Z tohto článku sa dozviete: prečo angiopatia sietnice a čo to je. Ako sa prejavuje, ako sa diagnostikuje a liečí.

Pri angiopatii sietnice je narušená funkčnosť ciev prechádzajúca do očného podvalu, vďaka čomu je oko nedostatočne zásobované krvou. Toto nie je nezávislé ochorenie, ale symptóm, ktorý vzniká v dôsledku iných ochorení (patológie kardiovaskulárneho systému, zvýšený intrakraniálny tlak a ďalšie).

Očný lekár sa zaoberá týmto problémom. V skorom (prvom) štádiu sa môžete úplne zotaviť.

Príčiny retinálnej angiopatie

Ak máte ochorenie uvedené v ľavom stĺpci tabuľky - pokúste sa vyhnúť faktorom z pravého stĺpca.

Vyhýbanie sa zlým zvykom zníži riziko angiopatie sietnice.

Symptómy: ako rozpoznať angiopatiu sietnice?

Patológia ciev fundusu môže byť dlhodobo asymptomatická - to je to, čo je nebezpečné pre retinálnu angiopatiu. Pokiaľ sa príznaky nezobrazia, pacient nemusí vedieť o chorobe a ak sa príznaky začnú objavovať, bude potrebné dlhšie a drahšie liečenie. Ak pacient odvezie lekára včas, ochorenie môže viesť k nevyliečiteľnej slepote. Preto tí, ktorí trpia vyššie uvedenými chorobami, musia podstúpiť preventívne vyšetrenie fundusu každých šesť mesiacov alebo rok.

Okamžite kontaktujte svojho lekára, ak spozorujete aspoň jeden z nasledujúcich príznakov:

 • Prudké zníženie videnia. Položky umiestnené ďaleko sú rozmazané alebo už nemôžete čítať jemnú tlač. Šitie, vyšívanie, pletenie a iné druhy šitie, ktoré sú očné napätie, sa môže stať ťažké.
 • Zorné pole sa zmenšilo: nevidíte dobre to, čo sa nachádza na vašej strane. Napríklad si nevšimnete, že osoba, ktorá je vhodná z boku, alebo auto opúšťajúce za rohom.
 • Pred mojimi očami boli múky alebo závoj.
 • Plavidlá v očiach často prasknú.
 • Cítite pulzáciu v oblasti očí.
 • Oči často bolejú, dokonca aj pri najmenšom zaťažení (krátke čítanie, sledovanie televízie, práca s počítačom atď.)

Niektoré z týchto príznakov môžu byť tiež prejavmi iných oftalmologických abnormalít, preto je potrebné poradiť sa s lekárom.

Šesť typov angiopatie

V závislosti od príčiny problému je angiopatia sietnice rozdelená na 6 typov:

 1. Diabetik.
 2. Hypertenzná.
 3. Hypotonic - cievy sú patologicky rozšírené, v dôsledku ktorých je krvný obeh narušený a vízia je znížená.
 4. Traumatické - pri poranení brucha alebo hlavy, ako aj v dôsledku ostrej fyzickej námahy môže dôjsť k prasknutiu ciev.
 5. Mladiství - žily sa zapália a kapilára sa stáva krehkou, čo vedie k krvácaniu. Ide o zriedkavé ochorenie, ktorého príčiny sú stále neznáme.
 6. Vrodené - predčasne narodené deti sú náchylné na takúto angiopatiu, keďže ešte majú nedostatočne rozvinuté malé cievy.

Každý typ sa vyvíja inak a má rôzne fázy.

Pozrime sa na dva najpopulárnejšie typy angiopatie: diabetická a hypertenzívna.

1. Diabetická angiopatia

Ide o najbežnejší typ: 20% diabetikov 1. typu a 40% diabetikov 2. typu trpí touto patológiou. Takáto komplikácia cukrovky je veľmi nebezpečná, pretože môže viesť aj k slepotám aj u mladých ľudí.

Ochorenie sa zvyčajne začína rozvíjať 7 až 10 rokov po nástupe diabetu. Ak má človek vrodený diabetes, je potrebné sledovať stav retinálnych ciev z detstva, inak angiopatia môže viesť k slepote do veku 20 rokov.

Porážka ciev v dôsledku cukrovky sa deje podľa nasledujúceho princípu. Vzhľadom na vysokú hladinu cukru v krvi a nesprávny metabolizmus sú ovplyvnené malé cievy v tele. Ich steny sa stávajú tenšie, cievy sa dilatujú patologicky, objavujú sa aneuryzmy (výčnelky cievnych stien). Z tohto dôvodu je prívod krvi do očí narušený a krvácanie sa pravidelne vyskytuje. Tiež v dôsledku zhoršeného metabolizmu sa môžu tvoriť cholesterolové plaky a krvné zrazeniny - upchávajú krvné cievy a sietnica nedostáva dostatok kyslíka a živín.

Z dôvodu zablokovania ciev sa pri ateroskleróze vyskytuje aj angiopatia sietnice.

Etapy diabetickej angiopatie:

 1. Prudkého množenia. V tomto štádiu začína patologický proces v plavidlách fundus. Existujú mikroanalýzy a menšie krvácanie. Hlavným diagnostickým znakom očnej angiopatie v tomto štádiu je opuch sietnice v oblasti, kde sa nachádza mŕtve miesto. Znaky tohto štádia ochorenia sú zvyčajne sotva viditeľné: zrak je mierne znížený, oči môžu zčervenať, ale malé krvácanie môže byť neviditeľné. Liečba, ktorá sa začala v tejto fáze, je najúčinnejšia, preto je veľmi dôležité v tejto chvíli identifikovať patológiu.
 2. Předproliferační. V tejto fáze sú ovplyvnené retinálne žily. Rozširujú sa, stávajú sa krútenými, roztrhnutiu, čo je dôvod, prečo sa krvácanie vyskytuje v sietnici a infiltruje (zhluky buniek s prímesou krvi a lymfy). Tento stav sietnice spôsobuje vážne poškodenie zraku. Sú nízke reverzibilné a ak ste neprijali lekára v skoršom štádiu, môžete počítať iba s prerušením progresie angiopatie sietnice a len miernym zlepšením videnia.
 3. Proliferačnej. Ide o najťažšiu fázu diabetickej očnej angiopatie. Keď sa telo pokúša vyriešiť problém zlého stavu ciev, vzniknú nové kapiláry. Sú však veľmi krehké, čo vedie k ešte horšej situácii. Krvácania sa stávajú viac, ovplyvňujú nielen sietnicu, ale aj sklovité telo. Sietnica v dôsledku nedostatočného prekrvenia sa odfarbí. To všetko vedie k slepote.

Rovnaké štádiá sú charakteristické pre angiopatiu oka, ktorá vzniká aterosklerózou.

Etapy diabetickej angiopatie sietnice

2. Hypertenzívny

V dôsledku neustáleho zvýšeného tlaku dochádza k zmene štruktúry ciev: úzke tepny a kapiláry, čo spôsobuje pretrhnutie krvného obehu v sietnici; žily sa spľŕajú. Vzhľadom na zvýšený tlak môžu malé cievy prasknúť, čo vedie k krvácaniu sietnice.

Hypertenzná angiopatia sietnicových ciev prechádza v 4 etapách:

 1. V prvej fáze sú tepny mierne zúžené. Pri správnej liečbe základnej choroby angiopatia v tomto štádiu nevyžaduje špeciálnu liečbu. Mierne zúženie artérií očného fundusu sa pozoruje u 70% pacientov s hypertenziou prvého stupňa a 96% pacientov s hypertenziou druhého stupňa.
 2. V druhej fáze sú cievy silne zúžené.
 3. Tretia etapa je charakterizovaná takzvaným symptómom medeného drôtu: spletité tepny, arterioly (malé tepny) sa stali žltými.
 4. Vo štvrtej fáze sa objavuje príznak strieborného drôtu: artérie sa stávajú šedo-striebornou farbou a stávajú sa ešte viac skrútené.

