Vasospazmus - stav, pri ktorom sa lúmen medzi stenami krvných ciev zužuje. K tomu dochádza vtedy, keď sú cievne steny intenzívne a dlho obmedzené. Spazmus mozgových ciev vedie k zhoršenému prietoku krvi a je charakterizovaný nasledujúcimi znakmi:

 • bolesť hlavy;
 • Závraty s "muchami" v očiach;
 • Tinitus, zhoršený námahou;
 • Nevoľnosť, vracanie;
 • Rušenie prejavu a koordinácia vo vesmíre, strata pamäti (v ťažkých prípadoch).

Bolesť hlavy sa môže cítiť kdekoľvek v hlave. Môže spôsobiť stres alebo zmenu počasia. V druhom prípade je to obzvlášť časté u meteorologických ľudí. Ak sa v tomto okamihu meria tlak, zistí sa, že je vysoký alebo nízky.

Predtým sa príznaky mozgového vazospazmu pozorovali najmä u starších pacientov, pretože s vekom sa znižuje elasticita ciev. Nedávno sa však často stáva s mladými ľuďmi, najmä vo veľkých mestách. Dôvodom tejto situácie je všeobecné zhoršenie životného prostredia, keď je vo vzduchu veľké množstvo toxických látok a množstvo kyslíka klesá. Kedysi v pľúcach a potom v mozgu tieto látky spôsobujú zúženie svojich ciev, ktoré spolu s nedostatkom kyslíka sa prejavuje bolestivými a nepríjemnými pocitmi v hlave.

Príčiny problému

Medzi príčiny mozgových cievnych kŕčov patrí:

 1. Prepracovanie. Keď človek pracuje príliš veľa pri sedení v počítači, napriklad kŕmenie krvi do mozgu sa zhoršuje a dochádza k spazmu krvných ciev.
 2. Nedostatok spánku Mozog, ako každý iný orgán tela, musí odpočívať. Jeho únava s nedostatkom spánku sa prejavuje okrem iných príznakov, ako je bolesť hlavy, a to aj pri vzniku vazospazmu.
 3. Nedostatok kyslíka. Výživa mozgu sa zhoršuje, ku ktorému plavidlá najprv reagujú. Je potrebné, aby ste boli na čerstvom vzduchu častejšie a vzduch v miestnosti, v ktorej strávite väčšinu času.
 4. Fajčenia. V osobe, ktorá fajčí viac balení cigariet denne, pravdepodobnosť cievnych kŕčov v hlave sa mnohonásobne zvyšuje nad nefajčiarom.
 5. Rôzne choroby a podmienky:
  • Vegetačná vaskulárna dystónia (sprevádzaná hlukom a zvonením v ušiach, dýchavičnosť, pocit slabosti srdca, chlad v končatinách);
  • Poruchy srdca (skrátenie dychu, tachykardia):
  • Porušenie štítnej žľazy;
  • Zhoršená funkcia obličiek;
  • Brain tumor;
  • Osteochondróza krčnej chrbtice (zúženie dier v procesoch stavcov, cez ktoré tepny dodávajú krv do mozgu).

Navyše najčastejšie každodenné situácie môžu vyvolať kŕč v hlave, napríklad keď je človek v chlade dlhý čas s hlavou odkrytou, ak už pije viac alkoholu, než si môže dovoliť; ak ste zaznamenali krátkodobý stres (napríklad hádali sa s niekým doma alebo v práci). Akékoľvek silné emócie môžu spôsobiť kŕč - nielen negatívne, ale aj pozitívne. Indickí jogíni vo všeobecnosti odporúčajú zdržať sa silných emócií, pretože "pretrepajú" všetky telesné systémy. A mozog nie je výnimkou. Chcú sa vyhnúť kŕčeniu mozgových ciev, ktoré sú plné také hroznej choroby, ako je mozgová príhoda, a preto sa nemusíte obávať, obzvlášť nad trošku.

Očné kŕče

Oči sú tiež súčasťou mozgu. Spazmus očných ciev, najmä v očnej sietnici, môže spôsobiť poškodenie zraku. Existujú napríklad obdobia rozmazaného videnia, ktoré trvajú niekoľko minút až hodinu. Ak je spazmus dlhý, môže sa vyskytnúť nekróza sietnice, čo vedie k úplnej slepote. Najčastejšie sa to stane u pacientov s hypertenziou alebo u ľudí s častými bolesťami hlavy. Príčinou môže byť tiež nervové napätie, rušivý spánok, zlé osvetlenie pracoviska, predĺžené sedenie pred televízorom.

Pri exacerbácii vegetatívne-vaskulárnej dystónie sa môže vyskytnúť zúženie ciev. V tomto prípade očný lekár diagnostikuje angiospazmus. Ak je angiospazmus spôsobený aterosklerotickými zmenami, pri ophthalmoskopii sa zistí v skeletopterálnej tepne skleróza artívnych ciev. S diagnózou "angiopatie sietnice", človek môže zažívať pulzáciu krvi v cievach.

Liečba mozgového kŕče

Kŕč mozgových ciev je veľmi vážny stav. Musí sa s ňou zaobchádzať všetkými možnými prostriedkami, aby sa predišlo mŕtvici, ktorej dôsledky sú prekonané dlho a ťažko. Liečba mozgových cievnych kŕčov začína presnou diagnózou. Za týmto účelom lekár predpíše súbor všeobecných vyšetrení, ako aj ultrazvuk brachiocefalických artérií (BCA) pomocou dopplerovského a magnetického rezonančného zobrazenia krčnej chrbtice. Rozmery lúmenov v cievach a pevnosť prietoku krvi sa stanovujú pomocou angiografie, t.j. rôntgenové vyšetrenie ciev s kontrastným činidlom.

