Jednou z často sa vyskytujúcich a pomerne nebezpečných srdcových chýb je aortálna patológia, nazývaná koarctácia. Predstavuje zúženie aorty, najväčšej cievy človeka, ktorá prechádza z ľavej komory. Táto vada je diagnostikovaná u 7-15% detí s vrodeným srdcovým ochorením. Súčasne dochádza k detekcii koarktácie u chlapcov 2 až 5 krát častejšie. Najčastejšie sa u detí objaví stenóza aorty v mieste jeho oblúka, ale aj hrudná alebo brušná časť tejto cievy sa môže tiež zúžiť.

dôvody

Vo väčšine prípadov dochádza k rozvoju koarkcie aorty u detí v dôsledku porušenia tvorby tejto cievy, keď je dieťa v maternici. To môže prispieť k týmto faktorom:

 • Blízkosť arteriálneho kanála. Počas uzatvárania niektoré duktálne tkanivá zatažujú stenu aorty do procesu, čo môže spôsobiť občasné prerušenie oblúka v dôsledku výrazného zúženia a miernej koarkcie.
 • Dedičnosť. Aortálna stenóza sa zistí u približne 10 až 20% detí s takými chromozomálnymi abnormalitami ako je syndróm Shereshevského-Turnerovho syndrómu.

Získaná koarktácia, ktorá sa môže vyvinúť u detí v staršom veku, je spôsobená traumou, zápalom a inými príčinami poranenia aorty.

V závislosti od zmien v tele dieťaťa existujú dve varianty koarktácie:

škôlka

Charakteristickým znakom tohto typu patológie je neuzavretý arteriálny kanál, ktorý zvyčajne funguje u plodu in utero, aby vypustil krv z pravého srdca do aorty a obišiel pľúcny obeh (pľúcne cievy).

Takéto potrubie by sa malo uzavrieť v prvých mesiacoch života, často sa to však nevyskytuje počas koarktácie. Súčasne sa z aorty vypúšťa krv cez neuzavretý kanál do pľúcnej tepny, ktorá hrozí preťažením pľúcnych ciev a skorým vývojom pľúcnej hypertenzie.

dospelý

V tejto forme je arteriálny kanálik zvyčajne úplne uzavretý a zúženie rozdeľuje aortu na dve časti - širokú aortu nad miestom koarktácie so zvýšeným krvným tlakom a rozšírenú časť aorty pod zúžením, v ktorej je tlak znížený. Na kompenzáciu stavu sa začnú vyvíjať obchádzkové cesty (kolaterál), ktoré dodávajú krv zo srdca do časti aorty nad stenózou.

Okrem toho sa zvyšuje činnosť ľavej komory a zvyšuje sa krvný tlak v cievach hornej časti tela. Keďže v cievach umiestnených pod pásom sa zníži krvný tlak, aktivuje sa renálny mechanizmus zvyšovania krvného tlaku, čo ďalej zvyšuje tlak ciev nad pásom a zvyšuje riziko krvácania.

Ak je koarktácia jedinou patológiou srdca, táto vada sa nazýva izolovaná. Častejšou situáciou však je kombinovaná koarkcia, keď okrem zúženia aorty má dieťa aj PDA (60% detí), aneuryzma sínusov, defekty septa, ďalšie akordy spôsobené hypopláziou a iné abnormality.

príznaky

Manifestácia tejto poruchy závisí od stupňa zúženia aortálneho lumenu. Ak je to malé, dieťa môže:

 • Bolesť na hrudníku.
 • Bolesti hlavy.
 • Slabosť.
 • Ochlaďte na dotykové končatiny.
 • Kaliace počas fyzickej námahy.

Ťažká stenóza sa prejavuje u novorodencov s úzkosťou, chudobným saniam prsníka, oneskorením vývoja, podváhou a bledosťou. Pri výraznom zúženom a otvorenom arteriálnom kanáli sa ramenný opasok dieťaťa vyvíja aktívnejšie než spodná časť tela. Dieťa má časté krvácanie z nosa, bolesť v nohách, mrazenie chodidiel, závrat a rýchlu únavu.

V nasledujúcom videu sú k dispozícii a pochopiteľne hovoria o príznakoch ochorenia a metódach liečby.

Možné komplikácie

Rovnako ako stenóza chlopní môže byť komarkcia komplikovaná:

 • Ruptúra ​​aorty.
 • Pľúcna hypertenzia.
 • Infekčná endokarditída.
 • Mŕtvica.
 • Arteriálna hypertenzia.
 • Srdcové zlyhanie.
 • Pľúcny edém.

diagnostika

Podozrenie na vykĺbenie aorty vzniká pri stúpnutí krvného tlaku dieťaťa, pri určení napätia na rukách a na nohách ťažko hmatateľné a keď doktor počúva jemný šum nad aortou dieťaťa. Na objasnenie diagnózy deti trávia:

 • Echokardiografia na vizuálne určenie polohy zúženia.
 • Phonokardiografia na zaznamenávanie tónov a hluku, keď srdce funguje.
 • Elektrokardiografia na stanovenie abnormalít srdca a preťaženia ľavej komory.
 • RTG hrudníka na určenie stavu srdca a pľúc.
 • Katetrizácia srdca a aorty na meranie krvného tlaku nad zúžením, ako aj pod miestom stenózy.

liečba

Toto srdcové ochorenie sa liečilo hlavne chirurgicky, pretože žiadny liek nemôže eliminovať príčinu tejto patológie. Deti s koarkciou vyžadujú okamžitý chirurgický zásah, ak:

 • Index systolického krvného tlaku na dolných končatinách sa líši od indexu na rukách o viac ako 50 jednotiek.
 • Poškodenie sa prejavilo bezprostredne po pôrode a výrazné zvýšenie krvného tlaku sa objavilo u dieťaťa a objavila sa aj dekompenzácia práce srdca.

V prípade diagnostikovania koarktácie v prvých mesiacoch života, ale chyba je malá a klinické prejavy sú minimálne, operácia je oneskorená až do veku 5-6 rokov. Chirurgická liečba je tiež možná pre staršie deti, ale jej účinnosť bude trpieť v dôsledku vývoja závažnej hypertenzie.

Operácia pre koarktáciu môže byť:

 1. Odstránenie miesta koarkcie nasledované šitím koncov aorty. Táto metóda sa používa na malú oblasť zužovania.
 2. Plastická chirurgia plavidla, v ktorej dieťa používa protézu alebo podkľúčovú tepnu. Táto metóda je v dopyte po veľkej ploche stenózy.
 3. Inštalácia skratky z cievnej protézy, aby sa umožnil prietok krvi obtokom zúženia.
 4. Balónikové plastiky a umiestnenie stentu v mieste stenózy tak, aby sa aortka po manipulácii neuzavrela.

výhľad

Ak je stenóza malá, dieťa bude mať normálny život a jeho trvanie nebude skrátené. Rovnaká prognóza je daná včasnou chirurgickou liečbou koarctácie. Pri vyjadrení zúženia bez operácie je predĺžená dĺžka života znížená na 30-35 rokov.

Dojčenie detí je omnoho nebezpečnejšie ako dospelá osoba, pretože vyvoláva rýchly vývoj pľúcnej hypertenzie. Medzi ďalšie komplikácie patrí bakteriálna endokarditída, mŕtvica alebo prasknutie aorty. Tieto príčiny sú v tomto prípade vo väčšine prípadov smrteľné.

Koarktácia aorty je pomerne vážnou chorobou a určite treba liečiť. Viac informácií o tejto chorobe môžete získať sledovaním ďalšieho videa.

Stenóza aorty (ochorenie srdca)

Srdcové chyby boli vždy považované za vážnu patológiu kardiovaskulárneho systému. Hlavným nebezpečenstvom srdcových chýb je to, že po mnoho rokov sa nemusia prejaviť, čo sa zhoršuje tak, že v čase odhalenia môže byť pacientovi často pomáhať len chirurgicky (a dokonca až do určitej miery). Jednou z týchto zákerných porúch je aortálna stenóza.

