Angína je syndróm paroxyzmálnej bolesti, ktorý sa vyskytuje v oblasti hrudníka. Nepohodlie sa vyskytuje vtedy, keď dôjde k narušeniu ponuky krvného tlaku myokardu, môže sa rozšíriť do ramena, ľavej lopatky, krku, spodnej čeľuste. Patológia je jedným z prejavov koronárnej choroby srdca. Tlak v angině sa zvyšuje a normalizuje po ukončení útoku. Nízky krvný tlak - častý satelit infarktu myokardu.

Klinické symptómy

Angina pectoris je najčastejšie diagnostikovaná u starších ľudí, u pacientov starších ako 65 rokov sa symptómy ochorenia vyskytujú v 20% prípadov. Ochorenie je spôsobené koronárnou nedostatočnosťou dodávania krvi na pozadí ischémie myokardu. Najčastejšou príčinou angíny pectoris je artérioskleróza artérií, menej často sa môže po infekčných ochoreniach vírusov objaviť patológia.

Rozlišujúca angína pektoris, ktorá sa objavuje v noci, a námahovú angínu, spôsobenú psycho-emocionálnou alebo fyzickou námahou. Výrazným znakom choroby sú bolesti na hrudníku. Majú lisovací, stláčací, horiaci alebo rezací charakter. Intenzita môže byť tolerovaná alebo veľmi silná, čím sa pacienti stane, kričajú, cítia strach z blížiaceho sa smrti. Muž si položí ruku na hruď, snaží sa pohybovať menej, aby si zaujal pohodlnú pozíciu.

Bolesť vyzařujúca hlavne v ľavej ramene, krku a epigastrickej oblasti, ktorá môže spôsobiť nevoľnosť, pálenie záhy, koliku. Pri atypickom záchvate angíny pektoris sa nepríjemné účinky rozširujú na pravú stranu tela, spodné končatiny. V zriedkavých prípadoch je bolesť lokalizovaná len v epigastriu alebo v hlave, čo robí diagnostiku oveľa zložitejšou.

Navyše sa človek obáva nasledujúcich príznakov:

 • bledosť kože;
 • nedostatok vzduchu;
 • studený, lepkavý pot;
 • chilliness, znecitlivenie rúk;
 • vysoký krvný tlak;
 • arytmie;
 • arytmie.

Môže to byť spôsobené lezením po schodoch, prejedaním sa, stresom, dlhotrvajúcim vystavením vetra a studenému vzduchu a vysokému krvnému tlaku. V takýchto situáciách srdce zažije hladovanie kyslíkom, pretože dostatočné množstvo krvi nepreteká cez zúžené trombózne tepny. Ak sa u pacienta vyvinie hypertrofia steny ľavej komory, počas cvičenia je nedostatok kyslíka, a to aj pri absencii koronárnej stenózy.

Spočiatku sa pulz a srdcový rytmus zrýchľujú, potom sú tieto indikátory normalizované, pravdepodobne porušenie srdcového rytmu. Útok na angínu trvá až 20 minút, po užití nitroglycerínu, zostávajúci v sedení alebo ležiacom syndróme bolesti trvá 2-3 minúty.

Pre angínu u hypertonikov

Hypertenzia je jedným z rizikových faktorov koronárnej choroby srdca, mŕtvice. Zvlášť často dochádza k systematickému zvýšeniu tlaku v kombinácii rôznych foriem srdcovej patológie (angína, mŕtvica, arytmia, srdcový záchvat). Komplexné abnormality môžu zvýšiť riziko kardiovaskulárnych komplikácií a smrti.

Dlhodobá hypertenzia a angína pektoris spôsobujú zmeny v srdcovom tkanive a vyvíja sa hypertrofia ľavej komory, ktorá je charakterizovaná zhrubnutím steny. To vedie k dysfunkcii tohto oddelenia, rozšíri sa ventrikulárna dutina, objavujú sa príznaky srdcového zlyhania. Existujú príznaky angíny pektoris so zvýšenou hmotnosťou myokardu.

Diagnóza ochorenia

Na potvrdenie diagnózy sa vykoná EKG denné sledovanie EKG. Skúška vám umožní opraviť záchvaty angíny. EchoCG je nevyhnutné na posúdenie stavu myokardu, lokalizácie ischemických miest. Scintigrafia ukazuje, že identifikuje ohniská nekrózy, koronografia sa vykonáva na určenie stupňa poškodenia tepien. Velgoergometria je test, ktorý určuje maximálne zaťaženie, ktoré môže pacient odolávať bez ohrozenia ischémie.

Laboratórna diagnostika zahŕňa analýzu celkového cholesterolu, HDL, LDL, triglyceridov, glukózy, elektrolytov. Určenie koncentrácie T-markerov a srdcových troponínov je nevyhnutné na posúdenie stavu srdcového svalu - zvýšenie ich hladiny naznačuje odložený infarkt, post-infarktovú angínu.

Lieky na anginu pectoris s vysokým tlakom

Pri zostavovaní liečebného režimu kardiológ berie do úvahy nielen mechanizmy vývoja ischemickej choroby, ale aj príčiny hypertenzie. Liečba je zameraná na zníženie pravdepodobnosti komplikácií a úmrtnosti, pretože hypertenzívni pacienti sú vystavení zvýšenému riziku, ktorý je priamo úmerný stupňu zvýšenia krvného tlaku (diastolické indikátory sú dôležité).

Pri predpisovaní liečby sa zohľadňujú existujúce systémové ochorenia, vek, hypertrofia ľavej komory a prítomnosť metabolických porúch. Zároveň sa liečia hypertenzia a angína, pacientom sú predpísané kombinované lieky, ktoré znižujú krvný tlak. Je nevyhnutné postupne znižovať tlak, s prudkým poklesom značiek tonometra, môže dôjsť k infarktu kvôli poklesu prietoku krvi do srdca.

Z angíny pectoris pri zvýšenom tlaku sú predpísané β-blokátory. Lieky znižujú srdcovú frekvenciu, znižujú krvný tlak, zvyšujú prívod kyslíka do srdca. Pri vysokom tlaku sa uprednostňujú selektívne (Atenolol, Bisoprolol) a β-blokátory s vazodilatačnými vlastnosťami (Carvedilol, Nebilet). Dlhodobo pôsobiace antihypertenzívne tablety umožňujú kontrolovať výkyvy krvného tlaku počas dňa.

Hypertenzia a angína sú liečené antagonistami vápnika. Ide o lieky prvej línie, ktoré sú zvlášť účinné pri súbežnej ateroskleróze a tachykardii u pacientov starších ako 65 rokov. Liečivá ovplyvňujú hladké svaly cievnych stien, podporujú uvoľňovanie dusíka z endotelu, znižujú aktivitu krvných doštičiek, hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, zabraňujú rastu lipidových plakov.

Na liečbu angíny pektoris a pacientov s vysokým tlakom sú predpísané Plendil, Cardil, Verapamil. Sú to antagonisty vápnika s pomalým uvoľňovaním účinných látok, ktoré zabezpečujú udržanie konštantnej koncentrácie liečiva v krvi.

Statíny sú predpísané pre vysoký cholesterol a triglyceridy. Lieky zabraňujú tvorbe aterosklerotických plátov a pri ich užívaní sa riziko infarktu myokardu znižuje.

Nitráty zmierňujú kŕče, zvyšujú lumen krvných ciev. Táto skupina zahŕňa nitroglycerín, ktorý sa užíva počas záchvatu angíny. Pod vplyvom sa znižuje krvný tlak, klesá potreba kyslíka v myokarde, periférny vaskulárny odpor klesá. Lieky obnovujú krvný obeh v malých cievach srdca, zmierňujú syndróm bolesti.

Ak bol pacientovi diagnostikovaná hypertrofia ľavej komory, mitrálna regurgitácia, zlyhanie srdca, pľúcna hypertenzia, predpísané sú lieky s retardovanými formami Nitrosobit.

Angína pri nízkom tlaku

V niektorých prípadoch je príčinou angíny nízky krvný tlak. Pacient má znížený prietok krvi do otvorov koronárnych artérií, srdcového výstupu, myokard zažíva hladovanie kyslíkom. Liečba, tachyarytmia, žilová hypotenzia môžu spôsobiť pokles krvného tlaku.

Ak je tlak nízky, nemožno počas záchvatu užívať nitroglycerín, drogy zo skupiny dusičnanov ešte viac znížia krvný tlak, čo môže viesť k nekróze myokardu. Na úľavu od bolesti sa odporúča zaujať vodorovnú pozíciu, aby sa zabezpečil tok krvi do srdca a do mozgu.

Prudký pokles krvného tlaku môže byť príznakom infarktu, takže musíte naliehavo zavolať na ambulanciu, urobiť teplý kompresný kúsok na nohách alebo nosiť ponožky z vlny pre chorých.

Chirurgická liečba

Chirurgický zákrok sa vykonáva na zvýšenie lumen tepien, zúžený aterosklerotický plak. Ošetrenie sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

 • stentovanie - zavedenie stentu (protézy) do tepny;
 • aorto-koronárny bypass - vytvorenie obtokovej cesty krvného prietoku do srdca;
 • laserová revaskularizácia - tvorba umelých priechodov v myokarde, aby krv mohla pretekať koronárnymi artériami, operácia je kontraindikovaná, ak je detegovaná hypertrofia ľavej komory;
 • angioplastika - zavedenie katétra do cievy pomocou balónika, ktoré počas plnenia zväčšuje lúmen tepny;
 • transplantácia srdca.

Chirurgický zákrok je indikovaný na závažné formy ochorenia koronárnych artérií, akútneho zlyhania srdca, angíny pectoris, ktoré nemožno liečiť liekom.

Prognóza angíny pectoris

Choroba má progresívny priebeh, môže viesť k infarktu myokardu, invalidizácii a smrti. Medzi dlhodobé komplikácie patrí kardiálna skleróza a chronické srdcové zlyhanie. Vysoký tlak v angíne u mužov a žien, hypertrofia ľavej komory komplikuje priebeh koronárneho ochorenia, prispieva k progresii patológie.

Pri dlhšej hypertenzii u pacientov sa mení štruktúra intracerebrálnych artérií - spôsobuje neurologické, duševné poruchy, vedie k mŕtvici alebo dysfunkcii cerebrálneho obehu.

Systematická liečba, implementácia preventívnych opatrení prispieva k zlepšeniu prognózy, zlepšuje kvalitu života pacienta, umožňuje udržiavať výkonnosť.

Rizikový faktor pre komplikácie ochorenia koronárnych artérií - tlak v angíne pectoris

Hladiny krvného tlaku priamo súvisia s rizikom komplikácií koronárnej choroby srdca. Najčastejšou možnosťou je súčasná prítomnosť hypertenzie a angíny. Zvyšujú pravdepodobnosť srdcového infarktu, mozgovej príhody, poruchy obehu a smrti pacienta. Nízky krvný tlak je obzvlášť nebezpečný pre starších pacientov, pretože zhoršuje koronárny a cerebrálny prietok krvi.

Prečítajte si v tomto článku.

