Angína je z starovekého gréčtina premenená ako strnulé srdce (staré meno je angina pectoris) a je to klinický syndróm, v ktorom pacient cíti ťažkosti na hrudníku spôsobené nedostatočným prívodom krvi do srdca. Útoky na bolesť z angíny sú charakterizované náhlym výskytom a rozšírením v oblastiach tela susediacich s hrudníkom. Je to forma koronárnej choroby srdca.

Všeobecné charakteristiky angíny pectoris

Na začiatok zvážte etiológiu a patogenézu angíny. Fyziologická príčina angína pektoris je porušenie pohybu krvi cez koronárne tepny.

Ako sa zjavuje angína? Zhoršený prietok krvi pomáha znižovať koncentráciu kyslíka dodávaného do srdcového svalu spolu s krvou. V dôsledku poruchy sa pacientovi cíti bolesť, ktorá je opísaná ako stláčanie, stláčanie.

Ako rozoznať angínu? Rozdiel stenokardiálnych záchvatov iných bolestivých stavov srdca spočíva v tom, že bolesť môže vyžarovať na krk, ľavé rameno, oblasť lopatky a čeľusť.

Medzi situácie prispievajúce k objaveniu sa útoku patrí nervové napätie, fyzické preťaženie a bohatý príjem potravy.

Porušenia krvi sa nazývajú ischémia. Príčinou ischémie sú aterosklerotické plaky na stenách krvných ciev, ktoré znižujú ich priepustnosť. V tejto situácii nie je potreba srdcového svalu pre kyslík a živiny úplne spokojná, a preto sa začína bolestivý syndróm nazývaný angina pectoris.

Útoky na anginu pectoris, ktoré sú klinickými prejavmi koronárnych ochorení srdca, ktoré sú spravidla chronické, sa u pacienta môžu vyskytnúť už mnoho rokov.

Predĺžený záchvat angíny pectoris môže viesť k infarktu, ktorý je smrťou časti svalového tkaniva srdca nazývaného myokard.

Klinické prejavy koronárnej choroby srdca sa pozorujú u dvadsiatich piatich percent ženskej populácie a polovicu mužskej populácie mladšej ako päťdesiat rokov. Ženy v mladom a strednom veku menej trpia týmto klinickým syndrómom, pretože ich hormonálne pozadie intenzívnejšie zabraňujú výskytu aterosklerotických plakov než u mužov.

Avšak bližšie k starnutiu dochádza k preskupeniu hormonálnych zmien u žien, čo znižuje odolnosť ženského tela voči ateroskleróze a môže viesť k ischémii.

Útoky z angíny v mladom veku sú zvyčajne spojené s hormonálnym výbuchom a emočnou nestabilitou mladých ľudí.

Príčiny angíny pectoris

Príčiny angíny zahŕňajú patologické stavy, pri ktorých dochádza k poškodeniu a kontrakcii srdcových ciev. Pravdepodobnosť záchvatu angíny pectoris sa zvyšuje, keď sa priechodnosť tepien znižuje o viac ako polovicu. Závažnosť syndrómu závisí od stupňa vaskulárneho poškodenia aterosklerotických plakov.

Angína pectoris sa môže pozorovať aj pri vaskulárnych kŕčoch bez aterosklerózy. Kŕče môžu byť vyvolané určitými chorobami tráviaceho systému a žlčníka, ako aj infekčných a alergických ochorení.

Preto možno rozlíšiť nasledujúce hlavné príčiny angíny pectoris:

 • ateroskleróza;
 • diabetes mellitus;
 • vysoká zrážanlivosť krvi;
 • chronicky zvýšený krvný tlak.

Patológie srdcového svalu, ktoré môžu byť sprevádzané popísaným klinickým syndrómom, zahŕňajú:

 • Stav poinfarkovania. Smrť svalového tkaniva srdca spôsobuje narušenie krvného zásobovania, čo vyvoláva záchvaty angíny. Riziko bolesti je významne znížené po zjazvení myokardu.
 • Zvýšenie ľavej komory.
 • Reverzný pohyb krvi srdcom spôsobený získanou srdcovou chorobou.

Príčiny angíny pectoris sú rozdelené na modifikovateľné, t.j. tie, ktoré je možné eliminovať a nemodifikovateľné, t.j. ktorých vplyv nie je možné odstrániť.

Medzi nerealizovateľnými príčinami sa odlišujú pohlavie a vek, ako aj vplyv dedičnosti. Preto má mužská populácia viac pravdepodobne trpieť angínou, spôsobenou tvorbou aterosklerotických plátov v dôsledku určitých vlastností mužského hormonálneho zázemia. Riziko vývoja tohto klinického syndrómu u žien nastáva, ako už bolo uvedené, po zmenách v hormonálnom pozadí spojenom s menopauzou, najmä po znížení produkcie estrogénu.

Dôkazom dedičného faktora je častý výskyt záchvatov angíny u priamych príbuzných pacientov s infarktom alebo s ischemickou chorobou srdca.

Ale každá osoba môže ovplyvniť modifikovateľné príčiny ochorenia. Eliminované faktory sú zvyčajne vzájomne prepojené a znižovanie negatívneho vplyvu jedného z nich vedie k poklesu ostatných faktorov. Z odstrániteľných dôvodov patria:

 • Zvýšený cholesterol v krvi. Cholesterol a iné lipidové formácie sa môžu zhromažďovať na cievnych stenách vedúcich k myokardiu, čím sa znižuje ich priepustnosť. Hyperlipidémia sa vyskytuje u deväťdesiatich šiestich percent pacientov s mŕtvicami.
 • Nadváha charakteristická pre ľudí, ktorí konzumujú vysokokalorické potraviny. Pacienti potrebujú významne obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, vysokokarbohydrátov, cholesterolu bohatých a slaných potravín. Odporúčame zvýšiť príjem vlákniny, ktorá sa nachádza v zelenine a ovocí.
 • Fajčenie tabaku. Nikotín vyvoláva kyslíkové hladovanie krvných buniek, vysoký krvný tlak a vazospazmus. U fajčiarov ľudí trpiacich aterosklerózou sa riziko angína a infarktu myokardu výrazne zvyšuje.
 • Pasívny životný štýl. Nízka fyzická aktivita zvyšuje pravdepodobnosť obezity, ktorá v kombinácii so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi môže viesť k zhoršeniu ponuky krvi.
 • Diabetes mellitus. U pacientov s cukrovkou sa zdvojnásobuje riziko koronárnych ochorení srdca a angína.
 • Vysoký krvný tlak, ktorý je jedným z príznakov koronárnej choroby srdca, prispieva k zvýšeniu úrovne kyslíka požadovanej myokardom a následkom komplikácií angíny.
 • Anémia, ktorá znižuje možnosť prenosu kyslíka na myokard.
 • Zvýšená viskozita krvi. Je to rizikový faktor pre vývoj ischemickej choroby a vzniku krvných zrazenín.
 • Nervové napätie. Pomáha zvyšovať krvný tlak a znižuje dodávku kyslíka a živín do srdcového svalu.

