Z tohto článku sa dozviete: ktorý zoznam liekov na srdce sa často používa na liečbu srdcových ochorení, z akých dôvodov sa majú používať, aké vedľajšie účinky ich užívanie môže viesť.

Obsah článku (zoznam liekov):

Lekári majú dosť veľký arzenál liekov, ktoré predpisujú na liečbu srdcových ochorení. Bohužiaľ, veľa pacientov so srdcom, ktoré podľahli reklame v médiách a na internete, začali samostatne užívať lieky, ktoré nemajú preukázateľne účinné vlastnosti. Niekedy tieto prostriedky predpisujú lekári.

Najpopulárnejšie a často predpísané lieky na srdce zahŕňajú ich zoznam a prostriedky uvedené v obsahu článku. O nich budeme hovoriť neskôr.

Kardiologické lieky majú rôzne formy uvoľňovania:

 • Tablety alebo kapsuly, ktoré majú byť prehltnuté, držané pod jazykom alebo rozpustené vo vode.
 • Spreje, ktoré je potrebné postriekať do ústnej dutiny.
 • Roztoky na intravenóznu alebo intramuskulárnu injekciu.
 • Lekárske náplasti, ktoré sa musia prilepiť na kožu.

Choroby srdca sú liečené kardiológmi, praktickými lekármi a praktickými lekármi.

1. Činidlá proti krvným doštičkám

Medzi činidlá proti krvným doštičkám patria lieky, ktoré interferujú so spájaním krvných doštičiek medzi sebou (agregácia) a zabraňujú tvorbe krvných zrazenín.

aspirín

Najpopulárnejším a najznámejším antiagregátom je kyselina acetylsalicylová (aspirín). Vo veľkých dávkach sa tento nástroj používa s antipyretickým, protizápalovým a analgetickým účinkom. V dávke 75 až 100 mg aspirín potláča agregáciu doštičiek (adhéziu), čo vedie k prevencii mozgovej príhody a infarktu myokardu. Pre tento účel predpisujú lekári u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami a so zvýšeným rizikom ich vývoja. Aspirín sa neodporúča pacientom, ktorí majú:

 • žalúdočný alebo dvanástnikový vred;
 • hemofília alebo iné krvácavé poruchy;
 • alergia na aspirín;
 • alergia na akékoľvek nesteroidné protizápalové liečivo (napríklad ibuprofén);
 • do 16 rokov.

Tieto kontraindikácie súvisia so skutočnosťou, že aspirín negatívne ovplyvňuje žalúdočnú sliznicu a zvyšuje riziko krvácania.

Najznámejšie obchodné prípravky obsahujúce aspirín sú Cardiomagnyl, Aspirin Cardio, Magnicor.

clopidogrel

Ďalším bežne predpísaným liekom z protidoštičkovej skupiny je klopidogrel. On, rovnako ako aspirín, zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín. Jeho účinok je výraznejší ako účinok aspirínu. Priraďte klopidogrel pacientom s neznášanlivosťou na aspirín. Kombinované použitie týchto dvoch agregátov je predpísané pacientom po stentovaní alebo by-passovom chirurgickom zákroku koronárnych artérií. Užívanie klopidogrelu môže znížiť riziko mozgovej príhody a infarktu myokardu.

Hlavným rizikom klopidogrelu, ako je aspirín, je zvýšiť riziko krvácania. Preto sa lekári snažia vyhnúť duálnej antiagregačnej liečbe kombináciou týchto látok.

Najobľúbenejší liek obsahujúci klopidogrel je Plavix.

2. Statíny

Statíny sú drogy, ktoré znižujú hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, čo môže viesť k ateroskleróze a kardiovaskulárnym ochoreniam. Preto sú statíny predpísané pre:

 1. Ischemická choroba srdca.
 2. Angina pectoris.
 3. Infarkt myokardu.
 4. Zdvihy a prechodné ischemické ataky.

Statíny nemôžu vyliečiť tieto choroby, ale pomáhajú predchádzať ich vývoju a progresii.

Hlavným nebezpečenstvom pri používaní týchto liekov je poškodenie svalov a pečene.

Najpopulárnejšie statíny sú atorvastatín, rozvastatín a simvastatín.

3. Inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (inhibítory ACE)

Tieto lieky zabraňujú rozvoju angiotenzínu - hormónu, ktorý prispieva k zúženiu tepien. V dôsledku rozšírenia krvných ciev znižuje tlak a znižuje záťaž srdca. ACE inhibítory znižujú riziko mozgovej príhody a infarktu myokardu.

Lekári predpisujú tieto lieky na srdce pacientov s:

 • hypertenzia;
 • infarkt myokardu;
 • srdcové zlyhanie.

Tieto lieky majú málo vedľajších účinkov, z ktorých hlavným je suchý kašeľ.

Najpopulárnejšími inhibítormi ACE sú kaptopril, enalapril, ramipril a perindopril.

4. Beta blokátory

Beta-blokátory znižujú krvný tlak, silu a frekvenciu kontrakcií srdca, čím znižujú potrebu srdcového svalu v kyslíku.

Hlavné indikácie na predpisovanie týchto liekov zahŕňajú:

 • hypertenzia;
 • angína pectoris;
 • infarkt myokardu;
 • nepravidelný tep srdca s vysokou srdcovou frekvenciou;
 • srdcové zlyhanie.

Použitie beta-blokátorov u pacientov so srdcom znižuje morbiditu a mortalitu.

K negatívnym vlastnostiam týchto liekov patria:

 1. Posilnenie symptómov zlyhania srdca na začiatku liečby, ktoré prechádza po 1-2 týždňoch.
 2. Možnosť porúch spánku a nočných mori.
 3. Významné zníženie srdcovej frekvencie.
 4. Poškodenie u pacientov s astmou alebo obštrukčnými pľúcnymi ochoreniami.

Okrem toho existujú dôkazy, že užívanie betablokátorov môže zvýšiť riziko vzniku cukrovky.

Najobľúbenejšími beta-blokátormi sú bisoprolol (Concor), karvedilol (Coriol), nebivolol (Nebilet).

5. Antagonisty receptora angiotenzínu

Tieto lieky inhibujú účinky angiotenzínu na kardiovaskulárny systém. Lekári predpisujú antagonisty angiotenzínového receptora so zlou toleranciou ACE inhibítorov, pretože majú menej vedľajších účinkov.

Najznámejšími antagonistami angiotenzínového receptora sú losartan (Lozap, Lorista) a telmisartan (Mikardis).

6. blokátory kalciových kanálov

Tieto lieky dilatujú krvné cievy, čím sa zlepšuje prietok krvi do srdca a znižuje sa krvný tlak. Blokátory kalciového kanála sa používajú na liečbu hypertenzie, angíny pektoris a určitých typov srdcových arytmií.

Keďže tieto lieky dilatujú krvné cievy, môžu spôsobiť bolesti hlavy, návaly kože a opuchy v dolných končatinách.

Príkladmi blokátorov kalciových kanálov sú amlodipín, felodipín a verapamil.

7. dusičnany

Dusičnany rozširujú krvné cievy, ktoré sa používajú na liečbu angíny pectoris. Príkladmi týchto liečiv sú nitroglycerín a izosorbid dinitrát (nitrozorbid). Tablety nitroglycerínu alebo aerosól rýchlo uvoľňujú angínu, takže takmer každý pacient s touto chorobou ich nesie.

Hlavné vedľajšie účinky dusičnanov sú bolesti hlavy, opuch v nohách a návaly tváre.

8. Diuretiká

Diuretiká (diuretiká) pomáhajú eliminovať nadbytočnú tekutinu z tela, čím znižujú tlak, znižujú opuch a dýchavičnosť. Preto sa používajú pri hypertenzii a zlyhaní srdca.

Vedľajšie účinky diuretík zahŕňajú:

 • dehydratácia;
 • nerovnováha elektrolytov v tele.

Príklady diuretík bežne používaných pri srdcových ochoreniach sú veroshpiron, indapamid, furosemid, hydrochlorotiazid, torasemid.

9. Srdcové glykozidy

Glykozidy zvyšujú silu kontrakcií srdca a spomaľujú ich frekvenciu, čo môže byť užitočné pri poruchách srdca a poruchách rytmu.

Tieto lieky majú toxický účinok, preto by ste mali starostlivo dodržiavať odporúčania lekára na ich prijatie. Medzi príznaky vedľajších účinkov glykozidov patrí nevoľnosť, zvracanie, zlá chuť do jedla, rozmazané videnie, halucinácie, zmätenosť, nezvyčajné myšlienky a správanie.

10. Antikoagulanciá

Antikoagulanciá sú činidlá, ktoré ovplyvňujú koagulačné faktory krvi v plazme, a tým zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Po operáciách sa používajú na implantáciu umelých chlopní do srdca a fibrilácie predsiení, čo pomáha predchádzať tvorbe krvných zrazenín v srdcovej dutine.

