Angina pectoris je bežná choroba srdca, ktorá pri pokroku vedie k chronickému zlyhaniu srdca a infarktu myokardu. Angina pectoris sa často považuje za príznak poškodenia koronárnych artérií - náhla bolesť za hrudnou kosťou, ku ktorej dochádza na pozadí fyzickej námahy alebo stresovej situácie.

Pravdepodobne mnohí počuli výraz "stuhnutie angíny". Avšak, nie každý vie, že príčiny takéhoto nepohodlia v hrudníku sú zakorenené na ochorenia srdca. Akékoľvek nepohodlie spojené s bolesťou v oblasti hrudníka je prvým znakom ochorenia, akým je angína. Všetko kvôli - nedostatku krvného zásobenia srdcového svalu, a preto je bolestivý útok.

V tomto článku sa budeme zaoberať angínou pectoris, príznakmi toho, čo robiť a čo robiť. Okrem toho budeme hovoriť o liečbe a účinných spôsoboch prevencie choroby.

dôvody

Prečo sa objaví angína a čo je to? Angina pectoris je forma koronárnej choroby srdca charakterizovaná ostrými bolesťami v oblasti sterna. Súvisí to s tým, že v určitej časti srdca je normálne prekrvenie krvi. Po prvýkrát tento stav srdcového svalu opísal V. Geberden v roku 1768.

Všetky príčiny ochorení myokardu sú spojené s poklesom priemeru koronárnych ciev, medzi ktoré patria:

 1. Ateroskleróza koronárnych ciev je najčastejšou príčinou myokardiálnej ischémie, pri ktorej sa cholesterol ukladá na stenách tepny, čo vedie k zúženiu ich lúmenu. V budúcnosti môže byť ateroskleróza komplikovaná infarktom myokardu (smrť časti srdcového svalu vďaka úplnému uzavretiu tepny trombom).
 2. Tachykardia je nárast srdcovej frekvencie, čo spôsobuje zvýšenie potreby svalov kyslíka a živín a koronárne cievy nie vždy zvládajú dostatočné zásobovanie.
 3. Hypertenzia - zvýšenie systémového arteriálneho tlaku v nádobách nad normou spôsobuje kŕč (zúženie) koronárnych ciev.
 4. Infekčná patológia koronárnych artérií - endartritída, pri ktorej sa lúmen ciev zužuje v dôsledku ich zápalu.

Medzi predisponujúce príčiny angíny pektoris sa hovorí senilný vek, ktorý je spojený s vaskulárnym opotrebením, metabolickými poruchami, citlivosťou tkanív na degeneratívne zmeny. U mladých ľudí sa stenokardia vyvíja v prítomnosti rôznych ochorení, a to priamo kardiovaskulárneho systému a endokrinného, ​​nervového a metabolizmu.

Rizikové faktory sú nadváha, fajčenie, nezdravá strava, vrodené srdcové nedostatky a krvné cievy, hypertenzia, cukrovka.

klasifikácia

V závislosti od reakcie srdca na provokujúce faktory existuje niekoľko typov angíny pectoris:

 1. Stabilná angína napätia - príznaky prejavu sa prejavujú ako naliehavé, nudné bolesti alebo pocit ťažkosti v hrudi. Typické ožarovanie ľavého ramena alebo ľavej ruky. Spôsobené bolesťou, fyzickou námahou, stresom. Bolesť zmizne spontánne po ukončení fyzickej námahy alebo po užití nitroglycerínu.
 2. Nestabilná angína (progresívna angína pectoris). Človek môže prudko cítiť, že sa zhoršil. A to všetko sa deje bez zjavného dôvodu. Lekári spájajú vývoj tohto typu angíny s existenciou trhliny v srdcovej cievke umiestnenej v blízkosti aterosklerotického plátu. To vedie k tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach, ktoré narúšajú normálny prietok krvi.
 3. Spontánna (variantná) angína pectoris je zriedkavá, je spôsobená spazom koronárnych artérií, čo spôsobuje, že myokard dostáva menej krvi a kyslíka. To sa prejavuje silnou bolesťou za hrudnou kosťou, srdcový rytmus je narušený. Spazmus nevedie k infarktu, rýchlo prechádza, čo spôsobuje dlhotrvajúcu hladinu myokardu v kyslíku.

Príznaky angíny pectoris

Keď nastane angína, bolesť je hlavným príznakom, ako u väčšiny srdcových ochorení. Najčastejšie sa to prejavuje pri ťažkej fyzickej námahe, ale môže sa rozvíjať aj na pozadí emočného vzrušenia, ktoré sa niekedy vyskytuje menej často.

Bolesť je lokalizovaná za hrudnou kosťou, je útlaková, takže angina pectoris má druhé meno - "angina pectoris". Ľudia opisujú pocity rôznymi spôsobmi: niekto sa cíti, akoby v tehdej tehlovej kosti, ktorá zasahuje do dýchania, niekto sa sťažuje na tlak v srdci, niekto má tendenciu cítiť pálenie.

Bolestné útoky, ktoré trvajú v priemere nie viac ako 5 minút. Ak trvanie záchvatu prekročí 20 minút, môže to znamenať prechod z angína na akútny infarkt myokardu, pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je individuálne - intervaly medzi nimi niekedy trvajú dlhé mesiace a niekedy sa útoky opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.,

Trvalým spoločníkom na záchvaty angíny je tiež zmysel pre blížiacu sa katastrofu, paniku a strach zo smrti. Okrem vyššie uvedených symptómov môže byť angína pektoris indikovaná známkami ako dýchavičnosť a únava aj pri miernom namáhaní.

Príznaky angíny pektoris sú podobné ako príznaky infarktu myokardu. Môže byť ťažké rozlíšiť jednu chorobu od druhej. Útok na angínu sa uskutoční v priebehu niekoľkých minút, ak pacient sedí na odpočinok alebo užíva nitroglycerín. A z infarktu takéto jednoduché prostriedky nepomáhajú. Ak bolesti na hrudníku a iné príznaky nezmiznú dlhšie ako zvyčajne, ihneď zavolajte sanitku.

Čo robiť v prípade útoku stenokardie - núdzovej starostlivosti

Ak sa objavia príznaky angíny, čo treba urobiť, čo by sa nemalo robiť? Predtým, než príde sanitka s takýmto útokom angíny, je potrebná nasledovná domáca liečba:

 1. V žiadnom prípade sa nemôže vzdať emócií a paniky, pretože to môže výrazne zhoršiť kŕč. Preto je potrebné uzdravovať chorého človeka všetkými prostriedkami a nie prejaviť svoj vlastný strach.
 2. Pacient položte so svojimi nohami dole, nedovoľte mu vstať. Ak sa v miestnosti objaví záchvat angíny, musíte zabezpečiť dobrý prívod čerstvého vzduchu do miestnosti - otvorte okná alebo dvere.
 3. Ak chcete podať nitroglycerínovú tabletu pod jazykom v indikovanej dávke, ktorú kardiológ predtým predpísal, ak je nitroglycerín vo forme aerosólu, neindujte jednu dávku. Koncentrácia nitroglycerínu v krvi dosahuje maximálne po 4-5 minútach a začína sa znižovať po 15 minútach.
 4. Prečo práve pod jazykom? Absorbujúc v ústnej dutine, nitroglycerín nevstupuje do celkového obehu, ale priamo do koronárnych ciev. Rozširujú sa, prietok krvi do srdcového svalu sa niekoľkokrát zvyšuje, príznaky angíny pectoris sa zastavia.
 5. Ak sa záchvat nesnížil v priebehu 10-15 minút, aj po opakovanom podaní nitroglycerínu by sa mali používať analgetiká, pretože predĺžený záchvat môže byť prvým prejavom akútneho infarktu myokardu. Zvyčajne sa záchvat angíny zastaví v 5, maximálne 10 minút.
 6. Viac ako trikrát nemôžete použiť nitroglycerín, pretože môže dôjsť k prudkému poklesu krvného tlaku, čo by malo vážne dôsledky.
 7. Ak sa po prvýkrát v živote objaví záchvat angíny, a na pozadí všetkých vyššie uvedených krokov, musí prejsť sanitka viac ako desať minút.

