Z tohto článku sa dozviete, aký druh chirurgie je - stenting srdcových ciev, prečo sa považuje za jednu z najlepších metód liečby rôznych foriem koronárnych ochorení, najmä jej implementácie.

Stenting ischemickú - je minimálne invazívne (jemný) Endovaskulárny (intravaskulárnej) prevádzka na tepien zásobujúcich srdce, ktorá je pre zvýšenie svojej zúženej a okludovány časti montážou do priesvitu cievneho stentu.

Takéto chirurgické zákroky sú vykonávané endovaskulárnymi chirurgmi, srdcovými chirurgmi a cévnymi chirurgmi v špecializovaných centrách endovaskulárnej kardiálnej chirurgie.

Opis operácie

Ateroskleróza koronárnych tepien, ktoré sa prejavuje vo vytvorení lumenu cievy cholesterolu plakety - typický kauzálny mechanizmus ischemickej choroby srdca Tieto doštičky vyzerajú ako výstupky a hrbole, v ktorom je zápal, zjazvenie, zničenie vnútornej vrstvy z nádoby a krvných zrazenín. Takéto patologické zmeny znižujú vaskulárny lumen, čiastočne alebo úplne upchávajú artériu, čím znižujú tok krvi do myokardu. Hrozí mu ischémia (hladomor v kyslíku) alebo srdcový záchvat (nekróza).

Význam stenting ciev srdca je obnoviť priesvit vencovitých tepien v teréne zúženie by aterosklerotických plátov sa špeciálnymi plnidlami - koronárnych stentov. Tak je možné spoľahlivo a úplne obnoviť normálny krvný obeh v srdci.

Stentovanie nezmierňuje aterosklerózu, ale len na určitý čas (niekoľko rokov) eliminuje jeho prejavy, symptómy a negatívne dôsledky koronárnej choroby.

Vlastnosti techniky koronárneho stentovania:

 1. Táto endovaskulárna chirurgia - všetky manipulácie sa vykonávajú výhradne v lúmenoch krvných ciev, bez incízie kože a ich integrity v postihnutých oblastiach.
 2. Lumen okludovanej tepny sa obnoví nie odstránením aterosklerotického plaku, ale použitím stentu - tenkej kovovej cievnej protézy vo forme sieťoviny.
 3. Úloha stentu, vloženého do zúženej oblasti tepny, je stlačiť aterosklerotické pláty do steny cievy a oddeliť ich. Táto akcia vám umožňuje rozšíriť lúmen a samotný stent je taký silný, že pôsobí ako kostra, ktorá ho drží pevne.
 4. Počas jednej operácie sa môže podľa potreby nainštalovať toľko stentov v závislosti od počtu zúžených oblastí (od jedného do troch alebo štyroch).
 5. Vykonávanie stentovania vyžaduje zavedenie rádioaktívnych látok (prípravkov) do pacienta, ktoré sú naplnené koronárnymi cievami. Vysoko presné röntgenové zariadenie sa používa na záznam svojich snímok, ako aj na sledovanie kontrastu.

Viac informácií o stentoch

Stent, inštalovaný v lúmeni zúženej koronárnej artérie, by mal byť spoľahlivý vnútorný rám, ktorý neumožní, aby sa plavidlo zúžilo. Ale takéto požiadavky pre neho nie sú jediné.

Akýkoľvek implantát zavedený do tela je cudzorodým tkanivom. Preto je ťažké vyhnúť sa reakcii odmietnutia. Moderné koronárne stenty sú však dobre premyslené a navrhnuté tak, aby prakticky nespôsobovali žiadne ďalšie zmeny.

Hlavné charakteristiky novej generácie stentov sú:

 • Vyrobené z kovovej zliatiny kobaltu a chrómu. Prvý poskytuje dobrú náchylnosť tkanív, druhú silu.
 • Zdá sa, že sa podobá trubici dlhej 1 cm, priemeru 2,5 až 5 mm, ktorej steny majú vzhľad mriežky.
 • Sieťová štruktúra vám umožňuje zmeniť priemer stentu z minima, ktorý je potrebný na miesto zablokovania, na maximum, ktoré je potrebné na rozšírenie zúženej oblasti.
 • Pokryté špeciálnymi látkami, ktoré blokujú zrážanie krvi. Postupne sa uvoľňujú, zabraňujú reakcii koagulačného systému a tvorbe krvných zrazenín na samotnom stentu.
Kliknite na fotografiu na zväčšenie

Staršie vzorky stentov majú významné nevýhody, z ktorých hlavným je nedostatok antikoagulačného povlaku. Toto je jeden z hlavných dôvodov neúspešného stentovania kvôli upchávaniu.

Skutočné výhody metódy

Stentovanie srdcových tepien nie je jediným spôsobom obnovenia koronárneho prietoku krvi. Ak by to tak bolo, problém koronárnej choroby by už bol vyriešený. Existujú však výhody, ktoré umožňujú, aby stentovanie bolo považované za skutočne účinnú a bezpečnú liečbu.

Konkurenčné techniky s ním - chirurgia bypassu koronárnej artérie a farmakoterapia. Každá z týchto metód má určité výhody a nevýhody. Žiadna z nich by sa nemala používať podľa princípu šablóny, ale individuálne v porovnaní s priebehom ochorenia u konkrétneho pacienta.

Princíp koronárneho bypassu

V tabuľke sú uvedené porovnávacie charakteristiky chirurgických techník s cieľom zdôrazniť skutočné výhody koronárneho stentovania.

Najpresnejšie ošetrenie srdcovej chirurgie - koronárne stentovanie srdcových ciev

Koronárne stentovanie je jednou z najzákladnejších a najnovších metód liečby zúžených srdcových ciev v srdcovej chirurgii. Umožňuje rozšíriť lumen krvných ciev, obnoviť normálny krvný obeh a výživu tkaniva, zabrániť vzniku infarktu a mŕtvice.

Procedúra sa vykonáva rýchlo, vykonáva sa pri lokálnej anestézii, bezbolestná pre pacienta.

História metódy

Prvá operácia bola vykonaná na konci sedemdesiatych rokov 20. storočia nemecký kardiológ Andreas Grünzig. Jeho pacient bol mladý tridsaťsedemročný muž trpiaci hypertenziou a na pokraji mŕtvice.

Aby ho zachránil pred silnou bolesťou, lekár sa rozhodol pokúsiť sa chirurgicky rozšíriť lumen nádob s jednoduchým nafukovacím sprejom, vyrobeným doslova z improvizovaných prostriedkov. Experiment bol úspešný. Srdcová katetrizácia vykonaná po 20 rokoch ukázala, že liečená tepna zostáva otvorená.

Táto metóda sa neskôr stala známa ako balónová dilatácia. Potom sa zlepšila a v modernej kardiologickej chirurgii sa začali používať nové typy štruktúr - stenty.

Moderné stentovanie

Vývoj Grünzigu sa stal základom pre vznik metódy a stal sa základom pre tvorbu moderných metód vedenia operácií pre rozšírenie krvných ciev.

V súčasnosti len v Nemecku bolo stentovanie vykonané u viac ako 2 miliónov pacientov. Táto metóda sa úspešne uplatňuje v našej krajine.

Čo je to stent?

Stent je špeciálna elastická konštrukcia v tvare valcového rámu vyrobeného z kovu alebo plastu. V tele poskytuje rozšírenie určitej oblasti pre lepšiu priepustnosť pre kvapaliny. V tomto prípade hovoríme o inštalácii v tepne na vytvorenie prietoku krvi, ale môže byť tiež inštalované v čreve, pažeráku, močovej trubici a žlčových cestách.

Druhy stentov

V chirurgickej praxi sú rozdelené do nasledujúcich typov.

bare metal

Účinne sa používa v akútnych situáciách (infarkt myokardu, nestabilná angína pectoris) na liečbu stenóz veľkých srdcových tepien srdca s nízkym rizikom restenózy (opätovné zúženie). Sú vyrobené z rôznych kovových zliatin - tantal, nitinol, iridium, platina, zliatiny kobaltu.

