Dnes je k dispozícii kompletná konzultácia.

len skúsený profesor cévnej chirurgie

lekári lekárskych vied

Stará cena 5 000 2 500 ₽ - 50%

Endovasálna laserová koagulácia žíl. 1. kategória obtiažnosti. vrátane anestézie (lokálna anestézia).

Stará cena 42 660 ₽ 35 550 ₽ - 20%

Kurz lymphopressotherapy 10 procedúr. Prijali kandidát na lekárske vedy Phlebologist

Stará cena 27 600 ₽ 23 000 ₽ - 20%

Recepciu vedie lekár najvyššej kategórie, prof. Komrakov. VO

Stará cena 3 500 ₽ Od 2970 ₽ - 30%

Jedna skleroterapia po celej dolnej končatine (penová skleroterapia, mikroskleroterérapia).

Stará cena 7 500 ₽ 6 750 ₽ propagácie

Kŕčové žily, krvné zrazeniny, chlopňová nedostatočnosť, edém v nohách

- To všetko je dôvodom na vykonanie ultrazvuku žíl dolných končatín

a konzultujte s phlebologistom.

Stará cena 2 000 ₽ 1 800 ₽ - 10%

Lymfo-tlaoterapia je indikovaná pre

edém dolných končatín, lymfóza.

Vykonáva sa aj v kozmetike.

Stará cena 18 000 ₽ 12 800 ₽ - 30%

Šport po odstránení žily

Pri komplikovaných kŕčových žilách sa odporúča flebektómia - chirurgická intervencia na vyliečenie a odstránenie postihnutých žíl, aby sa zabezpečil prietok krvi v končatinách. Ak odborník odporúča vykonať takúto operáciu, neodporúča sa ťahať, pretože spustenie kŕčových žíl môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára av pooperačnom období, dodržiavať všetky potrebné normy, podstupovať postupy a liečebné postupy. Operácia na odstránenie žíl je pomerne zložitá v jej dôsledkoch pre ľudské telo, preto sa odporúčania týkajú takmer všetkých sfér života.

Všeobecné odporúčania na obnovu tela po odstránení žíl

Treba povedať, že všeobecné odporúčania pre každého pacienta sú odlišné, pretože berú do úvahy rôzne faktory: celkovú závažnosť ochorenia, prítomnosť ďalších komorbidít a závažnosť chirurgickej intervencie, jej úroveň a objem. V prvých hodinách a dňoch po operácii je profylaxia vrátane fyzickej aktivity približne rovnaká pre všetkých pacientov a pozostáva z niekoľkých hlavných bodov. Neodporúča sa tráviť čas bez pohybu, je potrebné začať vykonávať jednoduché cvičenia, napríklad zvyšovať a znižovať nohy nad hlavou, pretože toto cvičenie zlepšuje pohyb krvi cez cievy. Potom musíte začať otáčať zo strany na stranu, ohýbať nohy v členkoch a kolenách, vykonávať ďalšie jednoduché cvičenia, ktoré pomáhajú zlepšiť prietok krvi. Aby sa zabránilo vzniku krvných zrazenín v cievach, prebiehajú sedenia terapeutickej masáže končatín.

Šport po operácii

Vo všeobecnosti sa jedna z hlavných príčin ochorenia kŕčových žíl považuje na jednej strane za neaktívny spôsob života a na druhej strane za neustálu "stálu" prácu s ťažkým fyzickým námahom. Takže akýkoľvek šport po odstránení žíl súvisiacich s ťažkými bremenami na nohe a panve, napríklad robenie činka, závaží, bicyklovanie rýchlosťou a šprintovanie je prísne zakázané.

Mýty a skutočnosti vo flébológii

Kŕčové žily sú bežnou chorobou, ktorá postihuje ženy aj mužov. Dnes výrobcovia propagujú rôzne nástroje, ktoré zaručujú trvalé uvoľnenie pacienta z tejto choroby. Nemali by ste však slepú uveriť sľubom a kúpiť ďalší balík krému alebo masti. Kŕčové žily môžete vyliečiť iba kontaktovaním kvalifikovaného flebologa.

Malo by byť zrejmé, že samotná varikóza nie je tak hrozná ako jej možné následky, čo môže viesť k vzniku trombózy, ekzému, trofických vredov a dokonca aj invalidity a smrti. Našťastie sa dnešná flebológia veľmi aktívne rozvíja, vďaka čomu je možné zbaviť sa nepríjemnej choroby bezbolestne a účinne a obnoviť zdravie a atraktívnosť nohy.

Nesmiete oddialiť návštevu špecializovaného phlebologického centra, lebo samošetrenie môže viesť k zhoršeniu situácie a rozvoju komplikácií. Aby sme sa zbavili falošných myšlienok o tejto chorobe, sú to bežné chybné predstavy a ich popretie.

Nesprávne číslo 1. Varikóza môže byť vyliečené pilulky

Ako v skutočnosti.

Tablety len znižujú prejavy kŕčových žíl, ale nevyliečia samotnú chorobu. Výsledkom je, že kŕčové žily nezmiznú bez stopy a môžu sa časom zvyšovať. Populárne lieky môžu len posilniť steny žíl. V tomto prípade má aktívny účinok tablety len zdravé žily, čím zabraňuje ich rozšíreniu.

Veľmi často flebológovia predpisujú užívanie liekov spolu s komplexnou liečbou. Spolu s rádiofrekvenčnou abláciou, endovasálnou laserovou koaguláciou a kompresnou skleroterapiou lieky fixujú dosiahnutý výsledok a zabraňujú ďalšiemu rozvoju kŕčových žíl. Tablety môžu byť tiež profylaktické pri prejavoch príznakov chronickej venóznej insuficiencie. Ale budú mať účinok len vtedy, ak pacient nemá viditeľné kŕčové žily.

Porozumenie číslo 2. Kŕčové žily sa môžu liečiť gélmi a masťami.

Ako v skutočnosti.

Nemali by ste dúfať, že tým, že tretí masť do rozšírených žíl, okamžite zmiznú. Phlebologists tvrdia, že použitie špeciálnych gélov a masti je dobré iba ako masáž, ktorá má utišujúci a chladiaci účinok.

Okrem toho je potrebné zvážiť, že často po použití masti dochádza u pacientov k alergickej reakcii, ktorá len zhoršuje stav žíl. Preto, ak má pacient trofické zmeny, je možné aplikovať masť až po konzultácii s dermatológa a flebológa.

Mylné číslo 3. Leech sa zbavuje kŕčových žíl.

Ako v skutočnosti.

Existuje stereotyp medzi ľuďmi, podľa ktorého kŕčové žily môžu byť vyliečené pijavicami. Phlebologists hovoria, že hirudotherapy skutočne pomáha s mnohými chorobami a patológií, ale s kŕčovými chorobami, je bezmocný a len poškodzuje. V pijavých slinách existuje špeciálna látka hirudín, ktorá vstupuje do krvi a zrieďuje ju.

Je možné, že sa dosiahne želaný účinok a kŕčová žila sa zníži. Po chvíli sa však všetko vráti na svoje bývalé miesta, niekedy dokonca aj v zhoršenej forme a so zápalmi. V skutočnosti, keď sa kŕčové žily potrebujú zbaviť stagnácie krvi a nepokúšajte sa to riediť.

Je tiež potrebné poznamenať, že po hirudoterapii môže pacient objaviť jazvy, pigmentáciu, alergie a tromboflebitídu v oblasti zhryznutia.

Nesprávne číslo 4. Kŕčové žily sa môžu vyliečiť bahennými kúpeľmi.

Ako v skutočnosti.

Takmer všetky strediská na svete ponúkajú liečbu kŕčových žíl pomocou bahnitých kúpeľov. Miestni odborníci tvrdia, že chemické zložky obsiahnuté v bahne zlepšujú metabolické procesy v krvných cievach a normalizujú krvný obeh. Avšak žiadna nečistota môže obnoviť ventilové zariadenie a oveľa viac rozpúšťa krvné zrazeniny a zlepšuje tok krvi žilami. A použitie horúceho bahna vo všeobecnosti môže vyvolať akútnu tromboflebitídu.

Stojí za zmienku, že mnohí pacienti vidia zlepšenie po aplikácii bahenných kúpeľov v strediskách. Ale po nejakom čase sa znova objavia kŕčové útvary. To sa vysvetľuje tým, že počas zvyšku sa zaťaženie nohy znižuje, celková únava, ťažkosť a opuch znižujú. Vďaka čerstvému ​​vzduchu, zmene klímy a turistike sa zlepšuje stav celého organizmu, čo ovplyvňuje krvný obeh.

Misconception číslo 5. Nosenie kompresného úpletu uvoľní kŕčové žily.

Ako v skutočnosti.

Použitie kompresného úpletu je mimoriadne dôležitou zložkou pri liečbe kŕčových žíl. Kompresia však nikdy nebude hlavnou liečbou. Flebológ bežne predpisuje nosenie kompresných pančúch počas chirurgického zákroku alebo skleroterapiu počas celej doby liečby a ďalších 2-3 týždňov po jeho ukončení. V tomto prípade po laserovej koagulácii je kompresia predpísaná iba počas prvých dní po ošetrení.

Pletené odevy sa môžu nosiť denne ako preventívne opatrenie na nástup kŕčových uzlín, ako aj na spomalenie vývoja existujúcich zápalov. Kompresné spodná bielizeň znižuje ťažkosť nohy, únavu, opuch a znižuje bolesť.

