Z tohto článku sa dozviete: čo je angina pectoris, aké sú príčiny jej vývoja, ako sa manifestuje choroba a aké metódy diagnostiky a liečby sa v nej používajú.

Hrudná ropucha sa obyčajne nazýva angina pectoris. S touto patológiou vzniká bolesť v hrudníku, keď sa krvný zásoba srdcového svalu (myokardu) zhorší.

Prerušenie prietoku krvi koronárnymi artériami (srdcové cievy) sa zvyčajne vyvíja vďaka ich zúženiu s aterosklerotickým plakom. V počiatočných štádiách ochorenia sa bolesť v srdci rozvíja iba počas ťažkej fyzickej námahy. Keď choroba postupuje a aterosklerotická plaketa rastie, tolerancia cvičení klesá, to znamená, že útok na anginu pectoris môže spôsobiť aj pravidelnú chôdzu. U týchto pacientov angína pektoris výrazne ovplyvňuje kvalitu života a obmedzuje každodenné aktivity. Keď sa postupuje pri ateroskleróze, človek môže vyvinúť infarkt myokardu, chorobu ohrozujúcu život, založenú na úplnom zastavení dodávania krvi myokardu a na smrti srdcových buniek.

Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Moderná medicína má pomerne širokú škálu možností, ktoré môžu výrazne zmierniť príznaky angíny pectoris, znížiť riziko infarktu myokardu a zlepšiť kvalitu života.

Terapeisti, kardiológovia a kardiochirurgovia sa zaoberajú problémom s angínou pectoris.

dôvody

Hrudná ropucha sa zvyčajne stáva prejavom koronárnej choroby srdca (CHD), to znamená, že príčiny týchto dvoch ochorení sú takmer rovnaké.

Vedecké dôkazy naznačujú, že ischemická choroba srdca začína v dôsledku poškodenia vnútorných stenách koronárnych artérií určitými faktormi. Tieto faktory zahŕňajú:

 • fajčenie;
 • zvýšené hladiny určitých tukov a cholesterolu v krvi;
 • arteriálna hypertenzia;
 • zvýšené hladiny glukózy v krvi.

Po poškodení cievnej steny sa na tomto mieste začína rozvíjať aterosklerotický plak (ateróm), ktorý postupne blokuje dutinu tepny a obmedzuje prietok krvi do myokardu. Spočiatku toto, aj degradované, prietok krvi stačí na to, aby srdce fungovalo v kľudovom stave. Iba pri intenzívnej fyzickej námahe, keď sa srdcová potreba kyslíka mnohonásobne zvyšuje, vzniká jeho nedostatok, v dôsledku ktorého sa vyvíja záchvat angíny pektoris. S rastúcou aterosklerotickou plaketou sa krvný obeh stáva čoraz obmedzenejším a príznaky angíny pektoris sa objavujú s menším a menej intenzívnym námahom.

Niekedy dochádza k prasknutiu aterosu, po ktorom sa na nich tvorí krvná zrazenina, čiastočne alebo úplne blokuje tepnu. Potom sa rozvinie nestabilná angína alebo infarkt myokardu.

Ateroskleróza je hlavnou príčinou angíny pectoris. Avšak na objavenie sa jej útoku je potrebných viac spúšťačov - východiskové faktory spôsobujúce zvýšenie dopytu po kyslíku myokardu. K nim patria:

 • Cvičenie je najčastejšou spúšťou angíny pectoris.
 • Emocionálny stres.
 • Vystavenie veľmi nízkym alebo veľmi vysokým teplotám.
 • Prejedanie.
 • Fajčenia.

Viac zriedkavými príčinami angíny pektoris sú kŕče ciev a poškodenie drobných srdcových ciev.

príznaky

Hlavné prejavy angíny sú bolesť a nepohodlie v oblasti srdca. Niekedy pacientka popisuje angínu pektoris ako pocit stlačenia, pálenia alebo hrudníka v hrudníku. Bolesť môže byť v oblasti ramien, ramien, krku, dolnej čeľuste, hrdla alebo chrbta. Niekedy sa podobá pocitu ťažkosti a bolesti v žalúdku. Niektorí pacienti nemôžu presne opísať povahu svojich pocitov a naznačujú miesto bolesti.

Počas záchvatu angíny pektoris sa môže objaviť nauzea a vracanie, pocit únavy, dýchavičnosť, potenie, závrat a slabosť. Symptómy závisia od typu vyvinutej angíny.

Angina pectoris (angína pectoris)

Toto ochorenie je tiež známe ako ischemická choroba srdca. Podľa zdravotných štatistík sa táto choroba stáva častou príčinou invalidity alebo smrti u ľudí starších ako štyridsať rokov. Lekári diagnostikujú úrazy u jednej zo štyroch žien a aspoň o polovicu u mužov. Takýto hmatateľný rozdiel je spôsobený skutočnosťou, že ženské pohlavné hormóny okrem iného vykonávajú ochrannú funkciu v boji proti aterosklerotickému cievnemu ochoreniu. Avšak, s vekom, hormóny menia, respektíve, šanca na získanie srdcového infarktu výrazne zvýši.

Lekári rozlišujú šesť foriem ischemických ochorení, ktoré sa líšia povahou výskytu a závažnosti kyslíkového hladovania srdca:

 • Arytmické. Vyskytuje sa neočakávane av chýbajúcej správnej liečbe sa môže vyskytnúť v chronickej forme.
 • Chronická angína pectoris. Doprevádzané dýchavičnosťou a bolesťou za hrudnou kosťou, ktoré sa objavujú počas fyzickej aktivity alebo emočných výbuchov.
 • Infarkt myokardu. Ide o akútnu formu angíny pektoris, v ktorej je časť srdcového svalu nekrstená.
 • Príznakov. Pacient necíti nepohodlie a necíti bolesť.
 • Nestabilná angína pectoris. Je charakterizovaná opakovanými záchvatmi angíny pectoris, ktoré sa zintenzívňujú a trvajú dlhšie.
 • Náhla smrť srdca. Srdce sa úplne zastaví kvôli nedostatočnému prietoku krvi.

Kardiológovia zdravotníckeho strediska EUROMEDPRESTIGE tiež poznamenávajú, že formuláre môžu byť kombinované.

Príznaky angíny pectoris

Útočenie z angíny začína silnou bolesťou za hrudnou kosťou. Zdá sa, že pacient trpí na srdci a na hrudi je tehla. Práve tieto špecifické pocity určujú neformálny názov choroby - "angina pectoris". Bolesť sa dostáva do dolnej čeľuste, je jasne cítiť v ľavom ramene av ľavej ruke a môže dať do žalúdka. Človek má túžbu hlboko inhalovať. Dýchanie sa však stáva prerušovaným. V niektorých prípadoch je tento záchvat sprevádzaný panikou, bolesťou hlavy a nevoľnosťou, silným závratom.

Akonáhle pacient prestane napínať alebo po užití nitroglycerínu pod jazykom, jeho zdravotný stav sa obnoví v priebehu 3-4 minút. Ak po 10 až 15 minútach záchvat angíny nekončí, dôrazne sa odporúča zavolať sanitku - s najväčšou pravdepodobnosťou sa srdce pacienta vážne poškodí.