Štvrtý stupeň hypertenznej angiopatie sietnice

Ak máte vysoký krvný tlak, uistite sa, že každý rok podstupujete vyšetrenie oftalmológa. V hypertenzii tretieho stupňa má 99% pacientov zmeny v plavidlách Fundus. Preto je veľmi dôležité kontrolovať procesy, ktoré sa vyskytujú v očiach, aby sa v prípade potreby začalo liečba.

Angiopatia a tehotenstvo

Ak má žena známky počiatočného štádia vaskulárnej angiopatie sietnice, môže sa patológia v priebehu tehotenstva zhoršiť. Prirodzené pôrod môže tiež ovplyvniť stav sietnice.

Ženy s hypertenziou, hypotenziou, aterosklerózou alebo cukrovkou počas celého obdobia tehotenstva by mali pravidelne vyšetrovať oči.

Ak sa progresia patológie sietnice, lekári môžu zakázať ženu prirodzene porodiť a rozhodnúť o potrebe cisárskeho rezu.

Diagnóza angiopatie sietnicových ciev

Ak sa objavia príznaky, poraďte sa s očným lekárom a vykonajte nasledujúce diagnostické postupy:

 • vyšetrenie očného fundusu (oftalmoskopia);
 • Očné ultrazvuk;
 • CT na sietnici a dráhy oka.

Oftalmoskopia je najjednoduchšia a najúčinnejšia metóda, pomocou ktorej môžete diagnostikovať angiopatiu sietnicových ciev. Vykonáva sa takto:

 1. Lekár rozširuje žiaka pacienta, aby dobre uvidil fundus. Robí to pomocou špeciálnych kvapiek (Tropicamid, Midriacil, Irifrin atď.)
 2. Po 15 minútach po instilácii sa pacient usadí a lekár sa pozerá cez špeciálnu šošovku a skúma podklad oka.

V prípade vaskularity, krvácania, opuchu sietnice sú na oftalmoskopii viditeľné zmeny v farbe tepien - lekár dospel k záveru, že pacient má angiopatiu sietnice. Ak chcete objasniť diagnózu, môže byť niekedy potrebné vykonať ultrazvukové alebo CT vyšetrenie očí.

Liečba: Je možné sa zbaviť angiopatie?

Úplne sa zbaviť angiopatie iba kontaktovaním špecialistov v skorom (prvom) štádiu ochorenia. V tejto fáze aplikujte konzervatívnu liečbu - lieky:

Cievne choroby sietnice

Hlavnou príčinou nevyliečiteľnej slepoty je zvyčajne ochorenie ciev. Obštrukcia cievy alebo prietok krvi, ktorý je nedostatočný pre normálny krvný obeh, vedie k infarktom, mikroinfarktom alebo jednoducho k chronickému nedostatku kyslíka v cievach zraku.

Kyslíkové hladovanie je obzvlášť nebezpečné pre najdôležitejšie oko škrupiny, fotosenzitívnu vrstvu sietnice. Komplexná štruktúra sietnice diktuje obzvlášť vysoké nároky na zásobovanie krvou vo svojich štruktúrach. Pri úplnej prekážke centrálnej artérie sietnice môže videnie zmiznúť za niekoľko sekúnd!

Charakteristickou črtou všetkých cievnych ochorení sietnice je lokálne poškodenie krvného obehu, čo vedie k obštrukcii artérií a venóznej trombózy.

Medzi cievnymi ochoreniami sietnice sú najbežnejšie nasledujúce:

 • retinálny edém;
 • diabetická retinopatia;
 • retinálna angiopatia;
 • trombóza sietnicovej žily;
 • oklúzie centrálnej retinálnej artérie;
 • oklúzie centrálnej retinálnej žily a jej vetvy.

Opuch sietnice

Retinálny edém je spojený s poškodením ciev a nahromadením vlhkosti a proteínových štruktúr v sietnici. Toto nie je nezávislé ochorenie, ale symptóm nejakej patológie. Napríklad makulárny edém sietnice sa môže vyskytnúť v dôsledku cukrovky, vaskulárnych a zápalových ochorení.

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia je skôr zákerná choroba, ktorá sa vyvíja na pozadí vysokých hladín cukru v krvi a nemá v počiatočných štádiách príznaky. Ak sa traumatická retinopatia vyskytne v dôsledku poškodenia oka a prejavuje sa opuchom a krvácaním, potom sa diabetická retinopatia vyvíja ticho a nepozorovane.

Ak však liečba nie je zahájená v počiatočnom štádiu, môže dôjsť k oddeleniu sietnice, čo vedie k slepote. Pre tento typ ochorenia je charakteristická neovaskularizácia - patologický vaskulárny rast.

Viac informácií o tomto vaskulárnom ochorení sietnice nájdete tu.

Retinálna angiopatia

Angiopatia je léziou retinálnych ciev s rôznymi priemermi. Pri angiopatii sa cievy stávajú úzke a prekrvené. Medzi príčiny tejto patológie patria nasledujúce ochorenia: diabetes mellitus, poranenie oka, vaskulitída, osteochondróza krčnej oblasti, vysoký krvný tlak. Môžete si prečítať príznaky ochorenia a ktoré metódy sú pre liečbu najviac účinné.

Trombóza sietnicových žíl

Príznaky trombózy centrálnej vetvy sietnice sú jednoduché - vzhľad slepých miest v zornom poli alebo znateľná, ale bezbolestná strata videnia v jednom oku. Najčastejšie táto patológia postihuje starších ľudí.

Prokurujúce faktory tohto vaskulárneho ochorenia sietnice sú:

Ak sa objavia nepriaznivé stavy, arteriálne steny sa zahustia a stvrdnú, čo vedie k stlačeniu susednej žily. V žilách sa prietok krvi spomaľuje a tvorí krvnú zrazeninu (trombus).

Krvná stázka zvyšuje priepustnosť krvných ciev, kvapalná časť krvi vypĺňa cievny priestor, čo vedie k opuchu sietnice a krvácaniu.

Trombóza sietnicových žíl sa môže objaviť na centrálnej žile a na jej vetvách, ktoré sa vyvíjajú v ischemickom a neischemickom type.

Keď sa u neischemickej lézie objavia malé zmeny v oku, dochádza k miernemu poklesu ostrosti zraku.

Ischemický typ je charakterizovaný výskytom mnohonásobných krvácaní a vatoobraznych (slepých) lézií v sietnici. Keď k tomu dôjde, výrazné zhoršenie videnia.

Kvôli riziku rôznych komplikácií v prípade takýchto porušení je potrebné každé dva týždne prísť na vyšetrenie oftalmológa.

Zastrešenie centrálnej retinálnej žily a jej vetvy

Oklúzia žíl a centrálnej artérie sietnice v dôsledku rýchlosti zmien, ktoré sa vyskytujú, sa niekedy nazýva "katastrofa", v dôsledku čoho dochádza k rýchlemu poklesu videnia.

Zastrešenie centrálnej retinálnej žily - poškodenie krvného obehu centrálnej retinálnej žily a jej vetvy.

Pri tomto vaskulárnom ochorení sietnice je priechodnosť centrálnej žily úplne narušená a bodové krvácanie sa vyskytuje vo všetkých štvorcoch sietnice.

Kruhovitosť a dilatácia žíl, vatoobraznye ložiská, opuch hlavy z optického nervu, výskyt neovaskularizácie sietnice, dúhovky a disku. Počas desiatich dní bude videnie (v jednom oku) naďalej klesať, ale nepovedie k celkovej slepote.

Oklúzia centrálnej retinálnej artérie

Pri oklúzii centrálnej artérie sietnice sa pozoruje symptóm, ako je náhla strata videnia.

Človek je schopný rozlišovať len medzi svetlom a tmou a sotva vidí ruky prstov pred očami. Pred nástupom ochorenia sa u pacienta objavujú krátkodobé epizódy celkovej slepoty. U mužov sa táto choroba vyskytuje dvakrát častejšie ako u žien. Oklúzie centrálnej retinálnej artérie sa môže vyskytnúť u 25-ročných a ľudí starších ako 85 rokov.

Pri zápale periférnych vetiev retinálnych artérií pacienta dochádza k čiastočnej strate videnia.