Porozumenie číslo 6. Kŕčové žily môžu byť vyliečené včelím bodnutím.

Ako v skutočnosti.

Včelí jed je silným aktivátorom mnohých fyziologických procesov v ľudskom tele. Zástancovia liečby kŕčových žíl pomocou včelích bodnutí tvrdia, že v jedu hmyzu existuje látka hirudín, ktorá rozpúšťa žilové krvné zrazeniny a odstraňuje kŕčové uzliny. Avšak, ako v prípade pijavice, včelí jed nemá žiadny účinok. Avšak včely môžu priniesť významné škody. Stav pacienta sa môže prudko zhoršiť, pretože počas včelieho škrabania sa poškodí steny žily, v dôsledku čoho sa tvorí krvná zrazenina alebo sa môže vyvíjať tromboflebitída.

Nepochopenie číslo 7. Kŕčové žily môžu byť zaručené, že vyliečiť navždy.

Ako v skutočnosti.

Bohužiaľ, žiadny odborník alebo liečba nemôže poskytnúť pacientovi 100% záruku. Kŕčové žily - chronické ochorenie, ktoré sa vyskytuje v dôsledku nedostatočného množstva bielkovín v stenách žíl. Stojí za to pamätať, že odstránením kŕčových žíl sa pacient na chvíľu zbaví problému. Samozrejme, kŕčové žily sa nikdy nemôžu cítiť, alebo sa môžu objaviť niekoľko rokov po podaní liečby. Avšak čím rýchlejšie pacient vyliečie kŕčové žily, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa nevyskytnú možné komplikácie.

Porozumenie číslo 8. Odstránené kŕčové žily sa stále objavujú.

Ako v skutočnosti.

Niekoľko rokov po operácii alebo laserovej koagulácii sa kŕčové žily skutočne objavia, ale len na veľmi odlišných miestach. To neznamená, že liečba bola nesprávna. Len hovorí, že chronické ochorenie pokračuje v pokroku. Ak však pacient splní všetky odporúčania lekárnika, navštevuje svojho ošetrujúceho lekára jedenkrát ročne, potom môže byť proces výskytu nových kŕčových žíl pozastavený. Súčasne existujú aj prípady, kedy sa kŕčové žily nikdy neobjavia.

Mýtus číslo 9 Liečte kŕčové žily dlho a bolí.

Ako v skutočnosti.

V posledných rokoch moderná medicína urobila veľké pokroky, pokiaľ ide o liečbu kŕčových žíl. Odstránenie rozšírených žíl je bezbolestný proces v jednom postupe. Flebológovia dnes používajú endovenóznu laserovú koaguláciu s radiálnymi svetlovodmi (EVLK), rádiofrekvenčnou abláciou (RFA) a skleroterpéziou s mikrospárom v rámci systému Venovorom. Akýkoľvek takýto postup sa vykonáva v miestnej anestézii a trvá v priemere 40 minút. A 40-50 minút po operácii môže pacient opustiť klímu sám.

Nesprávne číslo 10. Po odstránení kŕčových žíl ostávajú jazvy.

Ako v skutočnosti.

Skôr, aby sa odstránili kŕčové žily, chirurg urobil 20-30 rezov, ktoré sa po uzdravení zmenili na jazvy a jazvy rôznych veľkostí. V modernej flebológii sa však všetky manipulácie vykonávajú bez rezov - celkom niekoľko dierok, ktoré následne nezanechávajú žiadne stopy.

Nesprávne číslo 11. Po odstránení kŕčových žíl musíte dlhšiu dobu nosiť kompresívny úplet.

Ako v skutočnosti.

Vďaka moderným technológiám, ako je RFA a EVLO, pacient už dlhší čas nepotrebuje kompresný úplet. Skorší pacienti naozaj nosili špeciálne spodné prádlo 2-3 mesiace po podstupovaní flebektómie, ale teraz pacienti nosia pleteniny maximálne 2 týždne.

Nesprávne poňatie číslo 12. Po odstránení kŕčových žíl zvyšuje zaťaženie žily

Ako v skutočnosti.

Choré žily sa nezúčastňujú na krvnom riečisku, ich funkcia predpokladá hlboký žilový systém. A po odstránení kŕčových žíl sa zaťaženie zdravých žíl nezvyšuje, naopak prietok krvi sa zlepšuje elimináciou tlakového faktora.

Nesprávne číslo 13. Počas liečby musíte byť vždy v nemocnici.

Ako v skutočnosti.

Dnes je flebológia takmer úplne prenesená do radov ambulantnej chirurgie. Väčšina pacientov podstupuje všetky potrebné procedúry a nezaujíma ich každodenné záležitosti a plány. Všetky akcie sa vykonávajú v miestnej anestézii, takže dlhodobé pobyty na klinike už nie sú potrebné. Prakticky po akomkoľvek postupe sa pacient môže bez pomoci vrátiť domov.

Nesprávne číslo 14. Varicóza je lepšie neliečiť v lete.

Ako v skutočnosti.

Otázka spočíva výlučne v osobnom pohodlí. Pacienti majú často tendenciu vykonávať operáciu v chladnejších podmienkach. Mimochodom, väčšina komplikácií sa vyskytuje v lete: trofické vredy, trombóza a tromboflebitída. Dnes sú však všetky moderné liečebné metódy k dispozícii flebológom, vďaka čomu sa liečba kŕčových žíl môže vykonávať absolútne kedykoľvek počas roka.

Nesprávne číslo 15. Po odstránení kŕčových žíl nie je možné športovať.

Ako v skutočnosti.

Mnoho pacientov je presvedčených, že kŕčové žily sú nezlučiteľné so športom. Flebológovia hovoria, že zaťaženie nohy je nevyhnutné. Je pravda, cvičenie by malo byť mierne, a na nohách by malo byť kompresný pančuchový tovar. Cvičenie zlepšuje krvný obeh a urýchľuje tok krvi. Ľudia starší odborníci odporúčajú chodiť 3-4 kilometre denne.

Vo všeobecnosti je možné vrátiť sa na výcvik a šport po súhlase ošetrujúceho lekára. Zvyčajne po podaní RFA a EVLK môžu pacienti po 2 - 3 týždňoch cvičiť na nohách. Samozrejme, v prvom rade by ste nemali byť príliš unavení, ale postupne môžete zvýšiť zaťaženie a vrátiť sa k bežnému tréningu.

Mylné číslo 16. Varikóza je ochorenie starších ľudí.

Ako v skutočnosti.

Žiaľ, v posledných rokoch sú kŕčové žily výrazne mladšie. Nedávne štúdie v Nemecku ukázali, že 15% adolescentov vo veku od 14 do 16 rokov trpí žilovou insuficienciou. Prvé známky manifestácie kŕčových žíl sa našli u týchto respondentov. Phlebologists hovoria, že výskyt kŕčových žíl v takom mladom veku je ovplyvnený niekoľkými faktami naraz:

 • Sedavý životný štýl;
 • Úplná absencia alebo nedostatočné cvičenie;
 • obezita;
 • Prijatie hormonálnej antikoncepcie;
 • Zlé topánky;
 • Nosenie vysokých podpätkov;
 • Konštantný stres.

Posledným faktorom vo výskyte kŕčových žíl v adolescentoch je to, že mladšia generácia je extrémne zanedbateľná z hľadiska ich zdravia. Zároveň je 90% populácie náchylných na výskyt kŕčových žíl.

Rehabilitácia po flebektómii

Každá osoba, ktorá sa rozhodne podstúpiť operáciu na odstránenie žily, je dôležité pochopiť, že správne zotavenie po flebektómii je rovnako dôležité ako samotná operácia. Je to spôsobené tým, že kŕčové žily sú len jedným z prejavov ochorenia. Odstránenie týchto žíl je určite veľmi dôležité pre zlepšenie vzhľadu nohy. Samotná operácia je však len súčasťou procesu liečby.

Úlohy vyriešené v procese rehabilitácie

Rozšírenie subkutánnych žíl nôh a stehien je prejavom ochorenia kiahne, ku ktorému dochádza v dôsledku stagnácie krvi v cievach. Podporuje sa sedavý životný štýl, tehotenstvo, pôrod, nadváha, zlé návyky, ťažká fyzická práca, dlhodobé, dedičnosť.

Odstránenie žíl nevylučuje príčiny ochorenia. Rieši predovšetkým kozmetické problémy pacienta. Navyše, po flebektómii sú nepríjemné symptómy (závažnosť, necitlivosť, bolesť) znížené a progresia ochorenia sa spomaľuje. Ak však nebudete dodržiavať odporúčania predpísané lekárom, prejavy ochorenia sa môžu vrátiť a ďalšie žily sa rozšíria a objavia pod kožou.

Okrem toho sa môžu objaviť komplikácie po flebektómii (napríklad zápal pooperačnej rany, krvácanie, divergencia švíkov). A samotná operácia, ako silný stresový faktor, môže viesť k exacerbácii chronických ochorení. Preto pri príprave individuálneho plánu rehabilitácie je potrebné naplánovať aktivity zamerané na:

 • vylúčiť komplikácie počas operácie a v počiatočnom pooperačnom období,
 • prevencia exacerbácie chronických ochorení,
 • prevenciu opätovného výskytu tejto choroby.

Pri rozhodovaní o týchto úlohách sa používajú rôzne prostriedky. Tento režim a drogy a fyzioterapia. Zvláštnu úlohu pri prevencii recidívy zohráva dodržiavanie odporúčaní pre zmeny životného štýlu po flebektómii.

