Stenóza úst pľúcnej artérie je vrodená alebo získaná patológia kardiovaskulárneho systému, čo je bledý acyanotický typ malformácií.

Tento stav vyžaduje chirurgický zákrok, pretože s ním dochádza k porušeniu fyziologického priebehu hemodynamických procesov:

 • v závislosti od závažnosti stenózy pľúcnej artérie, pravá komora prechádza určitými ťažkosťami a stresom pri tlačení krvi do zúženého lumenu cievy;
 • v dôsledku nedostatku krvného obehu v pľúcach dochádza v dôsledku zúženia lumen k tzv. "kyslíkovému hladovaniu";
 • po dlhšej intenzívnej práci a neúplnom uvoľnení krvi z pravej komory srdca do pľúcneho kruhu krvného obehu sa srdcové svaly rozširujú vo veľkosti a v dôsledku toho sa rozšíria komorové steny, čo zvyšuje objem dutiny;
 • po dlhodobej práci v tomto režime sa zvyškový objem krvi v pravej komore začína vrátiť do pravého predsiene počas systoly: vzniká nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne, čo zvyšuje pravé srdce;
 • ďalej sú zahrnuté všetky časti srdca, čo nevyhnutne vedie k rozvoju vážneho srdcového zlyhania a ďalšej smrti.

Klasifikácia stenózy

Stenóza pľúcneho kmeňa môže byť izolovaná aj v kombinácii s inými poruchami. Izolovaná stenóza pľúcnej artérie sa často pozoruje pri vrodených a nadobudnutých malformáciách, keď sú komplexné zmeny (Fallotov tetrad) charakteristické iba pre genetické mutácie plodu.

Podľa miesta lokalizácie stenózy pľúcnej artérie sa rozlišujú 4 formy:

 • supravalvulárna stenóza - má niekoľko typov: tvorba neúplnej a úplnej membrány, lokalizované zúženie, difúzna hypoplázia, viac periférnych strikcií pľúcneho kmeňa;
 • stenóza chlopne (najbežnejšia patológia) - v tomto prípade sú ventilové letáky v akretovom stave, ktorý tvorí kopulovitú formu s neúplným uzáverom v strede;
 • subvalvulárna stenóza - na výstupe má pravá komora zúženie zúženia v dôsledku nadmerného rastu svalového tkaniva a vláknitých vlákien;
 • kombinovaná stenóza (zmena stien je na niekoľkých miestach a na rôznych úrovniach vzhľadom na ventil).

Príčiny stenózy

Kombinovaná a izolovaná pľúcna stenóza pri vrodených srdcových chybách môže nastať v dôsledku rôznych faktorov, ktoré sa vyskytli počas tehotenstva:

 • teratogénne faktory vo forme užívania liekov, ktoré majú vplyv na vývoj zárodkových vrstiev (prvý trimestr): lieky, antibakteriálne lieky, používanie omamných látok;
 • zaťažená rodinná anamnéza: genetická predispozícia v súvisiacej línii;
 • vírusové infekčné choroby matky počas tehotenstva: ružienka, kurací kiahní, herpes typu 1.2, infekčná mononukleóza, aktívna fáza vírusovej hepatitídy;
 • nepriaznivé pracovné podmienky a nekoordinovaný spôsob odpočinku - vdýchnutie škodlivých prašných, chemických, jedovatých látok;
 • použitie radiačnej liečby počas tehotenstva je patologický účinok zvýšeného rádioaktívneho žiarenia na diferenciáciu a vývoj telesných tkanív dieťaťa;
 • škodlivé environmentálne faktory: zvýšené rádioaktívne pozadie;
 • nadmerný príjem geneticky modifikovaných potravín.

Získaná stenóza LA má viac súvislosti s organickou patológiou, ktorá sa vyvinie v dospelosti a je charakterizovaná niekoľkými dôvodmi:

 • zápalové procesy endokardu a intimy pľúcnej artérie na pozadí bunkového napadnutia cudzími organizmami (častejšie streptokoková infekcia - ako neskorá komplikácia angíny);
 • kalcifikácia ventilu;
 • kompenzačná proliferácia buniek myokardu so znížením lumenu cievy na výstupe z pravých častí;
 • nešpecifické autoimunitné chlopňové lézie srdca - dôsledky boja proti imunite s bledým treponémom (syfilis), tuberkulóznym bacilom, systémovým lupus erythematosusom, systémovou sklerodermou a dermatomyozitídou;
 • stlačenie z vonkajšej strany: stláčanie cievy s nádorom mediastína, zväčšené regionálne uzliny lymfatických uzlín, disekcia aneuryzmy aorty.

Symptómy ochorenia

Zjavené symptómy a zdravotný stav zvyčajne priamo závisia od stupňa striktúry lumen cievy a od štádia vývoja ochorenia. Preto je vhodné klinický obraz zvážiť postupne.

 1. Mierna stenóza - tlak počas systoly v pravej komore je menší ako 60 mm Hg. - pri takomto zlozeni si pacient nevšimne žiadne zmeny v zdravotnom stave a vedie normálny život.
 2. Závažná stenóza - ak je systolický tlak v pravej komore v rozmedzí 60-100 mm Hg. Zaznamenáva sa zodpovedajúci symptomatický obraz: dýchavičnosť s miernym fyzickým námahom a pokojom, bolesti hlavy, recidivujúca závrat spojená s subkompenzovanou hypoxiou mozgu, únava, mdloby; deti majú časté respiračné ochorenia a psychickú a fyzickú retardáciu.
 3. Výrazný stupeň stenózy - tlak počas systoly v pravej komore je vyšší ako 100 mm Hg. Sú pozorované počiatočné štádia myokardiálnej dystrofie (kompenzačná hypertrofia a ventrikulárna dilatácia). Dyspnoe sa rozvíja v pokoji, príznaky opísané vyššie sa zhoršujú, dochádza k opuchu a pulzácii cervikálnych žíl (keď je pripojená nedostatočnosť trikuspidálnej chlopne), môže sa vyskytnúť mdloba, srdcový hrb, hrubý systolický šelest a bolesť v oblasti srdca. Charakteristickou charakteristikou periférnej cyanózy je aj cyanóza periorálneho trojuholníka, falanga prstov.
 4. Dekompenzovaná fáza - rozvoj dystrofických zmien myokardu a závažného srdcového zlyhania. Vzhľadom na vývoj patologických procesov sa otvára oválne okno a krv začína prúdiť z pravého srdca doľava. V dôsledku toho dochádza k zhoršeniu hypoxického stavu tkanív tela - celková cyanóza je spojená s progresiou symptómov opísaných vyššie.

Diagnostické kroky

Ak je stenóza pľúcneho kmeňa vrodenou patológiou a prejavuje sa okamžite po pôrode, potom neonatológ plánuje diagnostické opatrenia a liečbu už v materskej nemocnici.

V prípade neskoršieho prejavu CHD by ste mali kontaktovať okresného pediatra, ktorý diagnostikuje a začne liečbu.

Ak sa kompenzovaná vrodená vada prejavila až v dospelosti alebo sa vytvorila získaná stenóza, mali by ste sa obrátiť na svojho rodinného lekára, praktického lekára alebo kardiológa pre správnu diagnózu.

