Angina pectoris je ochorenie spôsobené nesúladom medzi potrebou kyslíka myokardu a jeho dodaním, čo vedie k dysfunkcii srdca.

Hlavnou príčinou vývoja u 95-98% všetkých prípadov je ateroskleróza.

Rizikové faktory

 • age;
 • Prípady choroby v rodine;
 • fajčenie;
 • hypertenzia;
 • Lipidový profil: vysoká koncentrácia cholesterolu;
 • Diabetes mellitus;
 • Sedavý životný štýl;
 • obezita;
 • Nedostatok estrogénu (nedostatok substitučnej liečby pri menopauze);
 • Použitie hormonálnej antikoncepcie;
 • Aterosklerotické plaky a vápnikové usadeniny v stenách koronárnych artérií. Zúženie oblasti lumenu koronárnej artérie o 75% je sprevádzané známkami ischémie myokardu už s miernym fyzickým námahom;
 • Trombóza a embólia koronárnych ciev (infekčná endokarditída, erytémia, atriálna fibrilácia);
 • Koronárny kŕč;
 • Vrodené malformácie koronárnych ciev;
 • syfilis;
 • Koronaritída pri difúznych ochoreniach spojivového tkaniva;
 • Poškodenie koronárnych artérií počas radiačnej terapie.

prejavy

Stresová angína

Často sa u pacientov vyskytuje angína pectoris, ktorá sa vyskytuje ako odpoveď na fyzický alebo emočný stres a môže byť vyvolaná inými stavmi sprevádzanými rýchlym pulzom srdca a zvýšeným krvným tlakom.

Pacienti opisujú útok angíny pektoris ako bolesť pri rezaní, lisovanie, akoby horiace srdce, stlačenie hrdla. Avšak útok nie je často vnímaný ako jasná bolesť, ale ako ťažko nepohodlné ťažkosti, ktoré možno charakterizovať ako ťažkosť, kompresia, zdržanlivosť, stlačenie alebo tupá bolesť.

Retrospektívna lokalizácia bolesti s ožiarením na ľavé rameno a rameno je typická. Vo väčšine prípadov začína bolesť vo vnútri hrudníka za hrudnou kosťou a odtiaľ sa šíri vo všetkých smeroch. Bolesť často začína za hornou časťou hrudnej kosti ako za spodnou časťou. Menej často sa začína vľavo v blízkosti hrudnej kosti, v epigastrickej oblasti, v ľavom ramene alebo v ľavom ramene.

Je dobre známe vyžarovanie bolesti lopatky, krku, tváre, čeľuste, zubov, rovnako ako pravého ramena a pravého lopatka. Opisuje sa zriedkavé prípady bolesti v ľavej polovici pásu a ľavej časti brucha v dolných končatinách.

Intenzita a trvanie bolesti sa v rôznych pacientoch značne líšia. Nie sú prísne závislé od počtu postihnutých tepien srdca a od stupňa ich poškodenia. Avšak u rovnakého pacienta so stabilným priebehom ochorenia sú záchvaty angíny veľmi porovnateľné.

Trvanie záchvatu pri angíne je takmer vždy viac ako jedna minúta a zvyčajne menej ako 15 minút. Často, akútny záchvat trvá 2-5 minút a menej často trvá až 10 minút. Útok bude kratší a menej intenzívny, ak pacient ihneď zastaví záťaž a vezme nitroglycerín. Takže ak je záchvat angíny spôsobený fyzickým stresom, jeho trvanie a intenzita do určitej miery závisí od správania pacienta. Ak dôjde k záchvatu angíny pectoris v reakcii na emočný stres, keď pacient nie je schopný zvládnuť situáciu, útok môže byť dlhší a intenzívnejší ako v dôsledku fyzickej námahy.

Ak pacient neužíva nitroglycerín, bolestivý záchvat môže byť oneskorený. Bolestný záchvat dlhý viac ako 15 minút vyžaduje zásah lekára. V niektorých prípadoch môže predĺžená angína predchádzať výskytu akútneho infarktu myokardu.

Bolesti pri stenokardii sa postupne zvyšujú v podobe po sebe nasledujúcich záchvatov pálenia a stlačenia. Po dosiahnutí svojho vrcholu, ktorý je pre daného pacienta vždy rovnaký v intenzite, bolesť rýchlo zmizne. Trvanie obdobia nárastu bolesti vždy výrazne presahuje trvanie obdobia ich vymiznutia.

Bolesti, ktoré trvajú niekoľko sekúnd (menej ako jedna minúta), sú zvyčajne bez srdcového pôvodu. Vo väčšine prípadov dlhotrvajúce dlhotrvajúce bolesti, ak sa infarkt myokardu nevyvinul, nie sú spojené s poškodením veľkých koronárnych artérií a majú iný pôvod.

Najdôležitejším znakom stenokardie je výskyt bolesti na hrudi v momente fyzickej námahy a zastavenie bolesti 1-2 minúty po znížení záťaže.

Ak zaťaženie (rýchle chôdza, lezenie po schodoch) nespôsobuje nepríjemné pocity na hrudi, potom s vysokou pravdepodobnosťou môžeme predpokladať, že pacient nemá významné poškodenie veľkých koronárnych artérií srdca.

Bolesť, ktorá sa vyskytuje pravidelne po cvičení alebo po náročnom dni, vyznačujúcom sa fyzickým a emočným stresom, je takmer nikdy spojená so srdcovou ischémiou. Pre angínu pectoris sa vyznačuje vyvolaním záchvatu v chladnom alebo studenom vetre, ktorý sa obzvlášť často pozoruje ráno pri odchode z domu.

Ak sa pacientovi vyhýbajú účinkom faktorov, ktoré spôsobujú bolesť, angína sa vyskytuje menej často.

Útok na angínu je zvyčajne uľahčený nitroglycerínom. Pod jeho vplyvom prejdú úplne alebo čiastočne pocity hrudného nepohodlia.

Útok sa zmierňuje rýchlejšie, keď pacient sedí alebo stojí. S typickým záchvatom stenokardie sa pacienti vyvarujú ležania. Niekedy dochádza k nárastu dýchania, bledosti kože, sucho v ústach, zvýšený krvný tlak, búšenie srdca, nutkanie na močenie.

Zostávajúca angína pectoris

Zjavenie záchvatov angíny pectoris u pacienta, ktorý predtým trpel iba angínou, je prejavom prechodu na závažnejšiu fázu ochorenia. U pacientov s angínou pectoris sa zvyčajne kombinuje pokojová angína pectoris. Počas dňa má takýto pacient stresy z angíny pektoris spojené s chôdzou alebo inými fyzickými aktivitami a v noci môžu nastať upokojené záchvaty angíny.

Útoky na kľudovú angínu sa často vyskytujú v noci počas spánku. Pacient sa prebudí z pocitu, že mu niekto bráni v dýchaní alebo bolesti v oblasti srdca. Niekedy pacient hlási, že vo sne musel vykonávať ťažké fyzické námahy (zdvíhanie, rýchly chod).

Intenzita a dĺžka trvania bolesti so zvyšujúcou sa anginou pectoris je oveľa väčšia ako s námahovou angínou pectoris. Útoky môžu byť sprevádzané strachom zo smrti. Tieto útoky donútia pacientov, aby sa prebudili, sedeli v posteli a užívali si nitroglycerín. Častejšie útoky takejto stenokardie sa vyskytujú v skorých ranných hodinách.

U mnohých pacientov sa môže zistiť špeciálna forma angíny (variantná angína, angína pectorisového typu). Pomenovaný po lekárovi, jeden z prvých, ktorý ju opísal ako samostatnú formu anginy pectoris v roku 1959.

