Nebezpečenstvo vysokého cholesterolu je jeho tajomstvo. Minimálne usadeniny cholesterolu sa nachádzajú po 20 rokoch. A keď sa objavia príznaky - vo veku 40, 50, 60 rokov - tieto plaky sú staršie ako desať rokov. Ale človek, ktorý objavil v sebe problémy - ischemickú chorobu srdca alebo plaky v krčnom krúžku, je skutočne prekvapený - predtým, než ho nič nebráni! Netušil, že dlho má vysoké hodnoty cholesterolu.

Jedným z najúčinnejších liekov na zníženie cholesterolu - statíny. Ich použitie, okrem vynikajúcich výsledkov, je sprevádzané niektorými vedľajšími účinkami, takže je dôležité vedieť, ako statiny správne užívať.

Ako fungujú statíny

Vo farmakológii sa tieto lieky nazývajú inhibítory enzýmu HMG-Co-A reduktázy. To znamená, že molekula statínu inhibuje prácu enzýmu. Tento účinok vedie k zníženiu obsahu cholesterolu vo vnútri bunky ak urýchlenejšiemu spracovaniu cholesterolu s nízkou hustotou (najnebezpečnejší). Výsledok: zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Liečte statíny priamo v pečeni.

Okrem toho majú statíny protizápalový a antioxidačný účinok - to znamená, že už vytvorená plaketa bude stabilnejšia a nepravdepodobne spôsobí trombózu (ktorá je príčinou srdcového infarktu alebo mozgovej príhody).

Predpísať statínové lieky by mal iba ošetrujúci lekár: niektoré vedľajšie účinky statínov sú smrteľné. Pred ich odporúčaním lekár vyhodnotí všetky indikátory krvných testov a existujúcich ochorení.

Statínové lieky

V Rusku nájdete niekoľko druhov liekov na cholesterol:

 • atorvastatín
 • simvastatín
 • Rozuvostatin
 • lovastatín
 • fluvastatín

Najčastejšie sa používajú prvé tri statinové lieky: sú najviac študované.

Dávkovanie a príklady piluliek

 • Simvastatín je najslabší liek. Má zmysel ho používať len u tých ľudí, ktorých cholesterol je mierne zvýšený. Sú to také tablety ako Zokor, Vasilip, Simvakard, Sivageksal, Simvastol. Existujú v dávkach 10, 20 a 40 mg.
 • Atorvastatín je už silnejší. Môže sa použiť, ak je hladina cholesterolu veľmi vysoká. Sú to prášky na cholesterol z Liprimar, Atoris, Torvakard, Novostat, Liptonorm. Dávkovanie môže byť 10, 20, 30, 40 a 80 mg.
 • Rosuvostatín je najsilnejší. Lekári ju predpisujú na veľmi vysoký cholesterol, keď ho musíte rýchlo znížiť. Jedná sa o tablety Crestor, Roxera, Mertenil, Rosulip, Tevastor. Rozukard. Má nasledujúce dávky: 5, 10, 20 a 40 mg.
 • Lovastatín sa nachádza v kardiostatíne, Choletare, Mevacore. Toto liečivo je len v dávke 20 mg na tabletu.
 • Fluvastatín má len jeden typ pilulky - to je Leskor (20 alebo 40 mg každá)

Ako je zrejmé, dávky liekov sú podobné. Ale kvôli rozdielom v účinnosti 10 mg rosuvostatínu znižuje hladinu cholesterolu rýchlejšie ako 10 mg atorvastatínu. A 10 mg lieku Atoris je účinnejšia ako 10 mg Vasilipu. Preto môže predpísať len statín, hodnotiť všetky faktory, kontraindikácie a pravdepodobnosť vedľajších účinkov.

Ako užívať statíny?

Na zníženie hladiny cholesterolu sa statíny užívajú jedenkrát denne. Je lepšie, ak je večer - ako lipidy sa aktívne formujú vo večerných hodinách. Ale pre atorvastatín a rosuvostatín to nie je tak dôležité: fungujú rovnako po celý deň.

Nemôžete si myslieť, že ak človek užíva lieky na zníženie hladiny cholesterolu, potom nie je potrebná strava. Ak sa nič v životnom štýle osoby nezmení, liečba statínmi je zbytočná. Diéta by mala zahŕňať ukončenie fajčenia a alkoholu, čo znižuje množstvo soli v potravinách. Potraviny by sa mali meniť, obsahovať aspoň tri dávky rýb týždenne a 400 g zeleniny alebo plodov denne. Predpokladá sa, že na zníženie obsahu kalórií v potravinách nie je zmysluplné, ak nie je nadbytočná váha.

Veľmi užitočné mierne cvičenie na čerstvom vzduchu: zlepšujú stav krvných ciev. Za 30 až 45 minút bude stačiť 3-4 krát týždenne.

Dávka statínov je individuálna, lekár by mal predpísať len lekár. Závisí to nielen na úrovni cholesterolu, ale aj na ľudských chorobách.

Napríklad vám lekár predpísal 20 mg Atorisu a suseda s rovnakou hladinou cholesterolu - 10 mg. To neznamená, že špecialista na negramotnosť. To znamená, že máte rôzne ochorenia, takže dávka statínov je iná.

Môžem užívať statíny?

Hore bolo povedané, že cholesterolové pilulky pracujú v pečeni. Preto by liečba mala brať do úvahy ochorenie tohto tela.

kontraindikácie

Nepijte statíny s:

 • Choroby pečene v aktívnej fáze: akútna hepatitída, exacerbácia.
 • Zvýšenie enzýmov AlT a AST viac ako 3-krát.
 • Zvýšenie úrovne CPK viac ako päťkrát.
 • Tehotenstvo, laktácia.

Je nežiaduce používať statiny z cholesterolu u žien v plodnom veku, ktoré sú slabo chránené a umožňujú vysokú pravdepodobnosť tehotenstva.

Relatívne kontraindikácie

Statíny sa používajú s opatrnosťou:

 • S ochoreniami pečene, ktoré boli kedysi.
 • Pri tukovej hepatóze s miernym zvýšením hladiny enzýmov.
 • V prípade diabetes mellitus typu 2 - dekompenzovaný, keď hladina cukru nie je udržiavaná.
 • Tenké ženy staršie ako 65 rokov, ktoré už užívajú veľa liekov.

Avšak s opatrnosťou - neznamená, že nebude menovať.

Koniec koncov, použitie statínov z cholesterolu spočíva v tom, že ochraňujú osobu pred takými ochoreniami, ako je infarkt myokardu, poruchy rytmu (ktoré môžu zapríčiniť zástavu srdca), mozgová mŕtvica, trombóza. Tieto patológie denne vedú k smrti tisícov ľudí a sú považované za jednu z hlavných príčin smrti. Ale riziko úmrtia na tukovú hepatózu - je minimálne.

Preto sa nebojte, ak ste kedy mali ochorenie pečene a teraz sú predpísané statíny. Lekár vám poradí, aby ste urobili krvný test skôr, ako začnete užívať statíty z cholesterolu a mesiac neskôr. Ak je hladina pečeňových enzýmov v poriadku, potom sa vyrovná s náplňou a cholesterol sa zníži.

Vedľajšie účinky statínov

 • Gastrointestinálny systém: hnačka, nevoľnosť, nepríjemné pocity v pečeni, zápcha.
 • Z nervového systému: nespavosť, bolesti hlavy.