Liečba pred a po operácii

Kŕčové žily sú spravidla veľa stredného veku a starších ľudí. Niektorí z nich musia neustále užívať lieky na sprievodné ochorenia.

Niektoré z týchto liekov sa musia užívať veľmi opatrne (napríklad antihypertenzíva), aby sa ochorenie dobre kontrolovalo pred a po operácii. Iné (zriedka sa to stane) by malo byť zrušené niekoľko dní. Stáva sa, že pacient s predispozíciou na akúkoľvek komplikáciu predpísal krátky priebeh liečby proti relapsu (napríklad Omez s peptickým vredom alebo Aspirín s tendenciou k trombóze).

Pacient by mal vyriešiť tieto otázky nie nezávisle, ale s účasťou lekára a tiež lekár-anesteziológ. Niekedy na to, aby ste dostali takéto odporúčania, je potrebné konzultovať praktického lekára alebo lekára úzkej špecializácie.

Medzi lieky predpísané priamo na ochorenie kiahne môžeme spomenúť venotoniku, čo znamená posilnenie cievnej steny, vitamínov. Ich príjem sa odporúča dlho. Občas v pooperačnom období existuje potreba antibiotik (ak sú príznaky zápalu pooperačnej rany) alebo v krátkom priebehu liekov proti bolesti.

Pooperačná pohybová aktivita

Ďalším bodom, na ktorý je potrebné venovať pozornosť, je motorická aktivita. Prvých hodín po chirurgickom zákroku je pacient stále pod anestézou a musí spĺňať podmienky na odpočinok. Ale hneď ako skončí účinok liekov, je možné a potrebné rozšíriť motorickú aktivitu. Prvé cvičenia z komplexu lekárskej gymnastiky po flebektómii sa vykonávajú v ležiacom prostredí. Môžu zahŕňať nasledujúce cvičenia:

 • odvrátenie chrbta do brucha a chrbta;
 • hojdacie členky v náchylnej polohe;
 • "Nožnice"
 • "Kol".

Včasná aktivácia pacienta po flebektómii je dôležitá pre prevenciu krvných zrazenín v žilách. Niekedy sú tvorené v dôsledku dlhotrvajúcej nútenej imobilizácie (u lôžkových pacientov, po operácii). Ak sa takáto krvná zrazenina rozpadne, môže byť prenesená do iných orgánov krvným riečnym krvným plynom, čo spôsobuje tromboembolizmus - veľmi závažnú komplikáciu.

Nasledujúci deň po chirurgickom zákroku sa pacientovi umožní vstať. Komplex fyzikálnej terapie po flebektómii zahŕňa sklony, prekrvenie nohy. Stehy sa odstránia v deň 7-14 po operácii (v závislosti od rozsahu intervencie). O týždeň potom môžete začať vykonávať drepy, výpady a iné cvičenia pre svaly nohy.

Po úplnom vyliečení pooperačných rán (približne za mesiac) môžete začať pravidelné fyzické cvičenia - chôdza, jogging, jazda na bicykli, plávanie. Je dôležité, aby svaly nohy boli pravidelne zahrnuté do práce. To pomáha normalizovať krvný obeh, zlepšuje odtok žily. Malo by sa pamätať na to, že v prípade ochorenia kiahne, vrátane po chirurgickom zákroku, sú ťažké fyzické námahy, používanie sauny, predĺžené státie na nohách kontraindikované.

Obväzy, bandáže s elastickým obväzom a kompresným odevom

Napriek tomu, že moderná flebektómia sa vykonáva malými rezmi, objem poškodených tkanív je pomerne veľký - to je všetok priestor pod kožou pozdĺž odstránenej žily. Preto je riziko hematómov a krvácania pomerne vysoké.

Na urýchlenie hojenia a prevenciu krvácania po chirurgickom zákroku sa používa tesné obväzy nohavíc s elastickým obväzom. Väzba tiež zlepšuje venózny odtok z tkanív, čo je prevencia kŕčových žíl. Bandáž sa musí nanášať ráno, bez toho, aby ste sa dostali z postele smerom hore. Namiesto bandáže je možné použiť kompresné spodné prádlo - ponožky alebo pančuchy.

Stupeň kompresie okamžite po operácii by mal byť maximálny. V tomto prípade musí pacient nosiť obväzy alebo spodné prádlo nepretržite. Asi o mesiac neskôr môžete začať nosiť spodnú bielizeň s menšou kompresiou, a to len počas dňa, pričom si ju v noci. Je však nemožné úplne opustiť upokojujúci golf alebo pančuchy - pacienti by ich mali nosiť po celý život, najmä v tých dňoch, keď sa očakáva veľké zaťaženie nohy.

Životný štýl odporúčania

Ako už bolo spomenuté, jedným z faktorov rozvoja ochorenia kiahne je nadváha. Preto je strata hmotnosti dôležitým bodom rehabilitácie. Výživa po flebektómii by mala byť upravená tak, aby sa získalo dostatočné množstvo vysoko kvalitného proteínu, obilia, zeleniny a ovocia. Množstvo tuku, najmä živočíšnych, cukrových a múk, by sa malo naopak znížiť.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať vitamínom a minerálom. Ak nie je možné pripraviť kompletnú stravu, môžete použiť doplnky stravy na vyplnenie nedostatku potrebných látok.

V rehabilitácii je tiež veľmi dôležité odmietnutie zlých návykov (fajčenie, zneužívanie alkoholu). Navyše, niektorí pacienti môžu potrebovať zmenu zamestnania (ak je spojená s ťažkým fyzickým námahom alebo dlhotrvajúcim stavom) alebo s prechodom na ľahkú prácu.

Na záver by sa malo povedať, že rehabilitácia po flebektómii nie je záležitosťou pár dní alebo dokonca pár týždňov. Začína od okamihu prípravy pacienta na operáciu, pokračuje v pooperačnom období a nezastaví ani po prepustení z nemocnice. Niektoré odporúčania, ktorých cieľom je zabrániť rozvoju relapsu, by sa mali na celý život rešpektovať.

Phlebectomy pooperačné odporúčania

Odporúčania na zotavenie v pooperačnom období po flebektómii

Odporúčania na zotavenie v pooperačnom období po flebektómii

Flebektómia je operácia, ktorá zahŕňa odstránenie kŕčových žíl, aby sa normalizoval prietok krvi. Treba poznamenať, že ak lekár odporúča takýto zásah, potom by ste s ním nemali ťahať, pretože to pomôže zabrániť všetkým druhom komplikácií v budúcnosti. Okrem toho je veľmi dôležité dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára v pooperačnom období, pretože tento chirurgický zákrok je v tomto ohľade jedným z najťažších. Navyše odporúčania po flebektómii sa týkajú absolútne všetkých oblastí ľudského života, od výživy až po fyzickú aktivitu.

Všeobecné odporúčania

Treba poznamenať, že odporúčania pre každého jednotlivého pacienta sa môžu značne líšiť. Závisí to od mnohých faktorov, medzi ktoré patria:

 • stupeň kŕčových žíl
 • prítomnosť komorbidít u operovaného pacienta
 • všeobecné zdravie pacienta
 • charakter operácie
 • rozsah pôsobnosti

Práve so všetkými týmito bodmi si myslíme, že lekári žiadajú každého pacienta, aby pozorne počúval odporúčania, ktoré mu boli dané, a nie hľadanie informácií v pochybných zdrojoch, ani požiadať o tie, ktoré už takúto operáciu prešli.

Avšak pooperačné obdobie po flebektómii v prvých dňoch je prakticky rovnaké pre rôznych pacientov a zahŕňa niekoľko hlavných bodov.

 • V prvých hodinách po operácii sa neodporúča ležať nehybne, ale postupne vykonávať fyzické cvičenia. Môžete začať so základnou eleváciou nohy mierne nad úrovňou tela: táto situácia zlepšuje venózny krvný tok.
 • Ďalej vám lekár povie, ako sa obrátiť, ohýbať nohy a vykonávať ďalšie veľmi jednoduché cvičenia, ktoré podporujú čo najrýchlejšie obnovenie.
 • Ak chcete obnoviť a rehabilitovať po flebektómii rýchlejšie a efektívnejšie, mali by ste začať používať špeciálne kompresné spodné prádlo alebo elastické obväzy nasledujúci deň po operácii. Pre prevenciu trombózy v prvých dňoch je tiež terapeutická masáž.

Flebektómia a šport

Jedným z dôvodov vzniku ochorenia sa považuje sedavý životný štýl. Ale ani najúspešnejšia operácia nezaručuje neprítomnosť relapsov v budúcnosti, ak nie je vylúčený rizikový faktor. Preto je potrebná fyzická aktivita, ale iba v rozumných medziach. Šport spojený s ťažkými záťažami na nohách po flebektómii je vylúčený.

Samozrejme, počas prvých desiatich dní po operácii je zakázané cvičenie, vrátane gymnastiky a aerobiku. Aj počas tohto obdobia sa nemôžete venovať cvičeniu a navštíviť kúpele, sauny, bazény. Rehabilitácia by mala začať najjednoduchším otočením a zdvíhaním nohy a postupne zvyšovať zaťaženie. Ale každá fyzická aktivita musí byť dohodnutá s lekárom. Zároveň sa všetky cvičenia a gymnastika po flébektómii vykonávajú v prítomnosti kompresného spodného prádla - počas nasledujúcich dvoch mesiacov po operácii aspoň. Turistika, vodné športy, jogy a neskôr - cyklistika - to sú športy, ktoré prinesú len výhody.