Príčiny choroby

Príčinou vzniku tohto vaskulárneho ochorenia sietnice môže byť:

 • ateroskleróza (z tohto dôvodu sa vyskytuje každé tretie ochorenie choroidu);
 • hypertenzia (každé štvrté ochorenie);
 • reumatizmus;
 • dočasná arteritída;
 • neurochirurgická dystónia, arytmia.

Ak nezačnete liečbu tejto choroby včas, je možná úplná strata videnia.

Diagnóza vaskulárnych ochorení sietnice

Pri diagnostike vaskulárnych ochorení sietnice sa berú do úvahy anamnéza, sťažnosti pacientov, laboratórne techniky a metódy fyzikálneho vyšetrenia.

Očný lekár zhromažďuje údaje o prítomnosti rodinných ochorení, predchádzajúcich "vaskulárnych nehodách" (venózna trombóza končatín, mŕtvica a infarkt myokardu atď.), Lieky, ktoré pacient prijal.

Fyzikálne vyšetrenie zahŕňa nasledujúce metódy:

 • očné pozadie;
 • tonometria;
 • visometry;
 • perimetria;
 • biomikroskopie;
 • fluoresceínová angiografia (pomáha analyzovať stav malých a veľkých sietnicových ciev);
 • Dopplerometria (ultrazvuk ciev hlavy a krku) umožňuje identifikovať povahu a rýchlosť prietoku krvi vo vyšetrovaných cievach.

Liečba cievnych ochorení sietnice

Liečba otokov sietnice a iných vaskulárnych ochorení sietnice je zameraná na zníženie edémov, zlepšenie prietoku krvi v postihnutej žile, optimalizáciu retinálneho trofizmu, resorpciu krvácania sietnice.

Liečba cievneho ochorenia sietnice zahŕňa:

 • trombolytické lieky;
 • vazodilatanciá;
 • endotelioprotektory;
 • antiagregačnými činidlami.

V klinike "MediciCity" na liečbu makulárneho edému a iných vaskulárnych ochorení koagulácie sietnice na sietnici sa uskutočňuje na prístroji Supra.

A na včasnú diagnostiku ochorení očí používame jedinečné zariadenie na úrovni expertov - Spectralis HRA + OCT tomograf.

Zverte diagnostiku a liečbu chorôb sietnice profesionálom!

Ak máte akékoľvek otázky, zavolajte nám telefonicky:

+7 (495) 604-12-12

Prevádzkovatelia kontaktného centra vám poskytnú potrebné informácie o všetkých otázkach, ktoré vás zaujímajú.

Môžete tiež použiť nižšie uvedené formuláre na to, aby ste položili otázku nášmu špecialistovi, dohodli si schôdzku na klinike alebo si objednali spätné volanie. Opýtajte sa alebo uveďte problém, s ktorým by ste nás chceli kontaktovať, a my vás budeme kontaktovať, aby sme objasnili informácie čo najskôr.

Angiopatia očnej sietnice: ochorenie, ktoré sa nemá začať

Keď nastane angiopatia, dôjde k destabilizácii tónu krvných ciev, ktorej príčinou je porucha nervovej regulácie. V lúmenu sa zhoršil prítok (odtok) krvi. Angiopatia sietnicových ciev je známa prejavom patologických zmien, ktoré sú pokračovaním mnohých ochorení. Nie je to nezávislé ochorenie, ale signalizuje aj iné patologické procesy postihujúce krvné cievy. Poškodenie kapilár, očných krvných ciev je spôsobené najmä kŕčmi, parezami krvných ciev. Lekári venujú túto poruchu vážnu pozornosť, pretože v zanedbanom stave je angiopatia ohrozená stratou zraku.

Dospelí a deti sú postihnuté poškodením očného tkaniva, ale častejšie sa vyskytuje po 30 rokoch. U dieťaťa je sietnicová angiopatia charakterizovaná skôr objektívnym symptómom. Zmení sa so zmenou polohy dieťaťa (sedavá alebo stála) počas cvičenia. U dospelých, samozrejme, na pozadí pretrvávajúceho zvýšenia tlaku tiež ateroskleróza často prejavuje mikroangiopatiu mozgu. Nečinnosť vedie k patologickým, možno nezvratným procesom.

Komplikácie choroby sú vyjadrené v atrofii optického nervu; zúženie vizuálnych polí, strata videnia (čiastočná, úplná). Existuje klasifikácia ochorení, ktoré spôsobili retinálnu angiopatiu. Preto identifikoval niekoľko druhov ochorenia.

Typy očnej angiopatie

Hlavné typy angiopatie sietnice sú nasledujúce:

 1. Mládež.
 2. Hypertenzná.
 3. Traumatizujúce.
 4. Hypotonická.
 5. Diabetik.

Ilza choroba - problém mladých mužov

Prvý typ sa považuje za najnepriaznivejší. Tiež sa nazýva Ilza choroba. Etiológia juvenilnej angiopatie nie je jasná. Je charakterizovaný zápalom sietnicových ciev, zvyčajne žilovým. Pozorované krvácanie v sietnici, telo sklovca. Tiež vo vnútri vytvárajú spojivové tkanivo. Niekedy existujú komplikácie, ako je odlúčenie sietnice, glaukóm, katarakta.

Hypertenzná angiopatia: výrazne zúžené arterioly druhého rádu.

Hypertonický typ

Hypertenzná angiopatia je dôsledkom arteriálnej hypertenzie. V podklade sa začína objavovať nerovnomerné zúžené tepny. Prítomnosť hypertenzie takmer vždy vedie k narušeniu štruktúry sietnice. Toto je poznačené rozvetvujúcimi sa žilami a ich rozšírením. V oku sa objavujú bodové krvácania. Môže sa vyskytnúť rozmazanie očnej gule. V pokročilých prípadoch je možná úplná zmena v sietnici sietnice. Pri eliminácii hypertenzie sa fundus zlepšuje. Toto hypertenzné ochorenie sa vyskytuje aj u tehotných žien. Začína sa spravidla po šiestom mesiaci vývoja plodu.

Angiopatia ako následok poškodenia

Traumatická angiopatia sa vyskytuje, ako je známe, v dôsledku kompresie hrudníka, poranenia chrbtice (krčnej chrbtice), zvýšeného intrakraniálneho tlaku a poškodenia mozgu. Výskyt tejto atrofie v optickom nervu je plný zraku. Včasná liečba zabráni oddeleniu sietnice, glaukómu.

Hypotonický pohľad

Hypotonická angiopatia sa zvyčajne vyskytuje, ak je znížený vaskulárny tonus (malý). Pretečenie krvných ciev začína a tiež môže dôjsť k zníženiu prietoku krvi. Výsledkom bude trombóza. Tento typ angiopatie je charakterizovaný palpívnou pulzáciou, dilatáciou tepien a rozvetvovaním.

Mikro a makro poruchy pri cukrovke

Diabetická angiopatia je veľmi častá. Jej vzhľad je spojený s faktom oneskorenej liečby cukrovky. Okrem toho boli zaznamenané dva typy: mikroangiopatia a makroangiopatia. Prvý typ je poškodenie kapilár, keď sa ich steny zmenšujú. Kvôli tomu krv vstupuje do okolitých tkanív - dochádza k krvácaniu. Krvný obeh je tiež narušený. Porážka veľkých ciev je makroangiopatia. Ak nie je liečený diabetes a zaznamená sa vysoká krvná hladina, dôjde k hrozbe diabetickej mikroangiopatie. Tuku sa hromadí z vnútra cievnej steny, čo vedie k jej konsolidácii. Ďalej bude dôsledkom zablokovania krvných ciev, čo spôsobí hypoxiu tkanív sietnice. Porušenie tohto typu spôsobuje ischemickú chorobu. Sú ovplyvnené aj periférne plavidlá.

Prečítajte si viac o diabetickom type odkazu.

