Kľudová angína - záchvaty náhlej bolesti na hrudníku, ktoré sa vyskytujú pri absencii zjavných provokačných faktorov. Útok na angínu pectoris sa vyvíja v podmienkach fyzického odpočinku, charakterizovaného trvaním a významnou závažnosťou angínovej bolesti, zadusenia, autonómnych reakcií, strachu zo smrti. Diagnostika pokojovej angíny zahŕňa laboratórne vyšetrenie, EKG, ultrazvuk srdca, koronárnu angiografiu, PET srdca. Pohotovostná liečba pre pokojovú angínu je sublingválny nitroglycerín; V budúcnosti má pacient dostávať nitráty, lieky proti trombocytov, beta-blokátory, statíny, antagonisty vápnika, ACE inhibítory. Podľa indikácií sa uskutočňuje revaskularizácia myokardu (koronárna angioplastika, CABG).

Zostávajúca angína pectoris

Liečba angíny pektoris (dekubitálna, posturálna angína pectoris) je jednou z klinických foriem koronárnej choroby srdca, charakterizovanej závažnými záchvatmi angíny pectoris vznikajúcimi v stave pokoja, a to bez ohľadu na fyzický stres. U pacientov s funkčnou poruchou triedy IV je pokojová angína pektoris v kardiológii považovaná za nestabilnú angínu. Ako samostatné varianty kľudovej angíny sa vyčnieva Prinzmetalova stenokardia spôsobená náhlym neočakávaným kŕčom koronárnych artérií a postinfarkou angíny pectoris, ktorá sa vyvíja v priebehu 10-14 dní po infarkte myokardu.

Po prúde rozlišujem subakútnu angínu odpočinku (ak existujú záchvaty v poslednom mesiaci) a akútna angína v kľude (ak sú útoky za posledných 48 hodín). Liečba angíny pectoris je prognosticky nebezpečnejšia ako námaľovacia angína a častejšie vedie k závažnej komplikácii IHD - infarktu myokardu.

Príčiny pokojovej angíny pectoris

Hlavnou príčinou angíny v kľude je koronárna ateroskleróza. Pri kľudovej angíne sa zvyčajne vyskytuje ťažká (zvyčajne tri vaskulárna) lézia koronárnych artérií. Morfologickým substrátom dynamickej koronárnej obštrukcie je aterosklerotický plak, často komplikovaný trombózou a arteriálnym spazmom. Medzioperačná angína pectoris sa prikladá na námahovú angínu pectoris, ako postupuje lumen koronárnych ciev, čím sa zhoršuje.

Tiež aterosklerotické výskyt poškodení ischémie myokardu môže prispieť k iných ochorení, sprevádzané zvýšením dopytu srdcového svalu kyslíkom:. Hypertenzia, hypertrofickej kardiomyopatie, aortálna stenóza, coronaritis, čiastočné oklúzia tromboembólie koronárnej artérie alebo syphiloma atď Keďže ataky angíny v pokoji vo väčšine prípadov počas spánku sa predpokladá, že patogenéza ochorenia je spôsobená zvýšeným tónom vagusového nervu.

Vývin angíny pectoris je často podporovaný stavmi, ktoré zhoršujú ischémiu myokardu (horúčka, anémia, hypoxia, infekcie, tachyarytmie, diabetes, tyreotoxikóza). V sérii nemodifikovateľných (neodstrániteľných) rizikových faktorov angíny, veku nad 50-55 rokov, menopauzy u žien, kaukazskej rasy, dedičnosti sa uvažuje; modifikovateľné (potenciálne jednorazové) faktory zahŕňajú obezitu, fajčenie, fyzickú nečinnosť, metabolický syndróm, zvýšenú viskozitu krvi atď.

Príznaky kľudovej angíny

Útoky angínej bolesti so zvyšujúcou sa angínou sa vyvíjajú na pozadí úplného fyzického pokoja, keď je človek v horizontálnej polohe v posteli, častejšie počas spánku alebo skorých ranných hodín. Úloha určitého druhu záťaže, ktorá spôsobuje ischémiu myokardu, s angínou v kľudovej situácii, spôsobuje zvýšenie žilového toku v srdci v náchylnej polohe.

Náhly nástup pokojovej anginy pečene tlačí pacienta, aby sa zobudil z náhleho udušenia alebo napätia v hrudníku. Útoky na kľudovú angínu sa vyskytujú vo fáze spánku REM, keď sú sny, tak často pacient hlási, že vo sne musel rýchlo behať alebo zdvíhať závažia. Podľa moderných koncepcií je fázou REM spánku endogénny stres sprevádzaný stimuláciou vegetatívneho nervového systému a uvoľňovaním katecholamínov.

Útok zostatkovej angíny pektoris je sprevádzaný stavom zvýšenej úzkosti, úzkosti a strachu zo smrti. Bolestivý syndróm je veľmi intenzívny; bolesti sú lokalizované za hrudnou kosťou, majú zúženie, represívny charakter, šíri sa do čeľuste, lopatka, ľavá ruka. Bolesť spôsobuje zmrazenie pacienta v jednej polohe, pretože najmenší pohyb spôsobuje neznesiteľné utrpenie. Anginálny záchvat má dlhšie trvanie (5-15 minút) a závažnosť v porovnaní s námaľovou angínou; Často je potrebné užívať 2-3 tablety nitroglycerínu na jeho zastavenie.

Na pozadí anginózneho záchvatu sa vyskytujú výrazné vegetatívne reakcie: tachykardia, zvýšenie krvného tlaku, zvýšené dýchanie, potenie, silná bledosť alebo začervenanie kože, nevoľnosť, závrat. Vo väčšine prípadov sú nočné epizódy kľudovej angíny pektoris počas fyzickej aktivity počas dňa sprevádzané námaľovou angínou. Útok zostatkovej angíny pectoris, predĺžený na 20-30 minút, ako aj zvýšenie alebo zvýšenie anginaálnej bolesti si vyžaduje okamžitú hospitalizáciu a pozorovanie pacienta kardiológa.

Diagnóza pokojovej angíny

Pacient so spánkovou anginou vyžaduje hospitalizáciu s celým rozsahom klinickej, laboratórnej a inštrumentálnej diagnostiky. EKG pre pokojovú angínu zvyčajne odhaľuje zvýšenie alebo depresiu ST segmentu, čo naznačuje prítomnosť kritickej stenózy koronárnej artérie, arytmiu a vedenie srdca; príznaky postinfrakčnej kardiostikrózy (abnormálna Q vlna a negatívna vlna T).

Vykonávanie záťažových testov (ergometria na bicykli, skúška bežeckého pásu) pre pokojovú angínu nie je vždy informatívne - výsledky môžu byť negatívne. Často sú príznaky ischémie zistené iba počas denného EKG monitorovania. EchoCG sa uskutočňuje u všetkých pacientov so zvyškovou anginou, čo umožňuje posúdiť kontraktilitu myokardu a detegovať sprievodnú srdcovú patológiu. Minimálny biochemický krvný test zahŕňa stanovenie hladiny celkového cholesterolu, lipoproteínov s vysokou a nízkou hustotou, AST a ALT, triglyceridov, glukózy; analýza koagulogramu.

Na posúdenie stavu koronárnych artérií a určenie taktiky liečby sa ukázalo, že všetci pacienti so spánkovou angínou vykonávajú rôntgenovú koronárnu angiografiu alebo jej moderné modifikácie (CT koronárna angiografia, multispirálna CT koronárna angiografia). Kardiálny PET (pozitrónová emisná tomografia) sa uskutočňuje s cieľom identifikovať oblasti ischémie a vyhodnotiť koronárnu perfúziu. Z kľudovej angíny pektoris, bolesti pleurisy, interkostálnej neuralgie, divertikuly pažeráka, kývania pažeráka, vredov a rakoviny žalúdka by mali byť rozlíšené.

Liečba pokojovej angíny pectoris

Prístup k liečbe pokojovej anginy pectoris zahŕňa nezdravotné opatrenia na korekciu životného štýlu, farmakoterapiu, operáciu na revaskularizáciu myokardu. Model správania pre pokojovú angínu vyžaduje odmietnutie fajčiť, používať alkohol a energetické nápoje; dodržiavanie diéty s cholesterolom, živočíšnym tukom, kofeínom, soľou; znížiť nadváhu.

Pri akútnom anginálnom ataku je potrebný odpočinok, okamžité podanie nitroglycerínu pod jazyk. Ak predĺžený nepokojný útok vyžaduje volanie do sanitky. Plánovaná liečba pokojovej angíny pectoris sa vykonáva liekom rôznych skupín; zvyčajne priradené protidoštičkové lieky (acetylsalicylová-ta), beta-blokátory (propranolol, atenolol, propranolol), statíny (atorvastatín, simvastatín), ACE inhibítory (enalapril), antagonistu kalciových iónov (nifedipín, verapamil), nitráty (nitroglycerín, izosorbid-mononitrát alebo izosorbid dinitrát).

Keď je angína zostatku, spravidla existujú indikácie pre operáciu srdca. Zvláštnou operáciou je balóniková angioplastika a stentovanie koronárnych artérií. Výsledky koronárnej angioplastiky sú vysoké - u pacientov s anginóznymi záchvatmi sa zlepšuje kontraktilná funkcia myokardu. V niektorých prípadoch výskyt restenózy - zúženie tepny.

Pri ťažkých alebo viacnásobných léziách tepien je znázornený implantát bypassu koronárnej artérie s vytvorením alternatívnych dráh koronárneho prietoku krvi. U 20-25% pacientov s CABG sa angína obnovuje v priebehu 8-10 rokov, čo si vyžaduje opätovnú operáciu bypassu koronárnej artérie.