Na potvrdenie patologického procesu, na stanovenie stupňa a zanedbania procesu, s cieľom ďalej vyberať najefektívnejšie metódy liečby, vedúci oddelenia pomôže:

 • rádiografia hrudníka;
 • EKG;
 • echokardiografia;
 • pravostranná katetrizácia cez periférne žily na stanovenie systolického tlaku;
 • angiografia srdcových ciev;
 • ventrikulografii.

Lekárske udalosti

Jedinou účinnou metódou riešenia pľúcnej stenózy je chirurgia. Konzervatívna terapia je symptomatická a je prijateľná len s miernou stenózou, keď sa pacient netýka ničoho iného než zavedenej patológie ventilov. Uvádza sa aj v nefunkčných prípadoch a odmietnutie rodičov alebo dospelého pacienta podstúpiť chirurgickú liečbu z rôznych dôvodov.

Chirurgická liečba sa vykonáva pomocou rôznych typov chirurgických zákrokov.

 1. Uzavretá pľúcna valvuloplastika. Operatívne manipulácie sa vykonávajú pomocou ľavostranného anterolaterálneho prístupu k srdcu na úrovni štvrtého medzikostálneho priestoru. Po zasiahnutí ventilu špeciálnym nástrojom prechádza valvulotóm cez rozvinuté letáky, po ktorých sa krvácanie zastaví na špeciálnych rukovätiach. Potom, keď bolo krvácanie zastavené a akretický ventil bol vyrezaný, výsledný otvor bol ďalej zväčšený sondou Fogarty alebo dilatátorom. Po ukončení procedúry je online prístup prišitý tesne.
 2. Pľúcna valvulotómia. Postup je vykonaný špeciálnou sondou, ktorá je vybavená skalpelom na disekciu a balónikom na rozšírenie otvoru. Takáto sonda sa zavádza cez venózny podkľúčový prístup. Tento postup je najmenej invazívny.
 3. Otvorená valvulotómia. Tento typ operácie je najúčinnejší, pretože sa vykonáva na otvorenom srdci. Pacient sa pripája k stroju srdca a pľúc, hrudník sa otvorí a základňa pľúcneho kmeňa sa odreže. Ovplyvnené oblasti sú vizualizované, ktoré sú ďalej vyrezané. Pomocou skalpelu, chirurg pod kontrolou hmatového vnemu s prstom, presne pozdĺž komínov, prerezáva chlopne zhora nadol.
 4. V prípade subvalvulárnej stenózy sa tiež vykonáva otvorená chirurgia srdca. Iba namiesto komissurotomie sú vyrezané hypertrofované alebo stenotické časti otvoru pľúcnej artérie.
 5. Nadmerná striktúra vyžaduje chirurgickú intervenciu s použitím "náplasti". Nájdite postihnuté oblasti a vyčistite ich. A pre fyziologické zotavenie namiesto postihnutej vyrezanej cievnej steny uveďte časť perikardiálneho vaku.

výhľad

Chirurgická intervencia na stenózu výrazne zlepšuje kvalitu a dlhú životnosť pacienta. Štatistiky ukázali, že 91% pacientov po liečbe prekonalo prekážku päťročného prežitia. V prípade zlyhania operácie z akýchkoľvek dôvodov a dôvodov pľúcna stenóza postupuje rýchlo a často vedie k úmrtiu v priebehu 5 rokov v dôsledku dekompenzovanej fázy srdcového zlyhania.

Pľúcna stenóza u detí

✓ Článok overený lekárom

Pľúcna stenóza sa vyskytuje pomerne často medzi ďalšími defektmi srdca. Možno ju porovnávať z hľadiska prevalencie s interventrikulárnymi defekty septa medzi septami. Podľa štatistík celkový počet všetkých možných malformácií srdcového svalu trvá stenóza o jedenásť percent. Je veľmi dôležité poznať príznaky stenózy, diagnostikovať ochorenie včas a okamžite začať liečbu.

Charakteristickým znakom ochorenia je prítomnosť prekážky, ktorá spomaľuje celkový prietok krvi v oblasti ventilu pľúcneho kmeňa. Hlavným dôvodom vzniku ochorenia - fúzia ventilových letákov. Vo väčšine prípadov vytvárajú spojitú membránu, v ktorej zostáva otvor v strede. Takmer vždy, stenóza je ventil. Ide o vrodenú malformáciu srdcového svalu, ktorá je diagnostikovaná u novorodencov. Avšak v niektorých prípadoch sa stenóza objavuje v kombinácii s inými ochoreniami srdca.

Pľúcna stenóza u detí

Charakteristiky tejto choroby

Keď sa pozoruje stenóza pľúcnej artérie, veľkosť otvoru môže byť rôznej veľkosti. Je to on, kto v mnohých smeroch ovplyvňuje blaho chorého dieťaťa. Ak je veľkosť normálna, poskytuje odtok krvi, takáto choroba sa nedá okamžite zistiť. Niekedy diagnostikovanie odhalí ochorenie po niekoľkých rokoch života, napríklad pri náhodných okolnostiach, napríklad počas rutinnej kontroly. Je potrebné poznamenať, že charakteristické znaky nedávajú jasný klinický obraz: špecialista môže určiť, že tlak v ľavej časti je vyšší v porovnaní s pravým oddielom. V tomto prípade nie je možné považovať za zjavný príznak ani charakteristický tremor, ktorý sa vyskytuje nad srdcom.

Ak otvor má minimálny priemer menší ako jeden milimeter, je mimoriadne potrebné, aby malý detský pracovník poskytol núdzovú operáciu. Odtok krvi v tomto prípade je tak vážne narušený, že iba chirurgický zákrok zachraňuje dieťa pred smrťou.

Komplikácie vo vývoji stenózy pľúcnej artérie sú spojené s významným zaťažením vyvíjaným na pravej komore srdcového svalu. Na konci sa rozširuje vnútorná dutina komory a steny sa výrazne zahustia. Ak má dieťa už podozrenie na vznik tejto srdcovej poruchy, musí byť neustále monitorované a vykonávané pravidelné vyšetrenia. Charakteristický obraz vývoja ochorenia dáva tlak, ktorý sa meria priamo na srdcovej chlopni. Kritické údaje vyšetrení sú nasledovné: 50 mm je rozdiel nájdený pri vyšetrení medzi pľúcnou artériou a pravou komorou. V tomto prípade existuje potreba okamžitej chirurgickej intervencie. V súlade so štatistickými údajmi z lekárskej praxe sa deti do 9 rokov zvyčajne vykonávajú operácie so zavedenou stenózou tepny.

Izolovaná pľúcna stenóza

U dospelých sa táto chyba najčastejšie nedodržiava, pretože je prevádzkovaná pre dojčatá alebo v detstve. Ak je však chyba eliminovaná vďaka štandardnej pitve ventilov, správna geometrická štruktúra sa nevráti. V budúcnosti môže pacient trpieť kvôli porušeniu srdcových chlopní. To znamená, že krv prechádza normálne a ventily nebudú schopné úplne zatvoriť. V tomto ohľade môžu dospelí, ktorí mali detskú stenózu, potrebovať špeciálnu srdcovú protézu namiesto ventilu. Táto komplikácia sa stáva bežným dôsledkom tejto choroby.

To je dôležité. V súčasnosti sú v mnohých nemocniciach umiestnené zubné protézy. Operácie sú úspešné, neexistuje žiadna hrozba pre život.

Etapy vývoja ochorenia

Je prijímané prideľovať len štyri etapy, v ktorých je progresia stenózy pľúcnej artérie.