Čo je to?

Stenóza aortálnej chlopne (aortálna stenóza alebo jednoducho aortálna stenóza) je ochorenie, pri ktorom sa ventil zužuje medzi ľavou srdcovou komorou a aortou.

To značne komplikuje normálny krvný prietok a núti komoru pracovať na hranici kapacity na normálnu pumpovanie krvi. V dôsledku toho sa ventrikulárne zlyhanie postupne rozvíja, oslabuje, čo je naopak plné srdcového zlyhania. Pri komplexnej stenóze chlopne sa často vyskytujú indikácie na operáciu - náhrada ventilu pacienta za protézu. Vo väčšine prípadov sa táto patológia vyskytuje u mužov.

Normálna aortálna chlopňa a stenóza

dôvody

Ochorenie srdca, ako napríklad stenóza aorty, môže byť získané aj vrodené. Sú rozlíšené subvalvulárne, supravalvulárne a ventilové typy lézií.

Vrodená stenóza aorty je často prípadom abnormálneho vývoja plodu v maternici. Spravidla sa prejavuje u detí, ktorých matky majú zlé návyky, sú zle vyživované, žijú v nepriaznivých ekologických podmienkach alebo sú geneticky predisponované k ochoreniam srdca. Získaná patológia sa spravidla rozvíja v dôsledku rôznych prenosných ochorení.

Príčiny stenózy úst aorty na srdci môžu byť nasledujúce:

 • Zápalové procesy srdcovej membrány, zvyčajne vyvolané vstupom baktérií do tela počas infekcie krvi (to je hlavne prípad ľudí so zníženou imunitou alebo intravenóznych drogovo závislých).
 • Reumatizmus. Toto ochorenie má tendenciu sa vyvíjať v dôsledku streptokokových infekcií a má vplyv na spojivové tkanivá srdca a krvných ciev (zvyčajne sa vyskytuje u dospelých).
 • Akumulácia vápenatých solí v letákoch aortálnej chlopne (nachádzajú sa u starších ľudí trpiacich aterosklerózou ciev).

príznaky

U dospelých

Príznaky stenózy aortálnej chlopne u dospelých v počiatočných štádiách ochorenia sa najčastejšie objavujú mierne alebo vôbec nie. Môže sa cítiť dýchavičnosť počas ťažkej fyzickej námahy, rýchleho srdcového tepu alebo bolesti v oblasti hrudníka.

Druhý stupeň srdcových ochorení sa vyznačuje oveľa výraznejšími symptómami: všeobecná slabosť, opuch nôh, kašeľ až po udusenie, výrazné dýchavičnosť, chronická únava a mdloby.

V poslednom kritickom štádiu stenózy sa príznaky ochorenia prejavujú aj vtedy, keď je pacient v kľude. Okrem všetkých vyššie uvedených príznakov človek začína prejavovať príznaky srdcového zlyhania - silné opuchy končatín alebo celého tela, zadusenie s najzávažnejšou fyzickou aktivitou, neustále bolesti srdca a modrosť prstov a tváre.

U detí

U detí, ako aj u novorodencov, aortálna stenóza je vrodená abnormalita, u starších detí sa choroba zvyčajne získava.

U novorodencov sa srdcová stenóza aortálneho otvoru zvyčajne prejavuje zhoršením blahobytu počas prvých troch dní života. Dieťa odmieta vziať prsia, pokožku na rukách svojich rúk, tvár a nohy sa stávajú modrastým odtieňom. Ak patológia nie je kritická, nemusí sa objaviť ihneď po narodení, ale v prvom roku života. V každom prípade, pri prvých podozrivých príznakoch pozorovaných u dieťaťa, rodičia by mali okamžite konzultovať s lekárom.

U novorodencov symptómy aortálnej stenózy nemusia byť okamžite zjavné.

diagnostika

Zvyčajne môže dôjsť k podozreniu na poruchu aj pri vyšetrovaní pacienta, výraznou bledosťou alebo cyanózou kože, opuchom alebo príznakmi dýchavičnosti. V pľúcach sa môže vyskytnúť dýchavičnosť. Na objasnenie diagnózy sa však zvyčajne vyžadujú dodatočné štúdie.

Diagnóza stenózy aortálnej chlopne sa vykonáva pomocou týchto moderných metód:

 • Ultrazvuk - toto vyšetrenie je predpísané na vizualizáciu ventilu a na vyhodnotenie niektorých ďalších dôležitých ukazovateľov.
 • Koronárna angiografia - určená v prítomnosti ďalších pacientov patológií srdca.
 • Elektrokardiogram - EKG srdca.

liečba

Liečba stenózy aorty v každom prípade vyžaduje individuálny prístup. V jednoduchých situáciách je spravidla predpísaná medikamentózna liečba, ktorej podstatou je zlepšiť tok krvi z ľavej komory a odstrániť nadbytočnú vodu z tela (diuretiká - diuretiká).

V zložitejších situáciách sa zvyčajne používa chirurgia. Treba však poznamenať, že v najzávažnejších štádiách srdcových ochorení, ako aj v prítomnosti určitých súvisiacich ochorení je operácia striktne kontraindikovaná.

Možné komplikácie

Komplikácie stenózy aortálnej chlopne bez operácie môžu byť takéto:

 • Srdcová tachykardia.
 • Pľúcny edém.
 • Fibrilácia srdcových komôr.
 • Zlyhanie terminálu v dôsledku smrti.

V pooperačnom období sa môžu vyskytnúť komplikácie, ktoré sa prejavujú exfúziou rany. Aby sa tomu zabránilo, počas operácie sú cievy v rane starostlivo vyhladené a počas pooperačného obdobia je pacientovi predpísaný obväz. Niekedy v neskorom pooperačnom období dochádza k opätovnému spojeniu ventilových letákov - na zabránenie tejto komplikácii sa používajú antibiotiká.

výhľad

Prognóza aortálnej stenózy v neprítomnosti včasnej vhodnej liečby (najmä u dojčiat) je mimoriadne nepriaznivá. Bez včasnej operácie viac ako osem percent detí uhynie z aortálnej stenózy v prvom roku života. Pooperačná prognóza je zvyčajne priaznivá, ak pacient nemá komplikácie.

V prípadoch, keď stenóza nie je rozhodujúca, podlieha nepretržitému pozorovaniu lekárom, pacient zvyčajne žije bez operácie až do veku väčšiny a potom sa rozhodne o potrebe operácie.

Vo všeobecnosti moderné metódy kardiochirurgie umožňujú osobe korigovať také srdcové ochorenie ako aortálna stenóza a žiť plne funkčný život.

Čo spôsobuje stenózu aorty u novorodencov a ako ju liečiť

obsah

Aortálna stenóza u novorodencov sa týka vrodených abnormalít. Toto ochorenie je vyjadrené v tom, že tepna je zúžená a dochádza k porušeniu ľavej komory srdca. V tomto ohľade je možné, že u detí nedochádza k krvnému premiestňovaniu krvi do celého tela. Takéto abnormality sa pozorujú u 0,5% z každých tisíc novorodencov. Súčasne je možné zaznamenať rôzne komplikácie. V takom prípade môžu byť v práci celého tela dieťaťa ďalšie ťažkosti. Aortálna stenóza srdca je liečiteľná.

Čo ovplyvňuje vývoj patológie

Prvé príznaky si môžete všimnúť hneď po narodení, ak je veľkosť aorty menšia o 5 milimetrov. Táto patológia sa bude rozvíjať v prvých 6 mesiacoch života, čo ovplyvní všeobecný zdravotný stav. Vývoj aortálnej stenózy u dieťaťa nastáva aj počas obdobia jej vzniku, pred narodením. Patrí do prvej časti tehotenstva, ak je rozdelená na trimestery.

