Lieky na zlepšenie pamäti a mozgovej cirkulácie pre starších ľudí - niekedy jediný spôsob, ako stratiť vlákno s vonkajším svetom. Vzhľadom k tomu, že lieky sú vyvinuté veľa, musíte pochopiť ich typy, účinky na telo ako celok, ceny. Je dôležité starostlivo preskúmať kontraindikácie a možné nežiaduce reakcie.

Čo potrebujú starší ľudia o drogách?

Jednou z najvyhľadávanejších oblastí farmakológie je vývoj účinných liekov, ktoré môžu zlepšiť alebo obnoviť prácu mozgu po zložitom ochorení.

Starnutie sa vyskytuje vo všetkých telesných štruktúr: neurónov, buniek nervového tkaniva postupne umierajú, čo znamená neschopnosť rýchlo prenášať pulz z jedného neurónu na druhý, spracovávať informácie a prenášať ich do špecifických buniek v organizme. Niektoré poklesy aktivity mozgu, napríklad problémy so spomienkou na nové informácie, dezorientáciu v čase a teréne, sú v 75% prípadov nevyhnutné v priebehu času.

Z rôznych dôvodov dochádza k narušeniu krvného obehu a súčasne k zásobovaniu životne dôležitých orgánov kyslíkom a ďalšími živinami. Starší ľudia musia užívať lieky, ktorých účinok je zameraný na zlepšenie krvného obehu, obnovenie tvorby krvi.

Tiež svalové relaxanciá, ktoré podporujú svalovú relaxáciu a elimináciu vaskulárnej kontrakcie a lieky, ktoré znižujú zápal, nemôžu robiť: v tomto veku je vysoká pravdepodobnosť vzniku degeneratívnych ochorení chrbtice. Problémy s krčnou oblasťou vedú k hypoxii a v dôsledku toho k atrofii mozgového tkaniva.

Degeneratívne zmeny štruktúry a integrity krvných ciev nepriaznivo ovplyvňujú prietok krvi, čo vedie k takzvanej demencii, získanej demencii alebo akútnym patologickým stavom, ako sú krízy, mŕtvica.

Preto je potrebné vykonať symptomatickú liečbu rôznych chronických ochorení (diabetes, ateroskleróza). Nezabudnite na demenciu degeneratívneho typu, keď jej príčinou je porušenie neurónového spojenia. Výskyt senilných plakov a neurofibrilárnych spletiek v cievach, ktoré zasahujú do ich optimálnej funkcie, vedie k atrofii mozgového tkaniva.

Neváhajte a položte svoje otázky na personál hematológ priamo na stránkach v komentároch. Budeme odpovedať, položte otázku >>

Špecifiká liekov

Lekári sa riadia vymedzením prostriedkov nielen ich predpísanej účinnosti, ale aj bezpečnosti.

Staršia osoba vo väčšine prípadov má množstvo chronických komorbidít, v ktorých sú ďaleko od všetkých liekov, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh a pamäť u starších ľudí.

Je dôležité vybrať správne lieky, zohľadniť ich kombináciu s tými, ktoré sú už predpísané, aby pri vzájomnej interakcii prinášali čo najväčší úžitok a neškodili zdravým orgánom a tkanivám.

Kto potrebuje?

Lieky, ktoré obnovujú normálny krvný obeh, rovnako ako môže pôsobiť ako operácia aktivácia katalyzátora mozgu je nutná pre tých, ktorí sú diagnostikované patologické stavy, ako je mozgová artérioskleróza, diabetes, problémy horného degeneratívne chrbtice, neuritída rôzneho lokalizácia a neuróz.

Bezpochyby je pre tých, ktorí majú zhoršenú pamäť, potrebná periodická liečba s urýchľovačmi prietoku krvi.

Osoba si môže pamätať, že to bolo pred 25 rokmi v určitej dobe, ale úplne zabudnúť, že to bola minúta, deň, pred týždňom.

V závažnejších prípadoch, keď sú naliehavo potrebné lieky, začnú ženy a muži po 60-70 rokoch spozorovať:

 • nepozornosť;
 • zníženie intelektuálnych schopností;
 • poškodenie reči;
 • zmätenosť;
 • dezorientáciu a súčasne problémy so svalovým a kostrovým systémom;
 • nemožnosť uplatniť predtým nadobudnuté zručnosti.
Často existujú emócie, ktoré nie sú pre človeka zvláštne - predvídateľnosť, trápenie, ticho.

kontraindikácie

Takmer všetky lieky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie u starších ľudí ovplyvňujú krvný tlak, hypotonickí pacienti by mali tieto lieky venovať mimoriadnu opatrnosť.

Niektoré lieky nepriaznivo ovplyvňujú cievy postihnuté aterosklerózou.

Prostriedky zamerané na zlepšenie krvi, zriedenie alebo zhrubnutie môžu spôsobiť tvorbu krvných zrazenín alebo naopak spôsobiť krvácanie inej povahy.

Preto budú kontraindikované pri hemofílii, vredoch a iných problémoch gastrointestinálneho traktu, pri ateroskleróze.

Návod na použitie

Lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh a pamäť u starších pacientov, sa používajú striktne podľa pokynov lekára a iba v dávke, ktorú si špecialista zvolil.

Takéto skupiny drog by sa mali odoberať samozrejme, zrušenie by malo byť postupné. Náhle odmietnutie lieku môže vyvolať komplikáciu ochorení.

Užívajte 2 až 4 krát denne počas jedla alebo pred jedlom, tablety je potrebné omyť veľkým množstvom tekutiny.

Okrem toho liečba ukazuje kontrolu srdca, obličiek a pečene.

Odporúčame sledovať nasledujúce video

Prehľad

Farmakologické spoločnosti vyrábajú dostatok liekov na zlepšenie pamäti a obnovenie normálneho prietoku krvi. Sú rozdelené do skupín podľa druhu vplyvu na organizmus.

vazodilatanciá

Ako naznačuje názov, tieto lieky sú určené na rozšírenie krvných ciev a preto - na zabezpečenie normálnej krvnej mikrocirkulácie.

Zvyčajne predpisujú také lieky, ktoré zlepšujú cerebrálny obeh:

Pre toto použitie:

 • antispazmodiká (svalové relaxanty);
 • blokátory kalciových kanálov;
 • alfa-adrenergných blokátorov.
Tiež sú použiteľné kombinované prostriedky schopné súčasne pôsobiť na rôzne problémy.

spazmolytiká

Prostriedky, ktoré odstraňujú spazmus prvej svalovej štruktúry a potom samotné cievy, výrazne ovplyvňujú obnovenie normálneho prívodu krvi do mozgu.

Najbežnejšie lieky sú:

Papazol. V prípade jedného balíka sa požadujú finančné prostriedky vo výške najviac 100 rubľov. Účinok lieku je spôsobený takými látkami, ako je hydrochlorid papaverínu a dibazol. Nemožno brať so srdcovým zlyhaním, epilepsiou a broncho-obštrukčným syndrómom. S mimoriadnou opatrnosťou sa lieky predpisujú na zníženie funkcie štítnej žľazy a hyperplázie prostaty.

Blokátory kalciových kanálov

Antagonisty vápnika alebo blokátory vápnikového kanála sú špeciálnou skupinou liekov. Spomaľujú penetráciu vápenatých iónov do buniek, čím expandujú koronárne a periférne cievy.

