Z tohto článku sa dozviete: čo je aterosklerotická choroba srdca (skrátená ako ABS), čo spôsobuje jej rozvoj. Symptómy a diagnostika tejto choroby, metódy konzervatívnej a chirurgickej liečby.

Aterosklerotická choroba srdca je ochorenie, ktoré sa vyvíja v dôsledku zúženia koronárnych artérií, ktoré dodávajú krvi do srdca aterosklerotické plaky. Aterosklerotické plaky sa objavujú v dôsledku ukladania tukových látok vo vnútri cievnych stien. Obmedzujú prívod krvi do myokardu (srdcového svalu), a preto nedostáva dostatok kyslíka.

Srdcové aterosklerotické ochorenie

Malo by sa okamžite uviesť, že v klinickej klasifikácii kardiovaskulárnych ochorení neexistuje taká diagnóza, ale je to v medzinárodnej klasifikácii chorôb, kde je zahrnutá do skupiny chronickej ischemickej choroby srdca.

Pri čiastočnom prekrývaní koronárnych artérií dochádza k difúznej smrti kardiomyocytov (srdcových buniek), ktoré sú nahradené spojivovým tkanivom. V tomto prípade sa rozvinie aterosklerotická kardiálna skleróza - jeden z dôsledkov aterosklerotického ochorenia. Časom ABS oslabuje myokard a vedie k zlyhaniu srdca a arytmiám.

Aj ateroskleróza koronárnych artérií môže byť komplikovaná vývojom stabilnej a nestabilnej angíny pektoris, arytmie, infarktu myokardu (MI) a náhlej srdcovej smrti. Všetky tieto ochorenia vedú k zlyhaniu srdca.

Je takmer nemožné úplne vyliečiť túto chorobu, pretože nie je možné zvrátiť aterosklerózu koronárnych artérií a smrť kardiomyocytov spôsobených týmito chorobami. Avšak včasná implementácia konzervatívnej a chirurgickej liečby môže často zastaviť progresiu ochorenia a eliminovať jej príznaky.

Ateroskleróza koronárnych artérií je považovaná za jednu z najčastejších príčin smrti na svete. Kardiológovia a srdcová chirurgia sa zaoberajú diagnostikou a liečbou tejto choroby.

Príčiny patológie

Príčinou aterosklerotického ochorenia je zvyčajne nahromadenie mastných látok v stenách koronárnych artérií, ktoré dodávajú krv do myokardu. Táto akumulácia sa nazýva aterosklerotický plak alebo aterom, zužuje lúmen tepien a obmedzuje tok krvi do srdcového svalu. Tento proces sa nazýva ateroskleróza.

Riziko aterosklerotických plakov významne zvyšuje nasledujúce faktory:

 • Fajčenie je dôležitým rizikovým faktorom pre aterosklerózu. Ako nikotín, tak oxid uhoľnatý z dymu stresujú srdce, čo spôsobuje rýchlejšie porazenie. Tieto látky tiež zvyšujú riziko tvorby krvných zrazenín. Ďalšie látky v tabakovom dyme môžu poškodiť endotel (vnútornú výstelku ciev) koronárnych artérií. Fajčenie zvyšuje riziko aterosklerózy koronárnych artérií o 24%.
 • Zvýšený krvný tlak, ktorý zvyšuje zaťaženie srdca a môže viesť k vzniku aterosklerotického ochorenia.
 • Zvýšený cholesterol v krvi. Cholesterol je látka, ktorá sa vyrába v pečeni z nasýtených tukov, ktoré vstupujú do tela z potravy. Predpokladá sa, že cholesterol je látka, ktorá je základom tvorby aterosklerotických plakov.
 • Nedostatok pravidelného cvičenia. Fyzická nečinnosť zhoršuje ďalšie rizikové faktory aterosklerózy, čo prispieva k zvýšeniu cholesterolu a krvného tlaku, cukrovke, nadváhe.
 • Nezdravá strava s nadmernou konzumáciou potravín bohatých na nasýtené tuky, cholesterol, sodík a cukor.
 • Prítomnosť cukrovky. Pri tejto chorobe sa riziko vzniku aterosklerotického srdcového ochorenia zdvojnásobí.
 • Nadváha alebo obezita.
 • Rodinná anamnéza aterosklerózy. Riziko aterosklerotického ochorenia sa zvyšuje, ak osoba má mužskú relatívu mladšiu ako 55 rokov alebo ženu mladšiu ako 65 rokov, ktorá má túto chorobu.

V priebehu času sa aterosklerotické pláty môžu vytvrdnúť alebo pretrhnúť. Vytvrdený ateróm zužuje lumen koronárnej artérie a znižuje dodávanie krvi bohatej na kyslík do myokardu. Spôsobuje angínu (bolesť alebo nepríjemné pocity v srdci).

Ak sa platňa pretrhne, krvné doštičky sa prilepia na svoj povrch a začnú tvoriť krvné zrazeniny. Krvná zrazenina môže ďalej zúžiť lúmen tepny a zhoršiť príznaky angíny. Ak sa prekryje celá nádoba, vyvine sa infarkt myokardu (skrátený ako IM).

Charakteristické príznaky

Ateroskleróza koronárnych artérií sama osebe nespôsobuje žiadne príznaky, kým prívod krvi myokardu a kontrakčná funkcia srdca začne trpieť. Potom sa objavujú najčastejšie dôsledky aterosklerotického ochorenia:

 1. Angina pectoris
 2. Arytmia.
 3. Srdcové zlyhanie.

Klinický obraz závisí od typu patológie, ku ktorej viedla ateroskleróza koronárnych artérií.

1. Príznaky angíny pectoris

Angina pectoris sa vyvíja s čiastočným prekrývajúcim sa lumenom koronárnej artérie. Môže sa prejaviť nepríjemné pocity, ktoré sú podobné ťažkostiam s trávením. Avšak závažná angína spôsobuje bolesť v srdci, ktorá sa môže rozšíriť do ramien, krku, dolnej čeľuste, chrbta alebo brucha.

Bolesť srdca s angínou

Angina pectoris je často vyvolaná cvičením alebo stresovými situáciami. Symptómy zvyčajne vymiznú za menej ako 10 minút, uvoľňujú sa v pokoji a používajú tablety alebo spreje s nitroglycerínom.

2. Symptómy porúch srdcového rytmu

Arytmický pacient môže mať pocit, že jeho srdce chýba alebo je príliš rýchlo zredukované.

Arytmia na EKG. Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Niektorí pacienti označujú arytmiu ako pocit túlavosti v hrudníku. Ďalšie príznaky:

 • úzkosť;
 • všeobecná slabosť a únava;
 • závraty a mdloby;
 • dýchavičnosť;
 • bolesť na hrudníku.

3. Symptómy srdcového zlyhania

Keď srdce v dôsledku ABS stane slabšie a nemôže normálne pumpovať krv v celom tele, vzniká srdcové zlyhanie.

To spôsobuje stagnáciu tekutiny v pľúcach, čo vedie k nástupu dyspnoe. So srdcovým zlyhaním sa objavuje aj edém na dolných končatinách.

Diagnostické metódy

Po objasnení symptómov a vyšetrení pacienta lekár predpíše inštrumentálnu skúšku vrátane nasledujúcich metód:

 • Elektrokardiografia - zaznamenávanie elektrických impulzov v srdci, ktoré môžu vykazovať nedostatok krvného zásobenia myokardu. Niekedy sa vykonáva Holter monitoring - zaznamenávanie EKG do 24 hodín.
 • Echokardiografia - prijímanie snímok srdca pomocou ultrazvukových vĺn. Počas tohto vyšetrenia môžu lekári určiť kontraktilitu stien srdca.
 • Stresový test - štúdium odozvy srdca na fyzickú aktivitu. Počas tohto vyšetrenia pacient prejde na bežiacom páse alebo jazdí na stacionárnom bicykli a v tomto čase zaznamenáva EKG.
 • Angiografia je vyšetrenie koronárnych artérií zavedením kontrastu do nich pomocou dlhého, tenkého a pružného katétra cez cievu do slabín. Angiografia umožňuje vidieť miesto zúženia a prekrývajúce sa koronárnych artérií.
 • Počítačová tomografia - metóda vyšetrenia, počas ktorej sa nachádza rad röntgenových snímok srdca. Tieto obrázky sú potom spracované počítačom na vytvorenie detailného obrazu srdca. Niektorí pacienti podstúpia CT angiografiu, pri ktorej sa kontrast podáva pacientovi počas vyšetrenia. Táto metóda vám umožňuje vytvoriť obraz koronárnych artérií.
Komplexná diagnostika srdca

liečba

Liečba ABS môže pomôcť zmierniť jej príznaky a znížiť riziko vzniku ďalších problémov, nie je možné úplne vyliečiť ochorenie. Zvyčajne môže byť aterosklerotická choroba srdca kontrolovaná kombináciou zmien životného štýlu, medicínskej terapie a chirurgie.

