bibliografický popis:
Kritériá závažnosti hemoragického šoku.

vložiť kód na fóre:

Klinické príznaky závažnosti hemoragického šoku (G.Ya. Ryabov)

 • Reverzibilný hemoragický šok.
  • Kompenzovaný hemoragický šok - mierna tachykardia, hypotenzia je mierna alebo chýba. Zistili žilovú hypotenziu, miernu dýchavičnosť pri námahe, oligúria, studené končatiny. Pokiaľ ide o straty krvi, táto fáza zodpovedá stupňu svetla prvej klasifikácie.
  • Dekompenzovaný reverzibilný hemoragický šok - HR 120-140 úderov za minútu, systolický krvný tlak pod 100 mm Hg, nízky tlak pulzu, nízky CVP, dýchavičnosť v pokoji, silná oligúria (menej ako 20 ml za hodinu), bledosť, cyanózu, studený pot nepokojné správanie. Pokiaľ ide o straty krvi, zvyčajne zodpovedá priemernému stupňu prvej klasifikácie.
 • Nevratný hemoragický šok. Trvalá dlhodobá hypotenzia, systolický krvný tlak pod 60 mm Hg, srdcová frekvencia nad 140 úderov za minútu, negatívny CVP, ťažké dýchavičnosť, anúria, nedostatok vedomia. Objem straty krvi je viac ako 40% BCC.

Existuje 4 stupne hemoragického šoku.

1 stupeň hemoragického šoku. Nedostatok BCC až do 15%. HELL nad 100 mm Hg Centrálny venózny tlak (CVP) je v normálnych hraniciach. Malá bledosť kože a zvýšená tepová frekvencia až 80-90 úderov za minútu, hemoglobín 90 g / l a viac.

2 stupne hemoragického šoku. Deficit BCC až 30%. Stav miernej závažnosti je slabosť, závraty, tmavšie v očích nevoľnosti, letargia, bledosť kože. Hypotenzia na 80-90 mm Hg, zníženie CVP (pod 60 mm vody), tachykardia na 110 až 120 úderov / min, pokles diurézy, hemoglobín na 80 g / l a menej.

3 stupne hemoragického šoku. Deficit BCC je 30-40%. Stav je závažný alebo veľmi závažný, letargia, zmätenosť, bledá koža, cyanóza. HELL pod 60-70 mm Hg Tachykardia až 130-140 úderov za minútu, slabá náplň impulzu. Oligúria.

4 stupne hemoragického šoku Skratka BCC viac ako 40%. Extrémny stupeň inhibície všetkých životných funkcií: chýba vedomie, krvný tlak a CVP a pulz na periférnych tepnách sa nezistí. Dýchanie je povrchné, časté. Hyporeflexia. Anúria.

Posúdenie závažnosti šoku na strate krvi (podľa Negovského)

 • I st. - 0,5 l 7 ml / kg telesnej hmotnosti
 • II st. - 0,8 - 1,2 l 11-17 ml / kg telesnej hmotnosti
 • Fáza III - 1,5 - 2 l 21,4 - 28,6 ml / kg telesnej hmotnosti
 • IV čl. - 2,5 - 3 litre alebo viac

Z hľadiska straty krvi

mierne znížená hodnota BCC o 20%;

mierny stupeň - pokles BCC o 35-40%;

závažné zníženie hodnoty BCC o viac ako 40%.

Podľa šokového indexu Alkovera

podobné materiály v katalógoch

súvisiace články

Expertné hodnotenie klinických a morfologických zmien počas tepelného šoku (Savchenko, SV, Novoselov, VP, Ošchepková, NG, Tikhonov, VV, Gritsinger, VA, Kuznetsov, EV Bulletin súdneho lekára. - Novosibirsk, 2017. - №4. - str. 15-19.

Diagnóza úmrtia spôsobeného horúčkovým šokom / Tomilin V. V., Tumanov V. P., Osipenkova-Viktomova T.K. Forenzná skúška. - 2001. - №5. - s.

Stanovenie typu a rýchlosti tanatogenézy s masívnou stratou krvi morfologickými metódami / Bogomolov DV, Baranova M.Ya., Bogomolova I.N., Dzivina M.I. // Mat. VI Vseoss Kongres lekárov. - M.-Tyumen, 2005. - č. - S. 54.

Stav aktivity oxidačných enzýmov pri akútnej fatálnej krvi / Smirnov V.V. // Mater. II All-Ruska. kongres súdnych lekárov: abstrakty správ. - Irkutsk-M., 1987. - č. - str. 274-276.

Hemoragický šok

Stav šoku sa vyskytuje v prípade ostrého narušenia obvyklého krvného obehu. Ide o vážnu stresovú reakciu organizmu, ktorá sa nedokáže vyrovnať so správou životne dôležitých systémov. Hemoragický šok spôsobuje náhlu stratu krvi. Keďže krv je hlavným metabolizmom podporujúcim tekutiny v bunkách, tento druh patológie sa týka hypovolemických stavov (dehydratácia). V ICD-10 sa považuje za "Hypovolemický šok" a je kódovaný R57.1.

V podmienkach náhleho krvácania je nesubstituovaný objem 0,5 l sprevádzaný akútnym nedostatkom tkaniva kyslíka (hypoxia).

Najčastejšie sa pozoruje krvná strata pri poraneniach, chirurgických zákrokoch, v pôrodnej praxi počas práce u žien.

Aké mechanizmy závisia od závažnosti šoku?

Vo vývoji patogenézy kompenzácie krvi sú dôležité:

 • stav nervovej regulácie vaskulárneho tónu;
 • schopnosť srdca pracovať v podmienkach hypoxie;
 • zrážanie krvi;
 • podmienky prostredia pre dodatočné zásobovanie kyslíkom;
 • úroveň imunity.

Je zrejmé, že u osoby s chronickými ochoreniami sú šance na utrpenie masívnej straty krvi výrazne nižšie ako u predtým zdravých. Práca vojenských lekárov v podmienkach afganskej vojny ukázala, ako ťažká miera krvavých strát pre zdravých bojovníkov sa ukáže vo vysokých horách, kde sa saturácia vzduchu s kyslíkom znižuje.

U ľudí v priemere okolo 5 litrov krvi neustále cirkuluje cez arteriálne a žilové cievy. Zároveň je 75% v žilovom systéme. Preto následná reakcia závisí od rýchlosti adaptácie žíl.

Náhla strata 1/10 cirkulujúcej hmoty znemožňuje rýchlo "doplniť" zásoby z depa. Venózne tlakové kvapky, ktoré vedú k maximálnej centralizácii krvného obehu na podporu práce srdca, pľúc a mozgu. Takéto tkanivá, ako sú svaly, koža, črevá, sú rozpoznané ako "extra" v tele a sú vypnuté z krvného zásobovania.

Počas systolického kontrakcie je vylučovaný objem krvi nedostatočný pre tkanivá a vnútorné orgány, napája len koronárne tepny. V reakcii je endokrinná ochrana zahrnutá vo forme zvýšenej sekrécie adrenokortikotropných a antidiuretických hormónov, aldosterónu, renínu. To vám umožní udržať tekutinu v tele, aby ste zastavili močovú funkciu obličiek.

Súčasne sa zvyšuje koncentrácia chloridu sodného, ​​ale draslík sa stráca.

Zvýšená syntéza katecholamínov je sprevádzaná spazmom krvných ciev na periférii, rastie vaskulárna rezistencia.

V dôsledku cirkulujúcej hypoxie tkanív dochádza k "okysľovaniu" krvi nahromadenými trosky - metabolickej acidóze. Prispieva k zvýšeniu koncentrácie kinínov, ktoré ničia cievne steny. Kvapalná časť krvi vstupuje do intersticiálneho priestoru a bunkové elementy sa hromadia v cievach, vytvárajú sa všetky podmienky na zvýšenie tvorby trombu. Existuje nebezpečenstvo ireverzibilnej diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC).

Srdce sa snaží kompenzovať nevyhnutné uvoľnenie zvýšených kontrakcií (tachykardia), ale nestačí. Strata draslíka znižuje kontraktilitu myokardu, vzniká srdcové zlyhanie. Krvný tlak prudko klesá.

dôvody

Príčinou hemoragického šoku je akútne krvácanie.