Na základe výsledkov testov a štúdií lekár predpíše vhodnú liečbu. Ak sú príčiny mozgových cievnych kŕčov v dôsledku akejkoľvek choroby, potom sa primárne liečia. Koniec koncov, Hippocrates povedal: "Odstráňte dôvod - ochorenie zmizne." Lekár predpíše lieky na liečbu základnej choroby, rovnako ako pilulky na liečbu kŕčov:

Domáce recepty

Odstráňte kŕče krvných ciev doma s pomocou liekov, antispazmodík alebo ľudových liekov.

 • Dobrý účinok prináša odvar z rastlinnej zbierky (valerián, morušový, anýz, rašelina), malý periwinkle vývar, repeshka, divoká ruža. Šťavy by sa mali užívať na začiatku kŕčov a piť počas dňa ako čaj.
 • Kompresia z ľadovej infúzie plantej byliny, koreňového púpavy a hypericum rýchlo zmierňuje kŕče.
 • Vyvarujte cesnak a tymianové listy. Musíte užiť pred jedlom. Píšte kurz o dva mesiace.

Self-masáže

Doma si môžete masírovať trením chrámov, čela, okcipitálnej oblasti.

aromaterapia

Použitie rôznych éterických olejov môže tiež odstrániť cievne kŕče. Takže je možné použiť levanduľový olej, jazmín, s upokojujúcim účinkom.

Prevencia bolestivých vazokonstrikcií

Posilňuje cievy mozgu pomáha Hypericum, psík, bříza, hloh. Odvar z týchto bylín, nápoj namiesto čajových kurzov na dva týždne niekoľkokrát do roka. Úlovok môže byť tiež zahrnutý do nálože, ale v malých množstvách, pretože znižuje krv a tým prispieva k tvorbe krvných zrazenín.

- Odstráňte z vašej strave vyprážané a mastné jedlá, kávu, kakao, čokoládu, čierny čaj, syr, majonézu, tukovú smotanu, salámy a údené mäso. Pred varením odstráňte kožu z kurčiat. Obmedzte maslo a cukor. Úplne odmietajte alkohol a tabak.

+ Pridajte do stravy potraviny bohaté na horčík, vápnik a draslík. Jedná sa o čerstvé ovocie, najmä zelené jablká, sušené slivky, hrozienka, sušené marhule, strukoviny, zelenina. Tiež si zvyknite často jesť ryby - aspoň dvakrát týždenne. Pite aspoň jeden a pol litra vody denne.

Tekvica, morská kel, ako aj repa (varené), mrkva a kapusta sú veľmi užitočné pre plavidlá. Z tejto zeleniny, oddelene alebo spoločne, môžete pripraviť chutné šaláty pridaním cibule alebo cesnaku. Len šaláty by nemali byť naplnené majonézou, ale s rastlinným olejom s štipkou cukru, soľou a niekoľkými kvapkami octu alebo citrónovej šťavy (premiešajte všetky zložky obväzu). Skúste to, nebudete ľutovať!

Na udržanie elasticity krvných ciev je užitočný recept:

Zmiešajte med, citrónovú šťavu a cesnak (0,5 kg medu, 5 citrónov, 5 hláv cesnaku, strúhané na jemnom strúhadle). Vložte zmes do nádoby, tesne uzavrite a vložte do chladničky na týždeň. Potom každý deň za mesiac, vezmite 2 lyžice. lyžice. Je to možné v dvoch krokoch - ráno a večer.

Upozornenie: Pre ľudí trpiacich chorobami tráviaceho traktu sa tento recept neodporúča. Lepšie je, aby si denne jedli niekoľko čajových lyžičiek medu alebo ho pridajte do čaju (len teplo, pretože v horúcom čaji sú zničené všetky prospešné vlastnosti medu).

Teplo nádoby kontrastné sprcha. Zachovávajú elasticitu ciev a majú pozitívny vplyv na stav nervového systému, ktorého poruchy sú jednou z príčin bolesti hlavy a kŕčov mozgových ciev.

Upozornenie: Tento postup sa neodporúča starším ľuďom s nevyškolenými plavidlami. Masáž (a nie príliš intenzívna) a mierne cvičenie im pomôže lepšie.

Na záver môžeme povedať, že pri liečbe mozgových cievnych kŕčov nemožno spoliehať len na medicínske a tradičné metódy liečby. Je potrebné dodržiavať uvedené preventívne opatrenia a viesť zdravý životný štýl (jesť správne, postupovať podľa režimu spánku a bdelosti, chodiť na voľný čas častejšie, robiť cvičenia). Potom sa pravdepodobnosť kŕčov výrazne zníži.

Hlavné plavidlá ublížiť - prečo a čo robiť?

Plavidlá hlavy nielen zranenia, prax ukazuje, že k tomu môže prispieť mnoho dôvodov. Abnormality je možné identifikovať nielen u starších ľudí, ale aj u detí vo veku 10-12 rokov.

Choroba, pri ktorej dochádza k bolestiam hlavy v dôsledku spazmodických artérií, sa v medicíne nazýva vegetatívna dystónia. Môže sa často vyskytnúť nepríjemné pocity. Príčiny sa môžu líšiť od únavy až po vývoj vážneho ochorenia.

Príčiny

Cievne bolesti v hlave sa vyskytujú nielen preto, že sa náhle objaví vazospazmus, môže to nastať napríklad pri migrénach.

