Vertebro-bazilárna nedostatočnosť (VBN) - poškodenie funkcie mozgu v dôsledku zhoršeného prietoku krvi v bazilárnych a vertebrálnych artériách. Základná tepna je hlavná tepna mozgu, do ktorej sa zbiehajú zostávajúce tepny pri približovaní sa k mozgu. V dôsledku cievnej nedostatočnosti nemajú mozgové bunky dostatočnú výživu, čo vedie k funkčným poruchám centrálneho nervového systému.

Oficiálne pre ICD 10 sa VBN nazýva syndróm vertebrobasilárneho arteriálneho systému.

Väčšina VBN náchylných sú tí ľudia, ktorí boli diagnostikovaní s osteochondrózou, v ktorej dochádza k cirkulácii (pokles krvného obehu) krvi v hlavných tepnách chrbtice. Každý tretí pacient s osteochondrózou je vystavený vertebro-bazilárnej insuficiencii.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť sa môže vyskytnúť u ľudí všetkých vekových skupín.

Keďže získané ochorenie je úplne reverzibilné. Ak však nie je diagnostikovaná včas a liečba nie je zahájená, je vysoká pravdepodobnosť výskytu mŕtvice.

Príčiny syndrómu vertebro-bazilárneho arteriálneho systému

Existuje mnoho dôvodov pre vertebro-bazilárnu nedostatočnosť. Nasledujúce sú najpopulárnejšie a pravdepodobnejšie:

 1. Vrodená predispozícia k tejto chorobe. Môže ísť o rôzne patológie vo vývoji a štruktúre krvných ciev, ako aj genetickú predispozíciu. Napríklad Kimmerlyho anomálie alebo fibromuskulárna dysplázia, hypoplázia vertebrálnych artérií.
 2. Rôzne zranenia krčnej chrbtice. Šport alebo doprava.
 3. Zápal múch krvných ciev. Napríklad Takayasuova choroba alebo iná artritída.
 4. Stenózna lézia hlavných ciev. Porušenie priechodnosti krvných ciev v dôsledku aterosklerózy.
 5. Diabetes mellitus. V tejto chorobe sa vyznačuje poškodením malých tepien mozgu.
 6. Hypertenzia. Trvalo zvýšený krvný tlak.
 7. Antifosfolipidový syndróm. Vyskytuje sa hlavne u mladých ľudí. Pri tomto syndróme sa často zvyšuje trombóza a zhoršuje sa arteriálna priepustnosť.
 8. Stratifikácia (disekcia) vertebro-bazilárnych artérií. Steny tepny sú poškodené a krv presakuje medzi jej tkanivami.
 9. Trombóza vertebrálnych alebo bazilárnych artérií.
 10. Stláčanie bazilárnej alebo chrbticovej artérie v dôsledku hernie, spondylolistézy, spondylózy alebo nadmerne zväčšeného svalu.

Symptómy ochorenia

Kompresia vertebrálnej artérie

Všetky príznaky vertebro-bazilárnej nedostatočnosti sú rozdelené na trvalé a dočasné. Dočasné príznaky sa zvyčajne vyskytujú s prechodnými ischemickými záchvatmi (TIA). Môžu trvať od niekoľkých hodín až po pár dní. Pacienti sa zvyčajne sťažujú na tlak na krku, závažné závraty a nepohodlie v krčnej chrbtici.

Pretrvávajúce príznaky sú prítomné u pacientov po celú dobu. Postupne sa zvyšujú s vývojom choroby. Časté a zhoršenie, pri ktorých dochádza k ischemickým záchvatom. A ischemické záchvaty môžu viesť k vertebro-basilar tahy.

Takže VBN má nasledujúce pretrvávajúce príznaky:

 • Časté occipitálne bolesti hlavy. Môže byť pulzujúci alebo stlačujúci.
 • Tinitus, sluchová porucha. Hluk môže mať rôzne častice. Ak sa choroba začne a nie je liečená, tinitus sa stáva trvalým.
 • Rozptýlenie, oslabenie pamäti, slabá koncentrácia pozornosti.
 • Rôzne poškodenie zraku. Mušky alebo hmla pred vašimi očami. Niekedy dochádza k rozdeleniu objektov (diplopia) alebo rozmazaniu ich obrysov. Časté a strata vizuálnych polí.
 • Značné zhoršenie rovnováhy.
 • Slabosť a únava. V popoludňajších hodinách pacienti s VBN cítia úplný pokles sily a slabosti.
 • Útoky vertigo, ktoré niekedy dosiahnu mdloby. Zvyčajne sa vyskytujú závraty u pacientov s dlhou nepohodlnou polohou krku. Napríklad po spaní alebo práci s počítačom bez pohybu. Závažné závraty môžu byť sprevádzané nevoľnosťou.
 • Častá zmena nálady, podráždenosť. U detí - plač bez dôvodu.
 • Pocit horúčavy, potenie a tachykardie bez zjavného dôvodu.
 • Lechtanie, pocit kómy v krku. Niektoré chrapľavosť.

Ale v neskorších štádiách ochorenia sú možné poruchy reči a prehĺtania, kvapkové záchvaty (náhle pády) a ischemické mŕtvice s rôznou závažnosťou. Takéto cievne mŕtvice súvisia s mozgovou príhodou v bazálnej vertebrálnej nádrži, tj s akútnymi poruchami mozgovej cirkulácie v oblasti vertebrálnych artérií.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť u detí

Predtým sa predpokladalo, že VBN sa môže vyskytnúť len u ľudí stredného a staršieho veku. Ale potom sa ukázalo, že vertebro-basilar syndróm nie je u detí nezvyčajný. Je to pozorované u veľmi malých detí vo veku 3-5 rokov a u starších od 7 do 14 rokov. VBN sa u detí vyskytuje z dôvodu vrodených anomálií bazilárnych alebo vertebrálnych artérií. Riziko môže byť aj akékoľvek poškodenie chrbtice dieťaťa, ktoré nie je úplne posilnené, keď hrá šport alebo telesnú výchovu.

U detí je syndróm vertebro-bazilárnej artérie vo väčšine prípadov pomerne ľahko napravený. Liečba sa prakticky nepoužíva. V extrémnych a ťažkých prípadoch sa vykonáva chirurgia.

Existujú určité príznaky vertebro-bazilárnej nedostatočnosti u detí. Ak rodič objaví tieto príznaky u vášho dieťaťa, mali by ste okamžite kontaktovať špecialistu na presnejšiu diagnózu.

Symptómy vertebro-bazilárnej nedostatočnosti u detí:

 1. Dieťa má zlomené držanie tela.
 2. Dieťa malo poranenie miechy pri hraní športu alebo fyzického cvičenia.
 3. Dieťa často plače, rýchlo unaví a má ospalosť.
 4. Dieťa netoleruje vyčerpanosť. Až do mdloby, závraty a nevoľnosti.
 5. Dieťa neustále sedí doma v nepohodlnom postavení, akoby bol narazil.

Aj niektoré diagnózy, ktoré sa robia v ranom detstve, môžu vyvolať vzhľad VBN. Napríklad perinatálna encefalopatia. Alebo ak má dieťa poranenie chrbtice počas pôrodu.

V každom prípade by mali byť rodičia okamžite konzultovaní s lekárom. Ak je ochorenie rýchlo diagnostikované, prognóza bude viac ako priaznivá.

Diagnóza vertebro-bazilárnej nedostatočnosti

Syndróm nedostatočnosti vertebro-bazilaru je pomerne zle diagnostikovaný. Po prvé, rôzni ľudia majú VBN rôznymi spôsobmi. Po druhé, niekedy je ťažké oddeliť objektívne symptómy pacientov od subjektívnych. Po tretie, symptómy vertebro-bazilárnej nedostatočnosti môžu byť spojené s mnohými ďalšími ochoreniami.