Stenóza úst pľúcnej artérie

Stenóza pľúcnice - zúženie pravej komory výtokové, bráni normálny prietok krvi v pľúcnom kufri. Stenóza pľúcnice je sprevádzaný ťažkou slabosť, únava, závraty, sklon k mdloby, dýchavičnosť, búšenie srdca, cyanóza. Diagnóza stenózy ústnej časti pľúcnej tepny zahŕňa elektrokardiografické, röntgenové, echokardiografické vyšetrenie, katetrizáciu srdca. Liečba stenózy ústnej časti pľúcnej artérie je vedenie otvorenej valvulotómie alebo endovaskulárnej balónovej valvuloplastiky.

Stenóza úst pľúcnej artérie

Stenóza pľúcnice (pľúcna stenóza) - vrodené alebo získané ochorenie srdca, sa vyznačuje prítomnosťou prekážok odtoku krvi z pravej komory do pľúcnej kufra. V izolovanej forme je stenóza úst pľúcnej artérie diagnostikovaná v 2-9% prípadov všetkých vrodených srdcových chýb. Okrem toho, stenóza pľúcnice môžu byť zahrnuté do štruktúry komplexných srdcových vád (triády a Fallotova tetralógia), alebo v kombinácii s transpozíciou veľkých ciev, defekt komorového septa, otvorený atrioventrikulárneho kanála, atrézia trikuspidálnej chlopne a ďalšie. Kardiológia izolovaný stenóza arteria pulmonalis sa týka bieleho typu. Prevalencia zločinov u mužov je 2 krát vyššia ako u žien.

Príčiny stenózy ústia pľúcnej artérie

Etiológia stenózy ústnej časti pľúcnej tepny môže byť buď vrodená alebo získaná. Príčiny vrodených zmien - bežné pri iných srdcových chybách (syndróm fetálnej rubeoly, drogová a chemická intoxikácia, dedičnosť atď.). Najčastejšie s vrodenou stenózou úst pľúcnej artérie dochádza k vrodenej deformite chlopne.

Tvorba získal ústie zúženie pľúcnej tepny môže byť spôsobené ventilovými vegetácie v infekčné endokarditídy, hypertrofickej kardiomyopatie, syfilis lézií alebo reumatické, srdcové myxomu, karcinoidy. V niektorých prípadoch, supravalvulárna stenóza je spôsobená stlačením ústia pľúcnej tepny zväčšené lymfatické uzliny alebo aneuryzma aorty. Vývoj relatívnej stenózy úst prispieva k významnému rozšíreniu pľúcnej artérie a jej skleróze.

Klasifikácia stenózy ústia pľúcnej artérie

Podľa hladiny obštrukcie krvného obehu sa izoluje ventil (80%), subvalvulárna (infundibulárna) a supravalvulárna stenóza otvoru pľúcnej artérie. Kombinovaná stenóza (ventil v kombinácii s supra- alebo subvalvulárnym) je extrémne zriedkavý. Vo valvulárnej stenóze sa ventil často nerozdeľuje do letákov; ventil samotnej pľúcnej tepny má tvar klenutého diafragmu s otvorom s dĺžkou 2 až 10 mm; komíny vyhladené; post stenózna expanzia pľúcneho kmeňa je tvorená. V prípade infundibulárnej (subvalvulárnej) stenózy dochádza v dôsledku abnormálneho rastu svalového a vláknitého tkaniva k zúženiu odtokovej časti pravej komory. Supervovulárna stenóza môže byť reprezentovaná lokalizovanou zúženou, neúplnou alebo úplnou membránou, difúznou hypopláziou, viacnásobnou periférnou pľúcnou stenózou.

Z praktických dôvodov sa používa klasifikácia na základe určenia hladiny systolického krvného tlaku v pravej komore a tlakového gradientu medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou:

 • Stupeň I (mierna stenóza úst pľúcnej artérie) - systolický tlak v pravej komore je nižší ako 60 mm Hg. v.; tlakový gradient 20-30 mm Hg. Art.
 • Stupeň II (výrazná stenóza úst pľúcnej tepny) - systolický tlak v pravej komore od 60 do 100 mm Hg. v.; tlakový gradient 30-80 mm Hg. Art.
 • Štádium III (výrazná stenóza otvoru pľúcnej artérie) - systolický tlak v pravej komore viac ako 100 mm Hg. v.; tlakový gradient nad 80 mm Hg. Art.
 • Štádium IV (dekompenzácia) - myokardiálna dystrofia, vznik závažných porúch obehového systému. Systolický krvný tlak v pravej komore sa znižuje v dôsledku vývoja poruchy kontrastu.

Vlastnosti hemodynamiky pri stenóze úst pľúcnej artérie

Hemodynamické poškodenie pri stenóze otvoru pľúcnej artérie je spojené s prekážkou v ceste ejekcie krvi z pravej komory do pľúcneho kmeňa. Zvýšené zaťaženie odporu na pravej komore je sprevádzané zvýšením jeho práce a tvorbou koncentrickej hypertrofie myokardu. Súčasne systolický tlak vyvinutý pravou komorou významne prevyšuje systolický tlak v pľúcnej tepne: stupeň gradientu systolického tlaku na ventile sa môže použiť na posúdenie stupňa stenózy otvoru pľúcnej artérie. Zvýšenie tlaku v pravej komore nastáva, keď sa plocha jeho ústia zníži o 40-70% normálu.

V priebehu času, keď sa zvyšujú dystrofické procesy v myokarde, dôjde k rozvoju dilatácie pravej komory, trikuspidálnej regurgitácii a neskôr hypertrofii a dilatácii pravej predsiene. V dôsledku toho sa môže objaviť otvorenie oválneho okienka, cez ktoré sa vytvára veno-arteriálny výtok krvi a vyvíja sa cyanóza.

Symptómy stenózy ústnej časti pľúcnej artérie

Klinika stenózy ústnej časti pľúcnej tepny závisí od závažnosti zúženia a stavu kompenzácie. So systolickým tlakom v dutine pravého srdcového okruhu

Najcharakteristickejším prejavom stenózy ústnej časti pľúcnej artérie je rýchla únava počas cvičenia, slabosť, ospalosť, závrat, dýchavičnosť, palpitácie. U detí môže dôjsť k oneskoreniu vo fyzickom vývoji (v telesnej hmotnosti a výške), náchylnosti na časté prechladnutie a zápal pľúc. Pacienti so stenózou úst pľúcnej tepny sú náchylní na časté mdloby. V závažných prípadoch sa môže vyskytnúť angína pectoris kvôli nedostatočnej koronárnej cirkulácii v ostro hypertrofovanej komore.

Pri vyšetrení sa venuje pozornosť opuchu a pulzácii žíl na krku (s rozvojom trikuspidálnej insuficiencie), systolického trasenia hrudnej steny, bledosti kože, srdcového hrboľa. Výskyt cyanózy pri stenóze ústnej časti pľúcnej artérie môže byť dôsledkom zníženia srdcového výdaja (periférna cyanóza pier, tváre, falanga prstov) alebo výtok krvi cez otvorené oválne okno (celková cyanóza). Smrť pacientov sa môže vyskytnúť zo srdcového zlyhania pravého srdca, pľúcnej embólie, predĺženej septickej endokarditídy.