Zvláštna forma angíny pektoris (ako je Prinzmetal) je charakterizovaná záchvatmi bolesti, ktoré sa vyskytujú v kľude, sprevádzané neštandardnými príznakmi poškodenia sekcií srdcového svalu v myokarde.

Liečba angíny pectoris

 • Zmena životného štýlu;
 • Odvykanie od fajčenia;

Diéta pre angínu pectoris

 • Zníženie spotreby živočíšneho tuku na 30% celkovej energetickej hodnoty potravín.
 • Znížený príjem nasýtených tukov až do 30% celkového tuku. Spotreba cholesterolu nie je vyššia ako 300 mg / deň.
 • Nahradenie nasýtených tukov pre polynenasýtený a mononenasýtený rastlinný a morský pôvod.
 • Zvýšená spotreba čerstvého ovocia, rastlinných potravín, obilnín.
 • Obmedzenie príjmu celkových kalórií pri nadváhe.
 • Zníženie spotreby soli a alkoholu vysokým krvným tlakom;

Fyzická aktivita

Zvýšená fyzická aktivita. Odporúčame nasledovné fyzické cvičenia: rýchle chôdza, jogging, plávanie, jazda na bicykli a lyžovanie, tenis, volejbal a aerobic cvičenie.

Zároveň by frekvencia srdcovej frekvencie nemala byť väčšia ako 60-70% maxima pre daný vek.

Trvanie cvičenia by malo byť 30-40 minút:

 • 5-10 min. zahrejte
 • 20-30 min. aeróbna fáza
 • 5-10 min. záverečnej fáze.

Pravidelnosť 4-5 strán za týždeň. (s dlhšími triedami 2-3 p. / týždeň);

Pri indexe telesnej hmotnosti viac ako 25 kg / m2 je potrebné znížiť telesnú hmotnosť prostredníctvom stravovania a pravidelného cvičenia. To vedie k poklesu krvného tlaku, zníženiu koncentrácie cholesterolu v krvi.

 • So zvýšeným krvným tlakom sú predpísané antihypertenzívne lieky bez účinku neliečenia. Optimálne zvážte krvný tlak menej ako 140/90 mm Hg. v.;
 • V prítomnosti diabetes mellitus typu 1 je optimálna koncentrácia glukózy 5,1-6,5 mmol / l (91 až 120 mg%), optimálna maximálna koncentrácia glukózy je 7,6 až 9 mmol / l (136 až 160 mg%). Je tiež potrebné zabrániť závažným hypoglykemickým stavom. Pri cukrovke typu 2 sa odporúčajú nižšie hodnoty glukózy v krvi.

Nitroglycerín a jeho analógy

Nitroglycerín - najznámejšie a najúčinnejšie liečivo na liečbu angíny pectoris. Keď sa užíva v dávke 0,3-0,5 mg pod jazykom, nitroglycerín jednoznačne odbúraví záchvat angíny. Liečivo je umiestnené pod jazyk - a vylieči sa do jednej minúty. Koncentrácia nitroglycerínu v krvi dosahuje maximálne po 4-5 minútach a začína sa znižovať po 15 minútach.

Ak sa záchvat nesnížil v priebehu 10-15 minút a po opakovanom podaní nitroglycerínu by sa mali použiť analgetiká, pretože predĺžený záchvat môže byť prvým prejavom akútneho infarktu myokardu. Zvyčajne sa záchvat angíny zastaví v 5, maximálne 10 minút.

Liečivo-nitroglycerín-sustak, ktorý je k dispozícii v dvoch dávkach, je široko používaný: 2,6 mg (sustacite) a 6,4 mg (sustac-forte). Táto droga sa užíva perorálne (ale nie pod jazykom!). Aby nedošlo k porušeniu štruktúry tablety, nie je potrebné ju roztrhnúť, žuť, ale musí sa prehltnúť celé. Účinok lieku začína do 10 minút po podaní.

Domáci liek depot-nitroglycerín, trinitrolong, má vysokú terapeutickú účinnosť. Prijatie sustaku je kontraindikované pri glaukóme, zvýšenom intrakraniálnom tlaku, mŕtvici. Pri užívaní dusičnanov vo veľkých dávkach je možné vyvinúť rezistenciu na ich účinok, čo je spojené s vyčerpaním farmakodynamických schopností lieku.

Beta-blokátory pri liečbe angíny pectoris

Terapeutická účinnosť betablokátorov pri angíne pektoris je spôsobená ich schopnosťou znížiť funkciu srdca a znížiť spotrebu kyslíka v myokarde, čo napriek zvýšenému vaskulárnemu tónu vedie k korelácii medzi potrebou kyslíka a dodaním myokardu.

Z beta-blokátorov v klinike je najrozšírenejšie používaný propranalol (synonymá - anaprilín, obzidan, inderol). Počiatočná dávka propololu by mala byť málo: 10 mg 4 krát denne. Je to dôležité najmä u starších pacientov a pacientov s dýchavičnosťou. Potom sa dávka zvýši na 40 mg denne každé 3-4 dni, aby dosiahla 160 mg / deň. (rozdelené na 4 recepcie).

Propranolol je kontraindikovaný pri ťažkej sínusovej bradykardii, atrioventrikulárnych blokáloch akéhokoľvek stupňa, v prípade bronchiálnej astmy, exacerbácie žalúdočných vredov a dvanástnikového vredu;

 • ACE inhibítory sú indikované u pacientov po infarkte myokardu so známkami srdcového zlyhania alebo dysfunkcie ľavej komory;
 • Antikoagulanciá (75 mg aspirínu) sú indikované u pacientov po infarkte myokardu so zvýšeným rizikom tromboembólie.

Ako rozpoznať angínu: diagnostické metódy

Angína je najčastejším prejavom koronárnej choroby srdca. Stlačenie bolesti, pálenie, akýkoľvek pocit nepohodlia v hrudníku by sa nemal ignorovať. Telo môže signalizovať život ohrozujúce srdcové ochorenie. Preto sú všetky prejavy ischémie podrobené podrobnej diagnostike.

V priebehu diagnostickej štúdie by mala byť vedecky stanovená diagnóza angíny, určená závažnosť ochorenia a riziko jeho komplikácií. Voľba metódy a rozsahu liečby závisí od týchto údajov: či bude ambulantná, alebo je potrebná hospitalizácia, koľko operácie je odôvodnené.

Diagnostický výskum prebieha v niekoľkých smeroch:

 • podrobný prieskum predmetu;
 • analýza histórie prípadov;
 • fyzické vyšetrenie;
 • inštrumentálne a laboratórne štúdie;
 • diferenciálnej diagnózy angíny a chorôb s podobným klinickým obrazom.

Fyzikálne vyšetrenie

Kvalifikovaný prieskum pacienta je prvý v zozname odpovedí na otázku "ako zistiť angínu?". Opatrne zhromaždené a zaznamenané v lekárskom zázname pacientov sťažností, sa ukáže, kedy choroba začala, čo predchádzalo. Sú známe životné a pracovné podmienky tohto subjektu, dedičné choroby, choroby z minulosti a zlé návyky.

Podľa štatistík je viac ako polovica prípadov sťažností na bolesť v srdcovej oblasti s ischemickým pôvodom. Z tohto dôvodu sú všetky príznaky nutne študované ako možné prejavy koronárnej choroby srdca.

Bolesť pacienta sa hodnotí z nasledujúcich pozícií:

 • lokalizácia;
 • doba trvania;
 • povaha toku;
 • komunikácia s fyzickým a emočným stresom.

