Stenóza renálnej artérie je ochorenie spôsobené zúžením alebo blokovaním renálnych artérií. Údaje z epidemiologických štúdií naznačujú, že patológia sa vyskytuje u 6,8% osôb vo veku 65 rokov a viac. Nebezpečenstvo patológie spočíva v tom, že v 73% prípadov, s prirodzeným priebehom siedmich rokov, pacienti umierajú.

U pacientov s stenózou renálnych artérií krv prúdi do obličiek veľmi slabo a v oveľa menších množstvách, ako je potrebné, čo vedie k zhoršeniu filtračného procesu ak zvýšeniu tlaku. Poruchy obehu tiež spôsobujú zlyhanie obličiek. Ak sa ochorenie dlhodobo nelieči, oblička sa vráska a už nebude schopná plniť svoje funkcie. Choroba ako celok má negatívny vplyv na zdravie pacienta: hormonálna rovnováha je narušená, proteín sa stratil, celkový objem krvi sa zmenil a stav ciev sa zhoršil.

Príčiny stenózy renálnej artérie

Medzi hlavné príčiny stenózy patrí ateroskleróza (70% prípadov), fibromuskulárna dysplázia (25%) a nefrologické patológie (5%).

ateroskleróza

Najčastejšie stenóza renálnej artérie vyvoláva aterosklerózu. Týmto výrazom sa rozumie proces akumulácie plaku z cholesterolu, tuku a vápnika na renálnych artériách, čo spôsobuje ich zúžené. Riziko vzniku tejto choroby sa zvyšuje s vekom. Riziková skupina zahŕňa pacientov s poškodením aorty, arteriálnou hypertenziou a iliacami. Táto patológia sa vyznačuje porušením jednej skupiny ciev vďaka stenóze, vytvrdzovaniu, obliterácii tepien a aterotrombotickým poruchám. Často sa stenóza nachádza v proximálnych segmentoch renálnych artérií blízko aorty, v stredných segmentoch, v mieste bifurkácie artérie, v distálnych ramenách renálnych artérií.

Fibromuskulárna dysplázia

Fibrouskulárna dysplázia sa vyskytuje v dôsledku vrodenej alebo získanej arteriálnej dysplázie (zahustenie artérií). Táto patológia sa často diagnostikuje u žien od 30 do 40 rokov. Takáto lézia sa nachádza v strednom segmente renálnej artérie.

Nefrologická patológia

Nefrologické patológie menej pravdepodobne spôsobujú stenózu. Takéto patológie zahŕňajú aneuryzmy, hypoplázie, oklúzie a vonkajšie kompresiu renálnych artérií, vaskulitídu, trombózu, nefroptózu, arteriovenózne shunty.

Lekári tiež poukazujú na niekoľko rizikových faktorov, ktoré prispievajú k tejto chorobe. Tieto predisponujúce faktory zahŕňajú:

 • fajčenie;
 • slabá výživa (prevaha stravy s vysokým obsahom cukru, tuku a cholesterolu);
 • obezita;
 • genetická predispozícia;
 • chronické ochorenie obličiek;
 • zvýšenie hladiny glukózy v krvi a cholesterolu;
 • staroba

Symptómy stenózy renálnej artérie

Komplexné vyšetrenie nefrologom stojí pacientov, ktorí majú obavy z nasledujúcich stavov:

 • Zlyhanie obličiek - vzniká v dôsledku prerušenia obličiek spôsobeného spomalením dodávania krvi v dôsledku poklesu priemeru tepien.
 • Vysoký krvný tlak, ktorý nemožno znížiť predpisovaním antihypertenzívnych liekov.
 • Vzhľad hluku, ktorý sa získava pri vyšetrovaní brucha stetoskopom.
 • Zvýšený krvný tlak (vyjadrený alebo mierny) u pacientov s anamnézou mŕtvice alebo infarktu myokardu.
 • Zvýšený tlak u pacientov mladších ako 30 rokov a starších ako 50 rokov.
 • Zhoršená funkcia obličiek po užití antihypertenzívnych liekov, ako je blokátor angiotenzínového receptora alebo inhibítor enzýmu konvertujúceho angiotenzín.

Preto možno povedať, že stenóza renálnej artérie sa nachádza u pacientov s hypertenziou a renálnou dysfunkciou. Medzi bežné príznaky stenózy renálnej artérie patria: závrat, nespavosť, dýchavičnosť, časté srdcové zlyhanie, svalová slabosť, strata pamäti, bolesť dolnej časti chrbta, emočná nestabilita, výskyt muchov pred očami, opuch v členkoch, vracanie a nevoľnosť, zníženie alebo zvýšenie močenia.

Diagnóza stenózy renálnej artérie

 1. Laboratórne štúdie. Zvýšenie močovinového dusíka v krvi a sérového kreatínu sú prvými indikátormi ochorenia, ktoré doktor poznamenáva. Na diagnostiku je tiež predpísaná analýza moču, ktorá preukázala v prítomnosti choroby slabý močový sediment a proteinúriu.
 2. Duplexný ultrazvuk renálnych artérií je najdostupnejšou a najpresnejšou metódou diagnostiky ochorenia, ktorá umožňuje posúdiť závažnosť stenózy posúdením rýchlosti toku krvi v tepnách. Prítomnosť patológie bude naznačená zrýchleným prietokom krvi vyvolaným zúžením tepien. Treba však mať na pamäti, že u pacientov s obezitou alebo plynatosťou môžu byť výsledky ultrazvuku nespoľahlivé.
 3. Renálna scintigrafia: určená na porovnanie perfúzie ľavej a pravej obličky. Táto metóda sa používa aj na meranie rýchlosti glomerulárnej filtrácie v obličkách.
 4. Magnetická rezonančná angiografia. Táto technika umožňuje získať obraz renálnych artérií a aorty. Výhody MRI na diagnostiku stenózy sú jej neinvazívnosť a schopnosť získať trojrozmerný obraz postihnutej oblasti tepny. Avšak táto technika má nevýhody: vysoké náklady, zvýšená závažnosť stenózy, v niektorých prípadoch nie je možné odlíšiť stenózu od oklúzie.
 5. Selektívna renálna arteriografia: umožňuje určiť dĺžku a polohu lézie artérie. Vykonajte to zavedením rádioaktívnych liekov.

Liečba stenózy renálnej artérie

Spočiatku liečba stenózy renálnej artérie zahŕňala odstránenie postihnutého orgánu. Dnes však existujú účinné chirurgické a konzervatívne metódy na odstránenie tohto ochorenia.

Liečba patológie závisí od jej štádia:

 • Prvý stupeň (mierna hypertenzia). V tomto štádiu patológie má pacient dobré zdravie a normálnu funkciu obličiek, tlak je normálny alebo prekračuje jeho hornú hranicu. Na liečbu stenózy môže lekár predpísať antihypertenzívne alebo diuretické lieky.
 • Druhá etapa (kompenzácia). Klinický obraz ochorenia v tomto štádiu je výraznejší: dochádza k pretrvávajúcej hypertenzii, pozoruje sa zhoršenie funkcie obličiek, ako aj ich zníženie. Pacient potrebuje komplexnú liečbu pod dohľadom lekára.
 • Tretia etapa (dekompenzácia). Pacient má ťažkú ​​hypertenziu, ktorú nemožno vylúčiť pomocou antihypertenzívnych liekov, obličky prakticky prestávajú pracovať a výrazne znižujú veľkosť. Keďže zdravotný stav pacienta sa rýchlo zhoršuje, jeho liečba sa vykonáva výlučne v nemocnici.

Vo všetkých štádiách ochorenia lekári zvyčajne predpisujú lieky zo skupín blokátorov receptorov angiotenzínu II a ACE inhibítorov. Na zníženie hladiny cholesterolu v krvi a stabilizáciu aterosklerotických plakov tepien sú predpísané lieky z triedy statínov.