Po prvé, špecialista musí zistiť príčinu ochorenia.

 • Dopplerov ultrazvuk. Posúdi sa pohyb prietoku krvi cez tepny vertebro-bazilárneho systému. Existujú nejaké oklúzie, rýchlosť je dobrá.
 • Angiografia. Do študovaných tepien sa vstrekuje kontrastná látka, stav arteriálnych stien a ich priemer.
 • Rentgenový obraz chrbtice. Posúdiť jeho celkový stav.
 • Počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MRI). Zvlášť dobré na detekciu hernie.
 • Funkčné testy s hyperventiláciou. Umožňuje študovať funkčné zmeny v kardiovaskulárnom systéme.
 • Infračervená termografia. Posúdenie stavu časti tela pomocou tepelných polí.
 • Rheoencephalography. Pomocou tohto postupu sa skúma prívod krvi do mozgu.
 • Funkčné testy s flexiou a predĺžením. Na detekciu spondylolistézy
 • Pán angiografia. Je určený na štúdium priebehu ciev mozgu.
 • Biochemická analýza krvi.

Pamätajte si: v žiadnom prípade si nerobte diagnózu. Samoliečenie môže uškodiť. Pre správnu diagnózu musíte najprv navštíviť neurológov.

Diferenciálna diagnostika

Ako už bolo uvedené vyššie, je ľahké zamieňať vertebro-bazilárnu chorobu s mnohými ďalšími ochoreniami. Rovnaký klinický obraz u VBN môže byť s nasledujúcimi ochoreniami: akútna labyrínitída, roztrúsená skleróza, Meniereova choroba, akustická neuroma, rôzne emočné a duševné poruchy, vestibulárna neuronitída a iné.

Pri roztrúsenej skleróze nie sú u pacientov žiadne poruchy sluchu a závraty sú dlhšie.

Pri Meniereovej chorobe pacient nemá žiadne cievne ochorenie, ale je prítomný závrat.

Pri pozičnom vertigo sa pozoruje závrat s náhlou zmenou polohy alebo častým a rýchlym naklápaním hlavy. Zvyčajne sa u starších ľudí vyskytuje vertikálne pozičné zvratstvo a jeho príčinou je nestabilita tlakového a vestibulárneho aparátu a nie spinálnych ciev.

Pri úzkostných depresívnych poruchách alebo iných emočných poruchách u pacientov je v hlave "ľahkosť", nevoľnosť a pohybová nevoľnosť. Tieto príznaky nie sú príznakmi VBN. Aspoň objektívne.

Liečba

Po diagnostikovaní a diagnostike predpisuje špecialista najvhodnejšiu liečbu. Ak je choroba v počiatočnom štádiu vývoja alebo ak sa symptómy úplne neprejavia, liečba sa vykonáva na ambulantnej báze. Ak sú prítomné všetky príznaky akútnej vertebro-bazilárnej nedostatočnosti, potom je pacient umiestnený v nemocnici na monitorovanie a prevenciu mŕtvice.

Zvyčajne lekár predpisuje komplexnú liečbu vertebro-bazilárnej nedostatočnosti - liečbu v kombinácii s fyzioterapiou.

Niektoré formy VBN nie sú prístupné liečbe drogami. Preto je rýchle stanovenie príčiny ochorenia vertebro-bazilárnej nedostatočnosti hlavnou zárukou úspešnej liečby.

Neexistuje žiadna všeobecná liečba, pretože každý pacient s liečbou VBN by mal byť vybraný striktne individuálne.

Pri predpisovaní špecialistu na liečbu drog sa zvyčajne používajú nasledujúce lieky:

 1. Vazodilatátory (vazodilatátory). Na prevenciu oklúzií. Často sa liečba týmto typom liekov začína na jar alebo na jeseň. Po prvé, sú predpísané malé dávky, potom sa dávky postupne zvyšujú. Pri absencii požadovaného účinku u pacienta pri použití jedného liečiva sa niekedy kombinuje niekoľko liekov s podobným účinkom.
 2. Znižovanie zrážanlivosti krvi (protidoštičkové látky). Zabráňte tvorbe krvných zrazenín. Najobľúbenejším liekom je kyselina acetylsalicylová. Pacient by mal denne spotrebovať od 50 do 100 mg. Ale s kyselinou acetylsalicylovou by ste mali byť opatrní, najmä pre ľudí trpiacich chorobami tráviaceho traktu, pretože môžu spôsobiť krvácanie do žalúdka, takže aspirín sa nesmie užívať na prázdny žalúdok. Niektorý aspirín nemusí mať žiadne účinky, preto by sa mal nahradiť inými antiagregačnými látkami: dipyridamolom alebo tiklopidínom.
 3. Metabolické a nootropické. Pre lepšiu funkciu mozgu. Napríklad piracetam, glycín, actovegin, seamax, cerebrolyzín.
 4. Antihypertenzívami. Lieky, ktoré regulujú tlak.

Je tiež povinné predpísané lieky, ktoré zmierňujú hlavné príznaky ochorenia: lieky proti bolesti (ak sa vyžadujú), hypnotiká a antidepresíva, lieky na zníženie závratov, antiemetiká.

Jednorazová liečba liekov pre VBI nemôže byť vyliečená. Preto v komplexe predpísaná špeciálna fyzioterapia a fyzioterapia.

Existujú nasledujúce typy terapií vhodné pre pacientov s vertebro-bazilárnou insuficienciou:

 • Masáž. Dokonale zlepšuje krvný obeh.
 • Terapeutická gymnastika (cvičebná terapia). S pravidelnými cvičeniami môžete odstrániť svalové kŕče, zlepšiť držanie tela a posilniť chrbticu.
 • Manuálna terapia
 • Hirudotherapy. Leech terapia. Pozitívny účinok na pacientov s cievnym ochorením.
 • Reflexológia. Napríklad akupunktúra. Používa sa na zmiernenie svalových kŕčov.
 • Magnetoterapia.
 • Nosenie korzetu na krku.

Ak je komplexná liečba, vrátane fyzikálnej terapie a liečebnej liečby, neúčinná, je predpísaná chirurgická liečba. Ale nebojte sa. Nie všetci sú predpísaní, ne-chirurgické metódy liečby pomáhajú väčšine pacientov s vertebrobasilar nedostatočnosťou.

Chirurgia sa vykonáva na zlepšenie krvného obehu v bazilárnej alebo vertebrálnej artérii. Angioplastika je pomerne častá, čo umožňuje vloženie špeciálneho stentu do chrbtice, ktorý nezabije tepny a udržuje normálny krvný obeh.

Pri ateroskleróze sa používa endarterektómia, pri ktorej sa aterosklerotický plak odstraňuje z tepny.

A pomocou mikrodiscektómie stabilizuje chrbticu.

Liečba ľudových liečiv

Ľudové lieky môžu pomôcť len v kombinácii s liekmi. Musia sa použiť na zvýšenie účinnosti primárnej liečby a nie na jej nahradenie.

Vitamín C

Aby sa znižilo zrážanie krvi a zabránilo sa tvorbe krvných zrazenín, odporúča sa jesť bobule ako brusnice, čučoriedka, rakytník. Vo všeobecnosti, všetky potraviny obsahujúce veľa vitamínu C zriedia krv veľmi dobre. Citróny, pomaranče, kivi, ríbezle a iné.

