Angína je z starovekého gréčtina premenená ako strnulé srdce (staré meno je angina pectoris) a je to klinický syndróm, v ktorom pacient cíti ťažkosti na hrudníku spôsobené nedostatočným prívodom krvi do srdca. Útoky na bolesť z angíny sú charakterizované náhlym výskytom a rozšírením v oblastiach tela susediacich s hrudníkom. Je to forma koronárnej choroby srdca.

Všeobecné charakteristiky angíny pectoris

Na začiatok zvážte etiológiu a patogenézu angíny. Fyziologická príčina angína pektoris je porušenie pohybu krvi cez koronárne tepny.

Ako sa zjavuje angína? Zhoršený prietok krvi pomáha znižovať koncentráciu kyslíka dodávaného do srdcového svalu spolu s krvou. V dôsledku poruchy sa pacientovi cíti bolesť, ktorá je opísaná ako stláčanie, stláčanie.

Ako rozoznať angínu? Rozdiel stenokardiálnych záchvatov iných bolestivých stavov srdca spočíva v tom, že bolesť môže vyžarovať na krk, ľavé rameno, oblasť lopatky a čeľusť.

Medzi situácie prispievajúce k objaveniu sa útoku patrí nervové napätie, fyzické preťaženie a bohatý príjem potravy.

Porušenia krvi sa nazývajú ischémia. Príčinou ischémie sú aterosklerotické plaky na stenách krvných ciev, ktoré znižujú ich priepustnosť. V tejto situácii nie je potreba srdcového svalu pre kyslík a živiny úplne spokojná, a preto sa začína bolestivý syndróm nazývaný angina pectoris.

Útoky na anginu pectoris, ktoré sú klinickými prejavmi koronárnych ochorení srdca, ktoré sú spravidla chronické, sa u pacienta môžu vyskytnúť už mnoho rokov.

Predĺžený záchvat angíny pectoris môže viesť k infarktu, ktorý je smrťou časti svalového tkaniva srdca nazývaného myokard.

Klinické prejavy koronárnej choroby srdca sa pozorujú u dvadsiatich piatich percent ženskej populácie a polovicu mužskej populácie mladšej ako päťdesiat rokov. Ženy v mladom a strednom veku menej trpia týmto klinickým syndrómom, pretože ich hormonálne pozadie intenzívnejšie zabraňujú výskytu aterosklerotických plakov než u mužov.

Avšak bližšie k starnutiu dochádza k preskupeniu hormonálnych zmien u žien, čo znižuje odolnosť ženského tela voči ateroskleróze a môže viesť k ischémii.

Útoky z angíny v mladom veku sú zvyčajne spojené s hormonálnym výbuchom a emočnou nestabilitou mladých ľudí.

Príčiny angíny pectoris

Príčiny angíny zahŕňajú patologické stavy, pri ktorých dochádza k poškodeniu a kontrakcii srdcových ciev. Pravdepodobnosť záchvatu angíny pectoris sa zvyšuje, keď sa priechodnosť tepien znižuje o viac ako polovicu. Závažnosť syndrómu závisí od stupňa vaskulárneho poškodenia aterosklerotických plakov.

Angína pectoris sa môže pozorovať aj pri vaskulárnych kŕčoch bez aterosklerózy. Kŕče môžu byť vyvolané určitými chorobami tráviaceho systému a žlčníka, ako aj infekčných a alergických ochorení.

Preto možno rozlíšiť nasledujúce hlavné príčiny angíny pectoris:

 • ateroskleróza;
 • diabetes mellitus;
 • vysoká zrážanlivosť krvi;
 • chronicky zvýšený krvný tlak.

Patológie srdcového svalu, ktoré môžu byť sprevádzané popísaným klinickým syndrómom, zahŕňajú:

 • Stav poinfarkovania. Smrť svalového tkaniva srdca spôsobuje narušenie krvného zásobovania, čo vyvoláva záchvaty angíny. Riziko bolesti je významne znížené po zjazvení myokardu.
 • Zvýšenie ľavej komory.
 • Reverzný pohyb krvi srdcom spôsobený získanou srdcovou chorobou.

Príčiny angíny pectoris sú rozdelené na modifikovateľné, t.j. tie, ktoré je možné eliminovať a nemodifikovateľné, t.j. ktorých vplyv nie je možné odstrániť.

Medzi nerealizovateľnými príčinami sa odlišujú pohlavie a vek, ako aj vplyv dedičnosti. Preto má mužská populácia viac pravdepodobne trpieť angínou, spôsobenou tvorbou aterosklerotických plátov v dôsledku určitých vlastností mužského hormonálneho zázemia. Riziko vývoja tohto klinického syndrómu u žien nastáva, ako už bolo uvedené, po zmenách v hormonálnom pozadí spojenom s menopauzou, najmä po znížení produkcie estrogénu.

Dôkazom dedičného faktora je častý výskyt záchvatov angíny u priamych príbuzných pacientov s infarktom alebo s ischemickou chorobou srdca.

Ale každá osoba môže ovplyvniť modifikovateľné príčiny ochorenia. Eliminované faktory sú zvyčajne vzájomne prepojené a znižovanie negatívneho vplyvu jedného z nich vedie k poklesu ostatných faktorov. Z odstrániteľných dôvodov patria:

 • Zvýšený cholesterol v krvi. Cholesterol a iné lipidové formácie sa môžu zhromažďovať na cievnych stenách vedúcich k myokardiu, čím sa znižuje ich priepustnosť. Hyperlipidémia sa vyskytuje u deväťdesiatich šiestich percent pacientov s mŕtvicami.
 • Nadváha charakteristická pre ľudí, ktorí konzumujú vysokokalorické potraviny. Pacienti potrebujú významne obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, vysokokarbohydrátov, cholesterolu bohatých a slaných potravín. Odporúčame zvýšiť príjem vlákniny, ktorá sa nachádza v zelenine a ovocí.
 • Fajčenie tabaku. Nikotín vyvoláva kyslíkové hladovanie krvných buniek, vysoký krvný tlak a vazospazmus. U fajčiarov ľudí trpiacich aterosklerózou sa riziko angína a infarktu myokardu výrazne zvyšuje.
 • Pasívny životný štýl. Nízka fyzická aktivita zvyšuje pravdepodobnosť obezity, ktorá v kombinácii so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi môže viesť k zhoršeniu ponuky krvi.
 • Diabetes mellitus. U pacientov s cukrovkou sa zdvojnásobuje riziko koronárnych ochorení srdca a angína.
 • Vysoký krvný tlak, ktorý je jedným z príznakov koronárnej choroby srdca, prispieva k zvýšeniu úrovne kyslíka požadovanej myokardom a následkom komplikácií angíny.
 • Anémia, ktorá znižuje možnosť prenosu kyslíka na myokard.
 • Zvýšená viskozita krvi. Je to rizikový faktor pre vývoj ischemickej choroby a vzniku krvných zrazenín.
 • Nervové napätie. Pomáha zvyšovať krvný tlak a znižuje dodávku kyslíka a živín do srdcového svalu.

Medzi dôvody, ktoré spôsobili uvažovaný klinický syndróm, patrí aj skorá menopauza, ktorá, ako už bolo spomenuté, je sprevádzané zmenami v hormonálnom pozadí a znížením produkcie estrogénu, hormónu, ktorý zabraňuje tvorbe aterosklerotických plakov. Príjem hormonálnych antikoncepčných prostriedkov ovplyvňuje hormonálne zmeny žien.

Súčasný vplyv niekoľkých príčin zvyšuje pravdepodobnosť úderu cievnej mozgovej príhody.

Známky angíny pectoris

Príznaky angíny zahŕňajú:

 • náhly pocit ťažkosti a stlačenie hrudníka bližšie k chrbtici;
 • dýchavičnosť spôsobená neúplnou relaxáciou srdca;
 • arytmie;
 • bledosť kože;
 • patologické zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • zvýšené potenie;
 • šírenie bolesti pod lopatkou, v ľavej ruke, spodnej čeľusti a krku;
 • náhle ukončenie útoku s odstránením provokačných faktorov;

Symptóm angíny je ostrou slabosťou bez bolesti počas fyzickej námahy (tento príznak je možný u starších pacientov a pacientov s diabetes mellitus).

Tieto prejavy sprevádzajú pacienta zvyčajne od jedného do pätnástich minút a môžu sa zastaviť tak náhle, ako začali. Ak bol klinický syndróm spôsobený emocionálnym nadmerným stresom, je často dostatočné, aby sa uklidnil, aby bolestivé pocity zmizli.

Ak bola príčinou fyzická námaha, potom na uvoľnenie príznakov je potrebné čo najskôr zastaviť fyzické napätie. Nitroglycerín, užívaný sublingválne, t.j. resorpciou lieku pod jazykom.

Opísané príznaky angíny zahŕňajú klasické aj atypické prejavy ochorenia. Hlavné príznaky angíny sa môžu prejaviť komplexne a individuálne v závislosti od typu angína pektoris.

klasifikácia

Podľa podmienok výskytu nasledujúcich typov angíny:

 • stabilná (vyskytuje sa v stave napätia);
 • nestabilná (vyskytuje sa v pokoji).