Aký je tlak a impulz pre normálnu angínu?

V prípade akejkoľvek srdcovej choroby sa odporúča denné sledovanie hlavných indikátorov krvného obehu - hladina krvného tlaku a pulzná frekvencia.

Koronárna choroba srdca má tendenciu k pokroku s vysokým a nízkym periférnym vaskulárnym odporom. Spazmus artérií pri hypertenzii a nízky krvný prietok počas hypotenzie zhoršuje nedostatok kyslíka v myokarde, čo vedie k zvýšeniu a zvýšeniu záchvatov angíny.

Odporúča sa podporovať nasledujúce parametre:

 • systolický - 130 - 139 mm Hg. Art.,
 • diastolický indikátor - 80 - 89 mm Hg. Art.,
 • pulzová frekvencia - 60 - 89 úderov za minútu.

Pri diabetickej angiopatii alebo poškodení obličiek by ste mali zamerať na nižšiu úroveň tlaku a so zníženým prietokom krvi do mozgu, udržujte ukazovatele na hornej hranici.

Odporúčame vám čítať článok o angine pectoris. Z neho sa dozviete o chorobe a jej diagnóze, spôsoboch liečby, predpisovaní liekov, prognóze pre pacientov.

A tu viac o tom, ako odstrániť záchvat angíny.

Čo môže spôsobiť zmeny?

Súvislosť medzi hypertenziou a angínou pektoris je najzreteľnejšia, ak si myslíte, že obe ochorenia majú podobné rizikové faktory rozvoja. Patria medzi ne:

 • fajčenie,
 • obezita
 • nesprávna strava - nadmerná soľ, alkohol, živočíšny tuk, nedostatok zeleniny a ovocia,
 • slabá telesná aktivita
 • pohlavie (častejšie muži)
 • dedičnosť,
 • vek po 55 rokoch
 • menopauza.

Nízky krvný tlak v ochoreniach srdca môže spôsobiť chyby v štruktúre ventilov a veľkých ciev, kardiomyopatiu, perikarditídu, zápal v srdcovej svalovine.

Perikarditída môže spôsobiť nízky krvný tlak.

Pri kombinácii s ischemickou chorobou vedú k metabolickým poruchám myokardu, pretože zvyšujú hladovanie svalových buniek kyslíkom. Angína v takýchto prípadoch rýchlo prechádza a záchvaty sa vyskytujú nielen počas cvičenia, ale aj v pokoji.

Pozrite sa na video o angíne, jej príznakoch a liečbe:

Liečba s tlakovými zmenami

Na liečbu pacientov trpiacich angínou pektoris so súčasným zvýšením alebo znížením tlaku sa vyžadujú lieky, ktoré môžu zabrániť akútnym mozgovým a koronárnym poruchám, chronickému zlyhaniu obličiek. Na druhom mieste je zníženie frekvencie a intenzity úderov, pričom sa zachováva cieľová hladina krvného tlaku.

S rastom

Na liečbu predpísaných liekov s preukázanou účinnosťou poskytujú priechodnosť koronárnych a periférnych artérií:

 • aspirín, ak existujú kontraindikácie - warfarín;
 • beta-blokátory s obmedzeniami - blokátory vápnika alebo dusičnany s predĺženým účinkom;
 • inhibítory enzýmu konvertujúceho angiotenzín (najmä pri cukrovke, dysfunkcii ľavej komory);
 • prostriedky na zníženie hladiny cholesterolu v krvi;
 • Sublingválne tablety nitroglycerínu alebo sprej s napadnutím.

Nízka alebo nízka

Môže byť ťažké odstrániť záchvat angíny na pozadí nízkeho tlaku (alebo intolerancie na dusičnany), pretože zároveň je potrebné dilatovať koronárne cievy a zvýšiť tón periférnych artérií.

Preto by mal byť tento variant myokardiálnej ischémie liečený v nemocnici.

Validol na zmiernenie angíny pectoris

Na úľavu od útoku použite:

 • lieky proti bolesti - Analgin, Katadolon;
 • riedidlá krvi - aspirín a klopidogrel;
 • Validol pod jazykom.

Pri udržiavacej liečbe sa odporúčajú nízke dávky beta-blokátorov, Coraxan, činidlá znižujúce hladinu cholesterolu v krvi, ATP-forte, Ranex, Thiotriazolin, Mexicor, Tiwortin. Dobré výsledky sa dosiahli pri užívaní vitamínu E v priebehu 15 až 20 dní.

Pri silných bolestivých záchvatoch a nedostatočnej účinnosti liečebnej liečby je indikovaný aorto-koronárny bypass.

Lieky, ak je tlak počas záchvatu angíny normálny

Normálny krvný tlak u pacientov s koronárnym srdcovým ochorením je zriedkavo bez antihypertenzívnej liečby. V takýchto prípadoch sú uvedené tieto nápravné opatrenia:

 • Sublingválne nitroglycerín 1 tableta a po 15 minútach s nedostatočným účinkom sa druhý podáva;
 • Isoket, Nitromint aerosól - 1 - 3 lisy na rozprašovači (tiež používané na profylaxiu pred očakávaným útokom);
 • Validol pod jazykom pri vývoji bolesti hlavy z nitrátov;
 • Kyselina acetylsalicylová: želat jednu tabletu po 15 minútach opakujte. Účinnosť sa zvyšuje pri súbežnom užívaní klopidogrelu.

Ako zabrániť zmenám v svedectve monitoru krvného tlaku

Aby ste predišli porušovaniu krvného tlaku a progresii angíny pectoris, musíte upraviť životný štýl. Hlavné oblasti prevencie sú:

 • úplné zastavenie fajčenia;
 • obmedziť alkohol na 20 gramov denne (na základe etanolu) maximálne 3 krát za 10 dní;
 • strata telesnej hmotnosti s nadbytkom;
 • denné cvičenie s minimálnym trvaním 30 minút 5 krát týždenne;
 • odstránenie mastných mliečnych výrobkov a mäsových výrobkov;
 • zaradenie do menu rastlinných vláknin zo zeleniny, ovocia a otrúb.

Odporúčame vám čítať článok o príznakoch nestabilnej angíny pectoris. Z nej sa dozviete o patológii a jej prejavoch, diagnostike a metódach liečby, preventívnych opatreniach.

A tu viac o vazospastickej angíne.

Krvný tlak je jedným z rizikových faktorov komplikácií koronárnej artérie. Hypertenzia a angína sú považované za bežný koronárny syndróm, pretože majú rovnaké príčiny.

Na liečbu používajte lieky, ktoré uvoľňujú kŕč tepien, vrátane koronárnych artérií, normalizáciu viskozity krvi a obsah cholesterolu. Nízky tlak tiež zhoršuje výživu myokardu a hlavné antiischemické lieky sú kontraindikované pre hypotenzívne lieky. Preto sa výber liečby vykonáva individuálne, je to lepšie v nemocnici.

Hlavnými krokmi na zmiernenie angíny sú nitroglycerín a odpočinok. Avšak s vysokým alebo nízkym tlakom sú tuky. Aké lieky rýchlo odstránia útok doma?

Pod vplyvom vonkajších faktorov sa môže vyskytnúť stav preinfarkácie. Príznaky sú podobné u žien a mužov a je ťažké ich rozpoznať kvôli lokalizácii bolesti. Ako odstrániť útok, ako dlho trvá? Lekár na recepcii preskúma indikácie na EKG, predpíše liečbu a tiež hovorí o dôsledkoch.

Ak sa objaví nestabilná angína pectoris, ktorej príznaky sa môžu pozorovať dokonca aj v pokoji, je naliehavé začať liečbu, inak sa môže stať progresívnym a viesť k infarktu. Aké sú príznaky tejto choroby? Čo ukáže EKG? Ako poskytnúť prvú pomoc?

Ak sa pri stenokardii vyskytne dýchavičnosť, ktoré lieky môže rozhodnúť len lekár. Koniec koncov je potrebné zistiť, aký druh dýchavičnosti sa objavil - stres alebo iný typ. Takže čo a ako sa liečiť na odstránenie nepríjemných symptómov?

Ak sa stanoví diagnóza "angíny pečene", liečba bude najprv zameraná na hlavnú príčinu vzniku problému, napríklad ips. Liečba stabilnej angíny sa uskutočňuje v nemocnici.

V prípade ochorenia srdca, vrátane stenokardie a iných, je predpísaný liek Isoket, ktorého použitie je povolené vo forme sprejov a kvapiek. Indikácie a srdcová ischémia, ale veľa kontraindikácií.

Diabetes a angína pektoris sú zároveň závažným a vážnym ohrozením zdravia. Ako liečiť angínu pectoris typu 2? Aké poruchy srdcového rytmu sa môžu vyskytnúť?

Po prvýkrát začala Prinzmetalova vazospastická angína pectoris v roku 1959. Jeho symptómy sa prejavujú predovšetkým skoro ráno, v pokoji. Spoľahlivá diagnostika - EKG indikátory a kardiografia. Liečba je dlhá, prognóza závisí od pacienta.

Liečivo antagonistu kalciového kanála Norvask, ktorého použitie dokonca pomáha znižovať potrebu nitroglycerínu, tiež pomôže s tlakom. Medzi indikácie patrí angína. Liek sa nesmie spláchnuť šťavou z granátového jablka.

Tlak na anginu pectoris

Trvalé porušenie indikátorov krvného tlaku často naznačuje iné "poruchy" v tele a srdcové choroby - vrátane. Vysoký tlak často sprevádza prejavy angíny pectoris u pacientov v dospelom veku. Mladí ľudia niekedy trpia angínou pectoris so zníženým krvným tlakom.

Angina pectoris s hypertenziou

Hypertenzia je bežná choroba, podobná príznakom angíny pectoris. Pri pretrvávajúcom krvnom tlaku presahujúcom 140/90 mm Hg existujú:

 • bolesti hlavy;
 • znížený svalový tonus;
 • tachykardia.

Angina pectoris je počiatočná forma koronárnej choroby srdca, ktorá sa prejavuje bolesťou a nepohodliemi v hrudníku. Bolesť sa často vyskytuje počas psycho-emocionálnej námahy alebo počas intenzívnej fyzickej námahy, často sprevádzanej vracaním a všeobecným zhoršením blahobytu. Tento stav prispieva k porušeniu krvných ciev - stráca ich elasticitu a spôsobuje významný rozdiel v indexoch systolického a diastolického tlaku.

Vzťah patológií

Tlak v angíne nie je komplikáciou, ale druhom priťažujúceho faktora. Vysoký krvný tlak znemožňuje srdcu pumpovať krv. Rýchlo sa vyčerpá a vytvára podmienky na progresiu infarktu. Hypertenzia urýchľuje vývoj aterosklerózy, ktorá slúži ako jeden z hlavných rizikových faktorov pre jej vývoj, a preto sú tieto patológie často diagnostikované v rovnakom čase.

Nestabilná forma angíny, podobne ako srdcový záchvat, môže spôsobiť pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku, ale môže tiež spôsobiť reflexnú hypertenznú krízu. Jednou alebo druhou cestou, hypertenzia vždy zhoršuje priebeh nestabilnej angíny a akútneho infarktu.