Všeobecne platí, že prvá pomoc v prípade útoku na anginu pectoris sa zníži na užívanie liekov, ktoré rozširujú koronárne cievy. Patria sem chemické deriváty nitrátov, to znamená nitroglycerín. Efekt sa dostane do niekoľkých minút.

Liečba angíny pectoris

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 1. Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 2. Zabránenie progresii ochorenia;
 3. Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Najdôležitejšou úlohou pri dosahovaní prvého cieľa je zmena životného štýlu pacienta. Zlepšenie prognózy ochorenia možno dosiahnuť nasledujúcimi činnosťami:

 1. Odvykanie od fajčenia.
 2. Stredná fyzická aktivita.
 3. Diéta a strata hmotnosti: obmedzenie spotreby soli a nasýtených tukov, pravidelná konzumácia ovocia, zeleniny a rýb.

Plánovaná farmakoterapia na liečbu angíny zahŕňa antianginózne (antiischemické) lieky, ktoré znižujú potrebu kyslíka v srdcovom svale: dlhodobo pôsobiace nitráty (erinitída, sustak, nitrosorbid, nitrón atď.), B-adrenergné blokátory (anaprilina, trazikor atď. ), blokátory kalciového kanála (verapamil, nifedipín), preduktálne atď.

Pri liečbe angíny pectoris sa odporúča používať antisklerotické lieky (skupina statínov - lovastatín, zocor), antioxidanty (tokoferol, aevit), antiagregačné lieky (aspirín). V pokročilých štádiách nestabilnej angíny pectoris, keď bolesť nezmizne po dlhú dobu, sa používajú chirurgické metódy liečby angíny pectoris:

 1. Operácia bypassu koronárnych artérií: keď sa z vlastnej žily vytvorí ďalšia srdcová cievna látka priamo z aorty. Neprítomnosť kyslíkového hladovania úplne zmierňuje príznaky angíny.
 2. Stenovaskulárne cievy srdca s angínou umožňujú vytvoriť určitý priemer tepien, ktorý nie je zúžený. Podstata operácie: vložená do srdca tepien trubice, ktorá nie je stlačená.

Angína a výsledok

Angina pectoris je chronická. Útoky môžu byť zriedkavé. Maximálna doba trvania záchvatu angíny - 20 minút, môže mať za následok infarkt myokardu. U pacientov trpiacich predĺženou angínou sa rozvíja kardiálna skleróza, narušuje sa srdcový rytmus a objavujú sa príznaky srdcového zlyhania.

prevencia

Účinná prevencia angíny pektoris vyžaduje odstránenie rizikových faktorov:

 1. Sledujte svoju váhu a snažte sa vyhnúť obezite.
 2. Zabudnite na fajčenie a iné zlé návyky navždy.
 3. Včas liečiť súčasné ochorenia, ktoré môžu byť predpokladom pre vznik angíny pectoris.
 4. S genetickou predispozíciou na srdcové ochorenie trvať viac času na posilnenie srdcového svalu a zvýšenie elasticity krvných ciev, navštíviť miestnosť pre fyzickú terapiu a striktne dodržiavať všetky rady ošetrujúceho lekára.
 5. Vedú aktívny životný štýl, pretože hypodynamia je jedným z rizikových faktorov pri rozvoji angíny pectoris a iných ochorení srdca a krvných ciev.

Ako je sekundárna profylaxia sa už potvrdenou diagnózou anginy pectoris nutné, aby sa zabránilo rušeniu a fyzickú námahu profylakticky, aby sa nitroglycerín zaťaženie, prevenciu aterosklerózy, terapeutické komorbidity.

Angina pectoris

Angina pectoris je forma ochorenia koronárnych artérií charakterizovaných paroxysmálnymi bolesťami v oblasti srdca v dôsledku akútnej nedostatočnosti zásobovania krvou myokardu. Existuje záťažová angína, ktorá sa vyskytuje počas fyzického alebo emočného stresu, a spočíva v angíne, ktorá sa vyskytuje mimo fyzickej námahy, často v noci. Okrem bolesti za hrudnou kosťou sa objavuje pocit dusenia, bledosť kože, fluktuácia pulzovej frekvencie, pocity prerušenia srdca. Môže spôsobiť rozvoj srdcového zlyhania a infarktu myokardu.

Angina pectoris

Angina pectoris je forma ochorenia koronárnych artérií charakterizovaných paroxysmálnymi bolesťami v oblasti srdca v dôsledku akútnej nedostatočnosti zásobovania krvou myokardu. Existuje záťažová angína, ktorá sa vyskytuje počas fyzického alebo emočného stresu, a spočíva v angíne, ktorá sa vyskytuje mimo fyzickej námahy, často v noci. Okrem bolesti za hrudnou kosťou sa objavuje pocit dusenia, bledosť kože, fluktuácia pulzovej frekvencie, pocity prerušenia srdca. Môže spôsobiť rozvoj srdcového zlyhania a infarktu myokardu.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia anginy pectoris je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

angina vyvolaná akútnej nedostatočnosti koronárneho prietoku krvi, ktorý sa vyvíja ako výsledok nerovnováhy medzi srdcovou myocytov potreba kyslíka a k spokojnosti. Zhoršená perfúzia srdcového svalu vedie k jeho ischémii. Výsledkom je, že ischémia porušil oxidačné procesy v myokardu: je nadmerné hromadenie neúplne oxidovaného metabolitov (kyselina mliečna, kyselina uhličitá, kyselina pyrohroznová, kyselina fosforečná a iné kyseliny), iónová rovnováha je narušená, znižuje syntézu ATP. Tieto procesy spôsobujú prvú diastolického a systolického dysfunkcii, a potom myokardu elektrofyziologické abnormality (zmeny ST a T vlny v EKG) a nakoniec, rozvoj bolestivé odozvy. Sekvencia zmien prebiehajúcich v myokardu, sa nazýva "ischemický kaskáda", ktorý je založený na porušení perfúzie a zmeny v metabolizme v srdcovom svale, a posledný krok je vývoj anginy pectoris.

Nedostatok kyslíka je obzvlášť akútne myokardu pri emočné alebo fyzickej záťaži: z tohto dôvodu sa často vyskytujú angína pri intenzívnej práce srdca (počas fyzickej aktivity, stres). Na rozdiel od akútny infarkt myokardu, v ktorom srdcový sval vedie k nezvratným zmenám v anginy pectoris koronárnej ochorení krvného obehu je prechodná. Ak však hypoxia myokardu presiahne prah prežitia, potom sa angina pectoris môže vyvinúť na infarkt myokardu.

Príčiny a rizikové faktory angíny

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Útoky angíny pectoris sa vyvíjajú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je, tým závažnejšia je angína. Závažnosť angíny pektoris závisí aj od rozsahu a umiestnenia stenózy, od počtu postihnutých artérií. Patogenéza angíny často sa zmieša, a okrem aterosklerotického obštrukcie môže dôjsť procesy trombózy a koronárnej tepny spazmy.