Prognóza a prevencia poruchy angíny pectoris

Prognóza pokojovej anginy pectoris je závažnejšia než pri angíne pektoris: je to spôsobené výraznejšou a spravidla viacnásobnou léziou koronárnych artérií. Takíto pacienti majú vyššie riziko infarktu myokardu a náhlej srdcovej smrti.

Preventívna práca vyžaduje úplné odstránenie modifikovateľných rizikových faktorov a liečbu súvisiacich ochorení. Všetci pacienti s kľudovou angínou by mali byť neustále monitorovaní kardiológa a v prípade potreby konzultovaní s kardiologickým lekárom.

Symptómy a liečba pokojovej angíny

Srdcové ochorenie je vždy spojené s prítomnosťou nepríjemných symptómov, ale vo väčšine prípadov sa ustúpiť v pokoji alebo spánku. Výnimkou, ktorá sa môže kedykoľvek prejaviť, je pokojová angína, ktorá je najzávažnejším prejavom srdcovej ischémie a považuje sa za predinfarkčný stav. Nedostatok potrebnej liečby ochorenia nakoniec povedie k objaveniu sa nekrózy myokardu po jednom z útokov.

dôvody

Hlavné príčiny pokojovej angíny sú nasledovné:

 1. Ateroskleróza koronárnych ciev a ich vetvy, ktorá spôsobuje kyslíkové hladovanie myokardu. V tomto prípade musí byť veľkosť aterosklerotických plátov významná, pretože pri výskyte záchvatu v stave pokoja musia byť rezervy myokardu úplne vyčerpané.
 2. Spazmus krvných ciev. Spôsobuje to zlyhanie produkcie vazokonstrikčných a expandujúcich látok endotelom. S ostrým skokom vo výrobe vasokonstrikčných faktorov (serotonín, endotelín, tromboxán) a spomalením tvorby vazodilatačných zlúčenín (prostacyklín, NO) dochádza k spazmu v koronárnych artériách a nedostatku kyslíka v myokarde.
 3. Trpíte infarktom. Počas 10 až 14 dní obdobia po infarkte sa často pozoruje vývoj nestabilnej angíny, hlavne pokoja.
 4. Rôzne patológie krvných ciev a srdca vedúce k hypoxii myokardu: kardiomyopatia, vaskulárne a srdcové defekty, zvýšený krvný tlak, poruchy srdcového rytmu vrátane tachykardie.
 5. Podmienky, pri ktorých srdcový sval potrebuje najmä kyslík: infekčné choroby pri vysokých teplotách, cukrovka, tyreotoxikóza. Samotná patológia nemôže spôsobiť angínu, ale môže vyvolať jej výskyt pri ateroskleróze.

Pravdepodobnosť vzniku ochorenia je oveľa vyššia v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 1. Účinok nachladnutia na tele, v ktorom sa môže vyskytnúť reflex systémového spazmu koronárnych ciev, zvýšenie krvného tlaku a spotreba kyslíka myokardu.
 2. Emocionálne skúsenosti, v ktorých sú aktivované sympatické rozdelenia autonómnej NA a potreba kyslíka sa zvyšuje.
 3. Fajčenie je hlavným rizikovým faktorom vasospastickej angíny.
 4. Bohaté jedlo, ktoré vyvoláva výskyt plynatosti.
 5. Prítomnosť nadmernej hmotnosti, ktorá je charakteristická pre hypercholesterolémiu a tvorbu plakov cholesterolu na stenách krvných ciev.
 6. Dedičné predispozície.

klasifikácia

V lekárstve nasledujúca klasifikácia ochorenia:

Stabilná angína, na druhej strane, má nasledujúce odrody:

 • Latentný - vyskytuje sa vtedy, keď je aktivita motora, dokonca aj u zdravých ľudí bez bolesti, choroba je diagnostikovaná koronárnou angiografiou;
 • Druhá trieda sa vyznačuje nástupom útoku večer alebo ráno s meniacim sa počasím alebo fyzickou námahou. Útok prechádza po normalizácii denného režimu a veľkosti zaťaženia;
 • Tretia trieda - angína sa prejavuje počas stresu, najmä u emočných a stresových ľudí;
 • Štvrtá trieda - angína sa vyskytuje aj pri nízkej záťaži.

Nestabilná angína pectoris. Je charakterizovaný náhlym nástupom útoku s bolesťou v hrudi. Ide o formu preinfarkčného stavu, ktorý si vyžaduje naliehavú hospitalizáciu pacienta.

V pokoji. Nástup náhleho útoku bez fyzickej námahy. Často sa vyskytuje v priebehu 2 týždňov. po infarkte a je stav po infarkte.

Variantná angína. Je charakterizovaný nástupom útoku v noci, ráno a počas fyzického odpočinku. Príčina ochorenia nie je ateroskleróza, ale spazmus koronárnych artérií. Trvanie záchvatu - 2-5 min., Je odstránené užívaním nitroglycerínu.

Choroba sa môže vyskytnúť v chronickej forme s opakovaním útokov s veľkou fyzickou námahou. Často sa na začiatku chôdze objavujú znaky, najmä v vlhkom letnom a jesennom mokrom počasí. Existujú prípady, kedy prvý záchvat angíny pectoris viedol k úmrtiu, ale v podstate správne liečenie pokojovej angíny pektoris s rôznymi príznakmi a podľa odporúčaní lekára vám umožní úspešne bojovať proti tejto chorobe.

príznaky

Väčšina výskytu pokojovej angíny je charakterizovaná náhlym nástupom bolesti. U niektorých pacientov sa to často prejavuje v stave stresu, v iných - počas fyzickej námahy niekto nájde útok v noci a zobudí vás. Trvanie útoku je menej ako 15 minút. Bolesť môže vyzařovať pod lopatou, v rameni, krku a čeľusti. Často sa cítia ťažké v žalúdku, nevoľnosť, pálenie záhy, epigastrická kolika. Niekedy pocity zmiznú, keď sa odstráni emocionálny a fyzický stres, ale častejšie to vyžaduje podanie nitroglycerínu pod jazykom.

Prípady, kedy sa zistí rezícia angíny pectoris, sa prejavuje len epigastrickým nepohodliem alebo bolesťami hlavy, čo spôsobuje, že diagnóza je oveľa zložitejšia. Mali by ste tiež rozlíšiť angínu zo symptómov srdcového infarktu. Sú charakterizované krátkym trvaním, rýchlo vymiznú po použití Nidefiliny a nitroglycerínu, ale nezastavujú pri infarkte. Keď sa angína nezvyšuje v telesnej teplote, nedochádza k dýchavičnosti a pacient v stave úrazu nezaznamenáva vzrušenie.

Patológia často sprevádza srdcová arytmia. Z angíny pektoris a arytmie sú zvonka charakterizované nasledovnými príznakmi:

 1. Bledá pokožka tváre (niekedy začervenanie) a prejav utrpenia.
 2. Studené kvapky potu na čele.
 3. Studené ruky a nedostatočná citlivosť prstov.
 4. Zriedkavé a plytké dýchanie.
 5. Časté palpitácie na začiatku útoku a nižšie na konci.

diagnostika

Pacienti s poruchou angíny musia podstúpiť komplexné vyšetrenie v nemocnici. Niekedy sa bolesť na hrudníku vyskytuje v pľúcnej pleuríze, rakovine žalúdka alebo vredoch. Diagnóza ochorenia nám umožňuje rozlíšiť angínu od iných patológií a zahŕňa použitie nasledujúcich metód:

 1. EKG - určuje nárast alebo depresiu ST segmentu, čo indikuje porušenie srdcovej práce a kritickú stenózu koronárnej artérie.
 2. EchoCG - vyhodnocuje schopnosť srdcového svalu kontrahovať.
 3. Denné sledovanie EKG - umožňuje získať presnejšie údaje, ako oproti jednorazovému prieskumu.
 4. Srdcová pozitrónová emisná tomografia určuje ischemické oblasti a koronárnu perfúziu.
 5. Biochemický krvný test - určuje hladinu glukózy, cholesterolu a koagulogramu.
 6. Rentgenová koronografia ukazuje stav a funkciu koronárnych artérií.
 7. Testy zaťaženia a ergometria bicyklov.

liečba

Pri akútnom anginálnom ataku je človeku poskytnutý mier a ihneď sa podáva nitroglycerín. Nezastaviteľný útok vyžaduje naliehavú výzvu na sanitku. Liečba zostatkovej angíny pectoris je predpísaná na základe symptómov, výsledkov vyšetrenia a identifikácie príčiny napadnutia. Na tento účel sa používajú nasledujúce metódy:

Terapeutický. Na základe zmeny v životnom štýle s odmietnutím zlých návykov, organizácie správnej výživy a kontroly fyzickej aktivity. V prítomnosti nadmernej hmotnosti dbajte na jeho zníženie, zatiaľ čo používanie šokových diét je neprijateľné. Počas liečby sú stravovacie požiadavky nasledovné:

 • Obsah nasýtených tukov - menej ako 30% obsahu kalórií v potravinách;
 • Nasýtené tuky - menej ako 30% množstva všetkých spotrebovaných tukov;
 • Prioritné produkty - ovocie, zelenina, obilniny;
 • Rýchlosť spotreby cholesterolu je nižšia ako 300 mg / deň;
 • Obmedzenie príjmu soli.