Príčiny angiopatie. príznaky

Dôvody vzniku ochorenia podľa lekárov sú tieto faktory:

 • Porucha nervovej regulácie, samozrejme, zodpovedná za cievny tonus;
 • Zranenia mozgu, chrbtice (menovite cervikálnych stavcov);
 • Zvýšený intrakraniálny tlak;
 • Škodlivé pracovné podmienky;
 • Zranenia zraku;
 • fajčenie;
 • Cervikálna osteochondróza;
 • Vlastnosti štruktúry krvných ciev (vrodené);
 • Rôzne choroby krvi;
 • Pokročilý vek;
 • hypertenzia;
 • Systémová vaskulitída (forma vazopatie);
 • Intoxikácia tela;
 • Presbyopia oka.

Príčiny juvenilnej angiopatie vyžadujú ďalší výskum. Toto je zriedkavá forma tejto choroby. Hlavná príčina poškodenia ciev, bezpochyby, sa nazýva pokročilá forma cukrovky, ktorá spôsobuje porušenie hemostázy. Ale niekedy sa takáto odchýlka, bohužiaľ, pozoruje u novorodenca, aj keď nemá vyššie uvedené choroby. Angiopatia sietnice sa nachádza v materskej nemocnici. Ale vzrušenie o tom je predčasné. Choroba môže byť dôsledkom ťažkého pôrodu. Najčastejšie neexistuje žiadna hrozba pre víziu novorodenca. Po nejakej dobe táto patológia prejde sama.

Symptóm Gvista, na ktorom sú na okuliaroch žlté škvrny - znak hypertonického poškodenia očí.

Symptómy angiopatie sa prejavujú nasledovne:

 1. Zrak sa zhorší (obraz sa stáva zakalený);
 2. "Blesk" v očiach.
 3. Vízia je úplne stratená;
 4. Obáva sa o krvácanie z krvi;
 5. Bolesť v nohách;
 6. Existuje progresívna krátkozrakosť;
 7. Manifestácia retinálnej dystrofie;
 8. Krv v moči;
 9. Vyvoláva sa gastrointestinálne krvácanie.

Na oku sú jasne viditeľné žlté škvrny, rozvetvené cievy, prekrvené malé cievy, bodové krvácanie. Pacient často s hypotonickou angiopatiou cíti pulzáciu v fundusu.

Diagnóza. Liečba na predpis

Pre správnu a účinnú liečbu retinálnej angiopatie je veľmi dôležitá profesionálna diagnostika. Choroba je prirodzene diagnostikovaná len oftalmológa. Na objasnenie diagnózy sa vyžadujú špeciálne štúdie, napríklad ultrazvuková kontrola ciev, ktorá poskytuje informácie o rýchlosti krvného obehu. Vďaka Dopplerovi (duplexnému) skenovaciemu odborníkovi vidí stav stien cév.

Röntgenové vyšetrenie je tiež účinné. Postup zavádza látku s rádioaktívnym povlakom na stanovenie vaskulárnej permeability. Niekedy sa môže použiť magnetické rezonančné zobrazovanie. Pomáha vizuálne študovať stav mäkkých tkanív.

Po zistení angiopatie lekár predpisuje účinné lieky na zlepšenie krvného obehu: pentylín, vazonit, arbiflek, solkoseril, trental. Je pravda, že počas tehotenstva nie je žiadna angiopatia na liečenie liekom. Chemické účinky na plod by sa mali úplne vylúčiť, aby sa udržalo zdravie. Preto lekári opatrne nepredpisujú lieky, najmä na zlepšenie krvného obehu. Vyberajú sa šetriace fyzioterapeutické metódy.

Na liečbu diabetickej angiopatie sa na predpísané lieky povinne pridáva špeciálna diéta. Z dennej stravy je potrebné vylúčiť uhľohydrátové potraviny. Lekári tiež odporúčajú ľahkú fyzickú aktivitu, ktorá prispieva k nevyhnutnej spotrebe cukru svalmi, zlepšeniu stavu, normálnemu fungovaniu kardiovaskulárneho systému. K

Keď je zvýšená vaskulárna krehkosť, odporúča sa predpísať kalcium dobesilát. Vďaka lieku sa zlepšuje krvná mikrocirkulácia, viskozita krvi sa znižuje na potrebný stupeň a vaskulárna permeabilita sa normalizuje celkom efektívne.

Pri liečbe angiopatie v oboch okoch sa môže predpokladať použitie fyzioterapeutických metód. Rôzne postupy (napríklad laserové ožarovanie, magnetická terapia, akupunktúra) zlepšujú celkový stav.

Pri hypertenznej angiopatii je účinná liečba zameraná na normalizáciu tlaku, významné zníženie hladín cholesterolu. Priraďte vhodnú stravu. Oftalmológ zvyčajne predpisuje očné kvapky, vitamíny (Anthocyan Forte, Lutein). Keď je stav angiopatie zanedbávaný, predpísaná je hemodialýza. Postup pomáha vyčistiť krv.

Liečba angiopatie sietnicových ciev

Ak zrazu začnete spozorovať blikanie pred očami, objavenie sa tmavých škvŕn, potom nie sú vylúčené zmeny v sietnicových cievach. Ak začali mať pulzáciu, bolesť a bolesť v očiach, potom sú tieto poruchy patologické. Pozrime sa, čo je angiopatia sietnice, známky ktorých sú uvedené vnímanie. Dozvieme sa, čo je zvláštnosť tejto patológie krvných ciev, prečo vzniká, ako sa s nimi zaobchádza.

Čo je angiopatia sietnicových ciev?

Toto nie je nezávislé ochorenie, ale iba forma manifestácie vaskulárnych patológií. Pri angiopatii sietnice dochádza k porušeniu lumenu krvných ciev, ich rozširovaniu, kontrakcii, nedostatočnému rozvoju (u novorodencov) atď. V dôsledku toho sa objavujú abnormálne formácie spojivového tkaniva, začne sa odlúčenie, zápal očnej sietnice, opacita šošovky, zrak sa znižuje. Štátne údaje sú diagnostikované iba špeciálnym vybavením pri skúmaní fundusu.

Angiopatia sa často vyvíja u ľudí starších ako tridsať rokov, u novorodencov, menej často u detí v prechodnom veku. V medicíne sa používa termín-analóg tejto patológie - retinopatia alebo angioretinopatia. Juvenilná angiopatia (zmeny v krvných cievach teenagerov) sa nazýva Ilza choroba. V počiatočných štádiách sú takéto vaskulárne patológie úplne reverzibilné a ak sú odstránené základné príčiny, prechádzajú samy. Ak choroba nie je diagnostikovaná v počiatočnom štádiu, progresívna choroba vedie k strate zraku alebo dokonca k slepote.

V závislosti od príčiny, ktorá spôsobuje porušenie sietnicových ciev, je angiopatia klasifikovaná nasledovne:

 1. Diabetik. Vyvíja sa v dôsledku cukrovky. Podmienka je charakterizovaná poškodením malých a veľkých ciev, zistených v počiatočných štádiách ochorenia, vedie k zníženiu ostrosti zraku. Vyskytuje sa u 90% pacientov s cukrovkou.
 2. Hypertenzná. Vyvíja sa kvôli vysokému krvnému tlaku, ktorý ničí vnútornú vrstvu cievnej steny. Vibrujú, stláčajú žily, zhoršujú krvný obeh. Pri skúmaní pozorovaného účinku zvinutého fundusu, charakteristického pre pacientov s hypertenziou.
 3. Hypotonická. Vyvíja sa v dôsledku zníženia cievneho tonusu, rýchlosti toku krvi, v dôsledku čoho sa vytvárajú krvné zrazeniny. Je charakterizovaný rozvetvovaním, výrazným rozšírením tepien.
 4. Traumatizujúce. Vyvíja sa so zraneniami na krku, stlačením lebky, hrudnej kosti, brušnej dutiny v dôsledku náhleho zvýšenia krvného tlaku alebo intrakraniálneho tlaku. Keď traumatická forma ochorenia zúžila bazálne cievy, dochádza k retinálnemu krvácaniu, výraznému poklesu videnia.
 5. Mladistvá, nebezpečná povaha, ktorej výskyt nie je úplne pochopený. Vyskytuje sa (zriedkavo) u adolescentov vo forme vaskulárneho zápalu sietnice, charakterizovaného krvácaním, proliferáciou spojivového tkaniva, rozvojom katarakty a glaukómu. Je považovaný za najnepriaznivejší typ angiopatie.

