Podľa lekárskej štatistiky je viac ako 56% všetkých úmrtí v Rusku spôsobených chorobami obehového systému. Jedným z hlavných faktorov, ktoré zvyšujú riziko kardiovaskulárnej úmrtnosti, porušenie metabolizmu cholesterolu a vysoké hladiny cholesterolu v krvi. Existuje niekoľko spôsobov, ako túto podmienku opraviť. Jeden z najradikálnejších - menovanie statínov. V navrhovanom článku sa berú do úvahy všetky statíny novej generácie - názvy liekov, ich klasifikácia, indikácie na použitie a kontraindikácie.

Stavy poslednej generácie: názvy liekov a približné náklady

Cholesterol (tiež známy ako cholesterol) je dôležitá látka, ktorá v ľudskom tele vykonáva množstvo funkcií:

 • podieľa sa na konštrukcii bunkových membrán;
 • podieľa sa na syntéze ženských a mužských pohlavných hormónov;
 • podieľa sa na syntéze adrenalínu a noradrenalínu;
 • zúčastnených na syntéze vitamínu D;
 • podieľa sa na tvorbe žlčových kyselín potrebných na normálne trávenie.

Približne 20-30% ľudského tela cholesterolu dostáva z potravy. Vnútorné orgány sa priamo podieľajú na rozvoji zvyšku: pečene, nadobličiek, čriev, obličiek, pohlavných žliaz.

Vzhľadom na dôležitú úlohu cholesterolu je tradične bežné rozdeliť ho medzi "dobré" a "zlé". Prvý typ zahŕňa lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL), ktoré sa nenasadzujú na cievy. Do druhej lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL). To je ich vysoký obsah v krvi, ktorý vytvára riziko aterosklerózy, infarktu, mŕtvice a iných nebezpečných patológií.

V prípadoch malého, neživotaschopného zvýšenia hladiny "zlého" cholesterolu to kardiológovia radšej upravujú šetrnými metódami - výberom špeciálnej stravy, odporúčaniami pre režim telesného cvičenia atď. A len ak tieto opatrenia nemajú žiadny účinok, sú pridelené statíny.

Statíny sú lieky, ktoré inhibujú tvorbu cholesterolu v ľudskom tele. Často sa predpisujú v kombinácii s inými liekmi používanými na liečbu chorôb srdca a krvných ciev.

Štandardy IV generácie sa najčastejšie používajú na korekciu vysokých hladín LDL:

Aké lieky súvisia so statínmi a na čo sú určené?

Statíny sú prínosom pre ľudí s vysokým obsahom nezdravého cholesterolu vo forme lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL) v krvi.

LDL cholesterol podporuje tvorbu plakov v tepnách, ktoré zužujú krvné cievy a obmedzujú prietok krvi.

Blokovanie tepny s cholesterolovými plakmi môže vyvolať angínu, mŕtvicu, srdcový záchvat a iné problémy s krvným obehom.

Aby sme odpovedali na otázku, aké lieky patria statínom, je potrebné podrobnejšie zistiť, aké sú statíny vo všeobecnosti.

V súčasnosti existuje osem hlavných typov statínov. Každá droga pôsobí trochu inak v tele. Všetci však fungujú blokovaním enzýmu v pečeni, ktorý je zodpovedný za produkciu cholesterolu.

Tu sú drogy, ktoré patria k statínom (názvy účinnej látky sú uvedené prvý, v zátvorkách je názov značky):

 • Atorvastatín ("Atomaks", "Vasator", "Torvakard" a ďalšie).
 • Cerivastatin ("Lipobay").
 • Fluvastatín (Lescol).
 • Lovastatín ("kardiostatín", "mevakor", "alekstatín" a ďalšie).
 • Pitavastatín (Livazo, Pravahol).
 • Pravastatín ("Lipostat").
 • Rosuvastatín ("Akorta", "Crestor").
 • Simvastatín (Aterostat, Vasilip, Zokor, atď.).

Lekár môže odporučiť užívanie statínov u ľudí, ktorí už majú kardiovaskulárne ochorenie. Do tejto skupiny patria ľudia, ktorí mali infarkt, údery spôsobené blokovaním krvnej cievy, mikroskopmi (prechodné ischemické záchvaty) a ochorením periférnych artérií.

Tiež dospelí, ktorí majú hladinu LDL cholesterolu 190 mg / dl (4,9 mmol / l) alebo vyššiu. Ľudia s cukrovkou a zároveň s cievnymi ochoreniami; Statíny nereagujú s hypoglykemickými látkami. Pre ľudí, ktorí majú vysoké riziko srdcového infarktu, táto skupina zahŕňa ľudí s hladinami LDL nad 100 mg / dl (1,8 mmol / l).

Ak ste tehotná, dojčíte alebo plánujete tehotenstvo, nemali by ste užívať statíny.

Určenie statínov môže byť primerané, aby sa zabránilo ischemickej mozgovej príhode. Avšak, aj keď vieme, ktoré lieky patria statínom, je ich samočinné predpisovanie neprijateľné, pretože majú vážne vedľajšie účinky.

Mimochodom, prírodným statínom je kyselina askorbová, je to vitamín C.

Lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi: spôsob, ako užívať a ich možné poškodenie

Statíny sa predávajú ako tablety, ktoré sa užívajú jedenkrát denne. Väčšina ľudí užíva liek na zníženie cholesterolu pred spaním. V noci je produkovaná väčšina cholesterolu.

Zvyčajne liečba statínmi pretrváva počas celého života, pretože zastavenie príjmu spôsobuje zvýšenie cholesterolu počas niekoľkých týždňov.

Pravidlá pre užívanie statínových piluliek:

 • Ak zabudnete užiť dávku, neuvážajte. Stačí nasledujúcu ďalšiu dávku zvyčajne nasledujúci deň.
 • Statíny sú vo všeobecnosti dobre tolerované. To znamená, že veľa ľudí ich užíva bez viditeľných vedľajších účinkov.

Najčastejším vedľajším účinkom statínov je svalová bolesť. Závažné bolesti svalov a ďalšie príznaky môžu byť často zmiernené znížením dávky statínových piluliek. Pri užívaní statínov existuje veľmi malé riziko vzniku cukrovky.

Často sú vedľajšie nežiaduce účinky, ako je žalúdočná nevoľnosť, bolesť hlavy alebo pocit choroby.

Prípady, ktoré zahŕňajú závažnejšie vedľajšie účinky, ako napríklad zlyhanie obličiek, majú tendenciu získať veľa mediálneho pokrytia, ale sú zriedkavé. Podľa štatistík iba jeden z 10 000 ľudí, ktorí užívajú statínové pilulky, bude mať potenciálne nebezpečný vedľajší účinok.

Prehľad výskumu v medicíne týkajúci sa účinnosti statínov ukázal, že jeden z každých 50 ľudí, ktorí užívajú lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi počas piatich rokov, sa vyhýba vážnym zdravotným problémom, ako je infarkt alebo mŕtvica.

Každý pacient musí urobiť pečeňové testy pred užívaním statínov, pretože dávka lieku bude závisieť od toho, ako dobre funguje pečeň.

Účinky statínov na ženy

Štúdia od Josého Gutierreza a zamestnancov Columbia University (USA) zistila, že statíny môžu mať menej pozitívne účinky na ženy.

Vedci analyzovali údaje z 11 placebom kontrolovaných štúdií o úlohe statínov v sekundárnej prevencii kardiovaskulárnych ochorení. Účastníci štúdie tvorili 43 193 ľudí, z ktorých približne 20% tvorili ženy.

Zistilo sa, že užívanie liekov mužmi prispelo k zníženiu celkovej úmrtnosti a riziku ischemickej cievnej mozgovej príhody a u žien tieto údaje neboli spoľahlivé.