Traumatický šok bolesti nie je vždy sprevádzaný výraznou stratou krvi. Je to viac charakteristické pre bežný povrch lézie (rozsiahle popáleniny, kombinované zlomeniny, drvenie tkanív). Ale kombinácia s nevyriešeným krvácaním zhoršuje účinok škodlivých faktorov, váži klinický priebeh.

Hemoragický šok v pôrodníctve sa vyskytuje počas ťažkej práce, počas tehotenstva, v popôrodnom období. Veľká krvná strata spôsobuje:

 • ruptúry maternice a pôrodného kanálika;
 • placenta previa;
 • s normálnou polohou placenty je jej skoré oddelenie možné;
 • potrat;
 • hypotóniu maternice po pôrode.

V takýchto prípadoch sa často krvácanie kombinuje s inou patológiou (poranenia počas pôrodu, preeklampsia, sprievodné chronické ochorenia ženy).

Klinické prejavy

Klinika hemoragického šoku je určená stupňom zhoršenej mikrocirkulácie, závažnosťou srdcovej a cievnej insuficiencie. V závislosti od štádia vývoja patologických zmien je bežné rozlíšiť štádiá hemoragického šoku:

 1. Kompenzácia alebo prvá etapa - strata krvi nie je vyššia ako 15-25% z celkového objemu, pacient je plne vedomý, adekvátne odpovedá na otázky, počas vyšetrenia bledosť a chlad na koži končatiny, slabý pulz, krvný tlak v dolnej hranici normy srdcová frekvencia sa zvýšila na 90-110 za minútu.
 2. Druhý stupeň, alebo dekompenzácia podľa názvu, príznaky kyslíkovej nedostatočnosti mozgu, slabý srdcový výdaj, sa objavujú. Zvyčajne je charakteristická akútna strata krvi od 25 do 40% celkového objemu cirkulujúcej krvi. Prerušenie adaptívnych mechanizmov je sprevádzané zhoršením vedomia pacienta. V neurológii sa považuje za soporóznu, je tu spomalenie myslenia. Vyskytuje sa výrazná cyanóza na tvári a končatinách, ruky a nohy sú zima, telo je pokryté lepkavým potom. Krvný tlak (BP) prudko klesá. Pulz slabého plnenia, charakterizovaný ako "vláknitý", frekvencia až 140 za minútu. Dýchanie je časté a povrchné. Močenie je veľmi obmedzené (až 20 ml za hodinu). Takéto zníženie filtračnej funkcie obličiek sa nazýva oligúria.
 3. Tretia etapa je nezvratná - stav pacienta je považovaný za mimoriadne ťažký, vyžadujúci resuscitáciu. Vedomie chýba, koža je bledá, s mramorovým odtieňom, krvný tlak nie je zistený, alebo sa môže merať len horná úroveň v rozmedzí 40-60 mmHg. Art. Pulz na ulnárnej tepne nemôže byť palpovaný, na karotických tepnách sa cítia dostatočne dobré zručnosti, srdcové zvuky sú nepočujúce, tachykardia dosahuje 140-160 za minútu.

Ako sa určuje krvná strata?

Pri diagnostike je pre lekára najvhodnejšie použiť objektívne príznaky šoku. Ak chcete urobiť, tieto ukazovatele:

 • cirkulujúci objem krvi (BCC) - určený laboratóriom;
 • šokový index.

Smrť nastáva pri prudkom znížení hodnoty BCC o 60% alebo viac.

Na zistenie závažnosti pacienta existuje klasifikácia spojená s minimálnymi možnosťami pri určovaní hypovolémie laboratórnymi a klinickými príznakmi.

Tieto údaje nie sú vhodné na hodnotenie závažnosti šoku u detí. Ak celkový krvný objem novorodenca dosiahne sotva 400 ml, potom u neho stratu 50 ml je dosť podobná ako u dospelého jedinca. Okrem toho deti trpia hypovolemiou oveľa viac, pretože majú slabo vyjadrené kompenzačné mechanizmy.

Index šokov je schopný identifikovať všetkých lekárov. To je pomer vypočítanej srdcovej frekvencie k systolickému tlaku. V závislosti od získaného koeficientu sa posudzuje približne stupeň šoku:

 • 1.0 je jednoduché;
 • 1,5 - mierne;
 • 2,0 je ťažké.

Laboratórne indikátory v diagnostike by mali indikovať závažnosť anémie. Ak to chcete urobiť, určite:

 • hemoglobín,
 • počet červených krviniek
 • hematokritu.

Na včasný výber taktiky liečby a rozpoznávanie závažných komplikácií vo forme diseminovaného intravaskulárneho koagulačného syndrómu sú koagulogramové indikátory určené pacientom.

Diuretická kontrola je potrebná pri diagnostike poškodenia obličiek a zhoršenej filtrácie.

Ako pomôcť v predhospitálnej fáze?

Činnosti týkajúce sa prvej pomoci na pozadí akútneho krvácania by mali byť zamerané na:

 • opatrenia na zastavenie krvácania;
 • prevencia hypovolémie (dehydratácia).

Pomoc s hemoragickým šokom nemôže robiť bez:

 • zavedenie hemostatických obväzov, turnajov, imobilizácie končatín pre zranenia veľkých plavidiel;
 • dáva obeť ležiacu pozíciu s miernym šokom, obeť môže byť v euforickom stave a nedostatočne posúdiť svoje zdravie, pokúsiť sa postaviť;
 • ak je to možné, nahradíte stratu tekutín tým, že pite hojne;
 • ohrievanie teplých prikrývok, ohrievačov.

Na scénu je potrebné zavolať sanitku. Z rýchlosti pôsobenia závisí od života pacienta.

Algoritmus činnosti lekára je určený závažnosťou poranenia a stavom pacienta:

 1. kontrola účinnosti tlakového obväzu, ťahanie, uloženie svoriek na nádobách s otvorenými ranami;
 2. inštalácia transfúznych systémov v dvoch žilách, ak je to možné prepichnutie podkľúčovej žily a jej katetrizácia;
 3. zavedenie transfúzie kvapalín pre rýchle zotavenie BCC, v neprítomnosti reopolyglukínu alebo polyglukínu bude normálny fyziologický roztok vhodný na čas prepravy;
 4. zabezpečenie voľného dýchania fixáciou jazyka, inštalácia vzduchového potrubia, ak je to potrebné, intubácia a preklad do hardvérového dýchania alebo pomocou ručnej tašky Ambu;
 5. anestézie pomocou injekcií narkotických analgetík, baralgínu a antihistaminík, ketamínu;
 6. podávanie kortikosteroidov na podporu krvného tlaku.

Zdravotnícka záchranná služba musí zabezpečiť, aby bol pacient hospitalizovaný čo najrýchlejšie (so zvukovým signálom) do nemocnice, ohlásiť rozhlasom alebo telefonicky o príchode obete na pripravenosť personálu pohotovostného oddelenia.

Video o princípoch prvej pomoci pri akútnej strate krvi:

Základy hemoragickej šokovej terapie

V nemocnici je šoková terapia vybavená súborom opatrení zameraných na boj proti poškodzujúcim mechanizmom patogenézy. Základom je:

 • rešpektovanie kontinuity pri poskytovaní starostlivosti v predhospitálnom štádiu;
 • pokračujúce náhradné transfúzne roztoky;
 • opatrenia na trvalé zastavenie krvácania;
 • primerané používanie liekov v závislosti od závažnosti obete;
 • antioxidačná terapia - inhalácia zvlhčenej zmesi kyslík-vzduch;
 • otepľovanie pacienta.

Po prijatí pacienta do jednotky intenzívnej starostlivosti:

 • vykonajte katetrizáciu podkľúčovej žily, pridajte tryskovú injekciu Polyglukinu do kvapkovej infúzie fyziologického roztoku;
 • arteriálny tlak sa neustále meria, srdcová frekvencia je vyznačená na srdcovom monitore, alokované množstvo moču sa zaznamenáva pozdĺž katétra z močového mechúra;
 • počas katetrizácie žíl sa odoberie krv na urgentnú analýzu na stanovenie rozsahu straty BCC, anémie, krvného typu a faktora Rh;
 • po pripravenosti testov a diagnostikovania mierneho štádia šoku sa daruje krv darcu, vykonajú sa testy na individuálnu citlivosť, rhesus kompatibilitu;
 • s dobrým biologickým testom sa začala transfúzia krvi, v skorých štádiách sú indikované transfúzie plazmy, albumínu alebo proteínov (proteínové roztoky);
 • Aby sa eliminovala metabolická acidóza, je potrebná infúzia hydrogenuhličitanu sodného.