Na zlepšenie pamäti starších pacientov:

Alfa blokátory

Alfa-blokátory eliminujú vazokonstrikčné impulzy, čím obnovia krvný obeh. Efekt ide priamo na malé plavidlá.

Na zlepšenie pamäti starších pacientov použite:

kombinovaný

Kombinované lieky, ktoré postihujú malé plavidlá, sú schopné konať rôznorodo. Nielen urýchľujú prietok krvi, ale tiež posilňujú steny ciev, zvyšujú odolnosť proti možnému hladovaniu kyslíkom.

Používanie takýchto liekov je možné:

 • instenon;
 • pentoxifylín;
 • Vazobral.
Vzhľadom na veľký počet účinných látok existuje riziko nežiaducich reakcií z centrálneho nervového systému, gastrointestinálneho traktu.

antiagregačné lieky

Rozpúšťadlá - lieky, ktoré ovplyvňujú zriedenie krvi (znižujú počet krvných doštičiek) a urýchľujú prietok krvi. V starobe ľudia často trpia zvýšenou viskozitou krvi a vaskulárnou blokádou. Je to kvôli nemožnosti bežného prechodu krvi do mozgových tkanív, že dôjde k poškodeniu pamäti a k ​​porušeniu iných kognitívnych funkcií tela.

Ak chcete zabrániť alebo liečiť viskozitu krvi, použite:

Takéto lieky by sa mali prísne predpisovať po úplnom vyšetrení.

Je potrebné individuálne identifikovať špecifiká tvorby krvi.

flavonoidy

Lieky vytvorené na báze rastlinných prípravkov tiež slúžia ako spoľahlivá podpora normalizácie prietoku krvi.

Liečivé byliny sa vo farmakológii široko používajú na zlepšenie pamäti s použitím týchto liekov:

Takéto finančné prostriedky sa musia venovať dostatočne dlhému obdobiu, vo väčšine prípadov sa používajú ako profylaxia.

Korektory mikrocirkulácie

Lieky, ktoré ovplyvňujú mikrocirkuláciu krvi, sú popri iných liekoch predpísané.

Nasledujúce lieky sú distribuované:

Nežiaduce reakcie takýchto liekov sa môžu zistiť týždenne po pravidelnom používaní.

Bolesti hlavy, závraty a vysoký krvný tlak sú možné.

Pamäť pomáha

Nootropické lieky sa používajú na aktiváciu mozgu. U pacientov sa úroveň inteligencie výrazne zvyšuje, zabudnuté zručnosti a pamäť sú obnovené.

homeopatie

Použitie malých dávok liekov podľa názoru mnohých ľudí nemá taký vplyv na celkový stav tela počas liečby. Avšak, oni tiež konať pomalšie na problém.

Prívrženci homeopatie sú dosť, takéto prostriedky sú bežné:

Konium. Cena od 300 r. Viaceré zložkové liečivo, ktoré aktívne zvyšuje výkon mozgu, eliminuje aterosklerózu. Kontraindikované pri ostrých bolestiach zažívacieho systému.

Ako nakupovať?

Väčšina liekov je široko distribuovaná na policiach lekární. Homeopatické lieky a rastlinné lieky sa predávajú bez lekárskeho predpisu od lekára.

Komplexy vitamínov sú tiež voľne dostupné. Pred takýmto nákupom sa však odporúča konzultovať s neurológom alebo kardiológa, pretože aj malé dávky terapeutických látok môžu spôsobiť nenapraviteľné poškodenie tela.

Pri liekoch, ktoré ovplyvňujú stav srdca a krvných ciev, je vo väčšine prípadov potrebné vymenovanie od špecialistov.

Aký je záver?

Prípravky na zlepšenie krvného obehu pri správnom podávaní môžu mať priaznivý vplyv na celkovú pohodu pacientov a zvyšovať ich mozgovú aktivitu.

Pretože mozog je komplexný štruktúrovaný orgán spojený s inými životne dôležitými systémami, je dôležité zvoliť optimálny priebeh liečby. Liečba liečiv by mala zahŕňať lieky z rôznych skupín a mala by byť vhodná pre vek a zdravie pacienta.

Nová generácia cievnych liekov pre mozog

Mozgová cirkulácia môže byť z rôznych dôvodov narušená v každom veku. Na zlepšenie zdravia ciev sú vždy predpísané špeciálne prípravky, ktoré rozširujú tepny a kapiláry, posilňujú steny a eliminujú kŕče.

Kto môže potrebovať cievnu medikáciu?

V ranom detstve sú zmeny prietoku krvi v mozgu výsledkom perinatálnej encefalopatie, pôrodného traumy, hypoxie počas pôrodu a poklesu tlaku počas cisárskeho rezu. Pri správnej príprave liečebného plánu 2-3 roky sa stav dieťaťa vráti do normálu. Ak dieťa má mozgovú obrnu a iné vážne choroby, bude trvať cievne lieky na celý život.

U dospelých sú poruchy cerebrálneho obehu ešte častejšie v dôsledku ochorení srdca, osteochondrózy, ischémie, trombózy, poranení v minulosti, operácií.

U starších ľudí trpia mozgové cievy ateroskleróza - blokácia tepien plakmi. Všetky tieto skupiny pacientov majú indikáciu na podávanie vaskulárnych látok.

Blokátory kalciových kanálov

Tieto lieky sú jedným z najpopulárnejších medzi predpísanými neurológmi a terapeutmi. Znížením množstva vápnika v bunkových membránach sa cievne steny uvoľňujú, rozširujú sa lúmeny a zvyšuje sa prietok krvi. Množstvo živín a kyslíka vstupujúcich do mozgu sa tiež zvyšuje. Tón žíl sa nemení, čo je dôležité pre udržanie normálneho venózneho odtoku. Existuje množstvo dokázaných liekov, ako aj lieky novej generácie. Čo je lepšie vybrať? Zoznam najpopulárnejších je uvedený v tabuľke.

Odrody cievnych liekov

Porušovanie plavidiel - spoločná príčina hľadania lekárskej starostlivosti. Predtým sa predpokladalo, že tento problém sa vyskytuje len u starších ľudí, ale dnes stále viac a viac mladých ľudí navštevuje kardiológ alebo neurológ. Príčinou situácie sú stresy, zlé environmentálne podmienky, kvalita výrobkov. Na zmiernenie pacientov z nepohodlia lekári predpisujú cievne lieky.

Ako sa prejavujú cievne ochorenia?

Mnoho ľudí má tendenciu prehliadať alebo predstierať, že nezaznamenávajú kardiovaskulárne ochorenia, kým neovplyvnia výkonnosť. Aby bolo zdravie silné a "motor" fungoval ako hodiny, musia byť nádoby silné a elastické. Ich úlohou je zmluva a rozšírenie v čase.

Keď nádoby strácajú svoju pružnosť, stávajú sa krehkými, alebo naopak stláčajú v dôsledku trosiek, vznikajú patologické stavy:

 • ateroskleróza (v dôsledku toho mŕtvica);
 • migréna;
 • vaskulárna dystónia.

Bez ohľadu na vek pacienta, s hladom ciev a stratou elasticity, dochádza k hladomoru kyslíkom, človek zažíva tieto príznaky:

 • spánok je narušený;
 • pamäť sa zhoršuje, duševná aktivita;
 • morálka sa zhoršuje, depresia sa vyvíja;
 • končatiny sú znecitlivené;
 • osoba je neustále unavená;
 • sú závraty.