Výsledky analýzy však musia byť potvrdené ďalším výskumom.

Statíny a starší ľudia

U starších pacientov je zvlášť dôležitý protizápalový účinok statínov. Preto pred užitím piluliek lekár zvyčajne predpisuje krvný test na C-reaktívny proteín. Výsledky analýzy ukazujú úroveň chronického zápalu s nízkou intenzitou. Znížte to - úloha statínu.

Prípravy, ktoré sú najlepšie pre starších mužov a ženy:

 1. Lovastatín. Dobre skúmaný liek s miernou intenzitou. Maximálna dávka môže znížiť LDL cholesterol z 30% na 50%. Má menej vedľajších účinkov ako iné výkonnejšie statíny. Potenciálne vedľajšie účinky zahŕňajú svalovú bolesť, ťažkosti s trávením a zvýšené riziko vzniku cukrovky.
 2. Pravastatín. Tento liek je ešte miernejší ako Lovastatín. Zvyčajne sa odporúča pre ľudí, ktorí nepotrebujú prudký pokles LDL cholesterolu. Ľudia užívajúci pravastatín menej pravdepodobne hlásia bolesť svalov a iné negatívne účinky spojené so statínmi. Liečivo je zvyčajne dobre tolerované počas dlhého časového obdobia.

Zoznam statínov, ktoré sa predpisujú dospelým mužom a ženám:

 1. Simvastatín. Nedávna štúdia zistila, že užívanie statínov (najmä simvastatínu) u pacientov s rakovinou pľúc znižuje pravdepodobnosť úmrtia na túto chorobu. Simvastatín - liek s miernou intenzitou, ale silnejší ako lovastatín. Môže pomôcť znížiť LDL cholesterol o 30% - 50%. Častejšie ako iné lieky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi spôsobuje vedľajšie účinky.
 2. Atorvastatín je jeden z najpopulárnejších typov statínov. Účinnejšie na znižovanie hladiny cholesterolu ako fluvastatín, lovastatín, pravastatín a simvastatín. Predpísané aj pre ľudí s koronárnou chorobou srdca, ktorí potrebujú znížiť "zlý" cholesterol.
  Pri agresívnej liečbe (80 mg atorvastatínu denne) v porovnaní so strednou dávkou pravastatínu (40 mg denne) bolo riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení významne znížené u ľudí užívajúcich atorvastatín. Avšak vysoké dávky atorvastatínu sú spojené s vyšším rizikom vedľajších účinkov. Väčšina pacientov nedostáva vysoké dávky atorvastatínu na začiatku liečby.
 3. Fluvastatín je jedným z najzákladnejších statínov z hľadiska vedľajších účinkov. Súčasne je však menej účinný pre ľudí s koronárnou chorobou srdca a vysokou hladinou LDL cholesterolu.
  Šetriace statíny, ako napríklad fluvastatín, sú ideálne pre relatívne mladých ľudí, ktorí ešte nemajú vysoký LDL cholesterol a srdcové choroby. Tento nástroj je tiež alternatívou pre ľudí, ktorí majú bolesť svalov pri užívaní iných statínov.
 4. Rosuvastatín je najvýkonnejším statínom poslednej generácie. Nízke dávky (20 mg denne) môžu znížiť hladinu "zlého" cholesterolu o viac ako 50%. Tento liek je však najmenej skúmaný a má najvyššiu mieru nežiaducich účinkov. Z tohto dôvodu nie je rosuvastatín optimálnym riešením pre starších ľudí.

Najvýhodnejšie zo statínov sú najnovšia generácia liekov, ktoré obsahujú také aktívne zložky ako sú atorvastatín, cerivastatín, rosuvastatín a pitavastatín. Ich účinok je viditeľný po prvom mesiaci prijatia.

Potrebujete vykonať krvný test po akejkoľvek zmene statínových piluliek, aby ste zistili, ako účinne nový liek znižuje hladinu cholesterolu.

Statíny: ako konať, indikácie a kontraindikácie, kontrola liekov, čo nahradiť

Cholesterol alebo cholesterol je látka, ktorá v ľudskom tele vykonáva dôležité funkcie. Patria medzi ne:

 • Účasť ako stavebný materiál v živote prakticky všetkých buniek tela, pretože molekuly cholesterolu sú zahrnuté v bunkovej membráne a poskytujú jej silu, flexibilitu a "plynulosť"
 • Účasť na procese trávenia a tvorbe žlčových kyselín potrebných na rozklad a absorpciu tukov v gastrointestinálnom trakte,
 • Účasť na tvorbe hormónov v tele - steroidné hormóny nadobličiek a pohlavných hormónov.

Obsah cholesterolu v tele sa skladá z dvoch zložiek - jej syntézy (tvorby) v bunkách pečene (80%) a externe dodávaných s jedlom (20%). Vaječný žĺtok, mliečne výrobky, mäso, pečeň a obličky hydiny a zvierat sú bohaté na cholesterol.

Prebytok cholesterolu v krvi vedie k tomu, že jeho nadbytočné molekuly sa môžu ukladať na stenách krvných ciev (najmä tepien). Vytvárajú sa aterosklerotické pláty, ktoré bránia prúdeniu krvi cez tepny a niekedy spolu s krvnými zrazeninami, ktoré sú k nim pripojené, úplne blokujú lumen cievy, čo prispieva k rozvoju infarktu a mŕtvice.

Rýchlosť celkového cholesterolu v krvi dospelých pacientov by nemala byť vyššia ako 5,0 mmol / l, u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením nie viac ako 4,5 mmol / l a u pacientov s infarktom myokardu nie viac ako 4,0 mmol / l.

Čo sú statíny a ako fungujú?

V prípadoch, keď má pacient zvýšené riziko infarktu myokardu v dôsledku aterosklerózy a porúch metabolizmu cholesterolu, prejavuje dlhodobé užívanie liekov znižujúcich hladinu lipidov.

Statíny sú lieky na zníženie lipidov (znižujúce hladinu lipidov), ktorých mechanizmom účinku je inhibícia enzýmu, ktorý podporuje tvorbu cholesterolu. Práca na princípe "žiadny enzým - žiadny cholesterol". Navyše v dôsledku sprostredkovaných mechanizmov prispieva k zlepšeniu poškodenej vnútornej vrstvy krvných ciev v štádiu, keď je ešte stále nemožné diagnostikovať aterosklerózu, ale ukladanie cholesterolu na stenách už začína - v počiatočnom štádiu aterosklerózy. Majú tiež priaznivý vplyv na reologické vlastnosti krvi, čím sa znižuje viskozita, čo je dôležitý faktor zabraňujúci tvorbe krvných zrazenín a ich pripojenie k plakom.

Najefektívnejšie v súčasnosti uznávané statíny sú najnovšia generácia, obsahujúca ako účinnú látku atorvastatín, cerivastatín, rosuvastatín a pitavastatín. Lieky poslednej generácie nielen znižujú hladinu "zlého" cholesterolu, ale zvyšujú aj "dobrú" krvnú hladinu. Dnes sú to najlepšie statíny a účinok ich užívania sa rozvíja už počas prvého mesiaca nepretržitého podávania. Statíny sú predpisované raz denne v noci, je možné ich kombinovať v jednej tablete s inými kardiologickými liekmi.

Samostatné užívanie statínov bez konzultácie s lekárom je neprijateľné, pretože je potrebné určiť hladinu cholesterolu v krvi pred užívaním lieku. Okrem toho, ak je hladina cholesterolu menšia ako 6,5 mmol / l, do šiestich mesiacov by ste sa mali pokúsiť znížiť hladinu cholesterolu diétou, zdravým životným štýlom a iba vtedy, ak tieto opatrenia zlyhajú, lekár rozhodne, či sa má statín predpisovať.