Aký je objem krvi na transfúziu?

Keď lekári na transfúziu krvi používajú nasledujúce pravidlá:

 • na stratu krvi v 25% BCC, kompenzácia je možná len s náhradami krvi a nie s krvou;
 • u novorodencov a malých detí je celkový objem v polovici kombinovaný s hmotnosťou erytrocytov;
 • ak je BCC znížená o 35%, je potrebné použiť hmotu erytrocytov aj krvné náhrady (1: 1);
 • celkový objem preplnených kvapalín by mal byť o 15-20% vyšší ako určitá krvná strata;
 • ak sa zistí silný šok so stratou 50% krvi, celkový objem by mal byť dvakrát väčší a pomer medzi hmotnosťou erytrocytov a krvnými náhradami by sa mal pozorovať ako 2: 1.

Indikácia ukončenia kontinuálnej infúzie krvi a krvných náhrad je:

 • žiadne nové príznaky krvácania do troch až štyroch hodín od pozorovania;
 • obnovenie stabilných čísel krvného tlaku;
 • prítomnosť permanentnej diurézy;
 • kompenzácia srdca.

Ak existujú rany, antibiotiká sú predpísané na prevenciu infekcie.

Srdcové glykozidy a osmotické diuretiká, ako je manitol, sa veľmi starostlivo používajú pri stabilizácii krvného tlaku a neexistujú žiadne kontraindikácie pre výsledky EKG.

Aké komplikácie sú možné pri hemoragickom šoku?

Stav hemoragického šoku je veľmi prechodný, nebezpečne masívny krvný úbytok a smrť pri zástave srdca.

 • Najzávažnejšou komplikáciou je vývoj rozptýleného syndrómu intravaskulárnej zrážanlivosti. To narúša rovnováhu tvarových prvkov, vaskulárna permeabilita, narušuje mikrocirkuláciu.
 • Hypoxia tkanív postihuje predovšetkým pľúca, mozog, srdce. Toto sa prejavuje respiračným a srdcovým zlyhaním, duševnými poruchami. V pľúcach je možná tvorba "šoku pľúc" s hemoragickými oblasťami, nekróza je možná.
 • Tkanivá pečene a obličiek reagujú s prejavmi orgánového zlyhania, zhoršenou syntézou koagulačných faktorov.
 • Keď sa pôrodnícke masívne krvácavé vzdialenosti považujú za porušenie reprodukčných schopností žien, výskyt endokrinnej patológie.

Na zvládanie hemoragického šoku je potrebné zachovať stálu pripravenosť zdravotníckeho personálu, poskytnúť finančné prostriedky a náhrady krvi. Na verejnosť je potrebné pripomenúť, že je dôležité darovať a zúčastňovať sa na poskytovaní pomoci.

Prvá pomoc pri hemoragickom šoku

Hemoragický šok je život ohrozujúci stav, ktorý sa vyvíja v dôsledku výraznej strate krvi.

To je spôsobené tým, že krv je jednou z najdôležitejších tekutín v tele. Prepravuje živiny do tkanív a orgánov, ktoré sú potrebné pre ich normálne fungovanie. Preto sa tento problém pripisuje hypovolemickým stavom alebo dehydratácii.

Príčiny hemoragického šoku

Príčiny hemoragického šoku - zranenia inej povahy, chirurgia atď. V každom prípade sa tento stav vyvíja na pozadí spontánneho krvácania. Súčasne záleží na rýchlosti straty krvi. Ak je nízka, ľudské telo má čas na prispôsobenie a zapnutie špeciálnych kompenzačných mechanizmov.

Preto pomalá strata 1-1,5 litra krvi nie je tak nebezpečná. V tomto prípade sa hemodynamické poruchy objavujú postupne a často nevedú k vážnym následkom pre organizmus. Pri intenzívnom krvácaní, ktoré sa spontánne vyskytuje a je charakterizované strate veľkého množstva krvi, človek vyvinie stav hemoragického šoku.

Tento problém sa často vyskytuje aj v pôrodníctve. Masívna strata krvi sa môže vyskytnúť počas tehotenstva, ťažkého pôrodu alebo v popôrodnom období. Výskyt hemoragického šoku sa vyskytuje v takýchto prípadoch:

 • prasknutie maternice, pôrodný kanál;
 • placentárne prerušenie alebo prezentácia placenty;
 • ukončenie tehotenstva z akéhokoľvek dôvodu atď.

Veľmi často krvácanie nastáva, keď žena má komorbiditu. Patria sem nielen závažné ochorenia, ktoré boli pozorované predtým, ale aj preeklampsia počas tehotenstva, ťažké zranenia počas pôrodu.

Čo určuje závažnosť vývoja šoku?

Patogenéza kompenzácie telo intenzívnou stratou krvi závisí od mnohých faktorov:

 • stav nervového systému, ktorý sa podieľa na regulácii vaskulárneho tónu;
 • prítomnosť patológií kardiovaskulárneho systému, jeho schopnosť účinne pracovať v podmienkach hypoxie;
 • intenzita zrážanlivosti krvi;
 • environmentálne podmienky (nasýtenie vzduchom pomocou kyslíka a iné);
 • celkový stav tela;
 • úroveň imunity.

štádium

Štádiá hemoragického šoku sú zvyčajne rozdelené na základe objemu straty krvi a závažnosti stavu človeka. V závislosti od týchto faktorov je bežné rozdeliť:

 • prvej fáze. Taktiež sa nazýva kompenzovaný. V tomto prípade sa stratí viac ako 15-25% z celkového objemu krvi;
 • druhá etapa. Jej druhé meno je dekompenzácia. Odlišuje sa pri intenzívnejšej krvi, ktorá je 25-40% z celkového objemu krvi;
 • tretej etapy alebo nezvratnej. Je charakterizovaný vážnym stavom, ktorý sa vysvetľuje stratou 50% krvi z celkového objemu.

Známky kompenzovanej fázy v hemoragickom šoku

Prvý stupeň hemoragického šoku sa vyvíja so stratou asi 0,7-1,2 litra krvi. To vedie k začleneniu špecifických adaptačných mechanizmov tela. Prvým krokom je uvoľňovanie látok, ako sú katecholamíny. V dôsledku toho s vývojom hemoragického šoku sa objavujú nasledovné príznaky:

 • bledá pokožka;
 • pustošenie žíl na rukách;
 • zvýšenie počtu srdcových tepien (až 100 úderov za minútu);
 • zníženie moču;
 • vývoj žilovej hypotenzie, zatiaľ čo arteriálny stav úplne chýba alebo je slabo vyjadrený.

Takúto hemoragickú šokovú kliniku je možné pozorovať dlhú dobu, dokonca aj vtedy, keď sa úplne zastavila strata krvi. Ak krvácanie pokračuje, dochádza k rýchlemu zhoršeniu stavu človeka a vývoju ďalšieho štádia.

Známky dekompenzovaného štádia hemoragického šoku

V tomto prípade dochádza k strate asi 1,2-2 litrov krvi. Hemoragický šok v 2. stupni je charakterizovaný nárastom porúch súvisiacich s prívodom krvi do základných tkanív a orgánov. To vedie k poklesu krvného tlaku. Na pozadí porúch obehového systému sa vyvíja hypoxia, čo sa odráža v nedostatočnej dodávke všetkých živín do tkanív srdca, pečene, mozgu atď.

Ďalšie nepríjemné príznaky hemoragického šoku sa tiež vyvíjajú:

 • pokles systolického krvného tlaku pod 100 mm. Hg. v.;
 • vývoj tachykardie, ktorý sprevádza zvýšenie počtu srdcových tepien na 130 za minútu;
 • impulz je charakterizovaný ako vláknitý;
 • objavuje sa dýchavica;
 • pokožka je namodelovaná modravou farbou;
 • objaví sa studený, lepkavý pot;
 • pacient je v stave nepokoja;
 • prudké zníženie močenia;
 • znížený centrálny venózny tlak.