S liečivým povlakom

Zistené rozšírené použitie pri chirurgickej liečbe koronárnych ochorení srdca. Cytostatikum (liečivo) zabraňuje vzniku komplikácií - reoklúzia a restenóza. Rozdelené na rôzne typy:

 • Konštrukcie štvrtej generácie (scafolds) sú najmodernejšie a dôležité pre chirurgiu srdca. Ich hlavnou výhodou je úplná resorpcia. Priemer lúmenu ciev zostáva takmer identický s fyziologickou veľkosťou.
 • Štruktúry tretej generácie sú vyrobené s alebo bez samozabíjateľného polymérneho povlaku. Tento liek je potom upevnený na poréznej stene konštrukcie a postupne sa uvoľňuje do tela. Väčšina európskych kliník spolupracuje s nimi.
 • Stenty druhej generácie (biokompatibilné) nevykazujú zlé výsledky pri liečbe koronárnej stenózy, majú nízke riziko vzniku trombózy. Často používané v Rusku.
 • Projekty prvej generácie sa takmer nepoužívajú z dôvodu častého výskytu komplikácií - skorá a neskorá trombóza, mikroanalýzy, vznik infarktu.

Okrem toho sú koronárne stenty rozdelené na:

 • Drôt - vyrobený z jedného tenkého drôtu.
 • Prsteň - zhromaždený z jednotlivých odkazov.
 • Mesh - vo forme tkaných pletiv.
 • Trubkové - z valcovej rúrky.

výhody

V porovnaní s inými chirurgickými metódami má stenting jasné výhody:

 • Hlavným z nich je, že operácia sa týka minimálne invazívnej operácie. Od lekára sa nevyžaduje otvorenie hrudnej kosti, ako pri otvorenej operácii srdca. Proces sa vykonáva malou punkciou na koži (asi 2 mm) v mieste zavedenia katétra.
 • Postup sa uskutočňuje zavedením lokálnej anestézie. Pacient v priebehu času zostáva v mysli. Tým sa eliminujú možné komplikácie a vedľajšie účinky spojené so zavedením hlbokej anestézie.
 • Nemusíte zostať dlho v nemocnici. Pacient je vyčerpaný doma po dobu 3-4 dní.
 • Vysoký výkon - približne v 80-95% prípadov (v závislosti od typu stojana a povlaku).

nedostatky

Nevýhody tejto metódy sú:

 • Riziko komplikácií (srdcový záchvat, tvorba trombov atď.) A restenóza (v 15% prípadov zo 100%). Pacientom s vysokým percentom rizika restenózy sa odporúča inštalovať štruktúry s liekovým povlakom.
 • Napriek pohodlie postupu je proces inštalácie časovo náročný, najmä ak je v tele veľké množstvo vápnika.
 • Nevýhodou metódy je aj jej obmedzené použitie pri kardiochirurgii. Nesmie sa použiť v prípade detekcie predĺženej vazokonstrikcie, poškodenia artérií v mieste vetvenia. Implantácia stentu do malých krvných ciev srdca nie je možná.

Indikácie a kontraindikácie

Operáciu môžete priradiť v nasledujúcich prípadoch:

 • Infarkt myokardu v akútnom štádiu (prvé hodiny jeho vývoja).
 • Progresia angíny pektoris s častými nepredvídateľnými záchvatmi, ako aj skorá post-infarktová angína, keď sa záchvaty opakujú počas liečby infarktu myokardu.
 • Na udržanie umelého prietoku krvi po posunovaní. Počas 10 rokov má majetok zužujúci sa.
 • Komplikácie po predtým nainštalovanom stentu (restenóza, trombóza).

Kontraindikácie:

Relatívne kontraindikácie môžu byť:

 • Difúzna koronárna choroba
 • Poruchy dýchania a obličiek v ťažkej forme.
 • Poruchy zrážania krvi.
 • Priemer tepny je menší ako 3 mm.
 • Alergia na lieky obsahujúce jód a jód. V tomto prípade môže byť pred operáciou pacientovi poskytnutá lekárska terapia, čím sa znižuje riziko komplikácií.

Príprava na operáciu

Pred operáciou je pacientovi pridelené všetky potrebné testy a vyšetrenia na vyhodnotenie fyziologického stavu pacienta, zhodnotenie charakteru prívodu krvi do postihnutej oblasti, stupeň zúženia tepien a ich zablokovania, prietok krvi atď. Patria medzi ne:

 • Inšpekcia a podrobné štúdium histórie. Lekár zhromažďuje údaje o prítomnosti chronických ochorení, vykonávaných lekárskych zákrokoch, predchádzajúcich ochoreniach srdca atď.
 • Kompletný test krvi a moču, biochémia, koagulogram, krvný test na HIV a hepatitídu.
 • Diagnostika srdcovej aktivity a ciev: echokardiografia, EKG, mapovanie Dopplera, Holter monitoring, MRI, počítačová tomografia srdca, ultrazvuk (Dopplerovský a duplexný vyšetrení), koronárna angiografia.
Treba poznamenať, že typy výskumu vyberie lekár individuálne na základe každého konkrétneho prípadu.

Pravidlá prípravy

V predvečer procedúry lekár požiada pacienta, aby nasledoval sériu jednoduchých pravidiel:

 • Posledné jedlo by malo byť najneskôr do 8-9 hodín. V predvečer nemôžete jesť nič mastné, údené, slané, používajte sýtené nápoje s alkoholom. Večera by mala byť ľahká a ráno sa vám povoľuje piť len čistú vodu.
 • Predpísané lieky na riedenie krvi (aspirín), čím sa znižuje frekvencia ischemických komplikácií. Môžu sa tiež podať klopidogrel, tikrelor, tiklopidín a iné inhibítory receptorov krvných doštičiek P2Y12.
 • Pacient musí informovať lekára o použití liekov a ich dávkovaní. Je možné, že niektoré z nich budú musieť byť dočasne zrušené. Je tiež dôležité oznámiť prítomnosť alergií na lokálne anestetiká a jód.
 • Pred začatím procedúry budete musieť odstrániť kontaktné šošovky a šperky (reťaze, náušnice, krúžky).
 • Dierovanie na vloženie katétra sa umiestni na rameno alebo nohu. Ak máte v pláne urobiť prepichnutie do oblasti slabín, budete musieť v tejto oblasti oholenie vlasov.

Ako sa vykonáva operácia

Postup sa vykonáva v niekoľkých fázach:

 • Po prvé, lekár stanovuje monitorovanie fyziologicky dôležitých funkcií tela (monitorovanie krvného tlaku a respiračnej frekvencie, EKG).
 • 25-30 minút pred procedúrou sa uskutočňuje premedikácia, sedatíva sa injikujú.
 • Pacient ležia na stole, doktor ošetruje oblasť prepichnutia, dezinfikuje a injekčne aplikuje lokálne anestetikum. Proces sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii. Pacient po celú dobu bude vedomý a prísne dodržiava pokyny lekára.
 • Intravenózny prístup je cez bežnú femorálnu tepnu (transfemorálnu) alebo cez radiálnu artériu predlaktia (transradiálne).
 • Po prepichnutí sa do tepny vloží vodič s diagnostickým katétrom a prenesie sa do vzostupnej aorty. Následne sa balónový katéter nainštaluje pozdĺž vodidla v mieste zúženej tepny a nafúkne sa špeciálnou striekačkou. Keď sa balónik nafúkne, aterosklerotický plát sa stlačí na stenu cievy a lumen sa zvyšuje. Postup je bezbolestný a vykonáva sa pod röntgenovou kontrolou.
 • Potom lekár pokračuje v transplantácii stentu. Za týmto účelom sa odstráni inštalovaný balónikový katéter a na svojom mieste sa inštaluje nový katéter so stentom. Balón sa znova nafúkne pod určitým tlakom a odstráni sa z tepny. Stent vytvára robustnú pomocnú štruktúru, ktorá pomáha tepne zostať otvorená.
 • Po ukončení procedúry sa pacient prenesie do intenzívnej pozorovacej jednotky a potom sa presunie do oddelenia, kde je pred vydaním vymenovaný.

Obdobie rehabilitácie

Zvyčajne je pacient prepustený z nemocnice na 2-3 dni. Po operácii je veľmi dôležité dodržiavať všetky odporúčania ošetrujúceho lekára, aby bolo úspešné.