Zmena životného štýlu

Zmeny životného štýlu pomáhajú zabrániť alebo spomaliť postup ABS.

 1. Prestaňte fajčiť.
 2. Monitorujte krvný tlak.
 3. Pravidelne kontrolujte hladinu cholesterolu v krvi.
 4. Kontrola cukrovky.
 5. Cvičenie pravidelne.
 6. Dodržujte pravidlá zdravého stravovania.
 7. Zachovať normálnu hmotnosť.
 8. Znížte stres.

Liečba

Na liečbu ABS používajte mnoho rôznych liekov. K nim patria:

 • Prípravky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi - statíny (atorvastatín, rosuvastatín).
 • Antiagregačné lieky (aspirín, klopidogrel, tikagrelor) - lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.
 • Betablokátory (bisoprolol, nebololol) sú lieky, ktoré spomaľujú srdcovú frekvenciu a znižujú krvný tlak.
 • Nitroglycerín je liek vyrobený vo forme tabliet, sprejov alebo náplasti, ktorý krátko rozširuje koronárne tepny a zlepšuje prívod krvi do myokardu.
 • Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (ramipril, perindopril) alebo blokátory angiotenzínového receptora (valsartan, losartan) sú dve skupiny týchto liekov, ktoré znižujú krvný tlak a pomáhajú predchádzať progresii ABS.
 • Diuretiká (furosemid, torasemid) - lieky, ktoré odstraňujú nadbytočnú tekutinu z tela. Najčastejšie s ABS sú predpísané pacientom s príznakmi srdcového zlyhania.

Chirurgická liečba

Ak sa koronárne artérie zužujú ateroómom alebo ak symptómy aterosklerotického ochorenia nemožno zmierniť konzervatívnymi metódami, chirurgická liečba sa používa na zlepšenie krvného zásobenia srdca. Tieto metódy zahŕňajú:

 1. Angioplastika a stentovanie. Počas tohto intervenčného postupu vedie lekár dlhý a tenký katéter do zúženej časti koronárnej artérie. Špeciálny balónik sa vedie cez tento katéter na miesto konstrikcie, ktoré sa potom nafúkne a stlačí aterosklerotický povlak proti cievnej stene. Na udržanie otvoreného stavu tepny lekári často inštalujú stent vo svojom lúmene - intravaskulárna protéza pripomínajúca rúrku, ktorej steny pozostávajú z kovovej siete.
 2. Operácia bypassu koronárnych artérií je operácia s otvoreným srdcom, počas ktorej srdcová chirurgia vytvárajú riešenie krvi a obchádza bypass koronárnej artérie.

výhľad

Prognóza aterosklerotického ochorenia srdca je spojená s typom ochorenia, počtom postihnutých koronárnych artérií a stupňom dysfunkcie ľavej komory. Napríklad:

 • Pacient s léziou jednej tepny a zachovanou funkciou ľavej komory má vynikajúcu prognózu (5-ročná miera prežitia presahuje 90%).
 • Pacient so závažnou dysfunkciou ľavej komory a poškodením troch koronárnych artérií má zlú prognózu (5-ročná miera prežitia menej ako 30%).

Aterosklerotická choroba srdca - časová bomba, príčina smrti

Aterosklerotická choroba srdca je najčastejšou príčinou smrti. Včasná prevencia a liečba by mohla výrazne zmeniť obraz. Bohužiaľ, ateroskleróza sa stáva čoraz častejšou. A dôsledky jeho - mama Neplač. A áno, dokonca aj smrť. Aby sme pochopili, prečo sa pozrime na vývojový mechanizmus.

Dobrý deň, priatelia! S tebou Svetlana Morozová. Ako viete, prvé miesto smrteľných ochorení patrí k ochoreniam kardiovaskulárneho systému. Ateroskleróza vo všeobecnosti je časová bomba. A tak dnes je náš článok venovaný aterosklerotickým ochoreniam srdca. Naučíme sa učiť, predchádzať, liečiť. Poďme!

Aterosklerotická choroba srdca príčina smrti: choroba s vyhliadkou na katastrofu

Mikrotrhly sa tvoria v stenách krvných ciev, tuk sa upcháva v krvnom obehu (a to je cholesterol a LDL - lipoproteíny s nízkou hustotou) a spojivové tkanivo sa zvyšuje. Aby sa tuk z krvi začal usadzovať, musia sa vyskytnúť porušenia. Koncentrácia voľného cholesterolu a LDL v krvi je príliš veľa a metabolizmus tukov je narušený, alebo klesá prietok krvi (napríklad v dôsledku zahustenia). Tak sa vytvoril sediment.

Postupne sa zvyšujú a objavujú sa takzvané aterosklerotické plaky. Čo vedie k tomu? Lúmen nádoby je upchatý, niekedy čiastočne a niekedy úplne. Krvný obeh je vyčerpaný, výživa pre telo je obmedzená alebo vôbec nie. A vzniká ischémia - nedostatok kyslíka v orgáne a živinách.

V kombinácii s hypertenziou proces ide rýchlejšie. V prípade aterosklerózy srdca sa vyvinie ischemická choroba srdca - ischemická choroba srdca alebo aterosklerotická kardiálna skleróza, keď čiastočne začína byť srdcový sval nahradený spojivovým tkanivom. Ateroskleróza aorty vedie k vzniku aneuryzmy (pretiahnutie jej steny) a to je plné prasknutia aorty, najmä na pozadí hypertenzie.

Ako sa to stane - aterosklerotická choroba srdca je príčinou smrti?

Pravdepodobne každý počul všeobecne zdravú osobu, ktorá nečakane zomrela. A všetci sa pýtajú prečo? Bol taký silný ako býk. Ako sa hovorí, ukáže sa pitva.

Pri ateroskleróze sa niekedy stane. Ľudia sa cítia dobre, necítia žiadne zvláštne zmeny vo svojom zdravotnom stave. Zároveň sa dá povedať, že ide okolo okraja. Kedykoľvek sa môže vyskytnúť kŕč postihnutých ciev, čo je následkom infarktu myokardu alebo náhleho zástavu srdca (spojeného s prácou autonómnych nervov). Alebo aterosklerotická plaketa sa stane bodom zastavenia krvnej zrazeniny.

Takže mechanizmus je jasný. Ako sa môžete vyhnúť náhlej smrti? Na to ona a náhle, že v žiadnom prípade. Ale môžete sa odložiť. A neustále pokračujte. V 80% prípadov by včasná prevencia a liečba mohla významne zmeniť obraz, predĺžiť životnosť a zlepšiť jeho kvalitu. Takže poďme bojovať. O tomto - ďalej.

Stínový boj

Bohužiaľ, ateroskleróza je skoro nemožné dodať v počiatočných fázach. Nie je to tak dávno, že bola vyvinutá metóda včasnej diagnostiky na Ruskej univerzite priateľstva národov a teraz sa aktívne propaguje. A v skutočnosti na liečbu aterosklerózy môže byť len zmena životného štýlu.