Symptómy tretej fázy s hemoragickým šokom

Vývoj tretej etapy sprevádza strata krvi, ktorej objem presahuje 2 litre. V tomto prípade je stav pacienta charakterizovaný ako veľmi závažný. Ak chcete zachrániť jeho život by sa malo použiť rôzne resuscitácie. Stupeň 3 zvyčajne indikuje prítomnosť nasledujúcich príznakov:

 • pacient je v bezvedomí;
 • prvky získajú mramorový odtieň, bledý;
 • krvný tlak sa veľmi často nedefinuje. Niekedy môžete merať len horný obrázok, ktorý nepresahuje 60 mm. Hg. v.;
 • zvýšenie počtu srdcových úderov na 140-160 úderov za minútu;
 • s veľkými zručnosťami, môže byť pulz detekovaný iba na karotidových tepnách.

Známky šoku u mladších pacientov

Príznaky hemoragického šoku u detí sa pri dospelých veľmi nelíšia od podobných symptómov. Súčasne sa všetky možné komplikácie rozvíjajú rýchlejšie a predstavujú veľké nebezpečenstvo pre život dieťaťa. Spočiatku sú zaznamenané nasledujúce príznaky:

 • bledosť kože. V priebehu času sa telo stáva modrastou, olovom alebo šedou;
 • objaví sa charakteristické mramorovanie kože;
 • telo je zvyčajne mokré, pot je lepkavý a chladný;
 • pery a sliznice tiež blednú;
 • dieťa sa najprv stáva nepokojným, po ktorom je apatie ku všetkému, čo sa deje, pomalá reakcia;
 • všetky reflexy oslabujú;
 • oči zvyčajne zapadajú;
 • plytké dýchanie;
 • slabý, pulzný;
 • znižuje krvný tlak.

Diagnóza hemoragického šoku

Nie je ťažké určiť prítomnosť tohto nebezpečného stavu, pretože je sprevádzané výraznou stratou krvi. Vzhľadom na klasifikáciu hemoragického šoku, mali by ste len starostlivo preskúmať všetky vyvíjajúce sa príznaky, ktoré vám umožnia vybrať správnu taktiku liečby a posúdiť stupeň vývoja komplikácií. Preto použite nasledujúce diagnostické techniky:

 • definícia indexu šoku. Vypočítajte vzťah medzi srdcovou frekvenciou a systolickým krvným tlakom. Skutočná hrozba pre život existuje, ak je toto číslo 1,5 alebo viac;
 • meranie hodinovej diurézy. Môže sa povedať život ohrozujúci stav, ak sa objem vylúčeného moču zníži na 15 ml za hodinu;
 • meranie centrálneho venózneho tlaku. Ak je pod 50 mm. voda. Art., Pacient musí obnoviť objem cirkulujúcej krvi. Ak je hodnota CVP vyššia ako 140 mm. voda. Art., Liečba zahŕňa povinné užívanie srdcových liečiv;
 • stanovenie hematokritu. Uveďte mieru straty krvi. Ukazovatele, ktoré sú nižšie ako 25-30%, sa považujú za život ohrozujúce;
 • charakteristická pre KOS (acidobázická rovnováha).

Prvá pomoc pri hemoragickom šoku

Núdzová starostlivosť pri hemoragickom šoku je vykonávanie nasledujúcich činností:

 • Prvým krokom je vytvorenie a odstránenie príčiny krvácania. Na tento účel sa používajú juty, bandáže a iné zariadenia. Ak je krvácanie interné, je indikovaná operácia.
 • Pred poskytnutím kvalifikovanej pomoci je potrebné poskytnúť pacientovi ležaciu pozíciu. Ak osoba nestratila vedomie, môže nedostatočne posúdiť svoj stav.
 • Ak je to možné, odporúča sa pacientovi poskytnúť dostatok nápoja. Pomôže to predísť dehydratácii.
 • Liečba hemoragického šoku nevyhnutne znamená obnovenie objemu krvi v ľudskom tele. Ak krvácanie pokračuje, potom by mala rýchlosť intravenóznej infúzie predchádzať strate o 20%.
 • Na kontrolu účinnosti terapeutických zákrokov je potrebné neustále sledovať hlavné ukazovatele krvného tlaku, srdcovej frekvencie, CVP.
 • Je povinné vykonávať katetrizáciu veľkých plavidiel, čo umožňuje včasné zavedenie potrebných liekov do krvného obehu.
 • Ak sa vyskytnú komplikácie, umelé pľúcne vetranie sa môže vykonať ako súčasť všetkých resuscitačných opatrení.
 • Na zníženie miery hypoxie sa pacientom ponúkajú kyslíkové masky.
 • Odstráňte silnú bolesť, vyvolanú traumou, určená na liečbu bolesti.
 • Okrem dôkladnej starostlivosti o pacienta, ktorá je potrebná najskôr, musíte ju zohriať.

Základná liečba hemoragického šoku

Po účinnom zastavení krvácania a inštalácii katétrov sú terapeutické opatrenia zamerané na:

 • Je potrebné úplne obnoviť objem krvi v cievnom lôžku.
 • V prípade potreby vykonajte detoxikáciu.
 • Prijímajú sa primerané opatrenia na normalizáciu mikrocirkulácie krvi.
 • Poskytuje optimálne podmienky na obnovenie prenosných krvných funkcií.
 • Normálna diuréza sa zachováva.
 • Preventívne opatrenia sa prijímajú na zabránenie DIC.

Metódy vedenia infúznej liečby

Na obnovenie objemu krvi v ľudskom tele a na prevenciu mnohých nebezpečných komplikácií sa na uskutočňovanie infúznej terapie používajú nasledujúce látky:

 • náhrady plazmy, ktoré sa vyrábajú na báze hydroxyetylškrobu;
 • kryštaloidné roztoky;
 • náhrada krvi, najmä hmotnosť erytrocytov;
 • koloidné roztoky;
 • darcovská krv;
 • glukokortikosteroidov v maximálnych možných dávkach;
 • vazodilatátory používané na odstránenie vazospazmu.

Možné komplikácie

Hemoragický šok je nebezpečný stav, ktorý môže viesť k neschopnosti pacienta alebo k jeho smrti, ak nesprávne alebo oneskorené liečenie. K tomu dochádza na pozadí vývoja DIC, paradoxu kyslíka, asystoly, ischémie myokardu, ventrikulárnej fibrilácie atď.

Vzhľadom na obehové poruchy hlavných orgánov začnú zlyhať. To vedie k narušeniu hlavných životných procesov, čo je príčinou nepriaznivého výsledku.

Hemoragický šok: príznaky a klinické symptómy, prvá pomoc, liečba

Hemoragický šok v medicíne sa nazýva rozsiahla strata krvi, neočakávané uvoľnenie krvi z lôžka krvných ciev. Tento jav sa zvyčajne vyvíja veľmi rýchlo a môže viesť k vážnym následkom až po tragický výsledok. Aké sú príznaky diagnostikovania hemoragického šoku a akú pomoc môžu ľudia okolo vás s náhle otvoreným krvácaním poskytnúť?

Príčiny hemoragického šoku

Hlavnými príčinami hemoragického šoku sú rôzne zranenia, zranenia, operácie a tak ďalej.

Pre informáciu. Podľa zdravotníckych štatistík sa hemoragický šok v pôrodníctve najprv zoradil.

Prechodné akútne straty krvi sa vyskytujú u dojčiacich matiek v prípade:

 • prasknutie vajíčkovodu - dôsledky mimomaternicového tehotenstva;
 • prasknutie maternice;
 • niektoré typy krvácania z maternice;
 • tzv. akútne tukové pečeň tehotných žien.

Dôsledky tejto podmienky môžu byť:

 • vývoj rakoviny ženských pohlavných orgánov;
 • sepsa sprevádzaná nekrózou tkaniva;
 • apoplexia vaječníkov.

Hemoragický šok je tiež vnímaný ako výsledok oneskorenej alebo nesprávne zvolenej terapie pre takéto ochorenia / ochorenia, ako sú:

 • cholera;
 • diabetes;
 • zápal pobrušnice;
 • sepsa;
 • rakoviny;
 • osteomyelitída;
 • dlhodobý pobyt v prostredí s vysokou teplotou vzduchu;
 • patológiu, vyvolanie dehydratácie tela a tak ďalej.