 • V prvých dňoch po skončení nemocnice by sa mala obmedziť fyzická aktivita, nie zdvíhanie závažia.
 • Počas dvoch dní sa odporúča piť veľa tekutín, aby sa očistilo telo anestetík a kontrastných látok.
 • Počas prvého dňa sa nemôžete sprchovať.
 • Je dôležité odpočívať viac, získať silu a sledovať správnu výživu.

diéta

Diéta by mala byť zameraná na reguláciu hladiny krvnej hladiny a cholesterolu. Sú to veľmi nebezpečné faktory, ktoré spôsobujú ochorenie srdca.

Zásady stravovania

 • Vylúčenie stravy tučných, vysokokalorických potravín. Výrobky musia obsahovať minimálne množstvo živočíšneho tuku. Sú vylúčené: jahňacie, bravčové, kyslé smotany, polotovary, bravčová masť.
 • Znížte príjem cukru a soli.
 • Obmedzte spotrebu rafinovaných uhľohydrátov (cukrovinky, pečivo).
 • Vylučte konzumáciu rôznych omáčok a prísad (margarín, kečup, majonéza). Nahraďte maslo rastlinným olejom.
 • Nepoužívajte čierny čaj a kávu. Môžu byť nahradené čakankou, slabým zeleným a bylinkovým čajom.
 • Je potrebné pridať do stravy viac čerstvého ovocia a zeleniny, obilnín, zeleninových polievok, jahôd a šalátov, chudého mäsa, morských plodov, ovocných nápojov, ovocných nápojov z bobúľ, kefír, acidofil, chlieb.
 • Odporúča sa opustiť údené, slané, vyprážané jedlá. Jedlo je vhodnejšie ako variť v rúre alebo v dvojitom kotle.
 • Jedlo by malo byť čiastočné (v malých dávkach 5-6 krát denne). Posledné jedlo je tri hodiny pred spaním.

Liečba

Predpísané lieky sú potrebné na posilnenie tela, dobrú rehabilitáciu, prevenciu trombózy a ďalšie možné komplikácie. Spravidla tieto zahŕňajú:

 • Aspirín - na dlhú dobu.
 • Klopidogrel alebo iné podobné lieky (Cardutol, Agregal, Trombex, Troken).
 • Statíny v prípade vysokého cholesterolu.
 • Rekombinantné vitamínové a minerálne komplexy pre srdce.

telocvik

Mierne cvičenie je užitočné pre srdcové choroby. Pomáhajú spomaliť vývoj aterosklerózy, normalizovať krvný tlak, trénovať srdcový sval, posilňovať telo, pomáha udržiavať normálnu hmotnosť.

Intenzita a spôsob tréningu sa vyberajú individuálne v závislosti od fyziologického stavu pacientov. Počas obdobia zotavovania sú užitočné kurzy fyzioterapie, chôdza, plávanie, cyklistika.

komplikácie

Tak ako pri akomkoľvek inom chirurgickom zákroku, počas stentovania sa môžu objaviť komplikácie.

 • Intraoperačné komplikácie (vzniknuté v priebehu práce): záchvat stenokardie, infarktu myokardu, srdcových arytmií, alergických reakcií na lieky. V približne 1,5% prípadov sa môže objaviť krvácanie.
 • Skoré pooperačné komplikácie: tachykardia, arytmia, hematóm v oblasti punkcie, trombóza, aneuryzma, infarkt.
 • Neskoré komplikácie: srdcový záchvat, trombóza, restenóza.

Pravdepodobnosť úmrtia je 0,1%. Zaujímavé je, že podľa štatistických údajov zomiera ročne na svete 0,3% žien pri pôrode a 9,3% úmrtí v prípade dopravných nehôd. Preto je percento pomerne nízke.

Kde robiť operáciu

Stentovanie koronárnych artérií sa môže uskutočňovať na platenom a bezplatnom základe.

 • Ak chcete získať službu na báze rozpočtu, musíte kontaktovať mestskú kliniku v mieste bydliska terapeutovi alebo kardiológovi a podrobne sa dozvedieť o podmienkach. Niektoré kliniky poskytujú zdravotnú starostlivosť o kvóty. Napríklad v Moskve môžete podať kvótu ruskému kardiologickému výskumnému a výrobnému komplexu.
 • Na základe poplatkov v Rusku môžete v moskovskom Centre pre kardiovaskulárnu chirurgiu pomenovať. Burdenko, v lekárskom Centre GMS Clinic, SRI SP them. II Janelidze v Petrohrade a ďalších lekárskych inštitúciách. Priemerná cena je 100-136 tisíc rubľov.
 • Poskytnite takúto službu aj v iných krajinách, napríklad na izraelskej klinike Asaf ha Rofe. Náklady na operáciu tu sú 13 tisíc dolárov vrátane troch stentov. Stenting je bežný na klinikách v Južnej Kórei - nemocnici Gil na Gachonskej univerzite v Inchon, lekárskom komplexe Ilsan na Dongukovej univerzite v Koyangu a tiež v mnohých inštitúciách v Nemecku, kde stenting stojí až 10 000 eur. Napriek takejto vysokej cene opúšťajú pacienti veľmi pozitívnu spätnú väzbu o liečbe v európskych klinikách.
Cena je individuálna v každom konkrétnom prípade a môže sa skladať z mnohých faktorov: typu lekárskej inštitúcie, druhu použitého stentu, ďalšieho prieskumu a analýzy.

výhľad

Účinnosť koronárneho stentovania je pomerne vysoká. Postup je pomerne moderný, bezbolestný, invazívny, trvá trochu času, má pozitívnu spätnú väzbu. Toto je populárne v oblasti kardiológie.

Pokiaľ ide o diaľkové projekcie, sú priamo závislé od kvality postupu, druhu stentu a rehabilitačnej terapie, ktorú pacient dostane. Restenóza sa vyskytuje približne v 15% prípadov.

Na rozdiel od otvorenej operácie pri hlbokej anestézii stenting trvá len 30-40 minút a nemá prakticky žiadne komplikácie.

Stenting: z akých dôvodov sa odporúča a pre koho je indikovaný

Stenting: z akých dôvodov sa odporúča a pre koho je indikovaný

Vývoj lekárskej technológie umožnil pomôcť v situáciách, ktoré predtým viedli k smrteľným ochoreniam a často k smrti. Zahrnutím pomerne novej metódy je stentovanie dutých ciev orgánov, aby sa eliminovalo zúžení, ktoré vzniklo počas patologického procesu.

Aj dnes sa obchádzanie používa na odstránenie zníženia priechodnosti dutých orgánov a krvných ciev. Ak sa však v druhom prípade vytvorí ďalšia cesta, ktorou sa obíde dutý orgán alebo nádoba, stentovanie znamená inštaláciu špecializovaného skeletu (stentu).

Bežné typy takýchto zákrokov zahŕňajú koronárne stentovanie, dilatáciu pomocou kostry ciev nohy, karotidovú tepnu a umiestnenie stentu v žlčových kanáloch.

Ako sa vykonáva operácia

Vzhľadom na to, že dnešná prevádzka srdcových ciev je najbežnejšou možnosťou, stojí za to zvážiť, ako sa táto intervencia vykonáva.

Možnosť využitia rozšírenia pomocou rámca bola navrhnutá v polovici dvadsiateho storočia Charlesom Dotterom. Táto metóda bola navrhnutá približne pred 50 rokmi, ale bola testovaná dlho. Prvá operácia sa uskutočnila v roku 1986

Operácia pozostáva z niekoľkých povinných krokov:

 • Skúmanie pacienta v predbežnej fáze, nevyhnutne zahŕňa koronografiu na všeobecné posúdenie stavu ciev a identifikáciu oblastí, kde sa vyžaduje umiestnenie stentu.
 • Voľba typu anestézie, všeobecnej alebo lokálnej anestézie, vo väčšine prípadov stentovanie sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii.
 • Udržiavanie balónika na mieste postihnutej oblasti.
 • Rozšírenie steny dutého orgánu v dôsledku vstrekovania vzduchu do nádoby na rozšírenie stien, počas takej intervencie pri ateroskleróze, sklerotické plaky sú lisované do stien.
 • Stent je inštalovaný vo vytvorenom priestore, čo je tenká tuba pozostávajúca z jednotlivých kovových buniek.

Postup sa uskutočňuje v špeciálnej operačnej miestnosti so zavedením lekárskych nástrojov pomocou laparoskopie cez malé rezy. Ďalšie zotavenie trvá jedinečne krátke obdobie.