Hlavnými vedľajšími účinkami antikoagulancií je zvýšiť riziko krvácania v rôznych lokalizáciách, takže pri ich používaní je potrebné kontrolovať laboratórne ukazovatele krvnej zrážanlivosti.

Hlavnými predstaviteľmi tejto skupiny liekov sú warfarín a rivaroxaban (Xarelto).

V núdzových situáciách (infarkt myokardu, nestabilná angína pektoris) sa používajú injekčné antikoagulanciá - heparín, enoxaparín (Clexan), fondaparinux (Arixtra).

11. Antiarytmické lieky

Lieky z rôznych skupín patria k antiarytmickým liekom. Patria sem napríklad beta-blokátory, blokátory kalciových kanálov, digoxín.

Účelom týchto nástrojov je obnovenie normálnej srdcovej frekvencie alebo normalizácia frekvencie pulzu.

12. Prípravky obsahujúce draslík a horčík

Draslík a horčík sú stopové prvky potrebné pre srdce a celé telo. Svojím nedostatkom zvyšuje riziko vzniku porúch srdcového rytmu a aterosklerózy koronárnych artérií. Veľmi často sa pozoruje nedostatok draslíka a horčíka pri používaní diuretík, ktoré stimulujú ich vylučovanie močom.

Lieky obsahujúce kombináciu draslíka a horčíka - panangínu, asparkamu sú veľmi populárne.

13. Metabolické činidlá

Tieto lieky sú určené na zlepšenie metabolizmu srdcových buniek a chránia ich pred negatívnymi účinkami nedostatku kyslíka. Často sú predpísané pre ischemickú chorobu srdca, srdcové zlyhanie, kardiomyopatie, angínu, infarkt myokardu. Avšak väčšina týchto liekov nemá vedecky dokázaný pozitívny vplyv na fungovanie kardiovaskulárneho systému, prognózu a dlhovekosť srdcových pacientov. Väčšina klinických smerníc v Európe a Spojených štátoch neodporúča ich použitie pri srdcovom ochorení.

Najpopulárnejšie metabolické lieky sú trimetazidín (preddukálny), meldón (mildronát), tiotriazolin a riboxín.

Treba poznamenať, že Európska agentúra pre lieky umožňuje použitie trimetazidínu na liečbu angíny pectoris, ak iné lieky nemôžu kontrolovať symptómy tejto choroby.

Lieky na srdce a krvné cievy

Lieky na srdcové a vaskulárne upokojujúce účinky prispievajú k rozšíreniu ciev. Do desiatich minút po ich rozpustení dochádza k syntéze hormónov neuropeptidov, ktoré sú zodpovedné za zníženie nervového napätia, aktiváciu utišujúceho reflexu.

Takto dochádza k inhibícii bolesti, k pokoju prichádza a stav sa normalizuje. Tento proces môže mať vplyv na konkrétny pojem. S bolesťou v srdci je potrebné brať platnosť a ležať na kritický okamih, aby prešiel. Počas tohto obdobia dochádza k poklesu aktivity, bolesť ustúpi, je ľahšie dýchať.

V prípade zmien v stenách krvných ciev, zvýšený tlak, mali by ste používať iné lieky na srdce a krvné cievy. Ich pôsobenie spočíva v tom, že obsahuje špeciálne účinné látky, ktoré znižujú zaťaženie ciev v oblasti srdca, čo podporuje žilový odtok krvi z dôležitých orgánov.

Mnoho liekov prispieva k urýchleným účinkom na krvné cievy, znižuje krvný tlak. To sa deje v priebehu niekoľkých minút, takže v niektorých prípadoch táto núdzová situácia pomáha zachrániť životy. V dôsledku biochemickej reakcie dochádza k rozšíreniu krvných ciev v ľudskom tele.

Má priaznivý vplyv na napäté steny krvných ciev, ovplyvňuje srdcový myokard, svalovú štruktúru a pomáha znižovať tlak na steny ciev srdca a priľahlých orgánov. V dôsledku prerozdelenia toku krvi v cievach sa aktivita významne zvyšuje, do krvných ciev sa dodáva kyslík.

Takéto lieky na srdce a krvné cievy uľahčujú život, zvyšujú jeho trvanie. V prípade kontinuálnej liečby sa stáva jednoduchšie pre chorého, pretože krvný tlak je znížený a cievna funkcia je aktivovaná, bolesť v srdci sa znižuje a stáva sa lepšou.

Keď dôjde k srdcovej kríze, mali by ste sa obrátiť na svojho kardiológa a urgentne zavolať sanitku. Núdzové opatrenia prvej pomoci v podobe užívania valylovej pilulky alebo kvapiek valeriánov zachraňujú životy mnohých ľudí, ktorí sa nestanú zmätení a včas užívali lieky. Bolesť srdca nemožno tolerovať, pretože je smrteľná pre zdravie. Môžete vždy zostať zdravotne postihnutým, dostať infarkt myokardu alebo dokonca smrť.

V prípade bolesti musíte mať horizontálnu polohu. Mali by ste byť trpezliví a mať tinktúru valeriánov, aby ste si uvedomili pokoj. To pomôže odstrániť nervový syndróm, predchádzať komplikáciám.

V prípade vegetatívnej dystónie sa vyskytujú nasledovné príznaky:

 • zlomený srdcový rytmus;
 • sú pocity bolesti v hrudníku;
 • je ťažké vdychovať alebo vydychovať vzduch;
 • závraty;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • v končatinách sa vyskytuje slabosť;
 • tam je chlad.

Ak sú uvedené vyššie uvedené nepríjemné pocity, je potrebné užívať lieky, ktoré znižujú bolesť, normalizujú krvný tlak. Ak chcete zachovať pokoj, musíte si ľahnúť a uvoľniť sa po užití liekov vo vnútri.

Mala by sa merať krvný tlak. So zvýšeným tlakom musíte vypiť lieky, ktoré ich postupne znižujú. S nárastom krvného tlaku by ste mali:

 • prijať horizontálnu pozíciu;
 • umiestnite vankúš alebo vankúš pod krk a nohy;
 • Pokúste sa upokojiť a spať.

Všetky opatrenia sú zamerané na obnovenie sily, upokojenie a zníženie svalového tonusu. Musíte tiež užívať lieky na zníženie krvného tlaku a normalizáciu zmyslov. Ak máte pocit vzrušenia a fyzickej námahy, mali by ste si vziať pilulku a pokúsiť sa spať. Relaxácia pomáha zmierniť úzkosť v momente stresu.

Okno pre vzduch môžete otvoriť kyslíkom v miestnosti, kde je pacient. Keď sa angina pectoris má podávať nitroglycerín, ktorý môže odstrániť záchvat bolesti srdca, uvoľnite napätie vo svaloch.

Iné lieky, ako je valylol, korvaldin pre angínu, nemusí byť vhodné. Ak bolesť v srdci neklesne, mali by ste zavolať sanitku. Vo všetkých prípadoch je nevyhnutné okamžite zavolať sanitku, aby sa znížila bolesť a zabránilo infarktu.

V medicíne majú lieky množstvo kontraindikácií. Nemali by ste používať validol na srdcový infarkt, infarkt myokardu, závažný myokard až na šok. S nízkym krvným tlakom, vysokým intrakraniálnym tlakom, šokom by ste nemali piť nitroglycerín.

Lieky, ako sú srdcové glykozidy, nepomôžu, ak je narušený srdcový sval, arytmie druhého stupňa, arteriálna blokáda, tachykardia, bradykardia, stenóza aorty alebo rozsiahle zmeny srdcového myokardu. Je potrebné opatrne užívať lieky, dodržiavať odporúčania lekára, aby sa pacient nezhoršil.

Lieky na posilnenie srdca a ciev

Lieky na posilnenie srdca a krvných ciev sú predpísané kardiológa.

Lekár vyšetruje pacienta predtým, ako užíva liek, vypíše zoznam tabliet, ktoré sa musia systematicky používať na:

 • normalizácia krvného tlaku;
 • zmierniť bolesť šok;
 • pozitívne účinky na steny ciev;
 • zriedenie krvi;
 • úľava od stresu;
 • regulácia srdcovej frekvencie;
 • odstránenie vazospazmu;
 • normalizácia stavu pacienta.

Aby bol chorý pacient cítiť oveľa lepšie, je potrebné používať lieky na udržanie srdca a krvných ciev dlhú dobu.

Lekár vyberá lieky, ktoré najúčinnejšie pomôžu pacientovi zlepšiť celkový stav pacienta. Bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom by ste nemali užívať drogy sami, pretože môžete len poškodiť.

Lekáreň má špeciálne lieky na udržiavanie srdca a krvných ciev, ktoré sú výlučne na báze predpisu, takže v každom prípade by ste sa mali obrátiť na kliniku na vyšetrenie a testovanie na odporúčanie kardiológa, podstúpiť kardiogram na vylúčenie prítomnosti chronického ochorenia alebo akútneho infarktu.