Avšak tieto vedľajšie účinky sú dočasné a podľa posúdenia ľudí zmiznú po 2-3 týždňoch neustáleho užívania statínov.

Nebezpečnou, ale extrémne zriedkavou komplikáciou je rabdomyolýza. Toto je zničenie vlastných svalov. Vykazuje silná bolesť svalov, opuch, tmavnutie moču. Podľa štúdií nie sú prípady rabdomyolýzy časté: z 900 000 ľudí, ktorí užívali statíny, iba 42 ľudí malo svalové lézie. Ale kvôli akémukoľvek podozreniu z tejto komplikácie by ste mali kontaktovať špecialistu čo najskôr.

Kombinácia s inými liekmi

Škody spôsobené statínmi sa zvyšujú, ak sa užívajú súčasne s inými liekmi: tiazidové diarrhy (hypotíazid), makrolidy (azitromycín), antagonisty vápnika (amlodipín). Je potrebné vyhnúť sa samočinnému predpisovaniu cholesterolovej statitídy - lekár by mal vyhodnotiť všetky lieky, ktoré človek užíva. Rozhodne, či je takáto kombinácia kontraindikovaná.

Ako dlho potrebujem statíny

Často nastáva situácia, keď človek pije balík Krestora a myslí si, že je teraz zdravý. Toto je nesprávny názor. Zvýšený cholesterol (ateroskleróza) je chronické ochorenie, nie je možné ho vyliečiť jedným balením piluliek.

Je však reálne udržiavať hladinu cholesterolu tak, aby sa nové plaky netvorili a staré sa rozpustia. Aby ste to dosiahli, je dôležité, aby ste dodržiavali stravu a statiny dlho.

Lekári odporúčajú celoživotný príjem statínov - pretože ak prestanete, plaky sa opäť aktívne usadia na stenách krvných ciev a poškodia ich.

Ale dávka, ktorá bola pôvodne - v priebehu času, môže byť znížená niekoľkokrát.

Čo potrebujete na kontrolu, ak pijete statíny

Počas liečby a pred začiatkom liečby sa meria hladina lipidov: celkový cholesterol, triglyceridy a lipidy s vysokou hustotou a nízkou hustotou. Ak sa hladina cholesterolu nezníži, je možné, že dávka je príliš nízka. Lekár môže odporučiť jeho zvýšenie alebo počkať.

Keďže lieky znižujúce hladinu cholesterolu ovplyvňujú pečeň, na stanovenie hladiny enzýmov sa musí pravidelne vykonávať biochemický krvný test. Toto bude monitorovať ošetrujúci lekár.

 • Pred predpisovaním statínov: AST, ALT, KFK.
 • 4-6 týždňov od začiatku recepcie: AST, ALT.

Pri zvýšení sadzieb AST a ALT o viac ako trikrát sa krvný test opakuje. Ak sa tie isté výsledky dosiahnu pri opakovaných krvných testoch, statíny sú zrušené, až kým úroveň nie je rovnaká. Možno lekár rozhodne, že statíny môžu byť nahradené inými liekmi na cholesterol.

Cholesterol je nevyhnutnou látkou v tele. Ale keď stúpa, vzniknú nebezpečné choroby. Nemal by byť frivolny na krvné testy na celkový cholesterol. Ak podľa jeho výsledkov lekár odporúča užívať statíny, potom sú skutočne potrebné. Tieto lieky na cholesterol majú vynikajúci účinok, ale veľa vedľajších účinkov. Preto je absolútne nemožné ich vypiť bez odporúčania lekára.

Indikácie pre vymenovanie statínov

V niektorých prípadoch, keď je pacient diagnostikovaný s progresívnou hypercholesterolémiou, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a následne znižuje riziko vzniku srdcových ochorení a krvných ciev, špeciálne zvolená strava, používanie prírodných lipidom znižujúcich potravín a zdravý životný štýl. Prirodzená korekcia lipoproteínov v krvi môže tento počet znížiť v priemere o 15%, ale niektorí pacienti so správnym prístupom zvyšujú toto percento na 30.

Ale ani také dobré výsledky nemôžu vždy pomôcť v prípade pokročilej hypercholesterolémie alebo keď sú srdcové patológie.

Použitie liekov - statínov pomáha zlepšovať kvalitu života a výrazne zvyšuje trvanie aterosklerózy.

Čo sú statíny

Statíny sú skupinou liekov znižujúcich hladinu lipidov, ktoré inhibujú syntézu určitých enzýmov potrebných na produkciu cholesterolu v pečeňových bunkách. Tak nepriamo môžu statíny významne znížiť celkový cholesterol v krvi a LDL. Okrem toho najnovšia generácia statínov môže zvýšiť koncentráciu lipoproteínov s vysokou hustotou, čo je dôležité pri normalizácii metabolizmu lipidov.

Účinok tejto skupiny liekov má tieto účinky:

 • zlepšenie funkcie vnútornej vrstvy krvných ciev;
 • zníženie veľkosti aterosklerotických plátov;
 • potlačenie fibrotických procesov a hypertrofie srdcového svalu;
 • eliminácia zápalového procesu v cievach;
 • zníženie viskozity krvi;
 • zlepšená systolická funkcia ľavej komory;
 • Inhibícia odmietnutia štepu.

Z týchto dôvodov je indikácia na predpisovanie statínov pomerne veľkým zoznamom chorôb a patologických stavov, ktoré nemusia byť spojené s vysokým cholesterolom v krvi. Tieto hodnoty sa dajú rozdeliť na absolútne, keď ich použitie je nevyhnutné na normalizáciu stavu pacienta a relatívny, keď je možné nahradiť menovanie statínov dietnou terapiou alebo inými skupinami liekov.

Absolútne čítania

Existujú skupiny pacientov, ktorí potrebujú užívať statíny bez zbytočného odkladu, pretože bez ďalšej podpory liekov výrazne rastie riziko ťažkých komplikácií a dokonca úmrtnosti. Pre absolútne svedectvo, keď potrebujete priradiť statíny, uveďte:

 1. Dedičná heterozygotná hypercholesterolémia typu IIa, ak je hladina celkového cholesterolu vyššia ako 10 mmol / l.
 2. Dysfunkcia LDL receptora hepatocytov.
 3. Primárna hypercholesterolémia IIa a IIb, ak počas 3 mesiacov diétnej terapie nedošlo k žiadnym pozitívnym výsledkom.
 4. Kombinovaná familiárna hypercholesterolémia.
 5. Poruchy metabolizmu lipidov pri vzniku jedla.
 6. Výrazný prejav aterosklerózy.
 7. Závažná koronárna choroba srdca, keď je riziko vzniku mŕtvice alebo srdcového infarktu príliš veľké.
 8. Aneuryzma brušnej aorty.
 9. Porážka koronárnych artérií v akomkoľvek mieste so stenózou je viac ako 50 percent.
 10. Prípravné alebo rehabilitačné obdobia spojené s vykonávaním rekonštrukčných operácií koronárnych ciev alebo srdca: aorto-koronárne posunovanie, organizovanie veľkého stánku atď.
 11. Diabetes mellitus s diagnostikovanou srdcovou ischémiou.
 12. Nedávno utrpel infarkt alebo mŕtvicu.
 13. Akútny koronárny syndróm.
 14. Prítomnosť arteriálnej hypertenzie, keď je pravdepodobnosť výskytu kardiovaskulárnych katastrof hodnotená na stupnici SCORE nad 5%.