Príčiny angíny pectoris

Hlavnou príčinou angíny je kyslíkové hladovanie srdcového svalu kvôli zlému prietoku krvi. Podobný problém súvisí so skutočnosťou, že koronárne artérie, cez ktoré krv vstupuje do srdca, sú zúžené. To je následne spôsobené kŕčmi alebo aterosklerózou. V niektorých prípadoch je náchylnosť na koronárnu artériovú chorobu prenášaná geneticky: ak niekto z rodiny trpí záchvatmi a aspoň raz utrpel infarkt myokardu alebo sa stal príčinou smrti, pravdepodobnosť vzniku koronárnej choroby srdca alebo angíny pectoris je desaťnásobná.

Diagnóza angíny pectoris

V lekárskom stredisku "EUROMEDPRESTIGE" diagnostika choroby zahŕňa vizuálne vyšetrenie a špeciálne klinické a laboratórne štúdie. Počas vyšetrenia sa kardiológ podrobne pýta pacienta, opraví všetky sťažnosti, skúma frekvenciu a lokalizáciu bolestivého syndrómu. Účelom skúšky je vytvoriť jasný obraz o tejto chorobe. To vám umožní pochopiť, čo spôsobuje angínu pectoris, posúdiť závažnosť a predpovedať jej vývoj v budúcnosti.

V závislosti od konkrétneho prípadu sa používajú aj tieto diagnostické metódy:

 • Endovaskulárna echokardiografia. Poskytuje príležitosť pochopiť, do akej miery sú postihnuté srdcové cievy.
 • Skúška s zaťažením. Cieľom je skontrolovať reakciu srdca na rôzne druhy fyzickej aktivity. Obvykle sa používa pre tento bežiaci pás.
 • EKG. Nevyhnutnou metódou na detekciu ochorenia koronárnych artérií.
 • Koronárna angiografia. K dnešnému dňu je uznávaná ako základná metóda diagnostiky krvných ciev. Uplatňuje sa v situácii, keď je potrebné predpísať liečbu a lekár musí urobiť voľbu v prospech užívania liekov alebo chirurgických zákrokov počas ochorenia angíny pectoris.
 • Rádiografiu. Umožňuje diagnostikovať záchvat angíny: zvýšenie veľkosti predsiení a veľkosti srdca, usadeniny vápnika, stagnácia krvi v pľúcach.
 • Multispirálová počítačová tomografia. Je dôležitá pre detekciu aterosklerózy, rôznych malformácií, kalcifikácie. Okrem iného sa používa na štúdium krvného obehu.
 • Holter monitoring a EKG. Špeciálna metóda angíny, určená na nepretržité sledovanie srdca po dobu 24 hodín.

Liečba angíny pectoris

Liečba angíny pectoris je zamerané na zníženie rizika infarktu myokardu a zlepšenie kvality života (zníženie počtu a trvania záchvatov).

Často sa liečba týka užívania liekov, ktoré môžu zlepšiť krvný obeh, normalizovať stav krvných ciev a zablokovať vápnikové kanály.

Okrem toho s angínou pektoris je dôležité dodržiavať určitú výživu, okrem nasýtených tukov a cholesterolu v strave. Ak je to možné, mali by ste jesť mastné ryby aspoň 8-10 krát mesačne, pretože mastné kyseliny majú pozitívny vplyv na krvný obeh. Kategoricky nie je možné prejedať, najmä v prítomnosti nadmernej hmotnosti. Odporúčané mierne cvičenie, úplné zastavenie fajčenia a zneužívanie alkoholu. Iba prísne dodržiavanie všetkých pravidiel zabezpečí účinnú liečbu angíny pectoris.

Ak vám bola diagnostikovaná angína pectoris, liečba musí byť predpísaná vysokokvalifikovaným lekárom z preukázanej klinickej praxe, pretože najlepšie výsledky dosahujú len skúsenosti a pokrokové technológie. V lekárskom stredisku "Euromedprestige" na liečbu angíny pectoris sa aktívne používa liečba pijavicami.

Leech terapia

Režim liečby pijavice je spoločne vyvinutý hirudoterapeutikom a kardiológa. V prvých sedeniach sa počet pijaviek pohybuje od dvoch do štyroch kusov, pričom ich počet sa zvyšuje na sedem alebo osem. Pri liečbe môžu lekári rozhodnúť o desiatich pijaviciach v jednej relácii - závisí to od toho, aký intenzívny je bolestivý syndróm a aký je jeho charakter. Zároveň experti pozorne sledujú pijavice a odstraňujú ich, pričom si všimnú voľného sania.

Pravidelnosť relácií s hirudoterapiou môže byť rôzna: ak sa pacient v prítomnosti angíny pectoris sťažuje na pretrvávajúcu bolesť alebo záchvaty angíny pectoris, ku ktorej dochádza aj bez fyzickej námahy, špecialista na hirudoterapiu odporúča každý deň až štyri až päť sedení (kým sa bolesť nezmenšuje). Potom sa organizujú tri zasadnutia každý druhý deň, asi tri alebo štyri - raz za týždeň. Spravidla je prvý spôsob liečby od desiatich do dvanástich postupov. Ďalej musíte starostlivo sledovať pohodu pacienta, pretože opakovaný priebeh hirudoterapie priamo súvisí s jeho blahobytom.

Jeden z najlepších hirudotherapeutistov hlavného mesta, ktorý študoval nielen v Rusku, ale aj v ázijských krajinách, praktiky v zdravotníckom stredisku EUROMEDPRESTIGE. Liečíme pacientov s akoukoľvek formou koronárnej choroby srdca - od nestabilnej angíny až po asymptomatickú. Naši lekári pomáhajú každému pacientovi nájsť správnu cestu k zotaveniu z angíny pectoris.

Prevencia angíny pectoris

Cieľom všetkých preventívnych opatrení je zabrániť rozvoju aterosklerózy minimalizáciou všetkých rizikových faktorov. Pri zmene životného štýlu je prísne zakázané fajčiť a konzumovať potraviny s vysokým obsahom cholesterolu. Je dôležité udržiavať optimálnu hmotnosť a denne znižovať fyzickú aktivitu, merať krvný tlak, konzumovať vitamíny, ktoré obsahujú horčík a draslík.

V situácii, keď už bola koronárna choroba srdca diagnostikovaná, je to druh sekundárnej prevencie. Povinný príjem liekov predpísaný lekárom. Pacient by sa mal vyhnúť ťažkej fyzickej aktivite a ak to nie je možné, pred začatím záťaže užívajte lieky. Diabetes mellitus a ochorenia gastrointestinálneho traktu vyžadujú starostlivé sledovanie zdravotného stavu, inak sa s vysokou pravdepodobnosťou vyskytne infarkt myokardu. Ak pacient počúva rady lekárov o prevencii koronárnej choroby srdca, prejavy ochorenia sú výrazne znížené.

Vysoko kvalifikovaní špecialisti zdravotníckeho strediska EUROMEDPRESTIGE vedia všetko o tom, prečo sa objaví angína, liečba sa vyvíja na základe príčin ochorenia.

EUROMEDPERTISTIE: zdravia ľudí!

Príčiny a liečba angíny pectoris

Náhle postihnutie akútnej bolesti za hrudnou kosťou je vo väčšine prípadov znakom chronickej angíny pektoris (iné názvy sú angina pectoris, akútna koronárna insuficiencia, angína pectoris).

Je to paroxysmálna povaha bolestivých pocitov, ktoré umožňujú presne diagnostikovať ochorenie. Angina je považovaná za formu srdcovej ischémie. Najstrašnejšou komplikáciou ochorenia je infarkt myokardu.