Nepriamym príčinám vývoja šoku sú:

 • Nesprávne posúdenie charakteristík krvácania - objem alebo rýchlosť.
 • Nesprávne zvolený spôsob nahradenia stratenej krvi.
 • Nesprávna / oneskorená korekcia chýb pri transfúzii krvi.
 • Neskorý / nesprávny výber liekov schopných zastaviť stratu krvi.

Čo určuje závažnosť vývoja šoku

Základom prerušenia vitálnej aktivity organizmu pri hemoragickom šoku je prudké zníženie objemu krvi distribuovaného cez cievy. Zníženie množstva krvi spôsobuje kŕč v týchto nádobách. Výsledkom je prenos tkanivovej tekutiny do ciev krvných ciev, čo prispieva k zriedeniu krvi a porušovaniu jej mikrocirkulácie v orgánoch.

Nedostatok včasnej pomoci ohrozuje globálne prerušenia procesov mikrocirkulácie a ohrozuje zdravie a dokonca aj ľudský život.

Intenzita straty krvi závisí od množstva určujúcich faktorov:

 • vytrvalosť tela;
 • imunita pevnosť;
 • stavov nervového systému (priamo sa podieľa na kontrole vaskulárneho tónu);
 • patológie srdca a tak ďalej.

Známky a klinické príznaky

Typické príznaky hemoragického šoku sú:

 • celková slabosť tela;
 • nevoľnosť sprevádzaná suchosťou úst;
 • závraty;
 • atypická bledosť kože;
 • studené ruky, nohy;
 • strata vedomia;
 • ťažkosti s tvorbou správneho množstva moču;
 • zvýšené dyspnoe, zlyhanie dýchacieho rytmu;
 • zvyšujúce sa nadýchanie.

Hemoragický šok: stupeň

Existujú 4 stupne hemoragického šoku:

 1. Alternatívny názov - kompenzovaný alebo fáza ischemickej hypoxie. Celkový nedostatok cirkulujúcej krvi (BCC) - 15%. Krvný tlak dosahuje nad 100 mm Hg. Art. žily - normálne. Ďalšie príznaky sú slabá bledosť pokožky, pulz je znížený na 80 - 90 úderov za minútu, hladina hemoglobínu je 90 g / l a viac.
 2. Alternatívny názov - dekompenzovaný. Deficit BCC 15 - 30%. Táto podmienka sa posudzuje ako mierna. Pacient má závraty, slabosť, tmavnutie očí. HELL klesne na 80 - 90 mm Hg. Art. Pulz je urýchlený - 110 - 120 úderov za minútu, hemoglobín klesá na 80 g / l a menej.
 3. Alternatívny názov je nezvratný. Nedostatok BCC - 30 - 40%. Hlavnými klinickými príznakmi sú zmätenosť, letargia, zvýšená bledosť kože. HELL klesne pod 60 - 70 mm Hg. Art. Frekvencia kontrakcií srdca naproti tomu skočí na 130 - 140 úderov za minútu.
 4. Nedostatok BCC dosahuje vysokú úroveň - viac ako 40%. Vyskytuje sa silná depresia vitálnych funkcií, stratí vedomie, tlak žílnych aj arteriálnych sa nemusí prejaviť.

Stanovenie množstva straty krvi

Na objasnenie rozsahu zhoršenia pacienta a množstva straty krvi je prípustné dvoma spôsobmi.

Podľa Negovského (na základe celkovej telesnej hmotnosti pacienta):

 • I st. - 0,5 l, 7 ml / kg;
 • II st. - 0,8 až 1,2 l, 11 až 17 ml / kg;
 • Stupeň III - 1,5 - 2 l, 21,4 - 28,6 ml / kg;
 • IV čl. - z 2,5 litra.

Z hľadiska straty krvi. K dispozícii sú 3 stupne:

 • jednoduché - zníženie hodnoty BCC z 20%;
 • stredné zníženie hodnoty BCC z 35 na 40%;
 • ťažké - zníženie hodnoty BCC zo 40%.

Prvá a prvá pomoc

Hlavným účelom manipulácie vo fáze pred okamžitou hospitalizáciou pri hemoragickom šoku je dočasná zastávka straty krvi všetkými možnými spôsobmi.

Je potrebné zavolať resuscitačný tím alebo priviesť pacienta do nemocnice na vlastnú päsť.

Prvá pomoc je založená na nasledovnej zásade:

 1. Zabezpečenie riadnej údržby výmeny plynov a dýchacích ciest.
 2. Použitie špeciálneho nasogastrického rúrkového prístroja.
 3. Umiestnenie katétra na niekoľko periférnych ciev.

Liečba hemoragickými šokmi

Pri núdzovej starostlivosti organizujú intenzívnu liečbu za predpokladu, že boli predtým diagnostikovaní.

Liečba hemoragického šoku sa uskutočňuje podľa nasledujúcej schémy:

 1. Vykonávanie analýz, ktorých účelom je stanoviť hladinu množstva glukózy v plazme alebo ketónoch v moči.
 2. Na zníženie intrakraniálneho tlaku sa používajú lieky "Furosemid", "Dexametazón".
 3. Aby sa zabránilo výskytu hypoglykémie, pacientovi sa intravenózne podáva roztok inanínu alebo glukózy.

Pre informáciu. V prípade diagnózy hemoragického šoku sa pacientovi preukáže nevyhnutné systematické monitorovanie EKG.

Priama liečba liekom sa uskutočňuje po stabilizácii stavu pacienta.

Typické produkty používané v týchto prípadoch sú:

 1. Oprava bunkovej membrány - vitamín C, Troxevasin.
 2. Údržba svalov srdca - Riboxin, Mildronate.
 3. Normalizácia zrážania krvi - "Contrykal", "Prednisolón", "Dexametazón".

Aké komplikácie sú možné

Nasledujúce komplikácie sa môžu pozorovať u pacientov s prežívajúcim hemoragickým šokom:

 • systematické zhlukovanie červených krviniek;
 • ischémia;
 • kómu;
 • fibrilácia žalúdka;
 • asystólia.

Pre informáciu. Po utrpení hemoragického šoku a veľa krvných strát, pacienti v niektorých prípadoch vyvíjajú patológiu endokrinného systému alebo vnútorných orgánov. Tieto faktory môžu vyvolať neskoršie postihnutie pacienta.

Hemoragický šok je náhly a mimoriadne závažný stav, ktorý môže výrazne zhoršiť ľudské zdravie a ohroziť jeho život. Tehotné ženy by mali byť obzvlášť pozorné voči ich blahu, lebo nie jeden, ale dva celé životy závisia od stavu ich zdravia. Šokový stav odchodu krvi z ciev sa vyvíja pomerne rýchlo, preto poskytnutie včasnej prvej pomoci pri hemoragickom šoku určuje do značnej miery budúci výsledok situácie.

Hemoragický šok (GSH)

Hemoragický šok (GSH) je kritickým stavom tela spojeným s akútnou stratou krvi, v dôsledku čoho dochádza k kríze makro a mikrocirkulácie, syndrómu polyorganických a polysystémových zlyhaní. Z patofyziologického hľadiska ide o krízu mikrocirkulácie, jej neschopnosť poskytnúť adekvátny tkanivový metabolizmus, uspokojenie potreby tkaniva kyslíka, energetických produktov na odstránenie toxických metabolických produktov.

Telo zdravých žien môže z dôvodu autohemodilúcie a prerozdelenia krvi v cievnom lôžku obnoviť stratu krvi až do 20% hodnoty BCC (približne 1000 ml). Pri strate krvi viac ako 20-25% môžu tieto mechanizmy eliminovať deficit v BCC. Pri masívnej strate krvi zostáva vazokonstrikčný stojan vedúcou "ochrannou" reakciou tela a tým sa udržuje normálny alebo tesný krvný tlak, dodáva sa krvný obeh do mozgu a srdca (centralizovaný krvný obeh), ale v dôsledku oslabenia prietoku krvi do svalov vnútorných orgánov vrátane obličiek, pľúc, pečene.