Ak vezmeme do úvahy absolútne náznaky stanovenia statínov v súvislosti s cholesterolom v krvi, môžeme rozlíšiť nasledujúce body, keď potrebujete tieto lieky:

 • celkový cholesterol je väčší ako 6 mmol / l;
 • celkový cholesterol u pacientov s ochoreniami srdca a krvných ciev vyšším ako 5 mmol / l;
 • obsah lipoproteínov s nízkou hustotou v krvi je vyšší ako 3 mmol / l.

Preto sa odpoveď na otázku, aké sú statíny cholesterolu predpísané, bude čisto individuálne vyšetrenie každého pacienta a popis existujúcich chronických patológií. Takže niekedy musíte užívať statíny s nižšou hladinou lipidov v krvi, ak existuje jeden alebo viacero rizikových faktorov ischemickej choroby srdca: hypertenzia, pohlavie mužov, staroba, obezita, dedičná predispozícia atď.

Pred uskutočnením takýchto stretnutí lekár musí vykonať 3 biochemické krvné testy:

 1. Pri prvom ošetrení pacienta so sťažnosťami.
 2. Druhá - týždeň po obdržaní prvých výsledkov pre konečnú diagnózu dyslipidémie.
 3. Tretia - 3 mesiace po diétnej terapii.

Relatívne indikácie

Okrem absolútnych, t.j. povinných indikácií na predpisovanie statínov existujú aj relatívne, keď je žiadúce užívať tieto liečivá, ale môžu sa tiež vyhnúť ďalším terapeutickým metódam alebo skupinám liečiv. Tieto indikácie zahŕňajú:

 1. Prípady náhlej smrti srdca u príbuzných pacientov, ktorých vek nedosiahol 50 rokov.
 2. Nestabilná angína v histórii.
 3. Nízke riziko srdcového infarktu.
 4. Diabetes mellitus typu 1 alebo 2 bez diagnostikovanej koronárnej choroby srdca.
 5. Obezita.
 6. Vek nad 40 rokov s nízkym rizikom kardiovaskulárnych ochorení.

V každom prípade by mala vhodnosť užívania tejto skupiny liekov posúdiť ošetrujúci lekár pri zohľadnení individuálnych charakteristík pacienta a jeho chronických a dedičných ochorení.

Množstvo cholesterolu, ktoré je potrebné na užívanie statínov

Mnohí pacienti sa zaujímajú o otázku, na akú hladinu cholesterolu majú byť predpísané statíny. Koniec koncov, rôzni pacienti s rovnakou hladinou lipoproteínov v krvi môžu dostať rôzne odporúčania pre ich normalizáciu: jedna bude predpísaná diéta a druhá - lieky.

Lekári majú na to svoj názor. Najprv musíte spomenúť, akú úroveň tukových frakcií v krvi považujú za normálne:

 • OH: menej ako 5,2 mmol / l;
 • LDL: menej ako 3-3,5 mmol / l;
 • HDL: viac ako 1 mmol / l;
 • TG: menej ako 2 mmol / l.

Práve na takéto hodnoty by sa malo usilovať, ale nie všetci ľudia, kvôli svojim individuálnym charakteristikám a chorobám, dokážu udržať tieto ukazovatele na optimálnej úrovni.

Rozhodujúcim faktorom pri predpisovaní statínov nie je zvýšenie určitého indexu lipidov, ale úroveň rizika vzniku komplikácií. Na výpočet tohto rizika boli v súčasnosti vyvinuté rôzne tabuľky a kalkulačky (napríklad škála SCORE).

Podľa tohto princípu je povinným predpisovaním statínov klinický obraz, keď sú súčasne prítomné dva z nasledujúcich bodov:

 1. Hladiny lipoproteínu presahujú bežné hladiny.
 2. Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení je za 10 rokov nad 5%.

Mala by tiež brať do úvahy niektoré systémové ochorenia, ktoré robia ich úpravy normálnej činnosti metabolizmu lipidov. Ak sú teda pacienti s diabetes mellitus alebo aterosklerózou, celkový cholesterol je vyšší ako 4,5 mmol / l a lipoproteíny s nízkou hustotou sú vyššie ako 2,5 mmol / l, potom musia užívať statíny.

U niektorých pacientov s normálnou hladinou frakcií krvných lipidov sa stále predpíše celoživotný príjem statínov. Táto prax sa vzťahuje na pacientov, u ktorých sa pri absencii zmien hladiny cholesterolu v krvi diagnostikuje vysoké riziko vzniku aterosklerózy. Medzi takéto rizikové faktory patrí vek, prítomnosť zlých návykov, genetická predispozícia a mnohé ďalšie.

Čo sú statíny predpísané na zníženie hladiny cholesterolu

K dnešnému dňu existujú štyri generácie statínov, ktoré majú rôzne účinky na tukovú frakciu. Zvážte, ako ovplyvňujú hladinu aterogénnych lipoproteínov s nízkou hustotou, berúc do úvahy prijatie najvyššej dennej dávky:

Zoznam statínov poslednej generácie, názvy liekov a ich porovnanie

V závislosti od prítomnosti iných rizikových faktorov, aterosklerózy a jej klinických prejavov (v minulosti alebo súčasnosti) boli všetci dospelí rozdelení do 3 rizikových skupín, z ktorých každá má svoju vlastnú prijateľnú hladinu cholesterolu.

Úloha cholesterolu v ľudskej smrti je jednoduchá: napĺňa cievy s tukami a vytvára aterosklerotické pláty na stenách. Začiatok tragédie sa vyskytuje vtedy, keď sú do nej pripojené krvné doštičky, ktoré prekrývajú plavidlo.

Krvný tlak sa zastaví, ak sa plaketa nachádza v cievnej ceste, objaví sa infarkt myokardu, ak je mozgová mozgová príhoda a gangréna končatiny v končatinách.

Po mnoho rokov v arzenáli lekárov bola jedinou metódou boja proti zvýšenému cholesterolu kontrola jeho hladiny s následným predpisovaním statínov, triedy liekov na znižovanie cholesterolu a liečbu aterosklerózy. Nový výskum v medicíne nútil špecialistov, aby sa na tento problém inak pozreli.

Statíny - čo to je?

Tieto lieky sú na prvom mieste v počte pacientov, ktorí ich užívajú. Mechanizmus účinku liekov znižujúcich hladinu lipidov je založený na inhibícii enzýmov s komplexným názvom "HMG-CoA reduktáza", čo vyvoláva produkciu nového cholesterolu v pečeni.

Statíny obnovujú poškodené krvné cievy, keď ešte nebola identifikovaná ateroskleróza, ale v stenách sa už nahromadzuje "zlý" cholesterol. Zlepšujú lieky a reologické možnosti krvi: znižujú viskozitu, zabraňujú vzniku krvných zrazenín.

Z hľadiska účinnosti vedú liečivá zo zvýšenej cholesterolu novej generácie na báze atorvastatínu, cerivastatínu, rozvastatínu a pitavastatínu.

Statíny nielen znižujú koncentráciu škodlivého cholesterolu, ale tiež zvyšujú množstvo prínosu. Výsledok užívania drog v tejto skupine je možné vidieť mesiac po pravidelnom používaní. Statíny sú predpisované 1 krát denne, v noci je možná kombinácia kardiologických prostriedkov a jednej pilulky.