Elektrokardiogram vám umožňuje identifikovať príčinu choroby, odstrániť bolesť v srdci. Aby sme sa nakoniec zbavili srdcových ochorení, je potrebné brať lieky výlučne na lekársky predpis. Ak sa pacient chce zotaviť rýchlejšie, musíte túto otázku správne pristupovať.

Existujú lieky, ktorých účinok je podobný ako validol. Je to valocordium, ktoré podporuje reflexný efekt na steny ciev a zmierňuje napätie v oblasti hrudníka. Pri angíne sa používa nitroglycerín, ktorý má vazodilatačný účinok na cievy.

Použitie Corvalolu v núdzových prípadoch umožňuje normalizovať rýchly tlkot srdca, znížiť tlak, utiahnuť pacienta, normalizovať celkový stav, znížiť závraty a okamžite ovplyvniť bolesť. Pred použitím valkordinu je potrebné vyšetriť u kardiológa. Na liek nie sú prakticky žiadne kontraindikácie, preto sa používa na liečbu srdca a krvných ciev po predpisovaní lekára.

Lieky nazývané dusičnany sa používajú predovšetkým na rozšírenie ciev. Analgetický účinok nastáva pri užívaní nitroglycerínu, nitrosprayu, nitromínu. Zoznam liekov s podobným účinkom sa značne rozšíril, ale lieky by mali byť koordinované s kardiológa.

V prípade bolesti je tableta umiestnená pod jazyk, aby pôsobila silnejšie na steny krvných ciev, čo prispelo k ich rozšíreniu. Vzhľadom na účinok nitrátov na ľudské telo je možné poskytnúť prvú pomoc v prípade akútnej bolesti, infarktu.

Existujú dlhodobé lieky. Jedná sa o srdcový, monochinový, nitrosorbid, ktorý rozširuje tepny, prispieva k venóznemu odtoku krvi vitálnych vnútorných orgánov zodpovedných za prácu srdca.

V prípade akútnej bolesti prispievajú na srdcovú výživu, zabezpečujú prietok krvi do myokardu, znižujú bolesť, pomáhajú zmierniť napätie, zabraňujú infarktu myokardu, angínu, pomáhajú pri rozvoji chronického a akútneho zlyhania srdca, majú pozitívny vplyv na aortu.

Niektoré vedľajšie účinky dusičnanov sa môžu vyskytnúť. Toto je bolesť hlavy, tinitus, závraty, začervenanie kože tváre, nevoľnosť. Nežiaduce účinky dočasného konania. Existujú určité kontraindikácie vo forme kolapsu, to znamená zníženie tlaku alebo mozgová príhoda, glaukóm z podložia, pri ktorom je liek predpísaný s opatrnosťou alebo nahradený iným.

Pri srdcových ochoreniach sú predpísané protidoštičkové látky. Medzi nimi sú najčastejšie: kardiomagnyl, klopidogrel, ktorý pomáha zmierniť horúčku a potlačiť bolesť. V prípade srdcového zlyhania liek pomáha zmierniť horúčku, utlčiť a zlepšiť celkový stav pacienta.

Keď je neznášanlivosť aspirínu, je lepšie zdržať sa užívania kardiomagnylu. Klopidogrel sa používa ako analóg kardiomagnyl, ktorý sa v praxi používa na liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Tiež tieto lieky sa používajú v prípade krvných zrazenín alebo ich prevencie počas tehotenstva, aby sa zabránilo infarktu myokardu.

Klasifikácia liekov, ktoré sa týkajú antagonistov vápnika pri hypertenzii, je nasledovná:

 • deriváty dihydropyridínu;
 • deriváty fenylalkylamínu;
 • benzotiazepínových derivátov.

Tieto lieky na posilnenie srdca a krvných ciev pomáhajú znižovať krvný tlak u pacienta, zlepšujú spánok, upokojujú nervový systém, vedú k poklesu tlaku v stenách krvných ciev a majú priaznivý vplyv na činnosť srdcového svalu. Užívanie týchto liekov vedie k normalizácii krvného tlaku u starších pacientov.

Vyššie uvedené body sa dosahujú derivátmi dihydropyridínových derivátov vápnika. Zaznamenávajú sa prvá a druhá generácia, ktoré zvyšujú frekvenciu srdcového svalu. Lieky prispievajú k účinku na obehový systém ako celok. Verapamil znižuje srdcovú frekvenciu v prípade hypertenzných ochorení v chronickej forme.

Mali by ste starostlivo používať liek nizolidipín, ktorý môže príliš uvoľniť krvné cievy a spôsobiť zvýšenie adrenalínu. Antagonisti vápnika sa čoraz viac používajú u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami na rozšírenie krvných ciev a zníženie sily mŕtvice v srdci. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť v dôsledku používania antagonistov vápnika.

Toto závraty, bolesť v hlave, sčervenanie kože tváre.

Hlavnou vlastnosťou beta blokátorov je ochrana srdca. Majú schopnosť utlmiť produkciu stimulujúcich hormónov, ako je adrenalín. Zvyšuje kontrakciu svalov srdca, čo môže byť smrteľné.

Vzhľadom na skutočnosť, že adrenalín aktivuje myokard, sa zvyšuje frekvencia a intenzita kontrakcií, čo vedie k zvýšeniu cievneho tonusu.

To vedie k častému srdcovej činnosti, zvýšenému tlaku krvi. To všetko je škodlivé pre ľudské zdravie. Po prvé, srdce trpí, pretože rýchly tlkot srdca potrebuje kyslík. Začiatok patofyziologickej ischémie je nedostatok kyslíka myokardu. Ak má pacient koronárne ochorenie, potom srdce pracuje na opotrebenie.

Skutočná beta verzia pre ľudí s touto chorobou je beta-blokátor, ktorý dokáže znížiť rýchlu srdcovú frekvenciu, znížiť krvný tlak. To zase vedie k zníženiu rizika vzniku ochorení srdca. Predlžuje život ľudí s koronárnou chorobou. V súčasnosti je liek predpísaný osobám s ischémiou, ale to nie je správne, pretože ľudia trpiaci hypertenziou sú tiež ohrození. Hypertenzia môže byť tiež smrteľná, ak nie je kontrolovaná.

Nasledujúce lieky sa odporúčajú na liečbu týchto ochorení:

 • Carvedilol.
 • Metoprolol.
 • Bisoprolol.
 • Nebivalol.

Beta-blokátory sú predpísané pre ochorenia ischemického typu po infarkte, abnormálnej srdcovej funkcii, vysokom stupni funkcie srdcového svalu (tachi-arytmia), po kardiálnej infarkte, rozvoji chronického srdcového zlyhania a mŕtvice.

Neexistujú žiadne konkrétne kontraindikácie beta-blokátorov. Môže to byť individuálna intolerancia alebo alergické reakcie na jednotlivé zložky lieku. Ak dôjde k bronchiálnej astme, je lepšie toto liečivo užívať až po konzultácii s lekárom. To isté platí pre ľudí so syndrómom zraniteľnosti sínusového uzlíka - vodivosť.

Choroby, pri ktorých je tento liek predpísaný:

 • bronchiálna astma (s chronickou deštruktívnou bronchitídou sa veľmi opatrne predpisuje, pretože môže byť spôsobená alergická reakcia);
 • atrioventrikulárna blokáda - choroba sínusového uzla;
 • bradykardia (vzácny pulz menej ako 55 za minútu);
 • s kardiogénnym šokom;
 • nízky krvný tlak (pod 100/60 mm Hg).

Nepriame akcie:

 1. Poškodenie vedenia bradykardie.
 2. Zvýšená únava, nezvyčajná slabosť, neschopnosť cvičenia.
 3. Výskyt nevoľnosti, závrat.
 4. Pri používaní liekov staršej generácie môžu mladí ľudia narušiť potenciu a lieky novej produkcie nemajú vplyv na mužskú potenciu.
 5. Liek propranolol (anaprilín) a atenolol by sa nemali používať, ale mnohé zo súvisiacich účinkov, najmä zvýšenú inzulínovú rezistenciu telesných tkanív.

Najnovšie lieky neovplyvňujú metabolický proces tela a v prípade diabetu sa môžu dlhodobo používať bez strachu.

Statíny - lieky na zníženie cholesterolu v tele. Určené len na lekársky predpis, pretože nesmú byť použité žiadne kontraindikácie. V súčasnom svete farmakológie existuje niekoľko typov tejto drogy.

Nielenže znižuje hladinu cholesterolu v krvi tela, ale má aj niekoľko výhod:

 • Účinnosť užívania tohto lieku je už viditeľná počas 3 týždňov.
 • Statíny možno konzumovať nepretržite, bez následkov.
 • Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení.