Vysoký krvný tlak prispieva k zvýšeniu dodatočného zaťaženia srdca, prípadne k zvýšeniu odolnosti voči srdcovým výdajom. Zvýšené napätie steny ľavej komory zvyšuje potrebu kyslíka v srdci. Nestabilná forma angíny je charakterizovaná zvýšeným tlakom počas útoku a jeho stabilizáciou po ňom. Riziko progresie ischémie srdca priamo závisí od indikátorov horného a dolného tlaku. Okrem toho je hypertenzia jedným z hlavných prognostických faktorov vývoja:

 • srdcový záchvat;
 • poruchy cerebrálneho krvného toku;
 • chronické srdcové zlyhanie.

Avšak prítomnosť akejkoľvek formy ischémie u pacienta s hypertenziou (angína pectoris, infarkt, podstúpená srdcová chirurgia) sa často považuje za sprievodnú patológiu, ktorá má závažný vplyv na progresiu kardiovaskulárnych ochorení. Pacient trpiaci hypertenziou aj ischémiou je bežne zaradený do kategórie s vysokým rizikom.

Jednou z komplikácií hypertenzie sú štrukturálne zmeny v ľavej komore. "Ľavé" srdce sa rozširuje a stáva sa hustejšou a zužuje koronárne tepny. Nedostatok kyslíka spôsobuje bolesť srdcového svalu, to znamená bolesť na anginu. Okrem toho vývoj srdcovej ischémie priamo závisí od závažnosti aterosklerotických lézií artérií. Keď lipidový povlak blokuje priechod cievy, zvyšuje sa jeho rezistencia, jasne sa prejavuje hypertenzia.

Podobnosť patogenézy chorôb

Vzťah medzi hypertenziou a ischémiou je vysvetliteľný: patologické príznaky sú podobné rizikovým faktorom a podmienkam ich vývoja. Odborníci sa domnievajú, že poškodenie vnútorného obloženia steny cievy (endotel) hrá vedúcu úlohu vo vývoji ischémie a hypertenzie. Poruchy v regulácii arteriálneho tónu spočiatku vyvolávajú zvýšenie krvného tlaku a potom spúšťajú mechanizmy štrukturálnych zmien v srdci a krvných cievach. Hlavnými mechanizmami negatívnych účinkov hypertenzie počas ischémie srdca sú:

 • poškodenie steny cievy, pri ktorej trpí endoteliálna funkcia srdcových tepien;
 • zvyšujúca sa potreba kyslíka v srdci;
 • štrukturálne zmeny v ľavej komore.

Medzi rizikovými faktormi, ktoré možno vyhnúť vzniku hypertenzie a ischémie, sú:

 • obezita;
 • fajčenie tabaku;
 • zneužívanie alkoholu;
 • nadmerný príjem soli;
 • výskyt potravín s vysokým obsahom jednoduchých sacharidov a tukov živočíšneho pôvodu v strave;
 • fyzická nečinnosť.

Rizikové faktory dvoch patológií, ktoré nie je možné opraviť, sú rovnaké:

 • pohlavie (muži sú najviac náchylní);
 • veku (viac ako 65 rokov pre ženy a 55 rokov pre mužov);
 • dedičná dispozícia;
 • menopauza u žien.

Liečba angíny a hypertenzie

Vytvorenie myšlienky hypertenzie a angíny v rámci teórie neustáleho vývoja kardiovaskulárnych ochorení znamená, že cieľom terapie nie sú patologické stavy, ale samotný pacient. Je potrebné súčasne ovplyvniť obe ochorenia:

 • minimalizovanie rizika komplikácií a úmrtnosti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, mozgovej príhody, chronickej zlyhania obličiek;
 • zníženie symptómov a kvality života pacienta.

Z hľadiska ischémie ide o zníženie frekvencie, trvania záchvatov angíny a zabránenie ich ďalšiemu rozvoju v súvislosti s hypertenziou - udržiavanie krvného tlaku v medziach nepresahujúcich 140/90 mm Hg. Pred liečbou predchádza nezdravotné opatrenia ovplyvňujúce rizikové faktory.

Liečba

Obvykle dochádza k závažnej hypertenzii pri stabilnej námahe. Takáto kombinácia je plná vysokej pravdepodobnosti progresie kardiovaskulárnych patológií a smrti. Tlak u týchto pacientov sa má postupne znižovať - ​​aby sa zabránilo aktivácii sympatického nervového systému a rozvoju reflexného zvýšenia srdcovej frekvencie.

Angína pri nízkom tlaku

Ochorenie srdca môže často sprevádzať hypertenzia. Krvný tlak je úzko spojený s rizikom aterosklerózy, ochorenia koronárnych artérií, angíny alebo dokonca infarktu myokardu. Angína a hypertenzia sú takmer nerozlučne spojené. Bohužiaľ, veľa pacientov nedáva dôraz na ich krvný tlak (BP) a sústredí svoju pozornosť na základnú chorobu. Ako sa manifestujú angína a tlak, aká je spojitosť?

Opis choroby

Angina pectoris sa vyvíja v dôsledku narušenej cirkulácie srdca, čo vedie k nedostatočnému zásobovaniu myokardu kyslíkom. Táto patológia je jednou z foriem a prejavov koronárnej choroby srdca.

Časté záchvaty spôsobujú poklesy krvného tlaku. Hypertenzia je prevažne pozorovaná so stabilnou námaľovou angínou, zatiaľ čo hypotenzia je v tejto patológii extrémne zriedkavá.

Príčiny a rizikové faktory

Angina pectoris samotná sa môže vyskytnúť u pacientov s výraznou arteriálnou hypertenziou. V tomto prípade bude choroba, samozrejme, sprevádzaná nárastom tlaku.

Mnohí skúsení lekári majú tendenciu veriť, že hypertenzia a angína pectoris sú neoddeliteľné patológie a zistenie, aká bola hlavná choroba a čo bolo sprievodné, je nemožné a navyše bezvýznamné.

Ako zvýšený tak znížený krvný tlak nesie ďalšiu hrozbu.

Pre ľudí, ktorí trpia hypertenziou už niekoľko rokov, sú záchvaty angíny úplne prirodzené. V čase útoku sa tlak vo väčšine prípadov prudko a rýchlo zvyšuje. Po tom, ako bol zásah zastavený alebo zastavený sám, krvný tlak sa vráti do normálu.

Vo zvyšku týchto pacientov sa môžu niekedy prejaviť mierny nárast tlaku, čo naznačuje ich tendenciu k hypertenzii, ktorá sa často vyvíja s vekom.

V zriedkavých prípadoch krvný tlak počas záchvatu prudko klesá, ale normalizuje aj po jeho ukončení. Zmiernenie anginy pectoris pri nízkom tlaku je trochu ťažké, pretože odborníci silne odrádzajú od používania určitých obvyklých liekov v takýchto prípadoch (napríklad nitroglycerín). To je spôsobené tým, že tlaková situácia môže byť zhoršená.

Nebezpečenstvo a komplikácie

Tlak v angíne je plný takých komplikácií:

 • poruchy obehu;
 • arytmie;
 • infarkt myokardu;
 • dysfunkcia srdcového vodivého systému.

Keďže hladina krvného tlaku sa vo väčšine prípadov normalizuje po ukončení útoku, pacientove cievy často nedodržia takú náhlu zmenu v tóne, časom strácajú elasticitu a môžu sa zrútiť.

Príčinou angíny je kyslíkové hladovanie myokardu kvôli zhoršenému koronárnemu obehu

príznaky

Pri ataku pacientov s angínou najčastejšie opisujú:

 • úzkosť, strach;
 • bolesť v srdci alebo za hrudnou kosťou;
 • dýchavičnosť.

S nárastom krvného tlaku počas záchvatu sa pacienti sťažujú na:

 • porucha srdcového rytmu;
 • návaly tepla;
 • hučanie v ušiach;
 • "Mušky" pred očami;
 • bolesť hlavy (povaha bolesti - lisovanie, pulzovanie);
 • zvýšená bolesť srdca alebo hrudníka;
 • závraty;
 • niekedy nevoľnosť.

Ak klesne tlak v dôsledku angíny, pacient pocíti:

 • apatia;
 • slabosť;
 • závraty;
 • bolesť hlavy (zvyčajne lokalizovaná v časovej alebo okcipitálnej oblasti);
 • triaška;
 • studený pot;
 • necitlivosť končatín;
 • nevoľnosť;
 • zúfalo nutkanie.

Príznaky ochorenia sú veľmi rozmanité: pacienti sa sťažujú na dýchavičnosť a bolesť, pálenie, pocit stláčania v hrudníku.

Tacka liečby

Bez ohľadu na to, aké ochorenie sa prejavilo skôr, aké symptómy sú výraznejšie, v tomto prípade potrebujete komplexnú liečbu. Je mimoriadne dôležité zastaviť čas a záchvaty angíny a náhly pokles tlaku. Preto sa začnú súčasne podávať lieky na normalizáciu tlakových a antiangióznych liekov. Výber liekov je založený na charaktere priebehu a symptómoch konkrétneho prípadu angíny pectoris. Nie je možné zistiť, ktorý liek je vhodný v každom jednotlivom prípade. Preto je potrebné po určitý čas pozorovať holistický klinický obraz.

Úplná liečba nie je možná bez zmeny životného štýlu pacienta. Na zlepšenie prognózy angíny, ktorá je sprevádzaná tlakom, sa odporúča:

 • vyvážený denný režim;
 • odvykanie od fajčenia a alkoholu;
 • diéta s nízkym obsahom tukov;
 • normalizácia telesnej hmotnosti;
 • pravidelné fyzické námahy.

Liečba angíny pectoris so zvýšeným tlakom

Pretože hypertenzia je bežnejšia u starších pacientov, pacienti s angínou a inými srdcovými ochoreniami potrebujú vedieť, ako zmierniť angínu pri vysokom tlaku.

Bolesť je vyrovnaná tabletom "nitroglycerín" pod jazykom

Odporúča sa používať takéto lieky na angínu pod vysokým tlakom:

 • antagonisty vápnika;
 • Inhibítory ACE;
 • beta-blokátory.

Účinné bude použitie prostriedkov na zníženie hladiny cholesterolu v krvi "Simvastatín", "Rosuvastatín", "Aspirín". Pri odhalení kontraindikácií alebo vedľajších účinkov používajte "warfarín". Pri absencii kontraindikácií je "nitroglycerín" povinným liekom na zastavenie útoku, najmä so zvyšujúcim sa tlakom.

Ako odstrániť záchvat angíny s nízkym tlakom

Po prvé, pacient sa musí upokojiť. Aby ste to urobili, užite lieky so sedatívami. Použitie prírodných liekov sa odporúča, napríklad, tinktúry urobia:

Potom sa pacientovi ponúkne odpočinok a odmietnutie nadmernej telesnej aktivity v blízkej budúcnosti. Niekedy stačí zastaviť útok a normalizovať krvný tlak.