Ako zistiť angínu, podnecuje analýzu týchto faktorov. Podľa nich je možné vytvoriť syndróm typického bolesti, ktorý je vlastný angíne pectoris. Navyše tieto údaje postačujú na to, aby sa ochorenie pripisovalo typickej, atypickej angíne alebo kardiálgii (bolesť v hrudníku, ktorá nie je spojená s patológiami srdcových tepien).

Pacient poukazuje na zdroj bolesti rukou. Zvyčajne je jeho centrom rebrovka, avšak v niektorých prípadoch môže byť lokalizovaná v dolnej čeľusti, ľavej ruke, lopatke, tesne pod rebrami. Ak nastane zvýšená spotreba kyslíka, dôjde k bolesti. Stáva sa to počas cvičenia, v studenej, priľahlej snack, stresových situáciách, akýchkoľvek prípadoch, keď sa srdcová frekvencia zvyšuje.

Útok bolesti má zvyčajne jasné hranice a trvá od 2 do 10 minút. Prechádza rýchlo, ak sa vrátite do pokojného stavu alebo užívate tabletu s nitroglycerínom. Ak sa nepohodlie predlžuje, môže to znamenať infarkt myokardu.

Pacienti často popisujú bolesť na hrudníku ako pocit ťažkosti, pálenia, tlaku. Tento nepríjemný pocit môže byť sprevádzaný bohatým potenia, slabosťou, dýchavičnosťou, palpitáciami, bledosťou, úzkosťou.

Rizikové faktory pre CHD sa berú do úvahy. Lekár odkazuje ochorenie na stenokardiu s väčšou pravdepodobnosťou, ak sa ukáže, že pacient vyfajčí, ak v minulosti bol pacient diagnostikovaný bolesť svalov počas chôdze (prerušovaná klaudikácia), infarkt myokardu, mŕtvica, cukrovka, a tiež ak jeho rodičia trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Zohľadňuje vek a pohlavie respondenta. Takže ženy diagnostikované s ochorením koronárnych artérií najčastejšie po nástupe menopauzy.

Preto sa choroba môže diagnostikovať s vysokou presnosťou, ak počas hľadania odpovede na otázku "ako rozpoznať angínu pectoris?" Boli zistené nasledujúce okolnosti:

 • bolesť je povahou útoku, jej začiatok a koniec je jasne vyjadrený;
 • útok je vyvolaný určitými okolnosťami, zvyčajne fyzickým a emočným stresom;
 • použitie nitroglycerínu poskytuje dobrý účinok;
 • iné znaky, ako je napríklad zameranie výskytu, charakter prejavu, sa môžu v rámci určitých obmedzení líšiť.

Diferenciálna diagnóza angíny by mala jednoznačne rozlíšiť a vylúčiť z podozrenia neurózu, pľúcne ochorenie, interkostálnu neuralgiu, ochorenia tráviacich orgánov.

Po podrobnom prieskume prejdite na vyšetrenie pacienta.

Ateroskleróza je základom angíny, preto venujte pozornosť vonkajším znakom jej prejavu. Početné xantómy a xanthelasmy, žlté lipidové útvary na čele, viečka, záhyby končatín, brucha a hýždia naznačujú aterosklerózu. Zmenu v metabolizme lipidov naznačuje aj "senilný oblúk" - dymový krúžok okolo okraja očnej dúhovky. Vertikálny záhyb ušného laloku (symptóm Franka) je spojený s koronárnou aterosklerózou.

Venujte pozornosť opuchu dolných končatín, dýchavičnosť, opuch krčných žíl, modro sfarbenie pokožky a slizníc. To sú príznaky nedostatočného prívodu krvi v dôsledku nepravidelných funkcií srdca.

Auskultácia (počúvanie) srdca sa vykonáva. Vypočítavajú sa srdcové rytmy a zvuky. Zmeria sa impulz a tlak. Všetky príznaky stavov, ktoré môžu vyvolať IHD, sú aktívne zistené. Presnejšia diagnostika angíny zahŕňa ďalšie štúdie.

Laboratórna diagnostika

Laboratórne testy odhaľujú možné zdroje CHD. Povinné analýzy zahŕňajú:

 • kompletný krvný obraz. Zobrazuje stav červených krviniek a hemoglobínu. Podľa výsledkov môžeme konštatovať anémiu, ktorej následkom je nedostatok kyslíka v tkanivách. To je príčina slabosti, závratov a iných príznakov;
 • stanovenie hladín glukózy v krvi. Nadbytočný cukor vyvoláva diabetes mellitus - alarmujúci rizikový faktor pre CHD. Zvýšená viskozita krvi vedie k zhoršeniu ponuky krvi a trombóze. Dyspnoe, potenie a časté srdcové tepny sprevádzajú angínu pectoris s diabetes mellitus;
 • analýza lipidového profilu. Zobrazuje hladinu tukov a lipoproteínov, pomocou ktorých možno posúdiť, koľko je človek predisponovaný ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Rast lipoproteínov s nízkou hustotou a v dôsledku toho aj nahromadenie cholesterolu v cievach vedie k tvorbe aterosklerotických plátov a spomaľuje prietok krvi;
 • stanovenie koncentrácie kreatinínu. Akumulácia kreatinínu v krvi vedie k patológii obličiek, čo znižuje rýchlosť toku krvi. Z vonkajšieho hľadiska sa to prejavuje nevoľnosťou, závratmi, slabosťou.

Dodatočné testy môžu byť predpísané:

 • definovanie troponínu I v krvi. Proteínový troponín, ktorý je vlastný bunkám srdcového svalu a dostáva do krvi, naznačuje porušenie myokardu. V zdravom stave je jeho úroveň taká malá, že je prakticky nedefinovaná;
 • hladiny hormónov štítnej žľazy. Zvýšená produkcia hormónov žliazou (hypotyreoidizmus) vedie k rozštiepeniu myokardiálnych proteínov, nahradeniu tkanív srdcového svalu spojivovým tkanivom, zvýšenému zaťaženiu srdca, zvýšeniu srdcovej frekvencie a iným patologickým stavom.

elektrokardiogram

Elektrokardiogram s 12 vývodmi (iba EKG) sa uskutočňuje u všetkých osôb, ktoré majú ťažkosti v oblasti srdca. Ide o bežnú metódu inštrumentálnej diagnostiky ischémie. Najväčšou hodnotou je EKG, ktoré sa uskutočnilo počas útoku, avšak táto možnosť sa vyskytuje zriedkavo.

EKG pre angínu je štúdium srdcovej aktivity produkovanej elektródami umiestnenými na hrudníku. Samotné EKG zaznamenáva súčasne 12 elektrických signálov a vydáva sa na papier. Tento postup nemá žiadne kontraindikácie a je absolútne neškodný.

Štúdia umožňuje posúdiť frekvenciu, rovnomernosť kontrakcií svalov srdca, diagnostikovať abnormálne rytmy spôsobené srdcovými patologiami. Na EKG môžete vidieť postihnutú oblasť srdca, zmerať veľkosť komôr. Čerpacia funkcia srdca nie je zaznamenaná spoľahlivo EKG.

Pri EKG počas ischémie sa pozoruje zmena segmentu S-T vzhľadom na izoín.

Ak útok už prešiel, môžu sa vyskytnúť príznaky angíny pektoris. V tomto prípade existujú dva spôsoby, ako opraviť porušenia:

 • dlhodobé monitorovanie stavu pacienta (denné EKG);
 • umelá úloha útoku (EKG s fyzickou aktivitou, predsieňová elektrická stimulácia, psycho-emocionálne testy).