Všeobecné informácie

V srdci angíny je patologické zúženie veľkých krvných ciev, ktoré krmiva myokard (steno, preložené z gréckeho - úzkeho). Dôvodom zníženia priemeru tepien je ateroskleróza - zanášanie vnútorných stien ciev s cholesterolovými plakmi.

Tukové usadeniny postupne znižujú lumen koronárnych artérií, čo vedie k ischémii myokardu (nedostatočný prívod krvi do svalovej vrstvy srdcovej steny).

V stave relatívneho odpočinku sa človek nemusí cítiť nepohodlie, najmä v počiatočných štádiách vzniku angíny pectoris. Bolestivý syndróm sa zvyčajne vyvíja počas fyzického alebo psychického stresu, keď srdce potrebuje zvýšené množstvo kyslíka.

Možno to beží, zdvíhanie závaží, odchod z domu v chladnom a vetrom, stresové situácie. Existuje akútny rozpor medzi potrebou srdcového svalu a skutočným prietokom krvi, čo vedie k akútnej koronárnej nedostatočnosti.

Klasifikácia angíny pectoris

Existujú dva hlavné typy choroby - stabilná a nestabilná angína.

Stabilná forma, v závislosti od prahu zaťaženia, po ktorom sa vyvinie bolestivý syndróm, sa delí na 4 funkčné triedy (FC):

 1. FC-1 - zriedkavé útoky sa objavujú pri nadmernej záťaži;
 2. FC-2 - akútna bolesť nastáva s rýchlym chôdzou a výrazným nervovým napätím;
 3. FK-3 - útok sa vyvíja s pokojnou prechádzkou a pomalým výstupom po schodoch;
 4. FK-4 - bolesť prežíva v pokoji.

Nestabilná angína je nebezpečnejší stav. Útoky sa vyskytujú často, trvajú dlhšie, pocity bolesti sú obzvlášť intenzívne. Človek sa môže ráno prebudiť zo silnej bolesti. Prijatie nitroglycerínu je neúčinné, prináša len krátku úľavu.

Príčiny patológie

Okrem aterosklerózy prispievajú k vzniku ochorenia aj ďalšie faktory:

 • Genetická predispozícia;
 • Srdcové chyby;
 • Zápalové zmeny v koronárnych artériách s reumatizmom, obliteranty endarteritidy, syphilitickej mesaortitídy;
 • Stláčanie úst tepien novotvarmi (nádory, ďasná);
 • Spúšte medzi koronárnymi tepnami a srdcovými (pľúcnymi) žilami;
 • Hypertenzná choroba srdca;
 • obezita;
 • Poruchy metabolizmu lipidov (dyslipidémia, hypercholesterolémia);
 • fajčenie;
 • Zvýšené zrážanie krvi;
 • Endokrinné choroby;
 • nedostatok pohybu;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • Otrava oxidom uhoľnatým.

Sprievodnými faktormi sú fyzický a nervový stres. Bolesť môže začať pri prechádzaní po schodoch, po ťažkom jedle kráčať po silnom studenom vetre.

U mužov sa patológia vyskytuje častejšie ako u žien. Podľa štatistík sa útoky každoročne vyskytujú u 180 tisíc ľudí na milión obyvateľov a 120 tisíc z nich sú muži.

Klinický obraz

Hlavným príznakom patológie je prudká, prechodná bolesť na hrudníku. Choroba angína pectoris má výrazné príznaky:

 • Ťažkosť, stláčanie, pálenie v hrudníku;
 • Šírenie bolesti na ramene, ramene, klírensu, hornej časti brucha, v čeľusti, pod ľavým ramenom;
 • Nestabilita srdcovej frekvencie;
 • Prerušenia srdca (arytmia);
 • Ostrý skok v krvnom tlaku;
 • Bledosť kože, potenie;
 • Nedostatok vzduchu, pocit paniky;
 • Závrat, bolesť hlavy, vracanie.

Niekedy nie je zjavná bolesť, ale v hrudníku je pocit nepríjemného pocitu, ťažkej ťažkosti, stláčania alebo roztiahnutia. To všetko je sprevádzané ťažkou dýchavičnosťou. Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v charakteristických behaviorálnych reakciách - človek sa zastaví, "zamrzne", zatlačí rukou na hruď, nútená pozícia, ktorá zmierňuje utrpenie.

Útok trvá od 3 do 15 minút, niekedy až do pol hodiny. Je dôležité okamžite zastaviť činnosť motora, uklidnite sa. Bolesť môže prechádzať spontánne alebo pod pôsobením nitroglycerínu.

diagnostikovanie

Aj keď diagnózu možno urobiť na základe výrazných príznakov angíny pectoris, kardiológ predpíše lekárske vyšetrenia:

 • Krvný test na lipidy, glukózu, kreatinín, hematokrit.
 • Analýza moču leukocytov, proteínov, cukrov, ketónov.
 • RTG hrudníka. Zisťuje anomálie v ľavej komore, stupeň koronárnej artérie, zväčšenie srdca.
 • Elektrokardiografia, vrátane denného.
 • Stresová elektrokardiografia (odstránenie EKG pred a po testoch na bicyklovom ergometri alebo bežiacom cykle).
 • Koronagrafiya. Detekuje aterosklerózu a obštrukčné lézie v koronárnych artériách, vyhodnocuje kontraktilnú funkciu komôr.

Prvá pomoc počas útoku

Pacient, ktorý prežíva akútnu bolesť a strach zo smrti, sa často nachádza v bezmocnej pozícii. Preto by okolie malo poskytnúť osobe všetku možnú pomoc. Najprv je potrebné zastaviť (prerušiť) syndróm bolesti. Pacient sedí, rotuje na ňom tesné oblečenie, otvorí okná. Z liekov sa zvyčajne používa nitroglycerín pod jazykom.

Ak útok nepríde, môžete mu dať ďalšie 2-3 tablety s prestávkou 2 minúty.

Najčastejšie obeť nesie so sebou drogu, ktorá mu pomáha. Môže to byť validol, molsidomín, nitromint. Ak nitroglycerín spôsobuje silnú bolesť hlavy, súčasne užívajte akýkoľvek analgetikum: baralgin, tsitramon, analgin.

V prípade neúčinnosti prijatých opatrení sa volá sanitka. Nemôžeme dovoliť pacientovi, aby sa sám dostal do lekárskeho zariadenia. Na ceste sú možné rôzne komplikácie až po infarkt myokardu.

Terapeutické aktivity

Príchod na mieste lekárov zmierniť útok, pomocou niekoľkých drog:

 • Vasodilatátory - Promedol, Omnopon alebo Morphine;
 • Hladké svalové kŕče nitráty (trinitrolón, izosorbid dinitrát, izosorbid-5-mononitrát);
 • Beta-blokátory - Concor, Nebilet, Betalok. Znižuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu (HR), zmierňuje chvenie rúk a pocit strachu;
 • Blokátory vápnika - Verapamil, Cinnarizine, Fenigidin. Znížte tón koronárnych artérií, čím zlepšuje prietok krvi do myokardu.

Ďalšie liečenie angíny pektoris vykonáva kardiológ.