Existujú faktory, ktoré môžu prispieť k rozvoju patológie:

 • dedičnosť;
 • počas tehotenstva, použitie škodlivých látok. Môže to byť alkohol alebo drogy;
 • porušovanie psycho-emocionálneho prostredia budúcej matky. Takáto situácia sa môže vyskytnúť pri častých stresových situáciách;
 • vzácna genetická porucha, ktorá ovplyvňuje duševný vývoj;
 • dopady zlej ekológie.
Odborníci rozlišujú niekoľko typov stenózy aorty:
 1. Nachádza sa nad ventilom.
 2. Najčastejšie sa diagnostikuje na srdcových chlopniach.
 3. Vystupuje pod ventilmi srdca.

Preto je potrebné, aby tehotná žena bola vopred zaregistrovaná v prenatálnej klinike a podstúpila potrebné vyšetrenia. V takom prípade nezabudnite na žiadne návyky.

Symptómy a diagnostika patológie

V niektorých prípadoch vývoj patológie môže ovplyvniť stav malého pacienta: ide o stupeň 3, keď dieťa zažíva nedostatok kyslíka.

Uzavretie potrubia v cievke sa uskutoční ihneď po narodení. V tomto prípade sa novorodenec začína cítiť veľmi zle.

Ak chcete zistiť príčinu, musíte urobiť diagnózu.

Ak to chcete urobiť, použite:

 1. Skúmanie srdca. Ak chcete to urobiť, použite stetoskop na počúvanie fungovania srdca. V tomto prípade budú všetky zvuky, ktoré sa vyskytnú počas kontrakcie komôr, dobre počuť. Ak vznikne stenóza, bude počuť charakteristický šum.
 2. Ak chcete zistiť správnosť srdcového rytmu, prácu srdcového svalu, dieťa musí urobiť elektrokardiografiu. To pomôže identifikovať rôzne patológie v práci kardiovaskulárneho systému.
 3. Je povinné vykonať röntgenové vyšetrenie hrudníka. Ale toto sa deje ako posledná možnosť, pretože telo dieťaťa je vystavené žiareniu.
 4. Ďalej vykonala štúdiu pomocou ultrazvuku. Tento typ prieskumu sa považuje za jeden z najpresnejších.
 5. Práca srdca sa kontroluje pomocou katétra. V tomto prípade je nastavený tlak srdca. V tomto prípade pacient robí celkovú anestéziu. Ale pre deti sa táto metóda používa veľmi zriedkavo.

Druhy liečby

Ak sa aortálna stenóza u novorodencov vyskytne spolu s patológiou veľkých ciev, život dieťaťa je v reálnom nebezpečenstve.

Liečba stenózy aorty u detí by sa mala uskutočňovať v nemocnici: s včasnou lekárskou starostlivosťou je situácia úplne opravená. V závislosti od jednotlivých charakteristík priebehu stenózy môže lekár určiť načasovanie operácie. Ak je to možné, robí sa, keď dieťa dosiahne dospievanie. Potom všetky orgány nerastú tak intenzívne.

Ak bola vybraná lekárska liečba, jej cieľom je priniesť krvný obeh a funkciu srdca u detí späť do normálu, aby sa zbavil stagnácie krvi v pľúcach.

Na tento účel platí:

 1. Lieky, ktoré pomôžu znížiť aortálny kanál. Tieto lieky budú patriť do skupiny prostaglandínov. Liečba môže začať bezprostredne po pôrode, ako to robia, ak je lumen aorty len niekoľko milimetrov.
 2. Lieky, ktoré zvýšia vylučovanie moču. Predpísané sú na výskyt opuchu, zhoršenie dýchania. Tým sa zbavíte nadbytočnej tekutiny, ale môže dôjsť k narušeniu potrebnej vodno-alkalickej rovnováhy.

Liečba sa musí uskutočňovať pod dohľadom lekára, aby ho mohol v prípade potreby opraviť.

Často je potrebné vykonať operáciu na korekciu stenózy.

Liečba stenózy aorty je pomerne komplikovaný proces a často vyžaduje operáciu. Veľa bude závisieť od správnej diagnózy.

Aortálna stenóza u novorodencov

Aortálna stenóza diagnostikovaná u novorodencov je ochorenie, pri ktorom sa aorta zužuje zo srdca a krv sa distribuuje po celom tele.

Bohužiaľ, ale táto patológia sa vyskytuje u štyroch detí až tisíc. Navyše deti trpia viac ako štyrikrát než dievčatá.

Prvé príznaky ochorenia sa objavujú na druhý alebo tretí deň života dieťaťa, ak je otvorenie aortálneho lumenu menšie ako päť milimetrov. Asi šesť mesiacov sa dieťa cíti horšie.

Príčiny vrodenej patológie

Stenóza aortálnej chlopne sa vyvíja u plodu v dvanástom týždni tehotenstva.

Dôvodom sú:

 • Genetika pacienta.
 • Znečistené prostredie alebo zlé návyky tehotných žien.
 • Genetické choroby, napríklad Williamsov syndróm.

Choroba u detí môže byť rôzneho druhu: cez ventil, ventil, sub ventil. Okrem toho môže mať srdce odchýlky.

Známky a príznaky patológie

Prvá vec, ktorú je potrebné zdôrazniť, je pohoda novorodencov. Takmer všetky deti sa cítia dobre. Ak sa však zistí, že priemer lúmenu je len päť milimetrov, potom sa predpokladá, že ide o tretí stupeň ochorenia.

Prekrytie lúmenu na výstupe z aorty znamená porušenie prietoku krvi. Všetky orgány a tkanivá dostanú menej kyslíka a živín ako je potrebné a začnú sa objavovať rôzne zmeny.

Keď svetlo úplne zatvorí, o 30 hodín neskôr sa zdravie dieťaťa zhorší.

Závažná stenóza u dojčiat prejavujúca sa príznakmi:

 • Bledosť kože, v zriedkavých prípadoch modrá v zápästí a okolo očí.
 • Burping, ktorý sa vyskytuje častejšie ako zvyčajne.
 • Strata hmotnosti
 • Rýchle dýchanie.
 • Výskyt dýchavičnosti u dojčaťa počas kŕmenia.

Objektívne znaky

Pri vyšetrení dieťaťa pediatrom vidí príznaky ochorenia:

 • Bledosť kože.
 • Srdcové palpitácie.
 • Slabý impulz nedá sa to pociťovať kvôli zlému prekrveniu.
 • Cudzie srdcové šumy.
 • S rozvojom sepsy je hluk takmer nepochopiteľný.
 • Kvôli povahe organizmu môžu byť v tepnách na krku počuť hluk.
 • Držaním ruky na hrudi dieťaťa sa lekár cíti triasol.
 • Čím je lúmen menší, tým väčší pokles tlaku je navyše na oboch rukách.
 • Najviditeľnejší znak je považovaný za rastúci príznak.

Ak má dieťa priemer aortálnej lúmeny viac ako päť milimetrov, potom môže byť chyba bez povšimnutia, pretože sa neobjavia žiadne príznaky. Jediná vec, ktorá môže naznačovať ochorenie, je určitý srdcový šelest.

Diagnostické metódy a ich výsledky

 • Elektrokardiografia počas závažnej choroby odhaľuje: rôzne poruchy srdca.
 • RTG retrosternového priestoru odhaľuje rozšírené cievy v pľúcach a deformáciu srdca. Je to viac, ako by malo byť v oblasti komôr a zúžené uprostred.
 • Echokardiografia. Nájde sa tam: špeciálna forma umiestnená nad alebo pod aortálnou chlopňou, zúžený lúmen ventilu, poruchy vo fungovaní ventilu.
 • Dopplerovská sonografia. Určuje závažnosť ochorenia a veľkosť aortálneho lumenu.
 • Angiokardiografia a katetrizácia srdca. Táto metóda diagnostiky sa používa vo veľmi zriedkavých prípadoch. Napríklad, ak lekár predpokladá, že existuje niekoľko lézií.

Výsledky inštrumentálnej diagnostiky pomáhajú identifikovať všetky vyššie uvedené príznaky choroby, alebo niektoré z nich.

Liečba chorôb

Ak nezačnete liečbu, potom táto choroba v prvom roku života, približne 8,5% detí zomrie a potom každý rok ďalších 0,4%. Preto by sme nemali ignorovať odporúčania špecialistov, je lepšie, aby všetky skúšky prešli včas.