Ak tieto opatrenia neprinesú očakávaný výsledok, mali by ste na zvýšenie tlaku užívať "nitroglycerín" a nasledujúce lieky:

 • "Tonginal";
 • tablety kofeínu.

Výrobky obsahujúce kofeín, ideálne na zmiernenie bolesti hlavy pri zníženom tlaku. Predstavitelia sú Citramon, Kofalgin.

Je omnoho ľahšie nájsť liek na liečbu angíny pektoris srdca pri zvýšenom tlaku ako pri zníženom tlaku. Na liečbu takýchto patológií sa často používajú rovnaké lieky. Ale napriek indikátorom krvného tlaku musia byť lieky vybrané odborníkom v nemocnici. Je veľmi dôležité, aby bol pacient dlhý čas pod lekárskym dohľadom, aby bol schopný opraviť liečebnú taktiku včas.

Čo sa má podávať s angínou so zníženým tlakom

Ako si vybrať lieky na angínu?

Poslal provizor na Pi, 01/11 / - 12:21

Angina pectoris je jednou z najnebezpečnejších ochorení, ktorá si vyžaduje okamžitú liečbu. Ak chcete bojovať proti tejto chorobe pomocou niekoľkých skupín liekov. Lieky na angínu sú vybrané individuálne.

Angina pectoris je patológia, ktorá postihuje hlavne ľudí stredného alebo vysokého veku. Jeho iným názvom je angina pectoris. Hlavným príznakom choroby je bolesť za hrudnou kosťou.

Angina pectoris vzniká zo zúženia lúmenu koronárnych artérií, v dôsledku čoho srdcový sval postráda kyslík.

Zlyhanie obehu sa vyskytuje v dôsledku vaskulárnej lézie s aterosklerózou alebo funkčným poškodením. Medzi nepriaznivé faktory, ktoré môžu vyvolať vývoj ochorenia, patrí fajčenie, nezdravá strava, vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak a zmeny súvisiace s vekom. Všetky z nich vedú k zhutneniu stien krvných ciev a zužovaniu ich lúmenu.

Je možné vyhnúť sa výskytu angíny a dokonca ju liečiť v počiatočných štádiách prechodom na zdravú výživu a užívaním liekov obsahujúcich stopové prvky draslík a horčík. Obnovujú elasticitu cievnych stien a regulujú krvný tlak.

Stresové prípady, hypotermia, nadmerné fajčenie a nervové napätie môžu vyvolať záchvat angíny. Spočiatku pacient pocíti bolesť v hrudníku, vyžarujúca sa na ľavé rameno alebo rameno, krk, spodnú čeľusť alebo postupne sa šíri cez hrudník. Človek zároveň prežíva úzkosť, strach. V polohe na chrbte sa príznaky zvyšujú. Liečba je predpísaná v závislosti od typu angíny a špeciálnych psychologických a fyzických faktorov, proti ktorým dochádza k záchvatom.

Každý špecialista na pacientov by mal byť vyšetrovaný individuálne, pričom by mal venovať pozornosť pacientovmu životnému štýlu, rizikovým faktorom, zohľadniť pravdepodobnosť poškodenia myokardu ľavej komory. Taktika na boj proti tejto chorobe je určená na základe úrovne zníženia účinnosti a charakteru emočných a fyzických faktorov, ktoré vyvolávajú útoky.

Liečba zahŕňa vysvetlenie príčin ochorenia pacientovi a zlepšenie jeho psychologického stavu, eliminovanie rizikových faktorov pre inhibíciu progresie patológie, liečenie iných ochorení, ktoré prispievajú k nástupu záchvatov, prispôsobenie úrovne fyzickej aktivity zníženým schopnostiam tela na prevenciu záchvatov a liečbu liekom.

Nejúčinnejšie lieky na stenokardiu sú dusičnany. Sú medzi najcennejšie antianginózne lieky. Lieky z tejto skupiny znižujú tok krvi do srdca, v dôsledku čoho sa tlak v bunkách znižuje, napätie steny srdcového svalu, jeho potreba kyslíka, tok krvi v myokardiálnych vrstvách trpiacich chorobou je regulovaný. Použitie dusičnanov tiež znižuje tlak, odolnosť proti prietoku krvi, následné zaťaženie. Veľké koronárne tepny tiež expandujú a zvyšuje sa prietok krvi. Počas trvania účinku sa nitráty delia na lieky s krátkym a dlhotrvajúcim účinkom.

Prvým je nitroglycerín, ktorý sa používa na úľavu od útoku. Tablety sa uchovávajú pod jazykom až do úplného vstrebania. Dávka - 0,3-0,6 mg. Liečivo je tiež dostupné ako aerosól. Má sa používať aj v dávke 0,4 mg aj sublingválne. Nitroglycerín zmierňuje záchvaty v priebehu 1-5 minút. Liek sa však nemôže dlhodobo uchovávať v čírej forme: po 2 mesiacoch stráca svoju aktivitu a musí byť nahradený.

V prípade záchvatov sa pacientovi predpisujú častejšie ako raz za 6-7 dni dlhodobo pôsobiace dusičnany: izosorbid mononitrát, izosorbid dinitrát. Lieky v tejto skupine majú množstvo vedľajších účinkov: bolesti hlavy, hypotenziu, tachykardiu, nevoľnosť, vracanie, tinitus. Pri ostrom odmietnutí užívania liekov sa môže vyskytnúť takzvaný abstinenčný syndróm, ktorého hlavným príznakom je zvýšenie frekvencie záchvatov. Kontraindikácie zahŕňajú nízky krvný tlak a hypovolémiu (tlak pod 100/60 a centrálny venózny tlak - pod 4 mm Hg stĺpec). srdcovú tamponádu, zlyhanie ľavej komory, citlivosť na liek, vysoký intrakraniálny tlak a množstvo ďalších ochorení. Navyše, dusičnany môžu byť návykové. Ich denné použitie často vedie k zníženiu efektívnosti. Na prevenciu závislosti je predpísaný asymetrický príjem dusičnanov.

Molsidomín sa pri akcii nachádza v blízkosti nitrátov. Po absorpcii do krvi sa transformuje na aktívnu látku, ktorá sa zase mení na oxid dusnatý, uvoľňuje cievne hladké svaly. Liek je predpísaný dvakrát alebo dvakrát až trikrát denne 2-4 mg alebo 8 mg (predĺžená forma) 1-2 krát denne. Molsidomín má rovnaké vedľajšie účinky a kontraindikácie ako dusičnany.

Beta-blokátory. Ich účinok je spôsobený znížením srdcovej frekvencie a znížením kontraktility srdcového svalu, vďaka čomu je aj jeho znížená spotreba kyslíka. Vzácny srdcový rytmus vedie k predĺženiu obdobia diastolickej relaxácie myokardu a zmiernenia príznakov angíny pektoris v dôsledku zvýšenia trvania plnenia koronárnych ciev diastolom s krvou. Vedľajšie účinky zahŕňajú blok srdca, hypotenziu, metabolické poruchy, spánok, závrat, únavu, depresiu.

Účinok pomalých blokátorov kalciových kanálov spočíva v zmierňovaní vazodilatácie a znížení potreby kyslíka v srdcovom svale. Lieky v tejto skupine zahŕňajú nifedipín.

Niekedy nestačí používať drogy jednej z týchto skupín. V takýchto prípadoch sa odporúča použiť kombinovanú liečbu (napríklad dusičnany + betablokátory).

Ako zmierniť angínu pectoris

Zoberte si pohodlnú pozíciu, akonáhle pocítite bolesť na hrudníku. Ležať na pravej strane alebo sedieť, ale relaxovať telo. Otvorte okno alebo okno, čerstvý vzduch pomôže zmierniť váš stav. Vložte nitroglycerín pod jazyk - to pomôže zastaviť angínu. Ak po 2-7 minútach nepríde zmiernenie bolesti, užite ďalšie tablety s nitroglycerínom. Uistite sa, že táto droga je vždy vo vašej domácnosti a vo vrecku alebo kabelke, pretože útok sa môže stať v najnevhodnejšom okamihu.

Resorta validol pilulka alebo rozpustiť v 50 ml vody 20-25 kvapiek valocordin alebo corvalol. To vám pomôže mať čas a znížiť srdcovú frekvenciu, ako aj znížiť tlak. Vezmite sedatívne kvapky do chodov: piť ich 15 dní a prestávka po dobu 15 dní.

Piť sedatívny čaj z materskej byliny. Podávajte lyžicu v pohári vriacej vody. Vzhľadom k tomu, že chuť tejto bylinky je horká, pridajte lyžicu medu predtým, ako ju zoberiete. Napiť 50 g 4 krát denne. Ak sa vám nevhodná matka, nahraďte ho hlohom alebo divokým ružovým ovocím.

Vytvorte liečivú zmes citrónov, medu a cesnaku. Prejdite cez mlynček na mäso, odšťavovač alebo nakrájajte 5 citrónov a 3-5 kusov cesnaku (odlúpnutého) s mixérom. Do výslednej hmoty sa pridá 500 g medu. Pokrývajte nádobu tesne a nechajte na tmavom mieste asi 2 týždne. Vezmite 4 čajové lyžičky pred jedlom 2-3 krát denne.

Pokúste sa vyhnúť sa fyzickej námahe, sú hlavnými vinníkmi záchvatov angíny. Nezasahujte do úcty a emočného pokoja. Vedenie meraného životného štýlu, chodiť viac na čerstvom vzduchu, pretože je to jediný spôsob, ako zachovať zdravie kardiovaskulárneho systému po mnoho rokov.

Mrazivý reštart: ako sa vyhnúť zimnej avitaminóze bez ovplyvnenia rozpočtu

Imunitné systémy tela suché s príchodom zima. To je spôsobené tým, že rezervy letných vitamínov.

S týmto článkom
tiež sledovať

Zabudli ste heslo?
Ešte nie ste členom?

Len o zdraví

Útok na anginu pectoris. Ako pomôcť pacientovi?

Angína nie je márne raz nazývaná angina pectoris. S jej útokmi je hrudník vytlačený silnou naliehavou bolesťou. Bolesť nastáva náhle a trvá niekoľko minút až pol hodiny, dá sa v ľavej ruke, ramená, krk a dokonca aj spodná čeľusť. Príčinou takejto bolesti je prudké zníženie prietoku krvi do oblasti srdcového svalu v dôsledku aterosklerotického zúženia lumen koronárnej artérie srdca, cievneho spazmu alebo kombinácie týchto dvoch faktorov. Čo robiť, ako odstrániť nebezpečný záchvat angíny, aby ste odstránili bolesť v srdci?
Angína sa zvyčajne vyskytuje počas fyzickej námahy, rýchle chôdze, lezenie po schodoch, potom, čo osoba opúšťa teplá miestnosť až do zimy. Prispejte ku fajčeniu a konzumácii alkoholu. Niekedy bolesti srdca sa objavujú v pokoji odpočinku, najčastejšie v noci (tzv. Odpočívadlá).
Útok na anginu pectoris vyžaduje okamžité a rozhodné kroky. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je užívanie nitroglycerínu a odpočinok. Niekedy stačí zastaviť, stáť, chôdza a bolesť môže prechádzať. Tablety alebo kvapky nitroglycerínu na kus cukru sú umiestnené pod jazyk a pomaly sa rozpúšťajú. Užívajte drogu na samom začiatku útoku bez čakania na nástup neznesiteľnej bolesti. Ak úľava nepresiahne dve až tri minúty, nitroglycerín sa má znova podať. Môžete si vziať a validovať, ale nedáva taký rýchly a spoľahlivý účinok. So zlou znášanlivosťou nitroglycerínu sa uvádzajú kvapky Votchaly, ktoré zahŕňajú nitroglycerín (ale v menších dávkach), mentol, tinktúru ľalia, belladonu. V tejto kombinácii je pacientom lepšie tolerovaný nitroglycerín: mentol znižuje pocit roztrhnutia hlavy a bolesť hlavy z nitroglycerínu. Vezmite si 10-12 kvapiek na recepcii.
Ak angina pectoris trvá dlhšie ako pol hodiny a nie je uvoľnená nitroglycerínom, existuje reálna hrozba infarktu myokardu a iných komplikácií, preto by ste mali čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc.

