Pojem "stenóza renálnej artérie" znamená zúženie lúmenu v porovnaní s priemerom tejto tepny u zdravého človeka. To vedie k zníženiu perfúzie obličiek a vzniku chronických ochorení obličiek u ľudí, ktoré sú charakterizované poklesom glomerulárnej filtrácie, hypertenzie a zvýšenej nefrosklerózy. Hemodynamicky významná je stenóza, ktorá vedie k zníženiu lumenu artérie o 50% alebo viac. Avšak ak existujú faktory, ktoré zhoršujú prívod krvi do obličiek, príznaky ochorenia sa môžu objaviť aj s menej významným zúžením cievy.

dôvody

Existuje veľa rôznych príčin, ktoré môžu spôsobiť poškodenie renálnych artérií. Patria medzi ne:

 • aterosklerotický proces;
 • fibromuskulárna dysplázia;
 • vaskulitída a nešpecifická aortoartritída;
 • hypoplázia renálnej artérie;
 • stláčanie hlavnej tepny obličiek zvonka (napríklad nádor);
 • koarktácia aorty;
 • embólia, trombóza atď.

Ateroskleróza sa považuje za najčastejšiu príčinu stenózy renálnej artérie. Približne 40-65% prípadov tejto patológie je spojených so zúžením lumen cievy aterosklerotickým plakom, ktorý môže byť umiestnený v aorte a zostupom do renálnej artérie alebo priamo v nej.

Aterosklerotická stenóza môže byť jednostranná alebo bilaterálna. Spôsobuje najmenej 15% všetkých prípadov arteriálnej hypertenzie, ktoré sa považujú za nevyhnutné.

Faktory predisponujúce k aterosklerotickým léziám renálnych artérií:

Zníženie lumenu renálnych artérií vedie k zníženiu tlaku pulzu vo svojich vetvách a nedostatočnému prívodu krvi do tkaniva obličiek. V reakcii na túto skutočnosť nastáva hyperplázia juxtaglomerulárneho aparátu a zvýšenie koncentrácie renínu produkovaného bunkami tohto prístroja. Výsledkom je, že angiotenzinogén 2 sa hromadí v krvi, čo je silný vazokonstrikčný faktor (obmedzuje krvné cievy) a prispieva k zvýšeniu sekrécie aldosterónu, oneskoreniu sodíka a vody v tele. Po určitý čas udržiava angiotenzín 2 tón glomerulusu, ktorý prináša a vykonáva arterioly, čo pomáha udržiavať dostatočnú hladinu glomerulárnej filtrácie a dostatočný prísun krvi do renálnych štruktúr. Keď však postupuje patologický proces, zvyšuje sa arteriálna hypertenzia, zhoršuje sa funkcia obličiek a vyvíja sa nefroskleróza.

Na druhom mieste medzi patologickými stavmi vedúcimi k stenóze renálnej artérie je fibrózna svalová dysplázia. Častejšie sa zisťuje u žien mladších ako 45 rokov. Zároveň sú zvyčajne ovplyvnené distálne alebo priemerné oddelenia tepny. Skutočne zúženie je dôsledkom hyperplázie, pokrývajúcej nádobu vo forme krúžku. U 50% pacientov môže byť lézia bilaterálna.

V 16-22% prípadov je zúženie renálnych artérií spôsobené nešpecifickou aortoartritídou. Ide o autoimunitné ochorenie vaskulitídovej skupiny, ktorá postihuje aortu a jej vetvy. Viac náchylné na to sú mladé ženy a deti.

Stenóza renálnych ciev v dôsledku iných príčin je oveľa menej častá.

príznaky

Klinické príznaky stenózy renálnej artérie nie sú špecifické. V počiatočných štádiách ochorenia spravidla neexistujú žiadne sťažnosti. Iba u niektorých pacientov sa zistia bolesti hlavy a emočná labilita. Pri auskultácii brucha sa často počuje hluk v hornej časti s jednou alebo dvoma stranami.

S rastom stenózy a vyčerpaním kompenzačných schopností sa stav pacienta zhoršuje.

Prvým a hlavným príznakom tejto patológie je arteriálna hypertenzia, ktorá nie je veľmi citlivá na liečbu. Niekedy jediným objektívnym znakom ochorenia môže byť nárast diastolického tlaku.

Ak je aterosklerotická stenóza príčinou arteriálnej hypertenzie, u týchto pacientov sa zvyčajne prejavujú iné prejavy aterosklerózy (koronárna choroba srdca, prerušovaná klaudikácia). Okrem toho sú pozoruhodné nasledujúce funkcie:

 • skorý začiatok a pretrvávajúca hypertenzia;
 • vysoký krvný tlak: systolický - nad 200 mm Hg. Art., Diastolický - viac ako 130-140 mm Hg. v.;
 • rýchle zvýšenie jej príznakov;
 • nepriaznivé varianty denných výkyvov tlaku (zle znižuje a v noci sa zvyšuje);
 • rezistencia na antihypertenzívne lieky;
 • zhoršenie funkčnej schopnosti obličiek (zníženie rýchlosti glomerulárnej filtrácie a zvýšenie kreatinínu v krvi);
 • veľké množstvo komplikácií (cerebrovaskulárna príhoda, srdcové zlyhanie).

Naviac, vymenovanie inhibítorov ACE a blokátorov angiotenzínového receptora nielenže neznižuje krvný tlak, ale tiež zhoršuje funkciu obličiek. Tiež prispieva k rastu renálneho zlyhania pri podávaní nesteroidných protizápalových liekov a diuretík.

Úlohu pri zhoršovaní obličiek zohráva cholesterolová embólia renálnych artérií ako dôsledok narušenia integrity aterosklerotického plaku vláknitého uzáveru počas destabilizácie jeho stavu (poranenie, vysoké dávky antikoagulancií). Klinicky sa to prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť chrbta;
 • oligo alebo anúria;
 • zmeny sedimentov v moči (leukocyturia, hematúria);
 • zvýšenie kreatinínu v krvi;
 • hyperkaliémie.

Okrem obličkových ciev môže ovplyvniť:

 • mozgové artérie (ťažké bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie, prechodné ischemické záchvaty, mŕtvica);
 • sietnice (krvácanie, opuch nervového nervu);
 • cievy tráviaceho systému (intestinálna obštrukcia ischémie, gastrointestinálne krvácanie);
 • kožné cievy (čisté livedo, trofické poruchy).

U starších pacientov sa táto patológia môže kombinovať s inými ochoreniami obličiek:

Zásady diagnostiky

Lekár môže mať podozrenie, že pacient má stenózu renálnej artérie kvôli kombinácii klinických príznakov a znakov priebehu ochorenia. Avšak iba metódy inštrumentálneho výskumu ho môžu potvrdiť:

 1. Dopplerovský ultrazvuk (používaný v počiatočnej fáze diagnostiky, pretože technika je minimálne invazívna a nevyžaduje zavedenie kontrastných látok).
 2. Počítačová tomografia obličiek s angiokontrastom (poskytuje možnosť spoľahlivo posúdiť veľkosť obličiek, stupeň zúžení renálnych artérií a identifikovať prítomnosť aterosklerotických plakov).
 3. Magnetické rezonančné zobrazovanie (vysoko informatívne, ale obmedzené vďaka vysokým nákladom).
 4. Kontrastná angiografia (najpresnejšia diagnostická metóda na zistenie zmien lúmenu renálnych artérií, je plná rizík funkcie obličiek a vývoj embolizácie cholesterolu).
 5. Scintigrafia rádioizotopov (výsledky kaptoprilových testov nepriamo naznačujú poškodenie artérií obličiek).
 6. Vylučujúca urografia (odhaľuje oneskorené vylučovanie kontrastu na postihnutej strane).

