Angina je bolesť v tlaku alebo tlak v hrudníku, čo je forma koronárnej choroby srdca. Jeho príčinou je spravidla zablokovanie koronárnych artérií dodávajúcich srdce krvi.

Čo je angína?

Angina je bolesť v tlaku alebo tlak v hrudníku, čo je forma koronárnej choroby srdca. Jeho príčinou je spravidla zablokovanie koronárnych artérií dodávajúcich srdce krvi.

Ako pochopiť, že mám angínu?

Angína sa zvyčajne prejavuje v podobe bolestivých pocitov pri chôdzi, lezení po schodoch, pri fyzickej námahe alebo pri čistení domu. Často bolesť v hrudníku je sprevádzaná pocením a ťažkosťami s dýchaním a dá sa tiež podať na ruky, krk, čeľusť alebo ramená. Ak je bolesť mierna, môže sa po niekoľkých minútach odpočinku doslova vytratiť, avšak v závažnejších prípadoch je zvyčajne potrebná liečba na zmiernenie. Často sa na liečbu ťažkých foriem angíny používa liek nazývaný nitroglycerín.

U niektorých ľudí sa príznaky angíny pektoris prejavujú iba na určitej úrovni fyzickej námahy a rýchlo prechádzajú, takže s touto formou angíny pectoris, nazvanou stabilná, môžete žiť veľmi dlho.

Keď sa model angíny podrobuje významným zmenám, stáva sa nestabilným. Zvyšovanie počtu útokov s nižšou úrovňou stresu, záchvatmi v pokoji a jednoducho skutočnosť, že sa u pacientov, ktorí sa predtým nestretli s angínou, je nebezpečným signálom.

Nestabilná angína pectoris môže byť prvým znakom infarktu myokardu, preto okamžite vyhľadajte lekára alebo zavolajte na prvé príznaky. Ďalším znakom nebezpečenstva je bolesť na hrudníku, ktorá nezmizne v pokoji ani po podaní lieku, a v takomto prípade je potrebné aj naliehavé lekárske vyšetrenie.

Čo spôsobuje angínu?

Spravidla je príčinou angíny pectoris aterosklerotická choroba srdca - blokáda koronárnych artérií, ktoré dodávajú krv do srdca. Keď idete na lekára, skontroluje stav vášho kardiovaskulárneho systému a určí prítomnosť rizikových faktorov vrátane:

 • Vysoký krvný tlak
 • cukrovka
 • fajčenie
 • Vysoký cholesterol
 • Menopauza u žien
 • Členovia rodiny, ktorí mali kardiovaskulárne ochorenie v mladom veku

Aké testy a postupy sa môžu vyžadovať?

Predovšetkým ide o elektrokardiogram (EKG) - jednoduchú štúdiu, ktorá poukazuje na prítomnosť alebo neprítomnosť poškodenia srdca alebo tepien. Ak sa počas záchvatu angíny vyvola EKG, bude tiež jasné, či bolesť súvisí so srdcovými problémami.

Ďalším krokom po EKG môže byť vyšetrenie pod záťažou. Zvyčajne počas stretnutia budete požiadaný, aby ste stáli na bežiacom páse, aby doktor dokázal pochopiť, ako sa vaše srdce vyrovnáva s fyzickou námahou. Zároveň sa röntgenové vyšetrenie srdca často vykonáva pred a po joggingu, aby sa zistilo, ktoré časti krvi sú nedostatočné. Ak sú identifikované, znamená to, že počet tepien je skutočne zablokovaný.

Ďalším dôležitým postupom je srdcová katetrizácia. Ako súčasť tohto prieskumu sa veľmi dlhá a tenká trubica vloží do veľkej tepny na rameno alebo nohu a postupne sa vedie k srdcu. Potom sa do tepien okolo srdca vstrekuje špeciálne kontrastné farbivo a odoberá sa röntgen. To prirodzene poskytuje oveľa jasnejší obraz o prítomnosti blokovaných tepien.

Je možné predísť angíne?

Najlepší spôsob prevencie angíny pectoris je zabrániť arterioskleróze. Sledujte krvný tlak a cholesterol, nespúšťajte diabetes (ak ho máte) a nefajčite. Jedzte zdravé potraviny, nemusíte prejedať, kontrolovať svoju hmotnosť a pravidelne cvičiť svoje telo.

Ak už máte aterosklerózu tepien, všetky vyššie uvedené pomôžu zhoršiť problém.

Ako sa lieči angína?

Ak je angina pectoris spôsobená vaskulárnou aterosklerózou alebo iným problémom kardiovaskulárneho systému, liečbou je zbaviť sa tejto konkrétnej príčiny. Ak bolesť na hrudníku má iný pôvod, lekár predpíše liečbu na základe výsledkov vyšetrenia.

Otázky na opýtajte sa svojho lekára

 • Čo spôsobuje bolesť na hrudníku?
 • Aké sú potrebné zmeny v životnom štýle, aby sa minimalizovali príznaky doma?
 • Je povolené fyzické zaťaženie? Ako začať triedu?
 • Aká je najlepšia liečba v mojom prípade? Potrebujem užívať lieky? Je potrebná operácia?
 • Sú vaše predpísané lieky kompatibilné s tými, ktoré už užívam?
 • Aké príznaky naznačujú zhoršujúci sa stav?
 • Je angína skutočnosťou, ktorá zvyšuje pravdepodobnosť dlhodobých problémov v budúcnosti?

Online stretnutie s lekárom

Vo filtri môžete špecifikovať lekársku špecialitu a najbližšiu stanicu metra

Ako rozpoznať angínu: diagnostické metódy

Angína je najčastejším prejavom koronárnej choroby srdca. Stlačenie bolesti, pálenie, akýkoľvek pocit nepohodlia v hrudníku by sa nemal ignorovať. Telo môže signalizovať život ohrozujúce srdcové ochorenie. Preto sú všetky prejavy ischémie podrobené podrobnej diagnostike.

V priebehu diagnostickej štúdie by mala byť vedecky stanovená diagnóza angíny, určená závažnosť ochorenia a riziko jeho komplikácií. Voľba metódy a rozsahu liečby závisí od týchto údajov: či bude ambulantná, alebo je potrebná hospitalizácia, koľko operácie je odôvodnené.

Diagnostický výskum prebieha v niekoľkých smeroch:

 • podrobný prieskum predmetu;
 • analýza histórie prípadov;
 • fyzické vyšetrenie;
 • inštrumentálne a laboratórne štúdie;
 • diferenciálnej diagnózy angíny a chorôb s podobným klinickým obrazom.

Fyzikálne vyšetrenie

Kvalifikovaný prieskum pacienta je prvý v zozname odpovedí na otázku "ako zistiť angínu?". Opatrne zhromaždené a zaznamenané v lekárskom zázname pacientov sťažností, sa ukáže, kedy choroba začala, čo predchádzalo. Sú známe životné a pracovné podmienky tohto subjektu, dedičné choroby, choroby z minulosti a zlé návyky.

Podľa štatistík je viac ako polovica prípadov sťažností na bolesť v srdcovej oblasti s ischemickým pôvodom. Z tohto dôvodu sú všetky príznaky nutne študované ako možné prejavy koronárnej choroby srdca.

Bolesť pacienta sa hodnotí z nasledujúcich pozícií:

 • lokalizácia;
 • doba trvania;
 • povaha toku;
 • komunikácia s fyzickým a emočným stresom.

Ako zistiť angínu, podnecuje analýzu týchto faktorov. Podľa nich je možné vytvoriť syndróm typického bolesti, ktorý je vlastný angíne pectoris. Navyše tieto údaje postačujú na to, aby sa ochorenie pripisovalo typickej, atypickej angíne alebo kardiálgii (bolesť v hrudníku, ktorá nie je spojená s patológiami srdcových tepien).