Medzi dôvody, ktoré spôsobili uvažovaný klinický syndróm, patrí aj skorá menopauza, ktorá, ako už bolo spomenuté, je sprevádzané zmenami v hormonálnom pozadí a znížením produkcie estrogénu, hormónu, ktorý zabraňuje tvorbe aterosklerotických plakov. Príjem hormonálnych antikoncepčných prostriedkov ovplyvňuje hormonálne zmeny žien.

Súčasný vplyv niekoľkých príčin zvyšuje pravdepodobnosť úderu cievnej mozgovej príhody.

Známky angíny pectoris

Príznaky angíny zahŕňajú:

 • náhly pocit ťažkosti a stlačenie hrudníka bližšie k chrbtici;
 • dýchavičnosť spôsobená neúplnou relaxáciou srdca;
 • arytmie;
 • bledosť kože;
 • patologické zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • zvýšené potenie;
 • šírenie bolesti pod lopatkou, v ľavej ruke, spodnej čeľusti a krku;
 • náhle ukončenie útoku s odstránením provokačných faktorov;

Symptóm angíny je ostrou slabosťou bez bolesti počas fyzickej námahy (tento príznak je možný u starších pacientov a pacientov s diabetes mellitus).

Tieto prejavy sprevádzajú pacienta zvyčajne od jedného do pätnástich minút a môžu sa zastaviť tak náhle, ako začali. Ak bol klinický syndróm spôsobený emocionálnym nadmerným stresom, je často dostatočné, aby sa uklidnil, aby bolestivé pocity zmizli.

Ak bola príčinou fyzická námaha, potom na uvoľnenie príznakov je potrebné čo najskôr zastaviť fyzické napätie. Nitroglycerín, užívaný sublingválne, t.j. resorpciou lieku pod jazykom.

Opísané príznaky angíny zahŕňajú klasické aj atypické prejavy ochorenia. Hlavné príznaky angíny sa môžu prejaviť komplexne a individuálne v závislosti od typu angína pektoris.

klasifikácia

Podľa podmienok výskytu nasledujúcich typov angíny:

 • stabilná (vyskytuje sa v stave napätia);
 • nestabilná (vyskytuje sa v pokoji).

Klinický syndróm stabilného typu sa vyskytuje v podmienkach ťažkej práce srdca (napríklad počas fyzickej námahy), keď sa zvýšený prietok krvi prechádza cez tepny, zúžený o nie menej ako päťdesiat percent.

Ak sa objavia príznaky angíny pektoris, mali by ste sa poradiť s lekárom o ďalších terapeutických opatreniach, inak zúženie tepien môže dosiahnuť sedemdesiatpäť alebo dokonca deväťdesiatpäť percent, čo prispeje k zvýšeniu záchvatov.

Klasifikácia stenocardie nekončí v skupine podľa podmienok výskytu. Triedy angíny sú tiež charakterizované charakteristikami útokov a ich závažnosťou.

 • 1. funkčná trieda (FC). Útoky pri tomto type klinického syndrómu sú vzácne a na krátky čas. Spravidla je bolestivý syndróm vyvolaný silným fyzickým napätím.
 • Druhá funkčná trieda (FC). Angina z 2. FC je vyvolaná takými nevýznamnými telesnými aktivitami, ako sú lezenie po schodoch, rýchlostná chôdza a dokonca bohatý príjem potravy.
 • 3. funkčná trieda (FC). Útok môže nastať aj pri pomalom prechádzaní na krátke vzdialenosti (až do stoviek metrov). Angina z 3. FC výrazne obmedzuje schopnosti človeka.
 • 4. funkčná trieda (FC). Angina pectoris sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek motorickej aktivite. Klinický syndróm tohto typu spravidla predchádza vývoju nestabilnej angíny pectoris.

Funkčná skupina angíny pektoris určujú odborníci podľa charakteristických symptómov, aby určili, čo má pacient robiť a čo by sa nemalo robiť.

U pacientov, ktorí trpia týmto klinickým syndrómom v pokoji, sú záchvaty angíny pectoris významne odlišné od prejavov ochorenia stabilného typu. Môžu byť dlhšie aj kratšie, pričom príčina výskytu môže byť náhodná.

Existujú nasledujúce typy:

 • Primárna C. Angina pectoris, ktorá sa nikdy predtým nezobrazovala, pokračuje mesiac.
 • Progresívne C. Zvyšuje frekvenciu a trvanie charakteristických symptómov.
 • Angína odpočinok. Útoky sa vyskytujú spontánne bez dôvodu výskytu (neexistovala fyzická aktivita, stres).
 • Postinfarkcia C. Symptómy bolesti sa vyskytujú do dvoch týždňov po infarkte.

Ak je podozrenie na nestabilitu S., je potrebná okamžitá hospitalizácia, aby sa zabránilo infarktu myokardu.

Na rozlíšenie medzi stabilným a nestabilným S. musíte venovať pozornosť trvaniu útokov. Nie je to viac ako päť alebo desať minút v stabilnej forme. Pri nestabilných angína pectoris sa zvyčajne zvyšuje čas.

Musíte tiež venovať pozornosť úrovni motorickej aktivity, ktorá spôsobuje symptómy bolesti. Stabilný sa spravidla vyznačuje rovnakou úrovňou motorickej aktivity, zatiaľ čo nestabilná môže nastať aj na pozadí odpočinku.

Pri určovaní typu klinického syndrómu sa účinnosť používania nitroglycerínu stáva dôležitým faktorom. V prípade stabilného klinického syndrómu bolesť zmizne do troch minút po užití jednej pilulky, zatiaľ čo s nestabilnou angínou pektoris jedna pilulka neodstraňuje pocity. Ak sa na zmiernenie príznakov potrebuje viac ako jedna tabletka, pacient sa bude zaoberať nestabilnou angínou.

Liečba a prevencia

Liečba tohto klinického syndrómu je zameraná na prevenciu angína pektoris a komplikácií choroby.

Pri útoku je najprv nutné podať sublingválne jednu tabletu s nitroglycerínom. Ak bolesť neprešla po jednej tablete, potom s intervalom troch minút môžete zobrať ďalšie. Počas jedného záchvatu sa neodporúča užívať viac ako tri tablety nitroglycerínu, aby sa zabránilo silnému zníženiu krvného tlaku.

Liečba liečby angíny zahŕňa užívanie antiischemických liekov, pretože pomáhajú znižovať potrebu kyslíka v srdci. Okrem antiischemických liekov je možné predpísať antisklerotické lieky.