Laboratórne testy dopĺňajú získané údaje, medzi ktorými sú povinné:

liečba

Pri stenóze renálnej artérie je hlavnou liečbou chirurgická intervencia. Objem operácie závisí od rozšírenia patologického procesu a od lokalizácie zužujúcej sa oblasti v tepne.

 • U jedincov s vysokým operačným rizikom sa vykonáva perkutánna endovaskulárna dilatácia a stentovanie.
 • S izolovanou aterosklerotickou léziou renálnych ciev sa uskutočňuje endarterektómia.
 • V prípade fibromuskulárnej dysplázie sa uskutoční resekcia postihnutej oblasti cievy, po ktorej nasleduje vytvorenie anastomózy alebo protetiky.
 • Pri nešpecifickej aortoarteritide sa vykonáva korekčná operácia nielen na renálnych tepnách, ale aj na aortu.
 • Zistená atrofia obličiek a neschopnosť vykonávať jej funkciu je indikáciou pre nefrektómiu.

Liečba stenózy renálnej artérie nie je fyziologická, pretože použitie antihypertenzívnych liekov vedie k zhoršenému prívodu krvi do obličiek, ktorý je bez hypoperfúzie. ACE inhibítory a blokátory angiotenzínového receptora v tejto patológii neplatí, pretože môžu zhoršiť funkciu obličiek. V prípade potreby sa z antihypertenzívnych liekov používajú blokátory vápnikového kanála a α-blokátory.

Konzervatívna liečba sa vykonáva u starších pacientov so systémovou léziou krvného riečiska. Pri aterosklerotickom procese je nutne predpísaná liečba znižujúca hladiny lipidov a dezagreganty.

Ktorý lekár sa má kontaktovať

Ak máte podozrenie na stenózu renálnej artérie, mali by ste sa spojiť s vaskulárnym chirurgom alebo nefrologom. Radiológ a ultrazvukový špecialista sa aktívne zapájajú do diagnostiky. Okrem toho je potrebná konzultácia s kardiológa a reumatológom.

záver

Včasná detekcia stenózy renálnej artérie a chirurgická liečba poskytuje dobré výsledky. Nemožnosť chirurgickej korekcie stenózy alebo jej detekcie v štádiu zlyhania obličiek a komplikácií určuje nepriaznivú prognózu.

Lekárska animácia "stenting renálnej artérie":

Príčiny a liečba stenózy renálnej artérie

Stenóza renálnych artérií je nefropatické ochorenie, ktoré je spôsobené zúžením (stenózou) alebo úplnou oklúziou (oklúziou) renálnych artérií. Renálna stenóza môže byť jednostranná alebo bilaterálna, keď sú postihnuté cievy oboch obličiek. Súčasne sa zvyšujú príznaky renovaskulárnej hypertenzie, narušené dodávanie krvi do obličiek až po ischémiu. Stenóza renálnej artérie je niekoľkých typov:

 1. Ateroskleróza - tvorí 70% všetkých stenóz obličiek, často poškodzujúcich obličky starších mužov. Tento typ stenózy je lokalizovaný v ústach renálnych artérií.
 2. Fibrouskulárna dysplázia je menej častým typom stenózy, ktorá je bežnejšia u dievčat a žien v akomkoľvek veku. Lokalizované patologické zaostrenie v strednej alebo vzdialenej časti tepien.

Etiológia a patogenéza

Dôvody vzniku tohto ochorenia sú:

 1. Arterioskleróza - z tohto dôvodu sa vyskytuje 70% všetkých renálnych stenóz a dvojnásobne viac mužov trpí touto chorobou ako ženy.
 2. Fibrouskulárna dysplázia - 25% všetkých stenóz obličiek sa vyvinie kvôli arteriálnej dysplázii, ktorá môže byť vrodená alebo idiopatická, častejšie ženy vo veku 30 až 45 rokov trpia.
 3. Nefrologické patológie, ako je hypoplázia, aneuryzma, vonkajšia kompresia alebo oklúzia renálnych artérií spôsobujú renálnu stenózu v 5% všetkých prípadov.
Oklúzia (oklúzia) tepny v obličkách

Faktory prispievajúce k rozvoju renálnej stenózy:

 • nadváhou;
 • zvýšená hladina glukózy v krvi;
 • veľké množstvo cholesterolu v krvi;
 • arteriálna hypertenzia;
 • fajčenie;
 • pokročilý vek;
 • chronické ochorenie obličiek;
 • genetická predispozícia.

Renálna stenóza je charakterizovaná aktiváciou komplexného mechanizmu renín-angiotenzín-aldosterónového systému.

Jednoducho povedané, v dôsledku tejto choroby je funkcia obličiek normálna, v tele je zadržané veľké množstvo tekutiny, v krvi je veľa sodíka, čo ovplyvňuje steny krvných ciev, zvyšuje ich citlivosť na účinky hormónov a zvyšuje ich tón. Z tohto dôvodu dochádza k zvýšeniu zvýšeného tlaku krvi, ktoré dosahuje 250 mm Hg.

Schematické znázornenie stentovania renálnej artérie

Klinický obraz choroby

Klinicky sa stenóza renálnych artérií prejavuje u každého pacienta svojou vlastnou cestou, ale existuje niekoľko symptómov, ktoré naznačujú vývoj tohto ochorenia:

 • vysoký krvný tlak;
 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • blikajúce mušky pred očami;
 • hučanie v ušiach;
 • bolesť v oku;
 • porucha spánku;
 • emocionálna nestabilita;
 • porucha pamäti;
 • dýchavičnosť;
 • bolesť na hrudníku, vyžarujúca do oblasti srdca a ľavej ruky;
 • búšenie srdca;
 • svalová slabosť;
 • bolesť bolesti dolnej časti chrbta;
 • v moči je prítomné malé množstvo bielkovín;
 • pri meraní krvného tlaku sa zistí jeho asymetria v rôznych končatinách;
 • systolický a diastolický šelest, počúvaný v oblasti renálnych artérií.

diagnostika

Vzhľadom na skutočnosť, že renálna hypertenzia je veľmi podobná esenciálnej hypertenzii, je potrebných niekoľko ďalších štúdií na presnú diagnózu a predpisovanie priebehu liečby:

 • všeobecný a biochemický krvný test;
 • rozbor moču;
 • Ultrazvuk obličiek;
 • MRI obličiek;
 • výskum rádioizotopov;
 • duplexné vyšetrenie renálnych artérií;
 • Angiografia.

liečba

Až donedávna bola liečba stenózy renálnej artérie obmedzená na odstránenie poraneného orgánu. Ale našťastie sa medicína neustále vyvíja, objavujú sa nové metódy diagnostiky a liečby. Dnes sa stenóza obličiek liečí niekoľkými spôsobmi:

 • konzervatívna metóda;
 • chirurgická liečba;
 • tradičná medicína.