Pacient poukazuje na zdroj bolesti rukou. Zvyčajne je jeho centrom rebrovka, avšak v niektorých prípadoch môže byť lokalizovaná v dolnej čeľusti, ľavej ruke, lopatke, tesne pod rebrami. Ak nastane zvýšená spotreba kyslíka, dôjde k bolesti. Stáva sa to počas cvičenia, v studenej, priľahlej snack, stresových situáciách, akýchkoľvek prípadoch, keď sa srdcová frekvencia zvyšuje.

Útok bolesti má zvyčajne jasné hranice a trvá od 2 do 10 minút. Prechádza rýchlo, ak sa vrátite do pokojného stavu alebo užívate tabletu s nitroglycerínom. Ak sa nepohodlie predlžuje, môže to znamenať infarkt myokardu.

Pacienti často popisujú bolesť na hrudníku ako pocit ťažkosti, pálenia, tlaku. Tento nepríjemný pocit môže byť sprevádzaný bohatým potenia, slabosťou, dýchavičnosťou, palpitáciami, bledosťou, úzkosťou.

Rizikové faktory pre CHD sa berú do úvahy. Lekár odkazuje ochorenie na stenokardiu s väčšou pravdepodobnosťou, ak sa ukáže, že pacient vyfajčí, ak v minulosti bol pacient diagnostikovaný bolesť svalov počas chôdze (prerušovaná klaudikácia), infarkt myokardu, mŕtvica, cukrovka, a tiež ak jeho rodičia trpia kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Zohľadňuje vek a pohlavie respondenta. Takže ženy diagnostikované s ochorením koronárnych artérií najčastejšie po nástupe menopauzy.

Preto sa choroba môže diagnostikovať s vysokou presnosťou, ak počas hľadania odpovede na otázku "ako rozpoznať angínu pectoris?" Boli zistené nasledujúce okolnosti:

 • bolesť je povahou útoku, jej začiatok a koniec je jasne vyjadrený;
 • útok je vyvolaný určitými okolnosťami, zvyčajne fyzickým a emočným stresom;
 • použitie nitroglycerínu poskytuje dobrý účinok;
 • iné znaky, ako je napríklad zameranie výskytu, charakter prejavu, sa môžu v rámci určitých obmedzení líšiť.

Diferenciálna diagnóza angíny by mala jednoznačne rozlíšiť a vylúčiť z podozrenia neurózu, pľúcne ochorenie, interkostálnu neuralgiu, ochorenia tráviacich orgánov.

Po podrobnom prieskume prejdite na vyšetrenie pacienta.

Ateroskleróza je základom angíny, preto venujte pozornosť vonkajším znakom jej prejavu. Početné xantómy a xanthelasmy, žlté lipidové útvary na čele, viečka, záhyby končatín, brucha a hýždia naznačujú aterosklerózu. Zmenu v metabolizme lipidov naznačuje aj "senilný oblúk" - dymový krúžok okolo okraja očnej dúhovky. Vertikálny záhyb ušného laloku (symptóm Franka) je spojený s koronárnou aterosklerózou.

Venujte pozornosť opuchu dolných končatín, dýchavičnosť, opuch krčných žíl, modro sfarbenie pokožky a slizníc. To sú príznaky nedostatočného prívodu krvi v dôsledku nepravidelných funkcií srdca.

Auskultácia (počúvanie) srdca sa vykonáva. Vypočítavajú sa srdcové rytmy a zvuky. Zmeria sa impulz a tlak. Všetky príznaky stavov, ktoré môžu vyvolať IHD, sú aktívne zistené. Presnejšia diagnostika angíny zahŕňa ďalšie štúdie.

Laboratórna diagnostika

Laboratórne testy odhaľujú možné zdroje CHD. Povinné analýzy zahŕňajú:

 • kompletný krvný obraz. Zobrazuje stav červených krviniek a hemoglobínu. Podľa výsledkov môžeme konštatovať anémiu, ktorej následkom je nedostatok kyslíka v tkanivách. To je príčina slabosti, závratov a iných príznakov;
 • stanovenie hladín glukózy v krvi. Nadbytočný cukor vyvoláva diabetes mellitus - alarmujúci rizikový faktor pre CHD. Zvýšená viskozita krvi vedie k zhoršeniu ponuky krvi a trombóze. Dyspnoe, potenie a časté srdcové tepny sprevádzajú angínu pectoris s diabetes mellitus;
 • analýza lipidového profilu. Zobrazuje hladinu tukov a lipoproteínov, pomocou ktorých možno posúdiť, koľko je človek predisponovaný ku kardiovaskulárnym ochoreniam. Rast lipoproteínov s nízkou hustotou a v dôsledku toho aj nahromadenie cholesterolu v cievach vedie k tvorbe aterosklerotických plátov a spomaľuje prietok krvi;
 • stanovenie koncentrácie kreatinínu. Akumulácia kreatinínu v krvi vedie k patológii obličiek, čo znižuje rýchlosť toku krvi. Z vonkajšieho hľadiska sa to prejavuje nevoľnosťou, závratmi, slabosťou.

Dodatočné testy môžu byť predpísané:

 • definovanie troponínu I v krvi. Proteínový troponín, ktorý je vlastný bunkám srdcového svalu a dostáva do krvi, naznačuje porušenie myokardu. V zdravom stave je jeho úroveň taká malá, že je prakticky nedefinovaná;
 • hladiny hormónov štítnej žľazy. Zvýšená produkcia hormónov žliazou (hypotyreoidizmus) vedie k rozštiepeniu myokardiálnych proteínov, nahradeniu tkanív srdcového svalu spojivovým tkanivom, zvýšenému zaťaženiu srdca, zvýšeniu srdcovej frekvencie a iným patologickým stavom.

elektrokardiogram

Elektrokardiogram s 12 vývodmi (iba EKG) sa uskutočňuje u všetkých osôb, ktoré majú ťažkosti v oblasti srdca. Ide o bežnú metódu inštrumentálnej diagnostiky ischémie. Najväčšou hodnotou je EKG, ktoré sa uskutočnilo počas útoku, avšak táto možnosť sa vyskytuje zriedkavo.

EKG pre angínu je štúdium srdcovej aktivity produkovanej elektródami umiestnenými na hrudníku. Samotné EKG zaznamenáva súčasne 12 elektrických signálov a vydáva sa na papier. Tento postup nemá žiadne kontraindikácie a je absolútne neškodný.

Štúdia umožňuje posúdiť frekvenciu, rovnomernosť kontrakcií svalov srdca, diagnostikovať abnormálne rytmy spôsobené srdcovými patologiami. Na EKG môžete vidieť postihnutú oblasť srdca, zmerať veľkosť komôr. Čerpacia funkcia srdca nie je zaznamenaná spoľahlivo EKG.

Pri EKG počas ischémie sa pozoruje zmena segmentu S-T vzhľadom na izoín.

Ak útok už prešiel, môžu sa vyskytnúť príznaky angíny pektoris. V tomto prípade existujú dva spôsoby, ako opraviť porušenia:

 • dlhodobé monitorovanie stavu pacienta (denné EKG);
 • umelá úloha útoku (EKG s fyzickou aktivitou, predsieňová elektrická stimulácia, psycho-emocionálne testy).

Denné EKG zahŕňa pacientov nesúce zariadenie s elektródami fixovanými na koži počas dňa. EKG sa zaznamenáva nepretržite, čo vám umožní zistiť spontánnu alebo asymptomatickú angínu pectoris.

Cvičenie s cvičením - dostupný postup, ktorého citlivosť je viac ako 85%. Dodatočné pracovné zaťaženie poskytuje špeciálne simulátory. Pri tomto procese dochádza k nárastu zaťaženia (napríklad rýchlosť na bežiacom páse sa zvyšuje), resp. Srdcový dopyt po kyslíku sa zvyšuje. Počas celého procesu sa odoberá EKG a meria sa krvný tlak. Výsledky falošných testov sú zaznamenané hlavne u mladých žien s bodavým syndrómom v hrudníku.