Medical. Metóda je založená na použití nitroglycerínu, zastavenie útoku. Jeho normálna dávka je 0,5 mg. Po podaní pod jazyk sa účinok lieku začína v priebehu 5 minút. V prípade potreby sú predpísané nasledujúce ďalšie lieky:

 • Antihypertenzíva - s trvalým vysokým krvným tlakom;
 • B-blokátory, ktoré znižujú potrebu kyslíka myokardu a spomaľujú jeho prácu;
 • ACE inhibítory - so srdcovým zlyhaním;
 • Antikoagulanciá - ak existuje pravdepodobnosť tromboembólie;
 • Analgetiká - s trvaním útoku viac ako 10 minút, keď sa stane známkou začiatku infarktu;
 • Iné lieky - imunokorektívna, diuretická, atď.

Chirurgická. Vykonáva sa tradične - otvorením hrudníka alebo minimálne invazívnou metódou stentovaním. Používa sa v prípade ťažkých lézií srdca v podobe nasledujúcich operácií:

 • Koronárna angioplastika, keď je kovový stent umiestnený do poškodenia cievy, rozširuje zúženie a zlepšuje prietok krvi;
 • Koronárna artériová bypass štepenie - vytvorením riešenia z biomateriálov na dodávanie krvi do srdcového svalu;
 • Transplantácia srdca - v ťažkých podmienkach, keď je vážne poškodená a nemôže ďalej vykonávať svoju funkciu.

Pokojová angína je ťažké ischemické ochorenie, ktoré sa zrejme prejaví bez zjavného dôvodu a je vážnym problémom, pretože môže viesť k infarktu myokardu alebo náhlej smrti. Prítomnosť príznakov choroby - dôvod okamžitého odvolania kardiológovi. Z rýchlosti liečby lekárovi závisí od vyhliadky na priaznivý výsledok liečby a v niektorých prípadoch aj života pacienta. Pacienti so stenocardiou potrebujú radikálne zmeniť spôsob života s odmietnutím škodlivých návykov a úpravou výživy, jednoducho neexistuje žiadny iný spôsob boja proti patológii.

Príčiny, znaky a znaky liečby pokojovej angíny pectoris

Útoky na bolesť na hrudníku sa často stávajú príznakom angíny. V úvodných fázach sa objavujú problémy po fyzickej námahe - beh, chôdza, zdvíhanie váh, športové hry. Ako postupuje, niektorí ľudia sú diagnostikovaní s kľudovou angínou.

Choroba je oveľa nebezpečnejšia, znamená to ťažké štádium zablokovania tepien. Počas útoku je dôležité poskytnúť pacientovi prvú pomoc včas a potom určiť príčinu problému a nájsť správnu liečbu.

Charakteristiky tejto choroby

Pokojová angína je klinická forma ochorenia koronárnych artérií (koronárna choroba srdca), jeden z prejavov koronárnej patológie. Iné mená - posturálna, dekubitálna angína. Je charakterizovaná záchvatmi bolesti a pocitom stlačenia hrudníka bez ohľadu na fyzickú námahu, v pokoji.

V lekárskej praxi sa stenocardia v pokoji spomína ako nestabilná forma ochorenia, veľmi nebezpečná a končí vážnymi následkami. Anginálne bolesti môžu mať významnú závažnosť a trvanie, sú sprevádzané strachom zo smrti a pripomínajú začiatok infarktu myokardu. Choroba najčastejšie vyskytuje u mužov po 55 rokoch, v mladšom veku je menej častá.

Klasifikácia patológie

Choroba patrí do štvrtej funkčnej triedy. Existuje niekoľko oddelených odrôd. Tu je ich opis:

 1. Angína Prinzmetala. Útoky sa vyskytujú cyklicky, sledujú sa navzájom, časový interval medzi nimi môže byť čokoľvek. Zvyčajne postupujte v sérii od 2 do 5 v rovnakom čase, častejšie ráno. Trvanie útokov - až 30 minút, takmer vždy sprevádzané ťažkou arytmiou. Dôvodom je náhla kŕč koronárnych artérií.
 2. Postinfarková angína. Začína 14 dní alebo menej po infarkte myokardu.

Medzi prípadmi angíny pectoris, spontánnou angínou pectoris, ktorá sa môže vyskytnúť pri zmene pozície tela alebo v noci počas spánku, sa rozlišuje. Podľa druhu kurzu existujú dve formy ochorenia:

 1. Akútne - predchádzajúci útok bol zaznamenaný najneskôr pred 48 hodinami.
 2. Subakútne útoky boli pozorované počas posledného mesiaca.

U mladých pacientov je Prinzmetalova angína zvyčajnejšia a nepredstavuje vysoké riziko infarktu myokardu. Jeho nebezpečenstvo je iné - choroba vyvoláva ťažké typy arytmií.

príčiny

Hlavnou príčinou pokojovej angíny je ateroskleróza koronárnych artérií. Ak sa pri angíne, cholesterolové plaky pokrývajú malú časť artérií, táto forma vždy znamená pokročilejší stav artérií. Veľkosť plakiet je významná, spôsobujú kyslíkové hladovanie myokardu, jeho zásoby sú vyčerpané. Preto sa bolesť môže objaviť pomerne často.

Zvyčajne choroba postihuje veľkú časť koronárnych artérií. Okrem aterosklerotických plakov alebo spolu s nimi môžu byť príčinou útokov:

 • angiospazmy - spojené s poruchou cievneho endotelu;
 • vaskulárna trombóza - v dôsledku zahustenia krvi alebo pohybu krvných zrazenín z iných tepien a žíl (zvyčajne z dolných končatín).

Príležitostne sa ochorenie vyvíja na pozadí iných závažných srdcových ochorení - kardiosklerózy, kardiomyopatie, vrodených a získaných srdcových chýb. U mnohých pacientov sa problém vyskytuje v období po infarkte. Urýchlite prechod angíny pectoris k odpočinku takýchto faktorov:

 • diabetes mellitus;
 • arytmie;
 • anémia;
 • predchádzajúce infekcie - vrátane myokarditídy;
 • hypertyreóza;
 • obezita;
 • fajčenie;
 • nedostatok pohybu;
 • vysoká krvná hustota;
 • stres.

príznaky

Útok na chorobu sa zvyčajne vyskytuje bez akéhokoľvek zjavného dôvodu, ale osoba je už známa svojimi prejavmi. V čase vývoja patológie väčšina pacientov trvá dlhé roky s koronárnou chorobou srdca, ktorá sa prejavuje námaľovou angínou. Ale po infarkte, na pozadí iných srdcových problémov, sa môže po prvýkrát objaviť záchvat silnej bolesti. To zvyčajne vyvoláva paniku, strach zo smrti, človek sa bojí pohybovať.

 • ťažká bledosť;
 • studený pot;
 • slabosť;
 • únava.

Pred záchvatom pacienti takmer vždy zaznamenávajú zvýšenie krvného tlaku, systolického aj diastolického. Srdcová palpitácia sa stáva rýchla - dochádza k tachykardii. Zvyčajne sa prejavujú prejavy, keď človek zaujme horizontálnu pozíciu, po odpočinku alebo ráno, ako prebudenie. Je to dôsledok zvýšenia venózneho krvného prietoku v ležiacej polohe.

Často sa pacient prebúdza z pocitu náhleho stlačenia v hrudníku, v kombinácii s nedostatkom vzduchu (udusenie). Ak sa nástup útoku vyskytne vo sne, človek môže mať nočné mory alebo rýchly beh, zdvíhanie. Dôvodom je zmena tónu vagového nervu a uvoľňovanie špeciálnych látok - katecholamínov. Bolesť je lokalizovaná v hrudníku, v ruke alebo pod lopatkou, dáva do čeľuste. Útok trvá až 5 - 15 minút (s Prinzmetal angínou viac). Pri kopírovaní sa musí podať až 3-4 tablety nitroglycerínu.

diagnostika

Diagnostika sa zvyčajne vykonáva v nemocnici, pretože vyžadujú vážny prístup. EKG odhaľuje prítomnosť ťažkej stenózy koronárnych artérií, rôznych typov arytmií, porúch vedenia (srdcový blok). V post-infarkčnej forme ochorenia sú najčastejšie príznaky kardiálnej sklerózy.

Komplexná diagnostika zahŕňa nasledujúce metódy:

 • biochemická analýza krvi a lipidogram - posúdenie stavu metabolizmu lipidov, zrážanlivosti, glukózy, renálnych a hepatálnych testov;
 • záťažové testy - na stanovenie triedy ochorenia (nie je vždy možné stanoviť zvyšnú angínu, preto sa nepovažujú za rozhodujúce).

Moderná vyšetrovacia metóda - CT srdca alebo CT koronárna angiografia. Často postup nahrádza invazívnu štúdiu (angiografiu), ale nie menej informatívny. Pred chirurgickým zákrokom môže odporučiť zavedenie PET.

Na rozlíšenie bolesti srdca od poškodenia žalúdka, pažeráka, pleury a medzirebrových nervov je možné predpísať iné inštrumentálne techniky.

Liečba angíny pectoris

Algoritmus liečby je vybraný v závislosti od príčiny ochorenia, komorbidity a závažnosti. Pre mnohých pacientov sa odporúča operácia, zatiaľ čo nie je možné ich podávať, užívajú lieky.

Terapeutická metóda

Zmeny životného štýlu pomôžu spomaliť progresiu patológie. Je dôležité úplne vzdať zlých návykov, jesť správne. Živočíšne tuky v strave tvoria nie viac ako 25-30%, cholesterol - až 300 mg.