Hlavným príznakom renálnej stenózy je arteriálna hypertenzia, ktorá sa lieči liekom. Výber liekov závisí od závažnosti hypertenzie:

 1. Prvý stupeň - normotenzia alebo mierna hypertenzia - sa vyznačuje normálnou funkciou obličiek a pacientom, ktorých krvný tlak neprekračuje normálne hodnoty, alebo príležitostne mierne prekračuje hornú hranicu normálu. V tomto štádiu sa pacientovi môžu podať diuretiká alebo antihypertenzívne lieky, ktoré pomáhajú rýchlo zastaviť útok.
 2. Druhý stupeň - kompenzácia - charakteristickým znakom tejto fázy je pretrvávajúca hypertenzia, znížená funkcia obličiek a mierne zníženie jej veľkosti. Pacient potrebuje stálu liečbu a pozorovanie ošetrujúceho lekára.
 3. Tretia etapa - dekompenzácia - je charakterizovaná ťažkou hypertenziou, ktorá je refraktérna voči antihypertenzívnym liekom, veľkosť obličiek je výrazne znížená a ich funkcia je narušená. Liečba sa vykonáva iba v nemocnici pod prísnym dohľadom lekárov.

Dokonca aj lekári poznajú pojem "malígna hypertenzia", ​​keď tlak stúpa pri rýchlosti blesku na kritické úrovne, veľkosť obličiek klesá na 4 cm a účinnosť poškodeného orgánu je značne narušená. Stenóza renálnej artérie má často takú komplikáciu.

Ak chcete normalizovať krvný tlak, predpíšte postup komplexnej liečby vrátane:

 • antihypertenzívne lieky;
 • Blokátory ACE;
 • diuretiká.

Chirurgická liečba

Renálna stenóza, potvrdená laboratórnymi testami, je indikáciou pre operáciu. Typ operácie určuje lekár, berúc do úvahy všeobecný stav pacienta, závažnosť a typ stenózy. Najčastejšie sa stenóza obličiek liečí nasledujúcimi operáciami:

 1. Posunovanie - vytvorenie systému výhybiek, ďalšia cesta pre prietok krvi, obchádzanie postihnutej oblasti tepien.
 2. Endovaskulárna balóniková dilatácia (angioplastika) je chirurgický zákrok, pri ktorom je lumen zúženej cievy dilatovaný s nafukovacím balónikom vloženým do vnútra nádoby.
 3. Stentizácia renálnych artérií je rozšírením stenóznej cievy pomocou špeciálnych pružných alebo sieťových stentov, ktoré sú inštalované vo vnútri cievy, rozširujú ju a obnovujú tok krvi.
 4. Odstránenie stenóznej oblasti tepny - odstránenie poškodenej oblasti cievy.
 5. Protéza renálnej artérie je rekonštrukčný typ operácie, ktorá sa vykonáva po resekcii tepien. Hlavnou úlohou je obnoviť prietok krvi pomocou implantátu renálnej artérie.
 6. Nefrektómia je radikálnym spôsobom liečby renálnej stenózy, ktorá zahŕňa úplné odstránenie poškodeného orgánu.
Obchádzka obličkovej tepny

Tradičná medicína pri liečbe renálnej stenózy

Ako bolo uvedené vyššie, stenóza obličiek je najčastejšie liečená chirurgicky. Ale v niektorých prípadoch, keď sa funkcia obličiek a ich veľkosť nezmenia, znížiť krvný tlak, môžete použiť metódy tradičnej medicíny.

Ak chcete vyčistiť a vytvoriť pružné cievy, pomôže vám infúzia šípky a hlohu. Pri jeho príprave sa boky a hloh v pomere 1: 2. Napríklad 4 lyžice divokej ruže a 8 lyžíc hloh. Plody umyjeme a vložíme do termosky, ktorá sa naplní vriacou vodou počas 8 hodín v objeme 2 litre. Potom je naša infúzia pripravená a užívajte 1 pohár 3 krát denne pred jedlom.

Dobre pomáha pri stenóze odvar z kôry horského popola. 100 g kôry nalejte 300 ml vody a varíme približne 2 hodiny. Po ochladení filtrajte a uložte do chladničky. Prijmite také odvar z 3 lyžice. l. pred jedlom.

Liečivá bylina Melissa pomáha odstrániť tinnitus, závraty a bolesti hlavy. Na tento účel ho môžete pridať do čaju alebo urobiť špeciálnu infúziu. Recepty tradičnej medicíny nezmierňujú stenózu, ale výrazne zlepšia pacientovu všeobecnú pohodu.

Odstránenie nadbytočnej tekutiny z tela a tým zníženie tlaku pomôže zberu obličiek. Môže byť pripravená samostatne, ale je lepšie kúpiť hotový obličkový čaj v lekárni.

Renálna stenóza: prognóza

Ak je neskorá detekcia a liečba ochorenia, renálna stenóza môže mať nasledujúce komplikácie:

Po chirurgickom zákroku na obnovenie zdravia pacienta trvá 4-6 mesiacov. Po identifikácii a liečbe tejto choroby je pacient na účte "D" s nefrologom a kardiológa.

prevencia

Renálna stenóza, ako akákoľvek choroba, je ľahšie liečiť s včasnou diagnostikou. Aby ste predišli vzniku tejto choroby, musíte dodržiavať niektoré pravidlá:

 • neustále monitorovať krvný tlak;
 • zbaviť sa ďalších kilogramov;
 • prestať fajčiť, obmedziť používanie alkoholických nápojov;
 • viesť zdravý a aktívny životný štýl;
 • Keď sa objavia prvé alarmujúce príznaky, ihneď vyhľadajte vysoko kvalifikovanú lekársku pomoc.

Pri včasnej liečbe lekárovi a pri vykonávaní všetkých jeho odporúčaní má každý šancu na zotavenie. Neztraťte to, samoliečite.

Príznaky vaskulárnej konstrikcie

Stenóza renálnej artérie (SPA) je závažné ochorenie sprevádzané zúžením lumenov cievy, ktoré sa živí obličkami. Patológia spočíva v jurisdikcii nielen nefrologov, ale aj kardiológov, pretože hlavným prejavom sa zvyčajne stáva ťažká hypertenzia, ktorú je ťažké napraviť.

Pacienti s stenózou renálnej artérie sú prevažne starší ľudia (po 50 rokoch života), ale u mladých ľudí môže byť diagnostikovaná aj stenóza. Medzi staršími ľuďmi s aterosklerózou krvných ciev sú muži dvakrát viac ako ženy a pre vrodenú vaskulárnu patológiu prevažujú ženy, u ktorých sa choroba objavuje po 30-40 rokoch.

Každý desiaty človek trpiaci vysokým krvným tlakom má stenózu hlavných obličkových ciev ako hlavnú príčinu tohto ochorenia. Dnes je známe a popísané viac ako 20 rôznych zmien, čo vedie k zúženiu renálnych artérií (PA), zvýšeniu tlaku a sekundárnym sklerotickým procesom v parenchýme orgánu.