Pacientovi sú predpísané lieky na komplexnú liečbu ochorenia:

 • Cordarol, TSerukal, Amiodarone, ktoré zabraňujú rozvoju angíny pectoris;
 • Corvaltab, Corvaltab, Barboval v kvapkách, zmierňujúce silnú bolesť a pocit zúženia v hrudi;
 • Aspekard, Aspirín, Cardiomagnyl. Prostriedky znižujú viskozitu krvi, zabraňujú tvorbe krvných zrazenín;
 • Triduktan, Kordaron, Trazikor. Jedná sa o blokátory B, čím sa znižuje riziko nového útoku;

Diuretické a antihypertenzívne lieky sú predpísané na korekciu krvného tlaku.

Chirurgická intervencia

Ak sú drogy neúčinné, zvážte možnosť operácie. Angioplastika pomáha eliminovať príčiny ochorenia a obnoviť dodávanie krvi do srdca. Podstata intervencie spočíva v tom, že zúžená nádoba je narovnaná zvnútra a implantovaný stent.

Lumen tepny sa zvyšuje, zaisťuje normálny prietok krvi.

Ak sú veľké časti cievy ovplyvnené alebo blokované plakmi, indikuje sa operácia bypassu koronárnej artérie. Pomocou spojky vytvára novú cestu pre prietok krvi. Aby ste to urobili, vezmite povrchové cievy - veľkú saphenovú žilu, hrudník alebo radiálnu tepnu. Jeden koniec skratky je šitý na aortu, druhý do strednej tepny. Prívod krvi do myokardu sa obnoví.

Ľudová medicína pre angínu

Hrudná ropucha je liečená jednak lieky, jednak liekmi. Pacientom sa pomáha, vrátane profylaktických, nasledujúcich receptov:

 • Zmiešajte v rovnakých častiach sušených marhúľ, sliviek, medu, citrónu, vlašských orechov, hrozienok;
 • Odvar z brezových púčikov, harmančekových kvetov, ľubovník bodkovaný a nemorálna;
 • Čaj z fialovej trikolóry;
 • Zmes 10 cesnakov, 10 citrónov a 1 kg medu;
 • Výťažky zo zlata;
 • "Koktejl VKPB" - Corvalol, liehovinové tinktúry valeriánov, matka a hloh, zmiešané v rovnakých častiach;
 • Guľa z konvalinky v údolí v máji s cukrom.

Liečba tradičnou medicínou je účinná len pri dlhodobom používaní. Jednoduché triky bylín a tinktúr sú zbytočné.

Na záver. Hrudná ropucha sa prejavuje, keď sú cievy upchaté cholesterolom o 60-70%. Priebeh choroby má aj čisto individuálny charakter. Preto je dôležité podstúpiť predpísané vyšetrenie, dodržiavať pokyny lekára a viesť správny životný štýl. To významne zlepšuje prognózu angíny.

Angina pectoris (angína pectoris)

Angina pectoris je typ koronárneho ochorenia srdca sprevádzaný silnou bolesťou. Vyskytuje sa vo forme útokov spojených s nedostatočným dodaním krvi do srdcového svalu.

Angína je zvyčajne rozdelená do niekoľkých typov:

 • Vyskytuje sa v dôsledku námahy spôsobenej fyzickým alebo emočným stresom;
 • Angína odpočinok, najčastejšie sa cíti v noci. Najnebezpečnejšími dôsledkami ochorenia sú akútne zlyhanie srdca a infarkt myokardu, ktorý môže byť smrteľný.

Táto choroba má rôzne prejavy:

 • Bledosť tváre a kože;
 • Nestabilný impulz;
 • Cyanóza a opuch nôh;
 • Nedostatok vzduchu.

Ako jeden z častých prejavov ischémie srdca sa angína pectoris vyvíja u takmer 50% pacientov, a preto je považovaná za najbežnejší typ koronárnej artérie. Choroba postihuje predovšetkým mužskú populáciu (až 20%), ale je tiež rozšírená u žien (14%). V súvislosti s atypickými príznakmi sa toto ochorenie označuje aj ako "angina pectoris" alebo koronárny syndróm.

Nedostatok kyslíka je obzvlášť výrazný pocitom myokardu počas ťažkých duševných porúch a zvýšenej fyzickej námahe, keď nastane spazmus koronárnych artérií, ktoré kŕmia srdcovým svalom. Vzhľadom na to, že útoky choroby sú väčšinou pozorované pri zvlášť aktívnej práci na kardiovaskulárnom systéme (pri ťažkej fyzickej práci, pri hlbokom strese).

Táto choroba sa odlišuje od rozsiahleho infarktu myokardu tým, že koronárny obeh je nestabilný av krátkom časovom období sú obdobia závažnejších kŕčov alebo ich úplná neprítomnosť. V tomto prípade, ak hypoxia myokardu prekročí prípustnú hranicu, angína môže viesť k infarktu myokardu.

Angína a rizikové skupiny

Ateroskleróza koronárnych ciev je primárnou príčinou vzniku ochorenia spolu s ischémiou srdca. Útoky ochorenia sa pozorujú, keď sa priesvitok koronárnych artérií zužuje (v priemere o 60%). Závažnosť klinického obrazu choroby závisí od závažnosti aterosklerotickej stenózy.

Niekedy angína ovplyvňuje telo v dôsledku vývoja angiospazmu, ktorý nie je sprevádzaný aterosklerózou. S niektorými chorobami tráviacich orgánov, ako aj s radom infekčných ochorení sa môže vyvinúť reflexný kardiospazmus. Klinický obraz ochorenia a symptómov môže byť ovplyvnený niekoľkými rizikovými faktormi: modifikovateľnými a nemodifikovateľnými.

Nemodifikovateľné rizikové faktory:

 • Paul;
 • Veková kategória;
 • Genetická predispozícia.

Ako už bolo uvedené, silnejší sex je viac náchylný na túto chorobu. Muži vo vekovej skupine 52-57 rokov sú ohrození. To naznačuje, že angína predovšetkým ovplyvňuje ženské telo počas obdobia predchádzajúceho vzniku menopauzy a náhlych hormonálnych zmien spôsobených týmto ochorením. Počas tohto obdobia žena telo stráca významné množstvo pohlavných hormónov, ktoré sú určené na ochranu kardiovaskulárneho systému.

Po 56-57 rokoch sa choroba môže vyvinúť u žien a mužov s rovnakou pravdepodobnosťou. Často je angína pozorovaná u priamych príbuzných pacientov s diagnostikovanou srdcovou ischémiou alebo s anamnézou infarktu myokardu.

Odstránené rizikové faktory vám umožňujú ovplyvňovať ich alebo ich úplne eliminovať. Stáva sa, že tieto faktory sú vo vzájomnom vzájomnom vzťahu, čo znamená, že tým, že znižujete jeden negatívny vplyv, môžete eliminovať druhý. Tak, zatiaľ čo sa znižuje príjem tukov, je možné výrazne znížiť hladinu cholesterolu v krvi, najmä lipidy s nízkou hustotou, schudnúť a normalizovať krvný tlak.

Odstránenie rizikových faktorov zahŕňa:

1 Hyperlipidémia

Asi 95% pacientov s angínou trpí vysokou koncentráciou cholesterolu v krvi, ako aj inými látkami s aterogénnym účinkom. Táto skutočnosť vedie k akumulácii cholesterolu v tepnách, ktoré sú určené na vyživovanie myokardu. So zvýšeným lipidovým spektrom sa výrazne zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín v cievach.