Samotná liečba statínmi je neprijateľná, lebo odporúčania lekára sú založené na výsledkoch biochemických krvných testov, najmä na dôkazoch LDL. Ak tento parameter nepresahuje 6,5 mmol / l, zníži sa úpravou stravy a životného štýlu. Ak tieto opatrenia nestačia, šesť mesiacov neskôr lekár predpisuje statíny.

Pre neznámeho spotrebiteľa nie je ľahké pochopiť: rosuvastatín a atorvastatín - aký je rozdiel medzi týmito a inými podobnými liekmi, inhibítormi enzýmu, ktorý syntetizuje cholesterol? Rosuvastatín je liek novej generácie, ktorý sa priaznivo porovná s jeho predchodcami.

Pri dávkach zodpovedajúcich atorvastatínu má výraznejší účinok. Dôležitým argumentom bude nižšia toxicita.

Viac informácií o tom, ako robiť statíny správne vo videu, sa dozviete.

Životné výkonové lieky

Ak sa liečba bez liekov ukázala ako neúčinná, tradičnou hlavnou indikáciou pre predpisovanie inhibítorov bola hypercholesterolémia (vrátane vysokého obsahu cholesterolu genetického charakteru).

Dnes sú statíny predpísané aj pri normálnych hladinách cholesterolu:

 1. Pacienti s CHD;
 2. Po infarkte myokardu;
 3. Po chirurgickom zákroku na koronárnych artériách (stenting, bypass);
 4. Ak pacient utrpel mŕtvicu;
 5. S cukrovkou s vysokým LDL.

Účinok statínov je oveľa širší ako jednoduchá normalizácia hladín cholesterolu v celosvetovom meradle - sú to drogy predlžujúce životnosť. Rozhodujúcim faktorom pri určovaní statínov je aktívne progresívna ateroskleróza. Všetky tieto patológie, rovnako ako dedičná predispozícia, poskytujú zvýšené riziko poškodenia ciev.

Táto trieda liekov je kontraindikovaná pri hepatitíde, cirhóze a iných patologických ochoreniach pečene. Nedoporučujeme statíny počas tehotenstva a počas dojčenia. Neužívajte ich ani ženy v plodnom veku, ak nie sú chránené spoľahlivými antikoncepčnými prostriedkami. Nepoužívajte statíny, ak sú identifikované alergické reakcie.

Statíny nemajú nepriaznivý vplyv na iné procesy - metabolizmus bielkovín, sacharidov, purínov, diabetikov, pacientov s dnou a iných ochorení ich môže bezpečne použiť.

Vedľajšie účinky

Takéto lieky vo výrobe podliehajú najprísnejšej kontrole na vedľajšie účinky. Napríklad rosuvastatín bol skúmaný už dva roky, atorvasatin, lovastatín a simvastatín - po dobu 3-5 rokov. Okrem presvedčivých štatistík o prevencii infarktu existujú aj ďalšie výhody.

Riziko nežiaducich účinkov pri predĺženej liečbe statínmi nepresahuje 1%. Medzi tieto účinky:

 • Porucha spánku;
 • Porucha sluchu;
 • Slabosť a bolesť svalov a kĺbov;
 • Poruchy svalov;
 • Zmena vnímania chuti;
 • tachykardia;
 • Diferenciálny krvný tlak;
 • Znížená koncentrácia doštičiek;
 • krvácanie z nosa;
 • Poruchy hnačky;
 • Poruchy črevného pohybu a močenia;
 • Znížená sexuálna aktivita
 • Nadmerné potenie;
 • Alergie.

Viac ako 1% pacientov môže mať závraty, bolesť na hrudníku, kašeľ, opuch, vysokú citlivosť na aktívne slnečné žiarenie, podráždenie kože (od začervenania až po ekzém).

Prečítajte si viac o tom, či je vždy potrebné statíny, - na tomto videu

Zlučiteľnosť s inými liekmi

WHO a American Heart Association odporúčajú statíny ako podstatnú súčasť liečby koronárnych artérií, ak je riziko komplikácií dostatočne vysoké. Určenie tejto kategórie pacientov znamená len zníženie hladiny cholesterolu nestačí.

Štandardná terapia zahŕňa:

 • B-blokátory (ako je bisoprolol, atenolol, metoprolol);
 • Protidoštičkové látky (vo forme aspirínu, aspikory, trombotického zadeka);
 • Inhibítory ACE (perindopril, quadripril, enalapril);
 • Statíny.

Početné štúdie potvrdzujú bezpečnosť používania týchto liekov v komplexe.

V niektorých prípadoch kombinácia rôznych liekov v jednej tablete (napríklad pravastatín + aspirín) znižuje riziko srdcového infarktu (iba 7,6%) v porovnaní s užívaním týchto liekov oddelene (9% pre pravastatín a 11% pre aspirín).

Tradične boli statiny predpísané na prijatie v noci, oddelene od iných druhov liekov. Farmaceti dnes ponúkajú kombináciu viacerých liekov v jednej tablete, ktorú lekári považujú za vhodnejšiu. Medzi týmito liekmi - duplex, caduet, ktorý kombinuje atorvastatín a amlodipín v jednej tablete.

Predstavuje sa nový spôsob komplexnej expozície - Polypill.

Ak hladiny cholesterolu prekročia 7,4 mmol / l, statíny sa kombinujú s fibrátmi (alternatívnou skupinou liekov znižujúcich hladinu cholesterolu). Ktoré statiny sú v konkrétnom prípade najefektívnejšie a najbezpečnejšie, rozhodne lekár a analyzuje všetky možné riziká.

Je neprijateľné užívať statíny a tablety premyť grapefruitovou šťavou, pretože obsahuje zložky, ktoré inhibujú vstrebávanie statínov. Zvyšovaním ich obsahu v krvi je nebezpečná akumulácia toxínov.

Nekompatibilná liečba s liekmi tejto skupiny s alkoholickými nápojmi a niektorými antibiotikami: ako je klaritromycín a erytromycín, ktoré vytvárajú dodatočný stres na pečeň.

Ďalšie antibiotiká sú celkom kompatibilné s liekmi, ktoré znižujú hladinu cholesterolu. Stav pečene sa má monitorovať každé tri mesiace, pričom v krvných testoch sa určí miera pečeňových enzýmov.

Výhody a poškodenie statínov

Štúdium receptov, každý rozumný pacient si myslí o účinnosti liekov: koľko prínosov statínov prekročí možnú škodu, o ktorej sa toľko hovorilo? Rozptýlenie pochybností pomôže informáciám o nových liekoch s minimálnymi nežiaducimi dôsledkami.

Tieto výhody sú pre ich účinnosť:

 • Zníženie percenta úmrtí na srdcové ochorenia o 40% v priebehu 5 rokov.
 • Zníženie pravdepodobnosti výskytu infarktu a mŕtvice o 30%.
 • Zníženie cholesterolu o 45-55% (s pravidelným a dlhodobým užívaním). Ak chcete analyzovať dynamiku, je potrebné každý mesiac skontrolovať hladinu cholesterolu v krvi.
 • Použitie terapeutickej dávky statínov poslednej generácie nedáva toxické účinky. Dlho sa predpokladalo, že statíny môžu zvýšiť riziko vzniku rakoviny pečene, cukrovky typu 2, katarakty, demencie. Moderné štúdie vyvrátili túto mylnú predstavu a dokázali, že podobné dôsledky vznikajú z iných dôvodov. Od roku 1996 sa v Dánsku monitorovali diabetici. Pravdepodobnosť komplikácií diabetu, ako je retinopatia, polyneuropatia sa znížila o 40 a 34%.
 • Veľký výber podobných liekov rôznych nákladov s bežnou aktívnou zložkou. Na tematických fórach sa ľudia často pýtajú: simvastatín alebo atorvastatín - čo je lepšie? Prvá možnosť - zástupca prírodných statínov, druhý - moderný syntetický. So všetkými rozdielmi v štruktúre a metabolických dráhach majú lieky podobný farmakologický účinok. Značne sa líšia ceny: simvostatín je oveľa lacnejší ako atorvastatín.