Ak to situácia dovolí, operácia sa odloží až do osemnástich rokov, približne počas tohto obdobia sa výška osoby zastaví. Potom môžete dať ventil, ktorý nie je potrebné vymeniť, nenosí.

Liečba liečiv

Použitie liekov nepomôže vysporiadať sa s touto chorobou, jednoducho uľahčuje pacientom život, eliminuje symptómy, pomáha aj pri práci srdca a odstraňuje stagnujúcu krv v pľúcach.

 1. Prostaglandíny. Tieto lieky nie sú odstránené do lúmenu. Musia vstúpiť do detí, do lumen aorty, ktorá je menšia ako jeden centimeter. Keď sa prietok krvi do pľúc zlepšuje a výživa orgánov sa obnoví. Na otvorenie lúmenu sa deťom podáva IV s týmto liekom pred začatím operácie.
 2. Diuretiká. Vstúpte, ak sa deti, ktoré sa práve narodili, dostali pľúcny edém, došlo k poruchám dýchacieho systému. Tieto prostriedky odstránia prebytočnú vodu z tela. Ale kvôli tomu telo stratí sodík, draslík a ďalšie minerály, ktoré sú nevyhnutné pre život, pravidelne robiť testy na kontrolu svojej úrovne.

Metódy chirurgickej intervencie

Chirurgia je jediný spôsob, ako pomôcť eliminovať chorobu. Vek na vykonanie operácie môže byť iný, rozhoduje sa individuálne.

Všetko závisí od toho, ako zúžil lumen aorty. Ak je priemer menší ako päť milimetrov a dieťa sa cíti veľmi zle, potom sa operácia vykoná okamžite.

Ak je to možné odložiť, je odložené neskôr. V takejto situácii je však potrebné dvakrát ročne dostať kardiológ a vykonať ultrazvukové vyšetrenie.

Možné kontraindikácie pre operáciu:

 • Infekcia krvi
 • Zvýšené spojivové tkanivo alebo slabý vývoj ľavej komory.
 • Choroby iných orgánov, ktoré sa vyvíjajú paralelne.

S cieľom uskutočniť operáciu u novorodenca sa uchýli k takej metóde ako balónová valvuloplastika, ale ventilová protetika sa používa oveľa menej často.

U detí, na stehne alebo predlaktí, kde je veľká tepna, sa urobí rez. Prostredníctvom neho sa zavádza do tela katéter, na konci ktorého je umiestnený balón. Jeho presun do postihnutej oblasti. Celý postup sa vykonáva s výstupom obrazu na monitore. Keď je lézia dosiahnutá, lekár prudko nafúkne balónik a lumen aorty expanduje dvakrát.

 • Narušený prietok krvi v smere ľavej komory.
 • Prítomnosť ischemickej choroby, ktorá narušuje srdce.
 • Poruchy fungovania srdca, keď sa nedokáže vyrovnať s jeho úlohou a pumpuje požadované množstvo krvi na nasýtenie tela živinami a kyslíkom.

Výhody tejto metódy:

 • Počas operácie nie je potrebné vykonať pitvu na hrudníku, takže táto metóda je považovaná za menej traumatickú.
 • Je dobre tolerovaný u detí.
 • Prakticky žiadne komplikácie.
 • Okamžite príde reliéf.
 • Rehabilitácia trvá len niekoľko dní.
 • Nie je vykonané, ak je zúženie lumenu na viacerých miestach.
 • Po niekoľkých rokoch môže byť operácia opakovaná, pretože lúmen bude opäť zablokovaný.
 • Pri diagnostikovanej subvalvulárnej stenóze nemusí mať takáto operácia pozitívny výsledok.
 • To nepomôže, ak majú nedostatky v iných ventilov.
 1. Plastická membrána aortálnej chlopne.

Počas operácie sa srdce pacienta zastaví a hrudná kosť sa otvorí. Po vykonaní rezu v ľavej komore doktor nepripojuje intergranulované ventily ventilu.

 • Prirodzený ventil je zachovaný, čo prináša výhodu v budúcnosti, pretože sa neopotrebuje.
 • Nie je potrebné užívať lieky na zbavenie sa krvných zrazenín.
 • V budúcnosti sa dieťa bude môcť aktívne venovať športu.
 • Niekedy sa klapky znova zosilňujú.
 • Na hrudi, po zvyšok svojho života, bude po operácii jazva.
 • Rehabilitácia bude trvať niekoľko mesiacov.
 1. Výmena aortálnej chlopne.

V hrudnej kosti sa urobí rez a pacient je pripojený k špeciálnemu prístroju, ktorý obohatí pacientovu krv s kyslíkom. Teplota tela sa zníži na dvadsaťšesť stupňov, takže mozog nie je poškodený kvôli nedostatku kyslíka. Potom vymeňte ventil za protézu. Existuje niekoľko typov protézy:

 • Biologické (na to je vhodné bravčové alebo bravčové srdce). Dobré, pretože sú dostupné a nemusia užívať drogy. Zlé, ktoré sa rýchlo vyčerpá a je potrebné ho nahradiť.
 • Umelý. Jeho pozitívnou stránkou je, že môže slúžiť dlhú dobu. Negatívna strana - kvôli tomu sú krvné zrazeniny, takže v priebehu života musíte vypiť lieky. Okrem toho, ako dieťa rastie, dieťa rastie a veľkosť implantátu je malá, mala by byť nahradená vhodnou veľkosťou.
 • Transplantačný ventil pacienta, ktorý je v pľúcnej tepne. To je dobré, pretože ventil bude rásť s dieťaťom.

Indikácie na operáciu:

 • Prekrývajúci sa lumen aorty.
 • Prekrývanie je na rôznych miestach.
 • Nepoškodil sa ani jeden ventil.
 • Pri chirurgickom zákroku sa odstránia všetky lézie.
 • Liečba poskytne výsledky pre akúkoľvek léziu.
 • Chirurgia trvá najmenej šesť hodín, kedy je pacient pripojený k stroju srdca a pľúc.
 • Na hrudi je jazva.
 • Dlhá rehabilitácia, až šesť mesiacov.

Je jasné, že operácia spôsobí strach v rodičoch, ale, bohužiaľ, je to jediný spôsob, ako odstrániť patológiu.

Stenóza aortálnej chlopne u detí: príčiny, symptómy, diagnóza, liečba, prognóza

Vrodená stenóza aorty je vrodené zúženie tepny, ktoré odstraňuje prietok krvi z ľavej komory.

Vps môže byť doplnené léziou mitrálnych a valvulárnych chlopní, čo spôsobuje nepriaznivú prognózu.

Podľa MKB 10 má srdcové ochorenie kód Q25.3 a najčastejšie postihuje novorodenca.

Príčiny aortálnej stenózy

Vrodená stenóza úst aorty sa rozvíja v prvých troch mesiacoch nenarodeného dieťaťa.

 • dedičnosť;
 • genetické abnormality;
 • Williamsov syndróm;
 • stály stres u tehotnej ženy;
 • zlá výživa.

Typy stenózy aortálnej chlopne u detí:

Symptómy zúženia aortálnej chlopne

Klinický obraz sa prejavuje kritickým zúžením aorty, veľkosťou menšou ako šesť milimetrov. Krvný obeh novorodenca je prerušený a vnútorné orgány začínajú trpieť nedostatkom kyslíka.

V prvých dňoch života dieťaťa sa otvorené potrubie v aorte zatvára, čo výrazne zhoršuje jeho stav a objavujú sa nasledujúce príznaky:

 • dieťa neberie prsia;
 • trpí nedostatkom dychu;
 • dýcha často;
 • neustále vyplivovať;
 • má bledú pokožku;
 • dieťa nezískava váhu;
 • nasolabiálny trojuholník a zápästie modravej farby.