Na akých princípoch sa spoliehame:

 • Power. Mám samostatný článok o anti-aterosklerotickej strave. Stručne povedané, čo je jeho podstatou. Jedlo by malo byť zlomkové, živočíšne tuky, soľ je obmedzená, je tiež žiaduce obmedziť kvapalinu, aby sa znížilo zaťaženie srdca. Prípad, keď je v zlatom pravidle o denných 2 litroch, je výnimka. Diéta číslo 10 znamená dôraz na vlákno a vitamíny (zeleninu, ovocie, obilniny), stopové prvky (draslík, horčík, zinok), alkalické potraviny (mlieko, ovocie, zelenina), rastlinné tuky a ryby.
 • Fyzická aktivita. Je usporiadané tak, že keď svaly pracujú, všetky ostatné systémy sa aktivujú aj aktívnejšie. Ak ste domácnosť - zabudnite to. Dokonca aj keď ste najviac introvertný, najväčší milovník komfortných sedacích súprav, mäkký koberec, kvalitné televízne relácie, dobré knihy, teraz to nemôže trvať väčšinu vášho voľného času. Musíte sa pohybovať. Môžete vyzdvihnúť šport absolútne akýkoľvek vek, pohlavie, temperament. Môže ísť o každodenné prechádzky, cykloturistiku, terapeutické cvičenia doma, bazén, jogu, tanec, dokonca aj prechádzky v múzeách - čokoľvek. Šach, bohužiaľ, sa neberie do úvahy. Ale ťažké cvičenie nebude robiť. Jediná podmienka - nemali by ste preháňať. Všetko by malo byť schopné a šťastné.
 • Pokoja. Zo všetkých stresových situácií sa zbavte neskutočného. Bolo však zistené, že ľudia s najvyššou rýchlosťou sú schopní prehodnotiť svoju reakciu na podnety, ak existuje ohrozenie zdravia. Priblížila sa priama rovnováha medzi stupňom odolnosti voči stresu a stavom srdcového svalu. Prekvapujúco agresívni a horúci ľudia majú obsah horčíka (uvoľňuje kŕče) menej o 40%, než sú pokojné a vyvážené. Plus stresové hormóny. Adrenalín je neustálym spoločníkom nepokojov a jeho priamou prácou je spazmus ciev. Kŕče sú zvyčajne zbytočné a ešte viac s arteriosklerózou.
 • Boj s nadváhou. Obezita výrazne zvyšuje šance na vývoj a progresiu aterosklerózy. Každopádne ide o zvýšenie zaťaženia všetkých orgánov a systémov, najmä srdca.
 • Odmietanie zlých návykov. Fajčiari sú kategória obzvlášť milovaná aterosklerózou. Takže teraz, mimochodom, výskyt aterosklerózy rastie u mladých fajčiarov. A to je veľké šťastie, že HLS je teraz triumfálne. Viac ľudí prestane fajčiť. A ak stále máte túto závislosť - viete, čo máte robiť. A alkohol zvyšuje tlak a kŕče krvné cievy. Je tiež žiaduce odmietnuť.
 • Efektivitu. Teraz! Samotnú mačku ponecháme a neťaháme za žiadne končatiny. Ak ste z nejakého dôvodu nedokázali viesť zdravý životný štýl predtým, práve teraz je presne ten okamih, kedy sa má všetko zmeniť. V akom momente to hovoríš? Uvedomili ste si, že chcete žiť.
 • Dlhodobé Vo všeobecnosti, pre život. To nie je ako vyliečiť zima. Toto je neustály problém vášho režimu. O tom, ako sa pohybujete, čo máte na stole, koľko spíte. Pravidelné návštevy lekára, kontrola krvného tlaku, krvný obraz, stav srdca a krvné cievy. Nie ako predtým, môžete prísť každých 5 rokov na kliniku. Áno, ateroskleróza je veľmi častá. Toto by však nemalo presadzovať postavenie "ľudia nejako žijú". Boj proti ateroskleróze srdca je predovšetkým vedomie a zodpovednosť za váš život.

Stručne o príznakoch

Stručne povedané o príznakoch aterosklerotického ochorenia:

 1. Pain. Začína v hrudníku a dáva krku, ramená, lopatky. Najmä ak ste nervózni alebo fyzicky preťažení.
 2. Slabosť, únava.
 3. Dýchavičnosť. Opäť, najmä s fyzickým a emocionálnym stresom.
 4. Búšenie srdca. To je, keď cítite svoj pulz. Niekedy sa zdá, že srdce vyskočí z hrude.
 5. Arytmia.
 6. Drzosť, ťažkosti s prehĺtaním.

Pár faktov

Vedeli ste, že:

 • Preložený z gréckeho atera - kaše, skleróza - spevnenie. Čo znamená táto diagnóza doslova - tvrdená kaša, páni!
 • Podľa ICD-10 (medzinárodná klasifikácia chorôb, v ktorých sú zaznamenané všetky choroby, ich príčiny, príčiny smrti a iné faktory) sa ateroskleróze priraďuje kód I
 • U mužov je táto choroba viac bežná ako u žien, 3 krát.
 • Pozícia je rozšírená, že ateroskleróza je fyziologický, prírodný fenomén, nejakým spôsobom adaptačný mechanizmus nášho organizmu, zdanlivo tak, že by nebolo škoda zomrieť zdravo. Oh ako.

Všetci však s vami vieme, rovnako ako väčšina lekárov, že ani ten najprirodzenejší proces nie je schopný odstrániť túžbu po plnom, aktívnom a dlhom živote.

Silné srdce a harmóniu v duši - najlepšia kombinácia. Neboj sa, drahý!

Zdieľať s priateľmi, budem veľmi šťastný.

A nezabudnite sa prihlásiť na odber aktualizácií.

Sklerotická choroba srdca

Od približne 50 rokov začnú prejavovať sklerotické zmeny srdca. Tieto zmeny sú častejšie normálne - "normálne", ale môžu sa vyvinúť pomerne rýchlo a potom výrazne ovplyvniť funkciu srdca. Sklerotické zmeny v srdci sa vyvíjajú dlho pred ich prejavom. Už v ranom detstve - vo veku 2 až 2,5 mesiaca sa na prednej časti mitrálnej chlopne na strane komôr objavujú usadeniny cholesterolu, čo vedie k vzniku belavých neprístupných tvarov, takzvanej "bielej škvrny". "Biela škvrna" ventilu sa nachádza v približne 30% mŕtvol detí mladších ako 10 rokov a takmer bez výnimky vo všetkých mŕtvoly dospelých. "V súčasnosti väčšina autorov súhlasí," hovorí A.I. Abrikosov, "že" biela škvrna "mliečnej prednej plachty je zvláštnym príkladom aterosklerózy."

Sklerotická lézia ventilov a vláknitých krúžkov otvorov ich robí tuhými, nie veľmi falošnými, čo vedie k nedostatočnému otvoreniu a neúplnému zatváraniu ventilov. Niekedy sa klapky zahustia, sú zabalené dovnútra na steny aorty takým spôsobom, že sa nemôžu pretiahnuť cez celý otvor. V dôsledku toho zostáva medzera medzi ventilmi ventilu, cez ktoré sa krv voľne vracia do komory (O. Kalinsky, 1833).

Kalenie srdcových štruktúr môže nastať s depozíciou vápna v "bielom bode" mitrálnej chlopne, na ventily aorty, vo vláknitých atrioventrikulárnych krúžkoch, v trombotických prekrytiach pre endokarditídu, v spojivovom tkanive, vo vláknitých špičkách papilárnych svalov. Na mieste vápenných usadenín sa niekedy vytvára kosť, dokonca aj s kostnou dreňou (A.I. Abrikosov). Tieto usadeniny môžu pôsobiť v lúmenoch dutín srdca a krvných ciev, vytvárať drsnosť na ventiloch a vo ventilových otvoroch, čím prispievajú k tvorbe srdcového šumu.

Prirodzený prietok krvi môže byť niekedy ovplyvnený starými mužmi na uzáveroch polárnych chlopní, najčastejšie aorty a menej často na iných ventiloch, špeciálne formácie - exkrementy Lyamblu (Lyambl, 1856) - výnosy spojivového tkaniva vo forme hrebeňov, chĺpkov alebo vlákien do 4 - 5 mm dlhé.

Veľmi často (u 80% pitvy) je koncový ventil aorty a pľúcnej tepny - malé priechodné otvory. Tieto otvory sú umiestnené nad uzáverom uzáveru ventilov (umiestneným na povrchu ventilu, ktorý sa zatvára v kontakte s inými ventilmi), a preto nezasahujú do ich funkcie.

Hlavná pôda, na ktorej sa vyvíja skleróza chlopňového aparátu srdca, čo často vedie k poškodeniu krvného obehu, je zápal jeho vnútorného obloženia s účinkom ventilov v zápalovom procese. Takáto skleróza môže byť zase komplikovaná aterosklerotickým procesom, z ktorého sa zvyčajne zvyšuje deformácia ventilov.

Ulcerózna endokarditída vedie k najväčšiemu poškodeniu chlopňového aparátu. Na rozdiel od vredovej ulceróznej endokarditídy prevládajú premenlivé zmeny, celý proces prebieha rýchlejšie, prevládajú fenomény nekrózy a deštrukcie. Deštrukčné procesy môžu viesť k prasknutiu, perforácii, akútnym a následným chronickým aneuryzmom ventilov, ktoré sa následne môžu dostať do perforácie. Pri porážke ulcerózneho procesu parietálneho endokardu sú vredy niekedy tak hlboké, že môžu viesť k vzniku srdcových aneuryziem, perforácii jeho steny, pretrhnutiu srdca, tvorbe správ medzi svojimi dutinami a prerušeniu dráh. Počas prechodu ulcerózneho procesu z aortálnych chlopní na vnútorný povrch valsalvových dutín dochádza k deštrukcii až po sinusové aneuryzmy a prasknutie steny aorty. Liečba ulcerózneho procesu s organizáciou trombotických hmôt a stuhnutím postihnutého endokardu sa zriedka pozoruje.