Medzi nedostatky možno spomenúť vysoké náklady na Crestor, Rosocard, Lescola Forte a iné pôvodné statíny poslednej generácie. Pre každý názov uvedených liekov si vždy môžete vybrať generiku s dostupnou cenou.

Pôvodný pohľad francúzskeho profesora Debra na problém výhod a nevýhod liečby statínmi nájdete na videu

Statin Review

V tabuľke je uvedený zoznam statínov - liekov, ktorých názvy sa najčastejšie nachádzajú v lekárskych predpisoch.

Ako užívať statíny z cholesterolu? Výhody a poškodenie statínov

Zvýšený cholesterol môže viesť k srdcu, obličkám, črevným problémom, poškodeniu pohybu končatín a dodávaniu krvi do mozgu. Za týchto patologických podmienok je ohrozený ľudský život. Všetky tieto abnormality možno vyhnúť, ak sa začne včasná prevencia a liečba aterosklerózy. Medzi mnohými modernými liekmi je špeciálna výklenka obsiahnutá v statínoch z cholesterolu, ktorých výhody a škody sú uvedené nižšie.

Čo to je - statíny?

Toto je názov liekov, ktoré v kombinácii s inými liekmi pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a predchádzať mŕtvici a infarktu. Zložky statínov ovplyvňujú pečeňový enzým, ktorý je zodpovedný za produkciu "prospešného" a nadmerného cholesterolu. Tento enzým má dlhý názov: "3-hydroxy-3-metyl-glutaryl-koenzým A reduktáza."

Ak je veľa cholesterolu, akumuluje sa v cievach a narúša sa pohyb krvi, následne sa vytvárajú nebezpečné krvné zrazeniny a statíny znižujú produkciu a tiež eliminujú jej výskyt, ktorý je výsledkom rozpadu tukového tkaniva.

V prírode existujú prírodné statíny, ktoré môžu byť cennými náhradami syntetických drog. Ale vy nemôžete vybrať ten správny nástroj sami, musíte tomuto lekárovi dôverovať.

Akné statíny

Po ich odberu sa počet aterosklerotických plakov znižuje a cievy sa posilňujú a pozorujú sa ďalšie zlepšenia:

 • koncentrácia triglyceridov klesá;
 • riziko zníženia aneuryzmy;
 • zlepšený výkon ľavej komory;
 • normálna funkcia srdca je obnovená.

Pomocou novej generácie liekov je možné dosiahnuť rýchlejšie výsledky, niektorí výrobcovia produktov na báze rosuvastatínu zaručujú zníženie existujúcich aterosklerotických plakov.

Kedy by som to mal vziať?

Takéto lieky sa odporúčajú piť ľuďom s nasledujúcimi problémami:

 • s angínou, ktorá sa prejavila po infarkte;
 • so zvýšenou produkciou hormónov štítnej žľazy;
 • s vysokým obsahom cholesterolu, ak jeho obsah v krvi prekročí normu 5,8 mmol / l a nedá sa obnoviť pomocou trojmesačnej stravy;
 • po mŕtvici;
 • pri ateroskleróze je tento liek predovšetkým indikovaný pre starších ľudí;
 • diabetes;
 • v prípade potvrdenia ischémie srdcového svalu.

Statíny sú tiež predpisované pacientom, u ktorých existuje niekoľko negatívnych faktorov ovplyvňujúcich vznik srdcových problémov, medzi ktoré patria:

 • genetická predispozícia;
 • obezita akéhokoľvek stupňa;
 • pokročilý vek;
 • hypertenzné ochorenia;
 • diabetes mellitus;
 • mužského pohlavia.

Hore sú hlavné dôvody, pre ktoré môže lekár predpisovať statíny, bez ktorých bude ťažké dosiahnuť pozitívnu dynamiku liečby. Tieto liečivá na zníženie hladiny lipidov si môže zvoliť iba ošetrujúci odborník, nemôžete sa spoliehať na skúsenosti svojich priateľov, aj keď majú podobnú diagnózu.

Ako užívať?

Pred vymenovaním niektorého statínu budete musieť absolvovať úplné vyšetrenie, ktoré zahŕňa vizuálnu kontrolu, testovanie a vo vážnych prípadoch - inštruktážne štúdie. Všetky z nich poskytnú úplnejší obraz o priebehu ochorenia, pomôžu stanoviť dávku lieku alebo vylúčiť jej použitie.

Ak sa počas prijatia nápravy objavia akékoľvek abnormality, je potrebné zastaviť ich prijatie a požiadať o radu lekára.

Funkcia príjmu

Každá zakúpená droga má svoj vlastný pokyn, čo naznačuje správne dávkovanie lieku. Môžete ich piť obyčajnou vodou alebo šťavou, ale nie čerstvo stláčaným z grapefruitu, pretože zabraňuje telu spracovávať aktívne látky a hromadia sa v tele. Predávkovanie môže viesť k zlyhaniu pečene a zničeniu svalov.

Dôležité body pre užívanie statínov:

 • Najlepšia absorpcia statínov nastáva počas spánku, takže sa užívajú jednu a pol alebo dve hodiny pred spaním, ráno by sa takéto lieky nemali používať.
 • Užívanie liekov by sa malo vykonávať prerušovane, inak sa môže u ľudí vyskytnúť problémy s obličkami a pečeňou a je možné aj výskyt katarakty a časté zmeny nálady.
 • V niektorých prípadoch sa statíny užívajú na celý život bez toho, aby sa človek cítil vážne poškodenie zdravia.
 • V prípade patologických ochorení pečene je rosuvastatín predpísaný v malých množstvách. Jeho dávkovanie spôsobuje najmenej poškodenie tela.
 • Počas obdobia liečby statínmi je potrebné opatrne sledovať výživu a vylúčiť alkohol a antibiotiká.

Ak má osoba problémy s obličkami, používanie atorvastatínov a fluvastatínov je zakázané.

Typy statínov

Názov "statíny" sa vzťahuje na celú triedu liekov používaných na zníženie hladiny cholesterolu. Najprv boli vynájdené v roku 1970.

Teraz sú k dispozícii 4 generácie týchto liekov:

Ako je zrejmé z tabuľky, klasifikácia liekov sa uskutočňuje v závislosti od ich účinnej látky a názov lieku určuje ich výrobca. Ak chcete zistiť, ktoré z nich je najbezpečnejšie pre pečeň, môže to len doktor.

V závislosti od stavu pacienta označuje jeden zo svojich typov, ktorý obsahuje určité množstvo účinnej látky, preto sa individuálny prístup aplikuje na každého pacienta. Lieky znižujúce hladinu cholesterolu poslednej generácie sú najmenej škodlivé.