V prípade komplikácií, ktoré zvyšujú riziko infarktu myokardu, môže byť potrebná operácia.

Prevencia zahŕňa vzdanie sa zlých návykov, normalizáciu denného režimu, diéty a zníženie negatívneho vplyvu iných faktorov na angínu pectoris.

S diagnózou angíny je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emočnému stresu a liečiť súbežné ochorenia.

Ak sa pacient bude riadiť odporúčaniami odborníkov, odpoveď na otázku, či môže byť liečba angíny pectoris vyliečená, bude pozitívna.

Angína pektoris - aké sú príznaky, príznaky, liečba a núdzová starostlivosť o záchvat angíny pektoris

Angina pectoris je bolestivý syndróm v oblasti srdca spôsobený nedostatočným prívodom krvi do srdcového svalu. Inými slovami, angina pectoris nie je nezávislé ochorenie, ale kombinácia symptómov súvisiacich so syndrómom bolesti. Angína pektoris syndróm je prejav koronárnej choroby srdca (CHD).

Čo je to táto choroba, prečo sa vyskytuje u ľudí a aké sú hlavné príznaky a metódy liečby, ktoré sú účinné pre angínu, pozrieme sa ďalej v článku.

Angina: Čo je to?

Angina pectoris je klinický syndróm charakterizovaný nepohodou alebo ťažkou bolesťou na hrudníku, ktorej hlavnou príčinou je porušenie koronárneho prekrvenia srdcového svalu.

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v dôsledku aterosklerózy koronárnych artérií, ochorenia, v ktorom sa na ich stenách ukladá cholesterol a vytvárajú sa aheromatózne plaky. Časom sa lumen zužuje, často dochádza k úplnému zablokovaniu.

klasifikácia

V súčasnosti na základe klinického priebehu existujú tri hlavné možnosti angíny pectoris:

Stabilná angína pectoris

Stabilná angína - znamená, že počas predchádzajúceho mesiaca alebo dlhšie trpel pacient bolesti na hrudi asi rovnakej intenzity. Stabilná sa tiež nazýva námaľovacia angina pectoris, pretože vývoj záchvatov je spojený s nadmerne intenzívnou prácou srdcového svalu, ktorá je nútená pumpovať krv cez cievy, ktorých lúmen je zúžený o 50 - 75%.

Angína je rozdelená na 4 funkčné triedy (FC):

 1. Útoky na bolesť na hrudníku sú zriedkavé, len s maximálnym fyzickým a emočným preťažením. Zmeny EKG sa zriedka detegujú. Lumen koronárnych artérií sa môže zúžiť o 50%. Možno ateroskleróza postihuje iba jednu z nich.
 2. Druhá funkčná trieda spôsobuje záchvaty a bolesti pri lezenie po schodoch, rýchlych krokoch, po vydarenom jedle. Mrazivé počasie a vietor často pôsobia ako provokujúce faktory.
 3. Ak je FC 3 diagnostikované výrazné obmedzenie fyzickej aktivity. Angina pectoris sa cíti v tichom pohybe na rovnej ceste vzdialenosti sto alebo dvesto metrov, pri lezení na prvé poschodie. Útoky sa stávajú časté, ak pacient vyfúca. U takýchto pacientov môže byť angína v kľudnej polohe v kľude po nervovom šoku.
 4. Pri použití FC 4 spôsobuje akékoľvek najmenšie zaťaženie bolesť a nepohodlie. Často v dejinách osoby s takýmto variantom angíny môže byť v chronickej fáze srdcový záchvat alebo srdcové zlyhanie. Angiózny syndróm sa často vyskytuje v úplnom odpočinku alebo dokonca v noci.

Nestabilná angína srdca

Čo je to? Nestabilná angína je charakterizovaná bolestivými záchvatmi s rôznou intenzitou, trvaním, nepredvídateľným vzhľadom, napríklad v pokoji. Bolestivý syndróm je ťažšie uvoľňovať pri užívaní dusičnanov (nitroglycerínu). Riziko infarktu myokardu je vyššie, na rozdiel od stabilnej formy tejto patológie.

Nestabilná angína je rozdelená na:

 • Po prvýkrát vznikla angína - prvý záchvat bol najneskôr 30 dní.
 • Progresívne - zvyšuje závažnosť, trvanie alebo frekvenciu bolestivých útokov.
 • Spontánne (Prinzmetal alebo vasostatická) sa vyskytuje v dôsledku kŕčov koronárnych artérií.
 • Skorá postinfrakčná stenokardia - v období do 14 dní po infarkte.

Existuje aj takzvaná variantná angína, ktorá sa najčastejšie deklaruje v noci alebo skoro ráno. Útoky sa vyskytujú, keď je pacient v kľude. Trvajú v priemere asi 3-5 minút. Sú vyvolané náhlym kŕčom koronárnych artérií. V tomto prípade môžu byť steny krvných ciev naložené plaky, ale niekedy sú úplne čisté.

Na rozlíšenie medzi stabilnou a nestabilnou angínou je potrebné vyhodnotiť nasledujúce faktory:

 • Aká fyzická aktivita je vyvolaná útokom angíny pectoris;
 • doba trvania;
 • Účinnosť nitroglycerínu.

So stabilnou angínou je útok spúšťaný rovnakou úrovňou fyzického alebo emočného stresu. V prípade nestabilnej formy je útok vyvolaný menšou fyzickou námahou alebo sa dokonca objaví v pokoji.

So stabilnou angínou trvá dlhšie ako 5 - 10 minút a pri nestabilite môže trvať až 15 minút.

dôvody

Rizikové faktory zahŕňajú dedičnosť, vek a pohlavie. Muži vo veku 50 až 55 rokov sú náchylnejší na výskyt choroby ako ženy. Ak hovoríme o percentách, potom medzi 45. a 54. rokom trpí úzkosť u 2 - 5% ľudí, zatiaľ čo vo veku 65 - 74 rokov sa zvyšuje na 10-20%.

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Symptómy sa objavujú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je závažnejšia angína.

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu angína pektoris:

 • Zvýšená fyzická námaha;
 • Silné emocionálne skúsenosti, stres;
 • tachykardia;
 • Vyjdite z teplej miestnosti do studeného, ​​chladného a veterného počasia.

Najčastejšie náchylné na angínu sú:

 • muži;
 • Osoby s nadváhou, obezitou;
 • vysoký krvný tlak;
 • Závisia od fajčenia, alkoholu, drog;
 • Milovníci rýchleho občerstvenia;
 • Ľudia so sedavým životným štýlom;
 • Ľudia, ktorí sú často vystavení stresu;
 • Osoby s ochoreniami, ako je diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia (hypertenzia).