Test sa dokončí, keď sa dosiahne 85% maximálnej srdcovej frekvencie, charakteristickej pre vek pacienta, alebo s nástupom útoku. Výsledok sa považuje za pozitívny, ak v dôsledku testu začne bolestivý syndróm v hrudníku alebo EKG vykazuje typické zmeny angíny pectoris.

Vykonávacie testy sú zobrazené:

 • v diferenciálnej diagnóze ischémie;
 • určiť schopnosť pracovať a individuálnu toleranciu k telesnému cvičeniu;
 • hodnotiť účinnosť liečby;
 • predpovedať vývoj ochorenia a možný infarkt.

Množstvo liekov, ako sú beta-blokátory, môže znížiť hodnotu tejto metódy.

Elektrická predsieňová stimulácia vám umožňuje zmeniť počet srdcových tepien pri zachovaní rovnakého arteriálneho tlaku. Metóda má vysokú diagnostickú hodnotu. Výhodou oproti fyzickej stimulácii je, že pacient je v procese výskumu v pokoji. To vám umožňuje používať metódu pre pacientov, ktorí sú fyzicky kontraindikovaní, alebo sú spojené ochorenia (nedostatok dýchania, ochorenia muskuloskeletálneho systému a iné), ako aj v prítomnosti arteriálnej hypertenzie.

Psycho-emocionálne testy sú štúdie, ktoré vyžadujú nervové napätie. Na to určitý čas subjekt vykonáva rôzne úlohy na memorovanie, počítanie alebo počítačové testy. EKG pri týchto testoch sa porovnáva s EKG samotným.

echokardiografia

Echokardiografia je ultrazvuk, vysoko informatívna metóda pre štúdium srdca. Dáva príležitosť získať obraz srdca a krvných ciev, zistiť stav dutín a ventilov, hrúbku stien. Výsledky EchoCG sú zobrazené na fotografiách.

Pomocou echokardiografie je možné odhadnúť kontrakciu srdca, rýchlosť prietoku krvi, tlak v komorách. EchoCG upravuje patologické zmeny, defekty, tvorbu trombov, všetky oblasti trpiace poruchami obehu.

EchoCG je indikované, ak symptómy indikujú odložený infarkt myokardu, ak existujú podozrenia, že srdcové chlopne sú ovplyvnené, ak hluk naznačuje možné zúženie lumenu aorty.

Koronárna angiografia

Táto metóda sa nazýva "zlatý štandard" pre diagnostiku krvných ciev. Práve koronárna angiografia je potrebná, keď nastane otázka výberu optimálnej liečby: predpísať liečbu drogami alebo operovať na túto tému. Koronárna airbrush presne určuje polohu postihnutých ciev, ich hranice a stupeň zúženosti, povahu patológie.

Koronárna angiografia je indikovaná u týchto pacientov:

 • ktorý fyzický stav neumožňuje bojovať proti tejto chorobe;
 • mať sociálne významnú povahu práce (pilotov, vodičov);
 • utrpel náhlu smrť;
 • s opakovanou hospitalizáciou v dôsledku bolesti na hrudníku;
 • s vysokým rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne choroby (fajčenie, dedičnosť, diabetes a iné);
 • s podozrením na akútny infarkt myokardu;
 • utrpel srdcový záchvat, ale s angínou, a to aj pri malej fyzickej námahe;
 • so stabilnou angínou, ktorá nie je vhodná na liečbu;
 • s progresívnou angínou pectoris;
 • pred operáciou srdca.

Priebeh prieskumu spočíva v tom, že kontrastná látka sa vstrekuje do pacienta cez femorálnu tepnu, ktorá sa prenáša cez cievy. V tomto prípade obrazovka dostane informácie o jeho pohybe, v dôsledku čoho lekár dokáže vyhodnotiť arteriálnu priepustnosť.

Každý pacient, u ktorého bola diagnostikovaná angína pectoris, musí jednoznačne pochopiť podstatu angíny a ischemickej choroby srdca a vedieť, že znížením vplyvu rizikových faktorov môžete viesť k aktívnemu dlhému životu. K tomu je potrebné sledovať hmotnosť, krvný tlak, prestať fajčiť, znižovať vplyv súvisiacich ochorení, udržiavať fyzickú aktivitu a stravu. Dobrý fyzický tvar je oveľa pravdepodobnejšie, že zachráni život počas akútnych infarktov.

Angina pectoris: ako sa odlišovať od iných bolesti. 3 príznaky a test

Čo je ischemická choroba srdca. Ako diagnostikovať angínu

Bolesť na hrudníku - zhoršuje to srdce alebo niečo iné? Čo je koronárna choroba srdca? Ako rozlíšiť angínu od iných bolesti za hrudnou kosťou a prečo sa EKG pod záťažou? Kardiológ Anton Rodionov, autor knihy "Čo vám EKG povie," nám pomôže porozumieť jednej z najbežnejších chorôb srdca.

Ischemická choroba srdca

Čo je ischémia? Tento nesúlad medzi potrebou kyslíka a schopnosťou dodávať kyslík do tkaniva. Spravidla sa nedostatočný prívod krvi do tkanív vyskytuje na pozadí vazokonstrikcie aterosklerotickými plakmi. Ischémia sa môže vyvinúť v akýchkoľvek orgánoch: je cerebrálna ischémia, ischémia nôh, črevná ischémia, ischémia obličiek a dokonca ischémia močového mechúra. Všetko závisí od toho, ktoré nádoby sú ovplyvnené. Dnes začneme diskutovať o ischémii myokardu.

Existujú chronické formy ischemickej choroby srdca (CHD): stabilná angína a post-infarktová kardioskleróza. Existujú akútne formy: infarkt myokardu a takzvaná nestabilná angina pectoris - budú diskutované v nasledujúcich publikáciách.

Stabilná angína: Čo je to?

Klasická angina pectoris vyzerá takto: s nárastom potreby kyslíka v srdci (cvičenie, emócie, chladu) sa objavuje nepríjemný pocit za hrudníkom (niekedy bolesť, niekedy pálenie, niekedy tlak, niekedy dokonca ťažko popísať slovom), čo spôsobuje zastavenie alebo rozstrekovanie roztoku pod jazykom nitroglycerínu z plechovky. Útok na anginu pekne prechádza v priebehu niekoľkých minút. Dovoľte mi však urobiť znamenie a uistite sa, či je vaša bolesť podobná angíne.

Takže základné fakty o stenocardii, ktoré potrebujete vedieť:

 • Trvanie záchvatu angíny nepresiahne 20 minút. Keď pacient príde k lekárovi a hovorí, že jeho srdce bolí a počas vypočúvania sa ukáže, že bolesť trvá niekoľko hodín, potom to zvyčajne nie je angína.
 • Podmienka výskytu - fyzický alebo emočný stres. Útok na angínu sa zastaví hneď, ako sa zaťaženie zastaví alebo klesne. Ak bolesť nastane v pokoji, a zároveň pacient veľmi dobre znáša závažné záťaže, zvyčajne to nie je angina pectoris.
 • Nitroglycerín s angínou pomáha veľmi rýchlo. Skúsení pacienti sú vždy s nimi s postrekom s nitroglycerínom, ktorý striekajú v čase útoku. Ak nám pacient povedie, že nitroglycerín "funguje" za 20-30 minút, potom uvádzame, že nitroglycerín nemá žiadny účinok. To s najväčšou pravdepodobnosťou nie je angína.

Príčiny bolesti na hrudníku sú veľmi, veľmi veľa. Patria medzi ne choroby chrbtice, kĺby, neuralgia (následky herpesu) a ochorenie pažeráka. Napríklad, ak sa pacient sťažuje na "pálenie bolesti v hrudi", budeme premýšľať o angíne a ak povie "Mám pálenie záhy", dávame drogy, ktoré znižujú kyslosť žalúdka. Aj keď sa pozeráte, pocity môžu byť dosť podobné. Áno, a jazykovo, obe slová sú spojené s slovesom "spáliť". Neurotické poruchy sú celkom schopné napodobňovať bolesť srdca.

