
  • mastocytóza;
  • xeroderma, kŕčové žily;
  • hormonálne poruchy;
  • radiačná dermatitída;
  • cirhóza pečene;
  • ataxia;
  • dlhodobej liečby kortikosteroidmi.

  Ak má osoba nevrodenú alebo dedičnú formu ochorenia, je získaná. V tomto prípade sú príčiny telangiektázie nasledovné:

  • užívanie nikotínu a alkoholu;
  • zneužívanie solária a dlhý čas pod slnkom;
  • fyzická nečinnosť.

  Najčastejšie sa patológia pozoruje u predstaviteľov slabšieho pohlavia v dôsledku narušenia práce hormónu estrogén, ktorý vyvoláva relaxáciu svalov krvných ciev a zvyšuje ich tendenciu k rozširovaniu. K tomu dochádza vo väčšine prípadov počas tehotenstva a počas užívania antikoncepčných prostriedkov. Tendencia rozšírenia krvných ciev v niektorých prípadoch súvisí s poškodením krvného obehu. Krv stráca schopnosť prechádzať cez choré cievy, preto nájde iné spôsoby. Z tohto dôvodu dochádza k tvorbe krvi v cievach, zvyšuje sa jej tlak a kapiláry prasknú.

  Odrody a klasifikácia

  V medicíne existuje niekoľko klasifikácií tejto choroby. Vývoj telangiektázie závisí od typu vaskulárnej patológie. Čo to je, už vieme. Choroba môže byť arteriálna (dilatačné arterioly), žilové (dilatačné žľazy) a kapilárne. Formou ochorenia môže byť:

  • Jednoduché (lineárne). Charakterizovaná prejavom na lícach rovných alebo zakrivených línií modrého alebo červeného odtieňa, ktoré sa tvoria v dôsledku dermatologických patológií alebo kolagenózy.
  • Obrys. Nachádza sa na nohách a podobá sa vetvenému stromu s tmavo modrým odtieňom, ktorého zdrojom je retikulárna žila, ktorá sa nachádza vzdialene.
  • Pyatnoobrazny. Prejavená spolu s ďalšími ochoreniami tkaniva má jasne červený odtieň.
  • Hviezdicovitý. Vystupuje v jednom bode červenej farby a odchýli sa od nej v rôznych smeroch, ako sú slnečné lúče.

  Primárna telangiektázia

  Primárne formy ochorenia zahŕňajú:

  • Dedičná forma je charakterizovaná prítomnosťou pavúkov na veľkej ploche kože, ale nie je na slizniciach. Stáva sa to kvôli mutácii génov. Ak je jeden z rodičov chorý, potom v 50% prípadov je prenos choroby na dieťa možný. Manifestational patology krvácanie z nosa.
  • Hemoragická dedičná forma je lokalizovaná na slizniciach nosa, ústach, rozširuje sa na špičky prstov, chodidiel. Ďalej choroba môže prechádzať do pečene, priedušiek, gastrointestinálneho traktu a mozgu. V tomto prípade je oblasť kapilárneho toku zväčšená, steny sú zriedené, objavuje sa lokálna hemostáza. Táto choroba je dedičná a je charakterizovaná rôznymi mutáciami génu. Súčasne dochádza k nedostatočnému rozvoju potných žliaz, k zníženiu počtu žiaroviek vlasov. Akékoľvek zranenia môžu spôsobiť krvácanie.
  • Ataxia. Teleangiektázia sa vyskytuje v ranom veku (asi päť rokov) vo forme červených škvŕn na lakťoch a kolenách, oči, nosovej prepážke, ušných stenách a podobne. Choroba je sprevádzaná stratou rovnováhy, zhoršenou koordináciou pohybov. Táto forma ochorenia neustále rastie, môže viesť k paralýze a smrti. Súvisejú s vývojom syndrómu Louis-Bar a prejavujú sa častými ochoreniami a infekčnými ochoreniami, vývojom malígnych nádorov.
  • Nevyhnutný tvar je spôsobený výskytom malých škvŕn v oblasti krčných nervov.
  • Na nohách sa začína objavovať zásadná telangiektázia, ktorá sa postupne rozširuje na všetky časti dolných končatín.
  • "Mramorová koža" - telangiektázia u novorodencov, ktorá sa vyznačuje vzhľadom na červené oko.

  Sekundárna telangiektázia

  Sekundárne formy ochorenia sa prejavujú vo forme nasledujúcich ochorení:

  • rakovina buniek a keratóza soli;
  • poruchy estrogénu a hormónu kolagénu;
  • neznášanlivosť na implantované štepy.

  umiestnenia

  Zvážme umiestnenie telangiektázie. Čo je to, chápeme, ale kde je choroba lokalizovaná?

  • Kožná telangiektázia sa vyznačuje expanziou ciev umiestnených na povrchu kože. Toto ochorenie postihuje 30% ľudí mladších ako štyridsaťpäť rokov. Po päťdesiatich prípadoch sa choroba vyskytuje u 40% obyvateľstva a vo veku sedemdesiatich rokov sa choroba prejavuje u 75% ľudí. V zriedkavých prípadoch sa vyvíja u novorodencov.
  • Telangiektázia na tvári je najčastejšou chorobou. Je to preto, že veľa ľudí je vystavených slnku. Zároveň sa pozoruje lokalizácia na lícach, nosu a brade.
  • Vzorky krvných ciev sa môžu objaviť aj na hrudi. To môže naznačovať vývoj cirhózy a iných patologických stavov. Preto sa odporúča konzultovať s lekárom.
  • V ojedinelých prípadoch sa počas gravidity objaví cievna sieťka na rukách. Často existujú telangiektázia nohy, ktoré sa vyznačujú prejavmi žíl spôsobených hormonálnou nerovnováhou. Taktiež slnko často postihuje túto chorobu.
  • Aj na žalúdku sú pavučiny alebo pavučiny. Môžu sa vytvoriť kvôli krvácaniu v zažívacom trakte.
  • Telangiektázia dolných končatín sa rozvíja u tých, ktorí majú kŕčové žily. Títo ľudia majú stagnáciu v žilovom lôžku, čím dochádza k narušeniu prietoku krvi. V dôsledku vysokého krvného tlaku je narušená integrita krvných ciev, čo vedie k vzniku cievneho pavučiny. Tento jav sa často pozoruje u tehotných žien.
  • Na slizniciach tráviaceho a respiračného systému je takéto ochorenie veľmi zriedkavé. Cievne hviezdičky môžu byť tiež pozorované na vnútorných orgánoch, ktoré sprevádzajú iné patológie.

  Teleangiektázia u detí

  Často sa pozorujú cievne pavučiny u detí (70% prípadov). Zvyčajne sa cievy dilatujú tam, kde sú najbližšie k pokožke. Vonkajšie, pripomínajú škvrny s rozmazanými ružovými odtieňmi. Ak vyvíjate tlak na ne, zblednú. U novorodencov sú škvrny najčastejšie umiestnené v okcipitálnej zóne, na očných viečkach, na nosoch, na perách. Typicky je telangiektázia u dieťaťa vrodená. Ataxia je často sprevádzaná imunodeficienciou a je veľmi zriedkavá. Zvyčajne choroba nevyžaduje liečbu, pretože nakoniec ide sama od seba. Spravidla sa to deje až do roka. Avšak v prípade ataxie sa vyžaduje špeciálna liečba. Používajú sa tu gama globulíny.

  Symptómy a prejavy

  Táto patológia sa dá ľahko pozorovať, ak sa nachádza na povrchu kože. Spider žil môže mať iný odtieň, ktorý sa môže časom meniť. Skúsený lekár vo farbe kapilárneho vzoru ľahko identifikuje pôvod ochorenia. V niektorých malých prípadoch sa červená pavučina postupne rozrastie a stáva fialovou. Je to spôsobené vstupom do krvných ciev z žíl.

  V tomto prípade sa ochorenie môže prejaviť v rôznych častiach tela. Najčastejšie je to lokalizované na tvári, pokrývajúce tváre, nos a tiež na nohách. V závislosti od prítomnosti iných ochorení sa prejavujú aj znaky telangiektázy. Čo je a ako s nimi zaobchádzať? Takže pri lupus erythematosus je aj oblasť kože so zvýšenou pigmentáciou, tiež trpia nechty. Bolestivé pocity na špičkách prstov spôsobujú pavúk pre dermatomyozitídu.

  diagnostika

  Po prvé, lekár zhromažďuje údaje o anamnéze a vykonáva vizuálnu kontrolu. Ďalej sa uvádza odkaz na analýzu ciev pre patológiu. Môžu sa predpísať diagnostické metódy ako MRI mozgu, rádiografia, vyšetrenie krvi a moču pre hladiny cholesterolu a hodnotenia hemostázy, endoskopia a iné. Často sa používa testovací štipka na štúdium obdobia subkutánneho krvácania, rovnako ako test s turniketom. Pomocou špeciálnych testov sa diagnostikuje choroba, ktorej výsledky určujú formu patológie.