Klinický syndróm stabilného typu sa vyskytuje v podmienkach ťažkej práce srdca (napríklad počas fyzickej námahy), keď sa zvýšený prietok krvi prechádza cez tepny, zúžený o nie menej ako päťdesiat percent.

Ak sa objavia príznaky angíny pektoris, mali by ste sa poradiť s lekárom o ďalších terapeutických opatreniach, inak zúženie tepien môže dosiahnuť sedemdesiatpäť alebo dokonca deväťdesiatpäť percent, čo prispeje k zvýšeniu záchvatov.

Klasifikácia stenocardie nekončí v skupine podľa podmienok výskytu. Triedy angíny sú tiež charakterizované charakteristikami útokov a ich závažnosťou.

 • 1. funkčná trieda (FC). Útoky pri tomto type klinického syndrómu sú vzácne a na krátky čas. Spravidla je bolestivý syndróm vyvolaný silným fyzickým napätím.
 • Druhá funkčná trieda (FC). Angina z 2. FC je vyvolaná takými nevýznamnými telesnými aktivitami, ako sú lezenie po schodoch, rýchlostná chôdza a dokonca bohatý príjem potravy.
 • 3. funkčná trieda (FC). Útok môže nastať aj pri pomalom prechádzaní na krátke vzdialenosti (až do stoviek metrov). Angina z 3. FC výrazne obmedzuje schopnosti človeka.
 • 4. funkčná trieda (FC). Angina pectoris sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek motorickej aktivite. Klinický syndróm tohto typu spravidla predchádza vývoju nestabilnej angíny pectoris.

Funkčná skupina angíny pektoris určujú odborníci podľa charakteristických symptómov, aby určili, čo má pacient robiť a čo by sa nemalo robiť.

U pacientov, ktorí trpia týmto klinickým syndrómom v pokoji, sú záchvaty angíny pectoris významne odlišné od prejavov ochorenia stabilného typu. Môžu byť dlhšie aj kratšie, pričom príčina výskytu môže byť náhodná.

Existujú nasledujúce typy:

 • Primárna C. Angina pectoris, ktorá sa nikdy predtým nezobrazovala, pokračuje mesiac.
 • Progresívne C. Zvyšuje frekvenciu a trvanie charakteristických symptómov.
 • Angína odpočinok. Útoky sa vyskytujú spontánne bez dôvodu výskytu (neexistovala fyzická aktivita, stres).
 • Postinfarkcia C. Symptómy bolesti sa vyskytujú do dvoch týždňov po infarkte.

Ak je podozrenie na nestabilitu S., je potrebná okamžitá hospitalizácia, aby sa zabránilo infarktu myokardu.

Na rozlíšenie medzi stabilným a nestabilným S. musíte venovať pozornosť trvaniu útokov. Nie je to viac ako päť alebo desať minút v stabilnej forme. Pri nestabilných angína pectoris sa zvyčajne zvyšuje čas.

Musíte tiež venovať pozornosť úrovni motorickej aktivity, ktorá spôsobuje symptómy bolesti. Stabilný sa spravidla vyznačuje rovnakou úrovňou motorickej aktivity, zatiaľ čo nestabilná môže nastať aj na pozadí odpočinku.

Pri určovaní typu klinického syndrómu sa účinnosť používania nitroglycerínu stáva dôležitým faktorom. V prípade stabilného klinického syndrómu bolesť zmizne do troch minút po užití jednej pilulky, zatiaľ čo s nestabilnou angínou pektoris jedna pilulka neodstraňuje pocity. Ak sa na zmiernenie príznakov potrebuje viac ako jedna tabletka, pacient sa bude zaoberať nestabilnou angínou.

Liečba a prevencia

Liečba tohto klinického syndrómu je zameraná na prevenciu angína pektoris a komplikácií choroby.

Pri útoku je najprv nutné podať sublingválne jednu tabletu s nitroglycerínom. Ak bolesť neprešla po jednej tablete, potom s intervalom troch minút môžete zobrať ďalšie. Počas jedného záchvatu sa neodporúča užívať viac ako tri tablety nitroglycerínu, aby sa zabránilo silnému zníženiu krvného tlaku.

Liečba liečby angíny zahŕňa užívanie antiischemických liekov, pretože pomáhajú znižovať potrebu kyslíka v srdci. Okrem antiischemických liekov je možné predpísať antisklerotické lieky.

V prípade komplikácií, ktoré zvyšujú riziko infarktu myokardu, môže byť potrebná operácia.

Prevencia zahŕňa vzdanie sa zlých návykov, normalizáciu denného režimu, diéty a zníženie negatívneho vplyvu iných faktorov na angínu pectoris.

S diagnózou angíny je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emočnému stresu a liečiť súbežné ochorenia.

Ak sa pacient bude riadiť odporúčaniami odborníkov, odpoveď na otázku, či môže byť liečba angíny pectoris vyliečená, bude pozitívna.

Angina - čo to je? Príčiny, symptómy a liečba

Angina pectoris je bežná choroba srdca, ktorá pri pokroku vedie k chronickému zlyhaniu srdca a infarktu myokardu. Angina pectoris sa často považuje za príznak poškodenia koronárnych artérií - náhla bolesť za hrudnou kosťou, ku ktorej dochádza na pozadí fyzickej námahy alebo stresovej situácie.

Pravdepodobne mnohí počuli výraz "stuhnutie angíny". Avšak, nie každý vie, že príčiny takéhoto nepohodlia v hrudníku sú zakorenené na ochorenia srdca. Akékoľvek nepohodlie spojené s bolesťou v oblasti hrudníka je prvým znakom ochorenia, akým je angína. Všetko kvôli - nedostatku krvného zásobenia srdcového svalu, a preto je bolestivý útok.

V tomto článku sa budeme zaoberať angínou pectoris, príznakmi toho, čo robiť a čo robiť. Okrem toho budeme hovoriť o liečbe a účinných spôsoboch prevencie choroby.

dôvody

Prečo sa objaví angína a čo je to? Angina pectoris je forma koronárnej choroby srdca charakterizovaná ostrými bolesťami v oblasti sterna. Súvisí to s tým, že v určitej časti srdca je normálne prekrvenie krvi. Po prvýkrát tento stav srdcového svalu opísal V. Geberden v roku 1768.

Všetky príčiny ochorení myokardu sú spojené s poklesom priemeru koronárnych ciev, medzi ktoré patria:

 1. Ateroskleróza koronárnych ciev je najčastejšou príčinou myokardiálnej ischémie, pri ktorej sa cholesterol ukladá na stenách tepny, čo vedie k zúženiu ich lúmenu. V budúcnosti môže byť ateroskleróza komplikovaná infarktom myokardu (smrť časti srdcového svalu vďaka úplnému uzavretiu tepny trombom).
 2. Tachykardia je nárast srdcovej frekvencie, čo spôsobuje zvýšenie potreby svalov kyslíka a živín a koronárne cievy nie vždy zvládajú dostatočné zásobovanie.
 3. Hypertenzia - zvýšenie systémového arteriálneho tlaku v nádobách nad normou spôsobuje kŕč (zúženie) koronárnych ciev.
 4. Infekčná patológia koronárnych artérií - endartritída, pri ktorej sa lúmen ciev zužuje v dôsledku ich zápalu.

Medzi predisponujúce príčiny angíny pektoris sa hovorí senilný vek, ktorý je spojený s vaskulárnym opotrebením, metabolickými poruchami, citlivosťou tkanív na degeneratívne zmeny. U mladých ľudí sa stenokardia vyvíja v prítomnosti rôznych ochorení, a to priamo kardiovaskulárneho systému a endokrinného, ​​nervového a metabolizmu.

Rizikové faktory sú nadváha, fajčenie, nezdravá strava, vrodené srdcové nedostatky a krvné cievy, hypertenzia, cukrovka.

klasifikácia

V závislosti od reakcie srdca na provokujúce faktory existuje niekoľko typov angíny pectoris:

 1. Stabilná angína napätia - príznaky prejavu sa prejavujú ako naliehavé, nudné bolesti alebo pocit ťažkosti v hrudi. Typické ožarovanie ľavého ramena alebo ľavej ruky. Spôsobené bolesťou, fyzickou námahou, stresom. Bolesť zmizne spontánne po ukončení fyzickej námahy alebo po užití nitroglycerínu.
 2. Nestabilná angína (progresívna angína pectoris). Človek môže prudko cítiť, že sa zhoršil. A to všetko sa deje bez zjavného dôvodu. Lekári spájajú vývoj tohto typu angíny s existenciou trhliny v srdcovej cievke umiestnenej v blízkosti aterosklerotického plátu. To vedie k tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach, ktoré narúšajú normálny prietok krvi.
 3. Spontánna (variantná) angína pectoris je zriedkavá, je spôsobená spazom koronárnych artérií, čo spôsobuje, že myokard dostáva menej krvi a kyslíka. To sa prejavuje silnou bolesťou za hrudnou kosťou, srdcový rytmus je narušený. Spazmus nevedie k infarktu, rýchlo prechádza, čo spôsobuje dlhotrvajúcu hladinu myokardu v kyslíku.