Prevalencia patológie si vyžaduje nielen moderné a presné diagnostické metódy, ale aj včasnú a účinnú liečbu. Je známe, že najlepšie výsledky možno dosiahnuť počas chirurgickej liečby stenózy, zatiaľ čo konzervatívna liečba zohráva podpornú úlohu.

Príčiny PA stenózy

Najčastejšou príčinou zúženia renálnej artérie je ateroskleróza a fibromuskulárna dysplázia artérie. Ateroskleróza predstavuje až 70% prípadov, fibromuskulárna dysplázia predstavuje asi tretinu prípadov.

Ateroskleróza renálnych artérií so zúžením lúmenu sa zvyčajne vyskytuje u starších mužov, často s ischemickou chorobou srdca, cukrovkou a obezitou. Lipidové plaky sa častejšie nachádzajú v počiatočných segmentoch obličkových ciev, v blízkosti aorty, ktoré môžu byť tiež ovplyvnené aterosklerózou, stredná časť ciev a rozvetvená zóna v parenchýme orgánov sú oveľa menej časté.

Fibrouskulárna dysplázia je vrodená patológia, pri ktorej sa steny tepien zahustia, čo vedie k zníženiu lumenu. Táto lézia je zvyčajne lokalizovaná v strednej časti PA, 5 krát častejšie diagnostikovaná u žien a môže byť bilaterálna.

ateroskleróza (vpravo) a fibromuskulárna dysplázia (vľavo) - hlavné príčiny PA stenózy

Približne 5% SPA je spôsobených inými dôvodmi, vrátane zápalu cievnych stien, aneuryzmálnej expanzie, trombózy a embolizácie obličiek, kompresie nádorov, lokalizovaných vonku, Takayasuovej choroby, prolapsu obličiek. U detí dochádza k intrauterinnej vývojovej poruche cievneho systému s PA stenózou, ktorá sa prejaví ako hypertenzia v detstve.

Je možná jednostranná aj bilaterálna stenóza renálnych artérií. Porážka oboch ciev sa pozoruje pri kongenitálnych dyspláziách, ateroskleróze, cukrovke a prebieha viac zhubne, pretože sú súčasne dve ischémie v ischémii.

V prípade porušenia prietoku krvi cez renálne cievy sa aktivuje systém regulujúci hladinu krvného tlaku. Hormónový renín a enzým konvertujúci angiotenzín prispievajú k tvorbe látok, ktoré spôsobujú spazmus malých arteriol a zvýšenie periférnej vaskulárnej rezistencie. Výsledkom je hypertenzia. Zároveň nadobličkové žľazy vytvárajú prebytok aldosterónu, pri ktorom dochádza k zachovaniu kvapaliny a sodíka, čo tiež prispieva k zvýšeniu tlaku.

Pri porážke dokonca jednej z artérií, vpravo alebo vľavo, sa spúšťajú vyššie opísané mechanizmy hypertenzie. V priebehu času sa zdravá oblička "prestaví" na novú úroveň tlaku, ktorá sa aj naďalej udržiava aj vtedy, keď je chorá oblička úplne odstránená alebo v jej obore obnovená angioplastika.

Okrem aktivácie systému udržiavania tlaku je choroba sprevádzaná ischemickými zmenami v samotnej obličke. Na pozadí absencie arteriálnej krvi nastáva tubulárna dystrofia, v strome a glomerulách v orgáne dochádza k rastu spojivového tkaniva, čo nevyhnutne vedie k atrofii a nefroskleróze v priebehu času. Obličky sú zhutnené, znížené a neschopné vykonávať priradené funkcie.

Vyjadrenia SPA

Po dlhú dobu môžu kúpele existovať asymptomaticky alebo vo forme benígnej hypertenzie. Jasné klinické príznaky ochorenia sa objavujú, keď sa plavidlo zužuje na 70%. Najčastejšími príznakmi sú sekundárna renálna arteriálna hypertenzia a príznaky poškodenia parenchýmu (znížená filtrácia moču, intoxikácia metabolických produktov).

Pretrvávajúce zvýšenie tlaku, zvyčajne bez hypertenzných kríz, u mladých pacientov vedie lekára k myšlienke možnej fibromuskulárnej dysplázie a ak pacient prekročil 50-ročnú známku, je pravdepodobne aterosklerotické poškodenie obličkových ciev.

Renálna hypertenzia sa vyznačuje nárastom nielen systolického, ale aj diastolického tlaku, ktorý môže dosiahnuť 140 mm Hg. Art. a ďalšie. Tento stav je veľmi ťažké liečiť štandardnými antihypertenzívnymi liekmi a vytvára vysoké riziko kardiovaskulárnych nehôd vrátane mozgovej príhody a infarktu myokardu.

Medzi sťažnosťami pacientov s renálnou hypertenziou sa uvádzajú:

Ťažké bolesti hlavy, tinitus, blikajúce "lietať" pred očami; Znížená pamäť a duševné výkony; slabosť; závraty; Nespavosť alebo denná ospalosť; Podráždenosť, emočná nestabilita.

Konštantný vysoký stres na srdci vytvára podmienky pre jeho hypertrofiu, pacienti sa sťažujú na bolesť na hrudníku, palpitácie, pocit prerušenia práce orgánu, dýchavičnosť sa objavuje, vo vážnych prípadoch sa vyvíja pľúcny edém vyžadujúci si naliehavú starostlivosť.

Okrem hypertenzie môže byť ťažká a bolestivá v oblasti bedier, výskyt krvi v moči, slabosť. V prípade prebytku vylučovania aldosterónu nadobličkami pacient pacientky veľa, uvoľňuje veľké množstvo nekoncentrovaného moču nielen počas dňa, ale aj v noci sú možné kŕče.

V počiatočnom štádiu ochorenia sa zachováva práca obličiek, ale objavuje sa hypertenzia, ktorá sa však môže liečiť liekom. Subkomenzácia je charakterizovaná postupným poklesom činnosti obličiek av štádiu dekompenzácie sú zreteľne viditeľné príznaky zlyhania obličiek. Hypertenzia v terminálnom štádiu sa stáva malígnym, tlak dosahuje maximálne hodnoty a nie je "stratený" drogami.

SPA je nebezpečné nielen svojimi prejavmi, ale aj komplikáciami v podobe hemoragií v mozgu, infarktom myokardu, pľúcnym edémom na pozadí hypertenzie. U väčšiny pacientov je ovplyvnená sietnica očí, jej oddelenie a slepota sú možné.

Chronické zlyhanie obličiek, ako konečná fáza patológie, je sprevádzaná intoxikáciou s metabolickými produktmi, slabosťou, nevoľnosťou, bolesťami hlavy, malým množstvom moču, ktoré môžu obličky filtrovať samostatne so zvýšeným edémom. Pacienti sú náchylní na zápal pľúc, perikarditídu, zápal peritonea, poškodenie slizníc horných dýchacích ciest a tráviaceho traktu.

Ako identifikovať stenózu renálnej artérie?

Preskúmanie pacienta s podozrením na stenózu ľavej alebo pravej renálnej artérie začína podrobným objasnením sťažností, dobou ich výskytu, odpoveďou na konzervatívnu liečbu hypertenzie, ak už bola predpísaná. Ďalej lekár vypočuje srdce a veľké cievy, predpíše krvné a močové testy a ďalšie prístrojové vyšetrenia.

angiografická stenóza oboch renálnych artérií

Pri prvom vyšetrení je možné odhaliť rozšírenie srdca kvôli hypertrofii ľavých častí, posilnenie druhého tónu nad aortou. V hornej časti brucha je počuť šum, čo naznačuje zúženie renálnych artérií.