Diagnóza stenózy ústia pľúcnej artérie

Skúmanie stenózy úst pľúcnej tepny zahŕňa analýzu a porovnanie fyzikálnych údajov, výsledky inštrumentálnej diagnostiky. Perkutorno hranice srdca sú posunuté doprava, s palpáciou určená systolická pulzácia pravej komory. Tieto auskultácie a fonokardiografia sú charakterizované prítomnosťou hrubého systolického šumu, oslabením II tónu nad pľúcnou artériou a jej rozštiepením. Rádiografia umožňuje vidieť rozšírenie okrajov srdca, poststenotické rozšírenie pľúcnej tepny, ochudobnenie pľúcneho vzoru.

EKG so stenózou úst pľúcnej tepny odhaľuje príznaky preťaženia pravej komory, odchýlku EOS vpravo. Echokardiografia odhaľuje dilatáciu pravej komory, post-stenóznu expanziu pľúcnej artérie; Dopplerovská sonografia umožňuje identifikovať a určiť tlakový rozdiel medzi pravej komory a pľúcnym kmeňom.

Snímaním pravého srdca sa stanovuje tlak v pravej komore a tlakový gradient medzi ním a pľúcnou tepnou. Táto ventrikulografia je charakterizovaná nárastom dutiny pravého srdca, charakteristickým spomalením zmiznutia kontrastu z pravej komory. Pacientom starším ako 40 rokov a tým, ktorí sa sťažujú na bolesť na hrudníku, je uvedená selektívna koronárna angiografia.

Diferenciálna diagnostika stenózy pľúcnej artérie sa vykonáva s defektom komorového septa, defektom predsieňového septa, otvoreným arteriálnym kanálom, komplexom Eisenmenger, notebookom Fallot a ďalšími.

Liečba stenózy ústnej časti pľúcnej tepny

Jedinou účinnou liečbou vady je chirurgické odstránenie stenózy otvoru pľúcnej artérie. Operácia je indikovaná pre stenózu II. A III. Štádia. Vo valvulárnej stenóze sa vykonáva otvorená valvuloplastika (disekcia akreditovaných komôr) alebo endovaskulárna balóniková valvuloplastika.

Plastová oprava supravalvulárnej stenózy pľúcnej artérie zahŕňa rekonštrukciu zúženej zóny pomocou xenoperikardiálnej protézy alebo náplasti. V prípade subvalvulárnej stenózy sa vykonáva infundibulektómia - excízia hypertrofovaného svalového tkaniva v oblasti výstupnej dráhy pravej komory. Komplikáciou chirurgickej liečby stenózy môže byť porucha ventilu pľúcnej tepny v rôznych stupňoch.

Prognóza a prevencia stenózy ústnej časti pľúcnej artérie

Malá pľúcna stenóza neovplyvňuje kvalitu života. Pri hemodynamicky významnej stenóze sa zlyhanie pravej komory vyvíja skoro, čo vedie k náhlej smrti. Pooperačné výsledky chirurgickej korekcie defektu sú dobré: 5-ročné prežitie je 91%.

Prevencia stenózy ústnej časti pľúcnej tepny vyžaduje poskytnutie priaznivých podmienok pre normálny priebeh tehotenstva, včasné rozpoznanie a liečbu ochorení, ktoré spôsobujú získané zmeny. Všetci pacienti s stenózou ústnej časti pľúcnej artérie musia byť monitorovaní kardiológiou a srdcovým chirurgom a prevenciou infekčnej endokarditídy.

Pľúcna stenóza: príznaky a liečba

Pľúcna stenóza - hlavné príznaky:

 • slabosť
 • závrat
 • Dýchavičnosť
 • mdloby
 • únava
 • Bolesť na hrudníku
 • Cyanóza kože

Stenóza, ktorá sa vyskytuje v pľúcnej tepne, sa nazýva pokles priestoru medzi pľúcnymi tepnami a komorou srdca napravo, čo spôsobuje prerušenie transportu krvi do pľúc. Choroba sa môže pozorovať na rôznych miestach tepny.

Druhy ochorení

Existujú nasledujúce typy tejto chyby:

 • ventil. Výsledkom je stenóza pľúcnej chlopne. Vyplýva to z problémov s pôvodnou štruktúrou ventilu. V závislosti od počtu lézií ventilov existujú jednokrídlové, dvojité a trojlisté ochorenia;
 • cez ventil. V dôsledku toho dochádza k zníženiu priestoru medzi trupom pľúcnej tepny a priestorom pod ventilom;
 • subvalvulárnou. Vyskytuje sa v dôsledku nadmernej kontrakcie svalov v pravej komore, čo vytvára prekážku uvoľnenia krvi do tepny;
 • periférne. Predstavuje to stenózy rôznej lokalizácie.

Stojí za zmienku, že subvalvulárna, ako aj stenóza chlopní pľúcnej artérie sa často prejavuje súčasne s inými typmi srdcových chýb. Patria medzi ne nasledujúce chyby: Fallotov tetrad, transplantácia ciev a ďalšie.

symptomatológie

Stupeň príznakov závisí od toho, ako je zúžená tepna. Často sa choroba prejavuje u novorodencov alebo u malých detí, oveľa menej často u dospievajúcich a dospelých.

Choroby srdca môžu byť skryté, nevykazujú žiadne príznaky počas celého života alebo majú menšie prejavy, že pacient môže byť zamenený s príznakmi iných ochorení. Defekt môže byť náhodne zistený na ultrazvuku srdca. Hlavné a charakteristické príznaky sú:

 • únava;
 • všeobecná slabosť;
 • bolesť v hrudníku;
 • rýchly nástup dyspnoe počas telesnej aktivity;
 • modravý tón pleti;
 • pravidelné mdloby, ako aj závrat.

Príčiny tejto choroby

Medzi hlavné faktory, ktoré vedú k vzniku ochorenia srdca u detí a novorodencov, patria:

 • vplyv genetiky. Ak majú rodičia poruchu srdca, potom ich môžu dediť ich deti;
 • vplyv na životné prostredie. Stenóza úst pľúcnej tepny sa môže vyvinúť, ak matka dieťaťa žila na nefunkčnom mieste počas tehotenstva. Napríklad v blízkosti rastlín.

Environmentálne faktory sa naopak rozdeľujú na:

 • fyzický. Mutagény spôsobujú poškodenie molekuly DNA, ktorá nesie všetky informácie o osobe. Toto zahŕňa ožarovanie;
 • chemická. Patria sem rôzne nebezpečné chemikálie, ako je benzpyrén, fenol, alkoholické nápoje a niektoré antibiotiká;
 • biologický. Táto skupina zahŕňa vírusy a rôzne choroby, ako je ružienka, fenylketonúria alebo diabetes. Ak je choroba počas tehotenstva, matka je chorá, potom jej deti budú mať vrodené abnormality.