Dlhodobé dlhodobú vazokonstrikciu ako obranná reakcia najprv po určitú dobu podporuje v určitých medziach, krvného tlaku, ďalej tým, že progresie šoku a absencii adekvátnej liečby, prispieva k dôslednej rozvoju závažných porúch mikrocirkulácie, tvorbe "šoku" orgánov a rozvoja akútneho zlyhania obličiek a iných patologických stavov.

Závažnosť a rýchlosť porušení v GSH závisí od trvania arteriálnej hypotenzie, vzostupného stavu orgánov a systémov. So vzostupnou hypovolémiou krátkodobá hypoxia počas pôrodu vedie k šoku, pretože ide o spúšťací mechanizmus pre zhoršenú hemostázu.

Klinika hemoragických šokov

GSH sa prejavuje slabosťou, závratmi, nevoľnosťou, suchosť v ústach, stmavnutie v očiach, zvýšenie straty krvi - strata vedomia. V súvislosti s kompenzačnou redistribúciou krvi sa jeho množstvo znižuje vo svaloch, koža sa prejavuje bledosťou pokožky so sivým nádychom končatiny studenou, vlhkou. Zníženie toku krvi obličkami sa prejavuje poklesom diurézy, následne so zhoršenou mikrocirkuláciou v obličkách, s rozvojom ischémie, hypoxie a tubulárnej nekrózy. S nárastom objemu krvných stresov sa zvyšujú príznaky zlyhania dýchania: dyspnoe, poruchy dýchacieho rytmu, agitácia, periférna cyanóza.

Existujú štyri stupne hemoragického šoku:

 • I závažnosť sa pozoruje s deficitom BCC 15%. Celkový stav je uspokojivý, bledá farba kože, mierny tachykardia (80-90 tepov / min) krvného tlaku do 100 mm Hg Hb 90 g / l, centrálny venózny tlak je normálne.
 • II. Stupeň - nedostatok BCC až 30%. Všeobecný stav miernej závažnosti, sťažnosti na slabosť, závrat, tmavnutie očí, nevoľnosť, koža je bledá, studená. Krvný tlak je 80-90 mmHg, centrálny venózny tlak je pod 60 mm vodným tokom, tachykardia je až 100-120 úderov / min, diuréza je znížená, Hv 80 g / l a nižšia.
 • Stupeň III sa vyskytuje s deficitom BCC 30-40%. Všeobecný stav je závažný. Existuje prudká inhibícia, závraty, bledá pokožka, akrocyanóza, krvný tlak pod 60-70 mm Hg, pokles CVP (20-30 mm vody a nižšie). Vyskytuje sa hypotermia, rýchly pulz (130-140 úderov za minútu), oligúria.
 • Stupeň IV sa vyskytuje pri deficite BCC viac ako 40%. Stav je veľmi ťažký, vedomie chýba. Krvný tlak a centrálny venózny tlak nie sú určené, pulz sa pozoruje len na karotických tepnách. Dýchanie je povrchné, rýchle, s patologickým rytmom, agitovanými agitovanosťami, hyporeflexiou, anúriou.

Liečba hemoragickými šokmi

 • Rýchle a spoľahlivé zastavenie krvácania, berúc do úvahy príčinu pôrodného krvácania;
 • Doplňovanie BCC a udržiavanie makro- a mikrocirkulácie adekvátnu perfúziu tkanív pomocou riadeného hemodilúcii, transfúziu krvi, reokorektoriv, ​​glukokortikoidy, atď..;
 • TTTVL v režime miernej hyperventilácie s pozitívnym tlakom na konci výdychu (prevencia "šokových pľúc")
 • Liečba DIC, poruchy acidobazického stavu, metabolizmus proteínov a vody a elektrolytov, korekcia metabolickej acidózy;
 • Úľava od bolesti, terapeutická anestézia, antihypoxická ochrana mozgu;
 • Udržiavanie adekvátnej diurézy na úrovni 50-60 ml / h;
 • Údržba srdca, pečene;

Používanie širokospektrálnych antibiotík.

Odstránenie príčiny krvácania je hlavným bodom liečby GSH. Výber spôsobu zastavenia krvácania závisí od jeho príčiny. Pri liečbe hypertenzie je veľmi dôležitá miera kompenzácie krvi a včasná chirurgická liečba. Závažnosť GSH II je absolútnou indikáciou pre operatívnu hemostázu.

Infúzna terapia pre HSH sa má uskutočňovať v 2-3 žilách: s krvným tlakom v rozmedzí 40-50 mm Hg. objemová rýchlosť infúzie by mala byť 300 ml / min s krvným tlakom 70-80 mm Hg. - 150-200 ml / min so stabilizáciou krvného tlaku na 100-110 mm Hg infúzia sa vykonáva kvapkadlom pod kontrolou krvného tlaku a hodinovej diurézy.

Pomer koloidných a kryštaloidov by mal byť 2: 1. Infúzia terapia zahŕňajú: reopoligljukin, Volek, červených krviniek, natívne alebo čerstvé zmrazené plazmy (Fľaštičky 5-6), albumín, Locke-Ringerov roztok, glukózu, Pananginum, prednizolón, Korglikon pre korekciu metabolickej acidózy - 4% roztokom hydrogénuhličitanu sodného, ​​trisamin. Pre hypotenzný syndróm - zavedenie dopamínu alebo dopamínu. Zdvihový objem infúzie by nemala prekročiť odhadovanú stratu krvi 60-80%, zatiaľ čo transfúzia krvi sa vykonáva v objeme, ktorý nie je väčší ako 75% stratu krvi v jeho nahradenie jednostupňovým, potom sa oneskorením transfúziu v menších dávkach.

Pre odstránenie cievnych kŕčov, po odstránení krvácanie a eliminácia BCC deficitu ganglioplegic použitý s liekmi, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi (reopoligljukin, Trentalu, komplamin, Curantylum). Je potrebné používať glukokortikoidy GSH vo veľkých dávkach (30-50 mg / kg hydrokortizónu alebo 10-30 mg / kg prednizolónu), diuretiká, používať umelé dýchanie.

Na liečenie DIC v HSH sa používa čerstvá zmrazená plazma, inhibítory proteáz - contrycal (trasilol) 60-80000 OD a gordox 500-600000 OD každý. Ditsinon, etamzilát, androkson znižujú kapilárnu krehkosť, zvyšujú funkčnú aktivitu krvných doštičiek. Aplikujte srdcové glykozidy, imunokorektory, vitamíny podľa indikácie - antibakteriálna terapia, anabolické (bez bolestí, retabolil), potencia.

Veľmi dôležitá je po intenzívnej starostlivosti rehabilitačná terapia, terapeutická gymnastika.

SHOCK HEMORHAGIC

Šok je všeobecná nešpecifická reakcia organizmu na nadmerný (silou alebo trvaním) poškodzujúcim účinkom. V prípade výskytu hemoragického šoku môže byť takýto účinok akútny, v čase, ktorý nie je kompenzovaný stratou krvi, čo vedie k hypovolémii. Zvyčajne na vznik hemoragického šoku je potrebné znížiť BCC o viac ako 15-20%.

Pokiaľ ide o krvnú stratu:

mierne znížená hodnota BCC o 20%;

mierny stupeň - pokles BCC o 35-40%;

závažné zníženie hodnoty BCC o viac ako 40%.

V tomto prípade je rozhodujúca rýchlosť strate krvi.

Podľa indexu šoku Alkovera (čiastočne od rozdelenia srdcovej frekvencie na systolický krvný tlak, v norme je menej ako 1)

Mierny šok - index 1,0-1,1.

Priemerný stupeň je 1,5.

Závažný - index 2.

Extrémna závažnosť - index 2,5.

Etapa 1 (kompenzácia nárazom)

krvná strata je 15-25% bcc

bledá pokožka, studená

BP je mierne znížená.

mierna tachykardia až do 90-110 úderov za minútu, nízky plniaci impulz

mierna dýchavičnosť pri námahe

Stupeň 2 (dekompenzovaný šok)

krvná strata je 25-40% bcc

zhoršené vedomie na soporózne

akrocyanóza, chladné končatiny

Systolický krvný tlak pod 100 mm Hg

tachykardia 120 až 140 úderov za minútu, pulz slabý, vláknitý

oligúria do 20 ml / hodinu.