Niekedy sa angína vyvíja iba ako výsledok angiospazmu bez aterosklerózy tepien. Keď sa počet patologických stavov gastrointestinálneho traktu (bráničné prietrže, žlčové kamene, atď), ako aj infekčných a alergických ochorení, syfilis a reumatoidnej lézií nádob (aortitis nodosa, vaskulitída, endarteritida) môže vyvinúť reflektor cardiospasm spôsobenú porušením vyššej nervovej regulácie koronárnej tepny srdca - tzv. reflexná angína.

Vývoj, progresia a prejavy angíny pektoris sú ovplyvnené modifikovateľnými (jednorazovými) a nemodifikovateľnými (neodstrániteľnými) rizikovými faktormi.

Medzi nemodifikovateľné rizikové faktory angíny patrí rod, vek a dedičnosť. Už bolo poznamenané, že muži sú najviac ohrození angínou. Tento trend pretrváva až 50-55 rokov, teda ešte pred nástupom menopauzy zmien v ženskom tele, ktorá znižuje produkciu estrogénu -.. ženských pohlavných hormónov, "chráni" srdca a koronárnych ciev. Po 55 rokoch je angina pectoris približne rovnaká u ľudí oboch pohlaví. Často je angína pozorovaná u priamych príbuzných pacientov trpiacich ochorením koronárnych artérií alebo s infarktom myokardu.

Osoba má schopnosť ovplyvňovať alebo vylučovať z ich života modifikovateľné rizikové faktory stenokardie. Často sú tieto faktory úzko prepojené a znižovanie negatívneho vplyvu jedného vylučuje druhého. Zníženie obsahu tuku v spotrebovanej potravine vedie k zníženiu hladiny cholesterolu, telesnej hmotnosti a krvného tlaku. Počet rizikových faktorov, ktoré možno vyhnúť angíne, zahŕňajú:

V 96% pacientov s anginou zistené zvýšenie cholesterolu a kol. Lipidové frakcie s aterogénny účinok (triglyceridy, lipoproteín s nízkou hustotou), čo vedie k ukladaniu cholesterolu v tepnách, ktoré zásobujú myokard. Zvýšenie lipidového spektra naopak zvyšuje proces tvorby trombu v cievach.

Obvykle sa vyskytuje u jedincov, ktorí konzumujú vysokokalorické potraviny, ktoré sú príliš vysoké v živočíšnych tukoch, cholesterole a sacharidoch. Pacienti s angínou pektoris potrebujú znížiť hladinu cholesterolu v strave na 300 mg, soľ - až na 5 g, zvýšenie spotreby vlákniny - viac ako 30 g.

Nedostatočná fyzická aktivita predurčuje vývoj obezity a metabolizmu lipidov. Vplyv viacerých faktorov súčasne (hypercholesterolémia, obezita, hypodynamia) zohráva kľúčovú úlohu pri výskyte angíny pectoris a jej progresii.

Fajčenie cigariet zvyšuje koncentrácia v krvi karboxyhemoglobínu - zlúčeniny a oxid uhoľnatý hemoglobín indukujúce hladovanie kyslíka buniek, najmä srdcových myocytoch, kŕč tepien, zvýšený krvný tlak. V prítomnosti aterosklerózy fajčenie prispieva k skorému prejavu angíny a zvyšuje riziko vzniku akútneho infarktu myokardu.

Často sprevádza priebeh ochorenia koronárnych artérií a prispieva k progresii angíny. S arteriálnou hypertenziou v dôsledku zvýšenia systolického krvného tlaku sa zvyšuje napätie myokardu a zvyšuje sa jeho potreba kyslíka.

Tieto stavy sú spojené s poklesom dodávky kyslíka do srdcového svalu a vyvolávajú záchvaty angíny pektoris, a to ako na pozadí koronárnej aterosklerózy, tak aj v neprítomnosti.

V prítomnosti cukrovky sa riziko ochorenia koronárnych artérií a angíny zvýšilo dvakrát. Diabetici s 10-ročnými skúsenosťami trpia ťažkou aterosklerózou a majú horšiu prognózu v prípade angíny a infarktu myokardu.

 • Zvýšená relatívna viskozita krvi

Prispieva k trombu procesy formácie v mieste aterosklerotického plátu, čím sa zvyšuje riziko vzniku trombózy koronárnych tepien a rozvoju ischemickej choroby srdca a angíny nebezpečné komplikácie.

Počas stresu srdce funguje v podmienkach zvýšeného stresu: angiospazmus sa rozvíja, zvyšuje sa krvný tlak, kyslík myokardu a zásoby živín sa zhoršujú. Preto je stres silný faktor vyvolávajúci angínu pectoris, infarkt myokardu, náhlu koronárnu smrť.

Medzi anginy rizikové faktory patrí tiež imunitné reakcie, endoteliálny dysfunkcia, zvýšená tepová frekvencia, predčasná menopauza a hormonálnej antikoncepcie u žien a ďalšie.

Kombinácia dvoch alebo viacerých faktorov, dokonca mierne vyjadrených, zvyšuje celkové riziko vzniku angíny. Pri určovaní taktiky liečby a sekundárnej prevencie angíny pektoris by sa mala brať do úvahy prítomnosť rizikových faktorov.

Klasifikácia angíny pectoris

Podľa medzinárodnej klasifikácie prijatej Svetovou zdravotníckou organizáciou (1979) a All-Union kardiológie Research Center (VKNC) Akadémia lekárskych vied ZSSR (1984), tieto typy angíny:

1. námahová angina - sa vyskytuje vo forme prechodných epizód bolesti na hrudníku spôsobenej emocionálne alebo pohybové aktivity, ktoré zvyšujú metabolický požiadavku myokardu (tachykardia, zvýšený krvný tlak). Zvyčajne bolesť zmizne sama alebo je zastavená užívaním nitroglycerínu. Angina pectoris zahŕňa:

Po prvýkrát sa objavila angína - trvajúca až 1 mesiac. od prvého prejavu. Môže mať iný priebeh a prognózu: regres, prejsť do stabilnej alebo progresívnej angíny.

Stabilná angína - trvajúca viac ako 1 mesiac. Podľa schopnosti pacienta vydržať fyzickú námahu sa delí na funkčné triedy:

 • Trieda I - dobrá tolerancia k normálnej fyzickej námahe; vývoj úderov je spôsobený nadmernými a intenzívnymi záťažami;
 • Trieda II - obvyklá telesná aktivita je trochu obmedzená; výskyt záchvatov angíny je vyvolaný chôdzou na rovine viac ako 500 m, lezenie po schodoch o viac ako 1 podlažie. Vývoj útoku stenokardie je ovplyvnený chladným počasím, vetrom, emocionálnym vzruchom, prvé hodiny po spánku.
 • Trieda III - zvyčajná fyzická aktivita je prudko obmedzená; Angína je spôsobená chôdzou v bežnom tempe na plochom teréne na 100 až 200 m, stúpajúcim schodom do 1. poschodia.
 • Trieda IV - angina pectoris sa vyvíja s minimálnou námahou, chôdza menej ako 100 m, medzi spánkom a pokojom.

Progresívna (nestabilná) angína - zvýšenie závažnosti, trvania a frekvencie záchvatov v závislosti od bežného zaťaženia pacienta.

2. Spontánna (špeciálna, vasospastická) angína - spôsobená náhlym kŕčom koronárnych artérií. Útoky angíny pectoris sa rozvinú len v pokoji, v noci alebo skoro ráno. Spontánna angína, sprevádzaná zvýšením segmentu ST, sa nazýva variant alebo Prinzmetalova angína.

Progresívne, ako aj niektoré varianty spontánnej a prvotriednej angíny pektoris sa spájajú do konceptu "nestabilnej angíny pektoris".

