Z tohto článku sa dozviete: čo je mitrálna stenóza, hlavné príčiny jej výskytu. Ako sa vyvinie patológia, jej charakteristické symptómy. Diagnostické a liečebné metódy, prognóza na zotavenie.

Zúženie otvoru medzi ľavou predsieňou a komorou, ktoré bráni intrakardiálnemu prietoku krvi, sa nazýva mitrálna stenóza.

Pri normálnej prevádzke srdca preteká krv z ventrálnych komôr v čase komorovej relaxácie po srdcovom výkone a kontrakcii myokardu (diastolová perióda). V prípade patológie z rôznych dôvodov (infekčná endokarditída, aterosklerotické plaky) sa ľavý atrioventrikulárny otvor znižuje vo veľkosti, zužuje (zjazvenie alebo spevnenie ventilových tkanív, adhézie ventilov) a vytvára obštrukciu normálneho prietoku krvi:

 • nedostatočné množstvo krvi vstupuje do ľavej komory, kardiálny výkon klesá;
 • v ľavej predsieni, vzhľadom na tlak, zvyšuje odolnosť stien srdcovej komory, zahusťuje (hypertrofia);
 • vzniká pľúcna hypertenzia (zvýšenie krvného tlaku v pľúcnych cievach);
 • pravá komora sa postupne zvyšuje v objeme (dilatácia), jej kontraktilná funkcia je narušená.

Výsledkom je vážne narušenie srdcového svalu a krvného obehu.

Toto prevedenie stenóza (zúženie ľavej atrioventrikulárny ústia) sa týka zveráky k získanej patológie nebezpečnej vzniku závažných komplikácií - malígne arytmie (fibrilácia svoj tvar) z fatálne tromboembólie, krvácanie (aneuryzma prasknutie pľúcnych ciev), pľúcny edém.

V neposlednom rade je možné liečiť aortálnu, chirurgické metódy nepodarí významne zlepšiť prognózu a predĺžiť životnosť o 2 (s nevyjádřeného poruchou krvného zásobenia, dýchavičnosť po námahe) a 3 štádiách ochorenia (s ťažkými poruchami krvi, dýchavičnosť v pokoji).

Pred a po chirurgickom zákroku je patológia liečená kardiológa, srdcový chirurg pracuje na zúžení.

Päť štádií patológie

Všetky poruchy obehu (hemodynamika) s stenózou mitrálnej chlopne sú priamo závislé od veľkosti atrioventrikulárneho otvoru. Jeho plocha v normálnom srdci je 4 až 6 metrov štvorcových. cm, s patológiou, postupne klesá:

 1. Mierne zúženie (plocha minimálne 3 cm2), hemodynamické poruchy nie sú výrazné, môžu trvať desaťročia, zodpovedá štádiu 1 ochorenia.
 2. Stredná mitrálnej chlopne (2,9 až 2,3), sa objavia príznaky slabé a stagnácie porúch krvného zásobovania (malý dýchavičnosť, vyvíja v dôsledku fyzickej aktivity, ktoré sa rozprestiera v pokoji) zodpovedá kroku 2.
 3. Vyjadrené zúženie (od 2,2 do 1,7 štvorcových. Cm) sú jasné porušenie príznakov, dýchavičnosť objaví na akejkoľvek aktivite aktívne (pri vykonávaní každodenných úloh, chôdza) nie je držaný v stave pokoja zodpovedá kroku 3-4 stenózy.
 4. Kritická fáza, keď stenóza dosiahne veľkosť 1,0 štvorcových metrov. cm, zodpovedá dystrofickej etape 5 choroby. Symptómy nedostatku dosiahnuť katastrofických rozmerov, obehové poruchy spôsobujú nezvratné zmeny v orgánoch a tkanivách vyvinúť malígny arytmie (fibrilácia forma), pacient je ťažké sa pohybovať, stráca schopnosť pracovať.

V štádiu kritického zúženia atrioventrikulárneho ústia nie je možné obnoviť prívod krvi a zlepšiť prognózu pacienta ani chirurgickými metódami, poruchy sú rýchlo komplikované a výsledok je smrteľný.

Hlavné príčiny mitrálnej stenózy

Najčastejšími príčinami ciest a adhézií (adhéziami) ventilových letákov je poškodenie tkaniva v dôsledku infekčného ochorenia, metabolických porúch (hyperlipidémia, tvorba cholesterolu) a poškodenia srdca:

 • reumatizmus, reumatoidná artritída a infekčná endokarditída (80%);
 • ateroskleróza;
 • kalcifikácia (kalenie tkaniva v dôsledku depozície vápnika v bunkách);
 • syfilis;
 • myxóm (benígny novotvar srdca);
 • vrodené ochorenie srdca s defektom atrioventrikulárneho septa (Lyutembacheho syndróm);
 • aortálna nedostatočnosť (poruchy aortálnej chlopne vedúce k porušeniu intrakardiálneho krvného toku);
 • intracardiakálne tromby;
 • poranenia srdca a hrudníka;
 • ionizujúce žiarenie;
 • drogová intoxikácia (prípravky založené na rastlinných extraktoch pelyňa).

Niekedy je príčinou opätovného kontrakcie mitrálnej chlopne operácia (30%) na odstránenie stenózy (komissurotomie, ventilová protéza).

príznaky

V počiatočných štádiách ochorenia je absolútne asymptomatický, bez ovplyvnenia schopnosti pracovať a kvality života pacienta, toto obdobie môže trvať desaťročia (od 10 do 20 rokov).

Výrazná stenóza mitrálnej chlopne sa stáva v štádiu, keď sa oblasť atrioventrikulárneho ústia zužuje na 2 metre štvorcových. pozri Patológia sa vyznačuje jasnými príznakmi porúch (kašeľ s hemoptýzou, nočné astmatické záchvaty, pľúcny edém, fibrilácia predsiení). Ťažká dýchavica sa stará o pacienta nielen po akomkoľvek domácom strese, ale aj v úplnom odpočinku, patológia postupuje rýchlo, čo vedie k úplnému postihnutiu.

Mitrálna stenóza

Mitrálna stenóza je zúženie oblasti ľavého atrioventrikulárneho ústia, čo vedie k obštrukcii fyziologického prietoku krvi z ľavej predsiene do ľavej komory. Klinicky sa mitrálna stenóza prejavuje zvýšenou únavou, nepravidelnou srdcovou funkciou, dýchavičnosť, kašeľ s hemoptýzou a nepohodlie v hrudníku. Auskultúrna diagnostika, rádiografia, echokardiografia, elektrokardiografia, fonokardiografia, katetrizácia srdcových komôr, atrio- a ventrikulografia sa vykonáva na detekciu mitrálnej stenózy. Pri závažnej stenóze je indikovaná balóniková valvuloplastika alebo mitrálna komissurotomia.

Mitrálna stenóza

Mitrálna stenóza je získané ochorenie srdca charakterizované zúžením ľavého atrioventrikulárneho otvoru. V kardiológii je mitrálna stenóza diagnostikovaná u 0,05-0,08% populácie. Mitrálna stenóza sa môže izolovať (40% prípadov), kombinovaná s nedostatočnosťou mitrálnej chlopne (kombinovaná mitrálna defekt) alebo s poškodením iných srdcových chlopní (porucha mitrálnej aorty, porucha mitrálneho tricuspidu). Mitrálna stenóza sa 2-3 krát častejšie vyskytuje u žien, hlavne vo veku 40-60 rokov.

Príčiny mitrálnej stenózy

V 80% prípadov má mitrálna stenóza reumatickú etiológiu. Debulácia reumatizmu sa zvyčajne vyskytuje pred vekom 20 rokov a klinicky sa vyskytujúca mitrálna stenóza sa rozvíja po 10-30 rokoch. Medzi menej časté príčiny mitrálnej stenózy sa zaznamenala infekčná endokarditída, ateroskleróza, syfilis a srdcové zranenia.

Zriedkavé prípady mitrálnej stenózy nereumatickej povahy môžu byť spojené s ťažkou kalcifikáciou krčných a mitrálnych chlopní, myxómu ľavej predsiene, vrodených srdcových defektov (Lyutembashe syndróm) a intracardiakálnych trombov. Možno vývoj mitrálnej restenózy po komissurotomii alebo protetickom mitrálnom ventile. Vývoj relatívnej mitrálnej stenózy môže byť sprevádzaný aortálnou nedostatočnosťou.

Vlastnosti hemodynamiky pri mitrálnej stenóze

V normálnej oblasti mitrálneho ústia je 4-6 metrov štvorcových. cm a jeho zúženie na 2 štvorcový. cm a menej sprevádzaný výskytom intrakardiálnych hemodynamických porúch. Stenóza atrioventrikulárneho ústia zabraňuje vylučovaniu krvi z ľavej predsiene do komôrky. Za týchto podmienok sa aktivujú kompenzačné mechanizmy: tlak v predsieňovej dutine stúpa od 5 do 20-25 mm Hg. Predlžuje sa predĺženie ľavej predsieňovej systoly, dochádza k hypertrofii ľavého predsieňového myokardu, čo spoločne uľahčuje prechod krvi cez stenótový mitrálny otvor. Tieto mechanizmy najprv umožňujú kompenzovať účinok mitrálnej stenózy na intrakardiálnu hemodynamiku.