Príznaky angíny pectoris

Keď nastane angína, bolesť je hlavným príznakom, ako u väčšiny srdcových ochorení. Najčastejšie sa to prejavuje pri ťažkej fyzickej námahe, ale môže sa rozvíjať aj na pozadí emočného vzrušenia, ktoré sa niekedy vyskytuje menej často.

Bolesť je lokalizovaná za hrudnou kosťou, je útlaková, takže angina pectoris má druhé meno - "angina pectoris". Ľudia opisujú pocity rôznymi spôsobmi: niekto sa cíti, akoby v tehdej tehlovej kosti, ktorá zasahuje do dýchania, niekto sa sťažuje na tlak v srdci, niekto má tendenciu cítiť pálenie.

Bolestné útoky, ktoré trvajú v priemere nie viac ako 5 minút. Ak trvanie záchvatu prekročí 20 minút, môže to znamenať prechod z angína na akútny infarkt myokardu, pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je individuálne - intervaly medzi nimi niekedy trvajú dlhé mesiace a niekedy sa útoky opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.,

Trvalým spoločníkom na záchvaty angíny je tiež zmysel pre blížiacu sa katastrofu, paniku a strach zo smrti. Okrem vyššie uvedených symptómov môže byť angína pektoris indikovaná známkami ako dýchavičnosť a únava aj pri miernom namáhaní.

Príznaky angíny pektoris sú podobné ako príznaky infarktu myokardu. Môže byť ťažké rozlíšiť jednu chorobu od druhej. Útok na angínu sa uskutoční v priebehu niekoľkých minút, ak pacient sedí na odpočinok alebo užíva nitroglycerín. A z infarktu takéto jednoduché prostriedky nepomáhajú. Ak bolesti na hrudníku a iné príznaky nezmiznú dlhšie ako zvyčajne, ihneď zavolajte sanitku.

Čo robiť v prípade útoku stenokardie - núdzovej starostlivosti

Ak sa objavia príznaky angíny, čo treba urobiť, čo by sa nemalo robiť? Predtým, než príde sanitka s takýmto útokom angíny, je potrebná nasledovná domáca liečba:

 1. V žiadnom prípade sa nemôže vzdať emócií a paniky, pretože to môže výrazne zhoršiť kŕč. Preto je potrebné uzdravovať chorého človeka všetkými prostriedkami a nie prejaviť svoj vlastný strach.
 2. Pacient položte so svojimi nohami dole, nedovoľte mu vstať. Ak sa v miestnosti objaví záchvat angíny, musíte zabezpečiť dobrý prívod čerstvého vzduchu do miestnosti - otvorte okná alebo dvere.
 3. Ak chcete podať nitroglycerínovú tabletu pod jazykom v indikovanej dávke, ktorú kardiológ predtým predpísal, ak je nitroglycerín vo forme aerosólu, neindujte jednu dávku. Koncentrácia nitroglycerínu v krvi dosahuje maximálne po 4-5 minútach a začína sa znižovať po 15 minútach.
 4. Prečo práve pod jazykom? Absorbujúc v ústnej dutine, nitroglycerín nevstupuje do celkového obehu, ale priamo do koronárnych ciev. Rozširujú sa, prietok krvi do srdcového svalu sa niekoľkokrát zvyšuje, príznaky angíny pectoris sa zastavia.
 5. Ak sa záchvat nesnížil v priebehu 10-15 minút, aj po opakovanom podaní nitroglycerínu by sa mali používať analgetiká, pretože predĺžený záchvat môže byť prvým prejavom akútneho infarktu myokardu. Zvyčajne sa záchvat angíny zastaví v 5, maximálne 10 minút.
 6. Viac ako trikrát nemôžete použiť nitroglycerín, pretože môže dôjsť k prudkému poklesu krvného tlaku, čo by malo vážne dôsledky.
 7. Ak sa po prvýkrát v živote objaví záchvat angíny, a na pozadí všetkých vyššie uvedených krokov, musí prejsť sanitka viac ako desať minút.

Všeobecne platí, že prvá pomoc v prípade útoku na anginu pectoris sa zníži na užívanie liekov, ktoré rozširujú koronárne cievy. Patria sem chemické deriváty nitrátov, to znamená nitroglycerín. Efekt sa dostane do niekoľkých minút.

Liečba angíny pectoris

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 1. Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 2. Zabránenie progresii ochorenia;
 3. Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Najdôležitejšou úlohou pri dosahovaní prvého cieľa je zmena životného štýlu pacienta. Zlepšenie prognózy ochorenia možno dosiahnuť nasledujúcimi činnosťami:

 1. Odvykanie od fajčenia.
 2. Stredná fyzická aktivita.
 3. Diéta a strata hmotnosti: obmedzenie spotreby soli a nasýtených tukov, pravidelná konzumácia ovocia, zeleniny a rýb.

Plánovaná farmakoterapia na liečbu angíny zahŕňa antianginózne (antiischemické) lieky, ktoré znižujú potrebu kyslíka v srdcovom svale: dlhodobo pôsobiace nitráty (erinitída, sustak, nitrosorbid, nitrón atď.), B-adrenergné blokátory (anaprilina, trazikor atď. ), blokátory kalciového kanála (verapamil, nifedipín), preduktálne atď.

Pri liečbe angíny pectoris sa odporúča používať antisklerotické lieky (skupina statínov - lovastatín, zocor), antioxidanty (tokoferol, aevit), antiagregačné lieky (aspirín). V pokročilých štádiách nestabilnej angíny pectoris, keď bolesť nezmizne po dlhú dobu, sa používajú chirurgické metódy liečby angíny pectoris:

 1. Operácia bypassu koronárnych artérií: keď sa z vlastnej žily vytvorí ďalšia srdcová cievna látka priamo z aorty. Neprítomnosť kyslíkového hladovania úplne zmierňuje príznaky angíny.
 2. Stenovaskulárne cievy srdca s angínou umožňujú vytvoriť určitý priemer tepien, ktorý nie je zúžený. Podstata operácie: vložená do srdca tepien trubice, ktorá nie je stlačená.

Angína a výsledok

Angina pectoris je chronická. Útoky môžu byť zriedkavé. Maximálna doba trvania záchvatu angíny - 20 minút, môže mať za následok infarkt myokardu. U pacientov trpiacich predĺženou angínou sa rozvíja kardiálna skleróza, narušuje sa srdcový rytmus a objavujú sa príznaky srdcového zlyhania.

prevencia

Účinná prevencia angíny pektoris vyžaduje odstránenie rizikových faktorov:

 1. Sledujte svoju váhu a snažte sa vyhnúť obezite.
 2. Zabudnite na fajčenie a iné zlé návyky navždy.
 3. Včas liečiť súčasné ochorenia, ktoré môžu byť predpokladom pre vznik angíny pectoris.
 4. S genetickou predispozíciou na srdcové ochorenie trvať viac času na posilnenie srdcového svalu a zvýšenie elasticity krvných ciev, navštíviť miestnosť pre fyzickú terapiu a striktne dodržiavať všetky rady ošetrujúceho lekára.
 5. Vedú aktívny životný štýl, pretože hypodynamia je jedným z rizikových faktorov pri rozvoji angíny pectoris a iných ochorení srdca a krvných ciev.

Ako je sekundárna profylaxia sa už potvrdenou diagnózou anginy pectoris nutné, aby sa zabránilo rušeniu a fyzickú námahu profylakticky, aby sa nitroglycerín zaťaženie, prevenciu aterosklerózy, terapeutické komorbidity.

Angína pektoris - aké sú príznaky, príznaky, liečba a núdzová starostlivosť o záchvat angíny pektoris

Angina pectoris je bolestivý syndróm v oblasti srdca spôsobený nedostatočným prívodom krvi do srdcového svalu. Inými slovami, angina pectoris nie je nezávislé ochorenie, ale kombinácia symptómov súvisiacich so syndrómom bolesti. Angína pektoris syndróm je prejav koronárnej choroby srdca (CHD).

Čo je to táto choroba, prečo sa vyskytuje u ľudí a aké sú hlavné príznaky a metódy liečby, ktoré sú účinné pre angínu, pozrieme sa ďalej v článku.

Angina: Čo je to?

Angina pectoris je klinický syndróm charakterizovaný nepohodou alebo ťažkou bolesťou na hrudníku, ktorej hlavnou príčinou je porušenie koronárneho prekrvenia srdcového svalu.

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v dôsledku aterosklerózy koronárnych artérií, ochorenia, v ktorom sa na ich stenách ukladá cholesterol a vytvárajú sa aheromatózne plaky. Časom sa lumen zužuje, často dochádza k úplnému zablokovaniu.

klasifikácia

V súčasnosti na základe klinického priebehu existujú tri hlavné možnosti angíny pectoris:

Stabilná angína pectoris

Stabilná angína - znamená, že počas predchádzajúceho mesiaca alebo dlhšie trpel pacient bolesti na hrudi asi rovnakej intenzity. Stabilná sa tiež nazýva námaľovacia angina pectoris, pretože vývoj záchvatov je spojený s nadmerne intenzívnou prácou srdcového svalu, ktorá je nútená pumpovať krv cez cievy, ktorých lúmen je zúžený o 50 - 75%.