Zvláštnu pozornosť treba venovať telesným cvičením po operácii a starším pacientom. Pre nich je to jediný spôsob, ako sa vyhnúť komplikáciám, ktoré nie sú nezvyčajné po operácii na odstránenie žíl. Aby nebol predpísaný zvýšený výkon po chirurgickom zákroku s cieľom zabrániť spomaleniu odtoku krvi, pacient si musí byť vedomý potreby fyzickej námahy. Pomáhajú tiež predchádzať komplikáciám, ako je zhutnenie po flebektómii, tvorbe trombov atď.

Odstránenie žíl a materstva

Akákoľvek chirurgická intervencia, dokonca aj tá, ktorá sa považuje za základnú a nekomplikovanú, nevyhnutne ovplyvňuje celý následný život pacienta. Bez ohľadu na to, ako úspešne sa zotavuje a rehabilituje po flebektómii, je nemožné zabudnúť na intervenciu. Ak hovoríme o pacientoch, najčastejšie sa obávajú otázky, či je tehotenstvo bezpečné po flebektómii. Na jednej strane táto choroba nie je kontraindikáciou pri pôrode a pôrode, ale s cieľom zabezpečiť budúcu matku čo najviac, ktorá počas gravidity bude musieť zažiť zvýšený stres na nohách, tehotenstvo by sa malo plánovať nie skôr ako úplné liečenie po flebektómii. Spravidla hovoríme o šiestich mesiacoch, aj keď určité obdobie závisí od mnohých faktorov. Ak sa však tehotenstvo vyskytlo skôr a neplánovalo sa, operácia na odstránenie žíl nie je dôvodom na jeho ukončenie, ale zvýšená kontrola lekárom počas mesiacov tehotenstva je veľmi potrebná.

Laserová obliterácia žíl dnes je považovaná za jednu z najúčinnejších metód liečby kŕčových žíl dolných končatín. Viac n.

Odporúčania po chirurgickej flebektómii

Lekári ONEMEL! To je to, čo sa VARIKOZ obáva. POZOR! 5 dní - kŕčové žily NO! 100% dokázané!

Riziko hlbokej žilovej trombózy a pľúcneho tromboembolizmu sú najnebezpečnejšie komplikácie, ktoré vznikajú pri liečbe žilových ochorení. Podľa cudzích krajín je pľúcna tromboembolizácia jednou z hlavných príčin úmrtnosti pacientov.

Flebektómia je najbežnejšou operáciou žily. Predpokladá sa, že po chirurgickom zákroku, nosenie kompresných pančúch chráni pred rizikom komplikácií (trombóza, pľúcna embólia). V skutočnosti to nestačí, pretože po flébektómii sú pacienti veľmi vystavení riziku žilových tromboembolických komplikácií. Príčinou komplikácií je podhodnotenie rizika následkov a nedodržanie odporúčaní po flebektómii!

Hlavný dôvod vzniku výskytu komplikácií možno odlíšiť tým, že operácia flebektómie je minimálne invazívna. Pacienti sú vypudení z nemocnice piaty deň po operácii.

V moderných klinikách sa miniflebektómia vykonáva bez hospitalizácie. Pacient sa ten deň vráti domov. Potom ľudia zabúdajú na hlavné odporúčania a veria, že sa problém zbavili. O niekoľko dní neskôr prestáva nosiť kompresný úplet a metódy profylaxie sa vôbec nevyskytujú. Medzitým sa kŕčové žily rozšírili do iných žíl dolnej končatiny. Preto je veľmi dôležité, aby lekár zhodnotil stav pacienta. Špecialista by mal vyhodnotiť a analyzovať možné stupne rizika žilových komplikácií.

Hlavné rizikové faktory komplikácií po flebektómii sú:

 1. Kŕčové žily v nohách. Pacient by mal pochopiť, že vedená flebektómia ho úplne nevyliečila z kŕčových žíl. Mali by ste neustále sledovať žily a poraďte sa s lekárom po výskyte alarmujúcich príznakov progresie ochorenia varixov.
 2. Hereditné faktory. Patria sem rôzne vrodené trombofílie (Leidenova mutácia, dedičná hyperhomocysteinémia, genetické defekty antitrombínu).
 3. Hmotnosti. Je potrebná kontrola hmotnosti. Obezita je jedným z hlavných rizikových faktorov komplikácií.
 4. Age. Pacienti starší ako 40 rokov sú oveľa viac vystavení riziku trombózy a tromboembolizmu.
 5. Dlhodobý pobyt v polohe na chrbte. Z dôvodov: trauma, choroba, prísny odpočinok v posteli, dlhotrvajúca nehybnosť - sú riziká komplikácií.
 6. Používanie antikoncepcie.
 7. Relatívna trombóza.

V niektorých prípadoch sa pacienti po operácii flebektómia sťažujú na bolesť v dolnej končatine. Po diagnostikovaní je zistený mierny edém nohy. Tieto príznaky sú charakteristické pre chirurgické poranenia. Po opotrebovaní kompresného pásma dochádza k udušeniu a bolestivé nepríjemnosti.

Metódy prevencie

Odporúčania po flebektómii by mali byť zamerané na usporiadanie možných rizík. Každý pacient, poznajúci zvláštnosť svojho tela, by mal minimalizovať ťažké záťaže a nepriaznivé provokatívne faktory.

 • Aktivitu. Neodporúča sa dlhý čas v horizontálnej polohe. Krv musí cirkulovať a pacient musí aktívne pokračovať vo svojom živote.
  Ihneď po operácii musíte pomaly začať ohýbať končatinu, zmeniť miesto.
 • Nosenie kompresných výrobkov. Povinná kompresia po operácii. Po flebektómii noste kompresný úplet aspoň 14 dní. Triedy kompresie kontroluje ošetrujúci lekár.
 • Prijatie antikoagulancií (heparínov) a použitie miestnych produktov (masť, tablety, obklady). Dávkovací režim predpísaný ošetrujúcim lekárom individuálne pre každého pacienta.
 • Cvičenie po rehabilitácii. Denná gymnastika na zlepšenie prietoku krvi je kľúčom k úspešnej ochrane proti krvácaniu v žilách. Plávanie v bazéne, chôdza, cyklistika sa odporúča.

Do dvoch týždňov po operácii sú zakázané:

 • Ťažké zaťaženie nohy;
 • Kúpeľne a sauny;
 • Alkoholické nápoje.

Odporúčania na obnovu po flebektómii

Prvé hodiny po operácii

Flebektómia je chirurgický zákrok, pri ktorom je pacient chirurgicky odstránený dilatovanými kŕčovými žilami. Operácia sa vykonáva v stacionárnych podmienkach. Pacientom počas tohto postupu je spinálna anestézia. Čas expozície môže byť od 2 do 3 hodín. Preto po ukončení operácie je pacient ponechaný v nemocničnom priestore pod dohľadom ošetrujúcej sestry.

V súčasnosti väčšina pacientov takmer úplne chýba citlivosť na dolných končatinách a motorická schopnosť nohy je veľmi obmedzená.

Po prechode pôsobenia spinálnej anestézie nikto neobmedzuje osobu na vykonávanie pohybov, naopak, lekári dávajú pacientovi poradenstvo o tom, ako je to potrebné po obnovení citlivosti v nohách, ale po prvý deň chodiť v dávkach.

DOPORUČUJEME!

Jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť Edémov a kŕčov! Výsledok nie je dlhý! Naši čitatelia potvrdili, že úspešne používajú túto metódu. Po starostlivom štúdiu sme sa rozhodli, že sa o to podelíme.

Pooperačný pobyt v nemocnici

Lekári predpisujú po operácii pacientovi lieky, ktoré sú určené na odstránenie možných bolestivých pocitov. Na tento účel sa používajú 1-2 dni lieky zo skupiny flebotoník (napríklad Phlebodia 600) a dezagreganty (najčastejšie sa používa aspirín - je potrebné riediť krv, aby sa nevytvorili krvné zrazeniny).

Ak sa začali komplikácie spôsobené infekciou operovanej oblasti nohy, antibakteriálne lieky môžu byť predpísané pacientovi. Súčasne dostáva kompresnú terapiu 24 hodín denne.

Osobe môže byť pridelená diéta, ktorá môže byť obmedzená prítomnosťou sprievodných ochorení u pacienta.

Zatiaľ čo pacient je pod dohľadom lekárov na nemocničnom oddelení, liečia ho obväzy, ktoré sa zvyčajne vykonávajú v 1., 3. a 6. dňoch. Stehy sa odstránia v deň 7, ak sú vytvorené v oblasti slabín. Ak pacient má šité poplitealnú časť, odstránenie vlákien prebieha 10 alebo 12 dní po operácii. Najčastejšie sa pacient nachádza na nemocničnom oddelení (tzv. Hospitalizačné obdobie) najviac 5 - 7 dní.

Účinný liek na opuch nôh a kŕčov existuje! Sledujte odkaz a zistite, ako Ksenia Stryzhenko vyliečil Varicosis...

V priebehu tohto obdobia sa mu podáva celodenná kompresia pomocou elastických bandáží alebo špeciálnych kompresných odevov, ktoré si pacient vybral pred operáciou. Po 10-12 dňoch po operácii sú elastické obväzy alebo spodná bielizeň na kompresiu v nemocnici nahradené kompresnými pančuchami alebo golfovými ihriskami triedy, ktoré lekári odporúčajú nosiť pacientovi.

Ako dlho je pooperačné obdobie po flebektómii?