Cenný zápalový proces môže rásť spolu a viesť k zúženiu ventilového otvoru. Tavené ventily tvoria lievik, ktorý sa častejšie pozoruje pri liečení mitrálnych chlopní.

Konvergencia ventilov ventilov, ako podmienka zväčšenia ich okrajov, možno vysvetliť pôsobením Bernoulliho zákona.
V prvej polovici 18. storočia zistil peterburský matematik Daniel Bernoulli, že v prúde kvapaliny alebo tlaku vzduchu klesá v porovnaní s tlakom mimo toku (alebo prúdu). Ak tok tekutiny prechádza medzi dvoma telesami, potom sa tieto telá zbiehajú, ak sú posúvateľné. Konvergencia je spôsobená prevahou tlaku na telo zvonka, v porovnaní s tlakom zvnútra - zo strany tekutiny. To mimochodom vysvetľuje konvergenciu ciev prietokom vody medzi nimi a inými javmi.

Pri narastaní okrajov chlopní ventilov a vytvárania ventilových lievikov pravdepodobne zohrávajú úlohu trakčné javy, ktoré spravidla sprevádzajú cicavčie procesy. Konvergencia okrajov cusps Scar procesy prispieva k prechodu týchto procesov na nové časti spojenia ventilových hrotov.

Aterosklerotická choroba srdca - príznaky, príčiny a štádia ochorenia, spôsob liečby a komplikácie

Pre plné fungovanie srdca, ako každý iný orgán, potrebuje dostatok živín a kyslíka. Krvné zásobovanie "organického motora" je zabezpečené špeciálnymi nádobami nazývanými koronárne cievy. Akékoľvek patologické zmeny v nich spôsobujú poškodenie krvného obehu a nezvratné procesy v tele, zvyšujú riziko úmrtia.

Čo je aterosklerotická choroba srdca

Zdravé tepny sa vyznačujú pružnosťou a elasticitou stien. S vekom strácajú tieto fyziologické vlastnosti. Na stenách tepien sa postupne nahromadia tukové usadeniny, čo vedie k zúženiu priemeru ciev až po ich úplné zablokovanie (oklúzie). Tak sa vyvíja aterosklerotická choroba srdca. Je charakterizovaná pomalým priebehom a absenciou výrazných symptómov. V skupine kardiovaskulárnych chorôb je miera úmrtnosti na aterosklerózu koronárnych artérií najvyššia na svete.

dôvody

Tvorba a akumulácia cholesterolových plakov (alebo aterosu) na stenách koronárnych artérií je hlavnou príčinou aterosklerotického ochorenia srdca. Zabraňujú prieniku krvi do srdcového svalu. U starších pacientov sú tieto zmeny veľmi časté. Riziko vzniku ateroómu a patologických zmien v koronárnych artériách sa zvyšuje o nasledujúce faktory:

 • Fajčenie zvyšuje riziko vzniku ochorenia o 24%. Cigaretový dym má stresujúci účinok na srdce a poškodzuje vnútornú výstelku krvných ciev.
 • Stále zvýšený krvný tlak zvyšuje zaťaženie srdcového svalu.
 • Vysoký cholesterol. Látka sa syntetizuje v pečeni z nasýtených tukov. Dysfunkcia pečene spôsobuje vysoký cholesterol v krvi.
 • Nesprávna výživa. Nadmerné množstvo tučných, sladkých potravín v strave vedie k tvorbe "zlého" cholesterolu, ktorý sa usadzuje na stenách krvných ciev.
 • Obmedzená pohybová aktivita spôsobuje preťaženie v obehovom systéme. Sedavý životný štýl zvyšuje účinky iných rizikových faktorov.
 • Riziko aterosklerózy je 2 krát vyššie u diabetických pacientov.
 • Dedičnosť. Prítomnosť ochorenia u mužov mladších ako 55 rokov a žien mladších ako 65 rokov, s ktorými súvisí príbuzenstvo krvi, je indikátorom genetickej náchylnosti k rozvoju patológie.
 • Nadváha, obezita.

Etapy vývoja patológie

Vývoj aterosklerotického srdcového ochorenia (ABS) sa vyskytuje postupne. Patologický proces zahŕňa niekoľko po sebe nasledujúcich fáz:

 1. V prvej fáze sa vytvorí lipidové (mastné) miesto. Existuje lokálny pokles prietoku krvi, menšie poškodenie koronárnych artérií vo forme edému a uvoľnenia cievnej steny. Miesto rozvetvených nádob je najzraniteľnejším. V počiatočnom štádiu ochorenia telo aktivuje ochranný mechanizmus zameraný na zničenie usadenín lipidov a na opravu poškodenia cievnych stien. Trvanie prvej etapy závisí od jednotlivých charakteristík organizmu. Môžete detekovať tukové škvrny pomocou zväčšovacích zariadení.
 2. Liposkleróza je názov druhej fázy ochorenia. Je charakterizovaná tvorbou aterosklerotického plaku - v mieste depozície lipidov rastie spojivové tkanivo. Nerozpustite nádor. Fragmenty aterómu ucpávajú lumen koronárnej artérie a miesto jeho pripojenia je priaznivé pre tvorbu trombu.
 3. V tretej etape patológie sa do ateromatózneho plaku pridajú vápenaté soli (kalcifikácia). Takéto štruktúry majú špeciálnu hustotu a výrazne zužujú priemer krvnej cievy.

Aterosklerotické plaky s ďalším vývojom ochorenia sa vytvrdia alebo zlomia. Vytvrdené štruktúry narušujú dodávanie kyslíka a živín do srdca. Pacient cíti bolesť srdca, nepohodlie, nastane angína. Krvné doštičky (krvné jednotky) sa aktívne spoja s prasknutým ateromom a tvoria krvnú zrazeninu. Zhoršuje príznaky angíny a ďalej zužuje lumen koronárnej artérie. Po úplnom zablokovaní cievy sa objaví infarkt myokardu (nekróza svalovej vrstvy srdca).

Symptómy aterosklerotického srdcového ochorenia

Do štádia, keď je funkcia myokardu prerušená z dôvodu nedostatku krvného zásobenia, sa sklerotická choroba srdca nezjavuje. Prvé príznaky choroby sú pre človeka nepostrehnuteľné. Špecifické symptómy ABS sa objavujú v akútnom štádiu ochorenia:

 • ťažkosti a bolesti za hrudnou kosťou;
 • výskyt závratov v stresovej situácii;
 • všeobecná nevoľnosť;
 • slabosť;
 • dýchavičnosť v kľude a s malou námahou (napríklad chôdza);
 • pretrvávajúce bolesti hlavy;
 • ťažkosti s prehĺtaním reflexov;
 • vysoký krvný tlak;
 • studené horné a dolné končatiny a pocity brnenia;
 • zníženie tónu mimických svalov;
 • problémy s rečou;
 • ťažké potenie.

Intenzita opísaných prejavov je individuálna pre každého pacienta. Závisí od štádia ochorenia a rýchlosti jeho progresie. U niektorých pacientov sú symptómy stabilné, nie je tendencia zhoršovať. Ďalšia kategória pacientov zaznamenáva paroxysmálny prejav koronárneho syndrómu, ktorý spôsobuje prudké zhoršenie, strach, paniku.

komplikácie

Kardiálna skleróza je mazaný choroba. Patologické zmeny koronárnych artérií vedú k rozvoju vážnych ochorení, z ktorých každý má svoj vlastný klinický obraz:

 • Angina pectoris Vyskytuje sa, keď je koronárna artéria čiastočne zablokovaná. Vystupuje v podobe nepríjemných pocitov, ako je trávenie. Závažný záchvat je charakterizovaný bolesťou v srdci, vyžarujúcou chrbát, brucho, paže, krk, dolnú čeľusť. Útok vyvoláva stres a cvičenie. Počas 10 minút sa akútny stav znižuje. Zmierňovať útočné lieky nitroglycerínom.
 • Arytmia. Pacient cíti zvýšenú srdcovú frekvenciu, preskakuje tlkot a tlieska v hrudníku. Okrem toho existuje všeobecná slabosť, únava, bezproblémová úzkosť, dýchavičnosť, bolesť na hrudníku, závrat, krátkodobá strata vedomia.
 • Srdcové zlyhanie. Patológia sa vyznačuje nedostatkom dychu v dôsledku zadržiavania tekutiny v pľúcach. Pacient sa cíti unavený, má opuch členku, kašeľ, závrat, bolesť v hrudi. Existuje strata chuti do jedla a poruchy spánku.
 • Spontánne zastavenie srdca. Najnebezpečnejšia komplikácia. Je potrebné okamžite zavolať sanitku na resuscitáciu.