Na účinné liečenie stenózy sa odporúča odvykanie od fajčenia a úbytok hmotnosti v prípade obezity. Okrem toho je potrebné sledovať stravu s nízkym obsahom sacharidov, čo pomôže znížiť hladinu cukru v krvi a tým zabrániť poškodeniu obličiek. Takáto strava pomôže tiež znížiť hladinu cholesterolu v krvi, čo spomalí vývoj aterosklerózy a stenózy.

Chirurgická liečba

V zložitých prípadoch sa stenóza nemôže vyliečiť konzervatívnymi metódami, preto je potrebné uchýliť sa k chirurgickým zákrokom. Operácia je zvyčajne predpísaná pre nasledujúce indikácie: nestabilná stenokardia alebo pľúcny edém za prítomnosti hemodynamicky významnej stenózy, chronického zlyhania obličiek, stenózy artérie za prítomnosti jednej pracovnej obličky, nekontrolovanej hypertenzie, bilaterálnej hemodynamicky významnej stenózy.

 • Posunovanie je vytvorenie inej cesty pre prietok krvi (obehom postihnutej časti tepny) pomocou posunov.
 • Angioplastika je rozšírenie zúženej cievy zavedením balónika do nej.
 • Stent je rozšírenie renálnej artérie s retikulárnym alebo pružným stentom umiestneným vo vnútri cievy, čím sa rozširuje a zlepšuje tok krvi.
 • Artery resection - odstránenie postihnutej tepny.
 • Protetika je rekonštrukčná chirurgia, ktorá sa zvyčajne vykonáva po resekcii renálnej artérie. Je menovaná na obnovenie normálneho krvného prietoku pomocou protézovej implantácie renálnej artérie.
 • Nefrektómia je radikálnym spôsobom liečenia patológie, ktorý zahŕňa úplné odstránenie postihnutého orgánu.

Prognóza stenózy renálnej artérie

Neskoré liečenie choroby môže vyvolať následky ako mŕtvica, zlyhanie obličiek a srdca a ateroskleróza ciev. V prípade včasnej liečby, keď patológia zatiaľ neprešla do ťažkej fázy, prognóza pre pacienta je priaznivá. Bude trvať asi 4-6 mesiacov, kým sa úplne zotaví zo stenózy.

Ak chcete zabrániť stenóze renálnej artérie, potrebujete:

 • Každoročne podstupujte lekárske vyšetrenie, aby sa zabezpečilo, že funkcie obličiek a krvný tlak sú normálne;
 • jesť správne - uprednostniť chudé mäso, ovocie, obmedziť spotrebu soli, konzervovaných potravín, sladkostí, koblihov, štiepok, masla, masti a mlieka;
 • vykonávať pravidelne;
 • udržiavať zdravú váhu;
 • prestať s alkoholom a fajčiť;
 • vyhnúť sa emočnému a fyzickému stresu;
 • monitorovať tlak.

Stenóza renálnej artérie

Zanechajte komentár 2,005

Renálna perfúzia sa znižuje v dôsledku zúženia lúmenu renálnych artérií (častejšie jeden z nich), keď je osoba vystavená ochoreniam, ako je stenóza renálnej artérie. Existuje mnoho dôvodov na rozvoj patológie a príznaky sú vyslovené. Liečba sa vykonáva konzervatívnym spôsobom, ale často je potrebná operácia. Projekcie sú priaznivejšie, ale všetko závisí od primeranosti a aktuálnosti liečebných postupov.

Všeobecné informácie

Stenóza renálnej artérie je ochorenie, ktoré sa vyskytuje na pozadí zúženia alebo zablokovania lumen veľkých ciev, ktoré zabezpečujú prietok krvi do obličiek. Táto choroba je bežnejšia u starších ľudí. Podľa štatistík sa to vyskytuje u každých 7 starších ľudí. Na pozadí ochorenia preteká krv do orgánu v menších množstvách, ako je potrebné, čo vedie k zlej filtrácii. Dlhodobé problémy s krvným riešením vedú k zlyhaniu obličiek, pretože sa teleso zmenšuje a nie je schopné správne fungovať. Tieto procesy vedú k zhoršeniu pohody pacienta.

Patológia sa týka oblastí činnosti nefrologu, urologu a kardiológu. Je výsledkom vrodených alebo získaných problémov s plavidlami. V prípade stenózy sa objaví vazorená hypertenzia, z ktorej netrpí parenchým obličiek. Ale stenóza obličkových tepien môže viesť k nebezpečným komplikáciám.

Príčiny vývoja

Príčiny stenózy renálnej artérie je možné rozdeliť do troch skupín:

Stenóza renálnej artérie sa často vyvíja u fajčiarov, diabetikov, obéznych ľudí.

 1. Fibrouskulárna dysplázia (typickejšia pre ženy, patológia ovplyvňuje strednú alebo vzdialenejšiu časť cievy):
  • dysplázia strednej vrstvy;
  • proliferácia vnútorného plášťa;
  • subadventikulárna fibroplázia;
  • nešpecifická aortoartritída.
 2. Ateroskleróza (7 z 10 prípadov, bežnejších u mužov, postihuje ústa cievy).
 3. Nefrologické patologické stavy:
  • aneuryzma;
  • hypoplázia;
  • oklúzia cievy;
  • externá kompresia.

Dôvody, ktoré môžu vyvolať vývoj patologických procesov, sú:

 • fajčenie;
 • silná plnosť;
 • arteriálna hypertenzia;
 • genetická závislosť;
 • diabetes mellitus;
 • vek po 65 rokov;
 • chronické ochorenie obličiek;
 • zvýšený cholesterol.
Späť na obsah

Patogenéza stenózy renálnej artérie

Keď vznikne stenóza renálnej artérie, krvný tlak v časti cievy klesá, čo nasleduje po zúžení. V dôsledku toho sa uvoľňuje renín. To vedie k zníženiu hladiny sodíka v nefronu, čo spôsobuje konverziu renínu na angiotenzín l, ktorý pod vplyvom fyziologických procesov ovplyvňuje systémový arteriol. Navyše sa zvyšuje periférny odpor. Po čase sa vyvíja hypersekrécia aldosterónu, zvyšuje sa hladina sodíka v tele, čo vedie k opuchu v dôsledku akumulácie extracelulárnej tekutiny. Sodík tiež prispieva k precitlivenosti cievnych stien k hormónom ak zvýšeniu tónu. Keď sa tieto procesy vyvíjajú, príznaky ochorenia sa zvyšujú.