Osteochondróza pri poranení krku a miechy môže byť ďalším príčinou poruchy ciev. To poškodzuje vertebrálnu artériu, ktorá podáva mozog. Avšak pri liečbe tejto choroby prípravky na posilnenie alebo dilatáciu ciev nie sú vedúce a môžu len zmierniť stav pacienta. Je potrebné ovplyvniť príčinu, t.j. na liečbu chrbticových diskov a potom - ciev.

Ak sa ocitnete v aspoň niektorých z uvedených príznakov ochorenia, stojí za to preskúmať. V prípade potreby vám bude predpísaná liečba.

Prípravky na zlepšenie toku mozgu v krvi

Prípravy na cievy mozgu a srdca prichádzajú v niekoľkých odrodách v závislosti od ich princípu pôsobenia. Každá z nich má vlastný rozsah schôdzok.

Jedným z najpopulárnejších liekov je rozšírenie krvných ciev a zlepšenie cerebrálneho obehu. Podľa povahy účinkov na telo je možné ich rozdeliť do troch skupín:

 • Neurotropné - ovplyvňujú nervové bunky (Validol, Reserpine atď.).
 • Myotropic - ovplyvňuje hladké svaly stien, uvoľňuje ju (Eufillin, Dibazol).
 • Dusičnany - kombinujú oba princípy pôsobenia (nitroglycerín, nitrosorbit atď.).

V závislosti od zloženia lieku a poskytnutého účinku sa rozlišuje niekoľko ďalších skupín.

Blokátory vápnika. Prípravky tohto typu pôsobia priamo na látku, ktorá porušuje elasticitu krvných ciev. Ide o vápnikové ióny, ktoré robia steny kapilár pevnejšou, krehkou a spôsobujú ich zúžení. Lieky ovplyvňujú hlavne cerebrálny obeh, preto pre srdcové choroby, zvyčajne sa nepoužívajú. Existujú tri generácie blokátorov vápnika. Prípravky prvej generácie sa vyrábajú na základe troch hlavných účinných zložiek:

 • Verapamil (Finoptin, Verapamil);
 • Nifedipín (Kordafen, Fenidigin, Korlipin);
 • diltiazem (Diazem, Diltiazem).

Druhá generácia by mala zahŕňať také účinné lieky ako Clentiazem, Nimodipine, Tyapamil. Treťou generáciou je Norvask, Amlodipin, výhodou je väčšia selektivita a dlhotrvajúci účinok, menej vedľajších účinkov.

Rastlinné prípravky. Hlavnou výhodou tejto skupiny je minimálny počet vedľajších účinkov a kontraindikácií. Dokonale uvoľňujú kŕče a zlepšujú tok mozgu. Existujú dva hlavné typy takýchto liekov:

 • založené na rastlinné alkaloidy, ako sú vinca tiež mať prospech z mozgových cievnych kŕčov a zabezpečenie výživy tkanív (Vinpocetín, Bravinton, CAVINTON);
 • na báze extraktu z ginkgo biloba, ktorý má antioxidačné vlastnosti a zabezpečuje metabolizmus nervových buniek (Ginkgo Biloba Forte, Tanakan, Bilobil).

Lieky s kyselinou nikotínovou znižujú hladinu cholesterolu v krvi a riziko vzniku plakov. Majú účinok najmä na malé kapiláry a sú neúčinné proti veľkým plavidlám. Tieto lieky sa majú používať iba pri komplexnej liečbe s prísne definovaným dávkovaním, pretože nepriaznivo ovplyvňujú pečeň (endurín, kyselina nikotínová).

Lieky na srdce. Tieto lieky sú určené nielen zlepšiť výkon mozgu, ale tiež normalizovať funkciu vencovitých tepien. Sú založené na liečivých rastlín (konvalinky, goritsveta, digitalis) majú spevňujúce a vazodilatačných akcie (adonizid, Kardiovalen, Meprostsillarin, Amrinon).

Vasodilatačné lieky nemožno užívať samostatne, bez lekárskeho predpisu. Môžu sa líšiť v trvaní a vplyve na srdcovú frekvenciu. Neznalosť indikácií a presné dávkovanie môže viesť k vedľajším účinkom:

 • ospalosť;
 • závraty;
 • opuch;
 • bolesti hlavy;
 • zápcha;
 • kožné vyrážky.

Ďalšie skupiny drog

Medzi lieky na mozgové cievy existuje niekoľko ďalších odrôd:

 1. Na posilnenie cievnej steny. Lieky sa vytvárajú na báze vitamínových a minerálnych komplexov. Ich cieľom je posilniť steny krvných ciev a zvýšiť ich pružnosť. Najobľúbenejšie sú Askorutin a Dihydroquercetin. Posledná z nich sa skladá z flavonoidov modřínu, selénu a draslíka. Ascorutín je založený na vitamínoch P a C.
 2. Nootropiká. Lieky sa používajú na zlepšenie mozgovej cirkulácie, s poruchou pamäti, duševnými poruchami. Nootropické lieky sú predpísané nielen chorým ľuďom, ale aj zdravým ľuďom, ak sa vyžaduje zvýšenie duševnej výkonnosti. Mnohé z týchto liekov sú založené na prírodných zvieracích zložkách a obsahujú užitočné aminokyseliny. Lieky zlepšujú tok krvi a výživu mozgových buniek (Fenotropil, Nootropil atď.).
 3. Homeopatiká. Ide o lieky založené na prírodných zložkách. Sú dobre dokázané, ale na zlepšenie stavu je potrebné dlhodobé užívanie. Tradične výber homeopatických liekov vyžaduje individuálny prístup zo strany lekára: potom bude účinok liečby maximálny. Homeopatický liek môžete kúpiť samostatne v lekárni na základe pokynov a vlastnej diagnózy. Pred použitím sa odporúča konzultovať s lekárom. Z tejto skupiny získali Cerebralik a Edas-138 dobrú povesť. Používa sa na zlepšenie pamäti, aktivity mozgu.
 4. Proti migréne. Sú to lieky, ktoré zmierňujú migrény. Majú iný princíp účinku, pretože sú zamerané na odstránenie všetkých stupňov bolesti hlavy: zníženie cievneho tónu, kŕče, expanzia, opuch steny a návrat cievy do pôvodného stavu. V prvej fáze migrénové prípravky anestetizujú a zmierňujú zápal, potom s pomocou antagonistov serotonínu je možné pôsobiť proti dilatácii ciev krku a hlavy. Imigrant, Zomi, Maxalt sa môže užívať z migrény, z ktorých každá sa líši trvaním a účinnosťou.
 5. Antikoagulanciá a činidlá proti krvným doštičkám. Jedná sa o lieky, ktoré zmierňujú krv a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Medzi ne patrí: Curantil, Ecotrin, Warfarin, Clexane a ďalšie.

Na vykonanie výberu liekov pre pacienta môže iba lekár. Liečba je predpisovaná prísne individuálne. Nezávislé liečenie je neprijateľné, pretože ide o stav životne dôležitých orgánov.

Pilulky alebo injekcie?

Niekedy má pacient na výber: pilulky na krvné cievy alebo injekcie? Mnoho liekov má niekoľko foriem uvoľňovania, vrátane perorálneho a injikovateľného použitia.