Ateroskleróza je systémová choroba. Prerušuje prietok krvi v celom systéme, čo vedie k vývoju ďalších vaskulárnych patológií a exacerbácii chronických patológií. Medzi komplikácie patria trofické vredy, akútne zlyhanie srdca, tromboembolizmus, ťažké formy infarktu myokardu, mŕtvica, aneuryzma, dilatácia srdca (nárast objemu komory), náhla smrť.

diagnostika

Príznaky aterosklerotických ochorení srdca uľahčujú diagnostiku. Po vyšetrení pacienta lekár predpíše hardvérové ​​metódy vyšetrenia. Patria medzi ne:

 • Elektrokardiogram. Hardvérová technika, ktorej účelom je zaznamenávať srdcové impulzy. Interpretácia údajov odhaľuje nedostatočnosť zásobovania krvou myokardu. V niektorých prípadoch sa elektrokardiogram uskutočňuje do 24 hodín. Táto technika sa nazýva Holter monitoring.
 • Echokardiografia. Pomocou ultrazvuku sa získa snímok srdca, aby sa určila jeho kontraktilita.
 • Stresový test. Účelom tejto metódy je študovať činnosť srdca v reakcii na fyzickú námahu. Pacient ide na bežiacom páse alebo vykonáva pohyby na stacionárnom bicykli, kedy sa zaznamená kardiogram.
 • Angiografia. Skúmanie koronárnej cievy na prítomnosť zúženia, ateroómu, krvných zrazenín. Za týmto účelom pomocou dlhého, flexibilného, ​​tenkého katétra sa cez nádobu vkladá kontrastná látka do slabín.
 • Počítačová tomografia. Technika zahŕňa sériu röntgenových lúčov srdca. Sú spracované pomocou špeciálneho počítačového programu na získanie detailného obrazu srdca. Niektorí pacienti podstúpia CT angiografiu na fotografovanie svojich artérií.

Liečba aterosklerózy srdca

Výber liečby aterosklerózy koronárnych artérií závisí od štádia vývoja ochorenia. Vzhľadom na dlhý asymptomatický vývoj patológie nie je možné ho vyliečiť. Symptómy a progresia ABS, rozvoj komplikácií môže byť kontrolovaný komplexom terapeutických opatrení. Toto je úprava životného štýlu, liečba drogami, chirurgia.

Eliminácia rizikových faktorov účinne spomaľuje vývoj aterosklerotických zmien v koronárnych cievach. Sloboda od zlých návykov, uskutočniteľná pravidelná telesná aktivita, správna výživa sú hlavnými úlohami na stabilizáciu stavu ciev. Anti-aterosklerotická strava obsahuje nasledujúce pravidlá:

 • Ako zdroj bielkovín vstupujte do diétneho hovädzieho mäsa, hydinového mäsa (bez kože), morských rýb a produktov kyseliny mliečnej s obmedzeným obsahom tuku. Povolené používanie jedného kuracieho vajca denne.
 • Uprednostňujte rastlinné tuky - olivové, slnečnicové a repkové oleje. Vyňať zo stravy živočíšne tuky, palmový a kokosový olej.
 • V sacharidovej zložke stravy patrí celozrnný chlieb, cestoviny z tvrdej pšenice, obilniny.
 • Prítomnosť vlákniny, vitamínov a minerálov je povinná, preto sú v ponuke v každej forme zahrnuté zelenina a ovocie.

Liečba

Liečebné režimy pre ABS zahŕňajú liečivá s rôznym farmakologickým účinkom. Zoznam základných liekov zahŕňa:

 • Statíny. Lieky na zníženie hladiny cholesterolu. Toto je atorvastatín, rosuvastatín.
 • Protidoštičkové látky. Lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Napríklad Aspirín, Ticagrelor, Clopidogrel.
 • Beta blokátory. Majú smerový účinok na spomalenie srdcovej frekvencie a zníženie krvného tlaku. V tejto skupine Bisoprolol, Nebivolol.
 • Nitroglycerín. Rozširuje koronárne tepny na krátky čas, aby sa zlepšilo dodávanie krvi do srdca. Liečivo je dostupné v rôznych dávkových formách: tablety, sprej, náplasť.
 • Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (Perindopril, Ramipril), blokátory angiotenzínového receptora (Losartan, Valsartan). Obidve skupiny liekov znižujú krvný tlak a spomaľujú vývoj aterosklerózy srdca.
 • Diuretiká. Odstraňujú nadbytočnú kvapalinu a znižujú tlak. Napríklad Furosemid, Torasemide.

Chirurgická intervencia

Aterosklerotická srdcová choroba v poslednom štádiu je charakterizovaná maximálnym zúžením koronárnych artérií. Konzervatívna liečba je v tomto prípade neúčinná, preto sa uchýlia k chirurgickému zásahu. Chirurgická liečba rýchlo obnovuje priechodnosť tepien, ale nie je schopná odstrániť koreňovú príčinu ochorenia. Existuje niekoľko spôsobov chirurgického zákroku na obnovenie dodávania krvi do srdca:

 1. Cievne stentovanie. Do lúmenu postihnutej tepny sa vloží dlhý tenký katéter. S jeho pomocou sa do konstrikčného miesta nafúkne špeciálna balónová konštrukcia a nafúkne ju. Stlačí cholesterolový povlak proti stene cievy. Na udržanie otvoreného stavu tepny sa vloží intravaskulárna protéza (stent).
 2. Posun koronárnych artérií. Najobľúbenejšia metóda chirurgickej liečby. Podstatou operácie je vytvorenie obtokového kanála, ktorý normalizuje prívod krvi do myokardu postihnutého ischemickou chorobou.
 3. Laserová angioplastika. Priepustnosť koronárnych artérií sa obnovuje pomocou laserového žiarenia.

prevencia

S diagnostikovanou aterosklerózou srdca, v pooperačnom období by pacienti mali dodržiavať odporúčania odborníka na výživu a užívať drogy zo skupiny statínov na normalizáciu hladín cholesterolu. Je dôležité kontrolovať tlak a monitorovať ho kardiológ. Vzhľadom na zložitosť diagnostikovania aterosklerotických zmien koronárnych artérií je potrebné dodržiavať množstvo pravidiel, ktoré pomôžu predchádzať vzniku nebezpečnej patológie:

 • Prestaňte fajčiť. Nebezpečné aktívne a pasívne fajčenie.
 • Zbavte sa nadmernej hmotnosti, pravidelne monitorujte telesnú hmotnosť a udržujte túto hodnotu vo vekovej norme. Nadbytočný telesný tuk vytvára dodatočné zaťaženie srdca a vyvoláva zvýšenie krvného tlaku.
 • Týka sa telesnej výchovy. Aktívny krvný obeh normalizuje krvný tlak, znižuje riziko vzniku cukrovky, má priaznivý vplyv na celé telo. Chôdza, beh, plávanie - akékoľvek povolené srdcové zaťaženie má pozitívny vplyv na zdravie srdca a krvných ciev.
 • Jedzte správne. Vylučte rafinované sacharidy, trans-tuky, obmedziť spotrebu živočíšnych tukov. Uprednostňujte obilniny, hydinu, ryby, zeleninu a ovocie, rastlinné oleje.
 • Vyhnite sa stresu a zvýšte odolnosť proti stresu. Majte relaxačnú prax, jogu, sebaptiku. Je zaujímavé organizovať voľný čas, počúvať hudbu, čítať, komunikovať - ​​všetko, čo prináša pozitívne emócie, bude robiť.
 • Pravidelne uskutočňujte lipidogram (štúdium tukových zložiek krvnej plazmy) na posúdenie rizika aterosklerotických zmien.

Príčiny úmrtia pri ateroskleróze srdca

Smrť z aterosklerózy srdca dôverne ide na vodcov úmrtnosti, pretože zahŕňa ischemickú chorobu, srdcové záchvaty, krvné zrazeniny. Bohužiaľ, ateroskleróza posledných desaťročí sa rýchlo zhoršuje. Ak by sa doteraz vôbec nemohlo premýšľať o tejto chorobe až do veku 40 až 50 rokov, dnešná ateroskleróza v pokročilom štádiu sa už stáva čoraz bežnejšou vo veku 30 rokov.