Symptómy ochorenia obličiek

Stenóza renálnych artérií sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi v závislosti od mnohých faktorov, ale môžu byť identifikované hlavné príznaky, ktoré sú typické pre väčšinu pacientov:

 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • zvýšenie tlaku;
 • pamäť sa zhoršuje;
 • problémy so spánkom;
 • hučanie v ušiach;
 • podráždenosť, roztrhnutie, nadmerná emocionalita;
 • bolesť v očnej oblasti;
 • vzhľad oslnenia v očiach;
 • dýchavičnosť;
 • tachykardia;
 • bolesť na hrudníku, ktorá dáva srdcu a ľavú ruku;
 • bolestivé pocity kňučania v bedrovej oblasti;
 • srdcové bolesti;
 • wadded nohy.

diagnostika

Keď pacient príde k lekárovi, špecialista vykoná potrebné diagnostické postupy. Najprv lekár zhromažďuje anamnézu (príznaky, sťažnosti, rodinné ochorenia, vrodené a chronické ochorenia), hmatá brucho, robí počúvanie hluku v hornej časti brucha a vedie vizuálnu kontrolu. To poskytuje potrebné údaje pre ďalší výskum. Ak má špecialista podozrenie na stenózu renálnej artérie, predpisuje nasledujúce diagnostické postupy:

 • testy moču a krvi;
 • biochémia krvi (zvýšená hladina kreatinínu a močoviny);
 • MRI;
 • Ultrazvuk (vizualizované zníženie ischemického orgánu);
 • vylučujúca urografia (oneskorený kontrast na mieste, kde došlo ku kontrakcii);
 • rádioaktívna angiografia (môžete vidieť, kde presne došlo k zúženiu a kde je pozorované rozšírenie tepny);
 • výskum rádioizotopov;
 • scintigrafia;
 • duplexné vyšetrenie obličkových tepien;
 • diferenciálna diagnostika (s feochromocytómom, primárny aldosteronizmus, aortálna koarkácia).
Späť na obsah

Liečba chorôb

Renálna stenóza je ochorenie, ktoré sa pomerne nedávno začalo liečiť iným spôsobom, ako je odstránenie orgánu. Dnešný liek je schopný zvládnuť túto chorobu medicínsky. Je možná angioplastika alebo stentácia artérie. Pretože základom stenózy je arteriálna hypertenzia, predovšetkým sa uskutočňuje lekárske ošetrenie. Používanie liekov závisí od štádia ochorenia:

 • Stupeň I (mierna hypertenzia) - funkcia obličiek sa nemení, symptómy patológie takmer chýbajú, len niekedy tlak stúpa. Využívajú sa lieky na liečbu diuretík a lieky, ktoré zastavujú priebeh útoku.
 • Stupeň II (kompenzácia) - dochádza k pretrvávajúcej hypertenzii, funkcia obličiek je horšia a mierne klesá. Terapia je hlbšia.
 • Štádium III (dekompenzácia) - závažná hypertenzia, veľkosť obličiek je oveľa nižšia než zvyčajne, čo ovplyvňuje funkciu orgánu a vonkajšie príznaky ochorenia. Terapia je len v nemocnici.
Späť na obsah

liečenie

Liečba liečivami sa považuje za doplnkovú, pretože samotná príčina stenózy lieku sa nedá vyriešiť. Ak sa na pozadí diabetes vyskytnú problémy, odporúča sa pacientovi ACE inhibítory a blokátory receptorov angiotenzínu II. Takéto lieky môžu byť použité výhradne na jednostrannú stenózu. Môžu byť predpísané blokátory heparínu alebo glykoproteínových receptorov.

chirurgia

Eliminácia stenózy renálnej artérie sa dá urobiť len chirurgicky. Predtým bol chorý orgán jednoducho odstránený, teraz sa často používa angioplastika. Dnes existuje mnoho ďalších metód chirurgickej liečby:

 • posun (vytvoriť ďalšiu cestu pre prietok krvi);
 • angioplastika alebo endovaskulárna balóniková dilatácia (vaskulárny lumen je dilatovaný najprv umiestnením balónika, ktorý je nafúknutý);
 • stenting (lumen rozšírený pomocou stentov, ktoré obnovujú tok krvi);
 • resekcia (vyrezaná postihnutá oblasť);
 • protetika (implantát je umiestnený na mieste vyrezanej tepny);
 • nefrektómia (odstráňte celé telo, keď nie je možné vykonať iné postupy).
Späť na obsah

Ľudová terapia

Liečitelia veria, že liečba stenózy môže mať ľudové prostriedky. Samozrejme, že nebudú schopní odstrániť príčinu problému, ale napomôžu normalizovať tlak. Je zakázané používať recepty babičky bez konzultácie s lekárom. Na zlepšenie stavu cievnych stien pomôže infúzia hlohu a divokej ruže (4 l.: 2 l.: 100 ml vriacej vody). Potrebujete trvať tretinu dňa a pijete 200 g trikrát denne. Je tiež užitočné piť odvar z kôry z horského popola, čaj z citróna balzam, obličky kolekcie.

Tipy na obnovenie

Ak sa liečba začne rýchlo, pravdepodobnosť pretrvávajúceho poklesu tlaku je veľmi vysoká (asi 2/3 pacientov). Ignorovanie choroby, nedostatok potrebnej liečby vedie k tomu, že príznaky ochorenia sa rýchlo zvýšia. Postupom času vyvíjajte nebezpečné komplikácie:

 • mŕtvice;
 • zlyhanie srdca;
 • ateroskleróza;
 • zlyhanie obličiek.
Späť na obsah

Preventívne opatrenia

Pretože patologická liečba je veľmi ťažká, vždy je potrebná operácia, je lepšie predchádzať vzniku problému. Ľudia, ktorí sú ohrození, by mali byť neustále sledovaní z hľadiska krvného tlaku. Okrem toho je potrebné monitorovať hmotnostné parametre. Obézni ľudia určite potrebujú schudnúť. Je potrebné upraviť výživu, aby sa udržala hladina cholesterolu pod kontrolou. Je dôležité vzdania sa zlých návykov: fajčenie, časté pitie. Je užitočné viesť aktívny životný štýl, hrať šport alebo aspoň cvičenie ráno. Tehotenstvo je obdobie, kedy sú položené orgány budúceho dieťaťa. Preto by matky počas tehotenstva mali viesť zdravý životný štýl a chrániť sa pred faktormi, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť pokladanie orgánov dieťaťa. Prvé príznaky sú signálom na návštevu lekára.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je zúženie priemeru jednej alebo obidvoch renálnych artérií alebo ich vetiev, sprevádzané poklesom perfúzie obličiek. Stenóza renálnej artérie sa prejavuje vývojom renovaskulárnej arteriálnej hypertenzie (do 200 / 140-170 mm Hg) a ischemickej nefropatie. Diagnóza stenózy renálnej artérie je založená na laboratórnych testoch, USDG renálnych ciev, vylučovacích urografii, renálnej angiografii, scintigrafii. Pri liečbe stenózy renálnej artérie, lekárskej terapie, angioplastiky a stentovania renálnych artérií, by-passovej chirurgie a endarterektómie.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie je jedným z najvýznamnejších problémov nefrológie, urológie a kardiológie. Stenóza renálnej artérie sa vyvíja v dôsledku vrodených a získaných zmien v arteriálnych cievach, čo vedie k zníženiu prietoku krvi obličkami ak vzniku nefrogénnej hypertenzie.

Na rozdiel od parenchýmu hypertenziu v dôsledku primárneho ochorenia obličiek (glomerulonefritídy, pyelonefritídy, nefrolitiázou, hydronefróza polycystických, nádory, cysty, renálna tuberkulóza atď), sa stenózou artérie vyvinúť sekundárna symptomatická renovaskulárna hypertenzia, ktorá nie je spojená s poškodením obličiek parenchýmu. Hypertenzia spôsobená okluzívnymi a stenóznymi léziami renálnych artérií je zaznamenaná u 10-15% pacientov s esenciálnymi a u 30% s nefrogénnou hypertenziou. Stenóza renálnej artérie môže sprevádzať život ohrozujúce komplikácie - kardiovaskulárne zlyhanie, mŕtvica, infarkt myokardu, chronické zlyhanie obličiek.

Príčiny stenózy renálnej artérie

Najčastejšie príčiny stenózy renálnej artérie sú ateroskleróza (65-70%) a fibromuskulárna dysplázia (25-30%). Aterosklerotická stenóza renálnych artérií sa vyskytuje u mužov starších ako 50 rokov 2 krát častejšie ako u žien. Tak aterosklerotických plakov môžu byť lokalizovaná v proximálnych segmentov renálnej artérie pri aorty (74%), stredný segment renálnych tepien (16%) v tepna bifurkácia zóny (5%) alebo v distálnych vetiev renálnych tepien (5% prípadov), Aterosklerotická lézia renálnych artérií sa často vyvíja na pozadí diabetes mellitus, predchádzajúcej arteriálnej hypertenzie, IHD.