Cesnak

Nie je to zlé, čo podporuje skvapalnenie a cesnak. Môžete použiť nasledujúci recept:

3 veľké hlavy cesnakového mäsa. Výslednú hmotu vložte do nádoby a vložte do tmavého chladného miesta. Po 2-3 dňoch namočte zmes. Do výsledného extraktu pridajte rovnaké množstvo citrónovej šťavy a medu. Zmes uchovávajte v chladničke. Piť 1 polievková lyžica. na noc.

Jazdecký kôň

Gaštan konský sa môže použiť aj ako prostriedok na znižovanie zrážanlivosti krvi.

Odmerajte 500 gramov semien kaštanu spolu so šupkou. Nalijte 1,5 litra vodky. Trvať na týždni, potom na napätie. Vezmite si čajovú lyžičku 30 minút pred jedlom, nie viac ako 3 krát denne.

Recepty na hypertenzivá

Pre hypertenziu vám pomáhajú nasledujúce poplatky:

 • Zmiešajte 20 gramov citrónového balzamu s 40 gramami kukuričných škvŕn, pridajte šťavu z jedného citrónu. Nalejte výslednú zmes vriacej vody. Trvať jednu hodinu. Piť pol pohára 30 minút po jedle, 3 krát denne. Pite týždeň a potom týždeň. Opakujte celý kurz trikrát.
 • Zmiešajte koreň, kukurica, mätu a valerián v rovnakom pomere. Vložte do pohára. Brew jeden článok. l. Zmiešajte pohár vriacej vody. Trvať päťhodinu. Pred jedlom pijte 1/3 šálku. Jeden mesačný kurz.

vazodilatanciá

Nasledujúce recepty sa odporúčajú na rozšírenie nádob:

 • 20 g plodu hlohu naplneného pohárom vriacej vody. Päť minút na udržanie vo vodnom kúpeli. Potom trvajte pol hodiny. Piť 1 polievková lyžica. 20 minút pred jedlom 3 krát denne.
 • Zmiešame harmančnú lekárnicu, ľubovník bodkovaný, rašelinové, nemorálne, brezové púčky v rovnakom pomere. Vezmite nádobu s pevným vekom a vložte zmes tam. Varenie jedna polievková lyžica. zmiešajte pol litra vriacej vody. Zbalíme táru ručníkom, počkajte 30 minút. Infúziu rozdelte na dve časti. Pijte jednu dávku ráno a večer pol hodiny pred jedlom. Aj v zmesi môžete vložiť lyžicu medu. Kurz je jeden mesiac.

Terapeutická gymnastika s vertebro-bazilárnou nedostatočnosťou

Pri vertebro-bazilárnej nedostatočnosti pomáhajú svetelné cvičenia najefektívnejšie, pri ktorých nie je potrebné robiť ostré pohyby. Vykonávajú sa bez veľkého úsilia. Remedial gymnastika by mala byť vykonávaná pravidelne, bez prerušenia. Najlepší čas na prax je ráno. Po gymnastike sa odporúča sprchovať alebo urobiť relaxačnú masáž. Rýchlosť cvičenia by nemalo byť rýchle, mali by ste byť pohodlní robiť ich. A nezabudnite na dýchanie. Musíte hladko dýchať nosom.

Nižšie sú uvedené najefektívnejšie cvičenia ukázané na použitie u pacientov s dysfunkciou vertebro-basilar:

 1. Ponožky spolu, postoj rovný. Skloníme hlavu dopredu a dostaneme hrudník do brady. Vytvrdzujeme niekoľko sekúnd. Návrat do východiskovej pozície. Opakujte 10 krát.
 2. Teraz nakloňte hlavu na stranu. Prvý správny. Nechceme zdvihnúť svoje ramená, snažíme sa osloviť naše pravé rameno do uší. Vytvrdzujeme niekoľko sekúnd. Návrat do východiskovej pozície. Opakujte to isté, ale teraz skloníme hlavu doľava. Robíme cvičenie 10 krát.
 3. Pomaly otáčajte hlavou v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek. 10 krát.
 4. Vytiahnite korunku hore. Opravte pozíciu na niekoľko sekúnd. Relaxujeme. Opakujte 10 krát.
 5. Pomaly ťahajte hlavu dopredu. Potom sa tiež pomaly vrátiť do východiskovej pozície.
 6. Stojíme rovno. Ruky po stranách. Zdvihnite ruky a pripojte sa k dlane. Čakáme niekoľko sekúnd. Opúšťame sa. Vykonajte cvičenie 10 krát.
 7. Vykonávame otáčky vľavo a vpravo, pri každom otočení pozíciu na chvíľu fixujeme. 10 krát.
 8. Teraz zdvihneme pravú nohu, ztuhneme 5 sekúnd. Vynechať. Zdvihnite ľavú nohu a opäť zamrznite po dobu 5 sekúnd. Vynechať. Opakujte 10 krát.
 9. Došli sme až 30 cm od dverí. Palmy priliehajú k prekladu. Palmy na úrovni ramien. Vytlačte to 15 krát.
 10. Ak sa cítite dobre, vek a fyzický tréning, môžete vykonať nasledujúce cvičenie: skok s otočením okolo vlastnej osi. Vykonajte 10 skokov v každom smere.
 11. Stojte na jednej nohe. Čím dlhšie, tým lepšie. Ak ste na tom dobrý, môžete komplikovať cvičenie - stojan so zatvorenými očami. Po zmene nohy.

Video: súbor cvičení pre chrbticu

Prevencia vertebro-bazilárnej nedostatočnosti

Ak ste ohrození touto chorobou a chcete zabrániť jej vzniku, alebo chcete spomaliť tempo vývoja choroby, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • Postupujte podľa stravy. Musíme sa pokúsiť konzumovať viac z nasledujúcich produktov: morské plody, cesnak, kyslé plody, citrusové plody, paradajky, červené papriky, nízkotučný tvaroh. Je vhodné opustiť: biely chlieb, klobásy, údené mäso, konzervy, vyprážané a mastné.
 • Odstráňte zlé návyky, ak sú prítomné. Fajčenie a alkohol neprispievajú k liečbe a prevencii.
 • Jedzte menej soli.
 • Mierne cvičenie je užitočné pre udržanie telesnej kondície a pre priaznivejšiu prognózu pre VBH. Terapeutická gymnastika pre vertebro-bazilárnu nedostatočnosť má veľký význam pre zdravie pacientov s touto chorobou.
 • Ovládajte krvný tlak.
 • Nesedzte dlhú dobu v nepohodlnej polohe.
 • Uistite sa, že posteľ, matrac a vankúš sú pre vás komfortné.
 • Snažte sa vyhnúť silnému stresu a menej nervózny.
 • Prejdite sa na čerstvom vzduchu.
 • Pokúste sa plávať viac. Môžete sa zapísať do bazéna a navštíviť ho aspoň raz alebo dvakrát týždenne.

Aby sa predišlo opätovnému výskytu tejto choroby, je potrebné preventívne sledovanie lekára raz alebo dvakrát do roka. Je tiež potrebné vykonať kurzy preventívnej liečby.

výhľad

Priaznivú prognózu možno poskytnúť len so správnym ošetrením predpísaným kvalifikovaným odborníkom. Liečba by mala začať okamžite po diagnostikovaní. Pacient je povinný prísne dodržiavať všetky požiadavky lekára. Len potom môžeme očakávať mierny priebeh ochorenia a zníženie symptómov.

Ak je liečba neošetrená alebo má neprimeranú liečbu, prognóza je extrémne nepriaznivá pre pacienta, môže sa vyvinúť chronická vertebrálno-bazilárna nedostatočnosť. Bude dochádzať k neustálemu zhoršeniu zdravia, častým a dlhým ischemickým záchvatom. A následne - vývoj cievnej mozgovej príhody a dyscirkulatívnej encefalopatie. To nakoniec povedie k vážnym ireverzibilným poruchám mozgu.