Injekcie sú oveľa účinnejšie, pretože účinná zložka lieku okamžite vstúpi do krvi. Avšak táto forma lieku nie je vždy ľahko použiteľná. Ak je pacient ošetrovaný doma, forma piluliek alebo kvapiek bude prijateľnejšia. Liečba v lôžkovej starostlivosti zahŕňa intramuskulárnu alebo intravenóznu injekciu.

Medzi cievne liečivá používané na injekčné podanie, ktoré sa často používajú:

 • Deriváty alkaloidov: Cavinton, Vinpocetín, Bravinton. Zlepšujú prietok krvi a normalizujú silu nervových buniek.
 • Deriváty kyseliny nikotínovej: Nicoscale, kyselina nikotínová. Injekčné ampulky vydávané v lekárňach len na lekársky predpis.
 • Drotaverinum. Lepšie známy ako No-shpa. Zvyčajne sa táto droga užíva vo forme piluliek na zmiernenie kŕčov, ale je tiež možné liečiť pomocou injekcií. Liek je bezpečný a má minimálne kontraindikácie.
 • Piracetam. Nootropická látka používaná na zmiernenie kŕčov a mozgovej energie. Často sa predpisuje na prevenciu demencie.
 • Aminofylín. Liek rozširuje krvné cievy a prispieva k saturácii mozgu kyslíkom. Medzi kontraindikáciami na použitie patria gastrointestinálne ochorenia, glaukóm, abnormálny krvný tlak.

Keďže injekcie sú pomerne silnou formou expozície tela, liečba s nimi by sa mala vykonávať striktne pod dohľadom lekára.

Liečba osteochondrózy

Na liečbu osteochondrózy v krku najčastejšie predpisované:

 1. Vinpocetín. Uvoľňuje svaly cievnych stien, eliminuje závrat a normalizuje intrakraniálny tlak. Najznámejší analóg je Cavinton.
 2. Cinnarizine. Blokátor vápnika, ktorý dilatuje steny ciev. Často používa analóg - Stugeron.
 3. Piracetam. Nootropické činidlo používané na zlepšenie výživy mozgu a chráni neuróny pred nedostatkom kyslíka.
 4. Aktovegin. Obnovuje zásobovanie krvou, znižuje negatívny vplyv hypoxie na telo. Môže sa používať počas tehotenstva a laktácie.
 5. Valium. Eliminuje pocity necitlivosti, bolesti, zlepšuje stav nervových buniek.
 6. Trentalu. Zlepšuje krvný obeh, podporuje dodávanie kyslíka do tkanív. Je predpísané, ak je postihnutý periférny obehový systém.
 7. Kyselina nikotínová. Znižuje množstvo cholesterolu v krvi, zabraňuje vzniku aterosklerózy, znižuje viskozitu krvi.

Lieky na liečbu krčnej osteochondrózy sú predpísané neurológom a liečba by mala byť prísne pod dohľadom lekára. Mnoho liekov s predávkovaním alebo ignorovaním kontraindikácií môže mať neočakávané vedľajšie účinky.

Lieky pre starších ľudí, stimulujúce cerebrálny obeh

Porucha mozgovej cirkulácie u starších pacientov je bežným problémom, ktorý vedie k problémom s pamäťou, tinitus a ďalšie nepríjemné príznaky. Ako zlepšiť mozgový obeh u ľudí v dôchodkovom veku? Lieky prichádzajú na záchranu rôznymi mechanizmami konania. Jedná sa o látky, ktoré rozširujú cievy, peptidy a nootropiky, ktoré sú určené na boj proti zmenám súvisiacim s vekom. Článok popisuje porušenie cerebrálnej cirkulácie u starších pacientov, symptómy a liečbu.

Vlastnosti krvného zásobovania

V priebehu času sa plavidlá podrobia zmenám. To ovplyvňuje ich pružnosť, tón, silu. U starších ľudí sa cievy stávajú tvrdé, pokryté aterosklerotickými a vápennými usadeninami spôsobenými zápalovými zmenami v cievnej stene.

Elasticita artérií a malých kapilár je výrazne znížená, sú krehké. Kapiláry zužujú lúmen, čo zhoršuje výživu mozgového tkaniva. Voda v tele u starších ľudí sa stáva menej, čo vedie k zvýšenej pravdepodobnosti tvorby trombov. Preto, s vekom, nervové tkanivo pod vplyvom cievnych zmien je v stave ischémie, t.j. nedostatok krvi a kyslíka.

Výsledkom hypoxie je smrť nervových buniek, ktoré vykonávajú funkciu pamäti, produkciu dopamínu. Preto sú starší ľudia náchylní k zlej nálade, zlej pamäti, chýbajúcej mysli. Tlak u starších pacientov je zvyčajne zvýšený.

prípravky

Existuje niekoľko tried liekov na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie u starších ľudí. Sú to drogy ako:

 1. Vasodilatátory, dilatačné krvné cievy mozgu.
 2. Nootropické lieky.
 3. Peptidy.
 4. Lieky, ktoré znižujú viskozitu krvi.
 5. Vitamíny.
 6. Kombinované lieky.

vazodilatanciá

Jedná sa o širokú triedu liekov na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie pre starších ľudí. Lieky zvyšujú prietok krvi do mozgu. Patria k nim mnohé lieky:

 1. Myotropická antispazmodika.
 2. Antagonisti vápnikového kanála.
 3. Deriváty alkaloidových námeľov.
 4. Agonisty histamínu.
 5. Iné lieky.

Myotropické antispazmodiky sú makové alkaloidy: No-shpa (Drotaverinum), Papaverine. Rozbuňte krvné cievy, relaxujte bunky hladkého svalstva. Používajú sa tiež na zníženie tlaku v hypertenzii o 1 stupeň.

Na vysoký krvný tlak sa tiež používajú antagonisty vápnika (Nifedipín, Amlodipín). Stugeron, Cavinton - znamená, že sa používajú špeciálne na liečbu porúch prívodu krvi do mozgu. Zobrazené so zvýšeným intrakraniálnym tlakom.

Deriváty alkaloidov z námlaka - Nicergolin, Sermion zmierňujú kŕče mozgových ciev, ktoré sa objavujú počas stresu, zima.

Histaminomimetikum Betahistín alebo Betaserk pomáhajú pacientom trpiacim tinitusom, dopravnou nevoľnosťou v doprave, závratmi. Zlepšuje vertebrobasilárny prietok krvi v spodnej časti lebky.

Kyselina nikotínová je látka patriaca do triedy vitamínov skupiny B. Podieľa sa na syntéze acetylcholínu, ktorý reguluje intelektuálne procesy. Niacín sa tiež používa na zníženie syntézy cholesterolu v tele. Jeho hlavným účinkom ako liekom na cerebrálnu cirkuláciu u starších pacientov je dilatácia mozgových ciev.

Lieky na zníženie viskozity krvi

Zvyčajne u starších ľudí je krv silná a pohybuje sa ťažko cez cievy. Erytrocyty sa navzájom spájajú, krvné doštičky sa prilepia na cievnu stenu, tvoria sa krvné zrazeniny, ktoré ľahko blokujú kapiláry.

Na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie u starších pacientov sa používajú protidoštičkové látky, antikoagulanciá. Antitrombotické činidlá sú činidlá, ktoré zabraňujú agregácii trombocytov a ich zlepeniu. Sú to lieky: Clopidogrel (Plavix), Aspirín (TromboAss, Cardiomagnyl).