Príznaky angíny pectoris

Typickým znakom angíny pectoris je bolesť za hrudnou kosťou, menej často vľavo od hrudnej kosti (v projekcii srdca). Bolesť môže byť stlačenie, lisovanie, pálenie, niekedy - rezanie, ťahanie, vŕtanie. Intenzita bolesti môže byť od prípustného až po veľmi výrazné, nútiť pacientov, aby stonali a kričali, zažili strach z blížiacej sa smrti.

Bolesť vyžarujúca hlavne v ľavej ruke a rameni, spodnej čeľusti, pod ľavou lopatkou v epigastrickej oblasti; v atypických prípadoch - v pravej polovici tela nohy. Ožarovanie bolesti pri angíne je spôsobené jej rozšírením zo srdca na VII. Krčné a I - V hrudné segmenty miechy a ďalej pozdĺž odstredivých nervov do inervovaných zón.

Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré uľahčujú útok na angínu, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Počas útoku pacient trpí nedostatkom vzduchu, snaží sa zastaviť a stáť stále, zatlačí rukou na hruď, bledne; tvár nadobudne bolestivý výraz, horné končatiny sú chladné a necitlivé. Spočiatku sa pulz zrýchľuje, potom klesá, arytmia sa môže vyvinúť, najčastejšie beaty, zvýšený krvný tlak.

Predĺžený záchvat angíny sa môže vyvinúť na infarkt myokardu. Doterajšími komplikáciami angíny sú kardiálna skleróza a chronické srdcové zlyhanie.

Diagnóza angíny pectoris

Pri rozpoznávaní angíny pectoris sa zohľadňujú sťažnosti pacientov, povaha, poloha, ožiarenie, dĺžka trvania bolesti, podmienky ich výskytu a faktory úľavy od útoku. Laboratórna diagnostika obsahuje študijné celkového cholesterolu, AST a ALT, HDL a s nízkou hustotou, triglyceridy, laktátdehydrogenázy, kreatín kinázy, glukózu, elektrolyty a zrážanie krvi. Stanovenie kardiálnych troponínov I a T - markerov indikujúcich poškodenie myokardu má osobitný diagnostický význam. Detekcia týchto myokardiálnych proteínov naznačuje mikroinfarkt alebo infarkt myokardu, ktorý sa vyskytol a môže zabrániť vzniku post-infarktovej angíny.

EKG, odobraté vo výške záchvatu angíny pectoris, odhaľuje pokles ST-intervalu, prítomnosť negatívnej vlny T v hrudníku, poruchy vedenia a rytmus. Denné monitorovanie EKG umožňuje zaznamenať ischemické zmeny alebo ich absenciu pri každom záchvate angíny, srdcovej frekvencie, arytmií. Rastúca srdcová frekvencia pred útokom vám umožňuje premýšľať o námahe na angine, normálnej srdcovej frekvencii - o spontánnej angíne. EchoCG pri angíne odhaľuje lokálne ischemické zmeny a zhoršenú kontraktilitu myokardu.

Velgo-ergometria (VEM) je test, ktorý ukazuje maximálne zaťaženie, ktoré môže pacient znášať bez ohrozenia ischémie. Zaťaženie sa nastavuje pomocou výcvikového bicykla, aby sa dosiahla submaximálna tepová frekvencia so simultánnym záznamom EKG. Pri negatívnej vzorke sa dosiahne submaximálna srdcová frekvencia v priebehu 10-12 minút. pri absencii klinických a EKG prejavov ischémie. Pozitívny test sa považuje za sprevádzaný záchvatom angíny pektoris alebo posunom segmentu ST o 1 alebo viac milimetrov v čase nakladania. angina detekcie je tiež možné indukciou prechodné ischémie myokardu ovládať pomocou funkčnej (pažerákovou predsieňovej stimulácie) alebo farmakologickú (izoproterenolovoy vzorky s dipyridamol) záťažového testu.

Scintigrafia myokardu sa uskutočňuje s cieľom vizualizovať perfúziu srdcového svalu a zistiť jeho fokálne zmeny. Rádioaktívne lieky tália sa aktívne absorbujú životaschopnými kardiomyocyty a pri angíne s koronarosklerózou sa zistia ohniskové oblasti perfúzie myokardu. Diagnostická koronárna angiografia sa uskutočňuje s cieľom posúdiť lokalizáciu, stupeň a rozsah poškodenia srdcových tepien, čo vám umožňuje rozhodnúť o výbere liečby (konzervatívny alebo chirurgický).

Liečba angíny pectoris

Poslaný na úľavu, rovnako ako prevencia útokov a komplikácií angíny. Prvá pomoc pri nákaze na anginu pectoris je nitroglycerín (na kúsku cukru, udržiavajte v ústach až do úplného vstrebania). Úľava od bolesti sa obvykle vyskytuje počas 1-2 minút. Ak nebol záchvat zastavený, nitroglycerín sa môže opätovne použiť v intervale 3 minút. a nie viac ako 3 krát (kvôli riziku prudkého poklesu krvného tlaku).

Rutinné liek angina liečba zahŕňa prijímanie antianginózne (anti-ischemická), lieky, ktoré znižujú potrebu srdcového svalu kyslíkom: dlhodobo pôsobiaceho dusičnanov (pentaerytritol-erythritoltetranitrát, izosorbiddinitrát, atď), B-blokátory (propranolol, oxprenolol, atď.), Molzidomín, blokátory kalciových kanálov (verapamil, nifedipín), trimetazidín a ďalšie;

Pri liečbe anginy pectoris vhodné používať anti-sklerotické prípravky (skupiny statínov - lovastatín, simvastatín), antioxidanty (tokoferol), antiagregancií (acetylsalicylová k vám). Podľa indikácií sa vykonáva profylaxia a liečba porúch vedenia a rytmu; pre angínu pektoris vysokej funkčnej triedy sa uskutočňuje chirurgická revaskularizácia myokardu: balónová angioplastika, bypass koronárnej artérie.

Prognóza a prevencia angíny pectoris

Angina pectoris je chronické ochorenie srdca. S progresiou angíny pektoris je riziko infarktu myokardu alebo smrti vysoká. Systémová liečba a sekundárna prevencia pomáhajú kontrolovať priebeh angíny pectoris, zlepšujú prognózu a udržiavajú pracovnú schopnosť pri obmedzovaní fyzického a emočného stresu.

Pre účinnú prevenciu anginy pectoris, je nevyhnutné odstrániť rizikové faktory.. Zníženie nadváhy, riadenie krvného tlaku, optimalizáciu výživy a životného štýlu, atď. Ako je sekundárna profylaxia u už potvrdenou diagnózou anginy nutné, aby sa zabránilo rušeniu a fyzickú námahu profylakticky vziať nitroglycerín, aby zaťaženie, niesť prevencia aterosklerózy, liečenie súvisiacich patologických stavov (diabetes, gastrointestinálne ochorenia). Presné dodržiavanie odporúčaní na liečbu angíny pectoris, podávanie dlhodobých nitrátov a dispenzárna kontrola kardiológa umožňujú dosiahnuť stav predĺženej remisie.

Čo je angina pectoris a ako ju liečiť?

Angína je z starovekého gréčtina premenená ako strnulé srdce (staré meno je angina pectoris) a je to klinický syndróm, v ktorom pacient cíti ťažkosti na hrudníku spôsobené nedostatočným prívodom krvi do srdca. Útoky na bolesť z angíny sú charakterizované náhlym výskytom a rozšírením v oblastiach tela susediacich s hrudníkom. Je to forma koronárnej choroby srdca.