V ponuke musí byť zelenina, obilniny vo veľkom objeme, výživa obohatená o otruby a vlákninu. Príjem soli je prísne obmedzený. Pre obezitu sa diéta vyberá individuálne. Uistite sa, že máte komplexnú fyzickú terapiu, ktorá pomôže zlepšiť tok krvi do srdca.

lieky

Rutinná liečba sa zvyčajne vykonáva doma, v prípade exacerbácie je potrebné liečiť angínu v nemocnici pod dohľadom lekára. Takéto lieky sú predpísané:

 1. Prostriedky na zníženie krvných zrazenín (aspirín, klopidogrel). Tie krv, znižuje riziko srdcového infarktu.
 2. Beta-blokátory (Betalok, Bisoprolol). Znížte potrebu kyslíka v srdci.
 3. Statíny (Crestor, Simvastatín). Znížte množstvo cholesterolu v krvi.
 4. Antihypertenzíva (Walses, Enalapril). Vráťte sa na normálny tlak.
 5. Dusičnany (nitroglycerín, Trinitrolong). Rozšírte tepny, odstráňte akútny záchvat bolesti.

chirurgia

Indikácie pre operáciu sú u takmer všetkých pacientov s kľudovou angínou. Na rozšírenie artérií sa im do nich zavádzajú stenty alebo nafúknuté balóniky (stentovanie, balónová angioplastika).

Prvá pomoc pre patológiu

Ľudia s angínou pectoris majú veľmi vysoké riziko vzniku srdcového infarktu, preto by príbuzní mali byť pozorní voči útokom. Ak nastane bolesť, užite jednu tabletu s nitroglycerínom každé 3 minúty (maximálne množstvo - 5 kusov), čo pomôže obnoviť tok krvi. Je lepšie začať recepciu už na začiatku útoku. Ak nedôjde k zlepšeniu v priebehu 10 minút, mali by ste zavolať sanitku.

Ďalšie opatrenia prvej pomoci:

 • odviažte tesné oblečenie;
 • otvorte okno pre prúd vzduchu;
 • dajte muža, nedávajte klamať.

Moderné dusičnany v spreji (Nitrospray, Nitromak) pracujú omnoho rýchlejšie ako nitroglycerín. Je lepšie kupovať ich vopred a udržiavať ich v ruke.

komplikácie

Bez liečby a včasného ukončenia operácie choroba postupuje a je komplikovaná infarktom myokardu. Ak s angínou pektoris môže proces trvať desaťročia, zostávajúca angína je oveľa nebezpečnejšia!

Ako komplikácie sa často zisťujú poruchy srdcového rytmu a srdcového rytmu (fibrilácia predsiení, blokáda). U mnohých pacientov dochádza k zlyhaniu srdca. Často ochorenie končí náhlou srdcovou smrťou.

Predpoveď a prevencia chorôb

Prognóza je vždy vážnejšia ako pri angíne pectoris, ktorá je spojená s viacerými léziami koronárnych artérií. Pravdepodobnosť infarktu myokardu a smrti je pomerne vysoká, ale včasná liečba ho znižuje.

Je čas vyliečiť všetky choroby, odstrániť rizikové faktory, ktoré môžu spôsobiť kľudovú angínu. So zaťaženou dedičnosťou stojí za to posilniť nádoby vopred, zvýšiť ich pružnosť pomocou špeciálnych prípravkov.

Angina samotná

Angína odpočinok je patológia, ktorá je charakterizovaná záchvatmi náhlej bolesti, ktorá sa vyskytuje za hrudnou kosťou pri absencii spúšťačov. Liečba angíny pectoris sa rozvíja so živým klinickým obrazom angíny, je sprevádzaná strachom zo smrti a je odstránená užívaním nitroglycerínu.

Príčiny patológie

Angína pectoris sa postupne rozvíja, choroba sa považuje za multifaktoriálnu. Hlavné dôvody pre rozvoj pokojovej angíny sú:

 • koronárna ateroskleróza. Patológia sa vyznačuje vzhľadom a postupným vývojom aterosklerotického plaku. V budúcnosti táto plaketa upcháva cievu, čo spôsobuje lokálnu ischémiu a trombózu s vazospazmom. Postupne sa lúmen ciev zužuje a zóna ischémie myokardu sa zvyšuje. Tento jav prispieva k progresii pokojovej angíny pectoris;
 • arteriálna hypertenzia. Choroba môže spôsobiť rozvoj pokojovej angíny, tým vyššia je závažnosť patológie, tým väčšie je riziko infarktu myokardu.
 • hypertrofická kardiomyopatia a nedostatočnosť koronárnej krvi;
 • aortálna stenóza;
 • koronárna oklúzia s embóliami alebo sifilitmi;
 • zvýšenie tón vagus. Preto sa v noci často objavujú záchvaty pokojovej angíny.

Najčastejšie patológia nevzniká z jedného konkrétneho dôvodu, ale vyvíja sa na pozadí viacerých ochorení.

Kľudová angína - záchvaty náhlej bolesti na hrudníku, ktoré sa vyskytujú pri absencii zjavných provokačných faktorov

Lieková angína a jej príznaky sa zhoršujú, ak má pacient:

 • horúčkový stav;
 • anémia;
 • infekčné procesy;
 • poruchy srdcového rytmu;
 • vek nad 60 rokov;
 • hypoxia a respiračné zlyhanie.

Priebeh choroby je ovplyvnený genetickými faktormi, genetickou predispozíciou, rasou a pohlavím človeka. Pacient je schopný upraviť svoj životný štýl, eliminovať fyzickú nečinnosť a metabolický syndróm (obezita, hypertenzia, diabetes typu 2). Okrem toho môže byť jednou z príčin patológie zvýšená viskozita krvi.

Symptómy ochorenia a klinický obraz

Najčastejšie sa môžu objaviť záchvaty pokojovej anginy pectoris v noci. Manifestácie začínajú na pozadí zvýšeného venózneho prietoku krvi do srdca v polohe na chrbte, ako aj na zvýšenie tónu vagusového nervu.

Útoky angínej bolesti u pacientov s angínou pectoris sa vyvíjajú na pozadí úplného fyzického pokoja

Angína pektoris sa prejavuje na pozadí pokojného stavu, prvé príznaky sú nasledovné:

 • astmatický záchvat, ktorý často spôsobuje, že sa pacient prebudí;
 • bolesť a tlak v hrudníku;
 • zvýšená úzkosť;
 • potenie.

Bolestivé pocity sú stlačené, typická lokalizácia bolesti sa nachádza za hrudnou kosťou, ale pocity môžu byť dané ľavému ramennému ramenu, ramenu, dolnej čeľusti. Intenzita bolesti je vysoká, čo spôsobuje, že pacient zmrazí v určitej polohe. Trvanie záchvatu angíny pectoris je 10-15 minút, charakterizuje ju dlhší a intenzívnejší priebeh v porovnaní s námahou na angínu pectoris. Dve alebo tri tablety nitroglycerínu pomáhajú zastaviť útok.

Ďalšie prejavy záchvatu z kľudovej angíny, ktoré sa u všetkých pacientov nedajú pozorovať:

 • tachypnea;
 • tachykardia;
 • zvýšený krvný tlak;
 • závraty;
 • nevoľnosť a zvracanie.

Prvýkrát, ako aj dĺžka trvania útoku dlhšieho ako 20 minút naznačujú potrebu naliehavej výzvy kardiológovi.

Bolestivý syndróm je veľmi intenzívny; bolesti sú lokalizované za hrudnou kosťou, majú zúžené, represívne charakter

Ako rozpoznať a diagnostikovať patológiu?

Na diagnostiku kľudovej angíny budete musieť podstúpiť sériu štúdií, aby ste zistili nielen závažnosť ochorenia, ale aj prognózu a prítomnosť komorbidít.

Najpopulárnejšie spôsoby na diagnostiku ochorenia:

 • EKG. Možno porušenie rytmu a tiež odhalenie zmien v segmente ST a vlne T (jeho vzostup alebo depresia, sploštenie v rôznych vedeniach);
 • Holterové monitorovanie EKG počas dňa;
 • biochemická analýza krvi, stanovenie hladiny AST, LDG1, KFK-MB, glukózy, TAG, celkového cholesterolu.

Funkčné záťažové testy sú menej účinné, keďže výkon nie je vždy schopný spôsobiť záchvat angíny. Na presné potvrdenie diagnózy je potrebné vykonať minimálne invazívny zákrok a vykonať koronárnu angiografiu. Existuje niekoľko typov procedúr, napríklad koronárna angiografia CT, multispirálna koronárna angiografia, PET srdca. Často vykonávali angiografiu s vaskulárnym kontrastom. Tento postup vám umožňuje určiť lokalizáciu zmien v cievach, rozlíšiť patológiu od hernie pažeráka, interkostálnej neuralgie, pleurisy alebo rakoviny žalúdka.

Na EKG s kľudovou angínou sa zvyčajne zistí zvýšená alebo depresívna časť segmentu ST

Metódy liečby patológie

Je dôležité liečiť patológiu komplexným spôsobom, a to nielen pomocou liekov alebo chirurgických zákrokov, ale aj pomocou diétnej terapie, fyzioterapie a fyzickej námahy. Je dôležité správne dodržiavať denný režim, zbaviť sa zlých návykov, ako je fajčenie, nie je dovolené piť alkohol a nízke alkoholické nápoje.

V strave je potrebné obmedziť množstvo živočíšnych tukov, cukru, soli, kofeínu. Profylakticky s angínou v pokoji zvyšuje telesnú hmotnosť.

Počas stenokardiálneho záchvatu je nevyhnutné náhle zastaviť fyzickú námahu, je žiaduce, aby sa zobral poloha. Ihneď pacient musí podliehať pilulku "nitroglycerín" pod jazykom. Interval medzi užívaním liekov je 30 minút, po tom, ako ste užili tri, musíte zavolať sanitku, ak útok nebol zastavený sám.