Antikoagulanciá - lieky, ktoré zabraňujú tvorbe nových krvných zrazenín, prispievajú k resorpcii starých. Priraďte priame a nepriame antikoagulancie. Priame heparíny zahŕňajú rôzne molekulové hmotnosti: Sulodexid (Angioflux, Wessel Due F), Clexane, Heparin, Xarelto. Aplikujte ich spravidla vo forme intravenóznych injekcií pod kontrolou ukazovateľov koagulácie krvi - koagulogramy.

Nepriame antikoagulanciá interferujú so syntézou koagulačných faktorov závislých od vitamínu K (warfarín). Používajú sa tiež pod kontrolou koagulogramu.

Lieky na zlepšenie cerebrálnej cirkulácie v starobe zahŕňajú: Ginkgo biloba (Tanakan), Eskuzan (gaštanový extrakt), Troxevasin. Tieto lieky tiež znižujú viskozitu krvi, ale znižujú priepustnosť cievnej steny.

Iné lieky

Na zlepšenie prietoku krvi a zvýšenie odolnosti voči kŕčeniu spôsobenému kyslíkom používajte lieky:

 1. Cere.
 2. Nootropika, racetam.
 3. Peptidy (Cortexin).
 4. Aktovegin.
 5. Meksidol.
 6. Aminokyseliny: glycín, Pikamilon, Aminalon.

Actovegin - prostriedok na zlepšenie toku krvi a stavu ciev starších pacientov. Mexidol - antihypoxant, ktorý znižuje zrážanie krvi, zvyšuje jeho tekutosť - reologické vlastnosti.

Cortexin sa používa v období po mozgovej príhode, kedy je potrebné obnoviť syntézu neurotransmiterov v centrálnom nervovom systéme.

Poznámka: vazodilatačný účinok. Mechanizmus vývoja, hodnota pre telo.

Klasický spôsob výroby liekov na čistenie nádob z citrónu, medu a zázvoru. Pravidlá uplatňovania.

Picamilon, Aminalon - prostriedky na zníženie zvýšenej excitability nervového systému, zabraňujúce jeho "vyhorenia". Excitotoxicita excitačných aminokyselín vedie k rýchlemu starnutiu mozgu.

Prípravky gama-hydroxybutyrátu stimulujú inhibičné receptory GABA, ktoré pomáhajú znížiť spotrebu kyslíka stagnujúcimi ohnisky. Je to dôležité, ak má pacient hypertenziu. Prostriedky upokojujú pacientov, znižujú úzkosť, zachovávajú intelektuálne schopnosti.

záver

Všetky lieky na optimalizáciu dodávania krvi do hlavy by mali lekár predpísať, berúc do úvahy kontraindikácie, sprievodné patologické stavy. Lieky majú vedľajšie účinky. Pred vymenovaním liekov musí absolvovať úplnú štúdiu.

Prípravy na zlepšenie cerebrálneho obehu

4. septembra 2017

Všeobecné informácie

Veľmi dôležitou otázkou pre moderných lekárov je zachovanie cerebrálneho obehu a jeho obnovenie. Koniec koncov, to závisí na primeranosti svojho normálneho človeka, zatiaľ čo on je mladý, a jasnosť jeho mysli, keď príde obdobie staroby. Najdôležitejšou vecou je napraviť krvný obeh mozgu počas období, ktoré sú pre človeka prechodné.

Doba raného detstva

U malých detí sú možné poruchy mozgového krvného obehu v dôsledku poranení pôrodov, poklesu tlaku, ku ktorému došlo počas cisárskeho rezu. Tiež je to kvôli nedostatku kyslíka pri narodení dieťaťa a pri vývoji plodu z iných dôvodov. Zároveň môže byť krvný obeh v mozgu narušený v rôznej miere. Ak sa diagnostikujú podobné problémy, dieťa potrebuje čas na zotavenie. Za predpokladu, že úspešný výsledok postnatálnej encefalopatiou prípade prvých troch rokov. Ale v niektorých prípadoch môže pokračovať v priebehu života. To je typické pre závažných patologických stavov, - cievne epilepsia, mozgovej obrny, účinky krvácanie, ktoré produkujú cievne cysty.

Školské deti

Počas tohto obdobia sa zaťaženie cerebrálneho obehu postupne zvyšuje, keďže intenzita štúdia dieťaťa sa každý rok zvyšuje. Navyše tínedžeri menia hormóny, čo môže viesť aj k zhoršeniu prietoku krvi v mozgu.

dospelých ľudí

Príznaky u dospelých spojené so zhoršeným prietokom krvi sa môžu vyskytnúť pri osteochondróze, keď nastane kompresia ciev, ktoré kŕmia mozgom. Tiež je to možné, nádory krku, hlavy, endarteritida ateroskleróza, akútna trombóza mozgových tepien vyplývajúcich z úrazoch a operáciách.

Obdobie staroby

V starobe zvyšuje pravdepodobnosť hemoragických alebo ischemických mozgových príhod. Starší ľudia trpia aterosklerózou, majú zvýšené riziko vzniku mozgových nádorov. Je pravdepodobné, že akútne aj chronické procesy vedúce k zhoršenému prietoku krvi.

Liečba liečiv

V každom z týchto období sa uskutočňuje lekárske ošetrenie takýchto patologických stavov. Zároveň trvanie a účinnosť takejto terapie môže byť odlišné.

Je dôležité vziať do úvahy dobu, po ktorú tieto lieky, nootropiká, ktoré zlepšuje krvný obeh a látkovú výmenu v bunkách mozgu sú len v tkanivách s patologickými zmenami a nemajú vplyv na zdravú tkanivo.

Malo by preto byť veľmi opatrní o humbuk a odporúčania lekárnika využívať tieto lieky pre stimuláciu mozgovej činnosti detí a zdravých ľudí. Je veľmi pochybné použitie týchto liekov v nasledujúcich prípadoch:

 • počas prípravy na skúšky;
 • počas obdobia ťažkých bremien počas štúdia alebo počas práce;
 • s nízkou výkonnosťou študentov;
 • pre deti predškolského veku.

Ak sa indikácie na použitie nootropík objavia takéto položky, je to len výsledok sprisahania farmy. výrobcov, ktorí majú v úmysle zarábať čo najviac, s využitím dôvery zákazníkov.

Hlavnými príčinami poškodenia cerebrálnej cirkulácie sú vazospazmus a tvorba krvných zrazenín v tepnách. V dôsledku toho je najúčinnejší pri ochorení, ako vazodilatačný lieky a lieky, ktoré inhibujú zhlukovanie doštičiek pri tvorbe krvných zrazenín.

Mozgové vasodilatátory

Zoznam vasodilatátorov pre mozog je dosť široký. Tablety s vazodilatátom sú veľkou skupinou liekov s rôznymi mechanizmami účinku. Ak osoba užíva lieky na rozšírenie krvných ciev, musí brať do úvahy, že takéto prostriedky majú významnú nevýhodu: nekonajú selektívne. To znamená, že existuje nielen rozšírenie mozgových ciev, ale aj iných ciev, čo vedie k poklesu krvného tlaku. V dôsledku toho sa prietok krvi mozgu zhoršuje. Zvlášť zle môže ovplyvniť stav starších ľudí trpiacich aterosklerózou. Ak takíto pacienti užívajú lieky, ktoré rozširujú mozog, s osteochondrózou alebo inými ochoreniami, môžu vykazovať ortostatickú hypotenziu (stmavne v očiach, keď osoba stúpa) a riziko ischemických mŕtvice sa zvyšuje.