Na povrchu kože nezostávajú žiadne zjavné jazvy. Úspech operácie závisí priamo od správnej voľby kliniky, kde pacient ide. Odporúčania podľa výberu sú k dispozícii od ošetrujúceho lekára alebo špecializovaných zdrojov v sieti.

V každom prípade je potrebné starostlivo vyhodnotiť spätnú väzbu na zvolenom mieste pre takéto vážne zásahy.

Počas operácie, ktorá je klasifikovaná ako minimálne invazívna, pomocou špeciálneho zariadenia sa stent vložil do veľkej žily v katétri s hustým balónom. Je vložená špeciálnou malou punkciou vo veľkej žilke.

Katéter sa dodáva do postihnutej oblasti a do života stien sa lisuje do steny ciev. Pacient okamžite cíti lepšie zdravie. Plne sa zotavuje za 2-3 hodiny.

Aké sú výhody použitia stentingu?

Tento chirurgický zákrok je v súčasnosti najbezpečnejším a najmenej traumatickým pre pacienta. V normálnom stave je vnútorný povrch orgánov, ciev, plochý. Má isté povolenie, ktoré zabezpečuje úspešný prechod médií.

Zmeny súvisiace s vekom vedú k zúženiu prirodzených kanálov, vrátane tých, ktoré sú dôležité pre prácu srdcového svalu a krvných ciev. V prípade porušenia integrity a šírky priechodu srdcových ciev krv prestane úspešne prejsť, čo vedie k začiatku ochorenia. Pri zúžení je tiež narušená integrita plavidla. Pri odstraňovaní srdcových ochorení sa používa niekoľko metód:

 • Operácia bypassu koronárnej artérie, ktorá obnovuje prietok krvi v postihnutých srdcových tepnách. Vykonáva sa pomocou ciev, ktoré sa zvyčajne odoberajú od pacienta. Najčastejšie sa v tomto prípade používajú žily z predlaktia alebo z vnútorného povrchu hrudníka. Operácia má pomerne dlhú rehabilitačnú dobu.
 • Vedenie balónikovej angioplastiky postihnutej cievy sa naplaví po zavedení balónika do nej. V skutočnosti je podobné stentovaniu rozšírením cievnych stien, ktoré tlačí plak na steny.
 • Pri stentovaní sa do dutiny zavádza špeciálny stent vyrobený z odolného bunkového drôtu, ktorý zostáva v dutine v stave, ktorý zabezpečuje správnu šírku potrubia.

Stent je inštalovaný vo väčšine situácií pri lokálnej anestézii. Z tohto dôvodu sa pacientovi často nevyžaduje hospitalizácia. Keďže neotvára žiadnu časť tela. Ako je potrebné pri vykonávaní posunovania.

Angioplatis je menej traumatický a udržuje nádobu v správnom stave pre dlhodobé fungovanie.

Ich skúsený chirurg môže stanoviť typ a spôsob chirurgického zákroku. Predbežná konzultácia s pacientom. Prešetruje sa jeho anamnéza, sprievodné ochorenia, stav orgánov, kde sa plánuje eliminovať zúženie lumenu.

Existujú situácie, keď sa pacientovi môže zobraziť iba obtok. Počet indikácií zahŕňa infarkt myokardu, trombózu.

Indikácie, kedy je predpísané stentovanie

Iba vaskulárny chirurg môže nezávisle určiť potrebu stentovania. Možnosť využitia tejto operácie ušetriť pre osobu, ktorá požiadala o pomoc.

Mechanická expanzia pomáha eliminovať problémy so stenami krvných ciev, obnovuje tok krvi. Špecialista určuje potrebu nainštalovať jeden alebo niekoľko stentov naraz.

V priebehu prieskumu odborník určite ocení spôsob života. Učí sa o princípoch výživy, či už ten, kto požiadal o pomoc, fajčí, jeho životný štýl, aktivitu, dostupnosť a množstvo stresu.

Vedúcou indikáciou takejto intervencie je porušenie prietoku krvi do srdca, čo je príčinou infarktu myokardu alebo koronárneho ochorenia srdca.

 • Angína s častými a závažnými záchvatmi, definovanými špecialistami ako stav pred infarktom.
 • Zúženie lúmenu po inštalácii bočného uzla, ktoré sa považuje za kritické.
 • Ťažký transmurálny infarkt, ktorý špecialista oznámi priamo.

Aké sú kontraindikácie spôsobujúce odmietnutie zásahu

V niektorých prípadoch nie je možné vykonať operáciu. Medzi najčastejšie príčiny patria:

 • Horúčkový stav.
 • Chronické a akútne zlyhanie obličiek.
 • Infekčný proces v chronickej fáze.
 • Gastrointestinálne krvácanie.
 • Anafylaktická reakcia bola identifikovaná zavedením kontrastného činidla.
 • Nekontrolovaná arteriálna hypertenzia.
 • Detekcia porúch koagulácie krvi.

Aké sú typy stentovania?

Dnes existuje niekoľko možností pre takýto zásah. Najprv sa líšia v typoch použitých stentov:

 1. Inštalujte jednoduchý stent.
 2. Inštalácia stentu potiahnutého liečivom.

Návrh je navrhnutý lekárom v závislosti od typu poškodenia stien krvných ciev. Frekvencia potreby opätovného stentovania sa pohybuje od 15% do 30%. Opätovná inštalácia môže byť vykonaná po zistení nového zúženia.

V takejto situácii sa zvyčajne uprednostňuje umiestnenie rozširujúceho sa zariadenia do poťahu liečiva, čo vylučuje možnosť odmietnutia. Určite potrebu častejších záchvatov angíny. Po reinštalácii sa frekvencia negatívnej reakcie zníži na 4%.

Stentné náklady: na čo závisí?

Typ operácie by mal vyberať len skúsený odborník. Cena závisí od typu vybraného stentu a jeho počtu. Kvalita lézie zohráva veľkú úlohu. Výber miesta inštalácie a počet potrebných výrobkov závisí priamo od miesta, kde sa nachádza nezdravá oblasť.

Hrajú dôležitú úlohu používané zariadenia a drogy. Konečná cena je tiež ovplyvnená úrovňou vybranej kliniky a kvalifikáciou lekára.

Príprava na stentovanie

Prvým krokom je osobné vyšetrenie pacienta skúseným odborníkom. Po potvrdení dôkazov sa uskutočnila séria špecializovaných lekárskych štúdií. Medzi nimi, ktoré odhaľujú umiestnenie sklerotického plaku. Počas prípravného procesu sa uskutočňujú štúdie:

 • Impulz v končatinách.
 • Duplexná ultrazvuková dopplerografia.
 • Magnetická rezonančná angiografia.
 • Vykonávanie vypočítanej angiografie.

Angiografia sa vykonáva pomocou röntgenových lúčov a zavedením kontrastného činidla. Vykonáva sa zavedením kontrastného činidla do potenciálne postihnutej nádoby. V oblasti slabín sa vykoná rez. Kontrast v krátkom čase sa vylučuje prirodzene obličkami. Pred výskumom sa odporúča odmietnuť príjem potravy a vody. Pacient by mal informovať lekára o negatívnej reakcii na kontrast. V jeho úlohe môže byť použitý jód. Nezabudnite posúdiť úroveň fungovania obličiek.

Techniky stentovania

Intervencia sa uskutočňuje cez femorálnu artériu, ktorá vedie k postihnutej oblasti katétra, na konci ktorej je umiestnený stent. Stent sa inštaluje v mieste zúženosti, po ktorom sa rozšíri na veľkosť potrebnú na odstránenie zníženia vodivosti.

Celá operácia sa zobrazí na monitore. Tento obrázok pomáha riadiť proces. Po dobu 1-3 hodín, ktorá trvá operáciu, stentovanie môže byť vykonané s umiestnením niekoľkých zariadení, ktoré obnovia priechodnosť.

Rehabilitácia po stentovaní

Napriek krátkodobému výkonu intervencie a skutočnosti, že pacient sa zotaví v priebehu maximálne 2-3 hodín, bude po operácii potrebné starostlivo sledovať zdravotný stav. Vo väčšine prípadov sa pacientovi odporúča, aby zostal v nemocnici niekoľko dní.