Existujú však aj nevýhody, ktoré je potrebné venovať pozornosť:

 • zhoršenie pečeňových buniek;
 • nutkanie zvracať;
 • ostrá kolika v žalúdku;
 • bolesť kĺbov.

Fibráty, rovnako ako predchádzajúca droga, pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu v krvi. Ale odlišný od statínov, tento liek má rôzne mechanizmy účinku: mení genetickú hladinu cholesterolu.

Na ňom je niekoľko liekov:

 • Klofibrát.
 • Gemfibrozil.
 • Bezofibrat.
 • Ciprofibrát.
 • Fenofibrát.

V našej krajine sa používa široko používaný len Traykor z podskupiny fenofibrátov. Lekári predpisujú tento liek, keď sú hladiny triglyceridov veľmi vysoké.

Ich hlavnou výhodou je zníženie triglyceridov. Z výhod fibrátov by ste mali venovať pozornosť zvýšeniu účinnosti pri súčasnom znížení triglyceridov, ako aj znižovaniu vývoja kardiovaskulárnych ochorení. Pri porovnávaní statínov a fibrátov sa hovorí, že fibráty neznižujú úmrtnosť. Pitie týchto liekov je nemožné, pretože tam bude zničenie kostí tela.

Lieky na prevenciu srdca a krvných ciev

Na prevenciu srdcových infarktov, infarktu myokardu sú potrebné lieky na prevenciu srdca a krvných ciev. Vyžadujú sa bezpečnostné opatrenia:

 • dodržiavať správnu vyváženú výživu;
 • normalizovať hmotnosť;
 • prestať fajčiť;
 • vykonávať pravidelne;
 • robiť mierne zaťaženia;
 • trénovať obranné systémy tela;
 • vytvárať priaznivé podmienky pre spánok.

Aby sa zabránilo potrebe používať lieky na prevenciu srdca a krvných ciev, aby krvácali. To je cardiomagnyl, aspecard, spirínové kardio každý deň na dlhú dobu. Ak chcete zlepšiť výkon srdcového svalu, mali by ste riboxín piť spolu s kompatibilným liekom, kokarboxylázou.

Pre pacientov, ktorí majú problémy so srdcom, lekári predpisujú lieky, ktoré zabraňujú zhoršeniu zdravia, stabilizujú nervový systém, prispievajú k normalizácii krvného tlaku.

Ide o diuretiká, antagonisty vápnika, dobre známy aspirín, antiarytmiká vo forme verapamilu, propafenónu. Pred použitím akéhokoľvek lieku by ste mali navštíviť rodinného lekára na správnu diagnózu a zvolenú liečbu.

Vitamíny pre srdce a cievy: zoznam liekov

Sedavý životný štýl, častý stres, zlé návyky, nezdravá strava, nepravidelná pracovná doba - teraz vyzerá ako život mnohých ľudí. Také zaťaženie nemôže ovplyvniť zdravie kardiovaskulárneho systému a počet pacientov s kardiológmi sa neustále zvyšuje. Je smutné, že medzi nimi je stále viac a viac mladých ľudí, dospievajúcich a detí.

V snahe vyrovnať sa s týmto problémom a minimalizovať negatívny vplyv na srdce a cievy nemôže iba v súlade s pravidlami zdravého životného štýlu a pravidelné monitorovanie lekárom, ale aj pomocou DRX vitamínov a stopových prvkov, ktoré sú schopné závažného podporu kardiovaskulárneho systému. Terapeut alebo kardiológ vám pomôže vybrať si taký komplex vitamínov a minerálov, ktorý zohľadní vaše individuálne vlastnosti: vek, hmotnosť a zdravotný stav. V našom článku vám predstavíme tie vitamíny, minerály a prípravky, ktoré sú založené na nich a ktoré sú schopné obnoviť a udržiavať srdce a krvné cievy.

Aké vitamíny sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam vitamínov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Vitamín C (alebo kyselina askorbová) - je schopný urýchliť všetky metabolické procesy, posilňuje myokard a cievne steny, zabraňuje nadmernej tvorbe cholesterolu.
 2. Vitamín A (alebo retinol) - zabraňuje vývoju aterosklerotických procesov na stenách krvných ciev a zlepšuje metabolické procesy.
 3. Vitamín E (tokoferol) - je antioxidantom a zabraňuje oxidácii tuku. Takýto náraz chráni tkanivá krvných ciev a srdca pred poškodením.
 4. Vitamín P (rutín) - posilňuje steny tepien a zabraňuje nadmernému krvácaniu.
 5. Vitamín F (skupina polynenasýtených mastných kyselín: kyselina linolová, kyselina arachidónová a kyselina linolénová) - posilňuje srdcové tkanivo, zabraňuje výskytu plakov cholesterolu a krvných zrazenín na vnútornej vrstve tepien.
 6. Koenzým Q10 je vitamínom podobná látka syntetizovaná v pečeni, potrebná pre energiu, zabraňuje infarktu myokardu, arytmiám a predčasnému starnutiu.
 7. Vitamín B1 (tiamín) - po vstupe do tela sa mení na kokarboxylázu, čo je nevyhnutné na stimuláciu kontrakcií srdca.
 8. Vitamín B6 (pyridoxín) - normalizuje metabolizmus lipidov a prispieva k porušeniu a odstráneniu prebytku cholesterolu.

Aké stopové prvky sú dobré pre srdce a krvné cievy?

Zoznam stopových prvkov, ktoré posilňujú srdce a krvné cievy, zahŕňajú:

 1. Horčík - poskytuje rovnováhu draslíka a sodíka, stabilizuje krvný tlak, zlepšuje metabolizmus v myokarde a zabraňuje tvorbe krvných zrazenín.
 2. Vápnik - posilňuje steny ciev a normalizuje kontrakciu srdcového svalu. Pre lepšiu absorpciu vitamínu D
 3. Draslík - poskytuje vysoko kvalitné vedenie nervových impulzov potrebných na kontrakciu myokardu pozdĺž nervových vlákien.
 4. Fosfor - je stavebným materiálom pre bunkové membrány a poskytuje prenos nervových impulzov a kontrakciu myokardu.
 5. Selén - ničí voľné radikály, ktoré poškodzujú steny krvných ciev a srdcového tkaniva, a prispieva k lepšiemu vstrebávaniu iných vitamínov a minerálov.

Kto by mal najprv užívať vitamínové a minerálne prípravky na srdce a krvné cievy?

Väčšina ľudí začne myslieť na zdravie srdca a krvných ciev a ich podporu len vtedy, ak majú nejakú chorobu. Je známe, že prevencia kardiovaskulárnych ochorení môže nielen chrániť proti progresii ochorenia, ale tiež zabrániť jej vzniku.

Kardiológovia rozlišujú takéto skupiny osôb, u ktorých sa preukázalo, že užívajú komplex vitamínov a minerálov pre srdce a krvné cievy:

 • pacienti s vaskulárnymi patologiami hlavy alebo dolných končatín;
 • pacienti, u ktorých sa vyskytlo závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • osoby nad 35 rokov;
 • športovci;
 • ľudia pracujúci v odvetviach s nebezpečenstvom alebo ktorí vykonávajú ťažkú ​​fyzickú prácu;
 • deti a dospievajúci (ak je to uvedené).

Ak patríte do jednej z vyššie uvedených skupín, mali by ste sa obrátiť na terapeuta alebo kardiológa, ktorý vám pre Vás vyberie ten správny liek. Vzhľadom na vaše individuálne charakteristiky bude lekár schopný predpísať dávku, poradiť, v ktorom ročnom období je lepšie absolvovať priebeh liečby vitamínmi, určiť trvanie a frekvenciu podávania.

Nejúčinnejšie a najpopulárnejšie vitamínovo-minerálne komplexy pre srdce a krvné cievy

Dnes na regáloch lekární nájdete veľa vitamínových prípravkov pre kardiovaskulárny systém. Niektoré z nich zahŕňajú minerály a rôzne prírodné zložky (šípka, zázvor, hloh, ginkgo biloba, mäta, L-cysteín atď.). Zvážte tie najefektívnejšie a najobľúbenejšie.

askorutin

Zloženie tohto liečiva zahŕňa vitamín C a rutín. Jeho príjem pomáha znižovať krehkosť a priepustnosť kapilár, posilňuje cievne steny, eliminuje ich zápal a opuch. Ascorutín má antioxidačný a rádioprotektívny účinok, prispieva k normalizácii metabolizmu uhľohydrátov, urýchľuje regeneráciu tkanív a zvyšuje odolnosť voči vonkajším nepriaznivým faktorom.

Asparkam

Zloženie tohto lieku zahŕňa aspartát draselný a aspartát horečnatý, ktoré podporujú činnosť srdca, obnovujú rovnováhu elektrolytov a majú antiarytmický účinok. Môže sa používať nielen ako vitamínový doplnok, ale aj ako kompletný liek na arytmie, infarkt myokardu, digitálnu intoxikáciu a srdcové zlyhanie. Okrem priaznivých účinkov na srdce Asparkam zlepšuje trávenie a zlepšuje kontraktilné schopnosti kostrového svalstva.