Preto vazodilatanciá s osteochondrózou krku a inými ochoreniami by sa mali používať len pod dohľadom odborníkov.

spazmolytiká

Lieky na zlepšenie cerebrálneho krvného obehu - spazmolytiká rozširujúce sa svetelný vaskulárne relaxáciu hladkého svalstva cievnych stien. Takéto nápravné opatrenia sú relatívne bezpečné a pôsobia jemne. Používajú sa ako pilulky na zlepšenie krvného obehu v mozgu a injekcií patriacich do tejto skupiny - hydrochlorid drotaverínu, bez kúpele.

Takéto lieky nie sú veľmi účinné v cievach, ktoré sú už postihnuté aterosklerózou. Okrem toho môžu prerozdeľovať krvný obeh tak, aby sa aktivovali v zdravých oblastiach, kde sa nádoby lepšie zachovali. V dôsledku toho choré oblasti mozgu nedostávajú potrebný prietok krvi. Z tohto dôvodu sa liečba mozgovej cirkulácie s antispazmickými liekmi u starších osôb spravidla nevykonáva. Predpísané lieky na zlepšenie pamäti a cerebrálnej cirkulácie z iných skupín.

Blokátory kalciových kanálov

Do tejto skupiny patria nasledujúce lieky, zlepšenie obehu mozgu krv a pamäti Kordafen, Adalat, Norvaks, Breynal, Grindeke, Arifon, Kordafleks, Diakordin, Latsipil, Kortiazem, Nafadil, Nemotan, Nimotop, Logimaks, Nekompenzované, Foridon, cinnarizine, Tsinedil, Tsinnasan, Nifecard.

Ak sa cievne prípravky používajú na zlepšenie krvného obehu mozgu v tejto skupine, cievy mozgu expandujú bez ovplyvnenia zvyšku obehu. Tieto lieky sa používajú na cerebrálnu cirkuláciu pri cervikálnej osteochondróze. V podstate dochádza k zlepšeniu mikrocirkulácie. Je však dôležité zvážiť, že drogy z tejto skupiny majú vedľajší účinok - výrazne znižujú tlak. Lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh v cievach mozgu, by sa však mali používať výhradne na lekársky predpis a v predpísaných dávkach.

Nimodipín (Nimotop)

Tento nástroj je predpísaný na prevenciu a liečbu rôznych porúch cerebrálnej krvi. Tablety s dávkou 30 mg sa vyrábajú v baleniach s obsahom 20, 50 alebo 100 kusov. Takisto sa uvoľňuje 0,02% infúzny roztok v 50 ml injekčných liekovkách alebo baleniach.

Nimodipín je predpísaný na liečbu pacientov, ktorí mali krvácanie pod podšívkou mozgu. Liečivo sa ukáže po mŕtvici - je predpísané po dobu 5 až 14 dní.

Aby sa zabránilo predpísaným tabletám - 2 ks. raz za 4 hodiny je celková dávka 360 mg denne. Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom by mali užívať nižšie dávky.

Mali by sa zvážiť možné vedľajšie účinky: prudký pokles tlaku (riziko sa zvyšuje pri intravenóznom podaní lieku); nevoľnosť, hnačka (často sa prejavujú pri užívaní liekov).

Použitie v tehotenstve je kontraindikované. Nepoužívajte súčasne roztok a tablety. Ľudia s renálnou insuficienciou a intrakraniálnou hypertenziou majú byť veľmi opatrní. Náklady - od 1000 rubľov. pre 100 tabliet.

Cinnarizin (Stugeron)

Liek je dostupný v tabletách s obsahom 25 mg, balených v 30 alebo 50 kusoch. Dĺžka liečby môže trvať od 20 dní do 6 mesiacov. Ukazuje sa, že pitie 1-2 kusy. za deň. Obidva indikácie na použitie a kontraindikácie sú rovnaké ako u Nimodipínu. V súčasnosti je Vinpocetín považovaný za populárnejší prostriedok. Náklady na Zinnarizin - zo 70 rubľov., Stugerona - zo 160 rubľov.

Vinpocetín (Cavinton)

Uvoľnite roztok a tablety s koncentráciou 5 mg. Je vyrobená zo zeleninových komponentov. Liek má vazodilatačný účinok a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Účinne zlepšuje metabolické procesy v mozgových tkanivách, zvyšuje ich odolnosť voči hladovaniu kyslíkom.

Riešenie sa používa na kvapkanie kvôli zlepšeniu cerebrálnej cirkulácie, zavádza kvapkanie. Tablety je potrebné užívať trikrát denne po jedle, 1 ks. Dávka sa postupne znižuje pred ukončením liečby.

Aby ste predišli riziku krvácania, nepoužívajte s heparínom. Nemôže sa podávať parenterálne ľuďom, ktorí trpia arytmiou a ťažkými formami ICHS.

Vzhľadom na to, že účinná zložka prechádza placentou a je určená v materskom mlieku, neodporúča sa používať Vinpocetín na dojčiace matky a tehotné Vinpocetín.

Analogami tohto nástroja sú lieky Vincentin, Vero-Vinpocetín, Vinpoton, Bravinton, Telektol, Kavinton Forte. Náklady na Vinpocetín - od 80 rubľov., Cavinton - od 250 rubľov.

Nie všetky medzinárodné zdravotnícke organizácie uznávajú účinnosť Cavintonu. V domácom lekárstve sa však droga považuje za účinnú, čo potvrdzujú početné publikácie výsledkov výskumu o účinku lieku. Preto odborníci predpísajú tento liek na liečbu porúch obehu mozgu chronickej povahy. Takýmto pacientom sa zvyčajne predpisuje priebeh liečby tabletami Vinpocetine a kvapkanie Cavintonu.

Alfa blokátory

Lieky alfa-adenoblokátory nielen rozširujú malé cievy, ale tiež prispievajú k zlepšeniu metabolických procesov v mozgových tkanivách, znižujú agregáciu krvných doštičiek.

Používa sa na chronické a akútne metabolické poruchy v mozgu. Sú predpísané na prechodné kyslíkové hladovanie mozgu v dôsledku arteriálnej hypertenzie alebo vaskulárneho spazmu, s vaskulárnou demenciou a aterosklerózou.

Sú to lieky: tablety a ampulky Nicergolin (od 250 rubľov), tablety Sermion (od 450 rubľov).

Kombinované lieky, dilatačné cievy

 • Kofeín a alfa dihydroergokriptín sú zahrnuté v zložení lieku Vasobyl.
 • Ako súčasť prostriedkov Instenonsoderzhayutsya hexobendín, etomivan, etofilín.

antiagregačné lieky

Dezinfekčné lieky zabraňujú adhézii krvných doštičiek na tvorbu krvných zrazenín, ktoré následne upchávajú krvné cievy mozgu. Pod vplyvom týchto mikrocirkulácií sa zlepšuje kapilárna permeabilita. Tieto liečivá majú tiež vlastnosti angioprotektík, ktoré znižujú krehkosť krvných ciev v dôsledku aktivácie metabolických procesov v stenách.

Zoznam dezagregátov je široký. Medzi ne patrí Vazonit, Dipiridamol (Curantil), Pentoxifylline, Radomin, Flexital, Persanthin, Doksi-Khem, Trental.

zvonkohra

Vyrába sa vo forme tabliet, dražé, roztoku Dipyridamolu 0,5%. Používa sa na dyscirkulatívnu encefalopatiu a chronické obehové ochorenia mozgu. Nepoužívajte vo veku 12 rokov.