Hlavnými biochemickými parametrami SPA budú hladiny kreatinínu a močoviny, ktoré sa zvyšujú kvôli nedostatočnej schopnosti filtrácie obličiek. Erytrocyty, leukocyty a bielkoviny sa nachádzajú v moči.

Z ďalších diagnostických metód sa používa ultrazvuk (obličky sú zmenšené) a dopplerometria umožňuje fixovať zúžené tepny a zmenu rýchlosti toku krvi cez neho. Informácie o veľkosti, umiestnení a funkčných schopnostiach možno získať výskumom rádioizotopov.

Arteriografia sa považuje za najinformatívnejšiu diagnostickú metódu, keď sa určuje lokalizácia, stupeň stenózy PA a hemodynamické poruchy pomocou kontrastnej rôntgenovej difrakcie. Je tiež možné vykonať CT a MRI.

Liečba stenózy renálnej artérie

Pred začatím liečby lekár odporučí, aby sa pacient vzdal zlých návykov, začal dodržiavať stravu so zníženým príjmom soli, obmedzoval tekutinu, tuky a ľahko dostupné sacharidy. Pri ateroskleróze obezity je potrebné zníženie telesnej hmotnosti, pretože obezita môže spôsobiť ďalšie ťažkosti pri plánovaní chirurgickej intervencie.

Konzervatívna terapia stenózy renálnej artérie je pomocná, neumožňuje eliminovať hlavnú príčinu ochorenia. Zároveň pacienti potrebujú korekciu krvného tlaku a močenie. Dlhodobá liečba je indikovaná u starších ľudí a pacientov s rozšírenými aterosklerotickými vaskulárnymi léziami, vrátane koronárnych lézií.

Keďže symptomatická hypertenzia sa stáva hlavným prejavom stenózy renálnej artérie, liečba je zameraná predovšetkým na znižovanie krvného tlaku. Na tento účel sú predpísané diuretiká a antihypertenzíva. Treba mať na pamäti, že so silným zúžením lumenu renálnej artérie, zníženie tlaku na normálne počty prispieva k zhoršeniu ischémie, pretože v tomto prípade bude k parenchýmu orgánov ešte menej krvi. Ischémia spôsobí progresiu sklerotických a dystrofických procesov v tubuloch a glomerulách.

Medzi činidlá výberu pre hypertenziu na pozadí stenózy PA sú ACE inhibítory (capropryl), ale s aterosklerotickou vazokonstrikciou, sú kontraindikované, vrátane tých s kongestívnym zlyhaním srdca a diabetom, preto sú nahradené

Kardioselektívne beta-blokátory (atenolol, egilok, bisoprolol); Blokátory pomalých kalciových kanálov (verapamil, nifedipín, diltiazem); Alfa-adrenergné blokátory (prazosin); Slučkové diuretiká (furosemid); Agonisty imidazolínových receptorov (moxonidín).

Dávky liekov sa vyberajú individuálne, je žiaduce nepovoliť prudký pokles tlaku a pri výbere správneho dávkovania lieku sa hladina kreatinínu a draslíka v krvi kontroluje.

Pacienti s aterosklerotickou stenózou potrebujú statíny na úpravu porúch metabolizmu tukov a pri cukrovke sú indikované látky znižujúce lipidy alebo inzulín. Aby sa zabránilo trombotickým komplikáciám, používajú sa aspirín a klopidogrel. Vo všetkých prípadoch sa dávka liekov volí na základe filtračnej schopnosti obličiek.

Pri závažnom zlyhaní obličiek na pozadí aterosklerotickej nefrosklerózy sa pacientovi podáva hemodialýza alebo peritoneálna dialýza na ambulantnej báze.

Konzervatívna liečba často nedáva požadovaný účinok, pretože stenóza s liekmi nemožno odstrániť, takže hlavným a najúčinnejším opatrením môže byť len chirurgická operácia, ktorej náznaky sú považované za:

Závažná stenóza, ktorá spôsobuje zhoršenú hemodynamiku v obličkách. Zúženie tepny v prítomnosti jednej obličky; Malígna hypertenzia; Chronické zlyhanie orgánu pri porážke jednej z tepien; Komplikácie (pľúcny edém, nestabilná angína pectoris).

Typy intervencií používané v kúpeľoch:

Stentná a balónová angioplastika; bypass; Resekcia a protetika renálnej artérie; Odstraňovanie obličiek;

angioplastika a PA stenting

Stentovanie zahŕňa vloženie špeciálnej trubice zo syntetických materiálov do lúmenu renálnej artérie, ktorá je posilnená v mieste stenózy a umožňuje stanoviť tok krvi. V balónikovej angioplastike sa pomocou katétra zavádza špeciálny balónik femorálnou artériou, ktorá sa napína v oblasti stenózy a tým ju rozširuje.

Video: Angioplastika a stentovanie - minimálne invazívny spôsob liečby SPA

Pri renálnej vaskulárnej ateroskleróze bude posun dávať najlepší účinok, keď je renálna tepna prišitá do aorty, s výnimkou miesta stenózy z krvného riečišťa. Je možné odstrániť časť cievy a potom protetiku s vlastnými nádobami alebo syntetickými materiálmi pacienta.

A) Protétika renálnej artérie a B) Bilaterálny PA bypass so syntetickou protézou

Ak nie je možné vykonať rekonštrukčné zákroky a rozvoj atrofie a sklerózy obličiek, je ukázané odstránenie orgánu (nefrektómia), ktorá sa vykonáva v 15 až 20% prípadov patológie. Ak je stenóza spôsobená vrodenými príčinami, potom sa zvažuje otázka potreby transplantácie obličky, zatiaľ čo s aterosklerózou ciev sa takáto liečba nevykonáva.

V pooperačnom období sú možné komplikácie vo forme krvácania a trombózy v oblasti anastomóz alebo stentov. Obnovenie prípustnej hladiny krvného tlaku môže vyžadovať až šesť mesiacov, počas ktorých pokračuje konzervatívna antihypertenzívna liečba.

Prognóza ochorenia je určená stupňom stenózy, povahou sekundárnych zmien v obličkách, účinnosťou a možnosťou chirurgickej korekcie patológie. Pri ateroskleróze sa viac ako polovica pacientov po chirurgickom zákroku vráti do normálneho tlaku a v prípade vaskulárnej dysplázie jej chirurgická liečba umožňuje obnoviť u 80% pacientov.

Krok 1: plaťte za konzultáciu pomocou formulára → Krok 2: po zaplatení položte svoju otázku v nižšie uvedenom formulári ↓ Krok 3: Môžete tiež poďakovať špecialistovi inou platbou za ľubovoľnú sumu ↑

Stenóza renálnej artérie (SPA) je pomerne bežnou chorobou, ktorá postihuje starších mužov a ženy po 30 rokoch. Prečo? Odpoveď je nejasná, ale moderný liek poskytuje predpoklady o tomto vývoji.