Z pokynov na použitie statínov možno zdôrazniť hlavné body:

Indikácie pre predpisovanie statínov

Hlavnou indikáciou je hypercholesterolémia (vysoký cholesterol) s neúčinnosťou metód, ktoré nie sú liekom, a familiárna (dedičná) hypercholesterolémia s neúčinnosťou stravy.

aktívnu progresiu aterosklerózy a vysoké riziko cievneho blokovania - hlavná indikácia na použitie statínov

Vymenovanie statínov je povinné pre osoby s hypercholesterolémiou spojené s nasledujúcimi ochoreniami, pretože ich použitie v kombinácii s inými liekmi predpísanými lekárom spoľahlivo znižuje riziko náhlej srdcovej smrti:

 • Osoby staršie ako 40 rokov s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení,
 • Koronárna choroba srdca, angína,
 • Infarkt myokardu,
 • Koronárny bypass alebo vloženie stentu do ischémie myokardu,
 • cievna mozgová príhoda,
 • obezita,
 • Diabetes mellitus
 • Prípady náhlej smrti srdca u blízkych príbuzných mladších ako 50 rokov.

kontraindikácie

Kontraindikácie zahŕňajú abnormálnu funkciu pečene (hepatitídu, cirhózu) v aktívnom štádiu, alergické reakcie počas predchádzajúcej aplikácie liekov. Statíny by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy alebo ženy v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú spoľahlivé metódy antikoncepcie. Statíny neovplyvňujú iné typy metabolizmu (bielkoviny, sacharidy, purínový metabolizmus), takže sa môžu používať u pacientov s diabetes mellitus, dnou a inými sprievodnými chorobami.

Vedľajšie účinky

Menej ako 1% pacientov užívajúcich statíny dlhší čas a neustále sa rozvíjajú nevoľnosť, poruchy spánku, svalová slabosť, strata sluchu, strata chuti, rýchly srdcový tep, prudký pokles a zvýšenie krvného tlaku, zníženie hladín krvných doštičiek, nazálne krvácanie, pálenie záhy, bolesť brucha, nevoľnosť, nestabilná stolica, časté močenie, znížená potencia, bolesť svalov a kĺbov, rabdomyolýza (zničenie svalového tkaniva), zvýšené potenie, alergické reakcie.

Viac ako 1% pacientov má závraty, nauzeu, bolesť v srdci, suchý kašeľ, kongesciu nosa, periférny edém, zvýšenú citlivosť kože na slnečné svetlo, kožné reakcie, ako je svrbenie, začervenanie, ekzém.

Môžu sa statiny kombinovať s inými liekmi?

Podľa odporúčaní WHO a American Heart Association sú statíny povinným liekom pri liečbe koronárnych ochorení srdca s vysokým rizikom vzniku komplikácií a infarktu myokardu. Predpísané lieky na zníženie hladiny cholesterolu nie sú dostatočné, preto základné liečivá sú zahrnuté do liečebných štandardov - betablokátory (bisoprolol, atenolol, metoprolol atď.), Antiagregačné lieky (aspirín, aspirín Cardio, aspikor, trombos Ass atď. enalapril, perindopril, quadripril atď.) a statíny. Vykonalo sa veľa štúdií, ktoré dokazujú, že používanie týchto liekov v komplexe je bezpečné. Okrem toho, keď sa kombinuje napríklad pravastatín a aspirín v jednej tablete, riziko infarktu myokardu (7,6%) je významne znížené v porovnaní s užívaním liekov samostatne (takmer 9% a 11% pri užívaní pravastatínu a aspirínu).

Preto ak boli staršie statíny predpísané na noc, to znamená, že oddelene od užívania iných liekov, svetová lekárska komunita v súčasnosti dospieva k záveru, že užívanie kombinovaných liekov v jednej tablete je výhodnejšie. Z týchto kombinácií sa testujú lieky nazývané polypill, ale ich hmotnosť je stále obmedzená. Už úspešne používané lieky s kombináciou atorvastatínu a amlodipínu - caduet, duplexer.

Pri vysokej hladine cholesterolu (viac ako 7,4 mmol / l) je možné spoločné užívanie statínov s liekmi na jeho zníženie z inej skupiny - fibrátov. Takéto vymenovanie by mal vykonávať iba lekár, ktorý starostlivo posúdi riziká vedľajších účinkov.

Nemôžete kombinovať užívanie statínov s grapefruitovou šťavou, pretože obsahuje látky, ktoré spomaľujú metabolizmus statínov v tele a zvyšujú ich koncentráciu v krvi, ktorá je plná vývoja nepriaznivých toxických reakcií.

Taktiež by ste nemali užívať tieto lieky alkoholom, antibiotikami, najmä klaritromycínom a erytromycínom, pretože to môže mať toxický účinok na pečeň. Antibiotiká iných skupín v kombinácii s liekmi na zníženie hladiny cholesterolu sú bezpečné. Na hodnotenie funkcie pečene je potrebné vykonať biochemický krvný test každé tri mesiace a určiť hladinu pečeňových enzýmov (AlAT, AST).

Harm and Benefit Klady a zápory

Každý pacient, ktorý užíva lieky predpísané lekárom, si myslí o správnosti predpisov. Užívanie statínov nie je výnimkou, hlavne preto, lebo často môžete počuť o nebezpečenstvách týchto liekov. Tento názor možno rozptýliť, pretože v posledných rokoch boli vyvinuté novšie lieky, ktoré sú výhodnejšie ako škodlivé.

Výhody užívania statínov

 1. Zníženie úmrtnosti na srdcové príčiny o 40% počas prvých piatich rokov;
 2. Zníženie rizika mŕtvice a srdcového infarktu o 30%;
 3. Účinnosť - znižuje hladinu cholesterolu s konštantným použitím 45 - 55% pôvodnej vysokej hladiny. Na posúdenie účinnosti pacienta by sa mal každý mesiac vykonať krvný test na cholesterol;
 4. Bezpečnostné užívanie statínov poslednej generácie v terapeutických dávkach nemá významný toxický účinok na telo pacienta a riziko vedľajších účinkov je extrémne nízke. Viaceré štúdie, ktoré vykonávajú dlhodobé sledovanie pacientov, ktorí dlhodobo užívajú statíny, preukázali, že ich užívanie môže vyvolať vývoj cukrovky 2. typu, rakoviny pečene, katarakty a duševného postihnutia. Bolo však vyvrátené a bolo preukázané, že takéto choroby vznikajú v dôsledku iných faktorov. Okrem toho pozorovania vykonané v Dánsku pre pacientov s existujúcim diabetes mellitus typu 2 od roku 1996 ukázali, že riziko vzniku komplikácií diabetu, ako je diabetická polyneuropatia, retinopatia sa zníži o 34% a 40%;
 5. Veľké množstvo analógov s jednou aktívnou zložkou v rôznych cenových kategóriách, ktoré pomáhajú pri výbere lieku pri zohľadnení finančných možností pacienta.

Nevýhody užívania statínov

 • Vysoké náklady na niektoré originálne lieky (Crestor, Rosucard, Lescolian Forte). Našťastie sa táto nevýhoda ľahko odstráni nahradením lieku tou istou aktívnou zložkou lacnejším náprotivkom.

Takéto výhody a neporovnateľné výhody by samozrejme mali brať do úvahy aj pacienti, ktorí majú náznaky na vstup, ak pochybujú o tom, či je statín bezpečný a starostlivo zvažuje klady a zápory.