Stenóza renálnej artérie v dôsledku vrodenej segmentálnej fibromuskulárnej dysplázie (fibrózne alebo svalové zhrubnutie artérií) je 5-krát častejšia u žien starších ako 30-40 rokov. Vo väčšine prípadov je stenózna lézia lokalizovaná v strednom segmente renálnej artérie. V súlade so zvláštnosťami morfologických a arteriografických charakteristík sa rozlišuje intímna, mediálna a perimediálna fibromuskulárna dysplázia. Stenóza renálnej artérie s fibromuskulárnou hyperpláziou má často dvojstrannú lokalizáciu.

Približne 5% stenózy pacientovom renálnej tepny spôsobené inými faktormi, vrátane izolovaných arteriálna aneuryzma, arteriovenóznou skratov, vaskulitída, Takayasuova ochorenia, trombózy alebo embólie renálnej artérie, stlačenie zvonku obličiek cudzie telesá plavidla alebo nádoru nefroptóza, koarktácia aorty a rovný. Stenóza Renálna artéria aktivuje komplexný mechanizmus renín-angiotenzín-aldosterónového systému, ktorý sprevádza trvalá renálna hypertenzia.

Symptómy stenózy renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie sa vyznačuje dvoma typickými syndrómami: arteriálnou hypertenziou a ischemickou nefropatiou. Náhle vyvinutie pretrvávajúcej hypertenzie vo veku menej ako 50 rokov spôsobuje, že u pacientov starších ako 50 rokov sa uvažuje o fibromuskulárnej dysplázii - o aterosklerotickej stenóze renálnych artérií. Arteriálna hypertenzia s stenózou renálnej artérie je rezistentná na antihypertenzívnu liečbu a vyznačuje sa vysokým diastolickým krvným tlakom, dosahujúcim 140-170 mm Hg. Art. Hypertenzívne krízy s vasorenálnou hypertenziou sú zriedkavé.

Vývoj hypertenzia je často sprevádzaná mozgové príznaky - bolesť hlavy, návaly, tiaže v hlave, bolesť v očnej buľvy, hučanie v ušiach, blikajúce "letí" pred očami, zhoršenie pamäti, poruchy spánku, podráždenosť. Preťaženie ľavej časti srdca prispieva k rozvoju srdcového zlyhania, ktoré sa prejavuje palpitáciami, bolesťami v srdci, pocitom napätia za hrudnou kosťou, dýchavičnosťou. Pri ťažkej stenóze renálnych artérií sa môže objaviť recidivujúci pľúcny edém.

Vasorenálna hypertenzia s stenózou renálnej artérie sa rozvíja postupne. Vo fáze kompenzácie sa pozoruje normotencia alebo mierny stupeň arteriálnej hypertenzie, korigovaný liekom; renálna funkcia nie je narušená. Stupeň relatívnej kompenzácie je charakterizovaný stabilnou arteriálnou hypertenziou; mierny pokles renálnej funkcie a mierny pokles ich veľkosti. V štádiu dekompenzácie sa arteriálna hypertenzia stáva ťažkou, refraktérna voči antihypertenzívnej liečbe; výrazne znižuje funkcie obličiek, renálny veľkosť je znížená na 4 cm. Hypertenzia stenóza renálnych tepien môže byť malígny charakteru (rýchleho nástupu a progresii fulminantná), s významnou inhibíciu funkcie obličiek a zníženie veľkosti obličiek o viac ako 5 cm.

Nefropatia v stenóze renálnej artérie sa prejavuje príznakmi ischémie obličiek - pocit ťažkosti alebo bolesti zadnej časti chrbtice; s infarktom obličiek - hematúriou. Často vzniká sekundárny hyperaldosteronizmus, ktorý sa vyznačuje svalovou slabosťou, polyúriou, polydipsiou, noktúriou, parestéziou, ataky tetaniou.

Kombinácia s stenózy renálnej tepny lézií iných cievnych lôžok (ateroskleróza, nešpecifická aortoarteriit) môže byť sprevádzané príznakmi ischémia dolnej alebo hornej končatiny čreva. Postupný priebeh stenózy renálnej artérie vedie k nebezpečným vaskulárnym a renálnym komplikáciám - retinálnej angiopatie, akútnej cerebrovaskulárnej príhode, infarktu myokardu, zlyhaniu obličiek.

Diagnóza stenózy renálnej artérie

Charakteristickým diagnostickým znakom stenózy renálnej artérie je hluk sluchu v horných kvadrantoch brucha. S perkusiou je určená expanzia hraníc srdca doľava s auskultáciou - posilnením apikálneho srdcového impulzu, akcentom II na aortu. V procese oftalmoskopie sa objavili príznaky hypertenznej retinopatie.

Biochemické vyšetrenie krvi pri stenóze renálnej artérie sa vyznačuje zvýšenou hladinou močoviny a kreatinínu; analýza moču - proteinúria, erytrocytria. Ultrazvuk obličiek odhaľuje rovnomerné zníženie ischemickej obličky veľkosti typickej pre stenózu renálnej artérie. Na posúdenie stupňa stenózy a rýchlosti prietoku krvi obličkami sa používa USDG a duplexné vyšetrenie renálnych artérií.

Táto vylučujúca sa urografia v stenóze renálnej artérie je charakterizovaná znížením intenzity a oneskorením výskytu kontrastnej látky v postihnutých obličkách, znížením veľkosti príslušného orgánu. Vedenie rádioizotopovej renografie poskytuje informácie o tvare, veľkosti, pozícii a funkcii obličiek, ako aj o účinnosti renálneho prietoku krvi.

Referenčnou metódou diagnostiky stenózy renálnej artérie je selektívna renálna arteriografia. Podľa získaných angiogramov sa zistí lokalizácia a rozsah stenózy, jej príčiny a hemodynamický význam. Diferenciálna diagnostika stenózy renálnej artérie sa vykonáva s primárnym aldosteronizmom, feochromocytómom, Cushingovým syndrómom, ochorením renálneho parenchýmu.

Liečba stenózy renálnej artérie

Lieková terapia stenózy renálnej artérie je pomocná, pretože neodstraňuje základné príčiny hypertenzie a renálnej ischémie. Symptomatické antihypertenzíva a blokátory ACE (captopril) sú predpísané v prípade pokročilého veku alebo systémového poškodenia arteriálnej vrstvy.

Angiograficky potvrdená stenóza renálnej artérie slúži ako indikácia rôznych typov chirurgickej liečby. Endovaskulárna balóniková dilatácia a stentovanie renálnych artérií je najbežnejším typom intervencie pre stenózu renálnej artérie spôsobenej fibromyslovou dyspláziou.

Pri aterosklerotickej stenóze renálnych artérií sú vybranými metódami posunovanie (ventrikulárna, mezenterická, renálna artéria) a endarterektómia z renálnej artérie. V niektorých prípadoch sa ukazuje, drží resekcii stenotické časti reimplantace renálnej tepny do aorty anastomózy "koncom ku koncu" alebo obličkovej tepny cievna protéza štepom, alebo syntetické štepy.

Stenóza renálnej artérie v dôsledku nefroptózy vyžaduje nefropexiu. Ak nie je možné vykonať rekonštrukčné operácie, uchýlia sa do nefrektómie.

Prognóza stenózy renálnej artérie

Chirurgická liečba stenózy renálnej artérie umožňuje normalizáciu krvného tlaku u 70-80% pacientov s fibromuskulárnou dyspláziou a 50-60% s aterosklerózou.