2 nadváha

Ľudia obyčajne trpia obezitou, ktorej strava pozostáva predovšetkým z vysokokalorických potravín bohatých na tuky, cholesterolu a rýchlych sacharidov. Pacienti s angínou pektoris, aby sa zabránilo nepriaznivým účinkom na zdravie, by mali výrazne obmedziť prítomnosť cholesterolu v strave (najmenej do 310 mg) a nemali by zneužívať soľ. Menu by malo obsahovať čo najviac vlákien.

3 Hypodynamia

Je známe, že sedavý životný štýl slúži ako priama cesta k nadváhe a zhoršenému metabolizmu lipidov. Keď sú súčasne kombinované niektoré faktory (vysoký cholesterol, nadváha, nedostatok telesnej aktivity), je telo automaticky vystavené riziku vzniku angíny.

4 zlé návyky

Najprv by ste mali pripomenúť nebezpečenstvo fajčenia. Cigarety - najhorší nepriateľ kardiovaskulárneho systému. Keď fajčenie dramaticky zvyšuje hladinu karboxyhemoglobínu v krvi, čo vedie k arteriálnemu spazmu a kyslíkovému hladovaniu buniek. Pri ateroskleróze môže fajčenie tabaku spôsobiť nielen rozvoj angíny, ale tiež spôsobiť rozsiahly infarkt myokardu.

5 Vysoký krvný tlak

Často hypertenzia slúži ako verný spoločník na angínu a navyše prispieva k jej progresii. Zvýšený tlak zvyšuje potrebu kyslíka myokardu.

6 Anemické stavy a intoxikácia

Anémia je často spôsobená nedostatočným prívodom kyslíka do srdcového svalu, čo môže prispieť k záchvatom angíny. Vo väčšine prípadov sa to deje s aterosklerózou koronárnych ciev.

7 Diabetes

Pacienti s cukrovkou sú v osobitnej rizikovej skupine: pravdepodobnosť výskytu angíny je prekročená na polovicu. Diabetici so skúsenosťami viac ako 9 - 12 rokov majú nepriaznivú prognózu.

8 Zvýšená viskozita krvi

V tomto prípade existuje vysoké riziko vzniku krvných zrazenín v cievach, čo významne zvyšuje pravdepodobnosť trombózy koronárnej artérie. V dôsledku toho sa môžu vyvinúť smrteľné ochorenia: ischémia srdca a zložitá angína.

9 Stresové stavy

S emocionálnymi prevratmi je ľudské srdce nútené pracovať v obzvlášť ťažkých podmienkach, ktoré sú plné rozvoja angiospazmu, zvýšeného krvného tlaku, zhoršenia zásobovania kyslíkom myokardu. V tomto ohľade sú stresové podmienky považované za najsilnejší rizikový faktor, ktorý môže vyvolať nielen angínu, ale aj rozsiahly infarkt a srdcový blok. V druhom prípade pacient zomrie náhle.

Rizikové faktory okrem toho zahŕňajú reakcie imunitného charakteru, patológiu endotelu, vysokú frekvenciu srdcových kontrakcií, skorú menopauzu a použitie hormonálnej antikoncepcie.

Triedy angíny

Je povolené rozlišovať tieto typy stenocardie:

 1. Stres - klinický obraz je reprezentovaný útokmi prichádzajúceho charakteru sprevádzaný bolesťami na hrudníku. Táto forma ochorenia je tiež charakterizovaná zvýšenou výmenou dopytu po myokarde, tachykardiou a zvýšením krvného tlaku. Bolestivé pocity ustupujú, keď je pacient v kľude. Úľava od bolesti sa vykonáva pomocou nitroglycerínu.

Táto forma ochorenia zahŕňa:

Primárna angína - trvá až mesiac od okamihu, keď sa objaví prvý príznak. Klinický obraz môže byť odlišný, rovnako ako prognóza: regresie, prechod do stabilnej formy, progresia.

Tiež rozlišujte funkčnú triedu angíny.

Určuje sa na základe spektra fyzických možností pacientov:

1 triedy Pacienti tolerujú mierne cvičenie. Útoky choroby sa vyskytujú v dôsledku zvýšeného alebo intenzívneho zaťaženia. Najmä často sa vyskytujú pri chôdzi po schodoch;

2 triedy - mierne cvičenie je obmedzené. Útoky sa môžu vyskytnúť po normálnej chôdzi na rovnom teréne vo vzdialenosti do pol kilometra. Niekedy zhoršenie zdravia môže vyvolať nárast schodov na 2 podlažiach. Dráždivé faktory zahŕňajú poveternostné podmienky, zmeny atmosférického tlaku, psychický stres, prvé hodiny po prebudení.

3 triedy - vyžaduje sa ostré obmedzenie fyzickej aktivity. Angína môže byť pociťovaná po prechádzke do vzdialenosti 200 metrov a po schodoch po schodoch na podlahu.

4 triedy - pri výskyte útoku je dostatočná minimálna aktivita (prechádzka 50-100 m). Zdravotný stav sa môže zhoršiť aj vtedy, keď je pacient v kľude.

Progresívna angína má za následok závažnejší klinický obraz, dlhšie trvanie ochorenia a zvýšenie záchvatov, celkové zhoršenie stavu pacienta, zníženú reakciu tela na liečbu a liečbu. S kombináciou príznakov progresívnej a prvotnej choroby sa vyvíja špeciálna forma angíny - nestabilná.

 1. V spontánnej forme ochorenia môžu byť kŕče koronárnych artérií náhlé. Útoky sa môžu vyskytnúť len vtedy, keď je pacient v pokoji (v noci, ráno).

Príznaky angíny pectoris

Najčastejším prejavom ochorenia - výskyt bolesti uprostred hrudníka (menej často na ľavej strane hrudníka). Bolesti sú kompresívne, zúžené, utláčajúce, spôsobujú pálenie, bolesť. Intenzita bolesti sa mení od prípustného až po extrémne výrazný. V druhom prípade pacient môže spadnúť na výkriky a stonanie, vážne paniku a strach hroziacej smrti.

Bolesti pri stenokardii sa prejavujú pri chôdzi, stúpaniach, miernej fyzickej námahe, stresu. Útoky môžu trvať od minúty až pol hodiny. Faktory, ktoré zmierňujú priebeh ochorenia, zahŕňajú užívanie nitroglycerínu, pričom sa nachádza v postavení / sedení.

Útoky spôsobujú nedostatok kyslíka, takže pacient paniky, snaží sa nehýbať, tlačí dlaň na hrudi v oblasti srdca. Je tu bledosť tváre, úzkosť na tvári, ostré chladenie a znecitlivenie končatín, studený pot. Spočiatku vzrastie pulz, môže sa vyvinúť arytmia alebo extrasystólia.

Ako diagnostikovať angínu pectoris?

Diagnóza ochorenia vyžaduje osobitnú starostlivosť a zohľadnenie viacerých faktorov.

Aby sa ochorenie rozpoznalo včas, treba brať do úvahy:

 • Povaha sťažností pacienta;
 • lokalizácia;
 • ožiarenia;
 • Trvanie záchytov;
 • Poradie ich výskytu;
 • Spôsoby na zmiernenie bolesti.

Pri odstránení EKG ihneď po útoku môžete pozorovať znížený ST interval, negatívnu vlnu T, zhoršenú vodivosť, znížený rytmus. Pri vykonávaní ergometrie bicykla sa odoberá vzorka, pomocou ktorej je možné odhaliť konečné zaťaženie pre pacienta, ktoré neohrozuje rozvoj koronárnej choroby.