Stručne povedané, nie každá bolesť v oblasti srdca je angína. Medzi pacientmi, ktorí sa odvolávajú na kardiológ so sťažnosťami na bolesť v srdci, podiel pacientov s angínou nepresahuje 30%.

Avšak, ak ste si všimli, používal som "zvyčajne", "s najväčšou pravdepodobnosťou" sa stáva v každej vete. Aj atypický priebeh choroby sa stáva hlavným pravidlom v každom prípade: srdcové bolesti - prejdite na lekára.

EKG pri zaťažení: prečo a ako sa to robí?

Dobrá. Pacient prišiel k lekárovi, sťažoval sa na bolesť za hrudnou kosťou. Doktor ho poslal na EKG. Zdravotná sestra urobila EKG a tam. normou! Blahoželáme a nechajme domov? V žiadnom prípade. Koniec koncov, súhlasili sme s tým, že angína je ischémia, ktorá sa vyskytuje počas cvičenia, a preto musíme urobiť kardiogram aj pod cvičením.

Význam stresového testu je veľmi jednoduchý: musíte nejako zvýšiť potrebu kyslíka v srdci, a preto potrebujete zvýšiť frekvenciu pulzu. Najjednoduchšie testy sú testovanie bežeckého pásu (test na bežiacom páse) a ergometria cyklu (test na stacionárnom bicykli).

Pacient vykonáva záťaž, zvyšuje sa nosnosť (stopa beží rýchlejšie a do kopca alebo sa zvyšuje odolnosť pedálov bicykla), zatiaľ čo lekár na počítači sleduje kardiogram a hľadá príznaky ischémie myokardu. Akonáhle sa EKG začne meniť, doktor zastaví test. Ak pacient dokončil test úplne a EKG sa nezmenil, hovorí o negatívnom teste. To znamená dobrý výsledok.

Pre tých pacientov, ktorí majú bolesť, napríklad bolesť a nemôžu vykonávať tento druh cvičenia, existujú aj iné typy záťažových testov. Toto môže byť zaťaženie liekom pri podaní lieku, ktoré zvyšuje frekvenciu srdcových impulzov (dobutamín). Alebo je do nosa zavedená tenká elektróda cez nos a stimulácia sa uskutočňuje: na srdce sa kladie častejší rytmus a sledujeme, ako reaguje na takúto provokáciu. Reakciu srdca na záťaž je možné vyhodnotiť nielen pomocou EKG. Niekedy sa na tento účel používa echokardiografia (potom sa metóda nazýva stresová echo) alebo rádioizotopový výskum (stresová scintigrafia).

Výkonové testy sú veľmi žiaduce, ak nepovieme povinné, ak chceme potvrdiť diagnózu angíny. Ale v Rusku sa, bohužiaľ, strašne bojí robiť. A čo sa stane? Chôdza po ulici, lezenie po schodoch, beh po električkách nie je strašidelné. A v lekárskej kancelárii, ak máte k dispozícii potrebné lieky a defibrilátor na ruky, je to strašidelné, aby ste zaťažili.

Angína pektoris - aké sú príznaky, príznaky, liečba a núdzová starostlivosť o záchvat angíny pektoris

Angina pectoris je bolestivý syndróm v oblasti srdca spôsobený nedostatočným prívodom krvi do srdcového svalu. Inými slovami, angina pectoris nie je nezávislé ochorenie, ale kombinácia symptómov súvisiacich so syndrómom bolesti. Angína pektoris syndróm je prejav koronárnej choroby srdca (CHD).

Čo je to táto choroba, prečo sa vyskytuje u ľudí a aké sú hlavné príznaky a metódy liečby, ktoré sú účinné pre angínu, pozrieme sa ďalej v článku.

Angina: Čo je to?

Angina pectoris je klinický syndróm charakterizovaný nepohodou alebo ťažkou bolesťou na hrudníku, ktorej hlavnou príčinou je porušenie koronárneho prekrvenia srdcového svalu.

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v dôsledku aterosklerózy koronárnych artérií, ochorenia, v ktorom sa na ich stenách ukladá cholesterol a vytvárajú sa aheromatózne plaky. Časom sa lumen zužuje, často dochádza k úplnému zablokovaniu.

klasifikácia

V súčasnosti na základe klinického priebehu existujú tri hlavné možnosti angíny pectoris:

Stabilná angína pectoris

Stabilná angína - znamená, že počas predchádzajúceho mesiaca alebo dlhšie trpel pacient bolesti na hrudi asi rovnakej intenzity. Stabilná sa tiež nazýva námaľovacia angina pectoris, pretože vývoj záchvatov je spojený s nadmerne intenzívnou prácou srdcového svalu, ktorá je nútená pumpovať krv cez cievy, ktorých lúmen je zúžený o 50 - 75%.

Angína je rozdelená na 4 funkčné triedy (FC):

 1. Útoky na bolesť na hrudníku sú zriedkavé, len s maximálnym fyzickým a emočným preťažením. Zmeny EKG sa zriedka detegujú. Lumen koronárnych artérií sa môže zúžiť o 50%. Možno ateroskleróza postihuje iba jednu z nich.
 2. Druhá funkčná trieda spôsobuje záchvaty a bolesti pri lezenie po schodoch, rýchlych krokoch, po vydarenom jedle. Mrazivé počasie a vietor často pôsobia ako provokujúce faktory.
 3. Ak je FC 3 diagnostikované výrazné obmedzenie fyzickej aktivity. Angina pectoris sa cíti v tichom pohybe na rovnej ceste vzdialenosti sto alebo dvesto metrov, pri lezení na prvé poschodie. Útoky sa stávajú časté, ak pacient vyfúca. U takýchto pacientov môže byť angína v kľudnej polohe v kľude po nervovom šoku.
 4. Pri použití FC 4 spôsobuje akékoľvek najmenšie zaťaženie bolesť a nepohodlie. Často v dejinách osoby s takýmto variantom angíny môže byť v chronickej fáze srdcový záchvat alebo srdcové zlyhanie. Angiózny syndróm sa často vyskytuje v úplnom odpočinku alebo dokonca v noci.

Nestabilná angína srdca

Čo je to? Nestabilná angína je charakterizovaná bolestivými záchvatmi s rôznou intenzitou, trvaním, nepredvídateľným vzhľadom, napríklad v pokoji. Bolestivý syndróm je ťažšie uvoľňovať pri užívaní dusičnanov (nitroglycerínu). Riziko infarktu myokardu je vyššie, na rozdiel od stabilnej formy tejto patológie.

Nestabilná angína je rozdelená na:

 • Po prvýkrát vznikla angína - prvý záchvat bol najneskôr 30 dní.
 • Progresívne - zvyšuje závažnosť, trvanie alebo frekvenciu bolestivých útokov.
 • Spontánne (Prinzmetal alebo vasostatická) sa vyskytuje v dôsledku kŕčov koronárnych artérií.
 • Skorá postinfrakčná stenokardia - v období do 14 dní po infarkte.

Existuje aj takzvaná variantná angína, ktorá sa najčastejšie deklaruje v noci alebo skoro ráno. Útoky sa vyskytujú, keď je pacient v kľude. Trvajú v priemere asi 3-5 minút. Sú vyvolané náhlym kŕčom koronárnych artérií. V tomto prípade môžu byť steny krvných ciev naložené plaky, ale niekedy sú úplne čisté.

Na rozlíšenie medzi stabilnou a nestabilnou angínou je potrebné vyhodnotiť nasledujúce faktory:

 • Aká fyzická aktivita je vyvolaná útokom angíny pectoris;
 • doba trvania;
 • Účinnosť nitroglycerínu.

So stabilnou angínou je útok spúšťaný rovnakou úrovňou fyzického alebo emočného stresu. V prípade nestabilnej formy je útok vyvolaný menšou fyzickou námahou alebo sa dokonca objaví v pokoji.