Prvé znaky u mužov a žien

Najvýznamnejším príznakom angíny je bolesť. Trvanie: od 1 do 15 minút (2-5 minút).

Povaha bolestivého syndrómu: paroxysmálny nepríjemný pocit alebo stlačenie, kompresívna, hlboká sluchová bolesť, útok možno opísať ako napätie, ťažkosť, nedostatok vzduchu.

Lokalizácia a ožarovanie:

 • lokalizácia za hrudnou kosťou alebo pozdĺž ľavého okraja hrudnej kosti je najtypickejšia.
 • ožarovanie na krku, spodnú čeľusť, zuby, medzikuskulárny priestor, menej často - v kĺbe alebo zápästiach kĺbov, mastoidných procesov.

Okrem bolesti môžu byť príznaky takzvané ekvivalenty angíny. Patria medzi ne:

 • dýchavičnosť - pocit ťažkosti s dýchaním ako pri inhalácii, tak pri výdychu. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia srdcovej relaxácie.
 • ťažká a ťažká únava počas cvičenia je dôsledkom nedostatočnej dodávky kyslíka do svalov v dôsledku zníženej kontraktility srdca.
 • Bolesť v srdci.
 • Bolesť v predlaktí, krku alebo chrbte spolu s bolesťou na hrudníku.
 • Dýchavičnosť.
 • Zvýšené potenie.
 • Závraty.
 • Úzkosť, strach zo smrti.
 • Pocit slabosti a únavy.

Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť aj u žien:

 • Kašeľ je častým výskytom angíny pectoris. Najčastejšie sa vyskytuje v noci v polohe na chrbte. Je to spôsobené stagnáciou krvi v pľúcnom obehu.
 • Nepríjemnosť špičiek prstov.
 • Prítomnosť plytkého dýchania.
 • pocit nedostatku dychu;
 • strach a úzkosť;
 • pacient sténuje a kvôli bolesti tlačí ruku na hrudník;
 • bledosť;
 • chladné alebo necitlivé ruky;
 • rýchly impulz;
 • pocit tepu srdca;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Príznaky angíny pectoris

Charakteristické symptómy u dospelých s angínou:

 • Bolestivé pocity sú zvyčajne umiestnené v hornej alebo dolnej časti hrudnej kosti (oveľa menej často v spodnej časti), na každej strane alebo za ním.
 • Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa angina pectoris prejavuje ako bolesť v epigastrickej oblasti - môže sa to mýliť s prejavmi akútneho vredu alebo príznakmi duodenálneho vredu.
 • Bolesť prevažuje na ľavej strane tela - rameno, krk, rameno, chrbát, lopatka, dolná čeľusť, ušná lalok.
 • Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré zmierňujú tento stav, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Ak to príliš zhorší a bolesť sa valí vo vlnách a nitroglycerín takmer nepomôže, musíte urýchlene zavolať na ambulanciu, pretože ide o jeden z príznakov infarktu myokardu.

Nasledujúce príznaky angíny sú menej časté:

 • Zvýšený krvný tlak, ktorý naopak vyvoláva prejavy bolesti hlavy, závrat, slabosť.
 • Dyspnoe je bežným príznakom hladujúceho myokardu. Človek sa začína potiť bez zjavného dôvodu.
 • Stále často je angína pektoris sprevádzaná prerušením práce srdca, človek cíti dobre nerovnomerné a chaotické pulzovanie.
 • Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie.
 • Osoba zažíva strach, zvyšuje motorickú aktivitu.

Pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je tu individuálne - intervaly medzi nimi niekedy sú dlhé mesiace a niekedy sa opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.

Pod anginou sa môže maskovať:

 • Srdcový záchvat;
 • Ochorenia gastrointestinálneho traktu (peptický vred, ochorenie pažeráka);
 • Choroby hrudníka a chrbtice (osteochondróza hrudnej chrbtice, šindle);
 • Ochorenia pľúc (zápal pľúc, pleurisy).

Pamätajte, že len lekár môže určiť príčinu bolesti na hrudníku.

 • Akútna bolesť v hrudníku, ktorá vyzařuje do iných častí tela.
 • Možné zníženie krvného tlaku, zrýchlenie pulzu, studený pot, zvýšenie telesnej teploty o 1-2 stupne.

Príznaky trvajú dlhšie ako 15 minút, nitroglycerín a zvyšok nepomáhajú

 • Stlačenie alebo kontrakcie bolesti v hrudi, môže dať na krku, čeľuste, ramená, ramená.
 • Zníženie krvného tlaku, urýchlenie pulzu, studený pot nie je pravdepodobné.
 • Zvýšenie teploty tela sa nestane.

Prejdite 2-15 minút, pomáha odpočívať a nitroglycerín

Angína: príznaky a prvá pomoc

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke. Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla.

Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak táto podmienka nezmizne, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu.

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti.

Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva.

Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Poskytovanie núdzovej starostlivosti o angínu

Bezprostredná prvá pomoc poskytnutá na angínu pred príchodom ambulancie pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. pacient pohodlne sedí s nohami spúšťanými, zatiaľ čo je tiež ubezpečený, vyhýba sa náhlym pohybom a vstáva;
 2. polovica veľkej aspirínovej tablety alebo 1 tableta sa pod pero;
 3. na zmiernenie tohto stavu sa nitroglycerín ďalej podáva - pod pero 1 tablety;
 4. namiesto nitroglycerínu sa môže použiť izoketový aerosól (jednorázová, neinhalovaná) alebo nitrolingval;
 5. použitie nitroglycerínu sa môže uskutočňovať v intervale troch minút, použitie liekov na aerosólové lieky sa uskutočňuje v intervaloch jednej minúty;
 6. opakované použitie liekov je možné až trikrát, inak môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku.

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykonáva.

diagnostika

Pri stanovovaní diagnózy je dôležitá úloha objasniť sťažnosti pacienta, históriu patológie. Vyhodnocujú sa klinické symptómy, vykonajú sa inštrumentálne a laboratórne testy s cieľom presne určiť závažnosť ochorenia.

Minimálny zoznam biochemických parametrov pre podozrenie na koronárnu chorobu srdca a angínu zahŕňa stanovenie hladín v krvi:

 • celkový cholesterol;
 • cholesterol lipoproteínu s vysokou hustotou;
 • cholesterol lipoproteín s nízkou hustotou;
 • triglyceridy;
 • hemoglobín;
 • glukóza;
 • AST a ALT.
 • Holter monitoring. 24-hodinový prenosný záznamník je pripojený k pacientovi po dobu 24 hodín, zaznamenáva EKG a prenáša získané informácie do počítača na klinike.
 • Testovanie. Srdcové reakcie sa kontrolujú rôznymi záťažami - pre tento účel bol vytvorený bicyklový ergometer (môže byť nahradený bežiacim pásom).
 • Počítačová multispirálna tomografia. Vyžaduje sa odlíšenie angíny od iných ochorení.
 • Koronárna angiografia. Lekár používa túto metódu na určenie výberu liečby (operačného alebo konzervatívneho).
 • Echokardiografia. Určuje stupeň poškodenia srdcových ciev.