Liečba môže trvať pomerne dlho - od niekoľkých mesiacov až po niekoľko rokov. Hlavnou vecou je mať trpezlivosť.

Skryté vbn 1 stupeň

VBN (vertebro-bazilárna insuficiencia) je variantou porúch obehu v cievach vedúcich pozdĺž zadnej časti krku. Cerebellum a mozog nachádzajúci sa v zadnej kraniálnej stene dodávajú tieto tepny krvou. Ide o reverzibilnú cirkulačnú poruchu, ktorá sa vyvinie sekundárne.

K dispozícii je VBN u detí s vrodenými anomáliami vývoja krčnej chrbtice, ciev verterobrobasilárneho povodia.

Hlavným zdrojom VBN je rozdelenie priechodnosti vitálnych kraniálnych krvných ciev. Spočiatku sú extrakraniálne časti krvných ciev chrbtice podrobené odchýlke. Zúženie opakovane zachycuje arteriálne oblasti do časti, kde tepna padá do kostného kanála. Príležitostne je zúženie v spoločných karotických alebo subklavických arteriálnych cievach. Po prvé, cievy sú poškodené v dôsledku aterosklerotických kontrakcií. Zdedené patológie pri konštrukcii krvného lôžka sú tiež významné. Zriedkavými faktormi sú zápalové procesy, ako napríklad arteritída alebo delaminácia najdôležitejších artérií alebo spinálnych ciev.

Pravdepodobnosť anémie v bazéne vertebrálnych artérií sa zvyšuje za predpokladu, že je utlmená realizovateľnosť cirkulácie krvi. To je uvedené v nasledujúcich patológiach:

- otvorenosť kruhu Willis;

- významné nedostatočné rozvinutie cievy chrbtice;

- nepravidelné ustúpenie malých konárov od vertebrálnych a hlavných tepien.

Je nemožné zdôrazniť pravdepodobnosť štipľavosti vertebrálnymi cievami modifikovanými stavcami, ktoré sa môžu vyskytnúť počas spondylózy a patologickej proliferácie kostného tkaniva. Takáto okolnosť môže byť najdôležitejšou podmienkou výskytu VBN.

Existujú niektoré anatomické prvky, ktoré majú tendenciu stláčať cievy s chrbticou so značnou pravdepodobnosťou výskytu významných komplikácií vrátane anémie mozgu, ktoré sú jasne viditeľné v diagnóze:

• exostózy s príchodom retroartikulárneho kanála;

• iné patológie v štruktúre krčnej časti chrbtice.

Keď ľudia majú tieto prvky, hodnota faktorov fungovania sa zvyšuje:

• abnormálna pohyblivosť krčných stavcov;

• stláčanie artérií chrbtice.

Intrarerebrálne cievy môžu byť dilatované. Súčasné metódy kontroly krvného obehu umožnili identifikovať podobné patológie. Dolichoectasia je individuálna kombinácia príznakov deficitu krvného toku a kompresie nervových útvarov.

Zdrojom VBN je poškodenie tepien malého priemeru. Stáva sa to o cukrovke cukru a hypertenzii, čo je kombinácia týchto faktorov. Niekedy je príčinou patológia krvného obehu srdca s embolickými komplikáciami, vznik neurologických symptómov komplexnej úrovne. Predpokladmi pre tento problém sú tromboembolizmus - zrazeniny krvných teliesok a veľký potenciál ich lepenia.

Táto vaskulárna patológia u starších ľudí dosahuje 30% kritických problémov s hemodynamikou v mozgu a 80% nepravidelných odchýlok. Približne 70% ischemických mozgových príhod v štruktúre ischemickej choroby mozgu zahŕňa problémy s EBT (vertebrobasilar systém) v 30% prípadov.

VBN sa pozoruje v detstve. Skríning odhalil túto diagnózu vo väčšine detí od narodenia. Je to spôsobené intrauterinnou hypoplázou alebo traumou počas cisárskeho toku a počas pôrodu vertebrobasilárneho systému.

V súčasnosti narastá počet podobných porúch u mladých ľudí. Choroba nesie konštantný priebeh.

Diagnóza VBN je v kategórii vaskulárnych patológií v nervovom systéme. Existujú tri stupne porušenia:

• kompenzačné, existuje kurz bez odlišných klinických prejavov alebo primárne príznaky syndrómu v dôsledku fokálnych neurologických porúch;

• relatívna kompenzácia, prechodná obehová porucha sa vyvíja bez kritického zaťaženia nervového a cievneho systému;

• nedostatok kompenzácie - mŕtvica.

K dispozícii je štvorstupňová klasifikácia VBN:

• porušenie vaskulárneho tónu;

• prechodný zhoršený prietok krvi s neexprimovanými hypoxickými poruchami;

Symptómy VBN

Klinické symptómy VBN sa dajú rozdeliť do dvoch skupín:

• krátkodobé symptómy sa zvyčajne vyskytujú na pozadí prechodných hypoxických záchvatov, ktoré trvajú inak. Medzitým človek prejavuje sťažnosti na tlmiacu bolesť v okcipitálnom regióne, nepohodlie na krku a nesnesiteľné bolesti hlavy;

• pravidelné známky VBN. Sú prítomní u ľudí neustále a pomaly sa zvyšujú. Symptómy môžu byť zhoršené výskytom ischemických kríz, ktoré môžu viesť k vertebrobasilárnym akútnym poruchám obehu. Medzi pretrvávajúcimi príznakmi vertebro-bazilárnej nedostatočnosti možno klásť dôraz na opakované bolesti hlavy v occiputoch, ušiach, zhoršenú koordináciu motorov, poruchy videnia, strata pamäti, vysokú únavu, stratu vedomia, hrudný pocit na krku.

Vyskytuje sa veľmi časté zistenie náhlych záchvatov závratov. Mnoho pacientov opisuje typ závratov - pocit osobného pohybu v priestore. Trvá to trochu času, v kombinácii s nadmerným potenie. Pripojte nevoľnosť, zvracanie.

V budúcnosti sa môže vyskytnúť porušovanie prehĺtania a poruchy reči, nerovnováha a ischemické poruchy prívodu krvi do mozgu. Takýto ischemický vzhľad krvného zásobovania svedčí o vývoji akútneho porušenia cerebrálnej cirkulácie vo VBN.

V detskom veku je kritický čas na prejav syndrómu 2-4 roky a 8-15 rokov. Až do posledného okamihu sa to považovalo za neskutočné. Existujú jednotlivé symptómy z detstva. Vyžadujú okamžité odvolanie do liečebného centra, ktoré sa má vyšetriť, aby sa začali lekárske opatrenia.

Príznaky VBN u detí zahŕňajú:

• konštantná tendencia spať;

• nízka vytrvalostná hypoxia;

Táto patológia by sa mala odlišovať od perinatálnej encefalopatie, spinálnej kontúzie počas pôrodu alebo počas športových udalostí.

Diagnostické opatrenia

Súčasné metódy umožňujú začať včasné terapeutické opatrenia, aby sa zabránilo nebezpečným komplikáciám, predpokladajte mozgovú príhodu. Diagnóza má osobitnú úlohu u detí, pretože skorá implementácia terapeutických opatrení zabezpečí dobrý výsledok.

Spočiatku je dôležité rozpoznať prevládajúcu skupinu lézií na základe klinických prejavov a výsledkov diagnózy. Všetci pacienti by mali prekonať konkurz v oblastiach s nadkrachami. Ospravedlniť nedostatok krvného obehu pomocou niektorých funkčných experimentov:

• zvýšené pohyby rúk;

• špeciálne skúsenosti s motorom a skúšky s hradlovou hlavicou.

