Brainová arachnoiditída je zápal jedného z meningov, ktorý spôsobuje jeho zahustenie, adhézie sa tvoria v jeho tkanivách a to všetko vedie k narušeniu normálneho pohybu cerebrospinálnej tekutiny.

Akumuluje sa, adhézie sa transformujú na nádor, ktorý tlačí na mozog, ktorý minimálne hrozí zvýšeným intrakraniálnym tlakom, maximálne hydrocefalom, postihnutím a vo výnimočných prípadoch smrťou. Takže odpoveď na otázku: arachnoiditis - čo to je? - jednoznačné. Toto je nebezpečná choroba, ktorá môže byť vyliečená, ak ignorujete jej príznaky.

Čo je to?

Arachnoiditída je závažné zápalové ochorenie arachnoidnej membrány mozgu alebo miechy. Symptómy patológie závisia od jej distribúcie v mozgu a lokalizácie.

Arachnoiditída musí byť odlišná od asténie, s ktorou má podobné symptómy. Liečba choroby zahŕňa komplexnú konzervatívnu (lekársku) terapiu. V prípade závažných komplikácií je pacientovi predpísaná prvá, druhá alebo tretia skupina postihnutí.

príčiny

V každom druhom prípade sú príčinou arachnoiditídy infekčné ochorenia alebo purulentné fokálne zápaly (meningitída, tonzilitída, chrípka, otitída), v každom treťom prípade mozgové poranenie (krvácanie, kontúzia mozgu) av každom desiatom prípade nie je možné stanoviť presný pôvod patológie,

Ale lekári identifikujú rizikové skupiny, z ktorých patrí, zvyšuje pravdepodobnosť rozvoja arachnoiditídy:

 • ak osoba žije v stave neustáleho stresu, morálnej únavy a emočného vyčerpania;
 • ak veľmi často trpí akútnymi ochoreniami dýchacích ciest;
 • ak osoba žije v nepriaznivých klimatických podmienkach, napríklad na Ďalekom severe;
 • ak je jeho práca spojená s ťažkou fyzickou prácou;
 • ak je telo pod konštantnou chemickou alebo alkoholovou intoxikáciou.

Niekedy sa príčinou ochorenia stáva patológia endokrinného systému a metabolické poruchy.

patogenézy

V arachnoidnej membráne mozgu sa reaktívny zápal vyskytuje v dôsledku vystavenia patogénu alebo jeho toxínom, čo vedie k porušeniu lymfatického a krvného obehu. Existuje niekoľko typov ochorení v závislosti od miesta a charakteru zmien - je to mozgová, cystická, adhezívna, adhezívna-cystická a spinálna arachnoiditída. Choroba môže mať akútny, subakútny alebo chronický priebeh.

V dôsledku porušenia obehu cerebrospinálnej tekutiny v niektorých prípadoch je možné pozorovať vývoj hydrocefalusu:

 • okluzívny hydrocefalus sa vyskytuje v dôsledku narušeného odtoku tekutiny z komorového systému mozgu;
 • Aresorpčný hydrocefalus sa môže vyvinúť ako dôsledok narušenia príjmu tekutiny cez trvalú látku v dôsledku adhezívneho procesu.

klasifikácia

Vzhľadom na povahu kurzu je choroba rozdelená do troch foriem: akútna, subakútna a chronická. V závislosti od formy patológie bude jeden alebo druhý symptóm viditeľný.

Podľa miesta lokalizácie v mozgu sa rozlišujú tieto typy: lokalizácia zón

 • spinálny pohľad sa vyskytuje na zadnej ploche membrány miechy, vzniká v dôsledku traumy, môže sa objaviť v priebehu času.
 • cerebrálna arachnoiditída, vytvorená na konvexnom povrchu mozgu v zadnej kraniálnej stene /

Cerebrálna arachnoiditída je následne rozdelená na podtypy:

 • arachnoidná cysta zadnej lebečnej kosti;
 • arachnoiditída mostu-cerebellar rohu.
 • bazilárnej;
 • convexital;

Aj retrochirurgická arachnoiditída môže byť:

Priebeh zápalu

Vo väčšine prípadov porucha nevedie k vzniku ostrých bolesti alebo zvýšeniu teploty, čo sťažuje diagnózu a ukáže sa ako príčina predčasnej návštevy lekára. Ale existujú výnimky.

 1. Akútny priebeh sa pozoruje napríklad pri arachnoiditíde veľkého tanku, sprevádzaného zvracaním, zvýšením teploty a silným bolesťami hlavy. Takýto zápal sa môže vyliečiť bez následkov.
 2. Subakútny - najčastejšie pozorovaný. Toto spája mierne symptómy všeobecnej poruchy - závrat, nespavosť, slabosť a príznaky potlačenia funkčnosti určitých oblastí mozgu - poškodenie sluchu, vízie, rovnováhy atď.
 3. Chronická - pri ignorovaní choroby sa zápal rýchlo mení na chronickú fázu. Zároveň sa príznaky mozgovej poruchy stávajú čoraz stabilnejšie a symptómy spojené s ohniskom ochorenia sa postupne zvyšujú.

Symptómy arachnoiditídy

Pred rozpoznaním príznakov, ktoré sú charakteristické pre arachnoiditídu, treba poznamenať, že príznaky ochorenia závisia od miesta a sú rozdelené do troch typov - mozgovej, miechovej a cerebrospinálnej.

Mozková arachnoiditída je predovšetkým charakterizovaná silnými zápalmi v obálke ľudského mozgu, ako aj nasledujúcimi príznakmi:

 1. Príliš veľa močenia;
 2. Kŕče a v niektorých prípadoch závažné záchvaty;
 3. Poruchy v orgánoch sluchu;
 4. Zvýšená telesná teplota;
 5. Problémy so spánkom;
 6. Pamäť a pozornosť sa znižujú.
 7. Čiastočná alebo úplná strata vône;
 8. Všeobecná slabosť tela, ako aj nadmerná únava počas fyzického alebo psychického stresu;
 9. Akrokyanóza (koža nadobúda nejaký neobvyklý modrý odtieň);
 10. Konštantné závraty, ktoré sprevádzajú nesnesiteľné bolesti hlavy.

V situáciách, keď je prítomná spinálna arachnoiditída, sa pozorujú takmer rovnaké príznaky, existujú však aj iné príznaky, napríklad osoba je narušená častými bolesťami v bedrovej oblasti, ako aj v blízkosti vertebrálnej časti.