Dôvody môžu mať inú povahu:

 1. Získané alebo vrodené abnormality: malformácie, aneuryzmy. V prípade výbuchu tepien nebude možné vyhnúť sa komplikáciám.
 2. Odtok krvi je porušený. Môže sa vyskytnúť s trombotickými alebo aterosklerotickými usadeninami. Bolesť silného charakteru, horšie ráno.
 3. Preťaženie venulov a arteriol, zriedenie cievnych stien.

Pamätať! Identifikácia skutočnej príčiny je možná len včasnou diagnózou. Odstránenie všetkých provokačných faktorov bude dobrou prevenciou proti výskytu iných vaskulárnych komplikácií, ako je napríklad mŕtvica.

Predisponujúce faktory

Vegetovaskulárna dystónia, rovnako ako migréna, je porucha jednej prírody - kŕč. Po analyzovaní vašich pocitov: stmavnutie v očích, bolesť, nevoľnosť a vracanie, ako aj udalosti, ktoré predchádzajú tomuto, človek môže odhaliť určitý vzor.

Ak je v hlave bolesť, môžu byť predisponujúce faktory tieto faktory:

 1. Hereditná predispozícia - diagnóza dystónie sa často robí, keď majú príbuzní rovnakú patológiu v krvi.
 2. Žiť spolu so zlými environmentálnymi podmienkami - znečistená voda, pôda, atmosféra, ovplyvňuje ľudské telo nie je najlepší spôsob. Možno pocit slabosti, bolesti krku a chrámov.
 3. Slabý príjem potravy - veľa potravín môže vyvolať migrénu, napríklad alkoholické a sýtené nápoje, čokoládu, niektoré syry atď.
 4. Zmeny v hormonálnom pozadí - v určitých bodoch života každého človeka môžu hormóny "zúriť". To môže zahŕňať tehotenstvo, menopauzu, pubertu. Diagnóza v tomto prípade môže byť iba lekárom.

Liečba v tomto prípade pozostáva z včasnej identifikácie všetkých uvedených faktorov, ako aj ich včasného odstránenia. Roztrhnutie krvných ciev môže viesť k mnohým problémom a komplikáciám.

Bolesť ciev pri vrodených abnormalitách

Lekári rozlišujú mnohé patologické príznaky, pri ktorých hlava hlavy zbohatne. Najčastejšie choroby sú uvedené v nasledujúcej tabuľke:

Cievne bolesť hlavy

Chronická bolesť hlavy, závraty, nepríjemný tinitus - podobné javy sa vyskytujú u starších ľudí a u ľudí stredného, ​​mladého, detského veku. Často, súčasníci nie sú veľmi vážne epizódy cefalgie, odpisujú vývoj bolestivého syndrómu pri nadmernej prácke alebo miernej indispozícii. Medzitým bolesť hlavy dokonca miernej alebo nízkej intenzity môže naznačovať vážne problémy v obehovom systéme.

Cievne bolesť hlavy (GB) je bežný fenomén, ktorý je vlastný mnohým kardiovaskulárnym ochoreniam a neurologickým poruchám. Vysoká frekvencia a intenzita bolesti v tejto forme cefalgie je spôsobená anatomickými vlastnosťami tela. V štruktúrach lebky je veľa nociceptorov - špeciálnych receptorov, ktoré dráždenie spôsobuje pocit bolesti.

Príčiny a príznaky vaskulárnej bolesti hlavy

Cievne bolesť hlavy sa vyskytuje z rôznych dôvodov:

 • kvôli kŕčeniu krvných ciev;
 • keď sa zvyšujú alebo rozširujú;
 • kvôli nedostatku venózneho prietoku krvi;
 • kvôli zlému vaskulárnemu tónu (ťahaním krvných ciev);
 • s nadmerným tlakom na steny ciev;
 • s poškodením krvného obehu;
 • s nedostatkom kyslíka;
 • s nedostatkom kompenzačných schopností mozgu v prípade závažných defektov hlavných tepien;
 • v chronickej cerebrovaskulárnej nedostatočnosti;
 • s upínaním vertebrálnych artérií vyvolanou osteochondrózou.

Vaskulárna varianta GB sa určuje pri migréne, hypertenzii, regionálnej kraniocerebrálnej forme NDC, ateroskleróze, pri porušení venózneho odtoku, dyscirkulatívnej encefalopatie. Opisujeme hlavné príčiny cievneho typu cephalgia podrobnejšie.

Dôvod 1. Hypertenzia

Medzi ochorenia obehového systému, ktorého typickým príznakom je vaskulárna cefalgia, patrí dlaň k sekundárnej hypertenzii - hypertenzii. Základom hypertenzie je pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku, čo vedie ku globálnym zmenám v štruktúre krvných ciev a útlaku ich funkcií.

Zmeny v tóne (napätie) tepien zohrávajú obrovskú úlohu vo vývoji bolesti pri hypertenzii. Pri vaskulárnej dystónii sa zvyšuje oscilačná pohyblivosť krvných ciev, čo vyvoláva nadmerné podráždenie nociceptorov umiestnených v stenách tepien.

Dôsledkom hypertenzie je utesnenie cievnych stien, tvorba stenózy (lokálne zúženie cievneho lumenu), tvorba krvotvorby v krvnom riečisku. Takéto abnormálne zmeny spôsobujú inhibíciu krvného obehu v lebke.

Dôvod 2. Hypotenzia

Môže sa vyvinúť tlmiaca, konstrikčná alebo pulzujúca vaskulárna bolesť hlavy s arteriálnou hypotenziou - pretrvávajúcim poklesom ukazovateľov krvného tlaku. Ťažká hypotenzia je charakterizovaná zhoršenou permeabilitou arteriálnej steny a vznikom perivaskulárneho edému. V takýchto podmienkach vaskulárna GB stráca pulzujúce symptómy cefalgie a získava charakter neakútnej bolesti pri zlomeninách.