Ako sa lieči angína?

Postup liečby, rozsah liekov a poradie rehabilitácie priamo súvisia so špecifickosťou ochorenia, klinickým obrazom, všeobecným zdravotným stavom pacienta. Pred určením optimálneho priebehu liečby potrebuje pacient komplexné vyšetrenie a vykonanie viacerých testov.

Pri predpisovaní plánovanej liečby liekom sú predpísané pacientom antianginózne lieky určené na uspokojenie potreby srdcového svalu na zásobovanie kyslíkom.

Pri liečbe angíny pektoris sa majú užívať antisklerotické látky, antioxidanty a antiagregačné činidlá. V prípade prítomnosti vhodných indikácií sú predpísané profylaktické a terapeutické opatrenia týkajúce sa vodivosti a srdcového rytmu. Ak je choroba charakterizovaná vysokou funkčnou triedou, vyžaduje sa operácia (bypass koronárnej artérie, balónová angioplastika).

Angína pektoris - aké sú príznaky, príznaky, liečba a núdzová starostlivosť o záchvat angíny pektoris

Angina pectoris je bolestivý syndróm v oblasti srdca spôsobený nedostatočným prívodom krvi do srdcového svalu. Inými slovami, angina pectoris nie je nezávislé ochorenie, ale kombinácia symptómov súvisiacich so syndrómom bolesti. Angína pektoris syndróm je prejav koronárnej choroby srdca (CHD).

Čo je to táto choroba, prečo sa vyskytuje u ľudí a aké sú hlavné príznaky a metódy liečby, ktoré sú účinné pre angínu, pozrieme sa ďalej v článku.

Angina: Čo je to?

Angina pectoris je klinický syndróm charakterizovaný nepohodou alebo ťažkou bolesťou na hrudníku, ktorej hlavnou príčinou je porušenie koronárneho prekrvenia srdcového svalu.

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v dôsledku aterosklerózy koronárnych artérií, ochorenia, v ktorom sa na ich stenách ukladá cholesterol a vytvárajú sa aheromatózne plaky. Časom sa lumen zužuje, často dochádza k úplnému zablokovaniu.

klasifikácia

V súčasnosti na základe klinického priebehu existujú tri hlavné možnosti angíny pectoris:

Stabilná angína pectoris

Stabilná angína - znamená, že počas predchádzajúceho mesiaca alebo dlhšie trpel pacient bolesti na hrudi asi rovnakej intenzity. Stabilná sa tiež nazýva námaľovacia angina pectoris, pretože vývoj záchvatov je spojený s nadmerne intenzívnou prácou srdcového svalu, ktorá je nútená pumpovať krv cez cievy, ktorých lúmen je zúžený o 50 - 75%.

Angína je rozdelená na 4 funkčné triedy (FC):

 1. Útoky na bolesť na hrudníku sú zriedkavé, len s maximálnym fyzickým a emočným preťažením. Zmeny EKG sa zriedka detegujú. Lumen koronárnych artérií sa môže zúžiť o 50%. Možno ateroskleróza postihuje iba jednu z nich.
 2. Druhá funkčná trieda spôsobuje záchvaty a bolesti pri lezenie po schodoch, rýchlych krokoch, po vydarenom jedle. Mrazivé počasie a vietor často pôsobia ako provokujúce faktory.
 3. Ak je FC 3 diagnostikované výrazné obmedzenie fyzickej aktivity. Angina pectoris sa cíti v tichom pohybe na rovnej ceste vzdialenosti sto alebo dvesto metrov, pri lezení na prvé poschodie. Útoky sa stávajú časté, ak pacient vyfúca. U takýchto pacientov môže byť angína v kľudnej polohe v kľude po nervovom šoku.
 4. Pri použití FC 4 spôsobuje akékoľvek najmenšie zaťaženie bolesť a nepohodlie. Často v dejinách osoby s takýmto variantom angíny môže byť v chronickej fáze srdcový záchvat alebo srdcové zlyhanie. Angiózny syndróm sa často vyskytuje v úplnom odpočinku alebo dokonca v noci.

Nestabilná angína srdca

Čo je to? Nestabilná angína je charakterizovaná bolestivými záchvatmi s rôznou intenzitou, trvaním, nepredvídateľným vzhľadom, napríklad v pokoji. Bolestivý syndróm je ťažšie uvoľňovať pri užívaní dusičnanov (nitroglycerínu). Riziko infarktu myokardu je vyššie, na rozdiel od stabilnej formy tejto patológie.

Nestabilná angína je rozdelená na:

 • Po prvýkrát vznikla angína - prvý záchvat bol najneskôr 30 dní.
 • Progresívne - zvyšuje závažnosť, trvanie alebo frekvenciu bolestivých útokov.
 • Spontánne (Prinzmetal alebo vasostatická) sa vyskytuje v dôsledku kŕčov koronárnych artérií.
 • Skorá postinfrakčná stenokardia - v období do 14 dní po infarkte.

Existuje aj takzvaná variantná angína, ktorá sa najčastejšie deklaruje v noci alebo skoro ráno. Útoky sa vyskytujú, keď je pacient v kľude. Trvajú v priemere asi 3-5 minút. Sú vyvolané náhlym kŕčom koronárnych artérií. V tomto prípade môžu byť steny krvných ciev naložené plaky, ale niekedy sú úplne čisté.

Na rozlíšenie medzi stabilnou a nestabilnou angínou je potrebné vyhodnotiť nasledujúce faktory:

 • Aká fyzická aktivita je vyvolaná útokom angíny pectoris;
 • doba trvania;
 • Účinnosť nitroglycerínu.

So stabilnou angínou je útok spúšťaný rovnakou úrovňou fyzického alebo emočného stresu. V prípade nestabilnej formy je útok vyvolaný menšou fyzickou námahou alebo sa dokonca objaví v pokoji.

So stabilnou angínou trvá dlhšie ako 5 - 10 minút a pri nestabilite môže trvať až 15 minút.

dôvody

Rizikové faktory zahŕňajú dedičnosť, vek a pohlavie. Muži vo veku 50 až 55 rokov sú náchylnejší na výskyt choroby ako ženy. Ak hovoríme o percentách, potom medzi 45. a 54. rokom trpí úzkosť u 2 - 5% ľudí, zatiaľ čo vo veku 65 - 74 rokov sa zvyšuje na 10-20%.

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Symptómy sa objavujú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je závažnejšia angína.

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu angína pektoris:

 • Zvýšená fyzická námaha;
 • Silné emocionálne skúsenosti, stres;
 • tachykardia;
 • Vyjdite z teplej miestnosti do studeného, ​​chladného a veterného počasia.

Najčastejšie náchylné na angínu sú:

 • muži;
 • Osoby s nadváhou, obezitou;
 • vysoký krvný tlak;
 • Závisia od fajčenia, alkoholu, drog;
 • Milovníci rýchleho občerstvenia;
 • Ľudia so sedavým životným štýlom;
 • Ľudia, ktorí sú často vystavení stresu;
 • Osoby s ochoreniami, ako je diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia (hypertenzia).

Prvé znaky u mužov a žien

Najvýznamnejším príznakom angíny je bolesť. Trvanie: od 1 do 15 minút (2-5 minút).

Povaha bolestivého syndrómu: paroxysmálny nepríjemný pocit alebo stlačenie, kompresívna, hlboká sluchová bolesť, útok možno opísať ako napätie, ťažkosť, nedostatok vzduchu.