Okrem toho sa pacient obáva brnenia v končatinách tela, dočasnej paralýzy a niekedy necitlivosti v nohách. V najvážnejších prípadoch človek cíti porušenie genitálií, najmä úroveň účinnosti sa znižuje. Cerebrospinálny typ ochorenia kombinuje symptómy, ktoré sú charakteristické pre spinálnu aj mozgovú arachnoiditídu.

diagnostika

Zápal arachnoidnej membrány mozgu je diagnostikovaný porovnaním klinického obrazu ochorenia a údajov z ďalších štúdií:

 • revízna snímka lebky (príznaky intrakraniálnej hypertenzie);
 • elektroencefalografia (zmena bioelektrických ukazovateľov);
 • tomografia (vypočítaná alebo magnetická rezonancia) mozgu (expanzia subarachnoidného priestoru, komôr a cisterny mozgu, niekedy cysty v priestore intrashell, adhézie a atrofické procesy pri absencii fokálnych zmien v substancii mozgu);
 • testy mozgovomiechovej tekutiny (mierne zvýšený počet lymfocytov, niekedy malá disociácia proteínových buniek, únik tekutín za zvýšeného tlaku).

Diagnóza arachnoiditídy zahŕňa úplné neurologické vyšetrenie. V procese úplnej analýzy sa skúmajú reflexy, vegegatika a citlivosť.

účinky

Arachnoiditída môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • konvulzívne záchvaty;
 • ťažká strata videnia;
 • perzistentný hydrocefalus.

Sú to dosť vážne komplikácie. Takže pri konvulzívnych záchvatoch pacient bude musieť po celý čas užívať antikonvulzívne lieky. Tento dôsledok arachnoiditídy sa vyvíja približne v 10% prípadov a je charakteristický iba v ťažkých prípadoch samotnej choroby.

V 2% prípadov u pacientov trpiacich touto chorobou dochádza k výraznému zníženiu videnia. Je veľmi zriedkavé, aby pacienti úplne prehrali. Najnebezpečnejším z komplikácií arachnoiditídy je pretrvávajúci hydrocefalus, pretože môže byť smrteľný.

Liečba arachnoiditídy

Terapia arachnoiditídy sa zvyčajne vykonáva v nemocnici. Závisí od etiológie a stupňa aktivity choroby. Liečba liekov sa vykonáva dlhodobo, kurzy berúc do úvahy etiologický faktor a zahŕňajú:

 1. Antibakteriálne alebo antivírusové liečivá;
 2. Antihistaminiká (pipolfen, difenhydramín, suprastin, claritín atď.);
 3. Antikonvulzívna liečba (karbamazepín, finlepsín);
 4. Protizápalové lieky, - glukokortikoidy (najmä s alergickou a autoimunitnou povahou zápalu);
 5. Absorpčná liečba namierená proti adhéziám v priestore medzi vnútornými vrstvami (lidz, rumalón, pyrogén);
 6. Diuretiká pre syndróm hypertenzie (manitol, diabar, furosemid);
 7. Neuroprotektívna liečba (mildronát, cerebrolyzín, nootropil, vitamíny B).

Vzhľadom k tomu, že choroba je predĺžená, je sprevádzaná prejavmi asténie a emočných porúch, mnohí pacienti musia byť predpísaní antidepresívami, sedatívami, trankvilizérmi.

Vo všetkých prípadoch arachnoiditídy sa vyhľadávajú a liečia iné ohniská bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, pretože môžu byť zdrojom opätovného zápalu mozgu. Okrem antibiotík sa uvádzajú antivírusové činidlá, posilňujúce opatrenia, užívanie multivitamínových komplexov, dobrá výživa a adekvátny režim pitnej vody.

Chirurgická intervencia

Závažná opto-chaosálna arachnoiditída alebo arachnoiditída zadnej kraniálnej fosízy v prípade progresívnej straty zraku alebo okluzívneho hydrocefalusu je indikáciou pre chirurgickú liečbu.

Operácia môže spočívať v obnove priechodnosti hlavných cestičiek mozgomorfnej tekutiny, odstránení cyst alebo separácie adhézií, čo vedie k stlačeniu priľahlých mozgových štruktúr.

Na zníženie hydrocefalu pri arachnoiditíde je možné použiť posunovacie operácie zamerané na vytvorenie alternatívnych spôsobov odtoku mozgovomiechovej tekutiny: cystoperitoneálne, ventrikuloperitoneálne alebo lumboperitoneálne posunovanie.

Prognóza arachnoiditídy

Vo väčšine prípadov sa pacientom s arachnoiditídou dostáva tretia skupina postihnutia. Avšak ak majú zhoršené zrakové zhoršenie a často majú epileptické záchvaty, môžu im priradiť druhú skupinu postihnutých.

Prvá skupina postihnutia zahŕňa pacientov s opticko-chiastickou arachnoidídou, ktorá vyvolala úplnú slepotu. Pacienti s arachnoiditídou sú kontraindikovaní pri práci na doprave, vo výške, v blízkosti požiaru, v hlučných miestnostiach, pri nepriaznivých klimatických podmienkach, s toxickými látkami.

Ako sa prejavuje arachnoiditída: príznaky a liečba ochorenia

Arachnoiditída sa týka kategórie serózneho zápalu, sprevádzaného pomalším prietokom krvi a zvýšením priepustnosti kapilárnych stien. V dôsledku tohto zápalu kvapalná časť krvi preniká cez steny do okolitých mäkkých tkanív a stagnuje v nich.

Edém spôsobuje miernu bolesť a mierne zvýšenie teploty, mierne ovplyvňuje funkcie zapáleného orgánu.

Najväčším nebezpečenstvom je pretrvávajúce výrazné rozšírenie spojivového tkaniva, pričom sa ignoruje choroba alebo nedostatok liečby. Druhý je príčinou vážneho narušenia orgánov.

Mechanizmus chorôb

Arachnoiditída mozgu alebo miechy je serózny zápal konkrétnej štruktúry umiestnenej medzi tvrdou hornou vrstvou a hlbokou mäkkou. Vyzerá ako tenká tkanina, pre ktorú dostala názov arachnoidnej membrány. Štruktúra je tvorená spojivovým tkanivom a tvorí také úzke spojenie s mäkkou membránou mozgu, ktoré sa považujú za spoločné.

Arachnoidná membrána je oddelená od mäkkého subarachnoidálneho priestoru obsahujúceho mozgomorfínovú tekutinu. Tu sú umiestnené krvné cievy, ktoré kŕmia štruktúru.

Vzhľadom na túto štruktúru nie je zápal arachnoidnej membrány nikdy lokálny a rozšíri sa na celý systém. Infekcia sa dostáva cez tvrdú alebo mäkkú škrupinu.

Zápal s arachnoiditídou vyzerá ako zhrubnutie a zakalenie škrupiny. Vznikajú adhézie medzi cievami a arachnoidnou štruktúrou, ktorá zasahuje do obehu cerebrospinálnej tekutiny. Po čase sa tvoria arachnoidné cysty.

Arachnoiditída spôsobuje zvýšenie intrakraniálneho tlaku, ktorý vyvoláva tvorbu hydrocefalusu dvomi mechanizmami:

 • nedostatočný odtok tekutiny z komôr mozgu;
 • problémy s absorpciou mozgovomiechovej tekutiny cez vonkajšie puzdro.