BAA Hawthorn Forte

V zložení potravinárskej prídavnej látky je obsiahnutý hloh (ovocia a kvetín extrakt), aspartát horečnatý a aspartát draselný, ktoré prispievajú k normalizácii srdcovej frekvencie, zníženie krvného tlaku a vyvíjať osviežujúci a mierny sedatívny účinok. Rutín obsahujúci hlohu, hyperosid a kvercetín lieči kapiláry, eliminujú zápaly cievnych stien, bojujú s vírusmi a chránia krvné cievy pred účinkami nepriaznivých faktorov. Vitexín, ktorý je súčasťou lieku, eliminuje kŕče a normalizuje činnosť myokardu a aktivuje jeho enzýmy.

Vitrum Cardio

Tento vitamín-minerálny komplex obsahuje komplex vitamínov A, E, D3, C, B1, B12, B6, B2, pantoténovú a kyseliny listovej, nikotínamid, selén, chróm, sójový lecitín, beta sito sterol, zinok, psyllium semeno, ovsených otrúb a rybí olej. Liečivo sa používa na prevenciu vzniku ochorenia koronárnych artérií a aterosklerózy, je určené počas rehabilitácie po mozgovej príhode a infarkte myokardu. Vitrum Cardio normalizuje metabolizmus lipidov a pomáha normalizovať hladinu triglyceridov a cholesterolu v krvi.

Bude riadiť

Zloženie tohto lieku zahŕňa vitamíny B1, B2 a B6, aspartát draslík a horčík, boky, kvety z hlohu a extrakt z ginkgo biloba. Tieto zložky posilňujú cievne steny, normalizujú krvný obeh, obnovujú myokard a zlepšujú jeho kontraktilitu. Liek je schopný spomaliť aterosklerotické procesy v koronárnych cievach a zabrániť vzniku infarktu.

Cardio Forte

Zloženie vitamínovo-minerálny komplex obsahuje vitamíny C, B6, B12, E, kyselinu listovú, beta-karotén, horčík, lykopén, valeriána a hloh extrakty, viacnásobne nenasýtené mastné kyseliny, L-arginín, L-taurín, draslík a škorice. Cardio Forte sa používa na liečbu a prevenciu neurocirkulačnej dystónie srdcového alebo hypertenzného typu, hypertenzie a iných patologických stavov srdca a krvných ciev. Taktiež sa liek môže podávať ľuďom, ktorí sú ohrození vývojom chorôb srdca a krvných ciev.

Doppelgerz Cardiovital

Zloženie tohto liečiva je extrakt z listov a kvetov hloh, ktorý má antispazmodické, kardiotonické a sedatívne účinky. Príjem Doppelgerts Cardiovital poskytuje selektívnu dilatáciu krvných ciev hlavy a srdca, pomáha normalizovať krvný tlak a normalizuje venózny tlak. Liečivo sa používa pri komplexnej liečbe srdcového zlyhania stupňa I-II.

CoQ10 (koenzým Q10)

Zloženie tohto unikátneho liečiva zahŕňa koenzým Q10, ktorý prispieva k produkcii a akumulácii energie v bunkách. Recepcia CoQ10 poskytuje zvýšenú imunitu a normalizáciu srdca a krvných ciev. Liečivo sa používa na liečbu a prevenciu hypertenzie, zlyhania srdca, myokarditídy a myokardiálnej dystrofie. Koenzým Q10 pomáha znižovať krvný tlak, normalizuje krvný obeh, má pozitívny účinok na mozog a poskytuje celé telo potrebnú energiu.

Kardiohels

Zloženie tohto prípravku patria vitamíny A, C (štyri formy), E, ​​B12, kyselinu listovú, draslík, selén, zinok, horčík, niacín, koenzým Q10, L-karnitín, cesnak, Ginkgo biloba, vŕba biela a hloh. Príjem Kardiohelsa pomáha stabilizovať látkovú výmenu, znižuje hladiny cholesterolu a protrombínu, posilnenie cievnej steny, obnovenie ich pružnosti, prevencia tvorby aterosklerotických poškodení, zlepšenie nervového systému a obehového normalizácie. Liek má protizápalový, imunostimulačný, hypotenzívny a choleretický účinok.

Synchron-7

Zloženie tohto liečiva zahŕňa sedem prírodných foriem vitamínu C, grapefruitového pektínu, bioflavonoidov a diétnych indolov. Synchron-7 je úspešne používaný kardiológmi na liečbu výraznej aterosklerózy, niektorých srdcových chýb a myokarditídy. Tiež môže byť liek predpísaný na normalizáciu cholesterolu v krvi, udržiavať imunitu, eliminovať hormonálnu nerovnováhu, urýchliť regeneráciu tkaniva a udržiavať duševnú a fyzickú aktivitu počas intenzívnej námahy.

Existuje oveľa viac multivitamínových prípravkov pre srdce a krvné cievy. V tomto článku sme vám predstavili len niektoré z nich a popísali ich hlavné vlastnosti. Ktorý z nich je pre vás najvýhodnejší? Odpoveď na túto otázku možno získať konzultáciou s lekárom, pretože každá droga má svoj vlastný počet indikácií a kontraindikácií. Pamätajte na to a buďte zdraví!

Zoznam účinných piluliek na srdce a vitamínov

Srdcová patológia je rôznorodá, ale je založená na zhoršenom zásobovaní myokardu krvou. Dôvodom môžu byť aterosklerotické alebo spastické zmeny v koronárnych cievach, zvýšená zrážanlivosť krvi, defekty chlopní. Každý prípad vyžaduje individuálny priebeh liečby.

Aké sú pilulky zo srdca

Je dôležité určiť príčinu myokardiálnej ischémie tak, aby účinky liekov boli cielené, účinné. Je ťažké samostatne zistiť v arzenáli srdcových piluliek, neprimerané lieky môžu skryť príznaky bez riešenia problému. Len komplexné vyšetrenie poskytne príležitosť na vytvorenie individuálneho schémy liečby.

V závislosti od sťažností pacienta sa vyberú symptómy, objektívne údaje, srdcové pilulky, ktorých činnosť je zameraná na odstránenie bezprostrednej patológie a jej následkov. Liečba srdca je doplnená liekmi, ktoré zlepšujú krvný obeh, cievny tonus. Normalizácia koagulácie krvi, minerálny metabolizmus. Kardiologické nástroje sú rozdelené do hlavných skupín:

 • kardiotonická (zvýšená kontraktilita);
 • antiarytmiká;
 • hypotenzné;
 • angioprotektívna (ochrana cievnej steny);
 • hypolipidemický (nižší cholesterol);
 • inhibítory koagulačného faktora;
 • vazodilatanciá.

Posilniť srdce a predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam

Zabrániť ischémii myokardu pomôže normalizácii telesnej hmotnosti, krvného tlaku. Ukončenie fajčenia je účinným krokom v tom, ako posilniť srdce bez liečby. Aktivita motora má pozitívny vplyv na motorickú funkciu myokardu, poskytuje výcvik ciev. Posilnením ochranných schopností tela človek vytvára podmienky, za ktorých nie je potrebná medikácia pre srdce. Posilnenie srdcového svalu prispieva k správnej výžive, vyváženej v obsahu bielkovín, vitamínov, aminokyselín, minerálov.

Na primárnu prevenciu srdcových ochorení sa odporúčajú tablety obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú alebo protidoštičkové lieky. Normalizácia koagulácie krvi, lieky Cardiomagnyl, Aspekard, Godasal, Aspirín Cardio zabraňujú tvorbe krvných zrazenín. Riboxin prispieva k zlepšeniu myokardiálnej výživy, jeho účinok sa zvyšuje v kombinácii s kokarboxylázou.

vitamíny

Vitamíny skupiny F (arachidónová, kyselina linolová) zabraňujú tvorbe plakov v cievach. Pyridoxín (vitamín B6) stimuluje lipidové procesy, znižuje hladinu cholesterolu, zlepšuje inváziu myokardu. Potrebný komplex týchto látok obsahuje multivitamíny "Biovital", "Doppelgerts Kardiovital". Srdcové vitamíny v tabletkách môžu nahradiť zložky potravín obsiahnuté v olivovom oleji, sušených marhule, orechoch, čerstvých rybách.

Prípravky draslíka a horčíka

Pilulky na srdce obsahujúce draslík a horčík, zlepšujú trofizmus myokardu, urýchľujú čas prechodu srdcových impulzov, znižujú viskozitu krvi. Selektívne ovplyvňujú membrány prípravky draslíka v tabletách aktivujú metabolizmus, prispievajú k saturácii energie myokardu. Panangin, Asparkam, Kudesan, Pamaton, Asparaginat sa používajú na liečbu srdcových ochorení.