  Inštrumentálna diagnostika

  Moderná medicína na štúdium patológií využíva najnovšie technológie a zariadenia. Lekár meria krvný tlak pomocou tonometra a manžetového testu. Spirálna CT je určená na hodnotenie prevalencie ochorenia. Endoskopické vyšetrenia sa tiež často vykonávajú pomocou kolonoskopie, cystoskopie, laparoskopie, bronchoskopie. MRI je takmer vždy určená na určenie miesta a prevalencie anomálií. Je veľmi dôležité správne odlíšiť telangiektázu, pretože je často zamieňaná s hemangiómom.

  liečba

  Ak je diagnostikovaná telangiektázia, angiosturík predpisuje liečbu. V tomto prípade môžu byť terapie odlišné a závisia od príznakov a pôvodu patológie. Ak chcete opraviť problém, môžete použiť:

  • Progresívna liečba, počas ktorej sa vykonáva posypovanie postihnutých oblastí so špeciálnymi prípravkami inhibítorov fibrinolýzy, ktoré zastavujú krvácanie a vytvárajú hematómy.
  • Skleroterapia, pri ktorej sa liekom "Sclerosant" injekčne aplikuje tenká ihla, ktorá prispieva k poškodeniu stien krvných ciev a potom k ich zlepeniu. Výsledkom je vytvorenie absorpčného spojovacieho pásma. Existuje niekoľko metód tohto postupu: mikroskleroterérapie, mikropénia, echoskleoterapia. Všetky tieto metódy sú účinné, ale neovplyvňujú príčinu ochorenia a len eliminujú následky.
  • Laserová koagulácia sa používa na odstránenie krvácania z nosa. Počas tejto doby sú postihnuté plavidlá zapálené.
  • Hemokomponentná liečba sa vyznačuje transfúziou krvných zložiek: plazmy, krvných doštičiek alebo erytrocytov.
  • Ozónová terapia je spôsobená injekciou zlúčenín s vysokým obsahom ozónu do cievy. Táto metóda sa používa na liečbu patológie na dolných končatinách.
  • Často používaný chirurgický zákrok, ktorý je určený na odstránenie postihnutej oblasti plavidla. V niektorých prípadoch je plavidlo nahradené protézou, môže byť tiež viazané alebo zapustené.

  komplikácie

  Neskorá liečba môže viesť k život ohrozujúcim následkom. Môže sa zdať:

  • anémia a závažné krvácanie;
  • krvácanie z tráviaceho traktu, pľúc alebo mozgu;
  • paralýza a strata zraku;
  • strata vedomia a anemická kóma;
  • porucha vnútorných orgánov alebo smrť.

  Preto sa odporúča konzultovať s odborníkom, keď sa príznaky objavia.

  výhľad

  Všeobecne platí, že telangiektázia, fotografia prejavov, ktorú môžete vidieť v článku, má priaznivú prognózu. Vo väčšine prípadov choroba nevyžaduje špeciálnu liečbu, pretože po chvíli zmizne. Niekedy je potrebná úprava a včasné hľadanie pomoci pomáha pri úplnom zotavení. Existujú len ojedinelé prípady, keď krvácanie nastáva v žalúdku alebo v črevách. To si vyžaduje núdzovú pomoc.

  Iba ataxia (Louis-Bar syndróm) má nepriaznivú prognózu, pretože v súčasnosti neexistuje účinná liečba. Takéto choroby sa stávajú príčinou smrti v dospievaní alebo mládeži, ako infekcia pľúc a poškodenie lymfatického systému malígnej povahy. Z tohto dôvodu by sa pavúkovým výskytom na koži mal človek dostať do lekárskej inštitúcie. Nezabudnite, že ochorenie nie je len kozmetická chyba, ale môže tiež naznačovať prítomnosť vážnych patológií v tele.

  Skleroterapia telangiektázia čo to je

  Preskúmanie telangiektázie (pavúkov): príčiny a liečba

  Z tohto článku sa dozviete: čo je telangiektázia, prečo sa vyvíja, ako sa prejavuje a liečí. Ľudia, ktorí nesúvisia s liekmi, nazývajú tento syndróm vaskulárne hviezdičky.

  Obsah:

  Keď telangiektázia na sliznici alebo pokožke rôznych častí tela sa objavia pavúče, spôsobené expanziou krvných ciev. Zvyčajne kapilárne steny nie sú viditeľné na koži, pretože majú malú hrúbku - nie viac ako 20 mikrometrov. Pod vplyvom rôznych príčin alebo faktorov sa môžu stať silnejšími a začínajú sa prejavovať vo forme viditeľnej cievnej siete.

  Podľa rôznych štatistík je prevalencia telangiektázie u osôb mladších ako 45 rokov asi 25-30%. Častejšie takéto formácie rozšírených ciev sú zistené u žien a takmer 80% verného pohlavia po pôrode sa stretáva s týmto syndrómom. S vekom sa zvyšuje riziko pavúkov: až 30 rokov, takéto formácie sa zistia v 10%, vo veku 50 rokov, tento počet stúpa na 40% a po 70 rokoch dosahuje 75-80%. Vo viac zriedkavých prípadoch sa telangiektázia vyskytuje u detí a novorodencov.

  Vo väčšine prípadov sú pavučiny iba kozmetickými poruchami. Avšak ich vzhľad poukazuje na poruchu práce rôznych orgánov, a preto, ak sa objavia, mali by ste sa poradiť s lekárom - cévným chirurgom alebo dermatológa.

  Špecialisti pomôžu nielen zbaviť sa kozmetickej defekty, ale tiež sa snažia zistiť a odstrániť základnú príčinu vzniku takýchto cievnych retikulov.

  Prečo sa objavuje telangiektázia

  Odborníci uvažujú o niekoľkých teóriách o pôvode pavúkov.

  1. Mnoho ľudí má tendenciu veriť, že príčinou rozvoja telangiektázy je hormonálna nerovnováha. Účinok hormónov na krvné cievy vysvetľuje vysoké percento výskytu takýchto ochorení u tehotných žien alebo u žien v práci. Spider žily sa často objavujú u jedincov, ktorí užívajú hormonálne lieky (kortikosteroidy alebo perorálne kontraceptíva).
  2. Existuje teória, že niektoré dermatologické ochorenia, ako je radiačná dermatitída, rosacea, xeroderma pigmentosa, bazocelulárny karcinóm kože alebo iné chronické ochorenia, sa môžu stať priaznivým zázemím pre expanziu cievnych stien. Rôzne patologické stavy kardiovaskulárneho systému, sprevádzané porážkou malých kalibrovacích ciev, môžu spôsobiť vzhľad telangiektáz. Napríklad v prípade varikóznych ochorení alebo Raynaudovej choroby sa takmer 100% pacientov vyvinie cievne siete.
  3. Telangiektázia sa môže objaviť aj u dokonale zdravých ľudí pod vplyvom vonkajších nepriaznivých faktorov. Tieto zahŕňajú: dlhodobé vystavenie UV žiareniu (na slnku alebo soláriu), náhle zmeny teploty, slabosť ataxie, hypo a avitaminóza, kontakt s karcinogénmi, nadmerné cvičenie, fajčenie a zneužívanie alkoholu.

  Typy telangiektázie

  Odborníci klasifikujú telangiektáziu z rôznych dôvodov.

  Odborníci identifikujú dve skupiny telangiektáz: primárne a sekundárne.

  Primárne pavúkové vény sú vrodené alebo sa vyskytujú v ranom detstve:

  • dedičná - sieť zmenených ciev zaberá veľké plochy kože, ale nezobrazuje sa na slizniciach;
  • hereditárne hemoragické ohniská sa vyskytujú na slizniciach dýchacích a zažívacích traktov, na povrchu pečene, na koži prstov, nôh alebo v mozgu;
  • v oblasti cervikálnych nervov sa zistili nešpecifické - zmenené cievy;
  • generalizované esenciálne - po prvé, cievna sieť sa rozširuje na nohy a potom sa zmeny šíria cez telo;
  • "Mramorová koža" - v dieťati sa objaví sieť rozšírených červených ciev ihneď po narodení a jej farba sa stáva jasnejšou v dôsledku stresu (psychoemotional alebo physical);
  • forma telangiektázie-ataxie - sa vyskytuje u malých detí, vo veku 5 rokov má dieťa pavučky v ušiach, na nosovej prepážke, podnebí a spojovku, kolená a lakte.

  Sekundárne pavúkové žily sú prejavom ochorenia a sú najvýraznejšie v nasledujúcich patologických stavoch:

  • abnormality estrogénu;
  • bazocelulárny karcinóm kože;
  • solárna keratóza;
  • poruchy produkcie kolagénu;
  • reakcia štepu.

  Špeciálne formy telangiektázy

  V niektorých ochoreniach sa telangiektázia prejavuje zvláštnym spôsobom:

  1. S dermatomyozitídou. Pri zvažovaní takej vaskulárnej hviezdičky sa určuje veľké množstvo dilatovaných kapilár. Zvyčajne sú ohniská lokalizované na prstoch a sú sprevádzané bolesťou.
  2. So sklerodermou. Na tele pacienta sa objavujú viaceré hviezdy vo forme oválnych alebo polygonálnych škvŕn (škvŕn). Najčastejšie takéto formácie sú lokalizované na tvári, rukách a slizniciach.
  3. Pri systémovom lupus erythematosus. Spider žily sú umiestnené na valčekoch nechtov a majú hyperpigmentáciu.
  4. V prípade ochorenia Randu-Osler. Zvyčajne sú takéto hemoragické pavúče vredové. Vyskytujú sa na nosovej, bronchiálnej sliznici a orgánoch tráviaceho traktu.

  príznaky

  Spider žily sú tvorené z ciev zväčšených a umiestnených v blízkosti povrchu kože - kapilár, venules alebo arterioles. Arteriálne alebo kapilárne vaskulárne siete nesiahajú nad svoj povrch a žilové sú zvyčajne konvexné.

  Často takéto formácie nevyvolávajú žiadne nepohodlie. Bolesti s telangiektázami sa vyskytujú len pri dermatomyozitíde alebo bolestivej forme, ktorá je u žien zriedkavá. V druhom prípade hviezdy počas menštruačného krvácania sa stávajú výraznejšie, jasnejšie a spôsobujú silnú bolesť.