Denné EKG zahŕňa pacientov nesúce zariadenie s elektródami fixovanými na koži počas dňa. EKG sa zaznamenáva nepretržite, čo vám umožní zistiť spontánnu alebo asymptomatickú angínu pectoris.

Cvičenie s cvičením - dostupný postup, ktorého citlivosť je viac ako 85%. Dodatočné pracovné zaťaženie poskytuje špeciálne simulátory. Pri tomto procese dochádza k nárastu zaťaženia (napríklad rýchlosť na bežiacom páse sa zvyšuje), resp. Srdcový dopyt po kyslíku sa zvyšuje. Počas celého procesu sa odoberá EKG a meria sa krvný tlak. Výsledky falošných testov sú zaznamenané hlavne u mladých žien s bodavým syndrómom v hrudníku.

Test sa dokončí, keď sa dosiahne 85% maximálnej srdcovej frekvencie, charakteristickej pre vek pacienta, alebo s nástupom útoku. Výsledok sa považuje za pozitívny, ak v dôsledku testu začne bolestivý syndróm v hrudníku alebo EKG vykazuje typické zmeny angíny pectoris.

Vykonávacie testy sú zobrazené:

 • v diferenciálnej diagnóze ischémie;
 • určiť schopnosť pracovať a individuálnu toleranciu k telesnému cvičeniu;
 • hodnotiť účinnosť liečby;
 • predpovedať vývoj ochorenia a možný infarkt.

Množstvo liekov, ako sú beta-blokátory, môže znížiť hodnotu tejto metódy.

Elektrická predsieňová stimulácia vám umožňuje zmeniť počet srdcových tepien pri zachovaní rovnakého arteriálneho tlaku. Metóda má vysokú diagnostickú hodnotu. Výhodou oproti fyzickej stimulácii je, že pacient je v procese výskumu v pokoji. To vám umožňuje používať metódu pre pacientov, ktorí sú fyzicky kontraindikovaní, alebo sú spojené ochorenia (nedostatok dýchania, ochorenia muskuloskeletálneho systému a iné), ako aj v prítomnosti arteriálnej hypertenzie.

Psycho-emocionálne testy sú štúdie, ktoré vyžadujú nervové napätie. Na to určitý čas subjekt vykonáva rôzne úlohy na memorovanie, počítanie alebo počítačové testy. EKG pri týchto testoch sa porovnáva s EKG samotným.

echokardiografia

Echokardiografia je ultrazvuk, vysoko informatívna metóda pre štúdium srdca. Dáva príležitosť získať obraz srdca a krvných ciev, zistiť stav dutín a ventilov, hrúbku stien. Výsledky EchoCG sú zobrazené na fotografiách.

Pomocou echokardiografie je možné odhadnúť kontrakciu srdca, rýchlosť prietoku krvi, tlak v komorách. EchoCG upravuje patologické zmeny, defekty, tvorbu trombov, všetky oblasti trpiace poruchami obehu.

EchoCG je indikované, ak symptómy indikujú odložený infarkt myokardu, ak existujú podozrenia, že srdcové chlopne sú ovplyvnené, ak hluk naznačuje možné zúženie lumenu aorty.

Koronárna angiografia

Táto metóda sa nazýva "zlatý štandard" pre diagnostiku krvných ciev. Práve koronárna angiografia je potrebná, keď nastane otázka výberu optimálnej liečby: predpísať liečbu drogami alebo operovať na túto tému. Koronárna airbrush presne určuje polohu postihnutých ciev, ich hranice a stupeň zúženosti, povahu patológie.

Koronárna angiografia je indikovaná u týchto pacientov:

 • ktorý fyzický stav neumožňuje bojovať proti tejto chorobe;
 • mať sociálne významnú povahu práce (pilotov, vodičov);
 • utrpel náhlu smrť;
 • s opakovanou hospitalizáciou v dôsledku bolesti na hrudníku;
 • s vysokým rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne choroby (fajčenie, dedičnosť, diabetes a iné);
 • s podozrením na akútny infarkt myokardu;
 • utrpel srdcový záchvat, ale s angínou, a to aj pri malej fyzickej námahe;
 • so stabilnou angínou, ktorá nie je vhodná na liečbu;
 • s progresívnou angínou pectoris;
 • pred operáciou srdca.

Priebeh prieskumu spočíva v tom, že kontrastná látka sa vstrekuje do pacienta cez femorálnu tepnu, ktorá sa prenáša cez cievy. V tomto prípade obrazovka dostane informácie o jeho pohybe, v dôsledku čoho lekár dokáže vyhodnotiť arteriálnu priepustnosť.

Každý pacient, u ktorého bola diagnostikovaná angína pectoris, musí jednoznačne pochopiť podstatu angíny a ischemickej choroby srdca a vedieť, že znížením vplyvu rizikových faktorov môžete viesť k aktívnemu dlhému životu. K tomu je potrebné sledovať hmotnosť, krvný tlak, prestať fajčiť, znižovať vplyv súvisiacich ochorení, udržiavať fyzickú aktivitu a stravu. Dobrý fyzický tvar je oveľa pravdepodobnejšie, že zachráni život počas akútnych infarktov.

Angina pectoris: ako sa odlišovať od iných bolesti. 3 príznaky a test

Čo je ischemická choroba srdca. Ako diagnostikovať angínu

Bolesť na hrudníku - zhoršuje to srdce alebo niečo iné? Čo je koronárna choroba srdca? Ako rozlíšiť angínu od iných bolesti za hrudnou kosťou a prečo sa EKG pod záťažou? Kardiológ Anton Rodionov, autor knihy "Čo vám EKG povie," nám pomôže porozumieť jednej z najbežnejších chorôb srdca.

Ischemická choroba srdca

Čo je ischémia? Tento nesúlad medzi potrebou kyslíka a schopnosťou dodávať kyslík do tkaniva. Spravidla sa nedostatočný prívod krvi do tkanív vyskytuje na pozadí vazokonstrikcie aterosklerotickými plakmi. Ischémia sa môže vyvinúť v akýchkoľvek orgánoch: je cerebrálna ischémia, ischémia nôh, črevná ischémia, ischémia obličiek a dokonca ischémia močového mechúra. Všetko závisí od toho, ktoré nádoby sú ovplyvnené. Dnes začneme diskutovať o ischémii myokardu.

Existujú chronické formy ischemickej choroby srdca (CHD): stabilná angína a post-infarktová kardioskleróza. Existujú akútne formy: infarkt myokardu a takzvaná nestabilná angina pectoris - budú diskutované v nasledujúcich publikáciách.

Stabilná angína: Čo je to?

Klasická angina pectoris vyzerá takto: s nárastom potreby kyslíka v srdci (cvičenie, emócie, chladu) sa objavuje nepríjemný pocit za hrudníkom (niekedy bolesť, niekedy pálenie, niekedy tlak, niekedy dokonca ťažko popísať slovom), čo spôsobuje zastavenie alebo rozstrekovanie roztoku pod jazykom nitroglycerínu z plechovky. Útok na anginu pekne prechádza v priebehu niekoľkých minút. Dovoľte mi však urobiť znamenie a uistite sa, či je vaša bolesť podobná angíne.