Prehľad liekov

Zoznam najčastejšie predpísaných liekov pre pacientov je uvedený v tabuľke:

Napriek takýmto veľkým rozdielom v nákladoch na statíny, lacnejšie analógy nie sú v žiadnom prípade nižšie ako drahé lieky. Preto, ak pacient nemôže dostať pôvodnú drogu, je celkom možné nahradiť ho lekárskym predpisom podobným a dostupnejším.

Video: statíny v programe "Zdravie"

Je možné znížiť hladinu cholesterolu bez piluliek?

Pri liečbe aterosklerózy ako prejavu nadmerného "zlého" cholesterolu v tele, by prvé z lekárskych predpisov mali byť odporúčaniami pre korekciu životného štýlu, pretože ak hladina cholesterolu nie je príliš vysoká (5,0 - 6,5 mmol / l) a riziko srdcových komplikácií je pomerne nízke, môžete skúsiť normalizovať prostredníctvom takýchto aktivít:

 • Správna výživa, organizácia spôsobu stravovania s výnimkou tučných, vyprážaných potravín. Uprednostňuje sa jedlá v pare, varené, dusené. Spotreba vajec (žĺtkov), mäsových odrôd mastných kyselín, vedľajších produktov (pečeň a obličky), mliečnych výrobkov je obmedzená. Je dôležité nevylučovať tieto výrobky, ale len mierne používať v súlade so zásadami správnej výživy, pretože telo potrebuje cholesterol ako stavebný materiál mozgu, pečene, krviniek a iných orgánov a tkanív. Preto nestojí za to, aby ste jedli s obsahom vôbec.
 • Adekvátny stav fyzikálnej aktivity kardiovaskulárneho systému (chôdza, gymnastika, outdoorová aktivita atď.).
 • Odmietanie zlých návykov, ako dokázali vedci, že zneužívanie alkoholu a fajčenie zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.

Niektoré potraviny obsahujú takzvané prírodné statíny. Medzi takýmito výrobkami sú najviac študované cesnak a kurkuma. Prípravky z rybieho tuku obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú normalizovať metabolizmus cholesterolu v tele. Môžete si vziať rybí olej nakúpený v lekárni a môžete variť rybie pokrmy (pstruh, losos, losos atď.) Niekoľkokrát do týždňa. Vítaná je spotreba v dostatočnom množstve rastlinných vlákien, ktoré sa vyskytujú v jablkách, mrkve, obilninách (ovsených vločkách, jačmeni) a strukovinách.

Pri absencii účinku metód, ktoré nie sú liekom, lekár predpíše jeden z liekov na zníženie hladiny lipidov.

Na záver by som rád poznamenal, že napriek obavám pacientov a myšlienke nebezpečenstva statínov je ich účel plne odôvodnený v prípade pokročilej aterosklerózy s ochorením koronárnych artérií, pretože tieto lieky skutočne predlžujú život. Ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi bez prvých príznakov vaskulárnych lézií, mali by ste jesť správne, aktívne sa pohybovať, viesť zdravý životný štýl a potom nebudete musieť v budúcnosti premýšľať nad tým, či potrebujete statíny.

Zoznam statínov poslednej generácie, názvy liekov a ich porovnanie

V závislosti od prítomnosti iných rizikových faktorov, aterosklerózy a jej klinických prejavov (v minulosti alebo súčasnosti) boli všetci dospelí rozdelení do 3 rizikových skupín, z ktorých každá má svoju vlastnú prijateľnú hladinu cholesterolu.

Úloha cholesterolu v ľudskej smrti je jednoduchá: napĺňa cievy s tukami a vytvára aterosklerotické pláty na stenách. Začiatok tragédie sa vyskytuje vtedy, keď sú do nej pripojené krvné doštičky, ktoré prekrývajú plavidlo.

Krvný tlak sa zastaví, ak sa plaketa nachádza v cievnej ceste, objaví sa infarkt myokardu, ak je mozgová mozgová príhoda a gangréna končatiny v končatinách.

Po mnoho rokov v arzenáli lekárov bola jedinou metódou boja proti zvýšenému cholesterolu kontrola jeho hladiny s následným predpisovaním statínov, triedy liekov na znižovanie cholesterolu a liečbu aterosklerózy. Nový výskum v medicíne nútil špecialistov, aby sa na tento problém inak pozreli.

Statíny - čo to je?

Tieto lieky sú na prvom mieste v počte pacientov, ktorí ich užívajú. Mechanizmus účinku liekov znižujúcich hladinu lipidov je založený na inhibícii enzýmov s komplexným názvom "HMG-CoA reduktáza", čo vyvoláva produkciu nového cholesterolu v pečeni.

Statíny obnovujú poškodené krvné cievy, keď ešte nebola identifikovaná ateroskleróza, ale v stenách sa už nahromadzuje "zlý" cholesterol. Zlepšujú lieky a reologické možnosti krvi: znižujú viskozitu, zabraňujú vzniku krvných zrazenín.

Z hľadiska účinnosti vedú liečivá zo zvýšenej cholesterolu novej generácie na báze atorvastatínu, cerivastatínu, rozvastatínu a pitavastatínu.

Statíny nielen znižujú koncentráciu škodlivého cholesterolu, ale tiež zvyšujú množstvo prínosu. Výsledok užívania drog v tejto skupine je možné vidieť mesiac po pravidelnom používaní. Statíny sú predpisované 1 krát denne, v noci je možná kombinácia kardiologických prostriedkov a jednej pilulky.

Samotná liečba statínmi je neprijateľná, lebo odporúčania lekára sú založené na výsledkoch biochemických krvných testov, najmä na dôkazoch LDL. Ak tento parameter nepresahuje 6,5 mmol / l, zníži sa úpravou stravy a životného štýlu. Ak tieto opatrenia nestačia, šesť mesiacov neskôr lekár predpisuje statíny.

Pre neznámeho spotrebiteľa nie je ľahké pochopiť: rosuvastatín a atorvastatín - aký je rozdiel medzi týmito a inými podobnými liekmi, inhibítormi enzýmu, ktorý syntetizuje cholesterol? Rosuvastatín je liek novej generácie, ktorý sa priaznivo porovná s jeho predchodcami.

Pri dávkach zodpovedajúcich atorvastatínu má výraznejší účinok. Dôležitým argumentom bude nižšia toxicita.

Viac informácií o tom, ako robiť statíny správne vo videu, sa dozviete.

Životné výkonové lieky

Ak sa liečba bez liekov ukázala ako neúčinná, tradičnou hlavnou indikáciou pre predpisovanie inhibítorov bola hypercholesterolémia (vrátane vysokého obsahu cholesterolu genetického charakteru).

Dnes sú statíny predpísané aj pri normálnych hladinách cholesterolu:

 1. Pacienti s CHD;
 2. Po infarkte myokardu;
 3. Po chirurgickom zákroku na koronárnych artériách (stenting, bypass);
 4. Ak pacient utrpel mŕtvicu;
 5. S cukrovkou s vysokým LDL.

Účinok statínov je oveľa širší ako jednoduchá normalizácia hladín cholesterolu v celosvetovom meradle - sú to drogy predlžujúce životnosť. Rozhodujúcim faktorom pri určovaní statínov je aktívne progresívna ateroskleróza. Všetky tieto patológie, rovnako ako dedičná predispozícia, poskytujú zvýšené riziko poškodenia ciev.

Táto trieda liekov je kontraindikovaná pri hepatitíde, cirhóze a iných patologických ochoreniach pečene. Nedoporučujeme statíny počas tehotenstva a počas dojčenia. Neužívajte ich ani ženy v plodnom veku, ak nie sú chránené spoľahlivými antikoncepčnými prostriedkami. Nepoužívajte statíny, ak sú identifikované alergické reakcie.