Ako užívať nitroglycerín?

Existujú rôzne formy nitroglycerínu: tablety obsahujúce 0,5 mg účinnej látky; alkoholový roztok, ktorého 3 kvapky zodpovedajú 0,5 mg nitroglycerínu (kvapkajú na kus cukru); olejový roztok v kapsulách obsahujúcich 0,5 mg alebo 1,0 mg nitroglycerínu; sprej, pri 1 inhalácii z toho - 0,4 mg nitroglycerínu. Nitroglycerín sa umiestni pod jazyk a udržiava sa tam až do úplného rozpustenia. Počiatočná jednotlivá dávka je 0,3-0,4 mg nitroglycerínu. Liek sa môže užívať každých päť minút, kým prestane účinok bolesti, ale nie viac ako 3 tablety za 15 minút. Pri užívaní nitroglycerínu je lepšie sedieť alebo ležať, pretože dramaticky rozširuje krvné cievy a znižuje tlak, takže mdloby, bolesti hlavy a závraty sú možné.

Ale pozornosť! Je potrebné vziať do úvahy, že individuálna citlivosť na nitroglycerín je odlišná. Pri prvom príjme nitroglycerínu sa u niektorých pacientov vyskytla silná bolesť hlavy, závraty, tinitus a pocit pulzácie v hlave. Je to spôsobené ostrým rozťahovaním mozgových ciev. Treba tiež pripomenúť, že nitroglycerín môže pomôcť znížiť krvný tlak, takže ľudia s nízkym krvným tlakom alebo so sklonom k ​​prudkému poklesu musia byť veľmi opatrní. Nitroglycerín sa má užívať opatrne u pacientov s glaukómom alebo po nedávnej akútnej cerebrovaskulárnej príhode (mŕtvica). Ak užívate nitroglycerín po prvýkrát a neznáte svoju reakciu, je lepšie, ak vedľa teba lekára. Ak to nie je možné, začnite užívať nitroglycerín malými dávkami Ak sú kontraindikácie s nitroglycerínom, môžete sa pokúsiť zastaviť útoky pomocou liekov molsidomín (korvatón, korvamin) alebo adalat (korinfar, kordafen).

Masáž počas záchvatu stenokardie

Samovasiaca masáž tiež pomáha odstrániť útok, môže to byť vykonané ihneď po užití nitroglycerínu. Pomocou masáže sa znižuje neuro-emocionálny stres, nadmerná stimulácia a spasmus koronárnych artérií. Ako ukázala prax, najlepším výsledkom stenokardie je dosiahnutie kombinácie seba-masáže s auto-tréningom - výslovnosť samohypnotických vzorcov.
Masážna technika pre angínu
S dlhými dlanimi pomaly zdobia tvár, krk, krk, ramenný pás, rameno, zápästie a kolenné kĺby. Súčasne si hovoria o sebeformátových formuláciách, ktoré sa vyslovujú pomaly, pri výdychu, lisujúc špičku jazyka na horné ďasná. Každý spôsob masáže sa opakuje 10 krát.
1. Face - dlaň sa pohybuje z čela na bradu ("pranie"); Vzorec: "Som pokojný (na)."
2. Nohy - palmy robia masážne pohyby od koruny k zadnej časti hlavy, silne tlačia na všetky svoje hrbole; vzorec: "Žiadne poplachy."
3. Krk - silne zatlačené na zadnú časť krku, dlaň sa pohybuje hore a dole; vzorec: "Cievky môjho srdca sa uvoľňujú."
4. Nad ramenami (ramenné popruhy) - počínajúc od ľavej strany, s dlaňou pravej ruky sa presúvame k kľúčovej hlave a vrátime sa späť do hornej hrudnej časti chrbtice; s hrotmi indexu a stredného prsta, miesiť túto časť chrbtice a okolo 1-3 hrudného stavca; Vzorec: "Kŕče srdcových ciev sú odstránené."
5. Ramenný kĺb - v kruhovom pohybe najskôr hýbeme kĺb, potom dlaňou pravou rukou vykonávame hladenie (dosiahnutie väčšej amplitúdy pohybov, lak pravej ruky je podporený dlaním ľavej ruky); Vzorec: "Moje srdce bije hladko a pokojne."
6. Ľavá strana hrudníka - s dlaňou ľavej ruky produkujeme kruhové hladenie sťahovavých svalov, obchádzajúce bradavku; Vzorec: "Plavidlá srdca odpočívajú viac a viac."
Poznámka: so zvýšeným krvným tlakom sa vykonáva iba zdvíhanie ramenného pletenca a ramenného kĺbu; Vzorec: "Znižuje sa krvný tlak."
7. zápästný kĺb - spájanie ľavej ruky s pravou rukou, hlboké trenie, ako keby sa pravá ruka pozdĺž ľavého hore a dole; Vzorec: "Cítim príjemné teplo v oblasti srdca."
8. kolenné kĺby - kruhové ťahy poplitealnej oblasti (pod kalichom) s hrotmi prstov, potom kameň samotný; Vzorec: "V srdci cítim príjemnú ľahkosť."
Poznámka: Ak sa bolesť objavila pred domom, môžete ju pokúsiť odstrániť tým, že "uhryznete" nechtový falangus ľavého prsta na silnú bolesť, potom hlboko trieť malým prstom prstami pravou rukou a držať dych až do konca dlhého výdychu (podľa K. Buteyka).

POD STENOKARDIAMOU MASKOVANOU A INÉ CHOROBY
Musí sa povedať, že nie všetka bolesť na ľavej strane hrudníka indikuje angínu. Takéto bolesti sú niekedy pozorované s neurózou, srdcovým ochorením, ochoreniami cervikotorakálnej chrbtice a podobne. Ale v každom prípade môže byť konečná diagnóza vykonaná len s dôkladným lekárskym vyšetrením.

Na ľudové lieky používané pri ochoreniach srdca si prečítajte článok č. 171. Ako upokojiť srdce # 187;,

Prvá pomoc pri otravách

Prvá pomoc pri zlomeninách

Angíny s nízkym tlakom ako liečiť

Angina pectoris: napätie a pokoj, stabilné a nestabilné - príznaky, liečba

Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

Jedným z najčastejších klinických prejavov ochorenia koronárnych artérií (koronárna choroba srdca) je angína. Tiež sa nazýva "angina pectoris", aj keď sa táto definícia ochorenia nedávno veľmi zriedka používala.

príznaky

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Vo väčšine prípadov sa náhle objaví bolesť. U niektorých ľudí sú príznaky angíny pectoris vyslovované v stresových situáciách, v iných - počas preťaženia pri vykonávaní ťažkej fyzickej práce alebo športových cvičení. Pri tretích útokoch sa zobudí uprostred noci. Najčastejšie je to kvôli zašpineniu v miestnosti alebo príliš nízkej teplote okolia, vysokému krvnému tlaku. V niektorých prípadoch dochádza k útoku s prejedaním (najmä v noci).

Trvanie bolesti - nie viac ako 15 minút. Ale oni môžu dať na predlaktie, pod lopatou, krkom a dokonca aj čeľuste. Často sa záchvat angíny pektoris prejavuje nepríjemnými pocitmi v epigastrickej oblasti, napríklad ťažkosťami v žalúdku, žalúdočnými kŕčmi, nevoľnosťou a pálenie záhy. Vo väčšine prípadov zmiznú bolestivé pocity hneď, ako sa z človeka odstráni emočný vzrušenie, ak sa zastaví pri chôdzi, prestane pracovať. Ale niekedy na zastavenie útoku je potrebné užívať drogy zo skupiny dusičnanov s krátkym účinkom (nitroglycerínová tableta pod jazykom).

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti. Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva. Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Často je táto choroba sprevádzaná srdcovou arytmiou. Externé príznaky angíny pektoris a srdcových arytmií sa prejavujú nasledovne:

 • Bledosť kože tváre (v atypických prípadoch je sčervenanie);
 • Studený pot na čele;
 • Na tvári je vyjadrenie utrpenia;
 • Ruky sú chladné, so stratou pocitov v prstoch;
 • Dýchanie je povrchné, zriedkavé;
 • Pulz na začiatku útoku - častý, až do konca jeho frekvencie klesá.

Etiológia (príčiny)

Najbežnejšou príčinou tejto choroby je ateroskleróza koronárnych ciev a hypertenzia. Predpokladá sa, že výskyt angíny pektoris je spôsobený poklesom prívodu kyslíka do koronárnych ciev a srdcového svalu, ku ktorému dochádza vtedy, keď krvný tok do srdca nezodpovedá jeho potrebám. To spôsobuje ischémiu myokardu, ktorá naopak prispieva k narušeniu oxidačných procesov, ktoré sa vyskytujú v ňom, a vzniku prebytku metabolických produktov. Často srdcové svaly vyžadujú zvýšené množstvo kyslíka u pacientov s ťažkou hypertrofiou ľavej komory. Dôvodom sú ochorenia, ako je dilatačná alebo hypertrofická kardiomyopatia, regurgitácia aorty, aortálna stenóza.

Veľmi zriedkavo (ale takéto prípady boli zaznamenané), srdcová angina sa vyskytuje na pozadí infekčných a alergických ochorení.

Priebeh ochorenia a prognóza

Táto choroba sa vyznačuje chronickým priebehom. Útoky sa môžu opakovať pri ťažkej práci. Často sa vyskytujú vtedy, keď sa človek práve začína pohybovať (chodiť), najmä v chladnom a vlhkom počasí, v letných dňoch. Emocionálne, mentálne nevyvážené osoby vystavené častým stresom sú vystavené mŕtviciam. Vyskytli sa prípady, kedy bol prvý záchvat angíny pectoris smrteľný. Vo všeobecnosti, s správne zvoleným spôsobom liečby, podľa odporúčaní lekárov, prognóza je priaznivá.

liečba

Na odstránenie angíny pectoris sa používajú:

 1. Konzervatívne liečebné metódy, vrátane liekov (liečivých) a iných liekov;
 2. Ordinácie.

Liečba liekov na liečbu angíny pečene je vykonávaná kardiológa. Zahŕňa to:

Výsledok, ktorý sa má dosiahnuť

Nežiaduce lieky zahŕňajú:

 • Používanie diét zameraných na zníženie hladín cholesterolu v krvi;
 • Prispôsobenie telesnej hmotnosti podľa jej indexu rastu;
 • Vývoj jednotlivých záťaží;
 • Liečba alternatívnou medicínou;
 • Odstránenie zlých návykov: fajčenie, užívanie alkoholu atď.