Príčiny cievnych ochorení

Retinálna angiopatia sa vyvíja v dôsledku zmiešaných vaskulárnych ochorení na pozadí poranení, infekčných a vnútorných ochorení, rakovinových nádorov atď. Medzi najčastejšie príčiny tohto ochorenia patrí:

 • vrodené cievne ochorenie;
 • hyper a hypotenzia;
 • diabetes mellitus;
 • prírodné starnutie;
 • zranenia krku a očí;
 • mozgová mikroangiopatia;
 • poruchy krvi;
 • cervikálna osteochondróza;
 • fajčenie;
 • zamestnanosti v rizikovej výrobe.

príznaky

Rozvíjajúca sa angiopatia spôsobuje pocit častého tmavnutia v očích, blikanie "muchov", výskyt tmavých škvŕn a škvŕn, rezanie, pulzácia, roztrhnutie krvných ciev a bolesť v oku. Existuje rozmazané videnie, závrat, meteorologická závislosť. Pacienti trpia bolesťami v nohách a krvácajú z nosa. Pokrok v zrakovom postihnutí sa stáva trvalým. Očné vyšetrenie tiež odhaľuje ďalšie príznaky angiopatie.

Novorodenec

Zmeny v sietnici u novorodencov môžu nastať so zmenami v telesnej polohe, emocionálnym a fyzickým stresom, preto v počiatočnom období po pôrode patológia nie je. Jediným vonkajším prejavom takýchto zmien je vzhľad kapilárnej siete na očnej gule. Možné príznaky angiopatie, sú len neskôr, keď sú zistené pri vyšetrení neurológom. Patologické zmeny sietnice u dojčiat sú:

 • zúženie tepien;
 • opuch nervového nervu;
 • preťaženie a pretrhnutie žíl;
 • nerovnosť hlavy zrakového nervu.

Počas tehotenstva

Rastúci objem krvného obehu a rovnomerná dilatácia krvných ciev počas tehotenstva sa stáva priaznivým faktorom rozvoja angiopatie, preto je táto patológia u žien počas tohto obdobia veľmi bežná. Jej mierny stupeň nevyžaduje liečbu, keďže prechádza približne za pár mesiacov po pôrode, súčasne začína zlepšenie videnia. Ak sa angiopatia oka postupuje, vyvíja sa na pozadí silnej toxikózy a vysokého tlaku, potom je ženám predpísané antihypertenzívne lieky av prípade odlúčenia sietnice je indikovaná cisársky rez.

Liečebné metódy

Pri všetkých typoch angiopatie sa hlavná pozornosť venuje odstráneniu základných príčin tejto patológie. Liečba sietnice sa uskutočňuje pomocou špecifických metód zameraných na normalizáciu stavu ciev a krvného zásobovania:

 1. Farmakoterapie. Keď liečba liekom predpisuje lieky na normalizáciu krvného obehu, znižuje priepustnosť cievnych stien, zabraňuje adhézii krvných doštičiek ("Pentylin", "Parmidin", "Vazonit", "Arbiflex", "Tiklodipin", "Trental" atď.). V obidvoch očiach sa odporúčajú cievne kvapky, napríklad Taufon a prípravky na zlepšenie mikrocirkulácie.
 2. Fyzioterapeutická liečba - magnetická a akupunktúra, laserové ožarovanie, telocvik pre oči.
 3. Diétna terapia - vylúčenie uhľohydrátových potravín a živočíšnych tukov, povinný doplnok stravy rýb, zeleniny, mliečnych jedál, ovocia.
 4. Liečba vitamínmi. Kurzy liečby vitamínmi B, C, E, P (dva týždne dvakrát ročne).
 5. Prostriedky tradičnej medicíny - rastlinné tinktúry a odvarky.

Video ako liečiť očná angiopatia

Chcete vedieť stanovisko špecialistu o diagnóze angiopatie sietnicových ciev u detí mladších ako jeden rok? Prečo je taká diagnóza urobená, že to znamená, čo spočíva za takýmto nejasným znením? Ako zlepšiť víziu? Pozrite si video prednášku očného lekára Vadima Bondara. Z videa vedúceho kliniky alternatívnej medicíny Elena Shvedovej sa dozviete o vlastnostiach angiopatie, ktorá sa vyvíja na pozadí diabetes mellitus.

U detí

S cukrovkou

Informácie uvedené v článku sú len informačné. Materiály výrobku nevyžadujú samošetrenie. Iba kvalifikovaný lekár môže diagnostikovať a poradiť o liečbe na základe individuálnych charakteristík konkrétneho pacienta.

Angiopatia sietnicových ciev: typy, príčiny, liečba

Pravdepodobne sa veľa ľudí po návšteve oftalmológa vrátilo domov s novou a nepochopiteľnou diagnózou angiopatie sietnicových ciev. Čo to je, aký druh hrozby táto choroba prináša víziu a všeobecné zdravie, ako sa s ňou zaobchádzať - to sa bude diskutovať v tomto článku.

Čo je retinálna angiopatia?

Angiopatia sietnicových ciev je patologická zmena v tepnách a žilách, ktoré prechádzajú základom, a tento stav sa tiež nazýva retinopatia. Takéto zmeny môžu byť spôsobené ako porušenie regulácie vaskulárneho tónu (ich spazmus alebo atónia) a organických zmien v krvných cievach.

Je potrebné poznamenať, že angiopatia nie je nezávislé ochorenie, je vždy príznakom primárnej patológie.

Lekári porovnávajú fundus oka so zrkadlom nášho tela. To znamená, že všetky choroby, ktoré postihujú krvné cievy, sú zobrazené na tepnách a žilách sietnice. Veľmi často patologické zmeny primárne postihujú retinálne cievy. To umožňuje podozrenie a stanovenie diagnózy aj v predklinickom štádiu základnej choroby, keď ešte nie sú žiadne príznaky, ale plavidlá fundus už odpovedali.

Angiopatia v počiatočných štádiách je úplne reverzibilný stav. Ak odstránite príčinu cievnych zmien, potom si retinopatia prechádza sama. Ak však choroba nie je rozpoznaná alebo liečba nie je predpísaná, angiopatia má tendenciu k pokroku. Nakoniec tento jav vedie k postupnej strate videnia až po úplnú slepotu. Charakteristickým rysom je, že angiopatia je vždy bilaterálna.

Preskúmanie fundusu

Angiopatia sa diagnostikuje veľmi jednoducho, je oveľa ťažšie nájsť jej príčinu. Ak chcete vidieť cievy očného fundusu, použite oftalmoskopiu (vyšetrenie fundusu). Existujú dva typy oftalmoskopie:

 1. Priama - vykoná sa pomocou špeciálneho nástroja so zdrojom svetla a šošoviek, čo vám umožní zväčšiť obrázok 15-krát.
 2. Nepriama - používa sa špeciálny objektív a vzdialený svetelný zdroj, má viac diagnostických schopností ako priamy.

Nie je potrebná žiadna špeciálna príprava na oftalmoskopiu. V niektorých prípadoch sa v očiach vnášajú očné kvapky, ktoré rozširujú žiaka, aby mohli lepšie vidieť štruktúry zubného kameňa.

Normálny oftalmoskopický obraz:

 • sietnica je červená;
 • hlavu zrakového nervu má jasné hranice, zaoblený tvar a ružovú farbu;
 • v podložke nie sú žiadne infiltráty a krvácanie;
 • nádoby sú jasne viditeľné, žily sú širšie ako tepny (pomer ich priemerov je 2 až 3), nie sú spletité;
 • jasne viditeľné slepé miesto - makula.

Oftalmoskopický obraz fundusu a retinálnych ciev v normálnom

Zmeny angiopatie začínajú tepnami a žilami - stávajú sa zmäkčenými, ich priemerom a zmenou pomeru, pretože progresia vyvíja exsudáty a krvácanie.