Statíny nemajú nepriaznivý vplyv na iné procesy - metabolizmus bielkovín, sacharidov, purínov, diabetikov, pacientov s dnou a iných ochorení ich môže bezpečne použiť.

Vedľajšie účinky

Takéto lieky vo výrobe podliehajú najprísnejšej kontrole na vedľajšie účinky. Napríklad rosuvastatín bol skúmaný už dva roky, atorvasatin, lovastatín a simvastatín - po dobu 3-5 rokov. Okrem presvedčivých štatistík o prevencii infarktu existujú aj ďalšie výhody.

Riziko nežiaducich účinkov pri predĺženej liečbe statínmi nepresahuje 1%. Medzi tieto účinky:

 • Porucha spánku;
 • Porucha sluchu;
 • Slabosť a bolesť svalov a kĺbov;
 • Poruchy svalov;
 • Zmena vnímania chuti;
 • tachykardia;
 • Diferenciálny krvný tlak;
 • Znížená koncentrácia doštičiek;
 • krvácanie z nosa;
 • Poruchy hnačky;
 • Poruchy črevného pohybu a močenia;
 • Znížená sexuálna aktivita
 • Nadmerné potenie;
 • Alergie.

Viac ako 1% pacientov môže mať závraty, bolesť na hrudníku, kašeľ, opuch, vysokú citlivosť na aktívne slnečné žiarenie, podráždenie kože (od začervenania až po ekzém).

Prečítajte si viac o tom, či je vždy potrebné statíny, - na tomto videu

Zlučiteľnosť s inými liekmi

WHO a American Heart Association odporúčajú statíny ako podstatnú súčasť liečby koronárnych artérií, ak je riziko komplikácií dostatočne vysoké. Určenie tejto kategórie pacientov znamená len zníženie hladiny cholesterolu nestačí.

Štandardná terapia zahŕňa:

 • B-blokátory (ako je bisoprolol, atenolol, metoprolol);
 • Protidoštičkové látky (vo forme aspirínu, aspikory, trombotického zadeka);
 • Inhibítory ACE (perindopril, quadripril, enalapril);
 • Statíny.

Početné štúdie potvrdzujú bezpečnosť používania týchto liekov v komplexe.

V niektorých prípadoch kombinácia rôznych liekov v jednej tablete (napríklad pravastatín + aspirín) znižuje riziko srdcového infarktu (iba 7,6%) v porovnaní s užívaním týchto liekov oddelene (9% pre pravastatín a 11% pre aspirín).

Tradične boli statiny predpísané na prijatie v noci, oddelene od iných druhov liekov. Farmaceti dnes ponúkajú kombináciu viacerých liekov v jednej tablete, ktorú lekári považujú za vhodnejšiu. Medzi týmito liekmi - duplex, caduet, ktorý kombinuje atorvastatín a amlodipín v jednej tablete.

Predstavuje sa nový spôsob komplexnej expozície - Polypill.

Ak hladiny cholesterolu prekročia 7,4 mmol / l, statíny sa kombinujú s fibrátmi (alternatívnou skupinou liekov znižujúcich hladinu cholesterolu). Ktoré statiny sú v konkrétnom prípade najefektívnejšie a najbezpečnejšie, rozhodne lekár a analyzuje všetky možné riziká.

Je neprijateľné užívať statíny a tablety premyť grapefruitovou šťavou, pretože obsahuje zložky, ktoré inhibujú vstrebávanie statínov. Zvyšovaním ich obsahu v krvi je nebezpečná akumulácia toxínov.

Nekompatibilná liečba s liekmi tejto skupiny s alkoholickými nápojmi a niektorými antibiotikami: ako je klaritromycín a erytromycín, ktoré vytvárajú dodatočný stres na pečeň.

Ďalšie antibiotiká sú celkom kompatibilné s liekmi, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Stav pečene sa má monitorovať každé tri mesiace, pričom v krvných testoch sa určí miera pečeňových enzýmov.

Výhody a poškodenie statínov

Štúdium receptov, každý rozumný pacient si myslí o účinnosti liekov: koľko prínosov statínov prekročí možnú škodu, o ktorej sa toľko hovorilo? Rozptýlenie pochybností pomôže informáciám o nových liekoch s minimálnymi nežiaducimi dôsledkami.

Tieto výhody sú pre ich účinnosť:

 • Zníženie percenta úmrtí na srdcové ochorenia o 40% v priebehu 5 rokov.
 • Zníženie pravdepodobnosti výskytu infarktu a mŕtvice o 30%.
 • Zníženie cholesterolu o 45-55% (s pravidelným a dlhodobým užívaním). Ak chcete analyzovať dynamiku, je potrebné každý mesiac skontrolovať hladinu cholesterolu v krvi.
 • Použitie terapeutickej dávky statínov poslednej generácie nedáva toxické účinky. Dlho sa predpokladalo, že statíny môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny pečene, cukrovky typu 2, katarakty, demencie. Moderné štúdie vyvrátili túto mylnú predstavu a dokázali, že podobné dôsledky vznikajú z iných dôvodov. Od roku 1996 sa v Dánsku monitorovali diabetici. Pravdepodobnosť komplikácií diabetu, ako je retinopatia, polyneuropatia sa znížila o 40 a 34%.
 • Veľký výber podobných liekov rôznych nákladov s bežnou aktívnou zložkou. Na tematických fórach sa ľudia často pýtajú: simvastatín alebo atorvastatín - čo je lepšie? Prvá možnosť - zástupca prírodných statínov, druhý - moderný syntetický. So všetkými rozdielmi v štruktúre a metabolických dráhach majú lieky podobný farmakologický účinok. Značne sa líšia ceny: simvostatín je oveľa lacnejší ako atorvastatín.

Medzi nedostatky možno spomenúť vysoké náklady na Crestor, Rosocard, Lescola Forte a iné pôvodné statíny poslednej generácie. Pre každý názov uvedených liekov si vždy môžete vybrať generiku s dostupnou cenou.

Pôvodný pohľad francúzskeho profesora Debra na problém výhod a nevýhod liečby statínmi nájdete na videu

Statin Review

V tabuľke je uvedený zoznam statínov - liekov, ktorých názvy sa najčastejšie nachádzajú v lekárskych predpisoch.

Statíny na zníženie hladiny cholesterolu

Statíny sú lieky, ktoré pomáhajú znížiť hladinu cholesterolu v pečeni. Klasifikácia v medicíne je založená na odporúčanej dávke lieku. Tradične sú všetky lieky obsahujúce statíny zoznamom týchto liekov, je zvyčajné ich rozdeľovať po celé generácie podľa poradia, v akom boli vyvinuté. Dnes sú štyri z nich. Lieky každej generácie sú v mechanizme účinku trochu iné. Aké lieky patria k statínom?

Dostupné typy

Existuje niekoľko typov statínov. Zahŕňajú:

Statínky s vysokou intenzitou:

 • Atorvastatín (Lipitor)
 • Rosuvastatín (Crestor)

Stázy s miernou intenzitou:

 • Fluvastatín (Lescol)
 • Lovastatín (Altoprev)
 • Pitavastatin (livalo)
 • Pravastatín (Pravachol)
 • Simvastatín (zokor)

Hoci všetky statíny konajú rovnakým spôsobom, vaše telo môže lepšie reagovať na jeden typ, než k druhému. To je dôvod, prečo lekári niekedy skúsia niekoľko typov statínov, než urobia správnu voľbu špeciálne pre vás.