Avšak ďalšia progresia mitrálnej stenózy a rast transdukčného tlaku je sprevádzaný spätným zvýšením tlaku v pľúcnom cievnom systéme, čo vedie k rozvoju pľúcnej hypertenzie. V podmienkach výrazného nárastu tlaku v pľúcnej tepne sa zvyšuje záťaž na pravej komore a je ťažké vyprázdniť pravú predsieň, čo spôsobuje hypertrofiu pravého srdca.

Vzhľadom na potrebu prekonať významnú rezistenciu v pľúcnej tepne a vývoj sklerotických a dystrofických zmien myokardu sa kontraktilná funkcia pravej komory znižuje a dochádza k jej dilatácii. Tým sa zvyšuje zaťaženie pravého predsiene, čo v konečnom dôsledku vedie k dekompenzácii obehového ústrojenstva vo veľkom kruhu.

Klasifikácia mitrálnej stenózy

V oblasti zúženia ľavého atrioventrikulárneho ústia sa rozlišujú 4 stupne mitrálnej stenózy:

 • Stupeň I - menšia stenóza mitrálnej (priemer otvoru> 3 cm Cm)
 • Stupeň II - mierna stenóza mitrálnej (priemer otvoru 2,3-2,9 m2)
 • Stupeň III - výrazná mitrálna stenóza (otevíraná plocha 1,7-2,2 m2)
 • Stupeň IV - kritická mitrálna stenóza (plocha otevírania 1,0-1,6 m2)

V súlade s progresiou hemodynamických porúch prejde priebeh mitrálnej stenózy v piatich stupňoch:

 • I - stupeň úplnej kompenzácie mitrálnej stenózy ľavej predsiene. Neexistujú žiadne subjektívne sťažnosti, avšak auskultácia odhaľuje priame príznaky stenózy.
 • II - štádium porúch obehu v malom kruhu. Subjektívne symptómy sa vyskytujú iba počas cvičenia.
 • III - štádium výrazných známok stagnácie v malom kruhu a počiatočné príznaky poruchy obehu vo veľkom kruhu.
 • IV - štádium vyjadrených príznakov stagnácie v malom a veľkom kruhu krvného obehu. Pacienti vyvinú fibriláciu predsiení.
 • V - dystrofická fáza zodpovedá štádia III srdcového zlyhania

Symptómy mitrálnej stenózy

Klinické príznaky mitrálnej stenózy sa zvyčajne vyskytujú, ak je plocha atrioventrikulárneho ústia menšia ako 2 metre štvorcových. Vidíte výrazne únavu, dýchavičnosť počas fyzickej námahy a potom v kľude, kašeľ s vyprázdnením pruhov krvi v spúte, tachykardia, porucha srdcového rytmu podľa typu extrasystoly a fibrilácie predsiení. Pri závažnej mitrálnej stenóze, orthopnee, nočnej astme av závažnejších prípadoch dochádza k pľúcnemu edému.

V prípade významnej hypertrofie ľavej predsiene môže dôjsť k stresu rekurentného nervu pri vývoji dysfónie. Asi 10% pacientov s mitrálnou stenózou sa sťažuje na bolesť v srdci, nie je spojená s fyzickou námahou. Pri súbežnej koronárnej ateroskleróze, subendokardiálnej ischémii môže dôjsť k angíne. Pacienti často trpia recidivujúcou bronchitídou, bronchopneumóniou, krupóznou pneumóniou. Pri kombinácii s mitrálnou stenózou s mitrálnou nedostatočnosťou sa často spája bakteriálna endokarditída.

Výskyt pacientov s mitrálnou stenózou je charakterizovaný cyanózou pery, špičkou nosa a nechtov, prítomnosťou obmedzených fialovo-modravých líca ("mitral blush" alebo "blúza bábiky"). Hypertrofia a dilatácia pravej komory často spôsobujú vývoj srdcového hrboľa.

Pri vývoji nedostatočnosti pravostavej komory sa objavujú ťažkosti v brušnej dutine, heptomegália, periférny edém, opuch krčných žíl a dutina dutín (pravostranný hydrotorax, ascit). Hlavnou príčinou smrti pri mitrálnej stenóze je pľúcna embólia.

Diagnóza mitrálnej stenózy

Pri zhromažďovaní informácií o vývoji ochorenia možno reumatickú anamnézu vysledovať u 50-60% pacientov s mitrálnou stenózou. Palpácia nadkardiálnej oblasti odhaľuje takzvanú "mačaciu purr" - presystolický tremor, perkusie hranice srdca sú posunuté hore a napravo. Auskultačné obrázok mitrálna stenóza vyznačujúci mávanie Aj tón a tón otvorenia mitrálnej chlopne ( "mitrálnej tlačidlom"), prítomnosť diastolického hluku. Phonokardiografia umožňuje korelovať počuť šum s jednou alebo inou fázou srdcového cyklu.

Elektrokardiografie (EKG), mitrálnej chlopne odhaľuje hypertrofiu ľavej predsiene a pravej komory, srdcová arytmia (fibrilácia predsiení, arytmia, paroxyzmálna tachykardia predsiení, predsieňový flutter), blokádu blokádou pravého ramienka.

Pomocou echokardiografie je možné zistiť pokles v oblasti mitrálneho ústia, tesnenie na stenách mitrálnej chlopne a vláknitý krúžok a zvýšenie ľavej predsiene. Transesofageálna echoCG v mitrálnej stenóze je nevyhnutná na vylúčenie vegetácie a kalcifikácie ventilov, prítomnosť krvných zrazenín v ľavej predsieni.

Tieto röntgenové štúdie (röntgenový snímok hrudníka, rádiografiu srdce s kontrastným pažeráka), vyznačujúci sa tým vydutý oblúk pľúcnu tepnu, ľavú sieň a pravej komory, mitrálnej konfiguráciu srdca, rozšírenie tieňov dutá žila, zvýšenie pľúcnej vzor a ďalšie nepriame príznaky mitrálnej chlopne.

Pri zvonení dutín srdca sa zvyšuje tlak v ľavej predsieni a v pravých častiach srdca, čo zvyšuje gradient prenosu tlaku. Ľahká ventrikulografia a atriografia, ako aj koronárna angiografia, sú ukázané všetkým žiadateľom o náhradu mitrálnej chlopne.

Liečba mitrálnej stenózy

Lekárske ošetrenie pre mitrálnej chlopne je nevyhnutné pre prevenciu infekčnej endokarditídy (antibiotiká), zníženie závažnosti srdcového zlyhania (srdcové glykozidy, diuretiká), edém arytmií (beta-blokátory). Pri anamnéze tromboembólie sa subkutánny heparín podáva pod kontrolou INR a podávajú sa protidoštičkové lieky.

Tehotenstvo nie je kontraindikované u žien s mitrálnou stenózou, ak je plocha mitrálneho ústia viac ako 1,6 metra štvorcových. cm a nie sú žiadne známky srdcovej dekompenzácie; v opačnom prípade sa gravidita ukončí zo zdravotných dôvodov.

Chirurgická liečba mitrálnej stenózy sa vykonáva v štádiách II, III, IV zhoršenej hemodynamiky. Pri absencii deformácie ventilov, kalcifikácie, lézií papilárnych svalov a akordov sa môže uskutočniť balóniková valvuloplastika. V iných prípadoch je znázornený uzavretý alebo otvorený commissurotomy, počas ktorej sú zrasty členitý, mitrálnej chlopne oslobodená od kalcifikácie, zrazeniny sa odstráni z ľavej siene, keď mitrálnej annuloplasty vyrobeného zlyhania. Hrubá deformácia ventilového zariadenia je základom pre protetický mitrálny ventil.

Prognóza a prevencia mitrálnej stenózy

Päťročné prežitie s prirodzeným priebehom mitrálnej stenózy je 50%. Dokonca aj malá asymptomatická mitrálna stenóza je náchylná na progresiu v dôsledku opakovaných záchvatov reumatickej choroby srdca. Rýchlosť pooperačného päťročného prežitia je 85-95%. Pooperačná restenóza sa vyvíja u približne 30% pacientov v priebehu 10 rokov, čo si vyžaduje mitrálnu reiteznú vzorku.

Prevencia mitrálnej stenózy je zameraná na profylaxiu reumatizmu proti recesii, rehabilitáciu ohniská chronickej streptokokovej infekcie. Pacienti podliehajú pozorovaniu kardiológa a reumatológovi a pravidelnému kompletnému klinickému a inštrumentálnemu vyšetreniu, aby sa vylúčila progresia mitrálnej stenózy.