Obdobie pooperačnej normalizácie krvného tlaku môže trvať až 6 mesiacov. Na elimináciu reziduálnej arteriálnej hypertenzie sú predpísané antihypertenzíva. Pacientom je odporúčané výdajné nefrologické a kardiologické vyšetrenie.

Arteriálna hypertenzia stenózy renálnej artérie

Ochorenie obličkových tepien

Klinické prejavy

Stenóza renálnej artérie spôsobuje dva syndrómy: arteriálnu hypertenziu a ischemickú nefropatiu. Náhle nástup arteriálnej hypertenzie (až 50 rokov je častejšie fibromuskulárna dysplázia, po 50 rokoch - ateroskleróza), rozvoj rezistencie na antihypertenzívnu liečbu môže naznačovať poškodenie renálnych artérií. Jediným prejavom stenózy renálnej artérie môže byť chronické zlyhanie obličiek neznámeho pôvodu, vrátane pacientov užívajúcich inhibítory ACE.

Ťažká stenóza renálnej artérie môže viesť k opakovanému pľúcnemu edému, často s normálnou kontraktilitou ľavej komory. Pľúcny edém sa vyvíja v dôsledku objemového preťaženia a vazokonstrikcie spôsobenej renínom a angiotenzínom. Počas fyzického vyšetrenia sa stenóza renálnej artérie prejavuje hlukom nad bočnými časťami brucha a počas oftalmoskopie príznaky hypertenznej retinopatie.

Etiológia a kurz

Najčastejšou príčinou stenózy renálnej artérie je ateroskleróza a fibromuskulárna dysplázia.

Ateroskleróza je príčinou stenózy renálnej artérie v 90% prípadov, charakterizované poškodením úst a proximálnej tretiny artérií. Prevalencia aterosklerózy renálnych artérií sa zvyšuje s vekom, je obzvlášť vysoká u pacientov s diabetes mellitus, aortálnou a iliacou artériou, ochorením koronárnych artérií a arteriálnou hypertenziou. Stenóza renálnej artérie je najčastejšou príčinou symptomatickej arteriálnej hypertenzie, je základom 1-5% všetkých prípadov arteriálnej hypertenzie a spôsobuje 20% prípadov CRF vyžadujúcich hemodialýzu. Toto je nezávislý nepriaznivý prognostický faktor u pacientov s léziami iných tepien. Pacienti s renálnou artériovou stenózou majú navyše najmenšiu prognózu u pacientov, ktorí podstupujú hemodialýzu.

Fibrouskulárna dysplázia (ktorá zvyčajne postihuje médium) je príčinou stenózy renálnej artérie v menej ako 10% prípadov. Najčastejšie sú ženy vo veku od 15 do 50 rokov choré. Liečba dvoch distálnych tretín renálnej artérie a jej vetvy je charakteristická s angiografiou tepny pripomínajúcou ruženec. Etiológia fibromuskulárnej dysplázie nie je známa.

Zriedkavé príčiny stenózy renálnej artérie zahŕňajú vaskulitídu, neurofibromatózu a ožarovanie; navyše stenóza renálnej artérie je vrodená a môže sa vyskytnúť aj v dôsledku kompresie tepny z vonkajšej strany.

diagnostika

Laboratórny výskum

Krvný močovinový dusík (BUN) a sérový kreatinín sú najdostupnejšie indikátory, zvyčajne sa začínajú vyšetrením. Aj keď je zvýšenie sérového AMC a sérového kreatinínu necitlivé a nešpecifické vo vzťahu k stenóze renálnej artérie, je to často prvý indikátor ochorenia. V analýze moču sa zistila proteinúria a zlé urinárne sedimenty. Predtým sa uchýlili k komplexnému hodnoteniu stavu renín-angiotenzínového systému, ale s príchodom vysoko informatívnych neinvazívnych metód na vyšetrenie renálnych artérií sa to stalo zbytočným.

Duplexný ultrazvuk renálnych artérií

Na posúdenie závažnosti stenózy sa používa rýchlosť krvného obehu v renálnych tepnách, pretože pri prechode zúžením sa prietok krvi urýchľuje. Je to lacná a cenovo dostupná metóda, ale vyžaduje si vysokú kvalifikáciu od výskumného pracovníka. Duplexný ultrazvuk z renálnych artérií je ťažký pri obezite a plynatosti.

Scintigrafia obličiek

Renálna scintigrafia umožňuje porovnať perfúziu pravých a ľavých obličiek. Stanovenie kaptoprilu pred scintigrafiou zvyšuje jeho informatívnosť, pretože znižuje glomerulárnu filtráciu v postihnutých obličkách a rozdiel v perfúzii sa stáva výraznejším. Scintigrafia kaptoprilu je obzvlášť informatívna pri fibromuskulárnej dysplázii; pri aterosklerotickej stenóze renálnych artérií je oveľa menej citlivá, pretože u týchto pacientov je aktivácia renín-angiotenzínového systému menej výrazná. Okrem toho scintigrafia umožňuje meranie rýchlosti glomerulárnej filtrácie zvlášť pre každú obličku.

Magnetická rezonančná angiografia

Magnetická rezonančná angiografia umožňuje rýchlo získať obrazy aorty a renálnych artérií. Používané ako kontrastné gadolínium nemá nefrotoxické vlastnosti. Medzi výhody magnetickej rezonančnej angiografie patrí neinvazívnosť a možnosť trojrozmernej rekonštrukcie postihnutej oblasti. Nevýhody metódy sú drahé, pomerne nízka dostupnosť, neschopnosť odlíšiť ťažkú ​​stenózu od oklúzie, tendenciu nadhodnocovať závažnosť stenózy. Po stentovaní je magnetická rezonančná angiografia neinformovaná kvôli interferencii.

Selektívna renálna arteriografia

Selektívna renálna arteriografia - referenčná metóda na diagnostiku stenózy renálnej artérie. Arteriálny prístup a podávanie rádioaktívnych látok sú potrebné pre jeho implementáciu. Pri ťažkom zlyhaní obličiek (GFR pod 10-20 ml / min) sa majú namiesto kontrastných látok obsahujúcich jód používať produkty na báze gadolínium alebo oxidu uhličitého. Pri katetrizácii možno hodnotiť hemodynamický význam stenózy.

liečba

Stenóza renálnej artérie obvykle prebieha napriek antihypertenzívnej liečbe, ktorá je sprevádzaná ischémiou a zníženou funkciou obličiek. Aterosklerotická nefropatia však nie je založená iba na stenóze renálnej artérie. Histologické vyšetrenie ukazuje, že pokles renálnych funkcií je tiež dôsledkom ateroskopickej arytmie malých artérií, stenóz intrarenálnych artérií a hypertenznej nefrosklerózy. Rovnako ako pri porážke iných periférnych artérií, vždy je potrebné dávať pozor na aterosklerózu koronárnych a mozgových artérií.

Liečba liečiv

Vykonajte aktívnu kombinovanú antihypertenzívnu liečbu. Ide o hypotenzívnu terapiu, ktorá zvyčajne slúži ako meradlo, proti ktorému sa v klinických štúdiách porovnáva účinnosť angioplastiky a chirurgickej liečby stenózy renálnej artérie.

Angioplastika renálnych artérií

Predpokladá sa, že skoré zotavenie toku krvi obličkami pri aterosklerotickej stenóze renálnych artérií uľahčuje liečbu hypertenzie a spomaľuje progresiu renálneho zlyhania. Avšak hypertenzia a zlyhanie obličiek môže byť jednoducho sprevádzané stenózou renálnej artérie bez toho, aby to bolo dôsledkom. V dvoch malých randomizovaných štúdiách sa ukázalo, že po angioplastike renálnych artérií klesá systolický krvný tlak a potreba antihypertenzívnych liekov klesá. Tento účinok je výraznejší pri fibromyskleovej dysplázii než pri aterosklerotickej stenóze renálnych artérií, čo je celkom zrozumiteľné vzhľadom na viacúrovňovú léziu renálnych artérií pri ateroskleróze.