  Odtieň a veľkosť pavúkov alebo hviezd sa môžu líšiť. Môžu byť fialové, červené, ružové, modré, modré alebo čierne. Intenzita a variabilita ich farby je možné určiť podľa druhu kože, stupňa cievnej dilatácie, oblasti a rozsahu lézie. Niekedy sa farba telangiektázie mení s časom. Rovnaké premeny sa môžu vyskytnúť s ich veľkosťou.

  Kedy je vzhľad telangiektázy obzvlášť znepokojujúci?

  Vo väčšine prípadov nevyvolá výskyt telangiektázie výrazné nepríjemné pocity a je iba kozmetickou poruchou alebo príznakom nejakého nebezpečného ochorenia. Niekedy však ich výskyt je znakom nebezpečného ochorenia.

  Takéto teleangiektázy by mali byť obzvlášť dôležité:

  • Na povrchu prsníka. Typicky majú tieto hviezdy veľmi malé rozmery (priemer v čapovej hlave) a jasný odtieň. Ich vzhľad naznačuje vývoj rakoviny v mliečnej žľaze a vždy by mal byť dôvodom na kontakt s odborníkom na prsníka alebo onkológom.
  • Na základe kožnej jazvy. Takéto hviezdičky majú vzhľad perlovo ružových nodulov. Keď sa objavia, stav jazvy na koži sa môže zmeniť. Toto označenie naznačuje možný vývoj bazálneho karcinómu kože a je dôvodom okamžitého odvolania sa na onkológ alebo dermatológ.
  • Skupinová telangiektázia u detí. Existencia rozšírenej siete krvných ciev u detí môže naznačovať prítomnosť takéhoto nebezpečného ochorenia ako hemoragická telangiektázia. Svojim vývojom môže mať dieťa krvácanie: nazálne alebo gastrointestinálne. Deťom s touto patológiou sa odporúča neustále sledovanie cievneho chirurga.

  diagnostika

  Diagnóza telangiektázy nie je ťažká. Po vyšetrení pacienta bude špecialista vypočuť sťažnosti a požiadať pacienta o nevyhnutné otázky, preskúmať formácie a predpísať ultrazvuku ciev.

  Na základe získaných údajov bude lekár schopný vypracovať najefektívnejší plán liečby. Ak je to potrebné, určiť základné príčiny výskytu pavúkov a hviezdičiek, lekár odkáže pacienta na konzultáciu špecializovanému špecialistovi (kardiológ, endokrinológ, reumatológ, gynekológ atď.).

  liečba

  Po zistení príčiny telangiektázie lekár predpisuje pacientovi liečbu základnej choroby. Plán liečby bude závisieť od jeho typu.

  Rôzne minimálne invazívne chirurgické techniky sa môžu odporučiť na odstránenie kozmetickej defekty, t.j. samotných pavúkov. Výber konkrétnej metódy závisí od mnohých faktorov: typu, veľkosti a dostupnosti formácií, kontraindikácií atď.

  elektrokauterizační

  Podstatou tohto postupu je zavedenie ihlicovej elektródy do expandovanej nádoby, ktorá vedie vysokofrekvenčný prúd, ktorý spôsobuje tvorbu tkanív. Táto metóda eliminácie telangiektázy sa používa menej a menej, pretože má nejaké nevýhody: bolestivosť, poškodenie zdravých tkanív, zjazvenie a hyper- alebo depigmentáciu v mieste kavitácie.

  Laserová fotokoagulácia

  Princíp tejto terapeutickej manipulácie je účinok laserového lúča na dilatačné cievy. V dôsledku tejto činnosti sú ohrievané a zapečatené. Táto technika sa používa na odstránenie rozšírených nádob s priemerom nie väčším ako 2 mm. Malá telangiektázia pomocou laserovej fotokoagulácie môže byť eliminovaná v 1-2 reláciách a väčšia v 3 alebo viacerých reláciách.

  sklerotizácia

  Takýto minimálne invazívny postup možno predpísať iba na odstránenie žilových hviezdičiek. Jeho princíp je založený na zavedení rozšírenej venuly sklerotizujúcej látky do lumenu, čo spôsobuje spájkovanie cievnych stien. Existuje niekoľko modifikácií takejto lekárskej procedúry: mikroskopická skleroterapia (forma peny), mikroskleroterérapia, echoskloterapia atď.

  Sklerotizujúce liečivo sa vkladá do cievneho lumenu cez tenkú ihlu a pôsobí na vnútornú membránu. Spočiatku je poškodený a potom je lumen nádoby navzájom prilepený a zapečatený, to znamená, že je zničený. Po 1 až 1,5 mesiaci je telangiektázia úplne eliminovaná a stáva sa neviditeľnou. V lúmeni sklerotizovanej venuly sa objavuje pojivové tkanivo (šnúra), ktoré sa po rokoch rozpadne.

  Ozónová terapia

  Podstatou tohto minimálne invazívneho postupu je zavedenie zmesi ozónu a kyslíka do lumen upravenej nádoby. Pri vstupe do cievneho lumenu spôsobuje ozón zničenie stien. V dôsledku toho zmizne telangiektázia. Liečba ozónom nespôsobuje žiadne nežiaduce reakcie, pigmentáciu ani zjazvenie. Po dokončení sa pacient môže vrátiť domov a nepotrebuje ďalšiu rehabilitáciu.

  Operácia rádiových vĺn

  Princíp tejto rádiochirurgickej manipulácie spočíva v bezkontaktnej kau-sterizácii modifikovanej nádoby elektródou špeciálnej inštalácie. Táto technika je absolútne bezbolestná a bezpečná, nevyvoláva výskyt opuchu, zjazvenia a pigmentácie. Jeho jedinou nevýhodou je skutočnosť, že sa používa iba na odstránenie jednotlivých telangétazií z malých kapilár.

  Po vykonaní minimálne invazívneho zákroku bude lekár nevyhnutne odporúčať pacientovi ošetrenie pokožky, príjem výrobkov, ktoré posilňujú cievne steny a potrebu určitých obmedzení (cvičenie, kúpeľ alebo sprcha atď.). Po odstránení telangiektázy pacient nemá zabudnúť, že liečba bude kompletná iba v prípadoch, keď je doplnená liečbou základnej choroby alebo elimináciou provokačných faktorov (fajčenie, vystavenie slnku, pokles teploty atď.). Možnosť opätovného výskytu pavúkov je určená príčinou ich výskytu, úplnosťou vylúčenia provokačných faktorov a účinnosťou liečby základnej choroby, ktorá spôsobila ich výskyt.

  Liečba srdca a krvných ciev © 2016 | Mapa stránok Kontakt | Ochrana súkromia Dohoda o užívaní Pri citovaní dokumentu sa vyžaduje odkaz na miesto označujúce zdroj.

  Liečba telangiektázy (pavúkov) pomocou mikroskleroterérapie

  Rozšírenie intrakutánnych žiliek a kapilár je najčastejšou kozmetickou poruchou v koži nohy. Takéto cievne "siete", "pavučiny", "hviezdičky", "korunky" sa nachádzajú každú sekundu medzi 35-45 ročnými ženami a nazývajú sa telangiectctasias. S vekom sa ich počet zvyčajne zvyšuje.

  Pre mnohé dámy majú tieto zmeny vážnu traumatizujúcu úlohu. Vyhýbajú sa chodbe na pláž, do bazéna, na sebe krátke sukne, plaché zo svojich nohy do takej miery, že sa stávajú prekážkou normálneho sexuálneho života.

  Príčiny intradermálnych flebopatií.

  Dôvody vzniku intradermálnych flebopatií nie sú stále známe, hoci prevládajúca lézia ženských nohy, najmä v súvislosti s tehotenstvom a v druhej polovici života, naznačuje vedúcu úlohu hormonálnych ústavných a dedičných faktorov.

  Takíto pacienti sa obracajú na dermatológov, chirurgov a angiosurgeov, ktorí sa po ich vyšetrení a bez zistenia zjavnej venóznej patológie týchto odborníkov odmietajú liečiť alebo získať všeobecné odporúčania.

  Malá časť tých, ktorí sú v núdzi, dostane lekári, ktorí sú v tejto otázke dobre vedomí a sú schopní poskytnúť primeranú pomoc. Posledne menovaný je v skleroterapii, laserovej terapii, rádiofrekvenčnej terapii.

  Naša klinika má značné skúsenosti s liečbou rôznych kozmetologických problémov vrátane telangiektáz.

  Diagnóza a liečba telangiektázie.

  Počas úvodného vyšetrenia venujeme pozornosť nielen rozšíreniu kapilár, ale aj stavu celého venózneho systému končatín. Kombinácia intradermálnych flebopatií a kŕčových žíl je veľmi častá, čo naznačuje priamu väzbu medzi týmito ochoreniami.

  Zdá sa, že najhodnotnejšou diagnostickou metódou je dopplerovský ultrazvuk v kombinácii s duplexným snímaním. Táto štúdia sa nazýva ultrazvuková angiografia.

  S jej pomocou je určený stav celého žilného lôžka, príčiny a mechanizmy žilovej stazy, ktoré môžu spôsobiť a podporiť vývoj všetkých nových teleangiektáz. Preto radikálne liečenie varixov saphenóznych žíl by malo takmer vždy predchádzať eliminácii telangiektáz.

  Typy telangiektázie.

  Svojím vzhľadom sú telangiektázy rozdelené na glomerulárne ("vaskulárne hviezdičky"), rozvetvené a podobné ako pavúky. Prvé z nich majú často centrálnu nádobu, cez ktorú sa vyplňuje celá forma. V druhej podobe je tiež možné vyplniť celú sieť plavidiel až niekoľko štvorcových centimetrov z jedného vcol. Tretí typ sa vyznačuje polymorfizmom a neprítomnosťou viditeľných spojení medzi neďalekými plavidlami.