Stupeň 3 (ireverzibilný šok) je relatívna koncepcia a vo veľkej miere závisí od použitých metód resuscitácie.

vedomie je prudko utláčané na úplnú stratu

bledá pokožka, "mramorovanie" pokožky

systolický tlak je nižší ako 60 mm Hg.

impulz je určený len na hlavných plavidlách

ťažká tachykardia až do 140-160 úderov za minútu.

Niektoré pomôcky pri diagnostikovaní prítomnosti hemoragického šoku a jeho štádiách poskytujú:

maximálna možná špecifikácia množstva nenávratne stratenej krvi a jej korelácia s vypočítaným BCC (v percentách) a objem uskutočnenej infúznej terapie;

určenie stavu centrálnej nervovej aktivity, jej mentálnych a reflexných zložiek;

hodnotenie kože: ich farba, teplota a farba, povaha plnenia centrálnych a periférnych ciev, kapilárny prietok krvi;

sledovanie hlavných životných ukazovateľov: krvný tlak, srdcová frekvencia, rýchlosť dýchania, nasýtenie krvi v kyslíku;

výpočet šokového indexu

kontrola minútovej a hodinovej diurézy;

meranie koncentrácie hemoglobínu a jeho súlad s hematokritom.

štúdium biochemických parametrov krvi.

NÚDZOVÉ TRETIE A LIEČBA

hlavným a najnaliehavejším opatrením by malo byť hľadanie zdroja krvácania a jeho odstránenie

rýchle obnovenie bcc. Rýchlosť infúzie určuje najdostupnejšie indikátory - krvný tlak, srdcová frekvencia, CVP a minútová diuréza. Mal by byť približne o 20% rýchlejší ako odtok krvi (HES 10% koncentrácia, hypertonický roztok chloridu sodného)

Na zaistenie kompenzácie akútnej nedostatočnosti nadobličiek po začiatku aktívnej infúznej terapie je indikované podávanie prednizolónu, dexametazónu alebo metylprednizolónu.

10 až 20 mg furosemidu sa má podávať intravenózne na každý liter kvapaliny, ktorá sa má naliať.

Hemoragický šok

Hemoragický šok sa vyvíja v dôsledku akútnej straty krvi.

Akútna krvná strata je náhle vznik krvi z cievneho lôžka. Hlavné klinické symptómy vyplývajúce z tejto redukcie BCC (hypovolemia) sú bledosť kože a viditeľné sliznice, tachykardia a arteriálna hypotenzia.

Príčinou akútnej straty krvi môže byť trauma, spontánne krvácanie, operácia. Veľmi dôležité sú rýchlosť a objem straty krvi.
S pomalou stratou dokonca veľkých objemov krvi (1000-1500 ml), kompenzačné mechanizmy majú čas na zapnutie, hemodynamické poruchy sa vyskytujú postupne a nie sú veľmi závažné. Naopak, intenzívne krvácanie so stratou menšieho objemu krvi vedie k ostrým hemodynamickým poruchám a v dôsledku toho k hemoragickému šoku.

Nasledujúce štádiá hemoragického šoku sa líšia:

Stupeň 1 (kompenzovaný šok), keď krvná strata je 15-25% BCC, dochádza k zachovaniu vedomia pacienta, koža je bledá, studená, krvný tlak je mierne znížený, pulz je slabo naplnený, stredná tachykardia je až 90-110 úderov za minútu.

Stupeň 2 (dekompenzovaný šok) sa vyznačuje nárastom kardiovaskulárnych porúch, dochádza k porušeniu kompenzačných mechanizmov tela. Krvácanie je 25-40% BCC, zhoršené vedomie na soporózne, akrocyanózu, chladné končatiny, drasticky znížený krvný tlak, tachykardia 120-140 úderov / min, slabý pulz, filamentózny, dýchavičnosť, oligúria až 20 ml / hod.

Stupeň 3 (ireverzibilný šok) je relatívna koncepcia a vo veľkej miere závisí od použitých metód resuscitácie. Stav pacienta je veľmi ťažký. Vedomie je prudko stlačené až do úplnej straty, bledá pokožka, "mramorovanie" pokožky, systolický tlak pod 60 mm Hg, pulz je určený iba na hlavných cievach, ostro tachykardia je 140 až 160 úderov za minútu.

Ako rýchle diagnostické hodnotenie závažnosti šoku sa používa pojem šokového indexu - SHI - pomer srdcovej frekvencie k systolickému tlaku. V prípade 1 stupňového šoku, ShI = 1 (100/100), šok 2 stupňov - 1,5 (120/80), šok 3 stupňov - 2 (140/70).
Hemoragický šok je charakterizovaný všeobecným ťažkým stavom tela, nedostatočným prekrvením, hypoxiou, metabolickými poruchami a orgánovými funkciami. Základom patogenézy šoku je hypotenzia, hypoperfúzia (znížená výmena plynov) a hypoxia orgánov a tkanív. Vedúcim škodlivým faktorom je obehová hypoxia.
Relatívne rýchla strata 60% BCC sa považuje za smrteľnú pre človeka, stratu krvi 50% BCC vedie k narušeniu kompenzačného mechanizmu, krvná strata 25% BCC je takmer úplne kompenzovaná telom.

Pomer straty krvi a jej klinických prejavov:

 • Strata krvi o 10-15% BCC (450-500 ml), žiadna hypovolemia, krvný tlak sa nezníži;
 • Strata krvi 15-25% BCC (700-1300 ml), mierna hypovolémia, krvný tlak znížený o 10%, mierna tachykardia, bledá pokožka, ochladenie končatín;
 • Strata krvi 25-35% BCC (1300-1800 ml), priemerná závažnosť hypovolémie, krvný tlak znížený na 100-90, tachykardia až 120 úderov za minútu, bledosť kože, studený pot, oligúria;
 • Strata krvi až do 50% BCC (2000-2500 ml), závažný stupeň hypovolémie, zníženie TK na 60 mm. Hg, pulz je vláknitý, vedomie je neprítomné alebo zmätené, ostrý bledosť, studený pot, anúria;
 • Strata krvi vo výške 60% BCC je smrteľná.

V počiatočnom štádiu hemoragického šoku je mikrocirkulačná porucha charakteristická kvôli centralizácii krvného obehu. Mechanizmus centralizácie krvného obehu nastáva v dôsledku akútneho deficitu BCC v dôsledku straty krvi, znižuje sa venózny návrat k srdcu, znižuje sa venózny návrat k srdcu, pokles srdcového objemu srdca a pokles BP. V dôsledku toho sa zvyšuje aktivita sympatického nervového systému, dochádza k maximálnemu uvoľňovaniu katecholamínov (adrenalín a norepinefrín), zvyšuje sa srdcová frekvencia a celková periférna vaskulárna rezistencia k prietoku krvi.

V počiatočných štádiách šoku centralizácia krvného obehu zabezpečuje prietok krvi do koronárnych ciev a ciev mozgu. Funkčný stav týchto orgánov je veľmi dôležitý pre udržanie vitálnej aktivity organizmu.
Ak nedôjde k dopĺňaniu BCC a sympathoadrenergná reakcia sa oneskorí v čase, negatívna strana vazokonstrikcie mikrovaskulatúry - redukcia perfúzie a hypoxie periférnych tkanív, ktoré sa dosiahnu centralizovaným krvným obehom, sa prejavuje v celkovom zobrazení šoku. Pri absencii takejto reakcie telo zomrie v prvých minútach po strate krvi z akútneho zlyhania obehu.
Hlavné laboratórne ukazovatele akútnej straty krvi sú hemoglobín, červené krvinky, hematokrit (objem červených krviniek, norma pre mužov je 44-48%, u žien 38-42%). Definícia BCC v núdzových situáciách je zložitá a súvisí so stratou času.