Teraz sa stentovanie renálnych artérií používa stále viac a viac, aj keď údaje o jeho účinnosti sú založené len na klinických pozorovaniach a štúdiách s historickou kontrolou. Randomizované porovnávacie štúdie stentovania a balónovej angioplastiky bez stentovania neboli vykonané. Jasné smernice pre angioplastiku a stentovanie renálnych artérií ešte neboli vyvinuté.

Chirurgická liečba

Existujú dva možné typy zásahu: bypass (aortálna oblička, komorová oblička a mezenterická oblička) a endarterektómia. Perioperačná úmrtnosť je 1-6%. Operácia stenózy renálnej artérie sa stáva menej bežnou, pretože angioplastika poskytuje porovnateľné výsledky, ale je bezpečnejšia. Keď je kombinácia stenózy renálnej artérie s aneuryzmou alebo obštrukciou aorty, prvenstvo zostáva pre operáciu bypassu.

Stenta renálnej artérie je pravdepodobne najbežnejšia a zároveň najmenej študovaná intervencia na obnovenie vaskulárnej priechodnosti. Je potrebné vykonať veľkú randomizovanú štúdiu, ktorá by porovnávala stentáciu renálnych artérií s konzervatívnou liečbou. Posledne uvedené by malo zahŕňať elimináciu rizikových faktorov, aktívnu antihypertenzívnu a lipidom znižujúcu liečbu a aspirín. Je potrebné skúmať vplyv stentov renálnej artérie na mortalitu, progresiu renálneho zlyhania, priebeh arteriálnej hypertenzie. Osobitná správa American Heart Association, zverejnená v roku 2002, zavádza štandardné kritériá pre diagnostiku, vyšetrenie a registráciu výsledkov pri vykonávaní randomizovaných klinických štúdií.

Stenóza renálnej artérie

Stenóza znamená zúženie. Stenóza renálnej artérie je významné zúženie lúmenu krvných ciev, ktoré podávajú obličky kvôli ich zablokovaniu aterosklerotickými plakmi. U starších pacientov s diabetom 2. typu je to jedna z bežných príčin zlyhania obličiek. Stenóza renálnych artérií tiež spôsobuje závažnú hypertenziu, ktorá je prakticky nereaguje.

Objem krvi, ktorý môžu renálne tepny prechádzať sám, v nadbytku poskytuje potrebný prívod kyslíka do orgánov. Preto sa stenóza renálnych artérií môže dlho vyvíjať bez akýchkoľvek príznakov. Sťažnosti u pacientov sa zvyčajne vyskytujú, keď je vaskulárna permeabilita narušená o 70-80%.

Kto je ohrozený stenózou renálnej artérie?

U pacientov s diabetom typu 2 je stenóza renálnych artérií obzvlášť bežná. Pretože sa najprv vyvinie metabolický syndróm. a potom hladina cukru v krvi zostáva vysoká. Tieto metabolické poruchy spôsobujú aterosklerózu, t.j. blokovanie veľkých arteriálnych ciev, ktoré dodávajú srdce a mozog. Súčasne sa zužuje lúmen v tepnách, ktoré kŕmia obličky.

Diabetes a obličky: užitočné články

V USA bolo prežitie pacientov s stenózou renálnej artérie študované už 7 rokov. Ukázalo sa, že takí pacienti majú obrovské riziko kardiovaskulárnej katastrofy. Je približne dvojnásobne vyšší ako riziko zlyhania obličiek. Okrem toho chirurgická obnova priechodnosti renálnych ciev neznižuje pravdepodobnosť úmrtia na infarkt alebo mŕtvicu.

Stenóza renálnej artérie môže byť jednostranná (monolaterálna) alebo bilaterálna (bilaterálna). Dvojstranné je to, keď sú postihnuté tepny, ktoré dodávajú obidve obličky. Jednostranná - keď je porušená priechodnosť v jednej renálnej tepne av druhom je stále normálna. Aj vetvy renálnych artérií môžu byť ovplyvnené, ale veľké cievy nie sú.

Aterosklerotická stenóza renálnych ciev vedie k chronickej ischémii (nedostatočná dodávka krvi) do obličiek. Keď sa obličky "hladujú" a "dusia", ich práca sa zhoršuje. Súčasne sa zvyšuje riziko zlyhania obličiek, najmä v kombinácii s diabetickou nefropatiou.

Príznaky a diagnóza

Rizikové faktory pre stenózu renálnej artérie sú rovnaké ako pri "bežnej" ateroskleróze. Vymenujeme ich:

 • vysoký krvný tlak;
 • nadváhou;
 • mužské pohlavie;
 • zvýšené hladiny fibrinogénu v krvi;
 • pokročilý vek;
 • fajčenie;
 • slabý cholesterol a tuk v krvi;
 • diabetes mellitus.

Možno vidieť, že väčšina z týchto rizikových faktorov je vhodná na korekciu, ak diabetik zaujal svoje zdravie aj v mladom alebo strednom veku. Ak dôjde k stenóze jednej z renálnych artérií, pravdepodobnosť, že aj druhá utrpí, sa zvýši.

Lekár môže mať podozrenie na stenózu renálnej artérie u pacienta s diabetes mellitus za prítomnosti nasledujúcich príznakov a objektívnych údajov:

 • pacient má viac ako 50 rokov;
 • dochádza k progresii renálneho zlyhania, zatiaľ čo súčasne dochádza k proteinúrii aortálnych renálnych artérií, renálnej stenózy, stenózy renálnej artérie

Stenóza renálnej artérie (PA): príčiny, príznaky, diagnóza, ako liečiť, chirurgický zákrok

Stenóza renálnej artérie (SPA) je závažné ochorenie sprevádzané zúžením lumenov cievy, ktoré sa živí obličkami. Patológia spočíva v jurisdikcii nielen nefrologov, ale aj kardiológov, pretože hlavným prejavom sa zvyčajne stáva ťažká hypertenzia, ktorú je ťažké napraviť.

Pacienti s stenózou renálnej artérie sú prevažne starší ľudia (po 50 rokoch života), ale u mladých ľudí môže byť diagnostikovaná aj stenóza. Medzi staršími ľuďmi s aterosklerózou krvných ciev sú muži dvakrát viac ako ženy a pre vrodenú vaskulárnu patológiu prevažujú ženy, u ktorých sa choroba objavuje po 30-40 rokoch.

Každý desiaty človek trpiaci vysokým krvným tlakom má stenózu hlavných obličkových ciev ako hlavnú príčinu tohto ochorenia. Dnes je známe a popísané viac ako 20 rôznych zmien, čo vedie k zúženiu renálnych artérií (PA), zvýšeniu tlaku a sekundárnym sklerotickým procesom v parenchýme orgánu.

Prevalencia patológie si vyžaduje nielen moderné a presné diagnostické metódy, ale aj včasnú a účinnú liečbu. Je známe, že najlepšie výsledky možno dosiahnuť počas chirurgickej liečby stenózy, zatiaľ čo konzervatívna liečba zohráva podpornú úlohu.

Príčiny PA stenózy

Najčastejšou príčinou zúženia renálnej artérie je ateroskleróza a fibromuskulárna dysplázia artérie. Ateroskleróza predstavuje až 70% prípadov, fibromuskulárna dysplázia predstavuje asi tretinu prípadov.

