Konštantná bolestivá dýchavičnosť spôsobuje, že život človeka je nepríjemný, pretože stráca možnosť normálneho dýchania, čo je nevyhnutné pre fungovanie všetkých orgánov a systémov tela. V priebehu rokov sa takéto patologické stavy objavujú u mnohých ľudí, pretože sa roztiahnuteľnosť a elasticita pľúcneho tkaniva znižuje a mení sa sila a pohyblivosť membrány a svalov na hrudníku. Výsledkom je, že pľúca strácajú schopnosť úplne sa vyrovnať. Dýchavičnosť sa môže vyskytnúť aj v dôsledku chronických ochorení alebo dočasných zdravotných problémov.

Symptómy dýchavičnosti

Dýchavičnosť sa môže vyskytnúť príležitostne, paroxyzmálna a môže byť chronická. Veľký nedostatok vzduchu, pískanie alebo dýchavičnosť, zmeny v hĺbke a rytmu dýchania sú výraznými príznakmi dýchavičnosti. Muž bledne, snaží sa chytiť vzduch, jeho pery sú modré.

V chronickom priebehu ochorenia je pre človeka ťažké dýchať v náchylnej polohe, preto sú krčné svaly alebo dýchanie brucha spojené s týmto procesom. Chronická forma môže byť určená frekvenciou inhalácie a výdychu - ak je rytmus abnormálny, potom je to jasný symptóm patológie. Dyspnoe sa môže vyskytnúť v určitých špecifických prípadoch, napríklad pri chôdzi, fyzickej námahe, lezeckých schodoch, pri vstupe do mrazu, po jedle, v noci a dokonca aj počas sexu.

 • Pri chôdzi je dýchavičnosť spojená so srdcovou aktivitou alebo skôr s koronárnym cievnym systémom, ktorý dodáva krv do myokardu. Prítomnosť srdcovej chyby, zriedenie cievnych stien, defekty septa priamo ovplyvňuje dyspnoe. V dôsledku toho dochádza k hladovaniu kyslíkom, ktorý sa pri chôdzi prejavuje ako dýchavičnosť.
 • Bez minimálnej fyzickej námahy nemôže robiť žiadnu osobu, ani bez jedenia. Ak sa však pri takýchto každodenných činnostiach manifestuje dyspnoe, je to už patológia. Môže sa to vyskytnúť z dôvodu porušenia srdca alebo dýchacieho systému - pľúc a priedušiek. Výsledkom je nedostatok kyslíka, ktorý vstupuje do krvného obehu a objavuje sa dýchavičnosť.
 • Lezenie po schodoch by nemalo spôsobiť veľkú ťažkosť a dýchavicu zdravému človeku. Môže sa objaviť u ľudí, ktorí trpia pľúcnymi infekciami, nachladnutím, emfyzémom, zápalom pľúc atď. Dyspnoe sa môže zmeniť na akútny záchvat s bolesťou na hrudníku a dokonca spôsobiť stratu vedomia.
 • Ak sa človek začne tlmiť pri vstupe do mrazu, môže to byť dôsledok alergií na chlade, patológie pľúc, anémia. Podobné veci sa stávajú aj u ľudí s nízkou hmotnosťou. Mrazivý vzduch je pre telo dobrý, ale musíte sa naučiť dýchať, keď opustíte teplú miestnosť. Prvé pravidlo - nemôžete dýchať v ostrou mrazivom vzduchu s otvorenými ústami - môže spôsobiť dýchavičnosť a bolesť v srdci.
 • Obťažnosť pri dýchaní môže nastať aj počas nočného odpočinku. To naznačuje zlyhanie ľavej komory alebo kongestívne procesy v tkanivách srdcového svalu. Človek musí položiť niekoľko vankúšov alebo spať pri sedení, aby uvoľnil stav. Tiež, reliéf je zabezpečený prijatím vzpriamenej polohy, pretože krv sa uvoľňuje z pľúc.
 • Výskyt dyspnoe počas pohlavia sa môže vyskytnúť z vyššie uvedených dôvodov, ako aj pri anémii, ktorá je spôsobená nedostatkom železa v krvi. Presne to môže lekár určiť pri prijímaní výsledkov klinických testov.

Príčiny dyspnoe

Rôzne ochorenia môžu byť vincami nedostatku dychu - môžu byť určené frekvenciou a povahou inhalácie a výdychu. Každá kategória patológie má svoje vlastné meno a zdôvodnenie. V medicíne existuje rozdelenie, ktoré je definované ako centrálne dyspnoe, pľúcne, srdcové a hematogénne. Na druhej strane sú rozdelené na niekoľko druhov.

Pľúcna dyspnoe

V tejto kategórii patológie sú kombinované príčiny spojené s ochoreniami pľúc.

Expresná dýchavičnosť je najbežnejšou formou, ktorá je určená ťažkosťami pri výdychu a vyskytuje sa vtedy, keď lúmen v prieduškách sa zužuje v dôsledku opuchu, spazmu alebo obštrukcie spútom. Na zvládnutie tohto problému v procese dýchania je potrebné posilniť činnosť dýchacích svalov, ale aj to nestačí a výdychový cyklus môže byť ťažký.

Táto forma dyspnoe sa prejavuje pri bronchiálnej astme, najmä počas záchvatov, ako aj pri chronickej bronchitíde s výskytom bronchospazmu a alergickým edémom priedušiek. Táto forma je charakterizovaná pískaním a dýchavým zvukom pri výdychu, ale na rozdiel od srdcovej dyspnoe, človek môže spať v noci bez dusenia a jeho končatiny nemajú zima.

Inspiračná dýchavičnosť závisí od ťažkosti s povzdychom. Je to spôsobené nahromadením tekutiny v hrudníku - fibrózou, lymfogénnou karcinomatózou, pleuritídou, ascitom, ankylozujúcou spondylitídou. Podobná forma sa prejavuje v laryngeálnom edéme, nádorových ochoreniach tejto oblasti.

Tento typ dyspnoe môže byť určený neschopnosťou osoby urobiť reč bez častých dychov, objavuje sa aj pri minimálnej fyzickej námahe. Dýchanie v takýchto prípadoch sprevádza hlučný pískanie.

Srdcová dyspnoe

Príčiny tejto kategórie respiračného zlyhania sú najčastejšie mitrálna stenóza, ľavý predsieňový myxóm alebo srdcové zlyhanie ľavej komory, v ktorom je narušený krvný obeh, čo vedie k poruche dýchacích funkcií. Príznaky srdcovej dyspnoe pri týchto patologických ochoreniach sú ortopná a polypóje.

 • Orthopnea je syndróm dýchavičnosti srdca, ktorý núti človeka, aby bol stále verný, pretože to zmierňuje jeho stav. Orthopnea súvisí s nedostatočnosťou ľavej komory a ľavej predsiení.
 • Polypnea - sa vyznačuje zvýšenou frekvenciou a hĺbkou dýchania až po fenomén hyperventilácie. Najčastejšie spôsobené nadmerným žilovým krvným prietokom do srdca, keď osoba užíva horizontálnu polohu, môže byť spôsobené chronickým srdcovým zlyhaním.

Hematogénna dyspnoe

Takáto dýchavica nastáva, keď sa toxické produkty objavujú v krvi v dôsledku zlyhania pečene, diabetes mellitus alebo otravy. Dýchanie kvôli veľkému prúdeniu vzduchu sa stáva hlučné a dobre počuteľné.

Navyše hemické druhy, ktoré sa vyskytujú hlavne počas anémie, sú spojené s poklesom koncentrácie kyslíka v krvi. U pacientov s anémiou je výskyt takýchto dýchacích ťažkostí často výsledkom nie samotnej choroby, ale aj iných príčin, ako je anemická myokardiografia, hypoxické poškodenie centrálneho nervového systému.

Centrálna dyspnoe

Tento druh je príznakom patologických procesov v respiračnom centre centrálneho nervového systému, jeho oraginickými léziami, neurózou alebo účinkami neurotropných toxických látok. Na rozdiel od všetkých ostatných kategórií takéto dyspnoe nie je reakciou dýchacieho aparátu na patológiu iných orgánov, je to primárna príčina respiračného zlyhania s vážnymi dôsledkami. Môže sa prejaviť rôznymi spôsobmi: arytmiou, centrogénnou bradypéniou, hyperpóniou, tachypéniou a oligopnea.