Niektoré z nich majú väčšiu pravdepodobnosť interakcie s inými liekmi alebo organickými zlúčeninami. Napríklad statíny Lipitor (atorvastatín), Pravachol (pravastatín) a Zocor (simvastatín) sú nezlučiteľné s grapefruitovou šťavou. Interakcia môže byť nebezpečná. Zmiešanie týchto liekov s grapefruitom zvyšuje počet statínov v krvi a spôsobuje vážne vedľajšie účinky.

Zvážte statíny na zníženie hladiny cholesterolu podľa všeobecne uznávanej klasifikácie.

Lieky prvej generácie

V lekárňach tohto typu nájdete nasledujúce lieky:

 • Simvastitins - Zokor, Zovotin, Simgal.
 • Pravastatina - lipostat.
 • Lovastatíny - Apextatín, Vero-LovostatinLovokor, Kardiostatín, Lovasterol, Rovakor.

Všetky tieto lieky majú účinok znižujúci hladiny lipidov - inými slovami, pomáhajú znižovať produkciu a akumuláciu voľných lipidov v cievach. Lieky všetkých skupín sa vyrábajú synteticky pomocou kvasenia neaktívneho laktónu, s výnimkou len lovastatínov. Účinné zložky týchto liečiv sú extrahované z hliňov ustríc.

Účinok statínov v tejto kategórii je nasledovný:

 • zníženie koncentrácie triglyceridov v krvi;
 • zníženie počtu lipoproteínov s nízkou hustotou;
 • normalizácia lipidov s veľmi nízkou hustotou.

Bežným účinkom je zníženie cholesterolu v pečeni a krvi pacienta. Nezanedbateľná účinnosť týchto liekov pri obnovení rovnováhy medzi lipoproteínmi s nízkou a vysokou hustotou bola lekársky potvrdená. Prvé pozitívne zmeny u osoby, ktorá užíva takéto lieky, sú už zaznamenané niekoľko týždňov po začiatku liečby. Indikácie pre ich použitie - vysoký cholesterol v krvi primárnej povahy, kedy iba diéta a cvičenie dávkované na zníženie to nestačilo.

Štatistické lieky na zníženie cholesterolu prvej generácie sa používajú na liečbu pacientov s vysokým rizikom vzniku CVD, ako je koronárna ateroskleróza, srdcové záchvaty rôznych orgánov, mozgová príhoda, ischémia. Môžu sa tiež použiť ako profylaktikum v prípade dlhodobých, stabilných remisií

Druhá generácia statínov

Sú to prípravky fluvastatínu, ktoré sa podávajú v lekárňach, ako sú Lescol a Lescol Forte. Fluvastatíny obsahujú sodné soli a majú stimulujúci účinok na produkciu lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL). V dôsledku toho sa koncentrácia lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL) znižuje a hladiny cholesterolu sa vrátia do normálu.

Predpisy na používanie fluvastatínov sú:

 • hypercholesterolémia;
 • zmiešaný typ dyslipidémie.

Lieky v tejto kategórii prispievajú k zníženiu koncentrácie celkového cholesterolu, LDL, triglyceridov a obnovenie rovnováhy medzi lipidovými proteínmi. Môžu sa použiť na profylaxiu rôznych srdcových patológií po operácii. Deti s dedičnou predispozíciou na zhoršenú hypocholesterolémiu môžu dostať fluvastatín od desiatich rokov.

Tretia generácia statínov

Sú to atorvastatíny a cerivastatíny, ktoré sú aktívnymi zložkami v prípravkoch, ako sú:

Sú prechod na terapiu s týmto liekom, ak diéty, fyzikálna terapia a strata hmotnosti nepriniesla očakávaný výsledok.

Familiálna hypercholesterolémia prakticky nepodlieha liečbe liekom znižujúcim hladinu lipidov. Ale dobrý účinok sa dá dosiahnuť, ak pravidelne užívate statíny. Navyše sú tieto lieky účinné ako profylaktické činidlo pre IHD. Zlepšenia sa zaznamenali už po dvojtýždňovej liečbe.

Statíny z cholesterolu tretej generácie majú pozitívny účinok na kardiovaskulárny systém a môžu zlepšiť pohodu pacienta trpiaceho kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo ochorením cukrov.

Štvrtá generácia statínov

Lieky v tejto skupine sú považované za najefektívnejšie doteraz, najlepšie a najbezpečnejšie zo všetkých. Hlavným rozdielom je pomerne nízky počet vedľajších účinkov a kontraindikácií. To znamená, že je možné užívať statíny novej generácie na dlhodobé liečenie nielen dospelých, ale aj mladých pacientov.

Vyhľadávanie v lekárni by malo:

 • Prípravky rosuvastatínu - Roxer, Rosart, Krestol, Akorta, Mertenir, Tevastor.
 • Lieky s pitavastatínom sú tablety Livazo.

Podľa mechanizmu účinku a účinnosti týchto liekov sa rovná liekom Atorvastatín. Existuje však jedna významná výhoda: výrazne znížiť koncentráciu cholesterolu v krvi a chrániť srdce a krvné cievy pred ťažkými patologickými stavmi vyžadujú oveľa menšie dávky lieku v tejto kategórii. Účinky sú viditeľné veľmi rýchlo, čo je dôležité, ak pacient trpí vážnou formou hypercholesteémie alebo je vo vážnom stave.

Ďalším veľkým prínosom je, že človek nie je viazaný na škatuľky s liekmi, stačí, ak užívate len jednu dávku raz denne včas. Najnovšia generácia statínov má rovnaký účinok ako všetky predchádzajúce lieky - sú jednoducho lepšie a účinnejšie.

Napríklad na základe skúseností lekárov a dobrovoľníkov pacientov sa preukázalo, že: liečba piatavastatínom prispieva k rýchlemu zastaveniu vývoja aterosklerotického plaku. Vzhľadom na výrazný hypolipidový účinok plaku zmäkčujú a stávajú sa oveľa menšou veľkosťou a nakoniec sa úplne rozpúšťajú. Väčšina pacientov zaznamenala výrazné zlepšenie svojho stavu v priebehu týždňa po začiatku liečby drogami, v plnom rozsahu bude potrebné ich užívať najmenej štyri mesiace. Nemali by sme však zabúdať, že jedna malá dávka statínu stačí na dosiahnutie požadovaného účinku a udržiava ho dlho.

Stavy poslednej generácie sú uvedené v takýchto prípadoch:

 • keď liečba bez liečby bola neúčinná;
 • ak sa v krvi nachádza príliš veľa cholesterolu;
 • progresívna ateroskleróza;
 • ischemickej choroby srdca alebo predispozície k nej.

Pitavastatín sa môže zahrnúť do komplexnej terapie, táto liečivo je dobre kombinovaná s inými liekmi a používa sa pri liečbe mnohých kardiologických ochorení. Diabetes mellitus akejkoľvek formy a stupňa je ďalšou indikáciou pre použitie týchto tabliet. Na rozdiel od prípravkov statínov z iných skupín a generácií táto neovplyvňuje hladiny glukózy v plazme.

Niektorí pacienti sa domnievajú, že prvá generácia statínov je lepšia a bezpečnejšia, pretože sú vyrobené na základe prírodných zložiek. To však nie je úplne pravdivé v porovnaní so syntetickými statínmi štvrtej generácie. Druhý zoznam vedľajších účinkov a kontraindikácií je oveľa menší.

Lavostatín - prirodzená látka, ktorá podporuje rýchly pokles hladiny cholesterolu v krvi a obnovenie rovnováhy lipidov, sa nachádza nielen v ustriciach. Je potrebné poznamenať, že je tiež v produkte, ako je červená kvasnicová ryža. Môžete ho zakúpiť v lekárňach v diéte, ktorá nie je v predaji. Ale človek by mal byť pripravený na rovnaké vedľajšie účinky ako pri liečbe lovastatínom v tabletkách.