Rozsah ochorenia

 • V prvej fáze dochádza k kompenzácii, počas tejto doby je stenóza mierne vyjadrená. Homeostáza nie je narušená, príznaky sa nezobrazujú, takže pacientovi nie je indikovaná chirurgická liečba, pozoruje sa len.
 • Druhý stupeň zúženia je vyjadrený ako srdcové zlyhanie. Dýchavičnosť začína narúšať dieťa, je slabý, rýchlo sa unaví. Kardiológ usmerňuje EKG a röntgenové lúče, aby odhalili skryté srdcové chyby. Stenóza druhého stupňa je liečená chirurgicky.
 • V tretej fáze sa objavujú nasledovné príznaky: arytmia, strata vedomia, dýchavičnosť. To vám pomôže iba pri chirurgickom zákroku.
 • Štvrtá etapa je charakterizovaná skutočnosťou, že dýchavičnosť mučie dieťa dokonca aj v pokoji, stráca vedomie, má arytmiu. Kardiológ neodporúča operáciu, pretože je neúčinný.
 • V piatej fáze sú všetky symptómy vyslovené, operácia už nie je možná.
 • Novorodenci určitého obdobia sú v pomerne normálnom, stabilnom stave so zachovaním hemodynamiky.
 • Porucha môže byť preukázaná strednou cyanózou spôsobenou veľkým množstvom venóznej krvi.
 • Uzavretie arteriálnych prítokov vedie k tachykardii, viditeľnej bledosti pokožky, slabému pulzu.
 • Porucha môže byť maskovaná sepsou, pretože nízky srdečný výkon znižuje stenotický šum, pri zvukovom vysielaní je počuť iba systolický zvuk.
 • Deti s supravalvulárnou stenózou a Williamsovým syndrómom sa odlišujú od ostatných tvárou elfov a často závažnou mentálnou retardáciou. Toto sú prvé príznaky, na ktorých lekári rozlišujú takéto deti od ostatných pacientov.
 • elektrokardiogram;
 • počúvanie;
 • Röntgenové lúče;
 • sonografia;
 • katetrizácia srdcovej dutiny.

Stenóza aortálnej chlopne u novorodencov pri počúvaní sa uvoľňuje ako arytmické zrýchlené pulzácie sprevádzané silným a ostrým hlukom spôsobeným kontrakciou komôr, keď sú uzavreté aortálne ventily.

Kontrola hardvéru

 • Elektrokardiogram umožňuje zistiť tachykardiu, arytmiu a nadmerné zaťaženie lzh.
 • Obrázok nasnímaný na rádiografe ukazuje hypertrofiu ľavej strany srdca, stupeň zúženia a nástup zápchy v pľúcach, ktoré sa odrážajú na obrázku ako tmavé škvrny.
 • Dopplerovská echografia - jedna z najúčinnejších metód vyšetrenia, nespôsobuje bolesť a je úplne bezpečná.
 • Srdcová katetrizácia sa vykonáva pomocou katétra vloženého do srdca v celkovej anestézii. Tu existuje veková požiadavka, nemajú asterizáciu na novorodenca.

Liečebné metódy

Prognóza bude veľmi ťažká, ak zúženie aorty bude spojené s transpozíciou veľkých ciev, takéto deti nie sú životaschopné.

Ich život končí ihneď po narodení, v zriedkavých prípadoch také deti žijú do prvého roka.

V iných prípadoch je prognóza vo všeobecnosti pozitívna a s včasným vykonávaním operácie a dodržiavaním všetkých odporúčaní kardiológa, priemerná dĺžka života dosahuje päťdesiat alebo dokonca šesťdesiat rokov.

Stenóza aorty sa eliminuje len chirurgicky, ale terapeutická liečba môže výrazne zlepšiť stav detí tým, že zmierni ťažké príznaky.

Prostagladíny (podporná liečba) sú potrebné, aby sa arteriálny kanál neuzavrel, sú zavedené bezprostredne po pôrode pri kritickom zúžení zúženia.

Zavedenie liekov tohto typu zlepšuje dodávku kyslíka do pľúc a znižuje riziko stagnácie.

Lasix a furosemid, diuretiká, sú predpísané novorodencom s pľúcnym edémom a dýchavičnosťou.

Keďže zavedenie liekov v tejto skupine môže narušiť elektrolytickú rovnováhu, ich použitie je riadené biochémiou.

Chirurgická liečba

Jedinou metódou, ktorá radikálne odstraňuje problémy spojené so zúžením aorty a umožňuje deťom žiť do dospelosti, je operácia.

Metódy chirurgického zákroku:

 • valvuloplastický balónik;
 • plastový kanál aorty;
 • protetika.

Valvuloplastika, dilatačná tepna, sa vykonáva pomocou špeciálneho katétra vloženého do cievy stehna alebo ramena. Katéter posúva balón do kritickej zúženej oblasti a rozširuje nádobu na požadovanú veľkosť.

Plastická chirurgia sa vykonáva vyrezaním zúženej časti ventilu na otvorenom srdci spojením zariadenia na umelé prekrvenie.

Pri protetiky je potrebné pripojiť stroj srdca a pľúc, zatiaľ čo srdce sa na chvíľu vypne, teplota tela klesne na desať stupňov, po ktorom je nefunkčný ventil nahradený protézou.

Implantácia transcatheteru s aortálnou chlopňou je v podstate podobná valvuloplastike, ale nie je to rozšírenie cievy balónikom, ale náhradou chlopne. Operácia je šetrná a zlepšujúca sa prognóza.

Prečítajte si viac o práci na novorodencoch.

Srdcový chirurg rozhoduje o otázke chirurgickej liečby, založenej na individuálnych charakteristikách pacienta a závažnosti jeho ochorenia, pri zohľadnení všetkých možných kontraindikácií.

V extrémnych prípadoch chirurgovia vykonávajú operáciu v materskej nemocnici. Ak to čas dovoľuje, lekári čakajú na dieťa, aby vyrastalo a silnejšie.

Pre chirurgický zákrok sú kontraindikácie:

 • otrava krvi;
 • ťažké zlyhanie ľavej komory spôsobené jeho hypopláziou alebo výskytom spojivového tkaniva na stenách komory.
 • Ťažké poškodenie pečene, obličiek, pľúc.

Život po operácii

Operatívna intervencia nie je vetou, deti v detskom veku sa nelíšia od ostatných ľudí, môžu chodiť na telesnú výchovu, ženy porodia deti.

Zároveň však treba dodržiavať istý spôsob života a výživy.

Pre deti je obzvlášť dôležitá strava, pri ktorej prevažujú zelenina, ovocie, zelenina, mliečne výrobky a jedlá z vareného mäsa a rýb.

Rýchle občerstvenie, tučné mäso, horúce korenie, čokoláda a pečivo by mali byť úplne vylúčené z výživy detí. Deti by mali často a v malých dávkach jesť.

Fyzické záťaže sú užitočné: lyžovanie, plávanie, dlhé prechádzky pešo, ale len po konzultácii so svojím lekárom.

Všetky deti, ktoré prešli operáciou, sú monitorované kardiológa a vyšetrujú sa raz ročne, kardiogram, echo a laboratórne testy.

Počas obdobia hromadných infekcií je potrebné byť veľmi opatrní, pretože akákoľvek chrípka alebo akútne respiračné infekcie môžu viesť k komplikáciám, a preto na vrchole sezónnych exacerbácií vírusových detí nie je potrebné, aby sa človek nedostával do preplnených miest.

Rodičia by mali mať vždy po ruke telefónne číslo ošetrujúceho lekára a pohotovosti, ako aj zdravotnú kartu dieťaťa.

Čo sa stane, ak nepoužívate dieťa so stenózou

Deti, ktoré nedostali chirurgickú liečbu, môžu mať tieto problémy:

 • nevyliečiteľné srdcové zlyhanie vedúce k úmrtiu dieťaťa;
 • pľúcny edém;
 • ťažká arytmia, až do ventrikulárnej fibrilácie
 • fibrilácia predsiení spôsobuje tromboembolizmus.

Rodičia si musia pamätať, že po operácii môžu vzniknúť komplikácie, takže stav detí musí byť neustále sledovaný.