So stabilnou angínou trvá dlhšie ako 5 - 10 minút a pri nestabilite môže trvať až 15 minút.

dôvody

Rizikové faktory zahŕňajú dedičnosť, vek a pohlavie. Muži vo veku 50 až 55 rokov sú náchylnejší na výskyt choroby ako ženy. Ak hovoríme o percentách, potom medzi 45. a 54. rokom trpí úzkosť u 2 - 5% ľudí, zatiaľ čo vo veku 65 - 74 rokov sa zvyšuje na 10-20%.

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Symptómy sa objavujú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je závažnejšia angína.

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu angína pektoris:

 • Zvýšená fyzická námaha;
 • Silné emocionálne skúsenosti, stres;
 • tachykardia;
 • Vyjdite z teplej miestnosti do studeného, ​​chladného a veterného počasia.

Najčastejšie náchylné na angínu sú:

 • muži;
 • Osoby s nadváhou, obezitou;
 • vysoký krvný tlak;
 • Závisia od fajčenia, alkoholu, drog;
 • Milovníci rýchleho občerstvenia;
 • Ľudia so sedavým životným štýlom;
 • Ľudia, ktorí sú často vystavení stresu;
 • Osoby s ochoreniami, ako je diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia (hypertenzia).

Prvé znaky u mužov a žien

Najvýznamnejším príznakom angíny je bolesť. Trvanie: od 1 do 15 minút (2-5 minút).

Povaha bolestivého syndrómu: paroxysmálny nepríjemný pocit alebo stlačenie, kompresívna, hlboká sluchová bolesť, útok možno opísať ako napätie, ťažkosť, nedostatok vzduchu.

Lokalizácia a ožarovanie:

 • lokalizácia za hrudnou kosťou alebo pozdĺž ľavého okraja hrudnej kosti je najtypickejšia.
 • ožarovanie na krku, spodnú čeľusť, zuby, medzikuskulárny priestor, menej často - v kĺbe alebo zápästiach kĺbov, mastoidných procesov.

Okrem bolesti môžu byť príznaky takzvané ekvivalenty angíny. Patria medzi ne:

 • dýchavičnosť - pocit ťažkosti s dýchaním ako pri inhalácii, tak pri výdychu. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia srdcovej relaxácie.
 • ťažká a ťažká únava počas cvičenia je dôsledkom nedostatočnej dodávky kyslíka do svalov v dôsledku zníženej kontraktility srdca.
 • Bolesť v srdci.
 • Bolesť v predlaktí, krku alebo chrbte spolu s bolesťou na hrudníku.
 • Dýchavičnosť.
 • Zvýšené potenie.
 • Závraty.
 • Úzkosť, strach zo smrti.
 • Pocit slabosti a únavy.

Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť aj u žien:

 • Kašeľ je častým výskytom angíny pectoris. Najčastejšie sa vyskytuje v noci v polohe na chrbte. Je to spôsobené stagnáciou krvi v pľúcnom obehu.
 • Nepríjemnosť špičiek prstov.
 • Prítomnosť plytkého dýchania.
 • pocit nedostatku dychu;
 • strach a úzkosť;
 • pacient sténuje a kvôli bolesti tlačí ruku na hrudník;
 • bledosť;
 • chladné alebo necitlivé ruky;
 • rýchly impulz;
 • pocit tepu srdca;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Príznaky angíny pectoris

Charakteristické symptómy u dospelých s angínou:

 • Bolestivé pocity sú zvyčajne umiestnené v hornej alebo dolnej časti hrudnej kosti (oveľa menej často v spodnej časti), na každej strane alebo za ním.
 • Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa angina pectoris prejavuje ako bolesť v epigastrickej oblasti - môže sa to mýliť s prejavmi akútneho vredu alebo príznakmi duodenálneho vredu.
 • Bolesť prevažuje na ľavej strane tela - rameno, krk, rameno, chrbát, lopatka, dolná čeľusť, ušná lalok.
 • Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré zmierňujú tento stav, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Ak to príliš zhorší a bolesť sa valí vo vlnách a nitroglycerín takmer nepomôže, musíte urýchlene zavolať na ambulanciu, pretože ide o jeden z príznakov infarktu myokardu.

Nasledujúce príznaky angíny sú menej časté:

 • Zvýšený krvný tlak, ktorý naopak vyvoláva prejavy bolesti hlavy, závrat, slabosť.
 • Dyspnoe je bežným príznakom hladujúceho myokardu. Človek sa začína potiť bez zjavného dôvodu.
 • Stále často je angína pektoris sprevádzaná prerušením práce srdca, človek cíti dobre nerovnomerné a chaotické pulzovanie.
 • Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie.
 • Osoba zažíva strach, zvyšuje motorickú aktivitu.

Pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je tu individuálne - intervaly medzi nimi niekedy sú dlhé mesiace a niekedy sa opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.

Pod anginou sa môže maskovať:

 • Srdcový záchvat;
 • Ochorenia gastrointestinálneho traktu (peptický vred, ochorenie pažeráka);
 • Choroby hrudníka a chrbtice (osteochondróza hrudnej chrbtice, šindle);
 • Ochorenia pľúc (zápal pľúc, pleurisy).

Pamätajte, že len lekár môže určiť príčinu bolesti na hrudníku.

 • Akútna bolesť v hrudníku, ktorá vyzařuje do iných častí tela.
 • Možné zníženie krvného tlaku, zrýchlenie pulzu, studený pot, zvýšenie telesnej teploty o 1-2 stupne.

Príznaky trvajú dlhšie ako 15 minút, nitroglycerín a zvyšok nepomáhajú

 • Stlačenie alebo kontrakcie bolesti v hrudi, môže dať na krku, čeľuste, ramená, ramená.
 • Zníženie krvného tlaku, urýchlenie pulzu, studený pot nie je pravdepodobné.
 • Zvýšenie teploty tela sa nestane.

Prejdite 2-15 minút, pomáha odpočívať a nitroglycerín

Angína: príznaky a prvá pomoc

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke. Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla.

Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak táto podmienka nezmizne, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu.

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti.

Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva.

Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Poskytovanie núdzovej starostlivosti o angínu

Bezprostredná prvá pomoc poskytnutá na angínu pred príchodom ambulancie pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. pacient pohodlne sedí s nohami spúšťanými, zatiaľ čo je tiež ubezpečený, vyhýba sa náhlym pohybom a vstáva;
 2. polovica veľkej aspirínovej tablety alebo 1 tableta sa pod pero;
 3. na zmiernenie tohto stavu sa nitroglycerín ďalej podáva - pod pero 1 tablety;
 4. namiesto nitroglycerínu sa môže použiť izoketový aerosól (jednorázová, neinhalovaná) alebo nitrolingval;
 5. použitie nitroglycerínu sa môže uskutočňovať v intervale troch minút, použitie liekov na aerosólové lieky sa uskutočňuje v intervaloch jednej minúty;
 6. opakované použitie liekov je možné až trikrát, inak môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku.

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykonáva.

diagnostika

Pri stanovovaní diagnózy je dôležitá úloha objasniť sťažnosti pacienta, históriu patológie. Vyhodnocujú sa klinické symptómy, vykonajú sa inštrumentálne a laboratórne testy s cieľom presne určiť závažnosť ochorenia.

Minimálny zoznam biochemických parametrov pre podozrenie na koronárnu chorobu srdca a angínu zahŕňa stanovenie hladín v krvi:

 • celkový cholesterol;
 • cholesterol lipoproteínu s vysokou hustotou;
 • cholesterol lipoproteín s nízkou hustotou;
 • triglyceridy;
 • hemoglobín;
 • glukóza;
 • AST a ALT.
 • Holter monitoring. 24-hodinový prenosný záznamník je pripojený k pacientovi po dobu 24 hodín, zaznamenáva EKG a prenáša získané informácie do počítača na klinike.
 • Testovanie. Srdcové reakcie sa kontrolujú rôznymi záťažami - pre tento účel bol vytvorený bicyklový ergometer (môže byť nahradený bežiacim pásom).
 • Počítačová multispirálna tomografia. Vyžaduje sa odlíšenie angíny od iných ochorení.
 • Koronárna angiografia. Lekár používa túto metódu na určenie výberu liečby (operačného alebo konzervatívneho).
 • Echokardiografia. Určuje stupeň poškodenia srdcových ciev.