Pacienti pozorovaní kardiológa dostanú plánovanú liečbu vo forme protidoštičkových látok (Aspirín, Clopidogrel), ako aj betablokátory, najmä ak sa angína objaví pri zvýšenom tlaku. Okrem toho sú statíny predpísané, ak je ateroskleróza príčinou angíny pectoris. Lekári môžu predpisovať dlhodobo pôsobiace dusičnany ("Isosorbide Dinitrate", "Isosorbide Mononitrate").

V závislosti od závažnosti ochorenia môže byť pacientovi predpísaný chirurgický zákrok. Najčastejšie vykonávaná balóniková angioplastika alebo stentovanie. Takáto operácia je účinná, má obmedzený počet kontraindikácií. Opakovaná chirurgia a obnovenie prietoku krvi v koronárnom ústrojenstve je potrebné 8-10 rokov po prvom zákroku.

Prevencia ochorení a prognóza pre pokojnú angínu pectoris

Pokojová angína je patológia, ktorá má závažnejší priebeh ako námahená angína. Tento jav je spôsobený väčším rozsahom postihnutého koronárneho ústrojenstva. Keďže koronárne artérie sú zúžené alebo deformované, existuje vysoké riziko infarktu myokardu. Ak nie je liečená pokojová angína pektoris, je možný postupný rozvoj srdcového zlyhania, choroba sa postupuje do 7-10 rokov.

Prevencia pokojovej angíny pektoris je udržiavať zdravý životný štýl s dávkovaním cvičení a správnou výživou. Je potrebné znížiť hladinu TAG a cholesterolu v krvi, úroveň LDL. Raz za tri mesiace je potrebné poradiť sa s kardiológa a podrobiť sa diagnostickým funkčným vyšetreniam. Je dôležité začať liečbu angíny pectoris včas a dodržiavať všetky predpisy špecialistu.

Čo je kľudová angína?

Pokojová angína je patológia charakterizovaná nástupom útoku počas zvyšku pacienta. Angína odpočinok a napätie sa vyznačuje svojou skutočnosťou. Zvyčajný útok sa vždy vyskytuje na pozadí stresovej situácie alebo po cvičení.

Pre predstavu o zmenách v práci srdca počas tohto obdobia by sa mala preskúmať štruktúra orgánu. Takže srdce je telo veľkosti pästi človeka, ktorý je zodpovedný za životne dôležité činnosti.

Telo pumpuje krv prostredníctvom kontrakcií nazývaných srdcový tep. V kľude, človek necíti rytmus, ale s pomocou niektorých metód môže cítiť pulz.

 • Všetky informácie na stránke sú len informačné a nepredstavujú manuál pre akciu!
 • Len doktor vám môže poskytnúť presnú diagnózu!
 • Naliehavo vás žiadame, aby ste sa neuchovávali, ale aby ste sa zaregistrovali u špecialistov!
 • Zdravie pre vás a vašu rodinu!

Srdcom je čerpadlo tela. Odovzdávaním - vyťahovaním do tepien krvi - orgán zabezpečuje život človeku. Samotné srdce potrebuje aj kyslík, ktorý dostáva cez koronárne tepny. Kvôli nedostatočnej koronárnej artérii (nedostatok normálnej funkcie alebo úplné zastavenie) nastáva záchvat angíny.

Hlavnou príčinou vzniku stenokardie je vývoj aterosklerózy - ochorenia charakterizované porušovaním a tvorbou mastných plakov na stenách krvných ciev. Prostredníctvom vytvorených plátov sa lúmen cévy zužuje, čo vedie k zhoršenému fungovaniu srdca - rozvoju angíny.

Počas útoku sa mastný povlak roztrhol, čo spôsobuje tvorbu krvnej zrazeniny. Zablokuje tepnu a srdce nedostáva dostatok krvi a kyslíka. Počas tejto doby pocit bolesti na hrudníku. Ďalšie zvýšenie krvných zrazenín vyvoláva rozvoj srdcového infarktu a infarktu.

klasifikácia

Liečba schválila tieto typy angíny v pokoji:

 • latentný - útok nastáva počas obdobia fyzickej aktivity a človek môže byť zdravý a nemá bolesť, patológia je určená koronárnou angiografiou;
 • druhá trieda - útok nastáva ráno alebo večer, zmenou počasia alebo počas fyzickej aktivity, útoky môžu byť úplne eliminované normalizáciou pracovného dňa a fyzického námahy;
 • tretia trieda - záchvaty angíny sa vyskytujú v období stresovej situácie, v ohrození sú ľudia, ktorí sú emocionálni a náchylní na stres;
 • štvrtej triedy - záchvaty angíny sa vyskytujú už pri najmenšej fyzickej námahe.
 • Forma sa vzťahuje na stav pred infarktom.
 • Útoky sa náhle vyskytnú, pacient si sťažuje na záchvaty bolesti v hrudníku.
 • Takéto sťažnosti sa stávajú indikáciou pre naliehavú hospitalizáciu.
 • Útok sa náhle objaví bez fyzickej námahy.
 • Forma sa vzťahuje na stav po infarkte, pretože sa často prejavuje do 2 týždňov po infarkte.
 • Útoky sa vyskytujú ráno, v noci a v pokoji.
 • Aterosklerotická lézia sa nestáva prekurzorom a samotný útok je vyvolaný kŕčom koronárnych artérií.
 • Trvanie sa pohybuje od 2 do 5 minút.
 • Prvá pomoc je tu dôležitá - spazmus sa odstráni po zavedení nitroglycerínu.

dôvody

Príčinou patológie je predovšetkým zablokovanie koronárnych artérií, čo vedie k tvorbe aterosklerotických plakov. Táto blokáda vedie k nedostatku kyslíka a živín pre normálne kontrakcie srdcového svalu.

Liečba angíny pectoris je komplikáciou angíny pektoris pohyb, ktorá vedie k poškodeniu koronárnych artérií.

Prostredníctvom útoku telo naznačuje nedostatok kyslíka, ktorý je potrebný pre srdcový sval.

Okrem aterosklerózy existujú nasledujúce dôvody, ktoré vyvolávajú záchvat angíny v pokoji:

Útoky na anginu pectoris sa tiež môžu stať ischémiou srdca, spôsobenou horúčkou, nízkymi hladinami železa, v skutočnosti kyslíkové hladovanie spôsobené genetickými zmenami je dôsledkom infekčného ochorenia alebo cukrovky.

Ľudia nad 50 rokov, ženy v menopauze a muži vo veku 40 rokov sú v rizikovej zóne.

Rizikové faktory

Veľmi opatrní by mali byť ľudia trpiaci obezitou alebo diabetes mellitus, s prítomnosťou vrodenej choroby srdca, čo vedie sedavý životný štýl.

Riziková skupina zahŕňa ľudí, ktorí sú závislí od alkoholu alebo fajčenia. Ľudia s vysokým cholesterolom by mali byť pozorní voči svojmu zdraviu.

Príznaky kľudovej angíny

V náchylnej polohe sa do srdca dostáva toľko žilovej krvi, ktorá vyvoláva pocit fyzickej námahy počas odpočinku. Z dôvodu uvedeného fenoménu pacient často pocíti bolesť na hrudníku ihneď po prebudení ráno alebo počas dlhej doby odpočinku v horizontálnej polohe.

Útok sa náhle objaví, čo spôsobí, že sa človek prebudí, pretože cíti dusenie alebo charakteristické stlačenie v hrudi. Útoky sa niekedy tvoria vo fáze spánku REM - pacientovi povedal lekárovi, že sa cíti dusivý, ak beží v sne alebo cvičí. To sa vysvetľuje uvoľňovaním katecholamínov a excitáciou nervového systému.

Bolesť počas záchvatu angíny súčasnej formy je intenzívna, cítia sa za hrudnou kosťou, vyvíjajú tlak na hrudník a ožarujú podskupinu. Okrem iného človek počas útoku cíti zvýšenú úzkosť, má myšlienky na strach zo smrti. Pacient je nútený nehýbať sa, pretože najmenšie pohyby spôsobujú silnú bolesť.

Útok v spánku môže trvať až 15 minút, na rozdiel od formy napätia, bolesť je ostrý a intenzívny. Je dôležité vedieť, čo má robiť, aby sa utišilo bolesť a zastavil sa útok. Tu je potrebné vziať 2-3 tablety nitroglycerínu.

Spôsoby liečenia ľudských liekov na liečbu angíny sú tu popísané.

Počas záchvatu môže osoba vyvolať nevoľnosť, závraty, vysoký krvný tlak a iné autonómne reakcie. Často vyvolávajúc útok na angínu v kľude je angína námahy, ktorá bola odložená počas dňa.

V prípade trvania útoku počas pol hodiny je nevyhnutné urgentne zavolať posádku sanitky - tu môže pomôcť len kardiológ. V tejto chvíli je dôležitá rýchla hospitalizácia pacienta, na klinike mu bude poskytnutá kvalifikovaná pomoc. Pacient bude liečený niekoľko dní.

diagnostika

Pacienti s úzkostnou anginou v pokoji musia absolvovať komplexné vyšetrenie v nemocnici.

Tu pacient prechádza:

Diagnóza srdca je potrebná na určenie patológie vedúce k útoku. Niekedy bolestivý syndróm v oblasti hrudníka môže naznačovať pľúcnu pleurziu, vred alebo rakovinu žalúdka. Prostredníctvom diagnostiky odborníci rozlišujú angínu s príznakmi intersticiálneho pľúcneho edému.

liečba

Liečba prezentovanej patológie je predpísaná s ohľadom na vyšetrenie a určenie príčiny, ktorá viedla k vzniku útoku. Vo väčšine prípadov je príčinou útoku kŕč, ktorý vedie k vymenovaniu liečebnej liečby.