 • Dýchacie arytmie sú spôsobené poruchami funkcií mozgového kmeňa, ku ktorým dochádza pri traumatickom poškodení mozgu, mŕtvici, zápalových procesoch a edémoch, ako aj pri určitých typoch chemických alebo omamných otráv.
 • Bradypnea - ide o zriedkavé dýchanie, ktoré sa môže vyskytnúť počas otravy omamnými látkami alebo patologickými zmenami v centrálnej nervovej sústave. Niekedy si to môžete všimnúť u zdravých ľudí počas hlbokého spánku. Pri systematickom liečení bradypnee je potrebná konzultácia s neurológom.
 • Oligopnéa - plytké dýchanie s nedostatočným vetraním pľúc, môže nastať pri hypotermii. Ak neurobíte lekárske opatrenia, tento typ dýchavičnosti prechádza do závažnejšej formy a môže viesť k zástave dýchania. Vo všetkých prípadoch je prognóza oligopénie nepriaznivá, pretože vedie k respiračnej acidóze alebo difúznej cyanóze.
 • Tachypénia - rýchle plytké dýchanie, ktoré sa môže vyskytnúť pri neuróze, tvorbe nádorov, meningitíde. Respiračná frekvencia dosahuje 75-80 krát za minútu. Takýto jav sa prejavuje aj v perifolestickosti, difúznej peritonitíde, ascitu, narušení centrálneho nervového systému.
 • Hyperpnoe - patologické hlboké dýchanie, sa vyskytuje v stave komatózy s hemoragickou mozgovou príhodou, meningitídou, poraneniami hlavy, alkoholickou kómou. Kvôli nahromadeniu hlienu v nazofaryngu a priedušnici a zmiešaniu svalov hltanu dýchanie často spôsobuje chrápanie a pískanie zvukov.

Všeobecná liečba dyspnoe

Liečba dyspnoe bude účinná, ak sa objaví príčina jej vzniku. Aby ste to urobili, musíte sa podrobiť vážnemu lekárskemu vyšetreniu, pretože bude zlé liečiť symptómy, nevenujte pozornosť podstate problému.

Hlavnou úlohou je zabezpečiť normálne vetranie pľúc. K tomu je potrebné najprv vynaložiť úsilie na to, aby osoba, ktorá trpí touto patológiou, je nevyhnutné dať tabak, aby začala zvyšovať svoju fyzickú aktivitu.

Pri liečbe ortopénie, pri ktorej nie je možné dýchať v ležiacej polohe, je veľmi vhodná rehabilitácia ultrazvukom a imunoterapia. Celkový plán liečby dyspnoe zvyčajne pozostáva z nasledujúcich činností:

 • Odstránenie ložísk infekcie v celom dýchacom systéme.
 • Normalizácia gastrointestinálneho traktu, lymfatické, kardiovaskulárne systémy tela, psycho-emotívna sféra.
 • Imunomodulácia (zvýšená imunita).
 • Energetická aktivácia organizmu.

lieky

 • Ak sú príčinou nedostatku dychu ochorenia dýchacieho systému, predovšetkým zdravotníci odporúčajú piť veľa mäkkých alkalických nápojov.
 • Pri intoxikácii tela potrebujeme infúznu terapiu - zavedenie tekutiny intravenózne (fyziologický roztok, gemodeza, reopolyglukina a iné)

Dýchavičnosť spôsobená bronchospazmom je liečená liekmi, ktoré ju eliminujú. Lieky sú rozdelené na prostriedky dlhodobých a krátkodobých opatrení.

Lieky s krátkodobým účinkom:

 • salbutamol (tablety, inhalátory, roztoky na použitie v rozprašovači).
 • fenoterol (aerosól, roztok na inhaláciu);
 • terbutalín (pilulky, injekcie, inhalácie).

Dlhodobo pôsobiace lieky:

 • soli (tablety);
 • formoterol (kapsuly, inhalátor);
 • Klenbuterol (tablety, sirup);
 • salmeterol (aerosól, prášok na inhaláciu);

Nasledujúce lieky sa používajú na uvoľnenie priedušiek:

 • Atrovent - Ipratropium Bromid (inhalátor, kapsuly, injekčný roztok).
 • Kombinované prípravky:
 • Berodual (aerosól, roztok pre inhalátory);
 • ditek (inhalačný roztok)
 • methylxanthiny
 • aminofylín (tablety, intravenózna injekcia).

Dýchacie prostriedky na úľavu pri bronchiálnej astme:

 • kromoglykát sodný (inhalátor, kapsuly);
 • nedocromil sodný (inhalátor);
 • nalkrom (kapsuly).

Existujú aj iné lieky, ale niektorý z nich by mal byť predpísaný iba odborným lekárom. Samoliečba pre ťažkú ​​dýchavicu môže viesť k veľmi vážnym následkom.

Ľudové lieky proti dýchavičnosti

V pokladnici ľudových liekov existujú recepty, ktoré pomôžu rozšíriť priedušky a uľahčiť dýchavičnosť.

 • Infúzia plodov a kvetov hlohu, zmiešaných jeden na jeden, sa robí nasledovne: tri šálky vriacej vody by mali byť nalievané na tri veľké lyžice zberu, rozdelené do troch dávok za jeden deň.
 • Med a jalovec olej. Jogurské kužele (100 g) + maslo (50 g) + med (150 g) stúpajú vo vodnom kúpeli. Vezmite si dve veľké lyžičky čaju denne.
 • Lilac kvety (jedna veľká lyžica) sa naleje so sklenenou vriacou vodou. Štyrikrát denne pijte dve veľké lyžice.

Gymnastika pre dýchavičnosť

Jednoduché dýchacie cvičenia vám pomôžu pri riešení problémov s dyspnoeou, bez ohľadu na príčinu.

 • Po vydychovaní vzduchu cez ústa je potrebné vdychovať cez nos, potom vydychovať ústa silou a ťahať do žalúdka, počítať až desať. Vdychujte cez ústa tak, aby vzduch prechádzal "do žalúdka", potom žalúdok natiahol a držal dych, počítať až desať. Toto cvičenie sa môže vykonať počas sedenia, státia a dokonca aj chôdze: vydychovať - ​​vdychovať - ​​vydychovať - ​​zadržať dych - vydychovať.
 • Nasledujúce cvičenie by sa malo robiť stáť alebo sedieť, s lakmi sklonenými. Otvorte dlaň, aby ste mohli vidieť. Pästie sú stlačené súčasnou produkciou hlučných krátkych dychov (8 krát). Potom položte ruky nadol na päť až desať sekúnd a znova vykonajte cvičenie. Požadovaný počet prístupov - až dvadsať.

Inštruktor terapeutickej gymnastiky sa môže zoznámiť s ďalšími cvičeniami. Ak ich pravidelne vykonávate, môžete sa navždy rozlúčiť s dýchavičnosťou.

Príklad cvičení pre dychové cvičenia na videu

Zabránenie dýchavičnosti

Aby sa takýto problém nedostal a potom sa hľadať spôsoby, ako sa ho zbaviť, je lepšie premýšľať o tom vopred a zabrániť vzniku tých ochorení, ktoré sú jeho hlavnou príčinou. Ak to chcete urobiť, postupujte podľa jednoduchých pravidiel života:

 • Zachovať normálny psycho-emocionálny stav.
 • Vynechať zlé návyky (alkohol, fajčenie a iné).
 • Uistite sa, že telo poskytuje primerané pravidelné cvičenie - môžu to byť ranné cvičenia, chôdza, lezenie po schodoch, plávanie atď.
 • Na kontrolu správnej polohy tela počas spánku - hlava by mala ležať na vankúši pod uhlom 35-40 stupňov.
 • Ak máte príznaky dyspnoe, okamžite sa poraďte s lekárom a dodržiavajte jeho odporúčania.
 • Vykonajte dychové cvičenia pred nástupom dýchavičnosti - to nikdy neublíži.

Existuje veľa tipov, liečivých a prírodných liekov, ktoré nemožno zahrnúť do jedného článku. Bude veľmi zaujímavé, ak zdieľate skúsenosti s odstránením dyspnoe v komentároch. Možno vaša rada uľahčí niekomu život.

Ťažké dýchať

Ak máte pocit, že ste sa zle dýcha, nie je dostatok vzduchu pod každodenného stresu, ktorý predtým nemal priniesť ťažkosti, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom (praktický lekár, kardiológ). Odborníci z lekárskeho centra "Kapitál" pomôže identifikovať príčiny namáhavé dýchanie, diagnostikovať a určiť potrebnú liečbu. Včasný prístup k lekárovi zvyšuje úspešnosť liečby a zlepšuje prognózu.