Na základe blahobytu pacienta v postupe realizácie týchto vzoriek je možné zdôvodniť obehové poruchy v zásobníku vertebrálneho bazilára. Následne vyšetrenie zahŕňa ultrazvukovú diagnostiku na stanovenie miesta, výpočet hemodynamického významu zúženia krvných ciev. Tieto metódy sú zamerané na diagnostiku kompenzačných a štrukturálnych rezerv tela.

Metódy grafického prieskumu:

• Röntgenové metódy výskumných plavidiel.

Tieto techniky nám umožňujú definovať typ, trvanie a miesto poškodenia, aby sme zistili viacúrovňové škody. Po vykonaní všetkých potrebných vyšetrení sa diagnostika VBN uskutočňuje podľa ICD-10, potom sa predpísaná lieková terapia čo najskôr, pretože to umožní vyhnúť sa komplikáciám.

Ošetrenie pomocou VBN

Ak je syndróm v počiatočnom štádiu vývoja, lekárske opatrenia sa vykonávajú ambulantne. Keď sa zistia príznaky akútneho VBN, pacient sa umiestni do nemocnice, aby monitoroval a zabránil porušovaniu cerebrálneho obehu.

Najčastejšie liečba zahŕňa liečbu liekom s liečbou s použitím prírodných a fyzikálnych faktorov. Pacient je povinný pochopiť, že je dôležité sledovať krvný tlak a dodržiavať vyváženú stravu. V prípade chronického typu ochorenia je nevyhnutné určiť ochotu pacienta trvale užívať predpísané lieky. Individuálna liečba je vybraná pre každého pacienta.

Použité skupiny drog:

• vazodilatátory - činidlá, ktoré rozširujú cievy, aby sa zabránilo upchatiu krvných ciev. Liečba z týchto fondov sa často začína na jeseň alebo na jar. Spočiatku predpísané malé dávky, potom ich postupne zvyšujte. Ak sa nepozoruje zamýšľaný účinok, liek sa niekedy kombinuje s inými liekmi podobného mechanizmu účinku.

• protidoštičkové látky - látky, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a znižujú zrážanlivosť krvi. Kyselina acetylsalicylová je jedným z použitých liekov. Za 24 hodín je dôležité, aby pacient konzumoval 50-100 miligramov. Existujú však kontraindikácie použitia tohto lieku - ochorenia gastrointestinálneho traktu, z tohto dôvodu môže aplikácia spôsobiť krvácanie do žalúdka.

• Lieky, ktoré majú aktivujúci účinok na mozgovú aktivitu - nootropické a metabolické látky.

• Antihypertenzíva - na zníženie krvného tlaku.

• Lieky, ktoré majú sedatívny účinok.

• Znamená stlačenie gag reflexu.

VBN sa nemôže vyliečiť len s liekmi. V kombinácii, predpísané cvičenie a fyzioterapia, a to:

• Masáž: zlepšuje prívod krvi do tkanív.

• Terapeutická fyzická kultúra: umožňuje zbaviť sa svalových kŕčov, posilniť chrbticu.

• Reflexológia: umožňuje odstrániť spastické svalové kontrakcie.

• Fyzické účinky na človeka pomocou nízkofrekvenčných permanentných alebo pulzných magnetických polí.

Ak nie je žiadny účinok liečby, vykoná sa chirurgický zákrok. Chirurgia sa vykonáva s úlohou zlepšiť prietok krvi v bedrách a baziliách. Za týchto podmienok sa používa cievna rekonštrukcia - v oblasti spinálnej artérie je inštalovaný špeciálny dilatátor, aby sa zabránilo možnosti vazokonstrikcie, čo pomáha udržiavať správny krvný obeh.

Predikcia VBN

Projekcie nedostatočnosti vertebrálne-bazilárnej sú charakterizované závažnosťou ochorenia a charakterom vaskulárnej lézie. Ak je stenóza arteriálnych ciev v štádiu progresie, potom je zaznamenaná stabilná hypertenzia a bez liečebnej terapie je prognóza slabá. Títo ľudia majú vysoké riziko mŕtvice.

Dobrá prognóza môže byť stanovená pod podmienkou, že stav cievneho systému hlavy je priaznivý a terapeutické účinky sú normálne a účinnejšie.

Prevencia zahŕňa nasledujúce body:

• Dietetické jedlá: odmietnutie bielych chlebov, klobás, tučných, vyprážaných a údených potravín.

• Mali by ste jesť viac nízkotučných výrobkov z tvarohu, morské plody, paradajky.

• Ukončenie fajčenia, mierne pitie.

• Obmedzte príjem soli.

• Kontinuálne meranie tlaku.

• Zdržať sa negatívnych emócií.

VBN je závažné ochorenie, ale pri náležitej liečbe a vhodnej prevencii je možné odkloniť sa od smutných komplikácií a následkov.

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť je reverzibilné porušenie funkcií mozgu spôsobené poklesom krvného zásobovania.

dôvody

 • Akútna cerebrovaskulárna príhoda
 • ateroskleróza
 • Vysoký krvný tlak
 • Cievny zápal (napríklad Takayasuova choroba)
 • Arteriálna disekcia
 • Fibromuskulárna dysplázia
 • Rozdrvenie podkľúčovej tepny hypertrofického svalového váčku.
 • Prítomnosť vrodených malformácií vaskulárneho lôžka
 • Kompresia vertebrálnej artérie spôsobená poškodením krčnej chrbtice (spondylolistéza, herniácia disku)
 • Trombóza vertebrálnych a / alebo bazilárnych artérií
 • Porážka malých mozgových artérií spôsobených cukrovkou

Manifestácia vertebro-bazilárnej nedostatočnosti

Obraz vertebro-bazilárnej nedostatočnosti je veľmi rozmanitý. Jedným z najčastejších prejavov je náhly závrat. Frekvencia tejto funkcie môže byť spôsobená zvláštnosťami prívodu krvi do vestibulárneho aparátu, ktorý je veľmi citlivý na nedostatok krvného zásobovania.

U väčšiny pacientov s vertebro-bazilárnou nedostatočnosťou sa závrat prejavuje v podobe pocitu rotácie alebo priamočiareho pohybu okolitých objektov alebo vlastného tela. Zvyčajne sa závraty vyskytujú rýchlo a trvajú niekoľko minút až hodín. Spravidla je sprevádzané poruchami vo forme nevoľnosti, vracania, potenia, zmeny srdcovej frekvencie a krvného tlaku. V niektorých prípadoch pacient pocíti pocit pádu, kolísanie a kolísanie okolitého priestoru. Pohybové poruchy u pacientov s poruchami obehu v vertebro-bazilárnom systéme spočívajú v rozvoji slabosti a nepríjemnosti končatín. Bežným prejavom je jednostranná strata sluchu - senzorineurálna strata sluchu.

diagnostika

Diagnóza vertebro-bazilárnej nedostatočnosti je neurologické vyšetrenie a vyžaduje objasnenie hlavných príčin jej vývoja (arteriálna hypertenzia, narušená priechodnosť hlavných alebo intrakraniálnych artérií atď.).

Stav prietoku krvi v hlavných tepnách hlavy a intracerebrálnych cievach sa hodnotí pomocou Dopplerovho ultrazvuku. Moderné kombinované systémy vrátane Dopplerovho a duplexného skenovania umožňujú posúdiť stav stavcov chrbtice.