Takže základné fakty o stenocardii, ktoré potrebujete vedieť:

 • Trvanie záchvatu angíny nepresiahne 20 minút. Keď pacient príde k lekárovi a hovorí, že jeho srdce bolí a počas vypočúvania sa ukáže, že bolesť trvá niekoľko hodín, potom to zvyčajne nie je angína.
 • Podmienka výskytu - fyzický alebo emočný stres. Útok na angínu sa zastaví hneď, ako sa zaťaženie zastaví alebo klesne. Ak bolesť nastane v pokoji, a zároveň pacient veľmi dobre znáša závažné záťaže, zvyčajne to nie je angina pectoris.
 • Nitroglycerín s angínou pomáha veľmi rýchlo. Skúsení pacienti sú vždy s nimi s postrekom s nitroglycerínom, ktorý striekajú v čase útoku. Ak nám pacient povedie, že nitroglycerín "funguje" za 20-30 minút, potom uvádzame, že nitroglycerín nemá žiadny účinok. To s najväčšou pravdepodobnosťou nie je angína.

Príčiny bolesti na hrudníku sú veľmi, veľmi veľa. Patria medzi ne choroby chrbtice, kĺby, neuralgia (následky herpesu) a ochorenie pažeráka. Napríklad, ak sa pacient sťažuje na "pálenie bolesti v hrudi", budeme premýšľať o angíne a ak povie "Mám pálenie záhy", dávame drogy, ktoré znižujú kyslosť žalúdka. Aj keď sa pozeráte, pocity môžu byť dosť podobné. Áno, a jazykovo, obe slová sú spojené s slovesom "spáliť". Neurotické poruchy sú celkom schopné napodobňovať bolesť srdca.

Stručne povedané, nie každá bolesť v oblasti srdca je angína. Medzi pacientmi, ktorí sa odvolávajú na kardiológ so sťažnosťami na bolesť v srdci, podiel pacientov s angínou nepresahuje 30%.

Avšak, ak ste si všimli, používal som "zvyčajne", "s najväčšou pravdepodobnosťou" sa stáva v každej vete. Aj atypický priebeh choroby sa stáva hlavným pravidlom v každom prípade: srdcové bolesti - prejdite na lekára.

EKG pri zaťažení: prečo a ako sa to robí?

Dobrá. Pacient prišiel k lekárovi, sťažoval sa na bolesť za hrudnou kosťou. Doktor ho poslal na EKG. Zdravotná sestra urobila EKG a tam. normou! Blahoželáme a nechajme domov? V žiadnom prípade. Koniec koncov, súhlasili sme s tým, že angína je ischémia, ktorá sa vyskytuje počas cvičenia, a preto musíme urobiť kardiogram aj pod cvičením.

Význam stresového testu je veľmi jednoduchý: musíte nejako zvýšiť potrebu kyslíka v srdci, a preto potrebujete zvýšiť frekvenciu pulzu. Najjednoduchšie testy sú testovanie bežeckého pásu (test na bežiacom páse) a ergometria cyklu (test na stacionárnom bicykli).

Pacient vykonáva záťaž, zvyšuje sa nosnosť (stopa beží rýchlejšie a do kopca alebo sa zvyšuje odolnosť pedálov bicykla), zatiaľ čo lekár na počítači sleduje kardiogram a hľadá príznaky ischémie myokardu. Akonáhle sa EKG začne meniť, doktor zastaví test. Ak pacient dokončil test úplne a EKG sa nezmenil, hovorí o negatívnom teste. To znamená dobrý výsledok.

Pre tých pacientov, ktorí majú bolesť, napríklad bolesť a nemôžu vykonávať tento druh cvičenia, existujú aj iné typy záťažových testov. Toto môže byť zaťaženie liekom pri podaní lieku, ktoré zvyšuje frekvenciu srdcových impulzov (dobutamín). Alebo je do nosa zavedená tenká elektróda cez nos a stimulácia sa uskutočňuje: na srdce sa kladie častejší rytmus a sledujeme, ako reaguje na takúto provokáciu. Reakciu srdca na záťaž je možné vyhodnotiť nielen pomocou EKG. Niekedy sa na tento účel používa echokardiografia (potom sa metóda nazýva stresová echo) alebo rádioizotopový výskum (stresová scintigrafia).

Výkonové testy sú veľmi žiaduce, ak nepovieme povinné, ak chceme potvrdiť diagnózu angíny. Ale v Rusku sa, bohužiaľ, strašne bojí robiť. A čo sa stane? Chôdza po ulici, lezenie po schodoch, beh po električkách nie je strašidelné. A v lekárskej kancelárii, ak máte k dispozícii potrebné lieky a defibrilátor na ruky, je to strašidelné, aby ste zaťažili.

Príklady formulácie diagnózy:

1. CHD, angina pectoris III CF.

2. IHD, prvýkrát nárazová angína.

3. IHD, spontánna angína.

Klinické prejavy angíny pectoris

Základ diagnózy vyšetrovania pacienta s náchylnosťou na angínu. Je potrebné venovať pozornosť:

Povaha bolestivého syndrómu. Útok na angínu pectoris je charakterizovaný bolesťou lisovacej, reznej, kompresnej povahy. Často je anginálny záchvat vnímaný ako závažnosť, stres, tesnosť, tupá bolesť na hrudníku.

Lokalizácia a ožarovanie bolesti. Najtypickejšia laterálna lokalizácia. Menej často sa bolesť môže začať vľavo od hrudnej kosti, v epigastrickej oblasti, v ľavej ramene a v ľavom ramene.

Intenzita angínej bolesti sa u rôznych pacientov značne líši.

Faktory spôsobujúce záchvat angíny. Cvičenie je najčastejším a zjavnejším faktorom spôsobujúcim anginu pectoris. Emocionálny stres. Expozícia voči chladu. Jedlo (obzvlášť bohaté).

Okolnosti zmiernenia bolesti. Ukončenie záťaže veľmi často vedie k ukončeniu anginózneho záchvatu. Útok na angínu je zvyčajne uľahčený užívaním nitroglycerínu. Účinok nitroglycerínu sa objaví nie skôr ako 1-3 minúty.

Diagnostický skúšobný program

Napriek skutočnosti, že údaje o anamnéze sú často dostatočné na stanovenie diagnózy stenocardie, sú zvyčajne potrebné ďalšie štúdie na potvrdenie diagnózy, hodnotenie prognózy ochorenia a výber najvhodnejšej liečby.

Funkčná diagnóza angíny pectoris:

EKG v 12 všeobecne akceptovaných vedúcich osobách. Avšak samotný EKG môže vykazovať príznaky koronárneho srdcového ochorenia, ako je infarkt myokardu alebo patologický charakter repolarizácie myokardu. Okrem toho môže EKG preukázať prítomnosť iných porúch, ako je hypertrofia ľavej komory, blokáda svazku His, pre-excitácia komôr, porucha rytmu alebo vedenia;

ambulantné elektrokardiografické (Holter) EKG monitorovanie;

transesofageálna elektrická stimulácia predsiení;

stresová echokardiografia (záťažový test dobutamínu).

Povinné para- klinické štúdie:

kompletný krvný obraz (leukocytóza, zvýšená hodnota ESR);

ukazovatele odrážajúce aktivitu zápalového procesu: C-reaktívny proteín (CRP), fibrinogén;

LDL cholesterol, HDL cholesterol, triglyceridy.

Pomocné metódy vyšetrenia:

RTG hrudníka: dilatácia srdca;

radionuklidová angiografia s použitím červených krviniek značených technéciom môže byť použitá na vyhodnotenie funkcie ľavej komory (celková ejekčná frakcia a regionálny pohyb steny) v pokoji a počas cvičenia;

počítačová tomografia - aneuryzma srdca, krvné zrazeniny;

koronárna angiografia (zaujíma centrálne miesto pri liečbe pacientov s chronickou stabilnou angínou a je najspoľahlivejšou metódou na stanovenie anatomickej závažnosti koronárnej choroby srdca);

ventrikulografia (kontrastná ľavá komora);

rádionuklidové štúdie: stanovenie perfúzie myokardu (najčastejšie používané izotopy sú tallium-201 a technécium-99m-značené perfúzne rádioaktívne indikátory).