Dýchavičnosť a búšenie srdca sú normou, a to je fyziologická po namáhavom cvičení (beh, skákanie, plávanie, aerobik). Tieto príznaky sú prejavom mechanizmov tela zvýšenej kompenzácie žiadané jej pracovná svalu pre kyslík a živiny. Ale v prípade, že dýchavičnosť, pocit krátkeho dychu objavia, keď nemali skôr, a to najmä v pokoji alebo pri nízkom zaťažení (normálnej chôdzi, vzostup do druhého poschodia), je nutné, aby podozrenie na vážne choroby a pre jeho vylúčenie vidieť špecialistu.

Príčiny ťažkosti s dýchaním

Príčiny dyspnoe môžu byť akútne a chronické ochorenia rôznych orgánov a systémov. Namáhavé dýchanie môže nastať, keď srdcové ochorenia (infarkt myokardu, myokarditída, valvulárnou choroba srdca, ischemická choroba srdca, aterosklerotické kardiosklerosis atď.), Respiračné ochorenia (nádcha, laryngitída, bronchitída, pneumónia, pľúcna myokardu, pleuritída, astma, bronchiektázia, pneumotorax a kol.), ochorenia krvi (anémia z nedostatku železa, zhubnej anémie), systémové ochorenia (systémový lupus, sarkoidózy), neurologické poruchy, obezita.

Symptómy sprevádzajúce dýchavičnosť

Zvyčajne nie je sťažnosť na ťažkosti s dýchaním jediným príznakom, ktorý sa vyskytuje pri akejkoľvek chorobe. Okrem toho môže byť dýchavičnosť iná.

Dýchavičnosť srdcového pôvodu svedčí skutočnosť, že ťažkosti s dýchaním, pocit krátkeho dychu dochádza k inšpiráciu. To je jeden z hlavných príznakov srdcového zlyhania. Srdcová dyspnoe je horšia pri cvičení a ležaní. Infarkt myokardu dýchavičnosť sprevádzaná závažnou slabosť, závraty, silné bolesti za hrudnou kosťou, narušením srdce.

Keď zápal pľúc alebo zápal priedušiek okrem dýchavičnosti pacienta by sa obťažoval horúčku, kašeľ, vykašliavanie hlienu. Keď pľúcna embólia (srdcový záchvat, pneumónia) u pacientov náhle vyvinúť tachykardia, zrýchlené dýchanie, slabosť, bledosť, nepokoj, zmodrie oblasť nasolabiálních trojuholníka, klesajúci krvný tlak, môže byť bolesť na hrudníku, opuchy a pulzujúca krčnej žily, to znamená, že existujú náznaky akútne kardiopulmonálne zlyhanie, ktoré si vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Bronchiálna astma výdychové dýchavičnosti, že je ťažké dýchať, ako si vydýchnuť, že je kašeľ, a po útoku označil oddelenie viskózne spútum silná.

Aby ste mohli podozrenie na akúkoľvek chorobu včas a predpísať ďalšie vyšetrenie, je potrebné sa poradiť s lekárom.

Ťažko dýchať! Čo robiť

Ťažko dýchať, čo robiť? Kontaktujte lekárske centrum "Capital". Naše diagnostické centrum vám umožní rýchlo identifikovať príčiny dýchavičnosti (na vykonávanie laboratórnych vyšetrení, röntgen, EKG, echokardiografia a ďalšie testy) a vhodnú liečbu. Skoršia liečba sa začne, rýchlejšie dýchanie je kompenzované.

Naša klinika ponúka svojim pacientom vzdialeného monitorovania srdcovej činnosti pomocou kardiofona (prenosný elektrokardiogramu). Kardiofon umožňuje sám zaznamenávať EKG, preniesť ich z ľubovoľného telefónu v našej srdcové monitorovacieho centra, kde sa v krátkej dobe bude rozlúštiť, a pacient kardiológ dostane odporúčanie pre liečbu. Tak je zabezpečená možnosť diaľkového monitorovania srdcovej aktivity. V tomto prípade sa pacient môže ísť o ich každodennej činnosti a nesmie byť zaťažená každodenné návštevy u lekára.

Ak je človek náhle zle dýcha, príznaky ochorenia sa zvyšuje prudko zhoršila zdravotný stav, je nutné zaistiť stabilnú polohu tela, to je najlepšie, aby sa posadili, požiadať ostatných, aby zavolať sanitku. Pacient musí poskytnúť čerstvý vzduch, otvoriť okno, odtiahnuť pás, golier. Pri dýchavičnosť, srdcové pôvodu, ak je k dispozícii, potom sa rozpustí 1 nitroglycerín tabletu každých 10 minút (s výhodou nie viac ako 3 tablety), aby sa sedatívne, diuretické tabletu 1 - furosemid.

Väčšina prípadov náhleho nedostatku dychu vyžaduje naliehavú liečbu, pretože môže spôsobiť život ohrozujúce komplikácie. Preto v takýchto prípadoch neváhajte minútu, zavolajte sanitku.

"Kapitál" sa vzťahujú na lekárske centrum lekári s menej akútnych stavov, vzhľadu sťaženým dýchaním a ďalšie symptómy. čo najskôr sme museli prejsť všetky potrebné odborníkmi, ktorí sú menovaní na základe kontroly a prijímať individuálny liečebný program, ktorý pomáha zbaviť dýchavičnosti.

Nedostatok vzduchu: príčiny ťažkostí s dýchaním sú kardiogénne, pľúcne, psychogénne a iné.

Dýchanie je prirodzený fyziologický úkon, ktorý sa neustále objavuje a na ktorý väčšina z nás nevenuje pozornosť, pretože samotné telo reguluje hĺbku a frekvenciu dýchacích pohybov v závislosti od situácie. Pocit, že možno nie je dostatok vzduchu známy každému. Môže sa objaviť po rýchlom behu, vyliezť na vysokom poschodí schodov s veľkým vzrušením, ale zdravé telo sa rýchlo vyrovná s takým nedostatkom dychu, čo spôsobuje dýchanie normálne.

Ak krátkodobá dýchavičnosť po námahe nespôsobuje vážnu úzkosť, rýchlo zmizne počas pokoja, potom dlhé alebo náhle výrazné ťažkosti s dýchaním môžu signalizovať vážnu patológiu, často vyžadujúcu okamžitú liečbu. Akútny nedostatok vzduchu pri uzatváraní dýchacieho traktu cudzím telom, pľúcny edém, astmatický záchvat môže stáť život, preto akékoľvek respiračné ochorenie si vyžaduje objasnenie jeho príčiny a včasnú liečbu.

Nielen dýchacia sústava sa zúčastňuje procesu dýchania a poskytuje tkanivám kyslík, hoci jej úloha je samozrejme prvoradá. Nemožno predstaviť dýchanie bez správneho fungovania svalovej kostry hrudníka a bránice, srdca a krvných ciev a mozgu. Zloženie krvi, hormonálny stav, aktivita nervových centier mozgu a rôzne vonkajšie príčiny - športové tréningy, bohaté jedlá a emócie ovplyvňujú dýchanie.

Telo sa úspešne prispôsobuje kolísaniu koncentrácie plynov v krvi a tkanivách a v prípade potreby zvyšuje frekvenciu respiračných pohybov. S nedostatkom kyslíka alebo zvýšenými potrebami jeho dýchania sa urýchľuje. Akidóza spojená s množstvom infekčných ochorení, horúčky, nádorov spôsobuje zvýšenie dýchania, aby sa odstránil prebytok oxidu uhličitého z krvi a normalizovalo jeho zloženie. Tieto mechanizmy sú zahrnuté sami, bez našej vôle a úsilia, ale v niektorých prípadoch nadobúdajú charakter patologických.

Akékoľvek ochorenie dýchacích ciest, aj keď je dôvod zjavný a neškodný, si vyžaduje vyšetrenie a diferencovaný prístup k liečbe, preto keď je pocit, že nie je dostatok vzduchu, je lepšie ísť na lekára - terapeuta, kardiológ, neurológ, psychoterapeut.

Príčiny a typy respiračného zlyhania

Keď človek dýcha ťažko a nemá dostatok vzduchu, hovorí o dýchavičnosti. Táto vlastnosť sa považuje za adaptačný akt v reakcii na existujúcu patológiu alebo odzrkadľuje prirodzený fyziologický proces adaptácie na meniace sa vonkajšie podmienky. V niektorých prípadoch sa stáva ťažké dýchať, ale nevzniká nepríjemný pocit nedostatku vzduchu, pretože hypoxia je eliminovaná zvýšenou frekvenciou respiračných pohybov - v prípade otravy oxidom uhoľnatým, práca v dýchacích prístrojoch, prudký nárast na výšku.

Dýchavičnosť je inšpiratívna a expiračná. V prvom prípade nie je dostatok vzduchu počas inhalácie, v druhej - pri výdychu, ale zmiešaný typ je možný, keď je ťažké inhalovať a vydychovať.