Liečba ľudových liekov na angínu v pokoji je v zásade nemožná, ale používajú sa na prevenciu vzniku ochorení vedúcich k patológii.

Ich použitie bude mať tiež pozitívny vplyv na prácu srdca, ak používate recepty na upokojenie nervového systému - je dôležité odstrániť možné vzrušenie, ktoré sa objaví v pokoji.

Nasledujúce lieky sa používajú na liečbu angíny pectoris:

 • Používa sa ako prvá pomoc alebo v prípade dennej liečby ako preventívne opatrenie.
 • Liečivo je dostupné v rôznych formách.
 • Farmakologické vlastnosti lieku - rozšírenie krvných ciev na zníženie perdnagruzky na srdci.
 • Vďaka nitroglycerínu sa obnovuje prietok krvi a klesá kŕč.
 • Určené na zníženie koncentrácie vápnikových iónov vo svalových bunkách.
 • To vedie k uvoľneniu a eliminácii kŕčov.

Ak je príčinou vzniku stenokardie tvorba plakov a trombov, pacient je liečený v nemocnici, pretože takéto faktory predstavujú riziko infarktu.

Tu, ako sa používa liečba:

Tieto lieky sa podávajú injekčne intravenózne, pretože tak rýchlo začnú pôsobiť pri eliminácii angíny.

Ak povaha útoku nadobudne kritickú formu, pacientovi je predpísaná chirurgická liečba - pacienti otvoria hrudník a používajú nástroje na zastavenie srdcového rytmu. Často sa tu používa metóda stentovania.

Podľa výsledkov vyšetrenia pacienta sa určuje spôsob liečby, kde rozlišujú:

 • Liečba liekom, ak nebola nájdená anatomická obštrukcia krvného obehu.
 • Ak sa koronárne lôžko poškodilo, odborníci rozhodujú o otázkach týkajúcich sa používania bypassu. V niektorých prípadoch môžete získať stenting.
 • Keď sa lokalizuje zúženie tepien, pacient sa umiestni na stent, ktorý podporuje prietok krvi.

Takisto je dôležité vedieť, čo sa nemá robiť po liečbe, aby sa nevyvolávali komplikácie. Je dôležité vzdania sa zlých návykov, viesť zdravý životný štýl, opustiť tučné potraviny a potraviny s vysokým obsahom cholesterolu.

prevencia

Pre prevenciu musíte vykonať nasledujúce kroky:

 • Nevráťte sa ku fajčeniu, pretože vedie k zúženiu tepien, čo vyvoláva kyslíkové hladovanie srdca. Ak pacient nemôže sám o sebe prestať fajčiť, mal by sa poradiť s lekárom o pomoc. To isté treba urobiť, ak má pacient závislosť od alkoholu.
 • Ak máte nadváhu, musíte sa ho zbaviť - to povedie k úľave v práci srdca, čo zabráni novému záchvatu angíny.
 • V prítomnosti cukrovky je potrebné užívať lieky na zníženie hladiny cukru v krvi a podstupovať pravidelné vyšetrenia.

Pokiaľ ide o príznaky skorého postinfarktuálneho angínu, prečítajte si tu.

Znaky angíny pectoris u mužov sú opísané v inej publikácii.

U ľudí trpiacich mŕtvicami počas doby odpočinku sa riziko srdcového infarktu a náhleho úmrtia výrazne zvyšuje, pretože útok vyvoláva významnú léziu koronárnych artérií. Je tiež dôležité liečiť komorbidity alebo hlavné ochorenia, ktoré vedú k útoku.

Pacienti s prítomnosťou srdcového ochorenia majú s určitou pravidelnosťou navštíviť kardiolog a podrobiť sa príslušnému vyšetreniu.

Angína pektoris - aké sú príznaky, príznaky, liečba a núdzová starostlivosť o záchvat angíny pektoris

Angina pectoris je bolestivý syndróm v oblasti srdca spôsobený nedostatočným prívodom krvi do srdcového svalu. Inými slovami, angina pectoris nie je nezávislé ochorenie, ale kombinácia symptómov súvisiacich so syndrómom bolesti. Angína pektoris syndróm je prejav koronárnej choroby srdca (CHD).

Čo je to táto choroba, prečo sa vyskytuje u ľudí a aké sú hlavné príznaky a metódy liečby, ktoré sú účinné pre angínu, pozrieme sa ďalej v článku.

Angina: Čo je to?

Angina pectoris je klinický syndróm charakterizovaný nepohodou alebo ťažkou bolesťou na hrudníku, ktorej hlavnou príčinou je porušenie koronárneho prekrvenia srdcového svalu.

Názov je spojený s príznakmi ochorenia, ktoré sa prejavujú pocitom tlaku alebo kontrakcie (úzke stenózy z gréčtiny), pocit pálenia v oblasti srdca (kardia), za hrudnou kosťou a premenou na bolesť.

Ako prejav koronárnej artérie sa stenocardia vyskytuje u takmer 50% pacientov, čo je najbežnejšia forma IHD. Prevalencia je vyššia u mužov - 5-20% (oproti 1-15% u žien), jej frekvencia prudko stúpa s vekom. Angína, kvôli špecifickým príznakom, je tiež známa ako angina pectoris alebo koronárna srdcová choroba.

Príznaky angíny pektoris sa prejavujú v dôsledku aterosklerózy koronárnych artérií, ochorenia, v ktorom sa na ich stenách ukladá cholesterol a vytvárajú sa aheromatózne plaky. Časom sa lumen zužuje, často dochádza k úplnému zablokovaniu.

klasifikácia

V súčasnosti na základe klinického priebehu existujú tri hlavné možnosti angíny pectoris:

Stabilná angína pectoris

Stabilná angína - znamená, že počas predchádzajúceho mesiaca alebo dlhšie trpel pacient bolesti na hrudi asi rovnakej intenzity. Stabilná sa tiež nazýva námaľovacia angina pectoris, pretože vývoj záchvatov je spojený s nadmerne intenzívnou prácou srdcového svalu, ktorá je nútená pumpovať krv cez cievy, ktorých lúmen je zúžený o 50 - 75%.

Angína je rozdelená na 4 funkčné triedy (FC):

 1. Útoky na bolesť na hrudníku sú zriedkavé, len s maximálnym fyzickým a emočným preťažením. Zmeny EKG sa zriedka detegujú. Lumen koronárnych artérií sa môže zúžiť o 50%. Možno ateroskleróza postihuje iba jednu z nich.
 2. Druhá funkčná trieda spôsobuje záchvaty a bolesti pri lezenie po schodoch, rýchlych krokoch, po vydarenom jedle. Mrazivé počasie a vietor často pôsobia ako provokujúce faktory.
 3. Ak je FC 3 diagnostikované výrazné obmedzenie fyzickej aktivity. Angina pectoris sa cíti v tichom pohybe na rovnej ceste vzdialenosti sto alebo dvesto metrov, pri lezení na prvé poschodie. Útoky sa stávajú časté, ak pacient vyfúca. U takýchto pacientov môže byť angína v kľudnej polohe v kľude po nervovom šoku.
 4. Pri použití FC 4 spôsobuje akékoľvek najmenšie zaťaženie bolesť a nepohodlie. Často v dejinách osoby s takýmto variantom angíny môže byť v chronickej fáze srdcový záchvat alebo srdcové zlyhanie. Angiózny syndróm sa často vyskytuje v úplnom odpočinku alebo dokonca v noci.

Nestabilná angína srdca

Čo je to? Nestabilná angína je charakterizovaná bolestivými záchvatmi s rôznou intenzitou, trvaním, nepredvídateľným vzhľadom, napríklad v pokoji. Bolestivý syndróm je ťažšie uvoľňovať pri užívaní dusičnanov (nitroglycerínu). Riziko infarktu myokardu je vyššie, na rozdiel od stabilnej formy tejto patológie.

Nestabilná angína je rozdelená na:

 • Po prvýkrát vznikla angína - prvý záchvat bol najneskôr 30 dní.
 • Progresívne - zvyšuje závažnosť, trvanie alebo frekvenciu bolestivých útokov.
 • Spontánne (Prinzmetal alebo vasostatická) sa vyskytuje v dôsledku kŕčov koronárnych artérií.
 • Skorá postinfrakčná stenokardia - v období do 14 dní po infarkte.

Existuje aj takzvaná variantná angína, ktorá sa najčastejšie deklaruje v noci alebo skoro ráno. Útoky sa vyskytujú, keď je pacient v kľude. Trvajú v priemere asi 3-5 minút. Sú vyvolané náhlym kŕčom koronárnych artérií. V tomto prípade môžu byť steny krvných ciev naložené plaky, ale niekedy sú úplne čisté.

Na rozlíšenie medzi stabilnou a nestabilnou angínou je potrebné vyhodnotiť nasledujúce faktory:

 • Aká fyzická aktivita je vyvolaná útokom angíny pectoris;
 • doba trvania;
 • Účinnosť nitroglycerínu.

So stabilnou angínou je útok spúšťaný rovnakou úrovňou fyzického alebo emočného stresu. V prípade nestabilnej formy je útok vyvolaný menšou fyzickou námahou alebo sa dokonca objaví v pokoji.

So stabilnou angínou trvá dlhšie ako 5 - 10 minút a pri nestabilite môže trvať až 15 minút.

dôvody

Rizikové faktory zahŕňajú dedičnosť, vek a pohlavie. Muži vo veku 50 až 55 rokov sú náchylnejší na výskyt choroby ako ženy. Ak hovoríme o percentách, potom medzi 45. a 54. rokom trpí úzkosť u 2 - 5% ľudí, zatiaľ čo vo veku 65 - 74 rokov sa zvyšuje na 10-20%.