  Prípravky na skleroterapiu.

  Moderné lieky na skleroterapiu sú dobre tolerované, účinné a majú malý počet nežiaducich vedľajších účinkov. Ich účinok spočíva v koagulácii proteínov endotelových buniek (vnútornej výstelky) krvných ciev.

  Vykonajte procedúru skleroterapie.

  Postup sa vykonáva v polohe sklonu. Po antiseptickom ošetrení kože pomocou inzulínovej injekčnej striekačky a ultratenkých ihiel sa nádoba prepichne (stredne do tohto kapilárneho konglomerátu) a 0,5 až 1 ml 0,5% etosklerolu alebo 0,2% fibrovaínu sa pomaly vstrekuje.

  Hľadanie "centrálnej" nádoby je uľahčené najprv stlačením "hviezdičky" a pozorovaním, odkiaľ pochádza jej následné plnenie krvou.

  Injekcia sklerotizujúceho činidla sa vstrekuje do vaskulatúry 0,1 až 0,2 ml vzduchu nasávaného do striekačky spolu s roztokom. Vzduch premiestňuje krv a poskytuje najlepší kontakt so sklerotizujúcou stenou cievy.

  Je veľmi výhodné používať špeciálne katétre s mikročipmi (30 G), ktoré vykonávajú tlmiacu funkciu a vyrovnávajú fyziologické ruky počas podávania lieku.

  Kontrola zavedenia roztoku sa uskutočňuje sledovaním toho, ako sa krv premiestňuje z nádoby a stáva sa bezfarebnou.

  Ak sa dosiahne úplné vytesnenie s objemom menším ako 0,5 ml, podávanie liečiva sa dokončí skôr. Ihneď po injekcii sa oblasť vyčistených kapilár stlačí na gázovú obrúsku. Liečivo je zavedené do ďalšieho bodu a nová zóna je stlačená. Akonáhle je zásahová zóna väčšia ako oblasť ramena, je elastický obväz nízkej rozťažnosti komprimovaný.

  Veľký počet injekcií sa môže uskutočniť v jednom postupe, pretože nízka koncentrácia sklerotizujúcej látky vám umožňuje vstúpiť do domu, čo presahuje praktické potreby a možnosť jedinej relácie.

  Elastická kompresia v prípade intrakutánnej lézie, na rozdiel od skleroterapie žilových žíl, je krátkodobá a niekedy nie je povinná. V niektorých prípadoch to nie je možné urobiť elastickými bandážami, ale špeciálnymi pančami z dvoch tried kompresie, ktoré poskytujú úplne inú úroveň komfortu pre pacienta.

  Pri požití môže dôjsť k paravasálnemu zápalu a obmedzenej dermatonekróze, ale len pri vyšších koncentráciách sklerotizantov.

  Mikroskleroterérapia vyžaduje od špecializovaného flebologa nielen dobré pochopenie problému, schopnosť porozumieť individuálnym charakteristikám a komplikovanosti dotknutých žilových vôd, ale aj vysokú technickú zručnosť.

  Pri kvalifikovanom liečení môže byť vykonaná skleróza viac ako 90% telangiektáz.

  Oddelené veľmi malé kapiláry a flebopatie sú úspešne liečené rádiofrekvenčnou tepelnou izoláciou na zariadení (USA).

  Na záver treba povedať, že napriek vysokej účinnosti skleroterapie telangiektáz, liečba nezabraňuje vzniku nových dilatovaných kapilár, čo si vyžaduje uchýliť sa k opakovaným liečebným postupom.

  Pomoc kvalifikovaných lekárov nášho oddelenia flebológie je príležitosťou na zachovanie krásy a zdravia nohy v každom veku. Ceny služieb nájdete v cenníku. Záznam o konzultáciách sa uskutočňuje telefonicky v Moskve.

  Iba 13. marca 2018

  Čas konania je od 1. marca do 31. marca 2018.

  Medzinárodné centrum pre zdravie poskytuje pacientovi kompletný sortiment zdravotníckych služieb v súlade s medzinárodnými normami kvality. Certifikát TUV ISO 9001: 2015.

  Medzinárodné zdravotnícke centrum multidisciplinárne zdravotnícke centrum

  Teleangiektázia. Liečba telangiektázy

  Naše centrum sa špecializuje na liečbu telangiektázie. čísla:

  • 14 rokov skúseností
  • 1525 vyliečených pacientov
  • 3509 scleroterapia
  • 99% úplné vymiznutie kŕčových žíl

  O telangiektázii

  Teleangiektázia (alebo "žilové žily") sú malé škvrny na koži podlhovastého, červeného, ​​ružového alebo modrej farby, podlhovasté škvrny na koži, na ktorých je viditeľná sieť malých ciev.

  Vznik telangiektázy spôsobenej expanziou povrchových ciev. Môžu sa objaviť v akejkoľvek časti tela - na tvári, nohách a tele. Najčastejšie to postihuje krídla nosa, tváre, pery, krku a končatín. Zvyčajne sa telangiektázy vyskytujú ako jediné miesta. Teleangiektázia môže mať lineárnu, rozvetvenú (stromovú), pavúkovú (hviezdnu) alebo bodovú charakteristiku. Farba a veľkosť škvŕn závisí od typu postihnutých plavidiel:

  • Pri porážke a rozširovaní kapilár tvoria tepny tenké červené "siete", ktoré nevyčnievajú nad povrch kože a s tlakom blednú.
  • Po porážke žilových ciev sa vytvárajú škvrny tmavo modrej a fialovej farby, ktoré vystupujú na pozadí jednotnej kože.

  Je známe, že približne 50% žien je náchylných na túto chorobu. Výskyt telangiektázie súvisí s vekom. Takže u žien mladších ako 30 rokov sa vyskytuje u 8-9%, vo veku 50 rokov - toto číslo stúpa na 40%, vo veku 70 rokov to je 75%. Muži však často trpia touto chorobou. Výskyt pavúkov v populácii mužov dosahuje 25-30%.

  Príčiny telangiektázy

  Príčiny telangiektázy zahŕňajú:

  • Vrodená predispozícia;
  • Zmeny v hormonálnom pozadí (najmä počas tehotenstva a pôrodu);
  • Individuálna štruktúra spojivového tkaniva;
  • Poruchy obehu (napríklad kŕčové žily dolných končatín;
  • Endokrinné choroby;
  • Hormonálne lieky;
  • Porušenie tonusu cievnej steny;
  • Slnečné žiarenie;
  • Poranenie.

  Ľudia, ktorí nie sú geneticky predisponovaní k výskytu vaskulárnych patológií, v ktorých sú steny ciev silné a elastické od narodenia, sa s najmenšou pravdepodobnosťou vyskytujú pri výskyte telangiektáz. Napriek tomu sa pri náhlych zmenách teploty vyskytuje priame vystavenie slnečnému žiareniu (ako aj časté návštevy solária) a nezdravému životnému štýlu (fajčenie, konzumácia alkoholu, nedostatok pravidelnej fyzickej námahy), dilatácia ciev a výskyt telangiektáz.

  Príznaky telangiektázy

  Telangiektázia zvyčajne nespôsobuje nepríjemné pocity, nepoškodzuje zdravie, nesie len kozmetickú poruchu. S takým problémom sa ženy často obracajú na špecialistov. Telangiektázy sú tvorené z kapilárnych sietí, ktoré sa nachádzajú v blízkosti povrchu kože. Spider žilky môžu mať inú farbu - modrej, azúrovej, ružovej, červenej a fialovej. Avšak ich odtieň sa môže v priebehu času meniť. Niekedy sa tenké červené telangiektázy rozširujú a získajú purpurový odtieň.

  Liečba telangiektázy

  V našom centre modernej flebológie dostanete liečbu najvyššej úrovne telangiektázy. Flebológ vám pomôže vybrať si najefektívnejšiu liečebnú metódu, ktorá je vhodnejšia pre vaše telo. Treba pamätať na to, že rôzne gély a masti nevedú k odstráneniu "pavúkov". Preto ak chcete získať viditeľný výsledok, je lepšie okamžite riešiť tento problém odborníkom.

  Po diagnostikovaní telangiektázie a pri určení dôvodov, pre ktoré vznikli, lekár môže predpísať lieky, aby sa zbavil "pavúkov", ale ak liečba drog je neúčinná, musíte sa uchýliť k iným metódam liečby telangiektázie.

  Moderné metódy liečby telangiektázy používané v našom flebologickom centre:

  1. Metóda skleroterapie je vysoko účinnou metódou liečby telangiektázie. Pri vykonávaní skleroterapie sa injektuje špeciálny prípravok, ktorý rozdeľuje poškodené žily. Výsledkom je úplné zmiznutie telangiektázy. Skleroterapia nemá žiadne komplikácie. Avšak po ukončení procedúry je potrebné na určitý čas nosiť špeciálne kompresné odevy.
  2. Laserová fotokoagulačná metóda. Najčastejšie sa táto metóda používa na liečenie tých oblastí, kde nie je možné použiť metódu skleroterapie, to je oblasť chrbta, tváre, krku. Jedinečným znakom laserovej fotokoagulácie je úplná absencia jaziev a jaziev. Po takomto ošetrení sa pokožka úplne obnoví a omladí.

  Pamätajte si, že je potrebné liečiť telangiektáziu ihneď po ich výskyte.