Dyspnoe nie vždy dopĺňa ochorenie, je to fyziologické, a to je úplne prirodzený stav. Príčiny fyziologickej dyspnoe sú:

 • Fyzická aktivita;
 • Vzrušenie, silné emocionálne utrpenie;
 • Byť v upchanom, zle vetranej miestnosti, na vysočinách.

Fyziologické zvýšenie dýchania dochádza reflexne a po krátkej dobe prechádza. Ľudia so zlou fyzickou kondíciou, ktorí majú sedavé "kancelárske" práce, trpia nedostatkom dychu v dôsledku fyzickej námahy častejšie než tí, ktorí pravidelne chodia do telocvične, do bazéna alebo len denne chodia. Pri zlepšení celkového fyzického vývoja dochádza k zníženiu dýchania menej často.

Patologická dýchavičnosť sa môže akútne rozvinúť alebo byť neustále narušená, dokonca aj v pokoji, veľmi zhoršená najmenšou fyzickou námahou. Osoba sa udusí počas rýchleho uzatvorenia dýchacieho traktu cudzorodým telom, opuch laryngeálnych tkanív, pľúc a iných ťažkých stavov. Pri dýchaní v tomto prípade telo nedostane nevyhnutné ani minimálne množstvo kyslíka a ďalšie ťažké poruchy sa pridajú k dýchavičnosti.

Hlavné patologické dôvody, pre ktoré je ťažké dýchať, sú:

 • Choroby dýchacieho systému - pľúcna dyspnoe;
 • Patológia srdca a krvných ciev - srdcová dyspnoe;
 • Porušenie nervovej regulácie dýchacieho záchvatu - dýchavičnosť centrálneho typu;
 • Porušenie zloženia krvného plynu - hematogénna dýchavičnosť.

Z dôvodu srdca

Ochorenie srdca je jedným z najčastejších dôvodov, prečo je ťažké dýchať. Pacient sa sťažuje, že nemá dostatok vzduchu a tlačí do hrudníka, zaznamená výskyt edému v nohách, cyanózu kože, únava atď. Zvyčajne pacienti, ktorí majú v dôsledku zmien v srdci poruchy dýchania, už boli vyšetrení a dokonca prijali vhodné lieky, ale dyspnoe nielenže pretrváva, ale v niektorých prípadoch sa zhoršuje.

Ak patológia srdca nie je počas inhalácie dostatočná, to znamená inspiračná dušnosť. Dopĺňa srdcové zlyhanie, môže byť udržiavaný aj v pokoji v ťažkých štádiách, zhoršuje sa v noci, keď pacient leží.

Najčastejšie príčiny srdcovej dyspnoe:

 1. Ischemická choroba srdca;
 2. arytmie;
 3. Kardiomyopatia a myokardiodystrofia;
 4. Vady - vrodené vedú k dušnosti v detstve a dokonca aj v novorodeneckom období;
 5. Zápalové procesy v myokarde, perikarditíde;
 6. Srdcové zlyhanie.

Výskyt ťažkostí s dýchaním v srdcovej patológii je najčastejšie spojený s progresiou srdcového zlyhania, pri ktorom buď nie je dostatočný srdcový výdaj a tkanivo trpí hypoxiou, alebo stagnácia sa vyskytuje v pľúcach v dôsledku insolvencie myokardu ľavej komory (srdcovej astmy).

Okrem nedostatku dychu, často v kombinácii so suchým a bolestivým kašľom, u pacientov so srdcovým ochorením existujú ďalšie charakteristické ťažkosti, ktoré trochu uľahčujú diagnostiku - bolesť v oblasti srdca, "večerný" opuch, cyanóza kože, prerušenia srdca. Stáva sa ťažšie dýchať v náchylnej polohe, takže väčšina pacientov dokonca spí polčasne, čo znižuje tok žilovej krvi z nohy do srdca a prejav dušnosti.

príznaky zlyhania srdca

Pri úprave srdcovej astmy, ktorá môže rýchlo prejsť do alveolárneho edému pľúc, sa pacient doslova udušuje - rýchlosť dýchania presiahne 20 za minútu, tvár sa zmení na modrú, hrdla sa zväčšujú, hlien sa spopolní. Pľúcny edém vyžaduje núdzovú starostlivosť.

Liečba srdcovej dyspnoe závisí od základnej príčiny, ktorá ju spôsobila. Na dospelého pacienta so zlyhávaním srdca sú predpísané diuretické lieky (furosemid, veroshpiron, diacarb), ACE inhibítory (lisinopril, enalapril atď.), Beta-blokátory a antiarytmiká, srdcové glykozidy, kyslíková terapia.

Deti sú vystavené diuretikám (diakarbum) a lieky iných skupín sú prísne dávkované kvôli možným vedľajším účinkom a kontraindikáciám u detí. Vrodené chyby, pri ktorých sa dieťa začína uškrtiť od prvých mesiacov života, môžu vyžadovať urgentnú chirurgickú korekciu a dokonca aj transplantáciu srdca.

Pľúcne príčiny

Patológia pľúc je druhým dôvodom, ktorý vedie k ťažkostiam s dýchaním, čo je možné ako ťažkosti s dýchaním a dýchaním. Pľúcna patológia s respiračným zlyhaním je:

 • Chronické obštrukčné ochorenia - astma, bronchitída, pneumokróza, pneumokonióza, pľúcny emfyzém;
 • Pneumatické a hydrotortálne;
 • nádory;
 • Cudzie telesá dýchacieho traktu;
 • Tromboembolizmus vo vetvách pľúcnych artérií.

Chronické zápalové a sklerotické zmeny pľúcneho parenchýmu výrazne prispievajú k zlyhaniu dýchania. Sú zhoršené fajčením, zlými environmentálnymi podmienkami, opakujúcimi sa infekciami dýchacieho systému. Dyspnoe sa najprv stará počas fyzickej námahy a postupne nadobúda charakter konštanty, pretože choroba prechádza do závažnejšej a nevratnejšej fázy kurzu.

S patológiou pľúc je narušená zloženie krvi v krvi, nedostatok kyslíka, ktorý v prvom rade chýba v hlave a mozgu. Závažná hypoxia vyvoláva metabolické poruchy nervového tkaniva a vývoj encefalopatie.

Pacienti s bronchiálnou astmou dobre vedia, ako sa pri útoku narúša dýchanie: je ťažké vydychovať, bolesť na hrudníku, bolesť na hrudi, arytmia je možná, spút, keď je ťažko oddelené kašeľ a extrémne zriedkavé, krvácajú žily. Pacienti s takým nedostatkom dychu sedia s rukami na kolenách - táto pozícia znižuje venózny návrat a stres na srdce a zmierňuje stav. Najčastejšie je ťažké dýchať a nie je dostatok vzduchu pre takého pacienta v noci alebo skoro ráno.

S ťažkým astmatickým záchvatom sa pacient usmieva, koža sa stáva modrastou, panika a nejaká dezorientácia je možná a astmatický stav môže byť sprevádzaný kŕčmi a stratou vedomia.

Pri poruchách dýchania spôsobených chronickou pľúcnou patológiou sa mení vzhľad pacienta: hrudník sa formuje v tvare hlave, rozširuje sa medzera medzi rebrami, hrdla sú veľké a rozšírené, ako aj periférne žily končatín. Rozšírenie pravého polovice srdca na pozadí sklerotických procesov v pľúcach vedie k jeho nedostatočnosti a dýchavičnosť sa stáva zmiešanou a závažnejšou, to znamená, že nielen pľúca sa nedokážu dýchať, ale srdce nedokáže zabezpečiť adekvátny prietok krvi, ktorý preniká krvou venóznou časťou väčšej cirkulácie.

Nedostatok vzduchu je tiež v prípade pneumónie, pneumotoraxu, hemotoraxu. Keď zápal pľúcneho parenchýmu nie je len ťažké dýchať, teplota stúpa, zjavné príznaky intoxikácie na tvári a kašeľ sprevádzaný spútom.

Mimoriadne závažná príčina náhleho respiračného zlyhania sa považuje za respiračný trakt cudzieho telesa. Môže to byť kúsok jedla alebo malý detail hračiek, ktoré dieťa náhodne inhaluje pri hraní. Obeť s cudzím telom sa začína tlčiť, zmení sa na modrú, rýchlo stráca vedomie a zastavenie srdca je možné, ak pomoc nepríde včas.