Napriek skutočnosti, že cievne ochorenia dolných končatín sú už dávno známe ľudstvu, sa flebektómia objavila pomerne nedávno - na konci 19. storočia. Odvtedy sa operácia úspešne aplikovala v závažných kŕčových žilách. Ak sa v počiatočných štádiách ochorenia dosiahne dobrý účinok pomocou kompresného spodného prádla a konzervatívnych metód, potom v prípade progresie ochorenia nemožno mu zabrániť samotnou medikáciou.

Spočiatku počas lekárskeho zákroku mal lekár za úlohu kompletné vyrezanie poškodenej žily so všetkými kŕčovými uzlinami a hrboľami. Operácia bola vykonaná v nemocnici pod spinálnou anestézou a pod neustálym dohľadom lekárov. Zároveň bola vykonaná pomerne široká incízia kože, ktorá začala v oblasti stehna a trvala až do holenia. Proces sa vyznačoval traumou a prítomnosťou vážnych následkov, riziko komplikácií sa zvýšilo.

V súčasnosti s rozvinutým diagnostickým systémom pre každého pacienta je možné zvoliť pre neho optimálnu individuálnu chirurgickú procedúru. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa operácia používa:

 1. Kombinovaná flebektómia. Jedná sa o jednu z odrôd chirurgickej liečby kŕčových žíl, ktorá sa vykonáva odstraňovaním poškodených ciev pomocou malých kožných rezov. Operácia zahŕňa niekoľko fáz a je vykonávaná pomocou špeciálnych nástrojov, ktoré umožňujú extrahovať nádoby veľkých aj malých rozmerov. Tento typ postupu je najčastejšou a v súčasnosti široko používaný, používa sa aj vtedy, keď sú iné metódy neúčinné. Hlavným účelom operácie je obnovenie normálneho prietoku krvi v žilách dolných končatín, čo významne znižuje riziko komplikácií a patologických procesov;
 2. Laserová flebektómia. Ide o moderný spôsob liečenia kŕčových žíl, v ktorom sa laserové lúče vykonávajú takzvaným "vyhorením" postihnutej žily. Jedná sa o jedinečnú liečbu bez bolesti, bez jaziev a hematómov;
 3. Rádiofrekvenčná ablácia žíl je inovatívny postup, pri ktorom sa varikózna žila zahrieva, zhroutí a je absorbovaná pôsobením rádiových vĺn;
 4. Echosclerotherapy. Je postup, pri ktorom sú modifikované nádoby naplnené špeciálnou látkou. Prispieva k zničeniu ich stien a ich spájania. Žila teda prázdna a mení sa na tkanivo jazvy.

Ak lekár odporúča takýto zásah, nemali by ste s ním ťahať, pretože to pomôže vyhnúť sa všetkým druhom komplikácií v budúcnosti. Okrem toho existuje niekoľko odporúčaní, ktoré sa musia dodržať v pooperačnom období. Treba poznamenať, že odporúčania po flebektómii ovplyvňujú všetky oblasti ľudského života, vrátane stravy, cvičenia a režimu motorov.

Čo v tomto článku:

Obdobie po operácii

Vzhľadom na to, že flebektómia je jednou z metód chirurgického zákroku, vykonáva sa výlučne v stacionárnych podmienkach. Na prevenciu bolesti sa používa anestézia spinálneho typu, ktorej trvanie je asi 2 až 3 hodiny. Po ukončení procedúry sa pacient ponechá v operačnej miestnosti a potom sa presunie do oddelenia pod dohľadom ošetrujúcej sestry.

Bezprostredne po tom, ako sa uskutoční anestézia a upadne necitlivosť, lekári odporúčajú, aby sa pacient otočil a ohnul nohy. Na zlepšenie krvného obehu v takýchto prípadoch stúpa jedna strana nemocničného lôžka.

Kompresný úplet a elastické obväzy sa môžu použiť deň po operácii. Iba potom sa môže dostať z postele. V tejto dobe sa odporúča, aby sa neuskutočnili náhle pohyby a chodili odmerané.

Pooperačné obdobie po flebektómii

Na odstránenie bolestivých pocitov lekári predpisujú lieky zo skupiny flebotoník - zvyčajne sa používajú niekoľko dní, rovnako ako dezagreganty, ktoré podporujú zriedenie krvi a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

V prípadoch, kde sa vyskytujú nejaké komplikácie, je pacientovi obvykle predpísaný priebeh antibiotík. V spojení s tým sa kompresná terapia uskutočňuje počas celého dňa.

V prítomnosti ďalších ochorení môže vymenovať strava, ktorá vylučuje mastné, vyprážané a údené produkty.

Pokiaľ je pacient v nemocnici, je bandážovaný. Zvyčajne počas obdobia pobytu v nemocnici sú držané trikrát. Ak sú pooperačné stehy umiestnené v oblasti svalov, sú odstránené týždeň po operácii. Ak sa počas operácie popliteal časť bola šitá, vlákna sú odstránené 10-12 dní po postupe. Ak nie sú žiadne komplikácie, operácia bola úspešná a pacient sa cítil dobre, hospitalizácia trvá až 5-7 dní, po ktorom je pacient prepustený domov.

Po celú dobu sa pacient podrobuje priebehu kompresnej liečby pomocou špeciálneho bielizne alebo elastických obväzov. Preto je veľmi dôležité vybrať ho a kúpiť ho pred operáciou.

10 až 12 dní po operácii sa elastické bandáž nahrádza kompresnými pančuchami alebo golfovými ihriskami triedy, ktoré lekári odporúčajú nosiť pacientovi.

Akcie po vypustení

Po prepustení z nemocnice je osoba naďalej pod dohľadom špecialistov z inštitúcie, kde bola vykonaná venektómia. Je to nevyhnutné na to, aby bolo možné včas identifikovať rôzne pooperačné komplikácie a čo najrýchlejšie ich odstrániť v prípade výskytu, ako aj na najúspešnejšiu rehabilitáciu po flebektómii.

Do jedného mesiaca po chirurgickom zákroku pacient pokračuje v nepretržitej kompresii na ambulantnej báze. Po tomto období môžete pokračovať v procese kompresie iba počas dňa. Tento postup terapie pokračuje, kým nezmiznú všetky negatívne prejavy chronickej nedostatočnosti na žilových cievach. Ak Vám lekár odporučí, v tomto okamihu môžete využiť rýchlosť liečby, použitie rôznych metód fyzioterapie, cvičebnej terapie, magnetoterapie a špeciálnych gymnastických kurzov.

Veľmi častým výskytom pre ľudí trpiacich kŕčovými žilami je výskyt kŕčových žíl na druhej nohe, preto je veľmi dôležité dodržiavať preventívne opatrenia, ktoré bránia rozvoju ochorenia. Treba mať na pamäti, že v tomto prípade je flebektómia povolená najskôr šesť mesiacov po prvom zákroku.

Pri absencii takejto patológie sa odporúča pacientovi podrobiť sa ultrasonografiu Dopplera 6 mesiacov po operácii.

Odporúčania doma

Rehabilitačné obdobie po ukončení procedúry vypočíta lekár pre každého pacienta individuálne. Zároveň trvanie periódy, počas ktorého sa zotavenie uskutočňuje po tom, čo flebektómia závisí od všeobecného blahobytu pacienta a prítomnosti ďalších chronických ochorení.

Napriek tomu, že odborníci tvrdia, že flebekómia má nízku pravdepodobnosť pooperačných komplikácií, nie je možné úplne vylúčiť možnosť ich výskytu.

Dôležitým bodom je správanie a životný štýl pacienta po prepustení z nemocnice. Je známe, že vývoj kŕčových žíl je ovplyvnený rôznymi faktormi, vrátane dedičnej predispozície, prítomnosti zlých návykov, sedavého životného štýlu a iných. Ak sa počas operácie úplne zastavili všetky negatívne aspekty, nie sú žiadne komplikácie, aby sa zabránilo opätovnému výskytu kŕčových žíl, ošetrujúci lekár poskytne radu nasledujúcej povahy:

 • Prechod z sedavého životného štýlu na aktívnejší sa rýchlo zotaví z chirurgického zákroku;
 • Je potrebné prehodnotiť stravu, vylúčiť z nej všetky tuky, ostré, vyprážané, údené jedlá;
 • Odporúča sa stráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu, aby sa eliminovalo používanie alkoholu a tabaku;
 • Po konzultácii so špecialistom môžete použiť metódy tradičnej medicíny na odstránenie príznakov kŕčových žíl a krvných zrazenín. Dobré recenzie majú kompresie jablčného octu, morskej soli. Je povolené používať diuretické bylinky z edému.

Flebektómia a šport

Napriek tomu, že jednou z príčin ochorenia kŕčových žíl je sedavý životný štýl, po operácii môžu byť recidivy a všetky druhy komplikácií. Zvlášť sa to často stáva, ak nie sú vylúčené všetky možné rizikové faktory. To je dôvod, prečo je fyzická aktivita nevyhnutnou súčasťou bežného života, ale len v rozumných medziach. Zamestnania v takýchto športoch, pri ktorých je veľká záťaž na nohách osoby po flebektómii neprijateľná.

Po prvýkrát po operácii sa odporúča úplne odstrániť fyzické cvičenie vrátane gymnastiky a aerobiku. Momentálne nie je možné navštíviť saunu a kúpele, zapojiť sa do bazéna a na cvičebné bicykle. Spočiatku každá fyzická aktivita musí byť pod dohľadom zdravotníckeho personálu a po porade s lekárom.