  Tým sa výrazne ušetrí čas a energia a liečba bude najúčinnejšia. Aby ste sa nevystavovali možnosti telangiektázie, je lepšie zapájať sa do prevencie ich výskytu. Aby ste to dosiahli, odporúčame vám viesť zdravý životný štýl, prestať užívať hormonálne lieky a nosiť špeciálne kompresné pančuchy.

  Chcem vyjadriť úprimnú vďaku Dr. Eremenkovi Petrovi Michajlovičovi. Uskutočnil sa kurz skleroterapie, po mesiaci a pol na druhej nohe...

  Vlastní všetky typy chirurgických zákrokov na patológiu žíl dolných končatín, moderné metódy skleroterapie. Vedúci špecialista kliniky vykonáva minimálne invazívne chirurgické zákroky pomocou lekárskych laseri

  Vysoko kvalifikovaný praktik. Špecializuje sa na minimálne invazívnu liečbu kŕčových žíl: endovasálna laserová obliterácia, perkutánna fotokoagulácia, mikroskleroterérapia, skleroterapia penovej peny

  Odporúčame, aby sa v našom centre uskutočnili tieto mikroinvazívne operácie, aby sa dosiahol maximálny kozmetický účinok:

  • Krížová sektómia Krížová sektómia je operácia, počas ktorej je veľká saphenózna žila a jej hlavné prítoky viazané a prechádzať na mieste, kde preteká do hlbokých žíl stehna. Po chirurgickom zákroku sa aplikuje kozmetické šitie, jazva z nej je takmer nepostrehnuteľná.
  • Krátke odizolovanie Spôsob liečenia kŕčových žíl, ktorý odstraňuje postihnutú časť veľkej alebo malej saphenóznej žily a nie celú žilu. Súčasne je možné zachovať hlavnú zdravú časť žily. To umožňuje minimalizovať invazívnosť operácie a dosiahnuť vynikajúci kozmetický účinok.
  • Mikroflebektómia Mikroflebektómia (miniflebektómia) - eliminácia postihnutých žíl rôzneho priemeru a kŕčových uzlín. Operácia sa vykonáva pomocou dierovania kože s minimálne invazívnymi nástrojmi. To eliminuje stehy po operácii a zjazveniu. Táto metóda liečby vám umožňuje dosiahnuť vynikajúci kozmetický účinok.
  • telefón:,
  • Možné kontraindikácie by ste mali konzultovať so svojím lekárom.
  • Opätovné vytlačenie informácií je možné so súhlasom správcu lokality a priamym spojením so zdrojom.
  • Ak opustíte svoj e-mail alebo kontaktné telefónne číslo na webovej stránke kliniky, potvrdíte súhlas s ukladaním, spracovaním a používaním informácií, ktoré ste zadali, vrátane zasielania naliehavých upozornení.

  Pre užívateľov Mapa stránok Prijmite platbuSme v sociálnych sieťach:

  Čo hovoria teleangiektízie?

  Mnohí z nás nie sú oboznámení s takým termínom ako "telangiektázia", ​​ale vedia, čo sú vaskulárne hviezdy. Obe tieto pojmy označujú vzhľad škvŕn, ktoré nevyčnievajú nad povrch kože, s vetvami červenej, ružovej, modrej, modrej alebo fialovej. Sú viditeľné pod kožou ako sieť krvných ciev a pri lisovaní blednú. Spider žily môžu byť jediné, ale s opakovanými léziami ciev tvoria klastre zhlukov. Podľa štatistík sa telangiektázia pozoruje u 90% dospelých mužov a žien, ale najčastejšie u žien (približne 50-80%).

  Zvyčajne kapilárna sieť nie je viditeľná pre oči, pretože tieto nádoby majú malú hrúbku iba 20 mikrometrov. Ale niektoré faktory a choroby vedú k ich rozšíreniu. Riziko pavúkov sa neustále zvyšuje s vekom. Do 30 rokov sa pozoruje u 10% ľudí, vo veku 50 rokov sa tento počet zvýši na 40% a po 75 rokoch na 90%. Niekedy sa telangiektázia vyskytuje aj u dojčiat a detí.

  Mnoho ľudí sa obáva stavu ich vzhľadu a vzhľad pavúkov je vnímaný len ako kozmetická porucha. Je to tak? V našom článku budeme hlbšie skúmať príčiny vzniku týchto cievnych škvŕn a oboznámime vás s ich typmi, príznakmi a metódami diagnostiky a liečby. Tieto vedomosti vám pomôžu pri riešení problému s plnou zodpovednosťou a prijmeme včasné opatrenia na zabránenie progresii základnej choroby, ktorá spôsobila vzhľad telangiektázie.

  dôvody

  Niektorí ľudia veria, že pavúzy sú spôsobené srdcovým a cievnym ochorením, ale nie je to tak. Tento stereotyp je vyvrátený nezávislými štúdiami, počas ktorých sa zistilo, že kapilárna dilatácia je najčastejšie spôsobená kŕčovými žilami alebo poruchami na hormonálnom pozadí.

  Výskyt telangiektázie môže byť spôsobený týmito poruchami a chorobami:

  • kŕčové žily;
  • pigment xenodermy;
  • Raynaudova choroba;
  • růžovka;
  • radiačná dermatitída;
  • chronické ochorenia kože;
  • bazocelulárny karcinóm kože;
  • ochorenia spojené s ataxiou;
  • kardiovaskulárna patológia;
  • dlhotrvajúca expozícia ultrafialovým žiarením;
  • karcinogény;
  • užívanie kortikosteroidov;
  • užívanie perorálnych kontraceptív;
  • hormonálna nerovnováha;
  • genetická predispozícia atď.

  V niektorých ochoreniach sa pavučina objavuje zvláštnym spôsobom:

  • v sklerodermii, telangiektázy majú skrytý vzhľad, sú reprezentované mnohými oválnymi alebo mnohouholníckymi miestami lokalizovanými na rukách, tvári a slizniciach;
  • v prípade dermatomyozitídy je telangiektázia sprevádzaná výrazným rozšírením kapilár, ktoré sa nachádzajú na špičkách prstov a bolestivé;
  • pri systémovom lupus erythematosus je telangiektázia hyperpigmentovaná a pozorovaná na hrebeňoch nechtov;
  • v prípade ochorenia Randyho-Oslera majú hemoragické telangiektázy väčšiu pravdepodobnosť dedičných príčin, lokalizované na slizniciach tráviacich orgánov, priedušiek, jazyka a kože nosa.

  Samotná cievna hviezdička nie je nebezpečná pre zdravie. Jej zjavenie je jeden zo syndrómov patológie, ktoré potrebujú liečbu.

  Telangiektázia sa zriedkavo vyskytuje u ľudí s elastickými cievami, ale aj v takýchto prípadoch môžu niektoré faktory spôsobiť dilatáciu kapilár. Takéto agresívne účinky zahŕňajú:

  • náhle zmeny teploty;
  • slnečné lúče a návšteva solária;
  • nadmerné cvičenie;
  • fajčenie;
  • alkohol;
  • beri-beri.

  klasifikácia

  Vo svojej podobe môžu byť pavučie žily:

  1. Stellát (alebo pavúk). Sú to škvrny (zvyčajne červené), z ktorých sa rozbieha sieť kapilár.
  2. Treelike. Zvyčajne sa objavujú na koži nohy, podobne ako vetvy stromu a majú tmavo modrú, modrú alebo fialovú farbu.
  3. Pyatnoobraznye. Často sprevádzané kolagénom a inými patologickými stavmi pokožky sú jasne červené škvrny.
  4. Lineárne (alebo sínusové, jednoduché). Na tvári sa objavia odtiene modrej alebo červenej.

  V závislosti od typu postihnutých plavidiel môžu byť telangiektázami:

  • kapilárne - kapiláry sa rozširujú;
  • arteriálne dilatačné arterioly;
  • venózne - expandované venuly.

  Spiderské žily môžu byť primárnym a sekundárnym syndrómom.

  Prvá skupina zahŕňa nasledujúce telangiektázy:

  • dedičné hemoragické krvné siete sa objavujú na slizniciach úst, nosa, na nohách a hrotoch prstov, pričom progresia sa môže vyskytnúť v orgánoch gastrointestinálneho traktu, mozgu a priedušiek;
  • dedičné - krvné siete sa objavujú len na koži a nikdy neovplyvňujú sliznice;
  • nešpecifické - malé krvné pramene sa objavujú len v zónach krčných nervov;
  • mramorová koža - červené krvinky sa objavujú na koži od narodenia a ich vzor sa stáva jasnejším počas psycho-emocionálnej alebo fyzickej námahy;
  • generalizované esenciálne krvné pramene začínajú šíriť sa od nohy, vstávajú, uchopujú všetky nohy;
  • Ataxia - krvné siete sa objavujú v ranom detstve (približne 5 rokov) v mnohých častiach tela a slizníc.

  Druhá skupina zahŕňa nasledujúce telangiektázy:

  • porušovanie syntézy kolagénu a estrogénu;
  • bazocelulárny karcinóm kože;
  • solárna keratóza;
  • reakcia štepu.

  príznaky

  Cievne hviezdy sú tvorené z ciev umiestnených v blízkosti povrchu kože. Kapilárna a arteriálna telangiektázia nevyčnieva nad svoj povrch a venózna často vyčnievajú.

  Farba krvného retikulu môže byť odlišná (červená, ružová, modrá, modrá, fialová alebo čierna) a môže byť reprezentovaná rôznymi odtieňmi. Jeho závažnosť môže závisieť od typu kože, rozsahu a stupňa rozšírenia krvných ciev. Niekedy sa farba telangiektázie mení s časom.