Príznaky ochorenia

Ide o kombináciu príznakov mozgovej poruchy s niektorými príznakmi, ktoré naznačujú hlavné miesto poškodenia.

Pre akýkoľvek typ arachnoiditídy sú prítomné nasledujúce ochorenia:

 • bolesti hlavy - zvyčajne najintenzívnejšie ráno, môžu byť sprevádzané vracaním a nevoľnosťou. Môže byť lokálna v prírode a objavuje sa v priebehu úsilia - napätie, snaha skákať, neúspešný pohyb, v ktorom je pevná podpora pod patami;
 • závraty;
 • poruchy spánku sú často pozorované;
 • podráždenosť, poruchy pamäti, všeobecná slabosť, úzkosť atď.

Keďže arachnoidná membrána je zapálená všetko, nemožno hovoriť o lokalizácii tejto choroby. Omezená arachnoiditída spôsobuje výrazné hrubé porušenia v niektorých oblastiach na pozadí všeobecného zápalu.

Umiestnenie ohniska ochorenia určuje nasledujúce príznaky:

 • konvexitálna arachnoiditída poskytuje prevahu známok podráždenia mozgu nad porušením funkčnosti. Toto sa prejavuje pri konvulzívnych záchvatoch, podobne ako epileptické;
 • keď sa edém nachádza hlavne v okcipitálnej časti, videní a sluchu. Vyskytla sa strata zorného poľa, zatiaľ čo stav fundusu naznačuje optickú neuritídu;
 • Existuje nadmernú citlivosť na zmeny počasia sprevádzané mrazom alebo nadmerným potennom. Niekedy dochádza k nárastu hmotnosti, niekedy aj smäd;
 • arachnoiditída mozočkového uhla je sprevádzaná paroxysmálnou bolesťou v zadnej časti hlavy, chmúrne tinitus a vertigo. V tomto prípade je zostatok výrazne narušený;
 • s arachnoiditovou occipitálnou nádržou sa objavujú príznaky poškodenia nervových obličiek. Tento typ ochorenia sa rozvíja akútne a je sprevádzaný výrazným zvýšením teploty.

Liečba ochorenia sa vykonáva iba po stanovení zamerania zápalu a hodnotenia poškodenia.

Príčiny ochorenia

Zápal a ďalšia tvorba arachnoidných cyst sú spojené s primárnym poškodením, mechanickými vlastnosťami alebo majú infekčnú povahu. Avšak v mnohých prípadoch je hlavnou príčinou zápalu a teraz je neznámy.

Hlavnými faktormi sú:

 • akútna alebo chronická infekcia - zápal pľúc, zápal dolných dutín, bolesť hrdla, meningitída atď.
 • chronická intoxikácia - otravy alkoholom, otravy olovom atď.;
 • poranenia - posttraumatická mozgová arachnoiditída je často dôsledkom poranení chrbtice a poranenia hlavy, dokonca aj uzavretých;
 • príležitostne sa narúša endokrinný systém.

Druhy ochorení

Pri diagnostike ochorenia s použitím niekoľkých metód klasifikácie spojených s lokalizáciou a priebehom ochorenia.

Priebeh zápalu

Vo väčšine prípadov porucha nevedie k vzniku ostrých bolesti alebo zvýšeniu teploty, čo sťažuje diagnózu a ukáže sa ako príčina predčasnej návštevy lekára. Ale existujú výnimky.

 • Akútny priebeh sa pozoruje napríklad pri arachnoiditíde veľkého tanku, sprevádzaného zvracaním, zvýšením teploty a silným bolesťami hlavy. Takýto zápal sa môže vyliečiť bez následkov.
 • Subakútny - najčastejšie pozorovaný. Toto spája mierne symptómy všeobecnej poruchy - závrat, nespavosť, slabosť a príznaky potlačenia funkčnosti určitých oblastí mozgu - poškodenie sluchu, vízie, rovnováhy atď.
 • Chronická - pri ignorovaní choroby sa zápal rýchlo mení na chronickú fázu. Zároveň sa príznaky mozgovej poruchy stávajú čoraz stabilnejšie a symptómy spojené s ohniskom ochorenia sa postupne zvyšujú.

Lokalizácia arachnoiditídy

Všetky choroby tohto druhu sú rozdelené do dvoch hlavných skupín: cerebrálna arachnoiditída, tj zápal arachnoidnej membrány mozgu a zápal miechy - zápal membrány miechy. Podľa lokalizácie choroby mozgu je rozdelená na konvexitálne a bazálne.

Keďže liečba zahŕňa vplyv predovšetkým na najviac postihnuté oblasti, klasifikácia spojená s oblasťou najväčších škôd je podrobnejšia.

 • Cerebrálna arachnoiditída je lokalizovaná na báze, na konvexnom povrchu, aj v zadnej lebečnej kosti. Symptómy spájajú príznaky všeobecnej poruchy a zápalu spojené s nidusom.
 • Keď konvexitálna arachnoiditída postihuje povrch veľkých hemisfér a gyrus. Vzhľadom na to, že tieto oblasti súvisia s motorickými a senzorickými funkciami, tlak vytvorenej cysty vedie k narušeniu citlivosti na kožu: buď prehĺbenie alebo silné exacerbácie a bolestivá reakcia na účinky nachladnutia a tepla. Podráždenie v týchto oblastiach vedie k epileptickým záchvatom.
 • Adhezívna mozgová arachnoiditída je veľmi ťažká. Kvôli nedostatočnej lokalizácii sa pozorujú len bežné symptómy a sú spojené s mnohými ochoreniami.
 • Optická chiasmatická arachnoiditída sa týka zápalu bázy. Jeho najcharakteristickejším znakom na pozadí mozgových príznakov je zníženie videnia. Choroba sa rozvíja pomaly, charakterizuje sa alternatívne poškodenie oka: videnie kvapky v dôsledku stláčania zrakového nervu počas tvorby zrastov. Pri diagnostike tejto formy ochorenia je veľmi dôležité preskúmanie fundusu a zorného poľa. Existuje závislosť stupňa porušenia od etáp štádia choroby.
 • Zápal pavučiny membrány zadnej kraniálnej fosí - druh šírenia choroby. Jeho akútna forma sa vyznačuje zvýšeným intrakraniálnym tlakom, to znamená bolesť hlavy, vracanie a nevoľnosť. V subakútnom priebehu sa tieto príznaky vyhladzujú a na prvom mieste sa uvádzajú poruchy vestibulárneho aparátu a synchronicita pohybov. Pacient stráca rovnováhu, napríklad keď zvrhol hlavu. Pri chôdzi sa pohyby nôh nesynchronizujú s pohybom a uhlom trupu, ktorý vytvára špecifickú nerovnomernú chôdzu.