Angína je rozdelená na 4 funkčné triedy (FC):

 1. Útoky na bolesť na hrudníku sú zriedkavé, len s maximálnym fyzickým a emočným preťažením. Zmeny EKG sa zriedka detegujú. Lumen koronárnych artérií sa môže zúžiť o 50%. Možno ateroskleróza postihuje iba jednu z nich.
 2. Druhá funkčná trieda spôsobuje záchvaty a bolesti pri lezenie po schodoch, rýchlych krokoch, po vydarenom jedle. Mrazivé počasie a vietor často pôsobia ako provokujúce faktory.
 3. Ak je FC 3 diagnostikované výrazné obmedzenie fyzickej aktivity. Angina pectoris sa cíti v tichom pohybe na rovnej ceste vzdialenosti sto alebo dvesto metrov, pri lezení na prvé poschodie. Útoky sa stávajú časté, ak pacient vyfúca. U takýchto pacientov môže byť angína v kľudnej polohe v kľude po nervovom šoku.
 4. Pri použití FC 4 spôsobuje akékoľvek najmenšie zaťaženie bolesť a nepohodlie. Často v dejinách osoby s takýmto variantom angíny môže byť v chronickej fáze srdcový záchvat alebo srdcové zlyhanie. Angiózny syndróm sa často vyskytuje v úplnom odpočinku alebo dokonca v noci.

Nestabilná angína srdca

Čo je to? Nestabilná angína je charakterizovaná bolestivými záchvatmi s rôznou intenzitou, trvaním, nepredvídateľným vzhľadom, napríklad v pokoji. Bolestivý syndróm je ťažšie uvoľňovať pri užívaní dusičnanov (nitroglycerínu). Riziko infarktu myokardu je vyššie, na rozdiel od stabilnej formy tejto patológie.

Nestabilná angína je rozdelená na:

 • Po prvýkrát vznikla angína - prvý záchvat bol najneskôr 30 dní.
 • Progresívne - zvyšuje závažnosť, trvanie alebo frekvenciu bolestivých útokov.
 • Spontánne (Prinzmetal alebo vasostatická) sa vyskytuje v dôsledku kŕčov koronárnych artérií.
 • Skorá postinfrakčná stenokardia - v období do 14 dní po infarkte.

Existuje aj takzvaná variantná angína, ktorá sa najčastejšie deklaruje v noci alebo skoro ráno. Útoky sa vyskytujú, keď je pacient v kľude. Trvajú v priemere asi 3-5 minút. Sú vyvolané náhlym kŕčom koronárnych artérií. V tomto prípade môžu byť steny krvných ciev naložené plaky, ale niekedy sú úplne čisté.

Na rozlíšenie medzi stabilnou a nestabilnou angínou je potrebné vyhodnotiť nasledujúce faktory:

 • Aká fyzická aktivita je vyvolaná útokom angíny pectoris;
 • doba trvania;
 • Účinnosť nitroglycerínu.

So stabilnou angínou je útok spúšťaný rovnakou úrovňou fyzického alebo emočného stresu. V prípade nestabilnej formy je útok vyvolaný menšou fyzickou námahou alebo sa dokonca objaví v pokoji.

So stabilnou angínou trvá dlhšie ako 5 - 10 minút a pri nestabilite môže trvať až 15 minút.

dôvody

Rizikové faktory zahŕňajú dedičnosť, vek a pohlavie. Muži vo veku 50 až 55 rokov sú náchylnejší na výskyt choroby ako ženy. Ak hovoríme o percentách, potom medzi 45. a 54. rokom trpí úzkosť u 2 - 5% ľudí, zatiaľ čo vo veku 65 - 74 rokov sa zvyšuje na 10-20%.

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Symptómy sa objavujú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je závažnejšia angína.

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu angína pektoris:

 • Zvýšená fyzická námaha;
 • Silné emocionálne skúsenosti, stres;
 • tachykardia;
 • Vyjdite z teplej miestnosti do studeného, ​​chladného a veterného počasia.

Najčastejšie náchylné na angínu sú:

 • muži;
 • Osoby s nadváhou, obezitou;
 • vysoký krvný tlak;
 • Závisia od fajčenia, alkoholu, drog;
 • Milovníci rýchleho občerstvenia;
 • Ľudia so sedavým životným štýlom;
 • Ľudia, ktorí sú často vystavení stresu;
 • Osoby s ochoreniami, ako je diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia (hypertenzia).

Prvé znaky u mužov a žien

Najvýznamnejším príznakom angíny je bolesť. Trvanie: od 1 do 15 minút (2-5 minút).

Povaha bolestivého syndrómu: paroxysmálny nepríjemný pocit alebo stlačenie, kompresívna, hlboká sluchová bolesť, útok možno opísať ako napätie, ťažkosť, nedostatok vzduchu.

Lokalizácia a ožarovanie:

 • lokalizácia za hrudnou kosťou alebo pozdĺž ľavého okraja hrudnej kosti je najtypickejšia.
 • ožarovanie na krku, spodnú čeľusť, zuby, medzikuskulárny priestor, menej často - v kĺbe alebo zápästiach kĺbov, mastoidných procesov.

Okrem bolesti môžu byť príznaky takzvané ekvivalenty angíny. Patria medzi ne:

 • dýchavičnosť - pocit ťažkosti s dýchaním ako pri inhalácii, tak pri výdychu. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia srdcovej relaxácie.
 • ťažká a ťažká únava počas cvičenia je dôsledkom nedostatočnej dodávky kyslíka do svalov v dôsledku zníženej kontraktility srdca.
 • Bolesť v srdci.
 • Bolesť v predlaktí, krku alebo chrbte spolu s bolesťou na hrudníku.
 • Dýchavičnosť.
 • Zvýšené potenie.
 • Závraty.
 • Úzkosť, strach zo smrti.
 • Pocit slabosti a únavy.

Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť aj u žien:

 • Kašeľ je častým výskytom angíny pectoris. Najčastejšie sa vyskytuje v noci v polohe na chrbte. Je to spôsobené stagnáciou krvi v pľúcnom obehu.
 • Nepríjemnosť špičiek prstov.
 • Prítomnosť plytkého dýchania.
 • pocit nedostatku dychu;
 • strach a úzkosť;
 • pacient sténuje a kvôli bolesti tlačí ruku na hrudník;
 • bledosť;
 • chladné alebo necitlivé ruky;
 • rýchly impulz;
 • pocit tepu srdca;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Príznaky angíny pectoris

Charakteristické symptómy u dospelých s angínou:

 • Bolestivé pocity sú zvyčajne umiestnené v hornej alebo dolnej časti hrudnej kosti (oveľa menej často v spodnej časti), na každej strane alebo za ním.
 • Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa angina pectoris prejavuje ako bolesť v epigastrickej oblasti - môže sa to mýliť s prejavmi akútneho vredu alebo príznakmi duodenálneho vredu.
 • Bolesť prevažuje na ľavej strane tela - rameno, krk, rameno, chrbát, lopatka, dolná čeľusť, ušná lalok.
 • Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré zmierňujú tento stav, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Ak to príliš zhorší a bolesť sa valí vo vlnách a nitroglycerín takmer nepomôže, musíte urýchlene zavolať na ambulanciu, pretože ide o jeden z príznakov infarktu myokardu.

Nasledujúce príznaky angíny sú menej časté:

 • Zvýšený krvný tlak, ktorý naopak vyvoláva prejavy bolesti hlavy, závrat, slabosť.
 • Dyspnoe je bežným príznakom hladujúceho myokardu. Človek sa začína potiť bez zjavného dôvodu.
 • Stále často je angína pektoris sprevádzaná prerušením práce srdca, človek cíti dobre nerovnomerné a chaotické pulzovanie.
 • Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie.
 • Osoba zažíva strach, zvyšuje motorickú aktivitu.

Pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je tu individuálne - intervaly medzi nimi niekedy sú dlhé mesiace a niekedy sa opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.

Pod anginou sa môže maskovať:

 • Srdcový záchvat;
 • Ochorenia gastrointestinálneho traktu (peptický vred, ochorenie pažeráka);
 • Choroby hrudníka a chrbtice (osteochondróza hrudnej chrbtice, šindle);
 • Ochorenia pľúc (zápal pľúc, pleurisy).

Pamätajte, že len lekár môže určiť príčinu bolesti na hrudníku.

 • Akútna bolesť v hrudníku, ktorá vyzařuje do iných častí tela.
 • Možné zníženie krvného tlaku, zrýchlenie pulzu, studený pot, zvýšenie telesnej teploty o 1-2 stupne.

Príznaky trvajú dlhšie ako 15 minút, nitroglycerín a zvyšok nepomáhajú

 • Stlačenie alebo kontrakcie bolesti v hrudi, môže dať na krku, čeľuste, ramená, ramená.
 • Zníženie krvného tlaku, urýchlenie pulzu, studený pot nie je pravdepodobné.
 • Zvýšenie teploty tela sa nestane.

Prejdite 2-15 minút, pomáha odpočívať a nitroglycerín

Angína: príznaky a prvá pomoc

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke. Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla.

Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak táto podmienka nezmizne, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu.

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti.

Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva.

Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Poskytovanie núdzovej starostlivosti o angínu

Bezprostredná prvá pomoc poskytnutá na angínu pred príchodom ambulancie pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. pacient pohodlne sedí s nohami spúšťanými, zatiaľ čo je tiež ubezpečený, vyhýba sa náhlym pohybom a vstáva;
 2. polovica veľkej aspirínovej tablety alebo 1 tableta sa pod pero;
 3. na zmiernenie tohto stavu sa nitroglycerín ďalej podáva - pod pero 1 tablety;
 4. namiesto nitroglycerínu sa môže použiť izoketový aerosól (jednorázová, neinhalovaná) alebo nitrolingval;
 5. použitie nitroglycerínu sa môže uskutočňovať v intervale troch minút, použitie liekov na aerosólové lieky sa uskutočňuje v intervaloch jednej minúty;
 6. opakované použitie liekov je možné až trikrát, inak môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku.

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykonáva.

diagnostika

Pri stanovovaní diagnózy je dôležitá úloha objasniť sťažnosti pacienta, históriu patológie. Vyhodnocujú sa klinické symptómy, vykonajú sa inštrumentálne a laboratórne testy s cieľom presne určiť závažnosť ochorenia.

Minimálny zoznam biochemických parametrov pre podozrenie na koronárnu chorobu srdca a angínu zahŕňa stanovenie hladín v krvi:

 • celkový cholesterol;
 • cholesterol lipoproteínu s vysokou hustotou;
 • cholesterol lipoproteín s nízkou hustotou;
 • triglyceridy;
 • hemoglobín;
 • glukóza;
 • AST a ALT.
 • Holter monitoring. 24-hodinový prenosný záznamník je pripojený k pacientovi po dobu 24 hodín, zaznamenáva EKG a prenáša získané informácie do počítača na klinike.
 • Testovanie. Srdcové reakcie sa kontrolujú rôznymi záťažami - pre tento účel bol vytvorený bicyklový ergometer (môže byť nahradený bežiacim pásom).
 • Počítačová multispirálna tomografia. Vyžaduje sa odlíšenie angíny od iných ochorení.
 • Koronárna angiografia. Lekár používa túto metódu na určenie výberu liečby (operačného alebo konzervatívneho).
 • Echokardiografia. Určuje stupeň poškodenia srdcových ciev.

Liečba angíny pectoris u dospelých

Ako liečiť angínu pectoris? Liečba angíny pektoris je zamerané na zmiernenie bolesti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, ako aj zastavenie vývoja aterosklerózy a čistenia krvných ciev z aterosklerotických plátov.

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 • Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 • Zabránenie progresii ochorenia;
 • Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Lieková terapia zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 1. ACE inhibítory. Udržujte krvný tlak pri normálnej, nižšej tepovej frekvencii.
 2. Omega-3 polynenasýtené kyseliny, statíny, fibráty. Stabilizujte a spomaľte výskyt sklerotických plakov.
 3. Protidoštičkové látky. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach.
 4. Antagonisty vápnika. Keď vazospastická angína znižuje tvorbu koronárnych kŕčov. Dusičnany (nitroglycerín a iné). Zbavte záchvatov.
 5. Sú predpísané na profylaxiu pred predĺženým fyzickým námahom alebo pred nárastom emócií.

Chirurgická liečba

Tento typ chirurgickej liečby choroby zahŕňa vytvorenie cesty okolo prietoku krvi do postihnutej oblasti srdca. Pod poškodením je umiestnený tzv. Skrat, nazývaný touto procedúrou bypassu koronárnej artérie.

Takáto intervencia je indikovaná u pacientov, u ktorých bola zistená ťažká angína so zníženým lumenom srdcových ciev (70% alebo viac).

Operatívna chirurgia sa často používa v prípadoch predchádzajúceho infarktu myokardu. Výsledkom operácie je obnovenie zhoršeného prietoku krvi v tepnách, ktoré dodávajú kyslíku do srdcového svalu.

Diéta a správna výživa

Diéta pre angínu je zameraná na spomalenie progresie aterosklerózy. Jeho cieľom je eliminovať poruchy metabolizmu lipidov, znižovať hmotnosť a zlepšovať krvný obeh.

Všeobecné zásady výživy:

 • Redukcia živočíšnych tukov a sacharidov (ľahko stráviteľná). Pri varení musíte odstrániť tuk, odstrániť mastnotu, ktorá sa roztopí počas pečenia a odstrániť pokožku od vtáka. Stupeň obmedzenia tukov a sacharidov závisí od hmotnosti pacienta.
 • Normálny obsah bielkovín.
 • Obsah kyseliny linolovej, lipotropných látok, vlákniny, draslíka a horčíka sa zvyšuje kvôli zvýšeniu výživy rastlinných olejov, morských živočíchov, zeleniny, ovocia a tvarohu.
 • Zvýšenie podielu výrobkov obsahujúcich jód (morská kel, mušle, morská ryba, kalmáre, krevety).

Osoba potrebuje draslík, ktorého denná dávka je približne 300-3000 mg. Tento stopový prvok normalizuje srdcové rytmy, zlepšuje fungovanie endokrinného systému a srdcového svalu. Draslík je obsiahnutý v nasledujúcich produktoch:

 • huby;
 • morské plody;
 • ryby;
 • čierne ríbezle;
 • kakaa;
 • mliečne výrobky;
 • paradajky;
 • zemiaky;
 • petržlen;
 • marhuľa;
 • slivky;
 • hrozienka.

Produkty, ktoré je potrebné opustiť alebo znížiť príjem:

 • Tuky živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú veľa cholesterolu a prispievajú k výskytu cholesterolových plakov v krvných cievach a v dôsledku toho spôsobujú aterosklerózu. Zahŕňa tučné mäso, ako je bravčové mäso a hydina (kačica, hus).
 • Múka a cukrovinky, pretože sú bohaté na sacharidy, ktoré spôsobujú obezitu.
 • Je potrebné obmedziť príjem soli, pretože spomaľuje proces odstraňovania kvapaliny z tela. Môžete nahradiť soľ zeleninami, na ktorých navyše existuje veľa vitamínov (A, B, C, PP) a minerálov (kyselina listová, fosfor, draslík, vápnik, železo).
 • Nápoje obsahujúce kofeín (káva, silný čaj), pretože majú diuretický účinok a z tela odoberajú veľa tekutín.

Ľudové opravné prostriedky

Pred používaním ľudových metód angíny musíte poradiť s kardiológom.

 1. Vezmite čerstvý džús z materskej šťavy v 40 kvapkách počas 2 sekúnd. l. pred jedlom po dobu jedného mesiaca. Na zimné skladovanie pomiešajte šťavu s rovnakým množstvom vodky. Vezmite 1 lyžičku. 3 krát denne.
 2. Zmiešajte korene valerijských, sladkovodných odrezkov, plodov kôpru, trávnych sérií, vlnenej panzery, kvetenstvo nechtíkavcov (1: 2: 1: 2: 2: 2). V pohári vriacej vody pripravte lyžicu zmesi, trváte na teplo minimálne hodinu, filtrovať a piť tretinu pohára trikrát denne.
 3. V národnej liečbe angíny používal zmes cesnaku a medu. Prejdite cez mlynček na mäso 5 citrónov, môžete s kôrou, stlačte šťavu. Pridajte do nej 5 ks cesnakov a 0,5 l medu, premiešajte. Udržujte týždeň na chladnom mieste. Vezmite 2.l. každý deň počas dvoch týždňov.
 4. Hawthorn čaj - prináša úľavu od bolesti srdca po krátkom čase každodenného užívania. Príprava: na 1 liter vriacej vody si 3-4 lyžice sušeného hlohu. Na zachovanie vlastností liečivých rastlín sa varí v thermos.

prevencia

Primárna prevencia (pre tých, ktorí nemajú angínu):

 • Korekcia výkonu.
 • Mierne cvičenie.
 • Kontrolujte hladinu cholesterolu a cukru v krvi 1 krát za rok.
 • V prítomnosti hypertenzie, konštantný príjem antihypertenzívnych liekov s retenciou krvného tlaku na úrovni pod 140/90 mm Hg.
 • Odvykanie od fajčenia.

Sekundárna profylaxia (pre tých, ktorí trpia angínou, znižuje frekvenciu a trvanie záchvatov, zlepšuje prognózu):

 • Vyhnite sa silnému stresu a nadmernej fyzickej námahe.
 • Pred fyzickou aktivitou môžete užívať 1 dávku nitroglycerínu.
 • Pravidelne užívajte lieky predpísané lekárom na zlepšenie prognózy ochorenia.
 • Liečba sprievodných ochorení.
 • Pozorovanie kardiológa.