Liečba pacientov s angínou

Zlepšenie prognózy prevenciou infarktu myokardu a úmrtia na dosiahnutie tohto cieľa by sa malo pokúsiť zvrátiť vývoj alebo zastaviť progresiu koronárnej aterosklerózy a tiež predísť výskytu komplikácií, najmä trombózy. V tomto prípade zohrávajú dôležitú úlohu zmeny životného štýlu a lieky, ale je tiež možné chrániť myokard zvyšovaním jeho perfúzie použitím invazívnych metód.

Minimalizácia alebo odstránenie príznakov angíny pektoris v tomto ohľade zohráva úlohu v zmenách životného štýlu, liekoch a invazívnych intervenciách.

Všeobecná správa prípadov

Pacienti a ich bezprostredné prostredie by mali byť informovaní o povahe angíny pectoris, o význame diagnózy ao typoch liečby, ktoré možno odporučiť. Pacient môže byť upokojený tým, že vo väčšine prípadov sa zlepší priebeh stenokardie vhodnou liečbou. Vo všetkých prípadoch by sa mala hodnotiť prítomnosť rizikových faktorov, najmä hladín fajčenia a krvných lipidov. Osobitná pozornosť by sa mala venovať tým aspektom životného štýlu, ktorý môže prispieť k rozvoju tohto stavu a ovplyvniť prognózu ochorenia. Odvykanie od fajčenia.

Strave. Pacienti by mali byť povzbudzovaní, aby dodržiavali "stredomorskú" stravu založenú na zelenine, ovocí, rybách a hydine. Stupeň prejavu potrebných zmien výživy závisí od obsahu celkového cholesterolu (LDL) v krvnej plazme a iných lipidových poruchách. Obézni osoby by mali dodržiavať diétu, ktorá znižuje telesnú hmotnosť. Alkohol s mierou môže byť prospešný, ale zneužívanie je nebezpečné, najmä u pacientov s hypertenziou alebo srdcovým zlyhaním.

Súbežné ochorenia by sa mali liečiť zodpovedajúcim spôsobom. Osobitná pozornosť by sa mala venovať kontrole vysokého krvného tlaku a cukrovky. Obidve stavy zvyšujú riziko progresie koronárnej choroby srdca, najmä ak sú slabo kontrolované.

Fyzická aktivita Pacienti by mali byť povzbudzovaní, aby cvičili v rámci svojich prostriedkov, pretože to môže zvýšiť toleranciu pri cvičení, zmierniť príznaky ochorenia a mať pozitívny vplyv na telesnú hmotnosť, krvné tuky, krvný tlak, glukózovú toleranciu a citlivosť na inzulín. Pri odporúčaní cvičenia musíte brať do úvahy individuálnu všeobecnú fyzickú spôsobilosť a závažnosť príznakov.

Psychologické faktory. Hoci úloha stresu pri vzniku choroby koronárnych artérií je kontroverzná, nie je pochýb o tom, že psychologické faktory sú dôležité pri vyvolaní záchvatov angíny pectoris.

Farmakologická liečba angíny pektoris zahŕňa prevenciu komplikácií koronárnej aterosklerózy a zníženie jej príznakov. V posledných rokoch sa ukázalo, že lieky, ktoré modifikujú obsah lipidov alebo znižujú riziko trombózy, významne zlepšujú prognózu ochorenia, čím znižujú výskyt infarktu myokardu a smrti. V tejto súvislosti nebol preukázaný účinok nitrátov a antagonistov vápnika, ale vo veľkých štúdiách sa zistilo, že aspoň u pacientov, ktorí mali infarkt myokardu, β-blokátory znižujú úmrtnosť a frekvenciu reinfarkcie.

Antianginálne lieky: výrazné oslabenie príznakov angíny pectoris je výsledkom:

dilatácia koronárnych artérií;

prevencia spazmu koronárnych artérií;

dilatácia periférnej žily;

zníženie po preťažení a koronárna dilatácia

Hlavným vedľajším účinkom dusičnanov je bolesť hlavy, ktorá môže byť bolestivá, ale pri pokračovaní užívania drog má tendenciu klesať. Ďalšie vedľajšie účinky zahŕňajú náhle sčervenanie tváre a krku a mdloby.

Existujú tri typy organických nitrátov: 1) nitroglycerín; 2) izosorbid dinitrát; 3) izosorbid 5-mononitrát.

nitroglycerín, ktorý sa používa na zmiernenie záchvatu stenokardie, účinok sa prejaví po 1 až 3 minútach;

nitroglycerínová inhalácia - nitromint;

nitroglycerín na podanie (perlinganit - 10 ml ampuliek obsahujúcich 10 mg nitroglycerínu;

Dlhodobo pôsobiace nitroglycerínové prípravky:

Sustac - tablety s obsahom 2,6, 6,4 mg, tablety nitro - makak 2,5, 5 mg, nitrogranulong - tablety 6,4, 5,2, 6,5, 8 mg.

tablety a kapsuly izosorbidovaného dinitrátu s krátkym účinkom: nitrozorbid (10 mg), izoket, kardiotoxikum, tablety izomaku alebo 20 mg kapsuly;

dlhodobo pôsobiace isosorbid dinitrátové tablety a kapsuly: srdcový retard (20, 40, 60 mg), izoket retard (20, 40, 60 mg).

Monomak - tablety 20, 40 mg, olikard-retard - kapsuly 40,50,60 mg, efox - tablety s koncentráciou 60 mg.

znížiť srdcovú frekvenciu;

znížiť kontraktilitu myokardu;

znížiť potrebu kyslíka myokardu a tým aj závažnosť ischémie;

-blokátory, predpísané v primeraných dávkach, pomáhajú predchádzať anginálnym záchvatom;

Blokátory sú indikované pri absencii kontraindikácií pre väčšinu pacientov s angínou pectoris;

najmä u pacientov s infarktom myokardu.

Antagonisti vápnika spôsobujú:

dilatácia koronárnych a periférnych ciev;

uvoľnenie hladkých svalov a znížené zaťaženie;

znížiť potrebu kyslíka myokardu;

benzotiazepínové antagonisty vápnika: verapamil spomaľuje priechod cez atrioventrikulárny uzol a má významný negatívny inotropný účinok a tiež spôsobuje uvoľnenie hladkých svalov, čo vedie k zvýšeniu koronárneho prietoku krvi a k ​​zníženiu následného zaťaženia.

dihydropyridíny: nifedipín, amlodipín, tiež spôsobujú relaxáciu hladkého svalstva, ale neovplyvňujú tkanivo srdcového kardiostimulátora, čo môže viesť k reflexnému zvýšeniu srdcovej frekvencie. Účel antagonistov vápnika je potrebné diskutovať, keď -blokátory sú kontraindikované alebo neúčinné. Sú zvlášť indikované na vazospastickú angínu.

Molsidomín (syndofarm, korvatón) patrí do skupiny sydnonimínov, ktoré sú podobné pri pôsobení na nitroglycerín. Nicorandil, aktivátor draslíkových kanálov, má tiež aktivitu podobnú nitrátom. Uvoľňuje hladké svaly krvných ciev a zjavne nespôsobuje toleranciu pri chronickom používaní.