Príčiny retinálnej angiopatie

Angiopatia môže spôsobiť akúkoľvek chorobu a patologické stavy, ktoré ovplyvňujú stav krvných ciev v tele. Z povahy zmien v očných krvných cievach je možné posúdiť zvyšok krvného obehu.

Najčastejšie príčiny angiopatie:

 • diabetes mellitus;
 • hypertenzia, primárna aj symptomatická;
 • ateroskleróza;
 • traumatické poranenia;
 • žiarenie;
 • rôzne intoxikácie;
 • systémová vaskulitída;
 • vrodené vaskulárne defekty sietnice;
 • pokročilý vek;
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • intrakraniálna hypertenzia;
 • ochorenia krvného systému.

Bez ohľadu na príčinu angiopatie môžu všetky viesť k postupnej a nezvratnej strate videnia. Preto je potrebné mať na pamäti, že v počiatočných štádiách je možné zastaviť patologické zmeny v sietnicových cievach a zabrániť slepote. Ale kvôli absencii príznakov angiopatie v počiatočnom štádiu je ťažké ju diagnostikovať. Diagnóza angiopatie sa zvyčajne prejavuje počas profylaktických vyšetrení alebo počas návštevy lekára z iného dôvodu (retinopatia sa zistí ako náhodný nález).

Ľudia, ktorí sú vystavení riziku vzniku angiopatie v sietnicových cievach a to sú predovšetkým pacienti s hypertenziou a diabetes mellitus, musia navštíviť oftalmológa dvakrát do roka na včasné zistenie patologických zmien v sietnicových cievach. Iba včasná diagnóza zachráni zrak takýchto pacientov.

Hlavné typy angiopatie sietnice

Angiopatia sietnicových ciev sa delí na jednotlivé typy v závislosti od primárnej choroby, ktorá spôsobila zmeny v očných tepnách a žilách. Zvážte najbežnejšie možnosti.

Diabetická angiopatia

Toto je najbežnejší typ angiopatie. V prvom type diabetu sa vyvinie retinopatia u 40% pacientov a v druhej na 20%. Táto komplikácia cukrovky je najčastejšou príčinou slepoty u ľudí vo veku 20 až 65 rokov.

Nasledujúce faktory zvyšujú riziko rozvoja angiopatie u diabetikov:

 • trvanie diabetes mellitus, spravidla vzniká retinopatia po 7-10 rokoch od nástupu ochorenia, ale môže sa vyskytnúť skôr;
 • nedostatok kontroly nad hyperglykémiou (odmietnutie pacienta liečiť, nesprávne zostavený liečebný program, nediagnostikovaný diabetes);
 • tehotenstvo (dáva impulz rýchlu progresiu angiopatie u žien s cukrovkou);
 • zvýšený tlak;
 • ochorenie obličiek;
 • fajčenie, obezita, zvýšené hladiny aterogénnych tukov v tele.

Základom vývoja diabetickej retinopatie sú neustále zvýšené hladiny glukózy v krvi, čo vedie k patologickým štrukturálnym zmenám v cievach celého tela malej kalibru (mikroangiopatia). V kapilárach sietnice sa vytvorí oklúzia a únik krvi do tkaniva sietnice s tvorbou krvácaní a infiltrátov. Každá takáto zložka znižuje plochu zdravého sietnice, čo vedie k postupnej strate videnia.

Priama oftalmoskopia je cenovo dostupná a účinná metóda diagnostiky angiopatie v sietnicových cievach

Existujú tri po sebe idúce štádiá diabetickej angiopatie sietnice:

 1. Neproliferatívne - vaskulárne oklúzie, mikroaneuryzmy a malé krvácanie, opuch sietnice v oblasti slepých škvŕn. Zvyčajne v tejto fáze nie sú žiadne vážne poruchy zraku, ale jeho ostrosť sa postupne znižuje.
 2. Predproliferatívne - retinálne žily sa zvyčajne zväčšujú, výrazne sa zvyšujú cievne priemery, normálny pomer tepien a žíl (2 až 3) sa stráca, infiltráty a bavlníkové exsudáty sa vyvíjajú v sietnici, počet krvácaní výrazne stúpa. V tomto štádiu je spravidla ovplyvnené ľudské videnie.
 3. Proliferatívna - v tomto štádiu dochádza k neovaskularizácii (vrodenie nových ciev). Tieto kapiláry sú však veľmi krehké, čo vedie k ešte väčšiemu počtu hemorágií v sietnici, k ich postupnému oddeleniu, tvorbe hrubého spojivového tkaniva na miestach infiltrátov, tvorby sklovitých krviniek a úplnej a nezvratnej slepoty.

Nie je potrebná žiadna špeciálna liečba pre neproliferatívnu angiopatiu. Stačí stačiť pozorovať zmeny v dynamike, predpísať adekvátnu liečbu cukrovky na kompenzáciu hyperglykémie a korigovať známe rizikové faktory pre progresiu angiopatie.

Pri preproliferatívnej angiopatii musí byť kontrola častejšia. V niektorých prípadoch, keď nie je možné často navštevovať oftalmológov, už v tomto štádiu sa používa špecifická oftalmologická liečba - fotokoagulácia.

Už pri prvých príznakoch neovaskularizácie (prechod retinopatie do štádia 3) oftalmológovia odporúčajú laserovú koaguláciu sietnice.

Video o diabetickej retinopatii:

S retinálne cievy

Centrálna artéria sietnice má malý priemer, ale ten, ktorý hrá najdôležitejšiu úlohu pri dodávaní živín do vlákien z optického nervu a buniek sietnice. Začína to z orbitálnej tepny, ktorá je zasa z vnútornej krčnej tepny. Celkovo sú v centrálnej retinálnej artérii tri miesta: intravaginálne, intraorbitálne a intranulárne. V oblasti hlavy optického nervu sa táto tepna rozdeľuje na jej konečné vetvy, ktoré sa odlišujú v podstate sietnice.

Štruktúra stien centrálnej artérie sietnice je iná. V extrabulbovej zóne sa vzťahuje na svalový typ. Zároveň majú pomerne vyvinutú elastickú membránu. Po preniknutí tepny do dutiny oka sa mení štruktúra jej steny (v ňom je viac elastického tkaniva). Z tohto dôvodu je možné dosiahnuť rovnomerný prietok krvi cez kapiláry, ktoré sú ovplyvnené pomerne vysokým vnútroočným tlakom. Typicky je hladina tlaku v kapilárach sietnice oveľa vyššia ako v iných oddeleniach a je približne 50 mm Hg. Art. (dvojnásobok vnútroočného tlaku). V prípade prudkého poklesu hladiny tlaku v strednej tepne sietnice (pod vnútroočným tlakom) je narušená výživa očných tkanív a rozpad vizuálnej funkcie. Táto situácia je pozorovaná, keď tlak systému klesne na 70/40 mm Hg.

Centrálna retinálna artéria preniká do oka spolu s vláknami optického nervu a necháva ho v oblasti bradavky. Ďalej je rozdelená na dve veľké vetvy (horné a spodné). Tieto vetvy sú už rozdelené dichotómne, to znamená ako korunu stromov. Kapilárna sieť centrálnej retinálnej tepny prechádza do vonkajšej plexiformnej vrstvy. Tlak v žilových cievach v oblasti dentálnej línie je 20-25 mm Hg. Pozdĺž okrajov tejto línie sa vytvárajú anastomózy.

Odtok krvi sa prejavuje žilovým systémom, ktorého cievy nemajú svalovú vrstvu. V dôsledku toho môžu expandovať a tenké, čo ovplyvňuje priepustnosť ich stien. Žily prechádzajú priamo v blízkosti príslušných arteriálnych ciev a tlak v nich prevyšuje očný tlak len o 0,5 až 1,5 mm Hg. Najväčšou cievou žilovej siete oka je centrálna žila sietnice.