Vyživovanie tela draslíkom a horčíkom pomôže jedlá obsahujúce hovädzie mäso, strukoviny, mrkvu, tekvica, pečené zemiaky, čierne ríbezle, sušené ovocie. Zároveň je potrebné znížiť spotrebu kuchynskej soli, tučných potravín, cukru. Kávové nápoje, čaj by mal byť pripravený malá pevnosť, inak účinok draselných tabliet bude vyrovnaný, požadovaný účinok nebude fungovať.

Lieky na srdce

Myokardiálna dysfunkcia je korigovaná srdcovými tabletkami so špecifickým zameraním účinku. Bolestivý syndróm sa lieči antianginálnymi liekmi, antiarytmické lieky normalizujú vodivosť. Zlyhanie srdca vyžaduje posilnenie kontraktility svalových vlákien, zvyšovanie vaskulárneho tónu, zlepšenie venózneho odtoku. Častý pulz indikuje veľké zaťaženie myokardu, srdcových glykozidov, diuretík.

Z bolesti v srdci

Bolesť v oblasti srdca je varovným signálom, ktorý vyžaduje konzultáciu s kardiológom. Akútna prítlačná bolesť, ostrý pocit pálenia za hrudnou kosťou spôsobuje, že si myslíte o angíne pektoris; ktorá sa rozprestiera pod lopatkou, v ľavom ramene - o infarkte myokardu. Osoba s takými príznakmi potrebuje núdzovú starostlivosť. Dôležité je vedieť, čo má brať v srdci pred príchodom lekára. Musíte podať pilulku "Aspirín" a "nitroglycerín" pod jazykom. Bolesť by mala ustúpiť po 5 minútach, ak nie je podaná - "Nitroglycerín" sa má znova podať, môže sa spotrebovať až tri tablety.

arytmické

Lieková korekcia porúch rytmu je založená na zlepšení vodivosti a excitability myokardu. Keď užívate tabletky vyžaduje individuálny výber a dávkovanie, možno budete potrebovať kombináciu liekov. Mali by sa prísne piť podľa schémy. Ak chcete rozhodnúť, ako liečiť fibriláciu predsiení, musíte určiť typ poruchy rytmu. Prípravky horčíka sú predpísané (orotát, síran).

Refraktérna arytmia sa môže liečiť tabletami "Etmozin", "Propafenon". Stabilné poruchy vedenia sú korigované "Atenololom", "Bisoprololom". Amiodarón pomáha odstrániť ventrikulárnu fibriláciu. Myokardiálna dystrofia u starších pacientov, sprevádzaná poklesom excitability, je ťažké liečiť, je možné pacientovi trochu liečiť, ale nie je možné obnoviť funkciu srdcového svalu. Srdcové vitamíny pre arytmiu sú zahrnuté v komplexnej liečbe na zlepšenie trofizmu.

Liečba arytmií sa vykonáva so srdcovými tabletami "Kordaron", "Sotalol", "Novokainamid", "Meksilen". Poradenstvo lekára, názov liekov, dávka a čas podania sa najlepšie zaznamenajú vlastnou rukou, lebo údaje o predpisoch sú často nečitateľné. Porušenie srdcovej frekvencie u dospievajúcich sa môže vyvinúť na pozadí zvýšenej excitability, dysfunkcie autonómneho systému a špecialista si vyberie liečbu.

Od srdca

Tachykardia ako nezávislý príznak s včasným zásahom môže byť opravená. Postup liečby zahŕňa tablety na liečbu srdca zo skupiny glykozidov, adrenoblokátorov. Tlmenie srdca neurologického pôvodu si vyžaduje vymenovanie sedatív, ktoré sú označené ako "Tranquinol", "Relanium". Spomalenie rýchlosti kontrakcií srdca podporuje "Anaprilin", "Propaferon".

Srdcové zlyhanie

S vývojom chronickej patológie kardiovaskulárneho systému sa používajú ACE inhibítory: "Captopril", "Trandolapril". Použiť pilulky na srdcové diuretiká. Ak existujú dôkazy, lekár pridá beta-blokátory: Carvedilol, Bisoprolol, Metoprolol. Možno budete potrebovať silnejší liek "Digoxin", ktorý zlepšuje inotropné vlastnosti myokardu. Prvá pomoc pri dekompenzácii srdcového zlyhania - intenzívna liečba koronárnej choroby srdca.

Srdce byliny v tabletkách

Liečba srdca doma môže byť doplnená tabletami obsahujúcimi prírodné adaptogény: Rhodiola Rosea, Levzeya saflor. Lieky majú všeobecný tonický účinok, zlepšujú bunkové dýchanie vrátane myokardu. Antispazmické, sedatívne, kardiotonické účinky majú tablety s zložkami hlohu. Nástroj zlepšuje spánok, normalizuje metabolizmus tukov. Odporúča sa vykonať súbor cvičení, ktoré posilňujú myokard.

Ľudové prostriedky na posilnenie srdca a krvných ciev

Keď je v srdci ostrý bolesť, myšlienka na smrť nedobrovoľne navštívi človeka. Zvyčajne hovoríme o starších osobách s množstvom chronických ochorení, avšak v posledných desaťročiach nie je smrť smrteľnej smrteľnej smrti mladých ľudí nezmysel.

Aby sa zabránilo nezvratným dôsledkom, je potrebné vykonať prevenciu chorôb srdca a krvných ciev.

Moderná farmakológia neposkytuje bezpečné lieky bez vedľajších účinkov. Veľká škála prostriedkov na posilnenie kardiovaskulárneho systému s ľudovými prostriedkami môže poskytnúť znalosti o tradičnej medicíne, ktorých receptúry úspešne používali naši predkovia.

Biochemické aspekty srdca, ktoré spôsobujú cievne a srdcové ochorenia

Každá bunka ľudského tela existuje ako jediný organizmus. Skupiny buniek s podobnou štruktúrou a zoznamu vykonávaných funkcií sa nazývajú tkanivá. U ľudí a všetkých cicavcov je väčšina orgánov vytvorená zo svalového tkaniva.

Svaly sú schopné kontrahovať. Redukcia sa uskutočňuje posúvaním aktínových filamentov pozdĺž myozínových filamentov pomocou chemického iónového čerpadla a presunutím Ca2 +, Ka + a Na + molekúl z bunky do medzibunkového materiálu cez kanál v dôsledku rozdielu v koncentráciách.

Existujú tri typy svalov. Hladké svaly, krvné cievy, priečne svaly a nakoniec typ svalovej tkaniva, ktorý zaberá stredné miesto medzi kostrovými a hladkými svalmi - myokardom. Ľudské vedomie nekontroluje prácu srdca.

Srdce pracuje nepretržite a pumpuje v priemere 7 300 litrov krvi denne, čím sa dosiahne viac ako 100 000 kusov. Autonómny nezávislý nervový systém vytvára nervový impulz a špeciálne bunky, ktoré sú špecifické len pre srdcové svaly, vedú tento impulz. Preto srdcový sval potrebuje veľa energie a kyslíka a konštantnú koncentráciu stopových prvkov pre hladký chod.

Aké choroby najčastejšie postihujú cievy a srdce

Existujú tri stupne aterosklerózy:

 • škvrny a pruhy;
 • ateroatóza (tvorba plakov s chumáčovou substanciou a vláknitým uzáverom) - pravdepodobnosť odlúčenia plakov a tvorba trombotických hmôt je vysoká;
 • Atherokalcinóza je depozícia vápenatých solí na vnútornom povrchu cievy a na ateromatóznych plátoch.

Zvýšenie tlaku je spôsobené rôznymi faktormi:

 • vazospazmom;
 • porušenie elasticity cievnej steny v dôsledku zahustenia a geulinózy.

Krvný tlak sa meria v milimetroch ortuti. Tlak v tepnách počas systoly (kontrakcia srdcového svalu a maximálny výtok do aorty) od 139 mm Hg a tlak počas relaxácie srdcového svalu alebo diastoly na 90 mm Hg sa považuje za normu.

Tieto dve patologické stavy sa spravidla navzájom dopĺňajú a zhoršujú priebeh ochorenia.

 • chronické hladovanie kyslíkom (v kombinácii s hypertenziou, lúmen krvných ciev klesá, aterosklerotické hmoty sa rozvíjajú na vnútornom povrchu) - počas zvýšenej fyzickej aktivity dochádza k útoku na nedostatok kyslíka.
 • akútne hladovanie kyslíkom - tvorba miesta nekrózy srdcového svalu v dôsledku úplného zablokovania lumen cievy s oddeleným aterosklerotickým plakom a trombom alebo ostrým, stálym spazmom ciev.