Nasledujúca klasifikácia statínov, ktorá závisí od dávky liečiva, je založená na tom, celkovo sa rozlišujú tri druhy liekov:

 1. lieky s vysokým dávkovaním, jeho hodnota užívaná v množstve od 40 do 80 mg, patrí do tejto kategórie: "lovastatín", "atorvastatín" a "fluvastatín";
 2. lieky s hmotnostným podielom účinnej látky v rozpätí 10-40 mg: "Pravastatín", "Simvastatín" a "Rosuvastatín";
 3. lieky s nízkou dávkou do 8 mg, v tejto skupine len jedno liečivo - "Pitavastatin".

Najsilnejší - pitavastatín sa používa v malých množstvách, rýchlo odstraňuje bolestivé príznaky a má tiež minimálne množstvo vedľajších účinkov. Lieky s priemernou dávkou sa musia piť vo veľkom množstve, potom budú schopné mať správny účinok - obsah cholesterolu v krvi sa zníži.

Prostriedky s vysokým dávkovaním sa používajú vo veľkých množstvách, sú účinné, ale majú množstvo kontraindikácií a vedľajších účinkov.

Vedľajšie účinky a škody

Väčšina statínov je dobre znášaná chorými, ale ich účinok na telo zostáva bez následkov. Faktom je, že konajú, je potrebné dlhodobo užívať liek, u niektorých pacientov je toto obdobie 3 roky, iní môžu potrebovať prekonať chorobu viac času.

Najčastejšie sa ich negatívny vplyv odráža v svalovej hmotnosti človeka. Môže sa prejaviť v krátkozrakosti spolu s bolesťou a oslabením svalov. Pri takýchto príznakoch je potrebné zastaviť liečbu statínmi, inak môže dôjsť k rozpadu svalových vlákien a môže dôjsť k poškodeniu štítnej žľazy.

Existuje možnosť ďalších vedľajších účinkov vo forme:

 • zlyhanie obličiek;
 • bolesť hlavy;
 • intestinálne poruchy;
 • alergie;
 • vyrážka;
 • nespavosť;
 • zápcha, bolesť žalúdka a možná hnačka;
 • únava;
 • stála slabosť v tele.

Existujú tiež zriedkavé vedľajšie účinky:

 • hepatitída;
 • nádcha;
 • Gospeleová choroba;
 • porucha pamäti;
 • zápalových procesov v pankrease.

U ľudí sa môže začať proces masívneho zvyšovania pečeňových enzýmov, a to najmä u ľudí trpiacich závislosťou od alkoholu. Po ukončení používania liehových liekov a prerušení užívania statínov tieto príznaky zmiznú bez stopy.

Na vyvolanie vedľajších účinkov môžu byť nielen zložky nástroja, ale aj ich príjem spolu s antibiotikami, fibrátmi, cytotoxickými látkami, Amiodaronom a Verapamilom.

Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť po dvoch mesiacoch užívania lieku, preto by ste mali starostlivo sledovať dávkovanie a trvanie príjmu. Okrem toho je nevyhnutné, aby sa počas liečebného obdobia vykonali testy na cholesterol, pretože jeho nízka hladina tiež nepriaznivo ovplyvňuje ľudské telo.

Škody spôsobené statínmi

Nebezpečenstvo týchto liekov nie je okamžite zrejmé, takže je dôležité nepretržite prechádzať príslušnými testami, inak dochádza k odchýlkam:

 • poškodenie nervov;
 • nervový systém: výkyvy nálady, nevysvetlené útoky agresie alebo apatia;
 • na strane obehového systému: pokles počtu trombocytov;
 • na strane tráviaceho systému: zlá chuť do jedla, zápcha, hnačka, žltačka, anorexia.

Nemôžem statíny a čo ich nahradiť?

Niektorí pacienti, ktorí si prečítali negatívne recenzie o týchto liekoch a vedeli o ich poškodení, sa bojí ich užívať, navyše, ak si myslíte, že sú často predpísané pre život, ich vysoké náklady ich vystrašujú, je možné, že sa objavia vedľajšie účinky.

Alternatívou k statínom sú ich prirodzené bezpečné náhrady, ktoré zahŕňajú:

 • Kyselina askorbová. Nachádza sa v mnohých zeleninách, bobuľiach a ovocí. Najužitočnejšie bobule sú ríbezle, rakytník a divoká ruža. Z druhého, je lepšie, aby sa odvar.
 • Kyselina niacínová. Aby ste to doplnili, musíte do stravy zaradiť červené ryby, orechy, zrná a mlieko. Táto kyselina pomáha rozkladať proteíny, sacharidy a tuky, normalizuje hemodynamiku, zlepšuje tráviace procesy.
 • Mastné kyseliny pomáhajú normalizovať cholesterol, takže je potrebné zahrnúť do stravy rybí olej, ktorý obsahuje prospešný Omega-3. Je vhodnejšie použiť tučné morské ryby. Ak neustále jesť ryby, môžete vyčistiť nádoby s cholesterolovými plakmi. Ďalšie množstvo mastných kyselín je obsiahnuté v ľanovom oleji.
 • Cesnak. Táto zelenina pomáha s vysokým cholesterolom, výsledok po jej užívaní bude pozoruhodný, ak každý deň po dobu dvoch mesiacov k jedlu malý zub. Cesnak je nielen prirodzeným statínom, ale pomáha aj pri prechladnutí.
 • Fiber. Ide o diétne vlákno, prakticky nie je trávené telom, takže pri prechode cez tráviaci trakt je dokonale očistené. Vláknina je schopná udržať "škodlivý" cholesterol a potom ho priniesť do čriev.

Statíny majú priaznivý účinok na telo, sú predpísané pre cholesterol, ale musí brať do úvahy všetky riziká ich prijatia. Odporúča sa, aby sa počas liečby prerušili prestávku a keďže sa zle interagujú s inými liekmi, je potrebné vylúčiť ich paralelný príjem.

Statíny: ako konať, indikácie a kontraindikácie, kontrola liekov, čo nahradiť

Cholesterol alebo cholesterol je látka, ktorá v ľudskom tele vykonáva dôležité funkcie. Patria medzi ne:

 • Účasť ako stavebný materiál v živote prakticky všetkých buniek tela, pretože molekuly cholesterolu sú zahrnuté v bunkovej membráne a poskytujú jej silu, flexibilitu a "plynulosť"
 • Účasť na procese trávenia a tvorbe žlčových kyselín potrebných na rozklad a absorpciu tukov v gastrointestinálnom trakte,
 • Účasť na tvorbe hormónov v tele - steroidné hormóny nadobličiek a pohlavných hormónov.

Obsah cholesterolu v tele sa skladá z dvoch zložiek - jej syntézy (tvorby) v bunkách pečene (80%) a externe dodávaných s jedlom (20%). Vaječný žĺtok, mliečne výrobky, mäso, pečeň a obličky hydiny a zvierat sú bohaté na cholesterol.

Prebytok cholesterolu v krvi vedie k tomu, že jeho nadbytočné molekuly sa môžu ukladať na stenách krvných ciev (najmä tepien). Vytvárajú sa aterosklerotické pláty, ktoré bránia prúdeniu krvi cez tepny a niekedy spolu s krvnými zrazeninami, ktoré sú k nim pripojené, úplne blokujú lumen cievy, čo prispieva k rozvoju infarktu a mŕtvice.

Rýchlosť celkového cholesterolu v krvi dospelých pacientov by nemala byť vyššia ako 5,0 mmol / l, u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením nie viac ako 4,5 mmol / l a u pacientov s infarktom myokardu nie viac ako 4,0 mmol / l.