Pozrime sa podrobne na to, čo je stenóza renálnej artérie, aké typy tejto patológie sú známe. Príčiny ochorenia a najčastejšie príznaky. Moderné metódy liečenia patológie vrátane ľudových metód.

Čo je SPA a ako sa to deje

Stenóza renálnej artérie je nefropatická porucha. Je spôsobená stenózou (kontrakciou) alebo konečnou oklúziou (oklúziou) tepien vedúcich k obličkám.

Toto ochorenie môže postihnúť obidve obidve obličky. Jednostranná patológia spôsobuje poškodenie krvného obehu v jednom orgáne, ale obe trpia, pretože druhá (zdravá) oblička je vystavená zvýšenému stresu.

Bilaterálna alebo bilaterálna stenóza je veľmi vážna choroba, pretože funkcie spárovaného orgánu sú narušené a je takmer nemožné ich kompenzovať. Pacienti s touto patológiou sú často nútení pravidelne vykonávať taký postup ako hemodialýza - čistenie krvi cez "umelé obličky".

Existujú dva typy stenózy, ktoré sa líšia v lokalizácii arteriálnych lézií:

Ateroskleróza - predstavuje až 90% prípadov tejto choroby a je charakteristická pre staršiu vekovú skupinu, najmä u mužskej populácie. Celková vaskulárna ateroskleróza spôsobená rôznymi faktormi ovplyvňuje tepny v tele, vrátane obličiek. Najviac ohrozená skupina zahŕňa pacientov s diabetes mellitus a lézie ilických artérií, dysfunkcie aorty a hypertenzie. Tento typ stenózy sa predpokladá ako najnepriaznivejší a vyžaduje si hemodialýzu v ťažkých prípadoch. Patologické zúženie sa pozoruje v ústach tepien vedúcich do obličiek. Fibrouskulárna dysplázia - lézia je lokalizovaná v stredných a distálnych tepnách. Ide o pomerne zriedkavý typ patologického procesu, ktorý je typický pre ženy vo veku od 15 do 50 rokov. Presné príčiny tejto patológie neboli doteraz stanovené.

Renálna vaskulárna stenóza môže byť vrodená. Je to dôsledok intrauterinných infekcií, patologického tehotenstva alebo genetickej predispozície. V tomto prípade začne liečba okamžite. V závažných prípadoch sa vyžaduje transplantácia obličky.

Príčiny a symptómy

Renálna vaskulárna stenóza sa týka cievnych ochorení. Ošetruje ho nielen nefrolog, ale aj kardiológ a vaskulárny chirurg.

Často určovanie príčin tejto patológie môže pomôcť predpísať správnu liečbu alebo chirurgickú liečbu:

Ateroskleróza je najčastejšou a pravdepodobnou príčinou stenózy, ktorá je typická pre pacientov súvisiacich s vekom. Navyše muži starší ako 50 rokov trpia touto chorobou dvakrát častejšie ako ženy. Fibrouskulárna dysplázia je hlavne vrodené chyby v cievnych stenách, ktoré časom vedú k ich spazmu a rozvoju renálnej stenózy.

Zriedkavosť - ako jeden z možných faktorov vo vývoji vaskulárnych patológií vrátane patologických stavov obličiek. Akútne ochorenie obličiek alebo často recidivujúca chronická patológia. Obezita alebo zvýšený index telesnej hmotnosti, ktoré sú charakteristické pre niektoré endokrinné patológie - najmä diabetes. Zvýšená koncentrácia cholesterolu v krvi, ktorá vyvoláva riziko aterosklerózy a tvorby plakov cholesterolu na stenách krvných ciev. Zlé návyky - fajčenie, konzumácia alkoholu a dokonca slabé (ale pravidelne a často). Hypertenzia. Toto ochorenie je vo všeobecnosti veľmi "zaujímavé" v dôsledku stenózy renálnej artérie. Je samo osebe príčinou vývoja patológie renálnych ciev, ale je tiež dôsledkom stenózy. Takzvaný "renálny tlak" je jedným z najviac nekontrolovaných a zle podliehajúcich korekčným typom zvýšenia krvného tlaku.

Stenóza renálnej artérie pre symptómy nie je špecifickou chorobou. V závislosti od príčiny tejto patológie môže každý pacient vyvinúť svoje "vlastné" príznaky.

Všeobecný klinický obraz je však približne nasledovný:

dostihy Jeho výkon môže dosiahnuť 220-250 / 140-170 mm Hg. Art. A antihypertenzívne lieky poskytujú krátkodobý účinok; časté bolesti hlavy so závratmi, sprevádzané prednými očami pred očami a tiež tinitus; rozmazané videnie, najmä so zvýšeným tlakom. Bolestivý pocit v očných bulvároch je; všeobecná slabosť, zmeny nálady, zhoršenie koncentrácie a pamäti, nespavosť v noci a denná ospalosť; bolesť na hrudi sa rozširuje do projekcie srdca a ľavej ruky. Tento príznak je obzvlášť charakteristický, ak sa vyskytne stenóza ľavej renálnej artérie; tachykardia sprevádzaná dýchavičnosťou, dokonca aj v pokoji; bolesť chrbta v projekcii obličiek, na sebe naštvaný a ťahajúci charakter; počas analýzy moču zistil malé množstvo bielkovín.

Jeden z charakteristických znakov stenózy renálnej artérie sa dá nazvať výrazným rozdielom v ukazovateľoch krvného tlaku na pravej a ľavej strane.

liečba

Hlavným a najnebezpečnejším symptómom stenózy renálnej artérie je zvýšenie krvného tlaku. Všetky terapeutické opatrenia budú zamerané predovšetkým na riešenie tohto konkrétneho problému. Avšak stenóza renálnej artérie, pri ktorej sa používa len konzervatívna liečba, zostáva patologická. Koniec koncov, samotná príčina nie je vylúčená - zúženie cievy, ktoré kŕmi dôležitým orgánom ľudského tela.

S touto patológiou sa odporúča liečiť vysoký krvný tlak nasledujúcimi liekmi:

kardio selektívne selektívne beta-blokátory - Atenolol, Bisoprolol a iné; blokátory kalciového kanála - verapamil, nifedipín a iné; blokátory; diuretiká.

Aký druh lieku bude predpísaný, jeho dávkovanie a pravidelnosť určí špecialista po mnohých štúdiách. Avšak operácia sa zbaví samotného problému a nebude potrebné vykonávať symptomatickú liečbu, aspoň v takýchto dávkach liekov as takou intenzitou.

Definícia taktiky chirurgickej liečby sa uskutočňuje vždy po určení štádia stenózy, celkového stavu pacienta, jeho veku a prítomnosti kontraindikácií.

Dvojstranná stenóza renálnej artérie zahŕňa nevyhnutnú operáciu na obnovenie funkcie aspoň jedného orgánu. V opačnom prípade bude pacient odsúdený na to, aby podstúpil hemodialýzu celý svoj život. V konečnom dôsledku obličky filtrujú krv a odstraňujú toxíny, ktoré sa tvoria v priebehu života. Ak nie je stenóza nútená k filtrovaniu, telo sa nevyhnutne stane otrávené, čo vedie k smrti.