Stenóza mitrálnej chlopne (mitrálna stenóza)

Chyby mitrálnej chlopne zaujímajú vedúce miesto medzi všetkými získanými srdcovými ochoreniami, pričom najčastejšie sa vyskytuje kombinácia stenózy (zúžení) a nedostatočnosti (neúplné uzatvorenie ventilov) a izolovaná mitrálna stenóza sa pozoruje pri približne 30% porúch tohto ventilu.

Ak dôjde k nahradeniu normálneho spojivového tkaniva ventilu k cicavcovi, potom sa medzi klapkami alebo vláknitým krúžkom obklopujúcim ventil vyvíjajú zrasty a adhézie. Tento patologický stav sa nazýva mitrálna stenóza (synonymom je stenóza ľavého atrioventrikulárneho ústia).

Stenóza mitrálnej chlopne je ochorenie, ktoré patrí do skupiny získaných srdcových chýb a je charakterizované nasledujúcimi príznakmi:

- dochádza v dôsledku organického poškodenia spojivového tkaniva chlopní, napríklad zápalový proces v srdci s reumatizmom, bakteriálna endokarditída;
- ako dôsledok zmien v cvičení sa vytvorí zúženie otvoru medzi predsieňom a komorou, čo vytvára prekážku pre pohyb krvi z átria do komory;
- táto obštrukcia vedie k zvýšeniu tlaku v ľavej predsieni s jej hypertrofiou (zhrubnutím steny) a znížením uvoľňovania krvi do ľavej komory a následne do aorty; to znamená, že sa vyvinú hemodynamické poruchy (prietok krvi v srdci a v tele);
- bez chirurgického zákroku dochádza k zhoršeniu srdcového svalu a jeho neschopnosti zabezpečiť krvný obeh v celom tele, čo vedie k narušeniu prívodu krvi a výživy všetkých telesných tkanív.

Príčiny mitrálnej stenózy

Vo väčšine prípadov je príčinou mitrálnej stenózy, ako aj iných získaných srdcových defektov, reumatizmus (akútna reumatická horúčka) s rozvojom reumatických ochorení srdca - zápal svalových a spojivových tkanív srdca.

Symptómy mitrálnej stenózy

Závažnosť klinických príznakov stenózy sa líši v závislosti od štádia procesu (klasifikácia podľa A. N. Bakuleva je v Rusku rozšírená).

V štádiu kompenzácie klinických príznakov nie je pozorované, pretože srdce a telo sa prispôsobujú existujúcim anatomickým poruchám pomocou kompenzačných mechanizmov. Táto fáza môže trvať mnoho rokov, najmä ak zúženie ventilového krúžku nie je veľmi veľké - asi 3 cm 2 alebo viac.

V štádiu subkompenzácie, s postupným zúžením atrioventrikulárneho ústia, adaptačné mechanizmy nedokážu zvládnuť zvýšené zaťaženie srdca. Prvé príznaky - dýchavičnosť na námahe, bolesť v srdci a v interskapulární oblasti doľava s nákladom alebo bez pocitu narušenia srdca a búšenie srdca, fialové alebo modré sfarbenie kože ruky, uši, tváre (cyanóza), mrazivost, studené končatiny. Môže sa vyskytnúť fibrilácia predsiení.

V štádiu dekompenzácie vzniká výrazné vyčerpanie srdcového svalu a tvorba krvnej stagnácie, najprv v pľúcach a potom vo všetkých orgánoch a tkanivách tela. Dyspnoe sa stáva trvalým, pacient môže dýchať len v polovičnej polohe (orthopnea), často je to život ohrozujúci stav - pľúcny edém.

Neskôr, v štádiu ťažkej dekompenzácie, kašeľ, hemoptýza, opuch nôh a nôh, nárast brucha v dôsledku intrakavitárneho edému, bolesť v správnom hypochondriu kvôli krvnej náplni pečene (môže nastať srdcová cirhóza pečene). Táto fáza môže byť stále reverzibilná pri vykonávaní farmakoterapie.

Potom v terminálnom štádiu (štádium nezvratných zmien srdcového svalu a tela) sa znižuje arteriálny tlak, dochádza k opuchu celého tela (anasarca). V súvislosti s porušením metabolických procesov v srdci a vo všetkých vnútorných orgánoch je smrteľný výsledok.

Diagnóza mitrálnej stenózy

Diagnóza mitrálnej stenózy sa stanovuje na základe nasledujúcich údajov.

1. Klinické vyšetrenie. Bledosť kože v kombinácii s kyanotickým zafarbením tváre (mitrálna červenka), opuch nôh a chodidiel, zvýšenie brucha priťahuje pozornosť. Určený nízkym krvným tlakom v kombinácii so slabým častým pulzom. Pri počúvaní orgánov hrudníka (auskultácia), abnormálne zvuky a tóny (takzvaný "kuriózny rytmus"), spôsobené prietokom krvi cez zúžený otvor, sa dýchajú v pľúcach. Pri vyšetrení brucha (palpácia) je určené zvýšením pečene.

2. Laboratórne metódy vyšetrenia. V klinickej analýze krvi môže dôjsť k zvýšeniu hladiny leukocytov (bielych krviniek) v dôsledku aktívneho reumatického procesu v tele, a preto je možné zistiť porušenie systému koagulácie krvi. Vo všeobecnej analýze moču sa objavujú patologické indikácie naznačujúce porušenie funkcie obličiek (proteín, leukocyty atď.). V biochemickej analýze krvi sa určujú indikátory zhoršenej funkcie pečene a obličiek (bilirubín, močovina, kreatinín atď.). Aj v krvi metódami imunologických štúdií je možné identifikovať zmeny charakteristické pre reumatizmus (C - reaktívny proteín, antistreptolysín, antistreptokináza atď.).

3. Metódy výskumu nástroja.
- počas EKG, zmeny charakteristických pre hypertrofiu ľavej predsiene a pravej komory sa zaznamenávajú srdcové arytmie.
- 24-hodinové sledovanie EKG odhalilo možné poruchy srdcového rytmu počas bežnej činnosti v domácnosti, ktoré nie sú registrované počas jedného pokojového EKG.
- Röntgenové orgány hrudníka určujú preťaženie v pľúcach, zmeny v konfigurácii srdca spôsobené rozšírením jeho komôr.
- je vykonaná echokardiografia (ultrazvuk srdca) na vizualizáciu vnútorných útvarov srdca, odhaľuje zmenu hrúbky a pohyblivosti chlopní, zúženie jeho otvoru, umožňuje zmeranie oblasti zúženia. Tiež, ak je ECHO - CG lekár určuje stupeň hemodynamické poruchy (zvýšenie tlaku v ľavej predsieni, dilatácie a hypertrofia (zväčšenie) z ľavej predsiene a pravej komory), hodnotí stupeň poškodenia prietoku krvi z ľavej komory do aorty (ejekčná frakcia, zdvihový objem).

V oblasti atrioventrikulárneho ústia sa vyskytuje mierna stenóza (viac ako 3 m2), mierna stenóza (2,0 - 2,9 m2), závažná stenóza (1,0 - 1,9 m2), kritická stenóza (menej ako 1,0 m2), Meranie tohto indikátora je dôležité z hľadiska riadenia pacientov, najmä definície chirurgickej taktiky od stenózy s plochou menšou ako 1,5 metra štvorcových. pozri priamu indikáciu na operáciu.

- Pred chirurgickou liečbou alebo v prípadoch nejasnej diagnózy môže byť indikovaná katetrizačná činnosť srdca, v ktorej sa meria tlak v srdcových komorách a tlakový rozdiel sa určuje v ľavej predsieni a komore.

Obraz získaný pomocou echokardiografie zobrazuje zhrubnuté mitrálne ventily (mitrálne ventily).

Liečba mitrálnej stenózy

Tactika vedenia s výberom spôsobu liečby (lekárska, chirurgická alebo ich kombinácia) sa určí individuálne pre každého pacienta v závislosti od stupňa stenózy a klinického štádia ochorenia.

Vo fáze 1 (kompenzácia) pri absencii klinických prejavov a so stupňom zúženia atrioventrikulárneho otvoru vľavo viac ako 3 metre štvorcových. pozri operáciu, ktorá nie je indikovaná a liečebná liečba je zameraná na prevenciu stagnácie krvi v pľúcach (diuretiká, modifikácie nitroglycerínu s dlhodobým účinkom - nitrosorbid, monochinke).

Etapy 2 a 3 (subkompenzácia a počiatočné prejavy dekompenzácie), najmä v kombinácii so stupňom stenózy menej ako 1,5 metra štvorcových. viď indikácie na chirurgickú liečbu s konštantným príjmom liekov.