Pľúcny vaskulárny tromboembolizmus môže tiež viesť k náhlemu a rýchlo sa zvyšujúcemu dýchaniu, kašli. Vyskytuje sa častejšie ako osoba, ktorá trpí patológiou ciev nohy, srdca, deštruktívnymi procesmi v pankrease. Pri tromboembolizme môže byť stav extrémne závažný so zvýšenou asfyxiou, modrou kožou, rýchlym apnoe a palpitáciami.

V niektorých prípadoch je príčinou ťažkej dýchavičnosti alergia a angioedém, ktoré sú sprevádzané aj stenózou laryngeálneho lumenu. Príčinou môže byť potravinový alergén, osí bodnutie, inhalácia peľu rastlín, droga. V takýchto prípadoch potrebujú deti aj dospelí naliehavú lekársku starostlivosť na zastavenie alergickej reakcie a asfyxia môže vyžadovať tracheostómiu a umelú ventiláciu pľúc.

Liečba pľúcnej dyspnoe by mala byť diferencovaná. Ak je príčinou cudzí orgán, mali by sa čo najskôr odstrániť, v prípade alergického edému sa deťom a dospelým ukáže zavedenie antihistaminík, glukokortikoidných hormónov a adrenalínu. V prípade asfyxie sa vykoná tracheo alebo konikotómia.

Pri bronchiálnej astme zahŕňajú viacstupňové liečby beta-adrenomimetiká (salbutamol) v sprejoch, anticholinergiká (ipratropiumbromid), metylxantíny (aminofylín), glukokortikosteroidy (triamcinolón, prednizolón).

Akútne a chronické zápalové procesy vyžadujú antibakteriálnu a detoxifikačnú terapiu a kompresiu pľúc počas pneumo-alebo hydrothorax, zhoršenie obštrukcie dýchacieho traktu nádorom - indikácia chirurgického zákroku (prepichnutie pleurálnej dutiny, torakotómia, odstránenie časti pľúc atď.).

Mozgové príčiny

V niektorých prípadoch sú problémy s dýchaním spojené s poškodením mozgu, pretože sa nachádzajú najdôležitejšie nervové centrá, ktoré regulujú činnosť pľúc, krvných ciev a srdca. Dyspnoe tohto typu je charakteristické štrukturálnym poškodením mozgového tkaniva - trauma, neoplazma, mŕtvica, edém, encefalitída atď.

Poruchy funkcie dýchania v mozgovej patológii sú veľmi rozmanité: je možné spomaliť dýchanie a zvýšiť ho, objaviť sa rôzne typy patologického dýchania. Mnohí pacienti s ťažkou mozgovou patológiou sú na umelom vetraní pľúc, pretože jednoducho nemôžu dýchať.

Toxický účinok odpadových produktov mikróbov, horúčka vedie k zvýšeniu hypoxie a okysľovania vnútorného prostredia tela, kvôli čomu sa objavuje dýchavičnosť - pacient dýcha často a hlučne. Teda sa telo snaží rýchlo zbaviť nadbytku oxidu uhličitého a poskytnúť tkanivám kyslík.

Relatívne neškodnú príčinu mozgovej dyspnoe možno považovať za funkčné poruchy v mozgu a periférnom nervovom systéme - autonómna dysfunkcia, neuróza, hystéria. V týchto prípadoch je dýchavičnosť v prírode "nervózna" a v niektorých prípadoch je viditeľná voľným okom aj pre odborníka.

Pri vegetatívnej dystónii, neurotických poruchách a banálnej hystére sa zdá, že pacient má nedostatok vzduchu, časté dýchacie pohyby a zároveň môže kričať, plakať a správať sa extrémne vzdorovito. Počas krízy sa človek môže dokonca sťažovať, že sa dusí, ale nemá fyzické známky zadusenia - nezmení sa a vnútorné orgány naďalej správne fungujú.

Respiračné poruchy počas neurózy a iných porúch psychiky a emocionálnej sféry sú utišené sedatívami, ale často sa lekári stretávajú s pacientmi, u ktorých sa takáto nervová dyspnoe stáva trvalou, pacient sa sústreďuje na tento príznak, často vzdychne a urýchľuje dýchanie počas stresu alebo emočného výbuchu.

Liečba mozgovej dyspnoe sa zaoberá resuscitáciou, terapeutmi, psychiatrami. Pri ťažkých léziách mozgu s neschopnosťou samého dýchania pacientka prechádza umelou pľúcnou ventiláciou. V prípade nádoru by sa mala odstrániť a v závažných prípadoch by sa mali zastaviť neurózy a hysterické formy dýchacích ťažkostí sedatívami, trankvilizérmi a neuroleptikami.

a hematogénne

Hematogénna dýchavica sa vyskytuje vtedy, keď je narušené chemické zloženie krvi, keď sa zvyšuje koncentrácia oxidu uhličitého a vzniká acidóza v dôsledku cirkulácie kyslých metabolických produktov. Táto respiračná porucha sa prejavuje anémiami s veľmi odlišným pôvodom, malígnymi nádormi, závažným zlyhaním obličiek, diabetickou kómou, ťažkou intoxikáciou.

Pri hematogénnej nedostatočnosti dychu sa pacient sťažuje, že často nemá dostatok vzduchu, ale samotný proces inhalácie a výdychu nie je narušený, pľúca a srdce nemajú zjavné organické zmeny. Podrobné vyšetrenie ukazuje, že dôvodom častého dýchania, ktorý zachová pocit, že nie je dostatok vzduchu, sú zmeny v elektrolyte a zložení plynu v krvi.

Liečba anémie zahŕňa vymenovanie doplnkov železa, vitamínov, výživy, transfúzie krvi v závislosti od príčiny. V prípade zlyhania obličiek a pečene sa vykonáva detoxikačná liečba, hemodialýza a infúzna terapia.

Ďalšie príčiny ťažkosti s dýchaním

Mnohí ľudia vedia pocit, keď bez zjavného dôvodu nevzliekať bez ostrej bolesti na hrudi alebo chrbte. Väčšina sa okamžite strachuje, premýšľa nad srdcovým záchvatom a zachytáva sa v platóze, ale dôvod môže byť iný - osteochondróza, herniovaný intervertebrálny disk, medzirebrovinová neuralgia.

Pri interkostálnej neuralgii pacient pocíti silnú bolesť v polovici hrudníka, zhoršená pohybmi a inhaláciou, zvlášť citliví pacienti môžu paniku, dýchať často a povrchne. Pri osteochondróze je ťažké inhalovať a pretrvávajúca bolesť v chrbtici môže spôsobiť chronickú dýchavicu, ktorá sa dá ťažko odlíšiť od ťažkého dýchania v pľúcnej alebo srdcovej patológii.

Liečba dýchacích ťažkostí pri chorobách pohybového aparátu zahŕňa fyzikálnu terapiu, fyzioterapiu, masáž, podporu liekov vo forme protizápalových liekov, analgetiká.

Mnohé očakávané matky si sťažujú, že s nárastom trvania tehotenstva sa im stáva ťažšie dýchať. Tento príznak môže dobre vyhovovať norme, pretože rastúca maternica a plod zvyšuje membránu a znižuje vyhladenie pľúc, hormonálne zmeny a tvorbu placenty zvyšujú počet respiračných pohybov, aby sa tkanivá oboch organizmov dostali kyslíkom.

Počas tehotenstva sa však dýchanie musí starostlivo posúdiť, aby sa nestratila vážna patológia, ktorá by sa javila ako prirodzený nárast, ktorý môže byť anémia, tromboembolický syndróm, progresia srdcového zlyhania v prípade poruchy ženy atď.

Tromboembolizmus pľúcnych artérií je považovaný za jeden z najnebezpečnejších dôvodov, pre ktorý môže žena začať uškrtiť počas tehotenstva. Táto podmienka predstavuje hrozbu pre život, sprevádzaná prudkým nárastom dýchania, ktorý sa stáva hlučným a neúčinným. Asfyxia a smrť sú možné bez prvej pomoci.

Z tohto dôvodu, keď sme zvážili iba najčastejšie príčiny ťažkosti s dýchaním, je zrejmé, že tento príznak môže naznačovať dysfunkciu takmer všetkých orgánov alebo systémov tela a v niektorých prípadoch je ťažké izolovať hlavný patogénny faktor. Pacienti, ktorí majú ťažkosti s dýchaním, potrebujú starostlivé vyšetrenie a ak sa pacient uduje, potrebujú naliehavú kvalifikovanú pomoc.

Akýkoľvek prípad nedostatku dychu vyžaduje výlet lekárovi, aby zistil jeho príčinu, samošetrenie v tomto prípade je neprijateľné a môže viesť k veľmi vážnym následkom. To platí najmä o respiračných poruchách u detí, tehotných žien a náhlych záchvatoch dýchavičnosti u ľudí v akomkoľvek veku.