Cievny stav bolesti hlavy pri zníženom tlaku môže byť poranenie lebky a poškodenie mozgových štruktúr, dysfunkcia štítnej žľazy a nadobličiek. Sekundárna hypotenzia so sprievodným symptómom - bolesť hlavy sa môže vyskytnúť pri osteochondróze krčnej chrbtice.

Bežnou príčinou cievnej cefalgie je zneužívanie alkoholu, predávkovanie určitými liekmi. Často sa bolesť hlavy vyvíja na pozadí neurózy a duševných porúch. Vaskulárna GB sa môže vyskytnúť v dôsledku hladovania a zjavného nedostatku vitamínov v tele.

Zdôvodnenie 3. Somatoformná autonómna dysfunkcia

Pokles krvného tlaku v pokoji je vlastný somatoformnej autonómnej dysfunkcii, tiež nazývanej vegetatívna dystónia (VVD) alebo neurocirkulárna dystónia (NDC). Keď je tento syndróm určený zlyhaním vegetatívnej regulácie arteriálneho tónu. Hodnota IRR je rozpoznaná ako neurónový stav, často vyvolaný nerovnováhou v procesoch excitácie a inhibície.

Vegetatívno-vaskulárna dystónia môže byť dedičná alebo môže byť získaným syndrómom v dôsledku nedostatočných environmentálnych podmienok. Neurocirkulárna dystónia sa často vyvíja s nesprávnou výživou, s predĺženým intenzívnym fyzickým a psychickým stresom.

Dôvod 4. Venózna nedostatočnosť

Cévový typ cefalgie sa môže vyskytnúť u ľudí s poškodeným venóznym odtokom po dlhšej horizontálnej polohe na rovnom povrchu. Keď je cefalgia venóznej insuficiencie pocítená ako nudná boľavá klenba. Vaskulárna GB sa často vyskytuje pri dlhom pobyte človeka v sediacej polohe s hlavou nadol. Jedným z typických príznakov venóznej insuficiencie je vznik bolesti ráno.

Zdôvodnenie 5. Hyperviscózny syndróm

Cievny výskyt cefalgie môže byť určený syndrómom zvýšenej viskozity krvi. Nebezpečnou komplikáciou syndrómu hyperviskózy je tvorba krvných zrazenín, ktoré môžu blokovať krvnú cievu, čo spôsobuje akútnu nekrózu tkaniva a v dôsledku toho ischemickú mozgovú príhodu.

Dôvod 6. Ateroskleróza

Jedným z častých páchateľov cievnej cefalgie je nebezpečná vaskulárna choroba - ateroskleróza. S touto patológiou sa na vnútornom povrchu krvného obehu tvoria depozity cholesterolu - aterosklerotické pláty. Vzhľad cudzích rastov vedie k zúženiu lumen ciev a zhoršeniu elasticity tepien. Výsledkom tejto anomálie je zhoršenie výživy mozgu, slabá intenzita prietoku krvi a nedostatok kyslíka.

Typickým znakom bolesti pri ateroskleróze je stálosť nepohodlia. Cephalgia je vnímaná pacientmi ako pocit ťažkosti v hlave. Intenzita cievnej bolesti hlavy sa zvyšuje vo večerných hodinách v dôsledku preťaženia.

Dôvod 7. Dyscyrkulatívna encefalopatia.

Keď cerebrálna cirkulačná nedostatočnosť vyvíja patologický stav - dyscirkulatívnu encefalopatiu. Toto ochorenie sa prejavuje progresívnou multifokálnou léziou mozgu. Hlavným príznakom počiatočného štádia dyscirkulatívnej encefalopatie je bolesť hlavy a pocit ťažkosti v hlave.

diagnostika

Nasledujúce diagnostické opatrenia pomôžu určiť vaskulárnu povahu bolesti hlavy a stanoviť základnú chorobu:

 • podrobný krvný obraz;
 • pravidelná kontrola krvného tlaku;
 • meranie tlaku v intrakraniálnych štruktúrach;
 • radiografia lebky a chrbtice;
 • cerebrálna angiografia;
 • CT (počítačová tomografia);
 • zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MR angiografia);
 • Fundus skúška.

Liečba cievnej bolesti hlavy

Liečba cievnej bolesti hlavy je zameraná na odstránenie základnej choroby, z tohto dôvodu sa schéma farmakoterapie zvolí individuálne po diagnostických aktivitách.

V závislosti od hlavného ochorenia v prípade cievnej cefalgie sa môžu používať nootropné lieky, napríklad lucetam (Lucetam). Tento nástroj stimuluje metabolizmus v štruktúrach mozgu, zlepšuje jeho zásobovanie krvou. Na zlepšenie mozgovej cirkulácie často používajú silné korektory, napríklad: Cavinton forte. Táto látka má vazodilatačný, antiagregačný, antihypoxický účinok. V prípade nedostatočnosti cerebrálnej cirkulácie vykazuje biogénny stimulátor lieku Actovegin vysokú terapeutickú účinnosť. Na zlepšenie metabolizmu v mozgových tkanivách sa uskutočňuje liečba s aminokyselinou Cerebrolysinum (Cerebrolysinum). Pri hypertenzných krízach sa používajú alfa-adrenergné blokátory, napríklad: pyrroxan (Ruroxan). Keď môže byť encefalopatia aterosklerotického pôvodu pridelená na podanie antiprotektívneho prostriedku trental (Trental). Na stabilizáciu práce vegetatívneho systému sa odporúča užívať sedatíva rastlinného pôvodu, napríklad: Persen (Persen)

Medzi nefarmakologickou liečbou cefalgie vaskulárneho typu sa odporúča použitie:

 • aromaterapia;
 • akupunktúra;
 • masáž.