V štádiu 4 (závažná dekompenzácia) môže operácia predĺžiť život pacienta, nie však dlho, preto sa v tomto štádiu chirurgická liečba v tomto štádiu z dôvodu vysokého stupňa pooperačného rizika nepoužíva.

V štádiu 5 (terminál) je operácia kontraindikovaná kvôli výrazným hemodynamickým poruchám a zmenám vo vnútorných orgánoch, a preto sa používa iba liečba s paliačným účinkom (na zmiernenie pacientovho mučenia, pokiaľ je to možné).

Liečba stenózy mitrálnej chlopne je obmedzená na vymenovanie nasledujúcich skupín liekov:

- kardiálne glykozidy (Korglikon, strofantín, digitoxín atď.) sa používajú u pacientov so zníženou kontraktilitou pravej komory a takisto, keď má pacient trvalú formu atriálnej fibrilácie.
- B-adrenergné blokátory (karvedilol, bisoprolol, nebilet atď.) Sa používajú na spomalenie rytmu, keď dochádza k paroxyzmám (záchvatom) atriálnej fibrilácie alebo k jeho konštantnej forme.
- Diuretiká (diuretiká - indapamid, veroshpirón, furosemid, spironolaktón atď.) Sú nevyhnutné na "vyloženie" pľúcneho obehu (krvné cievy v pľúcach) a na zníženie kongescie krvi vo vnútorných orgánoch.
- ACE inhibítory (fosinopril, ramipril, lizinopril, kaptopril, atď.), A blokátory receptora pre angiotenzín 11 (valsartan, losartan, atď.) Majú kardiprotektornymi vlastnosti - chráni srdcové bunky pred škodlivým účinkom rôznych látok (napr peroxidácie lipidov produkty) vyrobené v mnohých a kardiologické ochorenia vrátane.
- Dusičnany (nitroglycerín nitrosorbid, kardiket retard monocinque atď.) So používajú ako periférne vazodilalatorov, tj rozširuje cievy na obvode telesa, ktoré smeruje svetlo z krvných ciev, a tak znížiť závažnosť apnoe.
- Na prevenciu tvorby krvných zrazenín v srdci a krvných cievach, najmä pri fibrilácii predsiení av pooperačnom období, sa používajú protidoštičkové činidlá a antikoagulanciá (tromboAss, kardiomagnyl, aspirín, heparín atď.).
- Antibiotiká (penicilíny) a protizápalové lieky (ibuprofén, diklofenak, nimesulid atď.) Sú povinné v akútnej fáze reumatizmu, ako aj pri opakovaných reumatických záchvatoch.

Približná liečba pacienta s mitrálnou stenózou s minimálnymi klinickými prejavmi, bez predsieňovej fibrilácie (dlhodobé užívanie liekov s možnou výmenou lieku alebo korekciou jeho dávky ošetrujúcim lekárom v závislosti od závažnosti symptómov):

- Noliprel A Forte 5 mg / 1,25 mg (5 mg perindopril + 1, 25 mg indapamidu) ráno,
- Concor (bisoprolol) 10 mg raz denne ráno,
- trombocas 100 mg v popoludňajších jedlách
- nitromint 1 - 2 dávky pod jazyk pre bolesť srdca alebo dýchavičnosť,
- jedenkrát denne - 2 týždne, potom nitrozorbid 10 mg 20 minút pred cvičením.

Chirurgické procedúry zahŕňajú:
- Balónik valvuloplastika - prostredníctvom plavidiel do srdca sondy dodávanej s miniatúrnym balónikom na konci, ktorý sa nafúkne v okamihu to cez atrioventrikulárny otvor, a ventilových klapiek trhacích švu,
- otvorené komissurotomie - operácia s otvoreným srdcom sa vykonáva s prístupom k mitrálnej chlopni a disekciou jej adhézií,
- náhrada mitrálnej chlopne sa často používa v kombinácii so stenózou a nedostatočnosťou ventilov a vykonáva sa tým, že ventil sa nahradí umelým (mechanickým alebo biologickým implantátom).

Kontraindikácie pre operáciu:

- fáza závažnej dekompenzácie (ejekčná frakcia menej ako 20%) a koncový stupeň vady;
- akútne infekčné choroby;
- bežné somatické ochorenia v štádiu dekompenzácie (bronchiálna astma, diabetes atď.)
- akútny infarkt myokardu a iné akútne ochorenia kardiovaskulárneho systému (hypertenzná kríza, mŕtvica, prvotné komplexné poruchy rytmu atď.).

Životný štýl s mitrálnou stenózou

U pacientov s týmto ochorením nezabudnite, že: dobre a jesť správne, obmedziť množstvo príjmu tekutín a solí, s cieľom zabezpečiť primeranú prácu a odpočinok, dobre spať, obmedziť fyzickú aktivitu a eliminovať stres, dlhú byť vonku.

Tehotná žena sa musí zaregistrovať v prenatálnej klinike včas, aby rozhodla o predĺžení tehotenstva a metóde výberu spôsobu podávania (zvyčajne cisárskym rezom). Pri kompenzovanej deformácii gravidita prebieha normálne, ale pri výrazných hemodynamických poruchách je tehotenstvo kontraindikované.

Komplikácie bez liečby

Bez liečby dochádza k nevyhnutnej progresii hemodynamických porúch, výraznej kongescii v pľúcach a iných orgánoch, čo vedie k vzniku komplikácií a smrti. Komplikácie tohto ochorenia sú také, že pľúcna embólia (najmä u pacientov s fibriláciou predsiení), pľúcny edém, pľúcne krvácanie, kongestívneho srdcového zlyhania.

Komplikácie operácie

V skorých aj neskorých pooperačných obdobiach existuje aj možnosť vzniku komplikácií:

 • infekčná endokarditída (vývoj bakteriálneho zápalu na ventiloch ventilov, vrátane biologických umelých);
 • tvorba krvných zrazenín v dôsledku práce mechanickej protézy s vývojom tromboembólie - oddelenie krvnej zrazeniny a jej uvoľnenie do ciev pľúc, mozgu, brucha;
 • degenerácia (deštrukcia) umelého biovalve s opakovaným vývojom hemodynamických porúch.

taktiky lekára prichádza do pravidelného prieskumu pacientov pomocou echokardiografia, monitorovanie systému krvnej koagulácie, životný cieľ antikoagulanty a inhibítory agregácie trombocytov (klopidogrelu, warfarín, dipyridamol, zvonenie, prášok, atď), antibiotickej liečbe infekčných ochorení, brušné operácie, o minimálnych zdravotných - diagnostické postupy gynekológia, urológia, stomatológia atď.

výhľad

Prognóza mitrálnej stenózy bez liečby je nepriaznivá, pretože smrť nastáva v dôsledku ochorenia. Priemerný vek pacientov s takouto poruchou je 45-50 rokov. Významne predĺžiť životnosť a zlepšiť jeho kvalitu umožňuje srdcovú chirurgiu (ako metódu radikálnej korekcie anatomických a funkčných zmien) v kombinácii s pravidelnou liečbou.

Stenóza mitrálnej chlopne: príčiny, príznaky, liečba

Napriek úspechom modernej medicíny, srdcové chyby sú dnes bežnou patológiou, ktorá vyžaduje veľkú pozornosť kardiológov. Toto je ešte viac aplikovateľné na stenózu mitrálnej chlopne, čo môže výrazne zhoršiť život pacienta a spôsobiť vznik závažných komplikácií, dokonca smrti.

Mitrálna chlopňa predstavuje oblasť vnútorných štruktúr spojivového tkaniva srdca, ktorá vykonáva funkcie rozdelenia prietoku krvi medzi ľavé predsiene a komôrku. Inými slovami, ventil sa podobá dverám, ktorých chlopne sa blížia v období kontrakcie komory a vylučujú krv z dutiny a otvárajú sa počas prietoku krvi do komory. Tento mechanizmus zabezpečuje alternatívnu relaxáciu srdcových komôr a súčasne zabezpečuje nepretržitý prietok krvi v srdci.

S rozvojom patologického procesu v tkanivách ventilu je jeho funkcia narušená a intrakardiálny prietok krvi je narušený. Tento proces môže byť reprezentovaný dvomi formami, ako aj ich kombináciou - chýbajúcou chlopňou a stenózou ventilových krúžkov. V prvom prípade sa ventily tesne neuzatvárajú, a teda nedržia krv v dutine ľavej komory a v druhej sa oblasť ventilového krúžku znižuje kvôli fúzii ventilov (norma je 4 až 6 cm2). Posledná zmienka sa nazýva mitrálna stenóza, v ktorej sa zmenší ľavý atrioventrikulárny (atrioventrikulárny) otvor.

srdce je normálne a mitrálna stenóza

Mitrálna stenóza sa vyskytuje hlavne u jedincov staršej vekovej skupiny (55-65 rokov), tvorí asi 90% všetkých prípadov získaných malformácií a vyvíja sa oveľa častejšie ako aortálna stenóza.