 • hojenie rany;
 • krvácanie;
 • recidíva chlopní;
 • endokarditída postihujúca ventil.

Prevencia hojenia rán je opatrná starostlivosť o dieťa po operácii a profesionálne vyrobené obväzy ihneď po chirurgickom zákroku, ako aj pri užívaní antibiotík.

Ako sa starať o dieťa, ktoré podstúpi operáciu:

 • V pooperačnom období je potrebné úplne chrániť dieťa pred komunikáciou s ostatnými, aby sa zabránilo vírusovým a infekčným chorobám.
 • Starostlivá starostlivosť o dieťa zahŕňa správnu ústnu hygienu.
 • Je potrebné vyhnúť sa poškodeniu kože dieťaťa, malým ranám, plienkovú vyrážku. Akékoľvek škrabance, ktoré sa vyskytnú, budú dôkladne dezinfikované.
 • Umytie pooperačnej rany, musíte použiť jednorazovú špongiu. Akýkoľvek mierny zápal rany je dôvodom okamžitej lekárskej starostlivosti.
 • Po umytí je rana pokrytá dezinfekčným prostriedkom, kým sa stehy neodstránia.
 • Je potrebné merať teplotu tela a jeho zvýšenie je potrebné kontaktovať chirurga srdca.

Prognóza pre dojčatá

Dieťa, ktoré sa podrobilo operácii, je registrované a má sa pravidelne vyšetrovať, aby sa predišlo opakovaniu zúženia tepny ľavej komory. Relaps sa vyskytuje na EKG ako hypertrofia ľavej komory.

Ako dospelá osoba osoba, ktorá prešla detskou rekonštrukciou aorty, sa nemôže angažovať v aktívnych športoch a vykonávať ťažkú ​​fyzickú prácu.

Pre rodičov ovládaných detí je veľmi dôležité nezabudnúť na prevenciu endokarditídy, choroby, ktorá je nebezpečná s vážnymi komplikáciami.

Ako už bolo uvedené vyššie, u neoperovaných detí so silným stupňom zúženosti prognóza je slabá, umierajú pred dosiahnutím prvého roka života.

Prognóza sa zlepší po operácii, ak sa dieťa nevyvinie závažné zlyhanie srdca.

Keď je stenóza nekritická, potom prežitie bez operácie dosiahne deväťdesiat percent.

V prípade komplikácií môže byť otázka operácie vyriešená po dosiahnutí veku 18 rokov.

Aortálna stenóza u detí

Stenóza aorty je srdcové ochorenie, pri ktorom pacient má stenózu (zúženie) otvorenia aorty alebo deformáciu ventilov srdcovej chlopne. Krv z ľavej komory "prechádza" horšie a neposkytuje normálny prietok krvi veľkým kruhom krvného obehu a podľa toho všetkým orgánom.

Ľavá komora začína tvrdo pracovať, čo kompenzuje zlú priechodnosť ventilov a menšie množstvo krvi. To je dôvod, prečo osoba nemusí okamžite cítiť príznaky nástupu choroby. V priebehu času sa vzhľadom na zvýšený počet kontrakcií steny komory stávajú silnejšou a samotný sval oslabuje. Výsledkom je srdcové zlyhanie.

Často sa pozoruje stenóza aorty u dospelých, môže sa vyskytnúť s vekom kvôli akumulácii solí v oblasti srdcovej chlopne, ale niekedy sa vyskytuje u detí.

Ďalšou možnosťou ochorenia srdca je bicuspidová aortálna chlopňa (u zdravého človeka sú tri listy). Pre deti takáto odchýlka od normy najčastejšie nenesie žiadnu ujmu, ale dospelý môže mať stenózu. V tomto prípade bude potrebná operácia na výmenu ventilu.

dôvody

Príčiny stenózy aorty u detí sú veľmi málo a väčšinou deti s ňou sa už narodili, ale také ochorenie srdca sa dá získať.

Dôvody zúženia otvoru aorty u dieťaťa sú preto nasledovné:

 • Vrodená stenóza aorty (alebo iná porucha aortálnej chlopne), ktorá je dedičnou chorobou. Je zrejmé, že ak existujú prípady takejto choroby v rodine, potom sa zvýši riziko, že dieťa bude mať príznaky aortálnej stenózy;
 • Infekčné choroby. Deti, ktoré mali infekciu (bakteriálna endokarditída), sú tiež náchylné na zúženie aortálnej chlopne;
 • Reumatizmus. A on je následkom infekčnej angíny u detí. Reumatizmus môže spôsobiť zjazvenie na povrchu srdcovej chlopne, z ktorej sa jej povrch stáva hrubým, a je ľahšie akumulovať vápenaté soli v týchto "barbách". Takéto usadeniny môžu spôsobiť nielen stenózu, ale aj poruchu samotného ventilu;
 • Zlyhanie obličiek;
 • Spôsob života budúcej matky z hľadiska štatistiky má nevýznamnú úlohu. Existuje dôkaz, že možnosť mať vrodenú stenózu aorty o 30% viac u dieťaťa, ktorého matka fajčila, konzumovala alkohol alebo trpila vírusovou chorobou (najmä počas prvých troch mesiacov tehotenstva) počas tehotenstva ako u dieťaťa, ktorého matka mala srdcovú chybu, ale nepoužívali tabak alebo alkohol;
 • Stresy, ktoré sa vyskytujú u tehotnej ženy a environmentálna situácia, v ktorej sa nachádza, majú veľký vplyv.

príznaky

V počiatočnom štádiu ochorenia sa dieťa cíti ako zvyčajne a rodičia si neuvedomujú potrebu ísť na lekára.

Ak je priemer aorty menší ako pol centimetra, potom bude novorodenec mať nasledujúce príznaky:

 • Zvyčajne má ružové dieťa bledú pokožku av oblasti nasolabiálneho trojuholníka a zápästia má modrastý nádych;
 • Dýchavičnosť a rýchle dýchanie (viac ako 20 dychov za minútu);
 • Ostrý úbytok hmotnosti;
 • Zlý sací reflex;
 • Trvalé, bohaté regurgitácie.

U starších detí sa aortálna stenóza prejavuje rovnako ako u dospelých, a to:

 • Dýchavičnosť a zvýšená únava po dosť známych fyzických cvičeniach (aj mdloby sú možné);
 • Bolesť, brnenie, tlak v hrudníku;
 • závraty;
 • Časté pocity "vyskakovania srdca z hrudníka";
 • Možno náhle pocit úzkosti.

Pri návšteve lekára sa zisťujú srdcové šelesty, vibrujúce pohyby v hrudníku alebo dokonca arytmia.

stupňa

V rôznych štádiách zúženia aorty u detí existujú rôzne symptómy a ich liečebné metódy sa tiež líšia, existuje päť takýchto štádií vývoja stenózy:

 1. Úplná kompenzácia. V prvom stupni ochorenia sa mierne zúžil aortálny priechod a ľavá komora úplne zvládne svoje funkcie.
 2. Skryté zlyhanie srdca. Počas druhého stupňa deti už majú dýchavičnosť, závrat a dieťa sa unaví rýchlejšie. Lekár predpisuje diagnózu, prípadne chirurgickú intervenciu.
 3. Relatívna koronárna nedostatočnosť. Tu sa závraty vyvíjajú do mdloby, zvyšuje sa dýchavičnosť, objavuje sa angína. V tomto štádiu je potrebné vykonať operáciu.
 4. Ťažké srdcové zlyhanie. Štvrtý stupeň je charakterizovaný nočnými astmatickými záchvatmi, dokonca aj v pokoji je dýchavičnosť. Niektoré operácie sú už zakázané, preto sa vykonáva iba operácia srdca.
 5. Terminálny stupeň, počas ktorého sa ochorenie aktívne postupuje. Chirurgický zákrok je zakázaný, preto sa dosiahnu krátkodobé zlepšenia liekom.