Liečba angíny pectoris u dospelých

Ako liečiť angínu pectoris? Liečba angíny pektoris je zamerané na zmiernenie bolesti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, ako aj zastavenie vývoja aterosklerózy a čistenia krvných ciev z aterosklerotických plátov.

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 • Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 • Zabránenie progresii ochorenia;
 • Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Lieková terapia zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 1. ACE inhibítory. Udržujte krvný tlak pri normálnej, nižšej tepovej frekvencii.
 2. Omega-3 polynenasýtené kyseliny, statíny, fibráty. Stabilizujte a spomaľte výskyt sklerotických plakov.
 3. Protidoštičkové látky. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach.
 4. Antagonisty vápnika. Keď vazospastická angína znižuje tvorbu koronárnych kŕčov. Dusičnany (nitroglycerín a iné). Zbavte záchvatov.
 5. Sú predpísané na profylaxiu pred predĺženým fyzickým námahom alebo pred nárastom emócií.

Chirurgická liečba

Tento typ chirurgickej liečby choroby zahŕňa vytvorenie cesty okolo prietoku krvi do postihnutej oblasti srdca. Pod poškodením je umiestnený tzv. Skrat, nazývaný touto procedúrou bypassu koronárnej artérie.

Takáto intervencia je indikovaná u pacientov, u ktorých bola zistená ťažká angína so zníženým lumenom srdcových ciev (70% alebo viac).

Operatívna chirurgia sa často používa v prípadoch predchádzajúceho infarktu myokardu. Výsledkom operácie je obnovenie zhoršeného prietoku krvi v tepnách, ktoré dodávajú kyslíku do srdcového svalu.

Diéta a správna výživa

Diéta pre angínu je zameraná na spomalenie progresie aterosklerózy. Jeho cieľom je eliminovať poruchy metabolizmu lipidov, znižovať hmotnosť a zlepšovať krvný obeh.

Všeobecné zásady výživy:

 • Redukcia živočíšnych tukov a sacharidov (ľahko stráviteľná). Pri varení musíte odstrániť tuk, odstrániť mastnotu, ktorá sa roztopí počas pečenia a odstrániť pokožku od vtáka. Stupeň obmedzenia tukov a sacharidov závisí od hmotnosti pacienta.
 • Normálny obsah bielkovín.
 • Obsah kyseliny linolovej, lipotropných látok, vlákniny, draslíka a horčíka sa zvyšuje kvôli zvýšeniu výživy rastlinných olejov, morských živočíchov, zeleniny, ovocia a tvarohu.
 • Zvýšenie podielu výrobkov obsahujúcich jód (morská kel, mušle, morská ryba, kalmáre, krevety).

Osoba potrebuje draslík, ktorého denná dávka je približne 300-3000 mg. Tento stopový prvok normalizuje srdcové rytmy, zlepšuje fungovanie endokrinného systému a srdcového svalu. Draslík je obsiahnutý v nasledujúcich produktoch:

 • huby;
 • morské plody;
 • ryby;
 • čierne ríbezle;
 • kakaa;
 • mliečne výrobky;
 • paradajky;
 • zemiaky;
 • petržlen;
 • marhuľa;
 • slivky;
 • hrozienka.

Produkty, ktoré je potrebné opustiť alebo znížiť príjem:

 • Tuky živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú veľa cholesterolu a prispievajú k výskytu cholesterolových plakov v krvných cievach a v dôsledku toho spôsobujú aterosklerózu. Zahŕňa tučné mäso, ako je bravčové mäso a hydina (kačica, hus).
 • Múka a cukrovinky, pretože sú bohaté na sacharidy, ktoré spôsobujú obezitu.
 • Je potrebné obmedziť príjem soli, pretože spomaľuje proces odstraňovania kvapaliny z tela. Môžete nahradiť soľ zeleninami, na ktorých navyše existuje veľa vitamínov (A, B, C, PP) a minerálov (kyselina listová, fosfor, draslík, vápnik, železo).
 • Nápoje obsahujúce kofeín (káva, silný čaj), pretože majú diuretický účinok a z tela odoberajú veľa tekutín.

Ľudové opravné prostriedky

Pred používaním ľudových metód angíny musíte poradiť s kardiológom.

 1. Vezmite čerstvý džús z materskej šťavy v 40 kvapkách počas 2 sekúnd. l. pred jedlom po dobu jedného mesiaca. Na zimné skladovanie pomiešajte šťavu s rovnakým množstvom vodky. Vezmite 1 lyžičku. 3 krát denne.
 2. Zmiešajte korene valerijských, sladkovodných odrezkov, plodov kôpru, trávnych sérií, vlnenej panzery, kvetenstvo nechtíkavcov (1: 2: 1: 2: 2: 2). V pohári vriacej vody pripravte lyžicu zmesi, trváte na teplo minimálne hodinu, filtrovať a piť tretinu pohára trikrát denne.
 3. V národnej liečbe angíny používal zmes cesnaku a medu. Prejdite cez mlynček na mäso 5 citrónov, môžete s kôrou, stlačte šťavu. Pridajte do nej 5 ks cesnakov a 0,5 l medu, premiešajte. Udržujte týždeň na chladnom mieste. Vezmite 2.l. každý deň počas dvoch týždňov.
 4. Hawthorn čaj - prináša úľavu od bolesti srdca po krátkom čase každodenného užívania. Príprava: na 1 liter vriacej vody si 3-4 lyžice sušeného hlohu. Na zachovanie vlastností liečivých rastlín sa varí v thermos.

prevencia

Primárna prevencia (pre tých, ktorí nemajú angínu):

 • Korekcia výkonu.
 • Mierne cvičenie.
 • Kontrolujte hladinu cholesterolu a cukru v krvi 1 krát za rok.
 • V prítomnosti hypertenzie, konštantný príjem antihypertenzívnych liekov s retenciou krvného tlaku na úrovni pod 140/90 mm Hg.
 • Odvykanie od fajčenia.

Sekundárna profylaxia (pre tých, ktorí trpia angínou, znižuje frekvenciu a trvanie záchvatov, zlepšuje prognózu):

 • Vyhnite sa silnému stresu a nadmernej fyzickej námahe.
 • Pred fyzickou aktivitou môžete užívať 1 dávku nitroglycerínu.
 • Pravidelne užívajte lieky predpísané lekárom na zlepšenie prognózy ochorenia.
 • Liečba sprievodných ochorení.
 • Pozorovanie kardiológa.

Hlavné príznaky a príznaky angíny pectoris

Angina pectoris, ako patológia, je definitívne zhoršenie prietoku krvi v hlavnom svale srdca. Zdá sa, že v prípade, keď proces dodávania krvi jednotlivým častiam orgánu nezodpovedá správnej úrovni ich celkového prívodu kyslíka. Aby ste sa rýchlo zbavili problému, je dôležité vedieť, ako rozpoznať angínu.

Angina pectoris je nepríjemný a nepriaznivý fenomén pre ľudské zdravie v dôsledku tvorby aterosklerotických lézií na koronárnych artériách. Tým sa zabráni prenosu potrebných živín a kyslíka do srdca. Na tomto základe dochádza k vážnemu nedostatku kyslíka, rýchlemu pulzu a v dôsledku toho koronárnej chorobe.

Táto patológia má škodlivý vplyv nielen na prácu srdca, ale aj na ďalšie dôležité procesy, ktoré sa v tele vyskytujú. Problémy s prívodom krvi potrebné pre zdravie pre chorého sú nebezpečné, preto je dôležité vedieť, ako sa angína prejavuje.

Je to dôležité! Ak v kritickej situácii zostane srdce najmenej 5 minút bez kyslíka, smrť môže nastať.