Video: mitrálna stenóza - medicínska animácia

Príčiny ochorenia

Mitrálna stenóza je spravidla získaná patológia. Zúženie ventilového krúžku vrodenej povahy je extrémne zriedkavé, ale v takýchto prípadoch je takmer vždy spojené s inými závažnými vrodenými srdcovými poruchami, ktoré nespôsobujú ťažkosti pri diagnostike.

Hlavnou príčinou získaného zúženia ventilového krúžku je reumatizmus. Ide o závažné ochorenie spôsobené tonzilitídou, častou tonzilitídou, chronickou faryngitídou, ako aj šarlami a pustulóznou infekciou kože. Všetky tieto ochorenia sú spôsobené hemolytickým streptokokom. Závažnosť reumatickej horúčky spočíva v tom, že telo produkuje protilátky proti vlastným tkanivám srdca, kĺbov, mozgu a kože (reumatické ochorenie srdca, artritída, malá chorea a kruhový erytém). Pri reumatickej karditíde dochádza k autoimunitnému zápalu na ventiloch ventilov, ktoré sú nahradené hrubým tkanivom jaziev a spájajú sa spolu, čo vedie k fúzii otvoru k reumatickej stenóze mitrálnej chlopne.

Bakteriálna alebo infekčná endokarditída je ďalšou bežnou príčinou tohto ochorenia. Najčastejšie to spôsobujú rovnaké streptokoky, ako aj iné mikroorganizmy, ktoré vstupujú do systémovej cirkulácie u osôb so zníženou imunitou, infikovaných HIV, u pacientov, ktorí užívajú intravenózne lieky.

Aké príznaky by mali upozorniť pacienta?

Časové obdobie medzi akútnou reumatickou horúčkou, ku ktorému dochádza 2-4 týždne po streptokokovej infekcii a prvými klinickými prejavmi defektu, je obyčajne najmenej päť rokov.

Prvé príznaky v počiatočnom štádiu ochorenia alebo s miernou mitrálnou stenózou, keď je plocha mitrálneho ústia väčšia ako 3 cm2, zahŕňa:

 • Zvýšená únava
 • Ťažká všeobecná slabosť
 • Na tvárach sa objaví kyanotický (s modrým odtieňom) - "mitral blush"
 • Pocit palpitácií a prerušení práce srdca počas psycho-emocionálnej alebo fyzickej námahy, ako aj v pokoji,
 • Dýchavičnosť pri chôdzi na dlhé vzdialenosti.

Ďalšie príznaky sa vyskytujú v dôsledku progresie stenózy, ktorá môže byť mierna (plocha ventilového krúžku je 2,3-2,9 cm 2), vyslovuje sa (1,7-2,2 cm2) a kritická (1,0-1,6 cm2) a je do značnej miery určená stupňom srdcového zlyhania a poškodenia krvný obeh.

V prvom štádiu pacient zaznamená dýchavičnosť, údery srdca a bolesť na hrudníku spôsobené iba výraznou fyzickou námahou, napríklad chôdzou na dlhé vzdialenosti alebo pešo po schodoch.

V druhej etape obehových porúch opísané symptómy obťažujú pacienta pri vykonávaní menších zaťažení a v kapilárach a žilách jedného krvného obehu v krvnom obehu - malých (cievy v pľúcach) alebo veľkých (ciev vnútorných orgánov), sa pozoruje venózna kongescia. Toto sa prejavuje záchvatmi dýchavičnosti, najmä v polohe ležiacej v prsiach, suchým kašľom, výrazným opuchom nôh a nôh, bolesťou v dutine brušnej kvôli venóznej kongescii v pečeni atď.

V tretej etape ochorenia počas bežnej domácej činnosti (viazanie šnúrok, príprava raňajok, pohyb po dome) pacient označuje začiatok dýchavičnosti. Navyše je typické zvýšenie edému končatín, tváre, akumulácie tekutiny v brušných a hrudných dutinách, v dôsledku čoho sa brucho zvyšuje v objeme a stlačenie pľúc tekutinou len zhoršuje dýchavičnosť. Koža pacienta sa stáva modrastou - cyanóza sa vyvíja v dôsledku zníženia hladiny kyslíka v krvi.

Vo štvrtom, najsilnejšom alebo konečnom štádiu vzniknú všetky vyššie uvedené sťažnosti v stave úplného odpočinku. Srdce už nemôže vykonávať funkciu čerpania krvi cez telo, vnútorné orgány sú nedostatočné v živinách a kyslíku a vyvíja sa dystrofia vnútorných orgánov. Vzhľadom na skutočnosť, že krv prakticky neprechádza cez cievy, ale stagnuje v pľúcach a vnútorných orgánoch, dochádza k opuchu celého tela - anasarca. Prirodzeným koncom tohto štádia bez liečby je smrť.

Všeobecne platí, že prvé štádiá procesu bez liečby od začiatku klinických prejavov trvajú rôzne časové obdobia, hlavne 10-20 rokov a sú charakterizované pomalým priebehom. Ak sa však v oboch kruhoch krvného obehu vyvíja krvácna stagnácia, zaznamená sa rýchla progresia chronického srdcového zlyhania. V medicíne sú opísané jednotlivé prípady očakávanej dĺžky života s neošetreným defektom približne 40 rokov.

Ako diagnostikovať mitrálnu stenózu?

Ak si pacient všimol symptómy opísané vyššie, mal by sa poradiť s lekárom alebo kardiológa čo najskôr. Lekár môže mať podozrenie na diagnózu pri vyšetrovaní pacienta, napríklad počúvať s phonendoskopom zvuky v mitrálnej stenóze v bode projekcie mitrálnej chlopne (pod ľavou bradavkou) alebo počuť dýchavičnosť s kongestívnou povahou v pľúcach.

zníženie emisií z ľavej komory je známkou mitrálnej nedostatočnosti

Avšak je možné spoľahlivo potvrdiť stenózu mitrálneho ústia len pomocou zobrazovacích metód vyšetrenia, najmä pomocou echokardioskopie alebo ultrazvuku srdca. Táto metóda nám umožňuje odhadnúť oblasť mitrálneho krúžku a stupeň zahustenia (hypertrofie) predsiení, pozri zväčšené zvárané kostičky, meranie tlaku v srdcových komorách. Jedným z hlavných indikátorov hodnotených počas mitrálnej stenózy je ejekčná frakcia (EF), ktorá ukazuje objem krvi vylúčený do aorty a ďalej pozdĺž celých teliesok, normálny EF nie je menší ako 55%, mitrálna stenóza sa môže výrazne znižovať, dosahuje kritické hodnoty - 20-30% s ťažkou stenózou.

Okrem ultrazvuku srdca pacientka ukazuje:

 1. EKG,
 2. Cvičenie s fyzickou aktivitou - test na bežiacom páse, bicyklová ergometria,
 3. Osoby s ischémiou myokardu môžu podstúpiť koronárnu angiografiu na posúdenie potreby zásahu do koronárnych ciev,
 4. Vyšetrenie reumatológov s anamnézou reumatickej horúčky,
 5. Vyšetrenie zubného lekára, lekára z oblasti ENT, gynekológ pre ženy a urologa pre mužov s cieľom zistiť a odstrániť ohniská chronických infekcií (karyózne zuby, chronické zápalové procesy v nosohltane atď., Ktoré môžu viesť k vzniku bakteriálnej endokarditídy).

V každom prípade sa počiatočné vyšetrenie pacienta s podozrením na mitrálnu stenózu začína až po počiatočnej konzultácii terapeuta alebo kardiológu.

Liečba tejto choroby

Liečba mitrálnej choroby je rozdelená na konzervatívnu a chirurgickú. Tieto dve metódy sú aplikované paralelne, pretože pred operáciou a po ňom je obzvlášť dôležitá liečba pacienta.

Lieková terapia zahŕňa vymenovanie nasledujúcich skupín liekov:

 • Beta-blokátory sú lieky, ktoré znižujú zaťaženie srdca v dôsledku zníženia srdcovej frekvencie a zníženia vaskulárnej rezistencie, najmä keď stagnuje krv v cievach. Concorde, coronal, aegiloc, atď. Sú často menované.
 • ACE inhibítory - "chránia" krvné cievy, srdce, mozog a obličky pred negatívnymi účinkami zvýšenej vaskulárnej rezistencie. Použite perindopril, lizinopril a ďalšie.
 • Blokátory ARA II - znížený krvný tlak, čo je dôležité pre pacientov so stenózou so sprievodnou hypertenziou. Losartan (lorista, lozap) a valsartan (valsartan) sa používajú častejšie.
 • Lieky, ktoré majú protidoštičkové a antikoagulačné účinky - zabraňujú zvýšeniu krvných zrazenín v krvi, sa používajú u pacientov s angínou, infarktom v anamnéze a fibriláciou predsiení. Predpísajú aspirín Cardio, acekardol, trombózu, warfarín, klopidogrel, xarelto a mnoho ďalších.
 • Diuretiká - jedna z najdôležitejších skupín v prítomnosti chronického srdcového zlyhania, pretože zabraňujú zadržiavaniu tekutín v tepnách a žilách a znižujú následné zaťaženie srdca. Používanie indapamidu, veroshpironu, diuvery atď. Je odôvodnené.
 • Srdcové glykozidy - ukázané s poklesom kontraktilnej funkcie ľavej komory, ako aj u jedincov s pretrvávajúcou fibriláciou predsiení. Väčšinou určený digoxín.