Angina pectoris: napätie a pokoj, stabilné a nestabilné - príznaky, liečba

Jedným z najčastejších klinických prejavov ochorenia koronárnych artérií (koronárna choroba srdca) je angína. Tiež sa nazýva "angina pectoris", aj keď sa táto definícia ochorenia nedávno veľmi zriedka používala.

príznaky

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Vo väčšine prípadov sa náhle objaví bolesť. U niektorých ľudí sú príznaky angíny pectoris vyslovované v stresových situáciách, v iných - počas preťaženia pri vykonávaní ťažkej fyzickej práce alebo športových cvičení. Pri tretích útokoch sa zobudí uprostred noci. Najčastejšie je to kvôli zašpineniu v miestnosti alebo príliš nízkej teplote okolia, vysokému krvnému tlaku. V niektorých prípadoch dochádza k útoku s prejedaním (najmä v noci).

oblasti typických bolestivých irides pri angíne pectoris

Trvanie bolesti - nie viac ako 15 minút. Ale oni môžu dať na predlaktie, pod lopatou, krkom a dokonca aj čeľuste. Často sa záchvat angíny pektoris prejavuje nepríjemnými pocitmi v epigastrickej oblasti, napríklad ťažkosťami v žalúdku, žalúdočnými kŕčmi, nevoľnosťou a pálenie záhy. Vo väčšine prípadov zmiznú bolestivé pocity hneď, ako sa z človeka odstráni emočný vzrušenie, ak sa zastaví pri chôdzi, prestane pracovať. Ale niekedy na zastavenie útoku je potrebné užívať drogy zo skupiny dusičnanov s krátkym účinkom (nitroglycerínová tableta pod jazykom).

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti. Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva. Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Často je táto choroba sprevádzaná srdcovou arytmiou. Externé príznaky angíny pektoris a srdcových arytmií sa prejavujú nasledovne:

 • Bledosť kože tváre (v atypických prípadoch je sčervenanie);
 • Studený pot na čele;
 • Na tvári je vyjadrenie utrpenia;
 • Ruky sú chladné, so stratou pocitov v prstoch;
 • Dýchanie je povrchné, zriedkavé;
 • Pulz na začiatku útoku - častý, až do konca jeho frekvencie klesá.

Etiológia (príčiny)

Najbežnejšou príčinou tejto choroby je ateroskleróza koronárnych ciev a hypertenzia. Predpokladá sa, že výskyt angíny pektoris je spôsobený poklesom prívodu kyslíka do koronárnych ciev a srdcového svalu, ku ktorému dochádza vtedy, keď krvný tok do srdca nezodpovedá jeho potrebám. To spôsobuje ischémiu myokardu, ktorá naopak prispieva k narušeniu oxidačných procesov, ktoré sa vyskytujú v ňom, a vzniku prebytku metabolických produktov. Často srdcové svaly vyžadujú zvýšené množstvo kyslíka u pacientov s ťažkou hypertrofiou ľavej komory. Dôvodom sú ochorenia, ako je dilatačná alebo hypertrofická kardiomyopatia, regurgitácia aorty, aortálna stenóza.

Veľmi zriedkavo (ale takéto prípady boli zaznamenané), srdcová angina sa vyskytuje na pozadí infekčných a alergických ochorení.

Priebeh ochorenia a prognóza

Táto choroba sa vyznačuje chronickým priebehom. Útoky sa môžu opakovať pri ťažkej práci. Často sa vyskytujú vtedy, keď sa človek práve začína pohybovať (chodiť), najmä v chladnom a vlhkom počasí, v letných dňoch. Emocionálne, mentálne nevyvážené osoby vystavené častým stresom sú vystavené mŕtviciam. Vyskytli sa prípady, kedy bol prvý záchvat angíny pectoris smrteľný. Vo všeobecnosti, s správne zvoleným spôsobom liečby, podľa odporúčaní lekárov, prognóza je priaznivá.

liečba

Na odstránenie angíny pectoris sa používajú:

 1. Konzervatívne liečebné metódy, vrátane liekov (liečivých) a iných liekov;
 2. Ordinácie.

Liečba liekov na liečbu angíny pečene je vykonávaná kardiológa. Zahŕňa to:

Nežiaduce lieky zahŕňajú:

 • Používanie diét zameraných na zníženie hladín cholesterolu v krvi;
 • Prispôsobenie telesnej hmotnosti podľa jej indexu rastu;
 • Vývoj jednotlivých záťaží;
 • Liečba alternatívnou medicínou;
 • Odstránenie zlých návykov: fajčenie, užívanie alkoholu atď.

Atherotomia, rotoblácia, koronárna angioplastika, najmä stenting, ako aj ťažké chirurgické zákroky - chirurgia bypassu koronárnej artérie sú zahrnuté v chirurgickej liečbe. Spôsob liečby sa vyberá v závislosti od typu angíny a závažnosti ochorenia.

Klasifikácia angíny pectoris

Nasledujúca klasifikácia choroby sa prijíma:

 • Z dôvodu:
  1. Angína pektoris sa zdôrazňuje v dôsledku fyzickej námahy;
  2. Angína odpočinok, záchvaty ktorých prekonávajú pacienta počas nočného spánku a počas dňa, keď ležia, bez zjavných predpokladov.
 • Vzhľadom na povahu perkolácie: Prinzmetálna angina je zvýraznená ako samostatný typ.
  1. Stabilný. Útoky choroby sa objavujú s určitou, predvídateľnou frekvenciou (napríklad za jeden alebo dva dni, niekoľkokrát za mesiac atď.). Je rozdelená na funkčné triedy (FC) z I na IV.
  2. Nestabilná. Prvýkrát vzniká (letecké sily), progresívna (PS), pooperačná (skorá predinfarkcia), spontánna (variantná, vazospastická).

Každý druh a poddruh má svoje vlastné charakteristické črty a znaky priebehu ochorenia. Zvážte každého z nich.

Stabilná angína

Akadémia lekárskych vied uskutočnila výskum o tom, aké typy fyzickej práce môžu vykonávať ľudia s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, bez toho, aby prekonali nepohodlie a záchvaty vo forme ťažkosti a bolesti na hrudníku. Zároveň bola stabilná námaha na angínu pectoris rozdelená na funkčné triedy, z ktorých štyri boli rozlíšené.

I funkčná trieda

Nazýva sa to latentná (utajená) angína. Je charakterizovaná tým, že pacient môže vykonávať takmer všetky druhy práce. Ľahko prekonáva veľké vzdialenosti pešo, ľahko sa šplhá po schodoch. Ale iba vtedy, keď sa to všetko uskutoční mierne a na určitý čas. S akceleráciou pohybu alebo zvýšením trvania a tempa práce sa objaví záchvat angíny. Najčastejšie sa takéto útoky vyskytujú pri extrémnych zaťaženiach zdravého človeka, napríklad pri pokračovaní športových aktivít, po dlhej prestávke, nadmernej fyzickej námahe atď.

II funkčnej triedy

Ľudia, ktorí sú vystavení angíne pektoris tejto funkčnej triedy, často zaznamenávajú záchvaty v určitých hodinách, napríklad ráno po prebudení a náhle sa dostanú z postele. V niektorých sa prejavujú po prekonaní schodov určitej podlahy, v iných - pri pohybe za zlého počasia. Zníženie počtu útokov prispieva k riadnej organizácii práce a rozdeľovaniu fyzickej aktivity. Vykonávať ich v optimálnom čase.

III funkčnej triedy

Angina pectoris tohto typu je charakteristická pre ľudí so silným psycho-emocionálnym vzrušením, u ktorých sa objavujú záchvaty pri pohybe normálnym tempom. A prekonanie schodov do vašej podlahy sa pre nich zmení na skutočný test. Títo ľudia sú často vystavení pokojovej angíne. Sú najčastejšími pacientmi v nemocniciach s diagnostikovaným ochorením koronárnych artérií.

IV funkčnej triedy

U pacientov s angínou pektoris tejto funkčnej triedy akýkoľvek fyzický námah, dokonca bezvýznamný, spôsobuje útok. Niektorí sa nemôžu ani pohybovať po byte bez bolesti v hrudníku. Medzi nimi je najväčšie percento pacientov, ktorých bolesť nastáva v pokoji.

Nestabilná angína

Angína pektoris, počet útokov, ktoré sa potom môžu zvýšiť, potom klesať; ich intenzita a dĺžka sa zároveň mení, nazýva sa nestabilným alebo progresívnym. Nestabilná angína pectoris (NS) sa vyznačuje nasledujúcimi znakmi:

 • Povaha a závažnosť výskytu:
  1. Trieda I. Počiatočná fáza chronickej angíny. Prvé príznaky nástupu ochorenia boli zaznamenané krátko pred odchodom na lekára. V tomto prípade je exacerbácia CHD kratšia ako dva mesiace.
  2. Trieda II. Subakútny kurz. Bolestivé syndrómy boli pozorované počas celého mesiaca, ktorý predchádzal dátumu návštevy lekára. Ale za posledné dva dni neprítomnosť.
  3. Trieda III. Akútne. Útoky z angíny boli v posledných dvoch dňoch zaznamenané v pokoji.
 • Podmienky výskytu:
  1. Skupina A. Nestabilná, sekundárna angína. Príčiny jeho vývoja sú faktory vyvolávajúce ICHS (hypotenzia, tachyarytmia, nekontrolovaná hypertenzia, infekčné choroby sprevádzané horúčkou, anémia atď.),
  2. Skupina B. Nestabilná primárna angína. Vyvíja sa pri absencii faktorov, ktoré zvyšujú priebeh ochorenia koronárnych artérií.
  3. Skupina C. Skorá postinfrakčná stenokardia. Vyskytuje sa v nadchádzajúcich týždňoch po akútnom infarkte myokardu.
 • Na pozadí prebiehajúcej terapeutickej liečby:
  1. Vyvíja sa s minimálnymi lekárskymi postupmi (alebo ich nevykonávať).
  2. S prebiehajúcim kurzom s drogami.
  3. Vývoj pokračuje intenzívnou liečbou.