Cystická arachnoiditída v tejto oblasti má rôzne príznaky, v závislosti od povahy adhézie. Ak sa tlak nezvýši, choroba môže trvať niekoľko rokov, prejavujúca sa ako dočasná strata synchronizácie alebo postupne sa zhoršujúca rovnováha.

Najhorším dôsledkom arachnoiditídy je trombóza alebo náhle obštrukcia v poškodenej oblasti, čo môže viesť k rozsiahlemu poškodeniu obehu a cerebrálnej ischémii.

Ischémia mozgu.

Spinálna arachnoiditída je klasifikovaná podľa typu cystického, adhezívneho a lepidlo-cystického typu.

 • Lepidlo často prebieha bez trvalých znakov. Môžu byť zaznamenané medzičasové neuralgie, ischias a podobne.
 • Cystická arachnoiditída spôsobuje silnú bolesť chrbta, zvyčajne na jednej strane, ktorá potom uchopí druhú stranu. Pohyb je ťažký.
 • Cystická adhezívna arachnoiditída sa prejavuje ako strata citlivosti na kožu a ťažkosti s pohybom. Priebeh choroby je veľmi rôznorodý a vyžaduje starostlivú diagnózu.

Diagnóza ochorenia

Dokonca aj najvýraznejšie príznaky arachnoiditídy - závraty, bolesti hlavy, sprevádzané nevoľnosťou a vracaním často nevyvolávajú dostatočnú úzkosť u pacientov. Útoky sa vyskytujú 1 až 4 krát mesačne a iba tie najťažšie z nich trvajú dosť dlho, aby konečne dostali chorého, aby si dbal na seba.

Keďže príznaky ochorenia sa zhodujú s veľkým množstvom iných mozgových porúch, aby sa urobila správna diagnóza, je potrebné uchýliť sa k mnohým výskumným metódam. Vymenujte ich neurologovi.

 • Vyšetrenie oftalmológom - opticko-chiamatická arachnoiditída sa týka najčastejších typov ochorenia. U 50% pacientov so zápalom zadnej kraniálnej fosízy sa zaznamená stagnácia v oblasti optického nervu.
 • MRI - presnosť metódy dosahuje 99%. MRI vám umožňuje určiť stupeň zmeny arachnoidnej membrány, fixovať polohu cysty a tiež vylúčiť iné ochorenia, ktoré majú podobné príznaky - nádory, abscesy.
 • Rádiografia - používa ju na detekciu intrakraniálnej hypertenzie.
 • Krvný test sa vykonáva nevyhnutne na zistenie absencie alebo prítomnosti infekcií, stavov imunodeficiencie a iných vecí. Tak určte hlavnú príčinu arachnoiditídy.

Iba po vyšetrení môže odborník a možno aj viac osôb predpísať príslušné ošetrenie. Kurz zvyčajne vyžaduje opakovanie za 4-5 mesiacov.

liečba

Liečba zápalu dura mater sa vykonáva v niekoľkých štádiách.

 • Po prvé, je potrebné odstrániť primárne ochorenie - sinusitída, meningitída. Na tento účel sa používajú napríklad antibiotiká, antihistaminiká a desenzibilizátory - difenhydramín alebo diazolín.
 • V druhom stupni sú predpísané absorpčné činidlá, ktoré pomáhajú normalizovať intrakraniálny tlak a zlepšujú metabolizmus mozgu. Môžu to byť biologické stimulátory a jódové prípravky - jodid draselný. Vo forme injekcií aplikujte lizzu a pyrogénne.
 • Používajú sa dekongestanty a diuretiká - furasemid, glycerín, ktorý zabraňuje akumulácii tekutín.
 • Ak sa vyskytnú kŕčovité záchvaty, predpisujú sa antiepileptiká.

Pri cystickej adhezívnej arachnoiditíde, ak je cirkulácia cerebrospinálnej tekutiny veľmi ťažká a konzervatívna liečba nedáva výsledky, neurochirurgické operácie sú vykonávané na odstránenie adhézií a cyst.

Arachnoiditída je pomerne úspešne liečená a ak ju včas navštívi lekár, najmä v štádiu akútneho zápalu, zmizne bez následkov. Vo vzťahu k životu je prognóza takmer vždy priaznivá. Keď choroba prechádza do chronického stavu s častými recidivami, pracovná kapacita sa zhoršuje, čo si vyžaduje posun k ľahšej práci.

Čo je mozgová arachnoiditída a aké sú jej príčiny?

Infekčné ochorenia postihujúce oblasť nosových dutín alebo stredného ucha nie sú len zdravé. Ich vzhľad tiež vyvoláva mozgovú arachnoiditídu u ľudí.

Pojem "arachnoiditída" sa používa na označenie patológie arachnoidnej matrice, ktorá má autoimunitný zápalový charakter a podporuje tvorbu cystí a zrastov.

Druhy arachnoiditídy a hlavné črty

Existujú dva hlavné typy ochorení:

 1. Pravda (5% prípadov). Má autoimunitný pôvod. Najdôležitejšie charakteristiky štátu sú difúznosť (prenikanie do susedných častí mozgu) a progresívny priebeh.
 2. Zvyšný. Začína to kvôli fibróznym zmenám arachnoidnej membrány, vyvolanej vonkajšími patologickými účinkami. Zameranie zápalu sa lokalizuje iba na jednom mieste a choroba nepokračuje.

Pravdepodobnosť zistenia arachnoiditídy u dieťaťa alebo mladého človeka je vyššia ako u dospelých vo veku nad 40 rokov. A takisto je anomália viac prirodzená u mužov, ktorí ju čelia dvakrát tak často ako ženy.

Klinický obraz ochorenia zahŕňa niekoľko syndrómov:

 • neurasthenic;
 • lúh vysokému krvnému tlaku;
 • astenické.

Okrem toho, v závislosti od koncentrácie centra zápalu, prítomnosť ohniskových príznakov spôsobených:

 • poškodenie FMN (kraniálne nervy);
 • pyramídové odchýlky;
 • poruchy vo fungovaní cerebrálnej aktivity.

Preto sa môžu v každom prípade označenia meniť.

Príčiny ochorenia

Arachnoidný zápal sa spája hlavne s nasledujúcimi primárnymi léziami:

 • akútne alebo chronické infekcie (sínusitída, pneumónia, meningitída, tonzilitída atď.);
 • pretrvávajúce otravy (alkohol, olovo, chemikálie atď.);
 • posttraumatické poruchy (t.j. účinky traumatických poranení mozgu a chrbtice);
 • patológií endokrinného systému.

Avšak presná príčina tejto choroby nie je vždy objasnená.

Patogenéza arachnoiditídy

Arachnoiditída akejkoľvek etiológie vyplýva zo skutočnosti, že telo obete produkuje protilátky, ktoré začínajú bojovať s vlastnými tkanivami a bunkami. Tento proces vyvoláva zápal arachnoidnej látky.