Cenné informácie poskytujú funkčné testy s hyperventiláciou (hodnotenie funkčnej rezervy cerebrálnej cirkulácie). Infračervená termografia a reoencefalografia majú omnoho nižšiu diagnostickú hodnotu.

Hodnotenie stavu krčnej chrbtice sa vykonáva na základe röntgenového vyšetrenia; Funkčné testy s ohybom a predĺžením umožňujú identifikovať spondylolistézu. Neurofotografické vyšetrenie (počítačová tomografia alebo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie) je nevyhnutné na detekciu herniovaného medzistavcového disku, iných štrukturálnych lézií miechy a chrbtice.

Možno použitie angiografie pána, ktoré umožňuje získať informácie o stave vaskulárneho lôžka v mozgu bez použitia intravenózneho podávania kontrastných látok. V niektorých prípadoch je možné získať cenné informácie prostredníctvom vestibulárneho vyšetrenia, registrácie krátkodobých evokovaných potenciálov pre akustickú stimuláciu, audiometriu. Zvláštny význam majú štúdie koagulačných vlastností krvi a ich biochemické zloženie (glukóza, lipidy).

Liečba vertebro-bazilárnej nedostatočnosti

Hlavné smery liečby vertebro-bazilárnej nedostatočnosti sú determinované povahou cievnej lézie. Vyžaduje si pravidelné (denné) monitorovanie krvného tlaku a povinnú korekciu stravy (obmedzenie stravy soľou), elimináciu konzumácie alkoholu a fajčenia, meraná telesná aktivita.

Pri absencii pozitívneho účinku počas 3-6 mesiacov by mala byť lieková terapia. Liečba začína s diuretikami, ACE inhibítormi (captoprilom, enalaprilom), blokátormi kalciového kanála (amlodipínom, felodipínom), beta-blokátormi (atenololom, metoprololom, bisoprololom). V prípade potreby (nedostatok účinku liečby, zlá tolerancia liekov) je nahradený liekom z inej farmakologickej skupiny. Ak v tomto prípade nie je pozitívny účinok na zníženie krvného tlaku, je potrebné použiť komplexnú terapiu (diuretikum + ACE inhibítor, diuretikum + b-blokátor, betablokátor + blokátor kalciových kanálov).

U pacientov, u ktorých je príčinou vertebro-bazilárnej nedostatočnosti ateroskleróza, účinným spôsobom, ako predchádzať útokom, je obnovenie vlastností krvi a zabránenie vzniku krvných zrazenín. Kyselina acetylsalicylová je najčastejšou antitrombotickou liečbou. V súčasnosti sa predpokladá, že optimálna terapeutická dávka užíva liek 0,5-1,0 mg / kg telesnej hmotnosti denne (pacient má dostať 50-100 mg kyseliny acetylsalicylovej denne).

Nemožnosť používať kyselinu acetylsalicylovú vyžaduje použitie iných liekov, najmä dipyridamolu. Denná dávka sa môže pohybovať od 75 do 225 mg (25 až 75 mg trikrát denne), v niektorých prípadoch môže byť denná dávka zvýšená na 450 mg. Dipyridamol sa užíva 1 hodinu pred jedlom, tableta nie je žuvaná a premyje sa malým množstvom vody. Dĺžka trvania liečby dipyridamolom je obvykle 2-3 mesiace. Zrušenie sa vykonáva postupne, dávka sa zníži o 1-2 týždne. Liečba je kontraindikovaná pri akútnom infarkte myokardu, zotavenej angíne, závažnom kongestívnom zlyhaní srdca, poruchám srdcového rytmu.

Modernými prípravkami na antitrombotické pôsobenie sú klopidogrel, tiklopidín. Zlepšenie cerebrálneho obehu môže prispieť k nikergolínu. Udržiavacia dávka nicergolínu sa stanovuje individuálne a je 5-10 mg trikrát denne. Cinnarizine sa osvedčila dobre. Liečba začína minimálnou dávkou (12,5 mg trikrát denne) s postupným zvyšovaním dávky (25-50 mg trikrát denne po jedle). Použité piracetam 0,8 g 3-krát denne počas 2 mesiacov, Cerebrolysin 5-10 ml intravenózne 5-10 injekcií v priebehu liečby.

Veľmi vhodnou kombináciou je Fezam, ktorý obsahuje 25 mg cinarizínu a 400 mg piracetamu. Nepochybnou výhodou lieku je ľahké dávkovanie. Účinok sa pozoruje pri užívaní 1-2 kapsúl 3 krát denne. Dĺžka trvania liečby sa určuje individuálne a závisí od povahy a závažnosti neurologického deficitu a dosahuje priemer 1,5 - 3 mesiacov. Karnitín hydrochlorid sa injektuje intravenózne v dávke 5 až 10 ml 20% roztoku, pre 300 až 400 ml fyziologického (izotonického) roztoku, priebeh liečby je 8 až 12 injekcií.

Na vylúčenie záchvatov závratov s vertebro-bazilárnou nedostatočnosťou sa betahistín osvedčil dobre. Betahistín sa používa v dávke 8 - 16 mg trikrát denne. Odporúča sa začať liečbu malými dávkami lieku, ak je to potrebné, postupne ich zvyšovať. Dĺžka liečby je dlhá (2-3 mesiace). Na zníženie intenzity závraty a súvisiacich príznakov (nevoľnosť, vracanie), najmä tých, ktoré sú vyvolané pohybom, sa predpisuje meklozín. Denná dávka je premenlivá a pohybuje sa v rozmedzí od 25 do 100 mg.

Prognóza ochorení

Prognóza vertebro-bazilárnej nedostatočnosti je daná povahou a závažnosťou základného kardiovaskulárneho ochorenia, stupňom poškodenia cievneho lôžka a možnosťou zabezpečenia cirkulácie obehu mozgu.

Progresívne zúženie tepien, pretrvávajúca arteriálna hypertenzia v neprítomnosti adekvátnej liečby sú prekurzormi zlej prognózy. Títo pacienti majú vysoké riziko vzniku cievnej mozgovej príhody alebo vzniku dyscirkulatívnej encefalopatie s pretrvávajúcim neurologickým deficitom.

Uspokojivý stav cievneho systému mozgu, adekvátne plánovaná stratégia liečby je spojená s pomerne miernym priebehom vertebro-bazilárnej nedostatočnosti a priaznivej prognózy.

Diagnóza vertebro-bazilárnej nedostatočnosti: znaky, diagnostika, komplexná liečba

Vertebro-bazilárna nedostatočnosť, ktorej príznaky a liečenie budú popísané neskôr, nastáva, keď krvný tok vertebrálnych a bazilárnych artérií klesá. Syndróm VBN spôsobuje prudké poškodenie mozgu, čo má negatívny vplyv na celý centrálny nervový systém.

Symptómy VBI

Známky vertebrobozilárnej nedostatočnosti možno rozdeliť na dočasné a trvalé. Prvá sa vyskytuje v takzvaných prechodných ischemických záchvatoch, ktoré trvajú 1-2 hodiny až 2 dni. Súčasne sa pacienti začínajú sťažovať na bolesť v oblasti occiputu, prežívajú ťažké závraty a objavujú sa nepohodlie v krčnej oblasti chrbtice.

Konštantné symptómy vertebro-basilar syndrómu, pacient pocíti celú dobu ochorenia, pretože ich intenzita sa neustále zvyšuje s vývojom ochorenia.

Vyskytujú sa exacerbácie, pri ktorých začínajú indikované prípady ischemického typu. Často vedú k vzniku mozgovej príhody vo vertebrobasilárnych léziách.