V každom prípade sa používa individuálny liečebný režim, ktorý určuje kardiológ v závislosti od prejavov defektov a echokardiografických údajov.

Chirurgická liečba mitrálnej stenózy

V závislosti od stupňa stenózy a štádia CHF môže byť operácia indikovaná alebo kontraindikovaná.

Pri menšej stenóze nie je operácia nevyhnutná a konzervatívna liečba pacienta je povolená. Keď je plocha otvoru ventilu menšia ako 3 metre štvorcových. pozri (mierna, závažná a kritická stenóza), je lepšie vykonať operáciu na mitrálnej chlopni.

Súčasne je táto operácia kontraindikovaná u pacientov s terminálnym srdcovým zlyhaním, pretože sa v srdci a vnútorných orgánoch vyskytli nezvratné procesy, ktoré obnovený krvný tok už nemôže napraviť, ale smrť počas otvorenej operácie na úplne opotrebovanom srdci je pravdepodobná.

Takže s mitrálnou stenózou je možné vykonať nasledujúce typy operácií:

Balónová valvuloplastika

Metóda balloonovej mitrálnej valvuloplastiky sa používa v nasledujúcich prípadoch:

 1. Akýkoľvek stupeň zúženia ventilového krúžku v prípade absencie kalcifikácie ventilov a bez krvných zrazenín v dutine ľavej predsiene, ako aj asymptomatickej kritickej stenózy,
 2. Stenóza so sprievodnou fibriláciou predsiení,
 3. Absencia mitrálnej regurgitácie pomocou ultrazvuku,
 4. Neprítomnosť kombinovaných a kombinovaných ťažkých srdcových chýb (patológia viacerých ventilov súčasne),
 5. Neprítomnosť súbežnej choroby koronárnych artérií vyžadujúcich koronárnu artériovú bypassovú transplantáciu.

Technicky sa táto operácia uskutočňuje nasledovne: po zavedení sedatív sa poskytuje intravenózny prístup do femorálnej tepny, cez ktorý sa prostredníctvom žily zavedie katétrom s malým balónikom cez žilu cez vodič (zavádzač) cez žilu. Po dosiahnutí úrovne stenózy sa balónik zväčšuje, zničí adhéziu a adhéziu medzi ventilovými listami a potom sa odstráni. Operácia trvá menej ako dve hodiny a je prakticky bezbolestná.

Otvorte funkciu otvoreného ventilu s odstránením oblasti reumatickej fibrózy

Otvorené komisárstvo

Metóda otvorenej komisuristúry je znázornená v prípade prítomnosti vyššie uvedených podmienok s vylúčením možnosti vykonania balloonovej valvuloplastiky. Hlavnou indikáciou je mitrálna stenóza 2-4 stupňov. Operácia sa uskutočňuje v celkovej anestézii s otvoreným srdcom a vykoná sa rezaním zúženého ventilu skalpelom.

Výmena ventilu

Operácia na nahradenie (protetiky) ventilu je znázornená v prípadoch, keď dochádza k hrubej léze ventilov, ktorá nie je predmetom bežného chirurgického zákroku. Používajú sa mechanické a biologické (od prasačích) transplantátov.

Prevádzka sa vo väčšine prípadov uskutočňuje podľa kvóty, ktorú možno prijať do niekoľkých týždňov po predložení potrebných dokladov. V prípade vlastnej platby operácie pacientom sa náklady môžu pohybovať v rozpätí od 100 do 300 tisíc rubľov, ak hovoríme o výmene mitrálnej chlopne. Technicky je takáto liečba dostupná takmer vo všetkých veľkých mestách Ruska.

Životný štýl s mitrálnou stenózou

Spôsob života so zanedbateľnou nízkou symptómovou mitrálnou stenózou nevyžaduje žiadnu korekciu, s výnimkou takých bodov, ako sú:

 • diéty,
 • Pravidelné návštevy lekára,
 • Odstránenie extrémnej fyzickej námahy
 • Konštantný príjem predpísaných liekov.

Výraznejšia stenóza pred operáciou môže pacientovi priniesť veľa nepohodlia, pretože je potrebné chrániť srdce a vylúčiť akýkoľvek významný stres, ktorý prináša nepohodlie. Preto chirurgická liečba pomáha zlepšiť kvalitu života, ale vyžaduje zodpovednejší prístup k životnému štýlu po operácii, najmä ešte prísnejšiu implementáciu lekárskych odporúčaní, ako aj časté návštevy lekára na echokardiografiu (prvý mesiac, potom každých šesť mesiacov a neskôr za rok).

Sú možné komplikácie?

Pred chirurgickým zákrokom je v prípade závažnej stenózy a v dôsledku srdcového zlyhania riziko závažných porúch rytmu a tromboembolických komplikácií pomerne vysoké.

Po chirurgickom zákroku sa toto riziko minimalizuje, avšak v zriedkavých prípadoch sú možné nepriaznivé stavy ako infekcia pooperačnej rany, krvácanie z rany v prípade otvorenej operácie, opätovný rozvoj stenózy (restenóza). Prevencia je vysokokvalitná intervencia, ako aj včasné predpisovanie antibiotík a iných základných liekov.

výhľad

Prognóza je určená stupňom stenózy a stupňom chronického srdcového zlyhania. Pri 2-4 stupňoch stenózy v kombinácii so stupňom 3-4 CHF je prognóza slabá. Chirurgický zákrok v tomto prípade vám umožňuje zmeniť prognózu v priaznivom smere a neporovnateľne zlepšiť kvalitu života pacienta.

Mitrálna stenóza

Mitrálna stenóza je izmické zúženie lumen atrioventrikulárneho otvorenia vľavo, ktoré odoláva prietoku krvi do ľavého srdca počas diastolickej relaxácie srdcových komôr.

Frekvencia výskytu mitrálnej stenózy sa v rôznych krajinách výrazne líši a je viac závislá od prevalencie reumatizmu v tejto oblasti. Podiel čistého mitrálneho poškodenia ventilového prístroja srdca predstavuje v priemere 60% všetkých srdcových chýb, z ktorých v 75% prípadov sú ženy postihnuté.

Stenóza mitrálnej chlopne

Tvorba stenózy mitrálnej chlopne je charakterizovaná vývojom významných fibrotických zmien vo ventile spolu s fúziou komínov, zahustenia a kalcináciou ventilov. Spolu s týmito zmenami môže byť porážka mitrálnej chlopne doprevádzaná určitým zahusťovaním, zlúčením a skrátením šľachových štruktúr akordov a tvorbou mitrálnej chlopne v tvare lieviku.

V situácii, keď sa stenóza mitrálnej chlopne vyvíja na pozadí reumatizmu, morfologické zmeny chlopne sú spôsobené prejavmi reumatického ochorenia srdca v akútnom období. Manifestácia stenózy mitrálnej chlopne v tomto prípade rýchlo prebieha v dôsledku konštantného traumatického vplyvu na ventil zvýšením krvného tlaku spôsobeného výraznými poruchami kardiohemodynamiky a progresívneho reumatického zápalu.

Kardiohemodynamika v stenóze mitrálnej chlopne je porušená predovšetkým vďaka vytvoreniu prvej bariéry vo forme zúženia mitrálneho ústia. V situácii, keď je celková plocha mitrálneho ústia výrazne znížená, sú vytvorené podmienky na zabránenie pohybu krvi pozdĺž ľavej strany srdca, takže dôjde k kompenzačnému zvýšeniu gradientu krvného tlaku.

V počiatočných štádiách stenózy mitrálnej chlopne sú kompenzačné patogenetické mechanizmy vo forme nárastu tlaku v dutine ľavej predsiene, ako aj zvýšenia a zvýšenia hemodynamických porúch hladiny systoly. Znaky zvýšeného krvného tlaku v dutine ľavej predsiene v kompenzovanom štádiu stenózy mitrálnej chlopne sa pozorujú len pri nadmernom psycho-emocionálnom a fyzickom výkone, aby sa zabezpečilo zvýšenie minútového objemu srdca. Zvýšený tlak v dutine ľavej predsiene je vždy sprevádzaný nárastom tlaku v žilovom systéme pľúc.