V závislosti od klinických prejavov arytmie sú:

 • zmena automatismu v smere spomalenia rytmu (bradykardia)
 • zmena automatizmu v smere zvyšujúceho sa rytmu (tachykardia);
 • zmena excitácie elektrického impulzu (extrasystol);
 • zmeny v systéme srdcového vedenia;
 • redukcia vedenia;
 • zvýšenie vodivosti.
 • infekčné, toxické;
 • alergií;
 • iné druhy.
 • akútne;
 • chronické.
 • akútna forma (mdloby);
 • chronická forma (dlhodobá, zvyčajne sekundárna).

Výrobky posilňujú srdce a krvné cievy

Bez takéhoto dôležitého prvku ako K2+ ľudské telo nemôže žiť. Jeho nedostatok neúprosne vedie k akútnemu zlyhaniu srdca a smrti. U starších ľudí je draslík v organizme nedostatočne absorbovaná, preto je potrebné zvýšiť jej množstvo z potravy.

Našou úlohou je poznať a pochopiť, ktoré rastliny, ovocie a bobule môžu byť skutočnou liečbou srdca a krvných ciev.

16 potravín, ktoré liečia a posilňujú cievy a srdce

 • vitamíny (B5, 9, C, K);
 • stopové prvky (K, Ca, Mg, Na, S, P, CL, Fe, I, Co, Mo, F).

Zlepšuje kontraktilitu myokardu a normalizuje výmenu osmotických mikroelementov, znižuje hladinu aterosklerózy, železo - prevenciu anémie, zlepšuje zásobovanie krvou všetkými orgánmi.

Spotreba je surová av šalátoch.

 • vysoký obsah mono- a di-sacharidov;
 • hrubé vlákniny;
 • kyselina;
 • vitamíny (B9, C, P, Bl);
 • stopové prvky (K, Mg, Ca, Na, P, Cu, Fe, I, Co, Mn, Zn).

Glykozidy zabraňujú tvorbe aterosklerotických plátov, normalizujú tráviaci proces, vitamíny C, B1, P, D prispievajú k posilneniu vnútornej výstelky krvných ciev, zvyšujú elasticitu, znižujú cholesterol, znižujú tlak počas menopauzy, zmierňujú únavu, sú súčasťou mnohých diét;

 • sacharidy;
 • vlákna;
 • pektín;
 • tuky;
 • organické kyseliny;
 • popol;
 • vitamíny (A, B, H, PP, C);
 • stopové prvky (Fe, Al, B, V, I, Co, Mg, Mo, Ni, Rb, F, Cr, Zn).
 • uhľohydráty (sacharóza, glukóza, fruktóza);
 • proteíny;
 • organické kyseliny (boritá, vínna, citrónová, šťavelová, jablčná, jantárová);
 • vitamíny (B6, 12,C);
 • stopové prvky (draslík K, Mn, P, Na).

Znižovanie cholesterolu, prevencia tvorby aterosklerózy, antioxidanty - prevencia rakoviny a poškodenie bunkovej membrány;

 • sacharidy;
 • kyselina askorbová;
 • mastné kyseliny (linolová, olejová);
 • vitamíny (A, E, K, skupina B).

Obsahuje omega-3 mastnú kyselinu, redukciu cholesterolu, prevenciu tvorby trombov.

 • proteínové zlúčeniny;
 • tuky;
 • lecitín;
 • purínové bázy;
 • vitamíny (skupina B);
 • (K, Mn, P, Na, Ca, Fe).

Fiber čistí črevá, zníženie hladiny cholesterolu.

 • proteíny;
 • vlákna;
 • vitamíny (A, B3, B5, B9, C, K)
 • minerálne látky (K, Ca, Mg, Na, P, Fe, Co, Mn, Se);
 • fytonutrienty (beta-karatín);
 • flavonoidy.

Znižovanie hladiny cholesterolu, draslíka a horčíka posilňuje krvné cievy,

 • sacharidy;
 • vlákna;
 • vitamíny (A, B9,C);
 • stopové prvky (K, Mg, Na, P, I, Co, Mn, Cu, F, Zn);
 • fytonutrienty (beta-karatín).

Rekonštrukčný účinok na krvné cievy a srdce, stimulácia tvorby krvi, zníženie tlaku.

 • uhľohydráty (viac ako polovica mono a di cukrov);
 • stopové prvky (K, Ca, Mn, Na, F, Fe, I, Mg, Co, Se, Zn);
 • oxid dusnatý.

Sírovodík pri interakcii s červenými krvinkami znižuje cievny tonus, znižuje krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu, aktivuje tvorbu krvi.

 • sacharidy;
 • proteíny;
 • vlákna;
 • vitamíny (C, B, AK);
 • minerálne látky (K, Mg, Ca, Na, Se);
 • fytonutrienty (alfa-karotén, beta-karotén, kryptoxantín, luteín, zeaxantín).

Znižuje prebytok cholesterolu a zabraňuje ukladaniu plakov na vaskulárnu intimu, posilňuje a chráni srdce a krvné cievy a zabraňuje infarktu myokardu.

 • hrubé vlákniny;
 • kyseliny (kyselina listová);
 • pektíny;
 • vitamíny (P, PP, E, B1, B2, B6, D, K, C);
 • stopových prvkov (Mg, K).

Regulovať výmenu solí a vody, zmierniť opuch, silné antioxidanty, relaxačný účinok na stenu ciev a zníženie krvného tlaku.

 • polynenasýtené kyseliny s nízkou hustotou;
 • prírodné zdroje Omega-3 kyselín;
 • vitamíny (A, D, E, K, C, skupina B);
 • organické kyseliny (kyselina listová, kyselina nikotínová, kyselina pantatánová);
 • stopové prvky (Ca, K, Na, P, Fe, Zn, Cu, Mg, Se).

Kyselina omega-3 zlepšuje tvorbu krvných zrazenín, antioxidačný účinok, znižuje riziko vzniku patológie srdcového svalu, zlepšuje schopnosť zníženia myokardu.

 • vlákna;
 • vitamíny (B3, B9, C, E.);
 • stopové prvky (Ca, K, Na, P, Fe, Zn, Cu, Mg, Se);
 • ergotianin - antioxidant.

Antioxidačný účinok, zmierňuje opuch.

 • kofeínové alkaloidy;
 • teobromín;
 • antioxidanty;
 • vitamíny (E);
 • minerálne látky (Ca, K, P, F, Mg).

Zníženie cholesterolu, tonický účinok na nervový systém, ochrana pred poškodením bunkovej membrány.

 • sacharidy;
 • tuky;
 • proteín;
 • vitamíny (C, E, PP, B6, A, B1)
 • stopové prvky (Ca, K, Na, P, Fe, Zn, Cu, Mg, Se, Ni, F);
 • kyseliny (fólie).

Posilňuje krvné cievy, znižuje riziko aterosklerózy, odporúča sa pre ľudí, ktorí sa venujú duševnej práci.

 • uhľohydráty (42% - ľahko stráviteľné sacharidy a glukóza, 50% - fruktóza);
 • vlákna;
 • kyseliny (jablčná, citrónová);
 • vitamíny (A, PP, B2, C);
 • stopové prvky (Ca, K, Na, P, Fe, Zn, Cu, Mg, Se, Ni, Co, I).

Znižuje počet aterosklerotických plátov, zlepšuje tvorbu krvi, nasýtilo telo jódom, posilňuje steny ciev, normalizuje vysoký tlak.

Srdce posilňujúce bylinky

Aké bylinky posilňujú srdce a rastliny zachraňujú kardiovaskulárny systém?

 • flavonové glykozidy;
 • cholín;
 • atetilholin;
 • taníny a extrakčné látky;
 • vitamín C;
 • organických kyselín.

Hloh sa dlho používa na funkčné poruchy srdca, hypertenziu, chronické hladovanie kyslíkom, zmeny v rytme. Zmierňuje opuchy, upokojuje nervový systém. Chronickí pacienti so srdcovým ochorením musia mať celý život hloh.

 1. Odmerajte 15 gramov sušených kvetov, ktoré sa vajú v troch pohároch vriacej vody. Trvať päťhodinu. Vezmite 1 sklo viac ako dvakrát, ale nie viac ako štyrikrát denne.
 2. Čaj čaj z plodu hlohu v kombinácii s divokou ružou, piť ako bežný čaj.
 3. Stlačte džús z plodov hlohu (je dôležité, že plody boli zrelé, bez hniloby), 20 ml, 2-3 krát denne pol hodiny pred jedlom.
 4. Odvar zrelých plodov (vezmite lyžicu bobule plné šmýkačky, nalejte 250 ml vody, priveďte do varu, nechajte variť 10 minút), vezmite 0,5 lyžice. 3 krát denne.
 5. Infúzia kvetenstvo (1 čajová lyžička látky na plný pohár vriacej vody), 1 polievková lyžica. l. 3 krát denne.
 6. Aplikujte s myokarditídou. Jeden lyžicu sušeného hrdzavého ovocia nalejte 1 šálku vriacej vody, nechajte 2 hodiny. Pijte 3 lyžice 3 krát denne.
 • alkaloidy;
 • triesloviny;
 • Salonina;
 • cukor;
 • éterický olej.