Krvné zásobenie makuly

Vo funkčnom a štrukturálnom vyjadrení v sietnici sú dve oblasti: centrálne a periférne. Centrálna zóna je zastúpená žltou škvrnou, ktorá sa nachádza bližšie k chrámu a má oválny tvar. Priemer makuly je približne 5,5 mm a v samotnom strede sa nachádza depresia nazývaná centrálna fosília. Hrúbka sietnice vo foveálnej zóne je približne 0,2 mm. V spodnej časti fossy je ďalšia priehlbinka (foveola), v ktorej hrúbka sietnice nepresahuje 0,1 mm. Vzhľadom na skutočnosť, že v procese embryogenézy sa vrstvy sietnice posunuli na perifériu v periférnej oblasti, zaznamenala sa jej najväčšia hrúbka (0,5 mm).

Horné a dolné časové vetvy, prechádzajúce z centrálnych ciev sietnice, sa ohýbajú okolo makuly a vytvárajú jej vetvy, ktoré sa rozprestierajú len na jej hraniciach a tvoria kapilárny plexus. Zóna centrálnej fosílie je zbavená krvných ciev a dostáva výživu z choroidov. Samotný choroidný plexus okolo žltej škvrny reaguje citlivo na systémovú hemodynamiku, v súvislosti s ktorou sa môže objaviť fenomén Morozov-Yakovlev. Spočíva v tom, že s poklesom tlaku v systéme (pod 65/45 mm Hg) sa pred vašimi očami objavia trblietavé a blikajúce prerušované čiary, najzreteľnejšie v súmernom svetle. Tento príznak je dôsledkom hypoxie sietnice.

Výživa makuly z chorologických ciev

Plavidlá uveálneho systému sú tvorené z zadných dlhých a krátkych ciliárnych artérií, ktoré prechádzajú z orbitálnej artérie. Vo vnútri oka prenikajú do oblasti optického nervu a potom vytvárajú vetvenie, vrátane samotného chorého. V choroidálnej membráne sú štyri vrstvy:

 • Horná superchoroidálna vrstva;
 • Vrstva stredných nádob;
 • Vrstva veľkých plavidiel;
 • Vrstva choriokapilár.

Z tohto choroidného plexu sa používajú fotoreceptory a pigmentový epitelu sietnice. Choriokapilárna vrstva je priamo priľahlá k sklenenej platničke (membrána Bruch). Jeho hrúbka je 2-3 mikróny. Zaujímavé je, že priemer choriokapilár výrazne presahuje (20 μm) priemer kapilár sietnice. Veľkosť pórov v týchto kapilárach je taktiež veľká, čo zaisťuje vysokú intenzitu výmeny látok medzi bunkami krvi a pigmentovým epitelom.

Kapilárny obeh v sietnici

Kapilárna cirkulácia hrá dôležitú úlohu vo výžive sietnice. Začína to z predkapelár. Celkovo existujú tri siete kapilár:

 • Vnútorné, prezentované vo forme úzkych arkád buniek;
 • Stredné médium umiestnené na vnútornej strane jadrovej vrstvy;
 • Externá, lokalizovaná z vonkajšej strany vnútornej jadrovej vrstvy.

Okolo hlavy optického nervu je tiež sieť kapilár, ktoré tvoria ďalší plexus umiestnený vo vrstve nervových vlákien. Okolo malých tepien a arteriolov nie sú kapiláry, ale nie sú v zóne žltého miesta a na okraji sietnice. Zvyčajne je tepna umiestnená paralelne s žilami a kapilárna sieť je medzi nimi umiestnená. Štruktúra kapilárnej steny v sietnici zodpovedá štruktúre kapilárnej siete mozgu. Pretože v endoteli nie sú žiadne póry, ich priepustnosť je oveľa menšia ako pri choriokapilárach. V tomto ohľade vykonávajú ochranné a bariérové ​​funkcie.

Nervové a humorálne účinky na prietok krvi v sietnici

Energetická bilancia sietnice nie je určená glykogénom, ale glukózou, ktorú absorbuje z krvi. Vegetatívny nervový systém je zodpovedný za nervovú reguláciu zásobovania krvou sietnicou. Sympatické vlákna pochádzajú z cervikálneho karotického plexu. Parasympatické vlákna sú súčasťou talamoptického zväzku. Taktiež sa podieľa na regulácii toku krvi, ktorý nadobúda ciliárny uzol.

Histamín, acetylcholín, adrenalín, hormóny (folikulín, tyroidín) majú humorálny účinok na retinálne cievy.

Väčšina cievnej steny sa podáva z krvi, ktorá prúdi cez lúmen. Ak je krvný tok narušený, netrpia len bunky sietnice, ale aj steny tepien. To vedie k zvýšeniu priepustnosti v ischemickej zóne, vzniku edému vnútornej vrstvy (intima). Výsledkom je, že lúmen tepny sa ďalej znižuje a tok krvi sa prakticky zastaví.

Prietok krvi v sietnici závisí od veľkého množstva faktorov vrátane vplyvu baroreceptorov, vazoaktívnych mediátorov, chemoreceptorov, neuropeptidov, adrenergných a cholinergných reakcií. Endotelín, ktorý je produkovaný endotelovými bunkami choroidu a sietnice, ovplyvňuje aj krvný obeh.

Ak dôjde k porušeniu arteriálneho alebo venózneho krvného obehu v sietnici v dôsledku trombózy, kŕče alebo embólie, okamžite vyhľadajte špecializovanú pomoc. Je to spôsobené vysokou senzitivitou buniek sietnice na hypoxiu a rýchlym nástupom ireverzibilného zníženia vizuálnych funkcií.

Príčiny, symptómy a liečba retinálnej vaskulárnej angiopatie

Angiopatia sietnicových ciev - čo to je?

Sieťka potrebuje veľa živín a kyslíka, pretože je zodpovedná za zachytenie svetelných vĺn, ich premenu na nervový impulz a prenos do mozgu, kde sa vytvára obraz. Nedostatok prívodu krvi do choroidu spôsobuje vážne poškodenie zraku. Angiopatia sietnicových ciev nie je samostatne vzniknutá choroba, ale patológia, ktorá sa vyvíja v dôsledku deštrukcie buniek krvných ciev a ich dysfunkcie pri ochoreniach rôzneho pôvodu.

Angiopatia sietnicových ciev je patologická porucha tónu krvných ciev a kapilár na podklade. V dôsledku toho dochádza k ich pretrhnutiu, kontrakcii alebo expanzii. Existuje zmena rýchlosti toku krvi a zlyhania nervovej regulácie. Cievne vady poskytujú príležitosť podozrievať a stanoviť diagnózu základnej choroby pred jej klinickými prejavmi.

Patológia tohto typu signalizuje prítomnosť choroby v tele, ktorá zasahuje do normálneho krvného obehu, ovplyvňuje tón malých a veľkých ciev, spôsobuje nekrotické lézie určitej časti sietnice, hrozí úplnou alebo čiastočnou stratou videnia alebo znížením jej kvality. Angiopatia je bežnejšia u dospelých pacientov (viac ako 35 rokov) s chronickými ochoreniami, ale niekedy je diagnostikovaná v detstve a dokonca u novorodencov.

Príčiny retinálnej angiopatie

Najdôležitejšia štruktúra oka - sietnica - reaguje rýchlo na najmenšiu poruchu v systéme krvného zásobenia. Angiopatia nie je nezávislá choroba, slúži ako signál ochorenia, pri ktorom dochádza k negatívnemu účinku na očné cievy. Patologické procesy v tele spôsobujú poškodenie steny očných ciev, ich modifikáciu a porušenie štruktúry.