Počas tohto obdobia sa uskutočňuje kontrola na elimináciu výskytu negatívnych reakcií. vrátane:

 • Identifikácia možného poškodenia obličiek.
 • Zavedenie obnovenia srdcového rytmu a absencia angína pektoris.
 • Potenciál krvných zrazenín.
 • Možnosť infarktu myokardu alebo infarktu myokardu.
 • Krvácanie v mieste zavedenia katétra.
 • Modrá koža v mieste vpichu.

Pacient po operácii je pod neustálym dohľadom špecialistov. Negatívne prejavy sú pozorované vo výnimočných prípadoch. Počas obdobia zotavenia sa uskutočňuje špecializované lekárske ošetrenie.

Patria sem antiagregátové lieky a statíny, ktoré znižujú potenciálnu trombózu a sú určené na zníženie krvnej hladiny cholesterínu v krvi. Prípravy sa vyberajú individuálne pre každého pacienta jeho ošetrujúcim lekárom.

V nemocnici sa vykonáva profylaktická liečba, zúčastňuje sa kurzov telesnej terapie. Strava je prísne kontrolovaná a spôsob života je normalizovaný. Odporúča sa úplné odmietnutie alkoholu a fajčenie po celú dobu života.

Výsledky stentovania: pozitívne výsledky chirurgického zákroku

Stentovanie kvalitatívne zlepšuje stav pacienta. Zjavenie angíny pectoris úplne klesá alebo zmizne. Stentovanie nevylučuje ischemickú chorobu srdca a aterosklerózu. Priepustnosť všetkých zúžených oblastí sa obnovuje.

Vo väčšine prípadov môže pacient začať viesť životný štýl takmer úplne zdravého človeka podľa odporúčaní ošetrujúceho lekára. Vyžaduje nepretržité monitorovanie odborníkom.

Je žiaduce pozorovať ho u jedného odborníka. Ak potrebujete zmeniť odborníka, je dôležité vždy byť pripravený poskytnúť výpisy zo zdravotných záznamov.

Aká je prognóza priemernej dĺžky života po stentovaní?

Lekári tradične nie sú pripravení poskytnúť garantovanú predpoveď trvania a kvality života po intervencii. V prípade obnovenia priechodnosti koronárnej artérie závisí trvanie očakávaného budúceho života od životného štýlu pacienta.

Zlepšenie kvality života súvisí s vymiznutím príznakov a poklesom prejavov koronárnej choroby srdca vyskytujúce sa v najmenej 50-60% prípadov. Približne 40-50% tých, ktorí spôsobili zúfalstvo, zaznamenalo výrazné zlepšenie svojho zdravotného stavu.

Postupom času môže pokračovať aterosklerotický proces. Rýchlosť vývinu ochorenia závisí priamo od úrovne zrážania krvi. To vedie k vzniku nového nebezpečenstva cievneho upchatia.

S neustálym sledovaním špecialistu sa v najskorších štádiách objavuje výskyt negatívnych faktorov, čo prispieva k rýchlej a efektívnej liečbe. Starostlivý prístup k vášmu zdraviu sa stáva zárukou udržania vysokej kvality života na najdlhší možný termín.

Stentovanie srdcových ciev

Konstrikcia a zablokovanie koronárnych artérií ohrozuje nielen ischémiu (hladovanie myokardu v kyslíku), ale aj atrofiu srdcového svalu (srdcový záchvat). Stentovanie srdcových ciev pomáha obnoviť normálny prietok krvi k životne dôležitému orgánu. Ide o najefektívnejšiu metódu riešenia koronárnej aterosklerózy a iných nebezpečných patológií.

Cievne stentovanie pomáha obnoviť tok krvi do srdca.

Srdcové stentovanie - čo to je?

Koronárne stentovanie je intravaskulárna chirurgia, ktorá zahŕňa inštaláciu stentu do tepny. Cieľom postupu je rozšírenie lúmenu v cievach, čo vám umožní obnoviť dostatočný prietok krvi do srdca.

Druhy stentov

Koronárny stent je kovový drôtený rám, ktorý je vložený do ciev, aby sa obnovil prietok krvi k nim.

Hlavné typy stentov:

 1. Holometalické návrhy. Takéto zariadenia sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele alebo zliatiny kobaltu a chrómu.
 2. Intravaskulárna protéza s liečivým (antiproliferatívnym) povlakom. Po inštalácii sa uvoľňuje liečivá látka, ktorá zabraňuje tvorbe krvných zrazenín a znižuje riziko zúženia krvných ciev.

Stenty sa vyberajú individuálne pre každý prípad, berúc do úvahy charakteristiky a závažnosť ochorenia.

Stent - kovový rám

Náklady na prevádzku

Koľko stenturizácie srdcových ciev stojí, závisí od niekoľkých hlavných faktorov:

 • ktoré tepny podliehajú operácii a úrovni zložitosti manipulácie;
 • typ stánkov, nástroje používané v prevádzke, lieky, zariadenia;
 • kvalifikáciu kliniky, kde sa uskutoční operácia (čím vyššia bude odborná úroveň lekárov, tým drahšia bude služba).

Ak vezmeme do úvahy všetky nuansy postupu (príprava, vyšetrenie), potom v priemere náklady na stenting v Rusku je 100 tisíc rubľov.

Indikácie na operáciu

Existujú špecifické pokyny na inštaláciu stentu:

 • v prvých hodinách po akútnom poškodení prietoku krvi do srdcového svalu (infarkt myokardu);
 • myokardiálne hladovanie kyslíkom (ischémia) v asymptomatickom priebehu;
 • ťažká angína;
 • opätovné stentovanie v dôsledku prudkého zúženia ciev v mieste protézy alebo ťažkej trombózy v tejto oblasti;
 • záchvaty angíny počas týždňa po infarkte.
Označenie na zavedenie kovovej konštrukcie do nádob môže byť angína, ktorá sa objavila po posunovaní.

Stentovanie sa vykonáva na liečbu ischémie srdca.

Ako sa vykonáva stentovanie

Inštalácia protézy v koronárnych cievach je vysoko účinnou alternatívou chirurgického zákroku. Funkciou metódy je intravaskulárna chirurgia bez incízie hrudníka.

Postup sa uskutočňuje v niekoľkých fázach:

 • cez stehennú tepnu sa katéter so stentom na špičke pohybuje do postihnutej oblasti;
 • na mieste zúženia sa nastaví rám, ktorý vytvára požadovanú šírku cievy pre normálny pohyb prietoku krvi;
 • celý priebeh postupu sa zobrazí na monitore.

Stent sa vloží cez femorálnu artériu.

Doba trvania operácie je od 1 do 3 hodín. Počas tejto doby je možné inštalovať niekoľko konštrukcií. Umiestnenie stentu do srdca sa uskutočňuje pri lokálnej anestézii.

Možné dôsledky a komplikácie

Hoci karnité stentovanie je najefektívnejšou liečbou aterosklerózy, ischémie a srdcového infarktu, takáto srdcová chirurgia môže spôsobiť negatívne dôsledky.

Tabuľka "Všeobecné a lokálne komplikácie po stentovaní"

Negatívne reakcie po umiestnení stentu sú zriedkavé. V podstate má manipulácia pozitívne výsledky, čím sa predlžuje život pacientov.

Rehabilitácia po cievnom stentovaní

Zotavenie z stentovania zahŕňa liečebnú terapiu, zmeny stravy a špeciálnu fyzickú námahu.

Liečba liečiv

Po minimálne invazívnom zákroku je dôležité podstúpiť liečbu, aby sa zabránilo vzniku nových krvných zrazenín a znížilo sa riziko znovuzískania koronárnych ciev.

 1. Antiagregátové lieky - inhibujú aktiváciu krvných zrazenín, riedkujú krv. V prvom roku by ste mali užívať klopidogrel alebo plavix denne. Tablety sú podporované kyselinou acetylsalicylovou (Aspirín-kardio), ktorá sa musí trvale užívať po celý život.
 2. Statíny - lieky, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Zvyčajne lekári predpisujú atorvastatín.

Atorvastatín znižuje hladinu cholesterolu v krvi

Dieta po operácii

Ak chcete normalizovať metabolizmus tela, znížiť hladinu cholesterolu a stabilizovať telesnú hmotnosť, je dôležité dodržiavať správnu výživu. Diéta je jednou z hlavných zložiek rehabilitácie po stentovaní.