Lokalizácia a ožarovanie:

 • lokalizácia za hrudnou kosťou alebo pozdĺž ľavého okraja hrudnej kosti je najtypickejšia.
 • ožarovanie na krku, spodnú čeľusť, zuby, medzikuskulárny priestor, menej často - v kĺbe alebo zápästiach kĺbov, mastoidných procesov.

Okrem bolesti môžu byť príznaky takzvané ekvivalenty angíny. Patria medzi ne:

 • dýchavičnosť - pocit ťažkosti s dýchaním ako pri inhalácii, tak pri výdychu. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia srdcovej relaxácie.
 • ťažká a ťažká únava počas cvičenia je dôsledkom nedostatočnej dodávky kyslíka do svalov v dôsledku zníženej kontraktility srdca.
 • Bolesť v srdci.
 • Bolesť v predlaktí, krku alebo chrbte spolu s bolesťou na hrudníku.
 • Dýchavičnosť.
 • Zvýšené potenie.
 • Závraty.
 • Úzkosť, strach zo smrti.
 • Pocit slabosti a únavy.

Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť aj u žien:

 • Kašeľ je častým výskytom angíny pectoris. Najčastejšie sa vyskytuje v noci v polohe na chrbte. Je to spôsobené stagnáciou krvi v pľúcnom obehu.
 • Nepríjemnosť špičiek prstov.
 • Prítomnosť plytkého dýchania.
 • pocit nedostatku dychu;
 • strach a úzkosť;
 • pacient sténuje a kvôli bolesti tlačí ruku na hrudník;
 • bledosť;
 • chladné alebo necitlivé ruky;
 • rýchly impulz;
 • pocit tepu srdca;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Príznaky angíny pectoris

Charakteristické symptómy u dospelých s angínou:

 • Bolestivé pocity sú zvyčajne umiestnené v hornej alebo dolnej časti hrudnej kosti (oveľa menej často v spodnej časti), na každej strane alebo za ním.
 • Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa angina pectoris prejavuje ako bolesť v epigastrickej oblasti - môže sa to mýliť s prejavmi akútneho vredu alebo príznakmi duodenálneho vredu.
 • Bolesť prevažuje na ľavej strane tela - rameno, krk, rameno, chrbát, lopatka, dolná čeľusť, ušná lalok.
 • Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré zmierňujú tento stav, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Ak to príliš zhorší a bolesť sa valí vo vlnách a nitroglycerín takmer nepomôže, musíte urýchlene zavolať na ambulanciu, pretože ide o jeden z príznakov infarktu myokardu.

Nasledujúce príznaky angíny sú menej časté:

 • Zvýšený krvný tlak, ktorý naopak vyvoláva prejavy bolesti hlavy, závrat, slabosť.
 • Dyspnoe je bežným príznakom hladujúceho myokardu. Človek sa začína potiť bez zjavného dôvodu.
 • Stále často je angína pektoris sprevádzaná prerušením práce srdca, človek cíti dobre nerovnomerné a chaotické pulzovanie.
 • Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie.
 • Osoba zažíva strach, zvyšuje motorickú aktivitu.

Pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je tu individuálne - intervaly medzi nimi niekedy sú dlhé mesiace a niekedy sa opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.

Pod anginou sa môže maskovať:

 • Srdcový záchvat;
 • Ochorenia gastrointestinálneho traktu (peptický vred, ochorenie pažeráka);
 • Choroby hrudníka a chrbtice (osteochondróza hrudnej chrbtice, šindle);
 • Ochorenia pľúc (zápal pľúc, pleurisy).

Pamätajte, že len lekár môže určiť príčinu bolesti na hrudníku.

 • Akútna bolesť v hrudníku, ktorá vyzařuje do iných častí tela.
 • Možné zníženie krvného tlaku, zrýchlenie pulzu, studený pot, zvýšenie telesnej teploty o 1-2 stupne.

Príznaky trvajú dlhšie ako 15 minút, nitroglycerín a zvyšok nepomáhajú

 • Stlačenie alebo kontrakcie bolesti v hrudi, môže dať na krku, čeľuste, ramená, ramená.
 • Zníženie krvného tlaku, urýchlenie pulzu, studený pot nie je pravdepodobné.
 • Zvýšenie teploty tela sa nestane.

Prejdite 2-15 minút, pomáha odpočívať a nitroglycerín

Angína: príznaky a prvá pomoc

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke. Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla.

Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak táto podmienka nezmizne, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu.

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti.

Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva.

Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Poskytovanie núdzovej starostlivosti o angínu

Bezprostredná prvá pomoc poskytnutá na angínu pred príchodom ambulancie pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. pacient pohodlne sedí s nohami spúšťanými, zatiaľ čo je tiež ubezpečený, vyhýba sa náhlym pohybom a vstáva;
 2. polovica veľkej aspirínovej tablety alebo 1 tableta sa pod pero;
 3. na zmiernenie tohto stavu sa nitroglycerín ďalej podáva - pod pero 1 tablety;
 4. namiesto nitroglycerínu sa môže použiť izoketový aerosól (jednorázová, neinhalovaná) alebo nitrolingval;
 5. použitie nitroglycerínu sa môže uskutočňovať v intervale troch minút, použitie liekov na aerosólové lieky sa uskutočňuje v intervaloch jednej minúty;
 6. opakované použitie liekov je možné až trikrát, inak môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku.

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykonáva.

diagnostika

Pri stanovovaní diagnózy je dôležitá úloha objasniť sťažnosti pacienta, históriu patológie. Vyhodnocujú sa klinické symptómy, vykonajú sa inštrumentálne a laboratórne testy s cieľom presne určiť závažnosť ochorenia.

Minimálny zoznam biochemických parametrov pre podozrenie na koronárnu chorobu srdca a angínu zahŕňa stanovenie hladín v krvi:

 • celkový cholesterol;
 • cholesterol lipoproteínu s vysokou hustotou;
 • cholesterol lipoproteín s nízkou hustotou;
 • triglyceridy;
 • hemoglobín;
 • glukóza;
 • AST a ALT.
 • Holter monitoring. 24-hodinový prenosný záznamník je pripojený k pacientovi po dobu 24 hodín, zaznamenáva EKG a prenáša získané informácie do počítača na klinike.
 • Testovanie. Srdcové reakcie sa kontrolujú rôznymi záťažami - pre tento účel bol vytvorený bicyklový ergometer (môže byť nahradený bežiacim pásom).
 • Počítačová multispirálna tomografia. Vyžaduje sa odlíšenie angíny od iných ochorení.
 • Koronárna angiografia. Lekár používa túto metódu na určenie výberu liečby (operačného alebo konzervatívneho).
 • Echokardiografia. Určuje stupeň poškodenia srdcových ciev.

Liečba angíny pectoris u dospelých

Ako liečiť angínu pectoris? Liečba angíny pektoris je zamerané na zmiernenie bolesti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, ako aj zastavenie vývoja aterosklerózy a čistenia krvných ciev z aterosklerotických plátov.

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 • Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 • Zabránenie progresii ochorenia;
 • Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Lieková terapia zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 1. ACE inhibítory. Udržujte krvný tlak pri normálnej, nižšej tepovej frekvencii.
 2. Omega-3 polynenasýtené kyseliny, statíny, fibráty. Stabilizujte a spomaľte výskyt sklerotických plakov.
 3. Protidoštičkové látky. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach.
 4. Antagonisty vápnika. Keď vazospastická angína znižuje tvorbu koronárnych kŕčov. Dusičnany (nitroglycerín a iné). Zbavte záchvatov.
 5. Sú predpísané na profylaxiu pred predĺženým fyzickým námahom alebo pred nárastom emócií.