Hnačka, nevoľnosť, bolesť svalov, mdloby, závraty sú možné ako vedľajšie účinky. V zriedkavých prípadoch je možné urtikáriu.

Aplikuje sa na kurz. Je potrebné piť tablety jednu hodinu pred jedlom alebo dve hodiny po trikrát denne. Ak Curantil konzumuje súčasne cefalosporíny a antikoagulanciá, zvýšia sa jeho vlastnosti. Pri použití s ​​antikoagulanciami sa zvyšuje riziko krvácania. Súčasné užívanie s antihypertenzívnymi liekmi môže viesť k prudkému poklesu tlaku.

Analógy tejto drogy sú trankokardické, Vadinar, Persanthin, Parsedil, Aprikor, Koribon, Viskor.

Kyselina nikotínová

Vyrába sa v tabletách vo forme nikotinátu xantinolu, ako aj v roztoku na zavedenie intravenóznej kvapkanie. Tento opravný prostriedok má vlastnosti dezagregácie. Avšak pilulky sú neúčinné a pri aplikácii roztoku zvyšuje pravdepodobnosť krvácania v gastrointestinálnom trakte.

flavonoidy

Tieto lieky sú výťažky zo surovín rastlín, ktoré zlepšujú tón nádob a posilňujú ich steny. Medzi takéto lieky patria Bilobil, Tanakan, Ginkoum, Memoplant. Tieto lieky sa používajú na zlepšenie pamäti a funkcií mozgu. Ako súčasť takýchto liekov na zlepšenie funkcie mozgu obsahuje Ginkgo Biloba. Použitie takýchto tabletiek na zlepšenie činnosti mozgu a pamäte, treba poznamenať, že konajú pomaly. Navyše neboli vykonané žiadne seriózne štúdie potvrdzujúce účinnosť takýchto liekov. Preto ich použitie na zlepšenie pamäti u starších ľudí nie je vždy opodstatnené. Náklady na drogy - od 300 rubľov.

Korektory mikrocirkulácie

Lekárska starostlivosť Betagistín (Betaserk), patriaci do tejto skupiny, nielen koriguje prietok krvi v kapilárach, ale umožňuje aj prekonanie záchvatov závratov, nestabilita chôdze pri chronických poruchách krvného obehu mozgu. 8 alebo 16 mg tablety sa podávajú v priebehu. Dávka denne je 24-48 mg, rozdeľuje sa na tri dávky.

Neuvedčte gravidné a laktujte. Jemne sa používa pri bronchiálnej astme, vredoch.

Ako vedľajší účinok môžu vyvolať poruchy v gastrointestinálnom trakte, urtikáriu.

Antagonistami Betaserku sú prostriedky Betahistin, Vestibo, Betaver, Tagista. Náklady - zo 100 rubľov.

Prípravky na zlepšenie pamäti a krvného obehu

Nootropické liečivá sa používajú na zlepšenie metabolizmu v mozgových bunkách, vďaka čomu osoba zlepšuje pamäť, zvyšuje myslenie a schopnosť učiť sa. Napriek nedostatočnému schváleniu medicíny založenej na dôkazoch sa v praktickej neurológii používajú tieto lieky do značnej miery.

Takéto lieky sa používajú na liečbu vaskulárnej demencie u starších pacientov s encefalopatiou a v patológii mozgových ciev. Mladí a zdraví ľudia však takéto lieky nedávajú zmysel.

Pod vplyvom nootropík sa neurocytové membrány stabilizujú a zvyšuje sa odolnosť mozgového tkaniva k nedostatku kyslíka.

Racetam - deriváty piralidónu

Piracetam sa nedá použiť na zlyhanie obličiek, hemoragickú mŕtvicu v ťažkej forme, laktáciu, s ťažkým tehotenstvom.

Ako vedľajšie účinky, motorické a nervové agitácia, vracanie, žihľavka, poruchy stoličky, nevoľnosť sú pravdepodobné.

Sú vyrobené pilulky a injekčný roztok.

Deriváty sú pirallidona Dragonol (Aniracetam) Aloratsetam, Fenotropil (Fenilpiratsetam) Doliratsetam, Fazoratsetam, Rolziratsetam rolipram, nefiracetam, Imuratsetam, Noopept piracetam (Nootropil, Lutset) Brivaratsetam, pramiracetam.

Tieto lieky stimulujú centrálny nervový systém, takže je nežiaduce používať ich pre ľudí s poruchami spánku a starších pacientov s ťažkou aterosklerózou. Ak sa tieto lieky dlhodobo používajú, môže to viesť k vzniku úzkostných porúch.

polypeptidy

Liek Cortexin je komplex polypetidov mozgu. Vyrába sa v ampulkách, ktoré sa používajú na intramuskulárne injekcie. Aplikované podľa priebehu, pacient dostane 7-14 injekcií. Počas tehotenstva nemôžete pichnúť.

Cortexin, cerebrolyzín - názvy prick pre mozgové cievy. Toto sú polypeptidové činidlá s vyváženým zložením neurotransmiterov a polypeptidov. Tieto zábery pôsobia podobným spôsobom.

Iné lieky

 • Epsilon, Galantamín, Aricept - lieky, ktoré blokujú cholínesterázu. Pod ich vplyvom je pozastavená deštrukcia acetylcholínového mediátora, ktorý zlepšuje nervový prenos.
 • Pantokalcín, Aminalon, Pantogam, Phenibut, Picamilon - obsahuje kyselinu gama-aminomaslovú a jej deriváty. Tieto lieky zvyšujú odolnosť mozgu k nedostatku kyslíka, stimulujú príjem cukru bunkami a aktivujú produkciu bielkovín.
 • Cerutil, Deanol, Nooklerin, Atsefen, Lucidril, Anolux - drogy - acetylcholínové prekurzory.
 • Ladasten, Mefeksamid, Timodin, Perneyron, Bromantin, memantín, adrafinil, Olimfon, Aktebral, Bifimelan, Tonobral, Mentis, Nadex, Demanol, Linopiridin- liek adamantanové zlúčeniny, ktoré zvyšujú rýchlosť prenosu nervových impulzov. Tieto lieky tiež pozastavujú starnutie centrálneho nervového systému.
 • Picamilon, Biotredin, glycín - aminokyseliny, ktoré stimulujú centrálnu časť NA.
 • Fezam (Cinnarizine a Piracetam), Osatropil (Piracetam a Aminalon), Inotropil (Aminolón a Melatonín), Thiocetam (Thiotriazolin a Piracetam) - kombinované lieky.

Drogy, nootropiká v detskej neurológie sa používa na liečbu detí s postnatálnej encefalopatiou, rovnako ako vývojové oneskorenie. Napriek tomu neexistuje žiadna vedecky založená účelnosť používať niekoľko nootropických liekov naraz. Takéto zaobchádzanie je pre rodičov len trochu rozptýleným a upokojujúcim rituálom. Spravidla v prítomnosti svetelné efekty z nedostatku kyslíka mozgových deti nad tri roky v samostatne prekonať problémy a "vytiahol" na priemernú úroveň ich veku.

Liečba cievnych mozgových príhod - aké lieky sú účinné?

Ak správne zoradíte taktiku liečby osoby s akútnym porušovaním krvného obehu v mozgu, môžete nielen zachrániť pacienta, ale tiež výrazne zvýšiť pravdepodobnosť obnovenia jeho reči, motorických funkcií a normalizácie celkovej kvality života v budúcnosti.