Čo spôsobuje dyspnoe počas cvičenia?

Niektorí ľudia si všimnú, že počas práce, rýchle chôdze alebo lezenie po schodoch sa ich dýchanie stáva častejšie a existuje pocit, že nie je dostatok vzduchu. Prečo sa to stane a čo spôsobuje dyspnoe počas cvičenia?

Po prvé, ľudia, ktorí vedú "sedavý" životný štýl trpia nedostatkom dychu (dyspnoe) pri najmenšom napätí. Ďalšou častou príčinou je dýchavičnosť v dôsledku nadváhy. Niekedy sa tieto príznaky vyskytujú v emocionálne labilnej osobe alebo v dôsledku exacerbácie napadnutia vegetatívno-vaskulárnej dystónie.

Dyspnoe je normálne

Dyspnoe sa môže vyskytnúť tak v normálnych podmienkach, ako aj v patologických podmienkach. Kritériom je stupeň jeho intenzity a rýchlosť návratu na počiatočnú úroveň.

Ak nastane skrátenie dychu v prípade, keď bolo potrebné urobiť silné úsilie, napríklad zastaviť alebo rýchlo stúpnuť nad piaty poschodí, ale potom bol stav obnovený, potom sa to považuje za absolútne normálne. Aby ste tomu zabránili, mali by ste často cvičiť a chodiť.

S emočným stresom sa môže vyvinúť aj dýchavičnosť. Ostrý uvoľňovanie adrenalínu spôsobuje nadmerné raste pľúc so vzduchom a dochádza k zrýchleniu srdcového rytmu.

Odporúčame Vám, aby ste si prečítali:

Tento jav rýchlo prechádza po ukončení záchvatu paniky. Táto podmienka nie je nebezpečná, ak osoba nemá problémy so srdcom. Ale za prítomnosti kardiovaskulárnych ochorení môže dôjsť k zhoršeniu stavu.

Pre prevenciu ochorení a liečbu prejavov kŕčových žíl na nohách naši čitatelia radiujú sprej "NOVARIKOZ", ktorý je naplnený rastlinnými výťažkami a olejmi, preto nemôže spôsobiť poškodenie zdravia a nemá prakticky žiadne kontraindikácie
Stanoviská lekári.

Dyspnoe v patologických podmienkach

Často u žien v dôsledku poklesu hemoglobínu môže dôjsť k dyspnoe. To možno vysvetliť skutočnosťou, že v dôsledku nedostatku kyslíka v tkanivách začne telo reagovať zvyšovaním dýchania. Takúto diagnózu možno ľahko urobiť po krvnom teste hemoglobínu. Po podaní doplnkov železa a vitamínu C tieto príznaky zmiznú.

Pri obezite sa často vyskytuje ťažké dýchanie pri námahe. K tomu dochádza v dôsledku skutočnosti, že v tomto stave je srdce nútené neustále pracovať v zdokonalenom režime a voľné dýchanie v pľúcach je ťažké kvôli nadbytočnému tuku. Faktom je, že viscerálny alebo vnútorný tuk je schopný obaliť tieto orgány, čo ich núti fungovať na opotrebenie. Okrem toho je oveľa ťažšie poskytnúť veľký objem tela kyslíkom a živinami.

Zvlášť je však potrebné dávať pozor, keď sa objaví dýchavičnosť s miernym námahom. Je to vážny signál a príčinou môže byť srdcová alebo pľúcna insuficiencia, bronchiálna astma.

Dyspnoe pri takýchto chorobách nie je hlavným príznakom, na správnu diagnózu, mali by ste zvážiť všetky príznaky tohto ochorenia. Ale konkrétne prejavy apnoe existujú za týchto podmienok.

Srdcová dyspnoe

Dyspnoe v srdcovej patológii sa vyznačuje skutočnosťou, že je ťažké inhalovať a vydychovať voľne. Je ľahšie, aby takýto pacient dýchal, ak je vo vzpriamenej polohe alebo sedí. S extrémnym stupňom rozvoja srdcového zlyhania človek nemôže dokonca spať bez toho, aby umiestnil niekoľko vankúšov pod jeho hlavu a dokonca aj na chrbát, to znamená, že spočíva len v sede.

Tým sa znižuje zaťaženie srdca, na ktoré v tejto polohe prúdi menší objem krvi. Zároveň má stále výrazný edém, intenzívnu bolesť v ľavej polovici hrudníka, jeden alebo niekoľko predchádzajúcich infarktov, zmeny kardiogramových štúdií.

Pľúcna patológia

Pri bronchiálnej astme dochádza po kontakte s alergénom s bronchospazmom. Útok z dyspnoe nastáva náhle a trvá dlhší čas. V tomto prípade pacient dýcha voľne, ale výdatnosť sa stáva ťažkým. V pľúcach sa vyskytuje tzv. "Lepenie" vzduchu. A zvonku sa ozývajú silné chrastítka.

Chronické a dlhodobé procesy, ktoré sa vyskytujú v pľúcach, tiež často spôsobujú dýchavičnosť. Pri obštrukčných procesoch dochádza k poklesu expanzie pľúc a priedušiek a telo nemá kyslík a snaží sa kompenzovať zvýšené respiračné pohyby.

Často sa príčinou zvýšeného dýchania stáva pľúcna embólia. Takýto akútny stav sa vyskytuje ako dôsledok dlhodobej súčasnej tromboflebitídy. Akékoľvek krvné zrazeniny, ktoré sa tvoria na stenu žíl, môžu vypadnúť a prúdiť do pľúcnej tepny s prietokom krvi. To má za následok smrť časti pľúc a môže viesť k smrti pacienta. Preto s príznakmi, ako sú výrazné dýchavičnosť, ťažký kašeľ, bolesť na hrudníku, mali by ste okamžite zavolať sanitku alebo požiadať o pomoc svojho lekára.

Ak sa v dôsledku fyzickej námahy objaví dýchavica, ktorá nezmizne v dôsledku pokoja alebo je sprevádzaná inými nepríjemnými symptómami, môže to byť príznakom vážneho ochorenia a vyžaduje si akciu.

Ťažké dýchať

Ak máte pocit, že ste sa zle dýcha, nie je dostatok vzduchu pod každodenného stresu, ktorý predtým nemal priniesť ťažkosti, mali by ste okamžite konzultovať s lekárom (praktický lekár, kardiológ). Odborníci z lekárskeho centra "Kapitál" pomôže identifikovať príčiny namáhavé dýchanie, diagnostikovať a určiť potrebnú liečbu. Včasný prístup k lekárovi zvyšuje úspešnosť liečby a zlepšuje prognózu.

Dýchavičnosť a búšenie srdca sú normou, a to je fyziologická po namáhavom cvičení (beh, skákanie, plávanie, aerobik). Tieto príznaky sú prejavom mechanizmov tela zvýšenej kompenzácie žiadané jej pracovná svalu pre kyslík a živiny. Ale v prípade, že dýchavičnosť, pocit krátkeho dychu objavia, keď nemali skôr, a to najmä v pokoji alebo pri nízkom zaťažení (normálnej chôdzi, vzostup do druhého poschodia), je nutné, aby podozrenie na vážne choroby a pre jeho vylúčenie vidieť špecialistu.

Príčiny ťažkosti s dýchaním

Príčiny dyspnoe môžu byť akútne a chronické ochorenia rôznych orgánov a systémov. Namáhavé dýchanie môže nastať, keď srdcové ochorenia (infarkt myokardu, myokarditída, valvulárnou choroba srdca, ischemická choroba srdca, aterosklerotické kardiosklerosis atď.), Respiračné ochorenia (nádcha, laryngitída, bronchitída, pneumónia, pľúcna myokardu, pleuritída, astma, bronchiektázia, pneumotorax a kol.), ochorenia krvi (anémia z nedostatku železa, zhubnej anémie), systémové ochorenia (systémový lupus, sarkoidózy), neurologické poruchy, obezita.

Symptómy sprevádzajúce dýchavičnosť

Zvyčajne nie je sťažnosť na ťažkosti s dýchaním jediným príznakom, ktorý sa vyskytuje pri akejkoľvek chorobe. Okrem toho môže byť dýchavičnosť iná.

Dýchavičnosť srdcového pôvodu svedčí skutočnosť, že ťažkosti s dýchaním, pocit krátkeho dychu dochádza k inšpiráciu. To je jeden z hlavných príznakov srdcového zlyhania. Srdcová dyspnoe je horšia pri cvičení a ležaní. Infarkt myokardu dýchavičnosť sprevádzaná závažnou slabosť, závraty, silné bolesti za hrudnou kosťou, narušením srdce.