Počas prvých mesiacov sa všetky gymnastické cvičenia, cvičenia a tréningy vykonávajú iba v kompresnom spodnom prádle.

Turistika a jóga sa osvedčili. Neskôr je povolené jazda na bicykli a plávanie.

Odstránenie žíl počas tehotenstva

Ženy, ktoré trpia kŕčovými žilami, sa často obávajú, aká je bezpečná flebektómia počas tehotenstva? Je potrebné vziať do úvahy, že akákoľvek operácia, dokonca aj najjednoduchšia a najmenšia, je zásah do tela a porušenie jej integrity.

Kŕčové žily nie sú kontraindikáciou pre nosenie dieťaťa, ale je najlepšie naplánovať nástup tehotenstva po pooperačnej liečbe. Ak je tehotenstvo neplánované, operácia na odstránenie žíl nie je dôvodom na jeho ukončenie. V tomto prípade je potrebné posilniť pozorovanie ženy počas celej doby jej života.

Flebektómia je popísaná vo videu v tomto článku.

Môžem hrať šport po odstránení kŕčových žíl?

Článok na tému: "Je možné hrať šport po odstránení kŕčových žíl?" ako základné informácie o chorobe.

Pri komplikovaných kŕčových žilách sa odporúča flebektómia - chirurgická intervencia na vyliečenie a odstránenie postihnutých žíl, aby sa zabezpečil prietok krvi v končatinách. Ak odborník odporúča vykonať takúto operáciu, neodporúča sa ťahať, pretože spustenie kŕčových žíl môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebné dodržiavať všetky odporúčania lekára av pooperačnom období, dodržiavať všetky potrebné normy, podstupovať postupy a liečebné postupy. Operácia na odstránenie žíl je pomerne zložitá v jej dôsledkoch pre ľudské telo, preto sa odporúčania týkajú takmer všetkých sfér života.

Všeobecné odporúčania na obnovu tela po odstránení žíl

Treba povedať, že všeobecné odporúčania pre každého pacienta sú odlišné, pretože berú do úvahy rôzne faktory: celkovú závažnosť ochorenia, prítomnosť ďalších komorbidít a závažnosť chirurgickej intervencie, jej úroveň a objem. V prvých hodinách a dňoch po operácii je profylaxia vrátane fyzickej aktivity približne rovnaká pre všetkých pacientov a pozostáva z niekoľkých hlavných bodov. Neodporúča sa tráviť čas bez pohybu, je potrebné začať vykonávať jednoduché cvičenia, napríklad zvyšovať a znižovať nohy nad hlavou, pretože toto cvičenie zlepšuje pohyb krvi cez cievy. Potom musíte začať otáčať zo strany na stranu, ohýbať nohy v členkoch a kolenách, vykonávať ďalšie jednoduché cvičenia, ktoré pomáhajú zlepšiť prietok krvi. Aby sa zabránilo vzniku krvných zrazenín v cievach, prebiehajú sedenia terapeutickej masáže končatín.

Šport po operácii

Vo všeobecnosti sa jedna z hlavných príčin ochorenia kŕčových žíl považuje na jednej strane za neaktívny spôsob života a na druhej strane za neustálu "stálu" prácu s ťažkým fyzickým námahom. Takže akýkoľvek šport po odstránení žíl súvisiacich s ťažkými bremenami na nohe a panve, napríklad robenie činka, závaží, bicyklovanie rýchlosťou a šprintovanie je prísne zakázané.

Počas prvých dvoch týždňov po operácii je zakázané cvičenie a výcvik, dokonca aj gymnastika a aerobik. Počas tohto obdobia nemôžete vykonávať cvičenie v telocvični, ísť do bazénov a sáun, dokonca aj minimálna fyzická aktivita by sa mala dohodnúť s ošetrujúcim špecialistom. V budúcnosti je pacient najmenej dva mesiace povinný vykonávať všetky fyzické aktivity v kompresnom bielizni. Športové a fyzické aktivity, ktoré sú povolené po flebektómii, sú chôdza, jogging, vodné športy, jóga a wushu, cyklistika sa odporúča v budúcnosti.

Zvláštna pozornosť venovaná športu po odstránení žíl sa má venovať starším osobám. Je obzvlášť dôležité, aby sa pokúsili vyhnúť komplikáciám, ktoré sa môžu vyskytnúť v pooperačnom období. Aby sa neuplatňovala zvýšená liečba liekom určená na obnovenie normálneho prietoku krvi v dolných končatinách, musí pacient akceptovať potrebu športovej telesnej aktivity. V opačnom prípade nie je vylúčený vznik nových oblastí postihnutých ciev a tiež je to oveľa ťažšie - trombóza a tromboflebitída.

Naše lekárske centrum zamestnáva najlepších flebológov, ktorí majú potrebné skúsenosti nielen pri liečbe kŕčových žíl a chirurgických zákrokov, ale aj pri normálnom prechode pacienta do pooperačného obdobia. Môžu poskytnúť všetky potrebné odporúčania na obnovu tela vrátane potrebných fyzických aktivít a športu. Zavolajte, príďte, my vám pomôžeme!

Dobré popoludnie Pred dvoma mesiacmi som mal operáciu na odstránenie žíl Môžem teraz ísť do telocvične?

Odpoveď lekára

V skutočnosti závisí od druhu zaťaženia, ktoré plánujete pre seba. Flebektómia eliminuje len viditeľné účinky kŕčových žíl, ale neovplyvňuje príčinu. Žily sa odstránia predovšetkým na prevenciu cievnych nehôd, pretože v žilách dolných končatín sa predovšetkým vytvárajú tromby (roztrhnutie krvnej zrazeniny - srdcový záchvat, mozgová príhoda, pľúcna embólia). Druhým dôvodom je kozmetická porucha. Problém porušenia odtoku venóznej krvi zostáva vždy.

Tipy pre životný štýl

Po šiestich mesiacoch po operácii sú statické zaťaženia, zdvíhacie závažia kontraindikované, skrátka - akákoľvek práca so žehličkou v telocvični. Je dôležité chrániť nohu pred zranením. Zničenie žíl pri ochorení kiahní rastie. Nesnažte sa "poraziť" zaťaženie chorobou.

Snažte sa byť dlhý v jednej pozícii, menej sedieť. Počas posedenia položte nohy na stojan (stolík, stolička), zatiaľ čo spíte - pod nimi položte mäkký vankúš.

V žiadnom prípade sa nestrachujte z postele, žily sa musia pripraviť na zmenu polohy tela. Za týmto účelom sa odporúčajú kruhové pohyby nôh, ohyb a rozšírenie v bedrových a kolenných kĺboch.

Každú hodinu počas dňa sa 15-násobne zdvihne prsty na päte (jedným z prvkov "žilovej pumpy") sú svalnaté svaly.

Je užitočné chodiť (aspoň jednu hodinu denne), jazdiť na bicykli alebo na bicykli. Ideálnym výhľadom je kúpanie, prehliadka masáže a špeciálne cvičenie fyzioterapie.

Čo pomáha zlepšiť tón cévnej steny:

 • Kompresná terapia. Používajte špeciálne elastické ponožky, pančuchy a pančuchy - pomáhajú cievam zužovať a ventily - zatvoriť, krvný obeh sa urýchľuje;
 • Použitie venotoniky. Po venektómii mali byť Vám predpísané prípravky diosmín / hesperidín (Detralex, Phlebody, atď.). Spravidla sa predpisuje lekársky predpis v trvaní 3 mesiace, ale väčšina pacientov ignoruje celý priebeh liečby, obmedzený na jeden balík. Účinok tejto skupiny liekov bude podliehať iba načasovaniu a dennému príjmu
 • Chudnutie, ale nie na úkor práce s hmotnosťou v posilňovni (predovšetkým diéta).

Čo robiť

V telocvični pracujte na bicykli, trenažéri (bez fanatizmu). Ak môžete plávať v bazéne - to je najlepšia voľba. Môžete plávať bez výrazných obmedzení.

Po odstránení žíl musíte každoročne navštíviť vaskulárneho chirurga, aby ste sledovali stav žíl. Tým sa znižuje riziko rozsiahlych operácií včas, aby sa kompenzovali začiatočné problémy.

Terapeutka na mestskej klinike. Pred osem rokmi absolvovala Tver State Medical University s červeným diplomom.

Kŕčové žily sú nielen kozmetickými poruchami, ale aj vážnou patológiou, ktorá môže viesť k vzniku nezvratných komplikácií. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sú kŕčové žily a šport vzájomne kompatibilné. Je dôležité mať len informácie o tom, ktoré druhy bremien sú užitočné a môžu byť prospešné a ktoré sú prísne kontraindikované. Mimoriadna fyzická námaha bude užitočná, zatiaľ čo zdvíhanie hmotnosti a statické zaťaženie sa dá pacientovi odmietnuť.

Niektoré cvičenia sú absolútne kontraindikované, druhá časť je pod relatívnym zákazom. Iba ošetrujúci lekár pomôže správne nastaviť priority a presne vám povie, aký druh telesnej aktivity bude mať úžitok a kto bude len poškodiť.

Je veľmi dôležité používať špeciálny kompresný odev na športovanie s kŕčovými žilami dolných končatín počas tried: napríklad legíny, ponožky alebo pančuchy. Kompresné bielizeň sa musí pravidelne nosiť pred každým zamýšľaným tréningom. Lepšie je poradiť sa so svojím lekárom o vhodnej veľkosti a výrobcovi. Potom môžete s lekárskym predpisom kontaktovať príslušné lekárske inštitúcie, ktoré sa zaoberajú uvoľňovaním kompresného punčochového tovaru a spodného prádla.