Zostávajúca angína pectoris

Pacienti s diagnózou angíny sú stabilnou IV funkčnou triedou, takmer vždy sa sťažujú na bolesť v noci, rovnako ako skoro ráno, keď sú len v hore a v posteli. Prieskum srdcových a hemodynamických procesov u týchto pacientov prostredníctvom nepretržitého denného monitorovania dokazuje, že predchodcom každého útoku je zvýšenie krvného tlaku (diastolický a systolický) a zvýšenie srdcovej frekvencie. U niektorých jedincov bol tlak vysoký av pľúcnej tepne.

Liečba angíny pectoris je ťažší priebeh námahenej angíny pectoris. Najčastejšie nástup útoku predchádza psycho-emocionálny stres, ktorý spôsobuje zvýšenie krvného tlaku.

Je oveľa ťažšie ich zatknúť, pretože odstránenie príčiny ich výskytu predstavuje určité ťažkosti. Koniec koncov, akékoľvek ospravedlnenie môže slúžiť ako psycho-emocionálne zaťaženie - rozhovor s lekárom, rodinný konflikt, problémy v práci atď.

Keď sa prvýkrát objaví útok tohto typu stenokardie, mnohí ľudia majú pocit paniky. Obávajú sa pohybu. Po prekonaní bolesti sa u človeka prejaví pocit nadmernej únavy. Na čele sa objavujú kvapky studeného potu. Frekvencia výskytu útokov - všetky odlišné. V niektorých sa môžu prejaviť iba v kritických situáciách. Ďalšie útoky sa navštevujú viac ako 50 krát denne.

Jedným z typov kľudovej anginy je vazospastická angína. Hlavným dôvodom nástupu záchvatov je náhle kŕče koronárnych ciev. Niekedy sa to deje aj bez prítomnosti aterosklerotických plakov.

U mnohých starších ľudí je spontánna angína typická, ktorá sa vyskytuje skoro ráno, v kľude alebo keď sa mení ich telesná pozícia. Neexistujú žiadne viditeľné predpoklady pre záchvaty. Vo väčšine prípadov je ich výskyt spojený s nočnými morami, podvedomým strachom zo smrti. Takýto útok môže trvať trochu dlhšie ako iné typy. Často nie je zastavený nitroglycerínom. Všetko toto je angína, príznaky ktorých sú veľmi podobné symptómom infarktu myokardu. Ak urobíte kardiogram, uvidíte, že myokard sa nachádza v štádiu dystrofie, ale nie sú žiadne zrejmé príznaky srdcového záchvatu a aktivita enzýmov, ktoré na ne ukazujú.

Tlačová mechúrová angína

Printsmetálna angína je špeciálny, atypický a veľmi zriedkavý typ koronárnej choroby srdca. Dostala toto meno na počesť amerického kardiológa, ktorý ho prvýkrát objavil. Zvláštnosťou tohto typu choroby je cyklická povaha nástupu útokov, ktoré po sebe idú po určitom časovom intervale. Zvyčajne tvoria sériu útokov (od dvoch do piatich), ktoré sa objavujú vždy súčasne - skoro ráno. Ich trvanie môže byť od 15 do 45 minút. Tento typ angíny je často sprevádzaný ťažkou arytmiou.

Predpokladá sa, že tento typ stenokardie je choroba mladých ľudí (až 40 rokov). Zriedkavo spôsobuje srdcový záchvat, ale môže prispieť k rozvoju porúch srdcového rytmu, ktoré sú nebezpečné pre život človeka, ako je ventrikulárna tachykardia.

Povaha bolesti pri angíne

Väčšina ľudí s angínou trpí bolesťou na hrudníku. Niektorí ho charakterizujú ako lisovanie alebo rezanie, v iných sa cítia ako krk alebo horenie srdca. Ale mnohí pacienti, ktorí nemôžu presne vyjadriť povahu bolesti, pretože vyzařuje do rôznych častí tela. Skutočnosť, že táto stenokardia je často preukázaná charakteristickým gestom - zovretou päsťou (jednou alebo oboma rukami) pripevnenou k hrudníku.

Bolesti pri stenocardii zvyčajne nasledujú za sebou, postupne sa zosilňujú a narastajú. Dosiahli určitú intenzitu, takmer okamžite zmizli. Pre angínu pectoris sa vyznačuje výskyt bolesti v čase záťaže. Bolesť na hrudníku v hrudi, ktorá sa objavuje na konci pracovného dňa po dokončení fyzickej práce, nemá nič spoločné s ischemickou chorobou srdca. Nemali by ste sa obávať, či bolesť trvá len niekoľko sekúnd, a zmizne s hlbokým nadýchaním alebo zmenou pozície.

Video: Prednáška o angíne a ischemickej chorobe srdca u SPbU

Rizikové skupiny

Existujú vlastnosti, ktoré môžu vyvolať vznik rôznych typov angíny pectoris. Nazývajú sa rizikové skupiny. Rozlišujú sa tieto rizikové skupiny:

 • Nemodifikované - faktory, ktoré osoba nemôže ovplyvniť (eliminovať). Patria medzi ne:
  1. Dedičnosť (genetická predispozícia). Ak niekto z mužskej rodiny uhynul vo veku 55 rokov zo srdcového ochorenia, potom je syn vystavený riziku vzniku angíny. Na ženskej línii sa riziko ochorenia vyskytne, ak úmrtie klesne zo srdcového ochorenia na 65 rokov.
  2. Race. Je potrebné poznamenať, že angína je pozorovaná častejšie u Európanov, najmä v severných krajinách, ako u tých v južných krajinách. A najnižšie percento choroby - medzi zástupcami rasy Negroid.
  3. Pohlavie a vek. Vo veku 55 rokov sa angina stáva častejšie u mužov ako u žien. Je to spôsobené vysokou produkciou estrogénu (ženských hormónov) počas tohto obdobia. Ide o spoľahlivú ochranu srdca pred rôznymi chorobami. Avšak počas menopauzy sa obraz mení a riziko angíny medzi zástupcami oboch pohlaví sa stáva rovnakým.
 • Modifikovaná - riziková skupina, v ktorej môže osoba ovplyvniť príčiny choroby. Zahŕňa tieto faktory:
  1. Nadváha (obezita). Pri strate hmotnosti sa hladina cholesterolu v krvi znižuje, klesá krvný tlak, čo znateľne znižuje riziko angíny pectoris.
  2. Diabetes mellitus. Udržaním hladín cukru v krvi blízkych normálnym hodnotám je možné kontrolovať frekvenciu útokov IHD.
  3. Emocionálny stres. Môžete sa pokúsiť vyhnúť mnohým stresovým situáciám, a tým znížiť počet záchvatov angíny.
  4. Zvýšený krvný tlak (hypertenzia).
  5. Nízka fyzická aktivita (hypodynamia).
  6. Zlé návyky, najmä fajčenie.

Núdzová starostlivosť o angínu

Ľudia s diagnostikovanou progresívnou angínou (a inými typmi) sú ohrození pravdepodobnosťou náhlej smrti a výskytu infarktu myokardu. Preto je dôležité vedieť, ako rýchlo zvládnuť hlavné príznaky ochorenia sami a ak je potrebná intervencia lekárov.

Vo väčšine prípadov sa táto choroba prejavuje výskytom ostrých bolestí v oblasti hrudníka. K tomu dochádza v dôsledku skutočnosti, že myokard trpí nedostatkom kyslíka kvôli nízkej krvi počas cvičenia. Prvá pomoc počas útoku by mala byť zameraná na obnovenie prietoku krvi.

Preto by mal mať každý pacient s angínou pectoris rýchlo pôsobiace liečivo na cievnu dilatáciu, napríklad nitroglycerín. V takom prípade lekári odporúčajú, aby sa užívali krátko pred údajným začiatkom útoku. Platí to najmä vtedy, ak sa predpokladá emočný výbuch alebo sa má robiť ťažká práca.

Ak spozorujete, že osoba, ktorá kráča na ulici a náhle zomrela, sa veľmi bledá a nedobrovoľne dotýka hrudníka dlaňou alebo zovretou päsťou, znamená to, že má záchvat koronárnych ochorení srdca a na angínu je potrebná núdzová starostlivosť.

Aby ste to mohli urobiť, musíte urobiť nasledovné:

 1. Pokiaľ je to možné, posaďte sa na osobu (ak nie je v blízkosti stolička, potom priamo na zemi).
 2. Otvorte jeho hruď a odtrhnite tlačidlo.
 3. Pozrite sa na úspornú pilulku nitroglycerínu (Valocordin alebo Validol) a položte ju pod jeho jazyk.
 4. Sledujte čas, ak sa v priebehu jednej alebo dvoch minút nebude cítiť lepšie, potom musíte zavolať sanitku. V takomto prípade pred príchodom lekárov je vhodné, aby sa držal blízko k nemu a snažil sa ho zapojiť do rozhovoru o abstraktných témach.
 5. Po príchode lekárov sa pokúste jasne vysvetliť lekárom obraz toho, čo sa deje od začiatku útoku.

Dnes sú rýchlo pôsobiace dusičnany dostupné v rôznych formách, ktoré pôsobia okamžite a oveľa efektívnejšie ako tablety. Sú to aerosoly nazývané Nitro mak, Isotket, Nitrospray.