Ateroskleróza a predovšetkým kardiálna skleróza môže byť príčinou náhlej smrti spôsobenej oddelením krvnej zrazeniny alebo prudkým zúžením tepien. Koronárna ateroskleróza je príčinou smrti pri porážke aspoň dvoch hlavných tepien.

Náhla smrť z aterosklerózy sa vyskytuje v dôsledku ischémie myokardu. Spazmus koronárnych artérií môže spôsobiť smrť aj v počiatočnom štádiu aterosklerózy.

Príčiny včasného vývoja aterosklerózy a náhlej smrti

Dôvodom skorého vývoja aterosklerózy a rizika náhlej smrti, srdcového ochorenia súvisiaceho s priechodnosťou žíl môže byť niekoľko faktorov. Po prvé, ide o dedičnosť, metabolické poruchy, prejedanie sa a sedavý životný štýl.

Zmenený životný štýl a prístup k rodičovstvu. Nové technologické možnosti zabraňujú fyzickej aktivite. Deti prestali naháňať loptu na dvore a radšej chodia po chodbách počítačových hier. Činnosť mladšej generácie výrazne klesla, čo ovplyvňuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.

Kvalita potravín, celkové množstvo konzumovaných potravín, obsah kalórií sa zlepšil. Nedostatok kvalitných potravín môže viesť k vývojovým chybám, ale prejedanie sa v podmienkach s nízkou pohyblivosťou môže byť ešte nebezpečnejšie.

Jedlo samo o sebe nie je škodlivé, dokonca ani jedlo z reťazcov rýchleho občerstvenia a vysoký cholesterol. Cholesterol, ktorý vstúpi do tela s jedlom, je celkom úspešne odstránený z tela a má minimálne šance na vstup do krvi cez silné steny tráviaceho traktu.

Cholesterol, ktorý znečisťuje krvné cievy a vyvoláva tvorbu lipidov v tepnách, sa vytvára vo vnútri ľudského tela. Je to váš vlastný cholesterol uložený na stenách krvných ciev. Keď sú zaťaženia pečene spôsobené bohatými a mastnými potravinami, produkcia cholesterolu sa výrazne zvyšuje.

Problémy vznikajú v prípade viacnásobných kŕčov a poškodenia krvných ciev, keď steny strácajú priepustnosť a stavebné materiály pre "škvrny" poškodených oblastí sú stratené z krvnej plazmy v tepnách.

Možné úmrtia na aterosklerózu srdca

 • Ischemický infarkt myokardu v prítomnosti aterosklerózy je najčastejšou príčinou náhlej smrti. Vývoj týchto stavov zvyčajne prispieva k silnému nervovému alebo fyzickému šoku alebo intoxikácii alkoholom.
 • Prudký pokles krvného tlaku počas spánku vedie k zástave srdca. Recesia nastáva kvôli akútnemu vaskulárnemu kŕčeniu.
 • Fibrilácia srdcových komôr. Prerušenie pracovného rytmu môže byť spôsobené trombom alebo porušením elektrochemického systému srdca. Blikanie srdcového svalu je mimoriadne nebezpečné a môže spôsobiť zastavenie prietoku krvi.
 • Smrť spôsobuje viacnásobné kŕče koronárnych artérií.
 • Stenóza. Celkové poškodenie artérií v dôsledku aterosklerózy neumožňuje čerpanie krvi s najmenej dostatočnou intenzitou. Špeciálne jazvy sú vyrobené z pojivového tkaniva v mieste srdcových infarktov a mikroinfarkcií.
 • Asystóla - úplné zastavenie kontrakcií srdcového svalu a smrti pri absencii kvalifikovanej lekárskej starostlivosti, prítomnosti komplikácií a nekrotických zmien a absencie resuscitačného zariadenia.
 • Pri akútnej koronárnej nedostatočnosti bez okamžitej lekárskej starostlivosti je s najväčšou pravdepodobnosťou fatálna prognóza.

Dokonca aj s resuscitačným tímom a kvalifikovanou lekárskou starostlivosťou existuje riziko smrti pri popáleninách počas defibrilácie. Možné pretečenie žalúdka so vzduchom počas umelého vetrania pľúc, zlomenina hrudnej kosti v dôsledku nepriamych masážnych účinkov. Tepny môžu byť vážne poškodené v dôsledku intrakardiálnych injekcií.

Koľko času od aterosklerózy až po smrť

Pri diagnostikovaní ochorenia sa ľudia opýtali, koľko od aterosklerózy po smrť. Diagnóza je určite nepríjemná. A naozaj, došlo k úmrtiam aterosklerózy srdca vo všetkých fázach vývoja ochorenia.

Riziko úmrtia v dôsledku koronárnej aterosklerózy sa zvyšuje v prítomnosti zranení, jaziev, cievnych trhlín, trombózy a ďalšieho poškodenia srdca. Tachykardia, srdcové arytmie, nepravidelný prietok krvi a spätný prietok krvi v srdcovej svalovine s poškodením ventilu tiež zvyšujú riziko vážneho poškodenia aterosklerózy.

Ak sa naučíte robiť bez náhleho stresu, roztrhnutia vývoja choroby, je celkom možné dosiahnuť zrelý vek a stať sa dlhým pečeňom, dokonca aj s zjazveniami v srdcovom tkanive, krvnými zrazeninami a rozsiahlymi vaskulárnymi léziami. Zdravý životný štýl nezohráva kľúčovú úlohu, ale skôr absenciu silných šokov, emotívnych aj fyzických.

Je žiaduce obmedziť časté lety, návštevy iných klimatických pásiem. Všeobecná mierka je žiadúca vo všetkých.

Prejedanie sa je naozaj škodlivé, ale nie kvôli dodávke významného množstva cholesterolu, ale kvôli zaťaženiu pečene. To isté platí pre alkoholizmus. Záťaž na pečeň, kŕče krvných ciev zvyšujú tvorbu cholesterolu a prispievajú k vaskulárnemu opotrebovaniu.

Fajčenie spôsobuje vážne poškodenie ciev, ale ostré odmietanie fajčiť môže v niektorých prípadoch spôsobiť stres. Ak prestanete fajčiť ľahko, je lepšie sa tento návyk bez pochýb. Ale ak je stres zastavenia fajčenia silný, je lepšie si vybrať zvyčajné menej zlé. Riziko náhlej smrti je úmerné stresu.

Nakoniec sú známe dlhé pečene a ticho pokračujú v fajčení a prekračovaní storočného míľnika. Srdce človeka v tomto veku sa nemôže vyhnúť ateroskleróze, ale pri absencii zmeny pokračuje v správnom fungovaní.

záver

Srdcový sval je základom kardiovaskulárneho systému. Samozrejme, že krv nie je len destilovaná pomocou kontrakcií komôr srdca, hladké svaly tepien tiež zohrávajú aktívnu úlohu. Pri ateroskleróze sú hladké svaly vystavené tejto chorobe, oslabené, zbytočné penové telesá sa objavujú, znižujú účinnosť svalových kontrakcií.

Záťaž na srdce rastie, ale len srdce sa často nedokáže vyrovnať s čerpaním krvi v plnom rozsahu. Z tohto dôvodu sa hovorí, že u starých ľudí sa krv spomaľuje.

Často krv nedosahuje končatiny s rovnakou intenzitou ako v mladosti, ruky a nohy sú chladné. Starší ľudia často zmrazujú a to je jeden z príznakov poruchy kardiovaskulárneho systému. Celkové poškodenie srdca, prítomnosť jaziev, vláknité tkanivo môže spôsobiť, že srdcový sval sa zastaví v spánku.

Každé následné poškodenie srdcového svalu sa uzdravuje pomalšie a ťažšie. Veľké množstvo jaziev narúša bežnú prácu a spôsobuje určité ťažkosti s krvným obehom. V prítomnosti problémov je lepšie sa nemusíte obávať.

Ak chcete akceptovať všetko tak, ako to je - najlepšia voľba pre tých, ktorí chcú žiť dlhšie a spĺňajú šťastný vek a cestujú na tropických ostrovoch. Lieky, ktoré obnovujú prietok krvi, sú rozhodne potrebné. Je potrebná expanzia krvných ciev, zriedenie krvi, skorá návšteva lekára umožní erodovať nie úplne vytvorené aterosklerotické plaky. Ak sa však už tvoria pláty a choroba sa vyvinula, nenechajte sa uniesť extrémnymi technikami a hlavne hladom.