Napriek uisteniu mnohých používateľov na internete dnes nie je jediný dokonale bezpečný a zároveň účinný prírodný liek, ktorý by mohol znížiť hladinu cholesterolu a zabrániť kardiovaskulárnym patologiám. Ďalšie podrobnosti podrobne opisujú všetky druhy nežiaducich vedľajších účinkov, ktoré sa vyskytujú pri užívaní statínov. Taktiež vám povie, čo máte robiť a ako tieto lieky správne užívať, aby sa minimalizovali negatívne účinky. Neodporúča sa ich úplné opustenie - je to možné len pri dlhodobej remisii bez vážneho rizika vzniku závažných KVO. Potom môžete prejsť na podporné a profylaktické liečenie ľudových liekov s tendenciou k infarktu alebo mŕtvici.

Najnovšia generácia statínov, prehľad liekov, rozdiely medzi prvými generáciami, výhody a poškodenie

Najnovšia generácia statínov sa považuje za najúčinnejšie lieky v boji proti komplikáciám aterosklerózy. Lieky pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu, ako aj ďalšie produkty metabolizmu tukov. Užívanie statínov odkladá riziko vzniku závažných kardiovaskulárnych komplikácií - srdcový záchvat, mŕtvica.

Kardiovaskulárne ochorenia patria medzi príčiny smrti. Podľa ministerstva zdravotníctva v roku 2017 47,8% ruských občanov zomrelo na kardiovaskulárne choroby. WHO predpovedá, že toto číslo sa zvýši v dôsledku pomalšieho starnutia, ako aj zmeny životného štýlu.

Statíny - čo je to, kto je predpísaný

Všetky statíny majú podobný mechanizmus účinku. Blokujú biosyntézu cholesterolu v pečeni a nahrádzajú enzým HMG-CoA reduktázu. Preto je ich oficiálnym názvom inhibítory HMG-CoA reduktázy. Okrem toho statíny znižujú koncentráciu škodlivých lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL), zvyšujú hladinu "dobrých" lipoproteínov s vysokou hustotou (HDL).

Normalizácia koncentrácie cholesterolu, LDL, HDL pomáha predchádzať progresii aterosklerózy, jej komplikáciám: srdcový záchvat, mŕtvica, nekróza dolných končatín. Spolu s trombózou, hypertenziou sa táto choroba považuje za najneuživitejšiu zo všetkých kardiovaskulárnych ochorení.

V Európe v Spojených štátoch je prax predpisovania statínov veľmi bežná. 95% Američanov, 55% európskych pacientov, ktorí sú predpísaní, ich užívajte. V Rusku je to len 12%. Ďalšia medzinárodná štúdia VALIANT ukázala, že naši lekári predpisujú statíny 100 krát menej často ako ich zahraniční kolegovia.

Vymenovanie statínov vám umožňuje:

 • znížiť riziko srdcového infarktu, mŕtvice;
 • znížiť počet pacientov s kongestívnym srdcovým zlyhaním vyžadujúcim hospitalizáciu;
 • znížiť počet operácií na obnovenie toku krvi;
 • zabrániť záchvatom angíny.

Napriek obrovskému terapeutickému potenciálu sa užívajú statinové pilulky na jasné indikácie a nie na zvyšovanie hladín cholesterolu. Nie sú neškodné, majú závažné vedľajšie účinky. Statíny sa odporúčajú pre ľudí:

 • prežil infarkt myokardu, mŕtvicu, mikroúraz;
 • príprava na operáciu koronárnych ciev;
 • s hladinami LDL nad 190 mg / dl (4,9 mmol / l);
 • ktorí trpia cukrovkou a majú koncentráciu LDL 70-189 mg / dl (1,8 až 4,9 mmol / 1);
 • deti staršie ako 10 rokov, u ktorých existuje riziko vzniku srdcového infarktu.

Statíny pre cholesterol sú najefektívnejšie a najbezpečnejšie.

Nová generácia statínov je syntetický liek, ktorého aktívnou zložkou je atorvastatín, rosuvastatín, pitavastatín. Sú schopní znížiť hladinu cholesterolu, LDL ako ich predchodcovia, lepšie kombinovať s inými liekmi.

atorvastatín

Najpredávanejší statín na svete. Pri moci je pred liekom v minulosti (simvastatín, pravastatín, lovastatín). Jeho použitie u väčšiny pacientov umožňuje dosiahnuť trvalé zníženie hladín cholesterolu na odporúčanú úroveň. Súčasne je lepšia cena tabliet, ktorá je šetrnejšia v porovnaní s rosuvastatínom a znášanlivosť u mnohých pacientov.

rosuvastatín

Táto droga sa považuje za najsilnejšiu z existujúcich. Rosuvastatín je predpisovaný v najpokročilejších prípadoch, keď predpisovanie iných liekov neumožňuje správne zníženie hladiny LDL cholesterolu. Dnes neexistuje konsenzus o uskutočniteľnosti jeho použitia u pacientov s miernou hypercholesterolémiou, čo je mierne riziko vzniku kardiovaskulárnych komplikácií. Liek bol nedávno uvoľnený, jeho práca je vyšetrovaná horšie ako atorvastatín. Preto niektoré otázky, najmä ak súvisia s dlhodobými dôsledkami, nemajú jednoznačnú odpoveď.

pitavastatinu

Úplne zriedkavá 4. generácia lieku, ktorú vyrába španielska spoločnosť Recordati Industries Chemist Pharmaceutical pod obchodným názvom Livazo. V porovnaní s populárnym rosuvastatínom sa skúma oveľa horšie. Preto lekári predpisujú pitavastatín na znižovanie cholesterolu zriedkavo. Zvyčajne sa predpisuje pacientom ako alternatíva k rosuvastatínu v prípade intolerancie. Náklady na Livazo 540-1205 rubľov.

Posledná generácia statínov: názvy 3, 4 generácie liekov sú uvedené v tabuľke.

Ktorá z najnovšej generácie statínov má najmenej vedľajších účinkov? Najbezpečnejšími sú pôvodné statíny Liprimar (atorvastatín), Crestor (rosuvastatín). Ich cena sa výrazne líši od analógov, ale je celkom opodstatnená. Ak je rozpočet pacienta skromnejší, sú mu predpísané náhrady s dobrou povesťou: Tulip, Torvakard, Atoris, Rosukard, Lipoprime. Lekár môže predpisovať iné lieky na základe vlastných skúseností s liekmi. Nekupujte najlacnejšie analógie. Ich účinnosť, bezpečnosť je sporná.

Rozdiel medzi novou a starou generáciou drog

Existujú 4 generácie statínov:

 • prvým je simvastatín, lovastatín, pravastatín;
 • druhým je fluvastatín;
 • tretí je atorvastatín;
 • štvrtý je rosuvastatín, pitavastatín.

Rosuvastatín znižuje hladinu LDL 1,5-2 krát lepšie ako atorvastatín, 4 krát viac ako simvastatín, 8 krát viac ako pravastatín alebo lovastatín. Koncentrácia "škodlivých" lipoproteínov sa považuje za hlavný indikátor, ktorý ovplyvňuje minimalizáciu rizika kardiovaskulárnych komplikácií. Používa sa na predpovedanie účinnosti lieku.

Metabolizmus statínov poslednej generácie je podobný liekom 1-2 generácií, ale s miernejšími vedľajšími účinkami. To vám umožňuje súčasne priradiť niektoré lieky, ktoré sú nezlučiteľné so simva-, lovou-, pravastatínom. Táto výhoda výrazne rozširuje rozsah potenciálnych pacientov.