Hlavným princípom liečby a prevencie vaskulárnych GB - dodržiavajte jednoduché pravidlá:

 • diéty;
 • odmietnutie prijímať kofeínové výrobky;
 • alkoholové obmedzenie;
 • odvykanie od fajčenia;
 • dodržiavanie režimu pitnej vody - prijímanie čistej vody v množstve najmenej 2 litre za deň;
 • denné vonkajšie cvičenia so strednou fyzickou aktivitou;
 • prísne dodržiavanie pracovného a odpočinku;
 • kombinácia duševnej práce s fyzickou námahou.

Zdravý životný štýl, odstránenie stresových faktorov, vyhýbanie sa duševnej a fyzickej únavy, správna strava - garanti, ktorí zabraňujú vzniku bolesti hlavy cievneho typu.

Vaskulárna demencia: mechanizmus vývoja a liečby poruchy

Vaskulárna demencia je získaný psychopatologický syndróm charakterizovaný pretrvávajúcim narušením intelektuálneho potenciálu pacienta, ktorý sa prejavuje zhoršením mentálnej funkcie a výrazným poklesom kognitívnych schopností. Táto porucha narúša bežnú adaptáciu človeka v spoločnosti, komplikuje každodenný život, zbavuje ho schopnosť vykonávať svoje profesionálne povinnosti, obmedzuje alebo ho úplne znemožňuje nezávislá služba.

Cefalgia: príčiny a liečba bolesti hlavy

Bolesť hlavy (GB), označovaná v lekárskych kruhoch ako "cefalgia", je jedným z najbežnejších nešpecifických symptómov rôznych abnormálnych stavov tela. Pod cephalgiou sa bežne rozumie bolestivý syndróm lokalizovaný v rôznych častiach hlavy s možným ožiarením (odrazom) na krku. Epidemiológia Bolesť hlavy sprevádza ľudstvo od dávnych čias. Podľa štatistík WHO aspoň jeden záchvat cefalgie [...].

Psychogénna bolesť hlavy: predisponujúce faktory

Psychalgia je typ cefalgie, v ktorej sa bolesť vyvíja bez objektívnych dôvodov kvôli nedostatku skutočných fyziologických a neurologických porúch. V skutočnosti je psychalgia fantómová bolesť hlavy (GB), v ktorej nie sú zahrnuté periférne mechanizmy na realizáciu bolesti. Preto je tento typ cefalgie tiež označovaný ako imaginárny alebo halucinálny GB. Pôvod bolestivých útokov na psychalgiu sa vyskytuje v štruktúrach [...].

Migréna s aurou: mechanizmy vývoja a liečby

Migréna s aurou, tiež nazývaná klasická migréna alebo hemicrania s aurou, je chronická dedične determinovaná neurologická patológia. Ochorenie je charakterizované periodickým výskytom pulzujúcich bolesti hlavy (GB), ktoré majú vaskulárnu povahu. Trvanie záchvatu migrény s aurou sa v priemere pohybuje od 4 hodín do 3 dní. Bolestivý útok vo väčšine prípadov padá na polovicu hlavy s lokalizáciou [...].

Migréna: klinické príznaky a liečba

Migréna, tiež známa ako "hemikrania", je rozšíreným chronickým ochorením neurologického profilu.

Bolesť hlavy clusteru

Bolesť klastru, označovaná tiež ako zväzok GB, je nezávislá forma cefalgie charakterizovaná vývojom série intenzívnych bolestí. Tento typ bolesti hlavy je opísaný v Medzinárodnej klasifikácii chorôb 10. revízie (ICD-10) pod nadpisom G44.0. Pomer pacientov mužského a ženského pohlavia v štatistickom výkaze predstavuje pomer 6: 1. Súčasne vývoj série útokov cefalgie u žien nie je spojený s [...].

Závrat: príčiny a spôsob liečby

Závraty sa môžu vyskytnúť z najrôznejších dôvodov, koexistujú s úplne inými príznakmi a môžu byť znakom širokého spektra somatických ochorení, neurologických porúch, duševných porúch. Prečítajte si viac

Obsessive Neurosis: Príčiny a liečba

Neuróza obsedantno-kompulzívnej poruchy je psychopatologický syndróm, ktorý zahŕňa rôzne abnormálne stavy psychogénnej povahy, ktoré sa prejavujú ako prítomnosť obsesií v subjekte. Prečítajte si viac

Migréna: klinické príznaky a liečba

Migréna, tiež známa ako "hemikrania", je rozšíreným chronickým ochorením neurologického profilu. Prečítajte si viac

Všetko o cievnej bolesti hlavy

Vo väčšine prípadov, keďže je nepredvídateľným, ale veľmi nebezpečným problémom, vaskulárna bolesť hlavy simuluje veľké množstvo ochorení, je predzvesťou vážnych problémov.

Do vývoja tejto choroby sa podieľa veľký počet predisponujúcich, genetických a získaných faktorov.

Symptómy cievnej bolesti hlavy

Cievne bolesť hlavy patrí do kategórie sekundárnych bolesti, to znamená, že to nie je nezávislé ochorenie, ale symptóm akéhokoľvek vaskulárneho problému hlavy alebo krku.