V každom prípade sa vyvarujte stresu a úzkosti.

Čo je aterosklerotická choroba srdca

Aterosklerotická srdcová choroba je bežnou odchýlkou ​​v práci nášho "organického motora" a celý kardiovaskulárny systém ako celok sa prejavuje narušením krvného obehu a nezvratnými patologickými zmenami v stave koronárnych ciev. Toto ochorenie je charakterizované výrazným zúžením lumen ciev, čo je výsledok akumulácie cholesterolu v nich. Táto choroba nesie skrytú hrozbu a vážne dôsledky, až do tej miery, že smrť nastane. Pacienti s touto chorobou majú záujem o to, čo je aterosklerotická choroba, ako aj o metódach na potlačenie účinkov aterosklerózy a koronárneho srdcového ochorenia.

Tvorba aterosklerotického ochorenia nastáva na pozadí patologických zmien v koronárnych artériách. Pre zdravú krvnú cievu sú charakteristické vlastnosti pružnosť a odolnosť. V dôsledku zmien súvisiacich s vekom sú v cievnych stenách pozorované ireverzibilné patologické procesy, čo vedie k zníženiu elasticity a prasknutia. Preto je staroba jedným z najvýznamnejších dôvodov vzniku aterosklerotického ochorenia a iných kardiovaskulárnych ochorení. Ak sa patológia vytvorila v mladom veku, potom ukladanie vápnika a mastných elementov ovplyvnilo tento proces.

Depozícia cholesterolu prispieva k zlému prístupu k výžive, infekčným chorobám, ako aj nesprávnej práci pečene. Pre tento patologický stav je charakteristický pomalý a asymptomatický vývoj. Pri výskyte prvých príznakov nemajú zdravotnícki špecialisti problémy s formuláciou správnej diagnózy.

Etapy aterosklerózy

Pri vývoji aterosklerotického srdcového ochorenia môžeme podmienene rozlišovať niekoľko po sebe idúcich etáp:

 1. Etapa 1 Tento stav je charakterizovaný tvorbou takzvaného mastného alebo lipidového škvrny. Rozhodujúcim faktorom pri rozvoji tohto stavu je lokálne zníženie prietoku krvi a menšie poškodenie arteriálnych stien. Najzraniteľnejšie oblasti sú koronárne cievy v oblasti ich rozvetvenia. Táto fáza sa vyznačuje opuchom a uvoľnením poškodenej cievnej steny. Telo začína mechanizmus ničenia nahromadených lipidov a elimináciu vaskulárneho poškodenia. Trvanie tohto štádia aterosklerotického ochorenia je individuálne pre každú osobu. Detekcia týchto mastných miest je možná len pri použití mikroskopu;
 2. Etapa 2 Ďalším názvom pre druhý stupeň je liposkleróza. V tomto prípade je proliferácia spojivového tkaniva v oblastiach depozície lipidov v koronárnej artérii. Počas tohto štádia sa vytvorí ateromatózny plak, ktorý sa skladá z spojivového a tukové tkanivo. Rozpustenie ateromatózneho plaku v tomto štádiu znamená zablokovanie lumen tepien s jednotlivými fragmentmi plaku. Naviac, miesto pripojenia ateromatózneho plaku je priaznivou oblasťou pre tvorbu krvných zrazenín;
 3. Etapa 3 Tento stupeň je charakterizovaný pridaním vápenatých solí do už vytvoreného plaku. Takéto plaky sa vyznačujú špeciálnou hustotou, ako aj schopnosťou zužovať arteriálny lúmen.

dôvody

Dôvody vzniku aterosklerotického ochorenia môžu byť rôzne, najdôležitejšie sú nasledujúce:

 1. Prítomnosť individuálnej genetickej predispozície k rozvoju kardiovaskulárnych chorôb;
 2. Zvýšený cholesterol v krvi;
 3. Zvýšená hladina glukózy v krvi (cukor);
 4. Obezita rôzneho stupňa;
 5. Prítomnosť zlých návykov, najmä závislosti od alkoholu a tabaku;
 6. Nesprávny funkčný stav pečene;
 7. Niektoré infekčné a zápalové ochorenia;
 8. Sedavý životný štýl;
 9. Prítomnosť závažných systémových ochorení, ako je hypertenzia a cukrovka.

príznaky

Ak porovnáme tento patologický stav s inými ochoreniami obehového systému, potom je aterosklerotická choroba najnebezpečnejšou a zákernou chorobou. Takýto podvod je spôsobený dlhým asymptomatickým priebehom ochorenia, ktorý ovplyvňuje aktuálnosť a kvalitu diagnózy. Prvé príznaky ochorenia sú pre ľudí zanedbateľné. Po progresii ochorenia človek zaznamená špecifické príznaky. Ak sa choroba stane akútnou, začne sa človek sťažovať na tieto príznaky:

 1. Pocit ťažkosti a bolesti za hrudnou kosťou;
 2. Závrat počas stresu;
 3. Slabosť a všeobecná nevoľnosť;
 4. Dýchavičnosť v pokoji a pri chôdzi;
 5. Nie je konštantná bolesť hlavy;
 6. Ťažkosti s prehĺtaním;
 7. Zvýšený krvný tlak;
 8. Útok na angínu pectoris;
 9. Chladnutie horných a dolných končatín;
 10. Inhibícia sexuálnej funkcie;
 11. Vzhľad chromátov (vyvoláva stresovú situáciu);
 12. Slabosť tvárových svalov;
 13. Brnenie a slabosť horných alebo dolných končatín;
 14. Problémy s výslovnosťou slov;
 15. Nadmerné potenie.

Povaha a intenzita klinických prejavov sú individuálne pre každú osobu. Tieto symptómy sú ovplyvnené stupňom zanedbávania choroby, rýchlosťou jej progresie, ako aj individuálnymi vlastnosťami ľudského tela. Niektorí ľudia majú stabilné príznaky, ktoré nemajú tendenciu zvyšovať.

Iná kategória ľudí zaznamenáva paroxysmálne zhoršenie celkového stavu, ktorý vyvoláva smrteľný strach, panické poruchy a pocit umierania. Najhoršou komplikáciou tejto patológie je spontánna zástava srdca, ktorá má za následok smrteľný výsledok. Len taká osoba môže pomôcť len včasná diagnóza a adekvátna lekárska starostlivosť. Ak bola osoba, ktorá predložila vyššie uvedené sťažnosti, hlavnou úlohou je zavolať pohotovostný tím.

Na vyvolanie smrteľného výsledku pri aterosklerotickom ochorení môžu tieto štáty:

 • Ťažké kardiovaskulárne zlyhanie;
 • Akútny infarkt myokardu;
 • Porucha srdcového rytmu;
 • Tromboembolizmus pľúcnej artérie av iných cievach.

diagnostika

Primárnym článkom v diagnostike ICHS a aterosklerotického srdcového ochorenia je prijatie a analýza sťažností. V ďalšom kroku lekár špecialista identifikuje potenciálne rizikové faktory, ktoré mohli prispieť k rozvoju tejto choroby. Diagnózu a liečbu aterosklerotického srdcového ochorenia sa zaoberá odborník na kardiológ.

Pri vykonávaní všeobecného vyšetrenia pacienta lekár posúdi prítomnosť edému, trofické poruchy na horných a dolných končatinách, telesnú hmotnosť osoby a údaje auskultúrneho výskumu. Systolické šelesty v projekcii aorty sú charakteristické pre aterosklerotickú chorobu. Okrem toho zmeny, ako je zvýšenie krvného tlaku a patologická pulzácia v oblasti tepny, môžu naznačovať rozvoj aterosklerotického ochorenia.

Laboratórna diagnostika tohto ochorenia zahŕňa také štúdie, ako je štúdia krvných vzoriek lipoproteínov a cholesterolu v krvi (lipidogram). Ak osoba trpí aterosklerotickými ochoreniami srdca, potom sa zvýšenie koncentrácie triglyceridov, lipoproteínov s nízkou hustotou a cholesterolu stáva výsledkom lipidogramu.

Pri vykonávaní röntgenového vyšetrenia sa zistia príznaky tmavnutia, predĺženia, rozšírenia v hrudnej a brušnej časti, kalcifikácia a tvorba aneuryziem. Koronárna angiografia sa používa na posúdenie stavu koronárnych artérií.