Hlavné dôvody, ktoré vedú k výskytu angiopatie:

Hypertenzívna srdcová choroba. Vysoký krvný tlak má nepriaznivý účinok na steny očných ciev a zničí ich vnútornú vrstvu. Cievna stena je zhutnená a dochádza k jej fibrotizácii. Existuje porušenie krvného obehu, tvorba krvných zrazenín a krvácanie. V dôsledku neustáleho zvýšeného tlaku niektoré nádoby prasknú. Charakteristickým príznakom hypertenznej angiopatie je spletité, zúžené cievy. V prvom stupni hypertenzie sú zmeny v očných cievach pozorované u tretej časti pacientov, v druhom stupni u polovice chorých a v treťom štádiu hypertenzie sú cievy zozadu modifikované u všetkých pacientov;

Diabetes mellitus. Choroba spôsobuje poškodenie cievnych stien nielen v sietnici, ale aj v tele. Patológia sa vyvíja na pozadí neustále zvýšených hladín glukózy v krvi. To spôsobuje vznik oklúzií, únik krvi do tkaniva sietnice, zhrubnutie a proliferáciu kapilárnej steny, pokles priemeru krvných ciev a zhoršenie mikrocirkulácie krvi v očiach. Patogenéza často spôsobuje postupnú stratu videnia;

Zranenia lebky, očí a chrbtice (krčka maternice), silná a dlhotrvajúca kompresia hrudníka. Podmienka vedie k prudkému nárastu intrakraniálneho tlaku na vysoké počty, pretrhnutie stien krvných ciev a krvácanie do sietnice;

Hypotenzia. Zníženie vaskulárneho tonusu zahŕňa vetvenie krvných ciev, ich silnú expanziu, palpívnu pulzáciu, zníženie rýchlosti krvného toku a tiež prispieva k tvorbe krvných zrazenín v retinálnych cievach, zvyšuje priepustnosť stien krvných ciev.

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu nebezpečnej angiopatie:

Zvýšený intrakraniálny tlak;

Zlé návyky (fajčenie, alkohol);

Otravy (akútne alebo chronické);

Vrodené anomálie stien ciev;

Existuje niekoľko ďalších odrôd tejto patológie, ktoré sú tiež niekedy nájdené:

Juvenilná angiopatia. Zápalový proces v sietnicových cievach sa vyvíja z neznámeho dôvodu. Sú sprevádzané malými krvácaním v sklovcovom tele oka a sietnici. Najzávažnejší typ ochorenia, ktorý prispieva k oddeleniu sietnice, tiež vyvoláva výskyt katarakty a glaukómu, čo často vedie k slepote;

Angiopatia u predčasne narodených detí. Choroba sa vyskytuje zriedkavo, príčinou jej výskytu je komplikácia pôrodu alebo pôrodnej traumy. Retinálne lézie sú charakterizované proliferatívnymi zmenami v cievach, ich zužovaním a zhoršeným prietokom krvi;

Angiopatia počas tehotenstva. V počiatočných štádiách choroba nemá hroziace dôsledky, ale v zanedbanej forme ohrozuje nezvratnými komplikáciami (odlúčenie sietnice). Táto patológia sa môže vyvinúť v druhej polovici tehotenstva na pozadí hypertenzie alebo iných ochorení, ktoré sú charakterizované slabosťou cievnych stien.

Angiopatia môže byť spôsobená akoukoľvek patológiou alebo chorobou, ktorá negatívne (priamo alebo nepriamo) ovplyvňuje stav ciev.

Medzi najčastejšie príčiny angiopatie patrí:

Arteriálna hypertenzia rôznych etiológií;

Vrodené abnormality cievnych stien;

Zvýšený intrakraniálny tlak;

Traumatické poškodenie očí;

Niektoré krvné poruchy;

Ďalšie rizikové faktory:

Pokročilý vek a presbyopia (senilné videnie);

Práca v rizikových odvetviach;

Fajčenie a zneužívanie alkoholu;

Symptómy angiopatie sietnice

Angiopatia ciev je rozdelená na typy v závislosti od základnej choroby:

Diabetická angiopatia. Najčastejšie. U pacientov s diabetes mellitus 1. typu sa pozoruje u 40% pacientov s typom 2 u 20%. Angiopatia sa zvyčajne začína rozvíjať po 7-10 rokoch od nástupu ochorenia. Existujú dve možnosti rozvoja: mikroangiopatia a makroangiopatia. Pri mikroangiopatii sú kapiláry postihnuté a riedené, čo vedie k poškodeniu mikrocirkulácie a krvácaniu. Keď makroangiopatia ovplyvňuje väčšie cievy, dochádza k oklúzii (upchatie), čo vedie k hypoxii sietnice;

Hypertenzná angiopatia. Na pozadí chronického zvýšeného tlaku sú dilatované retinálne tepny a žily. Postupne sa vytvára vaskulárna skleróza, venózna lôžka sa rozvetvuje, vylučujú sa kvôli presakovaniu krvi cez steny kapilár;

Hypotonická angiopatia. Na pozadí artériovej hypotenzie sa naopak dilatujú tepny, prietok krvi sa spomaľuje, pulzácia žíl sa pozoruje, cievy sa zväčšujú, čo zvyšuje pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín. Charakteristickými príznakmi v tomto prípade je pocit pulzácie v očiach a závrat;

Traumatická angiopatia. Pri poranení hlavy alebo hrudníka, stláčaní brucha, osteochondróze sa môže výrazne zvýšiť vnútroočný tlak. Ak plavidlá nevydržia zaťaženie, potom sa vyskytujú rupuchy, po ktorých nasleduje krvácanie;

Angiopatia počas tehotenstva. V tomto prípade je angiopatia v prírode funkčná a odchádza sama o sebe 2-3 mesiace po narodení. To sa vysvetľuje skutočnosťou, že zvýšenie cirkulujúceho objemu krvi spôsobuje pasívne dilatáciu sietnicových ciev. Ďalšou otázkou je, či diabetická alebo hypertenzná angiopatia existuje pred tehotenstvom. V tomto prípade je pravdepodobné, že začne rýchlo postupovať.

Nebezpečenstvo angiopatie je, že je v počiatočných štádiách a dlhý čas asymptomatické. Vo fáze znateľného zhoršenia videnia je proces obvykle nezvratný.

Bežné príznaky angiopatie:

Znížená zraková ostrosť;

Vzhľad hmly a škvŕn pred očami;

Zúženie zorného poľa;

Pulzácia v očnej gule;

Prítomnosť prasknutých ciev a žltých škvŕn na spojovke.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prehľad blokátorov kalciových kanálov: všeobecný opis, typy drogovej skupiny

V tomto článku sa dozviete o blokátoroch kalciových kanálov a zoznamoch týchto liekov, pre ktoré sú predpísané ochorenia. Rôzne skupiny týchto liekov, rozdiely medzi nimi, ich mechanizmus účinku.

Tymolový test: podstata analýzy, miera a odchýlky, príčiny zvýšenia

Tymolový test (tymolový test, tymolový test turbidity, McLaganov test) nie je medzi najpopulárnejšími biochemickými metódami krvného testu, ale pri identifikácii určitých ochorení sa nevylučuje a stále sa používa v klinickej laboratórnej diagnostike.

Dôvody zmeny počtu segmentovaných neutrofilov u dieťaťa

Segmentové neutrofily v tele dieťaťa plnia rovnakú úlohu ako u dospelého - podieľajú sa na humorálnej a imunitnej odolnosti tkanív. Tento typ krvných buniek patrí do leukocytovej skupiny, je členom rodiny granulocytov spolu s eozinofilmi a bazofily.

Vaskulárna dystónia. Liečba ľudových liečiv

Cievnotálna dystónia alebo angio-stonstón - ochorenie, pri ktorom je narušený tón krvných ciev - artériová aj venózna. Ich priemer a lúmen sa mení, krvný tok je nedostatočný, v niektorých prípadoch sú cievy presunuté.

Zvýšené zrážanie krvi

Takáto vlastnosť krvi ako koagulovateľnosť neumožňuje, aby osoba vyprchala s ňou počas rezu alebo akéhokoľvek iného zranenia. Zvýšené zrážanie krvi je však život ohrozujúce, pretože je príčinou mnohých ochorení.

ESR panchenkova zvýšila, čo má robiť?

obsah

Ak lekár zistil, že ESR podľa Panchenkova je zvýšená, potom nie je pochýb o spoľahlivosti tohto výsledku. S rozvojom nových technológií v rôznych oblastiach vedy, vrátane medicíny, sa ich úloha nestratila takým metódam, ktoré budú aj po mnohých rokoch dôležité a pomocou ich pomoci možno vysledovať patologické zmeny.