Všeobecné charakteristiky angíny pectoris

Na začiatok zvážte etiológiu a patogenézu angíny. Fyziologická príčina angína pektoris je porušenie pohybu krvi cez koronárne tepny.

Ako sa zjavuje angína? Zhoršený prietok krvi pomáha znižovať koncentráciu kyslíka dodávaného do srdcového svalu spolu s krvou. V dôsledku poruchy sa pacientovi cíti bolesť, ktorá je opísaná ako stláčanie, stláčanie.

Ako rozoznať angínu? Rozdiel stenokardiálnych záchvatov iných bolestivých stavov srdca spočíva v tom, že bolesť môže vyžarovať na krk, ľavé rameno, oblasť lopatky a čeľusť.

Medzi situácie prispievajúce k objaveniu sa útoku patrí nervové napätie, fyzické preťaženie a bohatý príjem potravy.

Porušenia krvi sa nazývajú ischémia. Príčinou ischémie sú aterosklerotické plaky na stenách krvných ciev, ktoré znižujú ich priepustnosť. V tejto situácii nie je potreba srdcového svalu pre kyslík a živiny úplne spokojná, a preto sa začína bolestivý syndróm nazývaný angina pectoris.

Útoky na anginu pectoris, ktoré sú klinickými prejavmi koronárnych ochorení srdca, ktoré sú spravidla chronické, sa u pacienta môžu vyskytnúť už mnoho rokov.

Predĺžený záchvat angíny pectoris môže viesť k infarktu, ktorý je smrťou časti svalového tkaniva srdca nazývaného myokard.

Klinické prejavy koronárnej choroby srdca sa pozorujú u dvadsiatich piatich percent ženskej populácie a polovicu mužskej populácie mladšej ako päťdesiat rokov. Ženy v mladom a strednom veku menej trpia týmto klinickým syndrómom, pretože ich hormonálne pozadie intenzívnejšie zabraňujú výskytu aterosklerotických plakov než u mužov.

Avšak bližšie k starnutiu dochádza k preskupeniu hormonálnych zmien u žien, čo znižuje odolnosť ženského tela voči ateroskleróze a môže viesť k ischémii.

Útoky z angíny v mladom veku sú zvyčajne spojené s hormonálnym výbuchom a emočnou nestabilitou mladých ľudí.

Príčiny angíny pectoris

Príčiny angíny zahŕňajú patologické stavy, pri ktorých dochádza k poškodeniu a kontrakcii srdcových ciev. Pravdepodobnosť záchvatu angíny pectoris sa zvyšuje, keď sa priechodnosť tepien znižuje o viac ako polovicu. Závažnosť syndrómu závisí od stupňa vaskulárneho poškodenia aterosklerotických plakov.

Angína pectoris sa môže pozorovať aj pri vaskulárnych kŕčoch bez aterosklerózy. Kŕče môžu byť vyvolané určitými chorobami tráviaceho systému a žlčníka, ako aj infekčných a alergických ochorení.

Preto možno rozlíšiť nasledujúce hlavné príčiny angíny pectoris:

 • ateroskleróza;
 • diabetes mellitus;
 • vysoká zrážanlivosť krvi;
 • chronicky zvýšený krvný tlak.

Patológie srdcového svalu, ktoré môžu byť sprevádzané popísaným klinickým syndrómom, zahŕňajú:

 • Stav poinfarkovania. Smrť svalového tkaniva srdca spôsobuje narušenie krvného zásobovania, čo vyvoláva záchvaty angíny. Riziko bolesti je významne znížené po zjazvení myokardu.
 • Zvýšenie ľavej komory.
 • Reverzný pohyb krvi srdcom spôsobený získanou srdcovou chorobou.

Príčiny angíny pectoris sú rozdelené na modifikovateľné, t.j. tie, ktoré je možné eliminovať a nemodifikovateľné, t.j. ktorých vplyv nie je možné odstrániť.

Medzi nerealizovateľnými príčinami sa odlišujú pohlavie a vek, ako aj vplyv dedičnosti. Preto má mužská populácia viac pravdepodobne trpieť angínou, spôsobenou tvorbou aterosklerotických plátov v dôsledku určitých vlastností mužského hormonálneho zázemia. Riziko vývoja tohto klinického syndrómu u žien nastáva, ako už bolo uvedené, po zmenách v hormonálnom pozadí spojenom s menopauzou, najmä po znížení produkcie estrogénu.

Dôkazom dedičného faktora je častý výskyt záchvatov angíny u priamych príbuzných pacientov s infarktom alebo s ischemickou chorobou srdca.

Ale každá osoba môže ovplyvniť modifikovateľné príčiny ochorenia. Eliminované faktory sú zvyčajne vzájomne prepojené a znižovanie negatívneho vplyvu jedného z nich vedie k poklesu ostatných faktorov. Z odstrániteľných dôvodov patria:

 • Zvýšený cholesterol v krvi. Cholesterol a iné lipidové formácie sa môžu zhromažďovať na cievnych stenách vedúcich k myokardiu, čím sa znižuje ich priepustnosť. Hyperlipidémia sa vyskytuje u deväťdesiatich šiestich percent pacientov s mŕtvicami.
 • Nadváha charakteristická pre ľudí, ktorí konzumujú vysokokalorické potraviny. Pacienti potrebujú významne obmedziť spotrebu živočíšnych tukov, vysokokarbohydrátov, cholesterolu bohatých a slaných potravín. Odporúčame zvýšiť príjem vlákniny, ktorá sa nachádza v zelenine a ovocí.
 • Fajčenie tabaku. Nikotín vyvoláva kyslíkové hladovanie krvných buniek, vysoký krvný tlak a vazospazmus. U fajčiarov ľudí trpiacich aterosklerózou sa riziko angína a infarktu myokardu výrazne zvyšuje.
 • Pasívny životný štýl. Nízka fyzická aktivita zvyšuje pravdepodobnosť obezity, ktorá v kombinácii so zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi môže viesť k zhoršeniu ponuky krvi.
 • Diabetes mellitus. U pacientov s cukrovkou sa zdvojnásobuje riziko koronárnych ochorení srdca a angína.
 • Vysoký krvný tlak, ktorý je jedným z príznakov koronárnej choroby srdca, prispieva k zvýšeniu úrovne kyslíka požadovanej myokardom a následkom komplikácií angíny.
 • Anémia, ktorá znižuje možnosť prenosu kyslíka na myokard.
 • Zvýšená viskozita krvi. Je to rizikový faktor pre vývoj ischemickej choroby a vzniku krvných zrazenín.
 • Nervové napätie. Pomáha zvyšovať krvný tlak a znižuje dodávku kyslíka a živín do srdcového svalu.

Medzi dôvody, ktoré spôsobili uvažovaný klinický syndróm, patrí aj skorá menopauza, ktorá, ako už bolo spomenuté, je sprevádzané zmenami v hormonálnom pozadí a znížením produkcie estrogénu, hormónu, ktorý zabraňuje tvorbe aterosklerotických plakov. Príjem hormonálnych antikoncepčných prostriedkov ovplyvňuje hormonálne zmeny žien.

Súčasný vplyv niekoľkých príčin zvyšuje pravdepodobnosť úderu cievnej mozgovej príhody.

Známky angíny pectoris

Príznaky angíny zahŕňajú:

 • náhly pocit ťažkosti a stlačenie hrudníka bližšie k chrbtici;
 • dýchavičnosť spôsobená neúplnou relaxáciou srdca;
 • arytmie;
 • bledosť kože;
 • patologické zvýšenie srdcovej frekvencie;
 • zvýšené potenie;
 • šírenie bolesti pod lopatkou, v ľavej ruke, spodnej čeľusti a krku;
 • náhle ukončenie útoku s odstránením provokačných faktorov;

Symptóm angíny je ostrou slabosťou bez bolesti počas fyzickej námahy (tento príznak je možný u starších pacientov a pacientov s diabetes mellitus).