Keď zápal pľúc alebo zápal priedušiek okrem dýchavičnosti pacienta by sa obťažoval horúčku, kašeľ, vykašliavanie hlienu. Keď pľúcna embólia (srdcový záchvat, pneumónia) u pacientov náhle vyvinúť tachykardia, zrýchlené dýchanie, slabosť, bledosť, nepokoj, zmodrie oblasť nasolabiálních trojuholníka, klesajúci krvný tlak, môže byť bolesť na hrudníku, opuchy a pulzujúca krčnej žily, to znamená, že existujú náznaky akútne kardiopulmonálne zlyhanie, ktoré si vyžaduje naliehavú lekársku starostlivosť.

Bronchiálna astma výdychové dýchavičnosti, že je ťažké dýchať, ako si vydýchnuť, že je kašeľ, a po útoku označil oddelenie viskózne spútum silná.

Aby ste mohli podozrenie na akúkoľvek chorobu včas a predpísať ďalšie vyšetrenie, je potrebné sa poradiť s lekárom.

Ťažko dýchať! Čo robiť

Ťažko dýchať, čo robiť? Kontaktujte lekárske centrum "Capital". Naše diagnostické centrum vám umožní rýchlo identifikovať príčiny dýchavičnosti (na vykonávanie laboratórnych vyšetrení, röntgen, EKG, echokardiografia a ďalšie testy) a vhodnú liečbu. Skoršia liečba sa začne, rýchlejšie dýchanie je kompenzované.

Naša klinika ponúka svojim pacientom vzdialeného monitorovania srdcovej činnosti pomocou kardiofona (prenosný elektrokardiogramu). Kardiofon umožňuje sám zaznamenávať EKG, preniesť ich z ľubovoľného telefónu v našej srdcové monitorovacieho centra, kde sa v krátkej dobe bude rozlúštiť, a pacient kardiológ dostane odporúčanie pre liečbu. Tak je zabezpečená možnosť diaľkového monitorovania srdcovej aktivity. V tomto prípade sa pacient môže ísť o ich každodennej činnosti a nesmie byť zaťažená každodenné návštevy u lekára.

Ak je človek náhle zle dýcha, príznaky ochorenia sa zvyšuje prudko zhoršila zdravotný stav, je nutné zaistiť stabilnú polohu tela, to je najlepšie, aby sa posadili, požiadať ostatných, aby zavolať sanitku. Pacient musí poskytnúť čerstvý vzduch, otvoriť okno, odtiahnuť pás, golier. Pri dýchavičnosť, srdcové pôvodu, ak je k dispozícii, potom sa rozpustí 1 nitroglycerín tabletu každých 10 minút (s výhodou nie viac ako 3 tablety), aby sa sedatívne, diuretické tabletu 1 - furosemid.

Väčšina prípadov náhleho nedostatku dychu vyžaduje naliehavú liečbu, pretože môže spôsobiť život ohrozujúce komplikácie. Preto v takýchto prípadoch neváhajte minútu, zavolajte sanitku.

"Kapitál" sa vzťahujú na lekárske centrum lekári s menej akútnych stavov, vzhľadu sťaženým dýchaním a ďalšie symptómy. čo najskôr sme museli prejsť všetky potrebné odborníkmi, ktorí sú menovaní na základe kontroly a prijímať individuálny liečebný program, ktorý pomáha zbaviť dýchavičnosti.

Keď nie je dostatok vzduchu - príčiny dýchavičnosti a ako s nimi zaobchádzať

Dyspnoe - toto je lekárske meno pre túto chorobu.

Takmer každý z nás pozná pocit nedostatku vzduchu, keď beží alebo šplhá po schodoch do piateho poschodia. Existujú však prípady, kedy dochádza k dýchaniu pri chôdzi len niekoľko desiatok metrov, alebo dokonca v pokoji. Ak sa v takýchto situáciách stalo ťažké dýchať, znamená to, že záležitosť je vážna.

Dýchanie je prirodzeným procesom, takže si ho nevšimujeme. Ale my okamžite cítime, ak niečo nie je v poriadku s našim dychom. Najmä vtedy, keď sa z ničoho dôvodu nezabudneme. Mozog dostane zodpovedajúci signál a naše dýchanie sa stáva rýchlejším a tento proces nemožno ovládať vedomím. Jeho frekvencia a rytmus, dĺžka trvania inhalácie alebo výdychu sa zmenili - tým, že máte pocit, že ste jasne dýchali nejako zle. Ide o dýchavičnosť.

Typy dyspnoe a liečebné metódy

Vo väčšine prípadov je dyspnoe spojená s hypoxiou - nízkym kyslíkom v tele alebo hypoxémiou - nízkym kyslíkom v krvi. To spôsobuje podráždenie dýchacieho centra v mozgu. Výsledok - pocit nedostatku vzduchu, nedobrovoľne časté dýchanie.

Podmienečne existujú 3 typy dýchavičnosti: dýchavičnosť pri inhalácii (ťažko sa inhaluje) - charakteristickejší je ochorenie srdca; (ťažko sa vydychovať), - najčastejšie sa vyskytuje pri bronchiálnej astme v dôsledku kŕčov; zmiešaná dyspnoe (keď je ťažké vdýchnutie a výdych) je charakteristická pre rôzne ochorenia.

Najdôležitejším spôsobom riešenia dyspnoe je liečba choroby, ktorá bola príčinou jej výskytu. Akonáhle odborník zistí dôvod, bude stanovený efektívny liečebný plán. Napríklad u pacientov s ischemickou chorobou srdca a infarktom myokardu sa často používa liečba tabletami. V prípade bronchiálneho astma - pravidelná liečba inhalátormi. Keďže hlavnou príčinou dušnosti je v mnohých prípadoch nedostatok kyslíka v tele, jedným zo spôsobov, ako znížiť dyspnoe, je kyslíková terapia.

9 dôvodov - a rovnaký počet ošetrení

Ak chcete zistiť príčinu dýchavičnosti, je dôležité vedieť, ako rýchlo sa objavuje. Môže sa vyskytnúť akútne - v priebehu niekoľkých minút, hodín, niekoľkých dní alebo postupne - počas niekoľkých týždňov, mesiacov alebo rokov. Chápeme hlavné dôvody.

1. Zlá fyzická forma

V tomto prípade je dýchanie pravdepodobne normálnym javom ako príčinou vážnych obáv.

Fyziologické dyspnoe sa objaví potom, čo ste vyšli po schodoch alebo dohnali autobus. Svaly zapojené do práce odstraňujú kyslík z krvi. Mozog sa snaží pokryť výsledný nedostatok kyslíka, to znamená, že dýchame častejšie. Takáto dušnosť nie je sama o sebe nebezpečná, ale ak sa dusíte aj po vylievaní niekoľkých poschodí, je na čase premýšľať o vašej fyzickej kondícii. U fyzicky aktívnych a vyškolených ľudí sa dýchavičnosť vyskytuje menej často.

Čo robiť, aby ste sa zbavili takého nedostatku dychu? Potrebujeme pravidelné aeróbne cvičenia, ktoré vedú k nárastu respiračného rytmu a srdcového tepu. Ak nemáte čas na telocvičňu, rýchlo prejdite a choďte. Zostupujte a šplhajte po schodoch v 3-4 poschodiach.

2. Panic Attack

Ako viete, silná úzkosť, úzkosť, hnev a strach stimulujú produkciu adrenalínu. Keď vstúpi do krvi, adrenalín spôsobí, že telo prechádza veľkým množstvom vzduchu cez pľúca a spôsobuje hyperventiláciu. Preto sa pri vážnych zážitkoch zvyšuje srdcová frekvencia a dýchavičnosť.

Čo robiť Dyspnoe spôsobená týmito silnými emóciami je všeobecne bezpečné pre zdravie. Avšak v prípade vážnych záchvatov paniky (a nie len v prípade dýchavic z vzrušenia), je lepšie konzultovať s lekárom. Ťažká dyspnoe počas paniky môže naznačovať ochorenie - napríklad vaskulárnu dystóniu.

3. Anémia alebo anémia

Najčastejšou je anémia spôsobujúca nedostatok železa. Ióny železa nasýtia krv s kyslíkom, zohrávajú dôležitú úlohu v procesoch tvorby krvi. S nedostatkom sa vyvinie hypoxia a zapne sa mechanizmus havarijnej obrany - dýchavičnosť.

Táto podmienka je typickejšia u žien, hoci muži v tele často chýbajú železo. Prítomnosť anémie je diagnostikovaná na základe údajov z klinického krvného testu.