Vrodená stenóza úst pľúcnej artérie sa dá nájsť pomerne často - jej frekvencia výskytu je až jedna desatina všetkých srdcových patológií.

komplikácie

Toto vážne ochorenie môže mať nasledujúce účinky na zdravie:

 • zlyhanie srdca;
 • bakteriálna endokarditída;
 • zápal pľúc;
 • mŕtvica (porucha obehu v mozgu, po ktorej nasleduje smrť jej častí).

diagnostika

Stenóza úst pľúcnej artérie môže byť identifikovaná pri vyšetrení pacienta. U detí trpiacich touto chorobou existuje "srdcový hrb". Okrem toho lekár môže odhaliť nadmerné opuch žíl v krku. Počas podrobného vyšetrenia sa z dôvodu systolického tremoru zistí izolovaná pľúcna stenóza. Pacienti trpiaci pokročilou chorobou môžu mať obrovské srdce. Ak chcete zistiť, či pacient má izolovanú stenózu pľúcnej artérie, použite tieto metódy:

 • počúvaním. Zjaví zjavné systolické šelesty počas práce srdca. Väčšina pacientov má zvýšený 1 tón. 2 tóny, kým nie je možné počúvať, pretože je príliš slabý. Hluk je možné nájsť v mieste ľavej klavikuly alebo v oblasti medzi lopatkami;
 • phonocardiogram. Tu si môžete všimnúť šum systolického typu. Jeho odposluch na ľavej strane hrudnej kosti. Začína sa po 1 tóne a rozdelí sa 2 tóny. Najlepšie zo všetkého hluku je počuť v druhej časti systólu. Ďalším znakom patológie je exilový hluk, ktorý sa prejavuje v systole;
 • elektrická kardiografia. Táto metóda pomáha posúdiť, koľko je pravá komora preťažená. Stupeň zahltenia sa zvyšuje v závislosti od toho, ako stúpa tlak v oblasti pravej komory. V tomto prípade má elektrická osa odchýlku na pravej strane.

Liečba chorôb

Izolovaná pľúcna stenóza u dospelých a detí je liečená nasledujúcimi spôsobmi:

 • konzervatívny. Používajú sa na menšie ochorenia, ktoré nemôžu spôsobiť vážne poruchy v práci kardiovaskulárneho systému. Používa sa aj vtedy, keď rodičia pacienta odmietnu liečbu chirurgickým zákrokom. Pomáhajú zmierňovať komplikácie z ischémie v myokarde (malé množstvo kyslíka dodávaného do srdcového svalu), ako aj zlyhanie srdca (neúplné plnenie zodpovednosti v oblasti transportu a čerpania krvi). Tiež sa táto metóda používa pri príprave na chirurgický zákrok;
 • funkčné. Zahŕňa operáciu. Stenóza úst pľúcnej artérie je eliminovaná rozšírením úzkej časti v cievke (efektívna liečba). Obdobie, v ktorom je potrebné vykonať operáciu, je nastavené pre každého pacienta samostatne. Operácia môže byť vykonaná, kým je dieťa v maternici. V tomto prípade sú steny maternice rezané a plod funguje. Čím skôr sa liečba robí, tým lepšie pre zdravie dieťaťa.

prevencia

Osobitné preventívne opatrenia neexistujú. Aby sa zabránilo vzniku ochorenia, odporúčajú sa gravidné ženy:

 • zaregistrovať sa v konzultácii pre ženy;
 • z času na čas vidieť pôrodníka-gynekológa;
 • mať vakcínu proti ružienke 6 mesiacov pred požadovaným tehotenstvom;
 • akékoľvek lieky pod lekárskym dohľadom;
 • vypracovať harmonogram správnej výživy a každodennej rutiny;
 • ukončiť zlé návyky (fajčenie, konzumácia alkoholu);
 • ak žena, rovnako ako aj druhá príbuzná, má srdcové patológie, malo by sa vykonať dôkladné sledovanie stavu plodu s cieľom včasného zistenia ochorenia a jeho skorého liečenia;
 • nesmie byť vystavená chemickým zlúčeninám, žiareniu, ako aj iným zdraviu škodlivým látkam;
 • na liečbu ochorení pred nástupom požadovaného tehotenstva. To platí pre budúce matky, ktoré majú autoimunitné ochorenia (choroby, pri ktorých imunita osoby zničí tkanivá jeho tela) a iné závažné patológie (napríklad diabetes mellitus).

Ak si myslíte, že máte stenózu pľúcnej artérie a symptómy charakteristické pre túto chorobu, doktori vám môžu pomôcť: kardiológ, pediatr.

Tiež odporúčame použiť našu on-line diagnostiku chorôb, ktorá vyberá možné ochorenia na základe zaznamenaných symptómov.

Pľúcna hypertenzia nie je nezávislé ochorenie, ale špecifický syndróm určitých patológií, ktoré sú spojené s jedným rozlišovacím znakom - krvný tlak v pľúcnej tepne stúpa. Aj počas progresie tohto patologického procesu sa pozoruje zvýšenie záťaže na pravej komore, čo následne povedie k jej hypertrofii.

Srdcové chyby sú anomálie a deformácie jednotlivých funkčných častí srdca: ventily, priečky, otvory medzi nádobami a komorami. Kvôli ich poruche dochádza k narušeniu krvného obehu a srdce prestáva plne vykonávať svoju hlavnú funkciu - dodávanie kyslíka všetkým orgánom a tkanivám.

Arytmia u detí je odlišná etiológia srdcových arytmií, ktorá sa vyznačuje zmenou frekvencie, pravidelnosti a postupnosti kontrakcií srdca. Z vonkajšieho hľadiska sa arytmia u detí prejavuje vo forme nešpecifického klinického obrazu, ktorý v skutočnosti vedie k oneskorenej diagnóze.

Methemoglobinémia je ochorenie, na pozadí ktorého dochádza k zvýšeniu hladiny methemoglobínu alebo oxidovaného hemoglobínu v hlavnej ľudskej biologickej tekutine. V takýchto prípadoch stupeň koncentrácie vzrastie nad normu - 1%. Patológia je vrodená a získaná.

Extrasystoly - to je jeden z najbežnejších typov arytmií (to znamená poruchy srdcového rytmu), ktoré sa vyznačujú mimoriadnym kontrakciou srdcového svalu alebo niekoľkými mimoriadnymi kontrakciami. Extrasystoly, ktorých symptómy sa vyskytujú nielen u pacientov, ale aj u zdravých ľudí, môžu byť vyvolané preťažením, psychickým stresom a ďalšími vonkajšími podnetmi.

S cvičením a temperamentom môže väčšina ľudí robiť bez medicíny.

Diagnóza a liečba pľúcnej stenózy

Stenóza pľúcnych artérií je ochorenie, ktoré sa považuje za jeden z typov vrodenej srdcovej choroby (CHD) a je charakterizované zhoršeným odtokom krvi z pravého srdca srdca v oblasti pľúcnej artérie, kde dochádza k výraznému zúženiu. Existuje niekoľko typov stenózy:

 • ventil;
 • subvalvulárnou;
 • nadmerný ventil;
 • kombinovať.

U 90% všetkých pacientov sa diagnostikuje stenóza chlopne v pľúcnej tepne. V závislosti od závažnosti ochorenia existuje niekoľko fáz:

Na praktické účely lekári používajú klasifikáciu založenú na úrovni stanovenia systolického krvného tlaku v pravej komore srdca a tlakového gradientu medzi pravou komorou a pľúcnou tepnou:

 1. I stredný stupeň - systolický krvný tlak 60 mm Hg, gradient - 20-30 mm Hg.
 2. II mierny stupeň - systolický krvný tlak 60-100 mm Hg, gradient - 30-80 mm Hg
 3. III stupeň - systolický tlak je vyšší ako 100 mm Hg a gradient presahuje 80 mm Hg.
 4. IV dekompenzná fáza - vyvstáva nedostatočná kontraktilná funkcia srdcovej komory, vzniká myokardiálna dystrofia, tlak v komore klesne pod normálny.