Angína teda nie je nezávislá choroba, ale je jedným z nebezpečných príznakov bežnej ischemickej choroby srdcového svalu. Je potrebné poznať jeho príznaky, ktoré vedia identifikovať angínu.

Hlavné príčiny choroby

Ochorenie koronárnych artérií a jej hlavný príznak - angina pectoris srdca, často pozorované u starších pacientov. Hlavnou príčinou patológie je porušenie integrity krvných ciev, tvorba aterosklerotických plátov na ich stenách. V priebehu času, podľa veku, sa formácie vážne zväčšujú vo veľkosti, čo spôsobuje postupné zúženie voľného lumenu v tepnách. Vzhľadom na príčiny takýchto formácií možno uviesť nasledujúce faktory:

 • Vek človeka - čím je starší, tým viac sa vzdelávanie stáva vo veľkosti a kvantite, čo prispieva k rozvoju choroby;
 • nadváhou;
 • Konštantný stres;
 • Fajčenie a nadmerné pitie;
 • Diabetes mellitus;
 • Nedostatok fyzickej aktivity;
 • Zvýšená hustota krvi;
 • Metabolické poruchy;
 • Zvýšený tlak.

Najčastejšie príznaky angíny sú charakteristické pre ľudí, ktorí dlho trpia vysokým krvným tlakom a rôznymi poruchami v endokrinnom systéme.

Symptómy charakteristické pre angínu

Sťažnosti na anginu pectoris sa spravidla vytvárajú na základe typickej bolesti lokalizovanej v oblasti srdca. Medzi hlavné typické funkcie patria:

 • Hlavným príznakom vzniku angíny je bolesť prejavujúca sa za hrudnou kosťou alebo v jej hornej alebo ľavej časti;
 • Existuje kašeľ s angínou;
 • Pocit môže mať charakter kompresie, lisovania a inej intenzity;
 • Zvýšenie bolesti zo slabého, horiaceho charakteru. Tento príznak je často zamieňaný s pálenie záhy a namiesto prípravku na srdce používajte zbytočný roztok sódy;
 • Bolesť môže byť sprevádzaná miernou stuhnutím krku alebo hrudníka. Pacient často nedokáže pravidelne dýchať;
 • Nerovnomerný pulz;
 • Nepríjemné pocity môžu ísť ľavou rukou, spodnou čeľusťou, lopatkou a veľmi zriedka správnym smerom.

To všetko sú charakteristické príznaky angíny a arytmií srdca. Je možné rozpoznať jeho strany v dôsledku vyblednutia osoby, ktorá sa bojí spôsobiť ešte zhoršenejšiu bolesť s nepotrebnými pohybmi. Takýto útok trvá v priemere 10 až 30 minút.

Neznateľné znaky

Klinické prejavy angíny pectoris sú menej charakteristické. Napríklad bolesť nemusí začať v hrudníku, ale v jednom z miest jej možného rozšírenia. Bolesť nemusí byť konštantná, ale fotografovanie. Často má pacient mierne znecitlivenie v rukách, výrazný pulz a vzhľad husích kostí. Príznaky angíny sú dôležité, aby pochopili, čo robiť a čo nie.

Je to dôležité! Ak zaznamenáte počiatočné príznaky angíny pectoris, mali by ste ihneď kontaktovať odborníka na priebeh liečby. To je veľmi dôležité, aj keď sa pacient najprv vyrovná s príznakmi s malou dávkou nitroglycerínu.

Príznaky ďalšieho charakteru

Je dosť ťažké pochopiť, čo je angína a urobiť chybu s nezávislým predbežným stanovením diagnózy, pretože existuje celkom niekoľko charakteristických priamych symptómov. Existujú aj niektoré ďalšie funkcie, ktoré tiež nemožno ignorovať. Takže, aké sú príznaky angíny, ako napríklad:

 1. Vzťah medzi menšou bolesťou a fyzickou námahou. Bolesť sa objaví pri pohybe a odpočíva.
 2. Nebezpečným príznakom je dýchavičnosť a dýchavičnosť. Je to dôkaz, že počas exacerbácie záchvatu môže pacient vyvinúť pľúcny edém a následne aj smrť.
 3. Rôzna srdcová frekvencia, ktorá sa môže spomaliť a stáva sa častejšou, bez ohľadu na pohyb.
 4. Časté zvýšenie tlaku a rýchly impulz.

Vzhľad bledosti, studeného potu možno pripísať vonkajším znakom. Pacient sám môže niekedy zažiť akútny strach zo smrti a častejšie sú záchvaty sprevádzané malou emočnou depresiou. Útok končí miernou sčervenaním tváre, plesaním vzduchom a nutkaním ísť na toaletu.

Mechanizmus výskytu určitých znakov

Bolesť v retrosternálnej oblasti, ku ktorej dochádza počas záchvatu srdcovej angíny, mnohí pacienti a lekári porovnávajú s bolesťou v nohách, ktorá sa zvyčajne prejavuje v takom fenoméne, ako je obštrukcia aterosklerózy artérií. Tento jav je tiež istým výsledkom nedostatočného objemu krvi a kyslíka v svaloch. To platí rovnako pre dolné končatiny a pre srdce.

Charakteristické syndrómy angíny pektoris priamo súvisia s vplyvom rôznych produktov, ktoré sú výsledkom metabolizmu na najcitlivejších nervových zakončeniach prítomných v myokarde. Na určitých miestach sa hromadia rôzne látky rozpadu a niekedy kvôli zhoršenému obehu krvi, neprechádzajú cez cievy a tepny.

Výsledné poruchy bolestivých nervových impulzov sa okamžite prenášajú do kortikálnych centier a postupne prechádzajú bolestnými cestami z miechy do mozgu. Na základe toho sa objavuje samotné ožarovanie, to znamená, že šírenie bolesti dosahuje ďaleko za srdce a dokonca aj na hrudi. Akonáhle prebehne útok, v niektorých častiach miechy sa určia oblasti s výraznou citlivosťou kože.

Pacient často čelí výskytu útoku s ostrým vdychovaním studeného vzduchu. Tento nepríjemný jav je spôsobený ostrým prietokom do krvi veľkého množstva adrenalínu, ktorý pochádza priamo z nadobličiek. Takýto náhly prívod je sprevádzaný vazospazmom, ktorý sa vyskytuje na úrovni reflexu. Pacienti sa môžu ľahko pohybovať v teplej miestnosti bez akýchkoľvek problémov, ale počas neočakávanej zmeny teploty zaznamenávajú vážne nepohodlie.

Spojenie príznakov s formou ochorenia

Ak bol záchvat angíny pektoris spôsobený rýchlym pohybom, ťažkou prácou alebo spěchom, choroba je charakterizovaná ako námahená angína. Existuje aj pokojová angína, ktorá sa vyznačuje prejavom príznakov útoku v úplnom odpočinku, napríklad v noci. To je založené na fenoméne prevahy vagového nervového tónu, ktorý sa vyskytuje len počas spánku. V tomto prípade sa pacient prebudí z vyvíjajúcej sa bolesti.

Môžete uvažovať o stabilnej forme anginy pectoris, ktorá je v jej hlavných symptómoch ekvivalentná angíne pectoris, ktorá sa vyskytuje počas stresu. Táto forma patológie je priaznivejšia z hľadiska lekárskej prognózy a hojivý účinok je rýchlejšie dosiahnutý.

Tiež odborníci poznamenať, nestabilná a progresívna forma ochorenia. Prvý je charakterizovaný skutočnosťou, že príznaky a príznaky útoku nie sú spojené s žiadnym z dôvodov. Priebeh tejto formy ochorenia je nepriaznivý, pretože je často predchodcom skutočného srdcového infarktu. Pokiaľ ide o progresívnu formu, sú sprevádzané dlhodobými nočnými záchvatmi bolesti, poruchami kontrakcií srdca, zadusením a ťažkosťami s liečbou.