Čo sú statíny a ako fungujú?

V prípadoch, keď má pacient zvýšené riziko infarktu myokardu v dôsledku aterosklerózy a porúch metabolizmu cholesterolu, prejavuje dlhodobé užívanie liekov znižujúcich hladinu lipidov.

Statíny sú lieky na zníženie lipidov (znižujúce hladinu lipidov), ktorých mechanizmom účinku je inhibícia enzýmu, ktorý podporuje tvorbu cholesterolu. Práca na princípe "žiadny enzým - žiadny cholesterol". Navyše v dôsledku sprostredkovaných mechanizmov prispieva k zlepšeniu poškodenej vnútornej vrstvy krvných ciev v štádiu, keď je ešte stále nemožné diagnostikovať aterosklerózu, ale ukladanie cholesterolu na stenách už začína - v počiatočnom štádiu aterosklerózy. Majú tiež priaznivý vplyv na reologické vlastnosti krvi, čím sa znižuje viskozita, čo je dôležitý faktor zabraňujúci tvorbe krvných zrazenín a ich pripojenie k plakom.

Najefektívnejšie v súčasnosti uznávané statíny sú najnovšia generácia, obsahujúca ako účinnú látku atorvastatín, cerivastatín, rosuvastatín a pitavastatín. Lieky poslednej generácie nielen znižujú hladinu "zlého" cholesterolu, ale zvyšujú aj "dobrú" krvnú hladinu. Dnes sú to najlepšie statíny a účinok ich užívania sa rozvíja už počas prvého mesiaca nepretržitého podávania. Statíny sú predpisované raz denne v noci, je možné ich kombinovať v jednej tablete s inými kardiologickými liekmi.

Samostatné užívanie statínov bez konzultácie s lekárom je neprijateľné, pretože je potrebné určiť hladinu cholesterolu v krvi pred užívaním lieku. Okrem toho, ak je hladina cholesterolu menšia ako 6,5 mmol / l, do šiestich mesiacov by ste sa mali pokúsiť znížiť hladinu cholesterolu diétou, zdravým životným štýlom a iba vtedy, ak tieto opatrenia zlyhajú, lekár rozhodne, či sa má statín predpisovať.

Z pokynov na použitie statínov možno zdôrazniť hlavné body:

Indikácie pre predpisovanie statínov

Hlavnou indikáciou je hypercholesterolémia (vysoký cholesterol) s neúčinnosťou metód, ktoré nie sú liekom, a familiárna (dedičná) hypercholesterolémia s neúčinnosťou stravy.

aktívnu progresiu aterosklerózy a vysoké riziko cievneho blokovania - hlavná indikácia na použitie statínov

Vymenovanie statínov je povinné pre osoby s hypercholesterolémiou spojené s nasledujúcimi ochoreniami, pretože ich použitie v kombinácii s inými liekmi predpísanými lekárom spoľahlivo znižuje riziko náhlej srdcovej smrti:

 • Osoby staršie ako 40 rokov s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení,
 • Koronárna choroba srdca, angína,
 • Infarkt myokardu,
 • Koronárny bypass alebo vloženie stentu do ischémie myokardu,
 • cievna mozgová príhoda,
 • obezita,
 • Diabetes mellitus
 • Prípady náhlej smrti srdca u blízkych príbuzných mladších ako 50 rokov.

kontraindikácie

Kontraindikácie zahŕňajú abnormálnu funkciu pečene (hepatitídu, cirhózu) v aktívnom štádiu, alergické reakcie počas predchádzajúcej aplikácie liekov. Statíny by nemali užívať tehotné a dojčiace ženy alebo ženy v reprodukčnom veku, ktoré nepoužívajú spoľahlivé metódy antikoncepcie. Statíny neovplyvňujú iné typy metabolizmu (bielkoviny, sacharidy, purínový metabolizmus), takže sa môžu používať u pacientov s diabetes mellitus, dnou a inými sprievodnými chorobami.

Vedľajšie účinky

Menej ako 1% pacientov užívajúcich statíny dlhší čas a neustále sa rozvíjajú nevoľnosť, poruchy spánku, svalová slabosť, strata sluchu, strata chuti, rýchly srdcový tep, prudký pokles a zvýšenie krvného tlaku, zníženie hladín krvných doštičiek, nazálne krvácanie, pálenie záhy, bolesť brucha, nevoľnosť, nestabilná stolica, časté močenie, znížená potencia, bolesť svalov a kĺbov, rabdomyolýza (zničenie svalového tkaniva), zvýšené potenie, alergické reakcie.

Viac ako 1% pacientov má závraty, nauzeu, bolesť v srdci, suchý kašeľ, kongesciu nosa, periférny edém, zvýšenú citlivosť kože na slnečné svetlo, kožné reakcie, ako je svrbenie, začervenanie, ekzém.

Môžu sa statiny kombinovať s inými liekmi?

Podľa odporúčaní WHO a American Heart Association sú statíny povinným liekom pri liečbe koronárnych ochorení srdca s vysokým rizikom vzniku komplikácií a infarktu myokardu. Predpísané lieky na zníženie hladiny cholesterolu nie sú dostatočné, preto základné liečivá sú zahrnuté do liečebných štandardov - betablokátory (bisoprolol, atenolol, metoprolol atď.), Antiagregačné lieky (aspirín, aspirín Cardio, aspikor, trombos Ass atď. enalapril, perindopril, quadripril atď.) a statíny. Vykonalo sa veľa štúdií, ktoré dokazujú, že používanie týchto liekov v komplexe je bezpečné. Okrem toho, keď sa kombinuje napríklad pravastatín a aspirín v jednej tablete, riziko infarktu myokardu (7,6%) je významne znížené v porovnaní s užívaním liekov samostatne (takmer 9% a 11% pri užívaní pravastatínu a aspirínu).

Preto ak boli staršie statíny predpísané na noc, to znamená, že oddelene od užívania iných liekov, svetová lekárska komunita v súčasnosti dospieva k záveru, že užívanie kombinovaných liekov v jednej tablete je výhodnejšie. Z týchto kombinácií sa testujú lieky nazývané polypill, ale ich hmotnosť je stále obmedzená. Už úspešne používané lieky s kombináciou atorvastatínu a amlodipínu - caduet, duplexer.

Pri vysokej hladine cholesterolu (viac ako 7,4 mmol / l) je možné spoločné užívanie statínov s liekmi na jeho zníženie z inej skupiny - fibrátov. Takéto vymenovanie by mal vykonávať iba lekár, ktorý starostlivo posúdi riziká vedľajších účinkov.

Nemôžete kombinovať užívanie statínov s grapefruitovou šťavou, pretože obsahuje látky, ktoré spomaľujú metabolizmus statínov v tele a zvyšujú ich koncentráciu v krvi, ktorá je plná vývoja nepriaznivých toxických reakcií.

Taktiež by ste nemali užívať tieto lieky alkoholom, antibiotikami, najmä klaritromycínom a erytromycínom, pretože to môže mať toxický účinok na pečeň. Antibiotiká iných skupín v kombinácii s liekmi na zníženie hladiny cholesterolu sú bezpečné. Na hodnotenie funkcie pečene je potrebné vykonať biochemický krvný test každé tri mesiace a určiť hladinu pečeňových enzýmov (AlAT, AST).