Ak sa nelieči, choroba vedie k tomu, že:

 • arachnoidná vrstva sa zakalí a zahustí;
 • tvoria spojivové adhézie v mozgu;
 • dochádza k vzniku cystických expanzií.

Luky sú závažné, pretože zabraňujú odtoku mozgovomiechovej tekutiny, čo vedie k vzniku komplikácií vo forme hydrocefalusov a likorodynamických porúch, čo vyvoláva výskyt mozgových príznakov.

Ohniskové symptomatické prejavy sú následkom skutočnosti, že základné štruktúry a štruktúry mozgu sú zapojené do adhezií.

V závislosti od špecifickej patogenézy sa zvažujú 3 typy arachnoiditídy:

 1. Lepidlo. Je ťažké poskytnúť diferenciálnu diagnózu. Neexistuje presná poloha a preto sa objavujú iba všeobecné indikátory, ktoré sa podobajú veľkému počtu ďalších ochorení.
 2. Cystická. Ak sa objavujúce hroty neovplyvnia intrakraniálny tlak, ochorenie sa môže prejaviť úplne bez povšimnutia. Avšak schopnosť udržiavať rovnováhu a vykonávať synchrónne činnosti sa postupne zhoršuje.
 3. Cystické lepidlo. Spočiatku sa membrány mozgu zapália, po ktorých sa splynú. Ak má človek stav so zvýšeným fyzickým alebo duševným stresom, môže to viesť k podráždeniu postihnutých oblastí a k výskytu konvulzívnych prejavov. Všetky infekcie dýchacích ciest sú nebezpečné pre pacienta s takou diagnózou, pretože spôsobujú rast adhézie a príznaky sú ešte výraznejšie.

Lokalizácia a dôsledky

V závislosti od lokalizácie zamerania zápalu môže byť arachnoiditída mozgová (postihujúca mozog) alebo spinálne (postihujúca miechu). Mozgová forma ochorenia má niekoľko poddruhov:

 1. Bazálna. Sú ovplyvnené základné, vyčnievajúce plochy a zadné lebečné čeľuste. Symptomatológia je kombinácia bežných príznakov patológie a symptómov, ktoré sa objavujú, keď je ovplyvnená postihnutá oblasť.
 2. Convexital. Zápal sa rozširuje na konvoly a kôry veľkých hemisfér, čo vedie k odchýlkam v oblasti hmatovej citlivosti (môže úplne zmiznúť a naopak môže byť extrémne akútne). Okrem toho dochádza k vplyvu na motorické funkcie pacienta, kvôli ktorému môže mať epileptické záchvaty.
 3. Optohiazmalny. Pri tomto type je zápcha zapálená a najpozoruhodnejším príznakom je viditeľné zhoršenie videnia v dôsledku adhézií, ktoré stláčajú zrakový nerv.
 4. Zápal cerebrálne-cerebelárny uhol. Rozlišujúce cerebrálne abnormality - nystagmus, problémy s koordináciou a hypotónia svalov. Niekedy dochádza k stagnácii fundusu. Symptomaticky podobný tomu, ktorý sa prejavuje v mozgových nádoroch: porážka obličkových nervov, spastická paréza opačných končatín atď.
 5. Arachnoiditída arachnoid v zadnej kraniálnej fosílii. Rozšírený variant cerebrálnej arachnoiditídy. V akútnej forme dochádza k nápadnému zvýšeniu hladiny intrakraniálneho tlaku, ktorý vedie k nevoľnosti, záchvatom zvracania a bolesti hlavy. Ak je priebeh ochorenia charakterizovaný ako subakútny, potom sú prvoradé dôležité poruchy práce vestibulárneho aparátu (pacient môže stratiť rovnováhu, dokonca jednoducho s hlavou odhodenou dozadu).

Spinálna arachnoiditída má tiež svoje vlastné vlastnosti:

 • symptómy škrupín, vysoké teploty, akútne zápalové zmeny ovplyvňujúce zloženie krvi a mozgovomiechovej tekutiny (pri akútnych a subakútnych typoch patológie);
 • prechodná radikulárna bolesť (neskôr prenesená do ischiasu);
 • paresthesia;
 • poruchy citlivosti (miestne alebo zovšeobecnené).

Pri výskyte cýst sa môžu vyskytnúť aj nádory miechy.

diagnostika

Diagnóza "arachnoiditídy" sa robí len s podporou:

 • údaje o histórii;
 • informácie o duševnom a neurologickom stave pacienta;
 • výsledky rôznych metód zisťovania:
  EEG;
  MRI a počítačovú tomografiu mozgu;
  lumbálna punkcia;
  oftalmológia;
  otolaryngológia atď.

Iba po posúdení a vyhodnotení všetkých uvedených údajov sa môže urobiť presná diagnóza.

liečba

Aby sa odstránili ohniská zápalu, lekár predpíše komplexnú farmakoterapiu, ktorá zahŕňa niekoľko fáz:

 1. Odstránenie základnej choroby (meningitída, sinusitída). Na tieto účely sa používajú antibiotiká, antialergické lieky, ako aj lieky na zníženie citlivosti (Diazolin, Dimedrol).
 2. Stabilizácia všeobecného stavu. V druhej fáze sa na normalizáciu intrakraniálneho tlaku a na stimuláciu metabolických procesov používajú pružné akčné lieky a prostriedky.
 3. Vylučovanie toxínov a nadbytočných tekutín. Počas tohto obdobia pacient užíva diuretiká a dekongestanty (glycerol a furosemid).
 4. Zbavovanie záchvatov. Je to nevyhnutné iba vtedy, ak pacient má epileptické záchvaty.

Ak pacient trpí na cystickú adhezívnu arachnoiditídu a liečba liekom nepriniesla požadované výsledky, hojenie sa môže dosiahnuť len chirurgickým zákrokom, počas ktorého sa odstránia adhézie a cysty.

V prípade včasného postúpenia špecialistovi je liečba arachnoiditídy úspešne dokončená (najmä pri akútnom zápale). Prognóza života je priaznivá, ale ak sa ochorenie stane chronickým, môže dôjsť k značnému zhoršeniu schopnosti pracovať a vzniku potreby poskytnúť osobe ľahšie pracovné požiadavky.