Ak nekonzultujete odborníka včas a ignorujete liečbu, nemožno sa vyhnúť závažným komplikáciám. Komplikácie aortálnej stenózy sú akútne a chronické formy srdcovej dysfunkcie:

diagnostika

Po prvé, lekár musí skontrolovať prítomnosť srdcových šelestov, všetky testy sú naplánované a vykonané vyšetrenie.

 • Pomocou auskultácie sa počujú zvuky srdca a skúmajú sa zvuky, ktoré sa môžu vyskytnúť počas práce komory;
 • Elektrokardiogram umožňuje vyšetrovať prácu srdcového svalu: jeho rytmus, zaťaženie a vodivosť;
 • RTG hrudníka - príležitosť vidieť tmavnutie pľúc, ktoré sú spôsobené kongestívnymi procesmi a zaznamenávajú nárast na ľavej strane srdcového svalu;
 • EchoCG je jednou z najinformatívnejších metód založených na ultrazvuku a je bezbolestná a bezpečná aj pre novorodencov;
 • Stresový test - zaznamenáva zmeny v práci srdca počas fyzickej námahy;
 • Srdcová katetrizácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii injekciou kontrastnej látky cez cievy do srdcového svalu. Touto metódou sa krvný tlak určuje v komorách srdca.
 • Odporúčame čítať: stenózu mitrálnej chlopne

Po vykonaní potrebnej diagnostiky lekár určí rozsah ochorenia a vyvodí závery o ďalších opatreniach (predpisuje uvoľnenie z fyzickej námahy v škole, predpisuje antibiotiká, v prípade liečby u zubára atď.).

liečba

Po vykonaní diagnostických metód, ak je určený mierny štádiu ochorenia, potom má dieťa podstúpiť trvalú diagnózu, aby včas reagovala na komplikácie.

Ak je choroba v strednej fáze vývoja, potom je dieťa oslobodené od telesnej výchovy v škole a iných záťaží vonku. Operácia je predpísaná iba v prípade závažnej formy choroby pre dieťa.

lekárstvo

Liečba liečby aortálnej stenózy nie je možná, lieky sú predpísané iba na zlepšenie krvného obehu a zbavenie sa stagnejšej tekutiny v pľúcach. Pri liečbe srdcových ochorení v Izraeli a iných krajinách sa uprednostňujú chirurgické metódy a lieky fixujú výsledok.

 • Antibiotiká pri návšteve zubára alebo pred chirurgickým zákrokom. Zabraňujú infekcii, ktorá môže ovplyvniť srdce;
 • Diuretiká na odstránenie nadbytočnej tekutiny z pľúc;
 • Vitamíny na udržanie imunity a prevenciu infekčných chorôb;
 • Nápravné opatrenia pre arytmiu.

operácie

Operácia je jediným efektívnym spôsobom zúženia aorty. Operácia je mimoriadne nevyhnutná v prípade komplikácií: silná synkopa, srdcové zlyhanie, angína pectoris. Chirurgia môže mať tri možnosti:

 • Zväčšené otvorenie aorty pomocou vzduchového balónika;
 • Plastické časti aortálneho potrubia - rezy sa vykonávajú na tavených častiach ventilu;
 • Výmena ventilu na protéze.
 • Pozri tiež: stenóza hrtana u detí

prevencia

Ak srdcové ochorenie nie je vrodené, potom je možné urobiť rad opatrení na zabránenie výskytu aortálnej stenózy. Vyhýbajte sa závažným následkom angíny (reumatizmu), liečte ju včas a úplne, predchádzajte ochoreniam, ako je ateroskleróza a infekčná endokarditída. So súčasnou chorobou znížte zaťaženie srdca.

Na prevenciu používania ľudových prostriedkov, napríklad hlohu v podobe džemu (pridá sa do pohára vody a opitý na prázdny žalúdok).

Stenóza vĺn aorty u novorodencov

Aortálna stenóza u novorodencov je závažná patológia charakterizovaná zúžením veľkej tepny tela, deformáciou chlopní medzi ľavým predsieňom a srdcovou komorou.

Existujú 4 typy stenózy:

Zriedkavým typom patológie je supravalvulárna aortálna stenóza, charakterizovaná zúžením vzostupnej aortálnej vetvy.

Prečo sa vyvinie konstrikcia ciev?

Príčiny nebezpečnej patológie sú často dedičné. Budúca matka kladie na život a zdravie dieťaťa veľké riziko, ak užíva alkohol a užíva drogy počas tehotenstva.

Herpetické a cytomegalovírusové infekcie prispievajú k tvorbe arteriálnej stenózy u detí. Nervové šoky, vzrušenie, porušenie režimu predisponujú k vzniku anatomickej poruchy srdcovej chlopne.

Extrémne nebezpečné vystavenie nepriaznivým faktorom životného prostredia gravidným ženám stredného veku, ktoré trpia sprievodnými ochoreniami obličiek, pečene, kardiovaskulárneho systému.

Nevyvážená výživa matky má negatívny vplyv na tvorbu plodových orgánov. Telo plodu je nedostatočné v bielkovinách, vitamínoch a mikroelementoch. Novorodenca môže vyvinúť závažnú patológiu kardiovaskulárneho systému. Niekedy lekári nie sú schopní pomôcť pacientovi a choroba končí smrťou.

Príznaky ochorenia srdca

Typickým znakom stenózy aorty u novorodenca je bledá koža, cyanóza v oblasti nasolabiálneho trojuholníka. Ak je plocha ventilového otvoru väčšia ako 1,5 cm², rýchlosť toku krvi je 3 m / s, dieťa je diagnostikované s miernou stenózou. Deti majú časté dýchanie a dýchavičnosť.

Nadmerná regurgitácia sa vyskytuje u novorodenca po každom kŕmení. Dieťa stráca váhu, tvorí slabý sací reflex. U niektorých pacientov je hlavným príznakom ochorenia srdca modrá koža na zápästí. Novorodenec spí zle, často plačú.

U malých detí sa príznaky stenózy aorty nezobrazujú ihneď po narodení, ale objavujú sa počas prvého roka života. Počas vyšetrenia lekár počúva veľa sipotov v pľúcach, nie vždy určuje frekvenciu pulzu v dôsledku slabého prívodu krvi do srdcového svalu. V prípade sepsy zmizne šum v srdci. Závažná stenóza sa prejavuje častými krvácaninami z nosa.

Je ťažké, aby dieťa ležalo na chrbte, má náhle záchvaty kašľa a ťažkosti s dýchaním. V prípade neposkytnutia núdzovej starostlivosti môže pacient vyvinúť pľúcny edém.

Inštrumentálna štúdia

Na diagnostiku sa na stanovenie závažnosti aortálnej stenózy používa echokardiografia. Indikácie pre postup sú hrubé systolické šelesty, oslabenie aortálnej zložky II tónu. Pomocou echokardiografie na stanovenie hrúbky steny a objemu funkcií ľavej srdcovej komory srdca.

Kvôli komplexnej štúdii patológie určite:

 • znamená trans-ventilový tlak;
 • oblasť ventilu;
 • stupeň hypertrofie ľavej komory;
 • prítomnosť inej vady.

Pacientovi je predpísané röntgenové lúče na určenie veľkosti srdca a vzostupnej vetvy aorty. Lekár dostane presné informácie o rýchlosti prietoku krvi do pľúc a venózneho tlaku. Elektrokardiogram (EGC) odhaľuje rytmus a poruchy vedenia srdcového svalu. Keď sa získajú protichodné výsledky, MRI je predpísané na určenie veľkosti a stupňa kontraktility ľavej a pravej komory srdca.

Kardiálna echokardiografia je bezpečná štúdia pre novorodenca. V niektorých prípadoch sa vykonáva katetrizácia na stanovenie tlaku v komorách srdca.

Zber histórie

Pri diagnostike ochorenia u detí je potrebné získať čo najviac informácií o faktoroch, ktoré spôsobili vývoj srdcovej patológie. Je potrebné požiadať matku o prítomnosť zlých návykov, súvisiacich ochorení, infekcií a infekcií počas tehotenstva.