Tabuľka "Zakázané a obmedzené výrobky"

Nasledujúce potraviny by mali byť prítomné v dennej strave:

 • čerstvé ovocie, bobule, zelenina a zeleň (petržlen, kôpor), čerstvé ovocie zo zeleniny alebo ovocia;
 • nízkotučné mliečne výrobky (jogurt, kefír, ryazenka);
 • šalát s morskou kapustou, môžete pridať kurča (morčacie) prsia, zeleninové pokrmy, ochutené olivovým alebo slnečnicovým olejom;
 • rastlinné vývary;
 • jahňacie, teľacie, hovädzie mäso (voliteľné).

Počas dňa sa odporúča piť bujónové boky alebo tinktúru pšeničných otrúb. Majú pozitívny vplyv na krvný obeh a prácu srdca ako celku.

Správna výživa po umiestnení stentu zvyšuje účinok farmakoterapie a znižuje trvanie rehabilitácie.

Fyzická aktivita

Fyzikálna terapia (fyzikálna terapia) - je základom obnovy srdca po operácii. Súbor cvičení vyberie špecialista individuálne pre každého pacienta.

Vzorové cvičenia v sede:

 1. Pätky sú blízko kolená, ruky spúšťané. Pri inhalácii by sa horné končatiny mali zdvihnúť nahor, zatiaľ čo pri výdychu by sa mali spustiť nadol. Vykonajte 5-6 pohybov pre každý smer.
 2. Nohy ohnuté na kolenách, rameno-šírka od seba, ramená po stranách. Počas vdýchnutia zdvihnite horné končatiny smerom nahor a nakláňajte trup dopredu, zatiaľ čo vydychujete, sedte rovno.
 3. Ruky položte do pása, nohy zavreté na kolená, podpätky stlačené na podlahu. Do každej strany striedavo stláčajte telo 3x a 3x.
 4. Nohy zblížiť, zbrane ohýbať ohyb v lakťoch a usporiadať rovnobežne s podlahou. V tejto polohe vykonajte kruhové pohyby horných končatín v smere hodinových ručičiek 4 až 6 krát.

Cvičenie na posilnenie srdca

Ďalším krokom vo fyzickej aktivite sú pohyby, ktoré sa vykonávajú v stojacej polohe. Každé cvičenie sa vykonáva najmenej 5-7 krát.

 1. Nohy - ramenná šírka od seba, ramená - pozdĺž tela. Najprv odložte pravú ruku a nohu naraz, po 3 sekundách sa vráťte späť do východiskovej polohy a urobte to isté s ľavými končatinami.
 2. Ruky nadol, nohy spolu. Horné končatiny opisujú kruh, najprv v smere hodinových ručičiek a potom proti nemu.
 3. Usporiadajte si ruky v páse, nohy od seba. Opatrne rotujte pohyb tela najprv v jednom smere, potom naopak.
 4. Horné končatiny - pozdĺž tela, nohy dohromady. Prejdite na miesto po dobu 12-20 minút.

Otáčavý pohyb tela

Je dôležité mať na pamäti, že tieto cvičenia nemožno vykonávať pri vysokom alebo vysokom tlaku. Nie je povolené vykonávať fyzikálnu terapiu a pri nízkom tlaku. Okrem toho je fyzická námaha dočasne zakázaná, ak vyvoláva dyspnoe a kašeľ.

Správne zvolená cvičebná terapia pomáha kontrolovať hmotnosť, hladinu cholesterolu v krvi, posilňuje imunitný systém a je dobrou prevenciou vzniku krvných zrazenín. Preto musí fyzická aktivita nevyhnutne existovať v rehabilitačnom období. V kombinácii so zdravým životným štýlom, správnym denným režimom a stravou prispievajú k rýchlej obnove srdcovej aktivity.

Kontraindikácie pre stentovanie

Operácia na inštaláciu protézy v koronárnej artérii nemá absolútne kontraindikácie. Je možné ju odmietnuť iba vtedy, ak pacientovi nemožno podať antitemetabolickú liečbu.

Relatívne kontraindikácie:

 • porušenie hlavných funkcií obličiek (akútna a chronická forma);
 • prítomnosť infekčných a zápalových procesov v tele;
 • závažné problémy s tvorbou krvi;
 • poruchy dýchacích funkcií;
 • porážka koronárneho lôžka s rozptýleným charakterom, ktorá nedovoľuje, aby katéter prešiel na miesto porážky.

Takéto obmedzenia môžu byť reverzibilné, ak sú eliminované, môže sa uskutočniť stentovanie.

Nepoužívajte koronárne stentovanie na ochorenie obličiek.

Odpoveď na otázku

Stentovanie a posunovanie - čo je lepšie?

Ak chcete odpovedať na túto otázku, musíte vedieť, ako sa tieto dve operácie líšia.

 1. Inštalácia stentu, na rozdiel od zavedenia skratu, nevyžaduje otvorenie hrudníka alebo iných hlbokých rezov.
 2. Existuje dostatok lokálnej anestézie na stentovanie, zatiaľ čo posunovanie sa vykonáva v rámci celkovej anestézie, ako aj pomocou kardiopulmonárneho bypassu.
 3. Po kardiografii je čas na zotavenie oveľa menší ako po posunovaní.

Je možné vykonať MRI po stentovaní?

V prvých mesiacoch po inštalácii stentu sa neodporúča zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie. Je to preto, že existuje riziko posunu kovovej protézy. Aby sa zabránilo patológii, MRI môže byť predpísaná 5-6 mesiacov po inštalácii štruktúry.

Koľko žije so stentom?

Stenting je zameraný na predĺženie života a zlepšenie jeho kvality. Po takejto operácii je dôležité dodržiavať všetky odporúčania lekára, dodržiavať diétu, užívať lieky a terapiu cvičením. Trvanie jeho života závisí od toho, ako svedomite pacient spĺňa všetky požiadavky.

Je možné po stentovaní dostať zdravotné postihnutie?

Inštalácia kovových konštrukcií vnútri koronárnych artérií znamená obnovenie ľudského postihnutia v krátkom čase. Prevedené stentovanie preto nie je dôvodom pre postihnutie. Výnimkou môže byť sprievodné ochorenie srdca, v dôsledku čoho má pacient fyzické a emočné stresové obmedzenia.

V boji s koronárnou artériovou chorobou, srdcovým infarktom a arteriálnou stenózou je najúčinnejšou metódou koronárne stentovanie. Nevyžaduje rezanie hrudníka, má relatívne krátku rehabilitačnú dobu a je dobre tolerovaný pacientmi. Protéza rozširuje krvné cievy, obnoví dostatočný tok krvi do srdca, čo pacientovi umožňuje predĺžiť život. Hlavnou vecou je dodržiavať pravidlá liečby po operácii, držať sa diéty a viesť zdravý životný štýl.

recenzia

"Po infarkte som mal nainštalovaný stent. Operácia utrpela dobre. Je pravda, že v svaloch bol obrovský hematóm, ale za týždeň začala chodiť. Po vyprázdnení som sa musel obmedziť na mnoho dobročinov (káva, čokoláda, pikantné omáčky - milujem to), robiť viac špeciálneho telesného tréningu a dodržiavať zdravý životný štýl. "

"Utrpel dva veľké infarkty s mesačnou medzerou. Po komplexnom vyšetrení sa ukázalo, že stentovanie mi viac nepomôže a posunovanie môže byť smrteľné. Lekári predpísali obrovský zoznam celoživotných liekov a radili nám, aby sme dúfali, že budeme najlepšie, čo som robil už 2 roky. "

"Už dlho trpím angínou. Lekári odporúčajú stenting, pretože existujú predpoklady pre silnú cievnu obštrukciu. Ale náklady na operáciu sa mi ukázali ako veľmi ťažké (bolo mi 85 000 rubľov). Som dôchodca a takéto úspory nemám. Preto, zatiaľ čo postup bol zamietnutý.

Hodnotiť tento článok
(4 hodnotenia, priemerné hodnotenie: 5,00 z 5)

Srdcové stentovanie - čo to je?