Ischemická mozgová príhoda

Tento stav je dôsledkom zablokovania cievy s embolusom alebo trombom. Na zlepšenie stavu pacienta sú predpísané nasledujúce lieky:

Lieky, ktoré znižujú a zničia krvné zrazeniny

V súčasnosti sú tieto nástroje zriedka používané. Použitie streptokinázy nie je opodstatnené kvôli nízkym dôkazom. Prourokináza sa používa výlučne vo výskumných centrách. Aktivátor tkanivového plazminogénu sa tiež zriedkavo používa.

Heparíny s nízkou molekulovou hmotnosťou

Jedná sa o lieky: Clexane, Fraxiparin. Znižujú pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín a znižujú riziko embólie po mŕtvici. Po troch až štyroch týždňoch je pacientovi predpísané nepriame antikoagulancia (Sinkumar, warfarín).

antiagregačné lieky

Priraďte v akútnom období po údere. Existuje odporúčanie okamžite žuť 150 mg aspirínu pri prvom príznaku mŕtvice. Používajú sa tiež klopidogrel, tiklopidín, dipyridamol.

Nízke molekulárne dextrány

Použitie liekov Reomakrodeks, Reopoliglyukin umožňuje zvýšiť celkový objem krvi a stimuluje dodávanie kyslíka do mozgu.

Lieky proti tlaku

Ak tlak pacienta presiahne 180 až 105, sú mu predpísané blokátory kalciového kanála, inhibítory ACE. Použitie týchto liekov vám umožňuje predchádzať opakovaným úderom.

Vasodilatačné lieky

Cievne prípravky pre mozog novej generácie zlepšujú stav pacienta stimuláciou prietoku krvi. Po úprave je Curantil predpisovaný, Trental je liek na krvné cievy mozgu a krku, ktoré zlepšujú mikrocirkuláciu. Tiež režim liečenia môže zahŕňať pentoxifylín, vinpocetín.

nootropiká

Nootropické lieky sú indikované počas obdobia zotavenia po anamnéze ischemickej mozgovej príhody.

Hemoragická mŕtvica

Tento stav je dôsledkom prasknutia cievy v mozgu. V tomto prípade je potrebný odlišný prístup k liečbe, najmä povinné používanie antihypertenzív a dextránov na vytvorenie objemu krvi.

Najčastejšie hemoragická mŕtvica vyžaduje operáciu, pretože bez takejto liečby sa riziko smrti výrazne zvyšuje.

Ako zlepšiť krvný obeh v mozgu pomocou populárnych metód

Množstvo ľudových liekov na zlepšenie mozgovej cirkulácie môže pomôcť v procese liečby a zlepšiť stav pacienta.

Tí, ktorým je otázka, ako zlepšiť cerebrálny obeh ľudovými prostriedkami, by mali brať do úvahy, že tieto metódy by mali byť dodatočné, ak používajú režim predpísaný lekárom alebo sa používajú ako profylaxia na zhoršenie stavu.

 • Ak chcete zvýšiť krvný obeh v mozgu, môžete použiť odvar z periwinkle a hloh listy. Pre 1 lyžičku trávy z týchto rastlín vylejte vriacou vodou, potom priveďte do varu. Po dvojhodinovom infúznom nápoji pôľa hodinu pred jedlom.
 • Odporúča sa použiť zmes medu, citrónov a pomarančov. Pre 2 citrusové semienko, ale s pokožkou, musíte sa otočiť v mlynčeku na mäso a pridať 2 polievkové lyžice. l. med. O deň neskôr, trvať trikrát denne, 2 lyžice. l. Tento nástroj pomôže vyčistiť nádoby.
 • Pri ateroskleróze môžete pripraviť zmes cesnaku, chrenu a citrónu. Podiely cesnaku a chrenu sa môžu líšiť. Pred vypitím zmesi sa jedna čajová lyžička zmieša s rovnakým množstvom citrónovej šťavy. Pite trikrát denne pred jedlom.
 • Mulberry je ďalším účinným prostriedkom. Potrebujete desať listov moruše, nalejte 0,5 l vriacej vody a trochu variť. Bujón by mal byť pripravený každý deň a piť ho namiesto čaju.
 • Užitočná zmes brusníc, medu a chrenu (resp. 0,5 kg, 350 g a 150 g). Všetky zložky treba zraziť a uložiť v chladničke. Po jedle piť 2 lyžičky. s čajom.
 • Je tiež dôležité jesť správne: dať mastné, vyprážané, jesť menej soli a sladkosti. Alkohol, najmä pivo, by sa mal vylúčiť. Zriedka si môžete dovoliť silné nápoje v malých dávkach.
 • Odporúča sa samo-masáž krčnej chrbtice, hlavy. Pohyb by mal byť kruhový, ľahký. Prietok krvi do hlavy vám pomôže pokožiť vlasy masážnou kefou.
 • Gymnastika je užitočná, vrátane hladkého nakláňania hlavy v rôznych smeroch, opakovania kruhových pohybov, držania dychu.
 • Je dôležité vybrať pohodlný vankúš, snažte sa nespať na žalúdku.
 • Plávanie, denná chôdza pomôže aktivovať prietok krvi do mozgu.

zistenie

V súčasnosti je liečba porúch cerebrálneho obehu veľmi aktuálnym problémom. Ale zatiaľ vedci a farmakológovia pracujú na tom, aby našli to najlepšie liečenie.

Preto je dôležité, aby pacienti nielen splnili všetky predpisy lekára, ale aj aktívne konali a zabezpečili prevenciu zhoršenia problému. Aby ste to dosiahli, musíte jesť správne, prestať fajčiť, športovať a tiež liečiť osteochondrózu a neuroinfekciu včas.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zásady správnej výživy pri ateroskleróze

Z tohto článku sa dozviete, čo potrebujete dodržiavať diétu pre aterosklerózu. Koľko pomáha s touto chorobou, či je ťažké ju dodržiavať a ako dlho to treba urobiť.

Patologická fyziológia

úvodVšeobecná patofyziológiaSúkromná patofyziológiaPrihlásenie užívateľapodielPatológia kardiovaskulárneho systémuHypotonické stavyHypotonické stavyHypotonické stavy charakterizované poklesom hladiny krvného tlaku pod hranicami zodpovedajúcimi danému veku a pohlaviu sú rozdelené na symptomatickú hypotenziu, ktorá môže byť akútna a chronická a hypotonická choroba.

USDA BSA - čo to je, hodnota vyšetrenia v diagnostike patológií

Dopplerov ultrazvuk brachiocefalických artérií a ciev alebo USDG BCA a BTB - čo to je? Táto metóda ultrazvukovej diagnostiky, ktorá umožňuje posúdiť stav ciev krku a charakter prietoku krvi v nich.

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Anatómia brachiocefalických artérií

cerebrálnej prívod krvi prostredníctvom troch hlavných krvných ciev prebiehajúcich od oblúka aorty: (obr. 14.1) brachiocefalického diaľkových, doľava krkaviciach, ľavé subclavia.

Cerebrálna angiodystónia - porušenie tónu mozgových ciev

Dôležitým ukazovateľom ľudského zdravia - tón. Skutočnosť, že je potrebné presne sledovať tento ukazovateľ, je známy mnohým, ale nie každý zoberie do úvahy skutočnosť, že tón nie je len v svaloch.