Liečba angíny pectoris u dospelých

Ako liečiť angínu pectoris? Liečba angíny pektoris je zamerané na zmiernenie bolesti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, ako aj zastavenie vývoja aterosklerózy a čistenia krvných ciev z aterosklerotických plátov.

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 • Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 • Zabránenie progresii ochorenia;
 • Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Lieková terapia zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 1. ACE inhibítory. Udržujte krvný tlak pri normálnej, nižšej tepovej frekvencii.
 2. Omega-3 polynenasýtené kyseliny, statíny, fibráty. Stabilizujte a spomaľte výskyt sklerotických plakov.
 3. Protidoštičkové látky. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach.
 4. Antagonisty vápnika. Keď vazospastická angína znižuje tvorbu koronárnych kŕčov. Dusičnany (nitroglycerín a iné). Zbavte záchvatov.
 5. Sú predpísané na profylaxiu pred predĺženým fyzickým námahom alebo pred nárastom emócií.

Chirurgická liečba

Tento typ chirurgickej liečby choroby zahŕňa vytvorenie cesty okolo prietoku krvi do postihnutej oblasti srdca. Pod poškodením je umiestnený tzv. Skrat, nazývaný touto procedúrou bypassu koronárnej artérie.

Takáto intervencia je indikovaná u pacientov, u ktorých bola zistená ťažká angína so zníženým lumenom srdcových ciev (70% alebo viac).

Operatívna chirurgia sa často používa v prípadoch predchádzajúceho infarktu myokardu. Výsledkom operácie je obnovenie zhoršeného prietoku krvi v tepnách, ktoré dodávajú kyslíku do srdcového svalu.

Diéta a správna výživa

Diéta pre angínu je zameraná na spomalenie progresie aterosklerózy. Jeho cieľom je eliminovať poruchy metabolizmu lipidov, znižovať hmotnosť a zlepšovať krvný obeh.

Všeobecné zásady výživy:

 • Redukcia živočíšnych tukov a sacharidov (ľahko stráviteľná). Pri varení musíte odstrániť tuk, odstrániť mastnotu, ktorá sa roztopí počas pečenia a odstrániť pokožku od vtáka. Stupeň obmedzenia tukov a sacharidov závisí od hmotnosti pacienta.
 • Normálny obsah bielkovín.
 • Obsah kyseliny linolovej, lipotropných látok, vlákniny, draslíka a horčíka sa zvyšuje kvôli zvýšeniu výživy rastlinných olejov, morských živočíchov, zeleniny, ovocia a tvarohu.
 • Zvýšenie podielu výrobkov obsahujúcich jód (morská kel, mušle, morská ryba, kalmáre, krevety).

Osoba potrebuje draslík, ktorého denná dávka je približne 300-3000 mg. Tento stopový prvok normalizuje srdcové rytmy, zlepšuje fungovanie endokrinného systému a srdcového svalu. Draslík je obsiahnutý v nasledujúcich produktoch:

 • huby;
 • morské plody;
 • ryby;
 • čierne ríbezle;
 • kakaa;
 • mliečne výrobky;
 • paradajky;
 • zemiaky;
 • petržlen;
 • marhuľa;
 • slivky;
 • hrozienka.

Produkty, ktoré je potrebné opustiť alebo znížiť príjem:

 • Tuky živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú veľa cholesterolu a prispievajú k výskytu cholesterolových plakov v krvných cievach a v dôsledku toho spôsobujú aterosklerózu. Zahŕňa tučné mäso, ako je bravčové mäso a hydina (kačica, hus).
 • Múka a cukrovinky, pretože sú bohaté na sacharidy, ktoré spôsobujú obezitu.
 • Je potrebné obmedziť príjem soli, pretože spomaľuje proces odstraňovania kvapaliny z tela. Môžete nahradiť soľ zeleninami, na ktorých navyše existuje veľa vitamínov (A, B, C, PP) a minerálov (kyselina listová, fosfor, draslík, vápnik, železo).
 • Nápoje obsahujúce kofeín (káva, silný čaj), pretože majú diuretický účinok a z tela odoberajú veľa tekutín.

Ľudové opravné prostriedky

Pred používaním ľudových metód angíny musíte poradiť s kardiológom.

 1. Vezmite čerstvý džús z materskej šťavy v 40 kvapkách počas 2 sekúnd. l. pred jedlom po dobu jedného mesiaca. Na zimné skladovanie pomiešajte šťavu s rovnakým množstvom vodky. Vezmite 1 lyžičku. 3 krát denne.
 2. Zmiešajte korene valerijských, sladkovodných odrezkov, plodov kôpru, trávnych sérií, vlnenej panzery, kvetenstvo nechtíkavcov (1: 2: 1: 2: 2: 2). V pohári vriacej vody pripravte lyžicu zmesi, trváte na teplo minimálne hodinu, filtrovať a piť tretinu pohára trikrát denne.
 3. V národnej liečbe angíny používal zmes cesnaku a medu. Prejdite cez mlynček na mäso 5 citrónov, môžete s kôrou, stlačte šťavu. Pridajte do nej 5 ks cesnakov a 0,5 l medu, premiešajte. Udržujte týždeň na chladnom mieste. Vezmite 2.l. každý deň počas dvoch týždňov.
 4. Hawthorn čaj - prináša úľavu od bolesti srdca po krátkom čase každodenného užívania. Príprava: na 1 liter vriacej vody si 3-4 lyžice sušeného hlohu. Na zachovanie vlastností liečivých rastlín sa varí v thermos.

prevencia

Primárna prevencia (pre tých, ktorí nemajú angínu):

 • Korekcia výkonu.
 • Mierne cvičenie.
 • Kontrolujte hladinu cholesterolu a cukru v krvi 1 krát za rok.
 • V prítomnosti hypertenzie, konštantný príjem antihypertenzívnych liekov s retenciou krvného tlaku na úrovni pod 140/90 mm Hg.
 • Odvykanie od fajčenia.

Sekundárna profylaxia (pre tých, ktorí trpia angínou, znižuje frekvenciu a trvanie záchvatov, zlepšuje prognózu):

 • Vyhnite sa silnému stresu a nadmernej fyzickej námahe.
 • Pred fyzickou aktivitou môžete užívať 1 dávku nitroglycerínu.
 • Pravidelne užívajte lieky predpísané lekárom na zlepšenie prognózy ochorenia.
 • Liečba sprievodných ochorení.
 • Pozorovanie kardiológa.