Príznaky VBN s pretrvávajúcimi príznakmi sú nasledovné:

 1. Človek má často bolesť chrbta a bolesť je pulzujúca alebo utláčajúca.
 2. Pacient sa sťažuje na hluk, ktorý vzniká v ušiach. Strom tohto hluku môže byť iný. Ak je syndróm vertebro-bazilárnej nedostatočnosti vážne zanedbávaný a pacient sa s ním nelieči, potom je hluk neustále v ušiach.
 3. Takáto choroba, ako je VBN, spôsobuje prudké oslabenie pamäti pacienta, nemôže sa sústrediť a vyvíja sa absencia.
 4. Existuje nerovnováha.
 5. U pacientov s VBN sa začínajú rôzne problémy s videním. Sťažujú sa na mušky alebo hmlu, ktoré vznikajú pred očami. U niektorých pacientov začína rozdelenie predmetov, alebo ich vidia v hmlovine s rozmazaným obrysom. Keď VBN často stratí vizuálne polia.
 6. Človek sa neustále sťažuje na slabosť a vysokú únavu a po prvej polovici dňa sa ľudia cítia zlomení s úplnou stratou sily.
 7. Začína neustále závraty a niekedy pacient trpí. Toto je zvyčajne spôsobené nepohodlnou polohou krku, napríklad počas spánku. Ak je závrat ťažký, potom sa môže pacient zhoršiť.
 8. Pacienti s VBN často menia náladu, sú veľmi podráždení. Ak je dieťa choré, môže mať nesprávny výkrik.
 9. Ľudia s touto chorobou majú veľké potenie, príznaky tachykardie, aj keď nie sú žiadne zjavné dôvody pre vznik takýchto príznakov. Človek neustále cíti teplo.
 10. Pacient má v jeho hlase drsnosť a lechtanie. Môžete cítiť hrudku v krku.

Symptómy v neskoršom štádiu ochorenia

Pri ďalšom zhoršení stavu pacienta lekári zaznamenajú porušenie rečových schopností. Stáva sa pre pacienta ťažké prehltnúť. U chorých ľudí postihnutých touto chorobou v neskorých štádiách vývoja začnú náhle pády. Najčastejšie všetky tieto príznaky vedú k vzniku ischemickej cievnej mozgovej príhody. Závažnosť takejto lézie môže byť u rôznych pacientov rozdielna. Cievne chrbtice obvykle trpia, pretože prietok krvi je narušený presne na tých tepnách, ktoré prechádzajú chrbticou. Takéto lézie sú považované za akútne, vyžadujúce okamžitú liečbu.

Vývoj VBN v mladšej generácii

Predtým lekári verili, že táto choroba sa môže vyskytnúť u ľudí po 25-30 rokoch. Neskôr sa však ukázalo, že takýto syndróm sa často vyskytuje u detí, dokonca aj vo veku 3-5 rokov. VBN sa môže pozorovať u detí vo veku od 7 do 15 rokov. Zvyčajne sa choroba vyvíja v prítomnosti vrodenej anomálie na základnej alebo vertebrálnej artérii. Takáto choroba môže spôsobiť poškodenie chrbtice u detí, ktoré sa venujú športu. Na rozdiel od dospelých je možné upraviť deti s VBN tepnami, čo eliminuje použitie liečebnej liečby a chirurgia sa vykonáva iba vo veľmi vážnych prípadoch.

Deti majú príznaky VBI, ktoré si ich rodičia môžu ľahko všimnúť. Zvyčajne je pozícia dieťaťa zhoršená alebo počas fyzickej aktivity trpí poranením chrbtice. Deti s VBN často plačú, zvýšili ospalosť, rýchlo sa unavujú. Takéto dieťa veľmi dobre netoleruje teplo. S plynulosťou je závrat, vznikne nauzea a mdloby sa môžu stať. Takéto deti často robia domáce úlohy nepohodlnými pózami, nekladú rovno, ale bokom.

Ak si rodičia všimnú indikované príznaky u svojho dieťaťa, mali by byť odovzdané lekárovi na vyšetrenie. VNV môže byť vyvolaný v ranom veku encefalopatiou perinatálneho typu alebo poranením dieťaťa počas pôrodu.

Ako diagnostikovať opísanú chorobu

VBN je veľmi zle diagnostikovaná. Ultrazvuková dopplerovská sonografia, angiografia, röntgenové vyšetrenie chrbtice sa používajú na určenie. Možno budete potrebovať počítačovú tomografiu alebo magnetickú rezonanciu. Často používané metódy infračervenej termografie a reoencefalografie, MR-angiografie.

Vzorky sa odoberajú od pacienta s hyperventiláciou, ohybom a predĺžením. Vykoná sa biochemická analýza krvnej plazmy.

Obtiažnosť pri identifikácii VBI spočíva v tom, že jeho symptómy sú podobné klinickému obrazu takých ochorení, ako sú: roztrúsená skleróza, akútna labyrintitída, Menierovo ochorenie, akustická neuroma. VBN má podobné príznaky s rôznymi duševnými a emočnými poruchami, vestibulárnou neuronitídou atď.

Ak chcete rozlišovať medzi chorobami, musíte vedieť, že pri roztrúsenej skleróze nemá pacient problémy s počutím a závrat dlhšie ako s VBN. Ak má pacient Menierovu chorobu, nezistí sa vaskulárna lézia, ale osoba sa bude cítiť veľmi závratne.

Starší ľudia majú závraty pri zmene polohy hlavy alebo pri rýchlom nakláňaní. Dôvod spočíva v nestabilnom vestibulárnom prístroji, pretože zvyčajne neexistuje vaskulárna lézia. Ak má osoba emocionálne alebo depresívne poruchy, potom sa zvyčajne ovláda alebo jednoducho chorý.

Ako sa ošetruje VBN rôznymi spôsobmi

Liečba vertebro-bazilárnej insuficiencie v počiatočnom štádiu sa vykonáva na ambulantnej báze. Za prítomnosti akútnych symptómov je pacient umiestnený do nemocnice, aby sa zabránilo vzniku mŕtvice. Zvyčajná metóda liečby VBN spočíva v kombinácii liečiva s fyzioterapiou.

Pretože niektoré typy VBN nemôžu byť liečené liečivami, pre úspešné liečenie je potrebné zistiť presnú príčinu ochorenia. Neexistuje žiadna všeobecná metóda liečby tejto choroby, preto sú všetky lieky predpísané každému pacientovi individuálne.

Na liečbu rôznych typov liekov. Na boj s oklúziami sú potrebné vazodilatačné lieky. Najčastejšie sa tento typ liekov predpisuje pacientovi na jeseň alebo na jar. Spočiatku to nastane v malých dávkach, ktoré sa postupne zvyšujú pod dohľadom lekára. Ak liek nefunguje, lekár môže predpísať niekoľko liekov s rovnakým účinkom na pacienta.

Aby pacient nevytváral krvné zrazeniny, lieky sa používajú na zníženie zrážania krvnej plazmy. Najčastejšie sa pacientovi podáva kyselina acetylsalicylová. Môže však poškodiť pacientov, ktorí majú ochorenie žalúdka alebo črevného traktu. Preto sa liek nesmie užívať na prázdny žalúdok. Ak tento liek zlyhá, lekár môže pacientovi predpisovať tiklopidín alebo dipyridamol.

Na zlepšenie výkonu mozgu použite lieky ako Semax, Glycine, Cerebrolysin, Piracetam, Actovegin. Na reguláciu tlaku by mal pacient konzultovať s ošetrujúcim lekárom antihypertenzívne lieky. Možno budete potrebovať lieky proti bolesti, antidepresíva, lieky na spanie, antiemetiká, lieky, ktoré zmierňujú závrat.