  Jedným z charakteristických znakov pavúkov je absolútna bezbolestnosť. Bolesť krvného retikulu môže byť sprevádzaná iba veľmi zriedkavou formou bolestivého telangiektázie u žien. V takýchto prípadoch sa vaskulárna hviezdička počas menštruácie stáva väčšia (pretože kvitne) a stáva sa extrémne bolestivá.

  Osobitné obavy by mali byť a telangiektázia, ktoré sa objavujú na prsiach ženy. Sú maličké vo veľkosti (s pinhead), veľmi nápadné a jasné. Táto forma pavúkových žíl sa nazýva telangioektívna rakovina a indikuje vývoj malígneho nádoru.

  Extrémna starostlivosť by sa mala venovať vzhľadu telangiektázy vo forme perličiek-ružových nodulov na základe kožnej jazvy alebo pri zmene jej vzhľadu. Takéto pavúče sú typické pre najbežnejší typ rakoviny kože - bazocelulárny karcinóm.

  S osobitnou pozornosťou venovanou telangiektázii u detí. S jednou hviezdičkou neexistuje žiadne nebezpečenstvo, ale skupiny krvných retikulátorov, ktoré sú sprevádzané častým krvácaním z nosa, by mali spôsobiť obavy, že dieťa má také závažné ochorenie ako dedičná hemoragická telangiektázia. S jeho progresiou môžu byť postihnuté cievy sliznice žalúdka a čriev a môže sa vyvinúť gastrointestinálne krvácanie.

  diagnostika

  Pri prvých príznakoch telangiektázy by ste mali kontaktovať flébolu. Počas prvej návštevy lekár musí:

  • skúmať sťažnosti pacienta, jeho anamnézu a rodinnú anamnézu;
  • skúmať telangiektáziu a cievy končatín;
  • Dopplerov ultrazvuk ciev nohy.

  Na základe výsledkov lekár bude môcť predpísať liečbu alebo konzultáciu s ďalšími odborníkmi (endokrinológ, gynekológ, reumatológ, kardiológ, dermatológ, gastroenterológ atď.). Elucidácia príčin telangiektázie je mimoriadne dôležitou súčasťou prieskumu, pretože odstránenie pavúkov iba nevyrieši zdravotné problémy, ktoré boli spôsobené.

  liečba

  Po vyšetrení pacienta a zistení príčiny telangiektázy je pacientovi predpísaná liečba základnej choroby. Jeho taktika závisí od typu ochorenia a je určená individuálne.

  Na odstránenie žilových žíl sa môžu použiť nasledujúce techniky:

  1. Elektrokoagulácia. Lekár vkladá tenkú ihlovú elektródu pod kožu a kaletizuje rozšírené cievy vysokofrekvenčným prúdom. Bohužiaľ, pri tejto metóde liečby sú poškodené popáleniny a zdravé tkanivá. V budúcnosti sa na koži môžu objaviť jazvy, hyperpigmentácia a depigmentácia.
  2. Laserová fotokoagulácia. Táto metóda sa môže použiť na odstránenie nádob s priemerom do 2 mm. Pri exponovaní dilatačnej nádoby s laserovým lúčom sa ohrieva a utesní. Na odstránenie menších chýb je postačujúcich 1 až 2 relácií a väčších.
  3. Sclerotherapy. Táto metóda sa môže použiť len na odstránenie žilovej telangiektázy. Je založená na injekčnej injekcii do lumen zväčšeného sklerotizujúceho liečiva, čo spôsobuje lepenie a adhéziu cievnych stien. Niekoľko odrôd tejto techniky sa môže použiť na odstránenie telangiektázy: mikroskleroterérapia, plesňová forma (mikroskopická) skleroterapia, echoskloterapia atď. Po 1 až 1,5 mesiaci úplne zmiznú žilové hviezdičky.
  4. Operácia rádiových vĺn. Táto metóda je založená na uskutočnení bezkontaktného rádiobunkového rezania a kaučutia expandovanej nádoby s vysokofrekvenčnými rádiovými vlnami vychádzajúcimi z elektródy špeciálneho zariadenia. Toto je najbezpečnejšia a najnebezpečnejšia metóda odstránenia telangiektázy, ktorá nie je sprevádzaná tvorbou opuchov alebo zjazvenia. Jeho nevýhodou je, že sa môže použiť len na odstránenie kapilár s malým rozchodom.
  5. Ozónová terapia. Táto metóda je založená na injekčnej injekcii do expandovaných ciev zmesi ozón-kyslík. Ozón spôsobuje zničenie cievy a zmiznutie telangiektázy. Metóda nevyžaduje rehabilitáciu, nespôsobuje nežiadúce vedľajšie účinky a nie je sprevádzaná následným vznikom pigmentácie alebo zjazvenia.

  Výber spôsobu odstránenia telangiektázie je vždy individuálny a závisí od mnohých faktorov: typu a rozsahu pavúkov, komorbidít, prístupnosti atď. Po liečbe lekár vždy odporúča pacientovi, aby dodržiaval určité obmedzenia, predpísal lekárske postupy na liečbu kože a užíval drogy na posilnenie steny plavidla.

  Výskyt telangékázií naznačuje vývoj rôznych chorôb a vždy je potrebné objasniť dôvody ich výskytu. Náš článok vám pomôže nielen dozvedieť sa o príčinách objavenia a liečby pavúkov, ale tiež včas zaviesť opatrenia na odstránenie mnohých nepríjemných a hrozných chorôb. Ťa žehnaj!

  TV kanál "Housekeeping", scenár televíznej show na "Vaskulárne hviezdy, alebo telangiektázia. Dôvody výskytu ":

  Skleroterapia telangiektázia čo to je

  Kozmetické defekty kože, vrátane cievnych, sú extrémne časté u populácie a pozorujú sa u viac ako 50% žien. Vo vekovej skupine nad 60 rokov prevalencia kožných ochorení presahuje 75%. Takéto javy na otvorených miestach tela a najmä na tvári psychicky potláčajú osobu a môžu prispieť k vytvoreniu depresívneho pozadia v ňom. Našťastie väčšina z týchto javov je celkom prispôsobiteľná. To platí aj pre telangiektáziu.

  Teleangiektázia vo forme hviezdičky na tele

  Teleangiektázia: definícia

  Teleangiektázia, čo je to? Ide o dilatáciu hypodermických ciev nezápalového pôvodu, ktorých hlavným problémom je kozmetická porucha. Často telangiektázia nie je nezávislý problém, ale je dôsledkom všeobecného procesu alebo choroby. V mnohých prípadoch nie je príčina telangiektázie známa. Zhoršujúce a predisponujúce faktory zahŕňajú:

  • alkohol - dilatuje krvné cievy a ovplyvňuje ich tón;
  • fajčenie spôsobuje vaskulárnu krehkosť;
  • UV žiarenie;
  • korenené korenie;
  • stresové situácie;
  • dedičnosť;
  • tehotenstva;
  • vysoké a nízke teploty;
  • káva, niektoré cievne lieky.

  Presný mechanizmus účinku pre väčšinu priťažujúcich faktorov je nejasný, ale všetky vedú k zmene lokálneho cievneho tonusu s ireverzibilnou dilatáciou. Tento proces je zhoršený všeobecnou alebo lokálnou vaskulárnou hypertenziou.

  Patologické stavy spojené s telangiektázou:

  Liečba telangiektázy kože

  • Raynaudova choroba;
  • kŕčové žily;
  • Randu-Oslerova choroba;
  • dermatomyozitída;
  • teleangiektázie, ataxia;
  • idiopatická telangiektázia;
  • radiačná dermatitída.

  Telangiektázia môže byť dedičnou kožnou poruchou, keď sa tento typ kože reprodukuje niekoľko generácií. Formou telangiektázie môže byť roperóza, v ktorej sú na tvári rozšírené krehké cievy.

  Telangiektázia je vizuálne opísaná ako žilové žily a môžu byť červené alebo modré v závislosti od toho, ktorá časť krvného obehu je ovplyvnená: venózna alebo arteriálna.

  Neonatálna teleangiektázia

  Teleangiektázia u novorodencov sa prejavuje v podobe tzv. Mramorovej siete, ktorá je posilnená plačom a fyzickým stresom. Predpokladá sa, že táto rudimentárna vaskulárna sieť, ktorá sa rozvíja v prenatálnom období. Teleangiektázia sa vyskytuje u 80% všetkých novorodencov. Vyvoláva zvýšenú hladinu estrogénu u matky a najčastejšie sa prejavuje v okcipitálnej oblasti. Keď vyrastie, zmizne.

  Hemoragická telangioktázia

  Hemoragická telangiektázia nodulárneho typu u dieťaťa

  Randyu-Oslerova choroba je dedičná hemoragická angiomatóza charakterizovaná tvorbou telangiektáz a hemangiómov na koži a slizniciach. Choroba je sprevádzaná krvácaním. Mutácie v dvoch chromozómoch 9q33-q34 a 12q13 vedú k patológii. Vysielanie autozomálne dominantnou cestou.

  Pri syndróme Randy-Osler je pozorované nedostatočné zlepšenie svalovej a spojivovej tkanivovej vrstvy ciev pozostávajúce z endotelu, čo spôsobuje, že sú nestabilné pri dilatácii a deformácii. Toto ochorenie sa vyznačuje telangiektázou, arteriovenóznymi šunkami a aneuryzmami. Riedenie cievnych stien vedie k častému krvácaniu. Cievne lézie nie sú obmedzené na kožu a sliznice, môžu zahŕňať mozgové tkanivá a iné vnútorné orgány. Takáto patológia nevyhnutne vedie k klinickému obrazu chronickej anémie: bledosť, tinitus, neurologické poruchy, tachykardia, dýchavičnosť. Posledným bodom diagnózy sú metódy genetického výskumu: DNA hybridizácia, čiastočné sekvenovanie.