Treba pamätať na to, že čím starší je pacient, tým menej často má vaskulárnu bolesť hlavy v izolovanej forme, častejšie je niekoľko typov bolesti hlavy. Pacient môže mať niekoľko typov bolesti, ako je napríklad vaskulárna a neuralgia. Obe sa vyskytujú na pozadí degeneratívne-dystrofických lézií krčnej chrbtice. Naopak, niektoré cievne ochorenia spôsobujú tvorbu napätých bolesti hlavy alebo pseudotumorového syndrómu, napríklad s aneuryzmami alebo arteriovenóznymi malformáciami mozgu.

Mechanizmus nástupu vaskulárnej bolesti hlavy, tvorba jeho príznakov je spôsobený rozdielom medzi existujúcou elasticitou cievnej steny a objemom krvi, ktorá preteká cez ňu.

Známky bolesti hlavy:

 • nachádzajúcich sa v predných, časových, okcipitálnych oblastiach;
 • má pulzujúci charakter;
 • zvyšuje alebo vzniká na pozadí zmeny počasia, zmien krvného tlaku, nervového preťaženia;
 • neexistujú žiadne prekurzory;
 • nie je sprevádzaná nevoľnosťou, vracaním, fotofóbiou, polyúriou;
 • sprevádzaná depresívnou náladou, depresívnym alebo úzkostným stavom.

dôvody

Čo sa týka vaskulárnej bolesti hlavy, pacienti sú najčastejšie označovaní neurológom, ale tento patologický stav je predmetom záujmu mnohých špecializovaných lekárov - terapeutov, kardiológov, endokrinológov, oftalmológov, špecialistov na infekčné ochorenia a dokonca aj chirurgov v prípade prekážok odtoku alebo prietoku krvi. Etiologické faktory spôsobujúce bolesť hlavy sú tieto choroby:

 • chronická cerebrálna ischémia na pozadí predtým utrpených mozgových príhod;
 • aneuryzmy, arteriovenózne malformácie, kavernózne angiómy mozgových ciev;
 • vrodené malformácie;
 • obtiažnosť prietoku krvi pri žilovej encefalopatii;
 • hypertenzia;
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • horúčka infekčného pôvodu sprevádzaná dehydratáciou a toxickým poškodením cievneho lôžka;
 • kyslíkové hladovanie mozgu;
 • reakcia na toxické účinky liekov, ako sú napríklad dusičnany alebo alkohol, látky, ktoré menia vedomie;
 • ochorenie dutín lebky;
 • glaukóm;
 • nerovnováha arteriolov a venulov;
 • z iných dôvodov.

To vedie k zložitému bolesti hlavy a často neumožňuje pacientovi, aby si sám vybral liečbu. Je potrebné konzultovať s lekárom, vykonať vyšetrenie, urobiť správnu diagnózu a prijať len potrebné lieky, pričom sa zohľadnia pravdepodobné vedľajšie účinky a komplikácie.

Bez ohľadu na to, aké bolesti hlavy majú vaskulárnu povahu, sú prekurzormi vývoja závažných život ohrozujúcich problémov, ako sú mŕtvica.

Predisponujúce faktory

Prokofocujúce faktory pre výskyt bolesti hlavy s vaskulárnou povahou sú:

 • stres;
 • nedostatok pohybu;
 • autonómna dysfunkcia;
 • somatizovaná depresia;
 • ochorenia kardiovaskulárneho systému;
 • endokrinná patológia;
 • dedičnosť;
 • ekológia;
 • fajčenie, alkohol, iné zlé návyky;
 • zhoršená glukózová tolerancia;
 • venózna dysfunkcia;
 • porušenie diéty.

Cefalgia s arteriálnou hypertenziou

Najčastejšie vysoký krvný tlak nie je sprevádzaný subjektívnymi pocitmi. V prípade, že človek cíti, že jeho krvný tlak sa zvýšil, hovorí o zachovaní kompenzačných mechanizmov, ktoré chránia telo pred vaskulárnou katastrofou.

So zvýšeným tlakom bolesť hlavy vo večerných hodinách stúpa a prepracovanie s nasledujúcimi príznakmi:

 • blikajúce mušky pred očami;
 • bolesť v ľavej časti hrudníka;
 • ťahanie alebo bolestivé pocity v srdci;
 • dýchavičnosť pri námahe v pokoji;
 • vegetatívne prejavy - pocit nedostatku vzduchu, nevoľnosť, triaška, rozmazané videnie, závrat;
 • pocit palpitácie alebo prerušenia.

hypotenzia

Tendencia k nízkym krvným tlakom je nebezpečná, pretože zvyšuje riziko vzniku ischemickej choroby srdca (CHD), ischemickej cievnej mozgovej príhody, demencie. Môže to byť variant normy, napríklad u športovcov.

Bolesť hlavy pri hypotenzii je sprevádzaná nasledujúcimi príznakmi:

 • slabosť;
 • závraty;
 • ohromujúci pri chôdzi;
 • zvýšená únava;
 • neurčitosť obrysov objektov pri pohľade pred ním;
 • zvýšené dýchanie;
 • vznik úzkosti, strachu;
 • tras prstov.

migréna

Ťažké, oslabujúce bolesti hlavy v jednej polovici hlavy, ktoré sú pulzujúce. Vlastnosti syndrómu bolesti:

 • paroxyzmálna;
 • trvanie od niekoľkých hodín do niekoľkých dní;
 • frekvencia od 1 ročne až 1 čas týždenne;
 • intenzita bolesti je veľmi silná;
 • sprevádzané nevoľnosťou, vracaním;
 • hlasný zvuk, jasné svetlo, pachy spôsobujú zvýšenú bolesť;
 • sa zvyšuje s fyzickou námahou;
 • neumožňuje zamerať sa na duševnú prácu;
 • počiatočné faktory útokov cefalgie - potraviny, alkohol, hormonálna reorganizácia, zmena počasia;
 • môžu byť sprevádzané aurou.