Angina pectoris

Angina pectoris je forma ochorenia koronárnych artérií charakterizovaných paroxysmálnymi bolesťami v oblasti srdca v dôsledku akútnej nedostatočnosti zásobovania krvou myokardu. Existuje záťažová angína, ktorá sa vyskytuje počas fyzického alebo emočného stresu, a spočíva v angíne, ktorá sa vyskytuje mimo fyzickej námahy, často v noci. Okrem bolesti za hrudnou kosťou sa objavuje pocit dusenia, bledosť kože, fluktuácia pulzovej frekvencie, pocity prerušenia srdca. Môže spôsobiť rozvoj srdcového zlyhania a infarktu myokardu.

Angina pectoris

Angina pectoris je forma ochorenia koronárnych artérií charakterizovaných paroxysmálnymi bolesťami v oblasti srdca v dôsledku akútnej nedostatočnosti zásobovania krvou myokardu. Existuje záťažová angína, ktorá sa vyskytuje počas fyzického alebo emočného stresu, a spočíva v angíne, ktorá sa vyskytuje mimo fyzickej námahy, často v noci. Okrem bolesti za hrudnou kosťou sa objavuje pocit dusenia, bledosť kože, fluktuácia pulzovej frekvencie, pocity prerušenia srdca. Môže spôsobiť rozvoj srdcového zlyhania a infarktu myokardu.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia anginy pectoris je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

angina vyvolaná akútnej nedostatočnosti koronárneho prietoku krvi, ktorý sa vyvíja ako výsledok nerovnováhy medzi srdcovou myocytov potreba kyslíka a k spokojnosti. Zhoršená perfúzia srdcového svalu vedie k jeho ischémii. Výsledkom je, že ischémia porušil oxidačné procesy v myokardu: je nadmerné hromadenie neúplne oxidovaného metabolitov (kyselina mliečna, kyselina uhličitá, kyselina pyrohroznová, kyselina fosforečná a iné kyseliny), iónová rovnováha je narušená, znižuje syntézu ATP. Tieto procesy spôsobujú prvú diastolického a systolického dysfunkcii, a potom myokardu elektrofyziologické abnormality (zmeny ST a T vlny v EKG) a nakoniec, rozvoj bolestivé odozvy. Sekvencia zmien prebiehajúcich v myokardu, sa nazýva "ischemický kaskáda", ktorý je založený na porušení perfúzie a zmeny v metabolizme v srdcovom svale, a posledný krok je vývoj anginy pectoris.

Nedostatok kyslíka je obzvlášť akútne myokardu pri emočné alebo fyzickej záťaži: z tohto dôvodu sa často vyskytujú angína pri intenzívnej práce srdca (počas fyzickej aktivity, stres). Na rozdiel od akútny infarkt myokardu, v ktorom srdcový sval vedie k nezvratným zmenám v anginy pectoris koronárnej ochorení krvného obehu je prechodná. Ak však hypoxia myokardu presiahne prah prežitia, potom sa angina pectoris môže vyvinúť na infarkt myokardu.

Príčiny a rizikové faktory angíny

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Útoky angíny pectoris sa vyvíjajú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je, tým závažnejšia je angína. Závažnosť angíny pektoris závisí aj od rozsahu a umiestnenia stenózy, od počtu postihnutých artérií. Patogenéza angíny často sa zmieša, a okrem aterosklerotického obštrukcie môže dôjsť procesy trombózy a koronárnej tepny spazmy.

Niekedy sa angína vyvíja iba ako výsledok angiospazmu bez aterosklerózy tepien. Keď sa počet patologických stavov gastrointestinálneho traktu (bráničné prietrže, žlčové kamene, atď), ako aj infekčných a alergických ochorení, syfilis a reumatoidnej lézií nádob (aortitis nodosa, vaskulitída, endarteritida) môže vyvinúť reflektor cardiospasm spôsobenú porušením vyššej nervovej regulácie koronárnej tepny srdca - tzv. reflexná angína.

Vývoj, progresia a prejavy angíny pektoris sú ovplyvnené modifikovateľnými (jednorazovými) a nemodifikovateľnými (neodstrániteľnými) rizikovými faktormi.

Medzi nemodifikovateľné rizikové faktory angíny patrí rod, vek a dedičnosť. Už bolo poznamenané, že muži sú najviac ohrození angínou. Tento trend pretrváva až 50-55 rokov, teda ešte pred nástupom menopauzy zmien v ženskom tele, ktorá znižuje produkciu estrogénu -.. ženských pohlavných hormónov, "chráni" srdca a koronárnych ciev. Po 55 rokoch je angina pectoris približne rovnaká u ľudí oboch pohlaví. Často je angína pozorovaná u priamych príbuzných pacientov trpiacich ochorením koronárnych artérií alebo s infarktom myokardu.

Osoba má schopnosť ovplyvňovať alebo vylučovať z ich života modifikovateľné rizikové faktory stenokardie. Často sú tieto faktory úzko prepojené a znižovanie negatívneho vplyvu jedného vylučuje druhého. Zníženie obsahu tuku v spotrebovanej potravine vedie k zníženiu hladiny cholesterolu, telesnej hmotnosti a krvného tlaku. Počet rizikových faktorov, ktoré možno vyhnúť angíne, zahŕňajú:

V 96% pacientov s anginou zistené zvýšenie cholesterolu a kol. Lipidové frakcie s aterogénny účinok (triglyceridy, lipoproteín s nízkou hustotou), čo vedie k ukladaniu cholesterolu v tepnách, ktoré zásobujú myokard. Zvýšenie lipidového spektra naopak zvyšuje proces tvorby trombu v cievach.

Obvykle sa vyskytuje u jedincov, ktorí konzumujú vysokokalorické potraviny, ktoré sú príliš vysoké v živočíšnych tukoch, cholesterole a sacharidoch. Pacienti s angínou pektoris potrebujú znížiť hladinu cholesterolu v strave na 300 mg, soľ - až na 5 g, zvýšenie spotreby vlákniny - viac ako 30 g.

Nedostatočná fyzická aktivita predurčuje vývoj obezity a metabolizmu lipidov. Vplyv viacerých faktorov súčasne (hypercholesterolémia, obezita, hypodynamia) zohráva kľúčovú úlohu pri výskyte angíny pectoris a jej progresii.

Fajčenie cigariet zvyšuje koncentrácia v krvi karboxyhemoglobínu - zlúčeniny a oxid uhoľnatý hemoglobín indukujúce hladovanie kyslíka buniek, najmä srdcových myocytoch, kŕč tepien, zvýšený krvný tlak. V prítomnosti aterosklerózy fajčenie prispieva k skorému prejavu angíny a zvyšuje riziko vzniku akútneho infarktu myokardu.