Tieto prejavy sprevádzajú pacienta zvyčajne od jedného do pätnástich minút a môžu sa zastaviť tak náhle, ako začali. Ak bol klinický syndróm spôsobený emocionálnym nadmerným stresom, je často dostatočné, aby sa uklidnil, aby bolestivé pocity zmizli.

Ak bola príčinou fyzická námaha, potom na uvoľnenie príznakov je potrebné čo najskôr zastaviť fyzické napätie. Nitroglycerín, užívaný sublingválne, t.j. resorpciou lieku pod jazykom.

Opísané príznaky angíny zahŕňajú klasické aj atypické prejavy ochorenia. Hlavné príznaky angíny sa môžu prejaviť komplexne a individuálne v závislosti od typu angína pektoris.

klasifikácia

Podľa podmienok výskytu nasledujúcich typov angíny:

 • stabilná (vyskytuje sa v stave napätia);
 • nestabilná (vyskytuje sa v pokoji).

Klinický syndróm stabilného typu sa vyskytuje v podmienkach ťažkej práce srdca (napríklad počas fyzickej námahy), keď sa zvýšený prietok krvi prechádza cez tepny, zúžený o nie menej ako päťdesiat percent.

Ak sa objavia príznaky angíny pektoris, mali by ste sa poradiť s lekárom o ďalších terapeutických opatreniach, inak zúženie tepien môže dosiahnuť sedemdesiatpäť alebo dokonca deväťdesiatpäť percent, čo prispeje k zvýšeniu záchvatov.

Klasifikácia stenocardie nekončí v skupine podľa podmienok výskytu. Triedy angíny sú tiež charakterizované charakteristikami útokov a ich závažnosťou.

 • 1. funkčná trieda (FC). Útoky pri tomto type klinického syndrómu sú vzácne a na krátky čas. Spravidla je bolestivý syndróm vyvolaný silným fyzickým napätím.
 • Druhá funkčná trieda (FC). Angina z 2. FC je vyvolaná takými nevýznamnými telesnými aktivitami, ako sú lezenie po schodoch, rýchlostná chôdza a dokonca bohatý príjem potravy.
 • 3. funkčná trieda (FC). Útok môže nastať aj pri pomalom prechádzaní na krátke vzdialenosti (až do stoviek metrov). Angina z 3. FC výrazne obmedzuje schopnosti človeka.
 • 4. funkčná trieda (FC). Angina pectoris sa môže vyskytnúť pri akejkoľvek motorickej aktivite. Klinický syndróm tohto typu spravidla predchádza vývoju nestabilnej angíny pectoris.

Funkčná skupina angíny pektoris určujú odborníci podľa charakteristických symptómov, aby určili, čo má pacient robiť a čo by sa nemalo robiť.

U pacientov, ktorí trpia týmto klinickým syndrómom v pokoji, sú záchvaty angíny pectoris významne odlišné od prejavov ochorenia stabilného typu. Môžu byť dlhšie aj kratšie, pričom príčina výskytu môže byť náhodná.

Existujú nasledujúce typy:

 • Primárna C. Angina pectoris, ktorá sa nikdy predtým nezobrazovala, pokračuje mesiac.
 • Progresívne C. Zvyšuje frekvenciu a trvanie charakteristických symptómov.
 • Angína odpočinok. Útoky sa vyskytujú spontánne bez dôvodu výskytu (neexistovala fyzická aktivita, stres).
 • Postinfarkcia C. Symptómy bolesti sa vyskytujú do dvoch týždňov po infarkte.

Ak je podozrenie na nestabilitu S., je potrebná okamžitá hospitalizácia, aby sa zabránilo infarktu myokardu.

Na rozlíšenie medzi stabilným a nestabilným S. musíte venovať pozornosť trvaniu útokov. Nie je to viac ako päť alebo desať minút v stabilnej forme. Pri nestabilných angína pectoris sa zvyčajne zvyšuje čas.

Musíte tiež venovať pozornosť úrovni motorickej aktivity, ktorá spôsobuje symptómy bolesti. Stabilný sa spravidla vyznačuje rovnakou úrovňou motorickej aktivity, zatiaľ čo nestabilná môže nastať aj na pozadí odpočinku.

Pri určovaní typu klinického syndrómu sa účinnosť používania nitroglycerínu stáva dôležitým faktorom. V prípade stabilného klinického syndrómu bolesť zmizne do troch minút po užití jednej pilulky, zatiaľ čo s nestabilnou angínou pektoris jedna pilulka neodstraňuje pocity. Ak sa na zmiernenie príznakov potrebuje viac ako jedna tabletka, pacient sa bude zaoberať nestabilnou angínou.

Liečba a prevencia

Liečba tohto klinického syndrómu je zameraná na prevenciu angína pektoris a komplikácií choroby.

Pri útoku je najprv nutné podať sublingválne jednu tabletu s nitroglycerínom. Ak bolesť neprešla po jednej tablete, potom s intervalom troch minút môžete zobrať ďalšie. Počas jedného záchvatu sa neodporúča užívať viac ako tri tablety nitroglycerínu, aby sa zabránilo silnému zníženiu krvného tlaku.

Liečba liečby angíny zahŕňa užívanie antiischemických liekov, pretože pomáhajú znižovať potrebu kyslíka v srdci. Okrem antiischemických liekov je možné predpísať antisklerotické lieky.

V prípade komplikácií, ktoré zvyšujú riziko infarktu myokardu, môže byť potrebná operácia.

Prevencia zahŕňa vzdanie sa zlých návykov, normalizáciu denného režimu, diéty a zníženie negatívneho vplyvu iných faktorov na angínu pectoris.

S diagnózou angíny je potrebné vyhnúť sa fyzickému a emočnému stresu a liečiť súbežné ochorenia.

Ak sa pacient bude riadiť odporúčaniami odborníkov, odpoveď na otázku, či môže byť liečba angíny pectoris vyliečená, bude pozitívna.

Angína spôsobuje liečbu

Angina pectoris je patológia, ktorá sa vyvíja v dôsledku nedostatku kyslíka zo srdcového svalu. Toto je najbežnejšia forma prejavu koronárnej choroby srdca je pre telo druh signálu o problémoch so srdcovým obehom, čo by sa nemalo ignorovať. Muži trpia angína peklo 3-4 krát častejšie ako ženy. Zvyčajne choroba postihuje ľudí starších ako 40-50 rokov. Nedávno sa však pacienti stali oveľa mladšími, čo dokáže lekári len poplašiť.

Angína Pectoris: Príčiny

Hlavnou príčinou angíny je narušený krvný obeh v koronárnych tepnách, ktoré zásobujú srdce kyslíkom a základnými živinami. Často je obviňovanie aterosklerotických plátov, ktoré obložia steny krvných ciev, podobným spôsobom, ako sa postupne vytvára špina na stenách kanvice. Útok nastáva, keď sa lumen artérie zužuje o viac ako 70%. Okrem toho náhla predĺžená kontrakcia srdcových ciev (spazmus) môže tiež spôsobiť patológiu.

Zvyčajne sa stenokardia deklaruje počas fyzickej práce (športovanie, tvrdá práca) alebo počas stresovej situácie.