Aké druhy telesnej aktivity sú prípustné

Ľudia, ktorí sú zvyknutí viesť aktívny životný štýl, sa pýtajú: aký druh športu môžete precvičiť s kŕčovými žilami?

 • S rozvojom kŕčových žíl sa pacienti môžu zapojiť do tanca. Tento typ telesnej aktivity kombinuje prvky gymnastiky a realizáciu rytmických pohybov, ktoré majú priaznivý vplyv na krvný obeh a stav krvných ciev. Latinskoamerické tance, tanečné sály, tango, salsa sú povolené. Priaznivým bonusom je, že pri tejto fyzickej aktivite môže pacient rýchlo normalizovať svoju hmotnosť, čo je veľmi dôležitý krok v liečbe a prevencii kŕčových žíl.
 • Bazén: cvičenie na plávanie alebo vodné aerobik. Skvelá forma fyzickej aktivity, ktorá nevytvára nadmerné zaťaženie chrbtice a dolných končatín, zatiaľ čo takmer všetky svalové skupiny sú spracované. Počas cvičenia človek spotrebuje veľké množstvo kyslíka, normalizuje krvný obeh. Do oblasti dolných končatín sa dodáva veľké množstvo základných živín.
 • Možnosť joggingu by mala byť predjednaná s lekárom. V závislosti od stupňa vývoja ochorenia a príznakov kŕčových žíl lekár vám pomôže vybrať optimálne zaťaženie dolných končatín. Lepšie je bežať na čerstvom vzduchu, aby ste mohli spotrebovať dostatok kyslíka.
 • Chôdza je užitočná pre takmer všetky skupiny pacientov s kŕčovými žilami. Chôdza sa najlepšie vykonáva na čerstvom vzduchu. Je potrebné zvoliť optimálne, pohodlné tempo chôdze a každodenné prechádzky po dobu najmenej pol hodiny denne.
 • Cyklistické triedy pomáhajú eliminovať preťaženie dolných končatín. V procese tohto cvičenia sa nohy pohybujú v určitom rytme, čo pomáha normalizovať prietok krvi a posilňovať steny ciev.
 • Cvičenie jogy, gymnastiky a pilates má výrazný terapeutický účinok. Podľa techniky popravy by sa mali vykonať mnohé cvičenia, zatiaľ čo v póze s nohami vyvýšenými nahor, čo zlepšuje prietok krvi. Dokonca aj najjednoduchšie cvičenie, známe pre všetkých - "Birch" bude mať výrazný terapeutický účinok. Malo by byť zrejmé, že trvanie cvičenia by malo trvať najmenej 60 sekúnd.
 • Najjednoduchšie a najefektívnejšie cvičenia proti kŕčové žily sú "nožnice" a "bicykle". V tomto procese sa telové svaly trénujú, náklad je rovnomerne rozložený a stagnácia je eliminovaná. Každé cvičenie sa musí vykonať 4-7 minút. Pozitívny terapeutický účinok spôsobí, že pohyb nohy v horizontálnej polohe ležia na jeho boku.
 • V prípade, že v posilňovni sú horizontálne cvičebné bicykle, môžete sa poradiť s inštruktorom o možnosti vykonania cvičení. Tento typ výcviku je vhodný pre tých pacientov, ktorí nemajú trofické poruchy a edém dolných končatín.

Ak chcete posilniť steny ciev, môžete vykonať útoky a drepy. Samozrejme, mali by ste sa zdržať pri drepaní s činkou, pretože to spôsobí nadmerné zaťaženie žíl a krvných ciev.

Jednoduchý záver možno urobiť: nie je potrebné ísť do telocvične robiť nejaké cvičenia. Môžete vykonávať jednoduché a účinné cvičenia aj doma. Fyzická aktivita má pozitívny účinok, ak je cvičenie premyslené. Mali by ste pozorne sledovať reakciu tela v procese zamestnania.

Môžem urobiť fitness

Fitness pre kŕčové žily nohy je užitočné, ak pacient vykonáva všetky cvičenia technicky správne. Počas trvania tejto triedy by ste mali dodržiavať nasledujúce odporúčania:

 • Pri prvých prejavoch patológie vo forme formovania vaskulárneho vzoru, pocitu ťažkosti a rozvoja bolesti v oblasti nohy, mali by ste sa obrátiť na phlebologistu. Keď lekár urobí presnú diagnózu, hlási stupeň vývoja ochorenia a predpíše vhodnú liečbu, mali by ste vystaviť certifikát vášmu inštruktorovi. Pri zohľadnení odporúčania lekára sa vyberie vhodný súbor jemných cvičení.
 • Pred tréningom je povinné nosiť kompresný úplet.
 • Zdržiavajte sa nadmerného nárazového zaťaženia, silného silového tréningu. Je nevyhnutné pozorne sledovať reakciu organizmu: pri prvých príznakoch nadmernej práce, ako aj pri rozvoji pocitu ťažkosti a na nohách, cvičenie by malo byť zastavené.

Aké druhy fyzickej aktivity sú kontraindikované

Pacienti, ktorí majú informácie o tom, či je možné športovať s kŕčovými žilkami na nohách, by mali vedieť, ktoré typy fyzickej aktivity sú možné kontraindikácie. Mimoriadna fyzická aktivita je vítaná, zatiaľ čo sa odporúča, aby sa zdržalo intenzívnej fyzickej námahy. Statické cvičenia môžu vytvárať nadmerný tlak na žily dolných končatín a môžu len zhoršiť priebeh ochorenia.

Pacienti sú kontraindikovaní na zdvíhanie ťažkých predmetov, od profesionálnych športov, ktoré vyžadujú intenzívne zaťaženie, a tiež sa musia zdržať.

Po operácii, fyzická aktivita zahŕňa chôdzu na čerstvom vzduchu a cvičenia v gymnastiku na odporúčanie ošetrujúceho lekára.

Po obdržaní informácií o tom, či môžete športovať s kŕčovými žilami nôh, mali by ste mať na pamäti, že predtým, ako uprednostňujete tento typ fyzickej aktivity, musíte najskôr konzultovať so svojím lekárom.

Chirurgia pre kŕčové žily je zložitý proces, ktorý si vyžaduje prípravu a dlhodobé zotavenie.

Aby bol rehabilitačný čas úspešný a bez komplikácií, je dôležité, aby ste starostlivo dodržiavali predpisy ošetrujúceho lekára, dodržiavali vyváženú stravu a úplne eliminovali zlé návyky.

Ďalej v článku vám poviem o vlastnostiach rehabilitácie, starostlivosti po operácii a správnej výživy pre rýchle zotavenie.

Flebektómia: nuance postupu a zotavenie

Chirurgická liečba kŕčových žíl alebo flebektómia sa vykonáva v prípade nemožnosti konzervatívnej liečby. Radikálny zásah je potrebný pri riziku trombózy, ťažkého edému, trofických vredov, nezvratných zmien v cievach.

Operácia pre kŕčové žily sa vykonáva v celkovej alebo lokálnej anestézii v nemocnici, trvá to maximálne 2,5 hodiny. Obdobie na zotavenie trvá oveľa dlhšie. Ďalšie zdravie pacienta závisí od toho, ako dobre prechádza.

S modernými minimálne invazívnymi technikami (napr. Skleroterapia) sa hospitalizácia nevyžaduje. Postup sa uskutočňuje ambulantne a 3 hodiny po ňom môže pacient odísť domov.

Doba zotavenia je však potrebná v prípade netraumatických techník. Nedodržanie režimu a nevhodná strava môže vyvolať recidívu choroby.

Obdobie rehabilitácie po operácii pre kŕčové žily je zamerané na prevenciu komplikácií, ktoré sa často vyskytujú po ukončení procedúry.

Nepríjemné následky po chirurgickom zákroku na kŕčové žily zahŕňajú:

 • bolesť a ťažkosť na nohách;
 • rozvoj kŕčových žíl a porážanie nových žíl;
 • necitlivosť končatín, znížená citlivosť na kožu;
 • krvácanie a hnisanie na miestach odstránenia žíl.

Aký je najlepší spôsob, ako sa zotaviť z operácie s kŕčovými žilami?

Po chirurgickom zákroku na kŕčové žily zostáva pacient v nemocnici 3-5 dní. Lekár monitoruje stav pacienta, v prípade potreby predpisuje lieky proti bolesti. Na profylaktické účely sa používajú lieky na zriedenie krvi a proti edému.

Na posilnenie žíl a zlepšenie prietoku krvi po operácii sa používajú prípravky s diosmínom (Phlebodia, Venarus, Detralex), ako aj produkty s troxerutínom (Troxerutin, Troxevasin). Liečba trvá 10-14 dní, priebeh a dávka sa vypočítavajú individuálne.

Počas rehabilitačného obdobia po chirurgickom zákroku na kŕčové žily potrebuje pacient kompresné úplety: legíny, pančuchy alebo pančuchy. Ak sú nohy opuchnuté a nie je možné vyzdvihnúť produkt správnej veľkosti, použite široký elastický obväz.

Aplikuje sa z nohy na koleno a pevne sa prispôsobí nohám bez toho, aby ste ich tlačili. Bandáže sa musia nosiť počas rehabilitačného obdobia, menia sa denne, rany sa ošetria chlórhexidínom alebo inými dezinfekčnými prostriedkami.