Hlavným rozdielom medzi najnovšou generáciou statínov je schopnosť znížiť hladinu C-reaktívneho proteínu (faktor CRH). Nový výskum vedie lekárov, aby si uvedomili, že táto látka môže hrať rovnako dôležitú úlohu v progresii aterosklerózy ako cholesterol. Normalizácia jeho hladiny vám umožňuje efektívnejšie inhibovať vývoj ochorenia, ako aj zabrániť vzniku život ohrozujúcich komplikácií. Táto vlastnosť je jednoznačne prítomná len v rosuvastatíne, ako aj v jeho analógoch.

Zlučiteľnosť s inými liekmi

Statíny tretej a štvrtej generácie sú oveľa lepšie kompatibilné s inými liekmi. Atorvastatín sa nemôže podávať súčasne s:

 • gemfibrozil;
 • kombinácia tipranaviru s ritonavirom;
 • telaprevir;
 • cyklosporín.

Korekcia dávky tabliet je potrebná, ak sa užíva súčasne s nasledujúcimi liekmi:

 • botseprivir;
 • verapamil;
 • digoxín;
 • diltiazem;
 • itrakonazol;
 • klaritromycín;
 • kolchicín;
 • lopinavir s ritonavirom;
 • nelfinavir;
 • niacín;
 • omeprazol;
 • ezetimibu.

Tablety rosuvastatínu sa líšia od iných statínov minimálnou interakciou s enzýmami cytochrómu P450. Je možné, ale nie je žiaduce predpísať ako doplnok liečby liekom, s ktorými nie sú kompatibilné iné inhibítory reduktázy HMG-CoA. Lieky na podávanie rosuvastatínu nie sú predpísané pacientom, ktorí užívajú fibráty, cyklosporín.

Výhody a poškodenie statínov

Predpísané lieky z vysokej hladiny cholesterolu novej generácie sú oprávnené v prítomnosti dôkazov. Podľa údajov z výskumu môže byť použitie rosuvastatínu znížené o:

 • 20% celkovej úmrtnosti;
 • 44% úmrtnosť na komplikácie aterosklerózy;
 • 50% pravdepodobnosť vývinu cievnej mozgovej príhody, infarkt.

Ďalšie statíny sa môžu pochváliť skromnejšími, ale stále pôsobivými výsledkami. Ich účelom je znížiť na:

 • 20-42% koronárnej úmrtnosti;
 • 25-37% frekvencia infarktu myokardu;
 • 28-31% pravdepodobnosť mŕtvice.

Žiaľ, statíny nie sú úplne bezpečné lieky. Tablety majú veľa závažných účinkov, množstvo kontraindikácií. Nie sú priradené ľuďom, ktorí:

 • mať ochorenie pečene;
 • maloleté osoby (výnimka - zriedkavé genetické ochorenie, ktoré je sprevádzané zvýšenými hladinami cholesterolu);
 • tehotné ženy a ženy, ktoré plánujú otehotnieť;
 • ošetrovateľstva.

Najčastejšie vedľajšie účinky nie sú nebezpečné. Približne 12% pacientov trpí bolesťami hrdla, 6,6% bolesťami hlavy, 5,3% príznakmi podobnými chladu, 5,1% bolesti svalov. Väčšina pacientov hlási zlepšenie celkovej pohody pri užívaní liekov počas niekoľkých dní alebo týždňov. Ale niektorí ľudia naďalej zažívajú nepohodlie po celý kurz.

Najradikálnejší spôsob, ako sa zbaviť vedľajších účinkov, je odmietnuť statíny. Pred rozhodnutím o ukončení liečby odporúčajú lekári váženie klady a zápory. Koniec koncov, statíny skutočne predlžujú život človeka a stojí za to, aby sa zosúladil s miernym poškodením zdravia. Okrem toho existujú alternatívne spôsoby na zlepšenie všeobecného stavu:

 • dohodnúť sa na krátkej prestávke pri užívaní drogy. Sledujte zmeny. Niekedy bolesť svalov, všeobecná slabosť je výsledkom starnutia alebo iných ochorení a nie vedľajším účinkom liekov. Ich liečba zmierňuje nepríjemné pocity;
 • Požiadajte lekára, aby zmenil liek alebo znížil dávkovanie. Statíny sú pomerne veľkou skupinou liekov, čo umožňuje každému pacientovi vybrať liek, ktorý najlepšie vyhovuje;
 • diskutovať o možnosti kombinácie statínov a iných liekov znižujúcich hladinu cholesterolu. Statíny sú najúčinnejšie lieky na normalizáciu cholesterolu. Ale niekedy ich kombinácia s inými liekmi môže znížiť dávku, zatiaľ čo hladiny LDL zostávajú nízke;
 • opatrne. Cvičenie môže poškodiť svaly na bunkovej úrovni. Pri užívaní inhibítorov HMG-CoA reduktázy sa vyznačuje silnou bolesťou svalov. Možno stojí za to prehodnotiť plán hodín, čo mierne znižuje pracovnú záťaž.
 • užívajte koenzým Tento doplnok stravy pomáha predchádzať niektorým vedľajším účinkom u malého počtu ľudí.

Existuje názor, že inhibítory HMG-CoA reduktázy môžu spúšťať diabetes mellitus. Tento názor je iba čiastočne pravdivý. Bola vykonaná rozsiahla štúdia JUPITERu, počas ktorej bol analyzovaný zdravotný stav 17 802 pacientov užívajúcich rosuvastatín. Diabetes typu 2 sa vyvinul u 270 pacientov užívajúcich pilulky, oproti 216 prípadom patológie u tých, ktorí užívali placebo. Lekári vysvetľujú mierny nárast výskytu počiatočnej predispozície ľudí štúdie na vývoj diabetu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kompletná revízia bypassu koronárnych artérií: ako to ide, výsledky liečby

Z tohto článku sa dozviete, čo je chirurgia bypassu koronárnej artérie, úplné informácie o tom, čo bude človek musieť čeliť takým zásahom, ako aj ako dosiahnuť maximálny pozitívny výsledok takejto terapie.

Brain hemorrhagic stroke

Hemoragická mŕtvica - klinická forma akútnej cerebrovaskulárnej príhody (ONMK). V 85% prípadov sa táto forma rozvíja pri porušení integrity (pretrhnutia) intrakraniálnych ciev. A 15% hemoragických mŕtvic sa spája so zvýšenou permeabilitou cievnej steny.

Kapilárna sieť na nohách - kozmetická chyba alebo vážny problém?

Veľa žien s vekom sa objavuje na opuchy nôh, rovnako ako oko kapilár. Sú to príznaky počiatočných kŕčových žíl. Ako nebezpečný je tento jav pre zdravie?

Varicocele Bolesť

Varikokéla je ochorenie, ktoré ovplyvňuje spermiovitú šnúru a semenník (semenníky) kvôli rozšíreniu lúmenu žíl. Choroba neohrozuje život pacienta, ale môže byť sprevádzaná vývojom komplikácií - syndróm neplodnosti a bolesti.

REG plavidlá hlavy: kedy urobiť skúšku a ako ju dešifrovať?

Každý vie, že centrálny nervový systém reguluje všetky procesy v tele, ako aj to, že všetky jeho bunky potrebujú aj dýchanie a živiny, ktoré sa dostanú pozdĺž tepien krvných ciev.

Hypoplázia / aplázia priečneho / sigmoidného sínusu

Hypoplázia a aplázia priečnych / sigmoidných dutín vpravo alebo vľavo sú častými nálezmi, pri ktorých sa pozoruje zníženie signálu z prietoku na venogramoch 2D MR alebo úplná absencia v apláziu.