Príčiny a charakteristika hemodynamiky

Predpísať adekvátnu liečbu stenózy je potrebné poznať príčinu a mechanizmus ochorenia. Podľa mechanizmu vývoja existujú dva typy stenózy:

Môže sa získať stenóza úst pľúcnej artérie. Príčinou tohto patologického stavu sú infekčné (syfilitické, reumatické) lézie, rakovinové nádory, zväčšené lymfatické uzliny, aneuryzma aorty.

Toto ochorenie je charakterizované zhoršenou hemodynamikou, ktorá je spojená s prítomnosťou prekážok v ceste prietoku krvi z pravej komory do pľúcneho kmeňa. Fungovanie srdca s konštantným zaťažením vedie k hypertrofii myokardu. Čím je plocha výtoku komory menšia, tým vyšší je systolický krvný tlak v nej.

Symptómy ochorenia

Klinický obraz ochorenia závisí od závažnosti a typu stenózy. Ak systolický krvný tlak v komore nepresahuje 75 mm Hg, príznaky ochorenia môžu prakticky chýbať. Keď sa tlak zvyšuje, prvé príznaky ochorenia sa môžu prejaviť ako závraty, únava, palpitácie srdca, ospalosť a dýchavičnosť.

Pri vrodenej stenóze môžu deti zaznamenať mierny oneskorenie vo fyzickom a psychickom vývoji, tendencia k prechladnutiu, mdloby. Pri IV dekompenzovanom stupni sú možné často mdloby a angíny.

Ak sa rastú patologické procesy a nedochádza k žiadnej liečbe, potom sa môže otvoriť oválne okno, cez ktoré sa vylučuje venózna arteriálna krv.

Počas vyšetrenia pacienta so stenózou pľúcneho kmeňa je objektívne možné zistiť: cyanózu končatín alebo celého tela, bledú pokožku, žily v oblasti krku bobtná a pulzujú.

V hrudníku môžete pozorovať prítomnosť systolického trasenia, výskyt srdcového hrboľa, cyanózu končatín alebo celého tela.

Najčastejšie pri absencii adekvátnej liečby môže pacient vyvinúť zlyhanie srdca alebo septickú endokarditídu, ktorá môže byť smrteľná.

diagnostika

Čas liečby a diagnózy závisí od života pacienta. S cieľom objasniť diagnózu lekár predpíše také ďalšie metódy výskumu:

 • všeobecná a biochemická analýza krvi a moču;
 • Ultrazvuk srdca;
 • EKG;
 • röntgenové vyšetrenie;
 • phonocardiography;
 • echokardiografia;
 • snímanie.

Izolovaná pľúcna stenóza by mala byť diferencovaná s ochoreniami, ako je tetrad Fallot, otvorený arteriálny kanál, defekt predsieňového septa.

Liečebné metódy

Izolovaná stenóza pľúcnej artérie je liečená len chirurgicky. V počiatočnom štádiu ochorenia, ak nie sú zjavné príznaky, nie je potrebné používať drahé lieky a operácie. Ale keď závažnosť ochorenia zabraňuje pacientovi viesť normálny aktívny životný štýl, okamžité liečenie stenózy pľúcnej tepny dáva šancu predĺžiť a zachovať kvalitu života pacienta. Platí to najmä pre deti trpiace vrodenou srdcovou chorobou (CHD).

V závislosti od závažnosti a typu ochorenia sa valvuloplastika uskutočňuje niekoľkými spôsobmi:

Otvorená valvuloplastika - abdominálna chirurgia, ktorá sa vykonáva s celkovou anestézou pomocou kardiopulmonárneho bypassu. Tento typ chirurgického zákroku dokonale obnovuje hemodynamiku, ale je nebezpečný kvôli vývoju komplikácie vo forme nedostatočnosti ventilov pľúcnej artérie.

Uzavretá valvuloplastika je chirurgický postup, pri ktorom sa používa valvulotóm, ktorý vylučuje nadmerné tkanivo, ktoré bráni normálnemu prietoku krvi.

Balóniková valvuloplastika sa považuje za najbezpečnejšiu metódu chirurgickej liečby.

Balóniková valvuloplastika je najmenej traumatická metóda liečby, pri ktorej nie je potrebné robiť brušné rezy, a stačí držať niekoľko malých bodiek v oblasti stehien.

Prognóza a prevencia

Stenóza úst pľúcnej artérie je vážnou chorobou, ktorá môže byť smrteľná, ak je neliečená. U dospelých pacientov nemajú menšie hemodynamické poruchy vplyv na celkový zdravotný stav. Stenóza pľúcneho kmeňa u detí vyžaduje neustále sledovanie a opakované chirurgické zákroky.

Ak zistíte takúto diagnózu ako stenózu pľúcneho kmeňa, nepanikujte. Dnes medicína nezostáva stáť, a s náležitou starostlivosťou a liečbou môžu pacienti viesť pomerne aktívny životný štýl. Ako ukazuje prax, po chirurgickom zákroku je percento päťročného prežitia 91%, čo je dobrý ukazovateľ.

Prevencia pľúcnej stenózy je:

 1. Zachovať zdravý a aktívny životný štýl.
 2. Vytvorenie ideálnych podmienok počas tehotenstva.
 3. Včasná diagnostika a liečba chorôb.
 4. Keď sa objavia prvé príznaky ochorenia, nemali by ste sa sama liečiť, ale je lepšie ihneď vyhľadať kvalifikovanú lekársku pomoc.
 5. Po liečbe by pacienti mali byť pod dohľadom kardiológa, prísne dodržiavať všetky odporúčania.

Pamätať! Zdravie je najväčšou hodnotou, ktorú nám prináša príroda, ktorá musí byť zachovaná!

Aká je priemerná dĺžka života pľúcnej stenózy?

Stenóza pľúcnej artérie (ALS) je patologický stav, ktorý mení veľkosť pľúcneho kmeňa, v dôsledku čoho sa stáva užší, čo zasahuje do normálneho prietoku krvi. Toto ochorenie je jedným z typov ochorení srdca.

Počas zúženosti dochádza k slabému uvoľňovaniu krvi z pravej komory, a to kvôli tomu, že sa lumen pľúcnej tepny zmenší. Preto dochádza k zlyhaniu malého obehu krvi.

Diagnóza ochorenia sa vyskytuje u detí od útleho veku. Vo väčšine prípadov sa pozoruje stenóza v kombinácii s rôznymi zmenami.

Podľa rôznych štatistikov predstavuje tisíc zaznamenaných srdcových chýb 3 až 12 percent zúženia pľúcneho kmeňa.

Klasifikácia pľúcnej stenózy

Hlavná klasifikácia stenózy nastáva lokalizáciou zúženia, ktorá sa môže vytvoriť na nasledujúcich miestach:

 • Valve. Zníženie lumen pľúcnej artérie nastáva priamo v srdcovej chlopni. Tento typ stenózy artérie pľúc je všeobecne registrovaný;
 • Podkapanny. Artéria sa zužuje v mieste pod ventilom;
 • Nad ventilom. Zníženie priechodu tepny smerom nahor do kufra, nad ventilom;
 • Kombinovať. Ak dôjde k zúženiu tepny na viacerých miestach.
Formy stenózy pľúcnej artérie

V deväťdesiatich percentách prípadov registrácie stenózy pľúcnej artérie sa diagnostikuje stenóza ventilu.