Ateroskleróza renálnych artérií so zúžením lúmenu sa zvyčajne vyskytuje u starších mužov, často s ischemickou chorobou srdca, cukrovkou a obezitou. Lipidové plaky sa častejšie nachádzajú v počiatočných segmentoch obličkových ciev, v blízkosti aorty, ktoré môžu byť tiež ovplyvnené aterosklerózou, stredná časť ciev a rozvetvená zóna v parenchýme orgánov sú oveľa menej časté.

Fibrouskulárna dysplázia je vrodená patológia, pri ktorej sa steny tepien zahustia, čo vedie k zníženiu lumenu. Táto lézia je zvyčajne lokalizovaná v strednej časti PA, 5 krát častejšie diagnostikovaná u žien a môže byť bilaterálna.

ateroskleróza (vpravo) a fibromuskulárna dysplázia (vľavo) - hlavné príčiny PA stenózy

Približne 5% SPA je spôsobených inými dôvodmi, vrátane zápalu cievnych stien, aneuryzmálnej expanzie, trombózy a embolizácie obličiek, kompresie nádorov, lokalizovaných vonku, Takayasuovej choroby, prolapsu obličiek. U detí dochádza k intrauterinnej vývojovej poruche cievneho systému s PA stenózou, ktorá sa prejaví ako hypertenzia v detstve.

Je možná jednostranná aj bilaterálna stenóza renálnych artérií. Porážka oboch ciev sa pozoruje pri kongenitálnych dyspláziách, ateroskleróze, cukrovke a prebieha viac zhubne, pretože sú súčasne dve ischémie v ischémii.

V prípade porušenia prietoku krvi cez renálne cievy sa aktivuje systém regulujúci hladinu krvného tlaku. Hormónový renín a enzým konvertujúci angiotenzín prispievajú k tvorbe látok, ktoré spôsobujú spazmus malých arteriol a zvýšenie periférnej vaskulárnej rezistencie. Výsledkom je hypertenzia. Zároveň nadobličkové žľazy vytvárajú prebytok aldosterónu, pri ktorom dochádza k zachovaniu kvapaliny a sodíka, čo tiež prispieva k zvýšeniu tlaku.

Pri porážke dokonca jednej z artérií, vpravo alebo vľavo, sa spúšťajú vyššie opísané mechanizmy hypertenzie. V priebehu času sa zdravá oblička "prestaví" na novú úroveň tlaku, ktorá sa aj naďalej udržiava aj vtedy, keď je chorá oblička úplne odstránená alebo v jej obore obnovená angioplastika.

Okrem aktivácie systému udržiavania tlaku je choroba sprevádzaná ischemickými zmenami v samotnej obličke. Na pozadí absencie arteriálnej krvi nastáva tubulárna dystrofia, v strome a glomerulách v orgáne dochádza k rastu spojivového tkaniva, čo nevyhnutne vedie k atrofii a nefroskleróze v priebehu času. Obličky sú zhutnené, znížené a neschopné vykonávať priradené funkcie.

Vyjadrenia SPA

Po dlhú dobu môžu kúpele existovať asymptomaticky alebo vo forme benígnej hypertenzie. Jasné klinické príznaky ochorenia sa objavujú, keď sa plavidlo zužuje na 70%. Najčastejšími príznakmi sú sekundárna renálna arteriálna hypertenzia a príznaky poškodenia parenchýmu (znížená filtrácia moču, intoxikácia metabolických produktov).

Pretrvávajúce zvýšenie tlaku, zvyčajne bez hypertenzných kríz, u mladých pacientov vedie lekára k myšlienke možnej fibromuskulárnej dysplázie a ak pacient prekročil 50-ročnú známku, je pravdepodobne aterosklerotické poškodenie obličkových ciev.

Renálna hypertenzia sa vyznačuje nárastom nielen systolického, ale aj diastolického tlaku, ktorý môže dosiahnuť 140 mm Hg. Art. a ďalšie. Tento stav je veľmi ťažké liečiť štandardnými antihypertenzívnymi liekmi a vytvára vysoké riziko kardiovaskulárnych nehôd vrátane mozgovej príhody a infarktu myokardu.

Medzi sťažnosťami pacientov s renálnou hypertenziou sa uvádzajú:

 • Ťažké bolesti hlavy, tinitus, blikajúce "lietať" pred očami;
 • Znížená pamäť a duševné výkony;
 • slabosť;
 • závraty;
 • Nespavosť alebo denná ospalosť;
 • Podráždenosť, emočná nestabilita.

Konštantný vysoký stres na srdci vytvára podmienky pre jeho hypertrofiu, pacienti sa sťažujú na bolesť na hrudníku, palpitácie, pocit prerušenia práce orgánu, dýchavičnosť sa objavuje, vo vážnych prípadoch sa vyvíja pľúcny edém vyžadujúci si naliehavú starostlivosť.

Okrem hypertenzie môže byť ťažká a bolestivá v oblasti bedier, výskyt krvi v moči, slabosť. V prípade prebytku vylučovania aldosterónu nadobličkami pacient pacientky veľa, uvoľňuje veľké množstvo nekoncentrovaného moču nielen počas dňa, ale aj v noci sú možné kŕče.

V počiatočnom štádiu ochorenia sa zachováva práca obličiek, ale objavuje sa hypertenzia, ktorá sa však môže liečiť liekom. Subkomenzácia je charakterizovaná postupným poklesom činnosti obličiek av štádiu dekompenzácie sú zreteľne viditeľné príznaky zlyhania obličiek. Hypertenzia v terminálnom štádiu sa stáva malígnym, tlak dosahuje maximálne hodnoty a nie je "stratený" drogami.

SPA je nebezpečné nielen svojimi prejavmi, ale aj komplikáciami v podobe hemoragií v mozgu, infarktom myokardu, pľúcnym edémom na pozadí hypertenzie. U väčšiny pacientov je ovplyvnená sietnica očí, jej oddelenie a slepota sú možné.

Chronické zlyhanie obličiek, ako konečná fáza patológie, je sprevádzaná intoxikáciou s metabolickými produktmi, slabosťou, nevoľnosťou, bolesťami hlavy, malým množstvom moču, ktoré môžu obličky filtrovať samostatne so zvýšeným edémom. Pacienti sú náchylní na zápal pľúc, perikarditídu, zápal peritonea, poškodenie slizníc horných dýchacích ciest a tráviaceho traktu.

Ako identifikovať stenózu renálnej artérie?

Preskúmanie pacienta s podozrením na stenózu ľavej alebo pravej renálnej artérie začína podrobným objasnením sťažností, dobou ich výskytu, odpoveďou na konzervatívnu liečbu hypertenzie, ak už bola predpísaná. Ďalej lekár vypočuje srdce a veľké cievy, predpíše krvné a močové testy a ďalšie prístrojové vyšetrenia.

angiografická stenóza oboch renálnych artérií

Pri prvom vyšetrení je možné odhaliť rozšírenie srdca kvôli hypertrofii ľavých častí, posilnenie druhého tónu nad aortou. V hornej časti brucha je počuť šum, čo naznačuje zúženie renálnych artérií.

Hlavnými biochemickými parametrami SPA budú hladiny kreatinínu a močoviny, ktoré sa zvyšujú kvôli nedostatočnej schopnosti filtrácie obličiek. Erytrocyty, leukocyty a bielkoviny sa nachádzajú v moči.

Z ďalších diagnostických metód sa používa ultrazvuk (obličky sú zmenšené) a dopplerometria umožňuje fixovať zúžené tepny a zmenu rýchlosti toku krvi cez neho. Informácie o veľkosti, umiestnení a funkčných schopnostiach možno získať výskumom rádioizotopov.

Arteriografia sa považuje za najinformatívnejšiu diagnostickú metódu, keď sa určuje lokalizácia, stupeň stenózy PA a hemodynamické poruchy pomocou kontrastnej rôntgenovej difrakcie. Je tiež možné vykonať CT a MRI.