Symptómy ochorenia

Vývoj angíny pektoris sa vyznačuje tromi hlavnými obdobiami, z ktorých každý je sprevádzaný vlastnými individuálnymi príznakmi. Počiatočné obdobie je charakterizované určitými funkčnými, a preto úplne reverzibilnými príznakmi, ktoré vo svojej mase spôsobujú spazmus v cievach. Útoky angíny pektoris sú zvyčajne priamo spojené so silnou úzkosťou, stresom a pocitmi. Zvyčajne nemajú žiadne známky rozvoja aterosklerózy. Okrem toho prvé príznaky a príznaky vývoja stenocardie u bežných žien s takým fenoménom, akým je menopauzálna neuróza, u mužov s fajčením.

Druhá etapa vývoja. Táto perióda sa vyznačuje dlhodobými spastickými javmi v koronárnych cievach tela. Sú založené na malých zmenách v cievach, pri ktorých dochádza k spazmu v dôsledku ich zúženia. Útoky takéhoto plánu sa objavujú z času na čas, to znamená, že nie sú stabilné.

Tretie obdobie. V tomto prípade sú už zistené už stanovené aterosklerotické zmeny. Útoky môžu byť komplikované srdcovým zlyhaním, výskytom arytmií a početnými sekundárnymi záchvatmi, ktoré môžu viesť k rýchlemu vývoju takých javov, ako je výskyt malých ložísk kardiálnej sklerózy.

Funkcie diagnostiky

Diagnóza angíny pectoris je založená na pozornom výsluchu pacienta, na stanovení jeho charakteristických symptómov. Ak počas procesu počúvania srdcovej práce odborník nenašiel typické príznaky, určil sa dôležitý postup, ako je EKG alebo elektrokardiografia.

Je to dôležité! EKG môže vykazovať abnormality v srdci iba počas útoku. Hlavné príznaky poruchy a patológie sa udržujú niekoľko minút, maximálne 6 hodín, pretože je dosť ťažké "zachytiť" ozveny útoku na pravidelný príjem.

Na stanovenie ochorenia sa pacientovi odporúča hospitalizácia, aby sa zabezpečila možnosť vykonania špeciálneho monitorovania Holterov. Táto technika umožňuje zaznamenávať všetky zmeny EKG, ktoré ich fixujú počas celého dňa. Po ukončení procedúry odborníci dešifrujú získané údaje, čím urobia záver o pacientovi, začínajúc ho zaznamenávať na karte, ako symptómy angíny pectoris a predpisovať príslušnú liečbu.

Ďalšou výskumnou metódou je vykonanie funkčného testu. V tomto prípade sa merania EKG vykonávajú pred a bezprostredne po malej fyzickej aktivite, ako sú drepy alebo lezecké schody. Tento postup sa nevyhnutne vykonáva pod dohľadom lekára.

Čo môže byť zmätený príznaky angíny?

Dôležitosť odbornej prehliadky sa zakladá nielen na potrebe včasnej liečby, ale aj na presnosti diagnostiky. Kvalitatívnu diferenciálnu diagnostiku ochorenia vykonáva lekár, keď sa pacienti sťažujú na určité skoré príznaky srdcového ochorenia. Je to nevyhnutné na úplné odstránenie alebo rozlíšenie patológií iného plánu, ktorý má podobné charakteristiky. Tu môžete zaznamenať nasledujúce stavy:

 1. Cardioneurosis. Patológia sa prejavuje tachykardiou, bolesťou. Rozdiely od angíny sú založené na skutočnosti, že bolesť nezávisí od fyzickej aktivity. Tiež pacienti nemôžu spať, obrátia sa na ľavú stranu a nitroglycerín im vôbec nepomôže.
 2. Interkostálna neuralgia. Toto nie je ochorenie srdca, ale prejav takého problému, akým je osteochondróza hrudnej alebo krčnej chrbtice. Ak chcete vylúčiť možnú angínu a potvrdiť osteochondrózu, je pacientovi povedané, aby sa trochu ohýbal na stranu alebo sa otočil. V prítomnosti osteochondrózy v paravertebrálnej zóne, kde sú umiestnené nervové vetvy, okamžite nastáva bolesť. Navyše absencia stenocardie je naznačená skutočnosťou, že neexistujú žiadne charakteristické útoky.
 3. Akútna cholecystitída a horúčka. Takáto patológia ako cholelitiáza je často zamieňaná s angínou. Tu bolesti sú trochu podobné, ale po dôkladnom prieskume je jasné, že sú spôsobené jedlom, ktoré nie je zabezpečené zavedenou stravou. Ďalším rozdielom je prítomnosť takých symptómov, ktoré sprevádzajú bolesť, ako je zvracanie, nevoľnosť a horká chuť v ústach, ako aj silná bolesť počas palpácie.
 4. Scapulárna alebo humerálna periartritída. Ak sa táto patológia nachádza na ľavej strane, mnohí začnú jej zamieňať s príznakmi angíny. Aby to vylúčil, lekár požiada pacienta, aby pohyboval rukou a keď je bolestivý, zistí kĺbovú chorobu.

Vážna dôležitosť má rozdiely v angíne od akútneho infarktu. S ním pacient trpí intenzívnejšou bolesťou, ktorú mnohí pacienti označujú za akútnu, dychotvornú a úplne neznesiteľnú. Nepríjemné pocity v tomto prípade sa nemôžu prejaviť fyzickou námahou, pretože na nich vôbec nezávisia, ale ráno, ale môžu pokračovať 5-6 hodín a viac ako jeden deň.

Zhrnutie

Poznať a identifikovať hlavné príznaky angíny pektoris je potrebné, pretože je to pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré si vyžaduje včasnú diagnózu a liečbu. Ak prejav útoku srdcovej angíny pektoris trvá dlho, čo automaticky vedie k zúženiu koronárnych artérií, srdcový sval sa môže zmeniť kvôli nedostatku kyslíka. Toto je hlavná komplikácia angíny. V závažnejších situáciách môže byť taká známka angíny ako tkanivová nekróza. To všetko sú dosť vážne komplikácie, ktoré môžu viesť k infarktu myokardu v čase.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Zvýšený LDL cholesterol - čo robiť

Dobrý deň, milí čitatelia! Článok hovorí o LDL cholesterole. Diskutovať o dôvodoch jeho nárastu. Dozviete sa, aké choroby spôsobujú usadeniny mastného alkoholu a ako znížiť hladinu cholesterolu doma.

Dyspnoe pri chôdzi. Závažná dýchavičnosť pri chôdzi: spôsobuje liečbu

Telo nie je ideálnym strojom. Niekedy sa človek nemusí cítiť príliš dobre z rôznych dôvodov. V tomto článku chcem hovoriť o tom, prečo sa pri chôdzi môže vyskytnúť dyspnoe a ako sa s týmto príznakom dokážete vyrovnať.

Symptómy infarktu myokardu, prvé príznaky

Infarkt myokardu je núdzový stav, najčastejšie spôsobený trombózou koronárnej artérie. Riziko smrti je obzvlášť veľké počas prvých 2 hodín od jeho nástupu. Najčastejšie sa rozvíja u mužov vo veku od 40 do 60 rokov.

Miera výskytu PTI počas tehotenstva a možné odchýlky

obsah

Čo je PTI normou počas tehotenstva? Vzhľadom na to, že protrombínový index počas tehotenstva môže zabrániť rôznym zdravotným komplikáciám v danom období, je potrebné neustále monitorovať tento indikátor.

Post-tromboflebitický syndróm: čo je PTFS dolných končatín a ako liečiť patológiu

Post-tromboflebitický syndróm je diagnostikovaný u 10% pracujúcej populácie, najmä v rozvinutých krajinách. Je považovaná za najbežnejšie periférne vaskulárne ochorenie.

Prečo sa vyskytujú kŕče v nohách a čo robiť v tomto prípade?

Kŕče dolných končatín objaviť v každom veku, ale najviac obťažujúce všetci rovnakí ľudia vo veku nad 50 rokov kŕče - sa vznikajúce spontánne znížiť priečne pruhované svalstvo nôh, ktoré môžu byť spôsobené mnohých dôvodov.