Často sprevádza priebeh ochorenia koronárnych artérií a prispieva k progresii angíny. S arteriálnou hypertenziou v dôsledku zvýšenia systolického krvného tlaku sa zvyšuje napätie myokardu a zvyšuje sa jeho potreba kyslíka.

Tieto stavy sú spojené s poklesom dodávky kyslíka do srdcového svalu a vyvolávajú záchvaty angíny pektoris, a to ako na pozadí koronárnej aterosklerózy, tak aj v neprítomnosti.

V prítomnosti cukrovky sa riziko ochorenia koronárnych artérií a angíny zvýšilo dvakrát. Diabetici s 10-ročnými skúsenosťami trpia ťažkou aterosklerózou a majú horšiu prognózu v prípade angíny a infarktu myokardu.

 • Zvýšená relatívna viskozita krvi

Prispieva k trombu procesy formácie v mieste aterosklerotického plátu, čím sa zvyšuje riziko vzniku trombózy koronárnych tepien a rozvoju ischemickej choroby srdca a angíny nebezpečné komplikácie.

Počas stresu srdce funguje v podmienkach zvýšeného stresu: angiospazmus sa rozvíja, zvyšuje sa krvný tlak, kyslík myokardu a zásoby živín sa zhoršujú. Preto je stres silný faktor vyvolávajúci angínu pectoris, infarkt myokardu, náhlu koronárnu smrť.

Medzi anginy rizikové faktory patrí tiež imunitné reakcie, endoteliálny dysfunkcia, zvýšená tepová frekvencia, predčasná menopauza a hormonálnej antikoncepcie u žien a ďalšie.

Kombinácia dvoch alebo viacerých faktorov, dokonca mierne vyjadrených, zvyšuje celkové riziko vzniku angíny. Pri určovaní taktiky liečby a sekundárnej prevencie angíny pektoris by sa mala brať do úvahy prítomnosť rizikových faktorov.

Klasifikácia angíny pectoris

Podľa medzinárodnej klasifikácie prijatej Svetovou zdravotníckou organizáciou (1979) a All-Union kardiológie Research Center (VKNC) Akadémia lekárskych vied ZSSR (1984), tieto typy angíny:

1. námahová angina - sa vyskytuje vo forme prechodných epizód bolesti na hrudníku spôsobenej emocionálne alebo pohybové aktivity, ktoré zvyšujú metabolický požiadavku myokardu (tachykardia, zvýšený krvný tlak). Zvyčajne bolesť zmizne sama alebo je zastavená užívaním nitroglycerínu. Angina pectoris zahŕňa:

Po prvýkrát sa objavila angína - trvajúca až 1 mesiac. od prvého prejavu. Môže mať iný priebeh a prognózu: regres, prejsť do stabilnej alebo progresívnej angíny.

Stabilná angína - trvajúca viac ako 1 mesiac. Podľa schopnosti pacienta vydržať fyzickú námahu sa delí na funkčné triedy:

 • Trieda I - dobrá tolerancia k normálnej fyzickej námahe; vývoj úderov je spôsobený nadmernými a intenzívnymi záťažami;
 • Trieda II - obvyklá telesná aktivita je trochu obmedzená; výskyt záchvatov angíny je vyvolaný chôdzou na rovine viac ako 500 m, lezenie po schodoch o viac ako 1 podlažie. Vývoj útoku stenokardie je ovplyvnený chladným počasím, vetrom, emocionálnym vzruchom, prvé hodiny po spánku.
 • Trieda III - zvyčajná fyzická aktivita je prudko obmedzená; Angína je spôsobená chôdzou v bežnom tempe na plochom teréne na 100 až 200 m, stúpajúcim schodom do 1. poschodia.
 • Trieda IV - angina pectoris sa vyvíja s minimálnou námahou, chôdza menej ako 100 m, medzi spánkom a pokojom.

Progresívna (nestabilná) angína - zvýšenie závažnosti, trvania a frekvencie záchvatov v závislosti od bežného zaťaženia pacienta.

2. Spontánna (špeciálna, vasospastická) angína - spôsobená náhlym kŕčom koronárnych artérií. Útoky angíny pectoris sa rozvinú len v pokoji, v noci alebo skoro ráno. Spontánna angína, sprevádzaná zvýšením segmentu ST, sa nazýva variant alebo Prinzmetalova angína.

Progresívne, ako aj niektoré varianty spontánnej a prvotriednej angíny pektoris sa spájajú do konceptu "nestabilnej angíny pektoris".

Príznaky angíny pectoris

Typickým znakom angíny pectoris je bolesť za hrudnou kosťou, menej často vľavo od hrudnej kosti (v projekcii srdca). Bolesť môže byť stlačenie, lisovanie, pálenie, niekedy - rezanie, ťahanie, vŕtanie. Intenzita bolesti môže byť od prípustného až po veľmi výrazné, nútiť pacientov, aby stonali a kričali, zažili strach z blížiacej sa smrti.

Bolesť vyžarujúca hlavne v ľavej ruke a rameni, spodnej čeľusti, pod ľavou lopatkou v epigastrickej oblasti; v atypických prípadoch - v pravej polovici tela nohy. Ožarovanie bolesti pri angíne je spôsobené jej rozšírením zo srdca na VII. Krčné a I - V hrudné segmenty miechy a ďalej pozdĺž odstredivých nervov do inervovaných zón.

Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré uľahčujú útok na angínu, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Počas útoku pacient trpí nedostatkom vzduchu, snaží sa zastaviť a stáť stále, zatlačí rukou na hruď, bledne; tvár nadobudne bolestivý výraz, horné končatiny sú chladné a necitlivé. Spočiatku sa pulz zrýchľuje, potom klesá, arytmia sa môže vyvinúť, najčastejšie beaty, zvýšený krvný tlak.

Predĺžený záchvat angíny sa môže vyvinúť na infarkt myokardu. Doterajšími komplikáciami angíny sú kardiálna skleróza a chronické srdcové zlyhanie.

Diagnóza angíny pectoris

Pri rozpoznávaní angíny pectoris sa zohľadňujú sťažnosti pacientov, povaha, poloha, ožiarenie, dĺžka trvania bolesti, podmienky ich výskytu a faktory úľavy od útoku. Laboratórna diagnostika obsahuje študijné celkového cholesterolu, AST a ALT, HDL a s nízkou hustotou, triglyceridy, laktátdehydrogenázy, kreatín kinázy, glukózu, elektrolyty a zrážanie krvi. Stanovenie kardiálnych troponínov I a T - markerov indikujúcich poškodenie myokardu má osobitný diagnostický význam. Detekcia týchto myokardiálnych proteínov naznačuje mikroinfarkt alebo infarkt myokardu, ktorý sa vyskytol a môže zabrániť vzniku post-infarktovej angíny.