Existuje celý rad faktorov, ktoré významne zvyšujú riziko vzniku angíny pectoris:

 • nadváhou a obezitou;
 • zneužívanie nikotínu a alkoholu;
 • životný štýl charakterizovaný nedostatkom fyzickej aktivity;
 • hypertenzia;
 • vysoký cholesterol;
 • diabetes mellitus;
 • genetická predispozícia;
 • staroba

Vrodené chyby a poruchy srdca a krvných ciev sú tiež príčinou vzniku angíny pectoris. Okrem toho existuje množstvo ochorení, ktoré nemajú priamy vplyv na kardiovaskulárny systém, ale zhoršujú prívod krvi do srdca - ide o bronchopulmonálne ochorenia, exacerbácie chorôb žalúdka a čriev.

Príznaky angíny pectoris

Angina sa prejavuje bolesťou, ktorá sa nedá pozorovať. Jeho charakter môže byť iný - lisovanie, piercing, kompresia, ťahanie, vŕtanie. Intenzita sa tiež líši v každom konkrétnom prípade - od drobných pocitov až po drsnú, nesnesiteľnú bolesť, ktorá vás nutí stoniť a kričať. Niekedy je príznakom angíny pocit pálenia a tlak v hrudníku.

Bolestivé pocity sú zvyčajne umiestnené v hornej alebo dolnej časti hrudnej kosti (oveľa menej často v spodnej časti), na každej strane alebo za ním. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa angina pectoris prejavuje ako bolesť v epigastrickej oblasti - môže sa to mýliť s prejavmi akútneho vredu alebo príznakmi duodenálneho vredu. Bolesť prevažuje na ľavej strane tela - rameno, krk, rameno, chrbát, lopatka, dolná čeľusť, ušná lalok.

Bolestné útoky, ktoré trvajú v priemere nie viac ako 5 minút. Ak trvanie záchvatu presiahne 20 minút - môže to už znamenať prechod angíny na akútny infarkt myokardu.

Čo sa týka frekvencie záchvatov, všetko je tu individuálne - intervaly medzi nimi niekedy sú dlhé mesiace a niekedy sa záchvaty opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.

Trvalým spoločníkom na záchvaty angíny je tiež zmysel pre blížiacu sa katastrofu, paniku a strach zo smrti.

Okrem vyššie uvedených symptómov môže angina pectoris indikovať príznaky ako dyspnoe a únava aj pri miernom namáhaní.

Podobné príznaky: nezamieňajte!

Bolesť na hrudníku, podobná tej, ktorá sprevádza údery, môže mať veľmi odlišné dôvody. Tieto príznaky nie vždy znamenajú problémy s kardiovaskulárnym systémom - existuje veľa chorôb, ktoré sú skryté ako angína.

Najčastejšou príčinou podobnej bolesti je osteochondróza v oblasti hrudnej alebo krčnej chrbtice. Intenzita nepohodlia sa mení, keď sa hlava otáča, mení polohu tela. Na rozdiel od príznakov angíny, príznaky osteochondrózy sa pri fyzickej námahe nevyjadrujú, ale po nej.

Choroby gastrointestinálneho traktu, ako napríklad hernia pažeráka alebo ezofagitídy, sa môžu prejaviť aj pocitmi pripomínajúcimi príznaky angíny pectoris. V takomto prípade človek trpí dlhým pálenie záhy a bolesť na hrudníku sa zvyčajne objaví po jedle.

Cholecystitída, pankreatitída a cholelitiáza sú sprevádzané bolestivými pocitmi, ktoré sa často vracajú do srdca.

Príčinou nesnesiteľnej bolesti na hrudníku môžu byť aj rôzne ochorenia svalov, zovretie nervov. Napríklad interkostálna neuralgia je často zamieňaná s atakovou angínou.

Vegetatívna vaskulárna dystónia, aj keď má druhý názov - srdcová neuróza - nemá významný vplyv na fungovanie srdca. Avšak jej stálymi spoločníkmi sú záchvaty paniky, ktoré simulujú útok na anginu pectoris. Srdcová frekvencia človeka sa urýchľuje, objavuje sa bolesť na hrudníku, potenie sa zvyšuje a je tu nedostatok vzduchu. Liečba tejto choroby by však nemala riešiť kardiológ, ale neuropatológ.

Typy angíny pectoris

Existuje niekoľko druhov angíny.

Stabilná angína sa vyskytuje, keď sa lumen cievy zužuje o 50-70% v dôsledku rastu aterosklerotických plakov na ich stenách. Pri absencii vhodnej liečby postupuje patológia, plaky sú poškodené, na nich sú vytvorené tromby, lúmen tepien je užší. Následkom toho sú angína pekné príhody častejšie, vyskytujú sa už s minimálnym stresom alebo dokonca v pokoji. Existujú štyri funkčné skupiny so stabilnou angínou (alebo, ako sa to nazýva aj stresová angína), ktoré sa vyznačujú rôznou mierou závažnosti.

Prvá funkčná trieda sa vyznačuje pomerne zriedkavým výskytom záchvatov bolesti na hrudníku. Spravidla trápi človeka v procese vykonávania uskutočniteľnej fyzickej námahy rýchlym tempom.

Druhá funkčná trieda spôsobuje záchvaty a bolesti pri lezenie po schodoch, rýchlych krokoch, po vydarenom jedle. Mrazivé počasie a vietor často pôsobia ako provokujúce faktory.

Tretia funkčná trieda je už spojená s významným obmedzením fyzickej aktivity. Útoky výrazne ovplyvňujú kvalitu života - človek trpí bolesťou už pri normálnej chôdzi na krátke vzdialenosti. Niekedy sa patológia zhoršuje tým, že práve v chladnom počasí vystupuje von, šplhá po schodoch až na prvé poschodie, najmenšie vzrušenie.

Štvrtá funkčná trieda je charakterizovaná úplnou neschopnosťou pacienta na akýkoľvek druh stresu. Útoky sa vyvíjajú v pokoji bez predchádzajúcich emočných prevratov a stresových situácií.

Ďalší typ - nestabilná angína - je nespornou indikáciou pre naliehavú hospitalizáciu. Tento druh patológie sa vyznačuje nepredvídateľným a premenlivým správaním, a teda aj jeho menom. Lekári často považujú nestabilnú angínu s predinkarňovaným stavom.

Takže v ktorých prípadoch je angína klasifikovaná ako nestabilná:

 • ak sa záchvaty objavili po prvýkrát a vyhlásili sa za menej ako mesiac;
 • ak dôjde k rýchlej progresii ochorenia, kedy počet napadnutí narastá a ich intenzita sa zvyšuje;
 • ak záchvaty začnú obťažovať osobu, aj keď je v pokoji;
 • ak sa angína objaví do dvoch týždňov po tom, ako osoba postihla srdcový infarkt.

Existuje aj takzvaná variantná angína, ktorá sa najčastejšie deklaruje v noci alebo skoro ráno. Útoky sa vyskytujú, keď je pacient v kľude. Trvajú v priemere asi 3-5 minút. Sú vyvolané náhlym kŕčom koronárnych artérií. V tomto prípade môžu byť steny krvných ciev naložené plaky, ale niekedy sú úplne čisté.

Angína: čo robiť?

Takže, čo robiť, ak pochopíte, že začína angína? Najprv musíte okamžite zastaviť akúkoľvek fyzickú aktivitu. Ak idete - musíte prestať, ale radšej si sadnúť. V niektorých prípadoch to už stačí na normalizáciu situácie.

Ďalším krokom je užívanie nitroglycerínu spôsobom a dávkou predpísanou lekárom. Stojí za zmienku, že tento liek môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku. Výsledkom týchto náhlych zmien v tele je závrat a dokonca aj mdloby. Preto sa uistite, že si sadnete.