Ľudové recepty

Zmierniť stav s arachnoiditídou môže byť doma. Existuje obrovské množstvo ľudových liekov, ktorých pôsobenie je zamerané na stimuláciu krvného obehu v rôznych oblastiach mozgu a na inhibíciu zápalového procesu alebo na úplné odstránenie jeho zamerania. Nižšie sú najúčinnejšie:

 1. Propolisová tinktúra Propolis - najlepší spôsob, ako zmierniť zápal, okrem toho zmierňuje bolesť a rozširuje krvné cievy, čo umožňuje dodávanie mozgu všetkými potrebnými látkami. Pripravte si tinktúru do čistého skleneného propolisu (20 g) a nalejte ju s lekárskym alkoholom (100 g). Potom zakryte a miesto na týždeň, kde nie je žiadne slnečné svetlo. Tinktúra sa konzumuje trikrát denne, každý s 25 kvapkami, nezabúdajte na zriedenie vodou (50 ml).
 2. Aloe leaf decoction. Pripravte hlavnú surovinu (150 g) a rozomlete ju do stavu podobného pyrenej a potom ju premiešajte s rozdrveným koreňom (50 g), včelím medom (0,5 l) a červeným vínom (2 l). Dajte pripravený základ na pomalý oheň a varte jednu hodinu. Po čakaní na infúziu lieku a napätie. Potrebujete vziať 3-4 krát počas dňa - 2 lyžice 15 minút pred jedlom.
 3. Vývar pre parnú hlavu. Kombinujte kôpru, nopku, žihúň, melisu, nechtík, pena a borovicové ihly. Všetky bylinky, aby sa na šiju, aby sa malý pár. Pripravený na naplnenie kolekcie horúcou vodou, trochu mierne a potom nechajte variť. Keď sa teplota kvapaliny stane taká, že sa dá tolerovať, mali by ste hodiť soľ (1/2 šálka). Potom použite vývar na parnú hlavu. Na konci postupu osušte a otrepte hlavu do kože trojitého Kolína nad Rýnom, v ktorom pridajte niekoľko kvapiek oleja z čajovníka.

prevencia

Prevenciu arachnoiditídy možno zabezpečiť len prostredníctvom pravidelných opatrení zameraných na:

 • včasné diagnostické činnosti;
 • liečba akútnych patológií infekčného pôvodu;
 • prevencia nákazlivých chorôb;
 • odstránenie ohnisiek ohniskovej infekcie;
 • normalizácia stavu po prijatých traumatických poraneniach mozgu.

Prognóza arachnoiditídy mozgu je pomerne priaznivá. Včas lieky predpísané odborníkom môžu plne zachovať (a dokonca obnoviť) všetky neurologické funkcie.

Lepšie je začať liečbu hneď, ako bude stanovená akútna fáza vývoja odchýlky, pretože chronická arachnoiditída je oveľa nebezpečnejšia a môže dokonca spôsobiť postihnutie.

Posttraumatická cerebrálna arachnoiditída mozgu: príznaky a liečba

Post-traumatická cerebrálna arachnoiditída mozgu je chronický zápal, ktorý je spojený s traumatickým poškodením mozgu. V podstate arachnoiditída sa šíri cez arachnoidné a mäkké mušle v mozgu. Ochorenie je charakterizované pomalým vývojom, hlavne 2-6 rokov.

V mnohých prípadoch je vývoj ochorenia spojený s odloženým poškodením ohniska a pomliaždeniami, porušením integrity mozgových membrán, významným nahromadením produktov rozkladu tkaniva a krvou v subarachnoidnej dutine. V patogenéze ochorenia zohráva dôležitú úlohu autoalergia na mozog tela a tvorbu protilátok proti poškodeným antigénom.

Zistí sa pečať arachnoidu, ktorý získa šedo-biely odtieň. Vzťahy a adhézie sa tvoria medzi mäkkými a arachnoidnými membránami, dysfunkcia sa pozoruje v obehu cerebrospinálnej tekutiny s výskytom rôznych rozmerov zápästia. To vedie k zväčšeniu komôr mozgu.

Podľa pomeru adhézií a cystov sa rozlišuje adhezívna a cystická, cystická adhezívna posttraumatická cerebrálna arachnoiditída mozgu. V mnohých prípadoch dochádza k jeho vývoju v strednej fáze poranenia. Určuje sa na základe výmenného kurzu, keď dôjde k zmene exacerbácie ochorenia s remisím s rôznym trvaním.

Pri adhezívnej forme arachnoiditídy sa tvoria adhézie. Pri cystickej arachnoiditíde sa vytvárajú odlišné dutiny s bezfarebnou alebo nažltnutou kvapalinou, z ktorých každá má cysty. Cysty sú jednorazové a početné. Všetky nádory sú dôsledkom narušenej kvapalinodynamiky.

Symptómy ochorenia

Pre určitý typ ochorenia, ako je cerebrálna arachnoiditída, sa prejavujú symptómy zničením funkcií parietálnych, temporálnych alebo čelných lalokov. Známky sa vyznačujú zvýšenou podráždenosťou, vaskulárnou nestabilitou, silnými bolesťami hlavy, vracaním a recidivujúcou epilepsiou.

Cerebrálna arachnoiditída, ktorej symptómy sú kombinované s korekciou a kontrakciou viditeľných okrajov, sa prejavujú centrálnymi a paracentrálnymi defektmi a nepríjemnosťou optických nervov. Psycho-emočné poruchy, rýchla únava a intolerancia k ostrým podnetom sú možné.

diagnostika

Pred začiatkom liečby mozgovej arachnoiditídy sa vykonávajú diagnostické testy. Na stanovenie presnej diagnózy je potrebné zozbierať všetky informácie o príznakoch a čase prejavu, stupeň závažnosti. Vykonajú sa vyšetrenia vizuálnej ostrosti a fundusu. Preskúmaný psychiatrom s definíciou symptómov.

Použitím pneumoencefalografie sa zistila diskontinuita subarachnoidných štrbín s prítomnosťou cystických zväčšení. Počítačové a magnetické rezonančné zobrazovanie hlavy tiež deteguje arachnoiditídu a stupeň jej vývoja, prítomnosť hydrocefalu, adhézie, cysty.

Niekedy lekári používajú lumbálnu punkciu, ktorá zahŕňa zavedenie vpichovej ihly do subarachnoidnej dutiny a odstránenie mozgovomiechovej tekutiny.

liečba

Liečba mozgovej arachnoiditídy sa vykonáva individuálne podľa znakov a lokalizácie procesu. V tomto prípade je pacientovi predpísané:

 • Lieky s nootropnými účinkami (aminalón, nootropil, ceraxon, encephabol atď.);
 • Látky, ktoré majú vplyv na tkanivový metabolizmus (enzýmy, aminokyseliny);
 • Vasotropné lieky (Cavinton a ďalšie).

Lekár môže predpísať antikonvulzívnu a resorpčnú liečbu s pyrogénnym a kožným účinkom. Môžu sa použiť imunokorektory. Pri silných bolestiach hlavy sú predpísané analgetiká. Na liečbu duševných porúch sa používajú trankvilizéry a antidepresíva.

Pri okluzívnych formách ochorenia pri tvorbe veľkých cýst sa predpokladá chirurgická intervencia. Po chirurgickom zákroku majú pacienti postihnutie.