Taktiež dochádza k oddeleniu a stupňom prekrytia lúmenu:

 • Mierny stupeň;
 • Stredný stupeň;
 • Veľký stupeň.

V praxi kvalifikovaní lekári úspešne aplikujú rozdelenie, ktoré je založené na úrovni detekcie systolického krvného tlaku (krvného tlaku) v pravej komore a pomeru tlaku medzi pravou komorou a pľúcnym kmeňom.

Úrovne tohto tlaku sú rozdelené na stupne:

 • 1. stupeň. Tlak krvi v systoloch je 60 mm Hg, pomer je 20-30 mm Hg;
 • 2. stupeň. Krvný tlak v systoloch sa pohybuje od 60 do 100 mm Hg a pomer je 30-80 mm Hg;
 • 3. stupeň. Tlak v tomto prípade je väčší ako 100 mm Hg a pomer je väčší ako 80;
 • 4. stupeň. Je to dekompenzná fáza. Ventrikulárna nedostatočnosť prebieha v dôsledku slabých kontrakcií, dochádza k dystrofii srdcového svalu a tlak v komore klesá.
Pľúcna stenóza k obsahu ↑

Čo spúšťa ALA?

Počas celého života dochádza k zriedkavému zníženiu lumenu pľúcnej tepny. V prevažnej väčšine prípadov je zaznamenané vrodené ochorenie a je na druhom mieste z hľadiska prevalencie medzi všetkými vrodenými srdcovými poruchami.

Faktory, ktoré ovplyvňujú stenózu pľúcneho kmeňa, zahŕňajú faktory, ktoré pri nosení dieťaťa môžu ovplyvniť tvorbu cievneho systému a mať za následok vrodené srdcové chyby.

Patria medzi ne:

 • Akceptácia žien, ktoré nesú dieťa psychoaktívnych látok, omamných látok, antibiotík, hlavne v prvom trimestri tehotenstva;
 • Nevhodné pracovné podmienky počas tehotenstva. Pri nosení dieťaťa, práce na farbách a lakoch, chemických, priemyselných podnikoch a iných štruktúrach, v ktorých môže očakávaná matka vdychovať chemické a toxické dymy, je kontraindikovaná;
 • Genetická poloha. V tomto prípade sa arteriálna stenóza prenáša hlavne od matky (alebo od otca) k dieťaťu;
 • Choroby vírusového pôvodu pri nosení dieťaťa. Vrodenú stenózu pľúcneho kmeňa môže ovplyvniť rubeola, herpes, mononukleóza a iné vírusové ochorenia;
 • Ionizujúce žiarenie vrátane röntgenových lúčov pri nosení dieťaťa;
 • Ekologické faktory. Životné prostredie nie je priaznivé, zväčša sa prejavuje vysokou koncentráciou žiarenia v určitých regiónoch krajiny.

S progresiou zúženia artérie pľúc počas života môžu byť najčastejšie príčiny:

 • Reumatizmus v skupine ochorení. Ovplyvňujú ventily pľúcnej tepny, čo spôsobuje stenózu;
 • Zápalové procesy steny vnútri tepny pľúc. Zriedkavo sa zaznamenali, ale nemali by ste vylúčiť zo zoznamu porážku syfilisu, tuberkulózy atď.
 • Depozícia aterosklerotického plaku. Odklad cholesterolových plakov sa môže vyskytnúť aj na stenách pľúcnej artérie, čo spôsobuje zúženie;
 • Tlak na pľúcnej tepne vonku. Vo väčšine prípadov sú príčinou tvorba nádorov, zväčšené lymfatické uzliny a sacciformový výčnelok aorty;
 • Kalcifikácie. Základy vápenatej soli na stenách a ventile pľúcnej tepny. Existuje podráždenie steny tepny, čo vedie k zúženiu.
Ventil s vrodenou stenózou na obsah ↑

Symptómy pľúcnej stenózy

Detekcia príznakov priamo závisí od veľkosti zúženia priechodnosti v pľúcnej tepne. V ľahkom štádiu sa stenóza nemôže prejaviť dlho. Najčastejšie u detí do jedného roka.

Zjavenie symptómov v závažnejších formách stenózy sa prejavuje skoro od narodenia.

Vyskytujú sa v nasledujúcich príznakoch:

 • Výrazná cyanóza, ktorá sa prejavuje v modrých kožných tónoch na špičkách prstov a prstov, medzi nosom a perom, alebo v modrosti pokožky po celom tele;
 • Ťažké dýchanie;
 • Možná strata vedomia;
 • Slabý prírastok hmotnosti;
 • Letargia a zjavná úzkosť dieťaťa.

V kategórii dospelého veku prejavuje príznaky trochu inak. Nesmú vydávať signály dlhé roky ani počas celého života.

Zrejmým príznakom stenózy artérie pľúc v najťažších štádiách sú:

 • Rýchla únava po miernej fyzickej námahe, ktorá prechádza na trvalú únavu;
 • Závrat a strata vedomia;
 • Počas auskultácie srdca sú počuť zvuky hluchého charakteru, hrubý systolický šelest v ľavej strane hrudníka a tretí interkostálny priestor;
 • Ťažké dýchanie počas fyzickej námahy alebo v kľude, ktoré sa stávajú silnejšie v polohe na chrbte;
 • Prsty inherentný vzhľad "paličiek" ploché formácie;
 • Nastáva pulzácia žíl cervikálnej chrbtice;
 • Opuch nôh as progresiou srdcových ochorení a opuchu celého tela.
Ťažká stenóza obsahu

Aká nebezpečná je ALA?

Tvorba stenózy pľúcnej artérie sa môže vyskytnúť ako dôsledok získaných príčin, tak aj vrodených.

Počas jeho formovania sa v srdci vyskytujú nasledujúce procesy:

 • Pri zúžení tepny je pravdepodobná komora ťažšie tlačiť krv a vytvorí na ňu veľké zaťaženie;
 • V dôsledku toho sa do pľúc dodá menej krvi. Vyskytuje sa hypoxia vnútorných orgánov, čo spôsobuje nedostatočné nasýtenie krvi kyslíkom;
 • Svalové srdce sa nakoniec vyčerpá pravidelným vystavením veľkým zaťaženiam na pravej komore. To vedie k jeho zlyhaniu, vyvolanému zvýšenou hmotnosťou srdcového svalu;
 • Vzhľadom na to, že pravidelne zvyšuje množstvo krvi, ktoré nie je úplne uvoľnené do tepny pľúc, dochádza k spätnému uvoľneniu prichádzajúcej krvi do pravého predsieňa, čo vedie k poruche krvného obehu, ako aj k procesom stagnácie a oxidácie krvi. Existuje silnejšia hladina kyslíka;
 • Zjavná stenóza vedie k progresii srdcového zlyhania. Ak nepoužívate včasnú operáciu, najčastejším výsledkom je smrť.
na obsah ↑

Čo sa zaobchádza s lekárom?

Pri narodení v materskej nemocnici sa úplne všetky novorodenci podrobia neonatologickému vyšetreniu, ktoré určuje prítomnosť chorôb a patologických stavov u dieťaťa. Ak sa zistia odchýlky, vypracuje plán ďalšieho preskúmania.

Ak sa v dospievaní vyskytnú príznaky pľúcnej stenózy, mali by ste sa poradiť s kvalifikovaným pediatrom.