Hlavnou príčinou angíny, ako aj koronárnej choroby srdca je zúžení koronárnych ciev spôsobených aterosklerózou. Symptómy sa objavujú, keď sa lumen koronárnych artérií zužuje o 50-70%. Čím výraznejšia aterosklerotická stenóza je závažnejšia angína.

Faktory, ktoré prispievajú k výskytu angína pektoris:

 • Zvýšená fyzická námaha;
 • Silné emocionálne skúsenosti, stres;
 • tachykardia;
 • Vyjdite z teplej miestnosti do studeného, ​​chladného a veterného počasia.

Najčastejšie náchylné na angínu sú:

 • muži;
 • Osoby s nadváhou, obezitou;
 • vysoký krvný tlak;
 • Závisia od fajčenia, alkoholu, drog;
 • Milovníci rýchleho občerstvenia;
 • Ľudia so sedavým životným štýlom;
 • Ľudia, ktorí sú často vystavení stresu;
 • Osoby s ochoreniami, ako je diabetes mellitus, arteriálna hypertenzia (hypertenzia).

Prvé znaky u mužov a žien

Najvýznamnejším príznakom angíny je bolesť. Trvanie: od 1 do 15 minút (2-5 minút).

Povaha bolestivého syndrómu: paroxysmálny nepríjemný pocit alebo stlačenie, kompresívna, hlboká sluchová bolesť, útok možno opísať ako napätie, ťažkosť, nedostatok vzduchu.

Lokalizácia a ožarovanie:

 • lokalizácia za hrudnou kosťou alebo pozdĺž ľavého okraja hrudnej kosti je najtypickejšia.
 • ožarovanie na krku, spodnú čeľusť, zuby, medzikuskulárny priestor, menej často - v kĺbe alebo zápästiach kĺbov, mastoidných procesov.

Okrem bolesti môžu byť príznaky takzvané ekvivalenty angíny. Patria medzi ne:

 • dýchavičnosť - pocit ťažkosti s dýchaním ako pri inhalácii, tak pri výdychu. Dyspnoe sa vyskytuje v dôsledku zhoršenia srdcovej relaxácie.
 • ťažká a ťažká únava počas cvičenia je dôsledkom nedostatočnej dodávky kyslíka do svalov v dôsledku zníženej kontraktility srdca.
 • Bolesť v srdci.
 • Bolesť v predlaktí, krku alebo chrbte spolu s bolesťou na hrudníku.
 • Dýchavičnosť.
 • Zvýšené potenie.
 • Závraty.
 • Úzkosť, strach zo smrti.
 • Pocit slabosti a únavy.

Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť aj u žien:

 • Kašeľ je častým výskytom angíny pectoris. Najčastejšie sa vyskytuje v noci v polohe na chrbte. Je to spôsobené stagnáciou krvi v pľúcnom obehu.
 • Nepríjemnosť špičiek prstov.
 • Prítomnosť plytkého dýchania.
 • pocit nedostatku dychu;
 • strach a úzkosť;
 • pacient sténuje a kvôli bolesti tlačí ruku na hrudník;
 • bledosť;
 • chladné alebo necitlivé ruky;
 • rýchly impulz;
 • pocit tepu srdca;
 • zvýšenie krvného tlaku.

Príznaky angíny pectoris

Charakteristické symptómy u dospelých s angínou:

 • Bolestivé pocity sú zvyčajne umiestnené v hornej alebo dolnej časti hrudnej kosti (oveľa menej často v spodnej časti), na každej strane alebo za ním.
 • Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa angina pectoris prejavuje ako bolesť v epigastrickej oblasti - môže sa to mýliť s prejavmi akútneho vredu alebo príznakmi duodenálneho vredu.
 • Bolesť prevažuje na ľavej strane tela - rameno, krk, rameno, chrbát, lopatka, dolná čeľusť, ušná lalok.
 • Bolesť s angínou sa často vyskytuje v čase chôdze, lezenie po schodoch, stres, stres, môže nastať v noci. Útok bolesti trvá od 1 do 15-20 minút. Faktory, ktoré zmierňujú tento stav, užívajú nitroglycerín, stáť alebo sedieť.

Ak to príliš zhorší a bolesť sa valí vo vlnách a nitroglycerín takmer nepomôže, musíte urýchlene zavolať na ambulanciu, pretože ide o jeden z príznakov infarktu myokardu.

Nasledujúce príznaky angíny sú menej časté:

 • Zvýšený krvný tlak, ktorý naopak vyvoláva prejavy bolesti hlavy, závrat, slabosť.
 • Dyspnoe je bežným príznakom hladujúceho myokardu. Človek sa začína potiť bez zjavného dôvodu.
 • Stále často je angína pektoris sprevádzaná prerušením práce srdca, človek cíti dobre nerovnomerné a chaotické pulzovanie.
 • Môže sa vyskytnúť nevoľnosť, zvracanie.
 • Osoba zažíva strach, zvyšuje motorickú aktivitu.

Pokiaľ ide o frekvenciu záchvatov, všetko je tu individuálne - intervaly medzi nimi niekedy sú dlhé mesiace a niekedy sa opakujú 60 alebo dokonca 100 krát denne.

Pod anginou sa môže maskovať:

 • Srdcový záchvat;
 • Ochorenia gastrointestinálneho traktu (peptický vred, ochorenie pažeráka);
 • Choroby hrudníka a chrbtice (osteochondróza hrudnej chrbtice, šindle);
 • Ochorenia pľúc (zápal pľúc, pleurisy).

Pamätajte, že len lekár môže určiť príčinu bolesti na hrudníku.

 • Akútna bolesť v hrudníku, ktorá vyzařuje do iných častí tela.
 • Možné zníženie krvného tlaku, zrýchlenie pulzu, studený pot, zvýšenie telesnej teploty o 1-2 stupne.

Príznaky trvajú dlhšie ako 15 minút, nitroglycerín a zvyšok nepomáhajú

 • Stlačenie alebo kontrakcie bolesti v hrudi, môže dať na krku, čeľuste, ramená, ramená.
 • Zníženie krvného tlaku, urýchlenie pulzu, studený pot nie je pravdepodobné.
 • Zvýšenie teploty tela sa nestane.

Prejdite 2-15 minút, pomáha odpočívať a nitroglycerín

Angína: príznaky a prvá pomoc

Hlavným príznakom záchvatu z angíny je náhla bolesť v hrudi, zatiaľ čo ľudia tento stav líšia. Niektorí sa sťažujú na horiacu a bolestivú bolesť s odrazom v ľavej ruke. Iní cítia bolesť vyklenutie, vyzařujúca pod lopatkou alebo v oblasti žalúdka, krku, hrdla.

Útok zvyčajne trvá nie viac ako 15 minút a prechádza sám alebo po užití nitroglycerínu. Ak táto podmienka nezmizne, môže to znamenať, že došlo k akútnemu infarktu.

Existuje veľa prípadov, keď sa symptómy útoku na angínu prejavujú len v podobe nepríjemných pocitov v žalúdku alebo bolesti hlavy. V tomto prípade diagnóza choroby spôsobuje určité ťažkosti.

Je tiež potrebné rozlíšiť bolestivé záchvaty angíny zo symptómov infarktu myokardu. Sú krátkodobé a sú ľahko odstránené pri použití nitroglycerínu alebo nidefilíny. Kým bolesť v infarkte myokardu s týmto liekom neprestáva.

Okrem toho s angínou nie je v pľúcach žiadne preťaženie a dýchavičnosť, telesná teplota zostáva normálna, pacient nemá počas vzrušenia žiadnu vzrušenie.

Poskytovanie núdzovej starostlivosti o angínu

Bezprostredná prvá pomoc poskytnutá na angínu pred príchodom ambulancie pozostáva z nasledujúcich bodov:

 1. pacient pohodlne sedí s nohami spúšťanými, zatiaľ čo je tiež ubezpečený, vyhýba sa náhlym pohybom a vstáva;
 2. polovica veľkej aspirínovej tablety alebo 1 tableta sa pod pero;
 3. na zmiernenie tohto stavu sa nitroglycerín ďalej podáva - pod pero 1 tablety;
 4. namiesto nitroglycerínu sa môže použiť izoketový aerosól (jednorázová, neinhalovaná) alebo nitrolingval;
 5. použitie nitroglycerínu sa môže uskutočňovať v intervale troch minút, použitie liekov na aerosólové lieky sa uskutočňuje v intervaloch jednej minúty;
 6. opakované použitie liekov je možné až trikrát, inak môže spôsobiť prudký pokles krvného tlaku.

Po vykonaní prvej nevyhnutnej starostlivosti sa pacient musí nevyhnutne objaviť lekárovi, ktorý objasní diagnózu a zvolí optimálnu liečbu. Pre toto diagnostické vyšetrenie sa vykonáva.

diagnostika

Pri stanovovaní diagnózy je dôležitá úloha objasniť sťažnosti pacienta, históriu patológie. Vyhodnocujú sa klinické symptómy, vykonajú sa inštrumentálne a laboratórne testy s cieľom presne určiť závažnosť ochorenia.

Minimálny zoznam biochemických parametrov pre podozrenie na koronárnu chorobu srdca a angínu zahŕňa stanovenie hladín v krvi:

 • celkový cholesterol;
 • cholesterol lipoproteínu s vysokou hustotou;
 • cholesterol lipoproteín s nízkou hustotou;
 • triglyceridy;
 • hemoglobín;
 • glukóza;
 • AST a ALT.
 • Holter monitoring. 24-hodinový prenosný záznamník je pripojený k pacientovi po dobu 24 hodín, zaznamenáva EKG a prenáša získané informácie do počítača na klinike.
 • Testovanie. Srdcové reakcie sa kontrolujú rôznymi záťažami - pre tento účel bol vytvorený bicyklový ergometer (môže byť nahradený bežiacim pásom).
 • Počítačová multispirálna tomografia. Vyžaduje sa odlíšenie angíny od iných ochorení.
 • Koronárna angiografia. Lekár používa túto metódu na určenie výberu liečby (operačného alebo konzervatívneho).
 • Echokardiografia. Určuje stupeň poškodenia srdcových ciev.