Venózna encefalopatia

Bolesť v porušení venózneho odtoku v dôsledku dlhotrvajúcej žilovej kongescie v dôsledku kardiovaskulárneho ochorenia, respiračného zlyhania, ochorení chrbtice.

Charakteristické klinické prejavy:

 • ranná, nočná bolesť;
 • zvýšený intrakraniálny tlak;
 • syndróm viacerých malých lézií mozgu;
 • slabosť;
 • poruchy vedomia počas kašľa

Fenomén opuchy sa postupne rozvíja, čo ďalej zhoršuje trofické poruchy a spôsobuje parézu mikrovaskulatúry.

Ateroskleróza ciev hlavy a krku

Keď je lúmen kŕmenia cievy funkčne významnými oblasťami mozgu blokovaný aterosklerotickým plakom, vyvíja sa bolesť hlavy a neurologický deficit. Symptómy neurologických porúch zodpovedajú tej časti mozgu, ktorá trpí. Ide o chronický stav, ktorý je nebezpečný v tom, že sa telo prispôsobuje nedostatku krvi. Z dôvodu zahrnutia kompenzačných mechanizmov osoba nereaguje na slabý krvný tok. Keď dôjde k dekompenzácii obranyschopnosti tela alebo ak sa časť tkaniva oddelí od aterosklerotického plaku, ktorý drasticky zatvorí dutinu cievy, vznikne hrubý neurologický deficit v mozgovej príhode.

Cievne kŕče

Spazmodická povaha bolesti hlavy sa môže objaviť, keď sa nedosiahne regulácia vaskulárneho tónu. Zmeniť lúmen tepny, žily také látky ako:

 1. Draslík, vápnik, sodík. Porušenie zloženia elektrolytu krvi počas dehydratácie, srdcovej patológie vedie k porušeniu množstva elektrolytov v krvi a k ​​zmenám vaskulárneho tónu.
 2. Toxíny patogénnych mikroorganizmov pri infekčných chorobách vyvolávajú vznik syndrómu intoxikácie a zápalu a bolesti hlavy.
 3. Vasopresín, tyroxín a renín zvyšujú cievny tonus. Selektívne, v závislosti od koncentrácie v krvi môže adrenalín zvyšovať alebo znižovať odolnosť cievnej steny. Nerovnováha hormonálneho stavu vedie k vaskulárnej bolesti hlavy.
 4. Zmeny v zložení plynu v krvi a takéto metabolity ako kyselina pyrohroznová a kyselina mliečna vo veľkých množstvách spôsobujú kraniálnu diagnostiku.
 5. Hormóny alergických reakcií, ktoré sa uvoľňujú do krvi po vstupe alergénu do tela, pôsobia aj na lumen cievy, jeho priepustnosť, ktorá sa prejavuje cefalgiou.

Anomálie vývoja mozgových ciev

Najčastejšou malformáciou tepien a žíl mozgu je arteriovenózna malformácia a kavernózny angióm. V prípade prvých príznakov ochorenia vo forme bolesti hlavy sa hovorí o pseudo-nádorovom alebo torpívnom variante kurzu. Týmto spôsobom sa choroba prejavuje v detstve. Periodicky sa generalizované konvulzívne záchvaty alebo ekvivalenty v podobe prchavého bezvedomia bez kŕčov spoja s bolesťou hlavy.

Nebezpečenstvo týchto dvoch ochorení spočíva v tom, že sa skôr alebo neskôr vyvinie krvácanie do mozgu. Stáva sa to častejšie u mladých ľudí s nedostatočnou telesnou zdatnosťou. Riziko vzniku fatálnych komplikácií alebo postihnutia po krvácaní z arteriovenóznych malformácií a kavernóznych angiómov je také vysoké, že v prípade zistenia tejto choroby je potrebné okamžite riešiť otázku jej radikálneho liečenia.

Taktika pacienta

Keď nastala po prvýkrát bolesť hlavy

Všetky vyššie uvedené choroby a podmienky sú vystavené riziku nepríjemných následkov a komplikácií. Z tohto hľadiska je výskyt lebečnej bolesti naliehavou potrebou kontaktovať lekára. Bude naplánované vyšetrenie a individuálna liečba bude vybraná v závislosti od povahy bolesti hlavy.

diagnostika

Mal by sa vykonať tento zoznam skúšok:

 • klinický krvný test;
 • rozbor moču;
 • biochemický krvný test;
 • elektrolyt, zloženie krvi v plyne;
 • imunologický profil;
 • EKG;
 • ECHO srdca;
 • dopplerografia, duplexné vyšetrenie tepien hlavy, krku, veľkých cievnych kmeňov tela;
 • MRI, SCT - natívne obrázky a angioregimy;
 • podľa údajov stanovených angiografickým vyšetrením;
 • ak existuje endokrinná patológia, sú určené testy na určenie a kontrolu hormonálneho pozadia;
 • Fundus skúška.

V prípade arteriálnej hypertenzie sa vykonajú vyšetrenia zamerané na zistenie príčiny vysokého krvného tlaku s výnimkou sekundárnej príčiny, napríklad v dôsledku patológie obličiek.

Liečba liečiv

Po vyšetrení, identifikujúce príčinu bolesti hlavy, je ľahké zvoliť liečbu, ktorá zabráni život ohrozujúcim komplikáciám.

Vplyv na príčinu choroby je prísne záväzný. Ak cefalgia vyvoláva nízky alebo vysoký krvný tlak, je potrebné ju opraviť.