Ak sa v staršej vekovej skupine vyskytnú príznaky stenózy pľúcnej artérie, mali by ste sa poradiť s praktickým lekárom alebo kardiológa.

Endovaskulárna balóniková valvuloplastika na obsah ↑

diagnostika

Na prvej návšteve lekár počúva sťažnosti pacienta, skúma históriu a potom vykoná prvotné vyšetrenie na zistenie zjavných príznakov ochorenia. Podozrenie na stenózu pľúcnej artérie doktor môže poslať pacienta na dodatočné hardvérové ​​štúdie na presnú diagnózu.

Šípky na snímkach zobrazujú rozšírený oblúk pľúcnej tepny a ľavej predsiene

Preskúmanie prístrojov predpísaných pre suspektnú stenózu pľúcnej artérie zahŕňa:

 • Elektrokardiogram (EKG). Štúdia EKG sa vykonáva po cvičení. Pomáha zistiť závažnú stenózu v dôsledku preťaženia pravej komory a átria, ako aj extrasystolov;
 • Ultrazvukové vyšetrenie srdca. Pri vykonávaní takejto štúdie dostane lekár prehľad ventilového krúžku, ktorý pomáha určiť hladinu tlaku v pravej komore a pomer tlakov v pravej komore a pľúcnom kmeň. Čím viac je tlak v komore, tým viac bude plavidlo zablokované;
 • RTG hrudníka. Pomáha určiť stupeň rastu rozmeru srdca, ktorý spôsobil patologické zvýšenie srdcového svalu;
 • Ventrikulografie. Vstup kontrastného činidla do ciev, ktorý preniká do pravej strany srdca, po ktorom sa vykoná ultrazvuk. Na základe výsledkov je možné zistiť, do akej miery prebieha progresia pľúcnej stenózy.
 • Katetrizácia pravého srdca. Vedené na meranie tlaku v pravej komore a pľúcnom kmeňu;
 • Sensing.
na obsah ↑

liečba

Najúčinnejšou liečbou pľúcnej stenózy je chirurgia.

Pri miernych prejavoch sú lieky predpísané v skupinách:

 • glykozidy;
 • Komplexy vitamínov;
 • Lieky nasýtené draslíkom.

Všetky lieky sú predpísané iba na udržanie stavu pacienta. Liečba vyžaduje len chirurgickú intervenciu. Chirurgická liečba je zameraná na zlepšenie krvného obehu v pľúcnom kmeňu.

Operačný zásah sa priradí v závislosti od umiestnenia zúženia lúmenu.

Medzi ne patria:

 • Pri nadklapannym stenóze. Aplikujte chirurgickú intervenciu s odstránením časti steny, v ktorej došlo ku kontrakcii. Náplasť získaná z pacientovho perikardu sa aplikuje na vzdialené miesto;
 • S subvalvulárnou stenózou. Počas tejto operácie sa na mieste výstupu pravej komory odstráni hypertrofovaná časť srdcového svalu;
 • Stenózou chlopne. Operácia sa vykonáva pomocou balónikovej valvuloplastiky. Zavedenie balónika do nádoby je implikované a potom je nainštalovaný stent, ktorý ho rozširuje;
 • Kombinované zlozvyky. Na viacerých miestach zúženia naraz sa vykonáva šitie interventrikulárnych a medzikusných foramanov.

Po chirurgickom zákroku sa rozšíreným pľúcnym kmeňom začína normálna cirkulácia krvi. Symptómy postupne ustupujú, aktivita sa objavuje.

Deti v školskom veku sa môžu vrátiť k úlohám po troch mesiacoch.

Ako zabrániť pľúcnej stenóze?

Keďže stenóza pľúcneho kmeňa je prevažne vrodeným srdcovým ochorením, profylaxia je zameraná predovšetkým na udržanie najlepších podmienok pre tehotné ženy.

Komplex opatrení, ktoré sú potrebné na preventívne opatrenia na prevenciu stenózy pľúcnej artérie, zahŕňajú:

 • Udržiavať zdravý životný štýl;
 • Vytvorenie ideálnych podmienok v období nosenia dieťaťa;
 • Diagnostika choroby v počiatočných štádiách;
 • Pri identifikácii prvých príznakov sa obráťte na špecialistu;
 • Nepracovať v období prenesenia dieťaťa do "škodlivých" pracovných miest;
 • Choďte viac vonku;
 • Pozoroval pôrodník-gynekológ;
 • Prestať s fajčením a alkoholom;
 • Nepodávajte ožarovaniu iónov.

Priemerná dĺžka života a prognóza?

Pri absencii potrebného chirurgického zákroku vedie pľúcna stenóza k smrti. V každom veku vyžaduje stenóza stály monitoring a skorý chirurgický zákrok.

Pri vrodenej stenóze pľúcnej artérie a neprítomnosti liečby pacienti žijú maximálne 20 rokov.

Vedenie včasného chirurgického zákroku, aj pri silných stupňoch zúženosti pľúcnej tepny, dáva šancu žiť 5 rokov.

A pri zachovaní správneho životného štýlu a výživy, vyhýbanie sa stresu - viac ako 5 rokov (u 90% pacientov).

Ak zistíte nejaké príznaky ochorenia, okamžite kontaktujte svojho lekára. Včasné zistenie ochorenia pomôže vopred diagnostikovať a vykonať operáciu. Neexistuje žiadna liečba drogami.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Kŕč mozgových ciev a ich liečba

Kŕč mozgových ciev je patológia, ktorá je súčasťou skupiny akútneho zlyhania obehového systému. Stav vazospazmu sa považuje za prechodné, krátkodobé, paroxysmálne porušenie ponuky výživy do mozgu.

Hypertenzia 1 stupeň

Na tlak bol vždy 120 až 80, pridajte pár kvapiek do vody.Zvýšený tlak je problém, ktorý sa človek môže stretnúť v každom veku. Arteriálna hypertenzia 1 stupňa je nárast tlaku, pri ktorom človek cíti nepohodlie, bolesti hlavy, nevoľnosť a rýchly tep srdca.

Následné cvičenie: pre trup, zbrane a koordináciu

Z tohto článku sa dozviete, ako dôležitá je gymnastika po cievnej mozgovej príhode obnoviť stratené funkcie mozgu, ktoré cvičenie prispieva k obnoveniu pohybov v ochrnutých častiach tela.

Čo sú nebezpečné varixy: typy a dôsledky

Čo je kŕčové žilyKŕčové žily alebo kŕčové žily sa nazývajú lézie žilovej steny, ktoré sa rozširujú a pokrývajú sa trombotickými vrstvami. Tento proces vedie k tvorbe kŕčových uzlín a parietálnej trombolizácie, čo môže spôsobiť úplné zablokovanie venózneho lumenu.

Ochorenie srdca

iserdceChoroby hrudníka alebo srdca: príčiny, symptómy a liečbaChoroba angína pectoris je dlhodobo známa a je analogická s modernejším liečebným výrazom angina pectoris. Táto patológia kardiovaskulárneho systému dostala svoj názov kvôli prítomnosti charakteristických symptómov počas útoku (bolesť na hrudníku).

Tromboembolizmus pľúcnej artérie

Tromboembolizmus pľúcnej artérie (pľúcna embólia) je oklúziou pľúcnej tepny alebo jej vetvami trombotickými hmotami, čo vedie k život ohrozujúcim poruchám pľúcnej a systémovej hemodynamiky.