Tieto diagnostické metódy sú ukázané za prítomnosti objektívnych príznakov nestabilnej angíny, akútneho koronárneho syndrómu a ischémie myokardu. Postup koronárnej angiografie sa uskutočňuje v podmienkach röntgenového pôsobenia. Pri každom pacientovi sa vykonáva katetrizácia femorálnej artérie, po ktorej sa vstrekuje do dutiny cievy rádioaktívna látka. Ďalším krokom je získanie röntgenového obrazu, ktorý ukáže stav koronárnych ciev, ich šírku a priepustnosť.

Ďalšou rovnako informatívnou diagnostickou metódou je ultrazvukové vyšetrenie artérií dolných končatín, krčnej tepny, aorty a koronárnych ciev. Počas tohto postupu je možné posúdiť stav hlavného prietoku krvi a prítomnosť takýchto formácií, ako sú krvné zrazeniny a aterosklerotické pláty.

Okrem toho na potvrdenie diagnózy aterosklerotického srdcového ochorenia sa odporúča, aby sa pacient podrobil sérii takýchto štúdií:

 • Dopplerovská echokardiografia;
 • Laboratórny test glukózy v krvi;
 • Elektrokardiografia so zaťažením alebo monitorovaním Holtera;
 • angiografia;
 • Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie.

liečba

Plán na liečbu koronárnych ochorení srdca zahŕňa nasledujúce položky:

 • Pred začatím liečby je potrebné konzultovať špecialistu s endokrinológiou, ako aj boj s nadváhou;
 • Dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa stravovania. U ľudí s podobnou diagnózou sa odporúča obmedziť produkty obsahujúce tuky. Okrem toho sa odporúča úplné odmietnutie vysokokalorických potravín, klobás, údeného mäsa, mäsových vývarov, konzervovaných potravín a stolovej soli;
 • Prijatie denného mierneho cvičenia. Cvičenie znamená ranné cvičenia, prechádzky na čerstvom vzduchu, návšteva bazénu a cykloturistiku;
 • Oslobodenie od alkoholu a tabaku;
 • Použitie liekov zo skupiny statínov. Tieto lieky pomáhajú znížiť koncentráciu cholesterolu v krvi. Ľudia s ischemickou chorobou srdca užívajú statíny počas svojho života;
 • Príjem multivitamínových komplexov;
 • Použitie kyseliny acetylsalicylovej v špecializovanej dávke od 50 do 75 mg denne;
 • Liečba základnej choroby, ktorá spôsobila tvorbu aterosklerotického ochorenia srdca (hypertenzia a diabetes mellitus);
 • Pravidelné návštevy kardiológov a monitorovanie krvného tlaku.

diéta

Dodržiavanie odporúčaní týkajúcich sa stravovania nielenže obmedzí intenzitu vývoja tejto choroby, ale predíde jej výskytu. Spolu s miernym cvičením bola pre každého pacienta odporúčaná anti-sklerotická strava. Pacientom trpiacim touto chorobou sa odporúča revidovať ich stravu v súlade s nasledujúcimi pravidlami:

 1. Proteínová zložka. Ako zdroj bielkovín sa odporúča používať hovädzie mäso, hydinové mäso bez kože. Okrem toho je prípustné používanie mliečnych a kyslých mliečnych výrobkov a nízkotučných odrôd rýb;
 2. Tukové zložky. Olivový, slnečnicový a repkový olej sa odporúča ako zdroj tuku. Je prísne zakázané jesť palmový a kokosový olej, rovnako ako živočíšne tuky;
 3. Sacharidová zložka. Na napĺňanie potreby karbohydrátov sa odporúča používať cestoviny z tvrdej pšenice, ražného chleba a pečiva s otrubami;
 4. Fiber. Rastlinné vlákna majú vysokú hodnotu pre telo človeka trpiaceho aterosklerotickou chorobou. Ako zdroj vlákniny doporučuje ovocie a zeleninu.

Je to dôležité! Kuracie vajcia nie sú zakázané v aterosklerotickej strave. Napriek skutočnosti, že kuracie žĺtko obsahuje cholesterol, spotreba jedného vajíčka za deň nebude mať pre telo negatívne dôsledky.

Liečba liečiv

Liečba aterosklerotického ochorenia je dôležitým krokom pri liečbe tohto patologického stavu. Pri liečbe tejto choroby použite tieto skupiny liekov:

 1. Deriváty kyseliny nikotínovej. Táto skupina liekov prispieva k urýchleniu metabolizmu tukov, čím sa znižuje ich percento v systémovom obehu;
 2. Statíny. Táto skupina liečiv je najdôležitejšia pri prevencii a liečbe aterosklerotických ochorení srdca. Pod pôsobením statínov sa reguluje množstvo cholesterolu v systémovom obehu. S týmito liekmi je možné kontrolovať nárast veľkosti aterosklerotických plakov a stav koronárnych ciev srdca;
 3. Fibráty. Účinok tejto skupiny liekov je zameraný na zničenie už existujúcich mastných komplexov v systémovom obehu. Najvýznamnejšími predstaviteľmi skupiny fibrátov sú gemfibrozil a klofibrát.

Okrem toho pacientom trpiacim aterosklerotickou srdcovou chorobou môžu byť predpísané lieky zo skupiny antiagregátov, ktoré zahŕňajú kyselinu acetylsalicylovú (aspirín).

Pri oneskorenej liečbe je príčinou smrti nezvratné procesy v myokarde.

Chirurgická liečba

Pri nízkej účinnosti metód konzervatívnej liečby sú predpísané operačné spôsoby liečby u pacientov s aterosklerotickým ochorením srdcového svalu. Tieto techniky zahŕňajú:

 1. Cievne stentovanie. Tento spôsob liečby je inštalácia špeciálneho expandovacieho stentu do lúmenu krvnej cievy. Vďaka tejto manipulácii sa dosiahne účinok rozšírenia lumenu koronárnych artérií;
 2. Operácia bypassu koronárnej artérie. Táto technika je jednou z najpopulárnejších. V procese posunu vytvárajú lekári špecializovaný umelý obtokový kanál, ktorý zabezpečuje kompletný prívod krvi do ischemickej zóny myokardu;
 3. Laserová angioplastika. Obnova vaskulárnej permeability sa uskutočňuje pomocou laserového žiarenia.

Vďaka metódam chirurgického zákroku je možné rýchlo obnoviť priechodnosť krvných ciev, avšak tieto metódy nemôžu ovplyvniť skutočnú príčinu aterosklerotického ochorenia.

Pacienti trpiaci aterosklerotickými ochoreniami srdca a tí, ktorí majú obavy z koronárneho syndrómu, musia byť pozorní voči svojmu zdravotnému stavu. Prevencia tejto choroby zahŕňa celý rad opatrení zameraných na udržanie rovnováhy telesného tuku a zabezpečenie normálnej koronárnej cievnej priechodnosti. Pre takýchto pacientov sa odporúča sledovať zloženie ich stravy, viesť stredne aktívny životný štýl a tiež venovať pozornosť liečbe chronických ochorení orgánov a systémov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Porušenie arteriálneho krvného obehu mozgu: formy, znaky, liečba

V posledných rokoch sa percento mortality z patologických lézií mozgových ciev, ktoré boli predtým spojené so starnutím tela a ktoré boli diagnostikované iba u starších ľudí (po 60 rokoch), výrazne vzrástlo.

Srdcová tachykardia - aké sú príčiny, príznaky, symptómy, liečba, výskyt záchvatov a prevencia tachykardie

Tachykardia je patologický nárast srdcovej frekvencie z deväťdesiat úderov za minútu. Ako príznak ochorenia sa zaznamená tachykardia, keď je v pokoji.

Lipidový profil: dekódovanie biochemickej analýzy HDL, noriem a patológie

Existuje názor, že cholesterol v ľudskom tele je pomerne škodlivá látka. Mnoho informačných zdrojov odporúča neustále znižovať toto číslo v ľudskom tele.

Čo zvyšuje ESR v krvi?

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

Cievny vaskulárny plex v novorodencoch

Cysta choroidného plexu u novorodenca je najčastejšie diagnostikovaná počas prvého roka života. Možnosť jeho detekcie je tiež udržiavaná počas tehotenstva. Na tento účel sa ultrazvuk uskutočňuje v období od 24 do 30 týždňov.

Popis častého javu - krvácanie do oka

Nebezpečné krvácanie do oka sa nestaneKrvácanie do oka - pomerne častý jav, ktorého príčinou je porušenie cievnej steny oka.Krvácanie do oka je zbierka krvi v blízkych tkanivách oka.