V závislosti od prevládajúceho mechanizmu vývoja bolesti hlavy sa používajú nasledujúce skupiny liečiv:

 1. Cefalgia na pozadí osteochondrózy krčnej chrbtice vyžaduje nesteroidné protizápalové lieky - nurofen, nise, voltaren.
 2. Na normalizáciu venózneho krvného obehu sú predpísané venotoniká - detralex, troxerutín, flebodia.
 3. Vasoaktívny prostriedok reguluje prietok krvi na úrovni mikrocirkulácie - instenón, vazobral, trental, cavinton.
 4. Symptomatická anestézia - maxigan, ketorol, exedrín, tramín.
 5. Migréna vyžaduje vymenovanie Sumatriptan - Imigran, sumamigren.
 6. Toxická povaha bolesti hlavy naznačuje potrebu detoxikačnej terapie, bude potrebné doplniť vodu-elektrolyt, zloženie krvi v krvi na vedenie liečby vitamínmi.
 7. Epileptické záchvaty musia byť eliminované antikonvulzívnymi liekmi - depakín-chrono, karbamazepín, fenobarbital.
 8. V prítomnosti aterosklerotických plakov sú predpísané statíny, atorvastitín.
 9. Prerušenie prietoku krvi do tepien v dôsledku ich oklúzie počas hemodynamicky významného zúženia bude vyžadovať operáciu.
 10. Vzhľadom na psychogénny účinok bolestivého syndrómu, ktorý spôsobuje asténia a vyčerpanie nervového systému, je potrebné pravidelne predpisovať antidepresíva, anxiolytiká.

Nežiaduce liečba

Nežiaduce lieky zahŕňajú:

 • eliminovať negatívne vonkajšie vplyvy a zdôrazňuje,
 • normalizácia životného štýlu, dodržiavanie pracovného a odpočinku;
 • korekcia osobnostných vlastností psychoterapeutickými metódami;
 • liečba porúch spánku;
 • fyzioterapia, ktorej účelom je normalizovať funkciu autonómneho nervového systému - elektrosleep, elektroanalgézia, galvanický obojok, darsonvalizácia, ultratreaterapia, modulované prúdy, bahno terapia, galvanický efekt;
 • kúpele radón, ihličnany, jód-bróm, soľ;
 • endonazálna elektroforéza vitamínov;
 • podvodná masážna sprcha, okrúhla sprcha;
 • ultrafialové ožiarenie;
 • aeroionotherapy;
 • akupunktúra.

prevencia

Na prevenciu bolesti hlavy, cievnych porúch je nevyhnutné viesť zdravý životný štýl a vykonávať tieto činnosti:

 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • obmedzenie množstva tuku a uhľohydrátov v strave;
 • dostatočná fyzická aktivita - najmenej 30 minút denne na prechádzku alebo plávanie, lyžovanie alebo rekreačné jogging;
 • normalizovať krvný tlak;
 • je potrebné vylúčiť vzpieranie sprevádzané držaním dychu alebo namáhaním.
 • obmedziť príjem soli;
 • používanie na potravinové produkty bohaté na draslík, horčík, stopové prvky, vitamíny, vlákninu;
 • znížiť množstvo červeného mäsa;
 • zvýšiť spotrebu rýb, mliečnych výrobkov a morských plodov.
 • obmedziť alkohol, vylúčiť fajčenie;
 • kontrolovať hladinu cukru v krvi, zabrániť jeho zvýšeniu;
 • neustále upravovať množstvo cholesterolu

záver

Bolesť hlavy je príznakom vážneho, život ohrozujúceho ochorenia. Je mimoriadne nebezpečné, aby ste sa samoliečili a odstránili symptómy bolesti. Je potrebné konzultovať s lekárom a vykonať nevyhnutné vyšetrenia. Po zvolení individuálnej liečby je potrebné spolu s užívaním liekov nasledovať zdravej výživy, stačí sa pohybovať.

Nezabudnite sledovať nasledujúce video

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normy MCV v krvných testoch

Všeobecný krvný test určuje súbor parametrov krvi, pomocou ktorých lekár posúdi zdravie pacienta. Jedným z týchto dôležitých ukazovateľov je MCV v krvnom teste. Zvážte, čo je skryté pod týmto označením a prečo sa určuje táto charakteristika krvi.

Hrubá krv (zvýšený viskózny syndróm): pozadie, príznaky, spojenie s ochorením, čo liečiť?

Poznamenajúc vysokú hladinu hemoglobínu, veľa ľudí to vysvetľuje jednoducho - hrubá krv. Premýšľajúc však o tom, ako to zriediť do normálneho stavu, bude užitočné zistiť, čo to všetko znamená, prečo je krv kondenzovaná, aké následky hrozia a ako s nimi zaobchádzať.

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

Čo robí krvný test na PTV

obsah

Pacient môže byť znepokojený tým, že dostane odporúčanie na krvný test PTV - čo to je, prečo ho potrebujete, aké sú nebezpečné odchýlky od normy a kde je lepšie to urobiť?

Neurocirkulačná dystónia

Neurocirkulačná dystonia je ochorenie prejavujúce sa kardiovaskulárnymi, respiračnými poruchami, zlou toleranciou na stres a fyzickou námahou.dôvody neuro-emocionálny stres nepriaznivé sociálno-ekonomické podmienky nadmerné vystavenie slnku horúce podnebie chvenie chronická intoxikácia, vrátane alkoholu a tabaku, infekcie horných dýchacích ciest a nosohltanu, sedavý životný štýl duševné a fyzické vyčerpanie.<