EKG, odobraté vo výške záchvatu angíny pectoris, odhaľuje pokles ST-intervalu, prítomnosť negatívnej vlny T v hrudníku, poruchy vedenia a rytmus. Denné monitorovanie EKG umožňuje zaznamenať ischemické zmeny alebo ich absenciu pri každom záchvate angíny, srdcovej frekvencie, arytmií. Rastúca srdcová frekvencia pred útokom vám umožňuje premýšľať o námahe na angine, normálnej srdcovej frekvencii - o spontánnej angíne. EchoCG pri angíne odhaľuje lokálne ischemické zmeny a zhoršenú kontraktilitu myokardu.

Velgo-ergometria (VEM) je test, ktorý ukazuje maximálne zaťaženie, ktoré môže pacient znášať bez ohrozenia ischémie. Zaťaženie sa nastavuje pomocou výcvikového bicykla, aby sa dosiahla submaximálna tepová frekvencia so simultánnym záznamom EKG. Pri negatívnej vzorke sa dosiahne submaximálna srdcová frekvencia v priebehu 10-12 minút. pri absencii klinických a EKG prejavov ischémie. Pozitívny test sa považuje za sprevádzaný záchvatom angíny pektoris alebo posunom segmentu ST o 1 alebo viac milimetrov v čase nakladania. angina detekcie je tiež možné indukciou prechodné ischémie myokardu ovládať pomocou funkčnej (pažerákovou predsieňovej stimulácie) alebo farmakologickú (izoproterenolovoy vzorky s dipyridamol) záťažového testu.

Scintigrafia myokardu sa uskutočňuje s cieľom vizualizovať perfúziu srdcového svalu a zistiť jeho fokálne zmeny. Rádioaktívne lieky tália sa aktívne absorbujú životaschopnými kardiomyocyty a pri angíne s koronarosklerózou sa zistia ohniskové oblasti perfúzie myokardu. Diagnostická koronárna angiografia sa uskutočňuje s cieľom posúdiť lokalizáciu, stupeň a rozsah poškodenia srdcových tepien, čo vám umožňuje rozhodnúť o výbere liečby (konzervatívny alebo chirurgický).

Liečba angíny pectoris

Poslaný na úľavu, rovnako ako prevencia útokov a komplikácií angíny. Prvá pomoc pri nákaze na anginu pectoris je nitroglycerín (na kúsku cukru, udržiavajte v ústach až do úplného vstrebania). Úľava od bolesti sa obvykle vyskytuje počas 1-2 minút. Ak nebol záchvat zastavený, nitroglycerín sa môže opätovne použiť v intervale 3 minút. a nie viac ako 3 krát (kvôli riziku prudkého poklesu krvného tlaku).

Rutinné liek angina liečba zahŕňa prijímanie antianginózne (anti-ischemická), lieky, ktoré znižujú potrebu srdcového svalu kyslíkom: dlhodobo pôsobiaceho dusičnanov (pentaerytritol-erythritoltetranitrát, izosorbiddinitrát, atď), B-blokátory (propranolol, oxprenolol, atď.), Molzidomín, blokátory kalciových kanálov (verapamil, nifedipín), trimetazidín a ďalšie;

Pri liečbe anginy pectoris vhodné používať anti-sklerotické prípravky (skupiny statínov - lovastatín, simvastatín), antioxidanty (tokoferol), antiagregancií (acetylsalicylová k vám). Podľa indikácií sa vykonáva profylaxia a liečba porúch vedenia a rytmu; pre angínu pektoris vysokej funkčnej triedy sa uskutočňuje chirurgická revaskularizácia myokardu: balónová angioplastika, bypass koronárnej artérie.

Prognóza a prevencia angíny pectoris

Angina pectoris je chronické ochorenie srdca. S progresiou angíny pektoris je riziko infarktu myokardu alebo smrti vysoká. Systémová liečba a sekundárna prevencia pomáhajú kontrolovať priebeh angíny pectoris, zlepšujú prognózu a udržiavajú pracovnú schopnosť pri obmedzovaní fyzického a emočného stresu.

Pre účinnú prevenciu anginy pectoris, je nevyhnutné odstrániť rizikové faktory.. Zníženie nadváhy, riadenie krvného tlaku, optimalizáciu výživy a životného štýlu, atď. Ako je sekundárna profylaxia u už potvrdenou diagnózou anginy nutné, aby sa zabránilo rušeniu a fyzickú námahu profylakticky vziať nitroglycerín, aby zaťaženie, niesť prevencia aterosklerózy, liečenie súvisiacich patologických stavov (diabetes, gastrointestinálne ochorenia). Presné dodržiavanie odporúčaní na liečbu angíny pectoris, podávanie dlhodobých nitrátov a dispenzárna kontrola kardiológa umožňujú dosiahnuť stav predĺženej remisie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕčové žily pažeráka

Kŕčové žily v pažeráku - termín pre venóznu dilatáciu v dolnej časti pažeráka, ktorý je dôsledkom zhoršenia prietoku krvi v portálnej žilke a následne gastroezofageálneho plexu s nadmerným množstvom tečúcej krvi, ktorý sa snaží vylievať zo srdca.

Spôsobuje hrubú liečbu krvi

Obehový systém tela vykonáva transportnú funkciu, dodáva kyslík a živiny do buniek a tkanív. Všetky patologické procesy, ktoré ju ovplyvňujú, vedú k narušeniu vnútorných orgánov.

Normálny tlak a pulz osoby podľa veku: tabuľka, abnormality

Z tohto článku sa dozviete: aký tlak je normálny v rôznych vekových kategóriách. Ak sa odchýlka od normy považuje za patológiu a kedy - nie.

Nárazový tah - ako zvýšiť riziko pacientov a čo je prognóza

Elastické a trvanlivé cievy poskytujú normálny prietok krvi a udržujú stabilný metabolizmus. S náplňami na nádobe sa stávajú tenšie, čo vedie k krehkosti - riziko vzniku rôznych ochorení.

Aké lieky súvisia so statínmi a na čo sú určené?

Statíny sú prínosom pre ľudí s vysokým obsahom nezdravého cholesterolu vo forme lipoproteínu s nízkou hustotou (LDL) v krvi.LDL cholesterol podporuje tvorbu plakov v tepnách, ktoré zužujú krvné cievy a obmedzujú prietok krvi.

Čo je ROE (sedimentácia erytrocytov) v krvnom teste

Medicína je veľmi rozmanitá veda, naplnená mnohými zaujímavými pojmami. Mnohé z nich majú jedno alebo niekoľko synoným, ktoré môžu znieť úplne inak, ale naznačujú rovnaký koncept.