Atherotomia, rotoblácia, koronárna angioplastika, najmä stenting, ako aj ťažké chirurgické zákroky - chirurgia bypassu koronárnej artérie sú zahrnuté v chirurgickej liečbe. Spôsob liečby sa vyberá v závislosti od typu angíny a závažnosti ochorenia.

Klasifikácia angíny pectoris

Nasledujúca klasifikácia choroby sa prijíma:

 • Z dôvodu:
  1. Angína pektoris sa zdôrazňuje v dôsledku fyzickej námahy;
  2. Angína odpočinok, záchvaty ktorých prekonávajú pacienta počas nočného spánku a počas dňa, keď ležia, bez zjavných predpokladov.
 • Vzhľadom na povahu perkolácie: Prinzmetálna angina je zvýraznená ako samostatný typ.
  1. Stabilný. Útoky choroby sa objavujú s určitou, predvídateľnou frekvenciou (napríklad za jeden alebo dva dni, niekoľkokrát za mesiac atď.). Je rozdelená na funkčné triedy (FC) z I na IV.
  2. Nestabilná. Prvýkrát vzniká (letecké sily), progresívna (PS), pooperačná (skorá predinfarkcia), spontánna (variantná, vazospastická).

Každý druh a poddruh má svoje vlastné charakteristické črty a znaky priebehu ochorenia. Zvážte každého z nich.

Stabilná angína

Akadémia lekárskych vied uskutočnila výskum o tom, aké typy fyzickej práce môžu vykonávať ľudia s ochoreniami kardiovaskulárneho systému, bez toho, aby prekonali nepohodlie a záchvaty vo forme ťažkosti a bolesti na hrudníku. Zároveň bola stabilná námaha na angínu pectoris rozdelená na funkčné triedy, z ktorých štyri boli rozlíšené.

I funkčná trieda

Nazýva sa to latentná (utajená) angína. Je charakterizovaná tým, že pacient môže vykonávať takmer všetky druhy práce. Ľahko prekonáva veľké vzdialenosti pešo, ľahko sa šplhá po schodoch. Ale iba vtedy, keď sa to všetko uskutoční mierne a na určitý čas. S akceleráciou pohybu alebo zvýšením trvania a tempa práce sa objaví záchvat angíny. Najčastejšie sa takéto útoky vyskytujú pri extrémnych zaťaženiach zdravého človeka, napríklad pri pokračovaní športových aktivít, po dlhej prestávke, nadmernej fyzickej námahe atď.

Väčšina ľudí, trpiacich angínou pektorisu tohto FC, sa považuje za zdravých ľudí a nevyužíva lekársku starostlivosť. Koronárna angiografia však ukazuje, že majú zranenia jednotlivých ciev v miernom stupni. Vykonanie testu cvičenia tiež prináša pozitívny výsledok.

II funkčnej triedy

Ľudia, ktorí sú vystavení angíne pektoris tejto funkčnej triedy, často zaznamenávajú záchvaty v určitých hodinách, napríklad ráno po prebudení a náhle sa dostanú z postele. V niektorých sa prejavujú po prekonaní schodov určitej podlahy, v iných - pri pohybe za zlého počasia. Zníženie počtu útokov prispieva k riadnej organizácii práce a rozdeľovaniu fyzickej aktivity. Vykonávať ich v optimálnom čase.

III funkčnej triedy

Angina pectoris tohto typu je charakteristická pre ľudí so silným psycho-emocionálnym vzrušením, u ktorých sa objavujú záchvaty pri pohybe normálnym tempom. A prekonanie schodov do vašej podlahy sa pre nich zmení na skutočný test. Títo ľudia sú často vystavení pokojovej angíne. Sú najčastejšími pacientmi v nemocniciach s diagnostikovaným ochorením koronárnych artérií.

IV funkčnej triedy

U pacientov s angínou pektoris tejto funkčnej triedy akýkoľvek fyzický námah, dokonca bezvýznamný, spôsobuje útok. Niektorí sa nemôžu ani pohybovať po byte bez bolesti v hrudníku. Medzi nimi je najväčšie percento pacientov, ktorých bolesť nastáva v pokoji.

Nestabilná angína

Angína pektoris, počet útokov, ktoré sa potom môžu zvýšiť, potom klesať; ich intenzita a dĺžka sa zároveň mení, nazýva sa nestabilným alebo progresívnym. Nestabilná angína pectoris (NS) sa vyznačuje nasledujúcimi znakmi:

 • Povaha a závažnosť výskytu:
  1. Trieda I. Počiatočná fáza chronickej angíny. Prvé príznaky nástupu ochorenia boli zaznamenané krátko pred odchodom na lekára. V tomto prípade je exacerbácia CHD kratšia ako dva mesiace.
  2. Trieda II. Subakútny kurz. Bolestivé syndrómy boli pozorované počas celého mesiaca, ktorý predchádzal dátumu návštevy lekára. Ale za posledné dva dni neprítomnosť.
  3. Trieda III. Akútne. Útoky z angíny boli v posledných dvoch dňoch zaznamenané v pokoji.
 • Podmienky výskytu:
  1. Skupina A. Nestabilná, sekundárna angína. Príčiny jeho vývoja sú faktory vyvolávajúce ICHS (hypotenzia, tachyarytmia, nekontrolovaná hypertenzia, infekčné choroby sprevádzané horúčkou, anémia atď.),
  2. Skupina B. Nestabilná primárna angína. Vyvíja sa pri absencii faktorov, ktoré zvyšujú priebeh ochorenia koronárnych artérií.
  3. Skupina C. Skorá postinfrakčná stenokardia. Vyskytuje sa v nadchádzajúcich týždňoch po akútnom infarkte myokardu.
 • Na pozadí prebiehajúcej terapeutickej liečby:
  1. Vyvíja sa s minimálnymi lekárskymi postupmi (alebo ich nevykonávať).
  2. S prebiehajúcim kurzom s drogami.
  3. Vývoj pokračuje intenzívnou liečbou.

Zostávajúca angína pectoris

Pacienti s diagnózou angíny sú stabilnou IV funkčnou triedou, takmer vždy sa sťažujú na bolesť v noci, rovnako ako skoro ráno, keď sú len v hore a v posteli. Prieskum srdcových a hemodynamických procesov u týchto pacientov prostredníctvom nepretržitého denného monitorovania dokazuje, že predchodcom každého útoku je zvýšenie krvného tlaku (diastolický a systolický) a zvýšenie srdcovej frekvencie. U niektorých jedincov bol tlak vysoký av pľúcnej tepne.

Liečba angíny pectoris je ťažší priebeh námahenej angíny pectoris. Najčastejšie nástup útoku predchádza psycho-emocionálny stres, ktorý spôsobuje zvýšenie krvného tlaku.

Je oveľa ťažšie ich zatknúť, pretože odstránenie príčiny ich výskytu predstavuje určité ťažkosti. Koniec koncov, akékoľvek ospravedlnenie môže slúžiť ako psycho-emocionálne zaťaženie - rozhovor s lekárom, rodinný konflikt, problémy v práci atď.

Keď sa prvýkrát objaví útok tohto typu stenokardie, mnohí ľudia majú pocit paniky. Obávajú sa pohybu. Po prekonaní bolesti sa u človeka prejaví pocit nadmernej únavy. Na čele sa objavujú kvapky studeného potu. Frekvencia výskytu útokov - všetky odlišné. V niektorých sa môžu prejaviť iba v kritických situáciách. Ďalšie útoky sa navštevujú viac ako 50 krát denne.

Jedným z typov kľudovej anginy je vazospastická angína. Hlavným dôvodom nástupu záchvatov je náhle kŕče koronárnych ciev. Niekedy sa to deje aj bez prítomnosti aterosklerotických plakov.

U mnohých starších ľudí je spontánna angína typická, ktorá sa vyskytuje skoro ráno, v kľude alebo keď sa mení ich telesná pozícia. Neexistujú žiadne viditeľné predpoklady pre záchvaty. Vo väčšine prípadov je ich výskyt spojený s nočnými morami, podvedomým strachom zo smrti. Takýto útok môže trvať trochu dlhšie ako iné typy. Často nie je zastavený nitroglycerínom. Všetko toto je angína, príznaky ktorých sú veľmi podobné symptómom infarktu myokardu. Ak urobíte kardiogram, uvidíte, že myokard sa nachádza v štádiu dystrofie, ale nie sú žiadne zrejmé príznaky srdcového záchvatu a aktivita enzýmov, ktoré na ne ukazujú.

Tlačová mechúrová angína

Printsmetálna angína je špeciálny, atypický a veľmi zriedkavý typ koronárnej choroby srdca. Dostala toto meno na počesť amerického kardiológa, ktorý ho prvýkrát objavil. Zvláštnosťou tohto typu choroby je cyklická povaha nástupu útokov, ktoré po sebe idú po určitom časovom intervale. Zvyčajne tvoria sériu útokov (od dvoch do piatich), ktoré sa objavujú vždy súčasne - skoro ráno. Ich trvanie môže byť od 15 do 45 minút. Tento typ angíny je často sprevádzaný ťažkou arytmiou.

Predpokladá sa, že tento typ stenokardie je choroba mladých ľudí (až 40 rokov). Zriedkavo spôsobuje srdcový záchvat, ale môže prispieť k rozvoju porúch srdcového rytmu, ktoré sú nebezpečné pre život človeka, ako je ventrikulárna tachykardia.

Povaha bolesti pri angíne

Väčšina ľudí s angínou trpí bolesťou na hrudníku. Niektorí ho charakterizujú ako lisovanie alebo rezanie, v iných sa cítia ako krk alebo horenie srdca. Ale mnohí pacienti, ktorí nemôžu presne vyjadriť povahu bolesti, pretože vyzařuje do rôznych častí tela. Skutočnosť, že táto stenokardia je často preukázaná charakteristickým gestom - zovretou päsťou (jednou alebo oboma rukami) pripevnenou k hrudníku.

Bolesti pri stenocardii zvyčajne nasledujú za sebou, postupne sa zosilňujú a narastajú. Dosiahli určitú intenzitu, takmer okamžite zmizli. Pre angínu pectoris sa vyznačuje výskyt bolesti v čase záťaže. Bolesť na hrudníku v hrudi, ktorá sa objavuje na konci pracovného dňa po dokončení fyzickej práce, nemá nič spoločné s ischemickou chorobou srdca. Nemali by ste sa obávať, či bolesť trvá len niekoľko sekúnd, a zmizne s hlbokým nadýchaním alebo zmenou pozície.