Liečba angíny pectoris u dospelých

Ako liečiť angínu pectoris? Liečba angíny pektoris je zamerané na zmiernenie bolesti, zabránenie vzniku srdcového infarktu, ako aj zastavenie vývoja aterosklerózy a čistenia krvných ciev z aterosklerotických plátov.

Všetky metódy liečby angíny pektoris zamerané na dosiahnutie týchto cieľov:

 • Prevencia infarktu myokardu a náhla srdcová smrť;
 • Zabránenie progresii ochorenia;
 • Zníženie počtu, trvania a intenzity útokov.

Lieková terapia zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 1. ACE inhibítory. Udržujte krvný tlak pri normálnej, nižšej tepovej frekvencii.
 2. Omega-3 polynenasýtené kyseliny, statíny, fibráty. Stabilizujte a spomaľte výskyt sklerotických plakov.
 3. Protidoštičkové látky. Zabraňujú tvorbe krvných zrazenín v koronárnych cievach.
 4. Antagonisty vápnika. Keď vazospastická angína znižuje tvorbu koronárnych kŕčov. Dusičnany (nitroglycerín a iné). Zbavte záchvatov.
 5. Sú predpísané na profylaxiu pred predĺženým fyzickým námahom alebo pred nárastom emócií.

Chirurgická liečba

Tento typ chirurgickej liečby choroby zahŕňa vytvorenie cesty okolo prietoku krvi do postihnutej oblasti srdca. Pod poškodením je umiestnený tzv. Skrat, nazývaný touto procedúrou bypassu koronárnej artérie.

Takáto intervencia je indikovaná u pacientov, u ktorých bola zistená ťažká angína so zníženým lumenom srdcových ciev (70% alebo viac).

Operatívna chirurgia sa často používa v prípadoch predchádzajúceho infarktu myokardu. Výsledkom operácie je obnovenie zhoršeného prietoku krvi v tepnách, ktoré dodávajú kyslíku do srdcového svalu.

Diéta a správna výživa

Diéta pre angínu je zameraná na spomalenie progresie aterosklerózy. Jeho cieľom je eliminovať poruchy metabolizmu lipidov, znižovať hmotnosť a zlepšovať krvný obeh.

Všeobecné zásady výživy:

 • Redukcia živočíšnych tukov a sacharidov (ľahko stráviteľná). Pri varení musíte odstrániť tuk, odstrániť mastnotu, ktorá sa roztopí počas pečenia a odstrániť pokožku od vtáka. Stupeň obmedzenia tukov a sacharidov závisí od hmotnosti pacienta.
 • Normálny obsah bielkovín.
 • Obsah kyseliny linolovej, lipotropných látok, vlákniny, draslíka a horčíka sa zvyšuje kvôli zvýšeniu výživy rastlinných olejov, morských živočíchov, zeleniny, ovocia a tvarohu.
 • Zvýšenie podielu výrobkov obsahujúcich jód (morská kel, mušle, morská ryba, kalmáre, krevety).

Osoba potrebuje draslík, ktorého denná dávka je približne 300-3000 mg. Tento stopový prvok normalizuje srdcové rytmy, zlepšuje fungovanie endokrinného systému a srdcového svalu. Draslík je obsiahnutý v nasledujúcich produktoch:

 • huby;
 • morské plody;
 • ryby;
 • čierne ríbezle;
 • kakaa;
 • mliečne výrobky;
 • paradajky;
 • zemiaky;
 • petržlen;
 • marhuľa;
 • slivky;
 • hrozienka.

Produkty, ktoré je potrebné opustiť alebo znížiť príjem:

 • Tuky živočíšneho pôvodu, pretože obsahujú veľa cholesterolu a prispievajú k výskytu cholesterolových plakov v krvných cievach a v dôsledku toho spôsobujú aterosklerózu. Zahŕňa tučné mäso, ako je bravčové mäso a hydina (kačica, hus).
 • Múka a cukrovinky, pretože sú bohaté na sacharidy, ktoré spôsobujú obezitu.
 • Je potrebné obmedziť príjem soli, pretože spomaľuje proces odstraňovania kvapaliny z tela. Môžete nahradiť soľ zeleninami, na ktorých navyše existuje veľa vitamínov (A, B, C, PP) a minerálov (kyselina listová, fosfor, draslík, vápnik, železo).
 • Nápoje obsahujúce kofeín (káva, silný čaj), pretože majú diuretický účinok a z tela odoberajú veľa tekutín.

Ľudové opravné prostriedky

Pred používaním ľudových metód angíny musíte poradiť s kardiológom.

 1. Vezmite čerstvý džús z materskej šťavy v 40 kvapkách počas 2 sekúnd. l. pred jedlom po dobu jedného mesiaca. Na zimné skladovanie pomiešajte šťavu s rovnakým množstvom vodky. Vezmite 1 lyžičku. 3 krát denne.
 2. Zmiešajte korene valerijských, sladkovodných odrezkov, plodov kôpru, trávnych sérií, vlnenej panzery, kvetenstvo nechtíkavcov (1: 2: 1: 2: 2: 2). V pohári vriacej vody pripravte lyžicu zmesi, trváte na teplo minimálne hodinu, filtrovať a piť tretinu pohára trikrát denne.
 3. V národnej liečbe angíny používal zmes cesnaku a medu. Prejdite cez mlynček na mäso 5 citrónov, môžete s kôrou, stlačte šťavu. Pridajte do nej 5 ks cesnakov a 0,5 l medu, premiešajte. Udržujte týždeň na chladnom mieste. Vezmite 2.l. každý deň počas dvoch týždňov.
 4. Hawthorn čaj - prináša úľavu od bolesti srdca po krátkom čase každodenného užívania. Príprava: na 1 liter vriacej vody si 3-4 lyžice sušeného hlohu. Na zachovanie vlastností liečivých rastlín sa varí v thermos.

prevencia

Primárna prevencia (pre tých, ktorí nemajú angínu):

 • Korekcia výkonu.
 • Mierne cvičenie.
 • Kontrolujte hladinu cholesterolu a cukru v krvi 1 krát za rok.
 • V prítomnosti hypertenzie, konštantný príjem antihypertenzívnych liekov s retenciou krvného tlaku na úrovni pod 140/90 mm Hg.
 • Odvykanie od fajčenia.

Sekundárna profylaxia (pre tých, ktorí trpia angínou, znižuje frekvenciu a trvanie záchvatov, zlepšuje prognózu):

 • Vyhnite sa silnému stresu a nadmernej fyzickej námahe.
 • Pred fyzickou aktivitou môžete užívať 1 dávku nitroglycerínu.
 • Pravidelne užívajte lieky predpísané lekárom na zlepšenie prognózy ochorenia.
 • Liečba sprievodných ochorení.
 • Pozorovanie kardiológa.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Prečo sa na tele objavujú pomliaždeniny bez toho, čo majú robiť

Z tohto článku sa dozviete: prečo sa na tele objavujú modriny bez príčiny, aké ochorenia môžu spôsobiť tento problém. Čo s tým robiť.Príčiny modrín na tele (obsah článku):

Karotidná chirurgia spôsobuje mŕtvicu

Ide o medicínsky paradox: samotná karotída môže spôsobiť mŕtvicu, avšak ak nie je liečená, môže sa vyskytnúť v dôsledku aterosklerózy karotickej artérie.Výskumníci z University of Texas Southwestern Medical Center už vypracovali klinické predikčné pravidlá používajúce faktory ako pohlavie, rasa a anamnéza na posúdenie rizika chirurgického zákroku.

Mitrálne a aortálne ventily srdca - normy pre ultrazvuk

Ultrazvuk je jednou z najpopulárnejších diagnostických metód v kardiológii. Jeho výhodami sú pohodlie, vysoký obsah informácií a presnosť. Ak sa obávate o nepohodlie v oblasti srdca alebo máte kardiologické ochorenia, neodkladajte návštevu lekárovi!

Aký je rozdiel medzi tachykardiou a arytmiou

Tachykardia a arytmia - tieto stavy sú často zmätené, ale patogenetické mechanizmy obidvoch nosologických foriem sú výrazne odlišné. Pri prvom z nich sa dá vysledovať len zrýchlenie srdcovej frekvencie, druhým je rytmus nepravidelný a nepravidelný.

Príčinou modrín na tele pri absencii modrín alebo zranení.

Vo väčšine prípadov, modriny, a ak použijete správnu terminológiu, hematóm, ekchymóza a modriny (obaja často označovaný ako modriny), sú kvôli niektorým či iných traumatických takýchto prejavov vozdeystviy.Odnako možno pozorovať na pomerne veľkom počte ochorení, z ktorých niektoré vyžaduje čo najskorší začiatok liečby, najmä pri modrinách, dokonca aj vtedy, ak sú malé, podobne veľké ako vyrážky, bez modrín a iných zranení.

Gra v krvnom teste: normy a odchýlky, typy granulocytov

V tomto článku vám povieme, čo je GRA (gran), akú úroveň granulocytov v zdraví a ochorení a aké sú.Často pacienti, ktorí dostávajú formuláre na svojich rukách, vidia neznáme skratky: MCV, RDW, MCH, MCHC, GRA (gran) v krvnom teste - čo to je?