Moderná kardiológia má celý arzenál nástrojov na boj proti koronárnym ochoreniam srdca a zabraňuje infarktu myokardu a každoročne tvrdí milióny životov. Jednou z metód je koronárne stentovanie. Čo je a aké výsledky možno očakávať po kardiochémii?

Prečo potrebujem stent v plavidle?

Angina pectoris a infarkt myokardu sú prejavy srdcovej ischémie, ochorenia súvisiaceho s kyslíkovým hladovaním srdcového svalu. Zhoršenie výživy je výsledkom poškodenia krvného obehu v koronárnych artériách, ktoré dodávajú krv do srdca.

Nedostatočná zásoba krvi v dôsledku zúženia (stenózy) artérií v dôsledku upchávania cholesterolovými plakmi. Nie menej nebezpečné sú krvné zrazeniny.

Na zväčšenie lúmenu v cievke sa do neho vloží stent. Jedná sa o flexibilný dizajn oka, ktorý rozširuje krvný obeh a obnovuje normálny prietok krvi. Dnes sa v špecializovaných kardiologických centrách uskutočňuje taká operácia u všetkých pacientov s infarktom myokardu.

Stenty sú umiestnené v pravej koronárnej artérii (PKA), prednej medzikvulárnej vetve (LAD), ľavej koronárnej artérii (LCA) a aorty.

Typy stentov a ich vlastnosti

Stent je valcová pružina zo špeciálneho kovu alebo plastu. Zavádza sa do postihnutej nádoby v stlačenej forme a na správnom mieste sa roztiahne pomocou valca, do ktorého sa aplikuje tlak. Balónik sa potom odstráni a pružina zostane na mieste, pričom drží cievnu stenu.

Typy stentov sa líšia v prevedení, ako aj v materiáli, z ktorého sú vyrobené.

Nasledujúce konštrukcie sa používajú pri chirurgii srdca:

 • Vyrobené z tenkého drôtu sa nazývajú drôty;
 • Skladá sa z jednotlivých väzieb vo forme krúžkov;
 • Zastupovanie pevnej trubice - rúrkovej;
 • Vyrobené vo forme mriežky.

V akútnych podmienkach (počas srdcového infarktu alebo pri ataku nestabilnej angíny pectoris) sa častejšie používajú holé kovové stenty. Používajú sa, keď zúženie koronárnych artérií nedosiahne kritickú úroveň a pravdepodobnosť ďalšej stenózy je malá.

Medikované stenty

Nová generácia stentov sa vyrába s liečivým povlakom, ktorý zabraňuje výskytu komplikácií a znižuje riziko opätovného zablokovania tepny.

Existuje niekoľko typov takýchto stentov. Sú to kovové štruktúry s polymérnym povlakom, na ktorých je nanesená vrstva liečiva, ktorá potláča rast tkaniva cievy.

Postupne tento liek vstupuje do tela a polymér sa rozpúšťa. Zostáva kovový rám, ktorý podporuje steny tepny. Biocompatibilné stenty s vylučovaním liekov sú široko používané na európskych a ruských klinikách.

Dvojrozpustný náterový stent

Podmienky resorbtion stand

Najnovší typ stentu je lešenie. Vykonáva v plavidle úlohu lešenia. Princíp operácie je nasledovný - po zavedení stentu do tepny udržuje jeho steny v požadovanom stave.

Aterosklerotický plak, predtým zničený špeciálnou náplňou, sa musí liečiť tak, aby sa na ňom nevytvárali krvné zrazeniny. V období od 3 do 6 mesiacov stent "funguje", zvýrazňujúci liek, ktorý liečí endotelium cievy (vnútorná membrána) a neumožňuje jej rast patologicky.

Lešenie je vyrobené z najtenšieho kovového pletiva (takmer dvakrát tenšie ako ľudský vlas) s biologicky rozpustným polymérovým povlakom. Po šiestich mesiacoch je štruktúra úplne pokrytá endotelom a polymérny povlak obsahujúci liečivo sa rozpúšťa. V dôsledku toho sa v tepne udržuje normálny lúmen a jej steny zostávajú pružné.

Výhody, nevýhody a životnosť stentov

Koronárne stentovanie rieši mnohé problémy spojené s aterosklerotickými léziami tepien. Umožňuje obnoviť krvný obeh, zlepšuje kvalitu života pacientov s koronárnym ochorením srdca, zabraňuje infarktu myokardu. Napriek tomu stenty nie sú dokonalé, spolu s výhodami majú nevýhody.

Výhody operácie stentovania sú:

 • Nízka invazívnosť v porovnaní s chirurgickým zákrokom na otvorenom srdci;
 • Používajte len lokálnu anestéziu;
 • Krátka rehabilitačná doba;
 • Vysoké výsledky - viac ako 85% operácií je úspešných.

Nevýhody stentovania možno pripísať:

 • Riziko komplikácií a restenózy je nižšie pri inštalácii stentov s eluovaním liekom;
 • Zložitosť operácie v prítomnosti usadenín vápnika v nádobách;
 • Prítomnosť kontraindikácií.

Navyše kovová konštrukcia, ktorá zostáva v stene nádoby, porušuje jej schopnosť zmršťovať a uvoľňovať. Neúplne absorbovaný polymérny materiál obsahujúci liečivo môže spôsobiť rozdielne účinky vo forme alergie.

Ako dlho trvá stent?

Životnosť stentov závisí od mnohých faktorov:

 • Miera prežitia stentu (odmietnutie je veľmi zriedkavé);
 • Súlad pacienta so všetkými predpismi kardiológa na nasledujúci rok (v niektorých prípadoch je to tak dlho, kým trvá špeciálna liečba);
 • Dobrá tolerancia pacientov potrebnými liekmi;
 • Prítomnosť alebo neprítomnosť iných závažných ochorení, ako je diabetes, trofické vredy alebo žalúdočné vredy.

Za všetkých priaznivých podmienok bude stent trvať až do konca života.

Indikácie a kontraindikácie pre operáciu

Stentovanie nie je indikované u všetkých pacientov so srdcovou ischémiou.

Vykonáva sa iba v týchto prípadoch:

 • Stav pred infarktom s hrozbou akútneho infarktu myokardu;
 • Nestabilná angína;
 • Progresia angíny pektoris s častými závažnými epizódami, bez uvoľnenia nitroglycerínu;
 • Akútny infarkt;
 • Výskyt angíny pectoris počas prvých 2 týždňov po akútnom infarkte;
 • Stabilná angína 3 a 4 funkčná trieda;
 • Opätovné zúženie tepny po umiestnení stentu.

Existuje skupina pacientov, u ktorých sa uvádza inštalácia stentu s vylučovaním liekov.

Patria medzi ne pacienti:

 • Diabetes mellitus;
 • Na hemodialýze;
 • S rekurentnou stenózou po inštalácii holometalického stentu;
 • S rozvojom stenózy štepu po operácii bypassu koronárnej artérie.
na obsah ↑

kontraindikácie

Existuje niekoľko kontraindikácií pre inštaláciu stentu (aj v núdzových prípadoch):

 • Ťažké dýchacie, pečeňové a obličkové zlyhanie;
 • Obdobie akútnej mŕtvice;
 • Súčasné infekčné choroby;
 • Vnútorné krvácanie;
 • Zníženie krvného zrážania s hrozbou krvácania.

Kontrastné činidlo pre röntgenovú kontrolu operácie obsahuje jód. Preto s ľuďmi s alergiami na ne nemožno nainštalovať stent. Nepoužívajte túto metódu, ak je lúmen artérie menej ako 3 mm a v prípade celkového aterosklerotického poškodenia cievnej vrstvy.

Etapy prevádzky

Postup pri inštalácii stentu vyžaduje prípravu pacienta. V tomto štádiu sa vykonáva koronárna angiografia na objasnenie lokalizácie uzavretej cievy a určenie rozsahu jej poškodenia. V núdzovej situácii sa vykonávajú ďalšie krvné testy a EKG. V prípade plánovanej operácie sa vykoná dôkladnejšie vyšetrenie pacienta.

Zahŕňa:

 • Laboratórne analýzy moču a krvi - všeobecné a biochemické, stanovenie zrážanlivosti krvi, pre hepatitídu a HIV;
 • Srdcové vyšetrenia - echokardiografia, denné sledovanie EKG, ultrazvuk koronárnych ciev s duplexným snímaním a Dopplerov.