Video: Prednáška o angíne a ischemickej chorobe srdca u SPbU

Rizikové skupiny

Existujú vlastnosti, ktoré môžu vyvolať vznik rôznych typov angíny pectoris. Nazývajú sa rizikové skupiny. Rozlišujú sa tieto rizikové skupiny:

 • Nemodifikované - faktory, ktoré osoba nemôže ovplyvniť (eliminovať). Patria medzi ne:
  1. Dedičnosť (genetická predispozícia). Ak niekto z mužskej rodiny uhynul vo veku 55 rokov zo srdcového ochorenia, potom je syn vystavený riziku vzniku angíny. Na ženskej línii sa riziko ochorenia vyskytne, ak úmrtie klesne zo srdcového ochorenia na 65 rokov.
  2. Race. Je potrebné poznamenať, že angína je pozorovaná častejšie u Európanov, najmä v severných krajinách, ako u tých v južných krajinách. A najnižšie percento choroby - medzi zástupcami rasy Negroid.
  3. Pohlavie a vek. Vo veku 55 rokov sa angina stáva častejšie u mužov ako u žien. Je to spôsobené vysokou produkciou estrogénu (ženských hormónov) počas tohto obdobia. Ide o spoľahlivú ochranu srdca pred rôznymi chorobami. Avšak počas menopauzy sa obraz mení a riziko angíny medzi zástupcami oboch pohlaví sa stáva rovnakým.
 • Modifikovaná - riziková skupina, v ktorej môže osoba ovplyvniť príčiny choroby. Zahŕňa tieto faktory:
  1. Nadváha (obezita). Pri strate hmotnosti sa hladina cholesterolu v krvi znižuje, klesá krvný tlak, čo znateľne znižuje riziko angíny pectoris.
  2. Diabetes mellitus. Udržaním hladín cukru v krvi blízkych normálnym hodnotám je možné kontrolovať frekvenciu útokov IHD.
  3. Emocionálny stres. Môžete sa pokúsiť vyhnúť mnohým stresovým situáciám, a tým znížiť počet záchvatov angíny.
  4. Zvýšený krvný tlak (hypertenzia).
  5. Nízka fyzická aktivita (hypodynamia).
  6. Zlé návyky, najmä fajčenie.

Núdzová starostlivosť o angínu

Ľudia s diagnostikovanou progresívnou angínou (a inými typmi) sú ohrození pravdepodobnosťou náhlej smrti a výskytu infarktu myokardu. Preto je dôležité vedieť, ako rýchlo zvládnuť hlavné príznaky ochorenia sami a ak je potrebná intervencia lekárov.

Vo väčšine prípadov sa táto choroba prejavuje výskytom ostrých bolestí v oblasti hrudníka. K tomu dochádza v dôsledku skutočnosti, že myokard trpí nedostatkom kyslíka kvôli nízkej krvi počas cvičenia. Prvá pomoc počas útoku by mala byť zameraná na obnovenie prietoku krvi.

Preto by mal mať každý pacient s angínou pectoris rýchlo pôsobiace liečivo na cievnu dilatáciu, napríklad nitroglycerín. V takom prípade lekári odporúčajú, aby sa užívali krátko pred údajným začiatkom útoku. Platí to najmä vtedy, ak sa predpokladá emočný výbuch alebo sa má robiť ťažká práca.

Ak spozorujete, že osoba, ktorá kráča na ulici a náhle zomrela, sa veľmi bledá a nedobrovoľne dotýka hrudníka dlaňou alebo zovretou päsťou, znamená to, že má záchvat koronárnych ochorení srdca a na angínu je potrebná núdzová starostlivosť.

Aby ste to mohli urobiť, musíte urobiť nasledovné:

 1. Pokiaľ je to možné, posaďte sa na osobu (ak nie je v blízkosti stolička, potom priamo na zemi).
 2. Otvorte jeho hruď a odtrhnite tlačidlo.
 3. Pozrite sa na úspornú pilulku nitroglycerínu (Valocordin alebo Validol) a položte ju pod jeho jazyk.
 4. Sledujte čas, ak sa v priebehu jednej alebo dvoch minút nebude cítiť lepšie, potom musíte zavolať sanitku. V takomto prípade pred príchodom lekárov je vhodné, aby sa držal blízko k nemu a snažil sa ho zapojiť do rozhovoru o abstraktných témach.
 5. Po príchode lekárov sa pokúste jasne vysvetliť lekárom obraz toho, čo sa deje od začiatku útoku.

Dnes sú rýchlo pôsobiace dusičnany dostupné v rôznych formách, ktoré pôsobia okamžite a oveľa efektívnejšie ako tablety. Sú to aerosoly nazývané Nitro mak, Isotket, Nitrospray.

Na liečbu hypertenzie naši čitatelia úspešne používajú ReCardio. Keď sme videli popularitu tohto nástroja, rozhodli sme sa ho ponúknuť.
Prečítajte si viac tu...

Spôsob ich použitia je nasledovný:

 • Pretrepte plechovku,
 • Prístroj postriekajte tak, aby smeroval k ústam pacienta,
 • Nútiť ho, aby zadržal dych, injekciu jednej dávky aerosólu a snažil sa dostať pod jazyk.

V niektorých prípadoch možno budete musieť znovu podať liek.

Podobná pomoc by mala byť poskytnutá pacientovi aj doma. Zmierňuje akútny záchvat a môže sa ukázať ako spasiteľný bez toho, aby sa mohol vyvinúť infarkt myokardu.

diagnostika

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykoná nasledovné:

 1. Z pacientovej slová sa zostavuje anamnéza. Na základe sťažností pacienta lekár určí predbežné príčiny ochorenia. Po kontrole krvného tlaku a pulzu meraním srdcovej frekvencie je pacient poslaný na laboratórnu diagnózu.
 2. Laboratórium analyzuje krvné testy. Je dôležité analyzovať prítomnosť cholesterolových plakov, ktoré sú predpokladom výskytu aterosklerózy.
 3. Inštrumentálna diagnostika sa vykonáva:
  • Holter monitoring, počas ktorého pacient počas dňa prenáša prenosný záznamník, ktorý zaznamená EKG a prenáša všetky prijaté informácie do počítača. Z tohto dôvodu sú zistené všetky porušenia v práci srdca.
  • Testy zaťaženia na štúdium reakcie srdca na rôzne druhy stresu. Triedy stabilnej angíny sú určené týmito skupinami. Testovanie sa vykonáva na bežiacom páse (bežecký pás) alebo na bicyklovom ergometri.
  • Na objasnenie diagnózy bolesti, ktoré nie sú základnými faktormi angíny a ktoré sú spojené s inými ochoreniami, sa vypočítava multispirálna tomografia.
  • Voľbou optimálnej liečby (medzi konzervatívnou a operatívnou) môže lekár odkázať pacienta na koronárnu angiografiu.
  • Ak je to potrebné, na určenie závažnosti poškodenia srdcových ciev sa vykoná echokardiografia (endovaskulárna echokardiografia).

Video: Diagnóza neužívateľnej angíny

Prípravky na liečbu stenocardie

Lieky sú potrebné na zníženie frekvencie záchvatov, zníženie ich trvania a zabránenie vzniku infarktu myokardu. Odporúča sa každému, kto trpí akýmkoľvek typom angíny pectoris. Výnimkou je prítomnosť kontraindikácií pri užívaní lieku. Kardiológ vyberá liek pre každého konkrétneho pacienta.

 • Klopidogrel a aspirín (kyselina acetylsalicylová) patria medzi lieky, ktoré znižujú krvné zrazeniny. ** Mimochodom, pri dlhodobom, konštantnom užívaní aspirínu sa riziko srdcového infarktu zníži o 30%.
 • Prípravky Bisaprolol, Atenolol, Metaprolol pomáhajú znižovať hladovanie srdcového svalu v kyslíku. K tomu dochádza v dôsledku blokovania stresových hormónov, ktoré postihujú myokard a vyrovnávajú nerovnováhu medzi potrebou a poskytovaním svalov srdca kyslíkom.
 • Významné zníženie úmrtí pri kardiovaskulárnych ochoreniach prispieva k užívaniu statínov - Atorvastina, Simvastina atď.
 • Tablety s anginou sa môžu liečiť pomocou lisinoprilu, enalaprilu, perindoprilu a ďalších, ktoré patria do skupiny inhibítorov ACE. Tieto lieky znižujú riziko srdcového zlyhania.
 • Skupina liečiv vápenatých antagonistov zahŕňa Diltiazem a Verapamil. Musia sa však aplikovať opatrne. Sú kontraindikované pri syndróme slabého sínusového uzla.
 • Úľavu kŕčov koronárnych ciev vykonávajú lieky, ktoré sú v skupine dusičnanov. Ide o izosorbitolmononitrát a dinitrát, ako aj nitroglycerín.

Video: Expertné stanovisko o liečbe angíny pectoris s prípadovou štúdiou

Alternatívna medicína na liečbu angíny pectoris

Dnes sa mnohí snažia liečiť rôzne choroby s použitím alternatívnej medicíny. Niektorí sú na nich závislí, niekedy dosahujú fanatizmus. Musíme však vzdať hold skutočnosti, že mnohé tradičné lieky pomáhajú vyrovnať sa s mŕtvicami bez vedľajších účinkov, ktoré sú vlastné niektorým liekom. Ak sa liečba ľudovými liekmi uskutočňuje v kombinácii s farmakoterapiou, potom sa počet vyskytujúcich sa záchvatov môže výrazne znížiť. Mnohé liečivé rastliny majú utišujúci a vazodilatačný účinok. A môžete ich použiť namiesto bežného čaju.

Jedným z najúčinnejších prostriedkov na posilnenie srdcového svalu a zníženie rizika srdcových ochorení a krvných ciev je zmes, ktorá pozostáva z citrónov (6 ks), cesnaku (hlavu) a medu (1 kg). Citróny a cesnak sú rozdrvené a kúpené v mede. Zmes sa infúzí dva týždne na tmavom mieste. Vezmite si čajovú lyžičku ráno (na prázdny žalúdok) a večer (pred spaním).

Viac informácií o tejto a ďalších metódach čistenia a posilnenia krvných ciev nájdete tu.

Nemenej zdravý účinok dáva dychové cvičenia podľa Buteyka. Učí, ako správne dýchať. Mnohí pacienti, ktorí zvládli techniku ​​dýchacích cvičení, sa zbavili prekrvenia krvného tlaku a naučili sa vyliečiť záchvaty z angíny, znovu získať príležitosť žiť normálne, športovať a fyzicky pracovať.

Prevencia angíny pectoris

Každý vie, že najlepšou liečbou tejto choroby je jej prevencia. Aby ste boli vždy v dobrej kondícii a nechytili srdce s najmenším nárastom zaťaženia, je potrebné:

 1. Sledujte svoju váhu, snažte sa vyhnúť obezite;
 2. Zabudnite na fajčenie a iné zlé návyky navždy;
 3. Včas liečiť súčasné ochorenia, ktoré môžu byť predpokladom vzniku angíny pectoris;
 4. S genetickou predispozíciou na srdcové ochorenie trvať viac času na posilnenie srdcového svalu a zvýšenie elasticity krvných ciev, návštevu miestnosti fyzickej terapie a prísne dodržiavania všetkých odporúčaní ošetrujúceho lekára;
 5. Vedú aktívny životný štýl, pretože hypodynamia je jedným z rizikových faktorov pri rozvoji angíny pectoris a iných ochorení srdca a krvných ciev.