Ak po 5 minútach útok nie je orezaný, musíte postup opakovať. Ak nitroglycerín nemá účinok a bolesť vás obťažuje viac ako 15 minút, ihneď zavolajte na ambulanciu. Predĺžený záchvat angíny pektoris môže mať vážne dôsledky, dokonca smrť.

Angina a jej komplikácie

Najzávažnejšou komplikáciou predĺženého záchvatu angíny je infarkt myokardu. Tento extrémne nebezpečný stav má často nezvratné následky a je pomerne častou príčinou vysokej úmrtnosti u ľudí starších ako 45 - 50 rokov (najmä u mužov). Chronické srdcové zlyhanie a kardiálna skleróza, ktoré výrazne znižujú kvalitu života pacienta, sa dajú nazvať dlhodobými účinkami angíny pectoris.

Liečba angíny pectoris

Takže angína pectoris je výkrik organizmu na pomoc, je to signál, ktorý poukazuje na vážne problémy kardiovaskulárneho systému. Patológia potrebuje lekársky dohľad a kvalifikované ošetrenie, ktorých ciele sú:

 • zmiernenie záchvatov;
 • detekcia a liečba chorôb prispievajúcich k rozvoju angíny pectoris;
 • prevencia vzniku komplikácií (predovšetkým infarkt myokardu);
 • zlepšenie kvality života pacienta znížením frekvencie a intenzity útokov.

Lekár na základe dôkladného vyšetrenia pacienta zvolí vhodnú liečbu. Zvyčajne nie je úplné bez užívania antianginóznych liekov, ktoré znižujú potrebu kyslíka v srdcovom svale. Často sa v schéme liečebnej liečby odporúča prítomnosť antisklerotických liekov. Lekár tiež pacientovi vysvetlí pravidlá používania prvej pomoci, ak sa objavia príznaky angína - nitroglycerínu.

V závažných prípadoch, keď nie je možné zastaviť riziko infarktu myokardu, ošetrujúci lekár rozhodne o potrebe operácie. Pacient spravidla potrebuje chirurgiu bypassu koronárnej artérie alebo balónikovú angioplastiku.

Prevencia angíny pectoris

Pre zdravie celého kardiovaskulárneho systému je potrebné eliminovať vplyv čo najväčšieho počtu faktorov, čo zvyšuje riziko vzniku angíny a komplikácií spojených s týmto stavom.

Zmeny v niektorých podmienkach, ktoré ohrozujú angínu pectoris, sú mimo rozsah našich schopností - v prvom rade ide o vek a pohlavie. Napriek tomu je každý z nás schopný urobiť veľa, aby sme sa chránili pred vážnymi zdravotnými problémami.

 • Jedzte správne. Takže sa vyhnite problémom s nadváhou, normalizujte hladinu cholesterolu v krvi a dodajte telu základné vitamíny a mikroelementy.
 • Vynechajte zlé návyky. Zneužívanie alkoholu a cigariet má zničujúci účinok na celé telo. Kardiovaskulárny systém má významný vplyv na seba.
 • Aktívny životný štýl. Ľudia, ktorí vedú sedavý životný štýl, skôr či neskôr spôsobia problémy s krvným obehom. Aktívny životný štýl zahŕňa pravidelné a mierne cvičenie. Ak sa problémy so srdcom a krvnými cievami už objavili, mali by ste sa obrátiť na špecialistu na cvičenie, ktorý si pre vás zvolí optimálnu záťaž.
 • Nevystavujte zdravie. Vysoký krvný tlak, cukrovka, choroby pľúc a priedušiek. Pri absencii včasnej a kompetentnej liečby to všetko môže spôsobiť rozvoj angíny pectoris.

Najlepšie je začať prevenciu angíny z mladosti. Povedzte svojim deťom častejšie o tom, aké nebezpečné je fajčenie, neponúkajte deti, pripojte ich k športu.

Všetky tieto preventívne opatrenia musia byť dodržané v procese liečby už vyvinutého angíny pectoris. Sú súčasťou terapeutickej starostlivosti o pacienta. Je ťažké hovoriť o predpovediach dúhy, ak pacient neprehodnotí svoj životný štýl.

výhľad

Priebeh angíny je v každom prípade veľmi individuálny. Niekto roky robil bez zhoršenia klinického obrazu, iní sa vyznačujú rýchlym vývojom ochorenia, čo vedie k infarktu myokardu a dokonca k smrti. Existuje veľa faktorov, ktoré umožňujú lekárovi vyvodiť závery o prognóze a možnostiach konkrétneho pacienta. To je stupeň poškodenia koronárnych artérií a tolerancia cvičení a najmä kontraktilita myokardu. Výrazne zlepšuje prognózu primeranej liečby pacienta a plnenie všetkých predpisov.

Angína je v dnešnej dobe bežnou chorobou. Ak sa v minulosti vyskytli problémy so srdcom najmä u ľudí, ktorí prekročili 50-ročné hranice, teraz sa pacienti rýchlo dostávajú mladšie. Útoky z angíny sú zaznamenané aj u detí (najmä u dospievajúcich). Ide o nebezpečný stav, ktorý neumožňuje človeku úplne užívať si život, obmedzuje jeho fyzickú aktivitu av ťažkých prípadoch môže viesť k invalidite alebo spôsobiť smrť. Preto by dnes každý mal vedieť o príznakoch angíny, ako aj o prevencii.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

IRR: príčiny, diagnóza a liečba

Vegetatívna vaskulárna dystónia (aka neurocirkulačná dystónia) je zastarané názvy vegetatívnej dysfunkcie, ktorá je charakteristická len pre domácu medicínu.Čo je to?Vegetatívna vaskulárna dystónia (VVD, to je tiež neurocirkulačná dystónia, NDC) je zastarané mená vegetatívnej dysfunkcie, charakteristické len pre domácu medicínu.

Prečo sú monocyty zvýšené v krvi, čo to znamená?

Monocyty sú zrelé, veľké bielych krviniek obsahujúcich len jedno jadro. Tieto bunky patria medzi najaktívnejšie fagocyty v periférnej krvi. Ak krvný test ukázal, že monocyty sú zvýšené, máte monocytózu, znížená hladina sa nazýva monocytopénia.

Liečba kalcifikácie ľudových prostriedkov

Kalcifikácie. Liečba kalcifikácie ľudových prostriedkov Kalcifikácia (synonymá: kalcitická dystrofia, kalcifikácia, kalcifikácia) je ochorenie charakterizované zrážaním vápenatej soli z telesných tekutín a ich ukladaním do tkanív. Normálne sa vápenaté soli nachádzajú v tele v rozpustenom stave, ktoré nie sú vylučované do krvných ciev alebo tkanív.<

Cvičenie po mŕtvici. rehabilitácia

Ivan Drozdov 04/03/2018 0 Komentáre Mŕtvica je jednou z viacerých ochorení, ktoré vo viac ako 90% prípadov vedú k postihnutiu osoby. Obnova mozgovej aktivity po útoku si vyžaduje dlhé a trvalé úsilie obete a jeho rodiny.

Prečo sú neutrofily znižované v krvi, čo to znamená?

Neutrofily sú najväčšou skupinou bielych krviniek, ktoré chránia telo pred mnohými infekciami. Tento typ bielych krviniek sa tvorí v kostnej dreni. Penetrujúc do tkanív ľudského tela, neutrofily ničia patogénne a cudzie mikroorganizmy metódou ich fagocytózy.

Charakteristiky mŕtvice v mozgovom kmeni

Cirkulačné poruchy sa môžu vyskytnúť v akejkoľvek časti mozgu, všetky sa živia z intracerebrálnych artérií. A nádoby dostávajú krv z väčších: karotid a vertebrálne.