Vlastnosti majú vysoký sedatívny účinok, oveľa silnejší ako valerián. Znižuje krvný tlak v cievach, znižuje srdcovú frekvenciu, zvyšuje silu kontrakcií srdca. Zlepšenie srdcovej aktivity pri myokarditíde.

 1. 20% tinktúry z maternice, bylinnej zmesi a alkoholu (70%) v pomere 1: 10. Vezmite 20 kvapiek, 4 krát denne.
 2. 2 lyžice bylín naliať 1 šálka vriacej vody, chlad, napätie. Piť 2 lyžice 3-5 krát denne pred jedlom.
 3. Stlačte čerstvú trávovú šťavu. Vezmite si pred jedlom 40 kvapiek, najmenej štyrikrát denne.
 4. Zmes rovnakých častí 40 gramov bylinných bylín, tŕstia močiarov, kvetov hlúbov a listov imela. Nalejte 1 liter vriacej vody, nechajte 3 hodiny stáť na tmavom mieste v uzavretej forme. Vezmite 0,5 pohára 3 krát denne.
 5. Vezmite si v rovnakom množstve: trávnatá tráva, kvetenstvo nemorálnej a hlohovej, bobule krvavo-červeného hlohu a divokej ruže, listy citrónového balzamu a žihľavy, valerianský koreň a lovage. Všetko sa naseká a naleje do sklenenej nádoby a dôkladne sa premieša.
 6. Nalejte 250 ml vriacej vody 1 čajovú lyžičku zmesi bylín. Po pol hodinu odchádzajte na pokojné miesto. Prejdite sitom a pite 3x denne. Táto kolekcia pomôže so zápalom srdcového svalu.

Posilňujte srdce viburnum

 • aminokyseliny;
 • kyseliny (olejová, ursulová);
 • alkaloidy;
 • cholín;
 • acetylcholín;
 • vitamín C;
 • živicové látky.
 1. Pite po 8 hodinách a 20 kvapiek tekutého extraktu z imela nie dlhšie ako mesiac.
 2. Vezmite 10 gramov listov imela a nalejte ¼ šálky vriacej vody, trvá 8 hodín. Naneste 1/2 šálky vody trikrát denne.
 3. Korene valeriánov a imela, v rovnakom množstve brúsenia. 1 polievková lyžica zmesi nalejte vriacou vodou tak, aby bola suchá suspenzia pokrytá a varte 4 minúty. Vezmite 1 lyžicu 3 krát denne.
 • karotenoidov;
 • karotén;
 • violaxanthin;
 • flavohrom;
 • kyseliny (salicylová, jablčná);
 • saponíny;

Má mierny sedatívny účinok. Zlepšujú fungovanie srdca, normalizujú rytmus a poradie kontrakcie srdca, jemne znižujú arteriálny krvný tlak.

 1. Nakrájané nechtové kvety v množstve dvoch čajových lyžičiek, nalejte vriacou vodou, trvať 15 minút. Naneste polovicu pohára na štyrikrát denne.
 2. Vytvárame tinktúru. K tomu 50 gramov kvety z nechty naliať 0,5 litra. 70% alkoholu. Trvať 14 dní. Piť, musíte trikrát denne 1 čajovú lyžičku. Stabilizovať tlak v hypotenzii.
 • éterický olej s disulfidmi;
 • phytoncidy, vitamíny (C, A);
 • proteíny;
 • vlákna;
 • sójový vápnik;
 • soli fosforu;
 • cukor.

Liečivé vlastnosti cibule na posilnenie srdca a krvných ciev boli použité starými lekármi. Ochrana pred patogénnymi infekciami, podporuje trávenie, odstraňuje edém, ošetruje aterosklerotické depozity, znižuje tlak

 1. Vezmite si päť cibúľ, olúpte. Cesnak 20 klinčekov, kôra 5 citrónov z kôry a semien, 1 kg. cukor. Všetko rozomlejte, premiešajte, nalejte 2 litre ochladenej vriacej vody.
 2. Nechajte na suchom, tmavom mieste 3 dni. Pite jednu lyžicu (približne 20 ml), trikrát denne pred jedlom po dobu 15 minút.
 3. Zmiešajte 2-3 malé cibuľky, pridajte 0,5 litra. alkohol. Trvajte 7 dní na teplom mieste pri teplote 18-20 stupňov.
 4. Vezmite 5 gramov, zriedených skôr do štvrtiny pohára vody, na prázdny žalúdok. So zvýšeným tlakom.
 5. Stlačte džús z cibule a miešajte v rovnakom množstve s medom. Vezmite 1 lyžicu 3-4 krát denne pred jedlom. Mal by sa každý deň pripravovať nová zmes.
 6. Priebeh liečby je 2 mesiace, po uplynutí ktorého sa preruší 1 týždeň a kurz sa opakuje. Účinný liek na liečbu aterosklerózy, rehabilitácie po infarkte myokardu.

Kolekcia posilňuje srdce a zmierňuje úzkosť

Táto rastlinná zbierka perfektne posilňuje srdcový sval a krvné cievy a odporúča sa aj na upokojenie nervového systému ako profylaktického činidla v stresových situáciách.

 • Hloh ovocie - 4 polievkové lyžice. lyžice;
 • Sushenitsa - 4 lyžice. lyžice;
 • motherwort tráva - 4 lyžice. lyžice;
 • heřmánku - 1 polievková lyžica. lyžička.

Príprava a použitie:

Nalejte lyžicu kolekcie s jedným pohárom vriacej vody a trváte pod viečkom alebo v termose na 8 hodín. Potom filtrujte infúziu a vezmite vo forme tepla na lyžicu, trikrát počas dňa. Priebeh príjmu je dva týždne.

Na konci nášho rozhovoru budem s vami podeliť recept na zdravý dezert, ktorý osloví deti aj dospelých.

Hawthorn Mash

Hloh má mäkký a pozitívny účinok na prácu srdca - to je hlavný rys tohto úžasného prírodného lekára, ktorý si zaslúžil uznanie v medicíne.

Z hloh môžete urobiť vynikajúce a veľmi užitočné pre srdce dezert - marshmallow. Vzhľadom na vysoký obsah pektínu v ovocí dezert nepotrebuje zahusťovadlá a dobre sa zmrazí.

 1. Čerstvé hlohové plody budú umyté a rozomleté ​​v mixéri, kým nebudú hladké.
 2. Vo výslednom pyré pridáme jemný cukor - 10% výslednej hmotnosti pyré.
 3. Plechu na pečenie s papierom a papierom a vložte hľuzové pyré, do ktorého pridáme cukor. Je potrebné rozšíriť tenkú vrstvu.
 4. Pastilka sa uchováva v sušiarni pred sušením pri teplote 80 - 90 stupňov. Potom ochlaďte, nakrájajte na kusy a podávajte čaj.

zistenie

Ovocie, zelenina, huby, bylinky a rastliny slúžia človeku nielen na nasýtenie a uspokojenie energetických zásob.

Oficiálna medicína dlho uznáva, že staré recepty našich predkov sú stále relevantné a nemôžu pomôcť horšie než moderné lieky.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Druhy diuretík - zoznam piluliek

Diuretiká alebo diuretiká sa často používajú na liečbu rôznych patologických stavov vyvolaných nadmernou akumuláciou tekutín v tele. Ich účinok je založený na spomalení absorpcie solí a vody v obličkových tubuloch, čím sa zvyšuje množstvo moču a rýchlosť jeho produkcie.

Protrombín počas tehotenstva je normálny

protrombínProtrombín je jednou z najdôležitejších zložiek na zabezpečenie zrážania krvi. Protrombín je komplexný proteín v krvnej plazme, prekurzor trombínu. Ovplyvňuje tvorbu krvných zrazenín.

Atrioventrikulárna (AV) blokáda 1 stupňa - čo je a ako sa má liečiť

Atrioventrikulárny blokový stupeň 1 je patologický (menej bežne fyziologický) symptóm, ktorý sa určuje na elektrokardiograme, čo odráža rušenie v vedení nervového impulzu pozdĺž srdcového vodivého systému.

Hematokrit v krvi a jeho hodnota

S rôznymi patologickými stavmi spojenými s krvácaním, stratou tekutiny s vracaním alebo hnačkou, veľkým horiacim povrchom, lekár potrebuje poznať pomer tekutej časti krvi a vytvorených prvkov.

Prehľad blokátorov kalciových kanálov: všeobecný opis, typy drogovej skupiny

V tomto článku sa dozviete o blokátoroch kalciových kanálov a zoznamoch týchto liekov, pre ktoré sú predpísané ochorenia. Rôzne skupiny týchto liekov, rozdiely medzi nimi, ich mechanizmus účinku.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.