V prípade potreby tiež určiť magnetickú rezonanciu alebo počítačovú tomografiu. Pred chirurgickým zákrokom sa pacientovi podávajú lieky na zriedenie krvi a zrážanie krvi, ako aj sedatívnu medikáciu.

Ako umiestniť stent?

Prístup do koronárnych artérií je cez femorálnu artériu alebo cez rameno. Druhá metóda - zavedenie introduktora so stentom cez radiálnu artériu predlaktia - sa používa častejšie kvôli ľahšiemu prístupu k koronárnym cievam.

Poradie operácie:

 • Miesto punkcie je anestetizované a do nej je vložený vodič s balónikom.
 • S prietokom krvi pod röntgenovou kontrolou dosiahne správne miesto v tepne;
 • Keď je balón pripevnený na správnom mieste, nafúkne sa injekčnou striekačkou;
 • Pod tlakom je zničený aterosklerotický plát;
 • Vedenie s balónikom sa odstráni a na svojom mieste sa nainštaluje stent s balónikom vnútri;
 • Katéter sa opäť vstrekuje do postihnutej cievy, balón sa rozťahuje pod tlakom a otvorí stent a pevne ho pripevní na steny tepny v mieste zničeného plaku.

Po chirurgickom zákroku sa pacient nachádza na jednotke intenzívnej starostlivosti 1 až 2 dni a potom sa prenesie na generála. Rehabilitácia po stentovaní je obmedzená pohyblivosť a trvá od 5 do 7 dní, po ktorých je pacient prepustený z nemocnice.

Ako žiť so stentom?

Život po operácii musí podliehať určitým pravidlám. Lekár pred uvoľnením odporúča užívať lieky, cvičenie a strave.

Video: Všetko o stentovaní srdca

Po operácii sa pacient okamžite cíti uľavený - dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a ďalšie príznaky angíny pektoris zmiznú.

Aby sa ďalej zabránilo komplikáciám a restenóze, je potrebné dodržať nasledujúce podmienky:

 1. Užívajte lieky predpísané lekárom počas prvého roka. Sú to lieky, ktoré zabraňujú tvorbe krvných zrazenín (Plavix, Aspirín Cardio alebo Cardiomagnyl). Po roku môžete znížiť dávkovanie.
 2. Ak chcete vylúčiť alebo výrazne obmedziť potraviny obsahujúce živočíšne tuky, odložte solené, údené a nakladané výrobky. V prípade potreby užívajte statíny, ktoré znižujú hladinu cholesterolu v krvi.
 3. Hypertenzívni pacienti potrebujú stálu kontrolu tlaku a užívajú antihypertenzívne lieky predpísané lekárom. To pomôže znížiť riziko srdcového infarktu a mŕtvice po stentovaní.
 4. Mal by sa zbaviť zlých návykov.
 5. Povinná dávková fyzická aktivita. Dosť, aby sa denné prechádzky za 30 - 40 minút.

V priebehu roka, keď užívate lieky, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi, mali by ste sa vyhnúť zraneniam a poraneniam. Ak sa počas tejto doby vyžaduje núdzová operácia, ošetrujúci lekár by mal vedieť, koľko času uplynulo od inštalácie stentu. Tieto podmienky sa musia prísne dodržiavať pri inštalácii liečebného stentu. Jednoduchý holý kov nevyžaduje takúto liečbu.

Srdcové ochorenie v našich časoch silno "omladené". Často sa kardio testovanie vykonáva u veľmi mladých mužov. Úspešná operácia bez komplikácií im umožňuje pokračovať v živote naplno.

Koľko ľudí po operácii nainštaluje stent

S rešpektom zdravého aktívneho životného štýlu, všetkých lekárskych odporúčaní a absencie iných závažných ochorení sa výrazne zvýšila očakávaná dĺžka života pacientov s ischémiou srdca. Dôkazom toho sú aj recenzie pacientov.

Možné komplikácie

Operácia stentovania je dnes považovaná za rutinnú a plne technicky zrelú. Preto komplikácie po jeho zavedení - zriedkavosť.

Jednako sú a sú nasledovné:

 • Počas operácie môže byť alergia na použité lieky, krvácanie (nie viac ako 1,5% prípadov), výskyt arytmií, rozvoj stenocardického záchvatu a infarktu myokardu;
 • Pooperačný je hematóm v bode vstupu do femorálnej alebo radiálnej tepny (časté), aneuryzma, arytmia, trombóza;
 • Diaľková trombóza, zúženie tepny.
na obsah ↑

Koľko je koronárne stentovanie v Ruskej federácii a na Ukrajine?

V naliehavých prípadoch, keď sa inštalácia stentu vykonáva zo zdravotných dôvodov, vykonáva sa ako súčasť povinného zdravotného poistenia. To znamená, že je zadarmo pre pacienta.

Náklady na plánovanú operáciu pozostávajú z mnohých komponentov a vypočítajú sa individuálne v závislosti od nákladov na prevádzku. Cena stentingu pre Ukrajinu a Ruskú federáciu je porovnateľná. V Rusku, stent môže byť dodaná za 100 - 150 tisíc rubľov, na Ukrajine prevádzka bude stáť 30 - 40 tisíc hrivien.

recenzia

Marina Sergeyevna, 58 rokov, Kemerovo

Moja matka dostala pred 8 rokmi stent počas krvácania. Urobil to zadarmo. Odvtedy sa záchvaty angíny pektoris takmer zastavili, aj keď pretrváva ťažká dýchavičnosť. Ale je už 81 rokov a veľa iných vredov. Je stále mierne aktívna, preferuje žiť samostatne. Myslím, že stent výrazne predĺžil svoj život.

Mikhail Mikhailovich, 60 rokov, Voronež

Chirurgovi sa dostali po infarkte. Operácia na inštaláciu stentu prenesená pomerne ľahko. Po operácii boli problémy s pulznou frekvenciou - po zvyčajných 50 - 55 sa zvýšil na 90 - 110. A tlak naopak klesol na normu - 120/80. Po niekoľkých mesiacoch sa všetko vrátilo do normálu - tlak sa znova zvýšil a pulz sa vrátil do normálu. Už tri roky žijem ticho bez neustáleho strachu z infarktu. Môj stav sa výrazne zlepšil.

Okrem Toho Čítal O Plavidlách

SHEIA.RU

Pulzujúca Viedeň na krku Čo impulzuje žilu na krku a čo robiťOpuch žíl, sprevádzaný výraznou pulzáciou z boku a náhle sa objavujúci v submandibulárnej oblasti, je príznakom, ktorý vyžaduje veľkú pozornosť a niekedy aj pomoc kvalifikovaného lekára.

Porušenie venózneho odtoku mozgu

Pri probléme s prívodom krvi do mozgu sa viac pozornosti venuje tepnám. Prinášajú kyslík, plastové materiály, ktoré vytvárajú energiu a vykonávajú neuróny svojich funkcií.

Normálna hodnota ESR pre ženy

Keď osoba prichádza na kliniku a sťažuje sa na akúkoľvek chorobu, najprv sa jej ponúka, aby vykonal všeobecný krvný test. Zahŕňa kontrolu takých dôležitých ukazovateľov krvi pacienta ako hemoglobínu, počet leukocytov, rýchlosť sedimentácie erytrocytov (ESR).

Chirurgia pre varikokélu semenníkov: druhy zásahu, klady a zápory

Z tohto článku sa dozviete: prečo s chirurgickým zákrokom na varikokéli je jedinou metódou liečby, typy chirurgických zákrokov na túto chorobu.

Cievny vaskulárny plex v novorodencoch

Cysta choroidného plexu u novorodenca je najčastejšie diagnostikovaná počas prvého roka života. Možnosť jeho detekcie je tiež udržiavaná počas tehotenstva. Na tento účel sa ultrazvuk uskutočňuje v období od 24 do 30 týždňov.

Náhle skoky krvného tlaku

Ostré skoky akýchkoľvek indikátorov v tele sú plné prechodných porúch alebo naznačujú skrytú patológiu. Krvný tlak u ľudí je udržiavaný a regulovaný komplexnými mechanizmami. Jeho zmena smerom k zvýšeniu alebo poklesu vážne ovplyvňuje krvný obeh.