Keďže nie je možné liečiť VBN niektorými liekmi, v kombinácii s nimi sa používa fyzioterapia. Masáže, fyzioterapeutické cvičenia, manuálna terapia. Možno použitie pijavice (hirudoterapia), akupunktúra. Pacienti často absolvujú magnetoterapeutické kurzy. Lekári predpísajú cervikálnu korzetu pre väčšinu pacientov.

Chirurgická liečba

Ak vyššie uvedené opatrenia nevedú k stabilizácii situácie a VBN postupuje, potom je predpísaný chirurgický zákrok. Ale pri liečbe tohto ochorenia sa väčšina pacientov zotavuje pomocou fyzioterapie a liekov, preto sa zriedkavo používajú chirurgické metódy na liečbu VBI.

Operácia sa vykonáva na zlepšenie krvného obehu v artériách chrbtice. Najčastejšie sa vykonáva takzvaná angioplastická procedúra. Pri takejto operácii chirurgovia vložia tzv. Stent do obratlých tepien. Zabraňuje tomu, aby sa otvor v krvných tepnách uzavrel, čo prispieva k normálnej cirkulácii krvi.

Ak má pacient aterosklerotický povlak na stenách tepny, použije sa metóda endarterektómie. Počas operácie sú všetky aterosklerotické plaky, ktoré interferujú s prietokom krvi, úplne odstránené z vertebrálnych a bazilárnych artérií. Chrbtica pacienta je stabilizovaná pomocou mikrodiscektómie.

Používanie receptov tradičnej medicíny

Tradičná medicína môže byť použitá len po konzultácii s lekárom ako doplnok k lekárskej metóde liečby VBH. Môžu zvýšiť účinnosť hlavných terapeutických opatrení, ale nemôžu ich nahradiť.

Vitamín C sa používa na liečbu, pomáha znižovať koagulabilitu krvnej plazmy, čo zabraňuje výskytu krvných zrazenín. Ak chcete získať to správne množstvo tohto vitamínu, odporúča sa jesť brusnice, rakytník, živé plody, pomaranče, ríbezle, citróny atď Všetky tieto výrobky majú dobrý účinok na krv.

Spolu s nimi môžete jesť aj cesnak. Ale na jej použitie potrebujete pripraviť liek. Vezmite 3 hlavy tejto rastliny (mali by byť dostatočne veľké) a prejsť mlynček na mäso. Výsledná kaša sa umiestni do sklenenej nádoby, ktorá sa umiestni na dostatočne tmavé a chladné miesto. Po 3 dňoch sa výsledná zmes prefiltruje. Pridáva sa citrónová šťava a med (z hľadiska objemu by mali byť porovnateľné s hmotnosťou cesnaku). Uchovávajte lieky v chladničke a používajte ich pred spaním. Dávku môžete skontrolovať u svojho lekára.

Na zníženie zrážanlivosti krvi sa môže použiť aj gaštan konský. Aby ste to dosiahli, navlhčite 0,5 kg semien tejto rastliny spolu s kôrou a potom výslednú hmotu vylejte vodou (1,5 l). Je potrebné trvať na lieku približne 7 dní a potom ju prefiltrujte. Vezmite si tento nástroj trikrát denne, približne pol hodiny pred jedlom.

Ak má pacient hypertenziu, môžete použiť rôzne poplatky. Napríklad, zmiešajte 40 g stigmy kukurice s 0,02 kg citrónového balzamu a potom pridajte šťavu stlačenú z 1 citróna. Výsledná zmes sa naleje na 1 liter vriacej vody. Trvať 60 minút. Pijte lieky pol hodiny pred jedlom 3 krát denne. Kurz liečby je 7 dní, po ktorom nasleduje prestávka v týždni. Potom pokračuje používanie liekov. Takže musíte opakovať trikrát.

Ďalším 1 receptom pre pacientov s hypertenziou. Odporúča sa miešať kukuričný hodváb, valerián a koreň v rovnakých množstvách. Zložte zmes do nádoby. Na ošetrenie je potrebné ju uvariť do pohára vriacej vody. Potom trvať 30 minút. Užívajte pred jedlom v dávke určenej ošetrujúcim lekárom. Kurz terapie týmto nástrojom trvá až 30 dní.

Ďalšie recepty a preventívne opatrenia

Ak chcete rozšíriť nádoby, môžete použiť nasledujúci recept. Vezmite plody hlohu (20 g) a nalejte vriacu vodu (0,2 l). Udržujte vo vodnom kúpeli po dobu 5 minút a potom trvajte 30 minút. Užívajte liek 3 hodiny denne pred jedlom.

Môžete použiť iný recept. Ľubovník bodkovaný, nemorálne, harmanček, rašelinisko a brezy sú brané rovnakým množstvom a potom zmiešané. Celá zmes sa umiestni do nádoby, ktorá má tesné viečko. Požadovaná dávka (opýtajte sa lekára) sa varí v 0,5 litri vriacej vody. Zbaliť teplý uterák, trvať asi pol hodiny. Výsledná tinktúra by mala byť rozdelená na 2 časti. Sú opité ráno a večer, asi pol hodiny pred jedlom. Med môže byť vložený do zmesi pre chuť. Kurz terapie týmto nástrojom je 30 dní.

Odporúča sa dodržiavať určitú diétu. Nemôžete jesť párky, biely chlieb, konzervy a údené produkty. Musíme opustiť tuk a vyprážať. Odporúča sa jesť viac cesnaku, bobuľovitých plodov, citrusových plodov, tvaroh (nízkotučné), papriky, paradajky. Pacient by mal prestať fajčiť a piť alkoholické nápoje. Je potrebné obmedziť spotrebu soli. Pacient je povinný ovládať tlak, chodiť viac vonku. Pacientovi nemožno dlho sedieť v nepohodlnej polohe. Odporúča sa robiť fyzickú terapiu s miernym zaťažením. Aby sa zabránilo opätovnému výskytu choroby, je potrebné ho vyšetriť lekár 1-2 krát ročne. Ak sa liečba začne včas, prognóza je takmer vždy priaznivá.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Oči zvlnené

Návaly očí, bolesť hlavy - príznaky spojené s rôznymi stavmi od bežnej únavy až po veľmi vážnu chorobu. Zvážte podmienky, za ktorých sa môžu vyskytnúť, čo možno urobiť, aby sa minimalizovali negatívne dôsledky.

Neutrofily u detí: normálne, tabuľka podľa veku, odchýlky

Každý rodič je povinný sledovať zdravie svojho dieťaťa. Celý krvný obraz je dôležitým pomocníkom v tejto náročnej úlohe. Po vykonaní krvného testu sa výsledky interpretujú a skúmajú lekárom.

zvýšená rýchlosť sedimentácie erytrocytov

Na vykonanie počiatočnej diagnózy je povinný krvný test ESR - rýchlosť sedimentácie erytrocytov.Táto štúdia pomáha určiť len ďalšiu lekársku činnosť. Koniec koncov, bez ohľadu na výsledky analýzy, nie sú spoľahlivým znakom patológií.

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.

Rehabilitácia po stentovaní: komplikácie, diéta a psychologické zotavenie

Ateroskleróza je zhromažďovanie tukových látok vo forme plátov a plakov na stenách tepien, čím sa zužujú cievy, ktoré zásobujú srdce krvou.

Endovasálna laserová koagulácia kŕčových žíl (EVLK)

Kŕčové žily - ochorenie, pri ktorom dochádza k deštrukcii chlopňového aparátu žíl dolných končatín, v dôsledku čoho dochádza k nedostatočnému odtoku krvi, sa žily postupne rozširujú.