  Cieľom liečby je zabrániť krvácaniu. K tomu sa stabilizuje krvný tlak, zranenia, stres, zabraňuje sa užívaniu antikoagulancií a prevencia zápalových ochorení. Predpokladom je odmietnutie užívania alkoholu, nadmerná fyzická námaha. Používajú sa rôzne metódy koagulácie telangiektázy:

  • cryosurgery;
  • laserová ablácia;
  • chemická deštrukcia;
  • termokoagulace.

  sklerodermia

  Teleangiektázia tváre pred a po liečbe

  Keď sklerodermia ovplyvňuje spojivové tkanivo, dochádza k zhrubneniu a fibróze kože. Ochorenie nesie autoimunitnú patogenézu. Jeho spojenie s infekčnými agensmi nebolo stanovené. Niekedy vyvolávajú lieky, vystavenie epoxidovým živicam, polyvinylchlorid, detergenty.

  Vyskytuje sa vysoká koncentrácia autoprotilátok, detegujú sa protilátky voči centrosómu a často sa zistí reumatoidný faktor. Epidermia je viazaná na dermis a vrásky sa netvoria, keď sa pokožka dostane do záhybu. Mnoho vnútorných orgánov je postihnuté a dysfágia je zaznamenaná (so systémovou sklerodermou). Často v kombinácii s Raynaudovým syndrómom.

  Telangiektázia v sklerodermii pripomína Oswlerov syndróm, ale sliznice nie sú ovplyvnené. Zvyčajne sa nachádza na tvári a jazyku. Etiotropná liečba neexistuje. Pre každú jednotlivú manifestáciu sklerodermie sa používa symptomatická liečba. Cievny syndróm sa liečia blokátormi vápnikového kanála (Corinfar) a vaskulárnymi látkami (Curantil). Cytostatika, D-penicilamín, "Colchicine" pomáhajú týmto pacientom s rôznym úspechom.

  Ataxia telangiectasia

  Ataxia telangiektázia je dedičné neurodegeneratívne ochorenie, ktoré vedie k pretrvávajúcemu postihnutiu. Ochorenie je spôsobené mutáciou génu ATM, ktorého proteín sa podieľa na rozpoznávaní dvojreťazcových zlomov DNA, po ktorých sa v organizme zúčastňujú iné proteíny a enzýmové systémy, čím sa eliminujú tieto náhodné poruchy. Choroba sa začína prejavovať už v ranom detstve a je založená na neurodegeneratívnych procesoch, ktoré často ovplyvňujú cerebellum, čo vedie k zhoršeniu koordinácie pohybu, nystagmusu. V týchto deťoch je nerozlučná reč, často existuje tendencia k zápalovému ochoreniu (otitis, sinusitída), sú determinované telangiektázou. Neexistuje účinná liečba. Používajte podpornú a symptomatickú liečbu.

  Schematické znázornenie druhov telangiektázy

  Kŕčové žily

  Pri kŕčových žilách nohy sa zaznamenáva telangiektázia dolných končatín. Toto ochorenie je spôsobené nedostatočnosťou venóznych chlopní, keď je tendencia brániť toku venóznej krvi z periférie do hlavných žíl. Ochorenie kŕčových častí kĺbov zahŕňa povrchovú telangiektáziu a poškodenie reticulárnych saphenóznych žíl. Nedostatok ventilov vedie k venóznemu refluxu, zvýšenému tlaku v žilách a ich dilatácii. S kŕčovými žilami, ťažkosťami v nohách, opuchom a tvorbou trofických vredov.

  V závislosti od závažnosti lézie sa používa konzervatívna liečba (kompresné pančuchy, masti s venotonikou a antikoagulanciami) alebo skleroterapia ako pre veľké žily, tak aj pre telangiektázy.

  růžovka

  Rosacea je ochorenie charakterizované kombináciou pustulóznych lézií a telangiektázie na tvári. Bola zistená korelácia medzi výskytom rosacey a prítomnosťou baktérií Helicobacter pylori v žalúdku. Charakterizované zhrubnutím dermis a problémami s odlupovaním povrchových vrstiev epitelu na tvári. Pre rosaceu sú charakteristické tiež precitlivenosť a krehkosť ciev citlivých na teplotu a suchý vzduch. Ochorenie je vyvolané menopauzou, alergickou a kontaktnou dermatitídou, endokrinnými a gastrointestinálnymi ochoreniami. Častejšie sa pozoruje u ľudí s ľahkou pokožkou. Rosacea je ošetrená antibiotikami (odstraňujú bakteriálne zložky), brúsením laserom, fotokoaguláciou a kryoterapiou.

  Všeobecné princípy liečby telangiektázie

  Na základe liečby patológie, ktorá je predmetom úvah, zohráva hlavnú úlohu skleroterapia založená na fyzikálnych účinkoch a na zavedení povrchovo aktívnych látok do cievnej dutiny.

  Liečba ciev so skleroterapiou (laserová koagulácia, etoxysklerol, zmes kyslík-ozón) vedie k 2,4-násobnému zlepšeniu mikrocirkulácie. Súčasne, ak sa používa etoxysklerol, zvyšuje sa obsah vlhkosti v koži o 10% a parciálny tlak kyslíka v pokožke stúpa o 41%. Pri kyslíkovo-ozónovej skleroterapii je zvýšenie týchto indikátorov o 10 a 78% a pre laserové hlerosirovaniya - 9 a 28%.

  Pri závažných stupňoch vaskulárnych kožných lézií je indikovaná liečba etosklerolom: kontraindikáciou môže byť silné zníženie koagulácie krvi. S priemernou závažnosťou vaskulárnych defektov je lepšie použiť zmes kyslík-ozón (kontraindikovaná pri ťažkej hypocoagulácii) a laser Nd YAG. S ľahkými stupňami je prioritou laserová skleroterapia.

  Skúmanie problému telangiektázie ukazuje, že tento príznak je prítomný v širokom spektre chorôb. Vytvrdzovanie rozšírených ciev je len odstránením kozmetickej defekty a nevylučuje potrebu liečenia základnej patológie.

  - Súvisiace články -

  Odoslať odpoveď

  Buďte prvý komentár!

  - Populárne -

  - Vykonajte test -

  Vykonajte test a zistite pravdepodobnosť úderu.

  teleangiektázie

  Teleangiektázia je lokálna alebo rozšírená dilatácia malých kalibrových nádob bez zápalového pôvodu, sprevádzaná vývojom pretrvávajúcej kozmetickej defekty. Vzhľadom na morfologické charakteristiky telangiektázie je škvrna na koži hviezdicovitého tvaru, táto vaskulárna patológia sa často nazýva "vaskulárna hviezdička". Telangiektázy sú lokalizované výhradne vo vonkajších vrstvách kože a najčastejšie majú malé rozmery, ktoré vedú k ich odstráneniu pomocou laserového ožarovania alebo skleroterapie.

  Riziková skupina pre túto vaskulárnu patológiu tvoria osoby mladšie ako 45 rokov, rovnako ako deti bezprostredne po narodení. Podľa medzinárodných štatistík má väčšina žien s aspoň jedným narodením v histórii telangiektáziu.

  Príčiny telangiektázy

  Okrem toho existuje množstvo patológií dermatologického profilu, ktoré môžu byť základom pre rozvoj telangiektázy, a to sú: xeroderma pigmentosa, rosacea, radiačná dermatitída.

  Rôzne varianty kardiovaskulárnych ochorení sprevádzané porážkou malorážnych ciev (Raynaudova choroba, ochorenie kiahní) v takmer 100% prípadov vyvolávajú vznik telangiektáz.

  Treba mať na pamäti, že aj absolútne zdravá osoba, ktorá netrpí vaskulárnou alebo kožnou chorobou, môže vyvolať telangiektáziu v dôsledku negatívneho vplyvu vyvolania rizikových faktorov vo forme priameho vystavenia slnečnému svetlu, ku ktorému dochádza pri častých návštevách solárií, fajčení a zneužívaní alkoholu. adinamii.

  Špecialisti v oblasti cievneho chirurgického zákroku rozdeľujú telangiektáziu na etiopatogenetickú základňu na primárnu (dedičnú), ktorá sa najčastejšie pozoruje u detí v detstve a sekundárna (vyvíja sa na pozadí akejkoľvek inej patológie).

  Hlavným patogenetickým mechanizmom tvorby telangiektázie pri projekcii dolných končatín je lokálne poškodenie krvného obehu a zvýšenie gradientu intravaskulárneho tlaku, ktorý je podobný ochoreniu kiahní. Jediný rozdiel je, že v prípade telangiektázie trpia malé plavidlá.

  Príznaky a príznaky telangiektázy

  Cievne telangiektázy sa môžu nachádzať na koži takmer ktorejkoľvek časti tela, avšak existujú "obľúbené" lokalizácie tejto vaskulárnej patológie: tváre, hornej a dolnej končatiny, ako aj krku.

  Najčastejšie je telangiektázia lokálna, avšak v niektorých situáciách dochádza k poškodeniu kože na veľkej vzdialenosti a tvorbe veľkého počtu škvŕn rôznych tvarov, veľkostí a farieb.

  Okrem všeobecných špecifických prejavov telangiektázie môžu existovať aj niektoré individuálne vlastnosti, ktoré závisia od pozadia patológie vaskulárnej dilatácie. Takže pri systémovom lupus erythematosus vo väčšej miere dochádza k poškodeniu malých kapilár v projekcii nechtových hrebeňov v kombinácii s hyperpigmentáciou. Rozšírenie krvných ciev dodávajúcich hroty prstov pri dermatomyozitíde je sprevádzané nielen tvorbou telangiektáz, ale aj syndrómom výraznej bolesti v tejto oblasti.