Značné zúženie mitrálneho otvoru na 1 cm2 sprevádza výrazné zvýšenie tlakového gradientu v dutine ľavej predsiene väčšej ako 25 mm Hg. Kvôli zvýšenému prietoku krvi do dutiny ľavej predsiene, ku ktorému dochádza na pozadí fyzického a / alebo emočného nadmerného tlaku, prebytočná tekutá krvná zložka sa zapaľuje do pľúcnych alveolov a vyvíja príznaky pľúcneho edému. V počiatočných štádiách tohto procesu spúšťa ochranný kompenzačný mechanizmus vo forme Kitaevovho reflexu v tele, ktorý spočíva v zužovaní lúmenu pľúcnych artérií malého kalibru, ktorý má najprv prechodný charakter a neskoršie trvalé zúženie pľúcnych arteriol.

V súvislosti s vyššie uvedenými kompenzačnými účinkami v pľúcnych cievach dochádza k zahusteniu a vytvrdzovaniu cievnej steny, čo má za následok úplné zničenie lúmenu. Pľúcna vaskulárna rezistencia teda pôsobí ako "ďalšia bariéra".

Po vyčerpaní kompenzačných mechanizmov sa rozvinie dilatovaná kardiomyopatia pravého srdca a v systéme veľkého obehu sa vytvárajú kongestívne symptómy.

Príčiny mitrálnej stenózy

Najčastejším etiopatogenetickým dôvodom na vznik príznakov mitrálnej stenózy je reumatické lézie. Vrodená malformácia vo forme ismtmickej kontrakcie mitrálneho ústia je extrémne zriedkavá a vyvíja sa len vtedy, ak sú všetky akordy šľachy pripojené k papilárnemu svalu.

Degeneratívna lézia mitrálnej chlopne sprevádzaná ťažkou kalcifikáciou jej krúžku skôr alebo neskôr vyvoláva vývoj získanej mitrálnej stenózy. Zriedkavé príčiny výskytu poškodenia ventilového zariadenia vo forme mitrálnej stenózy je však zrejmé z prítomnosti viacerých vegetácií v projekcii ventilových letákov, pozorovaných pri infekčnom type endokarditídy, ako aj myxómu ľavej predsiene.

Niektoré prípady závažnej dlhodobej endokarditídy, vyskytujúce sa na pozadí systémových lézií spojivového tkaniva, sa končí rozvojom mitrálnej stenózy.

Symptómy a príznaky mitrálnej stenózy

Počiatočné príznaky stenóznej choroby mitrálnej chlopne sú progresívne dýchavičnosť. V počiatočnom štádiu ochorenia sú respiračné poruchy pozorované len pri nadmernom fyzickom výkone a pri progresii defektu sa pozoruje nielen dýchavičnosť s minimálnou fyzickou aktivitou, ale aj kašeľ.

Charakteristickým príznakom mitrálnej stenózy je posilnenie respiračných porúch v horizontálnej polohe, preto pacient zaujal ortostatickú pozíciu na zmiernenie stavu. Respiračné poruchy pri mitrálnej stenóze môžu dosiahnuť výraznú intenzitu až do začiatku udusenia a uvoľnenie veľkého množstva ružového penového sputa naznačuje vývoj alveolárneho pľúcneho edému.

Stenóza mitrálnej aorty je v takmer 80% prípadov sprevádzaná objavením recidivujúcej hemoptýzy v dôsledku pretrhnutia početných vaskulárnych anastomóz pod vplyvom zvýšeného tlaku v pľúcnych žilách. Hemoptýza sa v niektorých prípadoch vyskytuje aj v dôsledku komplikácie infarktu myokardu a pľúcneho edému v intersticiálnej fáze.

S poklesom minútového objemu srdca sa prejavuje výrazná slabosť a znížená pracovná kapacita. Výskyt rôznych foriem porúch srdcového rytmu pri mitrálnej stenóze je považovaný za zriedkavý, ale epizódy arytmie výrazne zhoršujú klinické prejavy tejto poruchy. Najbežnejšou formou narušenia rytmu je pretrvávajúca fibrilácia predsiení.

Známky pristúpenia kongestívneho srdcového zlyhania pravého srdca sú výrazný edém periférnej lokalizácie, ako aj pocit ťažkosti a nepohodlia v pravom hornom okraji brucha. Bolesť v srdci a syndróm bolesti angíny pektoris je výnimkou z pravidla a nevzťahuje sa na špecifické príznaky mitrálnej stenózy.

Napriek prevládajúcej reumatickej vzniku mitrálnej stenózy, ktorá sa pozoruje u prevažnej väčšiny pacientov, iba malé percento prípadov môže zistiť typické príznaky po reumu. Priemerné trvanie latentnej periódy od akútnej reumatickej horúčky až po zúženie mitrálneho ústia s ťažkými kardiohemodynamickými poruchami je desať rokov. Akútny debut ochorenia sa pozoruje iba v prípade fibrilácie predsiení a v tomto prípade dochádza v krátkom čase k rýchlemu pokrokovému priebehu a rozvoju postihnutia.

V prípade ťažkej mitrálnej stenózy primárne objektívne vyšetrenie pacienta umožňuje podozrenie na prítomnosť vady, pretože pacient je neustále v orthopneálnej polohe a pacient má na koži charakteristické zmeny v koži vo forme akrocyanózy a na oboch stranách modrastý. Vysoká pľúcna hypertenzia sa prejavuje zvýšením presistolickej pulzácie žíl v krku a pri kombinácii s nedostatočnosťou trikuspidálnej chlopne sa zistia známky pozitívneho venózneho pulzu.

Charakterom mitrálnej stenózy je prejav zmeny v objektívnom vyšetrení pacienta. Preto palpácia hrudníka umožňuje odhaliť prudké oslabenie apikálneho impulzu v dôsledku presunutia ľavej komory do hypertrofovanej pravej komory srdca. Ťažká hypertrofia myokardu pravého srdca môže byť sprevádzaná vizuálnou pulzáciou pri xiphoidnom procese hrudnej kosti, ktorá sa zhlboka nadýchne.

Na diagnostikovanie hemodynamických porúch pri mitrálnej stenóze sa odporúča vykonať špecifickú palpáciu s definíciou hlasového tremoru v horizontálnej polohe s otočením na ľavú stranu. Výrazné zúženie mitrálneho ústia je sprevádzané príznakom "zvýšeného diastolického hlasového tremoru" pri projekcii vrcholu srdca.

Skúsený kardiológ, ktorý používa auskultatívnu metódu vyšetrenia pacienta, môže spoľahlivo stanoviť diagnózu, pretože táto patológia je sprevádzaná špecifickými zmenami auskultúry. Preto kvôli obmedzenému krvnému naplneniu dutiny ľavej komory je "tlieskanie" 1 tón. Výrazná kalcifikácia chlopní obmedzuje ich motorickú aktivitu, vďaka čomu je tón 1 tónu ostro oslabený. Pri počúvaní srdca v horizontálnej polohe pacienta môže dôjsť k "kliknutiu na otvorenie mitrálnej chlopne" v mieste počúvania vrcholu srdca. Výskyt prízvuku 2 ton v projekcii auskultácie pľúcnej artérie indikuje vývoj pľúcnej hypertenzie spôsobenej predĺžením systolického kontrakcie pravej komory.

Diastolický šelest je počuť v predistolických aj mesodiastolických variantoch a jeho trvanie priamo závisí od závažnosti stenóznej kontrakcie mitrálneho ústia. Najlepším bodom auskultácie diastolického šumu je projekcia vrcholu srdca počas dýchania do fázy výdychu. Fibrilácia predsiení, ktorá často sprevádza mitrálnu stenózu, prispieva k zmiznutiu presystolickej zložky až po úplnú absenciu diastolického šumu.

Stupne mitrálnej stenózy

Klasifikácia mitrálnej stenózy podľa stupňov a stupňov závažnosti sa používa, pretože každý stupeň stupňa ochorenia vyžaduje použitie jedného alebo iného spôsobu liečby na normalizáciu funkčného stavu pacienta.

• Prvý alebo počiatočný stupeň mitrálnej stenózy naznačuje úplnú bezpečnosť kompenzačných schopností kardiovaskulárneho systému pacienta. Kompenzačné mechanizmy pozostávajú z mierneho zvýšenia tlaku v dutine ľavej predsiene na úroveň 10 mm Hg. a posilnenie jeho systolického kontrakcie, keď plocha mitrálneho ústia presahuje 2,5 cm3. V počiatočnom štádiu ochorenia sa zachová schopnosť pacienta pracovať a pacienti si nevšimnú významnú zdravotnú poruchu. Avšak pri vykonávaní rádiologických diagnostických metód sú zistené príznaky nielen dilatácie ľavej predsieňovej dutiny, ale aj nárastu jej steny.