Včasná liečba je možná. Častejšie je liečba zadnej lebečnej arachnoiditídy, najmä s výskytom mŕtveho mozgu.

Pacientom je zakázané zdržiavať sa v hlučných izbách, zdvíhanie závažia, riadenie verejnej dopravy. Je povolené vykonávať ľahkú prácu mimo hraníc priemyselných zariadení s krátkodobým pobytom vo výške alebo na ulici.

arachnoiditis

Mozog a miecha každého človeka sú pokryté troma membránami: pevná, arachnoidná (arachnoidná) a mäkká. Často, porážka jednej škrupiny vedie k prenosu baktérií do iných škrupín.

Tak ako pri akejkoľvek patológii, ovplyvňuje celkovú aktivitu systému, ako aj ľudskú pohodu. Bolesti hlavy sú jedným zo znakov arachnoiditídy. Všetko o zápale arachnoidnej membrány mozgu bude diskutované na vospalenia.ru.

Čo je to?

Čo je to? Arachnoiditída sa nazýva zápal arachnoidnej membrány mozgu, menej často miechy. Priestor pre tekutiny je umiestnený pod arachnoidnou membránou. Pri arachnoiditíde sa vytvárajú adhézie a cysty (adhézia troch membrán v dôsledku zahustenia a zhutnenia, strata elasticity postihnutých), čo blokuje prirodzenú cirkuláciu tekutiny, čo spôsobuje stagnáciu, akumuláciu a vyvolanie vnútraniálneho tlaku. V medicíne sa tento jav nazýva "arachnoidná cysta".

Keďže arachnoidná membrána je integrálnou súčasťou iných, infekcia sa často prenáša medzi tromi membránami mozgu. Toto sa nazýva leptomeningitída.

Formy toku sú rozdelené na:

Podľa druhov rozdelených na:

 • Cerebrálne - zápal membrány na konvexnom povrchu, zadnej lebečnej kosti alebo na mozgu. Tento syndróm sprevádza bolesti hlavy, ktoré sa zhoršujú prehriatím, fyzickou alebo duševnou aktivitou alebo hypotermiou;
 • Konvexita - je charakterizovaná konvulzívnymi záchvatmi a stratou vedomia. Rozdelené na:
 1. čelné;
 2. parietálnej;
 3. temporálnej;
 4. Centrálne skrútené.
 • Basal je rozdelený na:
 1. Optický-chiasmálny (infekčný) - sa vyskytuje ako dôsledok infekcie chiasmatickej oblasti mozgu alebo po traumatických poraneniach. Vznikajú cysty a adhézie, v neurónovej hlave alebo stagnácii. To vedie k strate zraku.
 2. Zadná kraniálna fossa je lokalizácia zápalu v moste k rohu mozgu. V hlave sú bolesti, vracanie, nevoľnosť, závrat. Vyzerá to ako nádor.
 3. Mozgový mozgový uhol (priečna nádrž) - sluch je jednostranne znížený, postihnutý je tvárový nerv, objavujú sa mozgové poruchy;
 4. Je narušená informovanosť citlivá na informáciu a informácie o motore.
  • Spinal - poškodenie membrány v mieche po poranení. Po mesiacoch a rokoch prejavuje príznaky: bolesť, slabosť v rukách a nohách. U detí je zriedkavé. Nachádza sa:
 1. krku;
 2. prsníka;
 3. bedrový;
 4. sakrálne úrovne.
  • Adhezívna (purulentná) - hnisavý zápal, ktorý vytvára zrazenie a spôsobuje bolesti hlavy;
  • Cystické (chronické) - zápal s výskytom dutín, ktorý sa vyznačuje bolesťou hlavy;
  • Cystické lepidlo - lepenie a tvorba cýst, na niektorých miestach sa škrupina prilepí spolu s mozgom, čo vedie k záchvatom.

  O lokalizácii ochorenia emitujú:

  1. Obmedzená arachnoiditída;
  2. Bežná arachnoiditída.
  ísť hore

  dôvody

  Príčiny arachnoiditídy sliznice mozgu sú:

  1. Infekcie porážky;
  2. intoxikácie;
  3. Traumatické modriny a tras;
  4. Zápal hrdla, nosa alebo ucha;
  5. Najsilnejšie látky z alkoholu: alkohol, jedy, arzén, olovo atď.;
  6. Poranenia chrbtice.
  ísť hore

  Príznaky a príznaky

  Existujú bežné príznaky arachnoiditídy sliznice mozgu. Aké sú tieto príznaky?

  • Vyjadruje sa za týždeň a pol po infekcii;
  • Bolesti hlavy, ktoré sa vyskytujú ráno alebo v noci;
  • Rozmazané videnie;
  • Ťažkosť v hlave;
  • Porucha spánku;
  • Zhoršenie výkonu
  • Nervové vyčerpanie: apatia, strach, depresia, únava, úzkosť, agresia;
  • Vegeta-vaskulárne poruchy: citlivosť na zmeny počasia, nadmorskú výšku, hlad, teplotu; závraty, poklesy krvného tlaku, mdloby, pocit studenej alebo horúcej;
  • Zmena citlivosti: bolesť, hmatový, teplotný nepohodlie, necitlivosť;
  • Metabolické poruchy;
  • Krátkodobé vypnutie vedomia;
  • Kŕče v rôznych častiach tela a konvulzívne záchvaty;
  • Porucha koordinácie očných bulbov.

  V mozgovej forme je hlavným príznakom bolesť hlavy všeobecnej, menej často miestnej povahy.

  V konvexitálnej forme dochádza k senzorickým a motorickým poruchám. Existujú kŕčovité záchvaty.

  V prípade opticky chiasmatickej formy proces začína poklesom videnia a intrakraniálneho tlaku.

  Pri porážke zadnej kraniálnej fossy sa v ušiach vyskytujú zvuky, ohromenie a závrat, po ktorých sa spája strata sluchu.

  Keď je chrbticová forma bolesti chrbta a končatín.

  Pri cystickej adhéznej chorobe existujú záchvaty.

  Máte dieťa

  Arachnoiditída u dieťaťa sa prejavuje výskytom bolesti hlavy, ospalosti, letargie, poškodenia zraku a kŕčov. Často pozorované po zraneniach a traumatických situáciách. Menej často je príčinou rôznych patológií mozgu alebo miechy.

  U dospelých

  Zápal arachnoidnej membrány mozgu sa často vyskytuje u ľudí mladších ako 40 rokov. Hlavnými príčinami sú 60% chrípky, rinosinusitída, zápal stredného ucha, 30% poranenie hlavy, chronická tonzilitída.