Po odstránení kŕčových žíl je potrebné odpočinok v posteli, nie je však potrebné udržiavať úplnú nehybnosť. Pacient sa môže pohybovať nohami, otáčať, vykonávať otáčavé pohyby nôh, ohýbať kolená.

Takáto mini-gymnastika počas rehabilitačného obdobia po chirurgickom zákroku pre kŕčové žily zlepšuje krvný obeh, podporuje prietok lymfy a prevenciu edému.

Keď sa pacient môže dostať z postele, je potrebné zvýšiť telesnú aktivitu. Môžete chodiť na oddelenie, robiť gymnastiku so zdvíhaním a spúšťaním rovných alebo ohnutých nôh.

Zvlášť užitočné v pooperačnom období pre cvičenie na kŕčové žily na podlahe:

 • imitácia na bicykli;
 • kolenný výťah do hrudníka;
 • kontrakcia brušnej steny.

Takéto pohyby nielen zlepšujú tok krvi, ale tiež zabraňujú zápche, ktoré sú nebezpečné pre kŕčové žily.

Pozrite si video, v ktorom vám chirurg vysvetlí, čo môže a nemôže byť vykonané po operácii:

Koža a šitie

Ako sa správať po laserovej operácii s kŕčovými žilami? Nie je žiadnym tajomstvom, že po takomto postupe sa používajú stehy a koža sa stáva zraniteľnou.

Počas obdobia rehabilitácie by sa mala venovať osobitná pozornosť oblastiam, kde bola operácia vykonaná. Sutúry sa tvoria 2-3 mesiace, zjazvenie bude trvať rovnaký čas.

Nižšie sú uvedené niektoré odporúčania po operácii pre kŕčové žily:

 1. Počas tohto obdobia sú zakázané kúpele, horúce sprchy, kontrastné vodné procedúry, ako aj použitie krovin a tvrdých žiniek. Nohy sa jemne umyjú teplou vodou a jemnou mydlovou špongiou, po hygienických postupoch sa pokožka vysuší mäkkou uterákom.
 2. Ak sa rany vyčerpajú, dochádza k pádu a svrbeniu, môžete liečiť pokožku jódom. Zelenka alebo alkohol sa nepoužíva. Vytvorené kôry nemožno odstrániť, po utiahnutí rany zmiznú nezávisle.
 3. Ak chcete urýchliť hojenie stehov po chirurgickom zákroku na kŕčové žily, lekár môže predpísať kremeňové žiarenie alebo terapiu UHF.

Postupy sa vykonávajú ambulantne, kurz je priradený individuálne. UHF je dobre kombinovaná s lekárskou gymnasťou a masážou, zabraňuje trofickým zmenám, zápalu a iným pooperačným komplikáciám.

Masáž chodidiel sa môže vykonávať nezávisle, znižuje opuch, stimuluje krvný obeh, zlepšuje pohodu pacienta.

 • Štepy sa odstránia týždeň po operácii na kŕčové žily, počas ktorých sa rany úplne utiahnu. Pacient by mal nosiť kompresné spodné prádlo alebo bandáž nohy s elastickým obväzom. Pre nočné obväzy sú odstránené. Pančuchy alebo ponožky na kolená je potrebné každý deň umývať a obväzy sa tiež menia denne.
 • Aby ste sa vyhli opuchom, je užitočné oddychovať častejšie v náchylnej polohe tým, že pod nohy umiestnite valček alebo zrolovanú deku. Kontrastné sprchy alebo nočné kúpele, ktoré sa najlepšie vykonávajú pred spaním, pomôžu posilniť cievy po operácii.
 • Funkcie napájania

  Diéta počas rehabilitačného obdobia po chirurgickom zákroku na kŕčové žily by mala byť vyvážená a rôznorodá, úplne vylučovať provokatérov. V prvý deň po operácii sa pacientovi ponúkajú polokvapalné kaše na vode, polievky zo zeleninového vývaru, biele mäsové broskyne z mäsa, chudé ryby a strukoviny. Po ukončení režimu postele sa menu môže rozšíriť.

  Je to dôležité! Vyhnite sa prejedaniu. Nadváha pre kŕčové žily je neprijateľná, maximálna nutričná hodnota stravy je 2500 kalórií denne (u mužov so strednou fyzickou aktivitou).

  1. Základ výživy počas rehabilitácie po operácii pre kŕčové žily - jedlá bohaté na vlákninu, vitamíny, hodnotné aminokyseliny.
  2. Odporúča sa jesť viac zeleniny a ovocia, čerstvé a varené alebo pečené.
  3. V ponuke nájdete zelenú zeleninu (kapustu, šaláty, zelené fazuľky), paradajky, cukety, tekvica, baklažán, jablká, citrusové plody, červené a čierne bobule.
  4. Zdrojem bielkovín budú biele mäso (morka, kurča), morské ryby, nízkotučné mliečne výrobky. Užitočná kaša, varená vo vode alebo v odstredenom mlieku.

  Počas rehabilitačného obdobia po chirurgickom zákroku na kŕčové žily je pitný režim veľmi dôležitý.

  • v ponuke by mali byť domáce ovocné nápoje a ovocné nápoje bohaté na vitamín C a draslík;
  • namiesto kávy je lepšie používať zelený alebo bylinný čaj;
  • Čerstvé šťavy z granátových jabĺk, čerešní, čiernych ríbezlí, pomarančov, mandarínok a grapefruitov majú pozitívny vplyv na operované kŕčové žily. Obohacujú telo vitamínmi, povzbudzujú, podporujú zriedenie krvi.

  Po chirurgickom zákroku na kŕčové žily zo stravy je potrebné vylúčiť pokrmy, ktoré vyvolávajú trombózu, opuch, zhoršenie prietoku krvi. Táto kategória zahŕňa rôzne údené mäso a konzervované potraviny, ktoré obsahujú zvýšené množstvo soli a konzervačných látok, horúce omáčky a koreniny, tučné mäso, tvrdé rastlinné tuky, priemyselné sladkosti a sýtené nápoje.

  Počas rehabilitačného obdobia po operácii je alkohol úplne vylúčený, je žiaduce prestať fajčiť. Etylalkohol a nikotín urýchľujú proces vaskulárnej deformácie a môžu vyvolať trombózu.

  Pooperačné kontraindikácie: čo treba zlikvidovať?

  1. Počas rehabilitačného obdobia po operácii pre kŕčové žily sa budú musieť vylúčiť niektoré typy motorickej aktivity. Je zakázané zdvihnúť záťaže, ako aj výkonové športy, dlhé prechádzky, bežiace na maratónových vzdialenostiach, cyklistika na mnoho hodín. Stojí za to odmietnuť tímové hry, počas ktorých môžete zraniť nohy.
  2. Ihneď po chirurgickom zákroku na kŕčové žily je zakázané cvičenie bez uchytenia elastických pásov. Pri rozsiahlych deformáciách žíl je kompresný pletený tovar nevyhnutný pre akúkoľvek fyzickú aktivitu.
  3. Počas rehabilitačného obdobia stojí za to odmietnuť návštevu kúpeľov a sáun. Triedy v bazéne alebo telocvični sú povolené niekoľko mesiacov po operácii pre kŕčové žily. Predtým, než začnete plávať, mali by ste navštíviť flebologa a získať povolenie.

  Rehabilitačné obdobie po chirurgickom zákroku na kŕčové žily je príležitosťou venovať osobitnú pozornosť vášmu zdraviu. Správna strava, hygienické pravidlá, rozumné cvičenie, vylúčenie provokačných faktorov pomôže čo najskôr obnoviť a vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám.

  Okrem Toho Čítal O Plavidlách

  Ako sa zbaviť vegetatívnej vaskulárnej dystónie doma?

  Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD) alebo neurocirkulačná dystónia (NDC) je komplexná polyetiologická porucha, ktorá sa vyvíja s dysfunkciou autonómneho nervového systému, ktorá reguluje činnosť vnútorných orgánov a ciev.

  Čo zvyšuje ESR v krvi?

  Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je ukazovateľ, ktorý je stále dôležitý pre diagnózu organizmu. Definícia ESR sa aktívne používa na diagnostiku dospelých a detí. Takáto analýza sa odporúča užívať raz ročne a vo veku - raz za šesť mesiacov.

  Podstata prieskumu veloergometrii, indikácie a kontraindikácie

  Z tohto článku sa dozviete o takej hodnotnej metóde výskumu, ako je bicyklová ergometria alebo bicykel ergometrický test. Tento test je široko používaný v kardiológii a má veľkú prognostickú hodnotu pre srdcové choroby.

  Čo je ROE v krvnom teste

  ROE v krvi je reakcia alebo rýchlosť sedimentácie erytrocytov.
  Normálna ROI pre ženy viac ako pre mužov.Je to spôsobené fyziologickými procesmi ženského tela.
  Zvýšenie rýchlosti je často spojené so zápalovým procesom a je jeho prvým znakom.

  Lieky na liečbu mozgových ciev: 8 liekov v tabletách a kapsulách

  V tomto článku sa dozviete, aké prípravky pre mozgové cievy sa používajú v klinickej praxi. Indikácie použitia tejto skupiny liekov, mechanizmy účinku a pravidlá správy.

  Hovorme o rýchlosti kreatinínu u žien

  Kreatinín je konečný koncentrát v krvi, prepravovaný cez krv do obličiek, kde je filtrovaný a vylučovaný močovinou. Je vyrobená z kreatínu - akýsi "generátor" energie v svaloch.