Chirurgická liečba

Tento typ chirurgickej liečby choroby zahŕňa vytvorenie cesty okolo prietoku krvi do postihnutej oblasti srdca. Pod poškodením je umiestnený tzv. Skrat, nazývaný touto procedúrou bypassu koronárnej artérie.

Takáto intervencia je indikovaná u pacientov, u ktorých bola zistená ťažká angína so zníženým lumenom srdcových ciev (70% alebo viac).

Operatívna chirurgia sa často používa v prípadoch predchádzajúceho infarktu myokardu. Výsledkom operácie je obnovenie zhoršeného prietoku krvi v tepnách, ktoré dodávajú kyslíku do srdcového svalu.

Diéta a správna výživa

Diéta pre angínu je zameraná na spomalenie progresie aterosklerózy. Jeho cieľom je eliminovať poruchy metabolizmu lipidov, znižovať hmotnosť a zlepšovať krvný obeh.

Všeobecné zásady výživy:

 • Redukcia živočíšnych tukov a sacharidov (ľahko stráviteľná). Pri varení musíte odstrániť tuk, odstrániť mastnotu, ktorá sa roztopí počas pečenia a odstrániť pokožku od vtáka. Stupeň obmedzenia tukov a sacharidov závisí od hmotnosti pacienta.
 • Normálny obsah bielkovín.
 • Obsah kyseliny linolovej, lipotropných látok, vlákniny, draslíka a horčíka sa zvyšuje kvôli zvýšeniu výživy rastlinných olejov, morských živočíchov, zeleniny, ovocia a tvarohu.
 • Zvýšenie podielu výrobkov obsahujúcich jód (morská kel, mušle, morská ryba, kalmáre, krevety).

Osoba potrebuje draslík, ktorého denná dávka je približne 300-3000 mg. Tento stopový prvok normalizuje srdcové rytmy, zlepšuje fungovanie endokrinného systému a srdcového svalu. Draslík je obsiahnutý v nasledujúcich produktoch:

 • huby;
 • morské plody;
 • ryby;
 • čierne ríbezle;
 • kakaa;
 • mliečne výrobky;
 • paradajky;
 • zemiaky;
 • petržlen;
 • marhuľa;
 • slivky;
 • hrozienka.

Produkty, ktoré je potrebné opustiť alebo znížiť príjem:

 • Tuky živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú veľa cholesterolu a prispievajú k výskytu cholesterolových plakov v krvných cievach a v dôsledku toho spôsobujú aterosklerózu. Zahŕňa tučné mäso, ako je bravčové mäso a hydina (kačica, hus).
 • Múka a cukrovinky, pretože sú bohaté na sacharidy, ktoré spôsobujú obezitu.
 • Je potrebné obmedziť príjem soli, pretože spomaľuje proces odstraňovania kvapaliny z tela. Môžete nahradiť soľ zeleninami, na ktorých navyše existuje veľa vitamínov (A, B, C, PP) a minerálov (kyselina listová, fosfor, draslík, vápnik, železo).
 • Nápoje obsahujúce kofeín (káva, silný čaj), pretože majú diuretický účinok a z tela odoberajú veľa tekutín.

Ľudové opravné prostriedky

Pred používaním ľudových metód angíny musíte poradiť s kardiológom.

 1. Vezmite čerstvý džús z materskej šťavy v 40 kvapkách počas 2 sekúnd. l. pred jedlom po dobu jedného mesiaca. Na zimné skladovanie pomiešajte šťavu s rovnakým množstvom vodky. Vezmite 1 lyžičku. 3 krát denne.
 2. Zmiešajte korene valerijských, sladkovodných odrezkov, plodov kôpru, trávnych sérií, vlnenej panzery, kvetenstvo nechtíkavcov (1: 2: 1: 2: 2: 2). V pohári vriacej vody pripravte lyžicu zmesi, trváte na teplo minimálne hodinu, filtrovať a piť tretinu pohára trikrát denne.
 3. V národnej liečbe angíny používal zmes cesnaku a medu. Prejdite cez mlynček na mäso 5 citrónov, môžete s kôrou, stlačte šťavu. Pridajte do nej 5 ks cesnakov a 0,5 l medu, premiešajte. Udržujte týždeň na chladnom mieste. Vezmite 2.l. každý deň počas dvoch týždňov.
 4. Hawthorn čaj - prináša úľavu od bolesti srdca po krátkom čase každodenného užívania. Príprava: na 1 liter vriacej vody si 3-4 lyžice sušeného hlohu. Na zachovanie vlastností liečivých rastlín sa varí v thermos.

prevencia

Primárna prevencia (pre tých, ktorí nemajú angínu):

 • Korekcia výkonu.
 • Mierne cvičenie.
 • Kontrolujte hladinu cholesterolu a cukru v krvi 1 krát za rok.
 • V prítomnosti hypertenzie, konštantný príjem antihypertenzívnych liekov s retenciou krvného tlaku na úrovni pod 140/90 mm Hg.
 • Odvykanie od fajčenia.

Sekundárna profylaxia (pre tých, ktorí trpia angínou, znižuje frekvenciu a trvanie záchvatov, zlepšuje prognózu):

 • Vyhnite sa silnému stresu a nadmernej fyzickej námahe.
 • Pred fyzickou aktivitou môžete užívať 1 dávku nitroglycerínu.
 • Pravidelne užívajte lieky predpísané lekárom na zlepšenie prognózy ochorenia.
 • Liečba sprievodných ochorení.
 • Pozorovanie kardiológa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Určenie ESR metódou Panchenkov

Rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR) je jedným z ukazovateľov celkového a podrobného krvného obrazu. Na meranie tohto indikátora použite niekoľko spôsobov. Analýza ESR podľa Panchenkova je jedným z nich.

Prolaps mitrálnej chlopne a sínusovej tachykardie

Sínusová tachykardia, prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeňChronické ochorenia: neuvedenéDobrý deň, pred 2 rokmi som bol v mede. Inšpekcia na univerzite terapeut počul hluk v srdci a poslal štít na ultrazvuk EKG a ultrazvuku.

Krvný tlak v nohách

Krvný tlak (BP) sa dá merať nielen na ramene, ale aj na nohe. Indikátory tlaku nebudú menej spoľahlivé, ale potrebujete vedieť, ako správne interpretovať výsledky. Úroveň krvného tlaku v horných a dolných končatinách môže byť približne rovnaká alebo rôzna.

Liečba kŕčových žíl v domácnosti: účinné metódy

V tomto článku sa dozviete: metódy na liečbu kŕčových žíl v nohách doma (rovnako ako domáca liečba panvových kŕčových žíl a iných typov ochorení). Výber efektívnych receptov.

Dyscirkulatívna encefalopatia - symptómy a liečba DEP 1 stupňa

Dyscirkulatívna encefalopatia 1 stupeň je ochorenie spojené so zlým obehom mozgu, čo môže viesť k nežiaducim následkom.DEP s 1 stupňom je pomerne bežnou chorobou a to nie je prekvapujúce, pretože podľa lekárskych údajov trpí táto choroba každý druhý obyvateľ Ruska.