• Subkomenzorická alebo sekundárna mitrálna stenóza je charakterizovaná začlenením kompenzačných mechanizmov do zvýšenej práce pravého srdca, konkrétne do pravej komory. V tomto štádiu sa pozoruje tvorba takzvanej "prvej bariéry" vo forme výrazného zúženia mitrálneho ústia na 1,5 cm3. Aj v tomto štádiu dochádza k výraznejšiemu zvýšeniu gradientu krvného tlaku v ľavej predsieni na 30 mm Hg. aby sa udržala frekvencia srdcového výstupu na konštantnej normálnej úrovni. Zvýšenie tlakového gradientu v systéme pľúcnej kapilárnej siete je sprevádzané objavom charakteristických ťažkostí dýchavičnosti v podmienkach zvýšenej fyzickej aktivity, epizodických záchvatov hemoptýzy a srdcovej astmy u pacientov. Inštrumentálne diagnostické metódy nám umožňujú identifikovať príznaky preťaženia pravého srdca a pľúcnej hypertenzie u tejto kategórie pacientov. Schopnosť pacienta pracovať s druhým stupňom mitrálnej stenózy je trochu obmedzená, ale zachovaná.

• Symptómy pozorované v treťom stupni mitrálnej stenózy sú spôsobené tvorbou patogénnej "druhej bariéry", ktorá je sprevádzaná vývojom postupného zlyhania pravej komory a pretrvávajúcej pľúcnej hypertenzie v arteriálnom cievnom systéme. Pacienti s tretím stupňom mitrálnej stenózy patria do kategórie pacientov s nepriaznivou prognózou na obnovenie pracovnej kapacity, avšak očakávaná dĺžka života v tejto situácii môže dosiahnuť niekoľko desaťročí za predpokladu, že sa vyberie vhodná schéma farmakoterapie.

• Charakter štvrtého stupňa mitrálnej stenózy naznačujúci progresiu ochorenia je prudké zvýšenie fungovania myokardu a pretrvávajúce porušenie hemodynamiky. Zaujímavosťou je, že rozmery mitrálneho ústia môžu byť rovnaké ako v treťom stupni, ale progresívna pľúcna hypertenzia s organickými zmenami v pľúcnom parenchýme výrazne zhoršuje priebeh základnej choroby. Typickým špecifickým symptómom charakterizujúcim prechod mitrálnej stenózy do štvrtej fázy je výskyt príznakov fibrilácie predsiení u pacienta. Pacienti so štvrtým stupňom mitrálnej stenózy majú nepriaznivú prognózu vo vzťahu k životu a spravidla sa smrteľný výsledok ochorenia vyvíja v priebehu niekoľkých mesiacov.

• Piaty alebo koncový stupeň sa vyznačuje prejavom nezvratných dystrofických porúch v obehovom systéme.

Neexistuje jasné odstupňovanie a časovanie jedného alebo druhého stupňa mitrálnej stenózy, avšak jasná závislosť priebehu ochorenia na aktuálnosti diagnostiky defektu a poskytnutie primeraného patogeneticky odôvodneného množstva terapeutických opatrení.

Za predpokladu, že neexistujú potrebné systematické terapeutické opatrenia alebo ich nekonzistencia so závažnosťou stavu pacienta, sú vytvorené podmienky na vývoj podmienok, ktoré ohrozujú život pacienta. Komplikácie mitrálnej stenózy sú teda pozorované už v treťom stupni malformácie a prejavujú sa vo forme takých patológií:

- alveolárny typ pľúcneho edému (pozorovaný počas počiatočných prejavov ochorenia a je extrémne zriedkavý v ťažkých štádiách mitrálnej stenózy);

- poruchy rytmu (najčastejšie dochádza k pretrvávajúcej forme atriálnej fibrilácie a mechanizmus jej výskytu je spôsobený masovou smrťou kardiomyocytov a objavením sa sklerotických zmien myokardu);

- tromboembolická lézia mozgových ciev;

- infekčná lézia bronchopulmonálneho aparátu v dôsledku dlhodobých stagnujúcich zmien;

- endokarditídy infekčnej povahy.

Liečba mitrálnej stenózy

V situácii, keď klinické prejavy mitrálnej stenózy úplne chýbajú, opatrenia lieku sú zamerané na prevenciu infekčných komplikácií a ak je to potrebné, pri vykonávaní priebehu profylaxie bicilínu v prípade reumatického vzniku vady.

Medzi nefarmakologickými metódami na korekciu hemodynamických porúch sa odporúča určité obmedzenie fyzickej aktivity a korekcia stravovacieho správania s úplným vylúčením používania stolovej soli a tekutín. Ak je mitrálna stenóza v počiatočnom štádiu vývoja a je sprevádzaná záchvatmi fibrilácie predsiení, odporúča sa dlhodobé užívanie Digoxinu na zníženie počtu kontrakcií srdca.

V prípadoch epizodickej hemoptýzy a tromboembolizácie lumen pľúcnych artérií sa považuje za vhodnú aktívna antikoagulačná liečba s použitím heparínu a následný prechod na nepriame antikoagulanciá.

Defibrilácia typu Electropulse sa považuje za účinnú metódu zastavenia predsieňovej fibrilácie, avšak tento postup vyžaduje predchádzajúcu antikoagulačnú prípravu pacienta po dobu 1 mesiaca. Vyhlásená mitrálna stenóza v kombinácii so srdcovou arytmiou nepodlieha elektropulzovej terapii. V tomto prípade je transtorakálna depolarizácia uchvátená až po chirurgickom ošetrení defektu.

Najväčšou účinnosťou pri korekcii hemodynamických porúch pri mitrálnej stenóze je chirurgická korekcia defektu. Hlavné prevádzkové prínosy v tomto prípade zahŕňajú: mitrálnu valvulotómiu a protetický ventil. Pred určením spôsobu chirurgického zákroku sa musí pacient starostlivo vyšetriť, aby sa určil morfologický typ defektu a hĺbka hemodynamických porúch. Okrem toho pri výbere operácie je potrebné vziať do úvahy vek pacienta a technické možnosti nemocnice.

V situácii, keď existuje "čistá mitrálna stenóza", ktorá nie je sprevádzaná kalcifikáciou valvulárneho aparátu, je preferovaná chirurgická metóda valvulotómia. Ak po operácii má pacient symptómy ochorenia, potom by mala byť podozrenie na restenózu mitrálnej chlopne alebo poškodenie štruktúry iných srdcových chlopní.

Ak valvulotómia nie je sprevádzaná pretrvávajúcim pozitívnym výsledkom a pacient má hemodynamické poruchy charakteristické pre mitrálnu stenózu, odporúča sa vykonať výmenu chlopne pomocou mechanického alebo biologického implantátu. Miera úmrtnosti pacientov v pooperačnom období nepresahuje 10% a je priamo závislá od prítomnosti alebo neprítomnosti závažného zlyhania pravej komory. Inštalácia bioprotézy zabezpečuje ďalšiu kalcináciu jeho ventilov, v súvislosti s ktorou pacient po niekoľkých rokoch vykoná výmenu implantátu.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Mozgové vasodilatátory

Prerušenie mikrocirkulácie krvi v mozgu je vážnou odchýlkou, ktorá môže byť spôsobená vaskulárnymi ochoreniami, nepriaznivými environmentálnymi podmienkami a množstvom ďalších faktorov.

Známky syndrómu stavcov a ich liečby


Dôvodom podvýživy mozgu môže byť zníženie toku krvi v obratlých tepnách spôsobené stlačením plexu nervových vlákien a veľkých krvných ciev prechádzajúcich priečnymi procesmi krčných stavcov, okrem siedmeho.

Liečte srdce

Tipy a recepty Prolaps mitrálnej chlopne 5 mm Jednou z abnormalít rozvoja srdca je prolaps mitrálnej chlopne (MVP). Je charakterizovaná skutočnosťou, že jeho ventily sú stlačené do ľavej predsieňovej dutiny v okamihu, keď zmizne ľavá komora (systólium).

Posilnenie mozgových ciev: gymnastika, prípravky, vytvrdzovanie

Z tohto článku sa dozviete: je možné posilniť cievy mozgu a predchádzať chorobám súvisiacim s ich krehkosťou? Ako posilniť krvné cievy mozgu?

Prolaps mitrálnej chlopne (MVP) 1 stupeň: čo to je, symptómy a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je prolaps mitrálnej chlopne 1 stupeň, jej príčiny a príznaky. Liečba a prognóza ochorenia.Prolaps mitrálnej chlopne (skrátená PMK) je najčastejšou kongenitálnou alebo získanou patológiou štruktúry chlopňového aparátu srdca.

Aké je riziko prolapsu mitrálnej chlopne?

Jednou z najčastejších patologických ochorení srdca je prolaps mitrálnej chlopne. Čo to znamená? Obvykle práca srdca vyzerá takto. Ľavé predsiene sú stlačené na uvoľnenie krvi, v tomto čase ventil opúšťa a krv prechádza do ľavej komory.