Čo robiť, aby ste sa zbavili anémie a zároveň dýchavičnosť? Pri výraznom znížení hladiny hemoglobínu lekár predpísal liečbu liekom obsahujúcim železo. Musia trvať najmenej dva mesiace a sledovať správnu výživu. Železo je dobre absorbované z pečene a červeného mäsa, ale z rastlinných potravín, ako je pohánka alebo granátové jablko, ktoré sú považované za všeliek na anémiu, je dosť zlé. Aby bolo železo obsiahnuté v prípravku alebo potravine lepšie absorbované, je tiež predpísaný príjem vitamínu C.

4. Obezita

Nie je to len nedostatok kondície, ale závažná choroba, ktorá od človeka vyžaduje veľa úsilia na zlepšenie svojho zdravia. Nebezpečenstvo však nie je vonkajší tuk na stehnách alebo v zadku, ale vnútorné, keďže obezita nie je len kozmetická porucha.

Vrstva tuku obklopuje pľúca a srdce a zabraňuje tomu, aby osoba správne dýchala. Okrem toho u obéznych ľudí srdce nesie zvýšené zaťaženie, pretože potrebuje pumpovať krv do veľkého tuku. Preto sa do dôležitých orgánov dodáva menej kyslíka.

Riešením problému je jeden - zbaviť sa tuku pod dohľadom lekára. Nezačínajte s vyšším tréningom v telocvični - pravdepodobnosť je vysoká, že stratíte vedomie.

5. Pľúcne choroby

Dyspnoe, ku ktorej dochádza pri ochoreniach dýchacích orgánov, sú dva typy. Inšpirácia - keď je problém s dýchaním v dôsledku upchania priedušiek s hlienom alebo pľúcnymi nádormi a expiráciou - je ťažké vydychovať v dôsledku kŕčov vznikajúcich pri bronchiálnej astme.

Na určenie príčin pľúcnej dyspnoe bude potrebné vykonať vyšetrenie a liečbu pod dohľadom pulmonológa. Minimálnym výskumom je röntgenové vyšetrenie hrudníka, klinický krvný test, spirografia (štúdium funkcie pľúc grafickým zaznamenávaním zmien ich objemu počas dýchania v priebehu času). V ťažkých prípadoch, napríklad pri diagnostike nádorov alebo tuberkulózy, použite iné metódy. Bronchoskopia a vypočítaná röntgenová tomografia sa pravdepodobne budú vyžadovať. No, k liečbe, ako už bolo spomenuté, budete potrebovať pulmonológa.

6. Ischemická choroba srdca

V tomto prípade sa dýchavica prejavuje pocitom nedostatku vzduchu. Vo všeobecnosti je dyspnoe rovnako typická ako ochorenie koronárnych artérií, ako aj bolesť v tlaku na ľavej strane hrudníka.

Čo robiť Ak sa v tebe po prvýkrát objaví dýchavičnosť a silná bolesť v hrudníku - okamžite zavolajte sanitku. U mužov, najmä mladých, ischemická choroba srdca sa niekedy prejavuje po prvýkrát infarktom myokardu. Pri poskytovaní prvej pomoci je výška výskumu zvyčajne obmedzená na kardiogram a potom rozhodnutie o vyšetrení a liečbe vykoná kardiológ.

7. Kongestívne srdcové zlyhanie

Je dosť ťažké zachytiť skoré príznaky tejto choroby - zvyčajne sa to robí pomocou špeciálnych vyšetrení.

Pri kongestívnom srdcovom zlyhaní je dyspnoe vždy sprevádzané nútenou polohou pacienta. Vyskytuje sa v osobe ležiacej na nízkom vankúši a prechádza, keď pacient predpokladá sedenie - orthopnea. Napríklad americký prezident Roosevelt práve z tohto dôvodu spal na sedenie v kresle. Takáto dýchavičnosť nastáva v dôsledku zvýšeného prietoku krvi do srdca v polohe na chrbte a pretečeniu srdcových komôr.

Liečba nedostatku dychu pri srdcovom zlyhaní nie je ľahká úloha, ale skúsení kardiológovia a moderné drogy niekedy robia zázraky.

8. srdcová astma alebo paroxysmálna dyspnoe.

Taký náhly nádych dyspnoe, ktorý sa vyvinie do udusenia, sa často objavuje v noci. Na rozdiel od predchádzajúceho dôvodu - orthopnea (nútená poloha) - v tomto prípade dýchavičnosť neprechádza ani v sediacej, ani v stojacej polohe. Človek sa stáva bledý, v hrudníku sa objavujú mokré ryhy, pľúca začnú napučiavať. Takýto stav ohrozuje život pacienta, takže by ste mali okamžite zavolať sanitku.

Zvyčajne je okamžite vykonaná liečba účinná a eliminuje záchvat srdcovej astmy. V takom prípade pacient bude musieť pravidelne navštevovať kardiológa, pretože iba kompetentná liečba kardiovaskulárnych ochorení bude podporovať zdravie v normálnom stave.

9. Pľúcna embólia

Takmer najčastejšou príčinou nedostatku dychu je hlboká žilová tromboflebitída. V tomto prípade človek nie vždy má kŕčové žily na povrchu kože, ktoré by zvonček navštívili lekára. Zákernosť hlbokej žilovej tromboflebitídy spočíva v tom, že prvá epizóda prebieha pomerne ľahko - noha sa mierne napína, bolesť a kŕče sa objavujú v svale gastrocnemia - pocity sú rovnako ako preťahovanie a nie sú tlačené na vyšetrenie lekárom. Problémom je, že potom vzniknú krvné zrazeniny v žilách problémovej končatiny, ktorá sa môže pohybovať do pľúcnej tepny a zablokovať lúmen v nej. A to zase vedie k smrti pľúcnej oblasti - srdcový záchvat, zápal pľúc.

Symptómy pľúcneho tromboembolizmu sú ťažké dýchavičnosť, šitie bolesti v hrudi, agónie kašeľ, ktoré sa náhle objavili na pozadí normálneho zdravia. V závažných prípadoch má osoba modrú tvár.

Moderné liečebné metódy účinne liečia túto vážnu chorobu, ale je lepšie nevyvolávať tromboembolizmus, ale hľadať pomoc lekára včas na akékoľvek podozrenie na patológiu žíl dolných končatín. Signály môžu byť opuch, ťažkosti v nohách a kŕče v svaloch lýtka.

Ako môžete vidieť, dýchavičnosť sa objavuje z mnohých dôvodov, počnúc od vyžadovania len niektorých zmien životného štýlu až po tie, ktoré vyžadujú vážnu liečbu. Našťastie sa dá predísť alebo výrazne zmierniť mnohými stavmi včasnou liečbou pľúcnych a kardiovaskulárnych ochorení.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Lymfovénna insuficiencia dolných končatín: príznaky a liečba

Problémy s plavidlami sú veľmi časté u starších ľudí, ako aj u veľmi mladých ľudí. Lymfóniová (alebo venózna-lymfatická) nedostatočnosť je tiež považovaná za závažné porušenie tohto typu.

MID zvýšená v analýze krvi, ako by to malo byť normálne?

obsah

Pri prijímaní výsledkov krvného testu je MID zvýšená - čo to znamená pre pacienta? V prvom rade to znamená, že telo prechádza patologickými procesmi, ktoré ovplyvňujú kolísanie normálnej hladiny tohto indikátora.

Zostávajúca angína pectoris

Kľudová angína - záchvaty náhlej bolesti na hrudníku, ktoré sa vyskytujú pri absencii zjavných provokačných faktorov. Útok na angínu pectoris sa vyvíja v podmienkach fyzického odpočinku, charakterizovaného trvaním a významnou závažnosťou angínovej bolesti, zadusenia, autonómnych reakcií, strachu zo smrti.

Pilulky srdcovej choroby: patologické srdce, klasifikácia, príčiny a liečba

Dyspnoe (dyspnoe) je pocit, že človek nemá pri dýchaní vzduch. Prejavuje sa pri častých, hlbších a nepravidelných dychoch, výdychoch.

V krvi nie sú žiadne neutrofily.

otázkyVitajte! Môj syn má 2 a pol roka. Dnes som dostal výsledok krvného testu. Neutrofily pásma - 0. Pred dvoma týždňami sme mali pľúcne SARS. Čo môže zobraziť výsledok analýzy?

Hematokrit: koncept, normy v analýzach a odchýlkach - pokles a nárast

Je pochybné, že pacient, ktorý nedávno vykonal kompletný krvný test vykonaný v ten istý deň a vykonal automatický analyzátor, bude zaujímať takýto indikátor ako hematokrit.