  U mužov a žien sa arachnoiditída často vyskytuje v dôsledku fyzickej a duševnej nadmernej práce. Ak nie je lebka poškodená traumatickými modrínami, nespôsobuje to bolesti hlavy. Niekedy sa nedostatok spánku a prepracovanie v dospelosti stávajú príčinou prvých príznakov intrakraniálneho tlaku, ale bez vzniku zrazenín alebo cyst.

  diagnostika

  Diagnóza arachnoiditídy začína prieskumom a rozhovorom v kombinácii so všeobecným vyšetrením pacienta. Je potrebné pochopiť dôvody, ktoré viedli k chorobe, a často spočívajú v spôsobe života človeka. Preto sa zhromažďuje anamnéza (životný štýl, zvyky, pracovné a životné podmienky atď.) A sťažnosti (aké špecifické príznaky sú znepokojujúce, kedy a ako často sa vyskytujú, z akých dôvodov atď.). Po všeobecnom vyšetrení lekár urobí inštrumentálnu skúšku na objasnenie diagnózy:

  • MRI mozgu, pri ktorom sú viditeľné cysty, zrasty a opuchy v oblastiach,
  • Krvný test a alkohol na identifikáciu infekčnej povahy choroby;
  • Neurologické vyšetrenie citlivosti, koordinácie, reflexie atď.;
  • Elektroencefalografia pri vyšetrení mozgu;
  • Skúmanie mozgových ciev.
  ísť hore

  liečba

  Najdôležitejšia etapa liečby arachnoiditídy nie je obmedzená na lekárske manipulácie a užívanie tabliet, ktoré by mali obsahovať integrovaný prístup, keď pacient sám prispieva k zlepšeniu svojho vlastného stavu.

  Lieky na liečbu zápalu sliznice mozgu:

  1. Antibiotiká pri identifikácii infekčnej povahy choroby. Hlavná vec - odstrániť zdroj ochorenia, potom sa zbaviť príznakov;
  2. Vitamíny na posilnenie imunitného systému, ktorý sa musí vyrovnať s takýmito ochoreniami;
  3. Karipain a Longidaz na zníženie intrakraniálneho tlaku;
  4. Nootropy na zlepšenie zásobovania bunkami kyslíkom;
  5. Antidepresíva na zlepšenie nálady, zvýšenie aktivity a výkonnosti, návrat triezvy a pozitívne myslenie;
  6. Antioxidanty na účely rezistencie buniek na intrakraniálny tlak;
  7. Antikonvulzívne lieky;
  8. Antihistaminiká a činidlá na zníženie citlivosti: histaglobulín, difenhydramín, suprastin, diazolín, chlorid vápenatý, tavegil, pipolfen;
  9. Diuretické lieky na elimináciu intrakraniálneho tlaku;
  10. Glukokortikoidy.
  ísť hore

  Ako inak sa liečí arachnoiditída?

   • Psychoterapia, masáž a lekárska gymnastika s cieľom eliminovať nervové vyčerpanie;
   • Liečba celkového stavu, pri ktorom sa tlak, metabolizmus, normalizácia krvného obehu normalizuje, adhézie a cysty sa rozpúšťajú.

  Ľudové lieky na liečbu zápalu sliznice mozgu:

  • Je dobré používať vývary a infúzie z podrážky, arniky a devyasily;
  • Môžete použiť éterické oleje na zlepšenie imunity a obnovenie celkového zdravia;
  • Viesť lunárny kalendár a osláviť vplyv mesiaca na osobný stav.

  Mal by nasledovať strava, ktorá by mala byť ľahká a opevnená. Nemali by ste jesť vyprážané, mastné, múku a váhu žalúdka. Diéta by mala byť plná ovocia a zeleniny, ktoré sú bohaté na vlákninu a vitamíny.

  Chirurgický zákrok sa odporúča až po tom, čo všetky tieto metódy nepomohli pri liečení.

  životnosť

  Arachnoiditída neznižuje očakávanú dĺžku života. Tečie v miernej podobe, ktorá sa často stáva, len pravidelne trápi osobu s jeho príznakmi. Koľko pacientov žije? Celý život. Toto nebezpečenstvo vzniká len vo forme lézií zadnej lebečnej dutiny.

  Ľudské správanie závisí od toho, ako sa úplne zotavil. Toto ochorenie je charakterizované jeho periodicitou, kvôli ktorému môže byť výkon znížený. Príčiny napríklad traumatického charakteru nemusia spôsobovať opakované útoky.

  • Stagnácia alkoholu;
  • Znížená vízia;
  • Periodické záchvaty.

  Nedostatok správnej liečby a zdravého životného štýlu môže viesť k postihnutiu:

   1. Prvá skupina sa pozoruje v opticko-chiasmatickej forme, keď je zhoršená vízia, čo mierne znižuje účinnosť;
   2. Druhá skupina - znížila výkonnosť v dôsledku pravidelných záchvatov, poškodenia zdravia, zraku a sluchu;
   3. Tretia skupina je charakterizovaná potrebou pracovať menej a zmeniť povolanie, ktoré umožní odpočinok.

  Aby sa nevyvolali komplikácie a samotná choroba, je potrebné vykonať preventívne opatrenia na liečbu: odpočinok, naplnenie tela vitamínmi, prechádzky na čerstvom vzduchu, ošetrenie na infekčné ochorenia včas, podstúpenie rehabilitačného kurzu po modrinách a otrasoch.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny dyspnoe: Poradenstvo praktického lekára

Jednou z hlavných sťažností, ktoré pacienti najčastejšie vyjadrujú, je dýchavičnosť. Tento subjektívny pocit núti pacienta ísť na kliniku, zavolať na ambulanciu a môže dokonca byť indikáciou pre pohotovostnú hospitalizáciu.

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu. Zoznam statínov na zníženie hladiny cholesterolu

Hypercholesterolémia obťažuje veľa ľudí. Je známe, že táto patológia je kľúčovým faktorom vo vývoji infarktu myokardu, aterosklerózy, periférnej artritídy a angíny pectoris.

Čo je "zlý" a "dobrý" cholesterol

Cholesterol je jednou z najdôležitejších látok pre akékoľvek živé tvory patriace do zvieracej ríše. Tento mastný jednosýtny alkohol je jedným z prirodzených medziproduktov metabolických procesov.

MEDINTERMAG.RU

Holiace príslušenstvo a stroje Pearl a Rockwell Všeobecný krvný test. Viskozita krviKrv, viskozita krvi - jeho skenovanieSmrť a život je filozofický koncept. Môžete mať 33 chorôb a žiť až 100 rokov.

Prečo praskli nádoby na tele a čo s tým robiť

Keď krvné cievy prasknú na tele, pod povrchom kože sa hromadí malé množstvo krvi. V dôsledku toho sa na dermis objavujú malé červené bodky (petechiae) alebo veľké ploché škvrny (purpura).

Všetko o aortálnej aneuryzme srdca: Čo to je, čo je nebezpečné a ako to vyliečiť v čase?

Srdce je životne dôležitý orgán, takže akékoľvek jeho patológie a odchýlky od normálneho fungovania môžu vyvolať rôzne choroby.