Chirurgická intervencia sa vykonáva niekoľkými spôsobmi:

Posunovanie - vytvorenie "riešenia" pre prietok krvi v obličkách. Angioplastika je zavedenie špeciálneho balónika, ktoré napučia vnútri postihnutej cievy a obnovuje lumen. Stentovanie - zavedenie pružného stentu na udržiavanie cievy v "otvorenom" stave, na hladké prechádzanie krvi. Resekcia nasledovaná protetiky. Poškodená časť artérie sa odstráni a rekonštrukcia sa vykonáva pomocou implantátu. Nefrektómia - odstránenie poškodeného orgánu. Takáto operácia sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch s výrazným poškodením tela a neúčinnosťou iného typu zásahu.

Tradičná medicína môže ponúkať svoje predpisy na liečbu, ale skôr tlak, než stenózu ako takú. Tieto metódy budú účinné v mierne výraznom procese poškodenia renálnych artérií, keď nebola ovplyvnená funkcia obličiek a ich veľkosť sa nezmenila - to znamená, že v prvých štádiách ochorenia.

Hip infúzia s hlohom bude mať mierny diuretický účinok, vyčistí krvné cievy, posilní ich steny a zlepší imunitu.

Pre varenie budete potrebovať:

4 polievkové lyžice. l. ružové boky, 8 lyžice. l. hloh; 2 litre vriacej vody.

Rastlinné suroviny vyleje vriacou vodou v termose a trvá 6 hodín. Vezmite pohár trikrát denne, najlepšie pred jedlom.

Podobný efekt má odvar z kôry horského popola.

Na prípravu potrebujete:

100 g kôry z horského popola; jeden a pol poháre vody.

Pridajte vodu do varu do smaltovej panvice, nalejte kôru a opekajte asi 2 hodiny pri veľmi pomalom ohni. Potom ochlaďte vývar, filter a stlačte. Uchovávajte tekutinu, ktorú potrebujete v chladničke, 3 polievkové lyžice. l. pred jedlom dvakrát alebo trikrát denne - v závislosti od indikátorov tlaku.

Ochorenie obličkových ciev je závažným ochorením. Nie je nutné ignorovať ani najmenšie príznaky včas, aby ste začali liečbu.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je zúženie priemeru jednej alebo obidvoch renálnych artérií alebo ich vetiev, sprevádzané poklesom perfúzie obličiek. Stenóza renálnej artérie sa prejavuje vývojom renovaskulárnej arteriálnej hypertenzie (do 200 / 140-170 mm Hg) a ischemickej nefropatie. Diagnóza stenózy renálnej artérie je založená na laboratórnych testoch, USDG renálnych ciev, vylučovacích urografii, renálnej angiografii, scintigrafii. Pri liečbe stenózy renálnej artérie, lekárskej terapie, angioplastiky a stentovania renálnych artérií, by-passovej chirurgie a endarterektómie.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je jedným z najvýznamnejších problémov nefrológie, urológie a kardiológie. Stenóza renálnej artérie sa vyvíja v dôsledku vrodených a získaných zmien v arteriálnych cievach, čo vedie k zníženiu prietoku krvi obličkami ak vzniku nefrogénnej hypertenzie.

Na rozdiel od parenchýmu hypertenziu v dôsledku primárneho ochorenia obličiek (glomerulonefritídy, pyelonefritídy, nefrolitiázou, hydronefróza polycystických, nádory, cysty, renálna tuberkulóza atď), sa stenózou artérie vyvinúť sekundárna symptomatická renovaskulárna hypertenzia, ktorá nie je spojená s poškodením obličiek parenchýmu. Hypertenzia spôsobená okluzívnymi a stenóznymi léziami renálnych artérií je zaznamenaná u 10-15% pacientov s esenciálnymi a u 30% s nefrogénnou hypertenziou. Stenóza renálnej artérie môže sprevádzať život ohrozujúce komplikácie - kardiovaskulárne zlyhanie, mŕtvica, infarkt myokardu, chronické zlyhanie obličiek.

Príčiny stenózy renálnej artérie

Najčastejšie príčiny stenózy renálnej artérie sú ateroskleróza (65-70%) a fibromuskulárna dysplázia (25-30%). Aterosklerotická stenóza renálnych artérií sa vyskytuje u mužov starších ako 50 rokov 2 krát častejšie ako u žien. Tak aterosklerotických plakov môžu byť lokalizovaná v proximálnych segmentov renálnej artérie pri aorty (74%), stredný segment renálnych tepien (16%) v tepna bifurkácia zóny (5%) alebo v distálnych vetiev renálnych tepien (5% prípadov), Aterosklerotická lézia renálnych artérií sa často vyvíja na pozadí diabetes mellitus, predchádzajúcej arteriálnej hypertenzie, IHD.

Stenóza renálnej artérie v dôsledku vrodenej segmentálnej fibromuskulárnej dysplázie (fibrózne alebo svalové zhrubnutie artérií) je 5-krát častejšia u žien starších ako 30-40 rokov. Vo väčšine prípadov je stenózna lézia lokalizovaná v strednom segmente renálnej artérie. V súlade so zvláštnosťami morfologických a arteriografických charakteristík sa rozlišuje intímna, mediálna a perimediálna fibromuskulárna dysplázia. Stenóza renálnej artérie s fibromuskulárnou hyperpláziou má často dvojstrannú lokalizáciu.

Približne 5% stenózy pacientovom renálnej tepny spôsobené inými faktormi, vrátane izolovaných arteriálna aneuryzma, arteriovenóznou skratov, vaskulitída, Takayasuova ochorenia, trombózy alebo embólie renálnej artérie, stlačenie zvonku obličiek cudzie telesá plavidla alebo nádoru nefroptóza, koarktácia aorty a rovný. Stenóza Renálna artéria aktivuje komplexný mechanizmus renín-angiotenzín-aldosterónového systému, ktorý sprevádza trvalá renálna hypertenzia.

Symptómy stenózy renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie sa vyznačuje dvoma typickými syndrómami: arteriálnou hypertenziou a ischemickou nefropatiou. Náhle vyvinutie pretrvávajúcej hypertenzie vo veku menej ako 50 rokov spôsobuje, že u pacientov starších ako 50 rokov sa uvažuje o fibromuskulárnej dysplázii - o aterosklerotickej stenóze renálnych artérií. Arteriálna hypertenzia s stenózou renálnej artérie je rezistentná na antihypertenzívnu liečbu a vyznačuje sa vysokým diastolickým krvným tlakom, dosahujúcim 140-170 mm Hg. Art. Hypertenzívne krízy s vasorenálnou hypertenziou sú zriedkavé.

Vývoj hypertenzia je často sprevádzaná mozgové príznaky - bolesť hlavy, návaly, tiaže v hlave, bolesť v očnej buľvy, hučanie v ušiach, blikajúce "letí" pred očami, zhoršenie pamäti, poruchy spánku, podráždenosť. Preťaženie ľavej časti srdca prispieva k rozvoju srdcového zlyhania, ktoré sa prejavuje palpitáciami, bolesťami v srdci, pocitom napätia za hrudnou kosťou, dýchavičnosťou. Pri ťažkej stenóze renálnych artérií sa môže objaviť recidivujúci pľúcny edém.