Harm and Benefit Klady a zápory

Každý pacient, ktorý užíva lieky predpísané lekárom, si myslí o správnosti predpisov. Užívanie statínov nie je výnimkou, hlavne preto, lebo často môžete počuť o nebezpečenstvách týchto liekov. Tento názor možno rozptýliť, pretože v posledných rokoch boli vyvinuté novšie lieky, ktoré sú výhodnejšie ako škodlivé.

Výhody užívania statínov

 1. Zníženie úmrtnosti na srdcové príčiny o 40% počas prvých piatich rokov;
 2. Zníženie rizika mŕtvice a srdcového infarktu o 30%;
 3. Účinnosť - znižuje hladinu cholesterolu s konštantným použitím 45 - 55% pôvodnej vysokej hladiny. Na posúdenie účinnosti pacienta by sa mal každý mesiac vykonať krvný test na cholesterol;
 4. Bezpečnostné užívanie statínov poslednej generácie v terapeutických dávkach nemá významný toxický účinok na telo pacienta a riziko vedľajších účinkov je extrémne nízke. Viaceré štúdie, ktoré vykonávajú dlhodobé sledovanie pacientov, ktorí dlhodobo užívajú statíny, preukázali, že ich užívanie môže vyvolať vývoj cukrovky 2. typu, rakoviny pečene, katarakty a duševného postihnutia. Bolo však vyvrátené a bolo preukázané, že takéto choroby vznikajú v dôsledku iných faktorov. Okrem toho pozorovania vykonané v Dánsku pre pacientov s existujúcim diabetes mellitus typu 2 od roku 1996 ukázali, že riziko vzniku komplikácií diabetu, ako je diabetická polyneuropatia, retinopatia sa zníži o 34% a 40%;
 5. Veľké množstvo analógov s jednou aktívnou zložkou v rôznych cenových kategóriách, ktoré pomáhajú pri výbere lieku pri zohľadnení finančných možností pacienta.

Nevýhody užívania statínov

 • Vysoké náklady na niektoré originálne lieky (Crestor, Rosucard, Lescolian Forte). Našťastie sa táto nevýhoda ľahko odstráni nahradením lieku tou istou aktívnou zložkou lacnejším náprotivkom.

Takéto výhody a neporovnateľné výhody by samozrejme mali brať do úvahy aj pacienti, ktorí majú náznaky na vstup, ak pochybujú o tom, či je statín bezpečný a starostlivo zvažuje klady a zápory.

Prehľad liekov

Zoznam najčastejšie predpísaných liekov pre pacientov je uvedený v tabuľke:

Napriek takýmto veľkým rozdielom v nákladoch na statíny, lacnejšie analógy nie sú v žiadnom prípade nižšie ako drahé lieky. Preto, ak pacient nemôže dostať pôvodnú drogu, je celkom možné nahradiť ho lekárskym predpisom podobným a dostupnejším.

Video: statíny v programe "Zdravie"

Je možné znížiť hladinu cholesterolu bez piluliek?

Pri liečbe aterosklerózy ako prejavu nadmerného "zlého" cholesterolu v tele, by prvé z lekárskych predpisov mali byť odporúčaniami pre korekciu životného štýlu, pretože ak hladina cholesterolu nie je príliš vysoká (5,0 - 6,5 mmol / l) a riziko srdcových komplikácií je pomerne nízke, môžete skúsiť normalizovať prostredníctvom takýchto aktivít:

 • Správna výživa, organizácia spôsobu stravovania s výnimkou tučných, vyprážaných potravín. Uprednostňuje sa jedlá v pare, varené, dusené. Spotreba vajec (žĺtkov), mäsových odrôd mastných kyselín, vedľajších produktov (pečeň a obličky), mliečnych výrobkov je obmedzená. Je dôležité nevylučovať tieto výrobky, ale len mierne používať v súlade so zásadami správnej výživy, pretože telo potrebuje cholesterol ako stavebný materiál mozgu, pečene, krviniek a iných orgánov a tkanív. Preto nestojí za to, aby ste jedli s obsahom vôbec.
 • Adekvátny stav fyzikálnej aktivity kardiovaskulárneho systému (chôdza, gymnastika, outdoorová aktivita atď.).
 • Odmietanie zlých návykov, ako dokázali vedci, že zneužívanie alkoholu a fajčenie zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi.

Niektoré potraviny obsahujú takzvané prírodné statíny. Medzi takýmito výrobkami sú najviac študované cesnak a kurkuma. Prípravky z rybieho tuku obsahujú omega 3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú normalizovať metabolizmus cholesterolu v tele. Môžete si vziať rybí olej nakúpený v lekárni a môžete variť rybie pokrmy (pstruh, losos, losos atď.) Niekoľkokrát do týždňa. Vítaná je spotreba v dostatočnom množstve rastlinných vlákien, ktoré sa vyskytujú v jablkách, mrkve, obilninách (ovsených vločkách, jačmeni) a strukovinách.

Pri absencii účinku metód, ktoré nie sú liekom, lekár predpíše jeden z liekov na zníženie hladiny lipidov.

Na záver by som rád poznamenal, že napriek obavám pacientov a myšlienke nebezpečenstva statínov je ich účel plne odôvodnený v prípade pokročilej aterosklerózy s ochorením koronárnych artérií, pretože tieto lieky skutočne predlžujú život. Ak máte zvýšenú hladinu cholesterolu v krvi bez prvých príznakov vaskulárnych lézií, mali by ste jesť správne, aktívne sa pohybovať, viesť zdravý životný štýl a potom nebudete musieť v budúcnosti premýšľať nad tým, či potrebujete statíny.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Angina pectoris

Angina pectoris je forma ochorenia koronárnych artérií charakterizovaných paroxysmálnymi bolesťami v oblasti srdca v dôsledku akútnej nedostatočnosti zásobovania krvou myokardu. Existuje záťažová angína, ktorá sa vyskytuje počas fyzického alebo emočného stresu, a spočíva v angíne, ktorá sa vyskytuje mimo fyzickej námahy, často v noci.

Rozumieť tomu, čo protrombín kviku?

Moderná medicína umožňuje vysoko presné štúdie, pomáha diagnostikovať komplexné patologické ochorenia v počiatočných štádiách. Jedným z nich je test prototypínu Kvik.

Liečba, príčiny a prejavy kŕčových žíl

Negatívne zmeny stavu očí, ktoré neboli včas rozpoznané a spôsobili zhoršenie videnia, sú často spojené s patologickými stavmi žíl nachádzajúcich sa v podklade. V tejto časti oka môžu nastať zmeny žíl, ktoré vyvolávajú poruchy krvného obehu v tkanivách v tejto oblasti.

Príčiny, symptómy a liečba paroxyzmálnej tachykardie, dôsledky

Z tohto článku sa dozviete, čo je paroxysmatická tachykardia, čo ju môže vyvolať, ako sa prejavuje. Ako nebezpečné a liečiteľné.Pri paroxyzmálnej tachykardii dochádza k krátkodobému narušeniu paroxyzmálneho srdcového rytmu trvajúcom niekoľko sekúnd až niekoľko minút alebo hodín v podobe rytmického zrýchlenia srdcového tepu v rozsahu 140 až 250 úderov za minútu.

pericarditis

Perikarditída - zápal perikardu (vonkajšia perikardiálna membrána srdca) je často infekčný, reumatický alebo post-infarkt. Prejavené slabosťou, pretrvávajúcou bolesťou za hrudnou kosťou, zhoršená inšpiráciou, kašeľ (suchá perikarditída).

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.