Syndróm diseminovanej intravaskulárnej koagulácie (DIC - syndróm) je závažnou komplikáciou hemoragického šoku. Pretrvávajúca porucha mikrocirkulácie v dôsledku masívnej straty krvi, traumy, šok rôznych etiológií, transfúzia veľkého množstva konzervovanej krvi, sepsa, závažné infekčné choroby atď. Prispieva k rozvoju syndrómu DIC.
Prvá fáza syndrómu DIC sa vyznačuje prevahou hyperkoagulácie so súčasnou aktiváciou antikoagulačných systémov u pacientov s krvnou stratou a traumou.
Druhý stupeň hyperkoagulácie sa prejavuje koagulopatickým krvácaním, ktorého zastavenie a liečba predstavuje veľké ťažkosti.
Tretia etapa je charakterizovaná hyperkoagulačným syndrómom, je možný vznik trombotických komplikácií alebo opakované krvácanie.
Koagulopatické krvácanie a hyperkoagulačný syndróm sú prejavom celkového procesu v tele - trombohemoragického syndrómu, ktorého expresiou v krvnom obehu je DVS - syndróm. Vyvíja sa na pozadí výrazných porúch obehu (mikrocirkulačná kríza) a metabolizmu (acidóza, akumulácia biologicky aktívnych látok, hypoxia).

Intenzívna liečba syndrómu DIC by mala byť komplexná a pozostávať z nasledovného:

 • Odstránenie príčiny vývoja syndrómu DIC, t.j. zastavenie krvácania, odstránenie bolesti;
 • Eliminácia hypovolémie, anémie, poruchy periférnej cirkulácie, zlepšenie reologických vlastností krvi (infúzna transfúzna terapia);
 • Korekcia hypoxie a iných metabolických porúch;
 • Korekcia hemokoagulačných porúch sa uskutočňuje s ohľadom na štádium syndrómu DIC pod kontrolou laboratórnych a klinických testov.

Inhibícia intravaskulárnej koagulácie sa uskutočňuje použitím heparínu. Na rozloženie buniek sa používa reopolyglukín.
Inhibícia akútnej fibrinolýzy sa vykonáva pomocou trasilolu, kontrikaly, gordoxu vo veľkých dávkach.
Najlepšou možnosťou na doplnenie množstva prokoagulantov a koagulačných faktorov je použitie čerstvej zmrazenej plazmy.

Resuscitácia a intenzívna starostlivosť pri akútnej krvi a hemoragickom šoku v predhospitalizačnej fáze

Princípy resuscitácie a intenzívnej starostlivosti u pacientov s akútnou stratou krvi a v stave hemoragického šoku v prednemocničnom štádiu sú nasledovné:
1. Zníženie alebo eliminovanie jestvujúcich javov akútneho respiračného zlyhania (ARF), ktorých príčinou môže byť aspiracia zlomených zubov, krvi, zvracania, cerebrospinálnej tekutiny počas zlomeniny lebkovej základne. Zvlášť často sa táto komplikácia pozoruje u pacientov s zmäteným alebo chýbajúcim vedomím a spravidla sa spája so zatažovaním koreňa jazyka.
Liečba je znížená na mechanické uvoľnenie úst a orofaryngu, odsávanie obsahu pomocou odsávania. Doprava sa môže uskutočniť injekčným potrubím alebo endotracheálnou trubicou a uskutočňovať mechanickú ventiláciu.
2. Vykonajte anestéziu s liekmi, ktoré neznižujú dýchanie a krvný obeh. Z centrálnych narkotických analgetík, ktoré nemajú vedľajšie účinky opiátov, môžete použiť lexír, fortral, tramal. Non-narkotické analgetiká (analgin, baralgin) môžu byť kombinované s antihistaminikami. Existujú možnosti kyslíkovej analgézie v / v podaní sub-narkotických dávok ketamínu (kalypsol, ketalár), ale ide o čisto anestetické výhody, ktoré vyžadujú anesteziológ a potrebné vybavenie.
3. Zníženie alebo eliminácia hemodynamických porúch, najmä hypovolemie. Počas prvých minút po ťažkom zranení je hlavnou príčinou hypovolémie a hemodynamických porúch stratu krvi. Zabránenie zastavenia srdca a všetkých ostatných závažných porúch je okamžité a maximálne možné vylúčenie hypovolémie. Hlavným terapeutickým opatrením by mala byť masívna a rýchla infúzia. Samozrejme, zastavenie vonkajšieho krvácania má predchádzať infúznej terapii.

Resuscitácia v prípade klinickej smrti v dôsledku akútnej straty krvi sa vykonáva podľa všeobecne uznávaných pravidiel.

Hlavnou úlohou pri akútnom krvácaní a hemoragickom šoku v nemocničnom štádiu je vykonať súbor opatrení v určitom vzťahu a postupnosti. Transfúzna terapia je len časťou tohto komplexu a je zameraná na doplnenie BCC.
Pri vykonávaní intenzívnej liečby akútnej straty krvi je potrebné spoľahlivo zabezpečiť kontinuálnu transfúznu terapiu s racionálnou kombináciou dostupných prostriedkov. Stále nie je menej dôležité dodržiavať určité postupné spracovanie, rýchlosť a primeranosť pomoci v najťažšej situácii.

Príkladom toho je:

 • Bezprostredne po prijatí sa pacient meria na krvný tlak, pulz a dýchanie, katetrizuje močový mechúr a berie do úvahy vylúčený moč, všetky tieto údaje sa zaznamenávajú;
 • Katetrizácia centrálnej alebo periférnej žily, zahájenie infúznej terapie, meranie CVP. Počas kolapsu, bez čakania na katetrizáciu, vstrekovanie polyglucínu tryskou začína punkciou periférnej žily;
 • Centrálny prívod krvi sa obnovuje injekciou polyglucínu tryskou a diuréza sa obnoví injekčnou tryskou fyziologického roztoku;
 • Určte počet červených krviniek v krvi a hemoglobíne, hematokrit, ako aj približné množstvo krvných úbytkov a stále je to možné v najbližších hodinách, ukázať požadované množstvo krvi darcu;
 • Určte krvnú skupinu pacienta a príslušnosť Rh. Po obdržaní týchto údajov a krvi darcu sa vykonajú testy na individuálnu a rhesusovú kompatibilitu, odoberajú sa biologické vzorky a prenesie sa krv;
 • S nárastom CVP nad 12 cm vodného stĺpca limituje rýchlosť infúzie so vzácnymi kvapkami;
 • Ak sa plánuje operácia, rozhodne sa o možnosti jej vykonania;
 • Po normalizácii krvného obehu sa zachová vodná rovnováha a normalizuje sa hemoglobín, erytrocyt, proteín atď.
 • Zastavenie kontinuálnej IV injekcie po 3 až 4 hodinách pozorovania sa preukázalo: žiadne nové krvácanie, stabilizácia krvného tlaku, normálna intenzita diurézy a žiadna hrozba srdcového zlyhania.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo prasknú kapiláry

Jedným z najdôležitejších systémov v ľudskom tele je kapilárny systém. Vďaka nej je každá bunka tela zásobovaná živinami a kyslíkom. Všetky dôležité orgány - srdce, mozog, koža, svaly nemôžu fungovať bez práce cievnej siete.

Kompletná charakteristika aortálnej disekcie: príčiny, diagnóza, liečba

Článok poskytuje informácie o tom, čo predstavuje disekciu aorty. Ako sa líši od odlúčenia, aké symptómy naznačujú prítomnosť patológie.

Čo ukazuje kompletný krvný obraz: prepis, normálny

Kompletný krvný obraz je možno najbežnejšou metódou laboratórnej diagnostiky. V modernej civilizovanej spoločnosti neexistuje prakticky žiadna osoba, ktorá by nemusela opakovane darovať krv na všeobecnú analýzu.

Čo je cerebrovaskulárne ochorenie?

Cerebrovaskulárne ochorenia (TSVB) - je patologický stav vyznačujúci sa progresívnym poškodením mozgu ciev, čím sa postupne neuróny začnú umierať von, ako je požadované stráca kyslíka a živín.

Počítačová tomografia zubov a čeľustí

Všetky "tajomstvá" počítačovej tomografie alebo dôvera v výsledok liečby je 100%Mnohí pacienti na zubných klinikách stále nechápu, prečo sú poslaní na tomografiu zubov alebo čeľustí.

Systolický a diastolický tlak: popis, normálne hodnoty, odchýlky

Z tohto článku sa dozviete, aké sú typy krvného tlaku, ktoré z jeho odrôd je dôležitejšie - systolický alebo diastolický tlak. Prečo sa odlíšia oddelene, aká je ich norma a ako to dokazujú odchýlky.