Dnes majú takmer všetky kliníky fyzioterapeutické miestnosti, ktorých účelom je prevencia rôznych chorôb a rehabilitácia po komplexnej liečbe. Sú vybavené špeciálnymi simulátormi a zariadeniami, ktoré riadia prácu srdca a iných systémov. Lekár, ktorý sa podieľa na vedení tried v tejto kancelárii, vyberie súbor cvičení a zaťaženie, ktoré je vhodné pre konkrétneho pacienta, berúc do úvahy závažnosť ochorenia a ďalšie znaky. Návšteva môže významne zlepšiť ich zdravie.

Video: Angína - ako chrániť svoje srdce?

Čo robiť, ak je vysoký krvný tlak?

Čo máte robiť, ak máte vysoký krvný tlak - túto otázku by ste mali prediskutovať so svojím lekárom, v ktorých prípadoch by ste sa mali pokúsiť vyriešiť sami, a ak je samoliečba kontraindikovaná.

V živote každého hypertonického pacienta sa vyskytujú takéto situácie a mala by byť k dispozícii súprava prvej pomoci s potrebnými prípravkami.

Zvyčajne stačí, aby sa pod jazykmi podávali lieky ako nifedipín (fenigidin, corinfar) alebo kaptopresa. Efekt prichádza dostatočne rýchlo po 15-20 minútach a trvá až 4-6 hodín. V niektorých prípadoch je možné jednoducho dostať vyššiu dávku plánovaných liekov, ak nejaké existujú.

Typicky jedna dávka lieku normalizuje krvný tlak dobre. Ak však po opakovanom podávaní zostanú vysoké počty a navyše sa zvýši bolesť hlavy, bolesť na hrudníku, nevoľnosť, vracanie, dýchavičnosť, stavy v bezvedomí alebo strata vedomia, potom sa naliehavo vyzve ambulancia, je možné, že budeme diskutovať o komplikovanej hypertenznej kríze.

Pre tých, ktorí vlastnia techniku ​​intramuskulárnej injekcie, treba povedať, že jednou z najefektívnejších a najbezpečnejších metód zníženia tlaku použitého v nemocnici je intramuskulárna injekcia dibazolu s papaverínom, hoci ambulancia zvyčajne preferuje síran horečnatý kvôli svojej rýchlosti.

Tlak na anginu pectoris

Trvalé porušenie indikátorov krvného tlaku často naznačuje iné "poruchy" v tele a srdcové choroby - vrátane. Vysoký tlak často sprevádza prejavy angíny pectoris u pacientov v dospelom veku. Mladí ľudia niekedy trpia angínou pectoris so zníženým krvným tlakom.

Angina pectoris s hypertenziou

Hypertenzia je bežná choroba, podobná príznakom angíny pectoris. Pri pretrvávajúcom krvnom tlaku presahujúcom 140/90 mm Hg existujú:

 • bolesti hlavy;
 • znížený svalový tonus;
 • tachykardia.

Angina pectoris je počiatočná forma koronárnej choroby srdca, ktorá sa prejavuje bolesťou a nepohodliemi v hrudníku. Bolesť sa často vyskytuje počas psycho-emocionálnej námahy alebo počas intenzívnej fyzickej námahy, často sprevádzanej vracaním a všeobecným zhoršením blahobytu. Tento stav prispieva k porušeniu krvných ciev - stráca ich elasticitu a spôsobuje významný rozdiel v indexoch systolického a diastolického tlaku.

Vzťah patológií

Tlak v angíne nie je komplikáciou, ale druhom priťažujúceho faktora. Vysoký krvný tlak znemožňuje srdcu pumpovať krv. Rýchlo sa vyčerpá a vytvára podmienky na progresiu infarktu. Hypertenzia urýchľuje vývoj aterosklerózy, ktorá slúži ako jeden z hlavných rizikových faktorov pre jej vývoj, a preto sú tieto patológie často diagnostikované v rovnakom čase.

Nestabilná forma angíny, podobne ako srdcový záchvat, môže spôsobiť pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku, ale môže tiež spôsobiť reflexnú hypertenznú krízu. Jednou alebo druhou cestou, hypertenzia vždy zhoršuje priebeh nestabilnej angíny a akútneho infarktu.

Vysoký krvný tlak prispieva k zvýšeniu dodatočného zaťaženia srdca, prípadne k zvýšeniu odolnosti voči srdcovým výdajom. Zvýšené napätie steny ľavej komory zvyšuje potrebu kyslíka v srdci. Nestabilná forma angíny je charakterizovaná zvýšeným tlakom počas útoku a jeho stabilizáciou po ňom. Riziko progresie ischémie srdca priamo závisí od indikátorov horného a dolného tlaku. Okrem toho je hypertenzia jedným z hlavných prognostických faktorov vývoja:

 • srdcový záchvat;
 • poruchy cerebrálneho krvného toku;
 • chronické srdcové zlyhanie.

Avšak prítomnosť akejkoľvek formy ischémie u pacienta s hypertenziou (angína pectoris, infarkt, podstúpená srdcová chirurgia) sa často považuje za sprievodnú patológiu, ktorá má závažný vplyv na progresiu kardiovaskulárnych ochorení. Pacient trpiaci hypertenziou aj ischémiou je bežne zaradený do kategórie s vysokým rizikom.

Jednou z komplikácií hypertenzie sú štrukturálne zmeny v ľavej komore. "Ľavé" srdce sa rozširuje a stáva sa hustejšou a zužuje koronárne tepny. Nedostatok kyslíka spôsobuje bolesť srdcového svalu, to znamená bolesť na anginu. Okrem toho vývoj srdcovej ischémie priamo závisí od závažnosti aterosklerotických lézií artérií. Keď lipidový povlak blokuje priechod cievy, zvyšuje sa jeho rezistencia, jasne sa prejavuje hypertenzia.

Podobnosť patogenézy chorôb

Vzťah medzi hypertenziou a ischémiou je vysvetliteľný: patologické príznaky sú podobné rizikovým faktorom a podmienkam ich vývoja. Odborníci sa domnievajú, že poškodenie vnútorného obloženia steny cievy (endotel) hrá vedúcu úlohu vo vývoji ischémie a hypertenzie. Poruchy v regulácii arteriálneho tónu spočiatku vyvolávajú zvýšenie krvného tlaku a potom spúšťajú mechanizmy štrukturálnych zmien v srdci a krvných cievach. Hlavnými mechanizmami negatívnych účinkov hypertenzie počas ischémie srdca sú:

 • poškodenie steny cievy, pri ktorej trpí endoteliálna funkcia srdcových tepien;
 • zvyšujúca sa potreba kyslíka v srdci;
 • štrukturálne zmeny v ľavej komore.

Medzi rizikovými faktormi, ktoré možno vyhnúť vzniku hypertenzie a ischémie, sú:

 • obezita;
 • fajčenie tabaku;
 • zneužívanie alkoholu;
 • nadmerný príjem soli;
 • výskyt potravín s vysokým obsahom jednoduchých sacharidov a tukov živočíšneho pôvodu v strave;
 • fyzická nečinnosť.

Rizikové faktory dvoch patológií, ktoré nie je možné opraviť, sú rovnaké:

 • pohlavie (muži sú najviac náchylní);
 • veku (viac ako 65 rokov pre ženy a 55 rokov pre mužov);
 • dedičná dispozícia;
 • menopauza u žien.

Liečba angíny a hypertenzie

Vytvorenie myšlienky hypertenzie a angíny v rámci teórie neustáleho vývoja kardiovaskulárnych ochorení znamená, že cieľom terapie nie sú patologické stavy, ale samotný pacient. Je potrebné súčasne ovplyvniť obe ochorenia:

 • minimalizovanie rizika komplikácií a úmrtnosti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, mozgovej príhody, chronickej zlyhania obličiek;
 • zníženie symptómov a kvality života pacienta.

Z hľadiska ischémie ide o zníženie frekvencie, trvania záchvatov angíny a zabránenie ich ďalšiemu rozvoju v súvislosti s hypertenziou - udržiavanie krvného tlaku v medziach nepresahujúcich 140/90 mm Hg. Pred liečbou predchádza nezdravotné opatrenia ovplyvňujúce rizikové faktory.

Liečba

Obvykle dochádza k závažnej hypertenzii pri stabilnej námahe. Takáto kombinácia je plná vysokej pravdepodobnosti progresie kardiovaskulárnych patológií a smrti. Tlak u týchto pacientov sa má postupne znižovať - ​​aby sa zabránilo aktivácii sympatického nervového systému a rozvoju reflexného zvýšenia srdcovej frekvencie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Komplikácie po stentovaní ciev srdca a koronárnych artérií

Operácie umiestnenia stentu sa v mnohých prípadoch považujú za najvýhodnejšiu metódu intervenčného chirurgického zákroku patologickej vazokonstrikcie.

Nebezpečný tlak na ľudí

Zmeny ostrosti tlaku u ľudí môžu spôsobiť poškodenie tela: vysoký i nízky tlak sú pre človeka nebezpečné. Ale počet pacientov s hypertenziou je vyšší ako u hypotenzie - a stále sa zvyšuje.

Núdzová starostlivosť o extrasystoly, lieky, liečebné režimy

Liečba liečby extrasystolických arytmií napriek veľkému počtu antiarytmických liekov nie vždy má účinok. Existujú však určité úspechy. Napríklad pokles úmrtnosti pri infarkte myokardu na 17-18% v najlepších domácich a zahraničných klinikách je primárne spojený s úspešnou liečbou arytmií vo všeobecnosti, vrátane extrasystolických arytmií.

Zvýšená ESR v krvi žien je normou a príčinou

ROE - sedimentačná reakcia erytrocytovFenomén sedimentácie erytrocytov je známy už od dávnych čias. V súčasnosti zostáva definícia rýchlosti takéhoto usadzovania populárnou laboratórnou štúdiou prezentovanou v rámci všeobecného krvného testu (OAK).

Diagnóza mozgovej gliózy - ohniská patológie, liečby a následkov

Glióza mozgu je proces spúšťaný v mozgovom tkanive ako reakcia na rôzne bunkové poškodenia.Na vyplnenie dutín v oblasti postihnutých buniek (neurónov) v tele sa produkujú gliové bunky, ktoré vykonávajú funkcie neurónov a chránia zdravé tkanivá pred poškodením.

Tromboflebitída dolných končatín

Tromboflebitída dolných končatín je zápal žily s tvorbou krvnej zrazeniny, ktorá spomaľuje prietok krvi. Choroba má veľmi vážne dôsledky, niekedy vedie k smrti.Tromboflebitída sa ticho a nepozorovane prelína, zväčšuje ako malý problém s nohami (mierna bolesť, mierne opuch, sčervenanie).