Dieťa vyšetruje kardiológ, vykonáva auskultáciu (počúvanie) pacienta. Stenóza aortálnej chlopne môže byť podozrivá, ak sa objaví systolický šelest. Klasické príznaky závažnej poruchy ventilu zahŕňajú počúvanie nezvyčajných zvukov na karotidových tepnách. Zaznamenáva sa rozdelenie druhého tónu a pomalého impulzu na veľkých nádobách. Systolický šelest sa počuje vpravo a vľavo od horného okraja hrudnej kosti.

Výskyt aortálnej stenózy u novorodencov je podporovaný chorobami matky:

 • ťažká anémia;
 • zápal pohlavných orgánov.

Na hornej a dolnej končatine dieťaťa sa často určuje zvýšená pulzácia.

Normálna bifurkácia druhého srdcového tónu naznačuje absenciu ťažkej stenózy aorty. Stabilný stav dieťaťa zaisťuje vývoj distálneho prietoku krvi.

Liečba liečiv

Aortálna stenóza srdca u novorodencov je fatálna v 8% prípadov. Pre komplexnú liečbu lekár predpisuje lieky, ktoré zlepšujú stav pacienta a odstraňujú kongesciu v pľúcach. Diuretiká sa používajú na zmiernenie príznakov pľúcneho edému a na zlepšenie respiračných funkcií.

Diuretický účinok furosemidu je spojený s rozšírením periférnych ciev. Liečivo sa podáva intramuskulárne alebo intravenózne (tryskové). Počas liečby je potrebné kontrolovať rovnováhu elektrolytov, obnoviť koncentráciu iónov Na + a K + v sére.

Prípravky skupiny prostaglandínu inhibujú aktivitu trombocytových enzýmov a dilatačných krvných ciev. Lekár predpisuje lieky pacientovi, ktorého veľkosť aortálneho otvoru nepresahuje 1-2 mm. Dieťaťu sa podávajú prostaglandíny cez prietok krvi do pupočníka. Použitie lieku Prostin BP u detí trpiacich ťažkým syndrómom je kontraindikované.

Na liečbu dojčaťa nie sú predpísané srdcové glykozidy, ß-blokátory a Digoxin, pretože znižujú krvný tlak vo veľkých cievach a zhoršujú stav pacienta. Kritická stenóza aorty je liečená dopamínom. Pacient má komfortné podmienky, obmedzuje fyzickú aktivitu.

Typy operácií

Zúženie aorty spôsobuje porušenie odtoku krvi z ľavej komory. Dieťaťu sa vykonáva ventilový plast odstránením spojených plôch. Počas operácie doktor otvorí hrudník, spája srdcovo-pľúcny stroj. Chirurg chirurgicky oddeľuje deformované tkanivo skalpelom a rozširuje otvor aorty.

Operácia sa vykonáva podľa nasledujúcich pokynov:

 • v rozpore s prívodom krvi ľavej komory srdca;
 • ak je plocha otvoru menšia ako 0,6 cm² na 1 m2 povrchu tela pacienta.

Chirurgické zákroky poskytujú nízku mieru úmrtnosti a zlepšujú stav dieťaťa, avšak existujú určité nevýhody:

 • opätovné zvrásnenie ventilových letákov;
 • rozvoj srdcového zlyhania;
 • potrebu používať stroj srdca a pľúc.

U novorodencov sa uskutočňuje výmena aortálnej chlopne. Pre prácu používajte tieto typy implantátov:

 • srdce hovädzieho dobytka (vyžaduje si jeho výmenu po 15 rokoch používania);
 • umelý ventil, ktorý je v prevádzke spoľahlivý, ale spôsobuje tvorbu krvných zrazenín;
 • vlastný pľúcny ventil;

Kĺbová balóniková valvuloplastika

Ak nie je možné vykonať endovaskulárnu protetiku u dieťaťa s stenózou aortálnej chlopne, lekár odporúča plastiku. Operácia sa uskutočňuje u malých detí a veľmi zriedkavo u dospelých. V dôsledku chirurgického zákroku sa hemodynamické parametre zlepšujú, stav pacienta sa stabilizuje.

V centrách srdcového chirurgického zákroku sa vykonáva transcatheterová implantácia aortálnej chlopne. Označenie operácie je vážny stav dieťaťa a krátka prognóza života - až 1 rok. Niektoré novorodenci majú závažné komorbidity, preto je otvorená srdcová chirurgia pre nich kontraindikovaná. Chirurgický zákrok sa nevykonáva u pacientov trpiacich infekčnou endokarditídou so zvýšeným rizikom tvorby krvných zrazenín a pľúcnych ochorení. Pred začatím operácie lekár vyhodnotí všetky rizikové faktory. V štádiu diagnostiky sa pacientovi predpisujú nasledujúce postupy:

 • koronograf;
 • počítačová tomografia;
 • zvuk srdca.

Kontraindikácie pre operáciu sú nasledujúce stavy:

 • kombinované ochorenie aorty a trikuspidálnej chlopne;
 • ťažká mitrálna nedostatočnosť;
 • chyby v štruktúre ventilu.

Operácia sa vykonáva za celkovej alebo lokálnej anestézie 1-2 hodiny. Po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie:

 • alergická reakcia;
 • zlyhanie obličiek;
 • krvácanie v mieste vpichu;
 • teplota;
 • arytmie;
 • vzduchová embólia.

Po operácii je dieťa v nemocnici s kardiológom. Po 6-12 týždňoch sa pacientovi predpisujú nasledujúce štúdie: echokardiografia, elektrokardiogram, biochemický krvný test.

Dieťaťu sa podáva antibakteriálna liečba penicilínovými prípravkami.

Ako znížiť hladinu cholesterolu

Mnoho ľudí môže mať vysoký cholesterol, od mladých po staré. Cholesterol nikoho nestojí, preto buďte pozorní na vaše telo, ak si všimnete aspoň jedno znamenie, potom je čas zvoniť alarm.

Medzi príznakmi vysokého cholesterolu sa vyznačujú nasledovné príznaky: v blízkosti rohovky sa objaví svetlošedý okraj, žlté uzliny sa tvoria pod viečkami, bolesť v srdci, slabosť v nohách a plaketa v cievach.

Prečítajte si o najjednoduchšom spôsobe zníženia hladiny cholesterolu tu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

O jazyku reoencefalografických nálezov

Nedávno v súvislosti s rozšírením diagnostických schopností a zvýšením presnosti získaných údajov opäť vzrástol záujem o tradičnú impedančnú metódu pre diagnostiku vaskulárnej patológie mozgovo-renaencefalografickej (REG).

Čo je blokáda AV: príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je blokáda AV, ako liečba a prognóza závisia od závažnosti života, ako dlho je implantovaný kardiostimulátor, ako udržať srdce doma.

Rehabilitačný plán po mŕtvici akéhokoľvek druhu.

Z tohto článku sa dozviete, čo sa deje v rehabilitácii po mŕtvici doma, ako by mala prebehnúť každá fáza obnovy. Čo musíte urobiť, aby ste sa zotavili čo najskôr.

Najnovšia generácia statínov - drogy s vysokou účinnosťou a jednoduchosťou použitia.

Zvýšené hladiny cholesterolu v krvi vyžadujú lekársku korekciu, ktorej trvanie môže byť mesiace alebo roky, takže lekári sú opatrní pri výbere liekov.

Príčiny a liečba extrasystolických arytmií

Poruchy srdcového rytmu v podobe náhlej kontrakcie - extrasystolická arytmia, vzniká v dôsledku zlyhania vedenia nervového impulzu v srdci. Porucha sa prejavuje v práci komôr a predsiení, vyvoláva zhoršenie krvného obehu a nedostatok kyslíka v tele.

Nízky krvný tlak - príčiny a liečba

Krvný tlak je jedným z hlavných ukazovateľov stálosti vnútorného prostredia ľudského tela. Skladá sa z dvoch indikátorov: systolický a diastolický krvný tlak.Systolický krvný tlak sa pohybuje od 110 do 130 mm Hg.