Vasorenálna hypertenzia s stenózou renálnej artérie sa rozvíja postupne. Vo fáze kompenzácie sa pozoruje normotencia alebo mierny stupeň arteriálnej hypertenzie, korigovaný liekom; renálna funkcia nie je narušená. Stupeň relatívnej kompenzácie je charakterizovaný stabilnou arteriálnou hypertenziou; mierny pokles renálnej funkcie a mierny pokles ich veľkosti. V štádiu dekompenzácie sa arteriálna hypertenzia stáva ťažkou, refraktérna voči antihypertenzívnej liečbe; výrazne znižuje funkcie obličiek, renálny veľkosť je znížená na 4 cm. Hypertenzia stenóza renálnych tepien môže byť malígny charakteru (rýchleho nástupu a progresii fulminantná), s významnou inhibíciu funkcie obličiek a zníženie veľkosti obličiek o viac ako 5 cm.

Nefropatia v stenóze renálnej artérie sa prejavuje príznakmi ischémie obličiek - pocit ťažkosti alebo bolesti zadnej časti chrbtice; s infarktom obličiek - hematúriou. Často vzniká sekundárny hyperaldosteronizmus, ktorý sa vyznačuje svalovou slabosťou, polyúriou, polydipsiou, noktúriou, parestéziou, ataky tetaniou.

Kombinácia s stenózy renálnej tepny lézií iných cievnych lôžok (ateroskleróza, nešpecifická aortoarteriit) môže byť sprevádzané príznakmi ischémia dolnej alebo hornej končatiny čreva. Postupný priebeh stenózy renálnej artérie vedie k nebezpečným vaskulárnym a renálnym komplikáciám - retinálnej angiopatie, akútnej cerebrovaskulárnej príhode, infarktu myokardu, zlyhaniu obličiek.

Diagnóza stenózy renálnej artérie

Charakteristickým diagnostickým znakom stenózy renálnej artérie je hluk sluchu v horných kvadrantoch brucha. S perkusiou je určená expanzia hraníc srdca doľava s auskultáciou - posilnením apikálneho srdcového impulzu, akcentom II na aortu. V procese oftalmoskopie sa objavili príznaky hypertenznej retinopatie.

Biochemické vyšetrenie krvi pri stenóze renálnej artérie sa vyznačuje zvýšenou hladinou močoviny a kreatinínu; analýza moču - proteinúria, erytrocytria. Ultrazvuk obličiek odhaľuje rovnomerné zníženie ischemickej obličky veľkosti typickej pre stenózu renálnej artérie. Na posúdenie stupňa stenózy a rýchlosti prietoku krvi obličkami sa používa USDG a duplexné vyšetrenie renálnych artérií.

Táto vylučujúca sa urografia v stenóze renálnej artérie je charakterizovaná znížením intenzity a oneskorením výskytu kontrastnej látky v postihnutých obličkách, znížením veľkosti príslušného orgánu. Vedenie rádioizotopovej renografie poskytuje informácie o tvare, veľkosti, pozícii a funkcii obličiek, ako aj o účinnosti renálneho prietoku krvi.

Referenčnou metódou diagnostiky stenózy renálnej artérie je selektívna renálna arteriografia. Podľa získaných angiogramov sa zistí lokalizácia a rozsah stenózy, jej príčiny a hemodynamický význam. Diferenciálna diagnostika stenózy renálnej artérie sa vykonáva s primárnym aldosteronizmom, feochromocytómom, Cushingovým syndrómom, ochorením renálneho parenchýmu.

Liečba stenózy renálnej artérie

Lieková terapia stenózy renálnej artérie je pomocná, pretože neodstraňuje základné príčiny hypertenzie a renálnej ischémie. Symptomatické antihypertenzíva a blokátory ACE (captopril) sú predpísané v prípade pokročilého veku alebo systémového poškodenia arteriálnej vrstvy.

Angiograficky potvrdená stenóza renálnej artérie slúži ako indikácia rôznych typov chirurgickej liečby. Endovaskulárna balóniková dilatácia a stentovanie renálnych artérií je najbežnejším typom intervencie pre stenózu renálnej artérie spôsobenej fibromyslovou dyspláziou.

Pri aterosklerotickej stenóze renálnych artérií sú vybranými metódami posunovanie (ventrikulárna, mezenterická, renálna artéria) a endarterektómia z renálnej artérie. V niektorých prípadoch sa ukazuje, drží resekcii stenotické časti reimplantace renálnej tepny do aorty anastomózy "koncom ku koncu" alebo obličkovej tepny cievna protéza štepom, alebo syntetické štepy.

Stenóza renálnej artérie v dôsledku nefroptózy vyžaduje nefropexiu. Ak nie je možné vykonať rekonštrukčné operácie, uchýlia sa do nefrektómie.

Prognóza stenózy renálnej artérie

Chirurgická liečba stenózy renálnej artérie umožňuje normalizáciu krvného tlaku u 70-80% pacientov s fibromuskulárnou dyspláziou a 50-60% s aterosklerózou.

Obdobie pooperačnej normalizácie krvného tlaku môže trvať až 6 mesiacov. Na elimináciu reziduálnej arteriálnej hypertenzie sú predpísané antihypertenzíva. Pacientom je odporúčané výdajné nefrologické a kardiologické vyšetrenie.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

limfostazom

Lymfóza je patológia lymfatického systému, sprevádzaná porušovaním lymfatického obehu a oneskorením lymfatickej tekutiny v tkanivách. Pri lymfostáze dochádza k zhutneniu tkaniva, pretrvávajúcemu opuchu a výraznému zahusteniu končatiny (lymfedému), vredov na koži.

Diagnóza a liečba ileofemorálnej trombózy

Patologický proces upchatia žíl ileál-femorálneho segmentu sa nazýva ileofemorálna trombóza. Choroba je obzvlášť závažná kvôli vysokému riziku pľúcnej embólie, ktorá je smrteľná.

Náhle skoky krvného tlaku

Ostré skoky akýchkoľvek indikátorov v tele sú plné prechodných porúch alebo naznačujú skrytú patológiu. Krvný tlak u ľudí je udržiavaný a regulovaný komplexnými mechanizmami. Jeho zmena smerom k zvýšeniu alebo poklesu vážne ovplyvňuje krvný obeh.

Charakteristiky stenózy pľúcnej artérie u novorodencov a jej korekcia

Stenóza pľúcnej artérie (ALS) u novorodencov je zúženie lúmenu odtokového traktu pravej komory. Patologické zmeny ovplyvňujú pľúcny ventil alebo časť cievy v oblasti ventilov.

Srdcová arytmia - čo je to a ako sa liečiť?

Arytmie srdca - porušenie frekvencie, rytmu a sekvencie kontrakcií srdca. Môžu sa vyskytnúť pri štrukturálnych zmenách v systéme vodivosti pri ochoreniach srdca a (alebo) pod vplyvom vegetatívnych, endokrinných, elektrolytických a iných metabolických porúch, s intoxikáciou a niektorými liečivými účinkami.

Prehľad základnej insuficiencie vertebra (VBI): príčiny a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vertebro basilar insuficiency: jeho príznaky a liečba a ktorý lekár sa má kontaktovať.Vertebro basilar insuficiency (skrátená VBN) je komplex symptómov ohniskových a mozgových zmien, ktoré sú reverzibilné.