Liečba stenózy renálnej artérie

Pred začatím liečby lekár odporučí, aby sa pacient vzdal zlých návykov, začal dodržiavať stravu so zníženým príjmom soli, obmedzoval tekutinu, tuky a ľahko dostupné sacharidy. Pri ateroskleróze obezity je potrebné zníženie telesnej hmotnosti, pretože obezita môže spôsobiť ďalšie ťažkosti pri plánovaní chirurgickej intervencie.

Konzervatívna terapia stenózy renálnej artérie je pomocná, neumožňuje eliminovať hlavnú príčinu ochorenia. Zároveň pacienti potrebujú korekciu krvného tlaku a močenie. Dlhodobá liečba je indikovaná u starších ľudí a pacientov s rozšírenými aterosklerotickými vaskulárnymi léziami, vrátane koronárnych lézií.

Keďže symptomatická hypertenzia sa stáva hlavným prejavom stenózy renálnej artérie, liečba je zameraná predovšetkým na znižovanie krvného tlaku. Na tento účel sú predpísané diuretiká a antihypertenzíva. Treba mať na pamäti, že so silným zúžením lumenu renálnej artérie, zníženie tlaku na normálne počty prispieva k zhoršeniu ischémie, pretože v tomto prípade bude k parenchýmu orgánov ešte menej krvi. Ischémia spôsobí progresiu sklerotických a dystrofických procesov v tubuloch a glomerulách.

Medzi činidlá výberu pre hypertenziu na pozadí stenózy PA sú ACE inhibítory (capropryl), ale s aterosklerotickou vazokonstrikciou, sú kontraindikované, vrátane tých s kongestívnym zlyhaním srdca a diabetom, preto sú nahradené

 1. Kardioselektívne beta-blokátory (atenolol, egilok, bisoprolol);
 2. Blokátory pomalých kalciových kanálov (verapamil, nifedipín, diltiazem);
 3. Alfa-adrenergné blokátory (prazosin);
 4. Slučkové diuretiká (furosemid);
 5. Agonisty imidazolínových receptorov (moxonidín).

Dávky liekov sa vyberajú individuálne, je žiaduce nepovoliť prudký pokles tlaku a pri výbere správneho dávkovania lieku sa hladina kreatinínu a draslíka v krvi kontroluje.

Pacienti s aterosklerotickou stenózou potrebujú statíny na úpravu porúch metabolizmu tukov a pri cukrovke sú indikované látky znižujúce lipidy alebo inzulín. Aby sa zabránilo trombotickým komplikáciám, používajú sa aspirín a klopidogrel. Vo všetkých prípadoch sa dávka liekov volí na základe filtračnej schopnosti obličiek.

Pri závažnom zlyhaní obličiek na pozadí aterosklerotickej nefrosklerózy sa pacientovi podáva hemodialýza alebo peritoneálna dialýza na ambulantnej báze.

Konzervatívna liečba často nedáva požadovaný účinok, pretože stenóza s liekmi nemožno odstrániť, takže hlavným a najúčinnejším opatrením môže byť len chirurgická operácia, ktorej náznaky sú považované za:

 • Závažná stenóza, ktorá spôsobuje zhoršenú hemodynamiku v obličkách.
 • Zúženie tepny v prítomnosti jednej obličky;
 • Malígna hypertenzia;
 • Chronické zlyhanie orgánu pri porážke jednej z tepien;
 • Komplikácie (pľúcny edém, nestabilná angína pectoris).

Typy intervencií používané v kúpeľoch:

 1. Stentná a balónová angioplastika;
 2. bypass;
 3. Resekcia a protetika renálnej artérie;
 4. Odstraňovanie obličiek;

angioplastika a PA stenting

Stentovanie zahŕňa vloženie špeciálnej trubice zo syntetických materiálov do lúmenu renálnej artérie, ktorá je posilnená v mieste stenózy a umožňuje stanoviť tok krvi. V balónikovej angioplastike sa pomocou katétra zavádza špeciálny balónik femorálnou artériou, ktorá sa napína v oblasti stenózy a tým ju rozširuje.

Video: Angioplastika a stentovanie - minimálne invazívny spôsob liečby SPA

Pri renálnej vaskulárnej ateroskleróze bude posun dávať najlepší účinok, keď je renálna tepna prišitá do aorty, s výnimkou miesta stenózy z krvného riečišťa. Je možné odstrániť časť cievy a potom protetiku s vlastnými nádobami alebo syntetickými materiálmi pacienta.

A) Protétika renálnej artérie a B) Bilaterálny PA bypass so syntetickou protézou

Ak nie je možné vykonať rekonštrukčné zákroky a rozvoj atrofie a sklerózy obličiek, je ukázané odstránenie orgánu (nefrektómia), ktorá sa vykonáva v 15 až 20% prípadov patológie. Ak je stenóza spôsobená vrodenými príčinami, potom sa zvažuje otázka potreby transplantácie obličky, zatiaľ čo s aterosklerózou ciev sa takáto liečba nevykonáva.

V pooperačnom období sú možné komplikácie vo forme krvácania a trombózy v oblasti anastomóz alebo stentov. Obnovenie prípustnej hladiny krvného tlaku môže vyžadovať až šesť mesiacov, počas ktorých pokračuje konzervatívna antihypertenzívna liečba.

Prognóza ochorenia je určená stupňom stenózy, povahou sekundárnych zmien v obličkách, účinnosťou a možnosťou chirurgickej korekcie patológie. Pri ateroskleróze sa viac ako polovica pacientov po chirurgickom zákroku vráti do normálneho tlaku a v prípade vaskulárnej dysplázie jej chirurgická liečba umožňuje obnoviť u 80% pacientov.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

Aké sú hlavné príčiny silnej krvi u žien a mužov a aké liečenie je potrebné?

Príčiny a liečba hrubé krvi je témou, ktorá je pre mnohých pacientov dôležitá. Obehový systém vykonáva najdôležitejšiu životnú funkciu - dodáva živiny a kyslík do všetkých orgánov a tkanív.

Cievne malformácie: typy, príčiny, diagnóza a liečba

Z tohto článku sa dozviete: čo je vaskulárna malformácia, prečo existuje patológia, jej hlavné typy. Ako sa prejavuje choroba, moderné možnosti jej diagnostiky a liečby.

Najefektívnejšia liečba hypotenzie

Hypotenzia alebo hypotenzia je stav ľudského tela, ktorý sa vyznačuje poklesom krvného tlaku pod normálnu hladinu. Bežne je pomer systolického a diastolického tlaku 120 / 80mmHg.

Syndróm chrbticovej artérie

Bolesť hlavy, závraty, tinitus, predná pohľad... Toto nie je nič iné ako príznaky syndrómu stavcov - choroba, v ktorej krvný obeh posterolaterálnych oblastí mozgu trpí.Je potrebné liečiť patológiu, pretože môže viesť k skorému vývoju ischemickej cievnej mozgovej príhody.

Aký je rozdiel medzi tachykardiou a arytmiou

Tachykardia a arytmia - tieto stavy sú často zmätené, ale patogenetické mechanizmy obidvoch nosologických foriem sú výrazne odlišné. Pri prvom z nich sa dá vysledovať len zrýchlenie srdcovej frekvencie, druhým je rytmus nepravidelný a nepravidelný.

Čo je to syndróm vertebrálnej artérie?

Čo je syndróm vertebrálnej artérie a existujú účinné metódy liečby, majú záujem o ľudí, ktorí urobili podobnú diagnózu. Syndróm obratlých tepien je symptómami vyplývajúcimi z porúch cirkulácie v mozgu v dôsledku pretrhnutia stavcov chrbtice.