  Základná generalizovaná telangiektázia dolných končatín je charakterizovaná nepriaznivým progresívnym priebehom a vyznačuje sa tvorbou malých bodov v projekcii nohy, ktoré sa rýchlo rozšírili do iných častí tela.

  Telangiektázia u novorodencov sa prejavuje tvorbou takzvanej "mramorovej kože", ktorá má vzhľad červenej mriežky, ktorá sa prejavuje počas nadmernej fyzickej alebo psycho-emocionálnej aktivity.

  Teleangiektázia môže mať stromovú, lineárnu, hviezdicovú alebo bodkovanú podobu. Telangiektázia stromov sú najčastejšie lokalizované na koži dolných končatín a väčšinou lineárne formy tejto patológie sú umiestnené na tvári.

  Teleangiektázia u detí novorodenca sa vyskytuje vo viac ako 80% prípadov a je prechodným kompenzačným stavom, vo väčšine prípadov nevyžaduje lekárske zákroky. Výskyt telangiektázy v týchto prípadoch je spôsobený prítomnosťou fyziologického rudimentárneho embryonálneho vaskulárneho zvyšku. U novorodencov je obľúbenou lokalizáciou telangiektázie okcipitálna oblasť, rôzne časti tváre a najmä pery. Vo vývoji vrodených telangiektázia hrá veľkú rolu účinky na telo dieťaťa vysoké hladiny estrogénovej matky. Pri ataxia-telangiektázii, ktorá je chorobou imunitného nedostatku, je okrem poranenia kože dieťaťa postihnuté vaskulárne lôžko všetkých vnútorných orgánov.

  Telangiektázia na tvári

  Existuje celý rad špecifických ochorení spojených s vývojom telangiektáz, lokalizovaných v určitých oblastiach tváre. Napríklad, sklerodermia je charakterizovaná tvorbou bodkovanej telangiektázy, ktorá sa vyvíja v mnohých množstvách na koži tváre a niekedy môže byť pomerne veľká v jednotlivých prvkoch (až do priemeru 7 mm).

  Hemoragická telangióza, ktorá sa pozoruje v prípade ochorenia Randu-Osler, je najčastejšie sprevádzaná tvorbou vaskulárnych expanzií slizníc ústnej dutiny a môže byť tiež lokalizovaná v oblasti krídel nosa. S dlhým priebehom ochorenia sa telangiektázia môže vytvárať nielen na koži, ale aj na vnútorných orgánoch.

  Dedičná telangiektázia môže sprevádzať poškodenie kože tváre na veľkej vzdialenosti, ale za žiadnych okolností nie je pozorovaná tvorba škvŕn na slizniciach, čo ju odlišuje od hemoragickej telangiektázy.

  V pediatrii je najčastejšia ataxia-telangiektázia, ktorá ovplyvňuje kožu tváre pri projekcii nosnej septa, ušných stehien, podnebia a spojoviek. V prípade vyhnitej telangiektázy sa objaví špecifická lézia krčných ciev lokalizovaných v blízkosti miesta nervového zväzku.

  tvár telangiectasia fotografie

  Liečba telangiektázy

  V súčasnej dobe špecialisti v oblasti kozmetológie a cievnej chirurgie ponúkajú širokú škálu techník na vyrovnanie prejavov telangiektázy. Jednou z týchto metód je skleroterapia, ktorá umožňuje rýchle a účinné odstránenie telangiektázy. Hlavnou výhodou skleroterapie je jej minimálne invazívne a ľahko použiteľné. Manipulácia zahŕňa zavedenie sklerotizujúcej látky do cievneho lúmenu, ktorého pôsobenie je zamerané na zničenie cievy. Samozrejme, jedným zo stupňov sklerotického obliteratia je tvorba vlákien spojivového tkaniva, avšak v priebehu času tento kmeň podlieha sebestačnej absorpcii a nevyžaduje lekársku intervenciu. Rozsah skleroterapie je venózna telangiektázia, zatiaľ čo pri eliminácii kapilárnej telangiektázie táto technika nenájde jej aplikáciu.

  Ako každá lekárska technika, skleroterapia môže byť použitá v rôznych modifikáciách v závislosti od individuálnych charakteristík prejavov telangiektázy. Napríklad skleroterapia telangiektázie so segmentálnymi kŕčovými žilami sa uskutočňuje v niekoľkých zasadnutiach a po jej použití môže pacient pocítiť lokálnu hyperpigmentáciu, ktorá sa sama vyrovnáva do šiestich mesiacov.

  Mikroskleroterrapia, ako možnosť liečby pre telangiektáziu retikulárnej žily malého kalibru, by mala byť kombinovaná s predbežnými chladiacimi zábaly na zvýšenie účinku. Vo väčšine prípadov stačí na úplné vymazanie nádoby použiť dve alebo tri sedenia.

  Pri výbere variantu skleroterapie je potrebné mať na pamäti, že táto manipulácia patrí do kategórie kozmetických postupov a eliminuje len vonkajšie prejavy telangiektázy. V priebehu času sa telangiektázia môžu tvoriť na iných častiach tela, pretože hlavná príčina ich výskytu nie je vyriešená skleroterapiou.

  V situácii, keď je telangiektázia lokalizovaná na tvári, sa najčastejšie používa modernejší spôsob ich odstraňovania - koagulácia laserom, ktorá zahŕňa zavedenie špeciálneho katétra vybaveného zdrojom laserového žiarenia do cievy. Keď je vystavený laseru v dutine cievy, vytvára sa veľké množstvo bublín pary, ktoré poškodzujú vnútornú výstelku cievnej steny, čím spôsobujú, že dutina cievy sa nahradí spojivovým tkanivom. Teleangiektázia malého kalibru zmizne už po prvej laserovej koagulácii, zatiaľ čo väčšia veľkosť "pavúkov" potrebuje opakované procedúry.

  Hlavné kritériá, ktorými sa kozmetičky riadia pri výbere jednej alebo druhej metódy eliminácie telangiektázy, sú maximálna účinnosť a minimálny škodlivý účinok na telo. Tieto požiadavky sú najviac v súlade so selektívnou laserovou koaguláciou, ktorá sa čoraz viac využíva pri liečbe telangiektázie. Základom metódy je absorpcia lasera kožnými bunkami a premena svetelnej energie na teplo, sprevádzané selektívnym poškodením postihnutých ciev, zatiaľ čo zdravé okolité tkanivá zostávajú neporušené. V dôsledku tohto selektívneho prístupu je možnosť tvorby hrubých intradermálnych jaziev spojivového tkaniva, ktoré sa vyskytujú pri iných metódach liečby, minimalizovaná. Pomocou selektívnej laserovej koagulácie je možné v 90% prípadov eliminovať telangiektáziu ľubovoľnej lokalizácie a vo všeobecnosti sa výrazne zmenšuje veľkosť.

  Pretože preventívne opatrenia na zníženie prejavov vrodenej telangiektázie by mali byť považované za zmenu životného štýlu pacienta, čo znamená výrazné obmedzenie používania alkoholu, fajčenia, vyhýbanie sa podchladeniu a vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu.

  Teleangiectasia - ktorý lekár pomôže? Pri prítomnosti alebo podozrení na vývoj telangiektázie by sa mali ihneď vyhľadať lekári ako lekári ako cévní chirurg a dermatológ.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

  Nebezpečenstvo vysokého cholesterolu je jeho tajomstvo. Minimálne usadeniny cholesterolu sa nachádzajú po 20 rokoch. A keď sa objavia príznaky - vo veku 40, 50, 60 rokov - tieto plaky sú staršie ako desať rokov.

  Prečo je zvýšená hladina kreatinínu v krvi, čo to znamená?

  Kreatinín je produkt kreatín-fosfátovej reakcie. Táto látka sa podieľa na energetickom metabolizme tkanív tvorených vo svaloch a čiastočne uvoľnených do obehového systému.

  Nárazový tah - ako zvýšiť riziko pacientov a čo je prognóza

  Elastické a trvanlivé cievy poskytujú normálny prietok krvi a udržujú stabilný metabolizmus. S náplňami na nádobe sa stávajú tenšie, čo vedie k krehkosti - riziko vzniku rôznych ochorení.

  Je možné urobiť MRI pomocou stentov, koruniek, implantátov, cermetov

  Niektorí odborníci sa domnievajú, že prítomnosť stimulátorov rytmu vo vnútri tela študovaného objektu, rôzne návrhy na obnovu integrity prvkov zubnej náhrady obsahujúcich kovy (kovové korunky so zubnými implantátmi), umelé inzulínové injekčné prístroje a spony umiestnené na cievach je kontraindikáciou pre magnetickú rezonanciu tomografia.

  Vaskulárna dystónia mozgu: príčiny, symptómy, liečebné metódy

  Z tohto článku sa dozviete: čo je dystónia mozgových ciev a ako sa líši od vegetatívne-vaskulárnej dystónie. Príčiny ochorenia, hlavné komplexy príznakov, možné komplikácie.

  Úplná kontrola rozsiahlej mozgovej príhody: príčiny, symptómy a liečba

  Z tohto článku sa dozviete všetky dôležité informácie o rozsiahlej mŕtvici - jednej z najnebezpečnejších podmienok v medicíne.Rozsiahla mŕtvica je najvážnejšou variantou akútneho porušenia cerebrálneho obehu (skrátene ako CBA).