Hypolipidemické lieky - simvastatín, atorvastatín, lovastatín významne znižujú riziko infarktu myokardu, úmrtia a znižujú potrebu operácie.

Kyselina acetylsalicylová (75-125 mg denne) má antitrombotický účinok inhibíciou cyklooxygenázy a syntézou tromboxánu A2 počet krvných doštičiek. U pacientov s nestabilnou angínou spôsobuje liečba kyselinou acetylsalicylovou zlepšenie krátkodobej aj dlhodobej prognózy znížením výskytu smrteľného a nefatálneho IM. Priaznivý účinok u pacientov po infarkte myokardu.

Metabolické (cytoprotektívne) lieky zvyšujú účinnosť využitia kyslíka myokardom. Trimetazidín. Používa sa ako v monoterapii, tak v kombinácii s akoukoľvek triedou antianginóznych liekov, čím sa znižuje počet úderov.

Infarkt myokardu je stredom nekrózy myokardu, ktorá vzniká v dôsledku prudkého zhoršenia koronárneho krvného prietoku a je sprevádzaná vývojom charakteristického klinického obrazu, zmenami EKG a zmenami koncentrácie markerov nekrózy myokardu v krvi.

Epidemiológia: MI je v priemyselných krajinách oveľa bežnejší. Výskyt sa zvyšuje s vekom. Muži sa ochorejú častejšie ako ženy, najmä v mladom a strednom veku. Čo súvisí s neskorším vývojom aterosklerózy u žien. Muži a ženy staršie ako 70 rokov sú ochorení rovnako často.

Najčastejšou príčinou infarktu myokardu je trombóza koronárnych artérií, ktorá sa vyvinula na pozadí aterosklerotických zmien. Menej často sa príčinou infarktu myokardu môže byť:

spazmus koronárnych artérií;

embolizácia (vegetácia, stenové zrazeniny, časti nádoru);

trombóza (arteritída, poškodenie srdca, amyloidóza);

Diagnóza angíny pectoris: čo to je?

Ak lekár diagnostikoval angínu, čo je a ako sa s ňou liečiť, určite to povedie, ale až po určitých vyšetreniach.

Angina je neustály pocit nepohodlia av niektorých prípadoch aj bolesť v oblasti hrudníka.

Najčastejšie pacient popisuje jeho stav ako zvýšenie závažnosti v strede hrudníka, rovnako ako lisovanie, tupá bolesť. Bolesť môže byť podaná do ramien alebo späť v rovnakej oblasti. Niektorí pacienti sa začínajú sťažovať na neustálu tupú bolesť v hrudi alebo ťažkosti v oblasti ramena, čeľuste a krku. Každá osoba má svoj vlastný prah bolesti, a preto niektorí ľudia zažívajú bolesť ako rastúcu, zatiaľ čo iní majú pocit trochu nepohodlia a nič viac.

Najčastejšie tento útok úplne opustí telo po 15 minútach, ale môžu existovať výnimky.

U ľudí sa táto choroba z dôvodu vyvíjaného tlaku nazýva "angina pectoris". "Prsia ropucha" táto choroba bola nazývaná v starovekom Rusku kvôli združeniu ropucha s čarodejnicou, ktorá prináša rôzne choroby.

Útok na angínu môže nastať po prejave fyzickej aktivity, najčastejšie počas rýchlej alebo dlhej chôdze. Bolesť sa môže náhle zaplaviť počas emocionálnych zážitkov. Hypotermia môže tiež spôsobiť bolesť. V niektorých zriedkavých prípadoch bolesť a tlak prídu počas spánku, je to od nich, že sa človek môže zobudiť.

Príčiny angíny pectoris

Srdcový sval potrebuje stálu dodávku kyslíka a obnovu živín. Je to nasýtenie kyslíkom, ktoré je zodpovedné za výkon srdca a krvný obeh v ľudskom tele. Krv je obohatená kyslíkom a ide do srdcového svalu cez koronárne tepny.

Vzhľadom na ukladanie tuku v stenách koronárnych artérií sa môže postupne začať zužovať. Tuky, ktoré sa ukladajú do tepien, sa nazývajú aterosklerotické plaky. Proces ukladania tukov v tepne sa nazýva ateroskleróza. Ak sa neprijmú potrebné opatrenia včas, tepna sa môže zúžiť do takej miery, že nedokáže dostať dostatok krvi do srdcového svalu, čo obohacuje tento sval s kyslíkom. Kvôli nedostatku kyslíka sa vyskytujú bolestivé údery angíny a pocit ťažkosti, ktorý sa nachádza v oblasti hrudnej kosti.

Nasledujúce skupiny ľudí sú vystavené riziku vzniku aterosklerózy:

 • fajčenie;
 • ľudia s vysokým krvným tlakom;
 • ľudia s vysokým cholesterolom;
 • diabetici;
 • ľudia s neaktívnou fyzickou pohyblivosťou;
 • ľudia s nadváhou;
 • vek môže tiež spôsobiť tvorbu tukov v tepnách;
 • ľudia s genetickou predispozíciou na aterosklerózu.

Psychogénna angína: príčiny

Psychogénne - je jednou z odrôd angíny. Nie je nutné, aby pacient mal aterosklerózu. Útoky sa vyskytujú v dôsledku nervového útoku a silného psychologického šoku. Najčastejšie sa pri testovaní osoby so silnými negatívnymi emóciami (hnev, strach, rozrušenie, úzkosť) vyskytuje útok tohto typu ochorenia koronárnych artérií.

Kvôli tejto chorobe ľudia často vytvárajú neistotu vo svojich vlastných schopnostiach. Niektorí odmietajú pohlavný styk kvôli tomu, že zažívajú bolesť na hrudníku.

Najčastejšie je tento typ stenokardie náchylný na ľudí, ktorých zdravie arteriálnych stien je normálne, ale existuje tendencia hypertenzie.

Príčiny pokojovej angíny pectoris

Liečba angíny pectoris je koronárna srdcová choroba, ktorá je charakterizovaná ako závažné záchvaty tlaku v hrudníku, ktoré sa zdajú byť v pokoji. Jedná sa o jeden z najstabilnejších typov ochorenia, ktorý sa vyskytuje u ľudí, ktorých choroba dosiahla stupeň IV.

Hlavnou príčinou tohto ochorenia je ateroskleróza koronárnej artérie. Choroba sa vyvíja v dôsledku anémie, nedostatku kyslíka, cukrovky alebo genetickej predispozície tela. Choroby sú náchylné na osoby vo veku 50 až 55 rokov, najmä ženy počas obdobia ukončenia menštruácie. Zvýšená viskozita krvi môže spôsobiť kľudovú angínu.

Útoky sa prejavujú najčastejšie, keď človek spí a prebúdza sa z náhlej bolesti alebo počas pokoja.

Príznaky angíny pectoris

Mnoho bolesti môže byť tak vzdialené, že bude veľmi ťažké dozvedieť sa o ich spojení s akoukoľvek chorobou koronárnych artérií. Krátke alebo ostré bolesti v oblasti srdca sa môžu vyskytnúť v dôsledku reakcie svalov na určitý pohyb. Niektorí ľudia môžu mať bolesť šíriacu po ľavej strane hrudníka kvôli vzrušeniu alebo nervovému napätiu. V strednej časti hrudníka sa lokalizuje bolesť v dôsledku prejedania alebo príjmu príliš koreneného jedla, ktoré narúša tráviaci proces - takáto bolesť nastáva presne po jedle.

V každom prípade, ak je bolesť lokalizovaná v hrudníku, opakovane sa obťažuje a pokračuje v obťažovaní, potom je najlepšie neodvolať odvolanie špecialistovi a zložiť potrebné vyšetrenie.