Spôsob ich použitia je nasledovný:

 • Pretrepte plechovku,
 • Prístroj postriekajte tak, aby smeroval k ústam pacienta,
 • Nútiť ho, aby zadržal dych, injekciu jednej dávky aerosólu a snažil sa dostať pod jazyk.

V niektorých prípadoch možno budete musieť znovu podať liek.

Podobná pomoc by mala byť poskytnutá pacientovi aj doma. Zmierňuje akútny záchvat a môže sa ukázať ako spasiteľný bez toho, aby sa mohol vyvinúť infarkt myokardu.

diagnostika

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykoná nasledovné:

 1. Z pacientovej slová sa zostavuje anamnéza. Na základe sťažností pacienta lekár určí predbežné príčiny ochorenia. Po kontrole krvného tlaku a pulzu meraním srdcovej frekvencie je pacient poslaný na laboratórnu diagnózu.
 2. Laboratórium analyzuje krvné testy. Je dôležité analyzovať prítomnosť cholesterolových plakov, ktoré sú predpokladom výskytu aterosklerózy.
 3. Inštrumentálna diagnostika sa vykonáva:
  • Holter monitoring, počas ktorého pacient počas dňa prenáša prenosný záznamník, ktorý zaznamená EKG a prenáša všetky prijaté informácie do počítača. Z tohto dôvodu sú zistené všetky porušenia v práci srdca.
  • Testy zaťaženia na štúdium reakcie srdca na rôzne druhy stresu. Triedy stabilnej angíny sú určené týmito skupinami. Testovanie sa vykonáva na bežiacom páse (bežecký pás) alebo na bicyklovom ergometri.
  • Na objasnenie diagnózy bolesti, ktoré nie sú základnými faktormi angíny a ktoré sú spojené s inými ochoreniami, sa vypočítava multispirálna tomografia.
  • Voľbou optimálnej liečby (medzi konzervatívnou a operatívnou) môže lekár odkázať pacienta na koronárnu angiografiu.
  • Ak je to potrebné, na určenie závažnosti poškodenia srdcových ciev sa vykoná echokardiografia (endovaskulárna echokardiografia).

Video: Diagnóza neužívateľnej angíny

Prípravky na liečbu stenocardie

Lieky sú potrebné na zníženie frekvencie záchvatov, zníženie ich trvania a zabránenie vzniku infarktu myokardu. Odporúča sa každému, kto trpí akýmkoľvek typom angíny pectoris. Výnimkou je prítomnosť kontraindikácií pri užívaní lieku. Kardiológ vyberá liek pre každého konkrétneho pacienta.

 • Klopidogrel a aspirín (kyselina acetylsalicylová) patria medzi lieky, ktoré znižujú krvné zrazeniny. ** Mimochodom, pri dlhodobom, konštantnom užívaní aspirínu sa riziko srdcového infarktu zníži o 30%.
 • Prípravky Bisaprolol, Atenolol, Metaprolol pomáhajú znižovať hladovanie srdcového svalu v kyslíku. K tomu dochádza v dôsledku blokovania stresových hormónov, ktoré postihujú myokard a vyrovnávajú nerovnováhu medzi potrebou a poskytovaním svalov srdca kyslíkom.
 • Významné zníženie úmrtí pri kardiovaskulárnych ochoreniach prispieva k užívaniu statínov - Atorvastina, Simvastina atď.
 • Tablety s anginou sa môžu liečiť pomocou lisinoprilu, enalaprilu, perindoprilu a ďalších, ktoré patria do skupiny inhibítorov ACE. Tieto lieky znižujú riziko srdcového zlyhania.
 • Skupina liečiv vápenatých antagonistov zahŕňa Diltiazem a Verapamil. Musia sa však aplikovať opatrne. Sú kontraindikované pri syndróme slabého sínusového uzla.
 • Úľavu kŕčov koronárnych ciev vykonávajú lieky, ktoré sú v skupine dusičnanov. Ide o izosorbitolmononitrát a dinitrát, ako aj nitroglycerín.

Video: Expertné stanovisko o liečbe angíny pectoris s prípadovou štúdiou

Alternatívna medicína na liečbu angíny pectoris

Dnes sa mnohí snažia liečiť rôzne choroby s použitím alternatívnej medicíny. Niektorí sú na nich závislí, niekedy dosahujú fanatizmus. Musíme však vzdať hold skutočnosti, že mnohé tradičné lieky pomáhajú vyrovnať sa s mŕtvicami bez vedľajších účinkov, ktoré sú vlastné niektorým liekom. Ak sa liečba ľudovými liekmi uskutočňuje v kombinácii s farmakoterapiou, potom sa počet vyskytujúcich sa záchvatov môže výrazne znížiť. Mnohé liečivé rastliny majú utišujúci a vazodilatačný účinok. A môžete ich použiť namiesto bežného čaju.

Jedným z najúčinnejších prostriedkov na posilnenie srdcového svalu a zníženie rizika srdcových ochorení a krvných ciev je zmes, ktorá pozostáva z citrónov (6 ks), cesnaku (hlavu) a medu (1 kg). Citróny a cesnak sú rozdrvené a kúpené v mede. Zmes sa infúzí dva týždne na tmavom mieste. Vezmite si čajovú lyžičku ráno (na prázdny žalúdok) a večer (pred spaním).

Viac informácií o tejto a ďalších metódach čistenia a posilnenia krvných ciev nájdete tu.

Nemenej zdravý účinok dáva dychové cvičenia podľa Buteyka. Učí, ako správne dýchať. Mnohí pacienti, ktorí zvládli techniku ​​dýchacích cvičení, sa zbavili prekrvenia krvného tlaku a naučili sa vyliečiť záchvaty z angíny, znovu získať príležitosť žiť normálne, športovať a fyzicky pracovať.

Prevencia angíny pectoris

Každý vie, že najlepšou liečbou tejto choroby je jej prevencia. Aby ste boli vždy v dobrej kondícii a nechytili srdce s najmenším nárastom zaťaženia, je potrebné:

 1. Sledujte svoju váhu, snažte sa vyhnúť obezite;
 2. Zabudnite na fajčenie a iné zlé návyky navždy;
 3. Včas liečiť súčasné ochorenia, ktoré môžu byť predpokladom vzniku angíny pectoris;
 4. S genetickou predispozíciou na srdcové ochorenie trvať viac času na posilnenie srdcového svalu a zvýšenie elasticity krvných ciev, návštevu miestnosti fyzickej terapie a prísne dodržiavania všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára;
 5. Vedú aktívny životný štýl, pretože hypodynamia je jedným z rizikových faktorov pri rozvoji angíny pectoris a iných ochorení srdca a krvných ciev.

Dnes majú takmer všetky kliníky fyzioterapeutické miestnosti, ktorých účelom je prevencia rôznych chorôb a rehabilitácia po komplexnej liečbe. Sú vybavené špeciálnymi simulátormi a zariadeniami, ktoré riadia prácu srdca a iných systémov. Lekár, ktorý sa podieľa na vedení tried v tejto kancelárii, vyberie súbor cvičení a zaťaženie, ktoré je vhodné pre konkrétneho pacienta, berúc do úvahy závažnosť ochorenia a ďalšie znaky. Návšteva môže významne zlepšiť ich zdravie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Trofické vredy dolných končatín

Trofický vred je ochorenie charakterizované tvorbou defektov v koži alebo sliznici, ku ktorému dochádza po odmietnutí nekrotického tkaniva a vyznačuje sa pomalým priebehom, malou tendenciou k hojeniu a tendenciou k recidíve.

LPVP a LPNP v krvi u žien

Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL): normálne, príčiny poklesuLipidy, vrátane cholesterolu (cholesterol), sú najdôležitejším a nepostrádateľným stavebným materiálom pre bunky nášho tela.

Ako znížiť kreatinín a močovinu v krvi: tipy a triky

Krvný test je jedným z najdôležitejších testov na diagnostikovanie stavu tela a identifikáciu rôznych patológií. Umožňuje vám získať veľa rôznych ukazovateľov, odchýlka od normy môže znamenať určité ochorenia.

Nálezy pacientov
arteriálna choroba obliterans

Galina Safina
Po druhej operácii na odstránenie pretrhnutia krčnej tepny (boli vykonané v intervale 3 mesiacov), obdobie bolo dostatočné na zhrnutie.Moje nohy sa nezachytia, keď idem pešo, a ja som sa prestala prepadať z modrej, moja chôdza sa stala rovnou, nikam nechodím.

MCV krv

Výsledky všeobecného krvného testu naznačujú zloženie krvi a ďalšie indikátory, ktoré možno považovať za symptómy patológie alebo jej neprítomnosti. Veľká pozornosť sa venuje erytrocytom - červeným krvinkám, ktoré prenášajú kyslík a živiny v tele.

Nepriama lineárnosť vertebrálnych artérií

Nelineárnosť priebehu vertebrálnych artérií je choroba vyplývajúca z takých patológií krčnej chrbtice ako zakrivenie, osteochondróza, skolióza atď. Fyziologicky, vertebrálne tepny prechádzajú v chránenej oblasti krčnej chrbtice.