Ako odlíšiť angínu od infarktu myokardu a prečo sa môže vyskytnúť srdcový infarkt? Tento srdcový záchvat nastáva, pretože krvná zrazenina blokuje koronárnu artériu, ktorá sa zúžila. Bolesť na hrudníku počas infarktu je oveľa silnejšia ako pri záchvate angíny. Zvyčajne táto bolesť nezmizne, ak je osoba v pokojnej polohe a dlho pokračuje. Okrem bolesti v hrudníku môže pacient zvýšiť potenie a nevoľnosť. Užívanie nitrátov nepomôže zbaviť sa bolesti. Počas stenokardie sú zariadenia na báze nitrátov vynikajúce, ktoré pomáhajú zbaviť sa bolesti v krátkom časovom období.

Ak existuje nejaký náznak, že sa môže vyskytnúť infarkt myokardu, je najlepšie zavolať čo najskôr sanitku, aby lekári mohli včas vykonať potrebné opatrenia.

Diagnóza ochorenia

Ischémia srdcovej choroby môže byť dvoch typov: stabilná alebo nestabilná. Stabilný nastáva, keď sa dosiahne určitá úroveň fyzickej aktivity na tele. Môžete sa zbaviť bolesti liekmi. Nestabilná angína pectoris je prvými príznakmi ochorenia alebo pozorovanými rýchlymi záchvatmi stabilnej anginy pectoris. Napríklad výskyt bolesti v stave odpočinku alebo počas emocionálnej turbulencie.

Keď dôjde k nestabilnej angíne, musíte čo najskôr navštíviť lekára a povedať mu o podivných zmenách v priebehu ochorenia.

Lekár môže diagnostikovať, že pacient má stenocardiu srdca na základe opísaných symptómov. Treba poznamenať, že táto choroba je najľahšie diagnostikovaná u mužov ako u žien.

Lekár bude musieť vypočuť prácu srdca a predpísať potrebné testy na potvrdenie diagnózy. Najčastejšie sa testuje na stanovenie hladiny cukru v krvi, cholesterolu a iných tukov.

Okrem testov môže pacient prijímať odporúčania na nasledujúce vyšetrenia:

 1. Elektrokardiografia srdca (EKG).
 2. Echokardiogram srdca.
 3. Vzorky s použitím fyzickej aktivity.
 4. Koronárny angiogram.
 5. Rádio-izotopové skenovanie.

Čo je nebezpečná srdcová angína

Na svete neexistujú žiadne bezpečné choroby, a preto by sa mal venovať pozornosť každému symptómu, aby sa zabránilo negatívnym následkom na telo v budúcnosti. Ak dôjde k poruche srdca, aspoň by to malo znamenať potrebu naliehavej žiadosti lekára a predpisovania liečby.

Angína, vyskytujúca sa počas fyzickej námahy alebo emocionálnej zmeny, sa môže zmeniť na závažnejšiu formu - pokojnú angínu. V procese vývoja tohto ochorenia u ľudí sa útok môže vyskytnúť aj v spánku, čo môže neskôr viesť k infarktu myokardu. Infarkt nie je najhorším dôsledkom. V dôsledku nesprávnej práce môže srdce spôsobiť vážnu poruchu a prietok krvi prejde na nesprávne miesto, čo môže spôsobiť smrteľné následky.

Ako liečiť angínu pectoris

Väčšina pacientov, ktorí idú k lekárovi včas, sa s touto chorobou vyrovnávajú pomocou farmakoterapie. V závažných pokročilých prípadoch môže byť potrebné vykonať koronárnu angioplastiku alebo bypass koronárnej artérie.

Liečba má pozitívny účinok na telo a pomáha:

 • znížiť pravdepodobnosť vzniku krvných zrazenín (čo významne znižuje možnosť infarktu);
 • zlepšiť prívod krvi do srdcového svalu;
 • znížiť zaťaženie srdca;
 • znížiť hladinu cukru alebo cholesterolu v krvi.

Mal by byť pripravený na to, že niektoré lieky na koronárnu chorobu srdca sa musia používať po celý život človeka.

Ak má osoba už vážnu chorobu, môže predpísať operáciu na tepnách, aby ju čistila a tým zlepšila proces krvného obehu.

Ako žiť s diagnózou angíny

Po liečbe sa ľudia môžu vrátiť do normálneho života a vrátiť sa späť do práce. Ak práca vyžaduje veľa fyzickej aktivity, potom s najväčšou pravdepodobnosťou lekár odporučí, aby sa preniesol na ľahšiu prácu alebo zmenil pracovné miesto. Práca by nemala byť nervózna. Ak potrebujete stabilnú psychiku, je lepšie zmeniť zamestnanie, pretože akýkoľvek stres môže spôsobiť ďalší útok tejto choroby.

Ukončenie sexuálnych vzťahov v dôsledku choroby by nemalo byť. Vo väčšine prípadov po ukončení liečby môžete pokračovať vo svojom sexuálnom živote obvyklým tempom. Ak počas procesu dôjde k ťažkostiam v dôsledku "angíny pektoris", potom sa má užívať nitroglycerínová tableta.

Ak lekár zistí, že všetky príznaky choroby boli odstránené, právo človeka na riadenie auta zostane neobmedzené. Ak sa záchvaty vyskytnú počas jazdy, je najlepšie informovať lekára a nechať vozidlo na chvíľu.

Lety na letúne v dôsledku angíny nemožno zakázať. Ak človek môže chodiť rýchlosťou asi 200 metrov a necíti sa nepríjemne, môže použiť toto vozidlo a lietať na služobnú cestu alebo dovolenku. Musíte odpočinúť, najmä námorný vzduch bude užitočný.

Upozorňujeme, že: Angína nie je veta. Človek môže aj naďalej žiť normálne. Jediná vec, ktorú musíte zmeniť váš životný štýl na zdravé a zanechať zlé návyky.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Príčiny a liečba rosacey na nos

Kuperoz (telangiektázia) je rozšírenie malých subkutánnych ciev na tvár, v dôsledku čoho sa na pokožke brady alebo krídel nosa vytvára zreteľné červené oko. Aj keď stav tohto javu je zriedkavo škodlivý a bolestivý, výrazne kazí vzhľad osoby a prinúti ho, aby sa poradil s lekárom.

ESR u žien - tabuľka ukazovateľov podľa veku, príčiny odchýlok, metódy stabilizácie ukazovateľov

ESR je jedným z dôležitých ukazovateľov zdravia, možno ho určiť použitím bežnej analýzy žilovej alebo kapilárnej krvi.

Čo robiť, ak sa v oku roztrhne plavidlo

Mnohí ľudia aspoň raz v živote mali otázku, čo robiť, ak sa v oku roztrhne plavidlo? Tento problém môže byť veľmi zriedkavo narušený alebo môže byť prítomný takmer neustále.

, ,,1,,,, ,,.,,.

Krvácanie z očí: typy, príčiny, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete, čo môže byť krvácanie do oka, príčiny jeho výskytu, symptómy a diagnostické metódy, čo robiť v tejto situácii.Krvácanie je prietok krvi mimo krvných ciev.

DDC je jedným zo spôsobov skenovania nádob s ultrazvukovými vlnami.

Moderná metóda testu TsDK je skenovanie krvných ciev pomocou extrakcie digitálneho obrazu, ktorý umožňuje rozlíšiť rýchlosť toku krvi v cievach rôznych priemerov, študovať ich tvar a určiť stupeň ich odchýlky od normy.